První menstruace u dívek. Znamení, jak dlouho trvá poprvé, příznaky, zpoždění

Menstruace je u žen hlavním znakem schopnosti otěhotnět a porodit dítě. První výtok u dívek začíná v dospívání a signalizuje správné zrání reprodukčního systému. Během tohoto období je proto důležité nejen připravit dítě na budoucí změny v těle, ale také ho předem seznámit se známkami menstruace..

Co je to menstruace?

Menstruace je výtok ze sliznice dělohy s obsahem krve, který se obvykle opakuje jednou za měsíc. V těle sexuálně zralé dívky / ženy dochází k zrání folikulů vajíčkem každý měsíc.

Souběžně s tímto procesem se slizniční dutina dělohy připravuje na přijetí a nesení oplodněného vajíčka, je pokryta vrstvou endometria, která by měla zajistit připevnění embrya s následným uchováním těhotenství. Pokud nedojde k procesu početí, pak se mrtvé vajíčko vylučuje z těla spolu s odlupovanou horní vrstvou endometria.

Tento proces je doprovázen poškozením krevních cév, takže menstruační tok obsahuje nejen zničenou vrstvu endometria, ale také krev, která se kvůli přítomnosti enzymů nezrazí. Po skončení menstruace začne ve vaječníku opět zrát folikul s vaječnou buňkou a v děloze se vytvoří nová vrstva endometria.

Výsledkem je, že se výtok opakuje každý měsíc (za předpokladu, že v reprodukčních orgánech nedochází k těhotenství, menopauze nebo patologiím). Kvůli pravidelnosti výtoku se menstruace také nazývá regulace..

Jak staré začíná první období u dívek??

Normálně by měl menstruační tok u dívek (menarche) začínat mezi 11. a 15. rokem věku. Dříve nebo později se menstruace považuje za patologii, protože tyto odchylky se často vyvíjejí v důsledku porušení činnosti orgánů reprodukčního systému. Je však důležité vzít v úvahu genetickou predispozici u teenagera..

Pokud u matek a babiček začala menstruace dříve / později než v tomto časovém období, pak u dívky s pravděpodobností více než 70% začne menstruace dříve / později než standardní období, což nebude patologie. Zajímavosti. V 19. století bylo období nástupu menstruace ve věku 17 až 19 let považováno za normu..

Časná menstruace

První menstruace u dívek (příznaky blížícího se menarché budou probrány později v článku) může začít ještě dříve než stanovené normy (až 11 let). Může to být způsobeno genetickou predispozicí, fyzickou aktivitou nebo odchylkami ve vývoji těla..

Mezi tyto patří:

 • porušení produkce hormonů;
 • odchylky ve vývoji reprodukčních orgánů;
 • přítomnost benigního nebo maligního nádoru v mozku;
 • cukrovka;
 • narušení nervového systému v důsledku psychického přepětí a stresu.

Proto je k identifikaci přesné příčiny předčasné menstruace nutné vyšetření dětským gynekologem.

Protože časná menarche je nebezpečná:

Název odchylkyStručný popisJaké je nebezpečí
Vývoj časné menopauzyPostupné zastavení folikulárního zrání. S následným dovršením reprodukčního věku.S rozvojem menopauzy se ženská produkce ženského hormonu významně snižuje, v důsledku čehož žena začíná stárnout.
Porušení kardiovaskulárního systémuMůže být charakterizován tlakovými rázy, bolestí na hrudi a rychlou únavou.Přívod kyslíku a živin do tkání se zhoršuje, v důsledku toho se zpomaluje vývoj těla.
Abnormality v činnosti štítné žlázyTělo produkuje více či méně hormonů, které jsou zodpovědné za metabolické procesy a růst.V těle dochází k narušení metabolických procesů a teenager může růst zrychlit nebo zpomalit. S časnou menstruací se růst zastaví častěji..
Porucha produkce hormonůHormonální poruchy mohou být doprovázeny poruchami činnosti celého organismu jako celku.Tato patologie může vyvolat přírůstek nebo ztrátu hmotnosti, ztrátu vlasů, zhoršení kůže a také vývoj patologií v životně důležitých orgánech..
Nádory (maligní nebo benigní) v reprodukčních orgánech a mléčné žláze.Novotvary jsou nebezpečným pozdním nástupem příznaků, v důsledku čehož se často objevují komplikace.Odstranění prsu, dělohy nebo jiného orgánu, kde se nachází nádor. V zanedbané formě, fatální.

Aby se zabránilo rozvoji patologické rané menstruace, je nutné chránit teenagera před stresem, poskytovat správnou výživu a včas eliminovat endokrinní onemocnění.

Pozdní menstruace

Pozdní menstruace (po 15 letech) může být také způsobena genetickou dědičností nebo přítomností patologií v těle. Ve stejné době má teenager pozdní vývoj mléčných žláz, ochlupení a podpaží..

Příčiny pozdní menstruace jsou častěji:

 • porušení vývoje dělohy nebo vaječníků;
 • nesprávná funkce hypofýzy nebo hypotalamu;
 • častý stres a silný duševní stres;
 • komplikace z předchozích onemocnění (zarděnky, spalničky nebo příušnice);
 • nedostatek hmotnosti nebo časté diety. Protože tuková vrstva produkuje také estrogen, který je zodpovědný za vývoj reprodukčních orgánů.

Pokud není příčina zpoždění v menarché včas identifikována, pak může mít dívka později problémy s počátkem, postava bude odpovídat postavě teenagera (kvůli nedostatku zaoblení) a také dojde k častým hormonálním poruchám a narušení činnosti celého organismu.

Jaké faktory přinášejí nebo zpožďují nástup menarché?

Menarche by měla běžně začít v období od 11 do 15 let; jejich nástup může urychlit nebo zpomalit následující faktor:

 • genetické dědictví. Pokud u žen v rodině menstruace začala dříve nebo později než standardní normy (zejména u matky), pak u teenagera nejsou tyto odchylky považovány za patologii;
 • typ postavy. U obézních dívek začíná menstruace obvykle dříve než u jejich vrstevnic, u hubených dívek naopak se zpožděním. Proto normální postava v tomto věku hraje důležitou roli;
 • stav nervového systému. Časté psychologické přetížení, stres a deprese mohou jak zrychlit, tak zpomalit nástup menarche. V dospívání jsou dívky často psychologicky nevyvážené, protože si začínají dělat starosti o svůj vzhled, stávají se samy sebou jako lidé a mají silné školní zátěže. Během tohoto období se proto doporučuje podávat dětem glycin, vitamin E a další sedativa bez hypnotického účinku (pouze po konzultaci s odborníkem);
 • tělesné cvičení. Sport, tanec může také způsobit časnou / pozdní menstruaci;
 • příděl jídla. Pro normální vývoj musí teenager přijímat dostatečné množství vitamínů a minerálů z potravy. S jejich nedostatkem začne menstruace se zpožděním. Nedostatek živin v potravinách lze kompenzovat užíváním komplexů vitamínů;
 • stav imunity a reprodukčních orgánů. Pokud je tělo silně oslabeno, byly přeneseny závažné virové patologie s komplikacemi nebo došlo k poškození reprodukčního systému v dětství, pak je nástup menstruace častěji zpožděn;
 • brát léky. Zejména hormonální látky a antibiotika ovlivňují nástup menstruace (oslabují imunitní systém).

Aby mohla menstruace přijít včas, je nutná správná výživa, omezení stresových situací a zvýšené fyzické aktivity a včasné odstranění infekčních a endokrinních patologií. Pokud však existuje možnost pozdní menstruace na dědičné linii, nelze tento faktor změnit..

Když žijeme v horkém podnebí, začíná dívčí menarche dříve než ve věku 11 let, což je normou.

Známky a příznaky první menstruace u dívek

První menstruace u dívek (příznaky puberty charakterizují přístup menarche) začíná přibližně 1,5-2 roky po vytvoření mléčných žláz a růstu vlasů na ohanbí a podpaží.

Mezi hlavní příznaky blížící se první menstruace patří:

 • postava teenagera má zaoblený tvar (hrudník je patrný a boky se rozšiřují);
 • na obličeji se objeví akné. Mohou být také nahrazeny na hrudi a zádech;
 • vlasy na hlavě se rychle stávají mastnými v důsledku hormonálních změn;
 • teenager nekontroluje emoční stav (často kňourá, je podrážděný nebo roztržitý);
 • v průměru za 4-6 měsíců lze na spodním prádle nalézt bílý výtok (ale pokud jsou doprovázeny svěděním nebo pálením, může se objevit drozd);
 • mléčné žlázy, přibližně 7-10 dní před menarche, jsou velmi citlivé;
 • ztráta chuti k jídlu a řídká stolice den před nástupem menstruace.

1-2 dny před nástupem menarche jsou možné bolesti v dolní části břicha a dolní části zad. Tento příznak je způsoben odmítnutím endometria z dělohy a poškozením cév. Bolest může trvat asi 2 dny. Ve vzácných případech může dojít k mírnému zvýšení teploty, nejvýše o 37,5 stupňů. Po skončení menstruace se teplota stabilizuje.

Zajímavosti. Menarche nejčastěji začíná v zimě (prokázáno lékařskou statistikou). Lékaři tento jev spojují se změnou stravy (pro uspokojivější jídlo) a zkrácením denního světla (doba expozice ultrafialovým paprskům na těle klesá).

Povaha výboje: norma a odchylky

Na začátku první menstruace musíte vědět, jaký by měl být normální výtok:

 • množství výtoku je obvykle menší než u dospělých žen (přibližně 50 - 150 ml) a může být omezeno pouze na šmouhy. Ale s následnou menstruací se jejich objem zvyšuje na normální hodnotu. Velké množství výboje je odchylka;
 • barva první menstruace je často hnědá nebo tmavě červená. Protože tělo upravuje produkci potřebných enzymů pouze během tohoto období. Hojné vypouštění jasně červené barvy signalizuje krvácení, je nutné nouzové volání specialistovi;
 • tažné bolesti v dolní části břicha jsou přípustné. Pokud je příznak výrazný a narušuje normální životní styl, je nutná návštěva dětského gynekologa;
 • menarche může mít specifický zápach, který je také způsoben tvorbou produkce enzymů v pochvě. Přítomnost hnilobného nebo kyselého zápachu je patologická;
 • výtok by měl být ve formě hlenu, bez přítomnosti velkých sraženin.

Menarche neznamená, že tělo je připraveno na otěhotnění. Plánování těhotenství se doporučuje po 18 letech, kdy se menstruační cyklus vrátí k normálu a tělo je připraveno nést dítě.

Kolik dní vybíjení trvá?

Průměrná doba trvání prvního období je 3–7 dní. Pokud existuje delší / kratší časový interval, je nutné se poradit s gynekologem, protože se jedná o odchylku. Následná menstruace se může objevit asi za 14-90 dní. S delším intervalem je také nutné vyšetření odborníkem.

Je-li nepřítomnost menstruace doprovázena silnou bolestí v dolní části břicha, je nutná naléhavá návštěva lékaře. Tvorba menstruačního cyklu po menarché trvá asi 3 roky, to znamená, že končí asi 16-18 let. V tomto případě je průměrná doba výtoku obvykle 3–5 dní a doba menstruačního cyklu je 21–35 dní.

Bohatá první menstruace u dívek

První menstruace u dívek obvykle nepřesahuje objem 150 ml (po celou dobu menstruace). Někdy však může být výtok hojný kvůli tvorbě hormonálních hladin a práci reprodukčních orgánů. V důsledku toho se zvyšuje objem ztráty krve. Těžká období jsou proto často doprovázena závratěmi, únavou a ospalostí..

Mohou být přítomny i další příznaky. Přibližné množství menstruačního toku můžete určit pomocí podložky. Pokud teenager vymění vložku o 4 až 5 kapek (absorbuje asi 10 až 15 ml tekutiny) během 2 až 4 hodin po dobu 1 dne nebo déle, je výtok považován za hojný a je nutné urgentně se obrátit na dospívajícího gynekologa..

Hojná menstruace u teenagera může nastat pod vlivem následujících faktorů:

 • špatná srážlivost krve nebo užívání léků k jeho ředění. V důsledku této odchylky se cévy poškozené oddělením endometria dlouho nezotavují;
 • genetická predispozice (tj. matka má také bohatý menstruační tok);
 • silný stres nebo fyzická aktivita v předvečer menstruace nebo v prvních dnech po jejím nástupu;

První období dívek může být stresující a velmi podrážděná..

 • přítomnost zánětu nebo infekce v reprodukčních orgánech;
 • nedostatek vitamínů a minerálů v těle;
 • narušení činnosti mozku, kardiovaskulárního systému nebo ledvin;
 • nadváha nebo časté diety;
 • narušení fungování dělohy v důsledku endometria není správně odděleno.
 • Také menstruace (objem a doba trvání) je ovlivněna prudkou změnou klimatu. Po úplném vyšetření teenagera je možné obnovit počet menstruace na normální hodnotu.

  Mohlo by dojít ke zpoždění po prvním spuštění?

  Zpoždění následné menstruace (po menarché) nejvýše o 3 měsíce se považuje za normální, ve vzácných případech až o šest měsíců.

  Nedostatek výboje může být způsoben vlivem následujících faktorů:

  • nemoci reprodukčních orgánů;
  • prudký pokles nebo přírůstek hmotnosti;
  • nedostatek vitamínů a minerálů v potravinách;
  • exacerbace chronických patologií, zejména endokrinních;
  • silný stres;
  • pravidelný nadměrný duševní a fyzický stres;
  • porušení hormonálních hladin;
  • nosit těsné oblečení (spodní prádlo, džíny). Je to nebezpečné nejen sevřením orgánů, ale také narušením přívodu krve v nich.

  Dlouhé zpoždění v menstruaci je nebezpečné pro následný vývoj neplodnosti, proto je důležité včas identifikovat a odstranit příčinu.

  Je možné okamžitě určit budoucí cyklus?

  Určete cyklus menstruace, po prvním výboji je to možné jen přibližně, protože tělo každého teenagera je individuální.

  K tomu je třeba vzít v úvahu následující parametry:

  • věk teenagera. K tvorbě menstruace ve věku 14 let dochází rychleji (než u dospívajících ve věku 11 let), protože tělo je více posíleno;
  • kdy začala menarche u mám a babiček a jak rychle se jejich cyklus ustálil;
  • zda je výška a hmotnost správné. Protože u hubených a tlustých dívek k tvorbě cyklu dochází později;
  • v jakém věku se mléčné žlázy začaly formovat a rostly ochlupení na podpaží a v podpaží.

  Je třeba mít na paměti, že stabilní menstruační cyklus se nejčastěji tvoří ve věku 18 let. Je důležité, aby po menarche dívka zahájila speciální kalendář, ve kterém by mělo být uvedeno datum, doba trvání a charakteristiky propuštění. Data vám umožní přesněji určit datum příští menstruace a s vývojem odchylek lékař rychle určí příčinu.

  Hygienická pravidla během menstruace

  První menstruace u dívek (známky bezprostřední menstruace by měli rodiče nejprve zohlednit, aby měli čas připravit teenagera na změny v těle) vyžaduje úpravu pravidel osobní hygieny.

  Například:

  Fáze hygienyNuance během menstruaceNebezpečí nedodržování hygieny
  SmytíV případě výtoku se doporučuje provést proceduru v ranních a večerních hodinách. Pokud je vypouštění hojné, je nutné je umýt alespoň 3krát (pokud to není možné, můžete použít vlhčené ubrousky bez přísad, ne často).Při absenci postupu bude přítomen nepříjemný zápach z genitálií a ve vagině se objeví příznivá flóra pro rozvoj infekce.
  Výměna těsněníPři plnění vyměňujte těsnění, nejméně však jednou za 5 hodin.Pokud je ignorujete, může dojít k úniku polštářku a podráždění pokožky v důsledku zvýšené vlhkosti.
  Spodní prádloRozhodněte se pro volné, tmavě zbarvené bavlněné spodní prádlo.Spodní prádlo by nemělo tlačit dolů na spodní část břicha, protože by to mohlo způsobit stagnaci krve. Přírodní tkaniny chrání před podrážděním pokožky.
  VodaPoužívejte pouze teplou vodu. Může být přidán s manganem pro další dezinfekci.Chlad může způsobit zánět reprodukčních orgánů a horký může zvýšit krvácení.
  Vany, saunyVyloučeno.Vysoká teplota vyvolá zvýšení krevního tlaku a zvýšené krvácení..
  BazényPovoleno pouze s tampony, ve vzácných případech.V prvních dnech menstruace se doporučuje vyloučit návštěvu bazénu, protože tělo je v oslabeném stavu a může dojít ke vzniku záchvatů nebo ztráty vědomí ve vodě..

  Během tohoto období se navíc doporučuje sprchovat se každý den ráno, protože menstruace je doprovázena zvýšeným pocením..

  Jaké výrobky pro intimní hygienu používat?

  Pro ochranu spodního prádla před vybitím se dospívajícím doporučuje používat následující výrobky pro intimní hygienu:

  • těsnění. Doporučuje se zvolit bez vůní, protože u dospívajících se na ně může vyvinout alergická reakce. A nutně na přirozeném základě, aby pokožka mohla dýchat a nehnilo. Doporučuje se také používat podložky na 3 kapky, pak je dívka bude pravidelně měnit, a to i při skromném výtoku. V posledních dnech menstruace můžete použít 1 návlek na kalhotky. Budou chránit prádlo před rozmazáním;
  • tampony. Je povoleno ve vzácných případech, protože při jejich použití krev stagnuje v pochvě (neteče dolů jako při použití vložek), v důsledku čehož se zvyšuje pravděpodobnost průniku a rozvoje infekce;
  • prostředky pro praní. Doporučuje se používat dětské nebo antibakteriální mýdlo. Ostatní prostředky během tohoto období jsou nežádoucí.

  V noci se doporučuje používat speciální podlouhlé podložky.

  Doporučená strava

  Během menstruace odborníci doporučují vyloučit:

  • kořeněná jídla, protože urychluje průtok krve, v důsledku čehož se může zvýšit menstruace;
  • slané jídlo, sůl přitahuje vodu, takže krev je hustší;
  • fermentované mléčné výrobky, protože snižují srážlivost krve a vyvolávají zvýšené krvácení;
  • sladké jídlo, čokolády a limonády. Tyto produkty vyvolávají nárůst výskytu akné;
  • rychlé občerstvení, protože přispěje k přibývání na váze;
  • geneticky modifikované potraviny. Jejich účinek na tělo nebyl úplně studován..

  V takovém případě musí nabídka obsahovat:

  • čerstvé ovoce a zelenina, zejména s obsahem železa, který se během menstruace snižuje;
  • vařené nebo pečené maso / ryby;
  • sušené ovoce nebo kompoty na jejich základě;
  • luštěniny;
  • pohanková kaše;
  • vařená vejce;
  • celozrnný chléb.

  Musíte také dodržovat 5-6 jídel denně v malých porcích a konzumovat alespoň 2 litry čisté vody denně. Pomocí správně navrženého menu můžete dosáhnout snížení příznaků bolesti a normalizace množství výtoku.

  Žádoucí a nežádoucí akce během menstruace

  První menstruace u dívek (příznaky menarché a co to je, musíte znát rodiče i teenagera) způsobují nejen fyzické, ale i psychologické nepohodlí.

  Během tohoto období musí dívka dodržovat následující pravidla:

  • vyloučit koupele, protože voda vstupuje do pochvy, jejíž mikroflóra je během tohoto období zranitelná;
  • osprchovat se ráno, můžete také večer;
  • umýt se nejméně 2krát denně, v teple a se silnou menstruací nejméně 4krát denně;
  • vyloučit zvýšenou fyzickou aktivitu, protože ovlivňují vlastnosti výtoku a mohou zvýšit bolest;
  • během formování menstruace je důležité dodržovat speciální stravu pro správnou tvorbu cyklu a vývoj těla;
  • vyloučit návštěvy kosmetických salonů, protože v důsledku změny hormonálních hladin může být výsledek manipulace odlišný;
  • nemůžete užívat léky, které způsobují ředění krve.

  Další doporučení lze objasnit u dospívajícího gynekologa.

  Musím navštívit gynekologa?

  První návštěva gynekologa se doporučuje, když dospívající dosáhne věku 14 let, za předpokladu, že nedojde k žádným abnormalitám ve vývoji reprodukčního systému. Poté je třeba každých 12 měsíců navštívit odborného lékaře..

  Neplánovaná návštěva gynekologa je nutná pro:

  • absence menarche do 15 let;
  • časný nástup menstruace;
  • doba trvání propuštění je méně než 3 nebo více než 7 dnů;
  • s těžkými obdobími nebo pokud se jejich vlastnosti liší od normy (barva, vůně, konzistence);
  • pokud po menarché není období delší než 6 měsíců.

  Pro bolestivou menstruaci je také nutná návštěva lékaře, gynekolog určí příčinu a také vybere vhodné léky proti bolesti.

  Tipy pro rodiče dospívajících dívek

  Průměrné období nástupu menarché u dívek se pohybuje od 11 do 15 let. Matka by proto měla začít s přípravou své dcery na tyto změny předem, aby se teenager vyhnul psychologickému traumatu. Nejvhodnější věk je považován za 10 a až 12 let.

  Krok za krokem akce rodičů:

  1. Proveďte přípravný rozhovor. Můžete si připravit přehledné časopisy nebo videa, která jsou pro daný věk srozumitelná.
  2. Představte příznaky blížící se první menstruace.
  3. Naučte předem, jak správně používat podložky a osobní hygienu.
  4. Když začne tvorba mléčných žláz a růst ochlupení, poskytněte teenagerovi podložky předem. Dívka by navíc měla vždy nosit jednu samostatně zabalenou podložku.
  5. Připravte si speciální kalendář pro vedení záznamů o počínajícím propuštění.

  První menstruace není patologie, ale pokud je dívka v tomto rozhovoru v rozpacích, můžete ji nechat přečíst si materiál sama a později provést podrobnější rozhovor. Je důležité, aby dospívající dívka věřila své matce a mluvila o změnách jejího těla, které jsou pro ni podezřelé. To umožní včasnou identifikaci vývoje odchylek podle dostupných znaků..

  Autor: Kotlyachkova Svetlana

  První menstruační video

  Vlastnosti první menstruace u dívky:

  Jak začíná menstruace poprvé: známky nástupu menstruace

  První menstruace pro každou dívku je poměrně důležitá a významná událost, což znamená začátek nového období vývoje. První menstruace naznačuje, že tělo dívky dosáhlo vrcholu puberty a od té chvíle je připraveno vykonávat reprodukční funkci. Každá dívka v pubertě se netrpělivě a s určitým vzrušením těší na nástup menstruace. Abychom zmírnili úzkost a obavy dívky, je důležité ji včas připravit na příchod menstruace..

  Kdy začíná vaše menstruace?

  Poprvé období přichází ve věku 11-14 let. Není možné určit a přesně předpovědět, kdy dojde k menstruaci, protože tento proces je ovlivněn velkým množstvím různých faktorů:

  • dědičnost;
  • fyzický vývoj;
  • strava;
  • dětské nemoci;
  • emoční pozadí;
  • zažil stresové situace;
  • sportovat;
  • přítomnost nebo nepřítomnost chirurgických zákroků;
  • přijatá zranění;
  • infekční choroby;
  • podchlazení;
  • zánětlivé procesy.

  Ve většině případů začíná menstruace mezi 11. a 14. rokem věku. Existují však i výjimky. U některých může menstruace začít o 2 roky dříve než přijatá norma, u jiných později. Může to být z následujících důvodů:

  • endokrinní poruchy;
  • dědičné choroby;
  • hormonální nerovnováha;
  • utrpěl zranění, operace;
  • silný emoční zmatek.

  Dojde-li k menstruaci mnohem dříve nebo později než je termín, je třeba se poradit s odborníky..

  Hlavní příznaky nástupu menstruace

  Období každé dívky začíná jinak. Jedná se o čistě individuální proces, který závisí na velkém počtu faktorů. Přesto jsou zvýrazněny hlavní známky blížící se menstruace. Mezi tyto příznaky obvykle patří:

  • tahání nebo bolest bolesti v dolní části břicha;
  • slabost;
  • nevolnost;
  • časté výkyvy nálady;
  • bolest hlavy;
  • záchvaty smutku, deprese, zoufalství.

  V některých případech může nástup menstruace nastat bez jakýchkoli předchozích známek a příznaků. Stále však existují určité příznaky, podle kterých můžete určit, že dívka brzy začne své období:

  • Zaoblená postava začíná vypadat ženštěji
  • Obvod kyčle se zvětšuje a je znatelný
  • Zahájí rychlý růst mléčných žláz
  • Je pozorováno ztmavnutí a zvětšení bradavek
  • Velikost vnějších pohlavních orgánů se také zvětšuje
  • Asi 1 rok před nástupem menstruace dochází k očištění a zvlhčení bělavého vaginálního výtoku
  • Zahájí se intenzivní fungování mazových žláz, v důsledku čehož se může objevit akné, akné, podráždění kůže na obličeji, zádech, ramenou, hrudníku.
  • Práce potních žláz je aktivována.

  Tyto a další příznaky mohou nepřímo naznačovat bezprostřední nástup menstruace..

  Jaké je první období?

  Poprvé je období každé dívky nepravidelné a nestabilní. 1. den nástupu menstruace není hojný, většinou rozmazaný výtok. A pouze ve dnech 2-3 lze zaznamenat výtokovou charakteristiku menstruace. To však neplatí pro všechny. Ve většině případů je pro první menstruaci charakteristický pouze rozmazaný výtok tmavě červené nebo nahnědlé barvy. Bolestivost se obvykle objevuje první den menstruace.

  Průměrná doba trvání prvního období se pohybuje od 3 do 5 dnů. A období před nástupem další menstruace je 27-30 dní. Je třeba poznamenat, že ve většině případů je menstruační cyklus zaveden do šesti měsíců. Během tohoto období existují nepravidelná období s různou dobou trvání. Menstruace v této fázi nemusí být každý měsíc. Pokud však vaše menstruace přicházejí nepravidelně po celý rok, jsou zpožděny o 3-4 měsíce, musíte se poradit s gynekologem a endokrinologem. Vzhledem k tomu, že v souladu s normou by se měl menstruační cyklus stabilizovat během 3-6 měsíců od začátku menstruace. Měli byste navštívit lékaře v následujících případech:

  • pokud je zaznamenáno hojné vypouštění;
  • pokud je vaše menstruace velmi bolestivá;
  • pokud je doba menstruace každý měsíc jiná.

  Emocionální stav dívky v kritických dnech

  Před nástupem menstruace dochází ke změnám v emočním stavu. Dívky jsou citlivé, podrážděné, agresivní. Nastala nepřiměřená změna nálady. Emoční reakce na probíhající události se stávají násilnými a někdy neočekávanými.

  Proto je v této fázi důležité psychologicky dívku podporovat. Emocionální pozadí v rodině by mělo být klidné. Musíte se pokusit chránit dívku před stresem, nadměrnou úzkostí a nervovým napětím..

  Hygiena dívky během menstruace

  Ještě před nástupem menstruace je nutné dívku seznámit s pravidly osobní hygieny v kritických dnech..

  Hygienické postupy spočívají v častém mytí, včasné výměně hygienických prostředků (vložek). Lékaři doporučují vyměnit vložku každé 2-3 hodiny. Odborníci však nedoporučují používat tampony kvůli nedokončené tvorbě genitálií, vysoké pravděpodobnosti traumatu a infekce..

  Kromě toho se dívka musí alespoň jednou denně sprchovat..

  Je kategoricky nemožné vykoupat se během menstruace.!

  Dívčí jídlo v kritické dny

  Také stojí za to postarat se o správnou výživu dívky během jejího období. Po dobu menstruace se doporučuje zdržet se konzumace kořeněných, slaných a uzených jídel. Omezte příjem sladkostí a sycených nápojů. Je to proto, že tyto potraviny mohou způsobit další křeče a bolestivost v zažívacím traktu. Některá jídla mohou ředit krev, což vede k silnému výtoku..

  V kritických dnech se doporučuje konzumovat obiloviny, brambory, ryby, kuřecí prsa, čerstvou zeleninu a ovoce, během menstruace musíte jíst pravidelně a pravidelně. Půst a diety jsou v dnešní době nepřijatelné.

  Protože během menstruace v těle je nedostatek bílkovin, železa, vápníku a dalších stopových prvků, je vhodné užívat vitamínové a minerální komplexy.

  Červený den v kalendáři: první období dívek

  Nástup menstruace je důležitou událostí v životě dívky. Na začátku prvních kritických dnů musí být dítě mentálně připraveno. Mnoho moderních dívek, které vědí, jak používat internet, ví dlouho před nástupem menstruace, jaký je tento fyziologický proces. To však matek nezbavuje nutnosti informovat své dcery o tom, co je to menstruace, kdy dívky začínají menstruovat, jak postupují a čeho se mají bát..

  Budeme diskutovat o všech důležitých otázkách: podle jakých znaků můžete hádat o bezprostředním nástupu menstruace, jak v dnešní době udržovat hygienu a zda potřebujete navštívit gynekologa.

  Až přijdou první kritické dny?

  Před několika desetiletími začaly dívky menstruovat téměř ve věku 18 let. Puberta nyní nastává dříve. Nástup první menstruace ve věku 11-16 let je považován za normální. Některé dívky mají své kritické dny dříve a jiné později..

  Závisí to na několika faktorech:

  • nemoci, které byly přeneseny v dětství;
  • dědičnost;
  • jídlo;
  • životní podmínky;
  • fyzický vývoj.

  Pokud navíc babička a matka začaly menstruovat dříve, je pravděpodobné, že dítě udělá totéž. Pokud je dívka ve fyzickém vývoji před svými vrstevníky, její období přijde dříve. Naopak, pokud dítě slabne a je často nemocné, pravděpodobně v pubertě bude zaostávat. Menstruace se dostaví později se špatnou výživou, nedostatkem vitamínů a živin nezbytných pro růst a vývoj mladého těla.

  Existují případy, kdy první menstruace u dívek začíná ve věku 8-9 let. Časný sexuální vývoj může být způsoben hormonální nerovnováhou, těžkou fyzickou námahou. Pokud menstruace nezačala do 17 let, je to důvod k návštěvě gynekologa. Důvodem zpoždění v pohlavním vývoji může být nedostatečné fungování vaječníků, emoční stres, nervové přetížení, problémy s hormonálním metabolizmem, poruchy způsobené hypofýzou, vyčerpávající sportovní trénink, nepříznivé podmínky prostředí, dodržování diet.

  Známky předcházející prvnímu období

  Každá matka, která sleduje stav a zdraví své dcery, si může všimnout známek, které předcházejí nástupu první menstruace. Od této chvíle musíte začít připravovat dítě na nové životní období. Asi pár let před nástupem menstruace se dívce změní postava (zvětší se její prsa, její boky se zvětší). Vlasy začínají růst pod podpaží a na ohanbí. Kromě toho menstruaci u dívek předchází akné na obličeji, zádech.

  Několik měsíců před prvními kritickými dny si dívky všimly stopy atypického výboje na spodním prádle. Mohou být průhledné, nažloutlé nebo bělavé bez nepříjemného zápachu. To vše je normální a neznamená to žádné onemocnění. Pokud jsou pozorovány příznaky, jako je svědění na intimním místě, podivný zápach z výtoku, stojí za to navštívit odborníka.

  Několik dní před nástupem menstruace může dívka vykazovat známky premenstruačního syndromu (PMS), které se vyskytují u dospělých žen:

  • časté výkyvy nálady, slzavost;
  • apatický nebo agresivní stav;
  • bolesti hlavy, ke kterým dochází bez důvodu;
  • bolestivé pocity tažného charakteru, lokalizované v dolní části břicha.

  Jaké je vaše první období a jak připravit své dítě?

  První známky menstruace u dívek jsou špinění. Mohou být mírné nebo velmi vzácné. Při první menstruaci se z těla uvolní asi 50-150 ml krve (v závislosti na individuálních vlastnostech dívky, dědičných faktorech). Hned první den se ztrácí malé množství menstruační krve. Nejhojnější výtok je pozorován druhý den. Pak se jejich objem postupně zmenšuje. Délka menstruace se může pohybovat od 3 do 7 dnů.

  Poprvé může být dívčí období doprovázeno slabostí, nepohodlí v dolní části břicha. S další menstruací je lze také pozorovat. Většina dospělých žen tyto příznaky pociťuje, takže se toho není třeba obávat..

  Menstruy mají charakteristický zápach. Vysvětluje to skutečnost, že během menstruace slizniční žlázy vulvy aktivně fungují a produkují sekrece.

  První krvavý výtok, mírné bolesti v tahu mohou dítě vyděsit. Úkolem matky je vysvětlit její dívce, že menstruace je normální fyziologický proces, který se vyskytuje v těle každé dívky a dospělé ženy. Konverzace by měla být přátelská, nikoli poučná.

  Matka by měla říct své dceři:

  1. O menstruačním cyklu. Kritické dny se vyskytují každý měsíc. Určitě řekněte, jak dlouho dívkám trvá období. Je třeba také poznamenat, že průměrná doba menstruačního cyklu je 28 dní, ale během prvních dvou let může kolísat..
  2. Nutnost dodržovat hygienická pravidla. Krev je velmi příznivé prostředí pro růst a reprodukci mikroorganismů. Mohou vést k rozvoji závažných zánětlivých onemocnění urogenitálního systému..
  3. O rizicích pohlavního styku. S nástupem menstruace vstupuje každá dívka do plodného věku a intimní vztahy s opačným pohlavím mohou vést k těhotenství, což je v tomto věku velmi nežádoucí. Porod může poškodit mladou matku i její dítě. Proto by si dívka měla být vědoma toho, k čemu může vést promiskuitní sex, nechráněný sex..

  Vlastnosti menstruačního cyklu

  U dospívajících dívek je menstruační cyklus (období od prvního dne předchozího období do prvního dne následujícího období) 21–35 dnů. Během prvních dvou let se však ne všechny staly pravidelnými. U některých neustále kolísá. Například jeden menstruační cyklus může být 25 dní a dalších 32 dní. To je normální. Neznamená to, že dívka má nějakou patologii. Pokud máte podezření, můžete navštívit lékaře. Specialista s jistotou řekne, zda se jedná o normu nebo onemocnění.

  Stojí za zmínku, že intervaly mezi menstruací se mohou pohybovat od jednoho a půl měsíce do šesti měsíců. Nebojte se, pokud vaše menstruace nepřijde včas. V mladém věku není menstruační funkce ještě zcela vytvořena. Proto mají některé dívky prodloužené přestávky. Pokud se menstruace neobjeví po několika měsících, musíte vyhledat pomoc od lékaře. Dlouhá pauza mezi první a druhou menstruací u dívek může naznačovat vážnou poruchu v mladém těle..

  Se začátkem první menstruace by měla být dcera naučena vést si kalendář, do kterého by si mohla zaznamenávat, kdy její menstruace začíná a končí. Tato informace nemusí být užitečná během prvních 1–2 let po začátku kritických dnů, protože v této době ještě nebyl úplně stanoven menstruační cyklus. Pokud však cyklus zůstane nepravidelný, kalendář vám přijde vhod při konzultaci s odborníkem. Období, která jsou příliš krátká nebo příliš dlouhá nebo příliš krátká nebo příliš dlouhá mezi obdobími, mohou být známkou zdravotního stavu.

  Hygiena a strava během menstruace

  Hygiena je důležitým tématem, kterému by se maminky měly věnovat při výuce svých dcer o menstruaci. Během kritických dnů všechny dívky a dospělé ženy používají vložky, tampony. U dívek jsou nejvíce preferovány podložky. Tampony narušují přirozený tok krve. Podložky se používají mnohem pohodlněji. Pro dívky je nejlepší koupit tyto výrobky pro intimní hygienu s bavlněnou vrstvou. Vložky do kalhotek s potahem ze síťoviny („plastová“ vrstva) jsou méně hygienické a vyvolávají pocení a podráždění jemné pokožky.

  Těsnění by měla být měněna každé 2–3 hodiny během menstruace. Čím déle je vložka připevněna ke spodnímu prádlu, tím menší bude její přínos (počet bakterií bude exponenciálně růst). Pokud není vložka vyměněna po dobu 6 hodin nebo déle, bude tělo vážně poškozeno. Může se objevit infekčně toxický šok - stav, který nastává v důsledku působení mikroorganismů a jejich toxinů (teplota těla stoupá, klesá krevní tlak, je pozorována zmatenost, je možné kóma).

  Co potřebujete vědět o používání vložek během menstruace u dívek:

  • nezapomeňte si před výměnou vložky umýt ruce (patogenní mikroorganismy se mohou ze špinavých rukou dostat na čistou vložku);
  • nepoužívejte podložky s vypršenou dobou použitelnosti (čím méně času uplynulo od výroby produktu pro intimní hygienu, tím vyšší je jeho stupeň ochrany);
  • nepoužívejte podložky s aromatickými vůněmi (chemické složky často vyvolávají alergie, podráždění pokožky);
  • nešetřete na nákup vložek (výrobky pro intimní hygienu prodávané za nízkou cenu jsou vyrobeny z nekvalitních surovin, což představuje nebezpečí pro zdraví dívky);
  • nedoporučuje se skladovat vložky v koupelně (velké množství vlhkosti je ideálním prostředím pro aktivní reprodukci mikrobů, které mohou proniknout do produktu pro intimní hygienu).

  Zvláštní pozornost je třeba věnovat spodnímu prádlu. Dívky by měly nosit běžné kalhotky vyrobené z přírodních tkanin. Tanga jsou krásné a sexy spodní prádlo, o kterém sní mnoho dospívajících dívek, ale jejich nošení je naprosto nehygienické. Úzký proužek řemínku lze nazvat jakýmsi můstkem pro pohyb mikroorganismů mezi konečníkem a pochvou. Střevní mikroflóra by neměla vstoupit do urogenitálního systému, protože může vyvolat rozvoj zánětlivých onemocnění.

  Nástup menstruace u dívek není důvodem často se koupat. Nejvhodnější možností je denní sprcha. Také se musíte během dne alespoň 2–3krát umýt. Je nežádoucí používat mýdlo. Gynekologové doporučují používat speciální prostředky pro intimní hygienu (gely, pěny atd.), Které obsahují kyselinu mléčnou. Na rozdíl od běžného mýdla tato složka nepříznivě neovlivňuje mikroflóru..

  Je vhodné vyhnout se fyzické aktivitě během první a následující menstruace. Sport bude muset být odložen. Je povoleno provádět lehká fyzická cvičení, věnovat se gymnastice zlepšující zdraví. Dívky navíc potřebují psychologický klid..

  Dalším důležitým bodem, kterému je třeba věnovat pozornost během menstruace, je strava. Slovo „dieta“ neznamená snížit množství spotřebované potravy, ale revidovat dietu a odstranit z ní kořeněná jídla. Kvůli takovému jídlu proudí krev do vnitřních orgánů břišní dutiny. To může vést ke zvýšenému krvácení z dělohy. Alkoholické nápoje jsou také kontraindikovány..

  Musím navštívit gynekologa?

  Se začátkem první menstruace není nutné pravidelně navštěvovat gynekologa, pokud k tomu není zjevný důvod: podivný výtok s nepříjemným zápachem, svědění, menstruační nepravidelnosti. První vyšetření gynekologem je zpravidla ve věku 15-16 let.

  Lékař se musí ujistit, že se dívka vyvíjí správně a že nemá žádné zdravotní problémy. Pokud dívka zahájila sexuální aktivitu, měly by být návštěvy lékaře pravidelné - jednou ročně.

  V případě narušení menstruace dívek stojí za to kontaktovat gynekologa:

  • kritické dny trvají 1–2 dny nebo více než 7 dní (příliš krátká menstruace naznačuje nedostatečnou produkci pohlavních hormonů, dysfunkci vaječníků a příliš dlouhou dobu - špatná kontraktilita dělohy, významně výrazná estrogenní funkce vaječníků);
  • dochází k přílišnému krvácení, které vyžaduje častou výměnu vložek nebo tamponů;
  • po první menstruaci byla menstruace přerušena na dlouhou dobu (pauza na více než 6 měsíců);
  • po normalizaci menstruačního cyklu začala porušení (cyklus je méně než 21 dní nebo více než 35 dnů);
  • v krvavém výtoku jsou viditelné velmi velké krevní sraženiny (o velikosti hroznů).

  Pokud je krvavý výtok doprovázen velmi silnými bolestmi břicha, závratěmi, silnou slabostí, bledostí, horečkou, nevolností, zvracením a střevními poruchami, měli byste se okamžitě poradit s lékařem nebo zavolat sanitku..

  Stručně řečeno, stojí za zmínku, že první menstruace může u dívky způsobit strach a paniku. Aby se tomu zabránilo, měly by matky věnovat trochu času svým dcerám a mluvit o fyziologickém procesu, který se brzy začne v mladém těle pravidelně objevovat, vysvětlit, proč dívky začínají menstruovat v tomto věku.

  Také by vás mělo zajímat, zda vaše menstruace přichází pravidelně, zda dochází ke zpožděním, zda se objevují silné bolesti. Dívky se někdy stydí říct svým rodičům. Pokud zjistíte jakékoli odchylky, navštivte lékaře..

  První menstruace: to, co dívka a rodiče potřebují vědět?

  Máma je se svou dcerou od prvních minut svého života, prochází všemi fázemi dospívání s ní. A samozřejmě jednou z důležitých fází života dívky je puberta a první menstruace. Jaké jsou příznaky první menstruace u dívek? Jaký je správný způsob, jak jí o nich říct? V jakém věku začíná první menstruace a jak dlouho trvá? Jak vypadá první období? Pokusíme se na tyto otázky odpovědět v tomto článku..

  Sexuální vývoj

  Problém puberty v Rusku je v naší době relevantní. Stalo se, že v mnoha ruských rodinách zůstávají diskuse s dětmi o otázkách sexuálního vývoje, manželství a porodu v zákulisí. Nejen rodiče, ale také učitelé ve školách musí vést rozhovory s dětmi, školáky a usilovat o kompetentní sexuální výchovu našich potomků.

  Puberta, jako fyziologický proces, probíhá v určitém pořadí.

  Ve fázi puberty (10–12 let) dochází k růstu mléčných žláz, kterému se říká thelarche; je zaznamenán začátek růstu ochlupení (11 let - 12 let) - tomu se říká pubarche. Na konci je nástup první menstruace - menarche (menstruace začíná u dívek ve věku asi 12-13 let), která se shoduje s dokončením růstu těla na délku.

  Co je menstruace (menstruace)?

  Menstruace a z lékařské stránky - menstruace, je odmítnutí endometria (sliznice vnitřní vrstvy dělohy), rytmického procesu, který se opakuje v pravidelných intervalech. Menstruace je konec fyziologického procesu - menstruačního cyklu, který trvá 3 až 4 týdny.

  Během sexuálního růstu se v hypotalamu a hypofýze začínají produkovat gonadotropní hormony (FSH-folikuly stimulující hormon a LH-luteinizační hormon), které spouští mechanismus růstu folikulů, produkci steroidů a zrání vajíčka. Cyklické změny se vyskytují ve sliznicích dělohy, pochvy, cervikálního kanálu, což odpovídá fázím menstruačního cyklu.

  Fáze cyklu

  Menstruační cyklus má několik fází:

  • fáze odmítnutí endometria, která má individuální období trvání od jednoho dne do několika dnů. Jedná se o velmi složitý proces, po kterém bezprostředně následuje růst endometria, ke kterému dochází mimořádnou rychlostí;
  • poté začíná proliferační fáze (s normálním 4denním cyklem) od 5. dne a trvá až do 14. dne menstruačního cyklu. Každý den se proces růstu endometria zvyšuje a na konci fáze proliferace růst endometria v tloušťce dosáhne maxima;
  • po fázi proliferace začíná sekreční fáze od 15. do 28. dne menstruačního cyklu. V této fázi se růst endometria zastaví a začne se připravovat na přijetí oplodněného vajíčka nebo na odmítnutí (pokud k oplodnění vajíčka nedošlo).

  Změny v těle

  Před nástupem menstruace to tělo signalizuje různými projevy, mezi nimi i:

  • tahání bolesti v dolní části zad a křížové kosti;
  • bolest hlavy;
  • pocit ohromení;
  • napětí v bradavkách;
  • zvýšení tělesné hmotnosti;
  • u mnoha dívek a dívek, několik dní před nástupem menstruace, začíná hojný výtok sliznice;
  • možné, ale ne vždy, zvýšení tělesné teploty, kolísání krevního tlaku.

  Kromě výše uvedených změn se první známky menstruace u dívek mohou projevit změnami v psychologické sféře: oslabení paměti, podrážděnost, slzavost, nespavost.

  Prvních 1,5 roku po menarché dosahuje frekvence ovulačních cyklů (tj. Cyklů, ve kterých vajíčko dozrává) 60%. U 1/3 dívek, prvních 3 - 5 let po menarché, jsou menstruační cykly charakterizovány nedostatečností žlutého tělíska, ale nejčastěji jsou tyto cykly anovulační. To vysvětluje vysoký výskyt dysfunkčního děložního krvácení v pubertě..

  Jaké faktory ovlivňují pubertu (nástup menstruace) a v jakém věku začínají dívky menstruovat??

  Je třeba říci, že na nástup a průběh puberty má vliv velké množství faktorů. Patří sem dědičné (rasa, národ), ústavní faktory, zdravotní stav, tělesná hmotnost.

  Například u dívek s velkou tělesnou hmotností dochází k menstruaci dříve, na rozdíl od jejich vrstevníků, kteří mají nižší tělesnou hmotnost..

  Na otázku, v jakém čase pak v průměru začíná dívka menstruovat, existuje odpověď: když tělesná hmotnost dosáhne 47,8 ± 0,5 kg, když tuková vrstva tvoří 22% celkové tělesné hmotnosti (v průměru 12-13 let )

  Kromě těchto faktorů ovlivňují nástup a průběh sexuálního vývoje i další faktory (vnější): klimatické (osvětlení, nadmořská výška, zeměpisná poloha) a vyvážená výživa (s dostatečným obsahem bílkovin, tuků, sacharidů, stopových prvků a vitamínů).

  Zdrojem mohou být také nemoci, jako jsou srdeční choroby se srdečním selháním, tonzilitida, těžká gastrointestinální onemocnění s malabsorpcí živin, selhání ledvin, selhání jater. Všechny tyto podmínky oslabují tělo dívky a brání normálnímu průběhu puberty..

  Kolik dní trvá první menstruace?

  Podle Světové zdravotnické organizace mělo 38% dívek menstruační cyklus od menstruace po druhou menstruaci déle než 40 dní, 10% déle než 60 dní a 20% po dobu 20 dnů..

  Doba první menstruace je od 2 do 7 dnů, ale může to trvat déle, až 2 týdny, a v průměru dívka používá 3 až 6 vložek. Ale první menstruace u dívek je obvykle bohatá a dlouhá.

  A co říká doktor Komarovský?

  V článku slavného dětského lékaře Komarovského O.E. se uvádí, že konečné nastavení menstruačního cyklu trvá od 8 do 12 let a u většího počtu dospívajících je jeho trvání od 21 do 45 dnů.

  První tři roky, menstruační cyklus, je v průměru 28 - 35 dní, ale s věkem se zkracuje, což je spojeno s prací vaječníků.

  Rozlišují se následující výkyvy v menstruačním cyklu u dospívajících:

  • první rok po menarché - 23 - 90 dnů;
  • čtvrtý rok - 24 - 50 dní;
  • sedmý rok - 27 - 38 dní.

  Co hledat pro rodiče?

  Je třeba poznamenat, že existují známky a podmínky, které by měly rodiče upozornit a přinutit je, aby se včas poradili s odborníkem..

  Tyto zahrnují:

  • absence menstruace po dobu 6 měsíců;
  • příznaky poruchy endokrinního systému (diabetes mellitus, obezita);
  • polycystické vaječníky;
  • aktivní sport (který se často vyskytuje u dívek ve věku 12 let);
  • ztráta nebo nechutenství nebo naopak, když dívky začnou zvyšovat chuť k jídlu;
  • užívání určitých léků, drog;
  • nádory hypofýzy, vaječníků, nadledvin;
  • krevní nemoci.

  Existují menstruační nepravidelnosti:

  • amenorea, když menstruace chybí déle než 3 měsíce (je třeba říci, že fyziologická absence menstruace během těhotenství a kojení je a v ostatních případech je amenorea patologická a vyžaduje léčbu);
  • oligomenorea - interval mezi menstruací je více než 35 dnů;
  • polymenorea - méně než 22 dní;
  • hypomenorea - doba krvavého výtoku je méně než 3 dny;
  • hypermenorea - více než 7 - 10 dní;
  • menoragie, pokud špinění trvá 10-14 dní nebo déle;
  • opsomenorrhea - vzácné s intervalem více než 35 dnů a nízkými obdobími.

  Stres má velký vliv na nastavení menstruačního cyklu. Pokud je dívka neustále vystavena stresu (doma, v ústavu při absolvování sezení), může se menstruace opožďovat, vzácně nebo zcela chybí, jedná se o tzv. Stresovou amenoreu.

  A stane se, že začíná první menstruace a později: ve věku 16 - 18 let. Důvody pro pozdní nástup menstruace mohou být nedostatek tělesné hmotnosti, nádory hypofýzy, předchozí infekční nemoci (spalničky, zarděnky), stres, psycho-emoční přepětí.

  Což je lepší použít: vložky nebo tampony?

  Když naše babičky měly menstruaci, používaly gázu, hadry, poté je umyly a znovu použily.

  V moderním světě bylo vyvinuto obrovské množství vložek a tamponů, které se začaly široce používat..

  To je opravdu velmi výhodné, protože jejich použití vám umožňuje pokračovat v aktivním životě bez obav, že někde něco unikne. Otázkou zůstává, co je lepší použít: tampony nebo vložky.

  Musím říci, že použití vložek je bezpečnější než tampony, protože při použití bavlněných lahví je nutné dodržovat bezpečnostní a hygienická opatření.

  Tampon může být ponechán v pochvě ne déle než 2 hodiny a delší používání vytváří příznivé prostředí pro růst patogenů.

  Rada psychologa

  Zde je několik doporučení psychologa, jak dívce říct o její první menstruaci:

  1. Vzhledem k tomu, že se první krev dívky nemusí objevit ve věku 12 let, ale ve věku 11 let a někdy ve věku 10 let, je nutné dívce předem sdělit její menstruaci.
  2. Je třeba se blíže podívat na dítě, jak aktivně projevuje zájem o „zakázaná“ témata.
  3. Je nutné najít vhodnou literaturu, kde je v přístupném jazyce vysvětleno, jak dívce vyprávět o jejím období a v jakém věku by měla začít (knihy, časopisy, video přednášky).

  Časté otázky dospívajících dívek: „Bolí to?“, „Kolik výtoku je?“, „Jak dlouhá je první menstruace?“.

  Když se věk dívky blíží 11 - 12 let, začne čekat na své období. Během tohoto období si můžete zakoupit hygienické výrobky - vložky nebo tampony. Pokud dívka ještě není sexuálně aktivní, pak to budou samozřejmě podložky. Je nutné dívce vysvětlit, že těsnění je třeba měnit každé 3 až 4 hodiny, nebo když se znečistí, osprchovat se dvakrát denně (ráno a večer) a při každé výměně těsnění opláchnout.

  Kromě toho vysvětlete dívce, že nástup menstruace naznačuje, že existuje možnost těhotenství a od této fáze by dívka měla být odpovědnější za své zdraví a život..

  Duphaston a Utrozhestan jsou hormonální léky, které se používají přímo k udržení těhotenství. Podle statistik každé druhé těhotenství přichází s komplikacemi, takže užívání hormonálních léků této kategorie je prostě nezbytné k udržení dítěte naživu.