Co vysvětluje hnědý výtok v první den menstruace?

Pravidelnost menstruačního cyklu je hlavním ukazatelem zdraví žen. Každý zástupce nežného pohlaví musí kontrolovat nejen datum zahájení kritických dnů, ale také sledovat jejich vlastnosti. Pokud vaše menstruace začíná hnědým výtokem, můžete předpokládat fyziologické i patologické změny. Jak rozlišovat tyto procesy a kdy je nutné vyhledat pomoc od lékaře, to řekne tento článek.

Charakteristika příznaku

Normálně je menstruační tok šarlatový nebo tmavě červený. Jejich objem se pohybuje od 30 do 60 ml denně. V počátcích, pod vlivem hormonů, je endometrium tvrdě odmítnuto a v této době děloha vylučuje největší množství krve, často s tmavými sraženinami, což je její vnitřní slizniční vrstva.

Vzhled hnědého výtoku naznačuje, že je málo krve a ta koaguluje, oxiduje a ztmavuje v místním prostředí, než má vagina čas ji vyloučit. Přirozeně je tento jev charakterizován na konci menstruace, kdy je přidělena hlavní část endometria. To je také přípustné 1 nebo 2 dny před kritickými dny, což se vysvětluje otokem a připraveností odmítnout vrstvu sliznice.

Když menstruace začala takovým hnědým výtokem, můžeme hovořit o fyziologických změnách v těle ženy. To nemusí vždy znamenat patologii, ale neměli byste také ztratit kontrolu nad situací..

Tyto výtoky na začátku menstruace jsou řídké, často rozmazané a nekrvácejí. Obsahují přirozenou slizkou sekreci smíchanou s krví.

Hormon progesteron je zodpovědný za přípravu endometria na početí po ovulaci. Je to on, kdo ve druhé polovině menstruačního cyklu přispívá k zahušťování a uvolňování této tkáně, která je naprogramována tak, aby přijímala a implantovala oplodněné vajíčko do dělohy. Pokud se tak nestane, je endometrium odmítnuto ve formě menstruace. Pokud se tak nestane, pak ve většině situací všechno naznačuje hormonální poruchu..

Příznak má důvody jiného druhu:

 1. Odložené stresy, zátěže a nemoci.
 2. Užívání hormonální antikoncepce a jiných léků.
 3. Věkové změny.
 4. Normální a patologické těhotenství.
 5. Poporodní období.
 6. Malá váha.
 7. Abnormality ve struktuře dělohy.
 8. Patologie (endometrióza, polypy, myomy, jiné neoplazmy, endometritida, infekce).

Hormonální poruchy

K selhání dochází kvůli určitým faktorům:

 1. Nedostatek progesteronu zabránil tvorbě endometria v požadovaném rozsahu, kvůli kterému se tento nemohl připravit na odmítnutí, nebo to prostě nestačí.
 2. Přebytek výše uvedeného hormonu neumožňoval reprodukčnímu systému zahájit plnou menstruaci.
 3. Nedostatek estrogenu ovlivnil skutečnost, že mechanismus odmítnutí endometria nezačal úplně, ale byl indikován pouze rozmazaným výtokem s hnědou menstruací.

K takovým poruchám dochází v důsledku stresu, který způsobil komplikace nemocí jiných systémů, endokrinologických poruch, nezdravé výživy a životního stylu, nadměrného užívání léků obsahujících hormony, zvýšeného stresu.

Přečtěte si také to, o čem mluví špinění před menstruací, protože znaky mají podobné vlastnosti.

Antikoncepce

Hormonální léky jsou určeny k nápravě řady problémů, ale jejich hlavním úkolem je zabránit nechtěnému těhotenství. Jejich příjem je zaměřen na nápravu přirozených hormonálních procesů změnou hladiny progesteronu nebo estrogenu v různých obdobích menstruačního cyklu. Tyto manipulace s přirozenou prací reprodukčního systému se často projevují porušením obvyklého průběhu cyklu..

Proto je tak důležité začít užívat tyto léky po úplné diagnóze a pod přísným dohledem lékaře.

Některé odchylky od obvyklé menstruace jsou přijatelné, včetně hnědé mazlavosti na začátku, v prvních 3 měsících po zahájení užívání drog. Později je podobný příznak důvodem k obavám..

Při instalaci takové antikoncepce, jako je spirála, se může před menstruací rozmazat a samotný výtok bude po celou dobu menstruace hnědý. Toto zařízení zachycuje krev, která následně vychází ve sraženinách. Další informace o propuštění po instalaci nitroděložního tělíska se dozvíte kliknutím na odkaz.

Tento příznak může být výsledkem užívání některých obecných léků, jak je tomu často u silných antibiotik..

Věkové změny

Do jednoho nebo dvou let po menarche (první menstruaci) je označení hnědého výtoku během menstruace normální. Během tohoto období se hormonální pozadí zlepšuje, hladina progesteronů a estrogenů neustále kolísá, o čemž svědčí odchylky v pravidelnosti ženského cyklu.

Dokončení reprodukční funkce také nezůstane bez povšimnutí. Když nastane menopauza, produkce estrogenu klesá, což vyvolává významné změny v ženském reprodukčním systému. Kvůli nedostatku tohoto hormonu menstruace prochází stále mírněji, počínaje hnědým výtokem, a někdy se neobjeví vůbec.

Těhotenství

Během těhotenství je výtok s přítomností krve, i když v malém množství, přípustný pouze na samém začátku, v okamžiku početí. Takto se oplodněné vajíčko zavádí do stěny dělohy..

Někdy v rané fázi je na začátku menstruace pozorován hnědý výtok, který se neuskutečnil, ale měl se stát včas. Jedná se o nebezpečný okamžik, který může narušit těhotenství. Tento příznak je důvodem k obavám a naléhavé návštěvě lékaře..

Často nastává situace, kdy žena pozoruje takový nástup menstruace, aniž by si byla vědoma budoucího mateřství. U takového jevu je důležité provést test nebo navštívit gynekologa, abyste nezmeškali tak významnou událost.

Někdy tento příznak hovoří o mimoděložním těhotenství, které vyžaduje okamžitý lékařský zásah. Růst plodu mimo dělohu může vést k prasknutí vejcovodu a následně dokonce k smrti.

V jednom z našich článků zjistíte, co špinění znamená se zpožděním několika dní.

Poporodní období

Po porodu prožívá tělo velký stres. Začíná prudká a intenzivní hormonální změna, reprodukční systém má tendenci se postupně vracet k předchozímu režimu fungování.

Když žena kojí dítě, menstruační cyklus po dlouhou dobu nedosáhne svého obvyklého rytmu nebo krvácení jednoduše chybí pod vlivem hormonu oxytocinu, který je zodpovědný za kontrakci dělohy a příchod mléka.

S koncem laktace se menstruace vrací poměrně rychle a v prvních měsících může začít hnědou mazanicí..

Abnormality ve struktuře dělohy

Ve vývoji a struktuře hlavního ženského orgánu existují takové anomálie:

 1. Jednorohá, dvourohá děloha.
 2. Tvar sedla.
 3. Hypoplázie.

Porušení struktury brání normálnímu vylučování krve a endometria a udržuje jej v záhybech. Výsledkem je, že se do pochvy dostává poměrně malé množství krve, jak naznačuje popsaný příznak.

Tento problém také vysvětluje přítomnost tmavě hnědého výtoku v první den menstruace. Stagnující krev ztmavne, v místním prostředí oxiduje, někdy ze stejného důvodu dochází během menstruace k tmavé krvi.

Existenci takových poruch by měl sledovat gynekolog, protože stagnace krve a odmítnuté endometrium mohou vést k zánětlivým procesům, stejně jako k neplodnosti nebo potratům. Většina abnormalit je léčitelná chirurgicky.

Malá váha

Podváha často ovlivňuje menstruaci. To si všimnou ženy, které se vyčerpávají přísnými dietami a těžkými břemeny. Při prudkém úbytku hmotnosti zapíná tělo obranné mechanismy, protože ztráta menstruační krve může být pro ni rozhodující. Menstruace v tomto případě probíhá ve formě hnědé mazanice, začíná podobným způsobem nebo zcela chybí.

Gynekologická onemocnění

Důvody pro výskyt hnědého výtoku v první den menstruace nejsou vždy způsobeny fyziologickým stavem. Časté jsou také patologické případy. Od normálního výtoku se odlišují nepříjemným zápachem a jsou také doprovázeny nepohodlí, bolestí nebo křečemi v dolní části břicha, svěděním a zvýšením tělesné teploty. Nejběžnější onemocnění spojená s tímto příznakem:

 1. Endometrióza je patologická proliferace vnitřní vrstvy dělohy. Hnědý výtok s vůní se objeví kdykoli v průběhu cyklu, ale nejčastěji - na jeho začátku, který připadá na první den odmítnutí endometria.
 2. Endometritida je zánětlivý proces této tkáně způsobený infekcí vstupující do dělohy. Kromě menstruačních nepravidelností dochází k tažné bolesti v dolní části břicha, teplota stoupá, zřídka se nachází hnisavý hlen smíchaný s krví.
 3. Polypy jsou možnou příčinou abnormálních období.
 4. Zánět pánevních orgánů ve většině případů vede ke změně povahy výtoku v kritických dnech..
 5. Novotvary jiné etymologie.

Důležité! Abyste se vyhnuli rozvoji gynekologických problémů, musíte dodržovat pravidla osobní hygieny, vést zdravý životní styl, chránit se v nepřítomnosti stálého partnera, pravidelně navštěvovat gynekologa a sledovat hormonální pozadí a povahu výtoku.

Docela často se ženy snaží najít odpověď na otázku, proč menstruace začíná neobvyklým výbojem v síti. Informační weby vám pomohou získat obecnou představu o fungování reprodukčních orgánů a řeknou vám o pravděpodobnosti abnormalit, nicméně nemohou nahradit plnohodnotné gynekologické vyšetření. Proto s určením příznaku musíte okamžitě konzultovat lékaře, abyste v případě patologie dostali správnou a včasnou léčbu..

Proč vaše menstruace začíná hnědým výtokem a je to normální?

Všechny ženy v reprodukčním věku mají první den menstruace hnědý výtok. Nejsou vždy indikátorem onemocnění reprodukčního systému, ale nelze je ignorovat. Všechny dívky jsou povinny sledovat průběh menstruačního cyklu, jeho pravidelnost a povahu leucorrhoea. Pokud existují varovné příznaky, musíte co nejdříve navštívit gynekologa.

Proč výtok zhnědne

Hned první den je menstruace zcela běžná. Podobný odstín získávají během ukončení menstruace..

Důvod, proč má tajemství tuto barvu, nesouvisí s patologickými stavy. Je to jen to, že se uvolňuje příliš málo, dokáže oxidovat a na krátkou dobu přetrvává v děloze nebo ve vagině.

Pokud se po tomto výtoku stane vínová a tmavě červená, nebude obsahovat sraženiny, není důvod se obávat.

Důvody, proč je menstruace hnědá v prvních dnech menstruačního cyklu, zahrnují onemocnění endokrinního a reprodukčního systému. V tomto případě zůstávají po kritické dny stále skromné ​​a tmavé a stav ženy je charakterizován dalšími příznaky.

Chcete-li správně posoudit povahu menstruace, je nutné jasně pochopit, jaká barva menstruační krve by měla být normální. Tomuto tématu je věnován samostatný článek na našich webových stránkách..

To je norma nebo patologie

Normální menstruace začíná hnědým výtokem u 40% nežného pohlaví, asi 2 dny před menstruačním krvácením. Mají slizkou konzistenci a téměř žádný zápach. Zároveň se žena v tomto období cítí jako obvykle: může se objevit mírná nevolnost, otoky, výkyvy nálady, podrážděnost.

 • jestliže žena nedávno utrpěla silný fyzický nebo emoční stres;
 • po absolvování léčby závažnými léky;
 • pokud před několika měsíci žena změnila orální antikoncepci nebo ji začala užívat (s výskytem hormonálních změn);
 • u dospívajících během puberty a po nástupu sexuální aktivity;
 • v klimakterickém období.

Je nutné kontaktovat gynekologa pro vyšetření a vyloučení patologií:

 • pokud menstruace začala hnědým výtokem a pokračovala v takovém stínu, zůstávala vzácná, jsou tajně přítomny krevní sraženiny;
 • pokud menstruace začíná hnědým mazem, doprovázeným intenzivní bolestí v podbřišku a malé pánvi, před a během kritických dnů, tajemství nepříjemně voní a má neobvyklou barvu.

Kolik dní mohou jít

Hnědý výtok na začátku menstruace se považuje za normu:

 • několik dní před nástupem menstruačního krvácení;
 • první den očekávané menstruace;
 • během všech kritických dnů během menopauzy - pak se považují za normální menstruaci, pokud na základě výsledků pravidelných vyšetření nebyla zjištěna žádná onemocnění.

U menopauzy se množství a kvalita sekrece mění během celého cyklu, ale právě v tomto období se novotvary objevují nejčastěji, proto je důležité udržovat zdraví vašich žen pod kontrolou a vědět, jaký druh výtoku během menopauzy je obecně možný.

U dospívajících dívek lze pokaždé po několik let po první menstruaci pozorovat skromné ​​temné tajemství, které předchází menstruačnímu krvácení..

Existují ženy, které mají hnědé období jako jedinec, geneticky přenášené.

Co je to patologie

Tlusté období tmavé barvy hovoří o poruchách v těle, jsou-li doprovázeny příznaky, jako jsou:

 • silné intenzivní nebo ostré bolesti v dolní části břicha, horečka, zhoršení zdraví - naznačují možné mimoděložní těhotenství;
 • nepříjemný zápach, sraženiny a nečistoty hnisu ve výtoku po všechny dny cyklu - indikátor zánětlivých procesů infekční etiologie;
 • skoky na váze, výskyt kožních vyrážek, emoční nestabilita - indikátor hormonálního narušení;
 • bolestivé pocity během močení, pohlavní styk - hovoří o onemocněních vylučovacího systému;
 • změna v průběhu menstruace (stávají se častějšími a hojnějšími) - indikátor endometriózy, hyperplazie endometria, polypů, onemocnění cystických nebo polycystických vaječníků, novotvarů v genitáliích;
 • heterogenita konzistence tajemství (přítomnost sraženin nebo naopak nadměrná vodnatost) může naznačovat patologické stavy dělohy a děložního čípku.

Vzhled hnědého výtoku namísto normálního měsíčně po několik cyklů v kombinaci s některými z uvedených příznaků je signálem, že musíte co nejdříve navštívit lékaře k vyšetření.

Každá z nemocí, jejichž příznakem je tmavý menstruační krvácení s předčasnou léčbou, je plná vážných komplikací, které jsou nebezpečné pro plodnost ženy a její život. Spravedlivé pohlaví jakéhokoli věku proto nemůže takový projev ignorovat..

Menstruační hnědá - kdy věnovat pozornost svému tělu?

Menstruace je jedním z projevů ženského reprodukčního systému. Charakterizuje se komplexními biochemickými a hormonálními změnami probíhajícími v těle a projevuje se oddělováním krve ženských pohlavních orgánů, zejména dělohy.

Menstruace je vlastní všem ženám v plodném věku, s výhradou správného vývoje genitálií a žláz s vnitřní sekrecí, stejně jako absence genetických vad..

Děložní dutina je lemována sliznicí - endometriální tkání, která se vyznačuje měsíčním odmítnutím. Výsledkem je, že žena zaznamenává jejich projev, zatímco je již poslední fází menstruačního cyklu.

V počátečních fázích dochází k procesu buněčného růstu ve sliznici, po kterém následuje jejich transformace. Normálně by měl menstruační cyklus skončit v těhotenství, protože dochází ke zrání a uvolňování vajíčka, což je charakteristické pro proces ovulace..

Ale při absenci oplodnění se epitel zbavuje krvácivé kliniky a nahrazuje ji novými.

Normálně by menstruace neměla trvat déle než 5 dní a být doprovázena jasně červeným výtokem. Jejich objem by obvykle neměl přesáhnout 100 - 150 ml po celou dobu.

Zároveň první dny u žen nejsou vždy bohaté, ale mohou se objevit pouze s hnědými větvemi. Tento stav by měl být naprosto bezbolestný. Pokud se tyto příznaky změní, musíte se poradit s lékařem..

 1. Hnědý výboj je normální
 2. Když hnědá menstruace je patologie?
 3. Mimoděložní těhotenství
 4. Riziko potratu
 5. Zánětlivá onemocnění
 6. Pohlavně přenosné nemoci
 7. Hormonální nerovnováha
 8. Příčiny výtoku při absenci sexuální aktivity
 9. Běžné příčiny menstruačních nepravidelností
 10. Operativní zásahy
 11. Diagnostika
 12. Léčba
 13. Doporučení

Hnědý výboj je normální

Normou je hnědý výtok místo menstruace:

 • Období puberty. Toto je důležitá fáze formování ženského reprodukčního systému. Je charakterizována skutečností, že se u dívek začíná objevovat menstruace. Ale tento proces není vždy pravidelný, v některých případech může jeho odstranění trvat nějakou dobu. Normálně proces stanovení menstruačního cyklu pro dívku trvá asi rok. V této situaci se menstruace nemusí vůbec objevit, nebo je tak vzácná, že vypadá jako hnědý výtok z genitálního traktu. Mnoho dívek se začíná bát tohoto příznaku, ale nebojte se, ve většině případů není nutná žádná léčba, stačí pouze očekávaná taktika.
 • Climax. Toto je jedna z nejčastějších fyziologických příčin hnědých období. Mohou se vyskytnout u každé ženy, která čelí procesu snižování fungování reprodukčního systému. Věk jejich vzhledu se může lišit. Za normálních okolností je to pravděpodobně 45–55 let. Pokud se během menopauzy u ženy v pozdějším věku na pozadí normální a cyklické menstruace vyskytne hnědý výtok, nezpůsobí to u ženy podezření. V některých případech se však menstruace může zastavit v mladším věku, takže žena je rozrušená. Nástup těchto příznaků může nastat po 35-40 letech. Takový vývoj menopauzy bude patologický, může se projevit porušením cyklickosti a výskytem místo šarlatové krve v průměrném objemu malých, hubených hnědých sekretů. Postupně po výskytu takové menstruace dojde k jejich úplnému zastavení. S počátečními projevy, zejména v mladém věku, je možné oddálit jejich nástup pomocí hormonální substituční terapie. Ale ve středním nebo pozdním věku se používá pouze očekávaná taktika..
 • Poporodní období. Jedná se o fyziologický stav, ve kterém se může objevit hnědý výtok. Normálně po určité době narození dítěte žena zaznamenává výtok z genitálií, což je způsobeno skutečností, že probíhá proces oddělení placenty, což znamená, že je narušena integrita kapilár a krevních cév. Během prvních dnů po porodu je výtok červený a podobný normální menstruaci, ale později se jeho intenzita a objem změní, budou vzácnější a odstín bude hnědý. O měsíc později se tento obrázek zpravidla zastaví. Takový výtok se obvykle nazývá lochia. Neměly by být doprovázeny žádnými patologickými příznaky, jakmile se k hnědému výtoku připojí bolest a zvýšení teploty signalizuje nástup zánětlivého procesu. Pokud se objem hnědého výtoku nezastaví, ale naopak je náchylný ke zvýšení, je také nutné poradit se s odborníkem, protože to může být známkou opožděných fragmentů v děložní dutině.

Když hnědá menstruace je patologie?

Mimoděložní těhotenství

To je jedna z nejnebezpečnějších příčin hnědých období..

 1. Podobné příznaky se objevují jako projev menstruační reakce, není úplný. Je to způsobeno nedostatečnou hormonální produkcí hormonů, které přispívají k nástupu menstruace..
 2. Ale také uvolňování lidského choriového gonadotropinu brání úplnému odmítnutí tkáně endometria.
 3. V některých případech může vzhled hnědého výtoku naznačovat nástup poruchy těhotenství. Toto je druh reakce na potrat a může to být také narušení užitečnosti cévních stěn vejcovodu.
 4. Taková patologie může být často doprovázena výskytem bolestivého syndromu, zejména na straně, kde dochází k mimoděložnímu těhotenství. Příznaky se postupně zvyšují.
 5. Během diagnostiky existuje rozpor mezi velikostí dělohy a očekávaným obdobím, stejně jako stupněm růstu choriového gonadotropinu, bude také zaostávat za odpovídající.

Tuto situaci nelze ignorovat, protože může vést k ohrožení života ženy. Další postup těhotenství je v tomto případě téměř marný..

Riziko potratu

Je to také jeden z hlavních důvodů, proč mám místo menstruace hnědý výtok. Tento stav může být spojen s mnoha důvody, začínají se objevovat hlavně v raných fázích..

 1. Objem výtoku může být odlišný, někdy ženy samy o sobě nevšimnou téměř žádných příznaků, s výjimkou mírně znatelné hnědé skvrny na spodním prádle, ale v některých případech to může být výtok, který připomíná menstruaci.
 2. V druhém případě je červená krev oddělena velkým množstvím sraženin, které se u ženy začínají objevovat a jsou doprovázeny dalšími příznaky..
 3. Hlavními stížnostmi, kromě výtoku u ženy, mohou být bolest v podbřišku, předchozí zpoždění menstruace, pocit nevolnosti a otok mléčných žláz..

Prognóza je jiná, s přidělením malého počtu hnědých útvarů existuje šance na udržení těhotenství, ale s bohatým oddělením je minimální, protože vajíčko lze oddělit od povrchu děložní sliznice.

Při stanovení diagnózy je nutná urgentní hospitalizace a jmenování hormonálních léků, stejně jako změna životního stylu s výjimkou jakékoli fyzické aktivity.

Zánětlivá onemocnění

To je další častý důvod vzniku hnědého výtoku, ke kterému dochází na pozadí účasti v patologickém procesu jak děložní dutiny, tak děložního čípku a pochvy..

Ve většině případů se jedná o chronický průběh onemocnění..

V tomto případě se hnědý výtok může objevit spontánně nebo na pozadí menstruace..

V tomto případě může menstruace změnit nejen jejich cyklickost, ale také jejich trvání. Jsou náchylní k vzhledu hnědé skvrny, která přetrvává po dlouhou dobu, a také k bolesti..

Příznaky:

 1. Bolestivý syndrom má pomalý projev. Exacerbace se vyskytují pravidelně, jsou charakterizovány sezónností. Podobný hnědý výtok se navíc může objevit uprostřed menstruačního cyklu..
 2. Někdy s defekty na sliznici děložního čípku nebo pochvy takový výtok také charakterizuje zánětlivý proces. Po pohlavním styku se to může zhoršit.

Tento stav vyžaduje povinnou léčbu a další opatření proti relapsu zaměřená na prevenci těchto příznaků.

Pohlavně přenosné nemoci

To je jeden z důvodů hnědé menstruace..

Důvody vedoucí k tomuto stavu byly dlouho studovány; jedná se o infekce způsobené specifickými patogeny, které mají převládající cestu přenosu nechráněným pohlavním stykem.

Tato patologie se vyskytuje u osob převážně v reprodukčním období..

Pokud se u mužů nemusí vůbec projevit, pak u žen je jedním z nepříznivých znaků změna povahy menstruace:

 1. Stávají se bolestivějšími a výraznějšími, jejich barva získává hnědý odstín, objevuje se nepříjemný zápach a objem může být nevýznamný, budou se rozmazávat, zatímco doba trvání se výrazně zvyšuje.
 2. V některých případech mohou projevy trvat až několik týdnů. To je způsobeno přítomností specifického zánětlivého procesu v děložní dutině, kde je narušen proces sekrece a proliferace buněk endometriální tkáně..
 3. V procesu menstruace dochází k pomalejšímu a problematičtějšímu oddělení tkání, v důsledku čehož se budou rozmazávat, změní se jejich barva a vůně..

Hormonální nerovnováha

To je další důvod pro vznik hnědého výtoku z genitálního traktu, který se může objevit u každé ženy v reprodukčním období..

Existuje mnoho konkrétních důvodů vedoucích k tomuto patologickému stavu..

Mezi nimi jsou hlavní považovány za perzistenci folikulů..

V menstruačním cyklu nedochází k ovulaci a menstruace může přijít se zpožděním a jejich barva zhnědne, podobný stav nastane, když žluté tělo zůstane aktivní.

V obou případech dochází k nepravidelnostem menstruace..

Ve většině případů nevyžadují žádnou další léčbu, pokud nejsou doprovázeny patologickými příznaky. Podobný hnědý výtok lze také zaznamenat s nedostatkem progesteronu, což znamená podřadnost druhé fáze menstruačního cyklu.

Menstruace bude mít sklon ke zpoždění a následnému výtoku, který je silný a hnědý..

Příčiny výtoku při absenci sexuální aktivity

V tomto případě by měla být vyloučena přítomnost hnědého výtoku, který je komplikací těhotenství, a rovněž je sníženo riziko vzniku zánětlivého procesu. Současně však existují různé druhy hormonálních příčin, zažívacích faktorů a závažných gynekologických onemocnění..

Mezi chorobami je třeba poznamenat vnitřní endometriózu. Toto je stav charakterizovaný výtokem menstruace, která je hnědá..

S rozvojem endometriózy se sliznice děložní dutiny šíří mimo její anatomickou oblast, takže endometrium může být umístěno ve svalové vrstvě a dalších orgánech a systémech.

Jsou to také stresové situace a změny životního stylu, které mohou vést k hormonálnímu narušení..

Běžné příčiny menstruačních nepravidelností

Mohou být spojeny s několika situacemi. Jedná se o poruchy v práci endokrinních žláz, zánětlivé procesy, stejně jako obtížné situace spojené s nepříznivými účinky na tělo..

Operativní zásahy

To je jeden z důvodů, proč se období jeví tmavá..

Důvod ve většině případů bude záviset na typu a povaze provedené manipulace:

 1. V některých případech může být výskyt hnědé menstruace spojen s reakcí na zavedení nitroděložního tělíska. V tomto případě může dojít k projevu spojenému s traumatem sliznice děložní dutiny nebo s jeho reakcí na výskyt cizího tělesa. Následující menstruace se zpravidla neliší od předchozí..
 2. U endometriózy lze použít nitroděložní systém s levonorgestrelem, který během své přítomnosti začne emitovat určitou dávku hormonu, což vede k rozvoji krátkodobé tkáňové závislosti.
 3. Také hnědá menstruace může být spojena s takovými chirurgickými zákroky, jako je kyretáž děložní dutiny. V některých případech to lze provést pro diagnostické účely, stejně jako pro prevenci vývoje těhotenství. Podobná menstruace se objeví ihned po zákroku, hnědá barva může přetrvávat po dobu jednoho týdne s postupným snižováním intenzity.
 4. Podivná hnědá menstruace může být navíc výsledkem zásahu do děložní dutiny spojeného s předchozí patologií.

Diagnostika

Ve většině případů nezpůsobuje v moderní medicíně práci..

Obvykle se jedná o komplexní vyšetření:

 • Začíná to rozhovorem mezi lékařem a ženou, objasněním všech stížností, anamnézou a vyšetřením orgánů reprodukčního systému..
 • Základem pro diagnostiku hnědé menstruace je ultrazvuk. Nejprve se hodnotí děloha, její velikost, struktura, tloušťka a konzistence hlavní vrstvy - endometria. Vyšetřuje se také děložní čípek a jeho konzistence. Je nutné vyšetřit přídavky na přítomnost hmot a velikost folikulárního aparátu s množstvím.
 • Další metodou, která indikuje nepřímý stav orgánů reprodukčního systému, je obecný krevní test. Provádí se měření hladiny hemoglobinu a vzorce leukocytů. Pomocí této metody lze potvrdit zánětlivé onemocnění a přítomnost anémie, což může v některých případech způsobit hnědou menstruaci..
 • Hormonální vyšetření. Z nich se často používá studie hladiny lidského choriového gonadotropinu, což je zvláště důležité pro mimoděložní těhotenství. Zkoumá se nárůst a stupeň dynamického nárůstu v průběhu průběhu semestru. Takovou analýzu je rovněž nutné provést, když se objeví hrozba ukončení těhotenství..

Léčba

To jsou hlavní body v hnědé menstruační kúře.

Volba taktiky bude záviset na typu patologického stavu:

 • V případě mimoděložního těhotenství je hlavní léčba jeho ukončení chirurgickým zákrokem. Hlasitost bude záviset na načasování a stavu ženy. V počátečních stádiích těhotenství, ale již s výskytem hnědé menstruace, se chirurgický zákrok omezuje na odstranění části vejcovodu a jeho následné obnovení, aby se zachoval anatomický plnohodnotný stav. S dlouhou dobou a příznaky jejího porušení je léčba omezena na úplnou amputaci vejcovodu.
 • S hrozbou spontánního potratu, zejména na počátku těhotenství, s výskytem hnědé menstruace, je nutná hormonální léčba. Mezi nimi jsou hlavními léky léky skupiny progesteronu. Z nich je na trhu prezentováno velké množství fondů, ale nejoblíbenější z nich jsou Dyufaston a Utrozhestan. Duphaston je systémový lék používaný k hnědé menstruaci během těhotenství. Jmenování je možné pouze do 20 týdnů těhotenství, po druhém screeningu je zcela zrušeno nebo nahrazeno Utrozhestanem. Dávka bude v průměru 20 mg denně. Utrozhestan je progesteronové léčivo vyráběné ve formě vaginálního čípku. Má podobný účinek jako Duphaston, ale biologická dostupnost je mnohem vyšší. Dávka jednoho čípku je 200 mg.
 • Zánětlivé stavy vedoucí k hnědé menstruaci vyžadují systémovou léčbu. Mohou to být antibakteriální nebo protizánětlivé léky. V případě konkrétního patogenu se selekce provádí stanovením citlivosti na antibiotika. V případě hormonálních poruch můžete použít kombinovanou perorální antikoncepci, což vede ke snížení nebo zastavení hnědého výtoku během menstruace. Mohou to být také další hormonální látky, které pomáhají léčit základní onemocnění vedoucí k hnědé menstruaci..

Doporučení

Doporučení lékařů:

 • Ženy, které mají projevy hnědé menstruace, by se měly poradit s odborníkem. Pokud je zjištěna příčina, bude schopen poskytnout podrobná doporučení pro další řízení a pozorování ženy..
 • Měli byste sledovat pravidelnost menstruace. Jakákoli selhání mohou mít patologickou příčinu.
 • Je třeba se vyhnout nechráněnému pohlavnímu styku, zejména u nepravidelných sexuálních partnerů.
 • Pravidelně diagnostikujte pohlavně přenosné infekce, i když příznaky nejsou přítomny.
 • Pravidelně provádějte instrumentální vyšetření pánevních orgánů pomocí rozšířené a neinvazivní metody s vysokou přesností.
 • V přítomnosti chronických zánětlivých procesů, doprovázených výskytem hnědé menstruace, je nutná úplná léčba, následovaná terapií proti relapsu, rehabilitačními kurzy a dodržováním preventivních opatření.
 • Při plánování narození dítěte přistupujte odpovědně a vyhněte se stresovým situacím, těžké fyzické námaze a škodlivým faktorům prostředí..
 • Sledujte práci a odpočinek i výživovou hodnotu.

Příčiny hnědé menstruace

Menstruace je indikátorem reprodukčního zdraví ženy; různé odchylky od normy v jejím průběhu vždy vyvolávají obavy. Je zcela přirozené, že se spravedlivé pohlaví začíná obávat, když namísto menstruace mají rozmazaný hnědý výtok..

V tomto článku odpovíme na otázku, proč dochází k menstruačnímu toku s hnědým odstínem, je to známka patologie a vyžaduje tento stav lékařský zásah.

Menstruace je normální

Normálně menstruace trvá od 3 do 7 dnů, zatímco barva výtoku je tmavě červená nebo velmi blízká vínové barvě. Tato barva je způsobena koagulovanou krví z cév, které byly poškozeny při oddělení vnitřní slizniční vrstvy dělohy. Kromě krve zahrnuje složení sekrecí hlen produkovaný žlázami děložního čípku a mrtvé epiteliální buňky.

Normální menstruační tok, i když je tmavě zbarvený, má následující vlastnosti:

 • jednotná struktura (malé hrudky jsou povoleny);
 • červený nebo hnědý odstín;
 • množství vypouštění je minimální;
 • žádné svědění a pálení v pochvě;
 • není tam žádný zvláštní a nepříjemný zápach;
 • může začít pár dní před regulací;
 • neobjevuje se v každém cyklu.

Mezi nejpravděpodobnější faktory vzniku hnědého mazu se místo menstruace nebo tzv. Hypomenorey objevuje hormonální nerovnováha, kterou může vyprovokovat jak žena sama, tak vnější podmínky.

Hnědé tajemství

Menstruační hnědá barva by za normálních okolností neměla mít nepříjemný zápach a krevní sraženiny. Pokud je takové vypouštění pozorováno měsíčně, je to vážný důvod myslet na své zdraví a konzultovat s lékařem..

Pokud dojde k rozmazání výtoku nahnědlého odstínu nebo výtoku ve formě sraženin, znamená to, že v reprodukčním systému ženy existují určité poruchy..

Šmouhy

První den, kdy menstruace zmizela, by žena měla mít asi 50 ml menstruačního toku. V důsledku jakéhokoli porušení se objeví mazanice a předepsané množství sekretů nevychází. Dále byste měli věnovat pozornost doprovodným příznakům předpisů:

 • bolest v hlavě a v genitální oblasti;
 • tíha na hrudi;
 • bolesti zad;
 • nevolnost.

Pokud se kromě rozmazání úniků, které mají hnědý odstín, objevily uvedené příznaky, může to být známka vážných odchylek:

 • normální nebo mimoděložní těhotenství;
 • dysfunkce vaječníků a hypofýzy;
 • endometriální dysfunkce způsobená chirurgickým zákrokem, zánětem nebo tuberkulózou pohlavních orgánů;
 • nesprávná antikoncepce;
 • genitální trauma;
 • stresující stav;
 • prudké kolísání hmotnosti;
 • fyzický stres;
 • hormonální poruchy způsobené endokrinními patologiemi.

Malý výboj

Hypomenorea může být primární a sekundární. V prvním případě hnědá období začínají plynout od prvního dne. Jejich příčinou je nedostatečný vývoj genitálií a vrozené anomálie genitální oblasti. Sekundární slabá hnědá menstruace neobtěžuje ženu až do určitého okamžiku, ale může začít, pouze když dojde k porušení činnosti ženského těla.

V tomto případě se rozlišují následující příčiny hypomenorey:

 • dědičnost;
 • infekce v genitáliích;
 • benigní a maligní nádory;
 • hormonální narušení v důsledku nedostatku vitamínů, pohybu, změny klimatu a dalších důvodů.

První den cyklu

Některé ženy vůbec netuší, proč první den začíná menstruace hnědým výtokem. Odborníci tvrdí, že se jedná o zcela normální jev, ale pouze pokud se barva a konzistence výboje v následujících dnech vrátí k normálu. Pokud je na začátku menstruace hnědý výtok, všechny 3-7 dny a končí hnědým výtokem, je to signál, že ženské tělo potřebuje pomoc lékaře, který může určit příčinu těchto odchylek.

Čich

Normálně má menstruace kovový kyselý zápach a načervenalý odstín. Na konci měsíčního období se tekutina uvolňuje stále méně a její barva postupně ztmavne, takže je přirozené, že vlna bude mít na konci regulace namazání, ale nemělo by to trvat déle než 1–2 dny. Pokud se u tohoto mazlíčku objeví silný hnilobný zápach, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Přirozené příčiny

V některých obdobích života ženy je alokace hnědého tajemství místo menstruace normální, každý z těchto případů budeme zvažovat podrobněji.

Nestabilní cyklus

Po první menstruaci dívky ve věku 12-13 let se hormonální cyklus stabilizuje na dalších 1,5-2 let. Tento proces je doprovázen nepravidelnými obdobími a kolísáním konzistence a barvy měsíčního výtoku. Vzhledem k tomu, že vaječníky v tomto věku ještě plně nedospěly, bude se hladina pohlavních hormonů lišit, což znamená, že je zcela přirozené, že několik let po menarché se místo regulace objeví hnědá mazlavost. Po 2 letech by se měl cyklus vrátit k normálu, pokud se tak nestalo, je nutná odborná konzultace.

Těhotenství

Na samém začátku těhotenství se může během procesu implantace vajíčka do vnitřní vrstvy dělohy objevit rozmazaný hnědý výtok. Připojení zygoty je doprovázeno traumatem malých cév endometria, které jsou zdrojem malé krevní anestézie na pozadí sekrece uvolněné z pochvy. Těhotenství lze potvrdit speciálním testem. Pokud je test pozitivní a hnědá mazanice nepřestane chodit, pak tělo ženy nemá dostatečnou hladinu progesteronu, která je potřebná pro plné oplodnění plodu. V této situaci může mazanice signalizovat hrozbu spontánního potratu, abyste tomu předešli, musíte darovat krev na hormony a podstoupit léčbu.

Poporodní, kojení

Po narození dítěte a po ukončení kojení si ženské tělo postupně zvykne na nové hormonální pozadí, menstruační cyklus se také vrátí k normálu až po několika měsících. Je zcela přirozené, že během adaptačního období se místo menstruace může objevit rozmazané hnědé tajemství. Pokud k takovému výtoku dojde v každém cyklu a je doprovázeno bolestí a nepříjemným zápachem, měli byste určitě kontaktovat svého gynekologa.

Climax

Když žena vstoupí do premenapauzy, může dojít k přerušení menstruačního cyklu po dobu 2–3 let. Úroveň pohlavních hormonů klesá, ovulace nenastává v každém cyklu, takže intenzita menstruačního toku kolísá od cyklu k cyklu. Čím blíže je vrchol, tím horší je menstruace. Postupem času začnou vypadat jako hnědá mazanice a pak úplně zmizí..

Patologické příčiny

Pokud je menstruační krvácení skvrnité a rozmazané, ženy v reprodukčním věku si nejčastěji myslí, že otěhotněly. Pokud však menstruace neprojde obvyklým způsobem, ale rozmazání a test je negativní, znamená to, že existují i ​​jiné příčiny abnormálního výtoku. Nejčastěji jsou na vině gynekologické patologie, infekce a hormonální poruchy, zvláště je-li hnědá mazanice doprovázena bolestmi v podbřišku, horečkou a dalšími nepříjemnými příznaky.

Hormonální poruchy

Hormonální poruchy v těle ženy přímo ovlivňují povahu menstruace. Pokud progesteron nestačí, pak se endometrium nemůže plně tvořit, kvůli čemuž nedochází k jeho normálnímu odmítnutí, proto místo regulace existuje hnědá mastnota. Při nedostatku estrogenu není mechanismus odmítnutí endometria plně spuštěn, což také vede k uvolnění tmavého rozmazaného tajemství. Hormonální nerovnováha může být způsobena stresem, špatnou stravou, nesprávnou denní rutinou a endokrinními chorobami..

Mimoděložní těhotenství

Pokud žena prošla těhotenským testem a ukázal pozitivní výsledek, ale v době, kdy měla menstruaci před těhotenstvím, nyní jsou hnědé rozmazané výtoky, měli byste okamžitě konzultovat s lékařem. Důvodem hnědé skvrny může být mimoděložní těhotenství, a to kvůli skutečnosti, že se embryo nepřipojuje k děloze, ale k tubám. Jedná se o nebezpečný stav pro zdraví ženy, lze jej odstranit pouze pomocí chirurgického zákroku, a to by mělo být provedeno co nejdříve, aby se zabránilo prasknutí vejcovodu.

Infekce

Pokud se místo regulace uvolní rozmazané hnědé tajemství kvůli narušení práce vaječníků, může to být způsobeno infekcemi a zánětlivými procesy v reprodukčním systému. Mezi skrytými infekcemi jsou takové příznaky způsobeny Trichomonas, gonokoky, gardnerella, genitální herpes virus atd. Zánět může začít v důsledku patologického růstu mikroflóry, hub, streptokoků a stafylokoků.

Chirurgické operace

Pokud je místo menstruace hnědá mastnota, může to být důsledkem potratu, císařského řezu, částečného odstranění genitálií a dalších chirurgických zákroků, které způsobují hormonální nerovnováhu v těle ženy. Pokud operace proběhla bez komplikací, mohou mít pozměněný charakter pouze první předpisy, další cyklus by měl probíhat normálně.

Onkologie

V počátečních stádiích se nádory v reprodukčním systému vyvíjejí asymptomaticky. Je poměrně obtížné určit jejich přítomnost podle pohody pacienta, pouze s růstem vzdělání u ženy začínají zpoždění menstruace, které jsou nahrazeny hojnými sekrety, ve kterých může hnědá krev obsahovat nečistoty hnisu. V pokročilých stádiích rakoviny může bolet žaludek, který táhne dolní část zad a kyčel.

Náhlé změny hmotnosti

Pokud spojíte půst s intenzivní fyzickou aktivitou, pak místo obvyklé menstruace zmizí hnědé rozmazané tajemství. Tato porucha způsobuje nedostatek vitamínů a železa v těle. Podobně působí prudký nárůst hmotnosti, který může být také příčinou hnědé mazanice..

Účinek léků

Hnědou barvu menstruace mohou způsobovat nejen léky na bázi hormonů, ale také některé další skupiny léků. Po drogách následujících odrůd se místo regulace může objevit temný mazanec:

 • antibiotika. Po dlouhodobém používání antibakteriálních látek se mění vaginální mikroflóra, což negativně ovlivňuje práci dělohy a jejích přídavky a mírný hnědý výtok se objevuje ve formě mazanice. Mohou být způsobeny zpomalením procesu zrání vajíčka;
 • protivředové léky. Tyto léky téměř vždy způsobují menstruační poruchy, mění trvání cyklu a způsobují výskyt tmavého nátěru, dokonce i mezi obdobími;
 • hemostatické léky. Tyto léky jsou předepsány za účelem zastavení děložního krvácení a silné menstruace. Pokud porušíte dávkování nebo nebudete dodržovat předpis, můžete namísto kritických dnů nebo amenorey vyvolat namazání;
 • antidepresiva. Užívání léků této skupiny je indikováno pro příliš silnou menstruaci, ale prodloužená léčba může vést k tomu, že může dojít ke zpoždění 3-4 dny a místo kritických dnů začíná hnědá mazanina.

U žen, které pijí diuretika, psychotropní a steroidní léky, je vysoká pravděpodobnost abnormálního průběhu menstruace.

Hormonální léky a antikoncepce

Základem moderní orální antikoncepce jsou hormony, takže si ženské tělo nějakou dobu na každý lék zvykne. Hnědý výtok během menstruace během období adaptace na nový typ antikoncepce po dobu několika měsíců je variantou normy. Pokud namazání trvá déle než tři až čtyři cykly, měli byste se určitě poradit s gynekologem.

Při užívání perorální antikoncepce mohou být hnědé skvrny následující:

 • nedostatečné dávkování hormonů;
 • odchylka od pokynů;
 • předčasný příjem pilulek;
 • individuální nesnášenlivost k léku a jeho složkám;
 • špatné návyky a nemoci.

U žen užívajících nouzovou antikoncepci se velmi často vyskytují hormonální poruchy (Agest, Postinor, Escapel). Obvykle se v dalším cyklu obnoví rovnováha hormonů, hlavní věcí je nepoužívat takové pilulky příliš často.

Po instalaci nitroděložního tělíska může během adaptačního období, stejně jako v případě nesprávné instalace nebo odmítnutí antikoncepce tělem, vyniknout hnědá mazanina. Z těchto důvodů by používání této metody antikoncepce mělo být pod přísným lékařským dohledem..

Špatný způsob života

Následující faktory mohou změnit povahu menstruačního toku:

 • kouření;
 • zneužití alkoholu;
 • otrava těla škodlivými látkami;
 • práce v nebezpečné výrobě;
 • nadměrná fyzická aktivita.

Při dlouhodobém vystavení těmto faktorům může zpočátku dojít k mírnému zpoždění kritických dnů, ale na pozadí zhoršení zdraví a snížení imunity může místo menstruace začít špinění. V takovém případě se s tímto problémem dokáže vyrovnat pouze úplným odmítnutím špatných návyků a změnou životního stylu.

Klimatická změna

Falešný člověk může nahradit pravidelné menstruační krvácení i po normálním pohybu. K hmatatelnějším změnám v těle ženy dochází při změně klimatických pásem. Pokud takové špinění trvá déle než týden a současně se výrazně zhorší zdravotní stav, měli byste určitě kontaktovat lékařskou instituci.

Výživa

Nevyvážená špatná výživa nenasytí tělo potřebnými vitamíny a mikroelementy, v důsledku čehož může být menstruační tok dlouhodobě oddálen. Pokud žena rychle přibývá nebo ztrácí váhu, může menstruace úplně zmizet. Pokud se kritické dny zpozdí o 2–3 dny a uvolní se řídká hnědá mazanina, znamená to nedostatek železa v těle. Nedostatek tohoto stopového prvku vede ke ztmavnutí barvy menstruační krve..

Stres a přetížení

Nadměrný stres a nervové šoky způsobují problémy v práci centrálního nervového systému, který je zodpovědný za pravidelnost menstruačního cyklu. Tyto faktory mohou u žen vyvolat zcela odlišné reakce. Pokud mají někteří na pozadí stresu namísto kritických dnů hnědou mastnotu, pak mohou jiní začít krvácení z dělohy. Pokud současně neexistují žádné další příznaky, jako je bolest a celková slabost, neměli byste si s tím dělat starosti, po zbavení se stresu a přepětí se cyklus normalizuje.

Příznaky patologie

Někdy dochází k rozmazání špinavého výtoku na pozadí zpoždění - může to být známka hormonálních poruch a vážných patologií. Hnědé špinění místo menstruace je běžné u následujících zdravotních problémů žen:

 • zánětlivé procesy v orgánech reprodukčního a močového systému;
 • infekce v genitální oblasti;
 • benigní a maligní nádory;
 • mimoděložní těhotenství;
 • potrat;
 • jiné patologické procesy.

Pokud místo kritických dnů vynikne temný mazanec, měli byste věnovat pozornost doprovodným příznakům:

 • bolest v dolní části břicha;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • zarudnutí vnějších pohlavních orgánů;
 • nepohodlí během sexu;
 • zpožděná menstruace o více než 10 dní;
 • absence kritických dnů po dobu delší než 2 měsíce atd..

Chcete-li zjistit přesnou příčinu špinění, měli byste vyhledat pomoc lékaře..

Jít hlouběji do stínu

O patologii v těle může vypovídat nejen barva a konzistence kapaliny, která vynikla místo menstruace. Pro přesnější diagnostiku byste měli věnovat pozornost i odstínu výtoku..

Světle hnědá

Světle hnědý výtok místo regulace může naznačovat přítomnost zánětlivého procesu v těle. Chcete-li přesněji určit příčinu a předepsat léčbu, měli byste věnovat pozornost přítomnosti dalších příznaků:

 • svědění a pálení;
 • tahání bolesti v dolní části zad a dolní části břicha;
 • křeče během močení;
 • Zvýšení teploty;
 • bolestivé pocity během intimity;
 • nečistoty hnisu a velké sraženiny ve výtoku;
 • zpoždění menstruace o více než měsíc.

Stejné příznaky doprovázené namazáním mohou naznačovat přítomnost infekce v těle. Světle hnědé tajemství může být způsobeno takovými chorobami, jako jsou chlamydie, kapavka, genitální opar a Trichomonas, může je také vyvolat ureaplasma a mycoplasma..

Tmavě hnědá

Dlouhá absence kritických dnů je téměř vždy známkou porušení práce reprodukčního systému. Pokud po zpoždění zmizela menstruace tmavě hnědé barvy a jejich konzistence a odstín se nezměnily asi 4 dny, může to znamenat přítomnost následujících patologií:

 • zánětlivé procesy v sliznici dělohy;
 • eroze;
 • fokální proliferace endometria;
 • endometrióza.

Pokud je smíchaný výtok také s krvavým výtokem, může být diagnostikována kandidóza.

Diagnostika a léčba

Pokud se místo normální menstruace objeví hnědý výtok, měli byste okamžitě jít ke gynekologovi. Chcete-li zjistit důvod takové anomálie, může lékař kromě gynekologického vyšetření a nátěrů na mikroflóru provést řadu dalších studií:

 • Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů;
 • Ultrazvukové vyšetření štítné žlázy;
 • obecný krevní test a hormony;
 • pokud má lékař podezření na přítomnost onkologických novotvarů, může předepsat CT a MRI.

Podle výsledků vyšetření je stanovena přesná diagnóza; v některých případech může být nutná konzultace endokrinologa s hnědou menstruací. Pokud jsou příčinou poruch stres a psycho-emoční poruchy, budete muset navštívit psychoterapeuta. Teprve po přesném stanovení příčiny hnědé skvrny bude lékař schopen předepsat adekvátní léčbu. Pokud existují hormonální poruchy, je předepsán lék, jehož příjem by měl být kombinován s dietou a změnami životního stylu.

Prevence

Jediným preventivním opatřením proti hnědým skvrnám jsou systematické gynekologické prohlídky. Počáteční fáze zánětlivých a infekčních onemocnění je poměrně často asymptomatická, takže je lze detekovat pouze při pravidelných návštěvách gynekologa.

U každé ženy nastává nástup menopauzy v jinou dobu. V průměru je to 45 let, ale existují případy, kdy reprodukční schopnost zůstává až 55 a výše, a stane se, že zmizí až do 40.