Poraďte, co dělat. Období mimo kbelík

Intenzita kritických dnů se může lišit z různých důvodů. Pokud se však stanou hojnějšími a stane se to pokaždé, stojí za to pochopit důvody!

1. Fibrom

Fibroidy jsou nekarcinogenní nádory, které se vyvíjejí v děloze nebo kolem ní. Mohou mít různé velikosti a nesmí být doprovázeny žádnými příznaky. Nejčastěji se časem rozpustí.

2. Polycystická

Polycystický syndrom má často za následek těžší a nepravidelnější období. Obvykle vyžaduje léčbu.

3. Problémy se štítnou žlázou

Hypotyreóza může také ovlivnit hojnost krvácení. Je pravda, že to obvykle doprovází neustálá únava, vypadávání vlasů, svalová slabost a citlivost na chlad..

4. Endometrióza

U každé desáté ženy vyrůstá vrstva buněk lemujících dno dělohy v určitém okamžiku za její hranice.

5. Měděná spirála

Nadměrné vylučování je nejčastějším důvodem, proč ženy odmítají tuto metodu antikoncepce. Hormonální cívky na druhé straně snižují počet kritických dnů..

6. Nádory

Ve vzácných případech může být silná menstruace příznakem rakovinných nádorů, ale je to zpravidla jen jeden z příznaků onemocnění..

Co dělat s těžkými obdobími

Asi třetina všech žen má občas silné období. Zvýšení objemu nebo trvání kritických dnů se nazývá hypermenstruační syndrom. Odchylka se může objevit u každé ženy v reprodukčním věku, ale nejčastěji pacienti přijdou k lékaři s tímto problémem po 30 letech. Důvodem výskytu hojných a dlouhých období mohou být různá onemocnění nebo neuropsychické přepracování. Co dělat, když se objeví těžká období? Musí se léčit hypermenstruační syndrom, jinak se může objevit anémie, žena bude obtížně zvládat své povinnosti a kvalita jejího života se zhorší.

Jaká období jsou považována za bohatá

Jak zjistit, zda má žena příliš těžké období? Lékaři mají specifické podmínky pro tento stav: menoragie a hyperpolymenorea.

Menorrhagie je hojné krvácení během období, kdy žena obvykle má menstruaci. Taková menstruace může trvat déle než týden, zatímco žena ztrácí hodně krve (100–150 ml).

Bohatá období vždy vyvolávají u žen obavy. Taková menstruace nejčastěji naznačuje jakékoli nesrovnalosti v těle ženy..

 • Velmi hojné a delší období s velkými sraženinami..
 • Žena mění vložky každou hodinu, někdy i častěji..
 • Má všechny známky anémie: závratě, slabost, kůže bledá, může omdlít.

Hyperpolymenorea je velmi těžké období, ve kterém žena ztrácí více než 150 ml krve, vydrží nejméně 7 dní, ale ne více než 12. S touto odchylkou musí dívka vyměňovat vložky každou hodinu nebo dokonce častěji, včetně noci. Může každý měsíc ztratit až 200-250 ml krve. Menstruace je nejen bohatá, ale také s velkými sraženinami, lze kombinovat hojné období a bolest. Astenický syndrom se vyvíjí u pacientů s hyperpolymenoreou. Stěžují si na neustálou únavu, stávají se podrážděnými, temperamentními, objevují se u nich autonomní poruchy (pokles tlaku, snížená chuť k jídlu, bolesti hlavy) atd. Cítí se také známky anémie.

Menstruace se sraženinami

Co naznačuje přítomnost tmavých krevních sraženin? To znamená, že krev shromážděná v děložní dutině má čas na srážení, proto vychází v této formě.

Pokud jsou těžké sraženiny, co dělat? Musíte navštívit lékaře. Velké krevní sraženiny během menstruace naznačují, že žena může mít polypy, porušení tónu děložní stěny v důsledku fibroidů nebo endometriózy a další nemoci.

Důvody vzniku bohaté menstruace

Proč mají dívky bohatá období, dokonce i s velkými krevními sraženinami? U některých žen je tato vlastnost zděděna, jedná se o rodinnou nemoc. Existují však i další důvody, kvůli kterým se mohou objevit těžká období:

 • Nemoci, při kterých je narušena srážlivost krve nebo žena užívala antikoagulancia, tj. léky, které ovlivňují srážlivost.
 • Nedostatek vitamínů nezbytných pro srážení krve (K, R, C).
 • Různá onemocnění štítné žlázy, pánevních orgánů, srdce, jater a ledvin.
 • Patologické nitroděložní procesy nebo anomálie v poloze dělohy: endometrióza, fibrom, metroendometritida atd..
 • Intrauterinní zařízení, které způsobilo takový nežádoucí vedlejší účinek.
 • Neustálý stres, změna bydliště (změna klimatu), přepracování nebo přílišná fyzická námaha.
 • Potrat nebo porod, zvláště pokud jsou komplikované.
 • Hormonální nerovnováha, která se často vyskytuje u dospívajících nebo žen v období před menopauzou.

Těžká období u dospívajících

U dospívajících často dochází k hojným obdobím. Jsou zcela běžné, v 37% případů. Dívky ve věku 13-16 let mají nestabilní hormonální hladiny, rovnováha mezi množstvím estrogenu a progesteronu je narušena. Existují však i další důvody, proč mohou mít dívky těžké sraženiny:

 • zvětšená štítná žláza;
 • špatná srážlivost krve;
 • infekce pohlavních orgánů;
 • nedostatek vitamínů;
 • stresové situace, duševní přetížení, duševní trauma;
 • mohou také ovlivnit infekční onemocnění (angína, chřipka).

Pokud se u dítěte objeví takové poruchy, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Lékař musí zjistit příčinu odchylky a předepsat léčbu. Pokud dívka nepodstoupí léčbu, je vysoce pravděpodobné, že se u ní později vyvine polycystický vaječník (diagnostikován u 30% pacientů).

Bohatá období u žen po 45 letech

U žen ve věku od 45 do 55 let začíná období před menopauzou. V tomto věku žena postupně ztrácí schopnost otěhotnět, po chvíli se její menstruace může úplně zastavit. Během tohoto období jsou u většiny žen kritické dny nepravidelné, menstruace může na několik měsíců zmizet a výtok se zmenší. U některých však může být vše jinak: zpočátku je krvácení silné, pak se stává vzácným a po chvíli opět zesílí. K tomu dochází v důsledku poruch ve všech systémech těla..

Pokud se po 45 letech objeví těžké období, co mám dělat? Je vhodné navštívit gynekologa a nechat se vyšetřit. Ne nutně může být příčinou jejich vzhledu nějaká patologie, ale je lepší se ujistit, že je vše v pořádku. Kromě obvyklých změn souvisejících s věkem se může objevit silná menstruace v důsledku následujících onemocnění:

 • myom (benigní nádor);
 • polycystická (bohatá menstruace po zpoždění);
 • polypy (benigní novotvary).

Těžká období po porodu nebo císařském řezu

Po porodu může žena změnit intenzitu menstruace, protože její tělo se také změnilo: cervikální kanál se rozšířil a zkrátil, děložní dutina se zvětšila. Tyto změny jsou považovány za normální. Ale někdy naznačují patologické procesy, například porušení kontraktilní aktivity dělohy kvůli tomu, že byla přetížená (velký plod, polyhydramnios), o endometróze atd..

Bohatá menstruace po císařském řezu se může objevit kvůli skutečnosti, že na děloze zůstal šev, což ovlivnilo jeho kontraktilní schopnosti, protože jizva je tvořena pojivovou tkání a nemůže se zmenšit. Pokud dojde k akutní bolesti, měsíční jasně červené barvě, může to znamenat nesoulad švu, musíte naléhavě jít do nemocnice.

Co dělat, když jsou těžké menstruace, musím jít k lékaři? Pokud máte po porodu nebo císařském řezu velké období, měli byste určitě navštívit lékaře v následujících případech:

 • Menstruace trvající týden nebo déle.
 • Krev jasně šarlatové barvy (je možné, že to krvácí, a ne kritické dny).
 • Těsnění musíte často měnit (každé 2 hodiny nebo více), obvykle to můžete udělat maximálně 4-5krát denně.
 • Pokud musíte v noci vstávat a vyměňovat podložky alespoň 1-2krát, i když spící žena by měla mít menší výtok.
 • Krev obsahuje sraženiny epitelu, tj. zůstaly části placenty, které bylo třeba odstranit.

Ale i když máte po porodu jen velmi silnou první menstruaci a máte z toho obavy, můžete navštívit lékaře a nechat se vyšetřit. Stres situaci ještě zhorší, navíc to může být známkou patologie a čím dříve je zjištěna, tím lépe..

Těžká menstruace po čištění, potratu nebo potratu

Pokud žena potratila nebo potratila, její tělo bylo vystaveno silnému stresu a navíc došlo k hluboké hormonální změně. Podle statistik má asi 12% žen po ukončení těhotenství narušený menstruační cyklus a po potratu může nastat těžké období. Pokud šlo o lékařský potrat, velmi často se objevuje děložní krvácení. Abyste předešli vážným komplikacím, je nejlepší okamžitě vyhledat lékařskou pomoc..

Po škrábání může mít žena krvácení podobné menstruačnímu. Mělo by to být tak, neměli byste se bát. Po několika dnech výboj změní barvu (zhnědne) a postupně vysychá. A skutečná menstruace by měla začít za 26-35 dní (záleží na délce cyklu), jde to stejně jako obvykle. Pokud se však po vyčištění objeví hojná menstruace, tj. žena musí měnit vložky každé 2-3 hodiny, musíte se poradit s lékařem. Nepříjemný pocit v dolní části břicha, horečka může naznačovat zánět.

Silná menstruace

Zjistili jsme hlavní důvody, které vysvětlují, proč se objevují těžká období, a zbývá zjistit, co dělat. Nepoužívejte samoléčbu. Pokud má pacient tuto patologii, je nutné okamžitě kontaktovat gynekologa, který musí zjistit, proč se objevila silná menstruace, a poté předepsat léčbu.

Je těžké dát přesná doporučení, protože je důležité zbavit se nejen následků nemoci, která se projevila tímto způsobem, ale samotné příčiny.

 • Například pokud je hormonální rovnováha nevyvážená, může lékař doporučit užívání perorálních kontraceptiv. Tyto léky by měly pomoci při těžkých menstruacích, postupně se jejich objem sníží o 40%. Žena by je měla užívat po dlouhou dobu (nejméně 3–6 měsíců).
 • Lékař, aby se zabránilo vzniku anémie, může doporučit užívat přípravky se železem.
 • Jak zastavit těžké období? Pacientům často pomáhá užívání protizánětlivých léků (NSAID), které zkracují dobu menstruace a snižují ztrátu krve přibližně o 40%.
 • Jaké další hemostatické látky se doporučují pro těžké období? Ke snížení ztráty krve jsou předepsány vitamíny: kyselina askorbová, rutin a další.
 • Nitroděložní tělísko s levonorgestrelem může pomoci zastavit těžké období.

Co dělat, když je vaše menstruace velmi těžká? V takovém případě mohou léky zachránit. Při silné menstruaci může lékař předepsat hemostatické tablety: vikasol, kyselinu aminokapronovou, dicinon, přípravky vápníku, transekam. Neměli byste však užívat hemostatické léky samostatně s těžkými obdobími, protože v tomto případě je důležité nejen odstranit příznak onemocnění, ale vyléčit základní onemocnění.

Pokud všechny tyto metody nepomohly, žena měla fyziologické poruchy, přetrvávala těžká anémie a byla předepsána chirurgická léčba. Lékař odstraní nádorové formace a patologické endometrium. Pokud se poté silné krvácení nezastaví, lékaři vyjmou dělohu. Nejčastěji je taková operace předepsána pro ženy starší 40 let, které již neplánují mít děti, velmi zřídka - pro mladé ženy, ve zvláště závažných případech.

Co dělat, když je vaše menstruace velmi těžká? Nepoužívejte samoléčbu, ale navštivte gynekologa, podrobte se vyšetření a poté proveďte léčbu. Je také důležité normalizovat každodenní rutinu, jíst dobře a správně a nezapomenout na správný odpočinek. Můžete jít na fyzioterapeutické procedury. Vaše menstruace by se měla časem vrátit k normálu. Ale jen v případě, že stojí za to alespoň dvakrát ročně navštívit preventivního lékaře u gynekologa..

Video: Silná menstruace

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

Silná menstruace: příčiny, příznaky, léčba 52

Tělo každé ženy je individuální, proto je menstruace pro všechny odlišná. U některých tento proces probíhá normálně, bez nadměrné bolesti a je doprovázen malým množstvím výtoku. Jiní trpí těžkými obdobími, které vedou k významné ztrátě krve..

Navzdory individuální povaze PMS existují určité normy. Lékaři říkají, že během menstruace by mělo být uvolněno maximálně 150 ml krve a hlenu (exfoliovaného endometria). Pokud je tento indikátor vyšší, pak se jedná o těžká období..

Pokud se takové komplikace vyskytnou, je důležité okamžitě zjistit důvod, proč se během menstruace uvolňuje velké množství krve. Kompetentní diagnostika a včasná léčba zajistí zdraví reprodukčního systému a zabrání závažným komplikacím.

Přečtěte si v tomto článku

Příznaky patologie

Hlavním příznakem hypermenstruačního syndromu je příliš mnoho výtoku (často s krevními sraženinami). Připojují se k tomu další příznaky. Tyto zahrnují:

 • syndrom silné bolesti (převažuje bolestivá bolest);
 • závrať;
 • obecná slabost a špatné zdraví;
 • podlitiny;
 • zdravotní postižení během období silné menstruace;
 • potřeba měnit hygienické výrobky (vložky, tampony) každých 1-1,5 hodiny;
 • potřeba měnit hygienické výrobky v noci;
 • potřeba používat těsnění s maximální úrovní ochrany.

V závažných případech může způsobit anémii, endometritidu, zánět dělohy (vnitřní sliznice).

Menoragie je známkou vážné dysfunkce

Těžká období v lékařské terminologii se nazývají menoragie. Jedná se o dysfunkci reprodukčního systému. Tato patologie se projevuje hojným výtokem během menstruace, který trvá déle než 7 dní (může trvat 10-12 dní).

Hlavní příčiny menoragie

Silná menstruace je idiopatická. To znamená, že je to způsobeno abnormalitami ve zdravém fungování ženského reprodukčního systému..

Mezi nejčastější příčiny silné menstruace patří:

 • Hormonální nerovnováha - silná menstruace nastává při poruše hormonálního systému. Nejčastěji jsou na to mladé dívky náchylné během první menstruace (až do zavedení menstruačního cyklu). Rovněž výtok se zvyšuje u dospělých žen několik let před nástupem menopauzy. Hormonální nerovnováha může být způsobena užíváním hormonálních léků, jako jsou antikoncepční pilulky.
 • Polyp děložního čípku - se tvoří ve vnějších osách dělohy v důsledku zánětlivých procesů, hormonální nerovnováhy, traumatu. Vyvolává silné krvácení během PMS.
 • Polyp endometria je výrůstek, který se vyskytuje v endometriu. Jeho přítomnost vyvolává bohatou menstruaci. Důvody jeho vzhledu jsou infekční nemoci, hormonální poruchy, následky potratu.
 • Fibrom (myom) dělohy je benigní formace, která postihuje ženy hlavně ve věku 30-40 let.
 • Nemoci pánevních orgánů - infekční i zánětlivá onemocnění, která postihují orgány urogenitálního systému.
 • Rakovina děložního čípku nebo endometria - výskyt maligního nádoru vyvolává velmi těžká období.
 • Používání nitroděložní antikoncepce - pokud má žena po použití nitroděložního tělíska těžké menstruace, je lepší ji odstranit. To znamená, že tělo to nepřijímá, proto by měly být použity alternativní metody antikoncepce..
 • Porucha srážení krve - v případě problémů se srážením krve (von Willebrandova choroba) se z kbelíku vylévá menstruace. To se vysvětluje skutečností, že během menstruace je výstelka dělohy otevřená krvácející rána. Ztráta krve může být významná.
 • Vzrušení, stres, negativní emoce.
 • Změna klimatu - změna ročního období, počasí, časového pásma (při cestování) může způsobit těžká období.
 • Dědičný faktor - žena může mít dědičnou predispozici, která byla přenášena od matky
 • Nadměrná fyzická aktivita.

Chcete-li zjistit přesný důvod těžké menstruace, měli byste se poradit s lékařem. Provede nezbytné diagnostické testy, určí příčinu a zvolí účinnou léčbu.

Druhy menoragie

Menoragie může být primární nebo sekundární. První forma se vyskytuje u dívek, jejichž menstruace právě začíná. Důvodem těžkých období je v tomto případě nestabilní hormonální pozadí (nevyvážený poměr estrogenu a progesteronu).

Když se objeví první příznaky hypermenstruačního syndromu, měli byste se poradit s lékařem. Jeho přítomnost často vyvolává nedostatek hemoglobinu v krvi. Velmi špatná období během dospívání mohou způsobit vývoj polycystických vaječníků.

Druhý typ je typický pro ženy, které mají zavedený menstruační cyklus. V této situaci může být menoragie způsobena vážným zdravotním stavem. Pokud se v kterémkoli věku objeví těžké období, důvody by měly být okamžitě zjištěny..

Silná menstruace po porodu

U mnoha žen dochází k dlouhým a těžkým obdobím po porodu. Během tohoto období může být menstruace doprovázena velkým množstvím výtoku. Nemělo by to však trvat déle než 7 dní. Pokud to trvá 8-10 dní, měli byste se poradit s lékařem. Alarmujícím příznakem je velké množství šarlatové krve..

Diagnóza menoragie

Diagnózu "menoragie" stanoví gynekolog na základě stížností pacienta na těžká období po podrobné analýze historie. Při jeho sestavování jsou shromažďovány údaje o přítomnosti neúspěšných těhotenství, komplikacích během porodu, užívání určitých léků a obecném stavu. Provádí se vyšetření vnitřních i vnějších pohlavních orgánů za účelem diagnostiky přítomnosti nebo nepřítomnosti patologií, cizích těles. V procesu diagnostiky menoragie musí lékař vyloučit těhotenství, zejména mimoděložní, a také fibrom.

Tyto typy a diagnostické metody jsou široce používány jako biopsie, ultrazvuk, hysteroskopie, kyretáž. Provádí se krevní analýza pacientů, cytologická analýza nátěrů.

Po dobu několika měsíců se ženám trpícím těžkou menstruací doporučuje zaznamenat si délku menstruace do kalendáře. Je bezpodmínečně nutné uvést povahu a intenzitu výboje..

Léčba menoragie

Léčba těžkých období závisí na příčinách, které vyvolávají krvácení. Samoléčba v tomto případě může být velmi škodlivá. Je lepší neexperimentovat se zdravím a konzultovat s gynekologem.

Pokud je silné krvácení během menstruace způsobeno hormonální nerovnováhou, lékař předepíše farmakoterapii. Pacientka by měla dlouhodobě užívat kombinovanou perorální hormonální antikoncepci obsahující ženské pohlavní hormony. To vede ke snížení objemu sekrecí, prevenci vzniku a progrese endometriózy. Specifické léky se vybírají individuálně.

Pokud jsou těžké období následkem zánětlivých procesů, lékař předepíše protizánětlivé léky. Fyzioterapie také zaručuje dobrý terapeutický účinek. Například 10-15 diatermických sezení eliminuje zánět genitálií.

Pokud je hojné krvácení během menstruace vyvoláno proliferací endometriálních tkání, účinnou léčbou je instalace nitroděložního systému s levonorgestrelem. Snižuje tloušťku endometria, což vede k významnému snížení množství výtoku.

Chirurgická operace

Ve zvláště obtížných případech je předepsána chirurgická léčba k léčbě menoragie. Indikace pro operaci jsou:

 • poškození genitálií;
 • závažné fyziologické patologie;
 • nedostatek pozitivního výsledku při léčbě jinými metodami;
 • rozvoj těžké anémie z nedostatku železa;
 • opakující se průběh onemocnění;
 • přítomnost fibroidů.

Tradiční metody léčby

Pokud existuje mnoho období, ale lékař neodhalil přítomnost patologií, můžete se uchýlit k alternativním metodám léčby. Jsou založeny na užívání bylin a tinktur.

S bohatou menstruací jsou účinné prostředky odvar z kopřivy, hořčice, řebříčku. Připravte je následujícím způsobem - 1 polévková lžíce bylinek (nasekaných) se zalije 1 sklenicí vroucí vody. Tato směs musí být udržována ve vodní lázni po dobu 10-15 minut a poté filtrována. Doporučuje se bujón užívat uprostřed cyklu po dobu 2 týdnů. To by mělo být provedeno 3-4krát denně (30 minut před jídlem).

Pomáhá snížit množství výtoku během menstruace a bylinné infuze pastýřské kabelky. 2-3 lžíce surovin je třeba nalít 1 sklenicí vroucí vody.

Před menstruací (asi 3 dny) a po celé dny je užitečné pít čaj, který se vaří ze stejného poměru listů máty a maliny. Pro výraznější účinek můžete přidat několik polévkových lžící čerstvého kalina, strouhaného s cukrem.

Prevence

Včasná prevence pomůže zabránit vzniku těžkých období. Lékaři doporučují dodržovat následující tipy:

 • během menstruace minimalizujte fyzickou aktivitu;
 • jíst potraviny obsahující železo (pohanková kaše, kuřecí žloutek, jablka), vitamíny B a C..

Je užitečné vést si měsíční kalendář, ve kterém je systematicky zaznamenáváno období a povaha jejich kurzu..

Těžká období přináší ženám mnoho nepohodlí. Ve většině případů se jedná o alarmující příznak, který signalizuje zdravotní problém. Když se objeví první příznaky menoragie, měli byste se poradit s gynekologem a okamžitě zahájit léčbu.

Důvody, proč z kbelíku teče menstruace

Tělo každé ženy je individuální, proto je menstruace pro všechny odlišná. U některých tento proces probíhá normálně, bez nadměrné bolesti a je doprovázen malým množstvím výtoku. Jiní trpí těžkými obdobími, které vedou k významné ztrátě krve..

Navzdory individuální povaze PMS existují určité normy. Lékaři říkají, že během menstruace by mělo být uvolněno maximálně 150 ml krve a hlenu (exfoliovaného endometria). Pokud je tento indikátor vyšší, pak se jedná o těžká období..

Pokud se takové komplikace vyskytnou, je důležité okamžitě zjistit důvod, proč se během menstruace uvolňuje velké množství krve. Kompetentní diagnostika a včasná léčba zajistí zdraví reprodukčního systému a zabrání závažným komplikacím.

Hlavním příznakem hypermenstruačního syndromu je příliš mnoho výtoku (často s krevními sraženinami). Připojují se k tomu další příznaky. Tyto zahrnují:

 • syndrom silné bolesti (převažuje bolestivá bolest);
 • závrať;
 • obecná slabost a špatné zdraví;
 • podlitiny;
 • zdravotní postižení během období silné menstruace;
 • potřeba měnit hygienické výrobky (vložky, tampony) každých 1-1,5 hodiny;
 • potřeba měnit hygienické výrobky v noci;
 • potřeba používat těsnění s maximální úrovní ochrany.

V závažných případech může způsobit anémii, endometritidu, zánět dělohy (vnitřní sliznice).

Menoragie je známkou vážné dysfunkce

Těžká období v lékařské terminologii se nazývají menoragie. Jedná se o dysfunkci reprodukčního systému. Tato patologie se projevuje hojným výtokem během menstruace, který trvá déle než 7 dní (může trvat 10-12 dní).

Silná menstruace je idiopatická. To znamená, že je to způsobeno abnormalitami ve zdravém fungování ženského reprodukčního systému..

 • Hormonální nerovnováha - silná menstruace nastává při poruše hormonálního systému. Nejčastěji jsou na to mladé dívky náchylné během první menstruace (až do zavedení menstruačního cyklu). Rovněž výtok se zvyšuje u dospělých žen několik let před nástupem menopauzy. Hormonální nerovnováha může být způsobena užíváním hormonálních léků, jako jsou antikoncepční pilulky.
 • Polyp děložního čípku - se tvoří ve vnějších osách dělohy v důsledku zánětlivých procesů, hormonální nerovnováhy, traumatu. Vyvolává silné krvácení během PMS.
 • Polyp endometria je výrůstek, který se vyskytuje v endometriu. Jeho přítomnost vyvolává bohatou menstruaci. Důvody jeho vzhledu jsou infekční nemoci, hormonální poruchy, následky potratu.
 • Fibrom (myom) dělohy je benigní formace, která postihuje ženy hlavně ve věku 30-40 let.
 • Nemoci pánevních orgánů - infekční i zánětlivá onemocnění, která postihují orgány urogenitálního systému.
 • Rakovina děložního čípku nebo endometria - výskyt maligního nádoru vyvolává velmi těžká období.
 • Používání nitroděložní antikoncepce - pokud má žena po použití nitroděložního tělíska těžké menstruace, je lepší ji odstranit. To znamená, že tělo to nepřijímá, proto by měly být použity alternativní metody antikoncepce..
 • Porucha srážení krve - v případě problémů se srážením krve (von Willebrandova choroba) se z kbelíku vylévá menstruace. To se vysvětluje skutečností, že během menstruace je výstelka dělohy otevřená krvácející rána. Ztráta krve může být významná.
 • Vzrušení, stres, negativní emoce.
 • Změna klimatu - změna ročního období, počasí, časového pásma (při cestování) může způsobit těžká období.
 • Dědičný faktor - žena může mít dědičnou predispozici, která byla přenášena od matky
 • Nadměrná fyzická aktivita.

Chcete-li zjistit přesný důvod těžké menstruace, měli byste se poradit s lékařem. Provede nezbytné diagnostické testy, určí příčinu a zvolí účinnou léčbu.

Menoragie může být primární nebo sekundární. První forma se vyskytuje u dívek, jejichž menstruace právě začíná. Důvodem těžkých období je v tomto případě nestabilní hormonální pozadí (nevyvážený poměr estrogenu a progesteronu).

Když se objeví první příznaky hypermenstruačního syndromu, měli byste se poradit s lékařem. Jeho přítomnost často vyvolává nedostatek hemoglobinu v krvi. Velmi špatná období během dospívání mohou způsobit vývoj polycystických vaječníků.

Druhý typ je typický pro ženy, které mají zavedený menstruační cyklus. V této situaci může být menoragie způsobena vážným zdravotním stavem. Pokud se v kterémkoli věku objeví těžké období, důvody by měly být okamžitě zjištěny..

U mnoha žen dochází k dlouhým a těžkým obdobím po porodu. Během tohoto období může být menstruace doprovázena velkým množstvím výtoku. Nemělo by to však trvat déle než 7 dní. Pokud to trvá 8-10 dní, měli byste se poradit s lékařem. Alarmujícím příznakem je velké množství šarlatové krve..

Diagnózu "menoragie" stanoví gynekolog na základě stížností pacienta na těžká období po podrobné analýze historie. Při jeho sestavování jsou shromažďovány údaje o přítomnosti neúspěšných těhotenství, komplikacích během porodu, užívání určitých léků a obecném stavu. Provádí se vyšetření vnitřních i vnějších pohlavních orgánů za účelem diagnostiky přítomnosti nebo nepřítomnosti patologií, cizích těles. V procesu diagnostiky menoragie musí lékař vyloučit těhotenství, zejména mimoděložní, a také fibrom.

Tyto typy a diagnostické metody jsou široce používány jako biopsie, ultrazvuk, hysteroskopie, kyretáž. Provádí se krevní analýza pacientů, cytologická analýza nátěrů.

Po dobu několika měsíců se ženám trpícím těžkou menstruací doporučuje zaznamenat si délku menstruace do kalendáře. Je bezpodmínečně nutné uvést povahu a intenzitu výboje..

Léčba těžkých období závisí na příčinách, které vyvolávají krvácení. Samoléčba v tomto případě může být velmi škodlivá. Je lepší neexperimentovat se zdravím a konzultovat s gynekologem.

Pokud je silné krvácení během menstruace způsobeno hormonální nerovnováhou, lékař předepíše farmakoterapii. Pacientka by měla dlouhodobě užívat kombinovanou perorální hormonální antikoncepci obsahující ženské pohlavní hormony. To vede ke snížení objemu sekrecí, prevenci vzniku a progrese endometriózy. Specifické léky se vybírají individuálně.

Pokud jsou těžké období následkem zánětlivých procesů, lékař předepíše protizánětlivé léky. Fyzioterapie také zaručuje dobrý terapeutický účinek. Například 10-15 diatermických sezení eliminuje zánět genitálií.

Pokud je hojné krvácení během menstruace vyvoláno proliferací endometriálních tkání, účinnou léčbou je instalace nitroděložního systému s levonorgestrelem. Snižuje tloušťku endometria, což vede k významnému snížení množství výtoku.

Ve zvláště obtížných případech je předepsána chirurgická léčba k léčbě menoragie. Indikace pro operaci jsou:

 • poškození genitálií;
 • závažné fyziologické patologie;
 • nedostatek pozitivního výsledku při léčbě jinými metodami;
 • rozvoj těžké anémie z nedostatku železa;
 • opakující se průběh onemocnění;
 • přítomnost fibroidů.

Pokud existuje hodně menstruace, ale lékař neodhalil přítomnost patologií, můžete se uchýlit k alternativním metodám léčby. Jsou založeny na užívání bylin a tinktur.

S bohatou menstruací jsou účinné prostředky odvar z kopřivy, hořčice, řebříčku. Připravte je následujícím způsobem - 1 polévková lžíce bylinek (nasekaných) se zalije 1 sklenicí vroucí vody. Tato směs musí být udržována po dobu 10-15 minut ve vodní lázni a poté filtrována. Doporučuje se bujón užívat uprostřed cyklu po dobu 2 týdnů. To by mělo být provedeno 3-4krát denně (30 minut před jídlem).

Pomáhá snížit množství výtoku během menstruace a bylinné infuze pastýřské kabelky. 2-3 lžíce surovin je třeba nalít 1 sklenicí vroucí vody.

Před menstruací (asi 3 dny) a po celé dny je užitečné pít čaj, který se vaří ze stejného poměru listů máty a maliny. Pro výraznější účinek můžete přidat několik polévkových lžící čerstvého kalina, strouhaného s cukrem.

Včasná prevence pomůže zabránit vzniku těžkých období. Lékaři doporučují dodržovat následující tipy:

 • během menstruace minimalizujte fyzickou aktivitu;
 • jíst potraviny obsahující železo (pohanková kaše, kuřecí žloutek, jablka), vitamíny B a C..

Je užitečné vést si měsíční kalendář, ve kterém je systematicky zaznamenáváno období a povaha jejich kurzu..

Těžká období přináší ženám mnoho nepohodlí. Ve většině případů se jedná o alarmující příznak, který signalizuje zdravotní problém. Když se objeví první příznaky menoragie, měli byste se poradit s gynekologem a okamžitě zahájit léčbu.

Pokud má žena bohatou měsíční léčbu, zahrnuje použití speciálních hemostatických léků.

Příčiny silného krvácení. Bohatá menstruace - téměř synonyma tohoto konceptu metroragie, menoragie, polymenorea.

Bohatá období. Menstruace není vždy normální. V některých případech dochází ke změně vzhledu.

K obnovení menstruačního cyklu dochází u každého individuálně, někdy po hysteroskopii dochází k hojným obdobím.

Dobré odpoledne, Alice! Pokud výtok neklesne, měli byste kontaktovat svého gynekologa. Pokud vše probíhá pravidelně, je lepší plánovaným způsobem provést kontrolní ultrazvuk pánve. Pokud jde o menstruaci, nebojte se, tělo se zotavuje dva až tři měsíce, pak by mělo být vše jako obvykle. Vše nejlepší!

Dobrý večer. Moje menstruace je velmi bohatá. Mám 40 let. Před dvěma měsíci jsem provedl čištění. Žádná odpověď. Před RFE jsem udělal ultrazvuk, endometriózu, cysty. Sraženiny jsou velmi obrovské. Měsíce byly 16,09 a šly 5.10. Bylo to mimoděložní. Menstruace je bohatá, hemoglabin klesá před 79, jděte do nemocnice na druhé čištění?

Ahoj, Eleno! Nějak příliš dlouho ve vašem městě dávají odpověď, dva měsíce, možná vás to nezajímalo, nebo se ztratil, to se také stalo. Samotná endometrióza může způsobit bohatá období a cysta je spojena. Co to je, jaké velikosti, kolik se určuje? V tomto věku se u žen často začínají vytvářet funkční cysty na pozadí začínající hormonální nerovnováhy, může to být i několik let před menopauzou. Dávají zpoždění a potom tak bohatá období. Skutečnost, že hemoglobin klesá tak nízko, naznačuje potřebu rychlé léčby. Představuji si, že nemáte ani sílu, ani touhu po ničem a že jste stále docela mladí. Palpitace, dušnost, závratě, bledost - to vše je způsobeno nízkým hemoglobinem. Dělali jste vůbec ultrazvuk? Možná máte submukózní fibroidy, může také způsobit takové závažné krvácení. Co teď? Zjistěte svůj histologický výsledek. aplikujte chlad na dolní část břicha, pijte odvar (například kopřivu), hemostatické infuze (vodní pepř), léky (tranexam, etamzilat, vikasol, askorutin atd.). Jakmile je dosaženo výsledku histologie, je třeba zahájit vážnou léčbu. Histologie je také nutná k vyloučení maligního procesu, může také způsobit takové krvácení. Nejlepší konzervativní léčba je hormonální, dokonce se mi nejvíce líbí hormonální cívka. Je to mnohem účinnější než pilulky. Pokud léčba nefunguje několik měsíců, měli byste po zvýšení hladiny hemoglobinu zvážit odstranění dělohy, případně s vaječníkem (pokud cysta nezmizí). Nyní, pokud konzervativní léčba nepomůže, musíte jít do nemocnice - opětovnému škrábání se s největší pravděpodobností nelze vyhnout, v naší praxi se to často stává. Doufám, že nyní užíváte doplňky železa, pokud ne, určitě začněte, jinak před transfuzí krev není daleko.!

Dobré odpoledne! Mám endometriózu, polypy na krku a myomy malých velikostí. Dva roky byla spirála Mirena, velmi časté záněty, takže jsem ji musel odstranit. Včera byl čtvrtý den menstruace, bolelo mě žaludek a byl hodně výtok s velkými sraženinami, dnes pátý den také bolí Mohu začít pít Janine pátý den menstruace??

Ahoj, Eleno! Ano, můžete začít užívat, ale antikoncepční účinek není zaručen během následujících 14 dnů. Když začne vaše menstruace, přestaňte pít aktivní pilulky a přepněte na atrapy (někde zůstane asi pět aktivních pilulek) nebo si dejte pauzu.Měli byste odstranit polypy na děložním čípku, sledovat fibroidy dělohy a endometriózu a léčit je symptomaticky. Kde se nachází váš myom? Někdy umístění v submukózní vrstvě dělohy přispívá k velmi hojnému období, i když ve vaší situaci může takové příznaky způsobit endometrióza. Hodně štěstí!

Dobré odpoledne, Dario! Děkuji vám za odpověď) Polypy na děložním čípku se nyní neodstraňují, protože existuje silný zánět, lékař řekl, že je odstraní po léčbě. Závěr ultrazvukového polypu endometria? d do 4 mm Ještě jednou moc děkuji.

Ahoj, Eleno! Ano, opravdu potřebujete kompetentní léčbu. Podle mého názoru je pro vás ideální volbou hysteroskopie s možností resektoskopie. Během takové manipulace můžete také odstranit své polypy a přesně zjistit - submukózní myom nebo jen polyp. Konvenční škrábání je mnohem méně informativní, ale může také sloužit jako alternativa, pokud není k dispozici volba. Prozatím je nutné vyléčit zánět a poté dále porozumět. Vše nejlepší!

Děkuji moc, Dario.

Dobrý večer, mám takovou otázku: Je mi 31 let, nerodila jsem a neměla jsem potraty, menstruace byla bohatá až do 27 let, poté se staly normální po dobu 5-6 dnů a teď jsem si všiml, že poslední menstruace byla menší (v objemu krve) než naposledy to bylo už dvakrát. Gynekolog měl všechno normální, ale nedostal vysvětlení... Řekněte mi, stane se menstruace po 30 letech méně? Nebo pokud je žena vždy bohatá, měla by být bohatá před menopauzou?

Ahoj Elino! Ne, neboj se. Menstruace by neměla být vůbec bohatá, zejména například u sraženin. Množství ztracené krve závisí na mnoha faktorech - stres, sexuální aktivita, váha, životní styl atd. S největší pravděpodobností se něco ve vašem životě nedávno změnilo, takže se změnila povaha vašeho období. Ale skutečnost, že se vaše období zmenšila, je naprosto normální. Jedinou výjimkou je, když jsou zcela vzácné, což může znamenat selhání vaječníků.!

Je mi 13 let. Měsíční období již hojně trvá 4 dny se sraženinami asi 4–5 cm. Téměř po každém propuštění musíte vyměnit vložku, někde každou hodinu. Kvůli častému a hojnému výboji musíte v noci několikrát vstávat. Prosím, řekněte mi, s čím to může souviset.

Dobré odpoledne, Anastasie, neřekla jsi, kolik let uplynulo, jak ti pravidelně běžela menstruace a jaké byly vždy, stejně hojné? Obecně to, co popisujete, není zcela normální. Opět neoznačili, která těsnění - koneckonců, 3 a 5-6 kapek, je rozdíl. Pokud je to maxi, tak trochu moc. Menstruace obvykle trvá v průměru 5–7 dní, nejhojnější je 3–5 dní. Je také běžné, že u dívek ve vašem věku se objeví juvenilní děložní krvácení. Vznikají v důsledku přetížení, psychických a fyzických, přepracování, nedostatku tělesné hmotnosti, špatné výživy, stresu atd. Jakmile je faktor například vyloučen, zatížení se sníží, cyklus se vrátí do normálu. Je užitečné vypít řadu vitamínů, například Time Factor. Nyní, pokud je vaše menstruace opravdu těžká, můžete pít hemostatické léky, jako je etamzilát, tranexam a další. Můžete aplikovat chlad na dolní část břicha, pít bylinné přípravky. Ujistěte se, že své matce řeknete o všem, v této věci je již ostříleným člověkem, přesně přesně vyhodnotí, zda jsou těžké období nebo ne. Pokud výtok pokračuje, celkem déle než 10 dní, budete se muset poradit s gynekologem, doplní jmenování a provede nezbytné vyšetření.!

Dostal jsem menstruaci od 11 let. Zpočátku se mnou byli vždy hojní, ale letos v létě začali méně. Nosím vložky 4-5 kapek. Moje menstruace byla okamžitě bohatá, zatím se zdá, že každý den jde stejným způsobem. Nemám přetížení a přepracování, nebo je alespoň necítím. S tělesnou hmotností je vše v pořádku, nejpravděpodobněji je to kvůli výživě. Piju kopřivu 2-3krát denně po dobu půl hodiny před jídlem, ale zatím to moc nepomůže.
Děkuji za vaší pomoc.

Ahoj! Nachladil jsem se v genitáliích. Došlo k hojnému transparentnímu výboji. Dále zpoždění menstruace o 2 týdny. A tak začali. Tři dny jsou špatné, pak šest dní po sobě to jde v sraženinách. Takový obrázek jsem měl před 4 měsíci - v souvislosti s nachlazením je všechno stejné. Ale pak jsem šel na ultrazvukové vyšetření, které ukázalo, že genitálie jsou normální. Byla přidělena k provedení hormonálních testů. Podruhé jsem nešel ke gynekologovi, rozhodl jsem se rozluštit analýzy sám pomocí údajů z internetu. Ale teď, když se vše opakuje, pomozte, prosím, možná skutečně došlo k hormonálnímu narušení? Zde jsou výsledky hormonálních analýz: T4-74,9; TTG-0,569; FSH - 8,31; LG-2,98; DEA-SO4 - 9,7; Testosteron -1,44; Prolaktin - 543.

Je mi 14 let. Začátek menstruace. 1 den bylo všechno v pořádku, ale další dny měním vložky 2 nebo 3krát + sraženiny a únavu a bolest v podbřišku. Trochu děsivé o tom všem

Dobrý den. Přestala jsem kojit a po měsíci mi začala menstruace. První den je docela dost. A druhý den je plný hrůzy. Každou hodinu se měním. To se nikdy předtím nestalo... je to normální?

Ahoj!
Je mi 13. Menstruace již nastala dvakrát za měsíc. Přišel 11 dní po 1, navíc hojně. Výtok se sraženinami 5-7 cm. Stojí za to si dělat starosti?

Dobrou noc! Mě je 33 let, jedno těhotenství, jedno dítě 10 let. Po porodu moje menstruace není pravidelná, tentokrát došlo ke zpoždění téměř měsíc, začalo to 8. srpna a pak se zastavilo, pak bylo velmi vzácné, pak bylo hojné. 22. srpna jsme šli na dovolenou, moje období, která se nezastavila, úplně, začala s obnovenou energií, koupil jsem 10 tablet Discinon-propyl 1 * 2krát denně, staly se ještě hojnějšími, jako by... s kousky krve. V noci je přílivů spousta, probouzím se z toho, že mám pocit, že tekou. Předpokládám, že změna podnebí a neustálý pohyb podél hada (změna výšky nad mořem) způsobila takovou reakci těla, ale zbytek se chýlí ke konci a já jsem se nikdy nekoupal a neustálým nepohodlím... no, obecně už je to děsivé, že tolik času nezastaví... prosím, řekněte mi, co mám dělat? Po příjezdu domů určitě půjdu k lékaři, ale teď co dělat?

Ahoj.
Tento měsíc mám menstruaci podruhé za sebou. I když existuje menstruace, jsou bohaté a sražené. Co to znamená. Je mi 17 let

Dobré odpoledne. Kojím dítě. Menstruace nastává 5krát po porodu. Před tím byli normální, dokonce skromní. Tentokrát hojnost začala. Těsnění vydrží 2-2,5 hodiny. Může to být kvůli GW? Cítím se dobře. Bez bolesti

Ahoj. Nevím, co by to mohlo být, říká můj lékař klima, ale to se dříve nestalo.
A tak: začátkem července (od 4 do 8 proběhla menstruace), jako vždy, bezbolestný a ne hojný. 13. dne jsme odešli k moři, od 15. do 18. dne byl pomazán hnědý výtok. Po návratu z moře na konci měsíce (29-2) menstruace opět zmizela. V srpnu to už nebylo a v září také. Mysleli si, že je to dlouho očekávané těhotenství, provedli spoustu negativních testů, šli k lékaři (s kalendářem) a podívali se na mě, neviděl jsem kalendář, ale poslal jsem ultrazvukové vyšetření a na testy. Ráno 1. října začala menstruace, první 4 dny (můj obvyklý průběh menstruace) byly všechny jako obvykle, ale neskončily 8. den (od 5. dne do současnosti), staly se hojnějšími a sraženinami. Můj lékař to řekl kvůli změně klimatu a přechodu na podzim. Ale nemohu se uklidnit, co by to mohlo být a co dělat. Řekni mi prosím!

Dobrý den, pomozte prosím s radou. Je mi 16 let. Měsíce od 15, ale byly velmi nepravidelné, dokonce ani měsíční, ale jen tak rozmazané. šel ke gynekologovi, udělal ultrazvuk a řekl, že je vše v pořádku, počkejte na normální menstruaci. A tak začali, čekali.. !! začal včera, velmi bohatý! protože z kbelíku vylévá vždy noc, stačí maximálně 1,5 -3 hodiny. běží a běží, zvláště když vstanu. To je normální, velmi se obávám.. (Nebo může být taková první menstruace!? Žaludek mě táhne, ale je to snesitelné. A po zítřku mám představení, tancuji. Aa jak být.) Pomoc

Získejte odborný názor na své téma

Psycholog poradenství psychoterapie. Specialista ze stránky b17.ru

Psycholog, Dianalyst. Specialista ze stránky b17.ru

Psycholog, klinický psycholog, onkopsycholog. Specialista ze stránky b17.ru

Psychoterapeut. Specialista ze stránky b17.ru

Jak se zbavit těžkých období sraženinami

Pokud je vaše menstruace tvrdá, bolestivá, sražená krev a proudí z vody, pravděpodobně to znamená, že máte menoragii. Pro takové porušení menstruačního cyklu je typická přítomnost těžkých období se sraženinami, ale mohou existovat i jiné důvody. Menstruační sraženiny narušují v různé míře většinu žen, zejména v dospívání a po 40 letech, i když samy o sobě nejsou patologiemi.

Jedná se o gelovité kapky srážené krve, které se uvolňují z dělohy během menstruace. Připomínají kousky jater, liší se barvou od světlé po tmavě červenou, mohou být velmi velké, ale často malé. Teprve po důkladném vyšetření zjistíte, proč máte hojné a dlouhé období se sraženinami. Gynekolog pomůže zjistit důvody a předepsat léčbu.

Co se nazývá silné krvácení?

Pokud je možné pojmenovat těžké krvácení během menstruace sraženinami patologie, záleží na množství vylučované krve. Oficiálně se za menoragii považuje ztráta krve více než 80 ml (nebo 16 zvlhčených hygienických prostředků) během menstruace..

Většina žen s tímto silným krvácením bude mít nízký hemoglobin (anémii) nebo známky nedostatku železa. V praxi trpí anémií jen asi třetina žen. Definici závažných období lze proto upravit tak, aby odpovídala 9–12 impregnovaným hygienickým výrobkům normální velikosti po dobu.

S vědomím, že jeden namočený hygienický výrobek normální velikosti obsahuje asi čajovou lžičku krve (5 ml), můžete vypočítat přibližné množství krve, které každý den ztratíte..

Dalším velmi jednoduchým způsobem, jak měřit krvácení, je použít menstruační kalíšek, který má značky pro ztrátu krve 15 a 30 ml. Chcete-li měřit ztrátu krve pomocí menstruačního kalíšku, jednoduše sečtěte přibližné množství z každého pohybu střev.

Jak vést menstruační deník

Vedení menstruačního deníku je pohodlný způsob, jak odhadnout množství ztracené krve pomocí počtu namočených vložek, tamponů pravidelné velikosti nebo odměrky. Zjistíte tedy, zda jsou vaše menstruace opravdu příliš těžké nebo zda zapadají do zavedené normy..

Berou se v úvahu pouze plně nasáklé produkty. Pokud bylo těsnění napůl plné, pak to počítejte jako napůl.

Řekněme, že jste použili tři tampony a jednu vložku denně, ale jsou plné jen do poloviny. Poté musíte vynásobit čtyři číslem 0,5 = dva, abyste získali počet plně nasáklých. „Maxi“ nebo „super“ tampon nebo polštář pojmou asi 2 čajové lžičky nebo 10 ml krve, proto zaznamenejte každý velký namočený hygienický výrobek jako „2“.

Napište také osobní úsudek o množství ztracené krve, kde:

 • „1“ definuje slabé vybití;
 • „2“ znamená normální průtok;
 • „3“ je málo;
 • „4“ velmi bohatý na záplavy.

Pokud je počet namočených hygienických výrobků 16 nebo více, nebo pokud si napíšete „4“, pak stojí za zvážení, jak omezit těžké vypouštění.

Normální a abnormální sraženiny

Těžkou menstruaci sraženinami lze občas považovat za normální. Pokud jsou kousky malé - ne více než čtvrt centimetru - a jsou jen náhodné, nemusíte se ničeho obávat. Na rozdíl od krevních sraženin v žilách nejsou samy o sobě nebezpečné..

 • méně než čtvrtina;
 • vyskytují se jen příležitostně;
 • objeví se na začátku menstruace;
 • světlé nebo tmavě červené.

Abnormální sraženiny jsou větší než čtvrt centimetru a vyskytují se častěji. Pravidelný výskyt velkých krevních sraženin během menstruace může signalizovat zdravotní stav, který vyžaduje vyšetřování..

Pokud máte silné menstruační krvácení, mnoho sraženin je větší než čtvrtina, navštivte svého lékaře. Vaše menstruace je těžká, pokud měníte tampon nebo vložku každé dvě hodiny nebo méně.

Pokud vaše menstruace přetrvává s velkými sraženinami a máte podezření, že byste mohla otěhotnět, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Může to být známka potratu..

Co způsobuje menstruační sraženiny?

Většina žen v plodném věku vylučuje výstelku dělohy přibližně každých 28–35 dní. Endometrium roste a zesiluje po dobu jednoho měsíce v reakci na estrogen, ženský hormon. Jeho účelem je pomoci oplodněnému vajíčku zakotvit v děloze. Pokud nedojde k těhotenství, další hormonální události signalizují potřebu odmítnout nežádoucí membránu. Tomu se říká menstruace. Odmítnutí endometria poškozuje malé cévy, takže dochází ke krvácení.

Výtok během menstruace se skládá z mnoha prvků:

 • krev;
 • vedlejší produkty krve;
 • sliz;
 • oblečení.

Tato směs se poté vylučuje z dělohy děložním hrdlem z pochvy. Když je sliznice odmítnuta, klesá ke dnu dělohy a čeká na smrštění děložního čípku a vytlačení obsahu ven. Aby se napomohlo rozpadu tkáně, tělo uvolňuje antikoagulancia, aby materiál zředil a umožnil mu volný průchod. Když však průtok krve převyšuje schopnost těla produkovat antikoagulancia, během menstruace se uvolňují krevní sraženiny..

K tvorbě krevních sraženin dochází nejčastěji při silném výboji. U mnoha žen s normálními obdobími se těžké výtoky obvykle objevují na začátku období, ale jsou krátkodobé..

Menstruace je normální, pokud krvácení trvá 4 až 5 dní. Během této doby ztratí žena 2 až 3 lžíce krve nebo méně..

U žen s těžkou menstruací může dojít k prodloužení nadměrného krvácení a krevních sraženin. Třetina žen má menstruaci tak bohatou, že si každou hodinu namočí vložku nebo tampon.

Jaké jsou příčiny abnormálních sraženin

Fyzické abnormality a hormonální faktory mohou způsobit těžké období sraženin a narušit menstruační cyklus. Hojné vypouštění samo o sobě je předpokladem jejich vzhledu. A přítomnost gynekologických onemocnění zvyšuje pravděpodobnost vzniku abnormálních krevních sraženin..

Ohyb

V případě ohybu dělohy trpí ženy velmi těžkými obdobími sraženin. Překážka vyvíjí další tlak na stěnu dělohy a snižuje schopnost dělohy stahovat se. Když se děloha správně nestahuje, hromadí se krev, koaguluje uvnitř děložní dutiny a tvoří kousky, které jsou následně odstraněny děložním hrdlem spolu s krví.

Myoma

Fibroidy jsou nerakovinné, svalové nádory, které rostou ve stěně dělohy. Kromě závažného krvácení během období sraženin mohou také způsobit:

 • nepravidelné krvácení;
 • bolesti zad;
 • bolest během sexu;
 • vypouklé břicho;
 • problémy s koncepcí.

Po 50 letech se u mnoha žen vyvinou fibroidy, příčina neznámá, ale pravděpodobně se na jejich vzniku podílí genetika a ženské hormony estrogen a progesteron..

Endometrióza

Endometrióza je stav, při kterém sliznice dělohy roste mimo ni. Jasným znakem endometriózy jsou bohatá období s velmi velkými krevními sraženinami. Během menstruačního cyklu endometrióza také způsobuje:

 • bolestivé křeče;
 • nevolnost, zvracení, průjem během menstruace;
 • nepohodlí během sexu;
 • neplodnost;
 • bolest v pánevní oblasti;
 • krvácející.

Přesná příčina endometriózy není známa, hraje roli dědičnost, hormony a předchozí operace pánve.

Adenomyóza

Adenomyóza nastává, když sliznice z neznámých důvodů vyrůstá do stěny dělohy. To způsobí jeho zvětšení a zesílení. Kromě velmi těžkých období sraženin může tento stav způsobit zvětšení dělohy dvakrát až třikrát oproti normální velikosti..

Hormony

Správný růst a zesílení výstelky dělohy závisí na rovnováze estrogenu a progesteronu. Pokud je jeden nebo druhý příliš mnoho nebo příliš málo, můžete mít silné menstruační krvácení. Co může způsobit hormonální nerovnováhu:

 • menopauza;
 • stres;
 • přírůstek nebo úbytek hmotnosti.

Hlavním příznakem hormonální nerovnováhy je nepravidelná menstruace. Vaše menstruace mohou být například pozdější nebo delší než obvykle, nebo je můžete úplně vynechat..

Potrat

Přibližně polovina všech těhotenství končí potratem. K mnoha ztrátám těhotenství dochází dříve, než žena vůbec ví, že je těhotná. Pokud dojde ke ztrátě časného těhotenství, může to vést k těžkému krvácení, záchvatům a srážení krve.

Von von Willebrandova choroba

Silný menstruační tok může být také způsoben von Willebrandovou chorobou. Tímto stavem trpí 5 až 24 procent žen s chronickým silným menstruačním krvácením. Von Willebrandova choroba může být příčinou vašich těžkých menstruací a sraženin během menstruace. Také snadno krvácíte po menším řezu nebo vám po každém čištění zubů krvácejí dásně. Pokud máte podezření, že to je příčinou silného krvácení, navštivte svého lékaře.

Jaké mohou být komplikace??

Jednou z hlavních komplikací silného menstruačního krvácení je anémie z nedostatku železa. Anémie je stav, ke kterému dochází, když v krvi není dostatek železa k tvorbě zdravých červených krvinek. Mezi příznaky patří:

 • únava;
 • slabost;
 • bledost;
 • dušnost;
 • bolest na hrudi.

Aby zjistil hlavní příčinu, lékař se vás zeptá, co mohlo ovlivnit vaši menstruaci. Například měli předchozí operaci pánve, používali antikoncepci nebo byli těhotní. Lékař může navíc objednat krevní testy, aby zjistil hormonální nerovnováhu. Zobrazovací testy, jako je MRI nebo ultrazvuk, lze použít ke kontrole fibroidů, endometriózy nebo jiných abnormalit, které blokují průtok krve.

Jak se léčí menstruační sraženiny??

Na otázku, jak zastavit těžké období a co lze udělat se sraženinami, je nejlepší odpovědí je kontrolovat krvácení pomocí léků a starat se o své zdraví. Ve vzácných případech, kdy je nutné odstranit myomy, se uchýlí k chirurgickým zákrokům. Poraďte se s lékařem o výhodách a nevýhodách všech možností, jak zastavit krvácení během menstruace.

Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce inhibuje růst výstelky dělohy. Nitroděložní tělísko uvolňující progestin může snížit menstruační tok o 90 procent a antikoncepční pilulky o 50 procent.

Hormonální antikoncepce může být také užitečná při zpomalení růstu fibroidů a adhezí dělohy.

U žen, které nemohou nebo nechtějí užívat hormony, je předepsána kyselina tranexamová, která ovlivňuje srážení krve. Může být dostatek léků k zastavení silného krvácení během menstruace, jako je ibuprofen.

Chirurgický zákrok

Někdy možná budete potřebovat operaci, abyste se zbavili stavů, které způsobují sraženiny během menstruace. Provede se dilatace děložního čípku, následovaná škrábáním děložní sliznice. To se obvykle provádí ambulantně za sedace. Ačkoli kyretáž nebude léčit silné krvácení, poskytuje odpočinek po dobu několika měsíců, protože endometrium pak opět zesiluje..

U žen s nádory dělohy, jako jsou fibroidy, které nereagují dobře na léky, může být zapotřebí chirurgický zákrok k jejich odstranění. Typ operace bude záviset na velikosti a umístění lézí..

Pokud je velikost velká, bude nutná myomektomie, která zahrnuje velký řez v břiše pro přístup k děloze. Pokud je nádor malý, provede se laparoskopická operace. Laparoskopie zahrnuje také řezy v břiše, ale jsou menší.

Obnovení stravy

Ztráty krve ošetřete extra tekutinou a solí. Kdykoli po vstávání z postele pocítíte závratě nebo rychlý srdeční rytmus, váš objem krve je příliš nízký. Pijte více slaných tekutin, jako jsou rajčata nebo jiné zeleninové šťávy, slané vývary. Pijte čtyři až šest šálků (1-1,5 litru) tekutiny denně.

Vyživujte své tělo železem, abyste nahradili to, co se ztratilo silným krvácením.

Začněte užívat jednu tabletu železa (například 35 mg glukonátu železa) denně. Je také nutné zvýšit množství železa získaného z potravin - dobrým zdrojem železa je červené maso, játra, vaječné žloutky, tmavě zelená zelenina a sušené ovoce, jako jsou rozinky a sušené švestky..

Závěr a prognóza

Krevní sraženiny během menstruace jsou normální součástí reprodukčního života ženy. Ačkoli vypadají divně, malé kousky sražené krve jsou normální a běžné. Dokonce i kousky nad čtvrtinu nejsou hodné pozornosti, pokud k nim nedochází pravidelně. Pokud pravidelně vidíte velké krevní sraženiny, může vám lékař doporučit mnoho účinných způsobů léčby, které vám pomohou kontrolovat krvácení a snižovat počet sraženin..

Velmi silné krvácení znamená namáčení 12 nebo více běžných hygienických výrobků v jednom období.

Zažilo to asi 25% žen na počátku perimenopauzy nebo rané menopauzy, některé dospívající a ženy jiného věku. Bez ohledu na věk, ve kterém dojde ke krvácení, pomůže použití menstruačního kalíšku zabránit trapným únikům a omezit návštěvy toalety. Ibuprofen (1-2 tablety s každým jídlem), slané nápoje, zvýšené množství železa a cyklický progesteron ve stravě nebo suplementace pomohou s krvácením.

Menstruační cyklus, který se vyskytuje pravidelně a nezpůsobuje velké nepohodlí, je hlavním ukazatelem zdraví ženského reprodukčního systému od dospívání po menopauzu.