Menometroragie: co to je

Menstruace je přirozený fyziologický proces v ženském těle, který je ovlivňován hormony. Normální menstruační tok trvá tři až sedm dní, celkové množství ztracené krve nepřesahuje 70 ml. Porucha menstruačního cyklu nastává v důsledku narušení funkčnosti endokrinních orgánů, onemocnění reprodukčních orgánů, centrálního nervového systému, onemocnění krve, kardiovaskulárního systému, jater. Porušení menstruačního cyklu se projevuje silným krvácením během menstruace s krevními sraženinami, prodlouženým obdobím, krvácením mezi obdobími.

Menometroragie je nefunkční děložní krvácení, nepravidelné, prodloužené. Menometroragie je příznakem různých onemocnění: polypóza, submukózní děložní myomy, rakovina endometria a další patologické stavy. Bohatá menstruace se sraženinami, prodloužený výtok je důvodem k návštěvě lékaře. Pokud se objeví známky menstruačních nepravidelností, ženě pomůže e-mailová konzultace. Lékař odpoví na položené otázky, řekne, na kterého lékaře se má obrátit, jaké testy je třeba provést.

Hojná menstruace: důvody

Nejběžnější příčinou velkých ztrát krve během menstruace jsou hormonální změny v těle, ke kterým dochází u dívek během puberty, u žen v menopauze. Tato období jsou charakterizována porušením poměru estrogenu a progesteronu. Hojný výtok je příznakem patologie štítné žlázy, zánětlivých procesů pohlavních orgánů, může mít dědičnou příčinu, být důsledkem krevních onemocnění. Porucha se nejčastěji vyskytuje u žen s nestabilním hormonálním pozadím.

Hypermenorea: co to je

Hypermenorea, druhé jméno pro menoragii, je charakterizována množstvím krve vylučované během menstruace. Diagnóza "hypermenorey" se stanoví, pokud množství vylučované krve přesahuje normu. Existuje mnoho důvodů pro poruchu:

 • Myom dělohy. Děložní krvácení s fibroidy není neobvyklé, je považováno za komplikaci patologie. Obzvláště často je krvácení způsobeno submukózními fibroidy umístěnými pod slizniční vrstvou orgánu. Uzly mají svůj vlastní oběhový systém, mění oběhový systém dělohy, snižují kontraktilitu orgánu, mění endometrium.
 • Intrauterinní zařízení. Po instalaci cívky může dojít ke krátkému špinění, během dvou nebo tří měsíců menstruace, hojnější než před instalací nitroděložního tělíska. Pokud je cívka nesprávně nainstalována, objeví se acyklický výtok krve, bolest - cívka by měla být odstraněna. Jedním z vedlejších účinků nitroděložního tělíska je menstruace, která je doprovázena velkou ztrátou krve..
 • Arteriovenózní patologie dělohy. Velmi vzácná patologie doprovázená krvácením. Existuje vrozená a získaná forma onemocnění.
 • Hyperplazie endometria. Endometrium dělohy se pravidelně mění pod vlivem hormonů. Pokud je porušen poměr hormonů, dochází k přerůstání endometria, rozvoji hyperplazie endometria. Patologie endometria je charakterizována abnormální ztrátou krve dělohy.
 • Dysfunkce vaječníků. Klinické projevy onemocnění závisí na neuroendokrinním syndromu, který vede k orgánové dysfunkci. Jedním z příznaků je hojné vaginální krvácení.
 • Polypy cervikálního kanálu, endometrium. Příčinou porušení jsou hormonální poruchy, různé nemoci, obezita. Projevuje se intermenstruační, kontaktní ztrátou krve, krvácením během menstruace.
 • Nádory dělohy, děložního čípku. Maligní nádory se projevují krvavým, hnisavým výtokem, maligní a benigní novotvary způsobují menstruační nepravidelnosti, které se projevují ve formě metroragie, menometroragie.
 • Endometritida (akutní a chronická forma) je zánětlivý proces v endometriu, jeho povrchové vrstvě. U akutní endometritidy je zaznamenán hnisavý nebo krvavý výtok. Chronická endometritida je charakterizována menstruačními nepravidelnostmi, intermenstruační ztrátou krve, krvácením uprostřed cyklu.
 • Kardiovaskulární patologie. Vysoký krevní tlak, ateroskleróza může způsobit abnormální ztrátu krve..
 • Patologie krve. Abnormální menstruace může být způsobena hemoragickou vaskulitidou, hemofilií a nedostatkem vitamínů..
 • Nemoc jater. Cirhóza jater způsobuje velkou ztrátu krve dělohy.
 • Vnitřní tuberkulóza. Tuberkulóza ženských pohlavních orgánů postihuje vejcovody, zřídka vaječníky, dělohu. Zničení struktury orgánů vede ke krvácení.

Vzhledem k tomu, že velká ztráta krve je příznakem závažných patologických stavů, měli byste při prvních známkách porušení kontaktovat kliniku pro léčbu myomů. Včasná diagnostika a léčba pomůže vyhnout se závažným komplikacím.

Silné menstruační krvácení: důsledky

Bohatá menstruace je organická (způsobená patologiemi dělohy, vaječníků, systémovými chorobami), iatrogenní (způsobená hormonálními léky a jinými léky), nefunkční (anovulační a ovulační). Abnormální menstruace je charakterizována rozvojem anémie. Žena cítí slabost, dušnost, rychle se unaví, její pracovní kapacita klesá. Riziko vzniku viscerálních lézí, rozvoje trofických lézí tkání a orgánů se zvyšuje.

Silná menstruace: léčba

Léčba krvácení začíná po určení příčiny patologie. Pokud jsou příčinou vývoje patologického stavu fibroidy, lékaři zvolí metodu léčby v závislosti na velikosti, umístění a typu uzlu. Anémie doprovázející myom je léčena léky obsahujícími železo, pokud žena nemá žádné kontraindikace. Jednou z metod léčby děložních uzlin je embolizace děložních tepen. Nechirurgický zákrok, při kterém nedochází k celkové anestezii, zákrok prochází punkcí stehenní tepny.

V jednom postupu může lékař odstranit několik myomatózních uzlin. Děložní uzliny jsou odstraněny pomocí hysteroskopie, FUS-ablace a dalších léčebných metod. Chcete-li získat účinnou lékařskou péči, musíte si domluvit schůzku a podstoupit vyšetření.

 1. Savitsky G.A., Ivanova R.D., Svechnikova F.A. Úloha lokální hyperhormonémie v patogenezi rychlosti nárůstu hmotnosti nádorových uzlin v myomu dělohy // Porodnictví a gynekologie. - 1983. - T. 4. - S. 13-16.
 2. Sidorova I.S. Děložní myomy (moderní aspekty etiologie, patogeneze, klasifikace a prevence). V knize: Myom dělohy. Vyd. JE. Sidorova. M: MIA 2003; 5-66.
 3. Meriakri A.V. Epidemiologie a patogeneze děložních myomů. Sib Med Zhurn 1998; 2: 8--13.
 4. Bobrov B.Yu. Embolizace děložních tepen při léčbě děložních myomů. Aktuální stav čísla // Journal of Obstetrics and Women's Diseases. 2010. č. 2. S. 100-125
 5. B. Yu. Bobrov, SA Kapranov, VG Breusenko a kol. Embolizace děložní tepny: moderní pohled na problém. „Diagnostická a intervenční radiologie“, svazek 1, č. 2/2007

Menstruace u žen: norma a možná porušení

Menstruace u žen trvá od nástupu puberty do menopauzy. Je to přirozený proces, který je nezbytný pro normální fungování reprodukčního systému a možnost početí dítěte. Jakékoli odchylky mohou vyvolat možnou neplodnost nebo nádorová onemocnění. Menstruační nepravidelnosti vyžadují lékařskou pomoc a ošetření, zejména pokud se pravidelně opakují.

 • 1 Menstruační cyklus
 • 2 dny menstruace
 • 3 Druhy výboje
 • 4 Objem a konzistence
 • 5 Vlastnosti menstruace v závislosti na věku
 • 6 Vliv cyklu na celkový stav těla
 • 7 Hygiena
 • 8 Cyklické nesrovnalosti
  • 8.1 Příčiny a léčba
  • 8.2 Kdy navštívit lékaře?

Menstruační cyklus je období od prvního dne krvácení do začátku následujícího. Během této doby dochází v těle k vážným změnám. Probíhající procesy jsou rozděleny do několika fází:

 1. 1. Folikulární. Trvá v průměru 14 dní. Ve vaječnících folikuly dozrávají, v každém z nich dozrává nové vajíčko. Začíná proces obnovy endometria v děloze. Tato fáze začíná krvácením z děložní dutiny. Ten trvá od 3 do 7 dnů.
 2. 2. Ovulační. Jeho trvání je asi 3 dny. Během této doby zralý folikul praskne působením luteinizačního a folikuly stimulujícího hormonu a uvolní se zralé vajíčko. Proces je doprovázen bolestí v podbřišku, protože došlo k prasknutí vajíčka, a drobným krvavým výtokem.
 3. 3. Luteal. Normálně by jeho trvání mělo být alespoň 12 a ne více než 16 dní. Během této doby významně stoupají hladiny progesteronu a estrogenu, které připravují tělo na těhotenství. Ve vaječníku se tvoří žluté tělísko, endometrium se připravuje na příjem vajíčka a svaly dělohy se uvolní. Začíná předmenstruační syndrom, což je komplex příznaků spojených se změnou hormonálních hladin: objevují se bolesti v podbřišku, zvyšuje se chuť k jídlu, bobtnají mléčné žlázy, změny nálady.

Fáze menstruačního cyklu

Pokud nedojde k těhotenství, pak se hladina progesteronu snižuje, což způsobuje odmítnutí funkční vrstvy děložní sliznice. Tento proces probíhá ve formě menstruace..

V průměru cyklus trvá 28 dní. Obvykle toto období není kratší než 21 a ne delší než 35 dnů. Lhůty přicházejí vždy ve stejnou dobu, mohou se objevit mírná zpoždění 1-2 dny.

Během období krvácení, které trvá přibližně 5 dní, dochází k následujícím procesům:

 1. 1. Den 1. Začátek cyklu. Endometrium je odmítnuto, začíná krvácení. Toto období se stává jedním z nejnepříjemnějších. Nepříjemné pocity jsou normální a jsou způsobeny kontrakcemi dělohy. V některých případech je přibližně u 30–50% žen bolest poměrně silná.
 2. 2. den 2. Během této doby může bolestivost a závažnost přetrvávat nebo klesat. Tvorba nových buněk v těle již začíná. Kvůli hormonálním změnám je práce mazových žláz narušena, proto je třeba věnovat zvláštní pozornost hygieně.
 3. 3. den 3. Po odmítnutí sliznice zůstává na stěnách dělohy rána. V tuto chvíli je riziko infekce maximální. Proto stojí za to vzdát se sexuálního života a koupat se na veřejných místech..
 4. 4. den 4. Zdravotní stav se zlepšuje, ale doporučuje se dodržovat omezení fyzické aktivity. Za normálních okolností by mělo být množství ztráty krve významně sníženo..
 5. 5. den 5. Proces hojení je dokončen, žena se cítí mnohem lépe.

Povaha tajemství několik dní před nástupem menstruace nebo krvácení během něj může naznačovat zvláštnosti zdraví ženy. Přidělení jsou následující:

Před menstruací
Druhy výbojeMožné důvody
PomazáníPozorováno několik dní před nástupem krvácení. Někdy jsou hnědé. Mezi důvody tohoto typu leucorrhoea se nazývají: eroze, polypy, těhotenství, užívání perorální antikoncepce, syndrom plýtvání vaječníky a další
HnědýObjeví se týden před menstruací a připomíná sraženou krev. Uveďte hormonální nerovnováhu, zánět, vaginální trauma
RůžovýVýtok je jako krev zředěná vodou. Toto je patologický příznak, který hovoří o zánětlivém onemocnění nebo myomu dělohy.
Během menstruace
Se sraženinamiTento typ výtoku obvykle nenaznačuje závažné patologické stavy a může být spojen s fyzickou nečinností. Mezi další příčiny patří anémie, nedávný porod, endometrióza a anomálie genitálií
HojnéVýtok je považován za příliš hojný, při kterém se těsnění vyměňuje častěji než jednou za hodinu. Tento typ zahrnuje krvácení, které trvá déle než týden. V tomto případě je nutné navštívit lékaře, protože příčinou může být rakovina, nezhoubné děložní formace, mimoděložní těhotenství, anémie nebo endometrióza
Opírat seDůvodem pro sekreci v malém objemu je hormonální narušení. Infekce, chudokrevnost, ztráta hmotnosti nebo silný stres mohou vést ke štíhlým obdobím.

Existují dvě hlavní kritéria, podle kterých se posuzuje shoda menstruace s normou. Toto je množství sekrecí a jejich konzistence..

Doba menstruace je většinou konstantní, s výjimkou následujících případů:

 • tvorba menstruační funkce před 16. rokem věku;
 • období po porodu nebo po ukončení laktace;
 • přítomnost psychologických problémů;
 • patologie urogenitálního systému;
 • změna klimatických pásem;
 • věk nad 50 let, v premenopauzálním období.

Objem vypouštění za den by neměl překročit 200 ml. Množství nebude v různé dny stejné.

Je důležité, aby konzistence výtoku byla stejnoměrná, bez velkých sraženin (do 4 cm). Alarmující jsou příliš tekuté výboje, ke kterým dochází při vysoké intenzitě. To může naznačovat děložní krvácení..

Pokud každý den po dobu 7 dnů nebo déle objem menstruačního toku nepřekračuje maximum, ale nemění se, tento stav může být normální, ale vyžaduje diagnózu. V takové situaci dojde ke ztrátě většiny krve, jejíž množství nemá čas se zotavit. Objevují se příznaky anémie. Pokud není nedostatek železa napraven, mohou se vyvinout závažnější nemoci..

Měla by se vzít v úvahu norma počtu, barvy a konzistence menstruace s přihlédnutím k individuálním charakteristikám těla a blahu ženy, věku a dalším ukazatelům.

Fungování reprodukčního systému je hormonálně závislé. Vzhledem k tomu, že fyziologické změny spojené s hormonálními změnami nastávají v různých obdobích života ženy, závisí povaha menstruačního toku na věku:

 1. 1. Dospívající dívky. První menstruace se vědecky nazývá menarche. Pokud začaly nedávno, krvácení může být nepravidelné. První špinění může mít neobvyklou barvu, může být skrovné. Takové projevy jsou možné asi 2 roky po nástupu první menstruace, ale do 16 let by měl být stanoven cyklus. Během tohoto období se vytváří hormonální pozadí a vyvíjejí se genitálie. Proto jsou jakékoli drobné odchylky, které nejsou výsledkem vážného porušení fungování těla, považovány za normu..
 2. 2. Ženy po 50 letech. Věkové rozmezí je v tomto případě poměrně libovolné, protože menopauza může nastat mnohem dříve. Toto období je doprovázeno charakteristickou restrukturalizací v těle: vaječníky jsou vyčerpány, mění se hormonální pozadí, jsou pozorována zpoždění.

Cyklické změny vyskytující se v reprodukčním systému se odrážejí ve vaskulárním a nervovém systému. Vliv hormonů na jejich fungování se projevuje následujícími příznaky:

 • migréna;
 • bolest a napětí na hrudi;
 • ospalost, únava;
 • podrážděnost;
 • změna krevního tlaku.

Příznaky se objevují těsně před prvním dnem menstruace a pokračují až do konce menstruace. Za normálních okolností by všechny vjemy měly být přijatelné. Existují léky, které mohou pomoci zmírnit křeče a uklidnit se..

Vyšetření je nutné, pokud léčba nemá žádný účinek. Gynekologické onemocnění může být spojeno s příznaky podobnými premenstruačnímu syndromu.

Během tohoto období je nutné se pravidelně umýt, protože menstruační krev je příznivým prostředím pro růst bakterií. To by mělo být provedeno pokaždé, když měníte vložku nebo tampon, nejméně 3-4krát denně, pod tekoucí vodou za použití produktů určených k intimní hygieně.

Běžná nebo antibakteriální mýdla nejsou vhodná, protože obsahují zásady, které vysušují sliznici vnějších pohlavních orgánů a vystavují ji suchu a tření. Pokud není žádné speciální, můžete použít dětské mýdlo a mimo dům - ubrousky pro intimní hygienu.

Pro hygienu je nutné použít sprchu. Nedoporučuje se navštívit lázeňský dům, saunu nebo horkou koupel, protože vysoká teplota vyvolává hojnější výtok.

Lněné prádlo by se mělo nosit v bavlně a mělo by se v případě potřeby a denně měnit. Používají se následující výrobky pro intimní hygienu:

 1. 1. Těsnění. Je třeba je měnit každých 4–8 hodin. Tyto hygienické výrobky se dělí na běžné a ultratenké. Ty jsou pohodlnější, ale někdy mohou způsobit alergie kvůli sorbentu, který obsahují. U citlivé pokožky se proto doporučuje používat běžné vložky.
 2. 2. Tampony. Je třeba je měnit každých 4 až 8 hodin, v závislosti na intenzitě výtoku. Mladým dívkám se doporučuje používat malý hygienický prostředek a těm, které porodily, větší. S tamponem můžete navštívit bazén nebo plavat v moři, ale je třeba si uvědomit, že v tomto případě podléhají častější výměně, protože se namočí, což může vést k intenzivnímu růstu bakterií. Pokud tampon nezměníte včas, může to vést k rozvoji syndromu toxického šoku (intoxikace těla v důsledku vývoje bakteriální infekce). Nelze je použít mimo menstruaci a pro vaginální infekce..
 3. 3. Denní podložky. Mohou být také použity ke krvácení během období, kdy je výtok minimální. Někdy se používají jako doplněk při použití tamponu.

Nezapomeňte si před a po výměně tamponu nebo vložky umýt ruce.

Existují následující možné menstruační nepravidelnosti:

Název patologiePopis
AmenoreaDiagnostikováno, pokud nedojde ke krvácení po dobu delší než 3 měsíce
Cyklická porušení
HypermenoreaMnožství krve se zvyšuje s normální dobou cyklu a krvácením
MetroragieZvýšení množství krve je pozorováno s trváním menstruace až 12 dnů. Vyznačuje se nutností výměny jednoho těsnění za hodinu
HypomenoreaMenstruace včas, ale slabé výboje
PolymenoreaKrvácení trvá déle než 7 dní, množství krve je mírné
OligomenoreaPravidelná krátká období trvají méně než 2 dny
OpsomenoreaZaznamenávají se vzácné kritické dny, přestávka mezi nimi může trvat od 36 dnů do 3 měsíců, ostatní ukazatele jsou normální
ProyomenoreaCyklus trvá méně než 21 dní
Děložní krvácení (metroragie)
AnovulačníVstávejte uprostřed cyklu, na pozadí anovulace
NefunkčníObjeví se během menstruace, bez ohledu na přítomnost ovulace
Algodismenorea (dysmenorea)Nejběžnější patologie se vyskytuje u poloviny žen v reprodukčním věku. Je doprovázena bolestivými bolestmi, nevolností a zvracením, malátností, bolestmi hlavy. Příznaky trvají několik hodin až jeden den nebo více

Pro správnou diagnostiku odchylek se doporučuje vést kalendář.

Některé faktory mohou vést k porušení ženského menstruačního cyklu:

ZpůsobitPopis
Hormonální nerovnováhaV případě porušení jsou jako první prováděny analýzy na hormony. Mohou to být abnormality v koncentracích hormonů štítné žlázy nebo nedostatek progesteronu. To se často stává, když se blíží klimakterické období.
Infekční onemocnění reprodukčního systémuK tomu často vede virová nebo bakteriální infekce. K odstranění problému je nutné stanovit patogen a předepsat terapii
Genetické faktoryPřítomnost blízkých příbuzných s tímto problémem významně zvyšuje šance ženy na získání stejné patologie
StresTento faktor se odráží v práci všech orgánů a systémů. Přerušení cyklu je zcela logickým výsledkem častých zkušeností.
Nízký index tělesné hmotnostiNedostatek vitamínů, tukové tkáně, nadměrná štíhlost vedou k poruchám cyklu a neplodnosti. Tyto faktory ovlivňují hladinu pohlavních hormonů.
Užívání lékůHormonální antikoncepce a některé další léky mohou ovlivnit vaši menstruaci. Neměli byste je jmenovat sami
Klimatická změnaZměny podmínek prostředí mohou významně ovlivnit všechny procesy v těle.
Špatné návykySnižují hladinu pohlavních hormonů a negativně ovlivňují všechny aspekty reprodukčního systému.

Při léčbě abnormalit v menstruačním cyklu je bezpodmínečně nutné vzdát se špatných návyků a vyléčit infekční nemoci. Korekce hormonálního pozadí se provádí pomocí léků na bázi progesteronu nebo kombinovaných perorálních kontraceptiv. Veškeré činnosti by měly být prováděny na doporučení ošetřujícího lékaře.

Jakákoli porušení jsou důvodem pro kontaktování gynekologa. Mohou nejen hovořit o nemožnosti porodu a porodu, ale také naznačovat vážné poruchy v těle. Určitě byste měli navštívit lékaře, pokud:

 • během těhotenství se objevila krev;
 • dívka nezačne menstruovat po 15 letech;
 • existuje silné krvácení;
 • objeví se výtok neobvyklé barvy (bílá, žlutá, zelená);
 • dochází k nesnesitelné bolesti.

Mnoho poruch může naznačovat tak závažné patologické stavy, jako je mimoděložní těhotenství, spontánní potrat, zhoubný nádor v děloze..

Menstruace, jak se správně nazývá

Menstruace se obvykle objevuje každý měsíc, ale existují i ​​nepravidelná menstruace. Před pubertou, během těhotenství a bezprostředně po porodu chybí menstruace během menopauzy. Výtok bezprostředně po porodu se nazývá lochie a trvá několik týdnů. Někdy během kojení může menstruace po určitou dobu chybět a na této absenci menstruace je postavena taková metoda prevence otěhotnění jako metoda laktační amenorey [2].

První výskyt menstruace (menarche) u ženy nastává v průměru ve věku 12-14 let; (v rozmezí od 9 do 11 let do 19 až 21 let). Menstru v horkém podnebí se projevuje mezi 11 a 15 lety; u mírných - mezi 12 a 18 lety a konečně za studena - ve věku od 13 do 21 let. Dobrá výživa a fyzická kondice urychlují nástup menstruačního období; naopak, podvýživa, přepracování a špatná fyzická kondice zpomalují její nástup.

Po prvním období může být další za 2 nebo 3 měsíce. V průběhu času se menstruační cyklus ustálí a trvá 28 dní, ale cyklus 21 až 35 dnů je normální. Pouze 13% všech žen má cyklus přesně 28 dnů. Menstruace trvá asi 2-8 dní. Veškerý výtok pochází z pochvy, ale mohou nastat případy, že se endometriální buňky dostanou do jiných částí těla, a pak z nich bude krvácet také.

Věk nástupu menopauzy (ukončení menstruace): norma - 40-57 let, s největší pravděpodobností - 50-52 let. V mírném podnebí trvá menstruace v průměru až 50 let, po které nastane menopauza; nejprve regulace zmizí na několik měsíců, poté se objeví a zase zmizí atd. Existují však ženy, které menstruují až do 70 let. Ženy s předčasnou pubertou mívají později menopauzu, a proto mají obecně delší období produkce..

Menstruační cyklus je charakteristický pouze pro člověka a antropoidní opice [3].

Pravidla chování pro menstruaci a osobní hygienu

K udržení osobní hygieny používají dívky a ženy vložky a / nebo tampony. V evropských zemích, USA a Kanadě, si menstruační kalíšky získávají popularitu jako výrobky osobní hygieny, které jsou považovány za šetrnější ke zdraví žen a méně škodlivé pro životní prostředí než tradiční výrobky..

Během menstruace je obzvláště nutné dodržovat pravidla hygieny (denní sprcha, mytí 2-3krát denně) vzhledem k tomu, že krvavý menstruační tok je příznivou živnou půdou pro bakterie, včetně patogenních. Také nemůžete používat fyzickou aktivitu, potřebujete duševní odpočinek.

Lék nedoporučuje úplné namáčení a koupání (ve sladké i slané vodě); doporučuje se ke koupání použít sprchu. Sexuální vztahy jsou přísně kontraindikovány kvůli nebezpečí infekce; také alkohol a kořeněná jídla, protože zvyšují děložní krvácení kvůli přívalu krve do břišních orgánů [3].

Poruchy menstruace

Menstruační nepravidelnosti jsou poměrně časté a jsou omezeny:

 1. Zastavení nebo zastavení (amenorea),
 2. Odchýlené nebo vytěsněné krvácení (menstruatio vicaria),
 3. Posílení (menoragie),
 4. Bolestivá menstruace (dysmenorea, stará algomenorea).

Zastavení menstruace závisí na různých podmínkách. Početí zastaví normální tok krve a představuje fyziologickou příčinu. Menstruace se může zastavit při jakékoli významné ztrátě krve jinou částí těla, v takovém případě je menstruační krev zadržena nebo odstraněna jinými prostředky [co? Když se menstruace zastaví, je třeba mít na paměti příčinu této abnormality. Pokud po nachlazení po emočním utrpení menstruace po dlouhou dobu nenastane, je nutné se poradit s lékařem. Zvláštní zmínku si zaslouží mechanické zpoždění menstruace; stane se to, když se zúží vchod do pochvy, když se zúží samotná pochva a děložní čípek.

Někdy se krvácení objeví v kterékoli části vzdálené od dělohy, od druhé, tok lze buď snížit nebo zastavit, tento jev se nazývá dodatečná nebo odchylná menstruace. V takových případech k toku obvykle dochází na místech bez kůže, například na ranách, vředech; také v sliznici, např. v ústech, nosu. Obecně řečeno, na povrchu těla není jediný bod, kde by nebyla pozorována další menstruace. Navíc ve vaječnících existují jevy, které jsou běžné pro menstruaci..

U menoragie se zvyšuje průtok. To se děje u onemocnění dělohy nebo sousedních orgánů: se zánětem dělohy, s erozí děložního čípku, s infuzí krve širokých vazů atd.; někdy nejsou žádné poruchy dělohy a zvýšený průtok závisí na obecném zhoršení zdraví.

Dysmenorea se týká menstruace, která je bolestivá. S nimi často odcházejí krevní sraženiny. Během léčby je věnována pozornost základní příčině nepravidelnosti menstruace a snaží se ji odstranit..

Menstruace v náboženství

Mayská mytologie vysvětluje původ menstruace jako trest za porušení ženských sociálních pravidel manželství. Podle mayských přesvědčení se menstruační krev mění v hady a hmyz používaný v černé magii, dokud se skrze ni nezrodí měsíční bohyně [4].

V tradičním nepálském kultu existuje zvyk ctít vybrané malé dívky jako inkarnace bohyně Teledju, která sahá až do doby před třináctým stoletím. Podle legendy si bohyně hrála na kostky s vládcem Nepálu, dokud ji urážlivými pohledy neurazil. Urazený Teledju slíbil, že se od té doby do země nikdy nevrátí, kromě masky mladé dívky Kumari. Od té doby existuje kult úcty k dívkám Kumari, živým inkarnacím Teleju, které jsou za takové považovány až do nástupu první menstruace, po které údajně bohyně opustí tělo. Těžká nemoc, těžká ztráta krve v důsledku traumatu a dokonce i smích jsou také považovány za odchod bohyně a jsou důvodem pro návrat dívky do normálního života [5].

V abrahamských náboženstvích je menstruační krev považována za rituálně nečistou, sex a některé náboženské rituály jsou během menstruace zakázány..

V satanismu, magii, telemických a gnostických náboženských obřadech se menstruační krev (nazývaná „krev měsíce“ kvůli blízkosti lunárního a menstruačního cyklu) používá jako svatyně, kterou účastníci náboženských rituálů pijí přímo nebo se přidávají k jídlu během náboženských rituálů [ 6].

viz také

Menstruace ve Wikislovníku ?
Menstruace na Wikimedia Commons ?
 • Menarche
 • Předmenstruační syndrom
 • Menopauza
 • Amenorea
 • Opsomenorea
 • Algomenorea
 • Děložní krvácení
 • Léky, které snižují menstruační bolest

Literatura

 • V. N. Serov, V. N. Prilepskaya, T. V. Ovsyannikova "Gynekologická endokrinologie" (3. vydání), - M.: MEDpress-inform, 2008. ISBN 5-98322-449-2
 • V. I. Kulakov, V. N. Serov "Racionální farmakoterapie v porodnictví a gynekologii", - M.: Litterra, 2005. ISBN 5-98216-025-3

Poznámky

 1. ↑ Hygiena menstruace
 2. ↑ Metoda laktační amenorey (MLA)
 3. ↑ 12 Menstruace - článek z Velké sovětské encyklopedie
 4. ^ Braakhuis, HEM (2005), Xbalanque kánoe. Původ jedu v mýtu o kolibřících Q'eqchi'-Mayan, Anthropos 100: 175-185
 5. ^ Kooij, K. R. Náboženství v Nepálu. Brill Academic Publishers, 1978. ISBN 9004058273
 6. ↑ Mass of the Phoenix Sun Crosses the Propast

Odkazy

 • Menstruation // Brockhaus and Efron Encyclopedic Dictionary: V 86 svazcích (82 svazků a 4 další). - SPb., 1890-1907.
 • T.A. Agapkina. Menstruace v představeních slovanské lidové kultury
 • Více o menstruaci a menstruačním cyklu
Lidský reprodukční systém
Pánské
Menstruační cyklus
Události a fázeMenstruace • Folikulární fáze • Ovulace • Luteální fáze
Fáze životaMenarche • Menopauza
Sledování SystémyPotlačení
PříznakyHormonální antikoncepce Metoda laktační amenorey
PoruchyAmenorea Anovulace Zpožděná menstruace Dysmenorea Hypomenorea Nepravidelná menstruace Menometroragie Menoragie Metroragie Oligomenorea
Podobné událostiFolliculogenesis McClintockův efekt předmenstruační syndrom / předmenstruační dysforická porucha
V kultuře a náboženstvíChhaupadi Menstrual Taboos Nida

Wikimedia Foundation. 2010.

 • Altshuller, Genrikh Saulovich
 • Germánské jazyky

Podívejte se, co je „Menstruace“ v jiných slovnících:

MENSTRUACE - (New Lat. Menstruatio, od měsíce mensis). Měsíční očista, předpisy. Slovník cizích slov obsažených v ruském jazyce. Chudinov AN, 1910. MENSTRUACE Novolatinsk. menstruace, od mensis, měsíc. Měsíční očista. Vysvětlení 25 000...... Slovník cizích slov ruského jazyka

MENSTRUACE - měsíční krvácení z dělohy; začíná u žen během puberty a pokračuje až do menopauzy (viz menopauza). Průměrný věk, ve kterém je pozorována první menstruace, se pohybuje mezi 13-15 lety. V...... Stručná encyklopedie domácnosti

MENSTRUACE - MENSTRUACE. Obsah: Čas výskytu a konce. 85 5 Délka, sup a postava M. 857 Příčiny a biologický význam M. 861 Vliv menstruačního cyklu na tělo, na jednotlivé systémy a orgány. 8R6...... Velká lékařská encyklopedie

menstruace - menstruace, měsíce, předpisy, krev, hosté, červený karafiát, demonstrace, teta; dámské záležitosti, menorea, algodismenorea, barvy, kritické dny, tyto záležitosti, svátky, nebezpečný záliv, slavnostní, říje, měsíce Slovník ruských synonym. menstruace... Slovník synonym

Menstruace - nebo menstruace, pravidelnost, měsíční čištění (menstruace), říje (u zvířat) je druh krvácení ze sliznice dělohy, pozorovaný u žen a žen některých savců, v době puberty a...... Encyklopedie Brockhaus a Efron

menstruace - MENSTRUACE, menstruace, zastaralé. předpisy, hovorové hosté, hovorově barvy, hovorové měsíce, plk. svátky, hovorové svátky, inf. slavnostní, hovorový cyklus, rampa. pokles krev, plk. omezený, hrubý estrus... Slovník-tezaurus synonym ruské řeči

MENSTRUACE - (z latinského menstruace měsíčně), cyklický výtok krve z dělohy spojený s plodností u dívky, která dosáhla puberty (častěji od 12 let) a žen v plodném věku (obvykle do 47-50 let). Dokončuje cyklus změn v...... moderní encyklopedii

MENSTRUACE - (z latinského menstruace měsíčně) cyklický výtok krve z dělohy u dívky, která dosáhla puberty (11-12 let), a žen v plodném věku (do 47-50 let). Přichází každých 26-29 dní, méně často po 21-24 dnech. (zkrácený cyklus) nebo...... Velký encyklopedický slovník

MENSTRUATION - MENSTRUATION, menstruation, usually pl., Wives. (nové lat. menstruatio) (zlato). Měsíční děložní krvácení u ženy; stejné jako předpisy, menstruace. Ushakovův vysvětlující slovník. D.N. Ushakov. 1935 1940... Ushakovův Vysvětlující slovník

MENSTRUATION - MENSTRUATION, and, wives. Měsíční výtok krve z dělohy ženy (a také u ženských primátů). | adj. menstruační, oh, oh. M. cyklus. Ozhegovův vysvětlující slovník. S.I. Ozhegov, N.Yu. Shvedova. 1949 1992... Ozhegovův vysvětlující slovník

MENSTRUACE - ženy, lat. menstruace, očista, čas (ona je v té době), košile, na sobě, praní, naléhavé, krev, žena, dočasné, husté. Dahlův vysvětlující slovník. V A. Dahl. 1863 1866... Dahlův vysvětlující slovník

Zababones „Hosté“: Jakým hloupým slovům se říká menstruace a proč se to neoplatí dělat

Povstání Rudých Khmerů

 • The Village Belarus, 23 beauty 2019
 • 13612

Menstruace je důležitou součástí života žen, ale stále se o ní mluví šeptem a je vynalezeno mnoho eufemismů, od „dnešní doby“ až po exotické možnosti, jako jsou „slzy dělohy“. Shromáždil výrazy popisující menstruaci a požádal gynekologa, aby vám řekl, proč musíte mluvit o menstruaci.

Jak se nazývá běloruská menstruace?

Požádali jsme naše známé ve věku od 19 do 80 let, aby si vzpomněli na výrazy, které oni nebo jejich rodina a přátelé používají k popisu menstruace, a jako výsledek jsme dostali následující seznam:

v těchto dnech nebo právě v těchto dnech;

červený kalendářní den;

hosté v červeném autě;

hosté přišli buď z Krasnodaru;

červené dny kalendáře;

přišla červená armáda;

povstání Rudých Khmerů;

jezdit na bavlněném poníkovi;

Messi v krabici;

Pomozte vesnici Bělorusko

V mnoha náboženstvích je žena během jejího období považována za „špinavou“. V pravoslaví je jí zakázáno přijímat ikony přijímání a polibky. V indické kultuře jít do kuchyně a chrámu, přes den spát, koupat se, nosit květiny jako šperky, mít sex, hlasitě mluvit a dokonce se dotýkat jiných lidí. V islámu se modlí a účastní se nějakého druhu náboženské činnosti a sexu. Tóra říká, že se během menstruace nemůžete dotknout jen ženy, ale dokonce ani předmětu, na kterém seděla nebo ležela..

Co je špatného na populárních jménech pro menstruaci?

Co je špatně na tom, že se menstruace nazývá alegoricky? Nejprve je to indikátor tabuizovaného tématu. Jak napsala sexuální blogerka Tatyana Nikonova, rozbíjení tématu menstruace a její stigmatizace vede ke špatné hygieně, neustálé úzkosti žen a neschopnosti otevřeně mluvit o objektivní realitě: „Ženy jsou pravidelně nuceny klamat a přicházet s eufemismy a racionálními odpověďmi, protože je neslušné mluvit o menstruaci nahlas ( a někdy je nutné, například pokud vás něco bolí, nemůžete jít do lázní nebo potřebujete urgentně běžet do lékárny), nedostanete včas lékařskou pomoc (menstruace může být extrémně bolestivá a ztráta krve je vážná a vyžaduje lékařský zásah), neustále se obávat že někdo právě teď zjistí, že k menstruaci dochází (strach z „úniků“ je strach z hanby a posměšných komentářů, i když stopy potu, které nelze ovládat stejným způsobem, nikoho nepřitahují), hygienické výrobky se schovávají (ostatní - a muži a ženy - pravidelně se snaží urazit, když vidí krabičku tamponů), kvalita života se výrazně zhoršuje já (mnozí nespí dobře během menstruace kvůli obavám z „prosakování“, protože na matraci bude skvrna, plachtu nelze prát nepostřehnutelně, pokud nežijete sami, a jen velmi málo lidí ví o existenci voděodolných potahů matrace) “.

„Vyloučení“ tohoto tématu z veřejné agendy navíc vede k tomu, že na veřejných toaletách nejsou stroje s tampony a vložkami a samotné stánky jsou velmi stísněné a neposkytují prostor pro pohyb.

V některých zemích podléhají dámské hygienické výrobky dokonce dani z přidané hodnoty nebo dani z prodeje. Například tato daň ve Francii je 5,5% v Německu - 19%, v Rusku - 10%. V Bělorusku jsou tampony pro dámskou hygienu a vložky do kalhot uznány jako hygienické a hygienické zboží a jsou osvobozeny od daně.

Proč je menstruace normální a proč ji sledovat, řekla nám porodnice-gynekologka Diana Mardas.

„Kdybychom přišli k lékaři, když je vše v pořádku, pak by bylo méně problémů.“

porodník-gynekolog, vedoucí projektu „MAMA PRO“, autor blogu

- Není neobvyklé, že ženy nazývají menstruaci „kritické dny“, „červené dny kalendáře“, „tyto dny“ atd. Všichni tomu rozumíme. V takových situacích je hlavní věcí pohodlí, důvěra a budování dialogu s lékařem. Pokud je žena zvyklá takhle mluvit, nechte ji mluvit. Není nutné zlomit osobu, aby po překročení hranice kanceláře komunikovala výhradně z lékařského hlediska.

V dokumentech není pro pacienta zaznamenána žádná konkrétní terminologie. Zde je důležitější něco jiného. Pro gynekologa jsou informace o menstruaci jako krevní tlak pro terapeuta: určitý základ, který vám v kombinaci s dalšími údaji umožňuje vytvořit klinický obraz.

Pojďme zhruba rozdělit ženy do tří kategorií: těhotné, netehotné a pre-, post- nebo menopauzální ženy. U těhotných žen nás zajímá jedno jediné datum - první den poslední menstruace, abychom mohli vypočítat gestační věk a odhadnout, kdy se očekává porod. Už nejsou zapotřebí žádná data, protože během těhotenství tělo ženy odpočívá od menstruace. I když se věří, že nosit a mít dítě není snadná práce, příroda ve skutečnosti stanovila opak. Bylo vědecky prokázáno, že u žen, které rodí častěji, se některá gynekologická onemocnění vyskytují méně často: cysty, děložní myomy atd., Protože děloha často „odpočívá“.

Ano, pomocí hormonů se na chvíli můžete ujistit, že nebude menstruace. Ale jsem kategoricky proti ženě, která to dělá po dlouhou dobu. Pokud příroda stanovila obnovu, odmítnutí vnitřní vrstvy dělohy s určitou pravidelností, pak je nutné - pro určitou "očistu" ženského těla a prevenci řady komplikací.

Stává se, že předepisujeme hormony v nepřetržitém cyklu po dobu pěti až šesti měsíců, ale ne více. Žádný gynekolog nebude předepisovat COC po celý život. Ovulaci lze ale „vypnout", aby nedošlo ke ztrátě vajíček. To je podstata užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv: existuje menstruace, ale ovulace je „vypnutá"

U ženy, která nyní není těhotná, nás zajímá nejen první den předchozí menstruace, ale také pravidelnost, trvání cyklu (28 dní plus mínus 7). Pokud vaše menstruace přichází nepravidelně, signalizuje to problém s hormonálním systémem..

Také je pro nás důležité, kolik dní období trvá a jak jsou intenzivní. Kromě toho se ptáme na přechodné špinění: malé jasně červené nebo šarlatové, zejména po pohlavním styku, mohou naznačovat erozi; hnědé, vínové skvrny - o endometrióze.

Ptáme se, v jakém věku začala menstruace. To pomůže zjistit, jak funguje hormonální systém ženy a kdy můžeme očekávat podmíněnou menopauzu..

Zajímá nás také úroveň bolesti. Někdo v této době je velmi bolestivý a někdo chodí do posilovny, jen bez velké zátěže. Před prvním porodem tedy může být děloha ostře nakloněna dozadu nebo dopředu a je třeba vyvinout úsilí k vytlačení krve. Po porodu proto může být menstruace méně bolestivá. Pokud nedojde k žádným změnám, můžeme předpokládat, že prostaglandiny se v těle ženy produkují v přebytku - hormonální látky, které jsou odpovědné za úroveň bolesti v těle a kontraktilitu dělohy..

Zajímá nás také absence nebo nepravidelnost menstruace. Často se na nás obrací stížnost na zpoždění, i když nedošlo k těhotenství. Zde můžeme předpokládat, že stres ovlivnil produkci hormonů..

A u určité kategorie žen, které mají perimenopauzální nebo menopauzální období, nás zajímá okamžik, od kterého začala menstruace náhodně přicházet a kdy se úplně zastavila. Proč? Najít vhodnou hormonální léčbu nebo se vypořádat s objevujícími se příznaky, včetně problémů s kostmi a kardiovaskulárním systémem.

Ženy se v zásadě obrátí na gynekologa, když se již něco stalo, objevila se bolest a zjevné nepohodlí. Ale věřím, že když se uvidíme, než onemocníme, budeme mít větší potěšení z komunikace mezi sebou. Pokud bychom přišli, když je všechno stále dobré, pak by bylo méně problémů a jednali bychom preventivně.

11 nejoblíbenějších jmen pro období od mužů a žen

Pro každý pár přichází stejný nešťastný týden každého měsíce. A jednoduché slovo bez výrazu „měsíčně“ rozhodně nestačí.!

Představujeme vám nejzábavnější a nejzábavnější jména pro „tyto dny“ od mužů a žen!

1. Hosté z Krasnodaru nebo Krasnojarsku

Docela populární jména, nejčastěji je používají dívky a kluci. Pokud tedy uslyšíte, že hosté přicházejí z Krasnojarsku, nespěchejte se radovat a čekat na ně.

2. Rudá armáda

Toužíme po krvi a podívané! Oba vás nenechají čekat.

Není divu, že se jim tak říká, ne divu.

4. Borsch

Kdokoli jiný chce jíst? Už ne?

5. Příšery

Protože jejich příchod je opravdu děsivý!

Ale ještě děsivější je jejich absence.

6. Červené dny kalendáře

Řekli bychom dokonce „krvavě červená“.

7. Prázdniny

Představte si tvář té šťastné ženy, která zjistila, že dnes je svátek.

Vše o vašich obdobích: 25 odpovědí na hloupé a trapné otázky

Určitě jste o tom přemýšleli, ale váhali jste se zeptat.

1. Je možné otěhotnět během menstruace?

Ano. Okno plodnosti (tzv. Období, kdy je nejpravděpodobnější početí) nejčastěji spadá na 10. – 14. Den cyklu. Ale někdy - i při pravidelném cyklu - se to může nepředvídatelně změnit. Načasování „plodného okna“ v menstruačním cyklu: denní specifické odhady z prospektivní studie. To znamená, že existuje riziko otěhotnění i během menstruace..

2. Pokud bolí žaludek - to je normální?

Ne. Menstruace může být nepříjemná, ale většinou nepohodlí nemá vliv na kvalitu vašeho života. Kromě toho lze snížit bolest.

Pokud se ale křeče a silné krvácení opravdu vyčerpají, je to alarmující signál. Může to být kvůli menoragii, proč je moje menstruace tak těžká? - tzv. menstruační nepravidelnosti, které jsou doprovázeny nadměrným výtokem.

Pokud zjistíte, že je více krve než obvykle, a křeče se staly bolestivějšími, poraďte se se svým gynekologem, abyste vyloučili hormonální nerovnováhu, děložní myomy, poruchy oběhu a další možná onemocnění.

3. Je možné sportovat během menstruace?

Je to možné a dokonce nutné. Role cvičení při léčbě menstruačních poruch: důkazy naznačují, že cvičení - zejména aerobní cvičení (chůze, běh, plavání, zumba, pilates, jóga) a strečink - může snížit bolest způsobenou děložními křečemi.

Upozorňujeme však, že je důležité naslouchat potřebám těla. Pokud pocítíte slabost a bolest, které odrazují od jakékoli snahy tvrdě pracovat, je lepší trénink odmítnout, přeplánovat tvrdou práci a místo toho jít na konzultaci s gynekologem.

4. Je možné plavat během menstruace v otevřených nádržích a bazénech? Co když se „tam“ něco dostane?

Pokud používáte tampony, rizika jsou minimální. Zaplavte si zdraví.

Toto doporučení platí i pro případy, kdy se ve vodě podle vašeho výběru vyskytují žraloci. Life hacker již napsal: neexistuje jediný potvrzený případ, kdy by dravec během jejího období zaútočil na plavce.

Obecně platí, že žraloci z nějakého důvodu dávají přednost lovu mužů.

5. Je pravda, že se menstruace zastaví ve vodě??

Ne. A když plavete a relaxujete ve vaně, děloha se nadále stahuje a menstruace pokračuje..

Jedinou nuancí je, že voda blokuje odtok krve. Z tohoto důvodu se zdá, jako by se během vodních procedur vylučovalo méně krve. Ale jakmile půjdete na (podmíněně) břeh, veškerá krev nahromaděná během plavby se vrhne k východu a menstruace bude pokračovat jako obvykle.

6. Jak dlouho lze nosit jeden tampon?

Lékaři doporučují syndrom toxického šoku ke změně tamponu každých 4 až 8 hodin.

Existuje však extrémně vzácná, ale velmi nebezpečná komplikace spojená s dlouhodobým používáním hygienických výrobků. To je toxický šok. Je to způsobeno bakteriemi, které normálně žijí na pokožce. Někdy pronikají vlákny tamponu a začínají se tam rychle množit a současně uvolňují obrovské množství toxinů. Důsledkem toho je těžká intoxikace, někdy dokonce smrtelná.

Pokud si nepamatujete přesně, kdy jste si vyměnili tampon, ale začnete se cítit jako v prvních dnech chřipky (horečka, zimnice, slabost, bolest hlavy, nevolnost), okamžitě zavolejte sanitku.

7. Může se tampon ztratit uvnitř? Například spadnout do lůna?

Vyloučeno Vagina není tak hluboká, jak by se mohlo zdát: její délka, dokonce ani ve vzrušeném stavu, nepřesahuje 17-18 cm. Když se do ní něco dostane, nějak se opírá o extrémně úzkou oblast - děložní čípek.

Cervix je ochranná bariéra, která nepropouští nic zbytečného: ani cizí bakterie, ani mechanické částice. Včetně samozřejmě tamponu. Prostě nemá kam propadnout.

8. Kolik krve by se mělo uvolnit během menstruace?

V průměru je období 30–70 ml (2–5 lžící) po celou dobu menstruace - nezáleží na tom, zda trvá tři dny nebo týden.

9. Ztrácím více krve! Je to velmi nebezpečné?

Záleží na tom, co znamená „více“. Pokud toto slovo znamená objem něco málo přes 4 polévkové lžíce, pak je to obecně normální. Jde o to, že menstruační tekutina není jen krev. Zahrnuje to, kolik krve ztratíte během menstruace? do sebe také částice sliznice dělohy.

Koncept „normálního objemu menstruační tekutiny“ se velmi liší. Každá menstruace je navíc odlišná: někdy je méně výtoku, někdy více. Pokud tedy nepociťujete bolestivé křeče, nevolnost, silnou slabost nebo jiné neobvyklé příznaky, jste pravděpodobně v pořádku..

Skutečně nebezpečná ztráta krve je vzácná. Buďte ale připraveni co nejdříve se poradit s gynekologem, pokud:

 • Krev několik hodin nasákne jednu nebo více vložek (tamponů) za hodinu.
 • Abyste zabránili únikům, musíte použít dvojitou ochranu: tampon i vložku současně.
 • Krvácení trvá déle než 7 dní.
 • Vaše období jsou tak bolestivá, že kvůli nim musíte změnit plány..
 • Menstruaci doprovází silná slabost, únava, závratě a další známky ztráty krve.

10. Je normální, že se sraženiny uvolňují?

Ano. Sraženiny jsou částice výstelky dělohy odmítnuté během menstruace. Pokud jejich průměr není větší než 2-2,5 cm, nemusíte se bát.

Pokud je sraženin více, nezapomeňte kontaktovat svého gynekologa. Takový výtok se často vyskytuje u cyst, polypů, děložního myomu. Na základě výsledků je nutné stanovit jejich příčinu a podstoupit léčbu.

11. Pokud test ukázal těhotenství a poté začala téct krev - jedná se o potrat?

 • Dva pruhy byly chybou. K tomu dochází, pokud jste například porušili pokyny a nechali test zůstat v moči déle, než je doporučeno. Nebo test vypršel.
 • Máte zvýšenou hladinu lidského choriového gonadotropinu (označovaného jako hCG nebo hCG). Hladina tohoto hormonu se zpravidla zvyšuje během těhotenství a je to tento hormon, který je fixován standardními testy zobrazujícími druhý proužek. V některých případech však může hCG stoupat z jiných důvodů než je těhotenství. Například kvůli užívání léků na plodnost. Nebo kvůli zdravotním problémům: hCG často roste s cystami a nádory vaječníků, některými chorobami ledvin, infekcemi močových cest atd..
 • Skutečně jste potratili. Nejčastěji se to stane, když se v oplodněném vajíčku vyskytnou chromozomální abnormality a děloha oplodněné vajíčko krátce po implantaci odmítne. Podle statistik potratů Americké asociace těhotných žen je 50-75% všech potratů přičítáno tomuto časnému druhu.

Ať už je to jakkoli, pokud test ukázal dva proužky a brzy začala menstruace, musíte navštívit gynekologa. Pouze lékař může zjistit, proč k tomu došlo, a vyloučit možná nebezpečná porušení.

12. Pokud menstruace nenastala, je to těhotenství?

Ve většině případů, pokud jste zdraví a sexuálně aktivní, ano. Menstruace, která nepřišla včas, je jednoznačným důvodem k nákupu testu a kontaktování gynekologa.

Někdy však vynechání menstruace nemá nic společného s těhotenstvím. Důvody pro zpoždění mohou být různé faktory, od hormonálních narušení až po jet lag, nutriční nedostatky nebo stres. A přesto stojí za to konzultovat s gynekologem.

13. A pokud vaše menstruace přišla, rozhodně to není těhotenství?

Téměř jistě. Pokud začnete vypouštět obvyklý objem, nejste těhotná Jsem těhotná? Časté dotazy týkající se raného těhotenství.

Je důležité si uvědomit, že přibližně 25-30% žen v časném těhotenství má špinění. Jejich důvody mohou být velmi odlišné: od zcela normálního krvácení z implantace po vyvíjející se infekci..

Je však téměř nemožné zaměnit je za skutečnou menstruaci: jsou příliš vzácné a krátkodobé..

14. Jak by měla menstruace vonět?

Normálně nic. Přesněji řečeno, neměli byste cítit žádnou zvláštní vůni, dokud ji záměrně nezachytíte. A když začnete, pocítíte jen kovový pach krve s sebemenší příměsí vaginálního jantaru.

Silný, štiplavý, hmatatelný zápach Proč páchne menstruace? často mluví o infekci. Nepokoušejte se to tedy jen maskovat - poraďte se se svým gynekologem!

A určitě musíte jít k lékaři, pokud si kromě neobvykle silného zápachu všimnete:

 • Zvýrazní žlutě nebo zeleně.
 • Menstruace bolestivější než obvykle.
 • Bolest a nepohodlí v žaludku a / nebo pánvi.
 • Zvýšení teploty.

Tyto příznaky jasně naznačují, že se zánět vyvíjí někde uvnitř..

15. U menstruace je normální kašel a dušnost.?

Je to spíše jedna z variant normy. Menstruace je doprovázena snížením hladiny ženského hormonu estrogenu a nedostatek ovlivňuje změny funkce plic ve vztahu k menstruačnímu cyklu u žen s cystickou fibrózou na plicích. V důsledku toho se může objevit kašel a mírná dušnost, které mizí spolu s menstruací..

16. Nástup menstruace lze určit hlasem?

Studie z roku 2011 zjistila, že hlasy žen poskytují podněty pro pravděpodobnost ovulace? Důležitost režimu vzorkování, že u žen během menstruace jsou pozorovány významné změny charakteristik hlasu. Obecně řečeno: před ovulací je ženský „hlas“ vyšší a melodičtější, rychlost řeči se zvyšuje a v době menstruace klesá zabarvení a tempo. Některé mladé dámy toho mají tolik, že je to zjevné i pro nezasvěcené uši..

17. Je pravda, že ženy s PMS jsou nervózní a nepředvídatelné??

Spíše impulzivnější. Například bylo stanoveno, že chování žen při utrácení je citlivé na menstruační cyklus, že těsně před menstruací utrácejí ženy více peněz a nakupují ukvapeně. Důvodem je skutečnost, že mladé dámy pociťují fyzické nepohodlí a hledají způsoby, jak se cítit lépe. Jedním z nich je i nepotlačitelné impulzivní nakupování.

18. Během svého období buďte hloupí?

Hormonální fluktuace mohou skutečně narušit paměť a koncentraci alespoň u některých žen Ne, období mozku ve skutečnosti není věc. Svou roli hraje také fyzické nepohodlí: zažívání nepříjemných pocitů v děloze, ženy jsou rozptýleny, rychleji se unavují a jsou méně soustředěné. Mluvit o poklesu mentálních schopností je v tomto případě stejné jako za předpokladu, že lidé během nachlazení zhloupnou..

19. Je možné barvit vlasy během menstruace?

Existuje představa, že hormonální výkyvy během menstruace nějak mění vlastnosti vlasů, kvůli nimž se barva špatně pokládá. Profesionální kadeřníci to však nepotvrzují Pravda o 6 mýtech o barvách vlasů. Výsledek barvení nezávisí na dni cyklu, takže přineste krásu, kdykoli chcete.

20. A rozšířit řasy?

Umět. Menstruace nemění vlastnosti vlasů, takže postup lepení „prodlužovačů“ řas bude přesně stejný jako v kterýkoli jiný den cyklu.

21. Říká se, že během menstruace nemusíte chodit k zubaři nebo se nechat depilovat, protože to bude bolet víc. To je pravda?

Ano, ale jen částečně. Prah bolesti skutečně mění vnímání bolesti napříč fázemi menstruačního cyklu u žen s chronickou bolestí. v závislosti na fázi cyklu. Snižuje se týden před menstruací. To znamená, že zubní ošetření nebo řekněme shugaring se vám bude zdát nepříjemnější než obvykle..

Ale po skončení menstruace a až do ovulace práh bolesti naopak roste. Stojí za to předepsat bolestivé postupy pro tato období..

22. Je možné podstoupit testy během menstruace?

Hodně záleží na tom, o jaké analýze mluvíme..

Například hladiny hemoglobinu se přirozeně snižují během ztráty krve, takže by bylo chybou měřit to během menstruace. Naproti tomu jsou hladiny cholesterolu vyšší v menstruačním cyklu, který ovlivňuje hladinu cholesterolu během období než dříve a po něm. Pokud užíváte léky proti bolesti, mohou také ovlivnit výsledky vašich testů..

Proto pokud je to možné, odložte testy krve a moči, dokud vaše menstruace neskončí. Pokud je analýza naléhavá, nezapomeňte se poradit se svým lékařem, aby dešifroval výsledky a upravil fázi vašeho cyklu..

23. Je možné si během menstruace podat vaginální čípky?

Můžete vsadit. Je však třeba mít na paměti, že krvácení může drogu smýt ještě předtím, než začne účinkovat. To znamená, že se také sníží účinnost léčby. Tato situace je zpravidla uvedena v pokynech pro konkrétní čípky..

Ve většině případů jsou svíčky předepisovány v kurzu, který by neměl být přerušován. Proto existují dvě možnosti řešení problému:

 • Začněte kurz tak, aby byl dokončen před nástupem menstruace. Pokud jsou například vaše svíčky navrženy na 10 dní používání, musíte kurz zahájit nejpozději 11–13 dní před plánovaným začátkem menstruace.
 • Používejte svíčky odolné vůči praní. Takové čípky jsou poměrně vzácné a stojí více než jejich protějšky. Zeptejte se svého gynekologa, kterému dávat přednost..

24. Je možné způsobit menstruaci do požadovaného data?

Obecně ano. Nejúčinnějším způsobem je začít užívat antikoncepční pilulky v cyklu před požadovaným datem. V tomto případě začne menstruace den nebo dva poté, co přestanete užívat pilulky..

Mezi další způsoby, jak vyvolat menstruaci, patří celá řada fyzikálních metod. Můžete si například dát horkou koupel nebo mít sex. Účinnost těchto metod je však mnohem nižší. A v každém případě je nelze kategoricky použít, pokud máte podezření, že jste těhotná..

25. Co pít nebo jíst, abyste oddálili menstruaci?

Jídlo ani pití neovlivňují nástup menstruace. Pokud chcete odložit menstruaci, pomohou vám pouze hormony, zejména antikoncepční pilulky. Menstruace nenastane, dokud nepřestanete užívat.

Bohužel v jednadvacátém století se problém kandidózy stále často týká spravedlivého sexu. A otázky: které čípky si vybrat z drozdů nebo které pilulky jsou vhodné, nevznikají tak zřídka.