45 - krok do nového života

Pro mnoho žen je věk po 45–50 letech milníkovým obdobím, kdy postupně začíná odumírání reprodukčních orgánů (především vaječníků), mění se hormonální pozadí. Toto období se nazývá menopauza nebo menopauza (viz test menopauzy). Tyto změny související s věkem jsou nevyhnutelné, ale neměly by být přehnaně dramatizované: moderní medicína je schopna pomoci prožít toto období klidně a s minimálním poškozením zdraví a pohody.

Průměrný věk nástupu menopauzy je 45-50 let. V závislosti na období změn může být vyvrcholení:

 • Brzy - výskyt příznaků involuce před 40. rokem věku;
 • Normální - ve věku od 45 do 55 let;
 • Pozdní - žena menstruuje po 55 letech.

Nástup menopauzy může být naopak způsoben přirozenými příčinami stárnutí nebo výsledkem interference s tělem: chemoterapie, odstranění vaječníků, těžké trauma nebo stres, prodloužený odpočinek v posteli..

Menopauza a vrchol: krok za krokem

Premenopauza nebo počáteční fáze vyhynutí reprodukčního systému. Menstruace přichází pozdě nebo trochu před plánovaným časem, prodlužuje se, v některých - bohatší, v jiných v podobě mazanice. Objevují se první příznaky spojené s nedostatkem vaječníků: návaly horka, bolesti hlavy, poruchy spánku, pocení, nálada se stává nerovnoměrnou. Trvalé zvýšení hormonu stimulujícího folikuly (FSH) v krvi a moči slouží jako laboratorní marker pro nástup premenopauzy. Délka období je v průměru od 1,5 do 4–5 let.

Menopauza. Pokud od poslední menstruace uplynul rok nebo více, znamená to přechod do věku časné menopauzy. Funkce vaječníků nakonec zmizí, ale změny spojené s touto změnou jejich charakteru. „Návaly horka“ a noční pocení oslabují, nervový systém se přizpůsobuje (zejména pokud žena užívá léky předepsané lékařem). Menopauza trvá asi rok, i když jsou možná delší období. Je pozoruhodné, že v každodenním životě se menopauze říká premenopauza a období menopauzy..

Po menopauze začíná toto období po 12 měsících bez menstruace. V této době nedostatek ženských hormonů ovlivňuje funkce mnoha orgánů a systémů..

Zdaleka nejlepším způsobem, jak zjistit, zda je menopauza blízko, je konzultace s gynekologem. Nejen, že provede vyšetření, porovná stížnosti, ale také předepíše další testy a vyšetření. Realita je však taková, že je to ve věku 45–55 let, kdy žena znovu získá křídla, nadšeně pracuje, věnuje se svému osobnímu životu, začíná nový podnik nebo koníček. A takový rytmus je více než krásný - není čas stárnout. Zároveň se ale návštěva lékaře stává poněkud obtížnou..

Pro ty, kteří nechtějí „náhodou“ potkat menopauzu, pomůže domácí diagnostický test FRAUTEST menopauza, který zaznamenává trvalé zvyšování FSH v moči. Jeho technika je přímá, podobná těhotenskému testu. Mělo by se provádět v počátečním období menopauzy - premenopauzy. V malé nádobě musíte odebrat část moči, ponořit do ní testovací proužek až po značku a vyhodnotit výsledek ve lhůtě uvedené v pokynech. Pokyny také jasně popisují dny cyklu, ve kterých musí být zkouška provedena. Pouze dva testy prováděné v týdenních intervalech mohou naznačovat, že jste před menopauzou..

Climax a jeho příznaky: všechno lze vyřešit...

Věk menopauzy je velmi individuální, ale často zděděný rodinou: časná menopauza u matky s pravděpodobností 50–75% bude stejná u její dcery. Pokud žena kouří cigaretu denně po dobu několika let, pak k menopauze dochází také dříve. Proto je lepší se vyhnout špatným návykům a při dědičné rané menopauze pečlivě poslouchejte své pocity a v případě potřeby navštivte lékaře. Faktem je, že mnoha příznakům menopauzy, kterých se ženy tak bojí, se lze vyhnout nebo je významně snížit..

Návaly tepla, náhlý pocit tepla

Tento pocit je velmi typický pro menopauzu. Je spojena s poruchou termoregulace v důsledku nedostatku estrogenu. Najednou žena cítí, že praskne zevnitř, zakrývá jí to obličej, krk, hruď, paže. Dýchavičnost se objevuje v důsledku nedostatku vzduchu, pot se uvolňuje ostře, pokožka často zčervená a potí se. Srdce může bít častěji, závrať, valí se nevolnost. Doba přílivu je krátká - od 20 sekund do 3 minut, ale mohou nastat téměř každou hodinu, což výrazně ovlivňuje společenský život, pohodu.

Mnoho lidí si všimne, že ostrý nával je spojen se stresem, horkými nápoji nebo kořeněným jídlem při návštěvě lázně.

Zvýšené noční pocení

Jedná se o typ návalu horka, když kvůli stejnému porušení termoregulace tělo vysílá signál do mozku, že je nadměrně horké. Vzhledem k tomu, že estrogeny, které řídí tento proces v mozku, „nemají čas“ reagovat kvůli malému množství, nervový systém reaguje na tento signál pocením.

Poruchy spánku: od obtížného usínání a nespavosti po ospalost

Neklidný spánek způsobený pocením a návaly horka; je těžké usnout, když je horko, je to normální; napjatý nervový a svalový systém - a nyní se u ženy rozvine chronický nedostatek spánku, je obtížné usnout.

Znovu za to mohou „hormony“: nedostatek estrogenu vede k návalům horka, nedostatek progesteronu neposkytuje úplnou relaxaci svalům a mozku.

Bolest hlavy

Existuje mnoho důvodů pro tento problém, ale obecně mají stále stejný základní princip: nedostatek ženských hormonů. Nedostatek spánku, horečka, obavy z těchto problémů ovlivňují, narušuje se práce krevních cév, proto jsou typické „tenzní bolesti hlavy“.

Suchá kůže a vaginální sliznice

Kvůli nedostatku hormonů ztrácí pokožka regenerační kapacitu, ztrácí se lipidová vrstva a snižuje se vlhkost. Suchá, ztenčená síťka proti vráskám. to vše nemá nejlepší vliv na vzhled a náladu.

Menopauza a související změny vyvolávají ztrátu vlhkosti ze sliznice vnějších pohlavních orgánů. Rychle vysychá, snadno se zraní, ztrácí pružnost, vypadá ochabnuto. Sexuální styk a někdy i hygienické postupy způsobují bolest, pálení. Posílení dystrofických procesů může vést k krauróze.

Bolest, pocit písku nebo drobných cizích těles, pocit pálení, který se zesiluje při močení na křeče, výhřez pohlavních orgánů - čím starší žena, tím výraznější příznaky mohou být.

Nestabilita nálady

Nedostatek hormonů vede k narušení neuropsychologických procesů. Plus dopad výše uvedených problémů, které také nepřidávají radost. Ženy mohou být příliš úzkostlivé nebo kňouravé, podrážděné nebo apatické, agresivní nebo lhostejné. Nálada se navíc může před našimi očima polarizovat..

Osteoporóza nebo zvýšená křehkost kostí

Je to spojeno se zhoršenou absorpcí a asimilací vápníku. Žena, která byla delší dobu v menopauze, se zkracuje, objevuje se „klimakterický hrb“ v důsledku deformace páteře a špatného držení těla. Osteoporózu lze bohužel pozorovat až po vyšetření, které opět zdůrazňuje důležitost konzultace s menopauzou u gynekologa! Stojí za zvážení, zda je obtížné a bolestivé chodit, bolí kolena, bolesti v dolní části zad.

Ateroskleróza

Antisklerotický účinek estrogenu skončil a cévy ženy jsou vystaveny vysokému riziku ukládání plaku cholesterolu. Toto je běžná příčina „cévních katastrof“: mrtvice, infarkty, angina pectoris, flebitida. Dokonce i statistiky ukazují, že pokud před 40. rokem věku je mezi pacienty kardiologů více mužů, pak po 60. letech jsou infarkty stejně časté u žen i mužů..

Snížené libido

Sexuální přitažlivost u žen v menopauze i mimo ni zpravidla přetrvává, i když si mnozí všimnou, že je vzácnější a méně výrazná. To je způsobeno nejen hormonálními změnami, ale také výše uvedenými známkami, které mohou způsobit bolestivý sex..

Únik moči

Tato dysfunkce je spojena s oslabením svalů vazivového aparátu močového měchýře a močové trubice. Při smíchu, cvičení, kýchání, kašlání může spontánně uniknout moč.

Přibývání na váze

Absorpce glukózy a energetický metabolismus jsou obecně narušeny. Žena může začít s přibýváním na váze - břicho jí roste, pas mizí, boky jí bobtnají. Metabolické poruchy, inzulínová rezistence mohou vést k cukrovce typu II.

Jaký druh prevence je v tuto chvíli nutný?

Ke snížení nástupu menopauzy lze podniknout kroky ke stabilizaci zdraví.

 1. Venujte se dostupnému sportu nebo fitness alespoň 3krát týdně.
 2. Jezte správně s převahou rostlinných potravin.
 3. Pijte dostatek vody.
 4. Používejte hormonální substituční terapii (HRT) podle pokynů lékaře

Co je HRT

Jedná se o léky a doplňky stravy, které obsahují estrogen nebo rostlinné analogy - fytoestrogeny. Lékař předepíše hormonální léky některým ženám a fytopreparáty jiným. Obsah hormonů v nich je malý, ale zcela stačí ke snížení nebo odstranění projevů menopauzy.

Před jmenováním je bezpodmínečně nutné podstoupit vyšetření u gynekologa a endokrinologa, který vám předepíše vhodná další vyšetření.

 • Gynekologický ultrazvuk;
 • Mamografie;
 • Kontrola a odběr stěr;
 • Krevní testy pro biochemii, krevní obraz, cholesterol, hladiny hormonů.
 • Stanovení hustoty kostí.

Na základě výsledků vyšetření bude zvolena individuální dávka a průběh podávání, další opatření ke snížení projevů klimakterických poruch, stávajících onemocnění.

HRT předepsaná lékařem je bezpečná a může výrazně zlepšit kvalitu života!

Poslední slovo v každém případě zůstává u vás, ale pamatujte, že život, který „právě začíná na 45“, naštěstí nekončí ani na 50, ani na 60.
Užívat si život!

Climax

Menopauza je obdobím vážné restrukturalizace ženského těla, postupného slábnutí funkcí odpovědných za oplodnění a početí dítěte. Proces je fyziologicky nevyhnutelný a nevratný, během menopauzy jsou vyčerpány děloha, vaječníky a mléčné žlázy. Změny v různé míře ovlivňují všechny systémy ženského těla, protože práce všech orgánů je vzájemně propojena.

Tři fáze menopauzy

Čas, kdy žena vstoupí do doby menopauzy, je obvykle rozdělen do několika fází:

 1. Premenopauza. Období, kdy menstruace začíná přecházet nepravidelně, se snižuje doba a objem výtoku, ale vaječníky stále fungují. V této době začínají první nevratné změny v kardiovaskulárním, nervovém systému a muskuloskeletálním systému. U premenopauzálních žen je důležité neztrácet čas, věnovat pozornost svému blahu a změnám, ke kterým dochází, zapojit se do substituční terapie a zabránit prudkému stárnutí těla. Tato fáze začíná ve věku 47-48 let a trvá v průměru 3 roky.
 2. Menopauza. Přichází dva roky po úplném ukončení pravidelné menstruace. Žena má však stále zanedbatelnou šanci otěhotnět, protože určitý počet folikulů připravených k oplodnění zůstává ve vaječnících. Vejce dále nemají čas na zrání v důsledku stárnutí vaječníků. V průměru začíná menopauza ve věku 49 až 55 let.
 3. Postmenopauza. Čas úplného zastavení vaječníků. Tato fáze začíná po 55 letech a trvá 6 a více let.

Druhy menopauzy

U každé ženy je čas začátku menstruace a jejich konec stanoven individuálně. V průměru se reprodukční funkce začnou obnovovat po 48–50 letech.

Významné odchylky od normy se považují za varovné signály..

Do načasování nástupu jsou to:

 • časná menopauza, kdy se menstruace zastaví dříve, než žena dosáhne 40 let;
 • pozdní menopauza po 55 letech věku.

Co určuje čas nástupu menopauzy

Není možné předvídat, kdy bude mít žena menopauzu. Existují však faktory, které ovlivňují nástup menopauzy:

 • dědičnost. Pokud má starší generace rodiny pozdní menopauzu, je pravděpodobné, že dcery a vnučky budou mít stejné;
 • sociální podmínky života. Pokud žena žije v obtížných životních podmínkách, je nucena špatně jíst, kouří a vykonává těžkou fyzickou práci - s největší pravděpodobností bude mít předčasnou menopauzu;
 • minulé nemoci. Těžká tělesná onemocnění přibližují menopauzu. Mezi rizikové faktory patří vysoká obezita, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cukru a cholesterolu.
 • psychologický faktor. Climax přichází později k šťastným ženám, které jsou v harmonickém manželství, vychovávají děti a žijí bez konfliktů v rodinách několika generací.
 • žijící v oblastech se špatnou ekologií. Znečištění životního prostředí, nebezpečné chemikálie působí jako endokrinní disruptory.

Příčiny časné nebo neobvykle pozdní menopauzy

Je možné odložit nástup menopauzy a výskyt prvních známek stáří? Existují pravidla života, která mohou oddálit příchod „ženského podzimu“.

Příčiny časné menopauzy jsou:

 • kouření a zneužívání alkoholu;
 • více potratů;
 • nepravidelný sexuální život;
 • nadváha;
 • porušení denního režimu, nedodržování denních rytmů spánku a bdělosti;
 • stres;
 • nevyvážená výživa, strava, omezení potravin;
 • nemoci spojené s metabolizmem, endokrinním systémem, autoimunitními chorobami, onkologií;
 • gynekologické patologie, operace vaječníků;
 • negramotná hormonální antikoncepce;
 • žijící v nepříznivém podnebí.

Důvody pro pozdní nástup menopauzy mohou být:

 • dědičnost;
 • nádory produkující hormony;
 • záření a chemoterapie
 • gynekologická onemocnění (děložní fibrom, dysfunkce vaječníků)

Jak určit nástup menopauzy

Prvním příznakem menopauzy jsou menstruační nepravidelnosti. Ale moderní ženy, jejichž životy jsou spojeny s neustálým stresem, nepříznivou ekologií a nepravidelnými obdobími, nejčastěji těmto „maličkostem“ nevěnují pozornost.

Na začátku menopauzy se v důsledku hormonální nerovnováhy často zhoršuje postmenstruační syndrom, objevují se výkyvy nálady, melancholie, deprese.

Test FSH se používá ke stanovení nástupu menopauzy. Hladina tohoto hormonu se během menopauzy neustále zvyšuje v moči a během reprodukčního období jeho obsah závisí na obdobích menstruačního cyklu..

Pokud menstruace u ženy pokračuje, ale příznaky menopauzy se již objevily, test se provádí šestý den od začátku menstruace a opakuje se po týdnu.

Pokud je menstruace již nepravidelná, testy se provádějí každý den a opakují se v týdenních intervalech. Je nutné sledovat, jak se projevuje menopauza.

Důležité! Časné klimakterické změny lze zpomalit, pokud věnujete pozornost prvním příznakům a kontaktujete svého gynekologa. Proto by měla být pravidelně prováděna lékařská prohlídka, i když se cítíte dobře..

Příznaky nástupu menopauzy

Menopauza u žen není nemoc. Je důležité rozpoznat přístup k menopauze podle charakteristických znaků a znát charakteristiky reakce vašeho těla.

Zde jsou nejtypičtější příznaky menopauzy:

 1. Přílivy a odlivy. Nejběžnějším příznakem menopauzy. Žena cítí teplo stoupající k obličeji a krku, na kůži se objevují červené skvrny. Návaly tepla se vyskytují často, až několikrát denně.
 2. Pocení Zpravidla doprovází příliv a odliv..
 3. Křehké kosti. Během tohoto období ztrácí tělo vápník, až 2% kostní hmoty ročně. Existuje riziko zlomenin kostí i při menších vnějších vlivech.
 4. Vzhled se mění. Tělo produkuje méně kolagenu, pokožka ztrácí svoji pevnost, vysychá a objevují se vrásky. Metabolismus se zpomaluje, což má za následek nadváhu i při stejné stravě.
 5. Prodloužená slabost. Hormonální změny vedou k nepřiměřenému zhroucení, únavě, ztrátě výkonu.
 6. Emoční nestabilita. Ženy prožívají vnitřní restrukturalizaci různými způsoby, jiné si často všimnou podrážděnosti, slzavosti a změny chování, které pro ně byly dříve neobvyklé. Někdy se nálada zhoršuje a dochází k depresi.
 7. Změny ve vnímání okolního světa. Může to být nevysvětlitelný pocit úzkosti, nebezpečí, strachu nebo nesnášenlivosti silných pachů, zvuků.
 8. Nespavost. Více než třetina žen, které vstoupily do období menopauzy, trpí poruchami spánku. Obtížné usínání, časté noční probuzení, obtížné ranní vstávání komplikují kvalitu života a kazí náladu. Žena, která nemohla v noci odpočívat, je pronásledována únavou.
 9. Fyzické utrpení. Během menopauzy se často vyskytují bolesti hlavy podobné migrénám, závratě, nevolnost. Pravidelně se zvyšuje srdeční rytmus, dochází k pocitu nedostatku vzduchu a knedlíku v krku. Objeví se zimnice nebo dušnost.
 10. Problémy v intimní sféře. Kvůli suchosti pohlavních orgánů je pohlavní styk bolestivý, vaginální sliznice je tenká a citlivá. Situace se komplikuje, když dojde k atrofické cystouretritidě - časté a bolestivé močení nebo prolaps a prolaps dělohy.

Důležité! Ne všechny ženy pociťují nepříjemné příznaky charakteristické pro nástup menopauzy. Více než polovina připouští, že cítila jen malé nepříjemnosti a každá desátá žena je vůbec necítila.

Diagnostické metody

První příznaky menopauzy u žen jsou docela charakteristické, pokud se berou v úvahu - návaly horka, bolesti hlavy, pocení, tlakové rázy. Pacienti však ne vždy uhodnou, že premenopauza přišla a odešla na kliniku ze strachu z nemoci.

Za účelem zjištění příčiny onemocnění žen a identifikace příznaků menopauzy lékař provede:

 • sběr údajů o anamnéze: když začala první menstruace, doba trvání a trvání poslední menstruace, dědičnost v ženské linii. Důležité informace budou poskytnuty informacemi o charakteristikách zdraví a psycho-emocionálního stavu ženy v posledních letech;
 • analýza endometria dělohy a vyšetření nátěrů;
 • vyšetření pohlavních orgánů, palpace pánevních orgánů;
 • ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů a štítné žlázy;
 • studie hladiny hormonů (FSH, progesteron, TSH, TK, T4, prolaktin, estradiol, testosteron);
 • chemie krve;
 • studie kostní hustoty;
 • mamografie;
 • EKG.

Další rady pro menopauzu

V závislosti na údajích z laboratorních testů může žena potřebovat další radu od specializovaných specialistů. Pomohou rozlišit příznaky menopauzy od projevů patologií..

Lékař může doporučit konzultaci:

 • kardiolog, to je důležité. vyhnout se srdečním problémům;
 • revmatolog. Včasně zahájená léčba pomůže vyhnout se menopauzální artritidě - onemocnění charakterizované bolestmi kloubů, ztuhlostí pohybu a otoky. Jeho příčinou může být změna hormonálních hladin, poté se připojí systémová nebo zánětlivá onemocnění;
 • endokrinolog. Po posouzení hormonálního pozadí lékař doporučí nápravu stavu - farmakoterapii, léčbu doprovodných onemocnění, stravu, práci a odpočinek;
 • neuropatolog. Doporučení odborníka sníží stres na nervový systém, naučí vás, jak se vypořádat s nespavostí a panickými stavy. Léčba může být šetrná a cenově dostupná, například bylinnými přípravky;
 • oční lékař. Během menopauzy je nutné kontrolovat nitrooční tlak, stav vidění.

Metody léčby menopauzy

Nemusíte snášet nepříjemné příznaky menopauzy. Ahead je nová zajímavá životní etapa a existuje mnoho způsobů, jak prodloužit mládí a vyhnout se nevolnosti.

Existuje několik způsobů, jak vrátit své zdraví do normálu:

 1. Hormonální substituční léčba. Metoda založená na doplňování vlastních pohlavních hormonů, které tělo produkuje stále méně. K tomu je třeba vzít jejich syntetické protějšky. Je pravda, že tato metoda má mnoho kontraindikací, kromě toho je docela obtížné zvolit optimální hormonální přípravek. Špatná volba - a možné vedlejší účinky.
 2. Fytoterapie. Bylinné přípravky a přípravky na bázi bylin jsou mírné, účinné a nemají téměř žádné vedlejší reakce. Nevýhody metody - bylinné terapie by měly být aplikovány po dlouhou dobu a jsou možné alergie.
 3. Léčebná terapie. Léky speciálně vyrobené pro ženy v menopauze fungují dobře. Symptomatické látky jsou navrženy tak, aby snižovaly úzkost, obnovovaly spánek, zastavovaly somatické a vegetativní rysy. Lékař by měl zvolit lék a určit délku léčby.
 4. Psychoterapie. Třídy s psychologem pomáhají ženám zbavit se úzkosti, zvládat nízké sebeúcty a vidět nové obzory, které se jim otevírají pro vstup do nové životní etapy. Třídy jsou často kombinovány s relaxačními praktikami - jóga, meditace.

Fyzická aktivita, speciální strava, která zohledňuje nové potřeby těla, pomůže vyrovnat se s nepříjemnými příznaky. Fyzioterapie a cvičební terapie jsou vždy vhodné. Zatížení by však mělo být dávkováno a mělo by se brát v úvahu stav ženského těla..

Nemoci, které se mohou objevit během menopauzy

Pokud se necítíte dobře, kontaktujte svého lékaře. Nemoci mohou být spojeny nejen s hormonálními poruchami, ale také se závažnějšími stavy, které jsou důsledkem nerovnováhy pohlavních hormonů a poruch nadledvin..

Hlavní nemoci klimakterického období:

 • nervové a duševní poruchy;
 • Deprese;
 • bolesti hlavy;
 • nespavost;
 • zapomnětlivost;
 • patologie pankreatu a štítné žlázy;
 • parestézie;
 • křeče;
 • poruchy metabolismu solí.

Obecná doporučení pro ženy

Menopauza může trvat déle než 10 let. K přežití této doby bez ztrát a obohacení života o nové úspěchy je důležitý psychologický přístup a zdravý životní styl..

Menopauza je snazší pro aktivní ženy, které milují život a mají všestranné zájmy. Tady je to, co udrží vaši mysl a tělo naživu:

 1. Fyzická aktivita by měla být 15 až 60 minut denně. To nejen posílí svaly, ale také zajistí dobrou výživu a prokrvení mozku, vytvoří silné spojení mezi nervovými buňkami. Doporučuje se aerobní cvičení, chůze, běh, plavání, nestacionární cyklistické aktivity.
 2. Strava by měla zahrnovat ořechy a tučné mořské ryby obsahující omega-3 mastné kyseliny, vyloučit nebo snížit množství snadno stravitelných sacharidů a živočišných tuků a snížit obsah kalorií ve stravě.
 3. Přestat kouřit a pít alkohol.
 4. Udržování sociální aktivity, oblíbené práce a koníčků, komunikace a rozšiřování okruhu přátel.
 5. Neměli byste se vzdát sexuálního života, důvěrné vztahy patří mezi základní potřeby člověka. To pomůže zachovat mládí, namalovat vztah jasnými barvami. Lékař pomůže vyřešit nepříjemné příznaky, které doprovázejí osobní život během menopauzy - může to být jmenování HRT, bylinná medicína.

Preventivní opatření pro menopauzu

Abyste si udrželi pohodu, užívali si života a dosahovali úspěchů, je důležité:

 • pravidelně podstupovat lékařské prohlídky;
 • užívat léky, které usnadňují průběh menopauzy;
 • pravidelně užívejte vitamínové a minerální komplexy;
 • používat kosmetiku jako metody řešení vnějších projevů menopauzy;
 • sledovat hygienu v postmenstruačním období;
 • mít pravidelný sexuální život;
 • vést zdravý životní styl

Co je to menopauza u žen? Odhodlání, příznaky, v jakém věku začíná?

Lidské tělo je jedinečný mechanismus, ve kterém lékaři a vědci dosud plně nepřišli. Doslova před půl stoletím bylo ženské tělo a některé jeho deriváty pokryty rouškou tajemství a otázek. Nemluvili o tom nahlas, pouze šeptali a hádali.

Nyní téměř každá žena v rozvojové zemi ví, jaké jsou období, plodnost, ovulace a menopauza. Ale, bohužel, pokud se „hloubíte“ ve svých znalostech trochu hlouběji, ne každý bude schopen odpovědět na otázky týkající se „ženských“ témat. To znamená, že někdy žena nemá čas plně se připravit na určité období svého života. Proto strach, panika a dokonce deprese.

V tomto článku budeme podrobně hovořit o menopauze, protože právě toto období v životě žen vyvolává největší obavy a otázky..

Koncept menopauzy a její fáze

Menopauza je období hormonálních změn v životě zralé ženy. Dříve nebo později to přijde na každého. Tělo vysílá signál, že vaječníky dokončují plodný cyklus a již neprodukují vajíčka.

Fáze menopauzy podle věku

Protože menopauza je na prvním místě hormonální změna, spolu se ztrátou plodnosti, ztrácí žena svou přirozenou krásu. Jinými slovy, stárne. Nepanikařte však předem, ale není třeba vytvářet iluze, že se vás to nedotkne. Před panikou nebo ukvapením k závěrům si pečlivě přečtěte tento článek a uvidíte, že všechno není tak děsivé, jak se zdá..

Asi 70% žen věří, že k hormonálním změnám dochází jen za pár let. To není pravda. Menopauza může trvat 15 let a teprve potom tělo úplně zastaví reprodukční funkci. To znamená, že vaječníky „vyschnou“. Ale v jeho první fázi máte dokonce šanci otěhotnět. To však může mít hrozné důsledky pro vás a váš plod..

Gynekologové rozlišují tři stadia projevu menopauzy. Každá z těchto fází trvá 5 až 10 let, v závislosti na stavu vašeho těla a počátečním množství vylučovaných hormonů. Tyto fáze zahrnují premenopauzu, menopauzu a postmenopauzu. Každý z nich je charakterizován určitými příznaky, ale ne vždy se projevují výslovně a vysloveně.

Fáze menopauzy

Existují tři stadia menopauzy, které se projevují v různých obdobích života různými způsoby. S každým z nich musíte zacházet opatrně, protože další stav, pohoda a pohodlí života závisí na vašich činech.

Období 1 - Premenopauza

Je čas věnovat více pozornosti svému zdraví. Fáze zpravidla začíná u žen ve věku 40–45 let a může trvat až 10 let. V tuto chvíli je pravděpodobnost otěhotnění extrémně malá, ale stále existuje. To však není nejlepší nápad..

Jakmile zaznamenáte jakékoli změny v těle, které jsou charakteristické pro počáteční období menopauzy, kontaktujte svého gynekologa, aby vám předepsal náhradní léčbu. V opačném případě, pokud necháte všechno jít a mávnout rukou, premenopauza může negativně ovlivnit stav vašeho nervového systému, kostní tkáně a kardiovaskulárního systému..

První příznaky premenopauzy:

 • menstruační nestabilita (menstruace přicházejí později nebo dříve, existuje různý počet dní);
 • zvýšené močení;
 • být přecitlivělí na chlad nebo teplo;
 • přírůstek hmotnosti (může být mírný);
 • zhoršení kůže.

Období 2 - Menopauza

Během tohoto období lze s jistotou říci, že žena již nemá schopnost rodit děti. Přibližuje se k 50 letům, respektive k období 49–55 let. Žena vidí vnitřní a vnější změny, které vedou k nedostatku progesteronu, a vaječníky se začínají vrásčit.

Nejvýraznějším znakem menopauzy jsou takzvané návaly horka. Jedná se o reakci nervového systému, která řídí výměnu tepla v těle. Návaly tepla trvají jen pár minut, poté se nastaví normální stav. V této době žena pociťuje nepohodlí, je zde tlak v hlavě, bušení srdce a mírné pocení. V takových chvílích je lepší sednout, uklidnit se a zhluboka dýchat..

 • nedostatek menstruace;
 • stárnutí kůže;
 • návaly horka;
 • nedostatek mazání v pochvě (sex se stává obtížnějším, i když stále chcete);
 • křehkost kostí.

Období 3 - Postmenopauza

Tato fáze začíná u žen ve věku přibližně 55 let a trvá až do úplného zastavení vaječníků (přibližně 6 let). Po tomto období můžeme s jistotou říci, že žena zestárla. Pokud nechcete vypadat jako „babička“, musíte sledovat své zdraví, pravidelně navštěvovat gynekologa a endokrinologa, sportovat, správně jíst a vést zdravý životní styl. I když je lepší začít s tím vést co nejdříve.

 • pubis klesá;
 • mazání v pochvě úplně zmizí;
 • řídnutí vlasů;
 • zrak se zhoršuje;
 • tělesná hmotnost roste.

Jakmile ucítíte změny na těle, vyhledejte svého lékaře. V takovém případě budete moci na krátkou dobu odložit stáří..

Jak rozpoznat menopauzu?

Už jsme mluvili o prvních příznacích menopauzy. Ale není vždy možné si všimnout prvních příznaků pouze na základě toho, jak se cítíte. Věk ženy také ne vždy říká, že začala její menopauza, protože to může být brzy nebo pozdě. Menopauza může přijít a zpočátku se nijak neprojevovat.

Proto je důležité po 40 letech pravidelně podstupovat hormonální testy, které vám a vašemu lékaři pomohou přesně sledovat průběh menopauzy a předepsat správnou léčbu. Nástup menopauzy je zvláště patrný z důvodu úplného nezájmu o intimní život s manželem. Pokud jste dříve chtěli, nyní, i když chcete, to není tak jednoduché.

Příznaky menopauzy

Příznaky u každé ženy se mohou projevit individuálně. Vše záleží na vašem těle. Mezi nejvýraznější a nejčastější příznaky patří:

 • "Jumping" hormony (ukazatele ráno a večer jsou velmi odlišné);
 • návaly horka;
 • nervová nestabilita (neustálé změny nálady);
 • nedostatek sexuální touhy;
 • nestabilní období;
 • zhoršení kůže.

Předzvěstí menopauzy může být také nedostatek touhy po mužích. Proto je babičkám jedno, jak jsou oblečené, pokud je to teplé a útulné. Tomu se však lze vyhnout pouhým sledováním vašeho zdraví. Climax je jen období života, nikoli konec světa!

Pokud zaznamenáte všechny tyto příznaky před 40. rokem věku nebo po 55. roce věku, je pravděpodobné, že spadáte pod malé procento žen s časnou nebo pozdní menopauzou..

Příčiny časné a pozdní menopauzy

Předčasná nebo pozdní menopauza může být způsobena dědičnou predispozicí a vážnými hormonálními poruchami ve vašem těle..

Ženy jsou vystaveny riziku předčasné menopauzy, které mají:

 • Patologie štítné žlázy (cukrovka, obezita).
 • Gynekologická onemocnění (včetně rakoviny).
 • Časté potraty.
 • Pravidelný stres.
 • Nezdravý životní styl (špatné návyky, nedostatek spánku, nedodržování práce a odpočinku).

Pokud žena zahájí menopauzu blíže k 60 let, je považována za pozdě. Na jedné straně je to dobré, ale pouze v případě genetické predispozice. V opačném případě to může znamenat závažná onemocnění, včetně onkologie..

Přílivy a odlivy

Návaly jsou nejčastějším a nejvýraznějším příznakem, který děsí všechny ženy. Vyskytuje se během menopauzy a postmenopauzy. Netrvá déle než pár minut, a pokud jste o něm neslyšeli, pak vás jeho projev může dokonce vyděsit.

Návaly se projevují hlavně takto:

 • mírný zákal;
 • teplo v horní části těla;
 • zarudnutí obličeje a hrudníku;
 • často doprovázené pocením a bušením srdce;
 • můžete cítit úzkost.

Návaly tepla nejsou zdraví škodlivé, ale pro každou ženu velmi nepříjemné. Existuje řada důvodů, které mohou zhoršit nebo zhotovit návaly běžnou součástí vašeho života. Mezi tyto důvody patří:

 • Silné emocionální zážitky.
 • Konzumace kořeněných jídel, kávy a alkoholu.
 • Doplňky stravy pro zrychlení metabolismu a některé další léky.
 • Příliš teplé nebo ucpané oblečení (plný autobus v létě).
 • Některé nemoci.

Je možné usnadnit projev návalů horka odstraněním výše uvedených důvodů jejich zhoršení. Pokud vás neustále trápí nebo vám způsobují velké nepohodlí, měl by lékař předepsat léky, které jsou zaměřeny na odstranění příznaků..

Léčba a prevence menopauzy

Menopauza není nemoc. Jedná se o přirozený proces v životě každé ženy. Dříve nebo později to přijde. Můžete se pokusit zmírnit příznaky a zlepšit nebo udržet kvalitu života..

Přátelským způsobem se prevence projevů menopauzy nejlépe provádí co nejdříve. Je dobré, když o tom přemýšlíte do 35 let. Ale nikdy není pozdě začít. Zdravý životní styl bude přínosem v každém věku.

Vysoce kvalitní prevence se skládá ze 3 složek:

1) Správná výživa.

Tělo začíná ukládat tuk a tělo získává hmotu. Proto je důležité jíst kvalitní jídlo, tedy to, které vám prospěje:

 • libové maso nebo drůbež;
 • plody moře;
 • ovoce;
 • zelenina;
 • vejce, tvaroh.

Zapomeňte na rychlé občerstvení, mastné koláče a nezdravé koláče. Pamatujte na zlaté pravidlo talíře: 70% zeleniny, 20% bílkovin (kuřecí maso, ryby, maso), 10% sacharidů (příloha).

2) Fyzická aktivita.

Může to být dlouhé procházky v parku nebo lehké fitness. Dokonce i 20minutové ranní cvičení bude stačit. Hlavní věc je pravidelnost. Není příliš nutné, když jste příliš vedli sedavý životní styl. Zaregistrujte se na bazén, jógu nebo společnou gymnastiku.

3) Substituční terapie.

Jinými slovy, léčba speciálními léky. Ale neléčte se sami! Dělejte vše se souhlasem svého lékaře.

Drogy

Na základě výzkumu a analýzy by vám měl lékař předepsat hormonální náhražky, které vaše tělo prakticky přestalo vylučovat. Zpravidla jsou předepsány bylinné nebo homeopatické léky. Hormonální jsou mnohem závažnější a jsou předepisovány pouze v případě potřeby..

Doporučujeme vám věnovat pozornost bylinným přípravkům, protože homeopatie je stále kontroverzní oblastí v lékařské oblasti. Jinými slovy, homeopatii lze nazvat placebem.

Nejoblíbenější bylinné přípravky jsou Tsi-Klim, Feminal, Klimadion.

Každé životní období je svým způsobem krásné a jedinečné. Ano, menopauza znamená, že vaše tělo již není schopné produkovat potomky. Ale to, jak se cítíte vnitřně, je indikátorem vaší mentální mládí nebo stáří. Vše záleží na vás!

Člověk stárne, když se přestane vyvíjet a něčím se nechat unést. Ženy ve svých 50 letech zpravidla nemají čas se nudit! Vnoučata tam byla unavená z hraní hry a je čas začít cestovat a konečně si splnit své sny!

Příznaky menopauzy u žen

Poslední aktualizace: 13.04.

Obsah článku

 • Co je to menopauza u žen?
 • Když se objeví první příznaky menopauzy?
 • První příznaky menopauzy u žen ve věku 40-50 let: jak začíná menopauza?
 • Problematické rysy menopauzy
  • Léčba návalů horka s menopauzou
  • Léčba hypertenze během menopauzy
  • Normalizace psycho-emocionálního stavu
  • Terapie osteoporózy
  • Boj proti vaginální suchosti s menopauzou
 • Jak snížit příznaky menopauzy

Výskyt prvních příznaků menopauzy často u žen vyvolává úzkost. Jedná se však o naprosto normální fyziologický stav v důsledku změn souvisejících s věkem v těle, takže nástup menopauzy by neměl způsobovat úzkost a ještě více strach. Zdravý životní styl, správná výživa a cvičení pomohou snížit nepříjemné příznaky menopauzy a klimakterického syndromu a dodržování lékařských doporučení vám pomůže vyrovnat se se zdravotními problémy, pokud se vyskytnou. Z tohoto článku se dozvíte, co je to menopauza, jaké jsou nejběžnější příznaky menopauzy, jak dlouho trvá a v jakých případech se doporučuje vyhledat lékařskou pomoc..

Co je to menopauza u žen: příznaky, věk, léčba možných problémů

Menopauza (menopauza) je období postupného vyhynutí reprodukční funkce těla, které je způsobeno snížením produkce pohlavních hormonů. V této fázi je menstruační tok (menstruace) nepravidelný, řídký a nakonec se zastaví. To je způsobeno snížením produkce estrogenu a progesteronu, vyčerpáním folikulární rezervy vaječníků během menopauzy, jejich atrofií, což vede ke snížení jejich hmotnosti a velikosti téměř o polovinu.

Někdo si může stěžovat na návaly horka, bolesti hlavy, nestabilní krevní tlak a někdo si prakticky nemusí všimnout změn ve svém vlastním těle, s výjimkou ukončení menstruace, to znamená, že toto období projde bez příznaků. Pokud příznaky nástupu menopauzy způsobí zhoršení kvality života ženy, je předepsána vhodná léčba, která bude popsána níže..

Když se objeví první příznaky menopauzy: věk žen

Čas nástupu tohoto období je u každé ženy individuální a závisí na řadě faktorů (dědičnost, celkový zdravotní stav, počet narozených v historii). V průměru je věk, ve kterém se objevují první příznaky menopauzy, 50 let, ale v některých případech lze nástup menopauzy pozorovat jak ve věku 40, tak ve věku 60 let. Největší intenzita projevů menopauzy obvykle přetrvává po dobu jednoho roku, poté se postupně snižuje a končí.

Časnou menopauzu je třeba zaznamenat zvlášť. Příznaky tohoto stavu mohou začít již ve věku 28-30 let. Pokud se první příznaky menopauzy vyskytnou tak brzy, existuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, osteoporózy (osteoporózy) v mladém věku.

První příznaky menopauzy u žen ve věku 40-50 let: jak začíná menopauza?

Mezi hlavními příznaky menopauzy po 40 letech, které se objevují na prvním místě, jsou následující:

 • Návaly tepla, pocení. Návaly jsou prvními příznaky menopauzy, kterým čelí 75-85% žen. Hormonální změny v těle během menopauzy ovlivňují procesy termoregulace. V důsledku změny hormonálních hladin během menopauzy může žena náhle pociťovat návaly horkosti, které obvykle trvají několik minut a samy odezní. Mechanismus jejich výskytu je spojen s účinkem estrogenů na hypotalamus, který je centrem termoregulace, která řídí procesy zadržování tepla v těle. Když množství estrogenu během menopauzy klesá, jsou signály o přehřátí těla vysílány do hypotalamu, v důsledku čehož je aktivována funkce zvýšení pocení a expanze periferních krevních cév. V takových chvílích zčervená ženský obličej a krk, na pokožce se objeví korálky potu, zvyšuje se srdeční rytmus, mohou být přítomny závratě, nevolnost a slabost. Na konci útoku se může objevit silný studený pot doprovázený třesem.
 • Poruchy srdečního rytmu během menopauzy. Tachykardie (Tachykardie) s menopauzou je způsobena snížením hladiny estrogenu, které normálně ovlivňuje udržení normálního fungování kardiovaskulárního systému.
 • Závratě, bolesti hlavy. Tyto příznaky nástupu menopauzy mohou být způsobeny vysokým / nízkým krevním tlakem a jeho prudkými poklesy.
 • Zapomnětlivost. Změny hormonálních hladin vedou ke snížení cévního tonusu a ovlivňují mozkovou cirkulaci, a proto si ženy během menopauzy stěžují na problémy s pamětí.
 • Nestabilní emoční pozadí s menopauzou. Pokles hladiny estrogenu a endorfinu vede k slzavosti, podrážděnosti a nadměrné sentimentálnosti.
 • Nedostatek hormonů štítné žlázy (hypotyreóza. Příznaky hypotyreózy u postmenopauzálních žen jsou apatie, špatná koncentrace, vypadávání vlasů..
 • Vaginální suchost, svědění a pálení v pochvě s menopauzou. V důsledku snížení hladiny estrogenu je pozorován pokles produkce přirozeného vaginálního mazání, intenzita průtoku krve v cévách vaginálních stěn klesá a dochází ke ztenčení sliznice. To vše vede k suchu a svědění, intimita během menopauzy způsobuje bolestivé pocity.
 • Osteoporóza. Osteoporóza je jedním z nebezpečných příznaků menopauzy, který může vést ke zlomeninám kostí. Důvod poklesu hustoty kostí spočívá v postupném vyplavování vápníku z těla, stejně jako v narušení vstřebávání fosforu a vitaminu D, v nedostatku křemíku, boru, fluoru, hořčíku a manganu.
 • Získání nadváhy. Změny hmotnosti se vysvětlují snížením rychlosti metabolických procesů, pokusem kompenzovat tukovou tkáň extragonadální syntézou pohlavních hormonů, což je jeden z charakteristických příznaků ženské menopauzy..
 • Snížený tón pleti. Jednou z funkcí estrogenů je udržovat pružnost pokožky. Jak klesá produkce těchto hormonů, zhoršuje se tón pleti, v důsledku čehož se během menopauzy objevují vrásky, suchost a odlupování..
 • Výskyt mastopatie a bolesti na hrudi v důsledku probíhajících hormonálních změn.

Problematické rysy menopauzy u žen: příznaky a léčba

V některých případech projevy menopauzy způsobí ženě tak závažné zhoršení kvality života, že pro jejich snížení musíte vyhledat lékařskou pomoc. Níže naleznete obecné informace o tom, jak zacházet s příznaky menopauzy, ale nezapomeňte, že předepisování léčby musí mít na starosti odborník..

Léčba návalů horka s menopauzou

Léky na menopauzální hormonální terapii (MHT) mohou být předepsány pro časté a intenzivní návaly horka, které ženě způsobují fyzické a emoční nepohodlí. Zahrnují analogy pohlavních hormonů, rostlinného i syntetického původu. Častěji je to kombinovaný přípravek na bázi estrogenu a progesteronu, který má ochranný účinek na dělohu (endometrium) a mléčné žlázy.

Pro dosažení nejlepších výsledků je vhodné začít užívat hormonální substituční léky na samém začátku menopauzy, kdy se objeví její první příznaky. Dávkování a dávkovací režim by měl stanovit lékař s přihlédnutím k celkovému zdraví ženy, anamnéze, věku, hladinám TSH, FSH..

Navzdory skutečnosti, že menopauzální hormonální terapie může snížit nepříjemné příznaky menopauzy, v některých případech je její jmenování nemožné. Mluvíme o absolutních kontraindikacích k užívání MHT - jako je infarkt (Infarctus) a / nebo cévní mozková příhoda (Insultus), trombóza hlubokých žil, selhání ledvin nebo jater, hormonálně závislá onkologická onemocnění, autoimunitní onemocnění.

Účinnou alternativou k MHT jsou léky na bázi fytoestrogenů, například „Climafemin Ginokomfort“. Jedná se o doplněk stravy obsahující fytoestrogen genistein, organickou látku, která pomáhá snižovat návaly horka a pocení, normalizuje metabolismus a hormony a zlepšuje kvalitu spánku. Kromě genisteinu obsahuje produkt takové účinné látky, jako je vitamin E, koenzym Q10 a extrakt z hroznových jader. Všechny z nich mají příznivý účinek na tělo ženy a přispívají k zachování mládí a normální pohody..

Léčba hypertenze během menopauzy

Pokud jsou příznaky menopauzy doprovázeny zvýšením krevního tlaku, může léčba zahrnovat i užívání antihypertenziv (diuretika a diuretika).

Normalizace psycho-emocionálního stavu

Pokud má žena během menopauzy vážnou nestabilitu emočního pozadí, lze jí až do vzniku depresivních stavů doporučit sedativa, a ve zvláště závažných případech antidepresiva..

Terapie osteoporózy pro menopauzu

Pro boj s takovým příznakem menopauzy u žen, jako je osteoporóza, jsou předepsány bisfosfonáty, kalcitonin, přípravky stroncia, fluoridové soli, vitamín-minerální komplexy a doplňky stravy obsahující bór, vápník, vitamíny K1 a D. Během menopauzy se doporučuje zahrnout do stravy potraviny. jídlo bohaté na vápník a vitamín D (mléko, tvrdý sýr, mák a sezamová semínka, sójové boby, ořechy, čerstvé bylinky, ryby; hovězí a vepřová játra, vaječné žloutky, rybí olej, treska a halibut játra, máslo).

Boj proti vaginální suchosti s menopauzou

Chcete-li vyřešit problém sucha v pochvě způsobený nástupem menopauzy, můžete použít speciální intimní gely. Můžete například použít zvlhčovací gel Ginokomfort, který poskytuje nedostatek přirozených vaginálních sekretů a eliminuje svědění, suchost, pálení a podráždění v pochvě..

Tento nástroj byl testován během klinických studií na katedře dermatovenerologie s klinikou Státní lékařské univerzity v Petrohradě pod vedením A.V.Ignatovského. a Sokolovsky E.V. Klinické studie prokázaly, že díky složkám obsaženým v gelu pomáhá použití produktu dosáhnout dobré hydratace..

Neurolog Dmitrij Shubin a nástup menopauzy. Žijte zdravě!

Hlenovitá konzistence extraktu slézu, který je součástí produktu, obaluje a zvlhčuje sliznici vulvy, má na ni mírný uklidňující a protizánětlivý účinek. Extrakt z heřmánku má příznivý účinek na stávající mikrotrhliny a přispívá k jejich rychlé regeneraci. Panthenol a bisabolol eliminují podráždění a mají antibakteriální vlastnosti. Hydratační gel "Ginokomfort" byl vyvinut specialisty farmaceutické společnosti a má potřebné certifikáty o shodě.

Během menopauzy může gynekolog doporučit použití vaginálních čípků obsahujících rostlinné nebo syntetické analogy pohlavních hormonů. Některé lidové léky na léčbu příznaků krize jsou také mimořádně účinné. Ale je lepší všechno koordinovat s lékařem..

Jak snížit příznaky a příznaky menopauzy u žen: užitečné tipy

S nástupem menopauzy se doporučuje dodržovat následující doporučení:

 • Pohybujte se více, věnujte se realizovatelnému sportu a tělesné výchově.
 • Zvládněte dýchací a relaxační techniky
 • Jezte a pijte správně.
 • Načíst mozek (číst, řešit křížovky, učit se cizí jazyky).
 • Cvičte jemnou motoriku.

MĚKKÝ CLIMAX. Zheksembinova R.S. // Bulletin of surgery of Kazakhstan. - 2011. - č. 4. - str.98.

Klimakterický syndrom. JÍST. Vikhlyaeva // Průvodce po endokrinní gynekologii. - M.: MIA. - 1998.-- S. 603-650.

Terapie depresivních poruch v obecné lékařské praxi. Dubnitskaya, E.B. A.V. Andryushchenko // Moderní psychiatrie. - 1998. - č. 2. - S. 10-14.

Menopauza a perimenopauzální období. R.B.Jaffe // Reprodukční endokrinologie. Upravil S.S.K.Jen, R.B.Jaffe. - M.: Medicína. - 1998. - T.2. - S. 560-586.

Menopauza

Obecná informace

Menopauza je považována za nedílnou součást stárnutí a každá žena to prožívá jinak. Někteří si nevšimnou žádných zvláštních změn na těle ani ve vědomí, jiní se cítí nepříjemně a tuto fázi svého života netolerují..

Příčiny menopauzy

Kolem 35 let začínají vaječníky ženy měnit množství produkovaného estrogenu, hormonu potřebného pro menstruaci a těhotenství. S věkem estrogen klesá. Dokud se menstruace nezastaví a žena neztratí plodnou funkci. Změny hladin estrogenu v těle ženy ovlivňují mnoho orgánů, včetně srdce, kostí, močových cest, kůže, vlasů.

Příznaky menopauzy

Hormonální poruchy, ke kterým dochází před a po menopauze, mají různé příznaky. Mezi příznaky menopauzy patří: nepravidelné cykly, návaly horka, suchá pochva, urogenitální problémy, změny nálady a špatný spánek..

Menstruační cyklus je nepravidelný ještě před menopauzou. Cyklus se může prodloužit nebo zkrátit a výboj může být silnější nebo slabší než dříve. Krvavý výtok může být uprostřed cyklu.

Návaly tepla jsou senzací, když začínající vlny tepla začínají v oblasti hrudníku a šíří se na krk, obličej a paže. Návaly se vyskytují v průměru jednou za hodinu a obvykle trvají 3–4 minuty. Po návalech tepla často následuje velké pocení a pak zimnice; mohou se objevit kdykoli, dokonce i v noci během spánku (tomu se říká noční pocení). Tři ze čtyř žen pociťují návaly horka během menopauzy, ale jen každá čtvrtá může mít návaly horka déle než 5 let.

Vaginální suchost může být důsledkem snížené hladiny estrogenu v těle. Při nedostatku estrogenu ztrácejí vaginální stěny svou pružnost, stávají se tenčími a vylučují méně sekrece. Suchá a nepružná pochva může způsobit nepohodlí při pohlavním styku.

Inkontinence moči se vyvíjí také kvůli nízké hladině estrogenu v těle, což snižuje svalový tonus v urogenitálním traktu.

Změny nálady a špatný spánek se mohou objevit před i po menopauze. Vědecký výzkum podporuje přímý vztah mezi nízkou hladinou hormonů a depresí, podrážděností, únavou, problémy se spánkem atd., Příznaky, které žena obvykle zažívá během menopauzy.

Co můžeš udělat

Jezte zdravě. Správná výživa významně přispívá k celkovému zdraví člověka. Během menopauzy by strava měla obsahovat různé druhy ovoce, zeleniny a obilovin. Vyberte si potraviny s nízkým obsahem tuku a snažte se jíst mléčné výrobky alespoň 3krát denně. Pokud nekonzumujete mléko, užívejte každý den vápník (1 000 mg) s vitaminem D (400 U). Pijte alkohol a kofein s mírou.

Cvičte (alespoň půl hodiny denně), snažte se udržovat aktivní životní styl, pomůže to snížit návaly horka a je prevencí osteoporózy. Více chodit, více chodit, používat schody, i když je zde výtah. Zkuste se oblékat, abyste se vždy, když dojde k přílivu, mohli částečně svléknout.

Pro vaginální suchost používejte lubrikanty rozpustné ve vodě (lubrikanty), ale ne vazelínu.

Mnoho doplňků stravy a bylinných přípravků se prodává v lékárnách, jejichž výrobci tvrdí, že užívání těchto produktů sníží příznaky menopauzy. Bohužel ne všechny byly řádně testovány a klinicky testovány na bezpečnost a účinnost. Kromě toho může být složení a množství účinných látek v těchto výrobcích také velmi odlišné. Před nákupem a užíváním těchto doplňků se poraďte se svým lékařem. Typicky tyto produkty zahrnují sóju, ginkgo bilobu, motherwort, lékořici, červený jetel, kava kava a další. Bylinné přípravky (jako všechny ostatní !!) mají indikace a kontraindikace, mohou způsobovat vedlejší účinky a mohou také interagovat s jinými léky, které užíváte. Pouze lékař může správně předepsat léčbu.

Co dokáže lékař

Lékař vás upozorní na nástup menopauzy a v případě potřeby zahájí hormonální substituční terapii (HRT). Vzhledem k tomu, že menopauza je spojena s nízkou hladinou estrogenu, nahrazení tohoto hormonu pomůže zmírnit příznaky. Na rozdíl od mnoha antikoncepčních přípravků je většina hormonů používaných při HRT přirozená; vedlejší účinky jsou minimální.
HRT nelze použít, pokud vaši blízcí příbuzní měli rakovinu prsu a dělohy.

Estrogeny mohou být použity ve formě tablet, náplastí, gelů, čípků a krémů i implantátů. Estrogeny jsou nezbytnou součástí HRT, pokud je ženě odstraněna děloha, není nutné předepisovat další hormony. Pokud je děloha zachována, obvykle se předepisují také progesterony po dobu 14 dnů každého cyklu. Potřeba předepisovat progesteron je způsobena účinkem estrogenu na sliznici lemující dělohu zevnitř (endometrium). Suplementace progesteronu zabraňuje krvácení, nadměrnému růstu endometria (polypy) a rakovině dělohy.

Někdy, v očekávání nástupu menstruace, pocítíte určité nepohodlí, ale kritické dny nikdy nepřijdou. To vyvolává pochybnosti o tom, zda došlo k těhotenství.?