Mamografie - v který den cyklu stojí za to být vyšetřen?

Prsní žláza je jedním z orgánů, které se nacházejí v těle u lidí i zvířat. U lidí je přítomen v ženském a mužském těle, pouze v druhé funkci je zbaven základních funkcí. Orgán je spárován a umístěn na přední ploše hrudníku.

Jelikož se jedná o žlázu, je v ní obsažen apokrinní typ struktury, což znamená, že tajemství vytvářené během fungování je zcela vylučováno. Z hlediska embryologie jde o pozměněnou potní žlázu.

Muži i ženy mají stejný strukturální princip. Proto se až do okamžiku puberty nijak neliší, pouze po změně hormonálního pozadí dojde k restrukturalizaci.

Takže u mužů zůstává v nerozvinutém stavu au žen dochází k aktivní restrukturalizaci s tvorbou žlázového aparátu a kanálků. Častěji se vyskytuje spolu s vývojem menstruačního cyklu.

Jelikož je princip struktury všech žen stejný, mohou se lišit pouze stupněm vývoje a přítomností určitých strukturálních anomálií.

Zvažte strukturu hrudníku:

 1. Z anatomického hlediska jde o kulatý útvar. Který může v závislosti na velikosti a věku stoupat v různé míře nad povrch hrudníku.
 2. Normálně by struktura měla být symetrická. Poloha na poškození třetího a sedmého žebra slouží jako referenční bod.
 3. Připevnění se provádí pomocí vláknitých a svalových prvků v hlavním svalu pectoralis. Venku potažený kůží, neliší se od normálu.
 4. Ve střední oblasti je formace, která může vyčnívat nad povrch a má také výrazný barevný rozdíl od celé žlázy. Intenzita pigmentace je přísně individuální a může záviset na fyziologických podmínkách.
 5. V horní části bradavky je několik otvorů, kterými se odděluje mléko.
 6. Vnitřní struktura je tuková a žlázová tkáň s různým poměrem v závislosti na věku ženy. Struktura je vždy lobulární, takže v jednom orgánu je asi 20 kusů. Každý z nich má vylučovací kanál, kterým se oddělí mléko. Potrubí má současně expanzi, ve které se hromadí tajemství, díky čemuž je zajištěno zachování jeho výživy dítětem.

V ženském těle plní tento orgán několik funkcí najednou:

 • Hlavní je tvorba mléka. Není to tak dávno, co to bylo velmi důležité, protože kvůli produkovanému mléku bylo dítě krmeno, když nebyly žádné dětské výrobky. K tomu dochází v důsledku hormonálního účinku na žlázovou tkáň. Hlavní je prolaktin. Nakonec se vytvoří bílé tajemství, které má jedinečné složení, protože obsahuje velké množství tuku a bílkovin. Díky těmto komponentám je poskytována energetická složka.
 • Další funkcí je produkce hormonů. Takže s velkým množstvím tukové tkáně dochází k malé produkci estrogenu..
 • Kromě toho, od okamžiku, kdy je žláza vytvořena, estetická.
 1. Patologie prsu
 2. Diagnóza onemocnění mléčných žláz
 3. Co je mamografie??
 4. Podstata mamografie
 5. Indikace pro mamografii
 6. V kolik byste měli mít mamograf??
 7. Postup mamografie
 8. Jak často by se měly dělat mamografy??
 9. Je možné kombinovat mamografický postup a další studie?
 10. Výsledky mamografie
 11. Ultrazvuk nebo mamografie
 12. Kontraindikace
 13. Náklady na mamografii

Patologie prsu

Všechny nemoci mléčných žláz jsou obvykle rozděleny do dvou velkých hlavních kategorií, které jsou benigní a maligní.

První kategorie je nejrozsáhlejší a zahrnuje nemoci zánětlivé a dyshormonální povahy:

 • Mezi nejčastější zánětlivá onemocnění mléčných žláz patří mastitida a absces. Toto je počáteční zánětlivý proces v tkáni, který vede k tomu, že později je hnisavé zaměření zapouzdřeno a projevuje se jako silná bolest, zvětšení velikosti žlázy, stejně jako jevy obecné intoxikace. V tomto případě je nutný chirurgický zákrok. Mamografie není diagnostická. Riziková skupina pro tuto patologii - kojící ženy, které vyvinou laktostázu nebo proniknou infekcí v důsledku narušení integrity kůže, nezávisí na cyklu.
 • Tuberkulózní léze mléčné žlázy. Specifické onemocnění, které vede k zánětlivým lézím kůže a samotné žlázy. Menstruační cyklus je v tomto případě narušen častěji v důsledku intoxikace.
 • Mastopatie. Může se projevit jako rozptýlený nebo ohniskový charakter. Tyto změny jsou spojeny s působením hormonů, zejména s narušením jejich cyklickosti. Ve vzácných případech to mohou být patologie, které vedou k rozvoji maligního procesu. Důsledkem jejich progrese jsou cysty a fibromy, stejně jako fenomén difuzní a konfluentní fibromatózy. Diagnóza pomocí mamografie vyžaduje závislost na cyklu. Mamografické vyšetření je jednou ze spolehlivých diagnostických metod.
 • Intraduktální papilomatóza. Růst duplikace sliznice, která ústí do oblasti mlékovodu. V závažných případech může dojít k obturaci a stagnaci. Pokud je porušena jeho celistvost, nastane fenomén krvácení z bradavky. Vzácně může dojít k rozvoji maligního procesu.
 • Onkologický proces. Může mít různé formy projevu, s předčasnou diagnózou se zvyšuje riziko úmrtí. Detekováno mamografií.

Diagnóza onemocnění mléčných žláz

V současné době neexistuje mnoho metod, které by se používaly k objasnění jakékoli patologie a k určení další taktiky řízení:

 • Hlavní po mnoho let byla mamografie. Vzhledem ke své účinnosti a ekonomické dostupnosti je metoda považována za screeningovou metodu. Má však také některé nevýhody, kvůli kterým se při používání vytváří velké množství problémů, zejména pokud jde o věk mladé ženy.
 • Ultrazvukové vyšetření je také stejně běžnou metodou, která se stala nejbezpečnější. V některých případech jej lze použít k doplnění předchozího nebo k zachování hlavního. V případě zánětlivých procesů jsou radiologicky negativní formace považovány za jediné diagnosticky významné.
 • CT vyšetření. Cenově efektivnější metoda, která doplňuje první dva. Metoda je založena na vysoce přesném skenování tkáně.
 • Perkutánní biopsie. Metoda propíchnutí orgánové tkáně k určení povahy patologického zaměření. Umožňuje vám nejpřesněji posoudit povahu procesu a rozhodnout se o další taktice.

Co je mamografie??

Mamografie je neinvazivní screeningová metoda pro vyšetření mléčných žláz, která je založena na rentgenovém záření.

Tento typ výzkumu je cenově dostupný a zároveň vysoce informativní a nákladově efektivní. Používá se poměrně často, může odhalit onkologickou patologii v raných stadiích manifestace.

Podstata mamografie

Podstatou metody je, že tělesné tkáně mají odlišnou citlivost na rentgenové záření..

Kostní tkáň má tedy vysokou absorpční kapacitu, zatímco tuková, svalová a jiná tkáň přenáší téměř veškeré záření.

Během rentgenového vyšetření proto můžete vidět obraz, který je postaven na rozdílu v rezistenci různých tkání..

Podobně mléčná žláza, protože obsahuje kůži, tukovou a žlázovou tkáň a také žlázové kanály, je třeba učinit závěr, že při skenování se získá obraz s různou odolností média.

Tumorová tkáň, pokud se vytvoří v mléčné žláze, má obvykle větší absorpční kapacitu ve srovnání s tukovou a žlázovou tkání, proto ji pomocí této metody můžete vidět, určit její velikost, strukturu a přítomnost dalšího stínu.

Metoda také zobrazuje zvětšení lymfatické uzliny, které je charakteristické pro onkologickou patologii..

Je třeba poznamenat, že kromě maligních novotvarů mamografie také odhaluje benigní projevy, z nichž nejčastější jsou fibromy, lipomy, stejně jako huňaté změny a kalcifikace. Ve většině případů je benignost snadno odlišitelná od patologie..

Indikace pro mamografii

Je třeba poznamenat, že tato metoda se používá pro včasnou detekci a rychlou diagnostiku mléčných žláz, proto se bez indikací provádí u všech žen od 40 let, následně se frekvence zvyšuje. Ale i v mladém věku existují doporučení pro jeho provádění..

Kdykoli jsou tyto příznaky zjištěny, měla by být provedena studie:

 • Bolest v oblasti mléčné žlázy, bez ohledu na její povahu. Může to být periodické nebo konstantní a také to může záviset na menstruačním cyklu..
 • Identifikace zhutnění tkáně. Zároveň nezáleží na lokalizaci, velikosti, tvaru a dalších ukazatelích. Jakmile lékař nahmatá podezřelé místo, které se liší hustotou od hlavní tkáně žlázy, doporučuje se podstoupit toto vyšetření.
 • Tvar a velikost bradavky se mění. V tomto případě mohou být projevy velmi odlišné, ale jedním z nejnebezpečnějších jsou rozšíření bradavek, zvrásnění, prudký pokles nebo naopak nárůst bez ohledu na věk. Tyto příznaky jsou nejnebezpečnější u žen během menopauzy.
 • Změna tvaru, symetrie i narušení normálních kontur žlázy.
 • Výtok z bradavky, zvláště pokud žena není těhotná nebo kojí. Za nejnebezpečnější jsou považovány výtoky podobné hnisu nebo smíšené s krví. Konzistence je také alarmující, v žádném případě by neměla existovat heterogenní konzistence vypouštění.

V kolik byste měli mít mamograf??

Vzhledem k tomu, že mléčná žláza je orgán závislý na hormonech, měla by být provedena studie, jako je mamografie, s přihlédnutím k ženskému cyklu.

Čas postupu je zvolen striktně individuálně, záleží na věku ženy a délce jejího menstruačního cyklu:

 • Pokud naléhavě potřebujete získat výsledek nebo zkoumáte dynamiku procesu, je nutné provést bez ohledu na den menstruačního cyklu.
  Mamografie je kontraindikována pro těhotné a kojící ženy, je to způsobeno skutečností, že existuje negativní účinek rentgenových paprsků na plod a zhoršuje se kvalita mateřského mléka. V případě absolutních indikací je nutná studie bez ohledu na stav. V tomto případě je třeba věnovat pozornost skutečnosti, že je nutné co nejvíce vyloučit negativní stav těhotných žen na vývoji dítěte. V raných fázích těhotenství je lepší odložit dobu, kdy se tvoří vnitřní orgány a kostra dítěte. Pro studium se používá ochranné vybavení.
 • V menopauzálním období, stejně jako v případě selhání menstruačního cyklu, se studie provádí bez ohledu na období. I když dojde k abnormálnímu krvácení, můžete v tuto chvíli provést studii.
  Pokud má žena pravidelný cyklus a zároveň s krátkou dobou trvání, pak se největší informační obsah této metody projeví během prvních 3–5 dnů. V následujících dnech bude postup méně informativní..
 • Při normální délce menstruačního cyklu do čtyř týdnů se načasování posune. V tomto případě se vyšetření provádí v časovém intervalu od šesti do dvanácti dnů po nástupu menstruace. K maximalizaci kvality vyšetření je důležité přesné načasování. Nej uvolněnější je mléčná žláza, což je způsobeno tím, že se nejvíce zvyšuje množství estrogenu.
 • S prodlouženým menstruačním cyklem, který přesahuje 35 dní, se načasování mění. Mamografie se provádí ne dříve než desátý, ale nejpozději osmnáctý den. Je důležité provést studii před nástupem ovulace, což je způsobeno skutečností, že poté, co se začne produkovat progesteron, což vede ke zhutnění tkáně žlázy.

Postup mamografie

K provedení mamografie není nutná žádná další příprava.

Chcete-li to provést, musí žena jít na polikliniku nebo na soukromou kliniku v mamografické kanceláři, zaregistrovat se v den cyklu, který vybere odborník, pokud má žena menstruaci, nebo v kterýkoli den po menopauze..

Pořadí chování:

 1. Před skenováním je nutné vytvořit dostatečnou kompresi mléčné žlázy tak, aby se do celkového obrazu dostalo maximální množství její tkáně.
 2. Varhany jsou umístěny na speciální instalaci, po které jsou na ni mírně přitlačeny. Dále se přenáší rentgenové záření.

K získání adekvátního obrazu často stačí pouze dvě projekce, jedná se o čelní a boční pohled. V případě potřeby můžete použít také šikmý, když se údajné zaostření nachází v oblastech, které jsou špatně viditelné pomocí předchozího.

Pokud je diagnóza velmi obtížná nebo je obtížné popsat zjištěnou formaci, je nutné provést zaměřovací obraz s diagnózou určité oblasti.

V některých lékařských zařízeních jsou k dispozici mamografy, které ve spojení se skenováním provádějí cílenou defekci vzdělávání. Tímto způsobem můžete nejpřesněji získat požadovaný materiál a odeslat jej k cytologické a histologické analýze..

Jak často by se měly dělat mamografy??

Velkou otázkou pro mnoho žen je vyjasnění frekvence mamografie. Světová zdravotnická organizace zavedla následující postup.

Ženám do 35 let se tedy nedoporučuje vůbec provádět vyšetření, pouze pokud po ultrazvukovém vyšetření není podezření na rakovinu.

Za přítomnosti zatížené dědičnosti, zejména u rakoviny prsu, by měla být vyšetřena žena od 35 let. Četnost by neměla překročit jeden průzkum každé dva roky.

Po 40 letech se doporučuje podstoupit častěji, v tomto věku se již doporučuje každoroční vyšetření.

Po dosažení věku 50 let se této proceduře věnuje žena dvakrát ročně..

V případě potřeby může být frekvence mamogramů za měsíc poměrně vysoká, úroveň rentgenového zatížení umožňuje až 5 skenů.

Je možné kombinovat mamografický postup a další studie?

Mnoho žen je znepokojeno otázkou kombinování mamografie a jiných diagnostických metod..

Pro získání přesnějších výsledků se často používá mamografie s dalšími studiemi..

Proto se i v den rentgenového vyšetření prsu můžete uchýlit k další diagnóze..

S přihlédnutím k dávce rentgenové zátěže můžete také použít skenování jiných orgánů, například provést fluorografii.

Výsledky mamografie

Tato metoda umožňuje diagnostikovat formace benigní i maligní povahy..

Mezi nimi jsou nejběžnější:

 1. Kalcifikace. Jedná se o skupinu vápenaté soli v prsní tkáni. To může být jeden z indikátorů nástupu maligního růstu v tkáních. Velikosti obvykle nejsou velké, takže je nemožné je vidět pouhým okem, stejně jako je nemožné je cítit. Stanovení jejich počtu, velikosti a míst akumulace má velký význam. V případě potřeby se provedou další diagnostické metody. Punkční biopsie založená na skenování má vysokou diagnostickou hodnotu. U velkých velikostí je riziko maligního procesu nízké, zatímco u několika malých formací je pravděpodobnost rozvoje onkologie vysoká..
 2. Fibroadenomy. Jedná se o formace, které mají zaoblený tvar, což je struktura podobná nádoru. Jeho hlavním rozdílem je složení buněk, jsou benigní povahy. Tyto buňky mají často schopnost růst. Pokud je diagnostikována, vyžaduje tkáň povinné odstranění.
 3. Cystická formace. Je to zapouzdřený nádor s tenkými stěnami. Přechod tohoto procesu na onkologický je nízký. Ve většině případů může být nutné další použití ultrazvuku.
 4. Maligní proces. V tomto případě mohou být příznaky zcela odlišné, které se nejčastěji vyznačují nekontrolovaným buněčným dělením. Velkým nebezpečím zanedbání formace je riziko metastázy zaostření do okolních tkání.

Kromě těchto formací může lékař mít podezření na mnoho dalších procesů vyskytujících se v těle ženy. Velmi často je možné identifikovat patologii cévního spojení mléčné žlázy a také hormonální dysfunkci.

Pro adekvátní obraz a dešifrování obrazu je nutná přítomnost cév, mléčných kanálků a také lymfatických uzlin. Ty obvykle nejsou viditelné.

V moderní mamologii existují určité standardy, podle nichž lze posoudit kvalitu a úplnost klinického obrazu, aby bylo možné vyvodit závěr.

Celkově existuje sedm kategorií hodnocení:

 1. Neindikativní hodnocení, při kterém nelze učinit závěr o patologickém procesu.
 2. Záporný. V tomto případě je pravděpodobnost, že žena bude mít maligní novotvar, zcela vyloučena..
 3. Detekce benigní tvorby v tkáních, ale neexistuje žádný maligní proces.
 4. Identifikace benigní formace, která vyžaduje další diagnostiku. V takovém případě může být nutné po několika měsících znovu provést studii a zaregistrovat se u mammologa s pravidelným vyšetřováním po dobu dvou let.
 5. Identifikace pečeti, která vytváří podezřelý obraz procesu. V tomto případě je proces nejčastěji benigní, ale k doplnění obrazu je nutná biopsie..
 6. Identifikace podezřelého nádoru, u kterého je vysoká pravděpodobnost maligního růstu. U všech žen s takovým obrazem se provádí biopsie zaostření.
 7. Potvrzený maligní proces v mléčné žláze. Mamografie je pouze dynamická studie.

Ultrazvuk nebo mamografie

Ultrazvuk i mamografie jsou v moderní medicíně stejně přístupné a informativní. Je těžké mluvit o největším diagnostickém významu kteréhokoli z nich. Pro nejlepší účinek se doporučuje provádět je v kombinaci.

Vzhledem k tomu, že rakovina prsu má stálou tendenci ke snižování věku a mamografie má svá omezení, nelze ji provést před 35 lety. Jedinou informačně významnou metodou diagnostiky patologie během tohoto období je proto ultrazvukové skenování..

V některých případech samotné tyto metody nebudou odrážet skutečný stupeň patologického procesu a v kombinaci se zvyšuje pravděpodobnost detekce patologie.

Zřídka existují případy nedostatečného informačního obsahu, pro které se používá studie využívající počítačovou tomografii..

Kontraindikace

Navzdory skutečnosti, že metoda je poměrně informativní a přístupná, má pro její implementaci určitá omezení:

 • Absolutní kontraindikací je tedy období těhotenství. To je způsobeno skutečností, že na tkáně se aplikuje dávka rentgenového záření pro skenování žlázy. Při vystavení plodu může dojít k negativnímu účinku při narušení tvorby orgánů a systémů. Z krátkodobého hlediska to může vést k spontánnímu potratu. Obrazovka nemusí vždy fungovat jako ochrana.
 • Jedna z kontraindikací by měla být považována za podezření na těhotenství. Chcete-li to provést, musíte buď počkat na období menstruace, nebo provést další vyšetření, například laboratorní test na lidský choriový gonadotropin.
 • Během kojení by navíc neměla být prováděna mamografie. Kromě negativního dopadu na tkáň žlázy v této době dochází také k porušení interpretace získaných výsledků. V některých případech můžete získat falešně pozitivní výsledek.
 • Této proceduře je třeba se vyhnout, pokud je vada na pokožce jak na těle žlázy, tak v oblasti bradavek. Pokud neexistuje onkologická bdělost, doporučuje se odložit tuto studii až do uzdravení.

Je třeba vzít v úvahu relativní kontraindikace:

 • Šest měsíců po ukončení těhotenství.
 • Mladý věk ženy, do 35 let, je žena testována pouze s bdělostí na rakovinu.
 • Operativní zákroky na orgánu s nastavením různých typů implantátů. V tomto případě se diagnostický význam ztratí..

Náklady na mamografii

Tato metoda je screeningovou metodou a provádí se v jakémkoli státním zdravotnickém zařízení. Chcete-li mít mamograf zdarma, musíte mít uzavřeno povinné zdravotní pojištění.

Rovněž v onkologických ambulancích, kde, pokud je uvedeno, je studie prováděna u všech pacientů, by měla být prováděna bezplatně.

Můžete také provádět mamografii v různých placených lékařských centrech, jeho cena obvykle nepřesahuje 500 rublů.

V který den cyklu lze provést mamografii?

Pokud byly před několika desetiletími diagnostikovány patologické stavy prsu hlavně u žen starších 40–50 let, v posledních letech se onemocnění prsu významně „omladila“. Mladé 20leté dívce, která ještě neměla čas porodit a porodit dítě, může být diagnostikována rakovina prsu.

Aby bylo možné včas identifikovat nádorový proces, existuje informační a bezpečná vyšetřovací technika - mamografie. Umožňuje vám posoudit stav žlázové tkáně prsu, provést předběžnou diagnózu a zvolit metodu léčby.

Kdy dělat mamografii mléčných žláz, v který den měsíčního cyklu, správná příprava na postup a jeho chování - tento materiál je věnován těmto otázkám.

Podstata techniky

Mamografie je postup pro zkoumání tkáňových struktur mléčné žlázy, která se již dlouho stala jednou z nejinformativnějších. Provádí se na zařízení podobném konvenčnímu rentgenovému snímku. V lékařských zařízeních se zařízení může lišit v závislosti na konkrétnosti prováděné studie, výkonu, přesnosti získaných údajů..

Filmová mamografie je poměrně zastaralá metoda vyšetření prsní tkáně, která má řadu nevýhod:

 • Obtížné diagnostikování nádorů, které jsou malé nebo nereagují dobře na kontrastní látky
 • neschopnost změnit vlastnosti obrazu po jeho dokončení;
 • pracný proces vytváření obrazů a jejich následné zpracování;
 • nemožnost ukládání výzkumných dat na digitální nosič.

Nejmodernější digitální zařízení umožňují detekovat nádor v prsu v rané fázi kvůli zvýšené přesnosti získaných údajů a mají menší účinek na tělo snížením dávky ozáření. Výsledky vyšetření lze uložit na disk nebo flash disk pro pozdější přenos k lékaři a konzultaci.
Informativnost mamografie je zřejmá, když se změní struktura mléčné žlázy v důsledku přítomnosti nádoru..

Dominantní postavení v tkáních u žen po 40 letech obvykle zaujímají mastné a pojivové vazby, ale podobný obraz lze pozorovat u mladých dívek..

U žen mladších 40 let je mamografie předepisována méně často kvůli převaze žlázové tkáně v prsou, sestávající z laloků, které špatně propouštějí rentgenové záření.

Pro získání přesných údajů během vyšetření je důležité zjistit, v který den cyklu mamografii provést, zda pacientovo období probíhá, pokud ne, kdy by mělo začít. To je zásadní, protože hustota žlázové tkáně se v různých fázích cyklu liší..

Indikace a kontraindikace

Povinné mamografické vyšetření se doporučuje ženám v jakémkoli věku, u nichž se objevily jeden nebo více příznaků patologie prsu:

 • bolest, která se vyskytuje bez ohledu na den cyklu;
 • výtok z bradavek při absenci laktace;
 • detekce patologických ložisek ve struktuře žlázy ultrazvukem, vyžadující další diagnostiku;
 • přítomnost těsnění v žláze, odhalená palpací při jmenování mammologem;
 • změny vzhledu prsou - tvar, deformace, kožní problémy (zvrásnění kůže, krustování).

Ženy nad 40 let by měly podstoupit mamografii častěji, protože riziko vzniku maligního nádoru se zvyšuje s následujícími problémy:

 • anamnéza benigních nádorů;
 • předchozí chirurgické zákroky v oblasti hrudníku, včetně mastitidy;
 • onemocnění endokrinního systému (hypotyreóza, hypertyreóza, diabetes mellitus);
 • obezita;
 • nádory urogenitálního systému;
 • neschopnost dlouho otěhotnět.

Při přípravě na postup je důležité nejen to, ve kterých dnech měsíčního cyklu se mamografie provádí, ale také to, zda má konkrétní pacient kontraindikace. Navzdory bezpečnosti a vysoké přesnosti mamografie je zakázáno ji provádět v následujících případech:

 1. Těhotenství nebo podezření na něj - je zvolena alternativní vyšetřovací metoda, která nezahrnuje rentgenové záření.
 2. Kojení - mamografii lze provést pouze v případě podezření na hnisavou mastitidu.
 3. Věk pacienta je mladší 35 let.

Ženy, které jsou náchylné k tvorbě benigních nádorů žlázy a cyst, které podstoupily mastitidu, musí být průběžně sledovány mamologem a pokud je to indikováno, musí podstoupit mamografické vyšetření..

Pravidla pro přípravu na řízení

U některých žen je podstoupení mamografie spojeno s rizikem nejen psychického traumatu, ale také fyzické bolesti, protože prsa je během zákroku upnuta pomocí speciálních dlah. Odborníci doporučují, abyste si s rentgenovým zářením nedělali starosti, protože jeho dávka je tak malá, že nezpůsobí vážné poškození ani při každodenní mamografii..

Seznam pravidel, která je třeba dodržovat před provedením postupu:

 1. 1-2 dny před mamografií je důležité přestat užívat kávu, silný čaj a energetické nápoje.
 2. Před procedurou musíte mít teplou sprchu, abyste očistili pokožku od prachu a potu.
 3. Nepoužívejte antiperspirantní deodoranty, spreje, krémy a tělová mléka, jinak se deska přístroje zašpiní a obraz bude zakalený a neinformativní.
 4. Pokud se pacient bojí nepohodlí, vezměte si anestetickou pilulku, po předchozí dohodě s lékařem.

Pokud má žena silikonové implantáty, měla by na to upozornit radiologa. Po mamoplastice může a měla by být provedena mamografie, ale může se ukázat, že je zapotřebí více snímků.

Před vyšetřením je pacient vyzván, aby se svlékl do pasu a odstranil kovové šperky. Žena se blíží k aparátu, její prsa jsou umístěna na stojanu, přitlačena nahoře speciální deskou. Radiolog požádá pacienta, aby nedýchal 15 sekund.

Během vyšetření jsou pořizovány snímky dvou prsou, protože je bezpodmínečně nutné porovnávat tkáně zdravých a postižených prsou. Lékař vyhodnotí výsledek uložený na digitálním médiu a provede diagnózu.

Jaký den cyklu provést vyšetření

Fungování mléčných žláz přímo závisí na hladině hormonů v těle ženy, která kolísá v závislosti na dnech menstruačního cyklu. Kdy je lepší jít na mamograf, před začátkem menstruace nebo po nich - na tom závisí informační obsah výsledku, protože hustota a objem žlázové tkáně závisí na ukazateli estrogenu a progesteronu.

Mamografie během menstruace a bezprostředně po ní je nežádoucí. Odborníci poznamenávají, že nejlepší čas podstoupit vyšetření je od 5. do 12. dne cyklu. Tuto skutečnost vysvětluje skutečnost, že před kritickými dny hladina progesteronu v krvi prudce stoupá. Pod vlivem hormonu se tekutina hromadí v lalocích a intersticiálních prostorách žlázy. Prsa se zvětšuje, stává se edematózní a může ublížit kvůli nadbytku progesteronu, takže odpověď na otázku, zda je možné udělat mamografii před nástupem menstruace, je negativní.

Volba dne vyšetření závisí na délce cyklu:

 1. V krátkých intervalech mezi kritickými dny (21-25 dní) se mamografie provádí 3-5 dní po ukončení krvavého výtoku.
 2. Při délce cyklu 28-30 dní je nejvýhodnější provádět mamografii od 6 do 12 dnů - v této době je účinek hormonů na žlázy minimální.
 3. Menstruace, která se objevuje každých 31-35 dní, vyžaduje mamografii od 10 do 18 dnů po ukončení vstupu špinění.
 4. Pokud cyklus není pravidelný, doporučuje se mamografické vyšetření, když se špinění úplně zastaví..
 5. V menopauze lze mamografii provádět kdykoli.

Stojí za to věnovat pozornost nejen načasování hardwarové studie, ale také stávajícím věkovým charakteristikám ženského těla, protože sexuální aktivita také ovlivňuje délku menstruačního cyklu..

Mamografie v prvních dnech menstruace

Pro získání spolehlivých výsledků mamografie je důležité správně určit den jejího průchodu, protože v různých dnech a fázích cyklu jsou ženská prsa v různých stavech. Lékaři na otázku, zda je možné jít na mamograf během menstruace a 1–2 dny před nimi, odpověděli negativně, protože v tomto období je problematické diagnostikovat nádor. Pod vlivem progesteronu bobtná žlázová tkáň prsu, jeho struktura se stává hustší.

Dalším faktorem, který nutí ženy odmítnout podstoupit zákrok v prvních dnech menstruace, je intenzivní bolest a citlivost prsou. Žláza nemůže být kvalitativně fixována mezi destičkami přístroje, výsledky vyšetření jsou povrchní a nespolehlivé.

Dokonce i v posledních dnech menstruace zůstávají ženská prsa edematózní, jejich tkáně obsahují hodně tekutin, a proto v přítomnosti nádoru zůstávají bez povšimnutí. Pokud je vyšetření na mamografii naléhavé, doporučuje se domluvit si schůzku s lékařem, počkejte alespoň poslední kritický den, nejdříve však dříve.

V situaci, kdy žena předtím nešla k mammologovi a neměla menstruaci několik měsíců, může jejich neočekávaný příchod naznačovat přítomnost nádoru. Po předložení záznamů o vyšetření lékaři je důležité okamžitě navštívit kliniku a podstoupit diagnostiku.

Vyšetření po menstruaci

Po skončení kritických dnů musíte počkat 3-4 dny a teprve poté podstoupit mamografii. Při standardním 28denním cyklu je optimální doba pro vyšetření od 5 do 12 dnů cyklu, kdy účinek progesteronu na tkáně již oslabil a proces ovulace ještě nezačal.

Pokud dojde ke zmeškání času vhodného pro vyšetření, doporučuje se jej odložit na další měsíc, aby byly získány spolehlivé výsledky. V jaký den dělat mamografii na stroji po menstruaci - v první cyklické fázi, která trvá 5 až 12 dní, jsou ženské žlázy klidnější. Nejsou edematózní, tkáň obsahuje minimální množství kapaliny a je vysoce rentgenová.

Vyšetření prsu pro menopauzu

Měsíční fluktuace hormonálního pozadí u ženy závisí na dnech cyklu, ale co pacienti, jejichž menstruace se již zastavila a začala menopauza - mohou být vyšetřeni na přístroji každý den. Vzhledem k tomu, že hormony již nemají vliv na stav struktur žláz, převažuje tuková tkáň. Přenáší rentgenové záření dobře, výsledek studie je přesný a nezávisí na dnech cyklu. Pokud nastane problém, mamolog okamžitě pomůže.

Jak často by se měly dělat mamografy?

V který den měsíčního cyklu je lepší jít na mammologa a jak často byste měli navštívit odborníka, záleží na věku ženy. Mnoho pacientů se obává, že časté vyšetření rentgenovým paprskem poškodí jejich zdraví a obávají se pravidelných lékařských prohlídek. Odborníci tvrdí, že povinné návštěvy mammologa a mamografie zahrnují následující plán:

 1. Dívkám je dovoleno vyšetřovat mléčné žlázy od samého začátku puberty - prvního dne menstruace, ale před 21. rokem je lepší nahradit mamografii bezpečnější metodou ultrazvuku.
 2. Ve věku 21–40 let by se mammolog měl jednou ročně poradit se ženou a mamografie by měla být prováděna podle indikací (existuje-li podezření na růst novotvaru v tkáních mléčných žláz).
 3. Ženy, které dosáhly věku 40 let a mají sklon k tvorbě cyst a nádorů, se zatěžovanou dědičností, by měly být každoročně přísně podrobovány rentgenovému vyšetření.
 4. Pacienti ve věku 55–65 let by měli podstoupit mamografii a každých 6 měsíců navštívit mamologa.

Uvedená opatření jsou stanovena v souladu s údaji z lékařské praxe, ale pouze ošetřující lékař bude moci vybrat plán vyšetření mamografie pro konkrétního pacienta. Specialista vezme v úvahu nejen věkové charakteristiky ženy, ale také přítomnost systémových onemocnění, dědičnou predispozici k rakovině prsu, předchozí operace a další faktory.

Mamografie je diagnostická metoda, která umožňuje detekovat patologické stavy prsu, jako jsou cysty, maligní a benigní nádory v raných stádiích. Vyšetření se doporučuje všem ženám nad 40 let, zejména těm, které podstoupily více potratů, operovaly prsu a reprodukční systém a konzumovaly alkohol a kouřily. Doporučuje se udělat mamogram v počáteční fázi cyklu, aby byl mamogram spolehlivý a odborník neměl problémy se správnou diagnózou. Řekněte lékaři o přítomnosti souběžných onemocnění a důvodech, kvůli kterým jste vyhledali pomoc.

V který den cyklu se mamografie provádí?

Mamografie je metoda studia tkání mléčných žláz pomocí speciálního vybavení - mamografu, který má několik odrůd, které se používají v různých případech. Ženy se často zajímají o to, jak a v jaký den menstruace se mamografie provádí, zda ji lze provádět v kritických dnech.

Proč je mamografie tak důležitá?

Nemoci mléčných žláz se každoročně vyskytují u ženské populace stále více. Pokud se před několika desetiletími objevily prsní formace hlavně u nežného pohlaví během menopauzy, nyní se vyskytují ve věkové skupině od 20 do 40 let..

Mamografické vyšetření se používá především k diagnostice maligních novotvarů. Nádory detekované v rané fázi se snáze léčí.

Tento typ diagnózy je považován za velmi informativní a je doplněn nebo nahrazen laboratorními, tomografickými, ultrazvukovými vyšetřeními..

Indikace po mamografii:

 • pokud se v hrudníku vyskytnou hrudky, může dotykový kontakt způsobit bolest a nepohodlí;
 • identifikace uzlin a deformací kůže, zarudnutí kůže podél obrysu hrudníku;
 • přítomnost výtoku z bradavek;
 • deformace bradavek;
 • neustálé narušení menstruačního cyklu;
 • když je prsa neurčitá;
 • pro včasnou diagnostiku rakoviny - všechny ženy starší 40 let.

Kontraindikace pro mamografii jsou:

 • těhotenství;
 • laktace;
 • věk do 35 let.

Zákaz tohoto postupu je vysvětlen skutečností, že rentgenové záření v těchto případech negativně ovlivňuje tělo. Je možné ji provádět během kojení, pokud existují indikace a lékař trvá na vyšetření.

Mamografie se provádí v konkrétní den, a to kvůli fyziologii. Aby se žena během procedury cítila co nejpohodlněji, měla by být prsa měkká.

Kdy je nejlepší udělat mamograf

V který den cyklu se má mamografovat, závisí na individuálních charakteristikách ženy:

 1. Pokud cyklus trvá méně než 25 dní, postup se provádí od 3 do 5 dnů od okamžiku, kdy začal.
 2. S trváním cyklu přibližně 4 týdny bude správné vyšetřit ženu od 6 do 12 dnů. Odborníci tvrdí, že díky hormonálním procesům probíhajícím v tuto dobu (hojná sekrece estrogenu) je hrudník uvolněný.
 3. Pokud je cyklus delší než 35 dní, je lepší fotografovat od 10 do 18 dnů od jeho začátku..
 4. Po nástupu menopauzy bude postup poskytovat spolehlivé údaje o kterémkoli dni.

Taková studie během ovulace a před menstruací je absolutně neinformativní kvůli velkému množství progesteronu v krvi - hormonu, který významně ovlivňuje stav mléčných žláz.

Ženy se často ptají, zda lze mamografii provádět během menstruace. Odborníci nemají jednoznačnou odpověď, protože menstruace se obecně nepovažuje za kontraindikaci.

Avšak účelnost takového vyšetření je opět dána individuálními charakteristikami ženského těla:

 • pokud menstruační krvácení trvá 3-5 dní, pak je poslední den prsa zcela připravena k vyšetření;
 • s obdobími trvajícími 5 nebo více dní, 5. nebo 6. den, mohou mléčné žlázy zůstat oteklé a hladina progesteronu je poměrně vysoká.

V druhém případě je lepší počkat až do konce kritických dnů. To pomůže učinit mamografii pro ženu pohodlnou a spolehlivou pro diagnostiku..

Pro průběh onemocnění s novotvary je charakteristické nepravidelné krvácení, které lze vnímat jako menstruační.

Pokud po mnoho měsíců žena neměla kritické dny a poté se objevilo krvácení, měla by být urgentně provedena mamografie.

Pravidla postupu:

 1. Předepisuje jej výhradně lékař, který také zvolí nejvhodnější termín.
 2. Pár dní před studiem se musíte vzdát kávy a energetických nápojů.
 3. Pokud byl postup proveden dříve, je třeba pořídit minulé snímky, aby lékař mohl klinicky vyhodnotit klinický obraz.
 4. V den procedury je třeba dbát na hygienu, ale nepoužívejte zvlhčovače a deodoranty - způsobují skvrny na obrázku, které mohou ovlivnit diagnózu.
 5. Je povoleno užívat některé léky proti bolesti, pokud se žena bojí nepohodlí.
 6. Každý prsa se vyšetřuje samostatně umístěním a fixací mezi speciálními tyčemi. Doba trvání procedury je až 20 minut.
 7. V případě potřeby jsou z požadovaných úhlů pořízeny další objasňující fotografie.

V jakém věku se vyšetření provádí?

Na otázku, kdy je možné provádět mamografii bez poškození zdraví, odborníci odpovídají, že žena musí dosáhnout věku 35 let. Různé země mají svá vlastní doporučení týkající se metody a doby vyšetření prsu..

Jako hlavní diagnostická metoda se používá až 35 let starý ultrazvuk. To se vysvětluje nepříznivým účinkem paprsků na mladé tělo s častým používáním (doporučuje se provádět mamografii mléčných žláz jednou za několik let, a pokud je to indikováno, ještě častěji).

I přes potenciální nebezpečí se někteří odborníci domnívají, že mamografická vyšetření lze provádět u všech věkových skupin s nástupem charakteristických příznaků, vzhledem k důležitosti postupu pro přesnou diagnózu.

Kromě toho záleží na typu postupu při rozhodování o tom, kdy si dát udělat prsní mamograf:

 • standard, v důsledku čehož je obraz získán v přímých a šikmých projekcích;
 • prodloužený - pro další boční pohled;
 • pozorování, když je nutné podrobněji studovat konkrétní oblast tkáně;
 • digitální - pro vyšetřování žen v plodném věku.

Implantáty

Procedura k identifikaci nebo vyloučení maligních nádorů v mléčných žlázách je také možná u implantátů. Důvodem je především změna tvaru prsu, ale neměly by se také ignorovat všechny výše uvedené příznaky..

Ale implantáty ztěžují diagnostiku, takže mamografie se provádí jinak než ve standardních situacích. Aby získali spolehlivý obraz, jsou posunuty do strany a mezi mamografové lamely je umístěna přirozená prsní tkáň.

U žen náchylných k mastopatii se během období nošení dítěte a kojení onemocnění zhoršuje, ale nenavštěvují lékaře a nevěnují veškerý čas dítěti. Gynekologové doporučují neignorovat alarmující příznaky a vyhledat pomoc včas.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat prsní mastopatii s menopauzou, aby bylo možné zjistit její příznaky a léčbu patologie, doporučujeme přečíst si na našem webu samostatný článek.

Kdy je možné provést mamografii, den cyklu, vyšetření během těhotenství a menopauzy

Mamografie se nejčastěji používá jako screeningová metoda pro včasnou diagnostiku maligních novotvarů mléčných žláz. Studie poskytuje příležitost identifikovat patologické změny ve tkáních ve všech stádiích jejich vývoje, včetně asymptomatického stadia. Správná příprava na mamografii umožňuje minimalizovat pravděpodobnost chyby v diagnostice.

Jaká je technika

Mamografie je neinvazivní vyšetření prsní tkáně na základě rentgenového záření. Postup zahrnuje pořizování snímků ve dvou nebo třech projekcích, což vám umožní určit přesnou lokalizaci nádoru, pokud je nalezen. Vyšetřují se obě mléčné žlázy. Procedura obvykle netrvá déle než 10 minut.

Tato diagnostická metoda je považována za jednu z nejinformativnějších. Získané snímky ukazují nejmenší novotvary, které během fyzického vyšetření ještě nejsou pociťovány. Díky mamografii mají lékaři možnost předepsat svým pacientům včasnou léčbu bez chirurgického zákroku..

Četnost výzkumu

Vzhledem k tomu, že riziko vzniku rakoviny prsu se u žen po 40 letech zvyšuje, počínaje tímto věkem by měla být diagnostika prováděna pravidelně. Mnoho pacientů má otázku: "Kolikrát ročně je možné provést mamografii po 40 letech, aby nedošlo k poškození těla?" Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby ženy ve věku 40-50 let byly vyšetřovány jednou za 2 roky.


Po dosažení věku 50 let je nutné častěji navštěvovat diagnostickou ordinaci. To je způsobeno skutečností, že s věkem dochází k výraznému oslabení imunitního systému těla a ke změně hormonálních hladin, v souvislosti s nimž se zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Odborníci, kteří odpovídají na otázku, jak často dělat mamografii po 50 letech, říkají, že optimální frekvence postupu je jednou ročně. Pokud má pacientka rakovinu prsu v anamnéze, doporučuje se podstoupit vyšetření nejméně dvakrát ročně.

Při mamografii je tělo vystaveno záření 0,4 mSv (millisievert). S výhradou doporučené četnosti studie není taková expozice schopna narušit fungování různých orgánů a jejich systémů..

Časté procedury mohou pacientovi ublížit (například více než 1krát za 30 dní nebo 1krát několik měsíců po sobě).

Lékaři, když odpovídají na otázku, jak často je možné dělat mamografy po 60 letech, hovoří o frekvenci doporučené pro 50leté ženy. Za přítomnosti alarmujících příznaků (porušení kontur mléčných žláz, bolest na hrudi, těsnění v tkáních, změny tvaru bradavek a výskyt výtoku z nich) je předepsána mamografie bez ohledu na věk pacienta.

Implantáty

Pokud si žena zvětšila prsa implantáty, musíte o tom před vyšetřením informovat lékaře. Tyto prvky nepřenášejí rentgenové paprsky dobře a mohou významně ovlivnit výsledek mamogramu. Blokují lumen a v počáteční fázi často neumožňují zaznamenat onkologické patologie..

Procedura k identifikaci nebo vyloučení maligních nádorů v mléčných žlázách je také možná u implantátů. Důvodem je především změna tvaru prsu, ale neměly by se také ignorovat všechny výše uvedené příznaky..

U žen náchylných k mastopatii se během období nošení dítěte a kojení onemocnění zhoršuje, ale nenavštěvují lékaře a nevěnují veškerý čas dítěti. Gynekologové doporučují neignorovat alarmující příznaky a vyhledat pomoc včas.

Jaký den menstruačního cyklu je lepší diagnostikovat

Jedna z nejčastěji kladených otázek se týká toho, kdy je nejlepší čas udělat si mamograf - před nebo bezprostředně po menstruaci. Na začátku menstruačního cyklu (před ovulací - uvolněním zralého vajíčka z vaječníku) je ženské tělo pod vlivem estrogenů - skupiny ženských steroidních hormonů. Díky nim jsou mléčné žlázy měkčí, uvolněnější a méně citlivé. Proto bude výsledek studie provedené od 5. do 12. dne menstruačního cyklu přesnější a postup bude pacientovi způsobovat minimální nepohodlí. To je odpověď na otázku, v který den cyklu se mamografie provádí..


14. - 16. den (během ovulace) se množství estrogenu v ženském těle zvyšuje a dosahuje svého maxima. Výsledkem je, že se zvyšuje hmotnost žlázových prvků v hrudi, často se navzájem spojují do cyst.

Po dobu 17-28 dnů převládá v ženském těle steroidní hormon progesteron. Pod jeho vlivem dochází ke zvýšení průtoku krve v mléčných žlázách a ke zvýšení jejich otoku. Pokud se během tohoto období provádí mamogram, může paušální tkáň, která není patologická, způsobit falešně pozitivní výsledek testu..

Navíc v této době mnoho žen pociťuje bolest na hrudi, a proto je nemožné ji správně zafixovat mezi dlahy mamografu, aby se získal vysoce kvalitní obraz. Při odpovědi na otázku, zda je možné udělat mamografii před menstruací, je tedy třeba říci, že během tohoto období se postup nedoporučuje..

V případě nouze lze vyšetření provést poslední den menstruace, ale ne dříve, jinak bude obraz zcela neinformativní a neumožňuje ošetřujícímu lékaři stanovit správnou diagnózu.

Během menopauzy (úplné zastavení menstruace a zánik plodnosti ženského těla) nezáleží na tom, kdy podstoupit mamografii. Můžete pořizovat snímky v kterýkoli den vhodný pro pacienta..

Relativní a absolutní kontraindikace

Mamografie má řadu kontraindikací, které je třeba dodržovat:

 • Těhotenství. I přes nutnost mamografie se doporučuje odložit, dokud se dítě nenarodí. Abyste se této potřebě vyhnuli, musíte před koncepcí podstoupit diagnostiku..
 • Kojení období. Mamografie prsu, který je oteklý z mléka, poskytne nepřesné výsledky.
 • Porucha kůže na hrudi. Pokud dojde k onemocnění nebo jinému poškození kůže a není podezření na onkologii, měli byste se zdržet diagnostiky až do uzdravení.

Relativní kontraindikace zahrnují: věk do 35 let, 6 měsíců po ukončení těhotenství, stejně jako operace prsu. Kontraindikací je také plastická chirurgie, během níž byly implantáty instalovány..

Lékařské statistiky jsou každý rok neúprosné. Rakovina prsu je stále mladší a postihuje velmi mladé ženy. Moderní medicína však vyvíjí veškeré úsilí a vybízí ženy, aby nezanedbávaly své zdraví, ale prováděly včasnou diagnostiku mléčných žláz..

Mamografie je absolutně bezbolestný zákrok, jehož dokončení nezabere mnoho času. Tato informativní metoda umožňuje detekovat novotvar v prsu v 80% případů, což představuje nepochybnou výhodu v boji proti této hrozné rakovině.

Rakovinné buňky se rychle rozvíjejí nebo se projevují za několik desetiletí. Proto je důležité pravidelně provádět mamografii, která vám umožní určit i ty nejmenší změny v mléčných žlázách, a dát tak ženě šanci podstoupit léčbu a plně se zotavit..

Postup je uveden v následujících případech:

 • přítomnost formací v oblasti hrudníku;
 • soutok nebo vyboulení určité oblasti na mléčné žláze;
 • změna velikosti prsou, otok, bolestivost;
 • transformace tvaru bradavky, stejně jako přítomnost výtoku z ní.

Mamografie se také provádí jako profylaxe mastitidy, neplodnosti, obezity, mastopatie a po operaci prsu. Nedoporučuje se pro těhotné a kojící ženy.

Pokud je nalezen malý nádor, je nutná chirurgická léčba. Zanedbané onemocnění vede k šíření metastáz, které pronikají do sousedních tkání, kostí, lymfatických uzlin. Takový nádor zpravidla dosahuje velké velikosti a je snadno hmatatelný během samovyšetření. V takovém případě bude za účelem záchrany života ženy muset podstoupit operaci k odstranění prsu, ve kterém se nachází rakovina.

Pro vysoký obsah informací je nutné provést vyšetření prsu v určité dny menstruačního cyklu. Pokud to potřebujete udělat a v jakém období bude výsledek co nejpřesnější, řekneme vám to dále.

Navzdory skutečnosti, že metoda je poměrně informativní a přístupná, má pro její implementaci určitá omezení:

 • Absolutní kontraindikací je tedy období těhotenství. To je způsobeno skutečností, že na tkáně se aplikuje dávka rentgenového záření pro skenování žlázy. Při vystavení plodu může dojít k negativnímu účinku při narušení tvorby orgánů a systémů. Z krátkodobého hlediska to může vést k spontánnímu potratu. Obrazovka nemusí vždy fungovat jako ochrana.
 • Jedna z kontraindikací by měla být považována za podezření na těhotenství. Chcete-li to provést, musíte buď počkat na období menstruace, nebo provést další vyšetření, například laboratorní test na lidský choriový gonadotropin.
 • Během kojení by navíc neměla být prováděna mamografie. Kromě negativního dopadu na tkáň žlázy v této době dochází také k porušení interpretace získaných výsledků. V některých případech můžete získat falešně pozitivní výsledek.
 • Této proceduře je třeba se vyhnout, pokud je vada na pokožce jak na těle žlázy, tak v oblasti bradavek. Pokud neexistuje onkologická bdělost, doporučuje se odložit tuto studii až do uzdravení.

Je třeba vzít v úvahu relativní kontraindikace:

 • Šest měsíců po ukončení těhotenství.
 • Mladý věk ženy, do 35 let, je žena testována pouze s bdělostí na rakovinu.
 • Operativní zákroky na orgánu s nastavením různých typů implantátů. V tomto případě se diagnostický význam ztratí..

Samozřejmě, v otázce, jaký den cyklu má dělat mamografii, se pacienti zajímají o všechny výhody a nevýhody tohoto vyšetření.

Mezi indikace pro mamografii patří takové body jako:

 • Nepříjemné pocity na hrudi, bolestivost mléčných žláz;
 • Během vyšetření nebo palpace je zřejmá přítomnost těsnění v tkáních mléčných žláz;
 • Prsní žlázy změnily tvar;
 • Změnil se také tvar a barva bradavek;
 • Přítomnost výtoku z bradavek;
 • Vizuálně vypadá hrudník větší;
 • Zarudnutí na hrudi.

Vyšetření, jako je mamografie, má některé kontraindikace, mezi nimi:

 • Těhotenství jakéhokoli období. Budoucí matky mají přísný zákaz tohoto typu výzkumu, může být nahrazen ultrazvukem. Mamografie je extrémně škodlivá pro zdraví plodu, může způsobit nevratné změny v těle dítěte;
 • Během období kojení musíte také vyšetření odmítnout;
 • Neměli byste dělat mamografii a mladé dívky. Studie obsahuje rentgenové záření, jehož účinek je nepříznivý pro plodnost;
 • Během menstruace, během a po ovulaci není třeba chodit na mamograf.

Pravidla pro přípravu na řízení

Před mamografem musí žena dodržovat několik doporučení:

 1. 3-4 dny před vyšetřením vyloučte ze stravy čokoládu, alkohol, kávu, silný čaj, protože mohou vést ke zvýšení


citlivost mléčných žláz a výskyt bolesti při jejich fixaci mezi destičkami diagnostického přístroje.

 • Další důležitou podmínkou, která je odpovědí na otázku, jak se připravit na mamografii mléčných žláz, je nepoužívat deodoranty a krémy v oblasti podpaží. Mastek obsažený v kosmetice se může dostat na hrudník a způsobit na obrázcích stíny, které budou považovány za známky patologie.
 • Bezprostředně před zákrokem si musíte sundat šperky na krk a oblečení do pasu.
 • Pokud má pacient snímky pořízené dříve, musí být s sebou při příštím vyšetření. To umožní lékaři studovat dynamiku změn stavu mléčných žláz. Zde je souhrn a vše, co potřebujete pro mamograf..

  Jak probíhá mamografie?

  Standardní ultrazvuk prsu se liší od mamografie tím, že se na prsa aplikují rentgenové paprsky a prsa se upne pomocí speciálních desek. Po zvolení požadovaného období jde žena k proceduře, která se skládá z následujících fází:

  1. Po vstupu do ordinace radiolog požádá pacienta, aby odstranil všechny věci do pasu. Je také nutné odstranit všechny šperky, kovové předměty umístěné od pásu a výše. Pokud jsou pacientovy vlasy příliš dlouhé, budou požádáni, aby je shromáždili.
  2. Pacientka přistoupí k zařízení a stane se tak, jak jí řekne lékař. Ženský hrudník je sevřen mezi dvěma deskami, je vyfotografován snímek.
  3. Poté se prsa uvolní a pacientka se může oblékat. Doba trvání je 10-15 minut, několik dalších minut se věnuje vypracování závěru lékařem.

  Některé ženy nechtějí být vyšetřovány kvůli možné bolesti. Prsa je silně stlačena destičkami, což ženě způsobuje nepohodlí. Nepanikařte předem, vnímání postupu bude záviset na tom, jak se sama pacientka naladí na jeho chování.

  Alternativní diagnostické metody

  Lékaři za účelem vizualizace novotvarů předepisují pacientům jako alternativu k mamografii ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) a magnetickou rezonanci (MRI)..

  Pokud rentgenový snímek jasně ukazuje změny v tkáních mléčných žláz, pak obraz získaný během ultrazvukového skenování také umožňuje posoudit stav regionálních (sousedních) lymfatických uzlin. Ultrazvuková diagnostika poskytuje příležitost k předběžnému rozlišení benigního nádoru od maligního a také ke zvážení ložisek patologie na těch místech, která nejsou viditelná na mamogramu (například pokud jsou blízko hrudníku).

  MRI vám umožňuje získat objemové vrstvené obrázky, které vizualizují i ​​ty nejmenší změny v měkkých tkáních. V tomto ohledu poskytuje tato diagnostická metoda příliš mnoho falešně pozitivních výsledků, a proto jsou pacienti následně zbytečně podrobováni mnoha nepříjemným testům, včetně biopsií..

  Vyšetření pomocí skeneru magnetické rezonance je navíc dlouhé (více než 30 minut) a drahé. Proto se doporučuje provést po mamografii, pokud má žena alarmující příznaky, ale na základě přijatých rentgenových paprsků lékař nemůže diagnostikovat.

  V reakci na otázku, zda je bolestivé provádět mamografii mléčných žláz, je třeba říci, že vše závisí na individuální citlivosti pacientky a jejím prahu bolesti. Ženy mohou pociťovat nepohodlí při svírání prsou mezi destičkami rentgenového přístroje, ale pouze u 15% pacientů dochází k výrazné bolesti..

  Jak ukazuje praxe, bolestivé pocity vznikají u žen, jejichž mléčné žlázy jsou velmi elastické. V ojedinělých případech bolest přetrvává několik hodin po vyšetření. U pacientů po stanovení diagnózy je extrémně vzácné, že mají na povrchu prsu malé hematomy. Proto není důvod se zkoušky bát..

  Mnoho žen je obeznámeno s problémem svědění před menstruací. V pochvě se objevují nepohodlí, mění se povaha výtoku, stydké pysky mírně bobtnají.