Co je to luteální fáze u žen?

Publikováno: 23. prosince 2019

Všechny krásné ženy vědí, co je to menstruační cyklus. Ale jen málo lidí ví, co je u žen luteální fáze. Toto období hraje důležitou roli v případě těhotenství. Odchylky během tohoto časového období umožňují detekovat závažné patologie, proto by každá žena měla znát zvláštnosti průběhu této části menstruačního cyklu..

Luteální fáze je období, které začíná po zrání folikulu a pokračuje až do kritických dnů. Vyznačuje se syntézou hormonů odpovědných za výživu embrya. Luteální fáze vykonává v těle ženy následující funkce:

 • připravuje dělohu na připojení embrya;
 • zachovává těhotenství, dokud se nevytvoří placenta;
 • zabraňuje potratu;
 • snižuje kontrakci dělohy;
 • udržuje optimální tělesnou teplotu;
 • zabraňuje tvorbě dalšího vajíčka v případě početí.

V který den cyklu dochází k luteální fázi??

Celé období po ukončení menstruačního krvácení je rozděleno do 3 období. První je folikulární fáze, během níž dochází k tvorbě a zrání folikulu s vejcem působením hormonu estrogenu.

Pak nastane ovulace - to je další období, které netrvá déle než 2 dny. Vyznačuje se příznivými podmínkami pro početí.

Posledním obdobím menstruačního cyklu je luteální fáze. Vyskytuje se po ovulaci a poskytuje nezbytné podmínky pro vývoj embrya v případě početí, protože podporuje akumulaci živin ve svalech.

K luteální fázi dochází vždy od poloviny cyklu. Pokud cyklus trvá 28 dní, pak tato fáze nastává 15-16 dní, pokud 30 dní - 16-17 dní. Někdy je obtížné vypočítat první den luteální fáze, protože její nástup závisí také na délce menstruace..

Co se děje během luteální fáze?

Když je vejce zralé, folikul praskne. Ovulace začíná. Trvá to 1-2 dny. Pak přichází luteální fáze. V této době začíná syntéza hormonu žlutého tělíska, progesteronu. Hormon vytváří příznivé podmínky pro vývoj těhotenství.

Pokud došlo k početí, hormon corpus luteum poskytne podporu těhotenství, dokud se nevytvoří placenta. Od tohoto okamžiku začne placenta sama produkovat progesteron. Pokud nedošlo k početí, na konci luteální fáze začíná menstruace.

Míra progesteronu v luteální fázi

Hladiny progesteronu se mění během menstruačního cyklu. Během luteální fáze se pohybuje od 7 do 56 pmol / l. Po ovulaci je hladina progesteronu minimální, poté se jeho koncentrace neustále zvyšuje, ale na začátku menstruace klesá, pokud nedojde k početí.

Snížení nebo zvýšení koncentrace progesteronu v luteální fázi může naznačovat narušení hormonálního systému ženy. Hladinu hormonu lze určit výlučně laboratorně - provedením krevního testu. Je důležité se řádně připravit na darování krve, abyste získali co nejpřesnější hodnoty..

Před analýzou je nutné vyloučit ze stravy tučné a smažené potraviny. Alkohol a káva se nedoporučují. Nervové šoky nebo fyzická aktivita mohou také ovlivnit výsledky testu..

Kromě toho je důležité správně vypočítat fázové období. K tomu je vhodné označit menstruační cyklus v kalendáři na několik měsíců..

Snížený progesteron v luteální fázi

Snížené hladiny progesteronu:

 • chronický zánět vnitřních pohlavních orgánů;
 • perzistence folikulů (hyperestrogenismus);
 • anovulační dysfunkční děložní krvácení (snížená sekrece progesteronu ve 2. fázi menstruačního cyklu);
 • různé formy nepravidelností menstruace;
 • užívání řady léků: ampicilin, karbamazepin, cyproteron, danazol, epostan, estriol, goserelin, leupromid, perorální antikoncepce, fenytoin, pravastatin, prostaglandin F2 atd..

Důležité! Při nízké hladině progesteronu v luteální fázi lze pozorovat potíže s nástupem těhotenství. Kromě toho se zvyšuje riziko potratu nebo předčasného porodu..

Pokud je hladina progesteronu pod normálem, kontroluje se také koncentrace estradiolu. Odchylky od normy naznačují hormonální poruchy. V takových případech je hormonální substituční léčba vybrána lékařem. Navíc je předepsána proteinová strava. Je také nutné vyhnout se stresovým situacím a věnovat dostatek času odpočinku..

Zvýšený progesteron v luteální fázi

Následující příznaky mohou naznačovat zvýšenou hladinu progesteronu v luteální fázi:

 • akné;
 • problémy s pamětí;
 • otok tkání;
 • zvýšená úzkost;
 • potíže se soustředěním;
 • krvavý, rozmazaný výtok;
 • časté bolesti hlavy;
 • úzkost, deprese.

Důležité! Hladiny hormonů mohou během těhotenství stoupat. V ostatních případech nadbytek normy naznačuje vývoj patologie močového nebo reprodukčního systému (selhání ledvin a další onemocnění ledvin, novotvary atd.), Proto jsou pacientům přiděleny další studie k zjištění příčiny.

Jak vypočítat luteální fázi?

Existuje několik způsobů, jak vypočítat luteální fázi. Metody jsou přesné a snadno použitelné. Je docela snadné vypočítat kalendářní období. Fáze žlutého tělíska začíná obvykle ve druhé polovině menstruačního cyklu. K určení doby cyklu stačí označit kritické dny v kalendáři. Luteální fáze obvykle začíná uprostřed menstruačního cyklu a trvá až do nástupu menstruace.

Významnou roli hraje také doba menstruace. Čím déle to trvá, tím později začíná luteální fáze. Můžete také stavět na ovulaci. Jeho přibližné dny lze vypočítat pomocí online kalendářů. Je důležité si uvědomit, že hlavní nevýhodou této metody je její nepřesnost..

Luteální fázi můžete také vypočítat měřením bazální teploty. Denně je nutné měřit teplotu v konečníku. Během ovulace se ukazatele zvýší na 37-37,5 stupňů, někdy dokonce ještě výše. Po tomto období začíná luteální fáze..

Obecně se tato metoda vyznačuje vysokou přesností, ale za předpokladu, že žena nemá chronické zánětlivé procesy, které jsou doprovázeny zvýšením tělesné teploty.

Přesnější metodou je použití ovulačního testu. Luteální fáze začíná, když je ovulace diagnostikována testem (2 proužky).

Za nejpřesnější metodu se považuje ultrazvuk. Během studie je jasně viditelný proces a stupeň zrání folikulů, stejně jako tvorba žlutého tělíska a další procesy. Období ovulace je určeno velikostí dominantního folikulu.

Pro výpočet luteální fáze může být předepsána analýza progesteronu v krvi. Koncentrace hormonu umožňuje vypočítat období luteální fáze, i když při hormonálních poruchách mohou být výsledky testu nesprávně dekódovány.

Co je to luteální fáze u žen

V který den cyklu dochází k luteální fázi?

Menstruační cyklus se skládá ze tří období: folikulární, ovulační, luteální. Během folikulární fáze se zvyšuje hormonální aktivita vaječníků, folikul dozrává. Na začátku tohoto období dochází k menstruaci. Uvolnění vajíčka nebo ovulace nastává během ovulační fáze.

Luteální fáze nebo LF je poslední období menstruačního cyklu. Začíná to 14. až 15. den bezprostředně po uvolnění vajíčka. Trvání luteální fáze je 12-16 dní, v závislosti na délce celého cyklu. V průměru je toto období 14 dní. Fáze končí nástupem menstruace.

Po uvolnění vajíčka se vytvoří žluté tělo. Je to zničený folikul, ze kterého se vynořila reprodukční buňka. Jeho stěny jsou posíleny, na místě průlomu se objeví krevní sraženina. Samotný folikul je naplněn látkou zvanou lutein, která se skládá z mastných molekul a má nažloutlý odstín..

V luteální fázi se tělo připravuje na těhotenství.

Po vytvoření žlutého tělíska uvolňuje progesteron, připravuje děložní výstelku na zavedení vajíčka a také zlepšuje fungování mléčných žláz. Normální koncentrace hormonu napomáhá nástupu těhotenství. Žláza také vylučuje estradiol.

Pokud došlo k početí, velikost žlutého tělíska se zvětšuje, zajišťuje produkci androgenu a estradiolu. Tyto látky snižují kontraktilní aktivitu děložního orgánu, pravděpodobnost potratu, připravují mléčné žlázy na krmení. Pokud nedošlo k oplodnění, žluté tělísko přestane produkovat hormony a poté začne menstruační krvácení. Žláza přestane fungovat 2 dny před menstruací.

Koncept nedostatečnosti luteální fáze

Luteální fáze poskytuje hormonální hladiny, které jsou nezbytné pro nástup a udržení těhotenství. Žluté tělo během tohoto období menstruačního cyklu poskytuje normální koncentraci progesteronu. S nedostatkem LF nebo NLF množství hormonu klesá, nástup těhotenství je obtížný.

Žena má následující příznaky:

 • porušení menstruačního cyklu;
 • bolení břicha;
 • hojné nebo řídké výtoky během menstruačního krvácení;
 • zkrácení nebo prodloužení cyklu.
 • problémy s koncepcí;
 • potraty způsobené tenkou vrstvou endometria v děloze;
 • neplodnost.

S těmito příznaky potřebuje pacient vyšetření a léčbu..

NLF má 2 typy:

 1. Hypoprogesteron. Vede k nízké koncentraci progesteronu, což přispívá ke ztenčení endometria, nedostatečnému rozvoji žlutého tělíska.
 2. Hyperprogesteron. Vyznačuje se výskytem estrogenu, který potlačuje normální práci progesteronu.

Tyto patologie se objevují v důsledku endokrinopatií, zánětlivých onemocnění a poranění pánve, narušení hypotalamu, nádorových procesů, stresu a vyčerpávající fyzické námahy..

Jak určit načasování luteální fáze

K určení načasování LF se doporučuje vypočítat, jak dlouho trvá menstruační krvácení. K tomu si vedou kalendář, ve kterém si označují začátek a konec menstruace..

K identifikaci začátku fáze se počítá 14 dní od začátku menstruace. Tato metoda je vhodná pro pacienty s jasným 28denním cyklem..

Pokud má žena nepravidelný cyklus, je lepší stanovit ovulaci měřením bazální teploty.

Měření se provádějí v pochvě nebo konečníku. Mírné zvýšení teploty na 37 ° C uprostřed cyklu naznačuje nástup ovulace. Tento den je považován za začátek luteální fáze..

Instrumentální vyšetřovací techniky u žen

Povahu kurzu LF lze určit pomocí laboratorních a instrumentálních diagnostických metod. Instrumentální metody zahrnují ultrazvukové vyšetření. Lékař se podívá na stav vaječníků, folikulů. Pokud existuje NLF, během studie pokles tloušťky sliznice dělohy, nedostatečný vývoj žlutého tělíska, snížení průtoku krve v oblasti vaječníků.

Rovněž se provádí biopsie výstelky dělohy. Provádí se k posouzení práce receptorového aparátu, který je ovlivněn hormonem progesteron.

Míra progesteronu během Lf období

Kromě instrumentálních technik se používá také laboratorní diagnostika. U pacienta jsou odebrány vzorky pro hladinu progesteronu. Normální hodnota tohoto hormonu je 6,99 - 56,63 pmol / l. Jeho maximální množství je pozorováno 7 dní po uvolnění vajíčka. V tuto chvíli je analýza provedena. Berou také krev pro další pohlavní hormony..

Luteální fáze je důležitá pro těhotenství. Zajišťuje normální připevnění vajíčka k výstelce dělohy, předchází potratům. U NLF se rozvíjí neplodnost, která vyžaduje okamžitou léčbu.

Luteální fáze cyklu

Luteální fáze (LF) je poslední období cyklu, ke kterému dochází mezi ovulací a menstruací. Také se jí říká fáze žlutého tělíska..

 1. Co se děje v těle
 2. Příznaky luteální fáze
 3. Stav kůže
 4. Dopad na psycho-emocionální stav
 5. Povaha vypouštění
 6. Tělesná teplota
 7. Výpočet luteální fáze
 8. Míra progesteronu v luteální fázi
 9. Nízký progesteron
 10. Vysoký progesteron

Co se děje v těle

Během luteální fáze se žluté tělo podílí na produkci progesteronu, estrogenů a androgenů. Současně dozrávají endometriální žlázy a ženský reprodukční systém se aktivně připravuje na nástup těhotenství. Když luteální fáze dosáhne středu, je estrogen a progesteron na své maximální koncentraci. Současně je možná implantace oplodněného vajíčka.

Procesy ve vaječníku v luteální a folikulární fázi

Luteální fáze je nezbytná k zajištění těchto funkcí v ženském těle:

 • příprava na těhotenství a jeho uchování;
 • prevence potratů;
 • snížená kontrakce dělohy;
 • udržování optimální tělesné teploty.

Selhání luteální fáze je častou příčinou netehotenství.

Pokud došlo k těhotenství, progesteron se aktivně produkuje za vzniku placenty. Jinak koncentrace hormonů klesá, žluté tělo přestane fungovat a endometrium je odmítnuto. Projevuje se ve formě menstruace.

Příznaky luteální fáze

Příznaky luteální fáze závisí na množství progesteronu během tohoto období. Zvýšená koncentrace je plná akné, poruch učení, zhoršení nálady a úzkosti. Pokles doprovází pocit únavy, ospalost, otoky, bolesti hlavy. K určení hladiny progesteronu se doporučuje provést krevní test.

Stav kůže

Kůže reaguje na luteální fázi cyklu vyrážkami, otoky a zpomalením metabolických reakcí. Během tohoto období se doporučuje odložit kosmetické procedury: peelingy, čištění a jiné agresivní techniky..

Dopad na psycho-emocionální stav

Vědci zjistili, že emoční stav ženy během Lf závisí na kvantitativním obsahu melatoninu a cirkadiánních rytmech. Během tohoto období klesá koncentrace melatoninu, žena se stává podrážděnější. Žena má zvýšenou potřebu vitamínů rozpustných ve vodě a v tucích: kyselina askorbová, vitamíny skupiny B, A, D, E, stejně jako hořčík, kyselina listová. Nedostatek základních látek také vede ke snížení nálady..

Povaha vypouštění

Během ovulace se zvyšuje množství sekrece sliznice v pochvě. To je způsobeno účinky estrogenu. Žena může na spodním prádle nebo kalhotkách označit stopy po vybití. Zpočátku mají bělavý odstín, mohou se protáhnout, postupem času se stávají průhlednějšími a viskóznějšími, připomínajícími bílou slepičí vejce. Normálně není nepříjemný zápach, výtok se stává „kluzčím“. Pokud jsou v sekreci sliznice krvavé nečistoty, znamená to, že folikul praskl a začala ovulace.

Tělesná teplota

Během luteální fáze stoupá tělesná teplota. Když se ukazatele zvýší nad 37,1 stupňů, znamená to nástup ovulace. Metoda může být nepřesná, pokud má žena chronický zánětlivý proces, který vede k mírnému zvýšení tělesné teploty.

Výpočet luteální fáze

Jednoduché a přesné metody výpočtu luteální fáze.

Používání menstruačního kalendáře. Chcete-li zjistit délku MC, označte začátek menstruace - toto je první den cyklu. LF se vyskytuje uprostřed cyklu a trvá až do další menstruace. Čím delší období, tím později LF přijde. Abychom to určili, mnoho odborníků bere jako základ datum ovulace..

Pomocí ovulačních testů. Když zařízení ukazuje 2 pruhy, znamená to nástup ovulace, následovaný nástupem luteální fáze.

Měření bazální teploty pomáhá určit datum ovulace a Lf. Žena každý den rektálně měří svou tělesnou teplotu a výsledky získané zaznamenává do samostatného notebooku. Na základě získaných údajů můžete vytvořit graf bazální teploty.

Nejpřesnější a nejspolehlivější metodou je instrumentální ultrazvuková diagnostika. Specialista na ultrazvukovou diagnostiku hodnotí zrání folikulů, přítomnost žlutého těla. Ovulace je určena velikostí dominantních folikulů.

Míra progesteronu v luteální fázi

Výkyvy progesteronu v této fázi jsou od 7 do 55 pmol / l. Hormon postupně stoupá po ukončení ovulace. Pokud těhotenství nepřijde a menstruace začala, pak se opět snižuje. Nízké nebo vysoké hladiny během tohoto období mohou naznačovat nerovnováhu v ženském hormonálním systému..

Pro posouzení hladiny progesteronu se zobrazuje laboratorní diagnostika: studie krevních parametrů. Chcete-li získat spolehlivý výsledek testování, musíte se připravit:

 • odmítnout mastné a smažené potraviny v předvečer vyšetření;
 • vyloučit alkoholické nápoje, kofein;
 • nevystavujte tělo fyzickému stresu;
 • zdržet se nervového šoku.

Ke správnému výpočtu nástupu luteální fáze doporučují gynekologové vést kalendář menstruačního cyklu.

Nízký progesteron

Pokles progesteronu může být projevem chronického zánětu, hyperestrogenismu a menstruačních nepravidelností. Problémy vznikají při početí dítěte, je možné těhotenství ukončit nezávisle. Výsledek může být nespolehlivý, pokud žena užívá léky na bázi karbamazepinu, ampicilinu, fenytoinu, estriolu a perorálních kontraceptiv. Je nutné informovat lékaře o tom, které skupiny drog pacient v současné době užívá nebo které užíval v nedávné minulosti..

Na pozadí nízkého progesteronu je rozhodně kontrolován estrogen. V případě hormonálního selhání lékař vybírá léky individuálně. Ženě se doporučuje zavést do stravy dostatečné množství bílkovin, vyhnout se stresu a více odpočívat.

Vysoký progesteron

Vnější projevy vysokého progesteronu jsou následující příznaky:

 • kožní vyrážky;
 • potíže s pamětí;
 • pocit úzkosti;
 • porušení koncentrace pozornosti;
 • otok;
 • zvýšená úzkost;
 • bolest hlavy;
 • špinění špinění před nástupem menstruace;
 • depresivní stav.

Zvýšený progesteron je markerem těhotenství. V ostatních případech je to známkou narušení ženského reprodukčního systému, může být spojeno s nádorovým procesem v hypofýze. Chcete-li zjistit přesnou příčinu porušení, provede se komplexní vyšetření a dodržují se doporučení ošetřujícího lékaře.

K určení nástupu luteální fáze a kvantitativního obsahu progesteronu během tohoto období se doporučuje poradit se s gynekologem. Lékař vám pomůže vybrat nejlepší volbu pro domácí, laboratorní nebo instrumentální diagnostiku a vyhodnotit získané výsledky. Kolísání koncentrace progesteronu nemusí vždy vyžadovat lékařskou korekci. V některých případech stačí změnit svůj životní styl, upravit stravu, vzdát se špatných návyků. Samoléčba je nepřijatelná, protože může zhoršit situaci a vyvolat komplikace.

Co je to luteální fáze u žen

Je běžné, že moderního člověka zajímá, jak jeho tělo funguje a jak funguje. Téměř každá dívka alespoň jednou přemýšlela o tom, co je to luteální fáze a jak souvisí s jejím menstruačním cyklem..

Menstruační cyklus je tedy složitý hormonálně závislý proces v těle ženy, který je naprosto nezbytný k přípravě všech orgánů a systémů, zejména reprodukčního systému, k těhotenství a početí dítěte. Za menstruační cyklus se považuje první den krvácení. Jeho nepravidelnosti nebo úplná absence menstruace nebo amenorea naznačují vážné zdravotní problémy. Normálně je u dívek délka cyklu stabilní a rozdíl se může pohybovat od 2 do 5 dnů. Normální rozsah pro délku cyklu je 21-35 dní. Skládá se ze dvou po sobě jdoucích fází, mezi nimiž dochází k ovulaci:

 1. folikulární fáze;
 2. ovulace;
 3. luteální fáze.

Fáze menstruačního cyklu, jak vypočítat trvání každé fáze a co se děje během každé fáze v těle

 1. Folikulární fáze se počítá od prvního dne krvavého výtoku nebo menstruace. Trvá přibližně 12-15 dní do ovulace. Například s trváním cyklu 28–30 dní dochází k ovulaci 13. – 17. Den cyklu. Během této fáze dozrává dominantní folikul obsahující vajíčko ve vaječníku (jedná se o spárovaný ženský endokrinní orgán, který uchovává celý soubor ženských vajíček od okamžiku narození). Přibližně ve středu cyklu praskne membrána jednoho (zřídka dvou) dominantního folikulu a vynoří se z něj ženská reprodukční buňka nebo vajíčko, které vstupuje do lumenu vejcovodu a začíná se pohybovat směrem k tělu dělohy pro následné oplodnění.
 2. Ovulace nastává v okamžiku prasknutí folikulární membrány a uvolnění vajíčka z ní, které nese ženský genetický materiál pro přenos na potomky. Oocyt se pohybuje podél otvoru vejcovodu, aby se setkal se spermatem a pro další připojení ke stěně dělohy. Pokud v ten den došlo k sexuálnímu kontaktu s penetrací, spermie s vajíčkem se budou pohybovat směrem k sobě, dojde k oplodnění a těhotenství. Je třeba poznamenat, že ani zdravé ženy nemají ovulaci ve všech cyklech. Normálně by měly být alespoň 3 ovulační cykly ze tří zvažovaných. Proto v případě neúspěšných pokusů o otěhotnění lékaři nejprve navrhnou, aby se pár pravidelně pokoušel počat dítě po dobu 1 roku a teprve poté byl vyšetřen na neplodnost.
 3. Luteální fáze, nebo se jí říká fáze žlutého tělíska, začíná prudkým zvýšením luteinizačního hormonu v krvi v reakci na ovulaci a končí prvním dnem krvácení nového cyklu. Současně se ve vaječníku, v místě folikulu, ze kterého vajíčko odešlo na ovulaci, vytvoří žluté tělísko, jehož buňky začnou produkovat progesteron. Je to těhotenský hormon, protože pomáhá udržovat těhotenství až do narozenin dítěte. Pokud ale v současném cyklu došlo k ovulaci a nedošlo k oplodnění a nedojde k těhotenství, buňky žlutého tělíska přestanou produkovat progesteron a začne další menstruace. Krvácení je indikátorem toho, že žena není těhotná a její tělo se v příštím cyklu znovu připravuje na těhotenství..

Jak vypočítat odhadovaný den ovulace

Můžete vypočítat odhadované datum ovulace doma, v závislosti na délce menstruačního cyklu..

V který den cyklu dochází k luteální fázi?

Menstruační cyklus je komplexní systém cyklických změn v těle ženy, který se skládá z několika fází. Každá fáze má svůj vlastní význam a je regulována pohlavními hormony po celý cyklus. Zvažte, co znamená luteální fáze cyklu, jak ji vypočítat a jakou roli hraje v reprodukční funkci?

Fáze menstruačního cyklu

Biologickým cílem menstruačního cyklu, který zahrnuje měsíční cyklické změny, je připravit tělo ženy na pravděpodobné těhotenství. Chcete-li pochopit, co je luteální fáze a v jaký den cyklu začíná, zvažte všechny fáze menstruačního cyklu:

Folikulární

Začíná první den menstruace, s nástupem krvácení. Během tohoto období začíná ženské tělo produkovat folikuly stimulující hormon (FSH), který je zodpovědný za zrání určitého počtu folikulů ve vaječníku..

Každý folikul obsahuje vejce, které je připraveno na otěhotnění. V průběhu času se koncentrace FSH postupně snižuje a nadále se vyvíjí pouze jeden folikul, který se nazývá „dominantní“ a emituje estrogen. Ke změnám dochází ve vnitřní výstelce dělohy (endometrium). V době početí zhoustne, naplní se tekutinou a živinami a připraví se na „přijetí“ oplodněného vajíčka.

Průměrná doba trvání folikulární fáze se může pohybovat od 12 do 14 dnů. Jeho dokončení nastává, když v těle ženy dojde k prudkému zvýšení (uvolnění) luteinizačního hormonu. To znamená začátek ovulace..

Ovulační

Krátká fáze menstruačního cyklu, během níž se pod vlivem luteinizačního hormonu uvolní z folikulu vajíčko. Ovulace trvá od 16 do 32 hodin. Během tohoto období je vajíčko připraveno k početí. Během ovulace mnoho žen pociťuje bolest v podbřišku z jednoho z vaječníků.

Luteal

Poslední fáze po ovulaci. Průměrná doba trvání je od 12 do 14 dnů před nástupem špinění. Dále se pokusíme zjistit, co je luteální fáze, v jaký den cyklu dochází a také jak progesteron ovlivňuje nástup těhotenství.

Co je to luteální fáze

Luteální fáze je čas intenzivní přípravy ženského těla na pravděpodobné početí. Jedná se o období mezi prasknutím folikulu před nástupem menstruace nebo těhotenství. Folikul, ze kterého vyšlo vajíčko, se uzavře a začne tvořit žluté tělo, dočasnou žlázu produkovanou progesteronem, androgenem, estradiolem a estrogenem. Jedná se o ženské hormony, které stimulují zesílení endometria..

Úkolem progesteronu je zajistit příznivé podmínky v děloze pro „zavedení“ oplodněného vajíčka a v budoucnu poskytnout embryu živiny. A také těhotenský hormon zvyšuje práci mléčných žláz. Mléčné kanály se rozšiřují, žlázy bobtnají a jsou bolestivé. Po vývoji placenty funkce žlutého tělíska slábne.

S úspěšnou implantací embrya do děložní dutiny začne ženské tělo produkovat hormon hCG. Právě na něj reagují těhotenské testy, které se provádějí se zpožděním menstruace. Pokud embryo není fixováno v děloze nebo nedošlo k početí, potom se žluté tělísko postupně degeneruje a koncentrace luteinu, pohlavních hormonů klesá. To znamená, že žena začala své další období..

Role luteální fáze v reprodukčním systému:

 1. Děloha se připravuje na implantaci embrya;
 2. Blokování zrání nového vajíčka;
 3. Udržování těhotenství před tím, než se začne tvořit placenta;
 4. Regulace tělesné teploty.

Jak znát a vypočítat luteální fázi

Za začátek luteální fáze je třeba považovat den následující po ovulaci. Pro výpočet se průměrná doba trvání konečné fáze měsíčního cyklu odebírá od 12 dnů do 2 týdnů od data ovulace do prvního dne menstruace. U každé ženy je výpočet individuální, protože měsíční cyklus se pohybuje od 21 do 30 dnů. Pro výpočet luteální fáze menstruačního cyklu je nutné vypočítat čas uvolnění vajíčka (ovulace) z menstruačního kalendáře. V této fázi si žena všimne následujících příznaků:

 1. Ovulace může být určena charakteristickým výbojem. Stávají se průhlednými, tažnými, tekutými strukturami.
 2. Měření bazální teploty je jednou z nejpřesnějších metod stanovení ovulace, které ženy používají k řízení svého cyklu. Během uvolňování vajíčka ze zralého folikulu dochází k prudkému skoku bazální teploty. Teploměr ukazuje tělesnou teplotu 37 - 37,1 stupňů, která se udržuje na této úrovni po dobu tří dnů.

Kromě vlastních vjemů a signálů těla se luteální fáze stanoví pomocí ovulačního testu. Tento test poskytuje relativně přesné datum, od kterého se má začít počítat..

Je možné otěhotnět během luteální fáze?

Během tohoto období je možné počat dítě. Ale záleží na tom, kdy došlo k ovulaci, vzhledem k tomu, že život vaječných buněk trvá 1–2 dny. Vzhledem k tomu, že hladina progesteronu je v tomto období vysoká, je šance na úspěšné těhotenství vysoká..

Odchylka od normy: koncept selhání luteální fáze

Jednou z příčin neplodnosti je nedostatečné trvání luteální fáze (méně než 10 a více než 16 dní) spolu s nepravidelnou menstruací. Nízká produkce těhotenského hormonu neumožňuje děloze připravit se na implantaci vajíčka do jeho dutiny a rychlé vyhynutí žlutého tělíska vede k potratu. Často se to stává překážkou požadovaného těhotenství. Krátká luteální fáze 10% je problém ženské neplodnosti.

Hlavní příznaky této patologie jsou:

 1. Selhání data menstruace, stejně jako změny v povaze menstruačního toku dělohy, které mohou být buď vzácné, nebo hojné.
 2. Žena zažívá bolesti v podbřišku, změny nálady a podrážděnost.
 3. Dlouhodobá neschopnost otěhotnět, neplodnost.
 4. Potraty v časném těhotenství v důsledku nedostatečné vrstvy endometria v děloze.
 5. Tyto menstruační nepravidelnosti jsou způsobeny:
 6. Stresující situace, neurózy, které mají negativní dopad na reprodukční systém.
 7. Zánětlivé procesy v přílohách nebo vaječnících.
 8. Vysoká hladina prolaktinu v těle.
 9. Hyperadrogenismus (vaječníky nebo nadledviny).
 10. Dysfunkce štítné žlázy.

Krátká luteální fáze menstruačního cyklu je obtížné určit, protože patologie je asymptomatická, s výjimkou porušení doby trvání menstruace.

V některých případech je pozorována zvýšená koncentrace progesteronu a je diagnostikována dlouhá luteální fáze. S touto odchylkou žena pociťuje celkovou únavu, bolesti hlavy, podrážděnost.

Vnější příznaky patologie - zhoršující se stav pokožky (objevuje se mastnota nebo akné), nežádoucí ochlupení těla, rychlé přibývání na váze a citlivost prsů.

Jak diagnostikovat patologii

K určení příčiny se používají ultrazvukové vyšetření ženských reprodukčních orgánů. Moderní metoda pro stanovení ovulace vám umožňuje vypočítat přesný čas uvolnění vajíčka a také zjistit velikost dominantního folikulu. Na základě nezbytných krevních testů, testů na ukazatele progesteronu, stanovení bazální teploty během ovulace, gynekolog identifikuje hlavní důvody odchylky od normy a předepisuje léčbu. Při laboratorní diagnostice se bere v úvahu individuální trvání menstruace.

Metody léčby

Po absolvování analýzy se na základě diagnózy provádí hormonální terapie léky, jako jsou:

 • Duphaston;
 • Utrozhestan;
 • Follitropiny - léky, které zvyšují produkci pohlavních hormonů.

Dávkování a délka léčby se stanoví individuálně..

Kromě hormonální terapie se pacientovi doporučuje změnit prostředí, odpočívat, omezit těžkou fyzickou aktivitu, užívat sedativa a vitamíny k obnovení stabilního emočního pozadí, které ovlivňuje úspěšné pojetí. V případě, že příčinou patologie je určité porušení anatomické struktury reprodukčních orgánů nebo nádor, který se vytvořil u ženy, použije se chirurgický zákrok.

Luteální fáze menstruačního cyklu (progesteron, corpus luteum): význam a problémy při přípravě těla na těhotenství


V ženském těle během měsíce dochází k mnoha změnám spojeným s prací reprodukčního systému. Například 10-16 dní před nástupem menstruace, po ovulaci, začíná luteální fáze cyklu.
Menstruační cyklus je rozdělen do dvou hlavních fází: před ovulací - folikulární a po ní - luteální. Fáze pre-ovulace může trvat jinou dobu, a to nejen u různých žen, ale u každé z nich. Tato fáze zpravidla určuje délku celého cyklu a na tom závisí zpoždění menstruace, protože fáze žlutého tělíska je téměř vždy nezměněna.

Základní pojmy

Základní znalosti o menstruačním cyklu pomohou pochopit, co je luteální fáze a proč je nedostatečná („těhotenský hormon“ progesteron neodpovídá normám).

Normálně trvá 28 dní a skládá se ze tří střídavých období:

 1. Folikulární - nastává po skončení menstruace. Hladina estrogenu v těle stoupá, což vede ke zrání folikulů ve vaječnících.
 2. Produkuje se ovulační - luteinizační hormon, který je až do konce vyzrálého dominantního folikulu připraven k prasknutí.
 3. Luteální - dochází k prasknutí žlutého tělíska zabarveného tuky a pigmenty nahromaděnými v jeho buňkách. V důsledku toho jsou v děloze pozorovány sekreční procesy, to znamená, že se připravuje na možné těhotenství. Pokud při veškerém úsilí partnerů k oplodnění nedojde, znamená to, že v tomto období cyklu dochází k porušování..

Jaká je doba trvání Lf po ovulaci, závisí jak na „životě“ Graafovy bubliny, tak na vlivu ženských hormonů na fungování reprodukčních orgánů.

Co se stane během fáze

Jaká je luteální fáze u žen? Toto je název stádia mezi ovulací a prvním dnem nového období. V který den cyklu začíná, je snadné vypočítat: k datu nástupu menstruačního krvácení je třeba přidat dva týdny, nezapomenout na možnou chybu +/- 2 dny.

Luteální fáze cyklu je období aktivního uvolňování hormonů v krvi: progesteron, estradiol a androgen. Právě teď je děloha schopna připojit oplodněné vajíčko na svou sliznici..

Pokud během fáze dojde k oplodnění, žluté tělo nadále produkuje progesteron. O něco později tato funkce přejde na již vyvinutou placentu na požadovanou úroveň. Pokud nedojde k početí, množství "těhotenského hormonu" zmizí, samotné luteální buňky zemřou a žena začne další menstruaci. Odtud je jasné, co je folikulární fáze - vzhled nových folikulů..

Progesteron sólo

Od okamžiku menstruace v těle ženy jsou zahájeny procesy obnovy endometria. K tomu dochází pod vlivem estrogenu vylučovaného vaječníky. Po 12-14 dnech vajíčko dozrává, folikul praskne a na jeho místě, ihned po ovulaci, začíná vývoj žlutého tělíska. Od tohoto okamžiku se počítá luteální fáze (fáze žlutého tělíska).

Folikuly stimulující (FSH) a luteinizační (LH) hormony již nemají tak vysoké koncentrace. Ale bez jejich vrcholu v předvečer ovulace by další změny byly nemožné. LH se uvolňuje impulzivně a stimuluje produkci progesteronu vaječníky. A to je hlavní hormon fáze žlutého tělíska.

Luteinizace prasklého folikulu znamená akumulaci luteinového pigmentu ve speciálních buňkách theky. Současně hypertrofují, zvyšují produkci steroidních hormonů. Jejich přívod krve je zvýšen v důsledku růstu nových kapilár.

Buňky získávají schopnost syntetizovat progesteron z lipoproteinů s nízkou hustotou. Aby byli schopni zachytit tento typ tuku z krevního řečiště, potřebujete dostatečný počet receptorů, které se tvoří působením LH. S poklesem množství luteinizačního hormonu bude narušen celý mechanismus syntézy progesteronu. Největšího množství dosahuje do poloviny druhé fáze, obvykle 21 dnů cyklu. Ale vzhledem k možným výkyvům v trvání první fáze se předpokládá, že maximální hodnota progesteronu klesá sedmý den po ovulaci.

Trvání luteální fáze je konstantní a je 13-14 dnů. Během této doby dochází pod vlivem progesteronu k následujícím změnám:

 • v endometriu - zvyšuje se počet cév a žláz;
 • ve svalech dělohy - tonus a kontraktilita se snižují;
 • v mléčných žlázách - alveoly začínají aktivně růst;
 • ve vagině - lokální imunita klesá.

Další vývoj událostí závisí na tom, zda bylo vajíčko oplodněno nebo ne.

 • Hnojení bylo. Zatímco se embryo pohybuje podél vejcovodů, vytváří se v něm specifický orgán - trofoblast. Syntetizuje hCG. Tento hormon má podobnou strukturu jako LH, ale díky dalším aminokyselinám vydrží déle. HCG stimuluje žluté tělo ke zvýšení produkce progesteronu, který je nezbytný pro udržení těhotenství. V tomto případě se velikost žlázy zvyšuje na 20-30 mm. Žluté tělo bude přetrvávat, dokud se nevytvoří placenta, kdy může převzít hormonální funkci.
 • K oplodnění nedošlo. Vaječná buňka volně prochází vejcovody do děložní dutiny. Neexistují však žádné další stimulanty pro práci žlutého tělíska a samotný nárůst LH nestačí. Proto koncentrace progesteronu postupně klesá. V tomto případě dochází k křečím cév, je narušen průtok krve v endometriu. Stagnující krev ji postupně odlupuje od stěny dělohy. V určitém okamžiku tkáň nevydrží a je vymyta z těla, zatímco se objeví menstruační tok.

Žluté tělo se postupně zmenšuje, ustupuje a na jeho místě zůstává malá jizva - bílé tělo.

Norma

Souvislost mezi progesteronem a těhotenstvím je jasná. Proto ženám, které nemohou otěhotnět, je předepsáno komplexní vyšetření, včetně krevního testu na hormony. Míry progesteronu v luteální fázi a v dalších dnech cyklu jsou uvedeny v tabulce. Ti, kteří užívají hormonální antikoncepci (COC), mají mírně odlišné ukazatele.

Tabulka - Normální hodnoty progesteronu

Den cykluNormální hodnoty, nmol / lPři použití COC, nmol / l
1-150,97-4,73Až 0,36
17-212,39-9,551,52-5,45
22-2916,2-85,93.01-66

Při menopauze je práce vaječníků inhibována, takže množství progesteronu zůstává po celý cyklus konstantní a rovná se 0,52 - 3,21 nmol / l.

Při hodnocení testů na hormony je třeba mít na paměti, že různé laboratoře používají různá zařízení a metody počítání, proto se indikátory mohou lišit od výše uvedených. Pouze lékař může správně dešifrovat výsledek..

Změny koncentrace

Množství progesteronu v krvi se může měnit pod vlivem různých patologických faktorů. Vysoká i nízká úroveň jsou varovné signály.

Nízká může být na:

 • nedostatečnost žlutého tělíska;
 • nedostatek ovulace;
 • zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů.

Vysoká koncentrace je pozorována v následujících případech:

 • cysta žlutého tělíska;
 • těhotenství;
 • selhání ledvin;
 • nefunkční děložní krvácení;
 • adrenální patologie.

Nízký progesteron je hrozbou neplodnosti a krátkodobého potratu.

Jak dlouho trvá luteální fáze?

Dva týdny se považují za normu. Ale to je průměrná hodnota. Při otázce „jak dlouho trvá luteální fáze“ doporučují lékaři vzít v úvahu:

 • trvání a specifika menstruačního cyklu;
 • délka života žlutého folikulu;
 • specifičnost hormonálního pozadí konkrétního pacienta.

Dlouhá luteální fáze je tedy indikátorem nástupu těhotenství a také příznakem ovariální cysty. Krátce - považováno za jednu z možných příčin neplodnosti. Proto jsou informace o tom, kolik dní žena vydrží na LF během menstruace, důležitou součástí anamnézy..

Jak vypočítat luteální fázi

Jak lze vypočítat luteální fázi? Je vyžadována doba trvání cyklu (počet dní mezi prvními dny dvou menstruace) děleno 2. Výsledné číslo je den ovulace, období po něm je hledaná LF. Nevýhodou této metody je, že nebere v úvahu poruchy cyklu, které jsou pozorovány u většiny žen..

Luteální fázi u žen lze také určit pomocí:

 1. Online kalkulačka, kde je třeba uvést délku cyklu a jeho první den a také délku menstruace.
 2. Denní měření bazální teploty v konečníku - mělo by přesáhnout 37 ° С..
 3. Gynekologický ultrazvuk - umožňuje vám nejpřesněji vypočítat dobu trvání funkce žlutého tělíska.

Jak lze toto období vypočítat?

Po zjištění, co je luteální fáze, můžete ji vypočítat. Jak již bylo uvedeno, toto období začíná dnem, kdy končí fáze ovulace..

Proto, aby bylo možné vypočítat fázi fungování "žlutého těla", je nutné objasnit celkovou dobu trvání menstruačního cyklu. Chcete-li to provést, měli byste počítat, kolik dní uplyne mezi nástupem určitého menstruačního toku do začátku dalšího. Navzdory skutečnosti, že každá ze žen v reprodukčním věku má toto číslo individuálně, je pro něj norma 21-31 dnů.

Po výpočtu počtu dnů cyklu by mělo být výsledné období rozděleno na polovinu. Nástup luteální fáze bude počet dní od ovulačního data do prvního dne menstruace. U každého ze spravedlivých pohlaví bude tento indikátor individuální. Během plodné fáze života se to obvykle nemění. Pokud však vypočítáte čas luteálního období, určujícím indikátorem nebude menstruační cyklus..

K čemu vede selhání luteální fáze?

Krátká luteální fráze je považována za patologii vedoucí k ženské neplodnosti. Důvody tohoto porušení:

 • onemocnění nadledvin, štítné žlázy, vejcovodů nebo vaječníků;
 • poruchy fungování hypotalamo-hypofyzárního systému způsobené přenášenými infekčními chorobami, kraniocerebrálním traumatem, všemi druhy duševních a jiných emocionálně zbarvených šoků;
 • hyperprolaktinemie;
 • časté potraty / potraty atd..

Nedostatek fáze žlutého tělíska je většinou asymptomatický, což komplikuje jeho diagnostiku.

Patologie

Vzhledem k nedostatečnosti luteální fáze klesá šance na úspěšné početí až k neplodnosti. Nedostatek plné ovulace je rozšířená patologie u žen. To je usnadněno:

 • chronický stres;
 • fyzické poškození hypofýzy v důsledku TBI;
 • hyperandrogenismus nadledvin a vaječníků;
 • přebytek prolaktinu v krvi;
 • patologie štítné žlázy;
 • zánětlivé procesy ve vnitřních pohlavních orgánech.

Nedostatečná fáze je způsobena vnějšími faktory, kterým lze v případě potřeby zabránit. Toto není vrozená, ale získaná patologie. Ženy často podceňují dopad stresových okolností na reprodukční funkci a poddávají se pokušení dokázat svůj případ nebo hájit svůj vlastní názor za každou cenu. Nervový systém přímo ovlivňuje hormonální funkce. S chronickým stresem proto hormony přestávají být produkovány..

Hormonální terapie může obnovit narušený měsíční cyklus, ale ne bez vedlejších účinků. Schéma užívání hormonálních léků vypracuje gynekolog po komplexním vyšetření pacienta. Je přísně zakázáno svévolně zastavovat nebo jinak měnit lékový režim. Vedlejším účinkem může být závislost na hormonech nebo nekontrolované přibývání na váze. Hormonální terapie je někdy doprovázena patologií nervového systému - poruchami, depresí, neurózou.

Selhání luteální fáze je často vyvoláno potratem. Nucené ukončení těhotenství narušuje harmonii ve fungování reprodukčního systému, konkrétně: produkci hormonu progesteronu žlutým tělem.

Tato patologie se tvoří kvůli nedostatečnému množství hormonu progesteronu v krvi. Corpus luteum produkuje hormon, ale jeho koncentrace není dostatečná pro úspěšný vývoj vajíčka. K oplodnění došlo, ale žena nemůže snést plod: k potratu dochází na začátku těhotenství.

V případě časných potratů je nutná komplexní diagnóza, aby se zjistila příčina odmítnutí plodu. Ve většině případů je to právě kvůli nedostatečné produkci hormonu progesteronu..

Diagnostika se provádí následujícími metodami:

 • krevní test na progesteron;
 • biopsie k diagnostice endometria;
 • rektální měření tělesné teploty bezprostředně po probuzení;
 • objasnění nástupu ovulace (podle měsíčního kalendáře);
 • Ultrazvuk dělohy během uvolňování vajíčka do dutiny;
 • diagnóza výtoku během ovulačního období;
 • vyšetření děložního čípku na gynekologickém křesle.

Krevní test pomůže přesně určit množství produkovaných hormonů: dost nebo málo. Někdy je nutné provést studii tkáně endometria (biopsie) k objasnění zdraví reprodukčního systému. Měření teploty je nutné pouze k objasnění diagnózy. Bazální teplota během ovulace je mírně vyšší než 37 ° C.

Měsíční deník je cenným pomocníkem při stanovení přesného načasování ovulace, je vhodné jej neustále udržovat. Pokud je možné určit přesný čas ovulace, je ženě v tomto okamžiku provedeno ultrazvukové vyšetření. Charakter vaginálního výtoku, jehož produkce je v dnešní době stále intenzivnější, také pomůže objasnit diagnostický obraz. Výtok zdravé ženy připomíná průhledný vaječný bílek, měl by být elastický.

Stav děložního čípku je určen vyšetřením na gynekologickém křesle. Pokud se tkáně vyznačují uvolněností a měkkostí, mluvíme o patologickém stavu reprodukčního systému..

Před diagnostikou byste měli tělo dobře připravit:

 • přestat užívat antibiotika několik dní před odběrem krve;
 • vyloučit alkohol a tabák;
 • vzdejte se pikantní, slané, uzené a nakládané pár týdnů před vyšetřením;
 • vyloučit ze stravy smažené a příliš pepřové potraviny;
 • za pár dní by měly být vyloučeny důvěrné kontakty s partnerem.

Stejně jako všechny testy se odběr vzorků hormonů provádí na prázdný žaludek a bez pití tekutin..

Při testování na hormony je důležité vyloučit stresující okolnosti několik dní před odběrem krve. Je nutné úplně uklidnit psychiku jakýmkoli možným způsobem. Může to být procházka lesem nebo parkem, rybaření nebo houbaření. Meditace, poslech zvukových záznamů přírodních zvuků jsou dobré pro uklidnění.

Tento stav také odkazuje na patologické na stejné úrovni jako krátká fáze, pokud není důsledkem úspěšného početí. Prodloužená doba této fáze může také naznačovat tvorbu cysty žlutého tělíska. V dospělosti dlouhá luteální fáze naznačuje nástup menopauzy. Což ukazuje přímou závislost luteinizačního hormonu na věku ženy a celkovém zdravotním stavu těla.

S věkem se zvyšuje koncentrace luteinizačního hormonu, čímž se snižuje produkce estradiolu. Když se hladina luteinizačních hormonů stane absolutní, nastává menopauza. Přebytek hormonu je vysvětlen nedostatkem požadavku těla na jeho použití..

Diagnostika

Změny v menstruačním cyklu, špinění výtoku před „kritickými dny“, bolestivost menstruace, stejně jako prodloužená neplodnost nebo neustálé potraty, mohou být příznaky NLF (nedostatečnost luteální fáze cyklu). Jednoduše řečeno, doba trvání fáze je mnohem kratší než u standardních indikátorů..

Jedním ze způsobů, jak identifikovat poruchy reprodukce a hormonální změny v ženském těle, je měření bazální teploty. Diagnózu můžete potvrdit pomocí:

 • celá řada speciálních analýz a ultrazvuku;
 • biopsie endometria;
 • studie hormonálního stavu, které vám umožní zjistit hladinu progesteronu v krvi a získat komplexní informace o povaze dalších ženských hormonů;
 • hysterosalpingografie.

Jaké jsou fáze NLF?

Porušení luteální fáze menstruačního cyklu může mít dvě formy:

 • U formy hypoprogesteronu se objevují následující příznaky:
 • Žluté tělo není zcela vytvořené nebo menší než normální objemy;
 • Množství hormonu progesteronu produkovaného žlutým tělem je sníženo;
 • Vnitřní výstelka dělohy ve druhé polovině měsíčního cyklu nedosáhla požadované tloušťky, může být menší než jeden centimetr.
 • Patologická hyperestrogenní forma je doprovázena následujícími charakteristikami:
 • Žluté tělo má normální objem;
 • Endometrium dělohy je více než 12 mm silné do 21. dne menstruačního cyklu;
 • Vysoká koncentrace estrogenu v krvi;
 • Indikátor progesteronu v krvi je v malé míře snížen.

Léčba a prevence

NLF je léčena pouze konzervativně, tj. Nechirurgickým způsobem. Nejprve je vyloučeno základní onemocnění, které způsobilo porušení fáze žlutého tělíska. Krátká léčba může dále spočívat v hormonální terapii ke stimulaci nástupu ovulace. K obnovení endometria a normalizaci funkce vaječníků lze použít vitaminovou terapii, akupunkturu, lázeňskou léčbu a fyzioterapii. V případě porušení luteální fáze nebude nadbytečné mít zdravou stravu a obnovit psycho-emoční stav pacienta pomocí sedativ a psychoterapeutické pomoci.

Pro další prevenci NLF je třeba dodržovat vyváženou stravu, s výjimkou smažených a tučných jídel, sladkostí a moučných výrobků. Dále se doporučuje:

 • vést menstruační kalendář;
 • navštívit gynekologa nejméně dvakrát ročně;
 • minimalizovat duševní stres a stres;
 • včas léčit endokrinní, gynekologická a chronická onemocnění;
 • cvičit pravidělně.

Terapie

Jaké léky, kromě hormonálních, mohou léčit patologii? Pokud je příčinou odchylek imunitní nedostatečnost nebo genetické předpoklady, používají se nehormonální léky duphaston a další. Při nadbytku progesteronu je indikována pouze hormonální léčba. Hormony se také používají v případě hyperandrogenismu a hyperprolaktinémie..

Můžete se zbavit hormonálního deficitu používáním antikoncepčních prostředků ve formě tablet. Perorální antikoncepce pomáhá regulovat produkci hormonů a vyrovnávat je v těle.

Při absenci ovulace jsou předepsány léky, které stimulují vaječníky. S endometriální patologií jsou předepsána antibiotika, protizánětlivé léky a imunomodulátory. Pro zlepšení imunitního stavu předepisuje gynekolog komplexy vitamínů, akupunkturu a fyzioterapii.

Pokud byla patologie způsobena nervovým zhroucením nebo akutní duševní reakcí na stres, pacientům jsou předepsána sedativa. Pokud léky nefungují dostatečně, musíte se poradit s psychologem nebo psychoterapeutem.

Vysoký progesteron v luteální fázi: když se to stane?

Míra progesteronu v ženské krvi se pohybuje od 6 do 56 pikomolů / litr, což přímo souvisí s aktuálně aktivní fází menstruačního cyklu. Během luteální fáze jeho množství roste desetkrát..

Jaké jsou důvody, proč je množství hormonů „těhotenství“ mimo stupnici:

 1. Dítě čeká.
 2. Cystóza žlutého tělíska.
 3. Menstruační nepravidelnosti.
 4. Ovulace byla stimulována progestiny.
 5. Dysfunkce ledvin / několik onemocnění nadledvin.

Vysoký progesteron se může projevit takovými příznaky, jako je labilita nervového systému, nedostatek sexuální touhy (nebo její zjevné snížení), zvýšená citlivost mléčných žláz, plynatost atd..

Moderní antikoncepce je široká škála zařízení a léků. Někdo dává přednost hormonálním lékům, ale má velké množství kontraindikací a vedlejších účinků. Nitroděložní tělísko je dnes velmi populární.

Týdenní Aktuality