Časná menopauza a její léčba

Poslední aktualizace: 06/05/2020

Obsah článku

 • Co je časná menopauza?
 • Časná menopauza: video
 • Příčiny časné menopauzy
 • Příznaky časné menopauzy
 • Proč je časná menopauza nebezpečná??
 • Léčba příznaků časné menopauzy
 • Lidové léky
 • Co dělat pro zlepšení kvality života?

Postupný pokles reprodukční funkce u žen (menopauza nebo menopauza) obvykle nastává ve věku 45-55 let. Někdy však k zastavení menstruace a výskytu doprovodných příznaků menopauzy dochází v mladším věku - asi 30-40 let. V takových případech mluvíme o časné menopauze u žen. Jak je tento jev charakterizován a co to je? Co způsobilo jeho vzhled? Jaké jsou důsledky, příznaky a léčba časné menopauzy u žen? Je tento stav zdraví škodlivý? O tom se můžete dozvědět z tohoto článku od gynekologa O.A. Gartleb.

Co je časná menopauza a jaký je mechanismus jejího vývoje?

Restrukturalizace těla a jeho příprava na klimaxové období (Climax) začíná změnou hormonálních hladin. Nástup příznaků časné menopauzy u žen ve věku 30-40 let je způsoben poklesem produkce pohlavních hormonů - estrogenu a progesteronu (progesteron).

Po určitou dobu (přibližně 1–2 roky) po nástupu menopauzy dozrávají jednotlivé folikuly ve vaječnících, jejich počet je však zanedbatelný a dospělost dominantního folikulu není pozorována. Předpokládá se, že již několik let před nástupem menopauzy způsobuje pokles hladiny estradiolu a progesteronu anovulační menstruační cykly: asi polovině z nich chybí ovulace..

Ukončení zrání folikulů ve vaječnících vede k postupnému snižování frekvence a intenzity menstruačního toku. Pokud menstruace chybí rok nebo déle, mluvíme o amenorei (menorea) a menopauze, která ji způsobila. Tento jev je považován za zcela normální, pokud začíná mezi 45 a 55 lety..

Během menopauzy procházejí pánevní orgány změnami. Ve vaječnících je pozorován pokles aktivity tkáně vylučující hormony, hmotnost a velikost vaječníků klesá přibližně dvakrát, krevní cévy procházejí hyalinní transformací (objevuje se v nich speciální proteinová látka sklivce, lumen cév se zužuje, krevní oběh je narušen). Pokud jde o dělohu, stojí za zmínku postupné ztenčování jejích vrstev - endometria (Endometrium) a myometria (Myometrium). Z tohoto důvodu se zmenší velikost orgánu. Vejcovody také procházejí změnami: jejich svalová vrstva se ztenčuje a transformuje se do pojivové tkáně a lumen klesá.

Změny se týkají také pochvy. Jeho lumen je zkrácen, zužuje se, vaginální vzor se postupně vyhlazuje, snižuje se množství přirozeného mazání. Vzhledem ke snížení vaginálního hlenu, který normálně plní ochranné funkce, je možné narušit kyselost a vaginální mikroflóru, což může vést k rozvoji infekčních a zánětlivých onemocnění.

Časná menopauza: co je důležité vědět o menopauze, video

Společnost „VERTEX“ nenese odpovědnost za přesnost informací uvedených v tomto videoklipu. Zdroj - AiFvision

Časná menopauza u žen: příčiny

Mezi příčiny časné menopauzy patří:

 • Dědičnost. Pokud má žena blízké příbuzné s anamnézou příznaků předčasné menopauzy, je vysoce pravděpodobné, že se tato tendence přenese i na ni..
 • Rychlá akcelerace. Předčasný nástup puberty u dívek (první menstruace se může objevit již po 8–10 letech) je plný předčasného vyčerpání vaječníků. To vede ke změně hladiny progesteronu a estrogenu, které ovlivňují zrání vajíčka..
 • Chirurgické odstranění pánevních orgánů. Někdy u poměrně mladých žen z nějakého důvodu (přítomnost nádorů, vnitřní poranění, prasknutí cysty, hnisavé procesy v přílohách, mimoděložní těhotenství, které se vyvíjí ve vaječnících), je nutné odstranit dělohu, vaječníky nebo jejich části. To vede k výskytu příznaků umělé menopauzy..
 • Celkové vyčerpání těla způsobené stresem, nevyváženou stravou, hladem. Pokud mladá žena trpí neustálou podvýživou, systematicky sedí na přísných dietách nebo je ve stavu chronického stresu, zvyšuje se pravděpodobnost předčasné menopauzy..
 • Chemoterapie, radiační terapie. Vzhledem k tomu, že tyto léčebné postupy ovlivňují nejen novotvar, ale také všechny systémy těla, způsobují chemoterapeutická léčiva (zejména CMF) nástup předčasné menopauzy asi v polovině případů..
 • Kouření. Pokud žena vykouří větší počet cigaret denně (až do 1 balení), je vystavena riziku a v mladém věku se může stát obětí menopauzy.

Příznaky menopauzy u ženy v raném věku

Všechny příznaky předčasné menopauzy lze zhruba rozdělit do tří skupin podle doby jejich výskytu. Přiřaďte časné, střednědobé a pozdní příznaky klimakterického období.

Mezi prvními příznaky časné menopauzy u žen jsou zaznamenány:

 • Přílivy a odlivy. Žena najednou pociťuje krátkodobou horečku, pokožka obličeje, krku a rukou zčervená, její srdeční frekvence se zvyšuje, mohou se objevit závratě a nevolnost. Poté se na pokožce objeví kapičky studeného potu, objeví se zimnice. Útok obvykle netrvá déle než několik minut a zmizí sám.
 • Tachykardie, hypertenze nebo hypotenze, nestabilita krevního tlaku. Estrogeny mají příznivý ochranný účinek na tón srdce a cév. Jak jejich hladina klesá, lze pozorovat změny v klidovém srdečním rytmu, bolesti v oblasti srdce, stejně jako závratě a bolesti hlavy způsobené snížením tónu cév..
 • Emoční nestabilita. Podrážděnost, slzavost a zvýšená úzkost jsou typickými příznaky časné menopauzy u žen ve věku 30-40 let..
 • Snížená sexuální touha. Estrogeny do značné míry utvářejí libido, podporují koketní chování a flirt, takže jejich nedostatek může způsobit poruchy intimního života. Tento příznak předčasné menopauzy často postihuje nejen ženy, ale také jejich partnery..

Druhá skupina příznaků menopauzy v raném věku zahrnuje následující:

 • Problémy s močovou inkontinencí jsou způsobeny poklesem hladiny estrogenu, díky kterému se sliznice močové trubice ztenčuje, její jednotlivé záhyby jsou vyhlazeny. V důsledku těchto změn se lumen močové trubice ukáže jako nedostatečně naplněný, a proto je pozorováno nedobrovolné močení (zejména při kašli, smíchu, zvedání těžkých předmětů).
 • Bolestivý proces deurinace je vysvětlen atrofickými procesy ovlivňujícími stěny močového měchýře, močové trubice a pochvy.
 • Pocit suchosti v pochvě, bolestivost při pohlavním styku. Se snižováním hladiny estrogenu se snižuje objem přirozeného vaginálního hlenu, stěny vagíny se stávají tenčími, méně elastickými a náchylnějšími k mikrotraumatům. To vše vede k pocitu sucha a nepohodlí během intimity..
 • Změny stavu pokožky, vlasů, nehtů. Estrogeny chrání tělo před předčasným stárnutím, a tím udržují pružnost a pevnost pokožky, lesk vlasů a sílu nehtů. Během menopauzy je pokožka suchší, tvoří se na ní vrásky, vlasy se lámou, vypadávají, ztrácejí přirozený pigment a začínají šedivět, nehty jsou křehčí a odlupují se.

Nejsou vždy přítomni, proto by bylo rozumnější je připisovat možným důsledkům nedostatečné léčby předčasné menopauzy..

K čemu může časná menopauza vést?

Proč je časná menopauza nebezpečná??

Jaké jsou důsledky předčasné menopauzy, pokud nevěnujete pozornost jejím projevům a neléčíte je?

 • Osteoporóza. Snížení hladiny estradiolu znamená snížení produkce kalcitoninu, hormonu štítné žlázy, který se podílí na metabolismu vápníku. Výsledkem je postupné vyplavování vápníku z kostní tkáně, kosti se stávají křehčími a náchylnějšími ke zlomeninám..
 • Poruchy metabolických procesů. Pokles hladiny pohlavních hormonů vede k narušení metabolických mechanismů. Například při menopauze jsou možné poruchy metabolismu lipidů, které mohou vést k ukládání cholesterolu na stěnách krevních cév a vzniku plaků..
 • Autoimunitní onemocnění (Hashimotova autoimunitní tyroiditida, cukrovka). Problémy s fungováním štítné žlázy (tyreoiditida, hyper- a hypotyreóza (hypotyreóza) jsou způsobeny novými podmínkami pro fungování hypofýzy. S ohledem na možnost vzniku cukrovky během časné menopauzy je to způsobeno změnou v činnosti slinivky břišní a hypersekrecí ostrovního aparátu, což může být zase způsobeno zvýšené vylučování pankreatotropního hormonu adenohypofýzy (Adenohypofýza).
 • Klimakterická neuróza, deprese. Změny v hypotalamu a snížení hladiny pohlavních hormonů mohou způsobit podrážděnost, slzavost, nepřiměřené výkyvy nálady, apatii - to vše jsou příznaky klimakterické neurózy. Nebezpečí tohoto stavu spočívá ve skutečnosti, že s úbytkem reprodukční funkce se může poměrně mladá žena začít cítit méněcenná. Situace se zhoršuje, pokud menopauza začíná dříve, než se dítě narodí..
 • Nadváha, obezita. Zásoby podkožního tuku, díky nimž má postava ženský jemný obrys, jsou zásluhou estrogenu. Když jejich hladina klesá a dochází ke změnám v metabolických procesech, tělo začne usilovně ukládat tuk. To může vést k přírůstku hmotnosti: obvykle v prvním roce menopauzy může žena přibrat přibližně 2 kg (v závislosti na předchozí stravě a denním příjmu kalorií).
 • Možnost vývoje patologických procesů v orgánech reprodukčního systému. Snížení hladiny estrogenu má za následek zhoršení obranyschopnosti těla, v důsledku čehož se mohou objevit příznaky chronických onemocnění i nových onemocnění. Zejména během menopauzy se zvyšuje riziko různých zánětlivých a infekčních onemocnění a novotvarů postihujících hlavně pánevní orgány a hrudník. Mladé ženy, které čelí problému předčasné menopauzy, by měly mít na paměti, že jsou ohroženy. Aby bylo možné včas identifikovat možná onemocnění (myomy, rakovina prsu, endometrióza (endometrióza), salpingitida (salpingitida), vaginitida (vaginitida) atd.), Je nutné pravidelně navštěvovat lékaře - gynekologa a mammologa, podstoupit vyšetření a ultrazvuk pánevních orgánů.

Léčba příznaků časné menopauzy: hormony pro časnou menopauzu

Navzdory skutečnosti, že většina klimakterických změn je atrofické povahy, při správné léčbě mohou být jejich projevy odloženy na dlouhou dobu. Hlavní věcí je včas reagovat na výskyt příznaků předčasné menopauzy a vyhledat lékařskou pomoc.

Nejčastěji je k odstranění nepříjemných projevů menopauzy předepsána HRT - hormonální substituční léčba. Jejich složení, které lékaři aktivně předepisují, léky na časnou menopauzu zahrnují analogy pohlavních hormonů syntetického původu, podobné chemické struktuře jako jejich vlastní. Produkt obsahuje kombinaci estrogenu a progesteronu. Jmenování HRT se provádí po gynekologickém a mamologickém vyšetření, ultrazvuku pánevních orgánů a mamografii, stanovení lipidového spektra, koagulogramu, hladin FSH, TSH.

Jmenování HRT však není vždy možné: léky se neužívají na onemocnění ledvin a jater, trombózu, diabetes mellitus a přítomnost hormonálně závislých novotvarů. Místo toho mohou být předepsány léky s fytoestrogeny. Jedná se o rostlinné sloučeniny, které mají strukturu podobnou estrogenům. Na rozdíl od umělých analogů pohlavních hormonů jsou fytoestrogeny zcela přirozené a lze je doporučit ženám, které jsou ze syntetických HRT kontraindikovány ze zdravotních důvodů. Například ke zmírnění příznaků časné menopauzy můžete užívat doplněk stravy „Climafemin Ginokomfort“. Produkt obsahuje genistein a nutrikosmetický komplex, které pomáhají snižovat frekvenci a intenzitu návalů tepla a pocení a mají příznivý vliv na emoční pozadí a kvalitu spánku. Tato biologicky aktivní přísada umožňuje kromě odstranění vegetativně-vaskulárních poruch zlepšit stav pokožky, pomáhá zvýšit energii, má antioxidační vlastnosti.

K prevenci a léčbě osteoporózy v období předčasné menopauzy lze předepsat přípravky kalcitoninu, fluoridových solí, bisfosfonátů, vitaminu D. Důležitou roli hraje dodržování stravy, která zahrnuje potraviny s vysokým obsahem vitaminu D a vápníku, dále elektroforézu, balneoterapii, cvičení z komplexu cvičební terapie.

Intimní gely lze použít k odstranění vaginální suchosti při menopauze a svědění, které způsobuje. Hydratační gel „Gynokomfort“ působí jako účinný lék na zvládnutí těchto problémů. Vzhledem k konzistenci slézového extraktu slézu obsaženého v jeho složení gel jemně obaluje vaginální sliznici a zvlhčuje ji. Extrakt z heřmánku, panthenol a bisabolol podporují rychlou regeneraci mikrotraumat, eliminují podráždění a mají tonizující účinek. Posoudit účinnost tohoto nástroje na základě Dermatovenerologické kliniky s klinikou St. akad. I.P. Pavlova, byly provedeny klinické studie, které vedl docent a vedoucí ústavu - A.V. Ignácovský a E.V. Sokolovský. Výsledky výzkumu ukázaly, že zvlhčující gel Gynokomfort poskytuje účinnou hydrataci sliznice ženských pohlavních orgánů..

Tento nástroj byl vyvinut specialisty farmaceutické společnosti a má potřebné certifikáty kvality a související dokumentaci..

Léčba časné menopauzy u žen lidovými léky

 • Infuze koprových semen. 6 lžíce. l. semena se umístí do termosky, nalije se 1 litr vroucí vody a vylije se hodinu. Výsledná infuze se zředí 1 litrem čisté vody a vezme se do 100 ml půl hodiny před jídlem, třikrát denně. Tento nástroj pomáhá snížit frekvenci a intenzitu návalů horka, ale jeho použití je kontraindikováno jak u hypotenzních pacientů, tak u žen trpících určitými chorobami dělohy..
 • Mléčné koupele. Přidání 2 šálků sušeného nebo plnotučného mléka a 2 lžíce mléka do koupele s teplou (ne horkou) vodou pomáhá vyrovnat se s vysušením a ochabnutím pokožky. l. Miláček.
 • Nálev červeného jetele. Tato rostlina obsahuje fytoestrogeny, které pomáhají normalizovat spánek, zlepšují psycho-emocionální pozadí, stav pokožky a vlasů. Chcete-li připravit infuzi 4 lžíce. l. suché suroviny se vloží do termosky, nalije se 0,5 litru vroucí vody, trvá se přes noc, poté se filtruje a pije 50 ml půl hodiny před jídlem.

Časná menopauza: co dělat, aby se zlepšila kvalita života ženy?

I když menopauza přišla v mladém věku, neznamená to, že život skončil. V takové situaci není hlavní věcí ztratit odvahu, najít pozitivní aspekty ve svém novém stavu a včas léčit možné nepříjemné projevy menopauzy. Vyvážená strava, dodržování pitného režimu, sportování a koníčky, odvykání kouření a pití alkoholu, masáže a cestování - to vše má příznivý vliv na emoční a fyzický stav ženy, která předčasně prošla menopauzou.

DEPRESE A SEXUÁLNÍ PORUCHY U ŽEN V PŘÍRODNÍ A CHIRURGICKÉ MENOPAUSE. Perekhov A.Ya. // Porodnictví, gynekologie a reprodukce. - 2009. - č. 4. - S. 6-10.

Klinické a funkční charakteristiky neurologické patologie u žen v klimakterickém období, zvláštnosti její diagnostiky a klinického vyšetření v ambulantním prostředí. Sinitsyna, L.V., kandidát lékařských věd. - 2006.-- S. 154.

Využití hormonální substituční terapie k léčbě atrofické cystouretritidy při urogenitálních poruchách v menopauze. V.E.Bassan // Porodnictví a gynekologie. - 1999. - č. 3. - str. 60–63.

Moderní aspekty depresivních poruch u žen v perimenopauze / A. M. Torchinov [et al.] // Journal of the Russian Society of Obstetricians and Gynecologists. - 2006. - č. 3. - str. 34–38.

Menopauza syndrom: zvláštnosti terapie psychoemotionálních poruch / A. A. Gavisova, M. A. Tverdikova, A. A. Balushkina // RMZh. - 2009. - č. 20 (359). - S. 1408-1413.

První známky časné menopauzy u žen - jak pochopit, že nastala menopauza?

Menopauza je fyziologický proces zániku reprodukční funkce ženy. Je charakterizována absencí nástupu menstruace. Normálně má žena každý měsíc proces odmítnutí endometria - funkční vrstvy sliznice děložní dutiny.

Tento proces je hormonálně závislý a je regulován hlavním endokrinním orgánem reprodukčního systému - vaječníky..

Existují dva hlavní hormony, estrogen a progesteron:

 • Estrogeny přispívají nejen k tvorbě endometria, ale také k funkčním změnám v mléčných žlázách, jakož i k ovlivnění různých vazeb metabolismu.Mezi tyto momenty patří produkce oxidu dusnatého, který je nezbytný pro dilataci cévního řečiště, zvýšení produkce lipoproteinů s vysokou hustotou a snížení nízké hustoty. Estrogen navíc udržuje dostatečnou kostní hustotu.
 • Druhým nejdůležitějším hormonem je progesteron. Hraje sekundární roli, protože neovlivňuje další životně důležité funkce v těle..

S věkem se práce vaječníků začíná postupně snižovat, což se primárně projevuje porušením reprodukčního systému a později dalšími projevy.

Průměrný věk v menopauze je mezi 42 a 55 lety. V některých případech se rámečky mohou pohybovat různými směry. Pokud navíc k menopauze dojde v pozdějším věku, pak se tato situace nevztahuje na patologii.

 1. Příčiny časné menopauzy
 2. Příznaky časné menopauzy
 3. První příznaky
 4. Změny v těle
 5. Psycho-emoční příznaky
 6. Časná menopauza po 35 letech
 7. Časná menopauza po 45 letech
 8. Léčba časné menopauzy
 9. Hormonální terapie
 10. Fytohormony
 11. Dieta s časnou menopauzou
 12. Sex
 13. Proč je časná menopauza nebezpečná??
 14. Prevence předčasné menopauzy
 15. Recenze

Příčiny časné menopauzy

Existuje mnoho důvodů pro rozvoj časné menopauzy..

Mezi nimi zvýrazněte hlavní skupiny:

 • Dědičný důvod. Hlavní je chromozomální patologie, která je spojena s vadami ve struktuře i v množství. Jednou z nejzávažnějších patologií je Shershevsky-Turnerův syndrom, který je spojen se zvýšením chromozomálního množství. V genotypu ženského těla se nacházejí 3 X chromozomy. Výsledkem je nesprávná funkce vaječníků a nevhodná produkce estrogenů. Vaječníky nejsou ovlivněny estrogeny, a proto se netvoří vajíčka. V některých případech nemusí být vejce zcela vytvořena. U žen s podobným onemocněním může být menstruace pouze jednorázová nebo zcela chybí. Takové ženy nemohou porodit dítě. Kromě toho může existovat dědičná predispozice spojená s nedostatečným přísunem folikulárních buněk do vaječníků. V genetickém aparátu může nastat pouze neúplná funkční aktivita chromozomů. U takových žen se menstruace může objevit mnohem dříve, než je průměrná hranice..
 • Včasné zrychlení. To je jedna z aktuálně běžných příčin, které budou spojeny s časným nástupem menstruace. U některých dívek se tedy menstruace může objevit před dosažením věku 11 let. Ve výsledku se průměrný věk trvání menstruace může rovnat normálnímu množství.
 • Nedostatek těhotenství a porodu po celý život. Pokud žena nemá těhotenství, která končí porodem, je po celý její život pozorován velký počet menstruací. Výsledkem je rychlejší vyčerpání ovariálního folikulárního zásobení..
  Nádorové formace ve vaječnících. Může to být jak benigní, tak maligní formace v oblasti vaječníků. V této tkáni dochází k postupné tvorbě atrofie buněčného aparátu, která je doprovázena porušením nejen prokrvení, ale také funkční dysfunkce.
 • Chirurgické zákroky v oblasti vaječníků. Důvodem může být odstranění nádorových útvarů, stejně jako nouzové operace v důsledku porušení integrity tkáně. Mezi nejčastější patologie patří: apoplexie vaječníků, těhotenství vaječníků, prasknutí cysty atd. Výsledkem je, že po operaci je provedeno buď úplné odstranění tkáně vaječníku, nebo jeho částečná resekce. Může dojít k odstranění části zásobování folikulů v těle nebo k jejich úplné destrukci, což následně vede ke snížení počtu menstruace.
 • Radiační expozice. V důsledku dlouhodobé radiační terapie nebo diagnostiky pomocí těchto metod dochází k postupnému škodlivému účinku na hormonální tkáň. Tato reakce je nevratný proces. Prahová hodnota zatížení 6 Gray bude považována za stejnou..
 • Chemoterapeutický účinek. V důsledku užívání silných léků, které mají protinádorový účinek na celé tělo. Ale kromě porušení dělení v maligních buňkách k tomu dochází také ve zdravých tkáních. Po léčbě dochází k narušení produkce estrogenu a procesu ovulace. Nejčastěji po chemoterapii u žen dochází k uměle vyvolané menopauze..
 • Autoimunitní proces. Jedná se o komplexní reakce na zdravou tkáň, které se vyznačují procesem nahrazení zdravé folikulární tkáně pojivovou jizvou. Mezi tyto patologie patří Addisonova choroba, diabetes mellitus typu I a systémové kolagenózy. V některých případech může být dřívější nástup menopauzy spojen s tvorbou protilátek proti ovariální tkáni nebo hormonům nezbytným pro proces ovulace. Výsledkem je proces nevratné atrofie..
 • V některých případech může být časný nástup menopauzy spojen s faktory prostředí, stejně jako s poruchami životního stylu. Patří mezi ně kouření, užívání alkoholu, drog, stejně jako výživové nedostatky, doprovázené poklesem tělesné hmotnosti nebo naopak jeho nadbytkem..

Příznaky časné menopauzy

První příznaky

První známky časné menopauzy:

 • Nejprve je to porušení cyklickosti menstruace. Žena může změnit nejen rytmus, s častými poruchami, ale také porušení délky, objemu, charakteru.
 • Navíc s časnou menopauzou existuje vysoká pravděpodobnost vzniku závažného premenstruačního syndromu. Poté se menstruace úplně zastaví..
 • S časnou menopauzou jsou takové vážné problémy, jako návaly horka. Jedná se o období prudkého rozšíření krevních cév, které vede k porušení kontroly teploty u ženy. Může to být také pravidelně se vyskytující zimnice..

Změny v těle

Fyziologické změny:

 • Žena s nástupem časné menopauzy velmi často zaznamenává pokles metabolismu. V současné době je to jeden z hlavních příznaků.
 • Objevuje se postupný nárůst tukové hmoty. Takové podmínky je obtížné kontrolovat, navíc je velmi obtížné zbavit se nadbytečných kilogramů, které se v budoucnu na těle objeví. To je jeden z výchozích bodů pro vznik arteriální hypertenze..
 • Zvýšený krevní tlak. Žena v tomto období je ohrožena rizikem rozvoje infarktu a mozkových příhod. Dokonce i ti, kteří mají po celý život trvalou hypotenzi, mohou být později odkázáni na skupinu pacientů s hypertenzí. Kromě toho může nastat v důsledku zvýšení lipoproteinů s nízkou hustotou a rozvoje aterosklerózy.
 • Vzhled plynatosti. Velmi často s časnou menopauzou se rozvíjí intolerance na potraviny obsahující laktózu. Podobný obrázek je spojen s nedostatečnou produkcí žluči, látky závislé na estrogenu.
 • Inkontinence moči se objevuje v důsledku nedostatečné aktivity svěrače močové trubice, který je také hormonálně závislým orgánem, zejména v období rané menopauzy.

Psycho-emoční příznaky

To je jeden z důležitých bodů ve vývoji časné menopauzy. Tato oblast je nejvíce zapojena do poruch spojených s hormonálními změnami.

Jsou následující:

 • Je zaznamenána podrážděnost;
 • Časté změny nálady;
 • Zvýšená únava;
 • kvalita spánku je narušena;
 • Zhoršující se paměť a vnímání informací;
 • Časté bolesti hlavy mohou způsobit, že žena bude mít trvale depresivní náladu..

Časná menopauza po 35 letech

Jedná se o jednu z nejnebezpečnějších možností, protože v tomto případě se zvyšuje riziko vzniku závažných komplikací, z nichž nejčastější je osteoporóza..

Ženy, které se potýkají s takovým problémem, by si proto měly vybrat u odborníka nejvhodnější možnost léčby..

Navíc s časnou menopauzou v tomto věku jsou příznaky velmi výrazné..

Projevují se výraznými změnami nálady, návaly horka, změnami krevního tlaku.

Časná menopauza po 45 letech

Toto je příznivější varianta průběhu časné menopauzy. S ním dochází k méně výrazným příznakům průběhu procesů a riziko komplikací není tak vysoké.

Navíc v některých případech není nutné jmenovat speciální léky, které jsou nezbytné k udržení hormonálních hladin a ke snížení závažnosti komplikací..

Léčba časné menopauzy

Hormonální terapie

Je třeba poznamenat, že tento typ léčby má velký význam, zejména pro ženy, které čelí problému časné menopauzy. Tyto prostředky jsou schopny zcela nahradit přirozené, které produkují vaječníky..

Mohou je používat všechny ženy s příznaky menopauzy v různých věkových skupinách, pokud neexistují žádné kontraindikace. Tyto schůzky jsou zvláště důležité pro příznaky časné menopauzy nebo při vytváření umělé menopauzy, zejména v raném věku..

Právě hormonální substituční léčba může zabránit rozvoji závažných komplikací spojených s nedostatečnou nebo úplnou absencí produkce hormonů ve vaječnících..

Fondy mohou mít jiné složení, jedná se buď o kombinované léky nebo o jedno složení:

 • Kombinované léky obsahují jak estrogeny, tak progesteron. Jmenován buď na týdenní období zrušení, nebo bez přerušení. Během přestávky dochází ke krvácení z vysazení. Kombinované prostředky zahrnují Angelik, Divina nebo Cycloproginova.
 • Monopreparáty obsahují ve svém složení pouze estrogeny, předepsané hlavně ve formě lokální terapie, nikoli pro systémové podávání. Léky, které mají ve složení pouze estrogeny, jsou Proginova, Livial atd..

Formy podání mohou být různé, s časnou menopauzou jsou to injekce, tablety a také náplasti.
Omezením v přijetí může být přítomnost jakýchkoli kontraindikací.

Průběh terapie může být individuální, ale ve většině případů jde o dlouhodobé a systémové užívání, které je kontinuální. Může pokračovat až do středního věku nástupu menstruace..

Fytohormony

Jedná se o jeden z moderních prostředků používaných pro časnou i včasnou menopauzu. Tyto léky jsou vyráběny na základě rostlin, které obsahují fytoestroegeny - složky, které mají podobné složení s přírodními hormony, ale mají nižší účinnost.

Jsou jmenováni odborníkem až po úplném vyšetření těla. Nejčastěji je používá žena, když je kontraindikována hormonální substituční léčba..

V tomto případě fytohormony pomáhají vyrovnat se s hlavními patologickými příznaky časné menopauzy, jako jsou návaly horka, zimnice, závratě, změny nálady a drobné výkyvy krevního tlaku. Pokud jde o účinnost, jsou horší než hlavní hormonální látky, ale přesto pomáhají snižovat závažnost příznaků..

Léčba časné menopauzy by navíc měla být dlouhá, aby se dosáhlo požadovaného účinku, a zpravidla kontinuální. V současné době bylo identifikováno mnoho druhů drog, mezi nimi nejoblíbenější jsou Tsi-Klim, Klimadinon atd..

Dieta s časnou menopauzou

Během tohoto období by žena měla věnovat zvláštní pozornost její výživě. To je způsobeno skutečností, že dochází k rychlé restrukturalizaci všech orgánů a systémů, což vede ke snížení metabolismu a vylučování živin a ke změně ukazatelů kvality krve.

Aby se snížila závažnost metabolických poruch, je třeba dodržovat zásady racionální výživy:

 • Je nutné omezit konzumaci smažených, tučných a slaných jídel. Mělo by se také snížit podávání.
 • Rostlinné tuky by měly být upřednostňovány, zvířata jsou redukována co nejvíce.
 • Zvířata by měla obsahovat omega-3, které se nacházejí v určitých druzích ryb atd..
 • Doporučuje se konzumovat více mléčných výrobků obohacených o vápník. Tyto potraviny pomáhají zpomalit rozvoj osteoporózy v časné menopauze..
 • Je také nutné, aby časná menopauza zahrnovala dostatečné množství ovoce a zeleniny, které dodá nejen zdravý cukr, ale také vitamíny.

Je to kvalita intimního života, která se do značné míry mění od okamžiku nástupu časné menopauzy, může to mít mnoho důvodů, z nichž hlavní je výrazná hormonální změna, při které chybí chuť na sex, stejně jako psychologická nálada ženy.

V důsledku sníženého libida během sexu může dojít k těžkým nepohodlí, zejména na začátku menopauzy.

Chcete-li zlepšit kvalitu, můžete použít hormonální substituční terapii nebo topické přípravky ve formě gelů a mastí, z nichž některé mohou obsahovat estrogen..

Při pravidelné sexuální aktivitě mohou příznaky časné menopauzy klesat a komplikace se také stávají mírnými..

Proč je časná menopauza nebezpečná??

Vzhledem k tomu, že předčasné vyhynutí reprodukční funkce není jen patologický proces, který ovlivňuje reprodukční systém, ale začínají se objevovat také změny v dalších orgánech, které se ukáží jako závislé na estrogenu.

Nebezpečí časného nástupu menopauzy:

 • V první řadě je časný nástup menopauzy u žen nebezpečný vývojem nevratné neplodnosti. V dnešní době je tento problém stále naléhavější vzhledem k tomu, že se žena snaží realizovat svoji reprodukční funkci v pozdějším věku. S nástupem datové menopauzy je proces nemožný..
 • S poklesem hladiny hormonů dochází také ke snížení kvality tkáně. Ztrácí se pružnost a tvorba sekrece, v důsledku čehož se může vyvinout prolaps nebo suchost sliznic.
 • Porážka extragenitálních systémů. To je vyjádřeno především zvýšeným rizikem arteriální hypertenze, která se tvoří v reakci na pokles estrogenu a oxidu dusnatého, což přispívá k expanzi cévní stěny. Dochází k křečím krevních cév a dochází k přirozenému procesu zahušťování krve v důsledku nedostatečné produkce některých složek..
 • Kromě toho se může vyvinout osteoporóza. Estrogeny jsou látky, které pomáhají udržovat. Pekelná hustota kostí. Po nástupu časné menopauzy dochází k většímu vyplavování vápníku z kostní tkáně. Žena si může všimnout vývoje patologických zlomenin a deformací velkých kostí.
 • Jde také o snížení pružnosti a ztrátu vlhkosti v pokožce. Je to s nástupem menopauzy, čím dříve žena zaznamená známky rychle postupujícího stárnutí. To se projevuje výskytem vrásek, snížením jeho pružnosti, ztrátou tónu atd..
 • Pravděpodobnost nadváhy je navíc vysoká. S časnou menopauzou dochází k prudkému zpomalení metabolismu, což se projevuje postupným nárůstem podkožního tuku. Existuje také vysoká pravděpodobnost vzniku aterosklerózy v důsledku zvýšení lipoproteinů s nízkou hustotou, které jsou pro tělo škodlivé frakce..

Prevence předčasné menopauzy

V souvislosti se současným problémem, kdy může menopauza nastat v raném věku, zůstávají preventivní opatření poměrně relevantním tématem. Pomáhají nejen prodlužovat mládí žen, ale také předcházet rozvoji komplikací, které nastanou během nástupu menopauzy..

Mezi tyto činnosti patří:

 • Pravidelné návštěvy odborníků. To je nezbytné pro neustálé sledování stavu reprodukčního systému. Pokud se objeví příznaky časné menopauzy, lze je napravit a včas předepsat náhradní léčbu. Umožňuje také identifikovat maligní procesy v raných fázích, čímž se snaží vyloučit nebo snížit množství možné chemoterapie nebo radiační terapie..
 • Správná výživa. Jedná se o poměrně závažný bod v prevenci předčasné menopauzy, protože není vyloučena možnost vyčerpání rezerv ve vaječnících. Mělo by být úplné a vyvážené a obsahovat dostatek bílkovin a tuků k udržení ovariální tkáně. Měli byste se také vyvarovat konzumace karcinogenů.
 • Zdravý životní styl. Mělo by zahrnovat nejen zdravý spánek, ale také absenci špatných návyků, jako je alkohol, drogy, kouření, které vedou k rozvoji časné menopauzy. Kromě toho se jedná o pravidelnou fyzickou aktivitu, která přispívá nejen k udržení dostatečné tělesné hmotnosti, ale také zajišťuje normální zásobení tkání krví..
 • Navíc by žena v mladém věku měla myslet na plánování porodu, které je nezbytné pro prevenci předčasné menopauzy a antikoncepčních opatření. Měli byste se vyvarovat přerušení těhotenství a pohlavního styku bez ochranných metod, které mohou vést k zánětlivým procesům ve vaječníkové tkáni a následně ke snížení ovariální rezervy..

Recenze

Recenze žen o časné menopauze:

Časná menopauza u žen: příznaky, léčba, následky

Časná menopauza - Menopauza je definována jako další krok v životním cyklu ženy. Přechod od porodu k věku zániku reprodukční funkce.

Odpovídající restrukturalizace práce těla je doprovázena nepříjemnými jevy, které vytvářejí nízké emoční pozadí stárnoucí ženy.

A protože vše v přírodě je uspořádáno podle logických zákonů, ztrácí žena po ztrátě plodnosti ochranu před stárnutím. Časná menopauza by proto neměla ženu potěšit, měla by být důvodem k návštěvě lékaře..

 1. Časná menopauza
 2. Známky rané menopauzy u žen a její prevence
 3. Změny v těle ženy během menopauzy
 4. Jaká je léčba časné menopauzy u žen

Časná menopauza

Podle statistických údajů je průměrný věk v menopauze 51,3 roku. Považuje se za normální pro projev menopauzy od 40 do 55 let. Časná menopauza u ženy je diagnostikována na počátku 40 let.

První známky nástupu menopauzy jsou charakterizovány narušením normálního cyklu nebo délkou menstruace. Toto období se nazývá perimenopause. Menopauze se říká dlouhá, během roku absence menstruace. Během nestabilního cyklu zůstává žena schopná otěhotnět. Při menopauze je nemožné otěhotnět.

Známky rané menopauzy u žen a její prevence

Pokud během porodního věku dojde k poruchám v oblasti genitálií, je nutná schůzka s lékařem. Není skutečností, že se může jednat o příznaky časné menopauzy, ale pro identifikaci a zahájení léčby v raných fázích jsou stejně důležité i další nemoci, včetně nádorů. Následující příznaky charakterizují časnou menopauzu:

 • nepřiměřené náhlé zvýšení tlaku, bolesti hlavy, návaly obličeje a rychlý srdeční tep;
 • nervové poruchy doprovázené nespavostí a depresí;
 • objevuje se neobvyklá únava, přibývání na váze se stejným životním stylem;
 • vlasy zmatní, nehty se zlomí, objeví se silné pocení.

Ukončení menstruace je hormonální změna, která již v těle nastala..

Proto již není možné vrátit tělo do předchozího stavu a obnovit plodnost, protože nedochází k ovulaci, koncepce je nemožná.

Ale protože postupný pokles hormonů povede ke stárnutí, je léčba časné menopauzy u žen hormonální substituční medikamentózní léčbou..

Proč dochází k časné menopauze? Existuje mnoho důvodů. To může být:

 • dědičné vlastnosti organismu;
 • nezdravý životní styl nebo ekologie;
 • minulé nemoci oblasti ženských pohlavních orgánů.

Každá žena si může prodloužit svůj fyziologický věk a zahájit profylaxi již v dospívání. První menopauza tedy nastala u dívky ve věku 13 let.

Proto je od raného věku důležitá prevence jakýchkoli onemocnění v oblasti ženských pohlavních orgánů. Sex v raném věku, kouření a pití alkoholu následně ovlivní příznaky předčasné menopauzy u ženy.

Tělesná výchova, ale ne profesionální vyčerpávající sporty, prodlouží věk ženy.

Změny v těle ženy během menopauzy

Zpočátku signál k zastavení sexuální aktivity pochází z hypofýzy a hypotalamu. Vaječníky snižují svoji funkčnost a postupně se zmenšují.

Ale protože základy buněk jsou na počátku menopauzy u žen stále na skladě, proces vadnutí bude dlouhý. Důsledky časné menopauzy z tohoto důvodu budou dlouhodobé..

Současně se nekontrolovatelně zvyšuje váha a hromadění tuku jde na břicho a hýždě a mění tak postavu. Po několika letech jsou příznaky časné menopauzy nahrazeny zánikem ženských funkcí. Znamení jsou:

 • snížená sexuální touha;
 • nepohodlí v pochvě;
 • bolest při močení;
 • struktura kostí se mění, stávají se křehkými;
 • sklon k diabetes mellitus;
 • chronická onemocnění vnitřních orgánů se zhoršují;
 • oslabení pánevních svalů, které může vést k prolapsu a prolapsu orgánů.

Aby se předešlo katastrofálním následkům předčasného stárnutí, je nutné v případě předčasné menopauzy u žen, jejichž věk není ani zdaleka odchod do důchodu, provést hormonální podpůrnou léčbu.

Kromě hormonální výplně bude tělo potřebovat komplex speciálních vitamínů a mikroelementů, které oslabí účinky časné menopauzy..

Jaká je léčba časné menopauzy u žen

Včasně předepsaná léčba hormonálními léky odloží proces stárnutí na neurčito.

V tomto případě by žena měla vést aktivní životní styl, cvičit a kontrolovat svou váhu. Tyto energetické stimulanty umožní tělu zapojit se do boje proti stáří..

V tomto případě pokožka obvykle stárne jako první a je třeba ji udržovat v elastickém stavu pomocí speciální kosmetické péče.

Avšak začíná intenzivní vyplavování křemíku z kostí. Stávají se křehkými, náchylnými k zlomeninám a prasklinám..

Užívání kapek Filwell proto kompenzuje nedostatek křemíku. Použití přípravků obsahujících křemík je možné v tabletách s kyselinou ortosilikovou, která se tělem snadno vstřebává. Hormonální léčba může probíhat pouze pod dohledem lékaře.

Důležitým aspektem je výživa ženy během menopauzy. Zdravé stravování spočívá v nasycení těla mořskými plody, ovocem a bylinkami.

Chcete-li získat organický vápník pro své kosti, musíte jíst nízkotučné mléčné výrobky, sýr a tvaroh. Během tohoto období je důležité nepracovat a udržovat klid..

Vypořádat se s podrážděností a úzkostí pomůže lidovým lékům, které snižují stres. Může pomoci infuze byliny oregano, která má uklidňující účinek, zmírňuje podráždění. Přínosná je také bylinková šalvěj nebo původní léčivý přípravek.

Uklidňující koupele z pelyňku, libstocku nebo husy skořicové mají dobrý účinek. Tyto postupy se provádějí po dobu dvou týdnů v noci. Samotná teplá voda je uklidňující.

Po vstupu do menopauzy by každá žena měla léčit svůj stav s porozuměním, snažit se zmírnit následky předčasné menopauzy a pomoci tělu v boji proti stárnutí.

Jaké je nebezpečí časné menopauzy, její příznaky a způsoby léčby

Climax je přirozeným obdobím v životě každé ženy. Přichází, když končí čas, který příroda věnuje porodu a porodu dětí (plodné období). Cyklické výkyvy v hormonálním pozadí postupně slábnou, ovulace zmizí, menstruační krvácení se zastaví. Poslední menstruace v životě ženy se nazývá menopauza a postmenopauzální období trvá další rok, potom menopauza obvykle končí.

Proč je časná menopauza

Nástup hormonálních změn nastává u každé ženy individuálně, ale menopauza v raném věku je nejčastěji spojována s nemocemi. Vyskytuje se asi u 1 ze 100 žen středního věku a výskyt se časem zvyšuje..

K časnému potlačení hormonální aktivity vaječníků dochází u žen ve věku 40 let a starších (do 45 let). Pokud menopauza začíná ve věku 35-40 let, říká se jí předčasná. Nejstarší věk nástupu takového stavu není omezen, protože to může být způsobeno například odstraněním vaječníků v důsledku poranění břicha nebo rakoviny, dokonce iu mladé ženy. Menopauza, ke které došlo ve věku 30 let, je nicméně kazuistika, to znamená velmi vzácný výskyt, který nutně vyžaduje léčbu. Čím dříve se nemoc objeví, tím závažnější jsou její následky..

Činnost ženských pohlavních žláz a menstruačního cyklu je složitý systém, který je regulován jak mechanismem zpětné vazby, tak účastí hypofyzárních gonadotropních hormonů. Gonadotropiny se produkují pod vlivem uvolňujících faktorů (látek, které podporují jejich uvolňování), které produkuje hypotalamus. Celý tento řetězec má spojení s mozkovou kůrou a autonomním nervovým systémem, což zajišťuje fungování těla bez účasti vědomí. Jakýkoli dopad na jeden nebo jiný odkaz regulace může způsobit porušení.

Příčiny nástupu časné menopauzy mají různý původ, ale většina z nich působí přímo na vaječníky a nevratně je poškozuje..

 1. Některé ženy mají genetickou abnormalitu odpovědnou za předčasné ukončení funkce vaječníků. Nejméně dva z těchto genů jsou známy. Navíc s genetickými mutacemi se ovariální tkáň stává necitlivou na folikuly stimulující hormon (FSH), v důsledku čehož se ovulace zastaví nebo vůbec neexistuje (o poruše ovulace si můžete přečíst zde). Genetická povaha vysvětluje případy časné menopauzy v rodinách, kdy k menopauze dochází předčasně u babičky, matky, dcery atd..
 2. Některá dědičná onemocnění se projevují nejen časnou menopauzou, ale i dalšími příznaky. Například ženy s galaktosémií mají poškození mozku, jater, kataraktu (snížená průhlednost rohovky oka) a amenoreu (absence menstruace). Dědičné onemocnění blefarofimóza se projevuje poškozením očí a je doprovázena předčasným vyčerpáním vaječníků.
 3. Zvyšte pravděpodobnost chirurgického zákroku na počátku menopauzy na pánevních orgánech - vaječnících, tubách, děloze. Odstranění ovariální cysty tedy přímo poškozuje aktivně fungující tkáň s folikuly a odstranění myomů dělohy způsobuje adhezivní proces, včetně pohlavních žláz. Dalším mechanismem je aseptický (nemikrobiální) zánět po operaci. Svou roli hrají také chronická zánětlivá onemocnění vaječníků (salpingo-ooforitida).
 4. Léčba maligních nádorů radiační terapií. Pokud byla žena vystavena takovému účinku na rakovinu dělohy nebo sousedních orgánů a dostala celkovou dávku 6 Gray, její vaječníky budou nenávratně poškozeny. Stejná situace může nastat v případě havárií v průmyslových jaderných zařízeních. Při působení nižší dávky záření následky závisí na věku pacienta, délce působení záření a dalších faktorech..
 5. Časný nástup menopauzy je možný při léčbě maligního nádoru jakékoli lokalizace pomocí chemoterapeutických léků. Nejprve potlačují dělení rychle se množících buněk (nádorových i folikulárních buněk). Za druhé, chemoterapeutické léky mají přímý destruktivní účinek na tyto buňky a ničí je.
 6. Autoimunitní onemocnění jsou procesy, při nichž tělo v důsledku chyby v imunitním systému začne považovat své buňky za cizí. Nejčastěji se to děje u infekčních onemocnění, kdy patogeny (bakterie nebo viry) mají ve svém genetickém materiálu oblasti, které jsou v blízkosti buněk těla. Mezi autoimunitní onemocnění patří Addisonova choroba s poškozením nadledvin, diabetes mellitus 1. typu a některé typy hypotyreózy (snížená aktivita štítné žlázy). Všechny tyto stavy jsou doprovázeny poškozením vaječníků. Někdy jsou autoimunitními účinky ovlivněny pouze pohlavní žlázy, u nich se vyvíjí chronický zánět a folikuly jsou nahrazeny jizvou.
 7. U mnoha žen zůstává příčina časné menopauzy neznámá. Nyní existuje stále více důkazů o tom, co způsobuje jeho předchozí virovou infekci. Virové částice se integrují do normálních buněk a nijak se neprojevují, ale postupně způsobují smrt folikulárních buněk.

Klinický obraz a důsledky

Známky časné menopauzy

 • Narušení menstruačního cyklu, prodloužení intervalu mezi obdobími, snížení objemu výtoku a úplné ukončení menstruace (amenorea).
 • Neplodnost.
 • Projevy nedostatku estrogenu.

Ukončení menstruace je jedním z prvních příznaků selhání vaječníků. Říká se o amenorei, pokud po dobu nejméně šesti měsíců nedošlo k žádnému období. Pokud se vyskytují častěji, ale méně než jednou za 35 dní, tento stav se nazývá oligomenorea. Hovoří také o blížící se časné menopauze. Amenorea je sekundární, to znamená, že před jejím nástupem měla žena normální menstruační cyklus.

Důležitým znakem menopauzy je neplodnost - neschopnost otěhotnět. Má sekundární povahu a je spojena s poškozením ženských pohlavních žláz. Snížení produkce pohlavních hormonů ve vaječnících mechanismem zpětné vazby způsobuje zvýšení uvolňování folikuly stimulujícího hormonu (FSH) hypofýzou, jejíž koncentrace v krvi se významně zvyšuje. Hladina tohoto hormonu se používá k posouzení stupně inhibice aktivity pohlavních žláz. Pokud koncentrace FSH překročí 20 U / L, pak je nástup těhotenství téměř nemožný..

Příznaky časné menopauzy jsou také způsobeny snížením účinku estrogenu na všechny orgány a tkáně. Připomínají obvyklou menopauzu, ale jsou výraznější:

 • pocit tepla, návaly obličeje, pocení, náhlé záchvaty dušnosti - tzv. „návaly horka“;
 • poruchy emoční a duševní sféry - podrážděnost, slzavost, poruchy spánku, potíže s memorováním a analýzou informací, snížený výkon;
 • poškození srdečního svalu s rozvojem dyshormonální dystrofie myokardu, která se projevuje přerušením práce srdce, dušností při chůzi, bodavými bolestmi na levé straně hrudníku bez souvislosti se zátěží, různými nepohodlími na hrudi, někdy dlouhými a poměrně silnými;
 • suchost vaginální sliznice, pálení a svědění v oblasti vnějších genitálií, močová inkontinence při kašli, smích, náhlé pohyby.

Důsledky patologie

V důsledku předčasného narušení hormonálního pozadí ženy se vyvíjejí důsledky časné menopauzy, které významně snižují kvalitu jejího života po mnoho let:

 • osteoporóza;
 • ateroskleróza;
 • autoimunitní procesy.

Osteoporóza a osteopenie jsou stavy způsobené nedostatkem estrogenu. Jak víte, pod vlivem těchto hormonů kosti asimilují minerály z krve, zejména vápník. Estrogeny navíc stimulují produkci kalcitoninu, dalšího hormonu, který posiluje strukturu kostí..

S poklesem hladiny ženských pohlavních hormonů přestává vápník vstupovat do kostní tkáně, a to navzdory vysokému obsahu v krvi. Zároveň se zesilují procesy resorpce kostí, tj. „Resorpce“. Výsledkem je, že kosti ztrácejí svoji sílu, dochází k patologickým zlomeninám. I při lehkém poranění nebo neúspěšném otočení může žena dostat zlomeninu krčku stehenní kosti, poloměr, kompresní zlomeninu páteře. Příznaky osteoporózy - snížená výška, bolesti kostí a zad, změna držení těla.

Estrogeny chrání ženu před rozvojem aterosklerózy. Díky jejich nedostatku lipoproteiny s nízkou hustotou („špatný cholesterol“) aktivně poškozují cévní stěnu a způsobují zánět a tvorbu aterosklerotických plaků v tepnách. Důsledkem časné aterosklerózy je srdeční infarkt, mrtvice, mezenterická vaskulární trombóza a další vaskulární onemocnění.

Ateroskleróza koronárních cév způsobuje rozvoj ischemické choroby srdeční. U mladých žen je vzácný, ale s časnou menopauzou se frekvence onemocnění významně zvyšuje. Ischemie myokardu se projevuje tlačením nebo pálením za hrudní kostí, vznikajícími při chůzi nebo lezení po schodech a rychlým průchodem po zastavení.

Proč je časná menopauza nebezpečná pro jiné orgány? Pokud je to způsobeno takzvaným syndromem rezistentních vaječníků, je to často doprovázeno dalšími autoimunitními procesy. Při současném poškození štítné žlázy se vyvíjí Hashimotova autoimunitní tyroiditida. Toto onemocnění se může projevit známkami hypo- a hypertyreózy. Je narušena činnost srdce, nervového systému, trávení, zhoršuje se stav pokožky a vlasů. Vyskytuje se u těchto pacientů a autoimunitní alopecie - plešatost. Autoimunitní trombocytopenie je doprovázena krvácením s drobnými poraněními, tvorbou modřin na kůži a sliznicích.

Diabetes mellitus 1. typu a Addisonova choroba (adrenální nedostatečnost) jsou autoimunitní povahy. Jedná se o závažné stavy, které mohou vést k invaliditě nebo dokonce ke smrti ženy..

Léčba časné menopauzy

Pokud si vzpomeneme na důvody tohoto patologického stavu, uvidíme, že ve většině případů je nemožné je ovlivnit. Etiotropní terapie se tedy prakticky nepoužívá..

Co dělat s časnou menopauzou? Nejprve musíte kontaktovat svého gynekologa. Lékař vyšetří pacientku, zjistí historii jejího života a nemoci a předepíše studie:

 • stanovení hladiny gonadotropních hormonů, estradiolu, prolaktinu, hormonu stimulujícího štítnou žlázu;
 • vyloučit adenom hypofýzy - rentgenové vyšetření sella turcica, počítačová tomografie nebo magnetická rezonance této oblasti;
 • ultrazvukové vyšetření reprodukčních orgánů - děloha, vaječníky;
 • mamografie nebo ultrazvuk mléčných žláz;
 • genetická analýza k detekci dědičných anomálií;
 • denzitometrie pro včasné rozpoznání osteoporózy.

Bohužel odpověď na otázku, jak zastavit časnou menopauzu, není medicíně známa. Dosud nebyly vynalezeny žádné prostředky pro obnovení ztracené funkce pohlavních žláz, transplantace těchto orgánů se také neprovádí..

Proto se provádí patogeneticky podložená substituční terapie - předepisují se hormonální léky.

Pozitivní účinky hormonální substituční terapie v časné menopauze:

 • odstranění nepříjemných příznaků tohoto patologického stavu - návaly horka, pocení, sexuální dysfunkce atd.;
 • prevence aterosklerózy a kardiovaskulárních onemocnění, a tedy jejich komplikací - infarkt myokardu, mrtvice, gangréna končetin a další;
 • normalizace metabolismu lipidů a sacharidů, prevence obezity, diabetes mellitus, sekundární arteriální hypertenze;
 • prevence osteoporózy a jejích následků - zlomeniny páteře a kostí končetin.

Co užívat s časnou menopauzou, poradí lékař. Obvykle se jedná o estradiolové přípravky nebo jejich kombinaci s progestogeny. Gestagenní složka se používá k prevenci stimulačního účinku estrogenů na endometrium, aby se zabránilo hyperplazii nebo maligní transformaci vnitřní vrstvy dělohy. Často jsou tedy Duphaston (gestagen) a Estrofem (estradiol) předepisovány společně.

Nejčastěji jsou předepsány pilulky, ale existují kožní náplasti, vaginální krémy nebo gely, které lze použít, pokud jsou formy tablet špatně tolerovány. Příkladem je transdermální systém obsahující Klimara estradiol, estrogelový pleťový gel.

Jedním z nejpopulárnějších léků na léčbu menopauzy, včetně časné menopauzy, je Angelique. Obsahuje estradiol a drospirenon, které mají gestagenní účinek a další prospěšné vlastnosti. Lék je předepisován neustále, nezpůsobuje krvácení a účinně eliminuje všechny příznaky a komplikace předčasné a časné menopauzy.

Léky předepsané pro časnou menopauzu

Alternativní terapie

Zbytek metod léčby je pouze pomocný. Vitamíny A, E, C jsou předepsány ke zpomalení poškození vaječníků a vaskulární patologie. Po konzultaci s odborníkem se také používá homeopatie: přípravky Acidum Sulfuricum, Glonoin, Remens, Klimadinon. Zmírňují vegetativní příznaky menopauzy - návaly horka, slabost.

Je třeba si uvědomit, že žádný z těchto léků neprokázal účinnost ve vědeckém výzkumu a jejich použití se nedoporučuje například podle zahraničních pokynů. To znamená, že při užívání těchto léků žena ve většině případů utratí peníze, ale nedosáhne požadovaného účinku. Bude jí však chybět čas potřebný k získání správné léčby..

Některé kliniky nabízejí léčbu plazmaferézou ke zmírnění příznaků časné menopauzy, zejména návalů horka. Metoda spočívá v extrakci části krve venózní cévou, jejím rozdělení na krevní buňky a sérum a nahrazení části séra neutrálními roztoky.

Plazmaferéza fungovala dobře při otravě, chronickém selhání ledvin, popáleninách a dalších stavech doprovázených intoxikací. U menopauzy není takový postup nijak zvlášť nutný. Je to docela drahé, jeho účinek je velmi krátkodobý a zdravotní přínosy a dopad na kvalitu života jsou v tomto případě sporné..

Některé zajímavé otázky týkající se patologie

Je možné obnovit menstruaci časnou menopauzou?

Mnoho žen, které v mladém věku trpí zánikem funkce vaječníků, se zajímá o tuto problematiku. V některých případech je to možné, ale pouze po úplném vyšetření kvalifikovaným gynekologem. A samozřejmě je nepostradatelná hormonální terapie, která stimuluje práci pohlavních žláz..

Je možné otěhotnět s časnou menopauzou?

Ano, v časných stádiích onemocnění, zatímco je stále přítomna menstruace a existuje možnost ovulace, můžete otěhotnět. Pokud to není součástí plánů pacienta, měla by se o vhodných metodách ochrany poradit s lékařem. Pokud je třeba těhotenství, mělo by to být hlášeno také gynekologovi. Poté, co menstruace zmizí déle než rok, je pravděpodobnost těhotenství obvykle nulová..

Existuje poměrně přetrvávající mýtus, že dlouhodobé kojení způsobuje časnou menopauzu během laktace. Ve skutečnosti tomu tak není. Příčinou časné menopauzy je nevratné poškození ovariální tkáně, ke kterému nedochází při kojení dítěte..

Fyziologická absence ovulace během kojení je přirozenou reakcí těla, která je přirozeně „koncipována“ jako ochrana před opakovaným těhotenstvím před krmením předchozího dítěte (laktační amenorea). Tato laktační amenorea nemá nic společného s časnou menopauzou..

Jak zabránit předčasné menopauze?

Odpověď na tuto otázku se stane zřejmou, pokud si znovu připomeneme hlavní příčiny tohoto stavu. Žena nemůže změnit svou genetiku, není schopna ovlivnit vývoj dědičných onemocnění.

Proto je prevence následující: od útlého věku je třeba dívku a poté dívku a ženu naučit pečovat o své zdraví, vyhýbat se zánětlivým onemocněním pohlavních orgánů, příležitostnému pohlavnímu styku a potratům. Každá žena by měla být pravidelně sledována gynekologem a terapeutem, aby včas odhalila nádor nebo jiné závažné onemocnění, které lze vyléčit v rané fázi bez závažných následků pro pohlavní žlázy..

Každá druhá žena v reprodukčním věku od 20 do 40 let slyšela od svého ošetřujícího gynekologa diagnózu endocervicitidy. Podle statistik je tato patologie u dvou třetin pacientů nespecifická.