Příznaky a léčba ovariálního cystadenomu

Ovariální cystadenom je benigní nádor, což je tobolka naplněná tekutinou nebo hlenem. V medicíně je známá jako cysta. Za určitých podmínek se z něj stane maligní útvar. Pozoruje se u žen s menstruačními nepravidelnostmi. K určení charakteristické a vhodné metody léčby se provádí kompletní klinické a laboratorní vyšetření. Kód ICD-10 - N83.2.

Ženy by měly brát nemoci reprodukčního systému vážně. Cystadenom je zdravotní porucha, ale ne věta. Moderní úroveň vývoje medicíny umožňuje identifikovat cystickou povahu onemocnění v raných stádiích a provádět účinnou léčbu. Existuje dokonce pozitivní prognóza těhotenství.

Klasifikace a původ

Není to tak dávno, co se cystadenom nazýval cystom a nereagoval na léčbu. Proces lékařské intervence se omezil na chirurgické odstranění levého a pravého vaječníku. Nyní se úroveň medicíny významně zvýšila. Bylo možné tento problém vyřešit a ponechat ženě šanci na mateřství. Od pacienta se vyžaduje pouze včasné kontaktování zdravotnického zařízení. I když stojí za zmínku, že nádor je vždy odstraněn.

Typy nemocí

Ovariální cystadenom, založený na struktuře epiteliální stěny, je rozdělen do několika odrůd:

 • Serózní. Běžný typ onemocnění. Struktura struktury epitelu je hladká. Je to zaoblená koule, která se tvoří na jediném vaječníku. Pokud je na obou vaječnících cysta, stojí za to podstoupit další vyšetření, které již posuzují maligní vlastnosti formací. Variace velikostí od 3 do 15 cm. Existuje cystom do průměru 30 cm. Nádory menší než 3 cm nevykazují symptomatické vlastnosti. K onemocnění dochází častěji po 50 letech.
 • Papilární. U papilárních nádorů je charakteristická papilární struktura povrchu cystomu. Růst v cystě je odhalen. U papilárních cystadenomů jsou diagnostikovány papily s parietálním růstem. Tento typ patologie je obtížné diagnostikovat. V přítomnosti několika hrubých papilárních formací jsou příznaky podobné příznakům rakoviny. Existují časté případy doplnění léčby chemoterapií. Známý jako hraniční cystadenom. Vyvíjí se po menopauze.
 • Mucinózní. Běžná forma onemocnění. Charakteristickým rysem je vícekomorová struktura, jejíž dutiny jsou vyplněny slizovitou látkou - mucinem. Je také přítomen v děložním čípku, a protože je epiteliální vrstva podobná, je ním naplněn i nádor. Tvoří se v ženském těle, často v postmenopauze, dosahuje obrovského průměru. Známý pseudomucinózní cystom. V druhém případě se jako plnivo kapsle použije pseudomucin..

Endometrioidní cystom je prezentován jako samostatný druh. Struktura připomíná fibrom - novotvar ve formě hustého uzlu. Nebezpečnou formací, která se tvoří z nadvarlete, je paraovariální cysta.

Důvody vzhledu

Přední odborníci v oblasti medicíny nejsou vždy nakloněni jednoznačně odpovědět na příčiny vzniku cystadenomů. Zdrojem je velké hormonální narušení, endokrinopatie, komplikace po zánětlivém onemocnění orgánů reprodukčního systému. Lékaři doporučují věnovat pozornost následujícím bodům:

 • Nemoci PPP;
 • zneužívání fyzické aktivity;
 • častý stres;
 • mimoděložní těhotenství;
 • potrat;
 • časný nástup menstruačního cyklu.

Cystom se netvoří z jasného důvodu. Onemocnění je diagnostikováno u pacientů různého věku. Vyloučeno u postmenopauzálních žen. Aby se zabránilo vzniku nádoru, hlavní věcí je být pozorný k tělu..

Příznaky přítomnosti cystadenomu

Dokud je nádor malý, nemoc není symptomatická. V procesu zvětšování průměru se objevují zjevné příznaky novotvaru:

 • Nepohodlí. Se zvětšením velikosti cystomu se v oblasti přídavků objevuje nepohodlí. Výsledné bolesti jsou dány křížové kosti a malé pánvi. V oblasti vaječníků jsou neustále nepohodlí.
 • Nepravidelná menstruace. Alokace ve velkém množství nebo jejich úplná absence naznačují přítomnost vzdělání. Příznak je pozorován v rozporu s obvyklým načasováním hormonálního cyklu, zvýšením nebo snížením doby menstruace.
 • Dysfunkce urogenitálního a trávicího systému. Zvětšující se otok vyvíjí tlak na močový měchýř a návštěva koupelny bude častá. Kvůli poruchám zažívacího traktu jsou zaznamenány nevolnost, zvracení a zhoršená defekace.
 • Břišní distenze. Velká velikost cysty způsobuje vizuální zvětšení objemu břicha. Nádor je hmatatelný při palpaci. Jedná se o velmi nebezpečný stav, obrovský průměr formace může vést k prasknutí nebo torzi cysty. Nebezpečí vstupu obsahu tobolky do břišní dutiny a rozvoj zánětlivého procesu - peritonitida.

Diagnóza nemoci

V raných fázích je obtížné rozpoznat cystadenom. U malých velikostí se onemocnění vaječníků neprojevuje symptomaticky. Detekce je možná během nezbytného lékařského výzkumu.

Klinická diagnostika

Pokud je nádor detekován včas, je možné předepsat vhodnou individuální léčbu. Není nutné provádět nouzové operace. Ale nemůžete to udělat bez operace. K detekci cystadenomu v raných fázích se používají následující metody:

 • Gynekologické vyšetření. Bimanuální vyšetření odborníkem pomáhá určit velikost a obrysy formace. Rovněž se určuje interakce se strukturou sousedních orgánů. Pro podrobnou studii používá expert makropřípravek.
 • Ultrazvuková procedura. Data získaná ultrazvukem pomohou přesně zjistit umístění cysty, určit vnější a vnitřní strukturu novotvaru, růst. Známky malignity jsou odhaleny.
 • Počítačové a magnetické rezonanční zobrazování. Tyto typy studií pomáhají přesně určit strukturu cysty, identifikovat spojení s jinými orgány. Pomocí MRI a CT vyšetření lékař určí, zda je nádor benigní.

K identifikaci stupně buněčné diferenciace v cystadenomu se používají metody cytologického výzkumu.

Laboratorní výzkum

Aby bylo možné přesně určit povahu cystadenomu obou vaječníků, jsou pacientky odeslány k dalším laboratorním testům. Patologický výzkum:

 • Obecná analýza krve. Takto se určuje povaha patologie. Jsou ukázány zánětlivé změny v nádoru.
 • Analýza nádorového markeru. Povinné vyšetření na cystom. U maligního nádoru se zvýší ukazatele CA-125, ROMA, HE-4.
 • Fibrogastroskopie. FGS umožní vyšetření orgánů gastrointestinálního traktu na výskyt metastáz. Tkáně jsou odebrány pro histologii. Kromě toho se u šmouh kontroluje mikroflóra.

Léčba

Po absolvování studií, které určují velikost, povahu a funkční vlastnosti cysty, lékař předepisuje léčbu. U cystadenomu je proces bez operace nemožný. Při operaci bez odstranění postiženého orgánu někdy dochází k relapsu. Na základě získaných údajů je předepsána operace k odstranění nádoru..

 • Laparotomie. V pokročilých stádiích onemocnění, kdy cysta dosáhla velké velikosti, se používá specifikovaná chirurgická operace. Spočívá v provedení podélného nebo příčného řezu pro přímý přístup do vaječníků. Doporučeno pro podezření na maligní cystadenom.
 • Laparoskopie. Méně bolestivé a jednoduché ovládání. Díky včasné detekci cysty, která nedosáhla působivé velikosti, ji odborníci často používají. Laparoskopie spočívá ve vytvoření dvou identických vpichů v pobřišnici, do kterých jsou zavedeny speciální nástroje, manipulátory. S jejich pomocí je nádorová tkáň odstraněna poté, co byla odstraněna tekutina naplňující kapsli. Rehabilitace po operaci je mnohem rychlejší.

U malého cystomu (do 3 cm) zahrnuje chirurgický zákrok odstranění pouze cizí formace při zachování vaječníků a v důsledku reprodukční funkce těla. Pokud nádor zasáhl více než 50% vaječníku, je novotvar odstraněn spolu s přílohami. Při absenci podezření na onkologii je vidět příznivý výsledek zotavení. Většina případů zahrnuje plánovanou operaci. Jedná se zpravidla o standardní břišní postup, který je možný pouze u malých a středně velkých lézí. V jednotlivých případech vzniká potřeba nouzového provozu. Jinak nastanou následky:

 • hnisání cystomu a následné zánětlivé procesy;
 • torze nohou nádoru;
 • prasknutí cystadenomu.

Kontraindikace pro chirurgický zákrok

Pokud není nutná nouzová operace, lékaři berou v úvahu jednotlivé důvody, proč by cysta neměla být odstraněna:

 • infekční choroby;
 • srdeční nebo plicní selhání;
 • těhotenství;
 • zánět pobřišnice;
 • infarkty, mrtvice;
 • rehabilitace po operaci;
 • obezita;
 • hemofilie.

Tradiční metody léčby

Navzdory skutečnosti, že cystadenom lze vyléčit pouze pomocí chirurgického zákroku, doporučují se alternativní metody. Taková léčba se používá k omezení progrese onemocnění a prevenci. Lékařská literatura popisuje platné předpisy.

 • Tinktura z vlašských ořechů. Shromážděné mladé plody se sklopí do skleněné nádoby o objemu nejméně 1 litr, naplní se alkoholem a 30 dní se vyluhuje v temné místnosti. Přijato v lžíci 2krát denně. Kurz - 1 měsíc.
 • Alkoholický nálev z akácie. Akátové květiny (4 lžíce) jsou naskládány do sklenice. Poté, co je obsah nádoby naplněn 0,5 l alkoholu a infuzován po dobu 7 dnů. Poté vezměte 3 lžíce po dobu jednoho měsíce..

Léčba drogami

Zahrnuje komplexní terapii k prevenci zánětlivých procesů. Předepsané léky s antibakteriální složkou a vitamíny. Postupy se provádějí s malými velikostmi nádorů a negativními maligními testy. Rovněž by neměla být dynamika růstu vzdělávání.

Potíž spočívá ve skutečnosti, že lékař nemůže s jistotou mluvit o benigní povaze cysty před operací. Pacient je povinen přísně dodržovat klinické pokyny.

Nebezpečné signály

Jsou zvýrazněny vybrané indikátory, jejichž detekce by měla být důvodem pro okamžité klinické vyšetření a pozornost specialistů pro zahájení neodkladné léčby. To určuje pravděpodobnost příznivého výsledku s cystadenomem na prvním nebo druhém vaječníku.

 • Pozitivní výsledky testu na nádorové markery. Při překročení 10–15násobku normy posuzují zánětlivé procesy v cystomu. Pokud je množství překročeno stokrát, lze předpokládat maligní povahu formace.
 • Podezřelá data z ultrazvuku. V případě detekce heterogenní struktury (hrubá papilární vrstva s papilárními formacemi) stojí za to věnovat zvláštní pozornost cystě.
 • Stav pacienta. Pozorovaná slabost těla, neustálá bolest v oblasti vaječníků, letargie a tíha připomínají otravu orgánů.

Dodržováním pravidel, která vylučují příčiny cystadenomu, získáte šanci zbavit se rizika vzniku nádoru. Vyvarováním se užívání hormonálních léků a promiskuitního sexuálního života může žena snížit riziko cystomu. Pamatujte, že prevence je mnohem jednodušší než léčba.

Možné komplikace ovariálního cystadenomu a typy cyst

Co je cystadenom, čím se liší od jiných typů cyst a jak se s nimi zachází? Ovariální cystadenom nebo cystom je patologická formace na vaječníku, která je v gynekologii považována za benigní nádor, který má cystovou strukturu - kapsle s vnitřní dutinou naplněnou tekutou sekrecí.

Od banální cysty se liší tím, že je náchylnější k rakovinové degeneraci..

Může se tvořit u plodných pacientů s pravidelným měsíčním cyklem a u žen se zhoršenou funkcí vaječníků, včetně menopauzy (před a po).

Typy a lokalizace

Existuje několik typů cystadenomů v souladu s povahou formace, struktury a vnitřního obsahu:

 1. Jednoduchý serózní cystadenom je kulatá, často jednokomorová cysta s hustou membránou epiteliálních buněk. Cystické ovariální formace tohoto typu se vyskytují v 65 - 71% případů a pouze na jedné straně. Velikosti se pohybují od 5 mm do 30 cm. Nejméně nebezpečné ve vztahu k maligní transformaci buněk.
 2. Papilární cystom, který je často považován za podtyp serózního cystadenomu. Liší se ve vývoji epiteliálních výrůstků na stěnách - papily. Diagnóza je obtížná, protože příznaky jsou podobné jako u rakovinového nádoru. Pravděpodobnost maligních změn v tkáních je vysoká.
 3. Mucinózní cystadenom se vyznačuje svou vícekomorovou strukturou a pravděpodobností růstu až 10–15 kg (40–50 cm). Uvnitř dutiny je silné viskózní tajemství - mucin. Tento nádor je považován za hraniční s mucinózní maligní tvorbou, protože jeho buňky jsou často transformovány na rakovinné.

Cystom se obvykle vyskytuje na jedné straně, častěji se tvoří na pravém vaječníku, což je dáno jeho intenzivnějším přívodem krve. Pokud se vyvíjí cystická tvorba levého vaječníku, má tendenci růst pomaleji v důsledku snížené funkční aktivity. S cystadenomem levého vaječníku se zachází podobně jako se strukturou vpravo.

Pokud se ovariální cystadenom vytvoří ve dvou pohlavních žlázách najednou, pak to slouží jako důvod pro podezření o přechodu patologického procesu na rakovinový.

Důvody rozvoje

Důvody pro vznik cystomů nejsou plně pochopeny. Existuje ale několik provokujících podmínek:

 • dysfunkce vaječníků, neplodnost;
 • hormonální výkyvy, včetně období menopauzy a postmenopauzy;
 • endokrinní poruchy, včetně patologie štítné žlázy;
 • zánětlivá onemocnění, infekční procesy v pánevních orgánech;
 • vývoj dalších cystických struktur různých typů v oblasti vaječníků;
 • uměle vyvolaná a spontánně ukončená těhotenství;
 • zánět po chirurgickém zákroku na pánevních orgánech, včetně porodu a potratu;
 • nadbytek tukové tkáně a poruchy metabolismu sacharidů;
 • časná menarche (první menstruace v dospívání) a pozdní menopauza;
 • sexuální abstinence, častá změna intimních partnerů;
 • neurologické poruchy akutní nebo prodloužené povahy;
 • těžká fyzická aktivita;
 • vyčerpání na pozadí iracionálních diet;
 • dědičnost.

Příznaky cystomu

Projevy, které mohou všechny typy cystadenomů prakticky poskytnout, se navzájem neliší. Až do významného zvýšení nádoru jeho dlouhodobý růst nezpůsobuje úzkost a nepříjemné příznaky.

Závažnost příznaků je spojena s aktivitou patologického procesu a velikostí cystomu..

 1. Bolestivé bolesti z vývoje nádoru. Bolestivé pocity se často šíří (vyzařují) za postižené pohlavní žlázy a projevují se v bederní oblasti, ohanbí, křížové kosti a slabinách. V případě bilaterálních lézí vaječníků je bolestivé celé spodní břicho. Čím větší je vzdělání, tím silnější je bolest.
 2. Pocit cizího tělesa uvnitř břišní dutiny, roztažení, tíha.
 3. Zvýšení obvodu břicha, pokud cystom silně roste. Navíc je patrná jeho asymetrie a vyboulení pobřišnice ze strany vaječníku, kde se nádor vytvořil..
 4. Zvýšené nutkání vyprázdnit močový měchýř v důsledku tlaku z velké cysty-cystadenomu.
 5. Porucha menstruačního cyklu.
 6. Zácpa s tlakem cyst na konečník.
 7. Vývoj ascitu s růstem papilárního cystomu (akumulace tekutiny v peritoneální dutině).

Důsledky a komplikace

Důsledky progrese cystomu na vaječníku:

 • dysfunkce vaječníků a neschopnost ženy rodit děti;
 • malignita nádoru (rakovinová degenerace);
 • dysfunkce blízkých orgánů, včetně dělohy, vaječníků, přívěsků, střev, močového měchýře s pravděpodobností zánětu;
 • upínání zarostlého cystadenomu důležitých cév, což vede k křečovým žilám nohou a břišní dutiny, tvorbě uzlů a tvorbě krevních sraženin;
 • ukončení stávajícího těhotenství v případě významného zvýšení nádoru.

Akutní komplikace, které vyžadují urgentní chirurgické odstranění cystomu, zahrnují:

 1. Ruptura stěn cystadenomu a vniknutí jeho obsahu do pobřišnice, která způsobuje peritonitidu (akutní zánět).
 2. Torze nohy (vaz spojující cysty a vaječníky), při kterém dochází k mačkání krevních cév, přerušení dodávky krve do tkáně a její nekróza (nekróza).
 3. Hnisavý zánět cystomu.

Všechny tři podmínky jsou považovány za kritické a život ohrožující. Okamžitě volejte záchranný tým, jakmile se objeví následující příznaky:

 • ostrá, intenzivní bolest na jedné straně nebo v celém břiše;
 • vysoká srdeční frekvence, pocení nebo silné pocení;
 • nadměrné vzrušení, strach, následovaný letargií;
 • Zvýšení teploty;
 • zvracení, zadržování stolice;
 • silná slabost, třes, výrazný pokles krevního tlaku;
 • ztmavnutí v očích, ztráta vědomí.

Diagnóza

K potvrzení diagnózy ve vývoji cystadenomu se používají následující postupy a instrumentální metody:

 1. Gynekologické vyšetření, nezbytné pro předběžné stanovení velikosti, lokalizace, struktury cystické kapsle, její pohyblivosti a přítomnosti možného zánětu v sousedních orgánech.
 2. Ultrazvuková diagnostika umožňuje objasnit oblast vývoje cystomu, velikost, hustotu a stupeň proliferace epitelu. Nejinformativnější je považováno za ultrazvukové vyšetření prováděné 6-7 dní po menstruaci..
 3. Počítačová tomografie a magnetická rezonance, při kterých lze strukturu cystadenomu vyšetřit hlouběji a potvrdit její vzhled - jednoduchý serózní, mucinózní nebo papilární.
 4. Laboratorní krevní test ke stanovení hladiny nádorového markeru CA-125, jehož zvýšení často indikuje vývoj hnisavého nebo rakovinového procesu. Je však třeba poznamenat, že tento ukazatel je často zvýšen v případě benigních nádorů vaječníků..
 5. FGDS a FKS, jako dodatečně předepsané postupy pro vyšetření tlustého střeva a žaludku pomocí endoskopu.

Léčba ovariálního cystomu

Léčba ovariálního cystadenomu může být provedena pouze chirurgicky. Žádné léky a domácí terapie se cystomu nezbaví - pouze odstranění.

Typ a rozsah operace souvisí s typem cystické formace, její velikostí, příznaky a stupněm pravděpodobnosti rakovinové degenerace. Dnes chirurgické techniky zajišťují maximální možné zachování reprodukčních funkcí..

 1. Laparoskopie. Provádí se častěji s vývojem jednoduchého serózního nádoru, s malou velikostí cyst (do 40 mm), s dobrou kvalitou a hlavně u pacientů, kteří budou mít děti. Tato operace se provádí při zachování vaječníku. Postup je anemický, protože řezy na břišní stěně nejsou větší než 15 mm a všechny lékařské nástroje, včetně mikrokamery na laparoskopu, jsou velmi malé. Po laparoskopii se doporučuje plánovat koncepci po 3 - 4 měsících.
 2. Laparotomie. Jedná se o břišní operaci k odstranění ovariální cysty, při které je v pobřišnici proveden poměrně dlouhý řez. Provádí se s velkými výrůstky, s pravděpodobností malignity, stejně jako u pacientů během menopauzy. Častěji je vyříznuta samotná cysta, vaječník (úplně nebo zčásti), vejcovody. Mělo by být zřejmé, že i po odstranění pohlavní žlázy mají mladé ženy veškeré šance na početí a porodení dítěte, protože druhý vaječník nadále funguje.

U žen starších 45 - 50 let se spolu s nádorem doporučuje odstranit oba vaječníky, aby se zabránilo rakovinotvornému procesu.

Cystadenom během těhotenství

Pokud ovariální cystom nepřesáhne 30 mm, zůstane neporušený a čeká na normální porod. Ve většině případů těhotenství dobře dopadne..

S rychlou progresí nebo detekcí velkého nádoru se operace provádí okamžitě, protože vývoj patologie vede k posunu dělohy, vysoké pravděpodobnosti prasknutí stěny cysty a torze nohy.

Chirurgické odstranění nádoru vaječníků během těhotenství se provádí laparoskopicky po 14 týdnech těhotenství, kdy je placenta zcela vytvořena. V takových závažných případech je při správném řízení operace vysoká pravděpodobnost udržení normálně se rozvíjejícího těhotenství..

Až 14 týdnů je chirurgický zákrok indikován pouze v případě prasknutí, torze, hnisání, to znamená především k záchraně života matky.

Co je cystadenom vaječníků a jak nebezpečný je

Co je ovariální cystadenom? Proč vzniká? Jak je to nebezpečné? Souvisí to s rakovinou? S takovou diagnózou má žena desítky otázek a ještě znepokojivější myšlenky. V článku vyvrátíme všechny mýty o tomto vzdělávání a řekneme o něm jednoduchými slovy..

Ovariální cystadenom vypadá jako zesílená a jasně definovaná kapsle. Na rozdíl od standardní cysty se nádor z benigní může transformovat na maligní. V tomto ohledu se do popředí dostává včasnost diagnózy a stanovení správné léčby..

 1. O nemoci
 2. Klasifikace
 3. Příčiny a příznaky cystomu
 4. Diagnostika a léčba
 5. Během těhotenství
 6. Komplikace a důsledky
 7. Závěr

O nemoci

Zpočátku je ovariální cystadenom benigní novotvar epiteliální tkáně. Také se mu říká cystom.

Ovariální cysta a cystadenom nejsou totožné pojmy, protože první je vyvolána jinými patologickými procesy.

Kvůli zvláštnostem fungování epiteliálních buněk spárované žlázy se tekutina často hromadí v cystickém novotvaru. V tomto ohledu se nádoru v gynekologické praxi někdy říká „vodnatelnost“.

Statistiky ukazují, že onemocnění lze diagnostikovat v jakémkoli věku. V zásadě si těsnění všimne diagnostik na ultrazvukovém skenování. Nelze určit povahu nádoru na tomto zařízení s plnou zárukou, proto před provedením konečné diagnózy lékař odešle pacienta k rozšířenému vyšetření.

Klasifikace

Lékaři klasifikují cystadenom jako skupinu epiteliálních nádorů. K tvorbě „vodnatelnosti“ dochází z kožního výboje. Nádory se dělí na následující:

 • serózní;
 • mucinózní.

Na druhé straně se rozlišují papilární a hladké stěny cystomů..

Nejjednodušší je považována za serózní cystu nebo cystu pravého nebo levého vaječníku a nejsložitější strukturou se nazývají mucinózní formace. Novotvary rostoucí na vnitřních stěnách jsou považovány za nebezpečné..

Gynekologové také rozlišují pojem „hraniční nádory“. Patří mezi ně výrůstky s nízkým rozšířením metastáz. Ve větší míře by měl být tento termín přičítán papilárnímu cystadenomu.

U žen nad 40 let je ve většině případů diagnostikována formace epiteliálního typu. U mladých pacientů jsou nádory většinou benigní..

Hladce ohraničený serózní cystadenom je charakterizován jednostrannou lézí. Má následující vlastnosti:

 • tam je noha;
 • umístění je fixováno nad dělohou;
 • při palpaci je mírný posun;
 • hustá tobolka o tloušťce 1 až 4 mm;
 • existuje jedna komora, méně často jejich počet dosahuje tří;
 • vnější a vnitřní povrchy bez drsnosti;
 • na ultrazvuku je obsah průhledný a lehký;
 • minimální riziko malignity;
 • hlavní nebezpečí: mačkání blízkých orgánů a tkání.

Serózní „vodnatelnost“ postihující levý vaječník vede často k zácpě, protože sigmoidní tračník je stlačen. Lokalizace na pravé straně ovlivňuje močovod.

Serózní papilární cystadenom je charakterizován přítomností papilárních výrůstků na vnějším nebo vnitřním povrchu formace. Klinický obraz je následující:

 • adheze se tvoří v břišní dutině;
 • bilaterální porážka;
 • umístění je fixováno v tloušťce vazů;
 • přítomnost nohy.

Z benigního nádoru se tento typ často vyvine do maligního. V tomto ohledu bude problém vyřešen včasným chirurgickým zákrokem..

Mucinózní cystom se vyznačuje odlišnou echogenicitou na ultrazvuku a vícekomorovém nerovném povrchu. Samotný obsah je poměrně zakalený a má hnědou, zelenou nebo žlutou barvu..

Příčiny a příznaky cystomu

Lékaři přesně nezjistili příčinu cystomu, existují však určité teorie spojené s výskytem novotvaru.

Obvykle se na ně odkazuje:

 • hormonální nerovnováha. Protože k ovulační proliferaci dochází každý měsíc, hyperplasie se vyvíjí v průběhu času. Vaření a časté těhotenství snižují pravděpodobnost růstu nádoru;
 • dědičné faktory. Tento parametr je považován za základní, protože dochází k mutacím v genech BRCA1 a BRCA2;
 • onemocnění vaječníků. Mluvíme o cystách žlutého tělíska a PCOS;
 • menopauza. Během tohoto období dochází k hormonálním změnám, během nichž slouží jako provokatér cystadenomu.

Pokud jde o obecné příznaky, zpravidla se neobjevují, pokud je velikost cystomu menší než 3 cm. V tomto případě je pacientka pod dohledem, je propuštěna v pořádku. Pokud se vodnatelnost nesníží, je předepsána závažnější léčba.

Stížnosti se objeví, pokud je velikost cystadenomu 5-7 cm.

Klinický obraz je následující:

 • zácpa;
 • bolest lokalizovaná v dolní části břicha a dolní části zad;
 • potíže s močením;
 • nadýmání;
 • když jsou novotvary zkroucené, je možná akutní bolest až mdloby.

Serózní cystom v pravém vaječníku stlačuje ledviny, což má za následek narušení toku moči. Cystom levého vaječníku tlačí na střeva.

Diagnostika a léčba

Diagnóza onemocnění je podobná definici jiných gynekologických onemocnění.

Mezi hlavní studie patří:

 • vyšetření na gynekologickém křesle. Lékař posoudí velikost cystomu, stupeň mobility, stanoví, zda existuje bahenní spojení s řadou blízkých orgánů;
 • Ultrazvuk. Průběh vyšetření umožňuje lokalizaci „vodnatelnosti“ a jeho velikosti. Diagnostik také stanoví stupeň proliferace epiteliální tkáně. Studie se doporučuje provést jeden týden po menstruaci;
 • MRI a CT vám umožní podrobně studovat strukturu cystadenomu;
 • dodání krevního testu. Zde je odhalen možný nádorový marker CA-125;
 • FCC a FGDS - další metody, které pomáhají analyzovat oblast žaludku a tlustého střeva.

Cystomy se léčí výhradně chirurgicky. Léčba bez chirurgického zákroku se neprovádí, a to jak v případě serózní, tak mucinózní formace. O potřebě chirurgického zákroku tedy není ani zmínka, ať už jde o velký nebo malý cystom..

Léčba cystomu, což znamená operaci, se provádí na levém a pravém vaječníku stejným způsobem.

Když je pacientka mladá a stále plánuje otěhotnět, chirurgové se pokusí obnovit vaječník, protože právě tam folikuly dozrávají a uvolňují se z nich životaschopná vajíčka..

Nejběžnějším typem operace je laparoskopie. Peritoneální chirurg provádí malé vpichy speciálními nástroji. Tato technika je velmi populární, protože má minimální traumatický účinek na tkáně a orgány. Výhody laparoskopie:

 • minimální důsledky;
 • krátké rehabilitační období;
 • nízké riziko jizev a adhezí.

Před zahájením operace je důležité určit umístění nádoru. Aby se odstranily výrůstky, kapsle se propíchne a z ní se zase vysaje veškerý obsah. Dále je skořápka oddělena od měkkých tkání.

Hlavní fáze operace:

 1. Koagulace.
 2. Připojení měkkých tkání.
 3. Extrahovaný biomateriál je odeslán k histologii.

Doba operace je obvykle 40-50 minut.

Lékař kromě hlavního účelu operace může zkontrolovat průchodnost trubiček, oddělit adheze, odstranit fibroidy. Období zotavení trvá asi měsíc.

Když se nádor již dokázal transformovat na maligní, je nutné provést exstirpaci těla dělohy. Manipulace je amputace většího omenta a odstranění příloh.

V případě léčby mucinózních a serózních cyst není třeba spoléhat na lidové léky. To může pouze zhoršit stav pacienta..

Během těhotenství

Pokud velikost cystomu nepřesahuje 3 centimetry, pak během těhotenství lékaři dávají přednost pozorování a nedotýkají se ho.

Všechny tři trimestry podle statistik probíhají normálně..

Pokud dojde k rychlému rozvoji nádoru v dynamice, není nutné operaci odkládat, protože existuje riziko posunutí dělohy, prasknutí jedné z jejích stěn a torze nohy.

Během těhotenství je chirurgický zákrok povolen po 14 týdnech těhotenství, kdy je placenta plně funkční. Pokud budou všechny manipulace provedeny správně, těhotenství proběhne dobře a plod se plně rozvine..

V prvním trimestru se operace provádí pouze v případě ohrožení života pacienta.

Komplikace a důsledky

Jakákoli operace má určité důsledky a komplikace. Mnoho žen v reprodukčním věku se obává, zda se v budoucnu budou moci stát matkami. Pokud však diagnóza ohrožuje život pacientky, nemá na výběr.

Možnost otěhotnění zmizí, pokud jsou odstraněny děloha a přídavky. Pokud je alespoň část vaječníku ponechána, pak má žena stále šanci otěhotnět. Je povoleno zahájit aktivní sexuální život za účelem těhotenství dva měsíce po operaci..

Je nutné léčit patologii včas. Pokud nebudou přijata žádná opatření, mohou to mít následující důsledky:

 • zvýšení velikosti cystadenomu;
 • transformace nádoru na maligní;
 • prasknutí vzdělávání, v důsledku čehož veškerý jeho obsah vstupuje do pobřišnice;
 • šíření metastáz do jiných orgánů;
 • poškození vaječníkové tkáně.

Jakmile si dívka všimne prvních příznaků, měla by navštívit ordinaci gynekologa, aby se předešlo možným komplikacím..

Užitečné video k tématu:

Závěr

Ovariální cystadenom je benigní nádor s vysokým rizikem transformace na maligní. Je to hlavně pozorováno, ale pokud velikost přesahuje 30 mm, je indikován chirurgický zákrok. Pro těhotné ženy a ženy v plodném věku je předepsán speciální operační režim. Nejbezpečnějším typem operace je laparoskopie..

Jak se tvoří ovariální cystadenom a metody léčby

S přihlédnutím k aktivní pedagogické práci v oblasti zdravotní péče přispěly plánované návštěvy žen u gynekologa k včasnému odhalení mnoha nemocí jiné povahy. To je zvláště důležité ve vztahu k nádorovým procesům - jak benigním, tak maligním. Proto se termín cystom používá stále častěji, protože do tohoto slova dobře zapadá to, na co může mít lékař podezření pouze na základě klinických údajů..

Co je cystadenom a ovariální cystom?

Cystadenom je benigní nádor, který roste ve formě cysty - dutiny obsahující tekutinu. Tato tekutina je produkována žlázovými epiteliálními buňkami, které jsou umístěny uvnitř cystové stěny - tzv. Cystová výstelka.

Cystadenom je benigní nádor, který roste ve formě cysty - dutiny obsahující tekutinu.

V závislosti na podšívce existují:

Mělo by se také pamatovat na to, že popisné výrazy se mohou objevit také v lékařských záznamech. Pokud serózní a mucinózní znamenaly vlastnost a objasnily samotnou nosologii, pak je termín papilární cystadenom čistě popisný - znamená to, že pod mikroskopem vytvářejí neoplastické buňky výrůstky ve formě papil. Epiteta papilární a serózní jsou odlišné vlastnosti novotvaru, proto je formulace papilární serózní cystadenom zcela vhodná.

Cystadenom by neměl být zaměňován s cystadenokarcinomem, protože druhý nádor je maligní a má méně příznivou prognózu.

Cystoma je čistě klinický termín. Popisují benigní nádor, který vypadá jako cysta a současně roste. Někteří gynekologové také označují cystom vaječníků jako multikamerový nádor s neurčeným maligním potenciálem. Abychom se vyhnuli terminologickým nedorozuměním a zbytečným vyjasňováním níže, použijeme termín cystom.

Důvody pro vzdělávání

Etiologie serózního cystadenomu není dobře známa. Většina vědců souhlasí s myšlenkou, že k nim dochází, když dojde k hormonální nerovnováze. Existuje teorie, podle které je serózní ovariální cystadenom vytvořen z funkčních ovariálních cyst. Funkční cysty obvykle vymizí samy během několika měsíců po nástupu..

Cysta nakonec ztrácí schopnost spontánní resorpce, proto se objevuje serózní cystadenom. Je pozoruhodné, že v 15% případů se cystadenom vyvíjí na obou stranách, nikoli odděleně od levého nebo pravého vaječníku.

Většina vědců souhlasí s myšlenkou, že cystomy se vyskytují, když dochází k hormonální nerovnováze..

Pseudomucinózní cystom, který se také nazývá mucinózní cystadenom, se vyskytuje spontánně, proto není známa ani jeho konkrétní příčina. Výzkum však ukazuje, že při vývoji tohoto novotvaru mohou hrát roli určité genetické vlastnosti..

Pseudomucinózní cystom se může objevit u každé ženy ve věku od 20 do 75 let, ale je častější u žen středního věku a zřídka se vyskytuje u žen po menopauze. Současně se často vyskytuje ovariální cystadenom v menopauze. Ačkoli neexistují žádné specifické rizikové faktory, některé studie ukazují, že u žen, které podstupují hormonální substituční terapii nebo jsou obézní, je vyšší riziko vzniku nádoru, jako je pseudomucinózní cystom.

Proč je vzdělání nebezpečné?

Mezi nejnebezpečnější výsledky ovariálních cystomů patří:

 • prasknutí cystomu;
 • torze cysty;
 • malignita.

Rupturu cystomu lze pozorovat v případě mechanického poškození (například při operaci, traumatu) nebo při intenzivním růstu nádoru. Ve druhé variantě buňky, které tvoří výstelku ovariálního cystomu, nadále produkují určité tajemství (serózní, mucinózní), zatímco pružnost stěny je pro takové protahování nedostatečná. Tato komplikace má kliniku syndromu akutního břicha a vyžaduje okamžitou hospitalizaci v chirurgické nemocnici pro rychlé odstranění cystomu.

Rupturu cystomu lze pozorovat v případě mechanického poškození (například při operaci, traumatu) nebo při intenzivním růstu nádoru.

Pokud byl prasklý cystom zevnitř pokrytý mucinózními buňkami - tj. Těmi, které mohou produkovat hlen (pseudomucinózní cystom) - může nastat stav známý jako peritoneální pseudomyxom. Některé mucinózní buňky vstupují do pobřišnice, kde nezemřou, ale jsou implantovány a nadále produkují hlen. Vzhledem k jejich malé velikosti je nemožné je vizuálně určit, proto jsou tito pacienti odsouzeni k pravidelnému odtoku tekutin z břišní dutiny.

K torzi ovariálního cystomu dochází, když je nádor dostatečně velký a nachází se na povrchu vaječníku, zatímco připojená část je obvykle ztenčena. Tento stav je také charakterizován klinickým obrazem akutního břicha a je léčen pouze chirurgicky. Jinak se vyvíjí peritonitida - zánět pobřišnice, který má často difúzní charakter a může být smrtelný.

Torze cystadenomu je charakterizována klinickým obrazem akutního břicha a je léčena pouze chirurgicky.

Malignita se týká degenerace benigního nádoru na maligní. Je to pomalý a zákeřný proces a nemusí po dlouhou dobu vyvolat žádné příznaky..

Když se transformuje na rakovinu?

O transformaci na rakovinu lze diskutovat, když buňky, které lemují stěnu cysty, mění své vlastnosti. Stávají se většími, začínají se často dělit - dochází k degeneraci nádoru. Je relevantní hovořit o tomto procesu, pouze pokud je nádorová tkáň prohlížena pod mikroskopem a popsané procesy jsou vizualizovány - provádí to patolog. Pro tyto účely se nejčastěji používá cystový materiál získaný po operaci..

Mělo by se také pamatovat na to, že existuje samostatná skupina nádorů vaječníků nazývaná hraniční nádory. Výstelka těchto nádorů se skládá z buněk s nevysvětlitelným maligním potenciálem. Tyto nádory se mohou chovat agresivně vůči makroorganismu..

Diagnostika

Při stanovení diagnózy ovariálního cystomu se lékař zaměřuje na historii onemocnění, stávající příznaky, jakož i na údaje instrumentálních a laboratorních vyšetřovacích metod.

Ze stížností je pozornost věnována tahání bolestí v dolní části břicha, blíže po stranách. Někdy se z anamnézy dozvíte o porušení ovariálně-menstruačního cyklu, jakož io problémech, které mohou být způsobeny růstem nádoru: porušení močení, pohyby střev, syndrom dolní duté žíly atd..

Při fyzikálním vyšetření gynekologové často zjistí mírnou citlivost až palpaci v dolní části břicha. Pokud nádor na vaječnících dosáhl dostatečné velikosti, může lékař také prohmatat zvětšení vaječníků, nebo alespoň objasnit, zda má pacient cystom pravého nebo levého vaječníku.

Při fyzikálním vyšetření gynekologové často zjistí mírnou citlivost až palpaci v dolní části břicha.

Z instrumentálních metod je ultrazvuk považován za nejčastější a nejvhodnější, protože dokonale vizualizuje ovariální cystu, umožňuje určit její velikost, vztah s okolními tkáněmi, přítomnost komor, tekutiny atd. Ultrazvuk bohužel neumožňuje určit samotnou strukturu nádoru, protože neumožňuje vizualizaci buněk při dostatečném zvětšení.

Pokud je potřeba jasnějších údajů, použije se CT nebo MRI. S pomocí takových metod můžete docela přesně vidět například strukturu vnitřní stěny cysty a najít výrůstky, které se v ní podobají papilám - pak bude na závěr naznačeno, že pacient má papilární cystom.

Z instrumentálních metod je ultrazvuk považován za nejčastější a nejvhodnější..

Hlavní metodou diagnostiky cystadenomu je histopatologické vyšetření nádorové tkáně. Po operaci patolog vyřízne fragment nádoru, zpracuje ho a prohlédne mikroskopem. Toto je jediná diagnostická metoda, která vám umožňuje ověřit diagnózu cystadenomu a objasnit jeho strukturu.

Papilární cystadenom je charakterizován papilárními výrůstky v nádoru.

Na základě toho se do diagnostického sloupce nezadává předpokládaný klinický pseudomucinózní cystom, ale mucinózní cystadenom. Nebo například, pokud byl pacient vizualizován pomocí ultrazvukových papilárních výrůstků v nádoru a byl diagnostikován papilární cystom, lze po patologické analýze nádoru zjistit změny, podle nichž bude diagnózou papilární cystadenom. Tato nuance je nesmírně důležitá, protože každá subvarianta cystadenomu má svůj vlastní kód, který se používá ve všech zemích..

Mezi další laboratorní metody potřebné při léčbě pacientky s ovariální cystou patří následující:

 • obecná analýza krve;
 • obecná analýza moči;
 • stanovení krevní skupiny;
 • stanovení hladiny pohlavních hormonů v krvi;
 • stanovení hladiny nádorových markerů.
Pro stanovení prognózy pacientů jsou nutné testy.

Je třeba si uvědomit, že je nemožné diagnostikovat maligní nádor na základě přítomnosti určitých nádorových markerů v krvi. Jejich úroveň je stanovena ještě před ověřením diagnózy a před operací - aby byla bezpečná. Koneckonců, pokud po odstranění cystomu vaječníků patolog píše v závěru, že stále viděl maligní proces, lékaři již budou mít počáteční údaje o nádorových markerech, proto budou studováni v dynamice. To je nezbytné k analýze kvality operace a stanovení prognózy pacientů..

Léčba

Pokud v tomto případě není vhodná pozorovací taktika, doporučuje se použít chirurgické odstranění cystomu. Zvláště pokud jsou nalezeny velké nebo dokonce obří ovariální cystomy - o nutnosti chirurgického zákroku se ani nehovoří kvůli riziku možných komplikací.

Objem operace se počítá individuálně a závisí na umístění cystomu ve vztahu k celému vaječníku, nikoli ve vztahu k tomu, zda je cystom levého nebo pravého vaječníku. Existují dvě možnosti přístupu: laparotomie (prostřednictvím řezu v břiše) a laparoskopická (při použití endoskopické léčby).

Existují dvě možnosti přístupu: laparotomie (prostřednictvím řezu v břiše) a laparoskopická (při použití endoskopické léčby).

Existují případy, kdy je odstraněna pouze ovariální cysta - provádí se cystektomie, ale někdy je třeba vyříznout celý vaječník. Poté se často řídí věkem pacienta. Extirpace dělohy s přívěsky s cystomy je indikována pouze u žen v menopauze.

Během operace se používá metoda cyto-biopsie, pomocí které můžete velmi rychle zjistit, jaká je povaha cystomu.

Měli byste být obzvláště opatrní ohledně cyst nalezených během těhotenství. Pokud je možné neprovádět chirurgickou léčbu, je lepší se jí vyhnout, aby se snížilo riziko infekce plodu a matky. Pokud nádor roste a stlačí orgány, čímž se zabrání vývoji plodu, doporučuje se excize nádoru. Při léčbě ovariálního cystomu u těhotné ženy je vhodné vzít v úvahu účinek látek používaných k anestézii na plod.

Předpověď a prevence

Prognóza ovariálního cystomu je obecně příznivá pro práci, zdraví a život..

Pokud v pooperačním období dodržíte správný režim, dojde u pacientů k rychlému zotavení a návratu do normálního života..

Malignita procesu je extrémně vzácná, je však nutné pravidelně navštěvovat gynekologa, aby se zabránilo vzniku dalších onemocnění reprodukčního systému nebo recidivě nádoru.