Příčiny děložního krvácení

Co je to průlomové krvácení, jak nebezpečné je pro zdraví ženy? Zpravidla mluvíme o nefunkčním děložním krvácení, které obvykle není spojeno s dny menstruačního cyklu, jeho skutečnost je přímo ovlivněna hladinou ženských pohlavních hormonů. Někdy to může být způsobeno zvýšením množství estrogenu, objevuje se při prodloužené stimulaci endometria specifikovaným typem hormonů. Současně nedochází ke zvýšení nebo snížení množství progesteronu v krvi, i když tyto dva ženské hormony jsou obvykle neoddělitelně spojeny, vzájemně ovlivňují.

Tento typ nefunkčního děložního krvácení je nejčastější. Při pečlivém studiu stavu ženského těla lékaři uvádějí nepřítomnost ovulace, postupně rostoucí vrstvu endometria a další charakteristické znaky podobné patologie. Produkce estrogenu je nerovnoměrná, není vázána na konkrétní cyklus, který je dostatečně typický pro situace, kdy vaječníky nefungují dostatečně produktivně nebo normálně. Ten je tradičně spojován s polycystickými chorobami a poruchami, které způsobují.

Účinky estrogenu

Zpravidla je nutné hovořit o průlomovém krvácení, pokud situace není pozorována zkušeným gynekologem. Ve většině případů těmto překvapením předcházejí lékaři, kteří dlouhodobě pracují s konkrétním pacientem a studovali reakce jejího těla. Je pravda, že nikdo není zcela imunní vůči překvapením. Krvácení estrogenního podtypu podle zásadního průlomu může nastat při dlouhodobém užívání estrogenů, kdy tělo ženy nepotřebuje (nebo jeho potřeba zmizela) podobné množství těchto hormonů.

Podobným způsobem se pravidelně projevuje reakce těla na umělé estrogeny. Předvídat takovou reakci je obvykle obtížné, může to být způsobeno změnami spojenými se zcela odlišnými hormony v krvi, dědičností, stresem a dalšími důvody. Diskutovaná varianta krvácení může být také způsobena výskytem nádorů vaječníků, což je nutí k produkci estrogenů v abnormálně velkém množství. Odpovídající odpověď těla na sebe nenechá dlouho čekat.

Nebezpečí této situace je, že některé ženy si ji mohou zaměnit s nástupem menstruace, pokud cyklus selže..

Zvláště pokud jste již měli v historii nepravidelné menstruace. A krvácení z estrogenního průlomu může být zcela nekontrolovatelné a nepředvídatelné, pokud jde o trvání, hojnost a důsledky pro tělo. Proto je zde mimořádně důležité gynekologické postižení. Charakteristickým účinkem je znatelné ztenčení vrstvy endometria v děloze, protože intervaly mezi odmítnutím sliznice mohou být příliš krátké na úplné uzdravení.

Změna hladin progesteronu

Existuje také druhý podtyp krvácení, což je situace, ke které dochází, když je poměr progesteronu k estrogenu velmi vysoký. Je to typické pro ženy, které dlouhodobě užívají perorální antikoncepci s nízkou hladinou pohlavních hormonů. Většina pacientů dává přednost tomuto typu léku kvůli jeho mírnému účinku na tělo, bezpečnosti a malému počtu vedlejších účinků.

Výše popsané výhody existují. Je však nutné vzít v úvahu možnou fyziologickou reakci, zejména pokud existují nějaké patologie, například poruchy menstruačního cyklu, abnormality v hormonálním pozadí, aminorea v anamnéze atd. Někdy reprodukční systém diskutovaným způsobem reaguje takovým způsobem na užívání perorálních kontraceptiv v souvislosti s hormonální terapií dostupnou v minulosti..

Je nesmírně důležité vyloučit možnost dalšího krvácení, které nesouvisí s hladinami hormonů.

Někdy mluvíme o onemocněních pánevních orgánů nebo dokonce o patologiích konečníku. Pokud je zjištěno jednoznačné krvácení z dělohy, gynekolog také zkontroluje pacientku na možný potrat.

Poté pacient zůstává pod dohledem, pokud krvácení samo ustoupilo nebo již samo zmizí.

Rovněž se berou v úvahu další stížnosti, příznaky obecné nevolnosti, stav imunitního a nervového systému. Při zvýšeném krvácení předepisuje gynekolog orální antikoncepci s dostatečně velkým množstvím estrogenu, aby problém zastavil. Je pravda, že efektu je dosaženo postupně, někdy to trvá celkem asi tři týdny.

Pokud krvácení z dělohy nese všechny příznaky závažného stavu, pacientka znatelně oslabuje, je indikována hospitalizace, odpočinek a injekce léků, které umožňují zvládnout situaci pod kontrolou. Estrogenové léky se podávají intravenózně nebo intramuskulárně. Po první pomoci je předepsáno železo.

Co je třeba vzít v úvahu?

Pokud se děložní krvácení ani po výše uvedených opatřeních nezastaví, hormonální terapie nepřinese hmatatelné výsledky, provede se biopsie, která je nezbytná k vyloučení možné rakoviny dělohy. Zvláštní pozornost je věnována stavu endometria.

Lékaři také často předepisují kyretáž děložního čípku pro diagnostické účely. Před provedením takového postupu však musí být žena nejprve uvedena do stavu, ve kterém odpovídající manipulace významně neovlivní její blaho. Výjimkou je situace, kdy je naléhavost zásahu oprávněná..

Lékaři stále častěji kontrolují reakci těla na nádorové markery. Někdy může být taková reakce spojena se skrytými patologiemi, a to nejen s vnitřními pohlavními orgány, ale také s procesy probíhajícími v hrudníku. Jak víte, mléčná žláza je ve svém fungování neoddělitelně spojena s vaječníky. Ve většině případů však není důvod k panice. Mnoho analýz je předepsáno za účelem získání pouze obecného obrazu a prognózy vývoje situace v budoucnu..

Co dělat, když se při užívání OK objeví silné krvácení?

Perorální kontraceptiva jsou nejspolehlivější metodou prevence nechtěného těhotenství. Po ukončení užívání aktivních pilulek zůstávají v balení „dudlíky“. Když je žena začne brát, začíná menstruace. Někdy v polovině cyklu dochází při užívání v pořádku k řídkému nebo silnému krvácení. Abychom tomuto fenoménu porozuměli, měli byste zjistit všechny jeho nuance..

Možné důvody

Častým vedlejším účinkem je metroragie mezi menstruací při užívání OC. Nepředstavují hrozbu pro zdraví, účinek OK se nesnižuje. K tomu obvykle dochází během fáze drogové závislosti. Krvácení je sporé a připomíná „mazanice“. Podle statistických údajů má 40% žen průlomovou separaci krve na pozadí konzumace perorálních kontraceptiv poprvé po 2–3 měsících od začátku užívání. U 10% jedinců může období trvat až šest měsíců. Po ukončení závislosti se špinění nezastaví u 5% dívek. Při vícenásobné výměně léků není problém vyřešen. Příčiny metroragie jsou následující faktory:

 • porušení systému užívání OK, vynechání další pilulky;
 • zvracení, průjem, pak se antikoncepce špatně vstřebává;
 • použití antibakteriálních nebo léčivých látek, které ovlivňují centrální nervový systém;
 • rostlinné přípravky obsahující třezalku tečkovanou.

Dojde-li k průlomovému krvácení v důsledku současného podávání uvedených léků, je třeba od nich upustit nebo snížit dávkování. Gynekolog by měl být informován o současném užívání jakýchkoli léků, protože účinnost OC se může snížit, může dojít k početí. Když vynecháte perorální antikoncepci, problém se vyřeší nastavením budíku, který vám připomene nutnost užívat pilulku. V případě zvracení, průjmu postupujte podle pokynů pro léky.

Ženy se často samy přidělují do pořádku a zaměřují se na odpovědi známých, informace z internetu. To může způsobit krvavý výtok. Problém je vyřešen změnou orální antikoncepce, jejím výběrem gynekologem po stanovení diagnózy.

Příliš intenzivní krvácení při užívání OK

Při užívání perorálních kontraceptiv může dojít k hojnému krvácení v důsledku odmítnutí endometria. Je to důsledek účinků progesteronu. K tomu dochází, když v lécích používaných k vyrovnání ztráty krve není dostatečné množství estrogenu. Pokud intenzivní metroragie trvá déle než 7 dní, musíte kontaktovat gynekologa, protože to je kritický signál o hormonálním selhání. Za patologii se považuje uvolňování více než 80 ml krve denně, kdy je nutné měnit vložky, tampony každé 2 hodiny.

Když po pohlavním styku dojde k hojnému krvácení během užívání OC, výtok je silný, viskózní, to jsou příznaky onemocnění. Může to být doprovázeno slabostí, nechutenstvím, zhoršením celkové pohody. Objevují se závratě, dušnost, hypertermie, bledost kůže, pokles hladiny hemoglobinu v krvi. Těžká ztráta krve se objevuje také v důsledku endometriózy, prasknutí cyst, fibroidů, fibroidů, adenomyózy, poranění dělohy, nádorů, poruch štítné žlázy, hypertenze a dalších onemocnění, která ovlivňují srážení krevní plazmy. V takových případech jsou pacientům předepsány krevní testy. K průlomovému krvácení obvykle dochází při užívání přípravku Janine, Sofiti, Silhouette. Jedná se o běžně používané kombinované produkty, které obsahují nízké množství estrogenu. Méně často dochází ke krvácení, když si vezmete Jess, její analogii - Yarinu. Obsahují více estrogenu.

Jak zastavit průlomové krvácení?

Je možné vyrovnat metroragii dvojitou dávkou hormonální látky předepsané gynekologem. Doporučuje se užívat 1 tabletu ráno a 1 večer. Pokud je stav doplněn dalšími příznaky, je třeba vyhledat okamžitou pomoc. Před jejím příjezdem si lehněte do postele, položte si pod nohy polštář nebo váleček. Naneste led z mrazničky zabalený do několika vrstev látky na spodní část pobřišnice. Manipulace pomůže zúžit kapiláry a snížit ztrátu krve. Je také důležité zajistit bohatý nápoj, pít čaj s cukrem, abyste doplnili glukózu v krevní plazmě. Nemůžete si položit vyhřívací polštářky na břicho, urychlí to zánět, je zakázáno sprchovat, což zvyšuje intenzitu ztráty krve. Následující léky se navíc užívají podle pokynů lékaře po stanovení diagnózy:

 • Etammlizat, Ditsynon - léky, které stimulují zvýšenou produkci tromboplastinu, ovlivňují propustnost kapilár;
 • kyselina aminokapronová s glukózou se vstřikuje intramuskulárně, aby se snížilo spontánní rozpouštění krevních sraženin;
 • používejte Vikasol, vitamin K, k ovlivnění srážení krevní plazmy.

Účinek léku by se měl dostavit za 10 hodin.

Příčiny a typy průlomového krvácení u žen

Děložní krvácení (nazývané také průlomové krvácení) je prodloužené a silné vypouštění krve z děložní dutiny. Na rozdíl od menstruace se tato patologie vyznačuje vysokou intenzitou. Tento jev nejčastěji naznačuje přítomnost vážného onemocnění. Taková porušení vyžadují včasnou diagnostiku. Pokud tyto příznaky ignorujete, může to v budoucnu vést k velmi vážným následkům, včetně smrti. Je třeba si uvědomit, že normální ztráta menstruační krve je dokončena do sedmi dnů..

Důvody porušení

Vzhledem k příčinám děložního krvácení u žen je třeba říci, že výskyt takové patologie je způsoben porušením řetězce hypotalamus-hypofýza. Tento systém je určen k regulaci funkcí vaječníků. Tento typ onemocnění se týká dysfunkčního krvácení..

Selhání syntézy hormonů hypofýzy, které ovlivňují tvorbu folikulu, vede k narušení menstruačních funkcí. V takových případech nedojde k zrání žlutého tělíska, protože folikul je tvořen bez ovulace. Výsledkem je, že estrogeny ovlivňují dělohu v důsledku porušení syntézy progesteronu. Poté následuje nadměrný růst endometria, který je následně odmítnut, což vede k průlomovému krvácení. Druhé jsou bohaté a dlouhodobé..

Je třeba poznamenat, že zvažovaná patologie dysfunkčního typu vyplývající z hyperestrogenismu významně zvyšuje riziko adenokarcinomu, rakoviny prsu a nemocí dělohy. Dysfunkční nitroděložní odmítnutí krve se dělí na:

 • Anovulační. Tento typ patologie se projevuje v období mezi menstruací a nastává po zpoždění nebo v intervalu do 21 dnů po menstruaci.
 • Ovulační. Souvisí s menstruací a vyznačuje se změnou objemu odmítnuté krve a dlouhým trváním.
 • Iatrogenní. Pozorováno při použití nitroděložní antikoncepce, hormonálních léků proti těhotenství a léků na ředění krve.

Nebezpečné dysfunkční poruchy vaječníků často vyvolávají neplodnost nebo nedostatečné těhotenství. Pokud neváháte navštívit gynekologa, můžete se v budoucnu vyhnout vážným problémům..

Mezi příčiny průniku krve patří patologické stavy dělohy (například fibroidy), onkologické změny v těle, adenomyóza. Ve výjimečných případech může být takové porušení způsobeno poruchami funkce orgánů, které nesouvisejí s reprodukční funkcí. To zahrnuje poruchy krve (poruchy srážení) a jaterní patologie. Současně si pacienti často všimnou krvácení jiných typů (z dásní, nosu). Ztráta krve v takových případech může být velmi intenzivní, dokonce i při menších řezech. Tyto poruchy jsou klasifikovány jako organické, to znamená, že mají systémové příčiny..

Nadměrná ztráta krve děložní může být také způsobena nesprávnou funkcí štítné žlázy (hypertyreóza). Pokud dojde ke komplikacím během těhotenství i za anemických stavů, existuje vysoké riziko nitroděložního krvácení.

Příznaky patologie

Nejdůležitějším znakem krvácení z dělohy je hojný výtok krve a vulvy. Pokud porovnáme patologii s menstruací, pak se vyznačuje následujícími vlastnostmi:

 • Vysoký objem ztráty krve (pokud je normálně až 80 ml, pak v případě porušení - mnohem více než tento indikátor). Toto onemocnění si žena může všimnout sama při změně hygienických výrobků..
 • Období ztráty krve je více než týden. Došlo k porušení v načasování menstruace. V tomto případě se obvyklý interval cyklu buď zvětší, nebo zmenší.
 • Po styku dochází ke krvácení.
 • Intrauterinní krvácení pokračuje do postmenopauzálního období, kdy již menstruace skončila.

Mezi příznaky děložního krvácení patří:

 • Hypermenorea, která se projevuje nadměrným objemem a trváním menstruace. Zároveň je zachována pravidelnost cyklu.
 • Vaginální výtok nízké intenzity s krví, ke kterému dochází uprostřed menstruace. Prodloužený nepravidelný průtok krve (menometroragie).

Časté krvácení charakterizované vysokou intenzitou a trváním ve většině případů vede k rozvoji anémie z nedostatku železa. Často se současně objevují příznaky jako slabost, dušnost, závratě a bledost kůže..

Druhy krvácení

Takové poruchy v ženském těle mohou nastat od narození. Krvácení u novorozenců se obvykle objevuje během prvního týdne života. Ve většině případů je výboj skromný. Příčinou je obvykle změna v hormonálním systému. Obvykle odejdou samy a nevyžadují terapii.

Intrauterinní krvácení v prvním desetiletí nastává před pubertou. Jsou velmi vzácné a jsou způsobeny onkologickým procesem ve vaječnících. Nádor stimuluje syntézu ženských hormonů, což vede k falešné pubertě.

Juvenilní typ dysfunkce

Vyskytují se po skončení puberty (od dvanácti do osmnácti let). Hlavním viníkem v takových případech je obvykle dysfunkce vaječníků. Příčinou těchto porušení mohou být psychické trauma, chronické formy infekčních nemocí, fyzická aktivita, špatná výživa atd..

Faktor sezónnosti také hraje důležitou roli ve vývoji patologie. Pro jarní a zimní období je charakteristický nejčastější výskyt krvácení, nejčastěji anovulačního typu. V tomto případě, podle definice, nedojde k ovulaci. V nejmenším rozsahu je tato patologie způsobena tuberkulózními lézemi orgánů, problémy s koagulací krve. Prodloužené krvácení během tohoto období může vyvolat anemické stavy..

Terapie se v uvažovaných případech provádí pouze v nemocničním prostředí. Pokud dojde ke krvácení, je bezpodmínečně nutné zavolat pohotovostní pomoc. Ale do této chvíle by měla být dívka v naprostém klidu. Dítě musí brát drogy, aby zastavilo krev. Může to být například vicasol nebo kyselina aminokapronová. Na spodní část břicha by měla být umístěna studená topná podložka. V nemocničním prostředí je terapie zaměřena na eliminaci příznaků onemocnění. Zde jsou hlavními léčivými přípravky hemostatické látky a léky zaměřené na regulaci kontrakcí dělohy (oxytocin).

Pokud taková terapie nepřinese pozitivní výsledek, jsou předepsány léky hormonální skupiny, aby se zastavilo krvácení. S takovými problémy se zpravidla škrábání neprovádí. Ale ve vzácných případech, kdy existuje nebezpečí pro život, a dokonce ani hormonální léky nezastaví krvácení, se použije takový postup. Aby se zabránilo relapsu, jsou předepsány komplexy vitamínů, léky obsahující železo a řada fyzioterapeutických opatření. Po zastavení krvácení odborník předepisuje léky k normalizaci menstruace.

V období zotavení hraje důležitou roli vyvážená strava, cvičení a léčba doprovodných chronických infekčních onemocnění..

Krvácení během reprodukčního věku

Během tohoto věkového období je vývoj nitroděložního krvácení usnadněn z mnoha různých důvodů. Patří sem zejména nefunkční faktory související se syntézou ženských pohlavních hormonů, endokrinní patologie (například obezita, cukrovka), stres, intoxikace a užívání určitých léků.

Takové dysfunkční krvácení se vyskytuje u jakékoli věkové skupiny, od začátku puberty po menopauzu. Poměrně často dochází během těhotenství k nefunkčnímu krvácení. V raných stádiích těhotenství to hrozí potratem nebo patologiemi ve vývoji oplodněného vajíčka. V tomto případě se často vyskytuje bolest v dolní části břicha a cyklus se zpožďuje. V pozdějších stadiích je dané onemocnění důsledkem placenty previa nebo patologických stavů trofoblastů (cystický drift).

Bez ohledu na gestační věk, pokud máte podezření na krvácení, musíte vyhledat lékařskou pomoc. V raných fázích to zachová těhotenství, pokud je ženě poskytnuta včasná a kvalifikovaná léčba. Ale v pozdějších fázích je často nutné použít škrábání.

V poporodním období jsou hlavními příčinami krvácení:

 • Nedostatek kontraktility dělohy a špatný tón.
 • Zbytky plodových membrán nevyužívané přirozeně.
 • Problémy se srážením krve.

Menopauza

Po nástupu menopauzy jsou uvažované problémy způsobeny zpravidla porušením syntézy hormonů nebo patologií orgánů reprodukčního systému. Protože během tohoto období je na pozadí hormonálních změn časté krvácení zcela přirozené, stále stojí za to vyhledat radu odborníka. Krvácení může být předzvěstí rakoviny. To platí zejména během menopauzy..

Nezapomeňte, že klíčem k úspěchu v léčbě je pouze včasná návštěva lékaře. Pro přesnou diagnózu se provádí samostatná kyretáž děložní dutiny a jejího děložního čípku. Poté se provede histologické vyšetření škrábání, aby se zjistila příčina krvácení. V případě dysfunkčních poruch je předepsána léčba hormonálními léky.

Průlomové nitroděložní krvácení

Tento typ krvácení vzniká v důsledku narušení hormonálního systému těla. Normální průběh menstruace určují hormony. Toho je dosaženo udržováním etrogenní-progesteronové rovnováhy. Správné fungování hormonálního mechanismu zajišťuje včasný nástup menstruace. U hormonálních poruch dochází k výraznému růstu endometria, což vede k odmítnutí tkáně. Všechno to vypadá přesně jako průlomové krvácení..

Hormonální nerovnováha je nejčastěji pozorována u dospívajících a žen po menopauze. Při užívání hormonální perorální antikoncepce může dojít k průlomovému krvácení. To je způsobeno skutečností, že tělo se přizpůsobuje konkrétním lékům. Zde byste měli konzultovat použité dávkování s odborníkem..

V případě, že zvýšení dávky nevede k zastavení vypouštění krve, je nutné podstoupit vyšetření na přítomnost patologických stavů ženského reprodukčního systému. Uvažované stavy jsou navíc zaznamenány u poranění pohlavních orgánů nitroděložním tělískem. V takových případech existuje pouze jedna indikace - odstranění spirály.

Diagnostika a léčba nemoci

Při diagnostice jsou povinné ultrazvukové studie a měření tloušťky endometria. Je také zobrazen krevní test na hormony. Pokud má žena nadváhu nebo se její věk blíží období menopauzy, je předepsána biopsie nitroděložní tkáně. Stanovení přesné diagnózy je předpokladem pro výběr správného terapeutického režimu. Při léčbě těchto patologií existují čtyři cíle: zastavení krve, obnovení těla po ztrátě krve, práce s hlavní příčinou onemocnění a preventivní opatření.

Jakýkoli typ děložního krvácení je léčen pouze v nemocničním prostředí. K zastavení krvácení se používají chirurgické a hormonální metody. Chirurgické metody zahrnují kyretáž. Pro hormonální terapii se v takových případech používají léky, jako je Mersilon. Symptomatická léčba zahrnuje léky k zastavení průtoku krve, regulaci kontrakcí dělohy, přípravky železa, komplexy vitamínů a vazokonstrikční léky (vitamin C, Ascorutin).

Nejlepším preventivním opatřením je pravidelná návštěva gynekologa (alespoň jednou ročně). Měli byste také dbát na dodržování hygienických pravidel a denního režimu. Doporučuje se vyhnout se faktorům, které negativně ovlivňují imunitní systém.

Důvody vedoucí k nitroděložnímu krvácení tedy závisí na věku ženy. Z toho vyplývá, že léčebný režim pro uvažovanou patologii nemůže být pro všechny stejný. Kromě toho je třeba pamatovat na včasnou léčbu: pokročilá forma dysfunkčního krvácení obvykle vede k chronické anovulaci. Při absenci terapie začne onemocnění dále postupovat a vyvinout se v ještě závažnější problém - onkologické změny. Proto se při prvním náznaku doporučuje okamžitě vyhledat lékařskou pomoc..

Příčiny průlomového krvácení při užívání antikoncepce

Průlomové krvácení se nazývá krvácení, ke kterému dochází během intermenstruačního období. Stát nemůže vzniknout sám. Při užívání OK se objeví průlomové krvácení. Pokud byl lék vybrán správně a soukromě, pak špinění brzy zmizí a zůstane pouze menstruace. Je-li příznak přítomen po dobu 3 měsíců nebo déle, je třeba vyhledat lékaře. Lékař určí skutečnou příčinu a zvolí účinnou léčbu. Krvácení je často adaptivní a po nějaké době samo zmizí. Pokud je krvácení nadměrné, je návštěva lékaře povinná..

Během užívání může dojít ke krvácení uprostřed cyklu

Jak fungují antikoncepční pilulky

Téměř všechny léky obsahují analog estrogenu. Je to jeden z hlavních hormonů ženského těla, který se podílí na práci reprodukčního systému..

Je to estrogen, který je zodpovědný za nástup menstruace. Se zvýšením jeho množství se aktivuje výkon vaječníků. Po uvolnění vajíčka se progesteron zvyšuje.

Při užívání antikoncepce je produkce progesteronu v těle potlačena. Dočasně žena ztrácí schopnost oplodnění. V těle neexistuje žádný způsob, jak vytvořit příznivé podmínky pro připojení oplodněného vajíčka.

Existuje jiný typ OK, který mění přirozené sekrece. Hlen se produkuje v menším množství a stává se silnějším. Spermie za takových podmínek nemůže proniknout do požadované oblasti a oplodnit zralé vajíčko.

Mnoho antikoncepčních pilulek zvyšuje hladinu progesteronu v krvi.

Co je Adaptivní krvácení

Všechny procesy probíhající během cyklu jsou regulovány ženskými hormony. V první fázi převládají estrogeny a ve druhé se hlavní stává progesteron. Koncentrace syntetických analogů v antikoncepčních přípravcích je nízká. Tělo potřebuje nějaký čas, aby se přizpůsobilo použitým lékům.

Adaptivní krvácení naznačuje, že tělo si na drogu zvyklo. Příznak bude přítomen po dobu 60-90 dnů. Tělo si postupně zvykne na nízké dávky hormonů a porucha sama zmizí.

Nemusíte si dělat starosti, pokud výtok vychází v malém množství a není doprovázen dalšími negativními projevy. Barva je často hnědá, protože krev se mísí s hlenem. Povahou tajemství je rozmazání.

Zrušení léku, když se objeví výtok, není nutné. Ve vzácných případech přetrvává adaptační krvácení déle než tři měsíce.

Jaké typy špinění mohou být

Průlomové krvácení při použití OK se dělí na typy v závislosti na době výskytu. Všechny typy porušení jsou popsány v tabulce.

Na začátku recepcePo skončení menstruace se může objevit mírné krvácení. Tento příznak se objevuje během 1-3 měsíců užívání drogy a je adaptivní. Porušení za normálních okolností nevyžaduje lékařský zásah.
Na konci aplikace baleníPokud dojde ke krvácení, když žena dokončí používání antikoncepčního obalu, znamená to nedostatek progestogenu. Je třeba změnit použitou drogu.
Silné krváceníPrůlomové krvácení hojné povahy naznačuje hormonální závislost na nových podmínkách. Příznak, který je přítomen po dlouhou dobu, může naznačovat patologii.

V případě jakéhokoli krvácení je vhodné poradit se s lékařem. Je nutné informovat o době nástupu příznaku, o zvláštnostech barvy a objemu a také hovořit o možných přítomných dalších známkách.

Vyhledejte lékaře kvůli krvácení

Jaké mohou být příčiny průlomového krvácení

Krvácení při užívání perorálních kontraceptiv je častým jevem, který často naznačuje závislost těla na stavech vyžadujících hormonální léčbu.

Děložní krvácení nesnižuje účinnost léku, proto není možné dávku zbytečně zvyšovat. Pravděpodobné hlavní příčiny porušení se obvykle připisují:

 • stabilizace hormonálních hladin;
 • zachování ovulačního období;
 • přítomnost cystických útvarů ve vaječnících;
 • nesprávná fixace vajíčka;
 • projít užíváním léků;
 • kouření, které snižuje koncentraci estrogenu;
 • nesprávný příjem léku;
 • užívání antibiotik;
 • přítomnost zvracení jakékoli etiologie;
Někdy se při užívání antibiotika objeví krvácení
 • užívání různých bylinných přípravků;
 • individuální reakce na antikoncepci.

Pouze lékař může zjistit skutečnou příčinu. Za tímto účelem se provádí komplexní vyšetření. V případě potřeby je zvolena jiná antikoncepce.

Je pravděpodobné krvácení po nouzové antikoncepci?

Nouzová antikoncepce by se neměla používat více než dvakrát ročně. Tyto léky se užívají po nechráněném pohlavním styku, pokud nechcete otěhotnět. Mezi tyto léky patří například Postinor.

Léky způsobují významné hormonální poruchy. Nejběžnějším negativním účinkem je krvácení. Výtok může nastat několik dní po užití léku.

Výtok krve může být patologický i fyziologický. Pouze lékař může určit příčinu příznaku..

Pokud se chcete dozvědět více o vedlejším účinku přípravku OK, podívejte se na toto video:

Co dělat

Pokud krvácení není fyziologické, musíte si domluvit schůzku s gynekologem. Nejprve lékař vyloučí možné těhotenství. K tomuto účelu můžete také použít rychlý test doma..

Nejprve lékař odešle na krevní test k určení hladiny hCG. Pokud je vyloučeno těhotenství, doporučuje se zdvojnásobit dávku antikoncepce. Udělejte to, dokud se krvácení nezastaví..

Po začátku krvácení nemůžete přestat používat antikoncepci. Jinak se může množství výboje zvýšit. Porušení nelze ignorovat. Je nutná návštěva lékaře.

Po potvrzení těhotenství je OK zastaveno. Dříve se lékař musí ujistit o přítomnosti oplodněného vajíčka.

Příčiny a příznaky děložního krvácení

Vzhledem k tomu, že jsem nedávno měl problém ztráty krve z první ruky, rozhodl jsem se vám říct, co je to děložní krvácení, jak v takovém případě zastavit a správně poskytnout první pomoc.

Závěr

 • Děložní krvácení se vyskytuje hlavně u žen v reprodukčním věku:
 • způsobené porušením odmítnutí endometria, traumatem, infekčními a zánětlivými onemocněními;
 • jsou léčeni léčivými a chirurgickými metodami;
 • s včasnou léčbou jsou zcela vyléčeni.

Mechanismus vývoje děložního krvácení

Zdrojem sekrece krve je endometrium - vnitřní slizniční výstelka, která je s každou menstruací odmítána.

Po odmítnutí endometria se spirální tepny obnažují a krvácejí. Normálně se tento proces rychle zastaví. Pokud je narušena hormonální rovnováha, bude k zastavení krve nutná hormonální léčba.

V jakém věku se může objevit krvácení

Krev z dělohy se nejčastěji objevuje ve věku 18-45 let, ale existuje riziko onemocnění v dospívání a dokonce i během novorozeneckého období.

U novorozenců je tento jev dočasný, nesouvisí s onemocněním. U dospívajících vaginální krvácení naznačuje potřebu komplexního vyšetření..

Příznaky děložního krvácení

Známky ztráty krve jsou:

 • kardiopalmus;
 • slabé naplnění pulzu;
 • hypotenze;
 • snížená schopnost pracovat, slabost;
 • bledost kůže;
 • závrať;
 • nevolnost;
 • zmatek, mdloby.

Jak odlišit od menstruace

 1. Ve výtoku se objevují sraženiny.
 2. Výboj se zvyšuje v noci.
 3. Více než 5 polštářků se spotřebuje denně.
 4. Delší období.
 5. Krev se objeví po pohlavním styku.
 6. Bolest v dolní části břicha, nepříjemný zápach, teplota těla stoupá.

Druhy a příčiny děložního krvácení

Existuje následující děložní krvácení:

 1. Novorozenci v prvním týdnu života - vyskytují se v důsledku změn hormonálních hladin po narození, nevyžadují léčbu.
 2. První desetiletí - objevují se u dívek před pubertou, jsou vyvolávány hormonálně aktivními nádory, nádory vaječníků.
 3. Juvenilní - typické pro dospívající ve věku 12-18 let.
 4. Plodný věk - vyskytuje se ve věku 18-45 let s patologií těhotenství, porodu, organickými lézemi reprodukčního systému nebo vnitřních orgánů.
 5. Menopauza - pozorována po 45 letech, vyvolaná hormonálním narušením.
 6. Během těhotenství, porodu.
 7. Průlom - vyplývající z užívání antikoncepce.

Děložní krvácení může být spojeno s chorobami:

 • orgány reprodukčního systému;
 • vnitřní orgány břišní dutiny, krev.

Faktory vyvolávající výskyt odchylky zahrnují:

 • v dospívání - infekce, hypovitaminóza, psychické a fyzické přetížení;
 • u žen v reprodukčním věku - onemocnění endokrinního systému, obtížný porod, potrat, zánět pohlavních orgánů, stres;
 • v menopauze - infekce, nádory.

Negenitální příčiny krvácení (extragenitální)

Příčiny děložního krvácení:

 • nemoci krve;
 • infekce s infekcemi - spalničky, chřipka, tyfus, sepse;
 • ateroskleróza;
 • hypertenze;
 • cirhóza jater;
 • hypotyreóza.

Genitální příčiny během těhotenství

V raných fázích:

 • s nástupem mimoděložního nebo děložního těhotenství;
 • v případě onemocnění vajíčka (cystický drift, nádor).

V pozdější době:

 • odtržení placenty nebo previa;
 • tvorba jizev v děloze;
 • cervikální zánět.

Důležité! Během porodu a po porodu se může objevit krvácení, život ohrožující pro matku a plod.

 • patologie placenty (předčasné oddělení, prezentace);
 • poranění, prasknutí dělohy, pochvy, vulvy;
 • porušení oddělení placenty (porušení, opožděné vylučování).
 • poranění reprodukčního systému;
 • onemocnění dělohy (fibroidy, endometritida);
 • zpoždění oddělení a odstranění placenty.

Genitální příčiny nezpůsobené těhotenstvím

V případě poruchy funkce vaječníků během období:

 • puberta;
 • plodnost nebo puberta;
 • menopauza, kdy reprodukční funkce slábne.

Ztráta krve nesouvisející s těhotenstvím způsobená:

 • prasklý nebo polycystický vaječník;
 • nádory tkání dělohy, vaječníků;
 • infekční a zánětlivé procesy pohlavních orgánů (cervicitida, endometritida, endocervikóza, vaginitida).

Dysfunkční děložní krvácení (UBH)

U žen ve věku 30-40 let může být příčinou vzniku krve mimo menstruaci DMK..

Důležité! DMC se vyskytují na pozadí uspokojivého zdraví, bez viditelných důvodů.

DMC se vyvíjí v důsledku poruchy ovulace způsobené nesprávnou funkcí hormonálního systému. Odchylka od normy v hladině hormonů, které regulují menstruační cyklus, vyvolává:

Děložní krvácení: příčiny, příznaky, typy, první pomoc a léčba

Děložní krvácení je výtok krve z pochvy, charakterizovaný hojností a trváním. Tento patologický stav představuje nebezpečí pro život a zdraví ženy, je známkou vážných onemocnění reprodukčního systému..

Pro záchranu pacientky je důležité okamžitě jí poskytnout první pomoc, zjistit příčinu krvácení.

Přirozené krvácení z pochvy se nazývá menstruace. Menstruační krvácení je cyklické, opakuje se v pravidelných intervalech. Období mezi obdobími obvykle trvá 25 - 30 dní.

Krev z pochvy by neměla být uvolňována déle než 8 dní, jinak můžeme mluvit o patologii. Porušení menstruačního cyklu je důvodem k okamžité konzultaci s gynekologem. Lékař zjistí příčinu patologického jevu, pomůže zbavit se nemoci v rané fázi, dokud nenastanou komplikace.

 1. Příčiny děložního krvácení
 2. Příznaky děložního krvácení
 3. Druhy děložního krvácení
 4. Dysfunkční krvácení
 5. Organické krvácení
 6. Průlomové krvácení
 7. Krvácení z důvodu těhotenství a porodu
 8. První nouzová pomoc před příjezdem lékařů
 9. Drogová terapie
 10. Léčba lidovými prostředky
 11. Související videa

Příčiny děložního krvácení

Pravděpodobnost krvácení z dělohy závisí na věku pacientky. U dívek ve věku od 12 do 18 let je hojný výtok krve z pochvy důsledkem hormonální nerovnováhy. A hormonální poruchy v mladém věku nastávají v důsledku:

 • fyzické zranění nebo emoční utrpení;
 • zhoršení endokrinních žláz;
 • podvýživa, nedostatek vitamínů v těle;
 • těhotenství s komplikacemi, obtížný porod;
 • genitální tuberkulóza;
 • poruchy srážení krve;
 • utrpěl závažné infekční nemoci.

U žen v dospělém věku je krvácení z dělohy vzácné, obvykle spojené s dysfunkcí vaječníků. V tomto případě jsou provokatéři patologického stavu:

 • stres, přepracování, nervové vypětí, duševní poruchy;
 • děložní myomy;
 • endometrióza;
 • pokročilá endometritida;
 • polypy dělohy;
 • onkologie dělohy nebo děložního čípku;
 • nádorové formace ve vaječnících;
 • mimoděložní těhotenství, potrat, lékařské nebo instrumentální potraty;
 • infekční onemocnění reprodukčních orgánů;
 • změna klimatu, nepříznivá environmentální situace v místě bydliště, škodlivé pracovní podmínky;
 • užívání léků, které mohou narušit systémovou práci hypotalamu a hypofýzy.

Děložní krvácení je u postmenopauzálních žen běžné. To je způsobeno snížením syntézy gonadotropinu hypofýzou..

Výsledkem je, že hladina pohlavních hormonů v ženském těle začne skákat, ztrácí se menstruační cyklus a naruší se tvorba folikulů ve vaječnících. Časté příčiny krvácení z dělohy ve věku zániku reprodukční funkce jsou:

 • děložní myomy;
 • endometrióza;
 • polypóza dělohy;
 • hormonálně závislé nádory vaječníků.

Příznaky děložního krvácení

Časté příznaky abnormálního děložního krvácení jsou:

 • slabost;
 • mdloby;
 • závrať;
 • nevolnost;
 • blanšírování kůže;
 • tachykardie srdce;
 • snížení krevního tlaku.

Specifické příznaky děložního krvácení jsou:

 • silný tok krve z pochvy;
 • přítomnost sraženin ve výtoku krve;
 • výměna těsnění každé 2 hodiny, ještě častěji;
 • doba krvácení je více než 8 dnů;
 • zvýšené krvácení po pohlavním styku;
 • bezbolestné krvácení s nefunkčním původem patologie;
 • nesoulad nástupu krvácení s obdobím menstruace.

Délka menstruace obvykle nepřesahuje 8 dní a krvácení, které trvá déle než obvykle, je patologické. Vaginální krvácení by mělo být považováno za nezdravé, pokud je doba mezi nimi kratší než 21 dnů..

Během menstruace vytéká denně 80 - 120 ml krve, při děložním krvácení je denní objem krve více než 120 ml.

Druhy děložního krvácení

Krvácení z dělohy je podle věku pacientů rozděleno do pěti typů.

 1. V dětství. V prvním týdnu života může u novorozené dívky dojít k mírnému krvácení z pochvy. Nejedná se o patologický jev, dítě nepotřebuje lékařský zásah. Krvácení kojenců je způsobeno prudkou změnou hormonálního pozadí u dívky, která se narodila, sama zmizí.
 2. Před pubertou. Během tohoto období je vaginální krvácení u dívek vzácné. Příčinou patologického stavu je nejčastěji hormonálně závislý nádor vaječníků, kvůli kterému pohlavní žláza syntetizuje příliš mnoho hormonů. Výsledkem je, že dívka falešně dospěla do reprodukčního systému..
 3. Během puberty. Děložní krvácení během puberty mezi 12. a 18. rokem věku se nazývá mladistvé.
 4. Během reprodukčního období. Krvácení z dělohy pozorované ve věku 18 až 45 let je organické, nefunkční, průlomové a také způsobené těhotenstvím a porodem.
 5. V klimakterickém období. Během období zániku reprodukční funkce je krvácení z pochvy nejčastěji spojeno s patologiemi genitálií nebo se snížením syntézy hormonů.

Dysfunkční krvácení

Tento typ děložního krvácení, pozorovaný během reprodukčního období, je nejčastější. Patologický stav je diagnostikován u dívek i starších žen během menopauzy. Příčinou nefunkčního výtoku krve je selhání syntézy pohlavních hormonů endokrinními žlázami.

Endokrinní systém, který zahrnuje hypofýzu, hypotalamus, vaječníky a nadledviny, řídí produkci pohlavních hormonů. Pokud práce tohoto komplexního systému selže, dojde k narušení menstruačního cyklu, změně trvání a hojnosti menstruace, zvýšení pravděpodobnosti neplodnosti a spontánního potratu. Proto se při jakýchkoli změnách v menstruačním cyklu okamžitě obraťte na svého gynekologa.

Dysfunkční děložní krvácení je ovulační a anovulační. Ovulační krvácení se projevuje změnou trvání a nadměrného průtoku krve během menstruace. Anovulační krvácení se objevuje častěji kvůli nedostatku ovulace v důsledku porušení syntézy pohlavních hormonů.

Organické krvácení

Takové krvácení je způsobeno buď závažnými patologiemi reprodukčních orgánů, nebo krevními chorobami nebo vážnými poruchami vnitřních orgánů..

Průlomové krvácení

Takové děložní krvácení se také nazývá iatrogenní. Jsou diagnostikováni po překročení dávky a průběhu užívání určitých léků, častého užívání hormonální antikoncepce, stejně jako po operaci instalace cívky a po dalších chirurgických zákrocích na orgánech reprodukčního systému.

Při užívání hormonálních léků obvykle dochází k řídkému krvácení, což znamená, že tělo se přizpůsobuje syntetickým hormonům. V této situaci se doporučuje konzultovat s lékařem změnu dávkování léku.

Ve většině případů s průlomovým krvácením gynekologové doporučují pacientům, aby po určitou dobu zvýšili dávku hormonálního činidla. Pokud se po tomto opatření množství uvolněné krve nesnižuje, ale zvyšuje se, je nutná urgentní lékařská prohlídka. V tomto případě může být příčinou patologického stavu vážné onemocnění reprodukčního systému..

Pokud po instalaci spirály dojde ke krvácení z dělohy, pak antikoncepční prostředek s největší pravděpodobností poranil stěny dělohy. V této situaci byste měli okamžitě odstranit spirálu a počkat na hojení stěn dělohy..

Krvácení z důvodu těhotenství a porodu

V prvních měsících těhotenství je krvácení z dělohy známkou buď hrozby spontánního potratu, nebo mimoděložního plodu. U těchto patologických stavů je zaznamenána silná bolest v dolní části břicha..

Těhotná žena, která začala krvácet z dělohy, by měla okamžitě navštívit lékaře.

Když začne spontánní potrat, může být plod zachráněn, pokud je včas zahájena správná léčba. V posledních fázích potratu se těhotenství bude muset rozloučit, v tomto případě je předepsáno škrábání.

V mimoděložním těhotenství se plod vyvíjí ve vejcovodu nebo děložním čípku. Menstruace je zpožděna, jsou zaznamenány některé příznaky těhotenství, ale embryo se nenachází v děloze. Když embryo dosáhne určité fáze vývoje, dojde ke krvácení. V této situaci potřebuje žena naléhavou lékařskou pomoc..

Ve třetím trimestru těhotenství je děložní krvácení fatální pro matku i dítě vyvíjející se v děloze..

Příčiny patologického stavu v pozdním období těhotenství jsou previa nebo odtržení placenty, prasknutí děložních stěn. V těchto případech žena naléhavě potřebuje lékařskou pomoc, obvykle se provádí císařský řez. Pacienti, kteří mají vysoké riziko výše uvedených patologických stavů, by měli být drženi.

Děložní krvácení může také nastat během porodu. V tomto případě mohou být jeho příčinou následující patologické stavy:

 • placenta previa;
 • porucha srážení krve;
 • nízká kontraktilita dělohy;
 • odtržení placenty;
 • po porodu uvízl v děloze.

Pokud dojde ke krvácení z dělohy několik dní po porodu, musíte okamžitě zavolat sanitku. Mladá matka bude potřebovat urgentní hospitalizaci.

První nouzová pomoc před příjezdem lékařů

Před příjezdem lékařů je třeba zastavit nebo alespoň snížit nadměrné vaginální krvácení. Je to otázka života a smrti ženy. Ve většině případů s kompetentní první pomocí se krvácení zastaví, ale v 15% případů patologický proces končí fatálně.

Každá žena by měla vědět, jak si před příchodem lékařů pomoci, co lze a co nelze dělat.

Nemocná žena, která čeká na lékaře doma, by měla udělat následující:

 • lehněte si na záda, sejměte polštář zpod hlavy;
 • pod holeně položte vysoký váleček z ručníků nebo přikrývek;
 • Na břicho si dejte láhev studené vody nebo ledovou topnou podložku
 • pít studenou neperlivou vodu.

U děložního krvácení je přísně zakázáno:

 • být ve stoje a sedět;
 • ležet s nohama přitlačeným k žaludku;
 • vzít horkou koupel;
 • dělat sprchování;
 • položte na břicho vyhřívací podložku;
 • pít teplé nápoje;
 • brát nějaké léky.

Drogová terapie

Léčba onemocnění, která způsobila krvácení z dělohy, se provádí ve stacionárních podmínkách. Lékař navíc předepisuje pacientovi léky, které pomáhají zastavit krvácení..

Hemostatické léky se užívají pouze na doporučení lékaře, užívání drog podle vlastního uvážení je přísně zakázáno.

Níže je uveden seznam léků nejčastěji používaných k zastavení krvácení.

 • Etamsilat. Tento lék stimuluje syntézu tromboplastinu, mění propustnost cév. Srážení krve se zvyšuje, v důsledku toho klesá krvácení. Lék je určen k intramuskulární injekci.
 • Oxytocin. Hormonální lék často používaný během porodu ke zlepšení kontraktility dělohy. V důsledku kontrakce děložních svalů se krvácení zastaví. Lék oxytocin je předepsán pro intravenózní podání s přídavkem glukózy, má velký seznam kontraindikací.
 • Kyselina aminokapronová. Tento lék zabraňuje rozpouštění krevních sraženin pod vlivem určitých faktorů, čímž snižuje krvácení. Lék se užívá perorálně nebo intravenózně. Léčba děložního krvácení kyselinou aminokapronovou se provádí pod pečlivým lékařským dohledem.
 • Vikasol. Lék je založen na vitaminu K. Při nedostatku tohoto vitaminu v těle se zhoršuje srážení krve. Léčba je předepisována pacientkám, které mají sklon k děložnímu krvácení. Vitamin K však začíná působit pouze 10 - 12 hodin po vstupu do těla, proto je nevhodné používat tento lék k zastavení krve v nouzových případech.
 • Glukonát vápenatý. Lék je předepsán pro nedostatek vápníku v těle. Nedostatek zvyšuje propustnost cévních stěn, zhoršuje srážení krve. Tento lék také není vhodný pro nouzové použití, ale používá se k posílení krevních cév u pacientů náchylných ke krvácení..

Léčba lidovými prostředky

Chcete-li zastavit a zabránit krvácení z dělohy, můžete použít odvar a infuze léčivých rostlin. Následují nejoblíbenější a nejúčinnější lidové léky na zastavení krve.

 • Infuze řebříčku. Musíte si vzít 2 čajové lžičky sušených rostlinných materiálů, nalijte sklenici vroucí vody. Roztok se infúzí asi hodinu, poté se filtruje. Infuze se užívá ve čtvrtině sklenice 4krát denně před jídlem..
 • Odvar z kopřivy. Vezměte lžíci sušených listů kopřivy, nalijte sklenici vroucí vody. Roztok se vaří na mírném ohni po dobu 10 minut, poté se filtruje. Hotový vývar se užívá v lžíci 3krát denně před jídlem..
 • Infuze pastýřské kabelky. Vezme se lžíce sušených rostlinných materiálů, nalije se do sklenice vroucí vody. Nádoba s roztokem je zabalena do teplého ručníku a ponechána hodinu vyluhovat. Hotová infuze se filtruje a užívá se lžící 3krát denně před jídlem.

Je třeba si uvědomit, že lidové léky nemohou plně nahradit léky, používají se pouze jako doplněk k hlavní terapii.

Před použitím bylinných přípravků se poraďte s lékařem, abyste vyloučili nesnášenlivost léčivé rostliny a další kontraindikace.

Kritické dny jsou věcí, která znepokojuje téměř každou ženu. Je pravda, že někdo v tomto období přestane na pár dní nosit bílé a těsné oblečení a někdo se doma na týden zamkne a naloží si krabici hygienických potřeb.