Krvácení při užívání Jess

Pokud žena vezme antikoncepční pilulky, často se na jejich pozadí otevírá krvácení. Jess není výjimkou. Gynekologové předepisují takový lék, aby zabránili nechtěnému těhotenství. Pokud se při užívání Jess objeví krvácení, měli byste navštívit lékaře, který vám pomůže tento problém odstranit.

Příčiny

Tablety Jess obsahují drospirenon a ethinylestradiol. Lék je schopen snížit množství mužských hormonů a zmírnit menstruační bolesti. Užívá se podle schématu podle předpisu lékaře. lék má mnoho vedlejších účinků. Jedním z nich je průlomové krvácení.

Na pozadí přijímání Jess v prvních týdnech jeho přijetí se výtok často objevuje ve formě mazanice. Zmizí po 1-3 měsících užívání, ale někdy trvají až šest měsíců. U některých pacientů krvácení pokračuje poté, co si tělo zvykne na antikoncepční pilulku.

Důvod krvácení při užívání antikoncepce zahrnuje následující: v prvních dnech menstruačního cyklu se produkuje velké množství estrogenu, které vrcholí ovulací. Pokud vajíčko není oplodněno, pak koncentrace estrogenu v krvi klesá a hladina progesteronu stoupá. Pod vlivem druhého se vrstva endometria dělohy odlupuje a začíná menstruační krvácení.

Ženské tělo je navrženo tak, aby se v různých fázích cyklu produkovaly hormony nerovnoměrně. Antikoncepční přípravky obsahují zanedbatelné hladiny hormonů. Tělu začíná takový objem postrádat a vrstva endometria se odlupuje dříve, než je nutné. Slabé krvácení, ke kterému dojde po zahájení užívání tablet, není důvodem k jejich vysazení. Nejčastěji mazací tuk zmizí, jakmile je tělo znovu postaveno..

Začátek a střed cyklu

Pokud je tělo zvyklé na antikoncepci, ale mazanice pokračuje, znamená to, že zvolený lék ženě nevyhovoval. V takovém případě se doporučuje nahradit jej jiným. Kromě toho, pokud žena začne užívat drogu a krvácí uprostřed cyklu, je to kvůli nedostatku estrogenu v antikoncepci. Je třeba jej nahradit jiným lékem s vysokým obsahem tohoto hormonu. Jess může být nahrazena Yarinou.

Na konci

Někdy se na konci cyklu objeví krvavé mazlíčky. V tomto případě tělo nemá dostatek hormonálního progestogenu. Lékař předepíše lék s jiným progestogenem k vyřešení problému.

Kdykoli v cyklu

Užívání tablet často vyvolává silné krvácení, které připomíná menstruační krvácení. Vyskytuje se kdykoli v cyklu. Tento výtok se nazývá průlomové krvácení. Zdá se, že pokud je endometrium v ​​děloze odmítnuto progesteronem, a množství estrogenu v léku a těle nestačí k zastavení sekrece krve. Tuto podmínku vyvolávají následující faktory:

 • porušení antikoncepčního režimu;
 • výskyt zvracení, kvůli kterému je lék špatně absorbován;
 • užívání léků, které ovlivňují fungování centrálního nervového systému.

Je nežádoucí provést zrušení Jess uprostřed cyklu. Kvůli prudkému přerušení užívání léku se sekrece krve často zvyšuje a vede k rozvoji vedlejších účinků, jako je celková malátnost a anémie..

Co dělat

Pokud je výtok rozmazaný, neměli byste se bát o své zdraví. Když se tělo adaptuje na drogu, mazání se zastaví. A s velkým krvácením byste měli navštívit lékaře. Specialista zjistí příčinu tohoto stavu, zastaví krvácení a rozhodne, které antikoncepční prostředky by měla žena dále užít.

Jaký druh výboje je možný při užívání Jess plus a po jeho zrušení

Jess je perorální antikoncepce (OC), kterou ženy užívají k prevenci nechtěného těhotenství nebo k léčení za účelem úpravy menstruačního cyklu. Hnědý výtok při užívání Jess je běžný. A abychom pochopili, kdy je to považováno za normu a kdy jejich vzhled naznačuje komplikace a vyžaduje naléhavé vysazení léku, je třeba nejprve zjistit, co je tento lék a jak ovlivňuje reprodukční systém.

Vlastnosti recepce

Stejně jako ostatní léky na kontrolu početí, Jess chrání před nechtěným těhotenstvím. Studie ukázaly, že tento lék má nejnižší Pearl index (ukazatel, který indikuje nástup oplodnění při pravidelném užívání léku).

Vlastností výrobku je také jeho schopnost ovlivňovat stav pokožky. Antiandrogenní účinek léčiva snižuje pravděpodobnost zánětu na kůži, akné normalizací cyklu.

Kontraindikace pro přijetí jsou následující:

 • alergický postoj těla k jedné ze složek léku;
 • angina pectoris a možnost trombózy;
 • patologie jater a ledvin, nadledvin;
 • neurologické poruchy;
 • maligní nádory, včetně hormonálně závislých;
 • období laktace a těhotenství.

Existují dva typy drogy - Jess Plus a Jess. V prvním případě obsahuje produkt další složku vápníku levomefolát (aktivní forma vitaminu B9).

Typicky je lék předepsán pro antikoncepci, ale jsou brány v úvahu také další účinky léku, které umožňují jeho předepsání k léčbě určitých patologických stavů, jako jsou:

 • sklon k akné a nadměrně mastné pokožce;
 • syndrom otoku před menstruací;
 • nedostatek folátu, zejména před plánováním početí a / nebo IVF;
 • závažné stadia premenstruačního syndromu.

Léčivo je nízkodávková monofázická antikoncepce. Může být také použit u dospívajících, s nástupem první plné menstruace (menarche). Po zahájení užívání léku dochází ke zlepšení stavu pokožky obličeje a hlavy, snížení počtu akné.

Účinek léku na ženské tělo

Téměř všechny orální antikoncepce ovlivňují práci ženského těla tak či onak. Mechanismem jejich práce je změna cyklu, kvalita hlenu a blokování možného oplodnění.

Při pravidelném příjmu Jess se cyklus stabilizuje, zlepšuje se práce dělohy a vaječníků, riziko anémie z nedostatku železa klesá a projev předmenstruačního syndromu se prakticky zastaví. K dosažení těchto cílů je však nutné dodržovat aplikační pravidla:

 • maximální přestávka v používání ne více než 4 dny;
 • další metody antikoncepce by měly být zrušeny pouze 7 dní po zahájení užívání.

Lék vám umožňuje snížit množství mužských hormonů a obecně stabilizovat hormonální pozadí. To zvyšuje pevnost kostí, zlepšuje fungování nervového systému, stav pokožky, vlasů, nehtů.

Ethinylestradiol ve složení léku je téměř totožný s přirozeným ženským hormonem, takže lék je nejspolehlivější a má minimální počet vedlejších účinků. V malých dávkách působí na hormon hypofýzy, který se podílí na zrání folikulu. Ovulace je tedy zcela potlačena, pravděpodobnost těhotenství je snížena na nulu..

Vyrovnání cyklu je pozorováno nejdříve po 2 měsících denního užívání léku. Normalizace spočívá ve snížení hojného výtoku, vymizení bolesti během kritických dnů, snížení nervozity a agresivity před nástupem menstruace. Kromě toho lék chrání před nedostatkem železa, snižuje riziko vzniku onkologických novotvarů vaječníků a dělohy.

Rovněž je zaznamenán vliv léku na psychoemoční stav ženy. Potlačení ovulační funkce, stabilizace hormonálních hladin vedou k její normalizaci.

V tomto případě má droga stále vedlejší účinky. Možná dysfunkce jater, trombóza, zvýšený krevní tlak, hladina cukru v krvi, riziko novotvarů prsu.

Výhody a výhody Jess

Antikoncepce má řadu výhod:

 • odstranění bolesti před a během menstruace;
 • možnost přijetí od 14 let;
 • ošetření kosmetických defektů pokožky;
 • nedostatek výtoku při užívání Jess (možné v malém množství);
 • stabilizace cyklu, hormonální hladiny;
 • pokles obsahu androgenů v krvi ženy;
 • žádné riziko zadržování vody a dalšího přibývání na váze.

Nástroj má vysokou míru spolehlivosti, riziko nežádoucího početí prakticky chybí, i když vynecháte užívání pilulky, pokud je další včas přijata.

Jess Plus navíc obsahuje aktivní kyselinu listovou, která je nezbytná při ukončení léčby a plánování těhotenství, stejně jako ke snížení rizika anémie..

Návod k použití

Jak začít brát Jess? Lékaři doporučují, aby se první tableta kryla s prvním dnem menstruačního krvácení, v takovém případě může být krvácení během podávání méně intenzivní. V případě změny jakéhokoli jiného podobného léku na „Jess“, pokud obsahovaly 28 tablet, pak následující den po užití poslední tablety. Pokud 21 tablet - každý druhý den nebo příští neděli, ale v tomto případě se doporučuje použít další ochranné prostředky po dobu jednoho týdne.

Pokud jste potratili (jak předepsal lékař nebo z vlastní iniciativy) nebo jste potratili a nyní chcete začít brát dobře, měli byste vzít v úvahu období, během kterého byl zákrok proveden. Pokud je potrat proveden před 12 týdny, měli byste jej začít užívat v den ukončení těhotenství, i když se v tomto případě nebojíte hnědého výtoku - to je s největší pravděpodobností výsledkem hormonálních změn v těle. Pokud k ukončení těhotenství došlo později, měli byste jej začít užívat 21 nebo 28 dní plus kondom po standardní dobu, a pokud během nepřítomnosti OK došlo k sexu bez další ochrany, měli byste se před použitím produktu ujistit, že nejsou žádné oplodněné buňky.

Důležité! V případě přechodu z funkční metody antikoncepce (vaginální kroužek, hormonální náplast nebo nitroděložní tělísko) musí být příjem zahájen v den odstranění ochranných prostředků.

Pokud jste začali užívat "Jess" uprostřed cyklu, pak stojí za to používat během prvních sedmi tablet kurzu další antikoncepci. Po plodení se doporučuje začít užívat OK 21. nebo 28. den

Alokace v různých obdobích cyklu

Krvavý výtok je jedním z nejčastějších vedlejších účinků antikoncepce, zejména u žen, které pravidelně vynechávají užívání přípravku nebo začaly užívat Jess. Hojné nebo řídké krvácení se může vyvinout v kterémkoli období cyklu, má hustou konzistenci, tmavě hnědou barvu, není cítit.

Normálně může taková leucorrhoea trvat maximálně 3 měsíce po zahájení aplikace OK. Na konci tohoto období by se měla povaha menstruace vrátit k normálu..

Začátek a střed cyklu

Krvácení během užívání téměř jakékoli antikoncepce se vyvíjí, když jsou přírodní hormony nahrazeny syntetickými analogy. Navzdory obsahu malé dávky hormonu mohou moderní OC narušit přirozené hormonální pozadí ženy a vést k výskytu různých krvácení kdykoli během cyklu..

Při užívání Jess se výtok uprostřed cyklu a na samém začátku objeví z následujících důvodů:

 1. Nedostatečná hladina estrogenu v léku pro hormonální pozadí konkrétní ženy. V tomto případě je obvykle nutný výběr produktu se zesílenou recepturou a vyšší dávkou estrogenu..
 2. Nedostatek hormonu progestogenu. Rovněž eliminováno změnou léku.
 3. Zrychlená atrofie endometria. Během adaptace na hormonální výkyvy při užívání Jess může endometrium odlupovat rychleji než dříve. Výsledkem je průlomové krvácení, ke kterému může dojít téměř každý den cyklu..
 4. Porušení režimu užívání, přeskočení vstupu, dlouhá přestávka.

Krevní leucorrhoea neovlivňuje antikoncepční aktivitu léku, proto na pozadí výtoku nedochází k těhotenství při pravidelném užívání. Na začátku a uprostřed cyklu je sekrece vysvětlena hormonálními změnami v ženském těle.

Pravidelné užívání perorálních kontraceptiv, jako by to bylo, nahrazuje vaše vlastní hormonální pozadí. V drogách je množství hormonů vždy nižší než v přirozeném stavu, takže se tělo postupně přestavuje, aby snížilo jejich dávku. Nejčastěji se to projevuje právě různými nestandardními rozmazanými sekrety. Můžete také zaznamenat nevolnost, ospalost.

Na konci cyklu

V počáteční fázi cyklu se rozlišuje několik fází, kdy je jeden hormon nahrazen jiným. V prvním období převládají estrogeny, které připravují endometrium na ovulaci, ve druhém je pozorováno zvýšení koncentrace progesteronu.

Vzhledem k tomu, že droga Jess Plus a další OC obsahují snížené dávky hormonů, může je žena přijímat v nedostatečném množství a sledovat kolísání hormonálního pozadí.

Ve druhé fázi cyklu, před nástupem menstruace nebo 7-10 dní před nimi, lze pozorovat řídký nahnědlý výtok jako odpověď těla na nedostatek progesteronu.

Pokud adaptační období, které je v průměru 3–6 měsíců, skončilo, ale výtok zůstane, pak se zvýší koncentrace progestogenu nebo estrogenu.

Tento stav lze také pozorovat, pokud pijete nepravidelně dobře, děláte průkazy.

Pokud přestanete užívat lék během omezeného výtoku ve střední nebo poslední fázi cyklu, může dojít ke zvýšení krvácení - až k anémii z nedostatku železa, mdloby.

Pokud je výtok doprovázen slabostí, zvětšením objemu, změnou z hnědé na šarlatovou, výskytem nepříjemného zápachu, celkovým zhoršením pohody, měli byste být konzultováni s lékařem..

Kdykoli v cyklu

Průlom, to znamená v jakékoli fázi menstruačního cyklu, dochází k špinění během příjmu OK Jess často před polovinou cyklu nebo v jiných obdobích po použití nového balení. To je obzvláště běžné u žen, které užívají antikoncepční léky poprvé..

Následující metabolické faktory mohou ovlivnit výskyt průlomového krvácení:

 • současné užívání jiných léků;
 • kouření;
 • individuální hormonální porucha.

Při absenci diagnostikované patologie a v přítomnosti rozmazaného výtoku na pozadí použití tohoto OK lékař změní dávkovací režim: místo 1 tablety, 2-3 po dobu 7 dnů. Poté je nutné se vrátit k doporučenému schématu - 1 aktivní tableta denně.

Blázen místo menstruace na pozadí OK

Na konci cyklu, po užití Jess, nemusí menstruace nějakou dobu trvat. Ženy často vidí krev na podložce, ale není to důsledkem menstruačního cyklu.

Špinění místo menstruace se považuje za normu, pokud se užívá perorální antikoncepce po dobu nejvýše tří měsíců. Pokud jde o dobu trvání, celý měsíc může trvat až 14 dní, ale výtok by neměl být hojný..

Pokud se po období adaptace (od 1 do 3 měsíců) začne objevovat krvavá vaginální sekrece nebo dojde k porušení její přípustné doby (až dva týdny), je nutné zjistit příčinu takového porušení u lékaře..

Obzvláště nebezpečné je silné krvácení, které nemusí být systematické, takže ženy jim zřídka věnují pozornost a spojují je s menstruací..

Možné negativní účinky Jess

S poměrně nízkou frekvencí se mohou při užívání léku vyskytnout následující nežádoucí účinky:

 1. Nepohodlí a překrvení prsou během prvních 90 dnů po požití. To je způsobeno změnou hormonálních hladin.
 2. Vzhled špinění špinění - častěji ve druhé fázi cyklu a několik dní před očekávanou regulací. V průměru přestanou po 2–3 měsících, zřídka, když vydrží déle než šest měsíců pravidelného užívání. Pokud po 6 měsících výtok pokračuje, je třeba zvolit lék s vyšší dávkou.
 3. Kolísání tělesné hmotnosti. Stále existuje rozšířený mýtus, že orální antikoncepce vyvolává množinu kilogramů. Nízké dávky hormonů, stejně jako u Jesse, však nevedou k otokům a přibývání na váze. Navíc je v některých případech dokonce možné jej snížit na pozadí stabilizace hormonální rovnováhy, pokud byl problém způsoben právě hormonálními poruchami..
 4. Porucha srážení krve. U žen, u kterých byla diagnostikována patologie hematopoetického systému, je výběr perorálních kontraceptiv prováděn se zvláštní péčí po předběžné diagnostice a kontrola je také prováděna v prvních měsících přijetí..
 5. Průlomové krvácení. Izolované případy krvácení jsou spojeny se skutečností, že děloha silně odmítá endometrium, což způsobuje silné krvácení. Tento stav vyžaduje povinnou hospitalizaci a užívání hemostatických a jiných léků. Také je třeba vyměnit OK.

Přestaňte používat pouze na doporučení lékaře..

Jess a těhotenství

Nástup těhotenství se správnou aplikací OK je téměř nemožný. Existuje však riziko, že pokud během přijetí dojde k vynechání, snížení dávky. V průměru je spolehlivost produktu 98,5%, respektive neexistuje stoprocentní záruka absence koncepce. Důvody jsou následující:

 1. Přeskočení pilulky. Lék se obvykle užívá denně ve stejnou dobu. Pokud však poslední pilulka v kurzu (před sedmidenním průchodem před přijetím nového balení) není opilá, během tohoto dne mohou vaječníky začít fungovat jako dříve. Stejný účinek je pozorován, pokud žena po skončení menstruace nepije první pilulku z nového balení..
 2. Trávicí potíže s průjmem a zvracením. Plná absorpce aktivních složek léčiva nastane během 3-4 hodin. Pokud během tohoto období došlo dokonce k jedinému zvracení nebo silnému průjmu, může se většina účinných látek vylučovat z těla. Zvyšuje se riziko oplodnění.
 3. Paralelní podávání léků. Antialergenní, antibakteriální, antifungální, antikonvulzivní léky ovlivňují aktivitu hormonů ve složení antikoncepce. Také snižuje účinnost tablet na hubnutí. Mnoho přírodních složek má podobný účinek, například extrakt z třezalky tečkované.
 4. Kolísání psycho-emocionálního pozadí. Nervové přetížení, stres, deprese mohou negativně ovlivnit vstřebávání složek antikoncepční pilulky, v důsledku čehož může dojít k těhotenství.
 5. Prolomení cyklu. Ženy s amenoreou, metroragií, dívky s absencí prvního menstruačního období při užívání Jess mohou pozorovat různé vedlejší účinky, včetně nástupu nežádoucího početí.

Těhotenství na pozadí užívání drog je normální. Včasné přerušení užívání OC (obvykle okamžitě po zpoždění) umožňuje plodu připojit se a vyvinout se. Během prvních 5 týdnů užívání antikoncepce neovlivňuje embryo a teprve od 6. týdne může negativně ovlivnit tvorbu plodu.

Při užívání antikoncepce lze pozorovat zpoždění menstruace, což nemusí vždy znamenat těhotenství. Proto doporučujeme prostudovat si k tomuto tématu další informace..

Farmakologické vlastnosti

Výtok po užívání antikoncepce je zcela normální, ale některé z nich naznačují odchylky ve zdraví ženy. Vagina ženy neustále vylučuje tajemství, jehož složením je možné určit zdraví urogenitálního systému. Obvykle obsahuje odumřelé kožní buňky, bakterie, hlen vylučovaný ve vejcovodech a vestibulu.

Za normálního zdravého stavu je výtok nažloutlý a má neutrální zápach. Ve složení dominuje laktobacil, který v boji proti dráždivým látkám tvoří kyselinu mléčnou. Vzhled nahnědlého nebo krvavého výtoku proto není normální před a po období menstruačního krvácení. Ale když jsou vystaveny reprodukční funkci, věci se trochu změní..

Výrobek se vyrábí ve formě tablet balených v blistru po 28 kusech, z nichž 24 je růžových a obsahuje ethinylestradiol (0,02 mg) a gestagen drospirenon (3 mg), zbývající 4 bílé jsou placebo (neobsahují aktivní prvky) a jsou určeny jednoduše aby se během cyklu neztratili. Přípravek Jess Plus obsahuje vápník v bílých tabletách, což je užitečné jak pro reprodukční, tak pro další systémy a orgány..

Důležité! Balení může obsahovat jeden nebo tři blistry. Všechny růžové tablety obsahují stejné množství účinných látek. Lék má analogy s úplnou shodou koncentrace účinných látek - "Jess Plus" (liší se od "Jess" pouze přítomností vápníku v bílých tabletách) a "Dimia".

Jak tyto léky fungují? Ovlivňují tři hlavní oblasti reprodukčního systému najednou..

 1. Zabraňte ovulaci (zabraňte tomu, aby vajíčko opustilo vaječník).
 2. Změňte složení předvaginální sekrece - zvyšte její viskozitu, což zabrání volnému pohybu spermií.
 3. Změňte funkčnost endometria, která znemožňuje připojení vajíčka.

Kromě přirozeného antikoncepčního účinku má "Jess" blahodárné účinky na tělo:

 • snížení mastnoty pokožky, zlepšení její kvality, včetně léčby akné;
 • udržování normální rovnováhy vody a soli;
 • zmírnění bolesti a nepohodlí během menstruace.

Recepce "Jess" je možná od 14 let, včetně léčby nedokonalostí dívčí kůže a normalizace měsíčního cyklu.

Akce pro krvácení

Otevřené krvácení vyžaduje přivolání sanitky a hospitalizaci, pokud:

 • existuje silná slabost až do mdlobného stavu;
 • krev má jasný šarlatový odstín;
 • výtok zesiluje, má tekutou konzistenci;
 • přítomná horečka, zimnice.

Pokud je výtok vzácný, je nutná úprava dávky léku nebo užívání jiných léků s antikoncepčním účinkem.

Pokud vynecháte jednu nebo více tablet, další užijte co nejdříve a poté pokračujte podle uvedeného schématu: jedna tableta denně ve stejnou dobu každý den.

Alokace na pozadí použití Jess a dalších OK je dočasný jev. Označují pouze stabilizaci hormonálního pozadí ženy, nejsou považovány za patologii, nevedou k rozvoji zánětlivých procesů, neovlivňují reprodukční schopnosti a zdraví žen.

Odpovědi lékařů

Vzal Jess a otěhotněl. Je normální mít dítě, pokud se ho rozhodnu opustit? Je nutné podstoupit komplexní vyšetření, ale v raných fázích po početí není "Jess" pro vývoj dítěte absolutně nebezpečný. Lékaři v tomto případě obvykle předepisují kyselinu listovou (podílí se na syntéze bílkovin, normalizují metabolické procesy a zabraňují vývojovým patologiím během těhotenství). Nejdůležitější věcí, kterou musíte hned udělat, je přestat užívat OK..

„Jess Plus“ piju asi rok, ale vždy, když užívám aktivní pilulky, začíná světelné špinění. Je to normální? Ano, tento jev je pozorován poměrně často, takto reaguje tělo na hormonální změny, ale to není absolutně nebezpečné, pokud výtok nemá štiplavý zápach a není doprovázen nepohodlí, pak byste se neměli bát. Jinak byste měli navštívit lékaře..

Mohu mít nechráněný sex, kdybych měl před týdnem silné žaludeční potíže? Je lepší hrát na jistotu a po obnovení plnohodnotného příjmu používejte další antikoncepci po dobu jednoho týdne. Jakýkoli nedostatek aktivních aktivních prvků může podkopat vytvořenou obranu.

Při užívání přípravku „Jess“ má výtok nahnědlý odstín. Je to normální? Ano, je to zcela normální, ale pokud užíváte Jess déle než 2–3 měsíce nebo vám něco vadí (bolest, vůně atd.), Měli byste se poradit s lékařem ohledně vyšetření.

Co dělat, když jsou vynechány více než 2 tablety? Další kurz začněte bez přerušení, tenhle se vyplatí vyhodit. Je nutné se dodatečně chránit po dobu jednoho týdne. Nedoporučuje se příliš často snižovat průběh hormonální antikoncepce. Nemusí to být příliš dobré pro vaše zdraví..

Lékař doporučuje antikoncepci ke snížení bolesti během menstruace. Je to normální? Ano absolutně. Někdy gynekologové používají k normalizaci reprodukčního systému orální antikoncepci. Příliš mnoho bolesti během menstruace naznačuje určité poruchy v činnosti těchto orgánů. Tuto situaci může napravit absolvování několika kurzů pod pečlivým dohledem lékařů..

Bez ohledu na to, proč žena užívá perorální antikoncepci: abyste se vyhnuli nechtěnému těhotenství nebo pro léčebné účely, přečtěte si pokyny k léku, protože nesprávné použití nebude mít požadovaný účinek.

Tváří v tvář takovým projevům, jako je hnědý výtok u žen, je důležité pochopit všechny nuance procesů probíhajících v těle. Hodně záleží na cyklu vašeho období nebo těhotenství. Pokud se však hnědý výtok objeví bez zjevného důvodu, je to známka jedné z nebezpečných nemocí.