Proč při užívání antikoncepčních pilulek může krvácet, co dělat?

Antikoncepce jsou jednoduchá a pohodlná metoda antikoncepce, ale začátek jejich užívání je spojen se závažnými hormonálními změnami v těle. Častým nežádoucím účinkem léčby je krvavé rozmazání nebo acyklický výtok. To ženy znepokojuje a nutí je hledat příčiny zdravotních problémů. Ať už jsou vaginální sekrece s krví abnormální, nebo je to při užívání antikoncepčních tablet normou?

Jaký výtok je normou při užívání antikoncepčních pilulek?

Antikoncepční pilulky jsou vysoce účinné a obsahují syntetické hormony, které zastavují vývoj vajíčka. Když se vezmou, menstruace se nezastaví: cyklus se vyrovná a nepřesáhne 28 dní, menstruaci lze vypočítat s přesností na den a intenzita krvácení mírně klesá.

Při užívání léku se tělo podrobuje adaptaci: menstruace je regulována dvěma typy hormonů - estrogenem a progesteronem, ale v perorálních kontraceptivách (OC) je obsah těchto hormonů nižší než v těle ženy, takže se musí znovu přizpůsobit novým podmínkám. Během tohoto období může mít žena intermenstruační výtok rozmazané nebo průlomové povahy. Mohou začít bez ohledu na den cyklu, ale vysazení léku není nutné - musíte počkat na stabilizaci reprodukčního systému.

Výtok krve je normální:

 • objevovat se cyklicky, ale neběhat neustále;
 • špinění výtok netrvá déle než 1 den;
 • krvácení nastává 2-3 dny po skončení menstruace (vzácné);
 • není doprovázeno bolestí nebo svěděním;
 • tajemství nemá nepříjemný zápach.

Při přerušovaném krvácení se ochranná funkce perorálních kontraceptiv nesnižuje. Po 3 měsících bude mít žena pouze leucorrhoea - takzvanou nažloutlou nebo bílou vaginální sekreci, která zajišťuje čištění sliznice. V průběhu celého cyklu jsou vylučovány v různých množstvích a v pořádku je mohou zesílit nebo zhojit - to je normální. Pokud se současně objeví nepohodlí a výtok nepříjemně voní, měl by se poradit s lékařem - může to být známka zánětu.

Proč může při užívání antikoncepce dojít ke krvavému výtoku?

V prvních dnech po zahájení užívání perorálních kontraceptiv může dojít ke krvácení v důsledku procesu hormonální regulace. Během celého cyklu tělo vylučuje určité množství hormonů a dávka estrogenu a gestagenu v OC mu nemusí stačit. Zatímco si tělo zvykne, dochází k částečnému odmítnutí endometria, které při užívání antikoncepce způsobuje výtok s nečistotami krve.

Existují další důvody pro přítomnost krve ve vaginálním sekretu, které se mohou objevit v závislosti na počtu tablet, typu antikoncepce a fázi měsíčního cyklu:

 • uprostřed cyklu se může objevit hnědá mastnota na pozadí nedostatku estrogenu nebo gestagenu;
 • během ovulace se na prádle objeví několik kapek krve v důsledku prasknutí folikulu a poškození kapilár (vzácný výskyt);
 • tmavý výtok po menstruaci je rušivý kvůli malé dávce estrogenu (je nutné vyměnit lék);
 • krev, která se objeví, když vynecháte pilulky nebo porušíte pořadí jejich užívání, může být známkou těhotenství (krvavá sekrece se objeví 6-12 dní po ovulaci);
 • krvácení se může objevit v důsledku cystické formace - dominantní folikul nepraskne, ale zvětší se průměr až na 3-5 cm a následně vyjde s menstruací.

Pokud při užívání hormonálních léků dojde k nadměrnému krvácení, může to být vyvoláno několika faktory:

 • režim příjmu byl změněn (pokud žena vypila 2 pilulky najednou nebo vynechala několik dní, rovnováha hormonů je narušena);
 • perorální antikoncepce není kompatibilní s jinými léky, které pacientka užívá;
 • účinné látky léčiva byly špatně absorbovány ve střevech v důsledku průjmu nebo zvracení;
 • vyvinula se patologie reprodukčních orgánů;
 • žena kouří (nikotin narušuje normální absorpci estrogenu).

Jak dlouho může krvácení trvat?

V prvních 2–3 měsících zaznamená špinění při užívání hormonální antikoncepce 40% žen - tolik času je zapotřebí, aby se tělo přizpůsobilo stálému přísunu hormonů zvenčí. U 10% pacientů se adaptační období táhne po dobu 6 měsíců - zaznamenávají řídký výtok s přítomností krve. U 5% žen dochází při užívání OC k významnému porušení - vylučování krve přetrvává i po změně několika léků, takže jsou nuceny tuto metodu antikoncepce úplně opustit.

Délka adaptačního období závisí na mnoha faktorech:

 • věk pacienta (zejména pokud je lék předepsán poprvé ve věku nad 30 let);
 • potíže s hormonálními hladinami;
 • špatné návyky (prodlužují dobu závislosti);
 • dodržování pokynů pro užívání drogy;
 • nedostatečná dávka hormonů;
 • nemoci reprodukčního systému.

Patologické krvácení a doprovodné příznaky

Pokud výtok při užívání antikoncepce netrvá déle než 3 měsíce, nezintenzivňuje se a nezačne předčasně, znamená to správný výběr léku a jeho dobrou snášenlivost ženským tělem. Jinak je nutná odborná konzultace, protože rozmazané sekrece nebo krev z pochvy někdy nesouvisejí s užíváním OC, ale jsou to příznaky:

 • Zánětlivé procesy (drozd, chlamydie atd.). Nemoci doprovázejí suchost pochvy, únik jejichor nebo výtok z bílé na zelenou barvu, bolest při souloži, pocit pálení při močení a svědění v oblasti třísla.
 • Děložní myomy. Pokud žena zjistí, že po skončení menstruace začala krvácet, což pokračuje 5-7 dní, může to znamenat přítomnost benigní formace ve svalové vrstvě dělohy. Pacient si stěžuje na křeče a bolesti v dolní části břicha. Užívání antikoncepčních léků nenormalizuje váš cyklus.
 • Rakovina. U onkologického onemocnění pohlavních orgánů se krvácení buď objeví, nebo se zastaví bezdůvodně a lze ho pozorovat až 15 dní v cyklu. Žena se cítí unavená a rychle ztrácí váhu.

Co dělat, pokud během užívání OK pociťujete krvácení?

Pokud během užívání OC začalo menstruační krvácení a není možné navštívit lékaře, je třeba provést těhotenský test (užívání hormonálních léků nevylučuje možnost početí). Při absenci se doporučuje zvýšit množství užívaného léku dvakrát: vypít 1 tabletu ráno a večer. Léčba by měla být užívána v tomto režimu, dokud se krvácení nezastaví, a poté pokračovat obvyklým způsobem: 1 pilulka každých 24 hodin. Dobře, kurz by neměl být delší než 21-24 dní.

Monofázické antikoncepční prostředky mají v každé tabletce stejné množství hormonů, takže je lze odstranit z jakékoli buňky. Kombinované prostředky jsou odebírány v řadě z očíslovaných buněk. Nemůžete náhle přestat užívat drogu, protože to může zhoršit krvácení.

Žena by měla co nejdříve navštívit odborníka. Někdy pacienti potřebují vyměnit OC - musí si vyměnit 3-4 léky, než si vyberou ten správný. Někteří pacienti mají hormonální intoleranci. Pokud špinění pokračuje i po předepsání 4. léku, měla by žena hledat alternativní způsoby, jak zabránit nechtěnému těhotenství.

Výtok při užívání antikoncepčních pilulek: co hledat

Užívání perorálních kontraceptiv (OC) je spojeno s kolosálními hormonálními změnami, které ovlivňují nejen ženský reprodukční systém, ale celé tělo. Důležitým informativním znakem toho, jak je lék tolerován, bude vaginální výtok..

 1. Farmakologické aspekty
 2. Jaká je norma?
 3. Bílý výtok (leucorrhoea)
 4. Sekrece v různých obdobích cyklu
 5. Proč dochází k silnému krvácení??
  1. Existují však chvíle, kdy je nemožné domluvit si schůzku s gynekologem. Co dělat?
 6. Krev po vynechání pilulek
 7. Zrušení hormonální antikoncepce
 8. Výtok po užití nouzové antikoncepce
 9. Výtok z hrudníku
 10. Názor žen a profesionálů

Zvažte, které ze sekrecí při užívání antikoncepčních pilulek jsou normou a které signalizují, že je čas jít na konzultaci s odborníky.

Farmakologické aspekty

OC obsahují syntetické hormony - estrogeny, gestageny nebo jejich kombinaci.

Změnou hormonálního pozadí potlačují ovulaci a zvyšují viskozitu sekrece (hlenu) v ženských pohlavních orgánech, díky čemuž spermie omezují jejich pohyby, a proto nemají příležitost oplodnit vajíčko.

Použití těchto léků je indikováno nejen pro antikoncepci, ale také pro řadu gynekologických onemocnění doprovázených menstruačními nepravidelnostmi..

Jak říkají zkušení lékárníci: nevěřte reklamě, věřte tomu, co je napsáno v pokynech...

Před jmenováním tablet by mělo předcházet komplexní lékařské vyšetření, včetně testů na obsah pohlavních hormonů a některých dalších typů laboratorních testů, které vylučují kontraindikace léčby (například sklon k trombóze).

Jak však ukazuje praxe, mnoho dívek a žen začíná užívat hormonální antikoncepci bez screeningu.

Ale takové opatření vám umožňuje zvolit antikoncepci, která se co nejvíce blíží přirozené hladině hormonů, což snižuje pravděpodobnost nežádoucích účinků ve formě krvácení.

Foto: Kritéria pro výběr antikoncepčních pilulek

 1. V prvním měsíci začnou pít antikoncepci první den menstruace, poté užívají pilulky každý den, nejlépe ve stejnou dobu..
 2. Jeden balíček je určen pro jeden cyklus (mnoho výrobců navíc vyrábí ekonomické balíčky obsahující kurz pro 3 cykly).
 3. Na konci jednoho cyklu se provede přestávka po dobu 7 dnů, během nichž dochází k měsíčnímu čištění děložní dutiny, které je doprovázeno hnědým výtokem, podobně jako krev.

Jaká je norma?

Během období adaptace na hormonální léky (obvykle první tři měsíce) může dojít k intermenstruačnímu krvácení.

Foto: Hnědý výboj na těsnění

Zpravidla:

 • hnědá nebo červená;
 • průlom nebo špinění;
 • hubený.

Tato sekrece je způsobena restrukturalizací těla..

Za přirozených podmínek je menstruační cyklus regulován estrogenem a progesteronem. Jejich počet je vyšší než v pořádku, takže tělo bude potřebovat čas, aby se přizpůsobilo novým, nižším dávkám hormonů. V takovém případě není nutné lék vyměňovat nebo rušit..

Pokud však vaginální výtok přetrvává, v těžké formě, musíte navštívit lékaře.

Snižte pravděpodobnost acyklické (intermenstruální) sekrece, pravděpodobně při přísném dodržování pravidel uvedených v pokynech pro tento léčivý přípravek.

 • Existují terapeutické režimy, které vám umožňují upravit den nástupu menstruace (nové balení je přijato bezprostředně po skončení starého). To může přispět k nástupu předmenstruační sekrece..
 • Podobná situace může nastat při výměně antikoncepčních pilulek, kdy ihned po jednom balení začnou pít jiný lék, bez přerušení (průlomové krvácení v prvních dnech užívání nového léku).

Bílý výtok (leucorrhoea)

Leucorrhoea je přirozený bílý nebo žlutý vaginální výtok, který pomáhá očistit sliznici..

Během menstruačního cyklu není jejich počet a konzistence stejné. Během ovulace a v předvečer menstruace se leucorrhoea vylučuje ve větším množství než obvykle. Je to způsobeno přípravou těla na nadcházející menstruaci..

Jak již bylo zmíněno výše, antikoncepční účinek je spojen s hormonálními změnami, včetně těch, které ovlivňují cervikální sekreci, proto tyto prostředky mohou změnit povahu leucorrhoea, což je činí silnějšími a hojnějšími..

Takové příznaky nejsou patologií a nevyžadují kontaktování gynekologa..

Pokud však současně dochází k svědění a nepohodlí, nepříjemnému zápachu, je lepší neodkládat s výletem k lékaři. Může to být známka infekčních a zánětlivých procesů v genitáliích nebo narušení vaginální mikroflóry.

Sekrece v různých obdobích cyklu

Povaha výboje se může lišit v závislosti na fázi cyklu:

Transparentní (kvůli zvýšené vlhkosti ve vaginálních stěnách).

Pokud se objeví tmavý výtok, znamená to nedostatek progestogenu nebo estrogenu. Takové příznaky vyžadují zrušení užívaných pilulek a jmenování nových s vyšší koncentrací účinných látek..

Mikrodávkované OK (tzv. Minipilulky), které zahrnují:

 • Jess,
 • Dimia,
 • Lindinet 20,
 • Logest,
 • Novinet,
 • Mercilon,

- někdy doprovázeno krví spojenou s uvolňováním vajíčka z folikulu (růžový výtok). To naznačuje, že došlo k ovulaci a existuje vysoké riziko otěhotnění, navzdory OK..

Nejedná se o patologii, ale takový příznak nám umožňuje říci, že droga nedělá svou práci..

Krvácení může naznačovat těhotenství (pokud nebyla dodržena sekvence pilulek).

V tomto případě se doporučuje provést těhotenský test nebo darovat krev pro hCG. Pokud je odpověď ano, je antikoncepce okamžitě zrušena. Pro další akce se musíte poradit s lékařem.

Možné krevní sraženiny, což naznačuje očistu dělohy.

Důvodem tohoto jevu může být nedostatek estrogenu, který obnovuje slizniční vrstvu dělohy..

Fáze cykluCharakteristiky výboje
Během ovulace (uprostřed cyklu)
6-12 dní po ovulaci
Před menstruací (na konci balíčku)Může dojít k silné hnědé mazlavosti způsobené nedostatkem progesteronu, který přispívá k nástupu menstruace (v tomto případě nedochází k odmítnutí endometria, dochází ke zpoždění).
Do několika dnů po menstruaci (první tablety v balení)

Mini-pilulky mohou způsobit nepravdivá období, cyklus je narušen, existují důsledky, které je velmi obtížné napravit později. Tyto příznaky vyžadují konzultaci s gynekologem a nahrazení OK lékem s vysokým obsahem estrogenu.

Proč dochází k silnému krvácení??

Hojné špinění při užívání antikoncepce (menoragie) vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc.

K rozvoji nebezpečného příznaku přispívá několik faktorů:

 • Schéma aplikace je porušeno - byly odebrány 2 tablety najednou nebo naopak byl zmeškán příjem OK (ztrácí se hormonální pozadí);
 • Kouření (narušuje vstřebávání a produkci estrogenu);
 • Nemoci reprodukčních orgánů;
 • Nedostatečná absorpce účinných látek z pilulek s zvracením a průjmem;
 • Inkompatibilita s jinými léky, pokud se užívají společně (podrobněji je to popsáno v pokynech k lékům).

Nedoporučuje se pokusit se sami zvládnout krvácení pomocí léčivých bylin a hemostatických látek v lékárně, aby nezmeškal vážný problém.

Existují však chvíle, kdy je nemožné domluvit si schůzku s gynekologem. Co dělat?

Nemůžete náhle přestat užívat OK, jinak se menoragie pouze zesílí. Kromě toho negativně ovlivní hladinu hormonů v krvi..

V tomto případě se pro zastavení krvácení doporučuje užít dvojitou dávku (2 tablety) ve 2 rozdělených dávkách. Tento režim se dodržuje, dokud se výtok nezastaví, a poté se vrátí ke starému algoritmu (jedna tableta jednou denně).

Budete si muset zakoupit ještě jedno balení antikoncepce, které vydrží po celý cyklus.

Pokud je lék monofázický, tj. všechny pilulky obsahují jednu dávku hormonů, lze užít jakoukoli pilulku.

Výjimkou je třífázový OK (Tri-regol, Trikvilar), který obsahuje tři typy tablet v jednom balení. Pak přijmou přesně ty, které odpovídají konkrétní fázi.

Krev po vynechání pilulek

Jsou chvíle, kdy žena vynechá včasný antikoncepční příjem (s více než 12 hodinovým zpožděním). To snižuje antikoncepční účinek, proto jsou v následujících dnech nutná další preventivní opatření, aby se zabránilo nechtěnému těhotenství..

Někdy se takové přehlédnutí promění v rozmazání vaginálního výtoku, ke kterému nejčastěji dochází při vynechání léku ve druhé fázi cyklu, kdy se endometrium začne připravovat na další menstruaci..

V tomto případě nemají další pilulky smysl, doporučuje se čtyřdenní pauza (s ohledem na vynechané pilulky) a poté se zahájí nové balení. Zbývající pilulky by neměly být brány v úvahu.

Zrušení hormonální antikoncepce

Nedoporučuje se náhle přestat používat OK - může to vyvolat vývoj děložního krvácení, což bude vyžadovat urgentní hospitalizaci.

Při dlouhodobém užívání by mělo být odmítnutí pilulek konzistentní během několika cyklů. Za tímto účelem jsou předepsány léky s nižším obsahem hormonů. To pomůže vyhnout se rozvoji závažných nežádoucích účinků..

K krvácení obvykle dochází několik dní po vysazení léku. Jeho intenzita a doba trvání se mohou lišit. Nejčastěji se jedná o hnědou hmotu, která vynikne více než dva týdny..

Tento jev je spojen se změnou hladin hormonů. K jeho normalizaci bude docházet postupně, během několika měsíců. Měsíc z hnědého skrovného výtoku se nakonec stane tradičním - ty, které byly před užitím pilulek.

Při pravidelném přetrvávajícím výtoku na pozadí zrušení OK je nutné navštívit odborníka, aby se vyloučila pravděpodobnost závažné patologie.

Výtok po užití nouzové antikoncepce

Mezi prostředky nouzové antikoncepce patří hormonální léky založené na:

 • levonorgestrel (Postinor, Escapel),
 • mifepriston (Ginepriston, Zhenale atd.).

Antikoncepce se užívá do 72 hodin po nechráněném pohlavním styku kdykoli během menstruačního cyklu, včetně případů, kdy došlo k vynechání. Antikoncepční účinek je způsoben změnou hladiny hormonů a další překážkou implantace (zavedení) embrya do stěny dělohy.

Použití těchto prostředků je pro tělo hormonálním šokem a může přispět jak k časnému nástupu menstruace, tak naopak k rozvoji krvácení bez ohledu na menstruační cyklus..

Poplach by měl zaznít v případech, kdy se žena obává silného bolestivého krvácení, bolesti břicha, zhoršení celkového stavu. Tyto příznaky naznačují, že musíte navštívit gynekologa, který může vyloučit pravděpodobnost krvácení z dělohy..

Výtok z hrudníku

Ženská prsa jsou velmi citlivá na hormonální změny. Při použití OK se může objevit bolestivost a otok mléčných žláz, výtok z bradavek.

Stav prsu se během adaptačního období normalizuje, pokud se tak nestalo do šesti měsíců, je nutná výměna antikoncepce.

Pokud si žena stěžuje, že ji bolí hrudník a že z hrudníku je žlutý nebo tmavý výtok, nelze to udělat bez konzultace s lékařem, protože takový výtok může signalizovat onemocnění mléčných žláz.

Názor žen a profesionálů

Většina žen si stěžuje, že antikoncepční přípravky jsou předepisovány bez zkoumání hladiny hormonů, lékaři jednoduše rozdají jméno nebo dokonce několik, aby si drogu zvolila sama pacientka. To je samozřejmě problém domácí medicíny. V důsledku takové nedbalosti existují často negativní důsledky pro reprodukční systém a celý organismus jako celek. V nejlepším případě to budou adaptivní sekrece, v nejhorším případě děložní krvácení a další nebezpečné patologie..

Podle zkušeností lékařů se krvácení nejčastěji vyskytuje při užívání dřívějších antikoncepčních prostředků (Regulon, Novinet, Marvelon) nebo mikrodávkových pilulek (Lactinet, Charosetta, Logest, Lindinet 20, Dimia, Jess, Mersilon).

Běžnou příčinou výtoku je nedodržování doporučení uvedených v pokynech a samoléčba, když žena začne užívat OK sama, po sledování reklam nebo poslechu rad svých přátel.

U žen, pro které je obtížné pravidelně užívat pilulky současně, doporučují gynekologové hormonální antikoncepci pomocí náplastí nebo vaginálního kroužku Nova-Ring, které nevyžadují každodenní užívání.

Příčiny krvácení při užívání antikoncepce

Antikoncepční pilulky jsou často předepsány pro nepravidelná období. Mnoho žen si pak stěžuje, že se při užívání antikoncepčních prostředků objevuje mazanice, což je znepokojující. Gynekologové však nejsou tak kategoričtí. Tvrdí, že ve většině případů je výtok z těchto léků normou. Pouze profesionální lékař může vyjádřit názor na přítomnost problému. V každém případě by taková situace měla přinutit ženu, aby kontaktovala prenatální poradnu..

Míra vybíjení

Než projevíte obavy, musíte provést jednoduchou analýzu sami. Stačí porovnat údaje před zahájením užívání drogy a poté, co se objevila špinění při užívání hormonální antikoncepce.

Většina antikoncepčních přípravků jsou hormonální léky. Jejich příjem vede k selhání hormonálního pozadí, což nutí tělo ženy k obnově. To je zpravidla doprovázeno krvavým výtokem, menstruačními nepravidelnostmi. Případy špinění při předepisování hormonální antikoncepce by neměly vzbuzovat obavy:

 • v prvních 2-3 měsících;
 • v prvních dnech po zahájení nového balíčku;
 • po použití poloviny balení;
 • v případě přestávky.

Každé balení antikoncepce je určeno pro konkrétní kurz. Obvykle je to 21–28 tablet, počítáno jednou denně. Po zahájení čerpání finančních prostředků je tělo ženy přestavěno a chce se zbavit zbytečné staré krve. Z tohoto důvodu si mnoho pacientů všimne, že při užívání antikoncepce začalo krvácení. Totéž se stane, když je přijata polovina balíčku. Norma se uvažuje, pokud výtok netrvá déle než tři dny.

Některé ženy předepisují orální antikoncepci samy, aby eliminovaly nežádoucí období. Například před nadcházející dovolenou. Někdy tato tendence pomáhá vyloučit nadcházející období, zvláště pokud pacient již užíval podobné léky..

Nebezpečné příznaky

Ale ne vždy hnědý výtok při užívání antikoncepčních pilulek lze považovat za normu. Mělo by to být důvodem k obavám:

 • neustálé vylučování při používání antikoncepčních prostředků v průběhu kurzu;
 • pokud se výtok objevil po náhodném vynechání 1-2 tablet;
 • na pozadí konzumace alkoholu;
 • při předepisování jiného léku.

Jakékoli nepravidelnosti během antikoncepční léčby mohou způsobit nežádoucí účinky ve formě krvavého výtoku. Pokud k tomu však dojde na pozadí uvedených skutečností, měla by být tato situace důvodem k obavám. Jakýkoli pokyn varuje, že během užívání je vhodné vyloučit užívání alkoholu. Předepisování jiných léků musí být dohodnuto s ošetřujícím lékařem. Jiné léky snižují účinnost antikoncepce a způsobují nežádoucí účinky.

Doba nepříjemného vybití

Většina žen by měla pochopit, že špinění se vyskytuje ve 40% všech případů, když se užívají antikoncepční pilulky. A v těchto statistikách se může najít kdokoli. Užívání antikoncepce je stresující situací pro reprodukční funkce ženského těla. Reprodukční systém se musí přizpůsobit náhlým změnám hormonálních hladin. Asi 10% žen, které užívaly takové léky, uvedlo, že po dobu šesti měsíců byl pozorován menší výtok.

Tuto situaci nelze nazvat normou. Proto je vhodné podstoupit vyšetření. Někdy lze dlouhodobé špinění při užívání antikoncepce pozorovat s následujícími faktory:

 • změny související s věkem v těle;
 • porušení hormonálních hladin;
 • zneužívání alkoholu, kouření;
 • přeskočení příští schůzky;
 • porušení doporučení výrobce;
 • nevhodná antikoncepce;
 • nemoci urogenitálního systému.

Mnoho žen si stěžuje, že berou antikoncepci a že mají hnědé výtoky. Většina z nich však zahájila takovou léčbu bez doporučení nebo lékařského předpisu, aby vyloučila nežádoucí těhotenství, aniž by si uvědomila všechny důsledky..

Každé ženské tělo je individuální. Za měsíc se produkuje určité množství pohlavních hormonů, které jsou zodpovědné za cykly, ovulační procesy. Na pozadí užívání antikoncepce může dojít k přirozené syntéze gestagenů, estrogenů. Někdy trvá několik měsíců, než se obnoví hormonální hladiny pro endometrium (výstelka dělohy), aby se zastavilo odmítání vlastních přirozených hormonů. Takové odmítnutí vyvolává výskyt sekrecí..

Pokud po začátku příjmu uplynuly asi 3 měsíce a výtok se nezastavil, neměli byste okamžitě podezřívat přítomnost špatného onemocnění. Někdy tělo nemá dostatek času na obnovení hormonální rovnováhy.

Příznaky nemoci

Jmenování antikoncepce vždy ovlivňuje fyziologické vlastnosti ženského těla. To se v každém konkrétním případě projevuje různými způsoby. Pokud si tedy žena stěžuje, že pije hormonální pilulky a začalo se mazlení, nelze vyloučit přítomnost nějakého druhu nemoci. Přítomnost patologie může být indikována následujícími jevy:

 • bolestivé pocity během pohlavního styku;
 • suchost vaginální sliznice;
 • špinění po pohlavním styku nebo uprostřed cyklu;
 • přítomnost nepříjemného, ​​kyselého zápachu;
 • různé výtoky od bílé po zelenkavou.

Tyto příznaky vyžadují okamžité vyšetření a léčbu obou partnerů. Užívání antikoncepce se však obvykle nezastaví. Mnoho z těchto léků má příznivý účinek na proces hojení a urychluje ho na pozadí optimální hladiny hormonů..

Nejčastěji se podobná situace vyskytuje u děložních myomů. Přítomnost výtoku je doprovázena bolestí v dolní části břicha, křečemi a narušením menstruačního cyklu. Užívání antikoncepce nemůže normalizovat cyklus menstruace.

Neméně typické pro takové situace jsou stresy, které žena musela den předtím vydržet. Zvýšená nervová situace vede k narušení menstruace, k jejich bolestivému průběhu. Nervozita, deprese vedou k časné menopauze a ztrátě reprodukčních funkcí.

Přizpůsobení antikoncepci

U více než poloviny pacientů se blotující výtok zastaví přibližně dva týdny po zahájení užívání antikoncepce. Doba trvání tohoto jevu je však ovlivněna několika faktory:

 • stáří;
 • emoční stav;
 • doba, která uplynula po zahájení používání produktu.

Toto je obecná symptomatologie, která vysvětluje, proč byste měli navštívit svého lékaře..

Někdy se tyto příznaky mohou objevit po ukončení užívání léku. Ale postupně negativní zmizí, reprodukční kapacita se obnoví a po 2 měsících může ultrazvukové vyšetření odhalit přítomnost těhotenství. Kromě:

 • menstruační cyklus je normalizován;
 • výstelka dělohy je stabilizována;
 • mikroflóra pochvy je obnovena.

Pokud se menstruace nezotaví několik měsíců, je to příležitost navštívit svého gynekologa.

Nebezpečí náhlého přerušení

Některé ženy nemají rádi jevy, které doprovázejí první dny užívání antikoncepce. Mnozí se rozhodnou nezávisle a přestanou přijímat. Takové nezávislé rozhodnutí je docela nebezpečné. Nejběžnějším výskytem je prodloužené zotavení cyklu, které je doprovázeno rozmazáním. Nejnebezpečnějším důsledkem takového nezávislého a neuváženého rozhodnutí je však krvácení. Situace je kritická a vyžaduje okamžitou hospitalizaci.

Aby se vyloučilo takové negativní, lékaři doporučují nepřerušovat příjem a používat všechny tablety v balení, v souladu s doporučeními ošetřujícího lékaře a výrobce. Výjimku mohou učinit pacienti s následujícími chorobami:

 • cukrovka;
 • onkologická onemocnění;
 • hypertenze;
 • onemocnění ledvin, jater;
 • lipidová nerovnováha.

Proto musí být začátek kurzu a jeho konec dohodnut s gynekologem. To platí pro všechny léky bez výjimky, dokonce i pro takové neškodné jako je Silhouette. Začátek užívání perorální antikoncepce je často doprovázen výskytem neobvyklého krvácení. Toto není patologie a neměli byste předčasně panikařit..

Výtok při užívání antikoncepčních pilulek

Komplexní mechanismus účinku perorální antikoncepce na hormonální pozadí ženy nejen mění během menstruačního cyklu, ale také upravuje obvyklé vylučování při užívání antikoncepčních pilulek. Zahájení léčby je zásadním krokem, takže ženy by měly pochopit, jaké přirozené změny lze očekávat..

Princip dopadu OK na tělo

Za jeden z prvních příznaků regulace zdravého reprodukčního systému se považují vlastnosti vylučované sekrece. Pochopení toho, co by se mělo stát při výtoku pod vlivem perorálních kontraceptiv, pomůže každé ženě kontrolovat, co se děje, a vyhledat lékařskou pomoc včas, pokud se něco pokazí..

Existují 2 typy antikoncepčních pilulek:

 • kombinované orální antikoncepce (COC);
 • progesteronové antikoncepční léky.

Působení COC je založeno na interakci syntetických analogů dvou hlavních pohlavních hormonů - estrogenu a progesteronu. Účelem těchto léků je zabránit ovulaci. K tomu je nutné potlačit produkci folikuly stimulujících a luteinizačních hormonů hypofýzou a také snížit uvolňování uvolňujících hormonů hypotalamem, zaměřené na stimulaci sekrece hormonů hypofýzy. V důsledku tohoto složitého procesu je inhibováno zrání folikulů a je zabráněno uvolňování vajíčka z vaječníku. To znamená, že k ovulaci nedochází..

Druhý typ antikoncepce je šetrnější k hormonálnímu pozadí. Složení progesteronových léků zahrnuje pouze jeden typ hormonů - gestagen (syntetický typ progesteronu). Antikoncepční prostředky uvolňují vrstvu endometria a ovlivňují konzistenci hlenu děložního hrdla, což je velmi husté a viskózní, což brání vstupu spermií. Ale kvůli slabému hormonálnímu účinku se při užívání gestagenních OC někdy objeví ovulace.

Jakákoli antikoncepce ovlivňuje viskozitu hlenu děložního hrdla, což při užívání hormonální antikoncepce vyvolává výskyt hustých mazových sekretů. Jejich barva se pohybuje od průhledné po bílou, je možný mírně žlutý odstín. Barevné a vizuální charakteristiky sekrecí mohou být také ovlivněny dávkou a poměrem estrogenu k progesteronu v COC..

Výskyt neobvyklé krvavé nebo hnědé leucorrhoea se také objevuje na začátku užívání léků, když je zrušen OC, a také pokud přetrvává menstruace.

Dávkování a fáze podávání jsou v pořádku

Vzhledem k tomu, že antikoncepce je založena na hormonech a může ovlivnit povahu cervikálního hlenu, je logické vyvodit závěr, že stupeň změny bude záviset na dvou hlavních faktorech - dávkování a režimu léku.

Progestogenní antikoncepce (mini-pilulky) se vyrábějí pouze s mikrodávkou progesteronu. Proč změny probíhají hladce a povaha výboje postupně získává silnější a slizký vzhled.

Dávky COC se dělí na základě obsahu estrogenu v tabletách:

 • vysoká dávka (jako součást 50 mcg estrogenu);
 • nízká dávka (30 mcg estrogenu);
 • mikrodávkování (od 15 do 20 μg hormonu).

Metody užívání COC jsou rozděleny do 2 hlavních typů:

 • monofázické - se stejným poměrem estrogenu a progesteronu;
 • vícefázové - se dvěma nebo třemi kombinacemi hormonů.

V závislosti na dávce a koncentraci hormonů v tabletách mají antikoncepce různé účinky na tělo..

Při monofázickém příjmu dochází k drastickějšímu zásahu do hormonálního systému ženy, což tělo více stresuje. Vícefázová aplikace napodobuje přirozené kolísání hormonů, ke kterému dochází během menstruačního cyklu.

Rovněž je třeba upravit dávkování při souběžné léčbě některými typy antibiotik, antiepileptik a barbiturátů. Uvedené léky mohou při užívání antikoncepčních tablet způsobit krvavé výtoky.

Kritické dny v pořádku

Pokud budete dodržovat všechna pravidla pro užívání antikoncepce, menstruace se normálně nezastaví..

Běžné balení OK je navrženo na 28 dní. Každá tableta má sériové číslo nebo jsou v pořadí uvedeny dny v týdnu. 21 tablet v balení obsahuje hormony a zbytek 7 je jen placebo. Poté žena začne užívat nové balení antikoncepce.

Na konci balení obvykle dochází ke krvácení podobnému menstruaci. Tomu se říká krvácení z vysazení. Hlavním rozdílem mezi měsíčním výskytem krve při užívání antikoncepce z menstruace je absence uprostřed ovulačního cyklu a uvolnění vajíčka z vaječníku. K regulaci kritických dnů se často používají hormonální antikoncepční metody.

Systematický příjem pilulek je užitečný, protože žena přesně ví, kdy se objeví menstruační krev..

Výtok s menstruačním krvácením je vzácnější a celková doba jejich výskytu je mnohem kratší než u menstruace. Ale výskyt hnědé rozmazané leucorrhoea a krátké zpoždění může naznačovat, že byla porušena pravidla pro užívání antikoncepce a došlo k početí.

A je také zcela běžnou praxí, když ženy záměrně zpomalují nástup menstruace pomocí drog. To je možné, pokud místo posledních 7 „prázdných“ pilulek okamžitě začnete užívat další balení s příjmem aktivních hormonů. Takové manipulace se však nedoporučují déle než tři cykly za sebou a bez konzultace s gynekologem..

Výtok v prvních měsících užívání OK

Adaptační období obvykle trvá až 3 měsíce poté, co žena začne užívat antikoncepční pilulky. Často v prvních dnech užívání OK je trochu krve nebo je pozorována hnědá mazanina, jako na fotografii níže.

V malém množství se během menstruace nebo krátce před menstruací objeví intermenstruační krvácení nebo hnědý výtok při užívání OK během období návyku na hormony. Tento jev je obvykle způsoben změnou struktury endometria, aby se stal nevhodným pro implantaci vajíčka. Sliznice dělohy, která prochází změnami, může trochu krvácet, a proto se v leucorrhoe objevuje růžový nebo nahnědlý odstín..

Vzhled krve v malém množství by neměl přesáhnout 5 dní, aktivnější krvácení po dobu 2 dnů. Pokud je však krve příliš mnoho, pociťujete nevolnost, únavu a závratě - musíte okamžitě navštívit lékaře.

Při užívání antikoncepce vedlejší účinky a nekompatibilita s jinými léky, které naznačují potřebu změnit metodu antikoncepce.

Z nejoblíbenějších antikoncepčních prostředků je při užívání Janine, Dimie a Jess zaznamenáno krvácení uprostřed prvních cyklů. Významně méně často jsou vedlejší účinky v komentářích a recenzích zaznamenány v Siluet a Median.

Krvavý výtok, když jste v pořádku

V ideálním případě, tři měsíce po začátku užívání OK, by měl být cyklus zcela normalizován a krev ve výtoku by se měla objevit pouze během menstruace. Existují však případy, kdy růžové a šarlatové nečistoty ve spodním prádle narušují ženu po delší dobu. Podobný účinek pilulek se obvykle vytváří ze dvou hlavních důvodů:

Syntetický estrogen

Vývoj a výroba antikoncepčních prostředků je zaměřena na snížení dávky estrogenu v pilulkách. Podle individuálních charakteristik však u některých žen nemusí nízká dávka stačit k obnovení buněk endometria. Když není dostatek estrogenu, výstelka dělohy se ztenčí. Tato atrofie endometria vede k pravidelnému a prodlouženému krvácení. Objem takového střihu je poměrně skrovný, takže si toho můžete všimnout podle přítomnosti růžového odstínu leucorrhoea nebo když se objeví hnědá leucorrhoea.

Analogový progesteron

K hojnějšímu krvácení uprostřed cyklu při dlouhodobém užívání antikoncepčních prostředků dochází na pozadí expozice endometriálnímu progestogenu. Pod vlivem tohoto hormonu endometrioidní vrstva přebírá strukturu sliznice. Akumulace v těle, vysoká hladina progesteronu může způsobit, že endometrium je křehčí, a proto jsou jeho cévy poškozeny a krev silně.

Oba typy špinění jsou obvykle považovány za abnormální. Řešení problému v takové situaci je poměrně jednoduché - navštivte gynekologa a s jeho pomocí zjistěte, proč se objevil neobvyklý výtok. Někdy stačí drogu na krátkou dobu přestat pít nebo ji vyměnit za jinou, ve které je vhodnější dávka hormonů.

A také důvodem pro vznik řídké krve nebo hnědého výtoku mohou být mezery v užívání pilulky a v důsledku toho nástup početí. V tomto případě vám těhotenský test pomůže určit příčinu..

Zrušení antikoncepce

V ideálním případě je hormonální antikoncepce předepsána nejdéle rok, poté by žena měla navštívit lékaře a prodiskutovat, zda pokračovat nebo přestat užívat drogu. V praxi se však OC užívají 2-3 roky po sobě a ženy v tuto chvíli nekonzultují s lékařem. Výsledkem je, že plánování těhotenství nebo rozvoje amenorey (absence menstruace) se stává motivací pro zrušení OC..

Jaké propuštění lze očekávat po stažení léku? Tělo prochází obdobím reverzní adaptace. V průběhu několika cyklů po ukončení užívání antikoncepce pociťujete nestabilní menstruaci, přerušované krvácení, hnědý výtok uprostřed cyklu. Dočasnou nestabilitu ovulace lze také považovat za normu. Tyto procesy ovlivňují obvyklou regulaci sekrece, a proto se množství leucorrhoea může znatelně snížit nebo zvýšit a barva sekrece se může pohybovat od bílé po bezbarvou.

Pokud po ukončení užívání OK uplynuly více než 3 cykly a cyklus se ještě nestabilizoval, musíte navštívit lékaře.

Musíte přestat pít antikoncepci až po dokončení dalšího balení do konce, nemůžete přestat užívat OK uprostřed cyklu. Stejně jako na začátku užívání by zrušení léků mělo probíhat také pod dohledem odborníka..

Patologický výtok s OK

Hojný výtok s nestandardní barvou často vyplývá z přítomnosti zánětlivého procesu. Neobvyklé, jmenovitě žlutá, šedá a zelená leucorrhoea obvykle začínají pod vlivem různých infekcí:

 1. Žlutá a šedá leucorrhoea s rybím zápachem je vylučována bakteriální vaginózou.
 2. Kandidózu doprovázejí mléčné výrobky se nažloutlým nádechem a vůní kyselého mléka.
 3. U pohlavně přenosných chorob je vidět šedý a zelený výtok s tekutou nebo pěnivou strukturou.
Vaginóza drozd STD

Infekce má často specifické příznaky - svědění genitálií, pálení při močení, bolest při pohlavním styku.

Pravidelný výskyt krve nebo hnědého výtoku při užívání antikoncepčních pilulek může být také příznakem patologií. Často jsou tyto projevy spojeny s chorobami endometria:

 • endometritida (infekční zánět děložní sliznice);
 • endometrióza (abnormální proliferace buněk endometria mimo dělohu);
 • hyperplazie endometria (patologické zvětšení endometrioidní vrstvy).

Kromě intermenstruální krve patří mezi příznaky endometriální patologie bolesti v dolní části břicha a dolní části zad, nepohodlí při pohlavním styku, mírná nevolnost.

Hormonální metoda antikoncepce je jedním z nejpopulárnějších a stejně účinných způsobů prevence nechtěného těhotenství a stabilizace ženského cyklu. Navzdory poměrně pestré perspektivě je mnoho žen vystrašeno velkým množstvím mýtů spojených s nedostatečným pochopením nuancí užívání hormonálních léků a důsledků jejich účinku na tělo. Pochopení hormonálních a fyziologických důsledků užívání OC pomůže zbavit se obav a zaujmout odpovědný přístup k otázce antikoncepce.

Příčiny krvácení při užívání antikoncepce

Perorální kontraceptiva jsou skupina antikoncepcí, jejichž působení je založeno na potlačení ovulace prostřednictvím hormonálního působení. Přes svou vysokou účinnost a popularitu mají vedlejší účinek v podobě menšího krvácení..

Závažnost výtoku závisí na konkrétním léku a individuálních vlastnostech ženského těla. Přečtěte si o tom, jak se vyhnout nepříjemným následkům užívání hormonální antikoncepce v tomto článku..

Ovulace

Perorální hormonální antikoncepce již dlouho prokázala svou účinnost a v gynekologické praxi se často používá, ale jejich vedlejším účinkem je velmi často malé krvácení během ovulace, které obvykle zmizí po adaptačním období. U téměř poloviny žen přestane po dvou až třech měsících nepřetržitého užívání, u některých však může trvat každý cyklus..

Lékaři vysvětlují tento jev změnou hormonálních hladin v různých fázích cyklu. V počátcích ženského těla dochází ke zvýšené syntéze estrogenů, jejichž koncentrace dosahuje svého vrcholu v době ovulace. Poté, co vajíčko opustí folikul, začíná produkce progesteronu, který zajišťuje přípravu endometria pro možnou fixaci vajíčka v případě těhotenství.

Je třeba poznamenat, že při užívání perorálních kontraceptiv nedochází k ovulaci, protože jejich působení je zaměřeno na potlačení tohoto procesu.

Všechny antikoncepční prostředky obsahují určitou koncentraci hormonů, ale je mírně pod úrovní přirozeného množství účinných látek produkovaných ženským tělem. Aby se endokrinní systém mohl přizpůsobit změnám v hormonálních hladinách, vyžaduje to určitý čas, který je určen individuálními charakteristikami každé ženy..

Mírné mazání mezi obdobími nemá vliv na antikoncepční účinek použitého přípravku, ale jeho spolehlivost přímo závisí na pravidelnosti užívání pilulek.

Příčiny krvácení při užívání antikoncepce

Mezi další příčiny krvácení mezi obdobími patří:

 • kouření, protože nikotin má schopnost potlačovat aktivitu estrogenu;
 • nesprávné užívání pilulek, přeskočení další dávky, náhlé zrušení, protože v tomto případě dochází v těle k prudké změně hormonálního pozadí;
 • léčba onemocnění, při nichž jsou předepsána antibiotika a léky k normalizaci funkcí centrálního nervového systému;
 • zvracení různých etiologií, při kterém antikoncepční pilulka nemusí vstoupit do žaludku a nesmí být absorbována do krve;
 • užívání různých bylinných přípravků, například s obsahem třezalky tečkované;
 • individuální reakce na antikoncepci.

Druhy sekrecí a jejich vlastnosti

V závislosti na fázi cyklu při užívání perorálních kontraceptiv se objeví namáhání, lékař může určit, v čem je problém, a v případě potřeby zvolit jiný lék.

Na začátku recepce

Někdy dojde k mírnému krvácení v prvních dnech po skončení menstruace, obvykle v prvním měsíci po zahájení užívání antikoncepce.

Pokud se po skončení adaptačního období sekrece nezastaví, může to být známka toho, že vybraná antikoncepce obsahuje příliš malou dávku estrogenu. V tomto případě je nutné zvolit jinou drogu po konzultaci s lékařem..

Na konci balení

Pokračující krvácení na konci cyklu naznačuje nedostatečnou koncentraci progestogenu, tato situace vyžaduje také změnu antikoncepce.

Pokud je příliš mnoho krvácení

Mírné namáhání by nemělo u ženy vyvolávat úzkost; takový nežádoucí účinek je zmíněn ve všech pokynech k užívání perorální antikoncepce. Ale v některých případech má krvácení mezi obdobími průlomový charakter. Pokud to není spojeno s žádnými patologiemi, pak je tento jev obvykle také spojen s obdobím návyku těla ke změnám hormonálních hladin..

Hojné krvácení může být způsobeno zvýšeným účinkem progestogenů na endometrium dělohy, pod jejich vlivem začíná atrofovat před plánovaným časem, což vyvolává významné špinění. Koncentrace estrogenů v perorálních kontraceptivách je velmi nízká a nejsou schopny adekvátně vykonávat hemostatickou funkci..

Důvody intermenstruačního toku najdete v tomto videu:

Když potřebujete navštívit lékaře

Konzultace gynekologa může být nutná v následujících případech:

 • žena zvolila antikoncepci nezávisle bez předběžného vyšetření, které způsobilo silné krvácení;
 • špinění se objevuje denně, bez ohledu na fázi cyklu;
 • nepříjemné jevy trvají déle než 2 - 3 menstruační cykly;
 • krvácení je doprovázeno dalšími pocity: vaginální suchost, bolest v podbřišku, nepohodlí při pohlavním styku.

Ambulance je nutná v případech, kdy je špinění při užívání hormonální antikoncepce doprovázeno následujícími alarmujícími příznaky:

 • bolest v hrudi a oblasti hrudníku, doprovázená dušností;
 • akutní bolest v dolní části břicha;
 • otoky, křeče v nohou;
 • silné bolesti hlavy, ke kterým došlo po zahájení užívání antikoncepce;
 • problémy se zrakem, poruchy řeči a jiné patologické stavy neurologické povahy.

Lékařská péče je také nutná, když se na kůži objeví různé vyrážky, zežloutnutí bílkovin nebo kůže na obličeji a těle, problémy s emočním stavem.

A tady je více o lécích na silnou menstruaci.

Důležité informace pro ženy před zahájením antikoncepce

Ačkoli mírné namazání mezi menstruačními cykly při užívání perorálních kontraceptiv ve většině případů není patologie, může ženě způsobit určité nepohodlí..

Aby se předešlo těmto nepříjemným vedlejším účinkům, je nutné před zahájením jejich užívání podstoupit vyšetření na přítomnost kontraindikací a výběr optimálního léku konzultovat s lékařem s přihlédnutím k individuálním vlastnostem. Je také důležité přísně dodržovat režim a užívat pilulky současně..

Pokud žena z jakéhokoli důvodu potřebuje přestat užívat hormonální antikoncepci, aby se předešlo nepříjemným následkům v podobě krvácení, je třeba dodržovat následující doporučení:

 • dokud není lék zcela zrušen, musíte přestat pít všechny tablety z měsíčního balení, v tomto případě po ukončení užívání začne menstruace a v dalším cyklu se normalizuje pravidelnost menstruace;
 • předtím, než přestanete používat antikoncepci, musíte se poradit s lékařem, protože v mnoha případech jsou hormonální léky předepsány k ochraně před nechtěným těhotenstvím, ale k léčbě některých onemocnění ženského reprodukčního systému;
 • podstoupit vyšetření a složit testy na hormony k určení jejich rovnováhy v těle.

Existují situace, kdy navzdory vedlejším účinkům nemůžete přestat užívat perorální antikoncepci. K tomu dochází v následujících případech:

 • přítomnost maligních novotvarů;
 • chronické onemocnění jater;
 • přetrvávající hypertenze;
 • cukrovka.

Perorální antikoncepce, stejně jako jakýkoli jiný lék, nelze používat nekontrolovatelně a bez lékařského předpisu. Špinění mezi obdobími je ve většině případů normální fyziologický jev, ale pokud se zhorší a způsobí značné nepohodlí, je nutná konzultace s gynekologem.

Užitečné video

Intermenstruační krvácení při užívání perorálních kontraceptiv naleznete v tomto videu:

Pro ty, kteří se s tím nesetkali, je těžké pochopit, co se děje - děložní krvácení nebo menstruace, jak je odlišit a zda panikařit. Těžká období jsou skutečně podobná děložnímu krvácení. Existují však důležité rozdíly, které stojí za to vědět.

Vaše období s antikoncepcí často přichází s menší bolestí a menším výtokem. Může se však lišit v závislosti na tom, zda byla použita nouzová nebo trvalá antikoncepce.

Docela velké nebezpečí je spojeno s nefunkčním děložním krvácením. Důvody se budou lišit mezi reprodukčním a premenopauzálním obdobím. Existuje speciální klasifikace, která zohledňuje mnoho faktorů. Například jsou izolovány ovulační, juvenilní DMC. Někdy potřebujete neodkladnou péči a ošetření

Je vysoce nežádoucí užívat léky na silnou menstruaci samostatně. Nejprve byste se měli poradit s lékařem, zjistit problém a vyzkoušet také bylinky..

Tělo každé ženy je plné překvapení a změny, ke kterým dochází v menstruačním cyklu, provádějí své vlastní úpravy a ovlivňují zdravotní stav. U některých dam kritické dny plynou klidně a jen občas se obtěžují nepříjemnými příznaky, zatímco u jiných jsou možné silné emoční výkyvy, bolesti hlavy, bolestivé pocity v podbřišku, citlivost hrudníku atd.