Jaké jsou příčiny vaginálního krvácení?

Stránka poskytuje základní informace pouze pro informační účely. Diagnostika a léčba nemocí musí být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Příčiny krvácení

Vaginální krvácení je obecný termín pro velkou skupinu příznaků, které ženy zažívají v různých situacích az různých důvodů. Špinění se tedy může objevit v různých fázích menstruačního cyklu, může trvat déle, může mít jinou intenzitu atd. Každý stav je charakterizován krvácením z pochvy s přísně definovanými charakteristikami, které umožňují lékaři odlišit jednu nemoc od druhé.

Zvažte příčiny nejčastějších typů vaginálního krvácení u žen.

Jakékoli špinění, které se objeví v intervalu mezi dvěma po sobě jdoucími obdobími, tj. Uprostřed, začátkem nebo druhou polovinou cyklu, může být způsobeno následujícími možnými důvody:

 • Implantační krvácení během početí. Když je vajíčko implantováno do stěny dělohy, může žena mít skvrnité špinění, které trvá několik dní. Takové implantační krvácení se vyvíjí ještě před zpožděním menstruace, kdy žena stále přesně neví o těhotenství, které přišlo. Krvácení z implantátu je normální;
 • Patologie těhotenství. Krvavý výtok u ženy v časném těhotenství může být příznakem potratu nebo mimoděložního těhotenství. V pozdním těhotenství špinění vždy naznačuje závažnou patologii, například odtržení placenty, hrozbu předčasného porodu atd.;
 • Ovulační krvácení uprostřed menstruačního cyklu. Ovulační krvácení je obvykle skrovné a špinění má rozmazaný charakter a vyskytuje se striktně uprostřed menstruačního cyklu (10–15 dní po začátku poslední menstruace). Doba trvání takového ovulačního krvácení se pohybuje od několika hodin do dvou dnů. Ženy by si měly pamatovat, že ovulační krvácení je normální variantou a neznamená přítomnost jakékoli patologie;
 • Krvavý výtok během prvních měsíců užívání hormonální antikoncepce (pilulky, náplasti, prsteny, implantáty, prodloužené injekce atd.) Je normální variantou, protože ženské tělo se „přizpůsobuje“ novému způsobu fungování. Faktem je, že hormonální antikoncepce obsahuje přísně definované množství hormonů, které vstupují do krve. A ženské tělo bylo dříve zvyklé na jinou koncentraci svých vlastních hormonů, v důsledku čehož potřebuje nějaký čas na obnovení. Proto se během prvních 2 až 4 měsíců od začátku užívání hormonální antikoncepce může u ženy objevit nepravidelné krvácení z pochvy. Takový výtok má obvykle rozmazaný charakter a trvá až několik dní. V naprosté většině případů se špinění zastaví několik měsíců po zahájení užívání hormonální antikoncepce;
 • Vynechání jedné nebo více hormonálních antikoncepčních pilulek. V důsledku vynechání tablet v těle ženy dochází ke ztrátě hormonálního pozadí, což může vyvolat krátké krvácení. Skvrnitý výtok na pozadí vynechané antikoncepční hormonální pilulky se obvykle objeví po několika dnech a trvá velmi krátkou dobu - od hodin do 2 dnů;
 • Přítomnost nitroděložního tělíska. Jakákoli spirála pevně přilne k sliznici vnitřní dutiny dělohy, v důsledku čehož se může změnit proces přirozeného oddělení endometria. V jistém smyslu spirála brání oddělení endometria, oddaluje nebo mění povahu menstruačního krvácení. Navíc běžné kovové nebo plastové cívky dráždí stěny dělohy a způsobují její silné kontrakce. Právě takové aktivní kontrakce dělohy mohou vyvolat výskyt krvavého výtoku z pochvy. Špinění se obvykle objeví brzy po menstruaci a trvá několik dní. V přítomnosti konvenční spirály je takový krvavý výtok variantou normy. Pokud žena používá hormonální cívku s progesteronem, pak je mechanismus vývoje krvavého výtoku poněkud odlišný. Díky progesteronu uvolněnému z cívky je děloha tenká a extrémně náchylná k jakémukoli zranění a poranění. Výsledkem je, že po několikaměsíční instalaci hormonální cívky může mít žena během intermenstruačního období nepravidelné krvácení z pochvy. Postupem času se snižují a po 6 až 12 měsících po zavedení hormonální cívky může žena dokonce přestat menstruovat. Na pozadí hormonální spirály je však tento stav variantou normy..

Výše uvedené možné příčiny vzniku krvácení z pochvy jsou fyziologické, to znamená, že jsou reakcí na různé změny v mechanismu fungování ženského těla.

Kromě fyziologických účinků však existují také patologické příčiny vzniku krvavého výtoku z pochvy, když tento příznak naznačuje jakékoli onemocnění, které má žena.

Patologickými příčinami výskytu dlouhodobého nebo často se opakujícího krvácení (hojného nebo vzácného) v intervalu mezi dvěma menstruačními krváceními jsou následující nemoci:

1. Gynekologická onemocnění:

 • Polypy děložní dutiny nebo děložního čípku;
 • Endometrióza;
 • Různé typy děložních myomů;
 • Rakovina ženských pohlavních orgánů (děloha, děložní hrdlo, pochva nebo vaječníky);
 • Syndrom polycystických vaječníků;
 • Endometritida;
 • Hyperplazie endometria;
 • Cervicitida;
 • Chronické infekce ženských pohlavních orgánů (chlamydie, mykoplazmóza, ureaplasmóza, trichomoniáza atd.).

2. Hormonální nerovnováha:
 • zvýšené hladiny prolaktinu v krvi;
 • nízké hladiny hormonů štítné žlázy (hypotyreóza);
 • zvýšené hladiny pohlavních hormonů v krvi.

3. Nestabilita v práci a koordinace mechanismů regulujících nástup ovulace a produkci pohlavních hormonů vaječníky. Podle staré terminologie se takové špinění u žen nazývalo nefunkční děložní krvácení. Nejčastěji se vyvíjejí u dívek mladších 20 let nebo u žen starších 45 let, protože právě v těchto věkových kategoriích se objevuje nestabilita regulačních systémů a mechanismů, které řídí menstruační cyklus..

Kromě výše uvedených důvodů krvácení z pochvy spojeného s oblastí ženských genitálií může tento příznak vyvolat řada faktorů. Tyto faktory však nesouvisí s oblastí ženských pohlavních orgánů. Následující faktory jsou tedy ne-gynekologické příčiny krvácení z pochvy:
1. Patologie systému srážení krve;
2. Užívání léků ovlivňujících srážení krve (například warfarin, heparin, perorální antikoncepce, nitroděložní tělíska, antidepresiva atd.).

Vzhledem k tomu, že příčiny krvácení z pochvy jsou velmi variabilní, měli byste se poradit s lékařem a nesnažit se problém vyřešit sami..

Jakého lékaře mám kontaktovat s krvavým výtokem?

Pokud se objeví krvavý výtok z pochvy v jakémkoli množství, v jakémkoli odstínu, v kombinaci s dalšími příznaky, je nutné se poradit s gynekologem (zaregistrovat se). Pokud mluvíme o dívce nebo teenagerovi, musíte kontaktovat dětského gynekologa.

Ačkoli krvácení z pochvy může být způsobeno nejen gynekologickými onemocněními, ale také patologií srážení krve, přesto byste se měli nejprve poradit s gynekologem. Koneckonců, gynekologická onemocnění jsou mnohem častěji příčinou krvavého výtoku z pochvy než patologie systému srážení krve. A pokud gynekolog po vyšetření zjistí, že příčinou krvácení je patologie systému srážení krve, odkáže ženu na hematologa (zaregistrujte se).

Jaké studie mohou lékaři předepsat pro krvavé výtoky?

Krvavý vaginální výtok může být vyvolán relativně neškodnými a život ohrožujícími chorobami. Potenciálně bezpečné nemoci jsou ty nemoci, které nemohou v krátké době vést k úmrtí při absenci kvalifikované lékařské péče. A nemoci jsou považovány za nebezpečné, pokud bez lékařské pomoci může žena zemřít doslova během několika příštích hodin nebo dnů..

V případě známek nebezpečných nemocí by tedy žena měla okamžitě zavolat sanitku a být hospitalizována v nemocnici. A s relativně bezpečnými příčinami krvácení z pochvy musíte plánovaným způsobem navštívit gynekologa a podstoupit všechna nezbytná vyšetření a testy, které lékař předepíše.

Mezi charakteristické příznaky nebezpečného krvácení z pochvy patří jejich časová intenzifikace, kombinace silných bolestí v podbřišku nebo dolní části zad, zvýšené tělesné teploty, prudkého zhoršení celkového zdravotního stavu po výtoku, bledosti, sníženého krevního tlaku a zvýšené srdeční frekvence. Při relativně bezpečném krvavém výboji se blahobyt ženy nikdy nezhorší prudce, rychle, náhle a velmi silně, a to natolik, že doslova omdlí a nebude se moci hýbat, provádět vědomé akce atd..

Je tedy zřejmé, že budeme uvažovat o tom, jaké testy může lékař předepsat na krvácení z pochvy, pouze ve vztahu k relativně bezpečným podmínkám..

Pokud má žena malé množství krvavého výtoku přesně uprostřed menstruačního cyklu, lékař nepředepisuje žádná vyšetření a testy, protože taková situace je považována za ovulační krvácení a patří k normálním variantám. To znamená, že žena během ovulace (uvolnění vajíčka z vaječníku) může mít skvrnité špinění z pochvy, které trvá několik hodin až dva dny. Ovulační špinění může být tak vzácné, že to vypadá spíše jako pomazání..

Pokud má žena skvrnité špinění ve druhé polovině cyklu (mezi ovulací a další menstruací) a ve stejném cyklu došlo k nechráněnému pohlavnímu styku, pak lékař nejprve předepíše krevní test na hCG (zaregistrujte se) a po 4 - 5 dní a ultrazvuk pánevních orgánů (přihlášení), protože tato situace se nejvíce podobá implantačnímu krvácení na samém začátku těhotenství, kdy je vajíčko připojeno ke stěně dělohy.

Pokud je žena těhotná, ale období je krátké (až 12 týdnů), může výskyt krvavého výtoku naznačovat pokračující potrat nebo mimoděložní těhotenství. V takové situaci předepisuje gynekolog především ultrazvuk pánevních orgánů, který umožňuje odlišit děložní těhotenství od mimoděložního. Pokud je podle výsledků ultrazvuku těhotenství mimoděložní, může lékař k potvrzení diagnózy provedené ultrazvukem dodatečně provést punkci zadního fornixu pochvy. Dále, pokud je zjištěno mimoděložní těhotenství, je žena naléhavě připravena na operaci. Pokud bylo podle výsledků ultrazvuku možné zjistit, že těhotenství je děloha, ale nestabilní, protože v procesu dochází k potratu, může lékař navíc předepsat obecný krevní test, obecný test moči, koagulogram, krevní test na progesteron (přihlášení) a hCG, stejně jako řadu testy na genitální infekce (chlamydie (přihlášení), mykoplazmóza (přihlášení), gardnerelóza, kapavka (přihlášení), trichomoniáza, kandidóza, ureaplasmóza (přihlášení)).

Pokud se krvácení z pochvy objeví u ženy v pozdním těhotenství, lékař urgentně předepíše pouze obecný krevní test, analýzu faktoru Rh (přihlášení) a krevní skupiny (přihlášení) a naléhavě zahájí léčbu, protože tyto příznaky začínají od 20. týdne těhotenství vždy naznačuje vývoj onemocnění, která jsou nebezpečná pro život matky a plodu, jako je přerušení placenty, předčasný porod atd..

Pokud má žena kovové nebo plastové nehormonální nitroděložní tělísko a pravidelně po skončení menstruace po několik dní dochází k poškrábání skvrn z pochvy, pak lékař předepíše pouze ultrazvukové vyšetření a nátěr na flóru (zaregistrujte se), aby to bylo bezpečné, protože takový stav je normou pro tento typ antikoncepce.

Pokud má žena mezi menstruacemi krvavý vaginální výtok a existuje hormonální nitroděložní tělísko (například Mirena), pak lékař předepíše pouze nátěr na flóru a ultrazvuk, protože takový stav je variantou normy.

Pokud má žena mírné krvácení nebo krvácení, lékař nejprve prozkoumá a vyhodnotí stav děložního čípku a pochvy. Pokud je poškozený děložní čípek (například je viditelná eroze, jakékoli krvácení), musí lékař předepsat nátěr na flóru a také kolposkopii (přihlášení) a nátěr z děložního hrdla pro cytologii (přihlášení). Kromě toho, pokud dojde k erozi nebo zánětu na děložním čípku, může lékař předepsat testy na přítomnost herpetických virů, lidského papilomaviru (zaregistrujte se), cytomegaloviru (zaregistrujte se), viru Epstein-Barr. Pokud na děložním čípku nejsou žádné zranění a známky zánětu a jsou zde mírné skvrny, lékař předepíše hysteroskopii (přihlášení), ultrazvuk pánevních orgánů, diagnostickou kyretáž (přihlášení) a testy na genitální infekce (přihlášení) (chlamydie, mykoplazmóza, ureaplasmóza, trichomoniáza), kandidóza, gardnerelóza, kapavka, syfilis (zaregistrovat se)).

Pokud podle výsledků vyšetření dojde k poškození děložního čípku nebo pochvy jakýmkoli předmětem, lékař jej odstraní, v případě potřeby mu zašije rány a předepíše sanitaci antiseptikem.

Při hojném a ne hojném krvavém výtoku, při absenci poškození děložního čípku, lékař nejprve bez dalšího předepíše ultrazvuk pánevních orgánů. Pokud se podle výsledků ultrazvuku zjistí novotvar v děloze nebo cervikálním kanálu (například myom, polyp atd.) Nebo endometrióza, může lékař dodatečně předepsat hysteroskopii nebo magnetickou rezonanci (zaregistrovat se), aby určil lokalizaci a velikost nádoru a ektopické endometriotic foci. U endometriózy mohou být navíc předepsány testy ke stanovení koncentrace luteinizačního hormonu (LH), folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a testosteronu v krvi ženy. Lékař může navíc předepsat obecný krevní test, test moči, biochemický krevní test a koagulogram ke stanovení celkového stavu ženského těla.

Pokud je podle výsledků ultrazvukového vyšetření zjištěn bohatý krvavý výtok, hyperplazie endometria, potrat v průběhu atd., Lékař předepíše kyretáž.

V případech, kdy má žena krvavý výtok, a ultrazvuk (poznámky), tomografie, testy na infekce (registrace), hysteroskopie, kolposkopie a cytologický test neumožnily detekci novotvarů v genitáliích, endometriózy, endometritidy, syndromu polycystických vaječníků, cervicitidy chronické infekce, které jsou nejčastěji příčinou krvácení, lékař nařídí krevní testy na následující hormony:

 • Krevní test na hladinu kortizolu (hydrokortizonu);
 • Krevní test na hladinu hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH, thyrotropin);
 • Krevní test na hladinu trijodtyroninu (T3);
 • Krevní test na hladinu tyroxinu (T4);
 • Krevní test na přítomnost protilátek proti peroxidáze štítné žlázy (AT-TPO);
 • Krevní test na přítomnost protilátek proti tyreoglobulinu (AT-TG);
 • Krevní test na hladinu folikuly stimulujícího hormonu (FSH);
 • Krevní test na hladinu luteinizačního hormonu (LH);
 • Krevní test na hladinu prolaktinu (registrace);
 • Krevní test na hladinu estradiolu;
 • Krevní test na dehydroepiandrosteron sulfát (DEA-S04);
 • Krevní test na hladinu testosteronu;
 • Krevní test na hladinu globulinu vázajícího pohlavní hormony (SHBG);
 • Krevní test na hladinu 17-OH progesteronu (17-OP).

Co se řekne o výtoku na začátku těhotenství?

Autor: Nasedkina A.K. Specialista na biomedicínský výzkum.

Proč mají ženy špinění, jaké jsou

Naposledy aktualizováno 6. srpna 2017 v 15:27

Doba čtení: 6 minut

Někdy je docela obtížné rozlišovat mezi běžnými přirozenými příčinami špinění a zdroji způsobenými chorobami a poruchami ženského reprodukčního systému, které vyvolávají špinění. Může být jasně šarlatový a bohatý nebo slabě světle hnědý.

Identifikaci jejich původu je možné až po přesně provedené diagnostice a biopsii.

Gynekologové také věnují pozornost doprovodným příznakům, jako je zjevné svědění, pálení, bolestivé pocity, zarudnutí nebo alergický edém.

Jaký by měl být výtok u zdravé ženy

Normálními ukazateli zdraví ženského reprodukčního systému jsou úplné výtoky z pochvy a dělohy. Proč chodí a pravidelně přicházejí, může každý kvalifikovaný gynekolog vysvětlit během schůzky.

Sliznice vnitřních orgánů mají vlastní ochrannou mikroflóru, která vyvolává vylučování průhledného hlenu.

Příčiny přirozeného výboje:

 1. mikroorganismy a epiteliální buňky pochvy a dělohy;
 2. vaginální mazání. Pozorováno po pohlavním styku;
 3. ochranná funkce cervikálního kanálu.

Existuje další typ - periodické krvavé menstruační krvácení. Krvácení je tradičně u každého jiné a má individuální charakter. Denní množství je od 5 do 6 gramů na 15 až 18 gramů tekutiny. Trvání nepřesahuje 8 - 9 dní. Zbytek menstruačního cyklu má krémovou nebo hustší strukturu..

Po menstruaci, prvních 14 dní, můžete najít bělavý nebo sotva viditelný hlen. Dalším obdobím je ovulace. Vydrží ne déle než 1–2 dny. Zvyšuje se objem hlenu. Neměl by mít silný nepříjemný zápach a způsobovat nepohodlí.

Proč je tu krvavý výtok

V případě patologických procesů nebo poruch v práci ženských pohlavních orgánů, bez ohledu na menstruaci a zcela bez přirozeného důvodu, dochází k výtoku krve. Mohou jít na dobu neurčitou a je nemožné předpovědět jejich ukončení.

Proč se objevuje krvácení a jaké jsou:

 1. implantace. Pozorováno při početí. V okamžiku, kdy je plod připojen ke stěně dělohy. Může trvat několik dní. Malé špinění;
 2. špatný průběh těhotenství. Na začátku těhotenství to znamená potrat nebo mimoděložní tok, na konci - špinění varuje před hrozbou abrupce placenty, předčasným nástupem porodu;
 3. porušení průběhu menstruačního cyklu nebo období ovulace;
 4. antikoncepční léky. Nekontrolovaný příjem vede ke vzniku krevních sraženin;
 5. nitroděložní tělísko. Dráždí stěny dělohy.

Vaginální výtok z pochvy má i jiné zdroje..

Což mohou být gynekologické problémy a nemoci:

 1. endometrióza. Nepřirozený růst vnitřní vrstvy stěn dělohy;
 2. děložní myomy. Novotvar benigní povahy ve svalové vrstvě orgánu;
 3. syndrom polycystických vaječníků;
 4. rakovinné výrůstky ženského reprodukčního systému;
 5. endometritida. Zánětlivý proces sliznice vnitřní vrstvy těla dělohy;
 6. hyperplazie endometria. Benigní růst uvnitř těla dělohy;
 7. cervicitida. Zánětlivý proces v pochvě;
 8. infekce reprodukčních ženských orgánů;
 9. hormonální poruchy. Špatná srážlivost krve, zvýšení prolaktinu, zvýšení pohlaví a hormonů štítné žlázy.

Pokud krvácení nemá menstruační povahu, není spojeno se spirálou a příjmem hormonálních léků, je nutné provést další vyšetření na přítomnost patologií nebo zánětlivých procesů v děloze a pochvě.

Výtok hnědé barvy u žen z pochvy

Normou pro výskyt hnědých špinavých nečistot ve vaginálním výtoku je období před nebo po očekávané menstruaci. Doba by neměla přesáhnout 2–3 dny. Někdy lze tyto příznaky pozorovat během ovulace..

Proč je ale neustále hnědý výboj:

 1. začátek sexuální aktivity;
 2. instalace spirály;
 3. užívání antikoncepce;
 4. pohlavně přenosné nemoci;
 5. genitální trauma;
 6. nádorové novotvary;
 7. cysty. Mají dutinu. Obsahuje tekutinu uvnitř;
 8. změny endometria, sliznice vnitřního povrchu dělohy.

Dlouhodobý stres, nervové poruchy, změny hormonálních hladin jsou také příčinou poruch přirozeného vaginálního výtoku..

Výtok během těhotenství a po něm

Během nošení dítěte a před nástupem samotného porodu je žena pod přísným dohledem kvalifikovaného gynekologa. Pokud se objeví známky narušení průběhu těhotenství, měli byste o tom okamžitě informovat svého lékaře.

Největší nebezpečí pro nastávající matku i pro její plod může nést hnědé nebo špinění, které mají své vlastní důvody:

 • připojení vajíčka k tělu dělohy. K tomu dochází v raných fázích a nepředstavuje to pro dítě žádné nebezpečí. Příčina: malé poškození cév;
 • nedostatek progesteronu. Může vyvolat spontánní potrat, potrat nebo předčasný porod
 • mimoděložní těhotenství. Je pozorováno, když se budoucí dítě vyvine ve vejcovodu, což povede k jeho prasknutí a vnitřnímu krvácení;
 • mražené ovoce. Smrt vajíčka je doprovázena malými rozmazanými sraženinami.

Během těhotenství musí být diagnostikován a studován hnědý nebo krvavý výtok. Poporodní krvácení by mělo být hojné. Může trvat 6-8 týdnů.

Jaký výtok by měl být po porodu:

 1. první 2-3 dny. Množství uvolněné tekutiny je 400 ml denně. Barva - šarlatová, krvavá s hlenem, sraženiny;
 2. po 1 týdnu. Krvavé skvrny a hnědé;
 3. za 5-6 týdnů. Existuje normalizace vylučované tekutiny, tvorba hlenu.

Je třeba studovat poruchy spojené s výskytem hnisu, zápachu nebo bolesti, horečky..

Příčiny krvácení po sexu

Při pravidelném krvácení nebo rozmazávání malých sraženin po pohlavním styku, které jsou doprovázeny bolestmi v dolní části břicha, v perineu a dolní části zad, je nutná urgentní pomoc odborného gynekologa.

Vážné gynekologické problémy mohou způsobit krvácení po sexu:

 1. vaginitida. U žen v reprodukčním věku. Způsobené bakteriemi a mikroorganismy, jako jsou chlamydie, Haemophilus influenzae, staphylococcus aureus;
  cervicitida. Zánět děložního kanálu;
 2. eroze děložního čípku. Ohniskové léze slizničních stěn orgánu;
 3. poranění vaječníků nebo cysty;
 4. ovulace. Uvolnění vajíčka z folikulu do vejcovodu pro následné oplodnění;
 5. plísňové infekce.

Ve vzácných případech poškození cév a vaginálních stěn vyvolává nedostatek produkovaného maziva nebo použití stimulantů orgasmu, jako jsou dilda.

Výtok po potratu

Chirurgické ukončení těhotenství spočívá v odstranění vajíčka škrábáním nebo provedením mini-potratu, vakuové aspirace, v raných fázích. Po chirurgickém potratu pokračuje krvácení až 10 dní. Změny od světlé šarlatové po hnědou mazanici. S vakuovým odstraněním - asi 3-5 dní.

Pokud se krvácení po potratu nezastaví, jsou možné následující důsledky:

 • polyp. Benigní novotvar na děložním čípku a na povrchu těla dělohy;
 • endometrióza. Změny ve struktuře vnitřní vrstvy stěny dělohy, její nadměrné množení mimo orgán;
 • stafylokoky, streptokoky. Bakteriální infekce genitálií.

Dodatečné vyšetření, testování, odběr vzorků a ošetření je povinné.

Výboj po erozi kauterizace

Ulcerózní léze sliznice děložního čípku je běžné gynekologické onemocnění, které připomíná malou ránu.

Eroze děložního čípku je určena vyšetřením gynekologem nebo charakteristickými znaky, jako je výtok s krví:

 1. po pohlavním styku;
 2. mezi obdobími.

Důvody jeho vzhledu mohou být vrozené patologie, hormonální poruchy, sexuálně přenosné infekce, následky chirurgického zákroku, nedodržování pravidel intimní hygieny.

V závislosti na průběhu a lézi dělohy je předepsána léčba:

 1. moxování. Po operaci po dobu 2-3 týdnů může dojít k mírnému krvácení. Po uzdravení strup spadne a nedochází k přílišnému krvácení. Doba zotavení je od 1 do 3 týdnů;
 2. zmrazení nebo kryodestrukce. Provádí se působením kapalného dusíku na léze. Po asi měsíc trvající erozi mají pacienti hojný výtok krve.
 3. laserová terapie. 7-10 dní po zákroku může dojít k mírnému špinění.

Způsob léčby se volí v závislosti na věku ženy a jejích gynekologických onemocněních, stupni poškození tkáně erozí.

Kolik a jaký druh výtoku po potratu

Spontánní potrat se často objevuje na začátku těhotenství, v týdnech 5–6 nebo v posledním trimestru. Oddělení vajíčka, placenta začíná, děložní čípek se otevře, plod vyjde, cévy jsou poškozené.

V důsledku toho začíná děložní krvácení:

 1. O 7 dní dříve;
 2. 1-2 dny po zákroku, kyretáž, škrábání.

Pozorování v nemocnici po zákroku a vyšetření gynekologem jsou povinné. Pro léčbu jsou předepsány hemostatické léky a antibiotika, studuje se příčina spontánního potratu.

Výtok pomocí nitroděložního tělíska

Nebojte se, pokud se po instalaci nitroděložního tělíska objeví rozmazané krvácení. Obvykle pokračují asi 5 dní a budou pozorovány mezi obdobími asi šest měsíců..

Ostrá nebo tažná bolest v dolní části břicha a zvýšení objemu průtoku krve je porušení. V takovém případě je nutně nutné vyšetření a lékařská konzultace.

Proč je po instalaci spirály hojný výtok s krví:

 • nesprávně provedený postup. Poškození krevních cév, propíchnutí dělohy;
 • gynekologická onemocnění;
 • orální antikoncepce;
 • mimoděložní těhotenství;
 • děložní krvácení.

Není možné určit příčinu sami. Ani při vyšetření nebude gynekolog schopen určit zdroj krvácení..

Je nutné podstoupit úplnou diagnostiku a provést řadu příslušných testů. Tělo možná nepřijímá materiál, ze kterého je spirála vyrobena, a dochází k jeho odmítnutí.

Výtok s menopauzou

Období, které začíná v životě jakékoli zralé ženy a je charakterizováno koncem její reprodukční funkce, se nazývá menopauza. Tento proces je postupný a může trvat 1 rok nebo více..

Výtok menstruační povahy je malý a může být jednou za 2-4 měsíce, dokud úplně nezmizí.

Pokud se během menopauzy nebo po ní objeví časté hojné špinění, je nutné hledat příčinu:

 1. užívání hormonálních léků;
 2. bakteriální vaginitida. Infekce je vyvolána bakteriemi, jako je gardnerella a anaerobní mikroorganismy;
 3. kapavka. Infekce bakteriemi;
 4. chlamydie. Nemoc, která se přenáší pohlavním stykem. Zdrojem jsou chlamydiové mikroorganismy;
 5. trichomoniáza. Původcem infekčního onemocnění, které je sexuálně přenosné, je parazit Trichomonas;
 6. hyperplazie endometria;
 7. novotvary. Benigní nádor jako myomy, polyp těla a děložní čípek.

Nedostatek produkce ženských hormonů a ochranného maziva vede u žen s menopauzou k genitálním infekcím a zánětlivým procesům.

Během tohoto období určitě navštivte gynekologa a užívejte hormonální léky.

Příčiny krvácení mezi obdobími

Krvácení mezi obdobími - důvod k návštěvě lékaře

Když špinění není nebezpečné

Krvácení mezi obdobími je běžné a obvykle neškodné. Může to být způsobeno následujícími důvody:

 • fyziologické procesy v ženském těle;
 • gynekologická vyšetření a diagnostické manipulace;
 • hormonální antikoncepce a použití nitroděložního tělíska;
 • užívání určitých skupin drog;
 • stres;
 • nevyvážená strava.

Existuje řada fyziologických procesů a stavů, které mohou způsobit krvácení mezi obdobími:

 • Ovulace je proces uvolňování vajíčka z vaječníku do vejcovodu v důsledku prasknutí zralého folikulu. K ovulaci dochází uprostřed cyklu, zatímco dokonce i naprosto zdravá žena může pociťovat bolesti břicha a krev ve vaginálním výtoku.
 • Implantace oplodněného vajíčka - často doprovázené poškozením cév endometria, které způsobuje implantační krvácení z pochvy.
 • Věkové změny v ženském těle - jedná se hlavně o dvě období v životě ženy: období puberty a období zániku reprodukčních funkcí. Příčinou krvácení v pubertě je nestabilita hormonálního pozadí a nezralost vaječníků. U premenopauzálních žen dochází k hormonálním změnám doprovázeným poruchami menstruačního cyklu.

Kolísání hormonálních hladin pozorované u žen ovlivňuje pohodu, náladu a může také způsobit malé krvácení mezi obdobími..

Drobné krvácení může být způsobeno:

 • používání intravaginálních zařízení a nástrojů (zrcadla, ultrazvukový senzor);
 • odebrání nátěru z vaginální sliznice a z děložního čípku;
 • biopsie děložního čípku a jeho dutiny.

Užívání antikoncepce může také vést k vaginálnímu krvácení:

 • při užívání antikoncepčních hormonálních léků na samém začátku jejich užívání se může objevit krvácení, což naznačuje změnu v hormonálním pozadí - hlavní je, že postupují bez bolesti;
 • při použití nitroděložního tělíska se mění nejen hormonální pozadí, které vyvolává narušení cyklu, ale také mechanické poškození endometria a v důsledku toho je možné krvácení.

Problémy se spirálou mohou nastat také u infekčních gynekologických onemocnění..

Užívání určitých skupin léků může způsobit menstruační nepravidelnosti.

Užívání hormonálních léků k léčbě neplodnosti nebo těžké menopauzy může způsobit menstruační nepravidelnosti. Léky, které snižují srážlivost krve (antiagregační látky, antikoagulancia), mohou způsobit krvavý výtok.

Deprese, úzkost, emoční stres, nedostatek spánku mají nepříznivý vliv na celé tělo ženy, včetně hormonálních hladin. Všechny tyto faktory mohou vést k narušení menstruačního cyklu - navíc i u žen, které jsou z gynekologického hlediska zcela zdravé, může dojít k otevření děložního krvácení.

Nevyvážená strava

V důsledku tvrdé stravy a hladovění dochází k hypovitaminóze a nedostatku stopových prvků v ženském těle, což vede k porušení syntézy a sekrece ženských pohlavních hormonů. V důsledku toho je možné porušení měsíčního cyklu, výskyt krvavého výtoku a dokonce i krvácení z dělohy mezi obdobími..

Trvalé krvácení může být příznakem vážného onemocnění

Krvavý výtok mezi obdobími jako příznak patologie

Vaginální výtok s příměsí krve, zvláště pokud je doprovázen bolestí, horečkou, křečemi v močové trubici, může být příznakem závažné patologie.

 • Zánětlivá onemocnění reprodukčních orgánů. Krvavý výtok uprostřed cyklu může způsobit zánět vaječníků a dysfunkci. Kromě toho může zánětlivá reakce vést k narušení integrity cévní stěny a vzniku krvavého výtoku. Zánět vnitřní výstelky dělohy je velmi nebezpečný - endometritida, u tohoto onemocnění je výtok hnisavý-krvavý s nepříjemným zápachem.
 • Potrat v počátečních stádiích se projevuje silnými tažnými bolestmi v podbřišku, šarlatovým výtokem z pochvy nebo sliznicemi s pruhy krve.
 • Endometrióza je onemocnění, při kterém buňky endometria rostou v těch orgánech a tkáních, kde by normálně neměly být. Proces může zahrnovat pohlavní orgány (trubice, vaječníky) nebo může být extragenitální (plíce, močový měchýř, břišní dutina). Toto onemocnění je charakterizováno neustálým špinením mezi obdobími..
 • Myom dělohy je benigní nádor, který v procesu růstu poškozuje endometrium a jeho cévy, v důsledku čehož se zvyšuje doba menstruačního krvácení a v intermenstruačním období se objevují skvrny.
 • Eroze děložního čípku je souhrnný pojem, který znamená narušení integrity sliznice vaginální části děložního čípku. Existují následující typy eroze děložního čípku: vrozená, pravá, pseudoeroze. Průběh nemoci může být asymptomatický a může být doprovázen bolestí v křížové kosti, mukopurulentní, někdy krvavou ranou mezi předpisy.

Nejnebezpečnější příčinou je zhoubný nádor. Častěji pozorováno u žen v premenopauzálním období, projevující se bolestí v hypogastriu, tmavým, téměř černým výtokem z pochvy mezi menstruací.

Jaká vyšetření je třeba provést, aby se zjistila příčina krvácení

Existuje mnoho důvodů pro výskyt špinění v období mezi menstruací. K provedení diferenciální diagnostiky mezi nimi je nutné podstoupit následující vyšetření:

 • gynekologické vyšetření s vyšetřením děložního čípku v zrcadlech;
 • nátěr na mikroflóru a cytologii. Nátěr na flóru (bakterioskopie) je metoda mikroskopického vyšetření, která vám umožní identifikovat celé spektrum normální a patologické mikroflóry pochvy. Stěrem pro cytologii je studie zaměřená na včasné odhalení rakoviny děložního čípku. Během studie se určuje struktura, velikost, umístění cervikálních buněk, přítomnost atypických buněk;
 • kolposkopie - diagnostické vyšetření pochvy a vaginální části děložního čípku pomocí zařízení (kolposkop);
 • analýza periferní krve za účelem zjištění anémie;
 • koagulogram - zaměřený na identifikaci patologie ze systému srážení krve;
 • krevní test na hormony - k vyloučení hormonálních poruch v reprodukčním systému;
 • krevní test na syfilis a infekci HIV;
 • biopsie reprodukčních orgánů s následným histologickým vyšetřením - při podezření na onkologický proces;
 • echo vyšetření pánevních orgánů.

Teprve po všech vyšetřeních lékař rozhodne o příčině krvácení z pochvy, předepíše léčbu. Pokud není léčba nutná, poradí, jak se těmto nepříjemným příznakům v budoucnu vyhnout..

Jaké jsou příčiny špinění uprostřed cyklu, jak nebezpečné jsou a co dělat, pokud se objeví?

Většina žen má špinění uprostřed svého cyklu alespoň jednou v životě. V některých vypadaly jako malé skvrny ve vaginálním hlenu nebo „mazu“, zatímco v jiných byly kalhotky silně znečištěné..

Vzhled krve nemusí vždy naznačovat problémy v reprodukční sféře, u některých k nim dochází pod vlivem fyziologických faktorů. Ale i když je výtok malý a nezpůsobuje nepohodlí, musíte zkontrolovat zdraví žen. Může to být známka počínající nemoci..

Příčiny intermenstruačního krvácení bez bolesti

Když se krvácení objeví uprostřed cyklu bez bolesti a svědění a výtok nepříjemně nezapáchá, je téměř vždy symptom vyvolán fyziologickými faktory:

 1. Ovulace. Uvolňování zralého vajíčka je doprovázeno změnou hormonálních hladin v důsledku zvýšené syntézy estrogenu. 13. den cyklu je špinění, pokud neexistují žádná gynekologická onemocnění, téměř vždy způsobeno ovulací.
 2. Nástup těhotenství. V době implantace vajíčka do dělohy často dochází k malému krvácení z pochvy. Špinění uprostřed cyklu bez bolesti se může objevit kterýkoli den po menstruaci, ale častěji k němu dochází 15. den cyklu, pokud došlo k nechráněnému intimnímu kontaktu před.
 3. Mikrodámy do pochvy. Aktivní sex doprovázený poškozením sliznic. Důvody: nevhodné držení těla nebo velká velikost partnerského orgánu. Jediné malé krvácení uprostřed cyklu po sexu není nebezpečné. Pokud se situace opakuje a podříznutí není spojeno s koitem, je třeba hledat jiný důvod.
 4. Užívání perorální antikoncepce. 16. den cyklu často dochází ke krvácení při užívání hormonální antikoncepce.
 5. Předzvěsti menstruace. Krvavý výtok, který se objeví 18. den cyklu, může signalizovat, že brzy začne menstruace.
 6. Časný nástup menstruace. Nachlazení, změna klimatu a některé léky mohou vyvolat předčasnou menstruaci. Krvavý výtok 20. dne cyklu může být začátkem menstruace.

Krvavé špinění

Příčiny krvavého výtoku uprostřed cyklu nejsou vždy fyziologické. Krev ve vaginálním hlenu může být známkou patologie:

 1. Hormonální abnormality. Krvavý výtok 10. den se zkráceným cyklem je známkou ovulace. Pokud je doba trvání delší než 25 dní a cyklus je pravidelný, pak krvácení 11. dne cyklu může naznačovat předčasné uvolnění zralého vajíčka, ale častěji příznak naznačuje patologickou změnu v hormonálním pozadí.
 2. Endometritida. Sliznice vnitřní vrstvy dělohy se zapálí, objeví se bolest, teplota téměř vždy stoupne a intermenstruační špinění.
 3. Infekce dělohy nebo pochvy. Při zánětlivém procesu během menstruace nemusí být slizniční vrstva dělohy úplně odstraněna. Po skončení menstruace pokračuje odmítnutí zbytků sliznice a částice postupně vycházejí a způsobují krvácení uprostřed cyklu.
 4. Endometrióza Chronická patologie doprovázená benigním růstem endometria. Kromě výskytu hlenu s krví z pochvy uprostřed cyklu žena cítí bolest v rozkroku, vyzařující do dolní části zad, rozpad. Může se objevit horečka.
 5. Myoma. Benigní nádor uvnitř dělohy může způsobit výtok krve uprostřed cyklu..

Co říká slizniční výtok s krevními pruhy??

Normálně v intermenstruační fázi vychází z pochvy malé množství čirého a lehkého hlenu. Výtok pruhovaný krví uprostřed cyklu nastává v důsledku fyziologických faktorů nebo naznačuje abnormality v práci ženského těla. Než se začnete bát a máte podezření na hroznou nemoc, měli byste analyzovat svůj stav a určit možné příčiny:

 1. Čas vzhledu. Příčinou krvavého výtoku 14. dne cyklu, který nezpůsobuje těžké nepohodlí, je častěji ovulace. V tomto případě je krvavý výtok sporý a krvavý od několika hodin do jednoho dne. Prodloužené nebo silné krvácení - často známka fibroidů nebo hormonálních abnormalit.
 2. Stáří. Po 40–45 letech malé špinění uprostřed cyklu naznačuje nástup menopauzy. Pokles reprodukční funkce vede ke změně rovnováhy hormonů.
 3. Nedávné vyšetření pohlaví nebo pánve. Uprostřed cyklu dochází ke krvácení z důvodu vaginálního traumatu.
 4. Nechráněný intimní kontakt. U některých žen se během početí v důsledku prudké změny v rovnováze hormonů začíná vylučovat hustý hlen, podobný hlenu, a krvavé pruhy jsou způsobeny skutečností, že v době implantace vajíčka dochází k mírnému krvácení.

Není hojná sliznice s výtokem krve uprostřed cyklu může být alergická reakce na výrobky pro intimní hygienu nebo se objeví po nošení syntetických kalhotek.

Kalendář menstruačního cyklu

17. den cyklu je špinění způsobeno erozí. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, tělo se začne připravovat na menstruaci a tkáně děložního čípku trochu změknou. To může způsobit, že se objeví malé množství krve..

Důvodem pro vyšetření by měl být řídký krvavý vaginální výtok, který se vyskytuje bez zjevného důvodu, i když není bolest. Návštěva lékaře odhalí nemoci reprodukční sféry.

Jak je to nebezpečné a co dělat?

Špinění špinění uprostřed cyklu nepředstavuje ohrožení života - mírné krvácení neovlivňuje obecné zásobování orgánů krví. Nebezpečí spočívá jinde: krátkodobý „mazanec“ je často ignorován a žena odloží návštěvu lékaře.

Uprostřed cyklu se objevuje špinění hlenem v důsledku fyziologických charakteristik těla, vlivu vnějších faktorů nebo indikuje nástup patologického procesu. Je téměř nemožné nezávisle určit patologii nebo se jedná o variantu normy. Vyšetření určí, proč krvácení v intermenstruačním období.

Většina onemocnění reprodukčního systému způsobujících výskyt krvavých nečistot ve vaginálním hlenu je úspěšně léčena v rané fázi..

Hnědý výboj uprostřed cyklu

Hnědá barva je způsobena skutečností, že se krevní destičky agregují v uniklé krvi a „koaguluje“. Jedná se o obranný mechanismus, který pomáhá předcházet ztrátě krve..

12. den cyklu je hnědé krvácení způsobeno zvláštnostmi fyziologie těla. Jsou voláni:

 • časná ovulace;
 • premenopauza (hormonální pozadí se začíná měnit před menopauzou);
 • připojení oplodněného vajíčka ke stěně dělohy (začátek těhotenství);
 • užívání hormonálních pilulek (antikoncepce, léky).

14. den cyklu drobné skvrny s nahnědlým nádechem, které nezpůsobují nepohodlí, téměř vždy naznačují prasknutí folikulu a uvolnění zralého vajíčka.

Nízký hnědý výtok může také naznačovat zánět přídavků nebo dělohy. Mírný zánět s adnexitidou, kolpitidou, endometritidou nebo salpingitidou může být doprovázen pouze výskytem hnědé nečistoty ve vaginálním hlenu.

Hnědý výtok místo menstruace

Najít hnědé „mazanice“ nebo sraženiny na podložce místo obvyklého menstruačního výtoku je děsivé a nutí vás to myslet nejhorší. Ale ne vždy hnědá je známkou patologie. Dočasné změny v povaze menstruace mohou být způsobeny:

 1. Užívání léků. Antibiotika, styptika, antidepresiva a léky na peptický vřed způsobují hnědé znaky místo menstruace.
 2. Funkce životního stylu. Vyvolávají změnu menstruačního výtoku, kouření, těžkou fyzickou aktivitu, práci v nebezpečných průmyslových odvětvích, zneužívání alkoholu.
 3. Klimatická změna.
 4. Diety. Omezení v potravinách vede k nedostatečnému příjmu užitečných mikroelementů do těla, což ovlivňuje povahu menstruace.
 5. Věkové rysy. U dívek, když začíná menstruační cyklus, se místo krve může poprvé objevit hnědá lochie. Před menopauzou může změna hormonálních hladin způsobit sporé hnědé období..

Hnědé období může být způsobeno:

 • zánět reprodukčního systému;
 • nádory v děloze;
 • polypy;
 • mimoděložní těhotenství;
 • pohlavní nemoci.

Benigní nádory dělohy

Nebezpečně se vyskytující stav nebo způsobený relativně „neškodnými“ důvody - odpoví pouze gynekolog.

Proč jsou u dospělých a dospívajících špinění po menstruaci

Jednou z nejčastějších stížností v gynekologii je přítomnost krvácení z pochvy bezprostředně po menstruaci nebo mezi nimi. Tento výtok může být doprovázen bolestí, svěděním, zápachem a dalšími doprovodnými příznaky. Tyto jevy mohou být signálem začátku vývoje patologie reprodukčního nebo urogenitálního systému. Výtok může také odrážet obraz obecných zdravotních poruch těla..

 • 1 Důvody
 • 2 Související příznaky
 • 3 Léčba
 • 4 Krvavý výtok u teenagera

Moderní medicína dokáže pojmenovat mnoho důvodů, které způsobují výskyt krvavého výtoku po skončení menstruace. Tento jev nejčastěji vyvolává hormonální nerovnováhu v těle. Pokud je narušeno hormonální pozadí, existuje riziko vzniku polycystických vaječníků, zvýšení koncentrace prolaktinu v krvi.

Rovnováhu může narušit potlačení normálního fungování štítné žlázy, narušení syntézy pohlavních hormonů, užívání perorálních kontraceptiv, náplastí nebo speciálních vaginálních kroužků. Ve vzácných případech se hnědý výtok objeví po zavedení topických spermicidů nebo nitroděložního tělíska.

Onemocnění se objevuje jako vedlejší účinek po užívání Duphastonu, Geksikonu, Norkolutu, Ginofortu a dalších léků používaných při léčbě gynekologických onemocnění nebo dysfunkce jater.

Méně často je patologie způsobena následujícími důvody:

 • léky, které zabraňují srážení krve;
 • sedativa, antidepresiva;
 • diagnostická opatření u gynekologa (biopsie, konizace děložního čípku, laparoskopie);
 • mechanické poškození urogenitálních orgánů;
 • ovulace, při které vajíčko opouští folikul (dva týdny po menstruaci);
 • implantace vajíčka (těhotenství);
 • potrat;
 • krvácející;
 • mimoděložní těhotenství;
 • zmrazené těhotenství;
 • infekční proces.

Nízký obsah vitaminu B v krvi vede k závažným patologiím. Existují situace, kdy se ženský cyklus ztratí. To je pozorováno při silném fyzickém přetížení nebo depresi..

Při určování důvodu, který způsobil výtok u dívky, se lékaři spoléhají na kritéria, jako je barva, intenzita, přítomnost bolesti, vůně a doba vzhledu krve. Pokud je krvácení bezbolestné, proběhlo bezprostředně po menstruaci a je smícháno s bílým nebo průsvitným mazivem, pak žena nemá důvod k panice, protože tento jev je považován za normu.

Do 72 hodin po začátku ovulace se v důsledku změn koncentrace estrogenu endometrium uvolní, což způsobí světle červený výtok.

Nepoctivost může být doprovázena porušením menstruačního cyklu. Menstruace se objevuje se zpožděním nebo dříve, než je splatná doba. Podobný příznak naznačuje údajnou anovulaci - neschopnost vajíčka opustit vaječníky.

Pokud je krev jasná, šarlatová, ale v malém množství, lékaři předpokládají, že její vzhled způsobil, že se embryo připojilo ke stěnám dělohy. Mimoděložní těhotenství je doprovázeno silnými bolestmi v podbřišku, neustálými závratěmi a poklesem krevního tlaku.

Méně často je krevní hlen doprovázen následujícími příznaky:

 • slabost, únava, podrážděnost s hypotyreózou;
 • podráždění, zánět, nepříjemný zápach, svědění během vývoje infekčního procesu (chlamydie, kapavka);
 • hnědý výtok před a 1-2 dny po menstruaci v přítomnosti nitroděložního tělíska;
 • fyzické narušení integrity sliznice nebo zadní adheze pochvy po pohlavním styku, kdy se mazivo uvolnilo v nedostatečném množství;
 • Růžové nátěry s hustými sraženinami, které naznačují známky polypů nebo endometriózy
 • červený nebo hnědý výtok, který se objeví po pohlavním styku s hyperplazií;
 • neustálý výtok a táhne dolní část břicha endometritidou;
 • bohatá menstruace před výskytem skvrn, doprovázená křečovitou bolestí a příměsí hnisu ve výtoku s myomem dělohy.

Pokud je hnědý výtok dodáván s průhledným nebo zakaleným hlenem, zatímco teplota dívky stoupá, bolí ji žaludek, dolní část zad, dochází k narušení gastrointestinálního traktu, otoky nohou, lékaři předpokládají přítomnost maligních útvarů ovlivňujících urogenitální systém. Méně nebezpečná ovariální cysta je charakterizována výskytem tmavě červených sraženin několik dní po skončení menstruace.

Je nesmírně důležité odlišit výtok od nepřetržité menstruace s dysfunkcí dělohy, která způsobuje anémii, bledost, celkovou slabost a závratě..

Před zahájením léčby musí lékař zjistit důvod vzniku krvavého hlenu po menstruaci. Chcete-li to provést, musíte provést následující:

 • sběr historie pacienta;
 • ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů;
 • hysteroskopie k detekci polypů nebo endometritidy;
 • kolposkopie;
 • obecný a biochemický krevní test;
 • odebrání nátěru na kultivaci na kultivačním médiu k detekci přítomnosti infekce.

Po zjištění příčiny onemocnění odborník stanoví optimální léčebný režim.

Nejtěžší konzervativní léčbou je korekce hormonálních poruch. Hormonální pozadí je stabilizováno tabletami, rektálními a vaginálními čípky, intramuskulárními injekcemi. Léčba je účinná u polycystických onemocnění, amenorey, menopauzy, hypotyreózy nebo anovulace.

Rozlišují se následující běžné způsoby léčby:

 • Kyretáž dělohy. Používá se v přítomnosti patologických změn na sliznici uvnitř dělohy (endometritida nebo hyperplazie).
 • Odstranění novotvarů. Provádí se aspirací vnitřního obsahu cysty nebo resekcí polypů uvnitř dělohy. Větší nádorové formace jsou odstraněny chirurgicky.
 • Hemostatická terapie. Používá se k obnovení normální srážlivosti krve a zlepšení elastických vlastností kapilár.
 • Léčba fyzických zranění. Terapie zahrnuje odpočinek, zdržení se pohlavního styku, chladné obklady, léčbu doprovodného infekčního zánětu a šití, pokud je narušena integrita tkáně.

Pokud je výtok spojen s užíváním perorálních kontraceptiv, měli byste změnit drogu nebo odmítnout tento typ antikoncepce. Podrobnější informace lze získat při návštěvě gynekologa.

U dívek dochází k jejich prvnímu období, nazývanému „menarche“, ve věku od 11 do 14 let. Poté je po celý rok menstruační cyklus extrémně nestabilní a doba mezi obdobími se může neustále měnit. Hojnost, trvání a fyzická kondice adolescenta se mění.

U 75% dívek v prvním roce nedochází k ovulaci, což vysvětluje rozdíl v hormonální rovnováze u dospělé ženy a teenagera. V tomto případě je vzácný špinavý červený výtok uprostřed menstruačního cyklu považován za normální..

Jak stárnete, váš menstruační cyklus se stabilizuje a zastrašující výtok zmizí sám. Pokud takový výtok nadále rozmazává krví a je doprovázen nepohodlí, měli byste se poradit se svým lékařem.

Při léčbě neplodnosti je někdy nutné ovlivnit růst folikulů v závislosti na stavu ovariální rezervy, hladině hormonů a věku pacienta. Při plánování dítěte je užitečné vědět, jak vyvolat ovulaci, co ovlivňuje růst folikulů a jaké mohou být indikace stimulace.