Krvavý výtok v 70. Je to vždy rakovina?

Moje babička má dnes potřísněnou krev. Zítra ráno na vyšetření. Dívky jsou strašně hrozné. Četl jsem internet. V tomto věku pouze rakovina.

Komentáře uživatelů

Řekni mi, jaký byl důvod, proč měla babička?

určitě existuje mnohem více důvodů, proč může krvácet, nebojte se předem.

Ne, myslím. Když jsem šla na injekci na gynekologii, byly na tomto oddělení dvě babičky, bylo jim 70 let, možná víc. Zjevně ne s diagnózou rakoviny v gynekologii. Znamená to, že i v tomto věku existují ženské problémy..

ne, na gynekologii jsem ležel na konzervaci a tam byly 3 babičky s takovým odpadem, nevím, co se stalo, ale oni prostě udělali úklid

ale mimochodem byly přivezeny sanitkou, možná stojí za zavolání a nečekání na zítřek

Děkuji mnohokrát. Pojďme na to!

Možná je lepší zavolat sanitku a nečekat na zítřek? Co když je to nějaké vnitřní krvácení...

Víš, že máš pravdu

K tomu také inklinuji. Nespadá tlak? Puls? Samozřejmě není dost dobrého, protože v tomto věku neexistují žádné hormony, které by to mohly způsobit. Ale samozřejmě doufám v to nejlepší

Ano. Lepší být v bezpečí. A dál. Moje babička měla podobnou zkušenost ve věku 60 let. Šel jsem, myslel jsem také na nejhorší věc. Nějaký druh zánětu nebo polyp. Obecně nějaké kecy. Byla vyčištěna v nemocnici a po několika dnech byla propuštěna a nyní je vše v pořádku

Řeknu vám, skoro jsem zemřel. Zázračně mě zachránil. I když mi není 70 let. Ale tato lekce bude. Bolelo mě žaludek, záda se začala táhnout, zdálo se, že se to stalo, ne fatální. Po 6 hodinách se to zhoršilo, upadl jsem do bezvědomí v koupelně a začal zvracet. Sanitka nebyla přivolána, mysleli si, že byla otrávena. Následujícího dne jsem jedl, a když jsem byl v nemocnici, řekli mi 5 hodin a já bych zemřel, vnitřní krvácení šlo do břišní dutiny, byly odstraněny 2 litry krve, praskl vaječník a dotkl se tepny, obecně byly zachráněny dvě operace a jedli... Bůh to nedovol. Takže nikdy nevíte, co tam je...

Příznaky a příčiny děložního krvácení ve stáří

Děložní krvácení (menometroragie) je krvácení z dělohy, které není spojeno s menstruací a fyziologickou ztrátou krve po porodu. Ve stáří může menometroragie indikovat přítomnost vážného onemocnění, proto je důležité včas rozpoznat krvácení a přijmout opatření k jeho zastavení.

Starší ženy pociťují krvácení během menopauzy a menopauzy. Během tohoto období musí být ženy více pozorné ke svému tělu, aby dokázaly samostatně odlišit menometroragii od menstruace. Zastavení krvácení a léčbu příčiny provádí pouze lékař, domácí léčba je nepřijatelná.

Příznaky děložního krvácení

V mladém věku u žen dochází k menstruaci v pravidelných intervalech, takže náhlý výskyt krve je vždy alarmující. Ve stáří je situace komplikovanější: protože menstruace je nepravidelná, ženy si za ně často mýlí krvácení z dělohy. Následující příznaky mohou naznačovat menometroragii:

 • Husté vypouštění se sraženinami;
 • Menstruace déle než týden;
 • Snížení krevního tlaku;
 • Slabost a závratě;
 • Bledá kůže.

U menometroragie krvácí děložní hrdlo silně a vložka nebo tampon mohou být za hodinu zcela vyplněny. V krvi je pozorováno velké množství sraženin. Nadměrné krvácení způsobí, že se v noci probudíte a vyměníte vložky. Celkové zdraví se výrazně zhoršuje, pociťuje se slabost, objevují se závratě. Velká ztráta krve vede ke snížení krevního tlaku, objevují se příznaky anémie.

Pokud je slabost, závratě, bolest v dolní části břicha a nejsou žádné krvavé výtoky se sraženinami, je možné vnitřní krvácení. Tato situace vyžaduje okamžitou hospitalizaci. Před příjezdem je naléhavě nutné zavolat sanitku a odpočinout si.

Pokud máte alespoň jeden příznak krvácení z děložního čípku, měli byste co nejdříve navštívit lékaře a nechat si provést test k potvrzení diagnózy. Domácí léčba pomocí lidových prostředků nemusí přinést požadovaný účinek a zhoršit situaci. Zastavení krvácení navíc vůbec nenaznačuje odstranění příčiny, kterou může být závažné onemocnění..

Proč děloha krvácí ve stáří?

U žen ve věku 45-55 let je krvácení z děložního čípku spojeno s nepravidelným uvolňováním hormonů, porušením ovulačního cyklu, vývojem žlutého tělíska, folikulogenezí.

Spontánní krvácení svědčí o zániku funkce vaječníků během menopauzy. Kromě hormonálních poruch může být krvácení způsobeno chorobami pohlavních orgánů. Běžné příčiny menometroragie ve stáří jsou:

 • Myom dělohy;
 • Endometrióza;
 • Polypy dělohy;
 • Maligní novotvary pohlavních orgánů.

Myom děložního čípku je výsledkem aktivního dělení buněk v děloze, což vede ke vzniku benigního nádoru ze svalové tkáně. Aktivní dělení buněk je stimulováno zvýšenou sekrecí estrogenu. Důvody pro vznik myomů jsou stres, četné potraty, neplodnost, dědičná predispozice, diabetes mellitus a obezita..

Endometrióza je gynekologické onemocnění, při kterém buňky vnitřní vrstvy stěny dělohy vyrůstají mimo vnitřní vrstvu. Genitální endometrióza se vyvíjí v genitáliích. Existují vnitřní (adenomyóza) a vnější genitální endometrióza. Při adenomyóze rostou vnitřní a vnější vrstva dělohy společně. U endometriózy zevních genitálií jsou ovlivněny vaječníky a pánevní pobřišnice. Krvácení s endometriózou je doprovázeno bolestmi pánve a obtížemi při vyprazdňování střev a močového měchýře.

Po sledování tohoto videa se můžete dozvědět více o takovém onemocnění, jako je endometrióza:

Polypy jsou benigní výrůstky, které se mohou vyvinout bez příznaků. Krvácení z polypů se nejčastěji vyskytuje v pre- a postmenstruačním období, během pohlavního styku a po něm. Je také možné zvýšit menstruační tok a vzhled slizničního výtoku z pochvy..

Genitální malignita je nejzávažnější příčinou menometroragie. Zónou lokalizace nádoru může být děloha, děložní čípek, vaječníky. Pokud existuje podezření na nádor, provede se řada testů k vyloučení rakoviny. Čím dříve je nádor a jeho povaha detekována, tím je pravděpodobnější, že se zotaví..

Bohaté krvácení z děložního čípku doprovází nejen gynekologická onemocnění, ale také onemocnění štítné žlázy a oběhového systému. Děložní čípek krvácí s hypertyreózou a hypotyreózou, které jsou doprovázeny dysfunkcí štítné žlázy a také snížením hladiny krevních destiček způsobeným krevními chorobami.

Kromě změn v hormonálních hladinách a onemocněních mohou být příčinou krvácení z cervikální dutiny ve stáří duševní poruchy a užívání nitroděložní antikoncepce. V těchto případech dochází k hojnému průniku krve sraženinami. Při použití nitroděložního tělíska je výskyt krvavého výtoku se sraženinami vysvětlen obdobím adaptace nebo poškození dělohy spirálou.

Léčba krvácení z děložního čípku

Prvním opatřením při léčbě krvácení z děložního čípku je okamžité zastavení krvácení. Když se objeví hojný krvavý výtok se sraženinami, je nutné co nejdříve konzultovat gynekologa, protože velká ztráta krve je plná rozvoje anémie. Domácí léčba lidovými prostředky je nepřijatelná, výjimka je možná, pokud lékař doporučil určitý lidový recept.

K zastavení krvácení z děložního čípku se používají hemostatické léky. V závislosti na situaci může lékař předepsat hormonální terapii. Hormonální léčba je účinná jako nouzová nebo dlouhodobá léčba. Kurz hormonální terapie obvykle zahrnuje užívání perorálních kontraceptiv, které pomáhají obnovit hormonální rovnováhu.

K rychlému zastavení krvácení se používá čištění dělohy (škrábání). Škrábání endometria získané během kyretáže je odesláno k histologickému vyšetření k určení přesné příčiny menometroragie. Bolestivost postupu čištění je minimalizována díky použití moderních technik a léků proti bolesti.

Další informace o škrábání se dozvíte z tohoto videa:

Bohatá ztráta krve s menometroragií vede k anémii. K normalizaci hladiny hemoglobinu v krvi jsou předepsány přípravky obsahující železo. S malou ztrátou krve jsou léky předepisovány ve formě tablet. Pokud je pozorována těžká anémie, léky se injikují intramuskulárně.

Ztráta krve je pro tělo stres, proto jsou po menometroragii předepsány fyzioterapie, akupunktura a léčba vitamíny. Pokud bylo krvácení způsobeno duševní poruchou, je předepsán obnovovací kurz s použitím sedativ. Užitečná je revize životního stylu, eliminace stresu a špatných návyků.

Léčba ztráty krve s menopauzou: její typy, příčiny výskytu a jak zastavit děložní krvácení

Děložní krvácení s menopauzou: hlavní klasifikace

Během menopauzy může dojít k děložnímu krvácení, což často naznačuje patologické procesy v těle..

U nás bohužel ženy o menopauze, menopauze, vědí velmi málo. Víra v různé mýty někdy vede k velmi katastrofálním následkům. Je důležité si uvědomit, že po 45 letech by se péče o vlastní zdraví měla dostat do popředí, takže výskyt jakýchkoli příznaků je důvodem k okamžité konzultaci s lékařem.

Povaha, příčiny a důsledky děložního krvácení závisí na konkrétním klimakterickém období:

 • premenopauza - nástup hormonálních změn, tlumení funkcí vaječníků, menstruace nepravidelná, jejich intenzita se mění nahoru i dolů;
 • menopoise - vyskytuje se na konci poslední menstruace a trvá 1 rok;
 • postmenopauza - období, které podmíněně začíná jeden rok po ukončení menstruace.

V závislosti na důvodech způsobujících výskyt špinění existuje následující klasifikace:

 • Jsou způsobeny hormonální nerovnováhou. Po 45 letech začnou vaječníky produkovat méně estrogenu a postupně tento proces úplně zastaví. Během premenopauzálního období může dojít k dysfunkčnímu děložnímu krvácení (UBH), atrofii endometria po menopauze.
 • Nemoci reprodukčního systému. Seznam nemocí děložního čípku, vaječníků, endometria, myometria je poměrně široký.
 • Iatrogenní. Užívání určitých léků může způsobit špinění (jako vedlejší účinek na tělo).
 • Extragenital. Jsou způsobeny souběžnými onemocněními těla (krvácení lze pozorovat jinde). Mezi taková onemocnění patří cirhóza jater, hemofilie, hypotyreóza a další..

Druhy krvácení během menopauzy

Hormonální nerovnováha významně komplikuje diagnostiku možných onemocnění; výtok krve je někdy snadno zaměnitelný s menstruací. Žena by měla věnovat zvláštní pozornost, pokud se vyskytnou nějaké neobvyklé příznaky, v závislosti na intenzitě a délce trvání se rozlišují následující typy krvácení:

 • menoragie - jsou cyklické, trvají více než 7 dní, denní ztráta krve je asi 80 ml;
 • metroragie - necyklický výtok s malým objemem krve;
 • menometrorrhagia - trvající dlouhou dobu, doprovázené značným množstvím, ale není tam žádná pravidelnost;
 • polymenorea - mají příznaky charakteristické pro menstruaci, pouze cyklus je kratší než 21 dní.

Fyziologické rysy menstruačního cyklu

Menstruační cyklus je složitý mechanismus, kde existuje přímý a inverzní vztah mezi úrovněmi regulace. Pro snazší pochopení lze tento mechanismus přirovnat k pětipodlažní budově, kde každé patro interaguje s dolním a vyšším patrem. Žádná z těchto podlaží není schopna fungovat samostatně..

Stůl 1. Interakce „podlah“ menstruačního cyklu.


Za páté - mozková kůra.

"Podlaha" mechanismuInterakce
Je to hlavní výkonný orgán ovlivněný všemi vyššími úrovněmi regulace. V souladu s tím je děložní krvácení hlavním příznakem znamenajícím vývoj konkrétní patologie. Léčba v tomto případě závisí na zjištění příčiny krvácení; symptomatická léčba není bojem proti problému..
Jedná se o žlázy s vnitřní sekrecí, které produkují obrovské množství takových pohlavních hormonů:
 • estrogen;
 • progesteron;
 • androgen.

Vaječníky, stejně jako děloha, podléhají vlivu jiných úrovní regulace, lokalizovaných výše.

Hypofýza je zodpovědná za produkci těchto hormonů:
 • FGS (folikuly stimulující hormon). Tento hormon je zodpovědný za mechanismus zrání folikulu ve vaječnících..
 • LH (luteinizace). Vrchol produkce tohoto hormonu vyvolává ovulaci, což znamená uvolnění vajíčka z vaječníků..
Hypotalamus produkuje antagonisty (liberiny a statiny), které zase potlačují produkci hormonů hypofýzy. V systému menstruačního cyklu hraje důležitou roli cyklický tok hormonů do krve. Jak vyplývá z lékařských pozorování, hormony hypotalamu musí vstupovat do krve s pravidelností 1 hodiny..
Toto je centrální nervový systém. Ukazuje se tedy, že jakýkoli stresující vliv vysílá signály do mozkové kůry, odkud jsou dále posílány na všechny ostatní „úrovně“ regulace cyklu, což má silný vliv na samotný cyklus. To vysvětluje mnoho příčin děložního krvácení souvisejícího se stresem u žen..

Poznámka. Děložní krvácení je jedním z nejčastějších příznaků, které žena hledá u lékaře. Takový příznak se může objevit jak u velmi mladých žen slabšího pohlaví, tak u žen, které jsou v menopauze déle než 20 let..

Existuje mnoho důvodů pro výskyt takového nebezpečného příznaku, proto je léčba zaměřena na zjištění hlavní příčiny a poté pouze na eliminaci samotného příznaku.

Někdy u žen během menopauzy není krvácení vážným důvodem pro poplach, protože to lze usnadnit drobnými změnami v reprodukční funkci. Takové krvácení je snadno přístupné konzervativní terapii a během krátké doby úplně zmizí..

Někdy je však krvácení během menopauzy závažné a znamená vývoj komplexních onemocnění, včetně maligních novotvarů. Pochopení důvodu vzniku fyziologického krvácení pomůže stanovení predisponujících faktorů, věku a fyziologických charakteristik ženy.

Premenopauzální krvácení

Z hlediska diagnostiky je nejtěžší období premenopauza. V této době může žena pociťovat poruchy v zavedeném cyklu menstruace, může zmizet na několik měsíců a poté znovu pokračovat. Intenzita výboje může také kolísat. Určitě byste se měli poradit s lékařem, pokud se objeví následující příznaky:

 • intenzita vypouštění je tak vysoká, že výrobek osobní hygieny (vložka, tampon) musí být měněn každou hodinu a častěji;
 • ve výtoku je velké množství krevních sraženin;
 • po pohlavním styku se objeví krvácení;
 • výtok se objevil 3-4 měsíce po poslední menstruaci;
 • menstruační cyklus méně než 21 dní;
 • pokud se výtok objevil uprostřed cyklu;
 • doba krvácení je 7-8 dní nebo více;
 • ztráta krve je doprovázena obecným zhoršením stavu těla: závratě, mdloby, bledost, nízký krevní tlak, nevolnost, někdy zvracení.

Během menstruace je výtok tlustý, tmavý, s malými sraženinami endometria. Krvácení je tekutější, jasně červené, nemění hojnost v poloze na zádech.

Příčina krvácení s menopauzou během premenopauzy

Na začátku klimakterických změn je ženské tělo nejvíce náchylné k různým chorobám reprodukčního systému. Objevují se stará chronická onemocnění, nová se objevují na jejich pozadí. Nejběžnější příčiny krvácení z dělohy jsou:

 • Hormonální nerovnováha. V důsledku potlačení funkcí vaječníků vajíčka dozrávají mnohem méně často, a proto je menstruace nepravidelná. Endometrium během období „nečinnosti“ významně roste, což významně zvyšuje intenzitu sekrecí. Pokud tento proces proběhne příliš rychle, zvyšuje se riziko vzniku maligních novotvarů..
 • Myom dělohy. Jedná se o benigní nádor, který je doprovázen těžkou menoragií. K hojnému a častému krvácení dochází v důsledku porušení kontraktilní funkce dělohy. Změny v ženském těle vyvolávají růst fibroidů těsně před menopauzou. Procesy mohou u postmenopauzálních žen probíhat samy.
 • Polypy endometria. Nezhoubné novotvary v děložní dutině. Vyžadují chirurgický zákrok, který má být odstraněn, jejich růst vede k hojnému výtoku, který má nepravidelnou povahu..
 • Hyperplazie endometria. V důsledku tohoto onemocnění roste vnitřní výstelka dělohy, v těžké formě (atypické) je považována za prekancerózní stav.
 • Intrauterinní antikoncepce. Všechny druhy spirál často způsobují zvýšení intenzity výtoku z dělohy.
 • Perorální léky. To platí zejména pro hormonální antikoncepci. Během období jejich příjmu může množství výtoku klesat a během přestávek vyvolávají výskyt krvácení.

Jedním z důvodů vzniku krvácení při menopauze může být užívání hormonálních léků.

Diagnózu může stanovit pouze gynekolog. K tomu využívá metody diferenciální diagnostiky. Můžete si s ním domluvit schůzku nebo získat bezplatnou konzultaci s profilem zde https: //45plus.rf/registration/.

Nebo možná je to těhotenství?

Po 45 letech věku je šance na otěhotnění výrazně snížena, ale riziko stále zůstává. Mnoho žen se zároveň po několika měsících absence menstruace přestává chránit, v důsledku čehož může dojít k těhotenství. Během tohoto období se může objevit výtok s pruhy krve a plné krvácení.

Ztráta krve naznačuje patologii těhotenství: mimoděložní lokalizace, hrozba přerušení, placenta previa. I když žena neplánuje zachránit plod, ignorování těchto příznaků může mít fatální následky..

Účinky

Krvácení z děložní dutiny může vést k různým komplikacím. Jednou z nejnebezpečnějších je posthemoragická anémie nebo hemoragický šok. K tomu dochází při silném výboji..

Infekce těla také často stoupá. V důsledku toho se vyvinou sekundární komplikace ve formě hnisavé myometritidy nebo tvorby hnisu na myomatózních uzlinách..

Pokud myom není detekován včas, žena pocítí syndrom silné bolesti v břiše a krvavý výtok. Příznaky jsou způsobeny odmítnutím fibromatózní uzliny a jejím výstupem do děložní dutiny. Komplikace je nebezpečná a vyžaduje chirurgické odstranění.

Atypické krvácení by mělo ženu upozornit v jakémkoli období menopauzy. Je důležité okamžitě konzultovat gynekologa, aby se zabránilo rozvoji komplikací.

Postmenopauzální krvácení

Po ukončení menstruace může být jedinou omluvou pro ospravedlnění výskytu krvácení pouze příjem hormonálních léků na bázi progesteronu a estrogenu. Napodobují zrání vajíčka, lze pozorovat takzvanou „menstruaci“. Všechny ostatní případy jsou známkami patologických procesů.

Diagnóza u žen po menopauze je mnohem jednodušší a žena by měla okamžitě věnovat pozornost charakteristickému příznaku. Největší nebezpečí je způsobeno rizikem vzniku maligního nádoru endometria, je doprovázeno velkým krvácením.

Rakovina je diagnostikována u 5–10% žen s krvácením z dělohy.

Mezi příčiny krvácení patří také benigní a maligní onemocnění děložního čípku, polypy, submukózní fibroidy, ovariální patologie atd. Aby se zabránilo vážným následkům, měli byste včas (každých 6 měsíců) podstoupit preventivní prohlídky u gynekologa, abyste zjistili přítomnost patologických změn. Všechny nemoci jsou léčitelné, jejich účinnost se zvyšuje s včasným odhalením nemoci.

Normální výboj

U žen v jakémkoli věku se z pochvy vylučuje určitý hlen. Je to přirozený proces a neměli byste si s ním dělat starosti. Tajemství je produkováno v děložním čípku a po zániku reprodukční funkce se zmenšuje, ale výtok je stále přítomen. Jejich úkolem je zabránit vstupu infekce do těla. U některých dam vede nedostatek sekrece k tomu, že sliznice jsou tenčí a suché..

Normální objem fyziologických sekrecí je 2–6 ml denně. U zdravých žen jsou průhledné nebo nažloutlé, bez zápachu. Pokud jde o konzistenci, tajemství by mělo být podobné rýžové vodě, protože v tekutině je kromě hlenu přítomna i lymfa a plazma. Vzhled hojného krvácení, změna vůně a barvy naznačuje patologii..

Nouzová péče doma i v nemocnici

V závislosti na intenzitě krvácení by žena měla svůj stav posoudit sama. Pokud je mírné a žena může počkat na plánovanou cestu k lékaři, používají se k zastavení děložního krvácení doma s menopauzou a stabilizaci stavu následující prostředky:

 • Nanášení za studena. Ledový obklad nebo topná podložka s velmi studenou vodou se aplikuje na dolní část břicha po dobu 10-15 minut. Zdroj chladu lze zabalit do ručníku. Postup se opakuje po 5minutové přestávce. Doba používání by měla být nejméně 1,5-2 hodiny.
 • Vložte pánev nebo polštář pod pánev, abyste zajistili odtok krve a její normální cirkulaci v životně důležitých orgánech.
 • Obnovení vodní bilance. Spolu s krví tekutina rychle opouští tělo, krev zahušťuje, což zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin. Proto byste měli hodně pít: čaj s cukrem, sladký šípkový vývar, voda s cukrem. Můžete použít lékárnu glukózy.
 • Hemostatické léky. Nedoporučuje se je používat bez předchozího jmenování lékařem.

Během tohoto období je přísně zakázáno sprchovat, vykoupat se nebo zahřívat. To vše vyvolává ještě více sekrecí, které mohou být nebezpečné pro zdraví a někdy i pro život..

Pokud je stav pacienta vážný, musí být okamžitě přivolána sanitka. Potřebné léky se vstříknou do nemocničních podmínek injekcí nebo kapátkem. Poté, co se krev zastaví, přistoupí k povinné diagnóze, která pomůže vytvořit následný algoritmus akcí. Zde jsou možné operace k odstranění polypů, nádorů nebo farmakoterapie. Závisí to na konkrétní nemoci, stadiu a závažnosti jejího průběhu..

Léčba krvácení během menopauzy se provádí až po stanovení diagnózy. O volbě metody rozhodne ošetřující lékař.

Druhy patologických výtoků

V závislosti na tom, jaké onemocnění nebo porucha se v těle vyskytuje, může mít výtok následující podobu:

 • Krvavý. Hnědá nebo jasně červená, projevující se krvácením, rozmazáním nebo růžovou tekutinou.
 • Sýr. Exsudát je bílý se silnými částicemi a nepříjemným kyselým zápachem.
 • Hnisavý. Zapáchající, silný, šedozelený odstín.
 • Sliznice. S nepříjemným zápachem konzistence připomíná pěnu, jsou bohaté a špatné.

Nejnebezpečnějším krvácením po 60 letech je děložní krvácení s hnisavou nečistotou.

Diagnóza krvácivých onemocnění během menopauzy

Jakékoli abnormální krvácení z ženských pohlavních orgánů je důvodem k okamžité konzultaci s gynekologem. Nejprve provede vyšetření k posouzení zdroje krvácení (dělohy, děložního čípku, mimoděložních orgánů), jeho intenzity a frekvence (určení typu).

Je také možné provést následující diagnostické postupy:

 • Obecný a biochemický krevní test k vyloučení anémie, stanovení ukazatelů jaterních funkcí.
 • Analýza k určení srážení krve.
 • Studium hladiny hlavních hormonů, včetně hCG (k vyloučení těhotenství).
 • Screening na přítomnost nádorových markerů v krvi.
 • Transvaginální ultrazvuk. Optimální diagnostická možnost k posouzení stavu děložního čípku, děložní dutiny.
 • MRI pánevních orgánů.
 • Barevná dopplerovská ultrasonografie genitálních cév.
 • Papový nátěr. Určuje přítomnost maligních buněk na děložním čípku.
 • Všechny druhy laboratorních studií, jejichž biomateriálem je endometrium.

Pokud existuje podezření, že příčinou krvácení jsou nemoci jiných orgánů nesouvisejících s ženským reprodukčním systémem, možná budete muset konzultovat specializované odborníky, například endokrinologa.

Menopauza a její fáze

Reprodukční období v ženském těle funguje v důsledku cyklického účinku pohlavních hormonů na něj. V menopauze funkce reprodukčního systému začíná mizet, počet vaječníkových folikulů klesá, hormonální pozadí ženy prochází významnými změnami, které ovlivňují všechny systémy těla.

V souladu s hormonálními změnami, ke kterým dochází v ženském těle, existují 4 fáze menopauzy:

 • premenopauza - začátek zániku funkce reprodukčního systému, charakterizovaný snížením sekrece estrogenu, snížením počtu ovariálních folikulů;
 • menopauza - poslední spontánní menstruace;
 • časná postmenopauza (1 - 2 roky od menopauzy) - období, během kterého jsou dokončeny změny v perimenopauzální fázi;
 • pozdní postmenopauza - období trvající až do konce života ženy, během kterého funkce vaječníků úplně přestane.

Období od nástupu menopauzy do nástupu pozdní postmenopauzy se nazývá perimenopause. To je během této doby aktivní involuční procesy v reprodukčním systému..

Jak obnovit menstruaci menopauzou, si můžete přečíst zde.

Při menopauze, krvácení: metody léčby

Okamžitě si vytvořme výhradu, že jsme kategoricky proti samoléčbě a používání lidových metod. Jakákoli terapie je předepsána pouze ošetřujícím lékařem po podrobné diagnostice. Léčba může sestávat z následujících opatření:

 • Chirurgické manipulace. Jsou povinni odstranit nádory, polypy a další novotvary. Metoda a povaha zásahu závisí na umístění patologie, její velikosti a souvisejících obtížích..
 • Škrábání endometria. Tato metoda se používá, pokud nelze zastavit krvácení. Kromě toho vám umožní provést laboratorní studii získaných tkání.
 • Hormonální terapie. Používá se, pokud neexistují zjevné důvody pro vznik výboje. Při správném předepisování léku se bere v úvahu stávající rovnováha hormonů.
 • Drogová terapie. Bez užívání drog se v žádném případě neobejdete. Mohou být předepsány pouze ošetřujícím lékařem..

Nebezpečí samopodávání hormonálních léků spočívá ve zvýšení nerovnováhy, která může vyvolat růst rakovinných buněk.

Během menopauzy roste význam systematických fyzických vyšetření. Tím se zabrání krvácení z dělohy, vážným zdravotním problémům a složitým a nákladným léčením..

Děložní krvácení u starší ženy ve věku 80 let. Fyziologické rysy ženských pohlavních orgánů. Příčiny a důsledky krvácení z dělohy u starších žen

Děložní krvácení (v lékařské terminologii, menometroragie) znamená abnormální krvácení z dělohy, které není spojeno s menstruací a s fyziologickým výtokem po porodu.

Děložní krvácení u starší ženy ve věku 80 let může znamenat rozvoj jakékoli závažné patologie. Včasné vyhledání kvalifikované pomoci včas zastaví abnormální krvácení a zabrání dalšímu rozvoji onemocnění.

Děložní krvácení ve stáří má nebezpečnou rakovinovou povahu.


Podobné patologické změny v ženském těle se objevují u starších žen během menopauzy a menopauzy. V této fázi života je žena povinna věnovat pozornost svému zdraví a okamžitě reagovat na jakékoli změny. Je třeba poznamenat, že pouze gynekolog by měl zastavit děložní krvácení, léčba problému doma může vést k nenapravitelným následkům.

Fyziologické rysy menstruačního cyklu

Menstruační cyklus je složitý mechanismus, kde existuje přímý a inverzní vztah mezi úrovněmi regulace. Pro snazší pochopení lze tento mechanismus přirovnat k pětipodlažní budově, kde každé patro interaguje s dolním a vyšším patrem. Žádná z těchto podlaží není schopna fungovat samostatně..

Stůl 1. Interakce „podlah“ menstruačního cyklu.

"Podlaha" mechanismuInterakce
První je děloha.Je to hlavní výkonný orgán ovlivněný všemi vyššími úrovněmi regulace. V souladu s tím je děložní krvácení hlavním příznakem znamenajícím vývoj konkrétní patologie. Léčba v tomto případě závisí na zjištění příčiny krvácení; symptomatická léčba není bojem proti problému..
Druhým jsou vaječníky.Jedná se o žlázy s vnitřní sekrecí, které produkují obrovské množství takových pohlavních hormonů:

 • estrogen;
 • progesteron;
 • androgen.

Vaječníky, stejně jako děloha, podléhají vlivu jiných úrovní regulace, lokalizovaných výše.

Třetí je hypofýza.Hypofýza je zodpovědná za produkci těchto hormonů:

 • FGS (folikuly stimulující hormon). Tento hormon je zodpovědný za mechanismus zrání folikulu ve vaječnících..
 • LH (luteinizace). Vrchol produkce tohoto hormonu vyvolává ovulaci, což znamená uvolnění vajíčka z vaječníků..
Za čtvrté - hypotalamus.Hypotalamus produkuje antagonisty (liberiny a statiny), které zase potlačují produkci hormonů hypofýzy. V systému menstruačního cyklu hraje důležitou roli cyklický tok hormonů do krve. Jak vyplývá z lékařských pozorování, hormony hypotalamu musí vstupovat do krve s pravidelností 1 hodiny..
Za páté - mozková kůra.Toto je centrální nervový systém. Ukazuje se tedy, že jakýkoli stresující vliv vysílá signály do mozkové kůry, odkud jsou dále posílány na všechny ostatní „úrovně“ regulace cyklu, což má silný vliv na samotný cyklus. To vysvětluje mnoho příčin děložního krvácení souvisejícího se stresem u žen..

Poznámka. Děložní krvácení je jedním z nejčastějších příznaků, které žena hledá u lékaře. Takový příznak se může objevit jak u velmi mladých žen slabšího pohlaví, tak u žen, které jsou v menopauze déle než 20 let..

Existuje mnoho důvodů pro výskyt takového nebezpečného příznaku, proto je léčba zaměřena na zjištění hlavní příčiny a poté pouze na eliminaci samotného příznaku.

Někdy u žen během menopauzy není krvácení vážným důvodem pro poplach, protože to lze usnadnit drobnými změnami v reprodukční funkci. Takové krvácení je snadno přístupné konzervativní terapii a během krátké doby úplně zmizí..

Někdy je však krvácení během menopauzy závažné a znamená vývoj komplexních onemocnění, včetně maligních novotvarů. Pochopení důvodu vzniku fyziologického krvácení pomůže stanovení predisponujících faktorů, věku a fyziologických charakteristik ženy.

Klasifikace děložního krvácení

Abnormální krvácení klasifikují lékaři na základě mnoha kritérií..

Tyto zahrnují:

 • způsobit;
 • frekvence;
 • hojnost;
 • období menstruace.

Podle původu se rozlišují:

 • děložní;
 • vaječníky;
 • iatrogenní;
 • nefunkční.

Současně se dysfunkční děložní krvácení (UBH) dělí podle povahy cyklických poruch.

Klasifikace děložního krvácení závisí na mnoha kritériích: věk, frekvence, hojnost.

Tabulka 2. Klasifikace nefunkčního děložního krvácení:

TypPopis
AnovulačníTento typ krvácení z dělohy se také nazývá jednofázové DMC. Objevují se v důsledku krátkodobé atrézie nebo perzistence (dlouhodobé přežití) folikulů.
PromenoreaCyklickost menstruace není narušena, ale jejich trvání je 7 nebo více dní.
OvulačníMá také název dvoufázový DMK. Tento typ krvácení se často vyskytuje u žen v reprodukčním věku. Patří mezi ně hypo- a hyperfunkce žlutého tělíska.
MetroragieU tohoto typu je zaznamenána nepravidelnost cyklu, která nemá určitý interval mezi ztrátou krve. Nemají nic společného s menstruací..
PolymenoreaKe ztrátě děložní krve dochází alespoň jednou za 20 dní.

Ztráta krve z dělohy může být diagnostikována u žen v jakémkoli věku, přičemž mají své vlastní charakteristiky kurzu.

S přihlédnutím k těmto kritériím budou rozlišovat:

 1. Juvenilní krvácení. Je to zaznamenáno u dívek mladších 18 let.
 2. Reprodukční. Objevují se u žen ve věku 18 let a před nástupem menopauzy.
 3. Peri a postmenopauzální. Během tohoto období se zpravidla objevují nefunkční MC, které jsou způsobeny poruchou osy hypotalamus-hypofýza-vaječníky..

Pozornost. Riziko krvácení u starších žen je způsobeno rizikem vzniku maligních nádorů. Během menopauzy se měsíční cyklus skutečně zastaví a výskyt krvácení v častých případech naznačuje vývoj jakékoli závažné patologie.

Etiologie děložního krvácení

Výskyt krvavého výtoku u starších žen téměř vždy znamená nebezpečí, protože je často známkou rozvoje rakoviny. Když nastane problém, měli byste okamžitě zaznít poplach, závratě mohou vést k nejneočekávanějším důsledkům..

Abnormální krvácení z dělohy lze nazvat jakýmkoli fyziologickým krvácením, které se objeví bez ohledu na pravidelnost menstruačního cyklu.

Abnormální gynekologové zahrnují výtok:

 • pokud je jejich trvání 7 nebo více dnů;
 • objem ztráty krve je více než 80 ml denně;
 • doba mezi krvácením je kratší než 21 dnů (menstruační cyklus).
Krvácení z dělohy lze nazvat abnormálním, pokud se objeví mimo frekvenci menstruačního cyklu..

Pro úplnou a přesnou diagnózu anomálie berou lékaři v úvahu ukazatele, jako je frekvence, pravidelnost nebo nepravidelnost výskytu, objem ztráty krve, trvání, vztah k reprodukčnímu věku a hormonálnímu pozadí.

Příčiny ztráty krve lze podmíněně rozdělit do 2 skupin:

 1. Související s reprodukční chorobou.
 2. Souvisí se systémovými poruchami.

Pokud jde o krvácení spojené se systémovými poruchami, v tomto případě jsou provokativní faktory:

 • krevní onemocnění s trombocytopenií;
 • poruchy srážení krve;
 • vaskulární patologie;
 • četné infekční nemoci.

Reprodukční onemocnění způsobující děložní krvácení jsou různorodá. Mohou to být zánětlivé, atrofické a hypertrofické změny v děloze a genitáliích. Hormonální nerovnováha také často způsobuje krvácení..

Patologický stav u starších žen je způsoben následujícími chorobami:

 • fibroidy dělohy (leiomyom, fibroidy);
 • polypy;
 • endometrióza;
 • ovulační dysfunkce;
 • iatrogenní MC;
 • rakovina endometria;
 • spirála stojící v děloze po dlouhou dobu;
 • onemocnění děložního čípku;
 • nádorové formace;
 • dysfunkce vaječníků;
 • hyperplazie endometria.

Pozornost. Hlavním rozdílem mezi krvácením z dělohy u žen ve stáří je riziko vzniku onkologie.

Během menopauzy by žena již neměla mít žádný krvavý výtok z dělohy, protože se zastaví všechny reprodukční procesy. Během tohoto období se zastaví všechny procesy menstruačního cyklu..

V tomto případě je těhotenství nemožné, protože sliznice endometria dělohy se ztenčuje, vaječníky se zmenšují, pohlavní hormony se nevyrábí, proces tvorby folikulů se zastaví. Ale menopauza se pro ženské tělo ne vždy stává klidem, špinění ve stáří vám dělá starosti a hledá pomoc od lékařů, protože MC vždy znamená patologický stav.

Důležité. I ten nejmenší výtok s kapičkami krve je považován za patologii..

Myoma

Ve svalové vrstvě dělohy (myometria) se objevuje benigní nádor - jedná se o myom. Ze všech stížností pacientů starších 50 let je myom diagnostikován u 80%.

V reprodukčním věku se fibroidy nemusí cítit žádnými známkami a po ukončení menstruačního cyklu žena objeví výskyt krvavého výtoku.

Fibroidy jsou léčeny pouze chirurgickým odstraněním novotvarů.

Pohlavní hormony ovlivňují růst benigního nádoru, a proto s nástupem menopauzy a zastavením produkce těchto hormonů se myom přestává rozvíjet. Pokud dojde k dalšímu růstu nádoru, bolesti a častému krvácení, může to znamenat vývoj maligního nádoru..

Pozornost. Pacientům s velkými fibroidy během menopauzy se nabízí podstoupit léčbu na základě chirurgického odstranění novotvaru. Někdy se rozhoduje o úplném odstranění dělohy v závislosti na velikosti myomu.

Důvody pro vývoj myomů jsou následující:

 • častý stres;
 • potrat;
 • dědičnost;
 • neplodnost;
 • cukrovka;
 • nadváha.

Polypy

Polyp je druh konvexního zesílení se žlázovou nebo vláknitou strukturou. Tvoří se v určité oblasti penisu. Tvorba polypů je doprovázena krvácením z dělohy.

Pokud je žena v reprodukčním věku, bere tato krvácení po normální menstruační cyklus, ale trvá déle (7 nebo více dní). V tomto případě polypy způsobují silnou bolest, zvláště rušivou při pohlavním styku.

V takových situacích lékař předepíše kardinální léčbu založenou na chirurgickém odstranění novotvarů..

V medicíně existují 2 typy polypů - žlázové a vláknité.

Ultrazvukové vyšetření umožňuje diagnostikovat polypy. Proto by žena během menopauzy měla navštívit gynekologa nejméně dvakrát ročně a podstoupit úplnou diagnózu.

Endometrióza

Endometrióza je onemocnění doprovázené množením buněk vnitřní sekrece dělohy mimo stěny.

Proliferace buněčné tkáně endometria za stěnami dělohy je endometrióza.

Tabulka 3. Typy endometriózy:

TypPopis
Vnitřní endometrióza (adenomyóza)Je zaznamenána fúze vnitřní a vnější vrstvy dělohy.
Endometrióza zevních genitáliíProliferace buněk je pozorována ve vaječnících a pánevním pobřišnici.

S endometriózou jakéhokoli typu se žena cítí:

 • bolestivost v pánevním pobřišnici;
 • potíže s vyprazdňováním;
 • potíže s vyprazdňováním močoviny;
 • nepravidelné děložní krvácení.

Další vývoj patologického procesu s sebou nese riziko degenerace tkání do maligních formací.

Ovulační dysfunkce

Ovulační dysfunkce je spojena s hormonálními poruchami a zhoršeným účinkem žlutého tělíska. V takových situacích je zaznamenán složitý a závažný proces hormonálního narušení, které jsou přímo spojeny se štítnou žlázou a gopothalamo-hypofyzárním systémem.

Důvody mohou být:

 • nadměrná fyzická aktivita;
 • prudká ztráta nadváhy;
 • stresové situace.

Iatrogenní MK

Iatrogenní děložní krvácení nastává při užívání léků a instrumentálních intervencí.

Běžné příčiny iatrogenního MK:

 • užívání perorálních kontraceptiv;
 • užívání protidoštičkových látek a antikoagulancií;
 • užívání některých typů antibakteriálních léků;
 • účinky glukokortikosteroidů.

Diagnostikovat iatrogenní MC je poměrně obtížné, není to vždy možné ani pro vysoce kvalifikovaného gynekologa.

Užívání perorálních kontraceptiv vyvolává děložní krvácení.

Nádorové formace

Jednou z nejčastějších příčin MC u starších žen je výskyt nádoru ve vaječnících a růst cysty. Pokud má žena během menopauzy nádor, je to téměř vždy nebezpečí pro její život..

Důležité. Podle lékařských statistik je u starších žen nejčastěji diagnostikován nádor typu serózního cystadenomu. Na druhém místě ve vývoji je papilární serózní cystadenom. O krok níže se objeví endometrioma a dermoidní cysta.

Léčebnou metodu vybírá ošetřující lékař na základě povahy nádoru a průběhu patologického procesu. K určení těchto indikátorů pacient podstoupí řadu diagnostických opatření.

K určení povahy nádoru se provádí biopsie biomateriálu odebraného během kyretáže dělohy.

Pokud má žena časté krvácení, lékař určí potřebu chirurgického čištění dělohy. Pokud výsledky biopsie prokázaly maligní povahu tvorby, musí být po odstranění nádoru předepsána chemoterapie.

Pozornost. Čím dříve je diagnostikován maligní nádor, tím vyšší je šance na uzdravení.

Dysfunkce vaječníků

Ovariální dysfunkce je nejčastějším problémem u žen před menopauzou. V této době tělo zastaví produkci pohlavních hormonů, na jejichž pozadí se mohou objevit záněty a endokrinní onemocnění.

Problém je doprovázen nepravidelnými MC s různou intenzitou.

Dysfunkce vaječníků může být způsobena polycystickým onemocněním.

Nemoci děložního čípku

Ne všechna abnormální krvácení z dělohy jsou způsobena patologickými procesy v děloze a vaječnících, často se stávají příčinou MC cervikální onemocnění..

Rakovina děložního čípku je vyvolána virem papilomu. K určení přítomnosti patologického činidla umožňují krevní testy na HPV a ultrazvukové vyšetření.

Pozornost. Bohužel není vždy možné úplně se zbavit rakoviny, nicméně pokud zahájíte léčbu v raných fázích vývoje onemocnění, můžete zpomalit proces jejího postupu..

Jiné důvody

Kromě důvodů popsaných v našem článku může být děložní krvácení vyvoláno vlivem dalších faktorů.

Tabulka 4. Další příčiny děložního krvácení u starších žen:

ZpůsobitÚčinek na ženské tělo
Endokrinní patologie.Při hypotyreóze a hypertyreóze (nedostatek a nadbytek hormonů štítné žlázy) může mít žena nepravidelné, hojné krvácení nebo je zaznamenán opačný jev - absence menstruace (pokud je žena stále v reprodukčním věku).
Užívání perorální antikoncepce.Užívání perorálních kontraceptiv může způsobit nepravidelné krvácení z dělohy. U nitroděložního tělíska může být výtok hojnější a bolestivější.
Těhotenství.Dokonce i během menopauzy má žena malou šanci na otěhotnění. Děložní krvácení v tomto případě znamená:

 • hrozba potratu;
 • mimoděložní těhotenství;
 • placenta previa.
Poruchy srážení krve.V případě poruch krvácení dochází k nepravidelnému menstruačnímu cyklu.
Polycystický vaječník.Polycystické onemocnění vaječníků způsobuje endokrinní poruchy a neschopnost uvolňovat zralé vajíčko. V takových situacích žena buď zcela postrádá výtok krve z dělohy, nebo jsou spíše vzácné a vzácné. Pokud se krvácení přesto otevře, liší se svou délkou, hojností a bolestivostí, tento stav je usnadněn množením endometria dělohy.

Jakékoli krvácení z dělohy s různou intenzitou a objemem nemohou ženy v menopauze ignorovat. Všechny z nich jsou nebezpečné, protože příčinou jejich vzhledu je vždy nějaký patologický proces v těle.

Klinický obraz děložního krvácení

U žen s nástupem 50 let začíná období menopauzy, u každé ženy však toto období začíná jiným způsobem. Menopauza je charakterizována nepravidelným menstruačním cyklem a poté dochází k útlumu..

Náhlé krvácení vás znepokojuje a poraďte se s lékařem, protože to vždy znamená vývoj konkrétní patologie. Chcete-li rozpoznat abnormální děložní krvácení, měli byste během tohoto období sledovat jejich povahu a stav těla..

Menometroragie je indikována následujícími příznaky:

 • hojnost výtoku krve nebo naopak jejich nedostatek;
 • přítomnost krevních sraženin;
 • trvání menstruace více než 7 dní;
 • nízký krevní tlak;
 • závrať;
 • obecná slabost;
 • bledost kůže;
 • vzhled výtoku po intimitě.
Děložní krvácení u starších žen je často doprovázeno závratěmi, celkovou slabostí a podrážděností..

Dojde-li k abnormálnímu krvácení u ženy, zaznamená se vysoká hojnost výtoku. Stává se, že za 1 hodinu je tampon nebo podložka naplněna na maximum. Současně slabost a závratě hovoří o patologickém stavu..

Pozornost. Pokud jsou přítomny všechny příznaky menometroragie, navíc se přidá bolest v podbřišku, krvácení však chybí, což komplikuje situaci, protože se může otevřít vnitřní děložní krvácení. Pacient naléhavě potřebuje lékařskou pomoc.

Diagnostika

K určení příčiny krvácení lékař předepisuje instrumentální diagnostické metody a laboratorní testy, zatímco před zahájením diagnostických opatření musí pečlivě shromáždit anamnézu pacientky a vyšetřit její genitálie.

Nejrozšířenější a informativní metody instrumentální diagnostiky jsou následující:

 • Transvaginální ultrazvuk;
 • MRI;
 • pozitronová emisní tomografie;
 • infúze solného roztoku sonohysterografie;
 • biopsie vnitřní slizniční vrstvy dělohy;
 • hysteroskopie;
 • kolposkopie.
Transvaginální ultrazvuk vám umožňuje získat klinický obraz uvnitř dělohy.

Jako laboratorní diagnostické metody jsou podrobné informace o zdraví pacienta poskytovány:

 • kompletní krevní obraz s krevními destičkami;
 • analýza hormonů štítné žlázy a pohlavních hormonů;
 • test srážení krve;
 • nádorové markery;
 • těhotenský test.

Po úplném vyšetření lékař stanoví diagnózu a předepíše vhodnou léčbu.

Léčba MK u starších žen

Taktika léčby děložního krvácení závisí na příčině, která způsobila nepříjemný příznak. Ve stáří je zpravidla krvácení závažné; v některých situacích může situaci napravit pouze chirurgický zákrok..

Tabulka 5. Taktika léčby děložního krvácení u starších žen v závislosti na příčině, která vyvolala patologický stav:

PatologieTaktika léčby
Identifikace patologie endometria dělohy nebo polypů s bdělostí na rakovinu.Mezi všemi způsoby léčby je jednou z nejběžnějších v takových situacích chirurgická kyretáž děložní dutiny a cervikálního kanálu. Po zákroku je biomateriál podroben histologickému vyšetření za účelem potvrzení nebo vyvrácení onkologického onemocnění. Po vyčištění jsou pacientovi předepsány hemostatické léky a astrogeny.
MyomaPři diagnostice fibroidů lékař předepisuje hysteroresektoskopii s odstraněním fibroidního uzlu. Pokud je tvorba tak rozsáhlá, je určena potřeba úplného odstranění celé dělohy spolu s přídavky.
Zapomenutá spirálaMnoho žen kvůli své lehkomyslnosti může jednoduše zapomenout na spirálu před 5 lety nebo se domnívat, že její přítomnost nemůže negativně ovlivnit jejich zdraví. Po 5 letech musí být odstraněna jakákoli spirála dělohy. Po operaci je nutné ověřit integritu stěn orgánu pomocí ultrazvukového vyšetření. Jako regenerační léčba jsou předepsány protizánětlivé léky..
Nízká koncentrace hemoglobinuNízký hemoglobin je často důsledkem vývoje mnoha patologických stavů, jedním z prvních je myom. Navíc s nedostatkem látky u člověka dochází ke zhoršení pohody, slabosti a závratí. V závislosti na stupni koncentrace hemoglobinu lékař předepisuje léky na železo. Mohou to být injekce nebo pilulky.

Pozornost. Lékařská pozorování dokazují, že u žen v menopauze je u 70% všech případů léčby příznakem MK diagnostikována rakovina endometria..

Včasná diagnostika abnormálního děložního krvácení vám umožní včas se dozvědět o vývoji onkologického procesu a zastavit další zhoršování stavu. Kromě toho chirurgická kyretáž biomateriálu umožňuje zjistit povahu nádoru: benigní nebo maligní.

Účinky

Frivolní přístup ke ztrátě krve v děloze může vést k nejneočekávanějším a nejnebezpečnějším následkům až po smrt..

Nejnebezpečnější jsou:

 • posthemoragická anémie;
 • hemoragický šok.

Takové komplikace způsobují silné krvácení. Vzestupná infekce je často komplikací, v důsledku čehož se objevují sekundární komplikace ve formě hnisavé myometritidy.

Když je myom zanedbáván, žena pociťuje silné bolesti v podbřišku doprovázené velkou ztrátou krve. Tato situace vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok..

Důležité. Atypické děložní krvácení v každé situaci vyžaduje lékařskou pomoc. Samoléčba může situaci zhoršit a vést k vážným a nenapravitelným následkům..

V souhrnu si povšimneme, že informace poskytované v naší redakci jsou informativní a zahájení vlastní diagnostiky a léčby je pro život ženy nebezpečné. Pouze vysoce kvalitní odborná pomoc umožní pozastavit nebo eliminovat patologické procesy vyvíjející se v pohlavním orgánu.

Video v tomto článku poskytne stručné informace o vývoji, průběhu a důsledcích děložního krvácení u starších žen..

Jak najít váš vaginální otvorKrok 1: Vezměte si ruční zrcadlo a umístěte jej mezi nohy, abyste viděli vulvu. Vulva jsou všechny části pohlavních orgánů, které můžete vidět z vnějšku těla.