Povaha výtoku po porodu, možné odchylky

Poslední aktualizace: 06/06/2020

Obsah článku

 • Jak dlouho trvá výtok po porodu?
 • Výtok po porodu: norma a patologie
 • Výtok, který může být známkou patologie
 • Tělo ženy v poporodním období, video
 • Menstruace a výtok po porodu
 • Poporodní zotavení

Abyste se vyhnuli možným komplikacím po porodu, musíte věnovat pozornost svému tělu a sledovat množství a složení sekrecí, tělesnou teplotu, bolest. Koneckonců, výtok po porodu naznačuje, že porodní cesty jsou otevřené a vnitřní povrch dělohy je stále ve fázi hojení, takže jakákoli infekce, která se tam dostane, může způsobit vážné problémy.

Jak dlouho trvá výtok po porodu?

Každou mladou matku zajímá, jak dlouho trvá výtok po porodu, jak dlouho trvá a v jaké situaci může být nadměrné trvání lochie známkou poruch v těle? Samozřejmě, každý případ je individuální, ale výtok u žen po porodu se obvykle zastaví o 42 dní - tak dlouho trvá období po porodu.

Doba propuštění po porodu

Výtok po porodu: norma a patologie

Jaké výtoky po porodu se považují za normální? Voní a jakou mají mít barvu - tmavou nebo světlou? Jsou doprovázeny bolestí? Někdy se ukáže, že žena nezná odpověď na tyto otázky a může se velmi bát, že se výtok objevil po porodu. Zjistíme, jaká by měla být normální lochie a po kolika dnech se výtok po porodu obvykle zastaví.?

Lochia je obvykle velmi bohatá v prvních hodinách po porodu. Současně je nesmírně důležité kontrolovat jejich objem lékařem. Z tohoto důvodu se ženám nedoporučuje používat hygienické vložky, ale upřednostňovat absorpční pleny, které umožní lékaři přesněji posoudit intenzitu vypouštění a nevynechat komplikace, jako je děložní krvácení..

Abychom zhruba odhadli objem lochie, stojí za zvážení, že hmotnost dělohy bezprostředně po narození dítěte je asi 1 kilogram, zatímco po ukončení výtoku, kontrakce a hojení vnitřního povrchu dělohy jeho hmotnost nepřesahuje 60 gramů.

Je pozoruhodné, že v poporodním období je lochie z 80% tvořena krví v nezměněné formě (krevní destičky, leukocyty a erytrocyty), takže výtok může mít charakteristický nasládlý zápach. Zbývajících 20% normálního výtoku v prvních hodinách po porodu je speciální sekrece děložních žláz, které jsou odpovědné za rychlé zotavení a hojení povrchu dělohy.

Následující dny budou známky normálního poporodního výtoku postupně klesat na intenzitě. V prvních dnech by objem vypouštění neměl být větší než 400 ml a úplné zastavení lochie je pozorováno 6-8 týdnů po narození dítěte.

První dny v lochii mohou být patrné krevní sraženiny. Avšak po 7-10 dnech nejsou takové sraženiny pozorovány v normálních sekrecích. V průběhu času mění špinění po porodu barvu. Na začátku období po porodu má lochie jasně červenou barvu, do poloviny období se hnědý výtok po porodu stává normou a v poslední době jsou nahrazeny průhledným slizovitým výbojem. Hlen označuje hojení dělohy.

Výtok, který může být známkou patologie

Pokud máte po porodu malý výtok nebo se náhle zastavili, může to být jasný příznak patologie - lochiometry. Důvodem pro snížení nebo úplné zastavení lochie může být křeč děložního čípku, který jednoduše „neuvolňuje“ výtok ven. To platí zejména pro první dny po narození dítěte. Tato odchylka od normy je charakterizována zpožděním v děložní dutině lochie, v důsledku čehož je orgán protažen. Současně žena cítí tíhu a bolest v dolní části břicha, děloha se zvětšuje, horečka začíná vzestupem teploty na 38-40 stupňů. Pokud se neporadíte s lékařem včas, může se vyvinout zánět endometritidy dělohy. Pro léčbu jsou lochiometry obvykle předepisovány antispazmodické a redukční léky, méně často antibiotika. Někdy je eliminace akumulace lochie možná pouze vyprázdněním děložní dutiny.

Žena po porodu

Dalším důvodem k naléhavé návštěvě lékaře je hojný, silný výtok po porodu. Tento příznak může být známkou abnormalit v procesu kontrakce dělohy a také signalizovat porušení srážení krve. Obě podmínky představují hrozbu pro život ženy, a proto vyžadují okamžitá opatření..

Také někdy v prvních několika hodinách po porodu dochází ke krvácení ze stehů položených na slzy v porodních cestách. Obvykle se to stane, pokud nejsou splněny požadavky na zajištění maximálního odpočinku těchto zón - vyloučení fyzické aktivity, sexuální odpočinek, kontrola namáhání a povaha stolice, žádný tlak na švy. Pokud k takové situaci dojde, je důležité okamžitě vyhledat lékaře..

Jiné příznaky patologie v povaze a množství výtoku

Ukončení vybíjení dříve než 6 týdnů po porodu (40-50 dní). Výjimkou jsou případy předčasného ukončení kojení. V takových situacích může mladá matka začít obnovovat menstruační cyklus, zatímco kojící žena má obvykle první menstruaci mnohem později. Je to způsobeno produkcí speciálního hormonu (prolaktinu), který je odpovědný za kojení, v těle kojící matky. Určitá hladina prolaktinu interferuje s tvorbou nového vajíčka a může potlačit proces ovulace (ale to neposkytuje 100% antikoncepci), což brání mužům začít před ukončením kojení.

Pokud se 7-10 dní po porodu objeví světlé skvrny, je o tom naléhavě nutné informovat lékaře. Podobnou situaci lze pozorovat, pokud je hojení dělohy pomalé nebo nesprávné..

Pokud výtok s krevními sraženinami po porodu skončil a začal znovu, také stojí za to co nejdříve jít do nemocnice. To může naznačovat náhlý nástup děložního krvácení..

Někdy po porodu se objeví hnisavý nazelenalý nebo žlutý výtok s nepříjemným zápachem. Tato situace obvykle naznačuje, že infekce vstoupila do dělohy. Takový pach je často známkou již vzniklé endometritidy, jejíž léčba vyžaduje hospitalizaci v nemocnici a komplexní léčbu krok za krokem.

Směs bílých vloček s kyselou vůní, konzistence připomínající tvaroh, se svěděním a zarudnutím pochvy a bolestivým močením, svědčí o drozdech. Měli byste o tom také informovat svého lékaře, protože infekce kvasinkovými houbami přináší ženě mnoho nepříjemností..

Další příznaky, které by vás měly upozornit v období po porodu

Kromě prudké změny v povaze a intenzitě výtoku by žena měla být upozorněna na další nepříjemné příznaky. Prvním z nich je bolest v podbřišku. Samozřejmě, že v prvních dnech se děloha intenzivně stahuje, což způsobuje paroxysmální nepohodlí v dolní části břicha, zejména zhoršené kojením. Nárůst bolestivých pocitů, výskyt ostrých křečí by však měl být důvodem pro naléhavou návštěvu gynekologa.

Dalším jistým příznakem poruchy funkce těla je zvýšení tělesné teploty. Zde je pouze nutné vyloučit výskyt stagnace mléka v prsu - laktostázu, která způsobuje prudké a silné zvýšení tělesné teploty. Pokud na hrudi není bolest a „tíže“ a tělesná teplota je vyšší než 37 stupňů, měli byste naplánovat návštěvu lékaře. Možná se tímto způsobem objeví infekce v děložní dutině. Mezi další příznaky infekčních komplikací patří celková nevolnost, bolesti hlavy, závratě, bolesti těla a kloubů..

Tělo ženy v poporodním období, video

Porodník, gynekolog Kovaleva Irina Vladimirovna v poporodním období. Zdroj - kliniky Skandinávie

Menstruace a výtok po porodu

Jak bylo uvedeno výše, začátek menstruačního cyklu v poporodním období závisí na povaze výživy dítěte. Pokud je plně kojen, menstruace obvykle chybí po celou dobu krmení. V případě smíšeného krmení se menstruace vrátí po 4–5 měsících. Pokud matka z nějakého důvodu nedojčí dítě (například při absenci mléka), cyklus se obnoví po několika měsících.

V každém případě, kdykoli se obnoví menstruace ženy, mladé matky často zaznamenávají výskyt acyklického výtoku po porodu, nestabilitu cyklu a zpoždění nástupu první menstruace. Pokud máte některý z těchto příznaků, nebojte se, ale pro svůj vlastní klid o tom informujte svého lékaře..

Poporodní zotavení

Každá žena v poporodním období by měla vědět, že kojení je vynikající prevencí všech druhů komplikací. Koneckonců, když je dítě aplikováno na prsa, okamžitě se uvolní hormon oxytocin, který také způsobuje kontrakce dělohy. Po krmení může žena pozorovat viditelné zvýšení výtoku, které je spojeno přesně s kontrakcí svalů dělohy a nemělo by vyvolávat obavy.

Pro urychlení kontrakce dělohy by měl být močový měchýř včas vyprázdněn. V období po porodu je vhodné to dělat každé tři hodiny, i když žena nemá výrazný pocit plného močového měchýře a vyhýbá se zácpě.

Během 1-2 měsíců po porodu nemůže být výtok absorbován pomocí tamponů, a to právě proto, že neodstraňují lochii, ale jednoduše je absorbují. To může vést k množení patogenních bakterií a mikroorganismů. Místo tamponů se doporučují vložky nebo pleny. Vyberte si neochucené produkty, protože musíte kontrolovat nejen barvu a množství lochie, ale také jejich vůni.

Dobrá osobní hygiena je nezbytná. Zvláště stojí za to sledovat hygienu genitálií jeden až dva týdny po porodu, kdy je výtok stále krvavý. V tuto chvíli je zakázáno vykoupat se, omezeno pouze na sprchu. Proud vody ze sprchy by neměl být příliš silný a měl by směřovat zepředu dozadu - a pouze zvenčí. Pro bezpečné čištění vnějších pohlavních orgánů a vaginální sliznice se doporučuje používat speciální přípravky - například mycí gely Ginokomfort pro intimní hygienu. Tyto fondy byly vyvinuty specialisty farmaceutické společnosti VERTEX, vyznačují se bezpečným složením, které zahrnuje přírodní účinné látky, a také mají všechny potřebné certifikáty, certifikáty a další potřebné dokumenty..

Sexuální odpočinek trvá až 42 dní a intimní vztahy jsou obnoveny až po kontrolním ultrazvuku pánevních orgánů, vyšetření porodníkem-gynekologem a adekvátní volbě metody antikoncepce.

Sportovní aktivity po porodu
Prameny:

 1. VČASNÁ DIAGNOSTIKA A PREVENCE PODVOLENÍ POSTPORODÍ Naumkin N.N., Ivanyan A.N., Smirnova T.I. // Bulletin of new medical technologies. - 2008. - č. 2. - S. 46-48.
 2. KYTOLOGIE DĚLNÍ LOCHIE V ENDOMETRITIS PO PRÁCI. Kupert M.A., Kupert A.F., Solodun P.V. // Acta Biomedica Scientifica. - 2004. - č. 2. - S. 172-175.

Cystická fibróza: moderní úspěchy a současné problémy. Kapranov N.I. et al // M., - 2005.

Hodnota cytologického vyšetření lochie při hodnocení stavu dělohy v poporodním období. Z.K. Fursov. A.P. Nikonov, N.A. Lutfulaeva, E.A. Kuchurova // Porodnictví a gynekologie. - 1991. - č. 1. S. 45-49.

Pooperační hnisavé septické komplikace v porodnictví (predikce, prevence, včasná diagnostika a terapie). Kryukovskij S.B. // Dis. dr. Miláček. Sciences. - M., -2002. - S. 266.

Krvavý výtok po porodu, jeden měsíc po porodu

V důsledku těhotenství a porodu dochází v těle ženy k vážným změnám. Návrat do normálu bude nějakou dobu trvat. V důsledku zahrnutí mechanismů obnovy se začíná objevovat výtok po porodu - lochia. Mohou být fyziologické nebo patologické..

Krvavý výtok po porodu

Během těhotenství se objem krve cirkulující v těle ženy může významně zvýšit. Statistiky ukazují, že jeho množství se může zvýšit o 30-50%. To je nezbytné k zajištění toho, aby dítě dostávalo odpovídající výživu a přísun. Tímto způsobem se navíc vytváří rezerva krve, která usnadňuje proces porodu a poporodní zotavení. Dochází k expanzi cév dělohy. V době, kdy se dítě narodí, jeho zásoba krve dosáhne svého maxima.

Lochia se objevuje kvůli skutečnosti, že během porodu dochází k poškození sliznice a cév dělohy. Tento jev je zvláště pozorován v místě připojení placenty. Po narození dítěte se děloha začne čistit. Musí se zbavit zbytků plodového měchýře, krevních sraženin a odlupovaného epitelu. Sekrece také obsahují směs, která se vytváří v cervikálním kanálu..

Lochia je pozorována, dokud se všechny rány v děložní dutině nezhojí a nemůže se vrátit do normálního stavu. Během zotavení se normalizuje velikost orgánu a obnovuje se epitel. Pokud očistný proces probíhá bez komplikací, lochie se zastaví po 5-8 týdnech. Přesná doba vybíjení závisí na následujících faktorech:

 • fyzická aktivita ženy;
 • schopnost dělohy se stahovat;
 • laktace;
 • věk ženy;
 • srážení krve;
 • stav tkání dělohy;
 • stav hematopoetického systému.

První tři dny lochie připomínají klasickou menstruaci. Jejich objem se postupně zmenšuje. Zpočátku to může být až 500 ml denně. Časem množství vypouštění klesá na 100 mililitrů denně..

Existuje několik typů poporodního výtoku. Odborníci do seznamu zahrnují následující typy lochií:

 1. Krvavý. Toto je první poporodní výtok. Obvykle mají jasně červenou barvu. Voní jako čerstvá krev. Výtok se skládá z krvavých sraženin a částic mrtvé tkáně. Obsahují velké množství erytrocytů, které určují barvu lochie.
 2. Serózní lochie. Objeví se přibližně 4 dny po dodání. Jsou světlejší barvy než špinění. Serózní lochie jsou hnědavě růžové. Počet červených krvinek v nich klesá. V tomto případě je pozorován nárůst počtu leukocytů. Výtok má zatuchlý zápach.
 3. Bílá lochia. Objeví se 10. den po porodu. Výtok se konečně rozjasní a nažloutne. Mají tekutou konzistenci. Necítí. Postupně množství výboje klesá. Stávají se štíhlejšími a kvetoucími. 5-6 týdnů po porodu obsahuje výtok pouze hlen z cervikálního kanálu děložního čípku.

Aby se vytlačila mrtvá tkáň, hlen a další produkty, které zůstaly v těle po porodu, děloha se stahuje. To vede k bolesti v dolní části břicha. Připomínají kontrakce. Po opakovaném porodu se pocity bolesti zvyšují.

Někdy po 3 týdnech se může objevit černá lochie. Pokud neexistují žádné bolestivé příznaky a nepříjemný zápach, považuje se takové vypouštění za patologii. Mohou vzniknout v důsledku hormonálních procesů v těle a také změn ve složení hlenu.

Pozdní poporodní výtok

Krvácení může také nastat měsíc po porodu. Později může být lochie vyvolána různými faktory. V normální situaci kontrakce dělohy pokračuje po určitou dobu po porodu. Zintenzivňují se, když si žena vloží dítě do prsou. To pomáhá děloze očistit se od krevních částic a sraženin v ní. Pokud žena nedojčí, nenastává hormon prolaktin, který stimuluje kontrakci dělohy. To se stává důvodem pomalého čištění orgánu. Pokud ve výtoku nejsou žádné krevní sraženiny a lochie nemají nepříjemný zápach, není důvod se obávat. Postupně se vypouštění zastaví.

Existuje řada dalších důvodů, které prodlužují dobu čištění dělohy po porodu. Seznam obsahuje:

 1. Porucha srážení krve. Pokud je problém znám předem, je nutné o něm informovat lékaře ve fázi plánování těhotenství. Žena by měla být připravena na přirozené krvácení, které bude trvat mnohem déle..
 2. Velké ovoce. To způsobí, že se děloha během těhotenství více protahuje. Podobný jev lze pozorovat, pokud existuje několik druhů ovoce. Silné protahování prodlužuje čas potřebný pro návrat orgánu do předchozí velikosti.
 3. Porod byl proveden císařským řezem. V důsledku toho se na děloze vytvoří steh. Brání jí ve správném uzavírání smluv. Výsledkem je zpomalení procesu obnovy. Podobný jev lze pozorovat, pokud došlo k poraněním a prasklinám během porodu, stejně jako k otevření silného krvácení, které vyžadovalo chirurgický zákrok a šití.
 4. Děloha obsahuje polypy, myomy a myomy, které jí brání v normálním kontrakci. To vše vede ke prodloužení doby vybíjení..

Žena obvykle nemá menstruaci do 2 měsíců po porodu. Pravidlo se však vztahuje pouze na kojící pacientky. V tomto případě se uvolňuje prolaktin, který inhibuje produkci estrogenu, který je zodpovědný za zrání folikulu a obnovení menstruačního cyklu. U žen, které z nějakého důvodu nepřipojily dítě k prsu, se menstruace může zotavit během 1-1,5 měsíce po porodu. Takové jevy jsou považovány za pozitivní znamení. Vzhled menstruace naznačuje rychlé zotavení dělohy a hormonální hladiny. Během menstruace se výtok stává bohatým a jasným. Žena v období po porodu se musí ujistit, že jde skutečně o menstruaci. Je třeba si uvědomit, že existuje riziko krvácení z dělohy, které vyžaduje neodkladnou péči..

Patologické výtoky po porodu a důvody jejich vzniku

Pokud se lochie začala zmenšovat, ale pak se jejich objem prudce zvýšil, je to důvod k obavám. Tento příznak může naznačovat otevření děložního krvácení. Pokud je standardní vložka nasáklá krví za 40-60 minut, jedná se o vnitřní krvácení.

Pokud výtok získá hnilobný zápach nebo se stane žlutozeleným, může to znamenat vývoj zánětlivého procesu ve vnitřních pohlavních orgánech. Příčiny jeho výskytu mohou být ohyb děložní trubice a hromadění lochie. Zánětlivý proces, který se vyvinul v děloze, může způsobit endometritidu. Tento jev je doprovázen silnou bolestí lokalizovanou v dolní části břicha. Kromě toho dochází ke zvýšení tělesné teploty a výskytu hnisavého výboje. V boji proti patologii lékař předepíše antibakteriální léky a kyretáž dělohy.

Následující příznaky mohou také naznačovat přítomnost patologií:

 • žena má zvýšenou tělesnou teplotu;
 • ve výtoku se objevují hleny a sraženiny;
 • dochází k obecnému zhoršení blahobytu;
 • slabost je přítomna;
 • bolest v podbřišku.

Příčinou přetrvávajícího krvácení v prvních hodinách po porodu může být prasknutí děložního čípku, pokud byly špatně přišity nebo zůstaly bez povšimnutí. V tomto případě je lokální krvácení pozorováno v tkáních pochvy a perinea. Po důkladném vyšetření lékař otevře hematom a znovu ušije slzy. Důsledkem děložního krvácení může být rozvoj anémie. Toto jméno bylo dáno nedostatkem hemoglobinu a v důsledku toho porušením dodávky kyslíku do tkání těla. Pokud žena v tomto stavu kojí dítě, nemůže se u něj také vyvinout. Seznam dalších důvodů vedoucích ke vzniku krvavého výtoku měsíc po porodu může zahrnovat:

 1. Části placenty a membrány zůstaly v děloze. To významně zpomaluje proces hojení a může vyvolat vznik silného krvácení, které se vyvíjí náhle. Jeho charakteristickým rysem je absence bolesti.
 2. Dochází k atonii nebo hypotenzi dělohy. Patologie je spojena s jejím nadměrným roztahováním, ochablostí nebo oslabením. Pokud je pozorována slabá kontraktilní aktivita, krev z pochvy vytéká buď kontinuálním proudem, nebo odděleně. Tento stav je nebezpečný pro život ženy a vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc.
 3. Nadměrné cvičení po porodu. Podobný jev je pozorován v důsledku příliš brzkého pohlavního styku..
 4. Malá menstruace. Tento název byl dán postupnému návratu ženského reprodukčního systému k menstruační funkci. U některých skupin porodních žen začíná být 21. až 28. den zaznamenán opakovaný výskyt krvavého výtoku.

Diagnostické testy

Pokud má žena sklon ke krvácení, provede se úplná diagnostika. Lékař zkontroluje u pacienta patologie spojené s chronickými a genetickými chorobami. Bude brána v úvahu velikost dělohy a srážení krve. Při pozdním výtoku krve po porodu zahrnuje vyšetření následující studie:

 • měření tělesné teploty, krevního tlaku a pulzu;
 • kontrola fundusu dělohy;
 • provádění obecné diagnostiky;
 • vyšetření pohlavních orgánů;
 • obecné analýzy a ultrazvuk.

Pokud se u ženy objeví měsíc po porodu jasně červený výtok, vyšetření začíná kontrolou fundusu dělohy a močového měchýře. Poté se hodnotí kvalita a množství lochie. Za tímto účelem zvážte těsnění 15 minut po naplnění..

Poranění často vedou k rozvoji krvácení, kvůli kterému se děloha nemůže smrštit a vrátit se do předchozí podoby. Pokud se při kontrole orgánu nezjistí žádné abnormality, vezme se v úvahu přítomnost bolesti u ženy a výsledek vyšetření pochvy. Je sledován celkový stav pacienta. Lékař měří puls, tělesnou teplotu a krevní tlak. Normálně by měla být pokožka pacienta světlá a rty by měly být růžové. Sliznice by neměly být suché.

Při vnitřním krvácení je pozorována silná bolest. Vagina je oteklá. Kůže získává tmavě modrý odstín. Poté se může objevit černý výboj. Pokud jsou přítomny všechny výše uvedené příznaky, znamená to přítomnost tržné rány uvnitř nebo vně.

Léčba patologie

Léčba děložního krvácení závisí na stavu ženy. Proces probíhá po etapách. Zpočátku se provádí diagnostika a vyšetření, během nichž jsou identifikovány příčiny patologie. Po celou tu dobu jsou monitorovány tlak a puls.

Práce dělohy se obnovuje užíváním drog. Léky jsou vybírány individuálně. Chlad se aplikuje na dolní část břicha, aby se uvolnily křeče a zastavilo krvácení. Pokud se objeví měsíc po porodu, může být pacientovi předepsán oxytocin. Léčba se používá ke stimulaci svalové kontrakce. Aplikuje se jako kapátko během porodu nebo po narození dítěte. Dále se používá methylergometrin. Činidlo se podává intramuskulárně. Používá se pouze v období po porodu. Léčba urychluje kontrakci svalů dělohy.

Specialista vyšetří dělohu a zavede tampon obsahující kontrakční pomůcku. Pokud části placenty zůstanou uvnitř, provádí se čištění orgánů v celkové anestezii..

Pokud nelze krvácení zastavit, je problém vyřešen chirurgickým zákrokem. Lékař může:

 • mačkání v poškozených nádobách;
 • šití tržných ran a poranění uvnitř orgánů;
 • odstranění dělohy.

Chirurgie se provádí pouze jako poslední možnost. Všechny chirurgické zákroky se provádějí v celkové anestezii. Pokud dojde k těžké ztrátě krve, je možná transfuze krve.

Výtok po porodu: příznaky patologie

Vaginální sekrece je přirozený jev. Změny sekrece jsou nejaktivnější v reprodukčním věku a ovlivňují nejen menstruační cyklus a těhotenství, ale také období po porodu. Během početí a porodu dítěte dochází v reprodukčním systému k mnoha závažným změnám zaměřeným na přípravu na porod. Samotný porod se také stává zkouškou pro ženské tělo a traumatizuje ho..

Výtok po porodu vyvolává u čerstvých matek mnoho otázek a protichůdných recenzí, protože naznačuje, jak se jejich tělo obnovuje..

Vlastnosti sekrece po porodu

Výtok, který se objeví po narození dítěte, se nazývá lochia. Stejně jako obvyklé tajemství jsou složeny z hlenu. Jejich složení je však ozvláštněno krví, plazmou a odmítnutou tkání z dělohy..

Ve třetím porodu a v časném období po porodu, což je přibližně dvě hodiny po narození dítěte, je placenta odmítnuta. Proces zanechává otevřenou ránu na děloze..

Objem krvavé leucorrhoea během tohoto období může být dvakrát rychlejší než menstruace..

Kontrakce dělohy, které vyvolávají uvolnění lochie, jsou zesíleny pod vlivem speciálních stimulačních léků. To je nezbytné, aby se zabránilo stagnaci sekrecí, zvyšuje se však riziko patologického krvácení, které vyžaduje neustálý lékařský dohled. S pozitivní dynamikou je po několika hodinách těhotná žena převedena na oddělení, kde pravidelně navštěvuje zdravotní sestra nebo lékař.

První 3 nebo 4 dny po porodu je výtok hojný, má podobnou barvu a vůni jako menstruace. Pak se jejich objem postupně zmenšuje. Asi po 7 dnech se leucorrhoea stává slizovější a množství krve v přípravku začíná rychle klesat.

Když lochie končí, jsou nahrazeny obvyklou vaginální sekrecí..

První ovulace nastává 1,5 nebo 2 měsíce po porodu a výtok se začíná měnit pod vlivem normálního menstruačního cyklu. A také existují chvíle, kdy k zotavení dochází již ve čtvrtém týdnu..

Pokud se sekrece lochie zastavila příliš brzy, je bezpodmínečně nutné navštívit lékaře, aby se ujistil, že se tělo konečně uzdravilo a neexistují žádné patologie.

Pokud se krvavá leucorrhoea obnovila jeden a půl nebo dva měsíce po porodu, může to být způsobeno nástupem menstruace. Ale neměly by být těžší než normální menstruační krvácení..

Kritéria pro hodnocení poporodního propuštění

Celý tento proces je zaměřen na obnovení funkcí reprodukčního systému, jakož i na čištění a regeneraci dělohy. Pochopení jeho funkcí je důležité, abyste pochopili, co se s vámi děje, a také to, jaká je rychlost a odchylky ve výtoku po porodu..

Chcete-li pochopit, zda existuje důvod k obavám, musíte vyhodnotit leucorrhoea na základě následujících charakteristik:

 • doba trvání;
 • objem;
 • vzhled;
 • celková pohoda.

Jelikož je imunitní systém a celé tělo příliš oslabené, poporodní období se stává nejen časem pro získání radosti z mateřství, ale také doprovodným obdobím úzkosti pro matku..

Jaký by měl být výtok bezprostředně po porodu a v pozdním období po porodu je ovlivněn individuálními charakteristikami organismu a tím, jak prošly období těhotenství a porodu.

Změny hormonálních hladin jsou také jádrem toho, co se děje. Pokud byly na začátku těhotenství přeuspořádány hormony, aby se podpořil proces nosení a ochrany plodu, je nyní jejich hlavním úkolem vrátit se k negravidní frekvenci. Nesmíme také zapomenout, že se objevil nový úkol - kojení a práce hormonů je aktivně zaměřena na udržení laktace..

Trvání a objem vylučované sekrece

Jak dlouho může po porodu dojít k výtoku? Za normálních okolností bude vzhled lochie pokračovat, dokud se děloha úplně nezhojí a endometrium se neobnoví. U zdravých žen tento proces trvá jeden až jeden a půl měsíce (4–6 týdnů). Vzhledem k individuálním charakteristikám může tento proces trvat o něco déle, proto se v normálním rozmezí berou v úvahu období dvou měsíců..

Zpočátku je krvácení velmi silné a vyžaduje použití pleny a poté speciální polštářky po porodu. Postupně, jak se děloha zotavuje, objem sekrecí bude klesat, dokud lochie neprojde a normální menstruační cyklus se nevrátí..

Hormony uvolňované během laktace a kojení jsou schopny zvýšit kontrakce dělohy, čím častěji žena kojí, tím větší je sekrece. Pokud nekojíte, výtok se vrátí k normálu rychleji a menstruace přijde..

Pokud je lochie přidělena příliš dlouho a jejich počet se nesníží, měla by mladá matka vyhledat radu od gynekologa, protože existuje nebezpečí porušení období zotavení.

Změny barev

První dny po narození dítěte bude mít lochia intenzivní šarlatový odstín..

Postupně se množství krevních nečistot bude snižovat a po 10 dnech lze pozorovat červený výtok ve formě malých červených sraženin ve složení tekutého hlenu. Nečistoty žlutého odstínu mohou mít krvavý charakter.

Vzhled ichoru nemluví o patologii, je izolován hojením ran.

Nezapomeňte však, že podmíněně patogenní mikroorganismy přítomné ve vaginální mikroflóře mohou tento stav využít..

Jasnou nebo tmavě žlutou leucorrhoea nelze považovat za normální, protože mohou být posly zánětlivého procesu způsobeného bakteriemi.

Chcete-li určit možnosti normálního vzhledu lochie v různých fázích období po porodu, můžete je porovnat z fotografií dostupných v síti. Je ale třeba připomenout, že se nejedná o pomůcku pro vlastní diagnostiku, a pokud máte podezření na odchylku od normy, měli byste se poradit s lékařem.

Asi 2 týdny po porodu je ve výtoku velmi málo krve. Na konci menstruace se barva změní na žlutavě bílou s hnědými nebo růžovými nečistotami.

Existují časté případy, kdy uprostřed období zotavení přestanou nějaké nečistoty krve vyniknout a obtěžovat mladou matku. To se však nemusí stát a krvavý výtok se obzvláště zesílí během kojení, což je vyvoláno intenzivnějšími svalovými kontrakcemi v děloze..

Křečové bolesti a červené výtoky během kojení po druhém porodu jsou pociťovány mnohem silněji než po prvním.

Stává se také, že místo růžové nebo hnědé lochie se po 15 dnech objeví černý výtok. Pokud nejsou doprovázeny malátností a nepříjemným zápachem a objem vylučované sekrece se nezvýšil, lze předpokládat, že viníkem tohoto procesu jsou hormonální poruchy. Samo o sobě to není známka patologie, ale vyžaduje pozornost gynekologa.

Obecná pohoda

Po narození dítěte se žena přirozeně cítí slabá a bolestivá. Kontrakce dělohy mohou v prvních dnech poporodního období způsobit křečovitou bolest v podbřišku. Podobný příznak pak může ženu při kojení obtěžovat..

Nepřiměřený výskyt bolesti, stejně jako syndrom silné bolesti, však vyžaduje naléhavou návštěvu lékaře a není normou..

Zvýšení tělesné teploty nelze ignorovat. Prudké zvýšení může být vyvoláno poruchami procesu laktace nebo zánětem dělohy. Obzvláště stojí za to být opatrný, pokud je podobný příznak doprovázen závratěmi, hojnou krvavou leucorrhoea a nevolností..

Pokud narazíte na některý z výše uvedených příznaků, okamžitě zavolejte sanitku. Pocit tohoto způsobu může signalizovat ohrožení života ženy..

Patologické poruchy

Malé množství výtoku po porodu nebo jejich náhlé předčasné ukončení často naznačuje patologické poruchy reprodukčního systému. Nízká lochie nebo jejich absence obvykle naznačuje jejich stagnaci v děložní dutině.

Tato patologie se nazývá lochiometr. K tomuto stavu dochází ze dvou důvodů:

 1. Normálnímu výstupu z lochies něco brání. Příčinou je nejčastěji zablokování děložního čípku sraženinami, které zahrnují hlen, krev a odmítnuté organické prvky.
 2. Nedostatečná kontraktilita dělohy. Může být oslabena několika faktory, včetně abnormalit porodu, křečí vnitřního hltanu, polyhydramnionu a císařského řezu.

Hrozba takového stavu ve vývoji endometritidy - akutního zánětu dělohy. Aby se předešlo těmto komplikacím, jsou kontrakce uměle vyvolávány léky. Pokud důvod není v kontraktilní aktivitě nebo je stav příliš pokročilý, může být nutné vyčistit děložní dutinu od stagnujícího lochie.

Existuje také nebezpečí opaku. Když lochie postupně zmizí a krvácení prudce zesílí. Takovou situaci mohou vyvolat také patologické stavy kontraktilní aktivity nebo rozvoj anémie..

Pokud dojde k náhlému a silnému krvácení, musíte okamžitě zavolat sanitku. Tento stav je pro život ženy velmi nebezpečný..

Poporodní výtok s nepřirozenou barvou a nepříjemným zápachem naznačuje infekční infekci během rehabilitace. Světle zelená, šedá nebo jasně žlutá leucorrhoea jsou důsledkem bakteriální aktivity a rozvoje infekčního zánětu.

Obvykle mají nepříjemnou rybí nebo shnilou vůni. Kandidóza se nazývá „drozd“ kvůli charakteristické vůni fermentovaného mléka a tvarované struktuře bílého výtoku.

Infekce je doprovázena příznaky, jako je pálení, svědění a zarudnutí genitálií.

Kromě proniklých bakterií mohou oportunní mikroorganismy narušit zdravou mikroflóru. Užívání antibiotik, oslabená imunita a hormonální změny vedou ke snížení požadovaného počtu laktobacilů. Kyselé prostředí je nahrazeno alkalickým prostředím, které je příznivé pro reprodukci bakteriálních kmenů.

Pronikání škodlivých infekcí může také vyvolat zánět v děložní dutině a vést k vážným komplikacím a krvácení, které ohrožují zdraví ženy a budoucí těhotenství..

Poporodní období je v životě ženy obtížným obdobím. Péče o dlouho očekávané dítě vyžaduje spoustu času a úsilí, ale nově vyrobená matka by neměla zapomenout na své vlastní blaho. Musíte věnovat zvláštní pozornost sekreci po porodu a sledovat proces obnovy těla.

Výtok po porodu (lochie): norma a patologie

První den po porodu považuje většina matek krvavé výtoky z dělohy za samozřejmost, ale týden nebo dva průchody a začnou se objevovat otázky. Proč je to nějaká žlutá? Je to v pořádku, když to tak voní? Kdy to všechno skončí? Je to stále poporodní výtok, nebo je to již menstruace? Pojďme na to přijít společně!

Co je lochia

Lochia dostala své jméno, pro ruské ucho trochu legrační, podle řeckého λοχεια - porodu. Navenek někdy připomínají menstruační tok, ale ve skutečnosti to tak není: vše, co by tam mohlo přetrvávat od okamžiku těhotenství, je „evakuováno“ z dělohy. To znamená, že to není jen krev a výstelka (vnitřní vrstva) dělohy, ale také buňky placenty, zbytky membrán a plodové vody atd..

Krvavý výtok: až pět dní po porodu

Během těhotenství je děloha naplněna krví jako houba. Během porodu se začíná stahovat (musíte dítě „vytlačit“) a tento kompresní proces pokračuje i po porodu. Krev z ní vytéká jako voda z mokré houby, pokud ji stisknete v pěst.

Samozřejmě je důležité snížit ztrátu krve: za tímto účelem se na ženu, která právě porodila, umístí ledový obklad (pod vlivem chladu se kapiláry zmenší, krvácení se zastaví), pokud toto opatření nepomůže, podá se injekce hormonu oxytocinu (způsobí křeč dělohy, připomíná kontrakci a malý krevní cévy jsou „sevřeny“). Tuto intervenci nelze považovat za nadměrnou a nepřirozenou: oxytocin je náš vlastní hormon, který se aktivně vylučuje během porodu a během kojení. Pokud však dojde k poruše a je málo „vnitřního“ oxytocinu, je docela možné doplnit jeho zásoby „zvenčí“.

Obdivovatelé přirozeného porodu by měli věnovat pozornost skutečnosti, že v šarlatánství byly velmi běžné různé bylinné přípravky na zmenšení dělohy a snížení děložního krvácení, takže naši předkové nedali přírodě všechno. Ale moderní léky jsou samozřejmě přesnější a účinnější..

Jak vypadají lochie: krvavý výtok se sraženinami, první den - jasná šarlatová barva.

Kolik výtoku: hned po porodu může žena ztratit až půl litru krve.

Kdy se začít obávat: Pokud musíte vyměnit více než jednu maxi vložku za hodinu, musíte to oznámit svému lékaři nebo, pokud jste již doma, zavolat sanitku. Pokud se výtok náhle zastaví, musíte také navštívit lékaře (to znamená, že velká krevní sraženina zablokovala děložní čípek a veškerý výtok zůstává uvnitř).

Co dělat: Udržujte osobní hygienu a sledujte včasné vyprazdňování střev a močového měchýře. Když po porodu děloha prudce poklesne, střeva i močový měchýř jsou v „neobvykle“ velkém objemu a žena nemusí mít pocit, že jsou plné. Přeplněný močový měchýř mezitím může stlačit dělohu a zabránit jejímu účinnému čištění..

Hnědý (hnědý) výtok: až dva týdny po porodu

Postupně se mění povaha výtoku: od šarlatového, krvavého až hnědého. Obecně je toto období podobné menstruaci, pokud jde o množství a povahu výtoku, a to není náhodné. Vnitřní vrstva dělohy se obnovuje, jako na konci menstruačního cyklu, takže výtokem jsou hlavně umírající buňky endometria dělohy.

Jak lochie vypadá: nahnědlý nebo nahnědlý výtok, někdy sražený, připomínající menstruaci.

Kolik výboje: jako během běžného období.

Kdy se začít obávat: pokud se náhle změní povaha výtoku, stane se opět bohatým a krvavým, nebo způsobí svědění, pálení a nepříjemný zápach. Zastavení vypouštění v této fázi také není normou! S největší pravděpodobností velká krevní sraženina zablokovala děložní čípek a přísavky se rozkládají v jeho dutině..

Co dělat: Udržujte osobní hygienu a upřednostňujte vložky před tampony, jak se vám líbí. Povrch dělohy je nyní velmi zranitelný a otevřený vůči infekcím, vytvoření uzavřeného prostředí může přispět k zánětu..

Nažloutlý výtok: až čtyři týdny po porodu

Výtok postupně zesvětluje a nažloutne. Jsou méně hojné než během menstruace, ale hojnější než denní výtok zdravé ženy. V těchto sekrecích je několik erytrocytů (červených krvinek), zejména leukocytů: povrch dělohy se hojí, takže složení sekrecí je podobné serózní tekutině.

Jak vypadají lochie: sliznice, viskózní nažloutlý výtok.

Kolik výboje: používáte podložky s minimální kapacitou.

Kdy se začít obávat: pokud se náhle změní povaha výtoku - způsobí to svědění, pálení a nepříjemný zápach.

Co dělat: Udržujte osobní hygienu.

Bělavý výtok: až 40 dní po porodu

Postupně je výtok stále více světlý, průhledný a skromný a v pátém nebo šestém týdnu po narození připomíná průhledný hlen. Sekrece obsahují leukocyty, epiteliální buňky, dokonce i tuk. To naznačuje postupný pokles objemu. Že proces obnovy dělohy je bezpečně dokončen.

Jak vypadají lochie: průhledný, někdy mírně nažloutlý hlen.

Kolik vypouštění: Používáte vložky do kalhotek (nezapomeňte je měnit každé dvě hodiny, i když vypadají suché!)

Kdy si začít dělat starosti: Pokud se výtok náhle změní, opět zesílí a zhnědne. Ne, nejde o krvácení, ale pravděpodobně se vám vrátil menstruační cyklus. Možná první menstruace po porodu nebude jako pravidelné období: bude štíhlejší, kratší (nebo naopak delší) než obvykle, ale musíte pochopit, že můžete znovu otěhotnět, a pokud se jedná o nežádoucí vývoj událostí, postarejte se o antikoncepci.

Co dělat: pokud se něco stane „mimo plán“ - obraťte se na svého lékaře!

Lochia po císařském řezu

Po císařském řezu je výtok podobný jako po přirozeném porodu, s jedinou výjimkou: trvá déle. Protože děloha neprošla cyklem kontrakcí, které přirozeně přerušily přívod kapilární krve, může se lochie vylučovat po dobu šesti nebo dokonce deseti týdnů. Po operativním porodu jsou porodním ženám často předepsán oxytocin a různé fyzioterapeutické postupy, které přispívají k poporodní kontrakci dělohy.

Je bezpodmínečně nutné zajistit, aby špinění netrvalo déle než týden. Nepřímé známky nadměrné ztráty krve: slabost, závratě, pocit hrozícího mdloby.

Jak vypadají lochie: období nahnědlého výtoku trvá déle - tři nebo dokonce čtyři týdny.

Kolik výtoku: Nahnědlý výtok je méně hojný než během normální menstruace.

Kdy se začít obávat: Pokud krvácení trvá déle než týden po porodu nebo pokud pociťujete příznaky zvýšené ztráty krve - slabost, závratě.

Co dělat: Udržujte osobní hygienu.

Výhody tamponů pro menstruaciSpolu s vložkami jsou tampony produktem osobní hygieny, který žena během menstruace potřebuje. Tampon je válečkový válec určený k zavedení do pochvy.