Střední menstruační krvácení

Výtok nebo krvácení uprostřed menstruačního cyklu je u mnoha žen docela běžné a známé; téměř všechny ženy v té či oné době ve svém životě si všimly neočekávaného krvácení uprostřed cyklu. Takové krvácení nebo výtok se může objevit bezprostředně po skončení menstruace nebo před jejím zahájením nebo v kterémkoli jiném bodě cyklu. Nejčastěji krvácení nebo výtok uprostřed cyklu neveští nic dobrého a je zcela přirozené. Ale neočekávané krvácení může být také známkou onemocnění dělohy. Děložní krvácení uprostřed cyklu mezi obdobími je pozorováno u téměř 30% žen a je považováno za normální, pokud není závažné (špinění krvácení z pochvy), není dlouhé (až 72 hodin) Další informace o možných příčinách a důsledcích krvácení uprostřed menstruačního cyklu.

U tohoto problému, pokud je krvácení v různých obdobích menstruačního cyklu časté a silné, může pomoci pouze gynekolog stanovením skutečné příčiny krvácení a doporučením léčebných metod. Častou příčinou krvácení uprostřed cyklu je onemocnění dělohy..

Krvácení v polovině cyklu - co to je?

Krvácení v polovině cyklu lze definovat jako těžké děložní nebo vaginální krvácení, ke kterému dochází mezi obdobími nebo dříve, než se očekávalo. Tento jev se také nazývá „intermenstruační krvácení“ nebo „vaginální krvácení mezi obdobími“. Vzhled krvácení uprostřed cyklu často nepředstavuje hrozbu a může být způsoben skutečností, že v hormonálním pozadí došlo k mírnému selhání..

Intermenstruační krvácení obvykle nastává 10–16 dní po poslední menstruaci. Jedná se o jemné krvácení, které trvá 12 až 72 hodin. Pokud se krvácení v průběhu času zvyšuje, měli byste se poradit s gynekologem a podstoupit nezbytná vyšetření.

Krvácení v polovině cyklu se vyskytuje u téměř 30% žen a je považováno za zcela normální. Náhlý vzestup a pokles hladiny estrogenu během ovulace oslabuje endometrium, které způsobuje krvácení. Tento jev je považován za normální a pro jeho nápravu dostává žena estrogenové doplňky, které pomáhají regulovat hladinu hormonů. Nejběžnější příčinou krvácení v polovině cyklu u zdravých žen jsou náhlé změny hladin estrogenu v těle. Intermenstruační krvácení je pozorováno také u žen trpících poruchami urogenitálního systému, v tomto případě je krvácení intenzivnější.

Uprostřed cyklu existují dva hlavní typy krvácení:

 • Intermenstruační krvácení - krvácení mezi dvěma obdobími.
 • Metrorrhagia - těžké acyklické děložní krvácení.

Možné příčiny intermenstruačního krvácení

 • Hormonální změny v těle
 • Nízká hladina hormonů štítné žlázy
 • Potrat
 • Přítomnost nitroděložního tělíska
 • Zahajte nebo ukončete užívání perorálních kontraceptiv
 • Zahájení nebo ukončení doplňování estrogenu
 • Gynekologické postupy, jako je kauterizace (kauterizace) děložního čípku nebo konizace děložního čípku
 • Užívání určitých druhů léků
 • Vaginální infekce nebo trauma pochvy
 • Stres

Pokud dojde ke krvácení uprostřed cyklu, lékaři doporučují více odpočívat a vyhýbat se stresu. Pokud je krvácení způsobeno nemocí nebo poruchou, je předepsána vhodná léčba této nemoci nebo poruchy.

Příčiny krvácení uprostřed cyklu. Intermenstruačním krvácením se rozumí děložní nebo vaginální krvácení, ke kterému dochází mezi obdobími, dříve nebo později, než je očekávaný začátek menstruace. Špinění nebo krvácení mezi obdobími je velmi častým jevem, který zažívá mnoho žen. Každá žena měla alespoň jednou v životě krvavé intermenstruální výtoky. Takový výtok se nejčastěji objevuje před nástupem menstruace nebo během několika dní po jejich ukončení. Mohou však také nastat kdykoli uprostřed cyklu. Tento výtok je obvykle normální a není známkou nemoci. Ale hojné krvácení, ke kterému dochází neočekávaně, jak se říká, bezdůvodně, bezdůvodně, může naznačovat přítomnost nemocí dělohy a dalších poruch v orgánech reprodukčního systému. Co říká krvácení uprostřed cyklu? Dáváme vám do pozornosti podrobné informace o této problematice..

Krvácení v polovině cyklu - definice a příčiny.

Krvácení v polovině cyklu lze definovat jako silné děložní nebo vaginální krvácení, ke kterému dochází mezi obdobími nebo dříve, než se očekávalo.

Krvácení v polovině cyklu je těžké děložní nebo vaginální krvácení, ke kterému dochází mezi obdobími, dříve nebo později, než je očekávané období začátku. Intermenstruační krvácení se ve většině případů vyskytuje 10–16 dní po skončení menstruace. Toto krvácení není silné (postačí vložky do kalhotek) a trvá přibližně 12 až 72 hodin. Pokud se množství ztracené krve nezvýší, pak se obvykle není čeho bát. Pokud v průběhu času vytéká více krve nebo krvácení trvá déle než 3 dny, měli byste jít na schůzku s gynekologem. V případě nouze musíte zavolat sanitku. Velmi zřídka se stává, že po početí mají ženy poslední menstruaci a o těhotenství ani nevědí. Proto při krvácení doprovázeném bolestí může vzniknout podezření na potrat, mimoděložní těhotenství atd. Krvácení uprostřed cyklu se vyskytuje téměř u třetiny žen a je považováno za normální. Vyskytuje se v důsledku zvýšení nebo snížení hladiny estrogenu během ovulace, což oslabuje endometrium a krvácí. Obvykle je v tomto případě ženě předepsáno hormonální léky k regulaci hladin hormonů. Intermenstruační krvácení se objevuje také u žen, u nichž jsou diagnostikovány časté poruchy urogenitálního systému, poté je krvácení intenzivnější. Mezi menstruacemi existují dva hlavní typy krvácení: 1) Intermenstruační krvácení - krvácení mezi dvěma obdobími. 2) Metroragie - závažné děložní krvácení.

Příčiny krvácení mezi obdobími

Krvácení mezi obdobími - důvod k návštěvě lékaře

Když špinění není nebezpečné

Krvácení mezi obdobími je běžné a obvykle neškodné. Může to být způsobeno následujícími důvody:

 • fyziologické procesy v ženském těle;
 • gynekologická vyšetření a diagnostické manipulace;
 • hormonální antikoncepce a použití nitroděložního tělíska;
 • užívání určitých skupin drog;
 • stres;
 • nevyvážená strava.

Existuje řada fyziologických procesů a stavů, které mohou způsobit krvácení mezi obdobími:

 • Ovulace je proces uvolňování vajíčka z vaječníku do vejcovodu v důsledku prasknutí zralého folikulu. K ovulaci dochází uprostřed cyklu, zatímco dokonce i naprosto zdravá žena může pociťovat bolesti břicha a krev ve vaginálním výtoku.
 • Implantace oplodněného vajíčka - často doprovázené poškozením cév endometria, které způsobuje implantační krvácení z pochvy.
 • Věkové změny v ženském těle - jedná se hlavně o dvě období v životě ženy: období puberty a období zániku reprodukčních funkcí. Příčinou krvácení v pubertě je nestabilita hormonálního pozadí a nezralost vaječníků. U premenopauzálních žen dochází k hormonálním změnám doprovázeným poruchami menstruačního cyklu.

Kolísání hormonálních hladin pozorované u žen ovlivňuje pohodu, náladu a může také způsobit malé krvácení mezi obdobími..

Drobné krvácení může být způsobeno:

 • používání intravaginálních zařízení a nástrojů (zrcadla, ultrazvukový senzor);
 • odebrání nátěru z vaginální sliznice a z děložního čípku;
 • biopsie děložního čípku a jeho dutiny.

Užívání antikoncepce může také vést k vaginálnímu krvácení:

 • při užívání antikoncepčních hormonálních léků na samém začátku jejich užívání se může objevit krvácení, což naznačuje změnu v hormonálním pozadí - hlavní je, že postupují bez bolesti;
 • při použití nitroděložního tělíska se mění nejen hormonální pozadí, které vyvolává narušení cyklu, ale také mechanické poškození endometria a v důsledku toho je možné krvácení.

Problémy se spirálou mohou nastat také u infekčních gynekologických onemocnění..

Užívání určitých skupin léků může způsobit menstruační nepravidelnosti.

Užívání hormonálních léků k léčbě neplodnosti nebo těžké menopauzy může způsobit menstruační nepravidelnosti. Léky, které snižují srážlivost krve (antiagregační látky, antikoagulancia), mohou způsobit krvavý výtok.

Deprese, úzkost, emoční stres, nedostatek spánku mají nepříznivý vliv na celé tělo ženy, včetně hormonálních hladin. Všechny tyto faktory mohou vést k narušení menstruačního cyklu - navíc i u žen, které jsou z gynekologického hlediska zcela zdravé, může dojít k otevření děložního krvácení.

Nevyvážená strava

V důsledku tvrdé stravy a hladovění dochází k hypovitaminóze a nedostatku stopových prvků v ženském těle, což vede k porušení syntézy a sekrece ženských pohlavních hormonů. V důsledku toho je možné porušení měsíčního cyklu, výskyt krvavého výtoku a dokonce i krvácení z dělohy mezi obdobími..

Trvalé krvácení může být příznakem vážného onemocnění

Krvavý výtok mezi obdobími jako příznak patologie

Vaginální výtok s příměsí krve, zvláště pokud je doprovázen bolestí, horečkou, křečemi v močové trubici, může být příznakem závažné patologie.

 • Zánětlivá onemocnění reprodukčních orgánů. Krvavý výtok uprostřed cyklu může způsobit zánět vaječníků a dysfunkci. Kromě toho může zánětlivá reakce vést k narušení integrity cévní stěny a vzniku krvavého výtoku. Zánět vnitřní výstelky dělohy je velmi nebezpečný - endometritida, u tohoto onemocnění je výtok hnisavý-krvavý s nepříjemným zápachem.
 • Potrat v počátečních stádiích se projevuje silnými tažnými bolestmi v podbřišku, šarlatovým výtokem z pochvy nebo sliznicemi s pruhy krve.
 • Endometrióza je onemocnění, při kterém buňky endometria rostou v těch orgánech a tkáních, kde by normálně neměly být. Proces může zahrnovat pohlavní orgány (trubice, vaječníky) nebo může být extragenitální (plíce, močový měchýř, břišní dutina). Toto onemocnění je charakterizováno neustálým špinením mezi obdobími..
 • Myom dělohy je benigní nádor, který v procesu růstu poškozuje endometrium a jeho cévy, v důsledku čehož se zvyšuje doba menstruačního krvácení a v intermenstruačním období se objevují skvrny.
 • Eroze děložního čípku je souhrnný pojem, který znamená narušení integrity sliznice vaginální části děložního čípku. Existují následující typy eroze děložního čípku: vrozená, pravá, pseudoeroze. Průběh nemoci může být asymptomatický a může být doprovázen bolestí v křížové kosti, mukopurulentní, někdy krvavou ranou mezi předpisy.

Nejnebezpečnější příčinou je zhoubný nádor. Častěji pozorováno u žen v premenopauzálním období, projevující se bolestí v hypogastriu, tmavým, téměř černým výtokem z pochvy mezi menstruací.

Jaká vyšetření je třeba provést, aby se zjistila příčina krvácení

Existuje mnoho důvodů pro výskyt špinění v období mezi menstruací. K provedení diferenciální diagnostiky mezi nimi je nutné podstoupit následující vyšetření:

 • gynekologické vyšetření s vyšetřením děložního čípku v zrcadlech;
 • nátěr na mikroflóru a cytologii. Nátěr na flóru (bakterioskopie) je metoda mikroskopického vyšetření, která vám umožní identifikovat celé spektrum normální a patologické mikroflóry pochvy. Stěrem pro cytologii je studie zaměřená na včasné odhalení rakoviny děložního čípku. Během studie se určuje struktura, velikost, umístění cervikálních buněk, přítomnost atypických buněk;
 • kolposkopie - diagnostické vyšetření pochvy a vaginální části děložního čípku pomocí zařízení (kolposkop);
 • analýza periferní krve za účelem zjištění anémie;
 • koagulogram - zaměřený na identifikaci patologie ze systému srážení krve;
 • krevní test na hormony - k vyloučení hormonálních poruch v reprodukčním systému;
 • krevní test na syfilis a infekci HIV;
 • biopsie reprodukčních orgánů s následným histologickým vyšetřením - při podezření na onkologický proces;
 • echo vyšetření pánevních orgánů.

Teprve po všech vyšetřeních lékař rozhodne o příčině krvácení z pochvy, předepíše léčbu. Pokud není léčba nutná, poradí, jak se těmto nepříjemným příznakům v budoucnu vyhnout..

Jaké nemoci naznačují krvácení uprostřed cyklu?

Až do menstruace ještě dva týdny, ale z nějakého důvodu se krvácení objevilo uprostřed cyklu. Tento jev dívky znepokojuje, a proto se obracejí ke svým přátelům, na fóra a začínají panikařit. Zjistíme, kdy je přítomnost výtoku krví normálním jevem a v jakých případech je to známka patologických procesů.

Krev během ovulace

Menstruační cyklus je poznamenán změnami v ženském těle, ke kterým dochází každý měsíc..

10. až 16. den po menstruaci uvolní jeden z vaječníků vajíčko. Současně se endometrium na stěnách dělohy zahušťuje a vytváří příznivé podmínky pro vývoj plodu. Gamete se pohybuje podél vejcovodu. V příštích dvou až třech dnech bude „čekat“ na spermie. V dnešní době je riziko otěhotnění nejvyšší. Pokud vajíčko není oplodněno spermatem, zemře a odejde s vytvořeným endometriem. Toto je období, které signalizuje začátek nového menstruačního cyklu..

Krevní kapky uprostřed cyklu naznačují prasknutí malých krevních cév, když gameta opustí vaječník.

 1. Výtok krve je v malém množství a ne déle než tři dny.
 2. Zvyšuje objem sliznice.
 3. Žádná horečka ani bolesti hlavy.
 4. Některé dívky zaznamenávají bolesti v dolní části břicha. Obvykle jsou slabí a nevydrží dlouho..

Hormonální nerovnováha

Hormonální nerovnováha ovlivňuje reprodukční systém a způsobuje metroragii - menstruační krvácení. K selhání dochází z několika důvodů:

 1. Stres. Chcete-li přestat krvácet mezi menstruacemi, odpočívejte a uklidněte se..
 2. Fyzický stres. Při prudkém přechodu ze sedavého životního stylu na mobilní se tělo potýká se silným stresem. Fyzická aktivita by měla být zavedena postupně, počínaje 30 minutami denně. Výcvik by měl být takový, aby následující den mohl vykonávat základní činnosti.
 3. Nesprávná výživa. Pokud je strava plná rychlého občerstvení a sladkostí, nedivte se hormonálním poruchám..
 4. Špatné návyky mohou ovlivnit hormonální rovnováhu.
 5. Náhlá změna klimatu. Přechod z mrazivé Sibiře na horké Maledivy znamená změny v cyklu.
 6. Poruchy štítné žlázy.
 7. Climax. Během zániku reprodukčního systému je tělo přestavěno, takže často dochází k narušení činnosti hormonů.

Narušené hormonální hladiny často způsobují krvácení uprostřed cyklu.

Tvorba menstruačního cyklu

U dospívajících dívek v těle zuří hormony, takže krev uprostřed cyklu během puberty není neobvyklá. Tento jev byl pozorován po dobu šesti měsíců. Pokud tajemství nepřestane chodit déle než šest měsíců, je to známka patologie..

Užívání perorální antikoncepce

Během příjmu OC dostává tělo příliš mnoho estrogenu a reaguje s krevními sekrety uprostřed menstruačního cyklu. Po 2-3 měsících si zvykne a výtok se zastaví. Užívání perorálních kontraceptiv je doprovázeno posunem menstruačního cyklu.

Další příčiny krvácení uprostřed ženského cyklu

 1. Implantační tok - krvácení, signalizující, že oplodněné vajíčko zakotvilo v děložní dutině pro další vývoj. V průběhu upevňování jsou malé cévy zraněny..
 2. Agresivní styk traumatizuje vagínu. Dívka si všimne krve po pohlavním styku. Několik dní se zdržujte pohlavního styku a výtok se zastaví.
 3. Během instalace nitroděložního tělíska je vaginální sliznice zraněna. Počkejte několik dní - krvácení se zastaví. Tělo však nemusí přijmout cizí těleso. Pokud krev neprojde déle než týden, kontaktujte svého gynekologa. Bude muset změnit metodu antikoncepce.

Nemoci urogenitálního systému

Krvácení je často známkou nemoci. Nejčastěji krev doprovází různé příznaky: bolest hlavy, závratě, horečka, vysoká horečka. Diagnostika na ultrazvuku vám umožňuje zjistit, zda jsou v těle problémy.

Endometrióza

Když endometrium roste do takové míry, že přesahuje dělohu, začíná endometrióza. Tkáně se přenášejí do vaječníků a břišních orgánů.

Příčinou onemocnění je hormonální nerovnováha. Dívka to získá jako výsledek:

 • nesprávná výživa;
 • emoční stres;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • prudká změna klimatu;
 • užívání hormonálních léků a perorálních kontraceptiv.

Cestou k endometrióze jsou špatné návyky a jejich následky. Kouření, alkoholismus, obezita, užívání drog mohou vést k nemocem.

Podle těchto znaků pochopíte, že máte endometriózu:

 • bolest během stolice;
 • bolest při močení;
 • bolesti dolní části břicha;
 • krvavý nebo hnědý výtok uprostřed cyklu.

Myom dělohy

Ve svalové vrstvě dělohy - myometriu - se vlákna hladkého svalstva proplétají a tvoří uzly. Jsou malé velikosti - pár milimetrů a někdy dorůstají až několik desítek centimetrů.

Fibroidy, stejně jako endometrióza, jsou způsobeny hormonálními poruchami nebo špatnými návyky. Hlavním faktorem je genetická predispozice. Pokud matka měla myomy, bude to mít dcera 100%. Další příčinou onemocnění je anovulace. Vajíčková buňka ve folikulích nedozrává a neopouští je.

Nemoc se nemusí projevit. Ale někdy podle těchto znaků pochopíte, že máte myomy:

 • bohatá menstruace;
 • krvavé problémy.

Toto onemocnění způsobuje neplodnost a potrat.

Polypy

Uvnitř dělohy se tvoří výrůstky, které vypadají jako kuličky na „nohách“. To jsou polypy. Příčinou onemocnění je nerovnováha mezi hormony. Polypy se také vyskytují na pozadí endometriózy. Po porodu je tělo velmi slabé, takže ho bakterie aktivně používají.

Nemoc se téměř nikdy neprojevuje. Ve vzácných případech je jediným příznakem polypů mírné krvácení uprostřed ženského cyklu. Přesnou diagnózu lze provést až po ultrazvukovém skenování.

Cervikální eroze

Jedná se o poruchu vnější výstelky dělohy. Orgán se stává velmi citlivým na nemoci, když je z něj "vymazán" epitel, vnější vrstva. Mikroby to aktivně používají a začínají žít na povrchu dělohy..

Příznaky tohoto onemocnění:

 • bílý výtok bez zápachu;
 • krev po pohlavním styku.

Příčiny onemocnění jsou různé: poškozené vaginální stěny po pohlavním styku, potrat, porod. Způsobují erozi a infekci.

Včasný nástup sexuální aktivity také vede k erozi. Vaginální sliznice se tvoří až ve věku 20 let, do té doby ještě není „silná“ a snadno se poškodí.

Cervicitida

Cervicitida je zánět děložního čípku. Příznaky nemoci:

 • hnisavý vaginální výtok;
 • intermenstruační krvácení;
 • svědění a pálení genitálií;
 • kontaktní krvácení (krev začne proudit po dotyku tamponu s dělohou, po pohlavním styku).

Toto onemocnění je ve většině případů asymptomatické. Někdy dochází k zánětu s vaginitidou nebo trichomoniázou.

Co dělat

Když krev proudí pravidelně - každý měsíc začne žaludek silně bolet, teplota stoupá, pokožka zbledne, hlava se jí točí a všimnete si zvýšení krevního tlaku, poraďte se s lékařem. Následující opatření pomohou zastavit nebo snížit intenzitu krvácení z dělohy uprostřed cyklu:

 1. Nepoužívejte vodní procedury, zejména koupele. Horká voda rozšiřuje cévy. Krvácení se bude jen zhoršovat.
 2. Lehněte si na postel. Nedělejte fyzickou práci.
 3. Naneste led nebo studený obklad na spodní část břicha.
 4. Neužívejte léky, které ředí krev.
 5. Vzdejte se sprchování.

Nemůžete zastavit děložní krvácení samostatně, zvláště s léky. Lékař předepíše léky podle příčiny výtoku..

Zavolejte sanitku na těžké krvácení uprostřed menstruačního cyklu. Nepoužívejte samoléčbu. Jakmile zjistíte, že vám vagína pravidelně krvácí, navštivte svého lékaře! Nečekejte, až se objeví další příznaky. Lékař vám předepíše léky, které potřebujete.

Jaké jsou příčiny špinění uprostřed cyklu, jak nebezpečné jsou a co dělat, pokud se objeví?

Většina žen má špinění uprostřed svého cyklu alespoň jednou v životě. V některých vypadaly jako malé skvrny ve vaginálním hlenu nebo „mazu“, zatímco v jiných byly kalhotky silně znečištěné..

Vzhled krve nemusí vždy naznačovat problémy v reprodukční sféře, u některých k nim dochází pod vlivem fyziologických faktorů. Ale i když je výtok malý a nezpůsobuje nepohodlí, musíte zkontrolovat zdraví žen. Může to být známka počínající nemoci..

Příčiny intermenstruačního krvácení bez bolesti

Když se krvácení objeví uprostřed cyklu bez bolesti a svědění a výtok nepříjemně nezapáchá, je téměř vždy symptom vyvolán fyziologickými faktory:

 1. Ovulace. Uvolňování zralého vajíčka je doprovázeno změnou hormonálních hladin v důsledku zvýšené syntézy estrogenu. 13. den cyklu je špinění, pokud neexistují žádná gynekologická onemocnění, téměř vždy způsobeno ovulací.
 2. Nástup těhotenství. V době implantace vajíčka do dělohy často dochází k malému krvácení z pochvy. Špinění uprostřed cyklu bez bolesti se může objevit kterýkoli den po menstruaci, ale častěji k němu dochází 15. den cyklu, pokud došlo k nechráněnému intimnímu kontaktu před.
 3. Mikrodámy do pochvy. Aktivní sex doprovázený poškozením sliznic. Důvody: nevhodné držení těla nebo velká velikost partnerského orgánu. Jediné malé krvácení uprostřed cyklu po sexu není nebezpečné. Pokud se situace opakuje a podříznutí není spojeno s koitem, je třeba hledat jiný důvod.
 4. Užívání perorální antikoncepce. 16. den cyklu často dochází ke krvácení při užívání hormonální antikoncepce.
 5. Předzvěsti menstruace. Krvavý výtok, který se objeví 18. den cyklu, může signalizovat, že brzy začne menstruace.
 6. Časný nástup menstruace. Nachlazení, změna klimatu a některé léky mohou vyvolat předčasnou menstruaci. Krvavý výtok 20. dne cyklu může být začátkem menstruace.

Krvavé špinění

Příčiny krvavého výtoku uprostřed cyklu nejsou vždy fyziologické. Krev ve vaginálním hlenu může být známkou patologie:

 1. Hormonální abnormality. Krvavý výtok 10. den se zkráceným cyklem je známkou ovulace. Pokud je doba trvání delší než 25 dní a cyklus je pravidelný, pak krvácení 11. dne cyklu může naznačovat předčasné uvolnění zralého vajíčka, ale častěji příznak naznačuje patologickou změnu v hormonálním pozadí.
 2. Endometritida. Sliznice vnitřní vrstvy dělohy se zapálí, objeví se bolest, teplota téměř vždy stoupne a intermenstruační špinění.
 3. Infekce dělohy nebo pochvy. Při zánětlivém procesu během menstruace nemusí být slizniční vrstva dělohy úplně odstraněna. Po skončení menstruace pokračuje odmítnutí zbytků sliznice a částice postupně vycházejí a způsobují krvácení uprostřed cyklu.
 4. Endometrióza Chronická patologie doprovázená benigním růstem endometria. Kromě výskytu hlenu s krví z pochvy uprostřed cyklu žena cítí bolest v rozkroku, vyzařující do dolní části zad, rozpad. Může se objevit horečka.
 5. Myoma. Benigní nádor uvnitř dělohy může způsobit výtok krve uprostřed cyklu..

Co říká slizniční výtok s krevními pruhy??

Normálně v intermenstruační fázi vychází z pochvy malé množství čirého a lehkého hlenu. Výtok pruhovaný krví uprostřed cyklu nastává v důsledku fyziologických faktorů nebo naznačuje abnormality v práci ženského těla. Než se začnete bát a máte podezření na hroznou nemoc, měli byste analyzovat svůj stav a určit možné příčiny:

 1. Čas vzhledu. Příčinou krvavého výtoku 14. dne cyklu, který nezpůsobuje těžké nepohodlí, je častěji ovulace. V tomto případě je krvavý výtok sporý a krvavý od několika hodin do jednoho dne. Prodloužené nebo silné krvácení - často známka fibroidů nebo hormonálních abnormalit.
 2. Stáří. Po 40–45 letech malé špinění uprostřed cyklu naznačuje nástup menopauzy. Pokles reprodukční funkce vede ke změně rovnováhy hormonů.
 3. Nedávné vyšetření pohlaví nebo pánve. Uprostřed cyklu dochází ke krvácení z důvodu vaginálního traumatu.
 4. Nechráněný intimní kontakt. U některých žen se během početí v důsledku prudké změny v rovnováze hormonů začíná vylučovat hustý hlen, podobný hlenu, a krvavé pruhy jsou způsobeny skutečností, že v době implantace vajíčka dochází k mírnému krvácení.

Není hojná sliznice s výtokem krve uprostřed cyklu může být alergická reakce na výrobky pro intimní hygienu nebo se objeví po nošení syntetických kalhotek.

Kalendář menstruačního cyklu

17. den cyklu je špinění způsobeno erozí. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, tělo se začne připravovat na menstruaci a tkáně děložního čípku trochu změknou. To může způsobit, že se objeví malé množství krve..

Důvodem pro vyšetření by měl být řídký krvavý vaginální výtok, který se vyskytuje bez zjevného důvodu, i když není bolest. Návštěva lékaře odhalí nemoci reprodukční sféry.

Jak je to nebezpečné a co dělat?

Špinění špinění uprostřed cyklu nepředstavuje ohrožení života - mírné krvácení neovlivňuje obecné zásobování orgánů krví. Nebezpečí spočívá jinde: krátkodobý „mazanec“ je často ignorován a žena odloží návštěvu lékaře.

Uprostřed cyklu se objevuje špinění hlenem v důsledku fyziologických charakteristik těla, vlivu vnějších faktorů nebo indikuje nástup patologického procesu. Je téměř nemožné nezávisle určit patologii nebo se jedná o variantu normy. Vyšetření určí, proč krvácení v intermenstruačním období.

Většina onemocnění reprodukčního systému způsobujících výskyt krvavých nečistot ve vaginálním hlenu je úspěšně léčena v rané fázi..

Hnědý výboj uprostřed cyklu

Hnědá barva je způsobena skutečností, že se krevní destičky agregují v uniklé krvi a „koaguluje“. Jedná se o obranný mechanismus, který pomáhá předcházet ztrátě krve..

12. den cyklu je hnědé krvácení způsobeno zvláštnostmi fyziologie těla. Jsou voláni:

 • časná ovulace;
 • premenopauza (hormonální pozadí se začíná měnit před menopauzou);
 • připojení oplodněného vajíčka ke stěně dělohy (začátek těhotenství);
 • užívání hormonálních pilulek (antikoncepce, léky).

14. den cyklu drobné skvrny s nahnědlým nádechem, které nezpůsobují nepohodlí, téměř vždy naznačují prasknutí folikulu a uvolnění zralého vajíčka.

Nízký hnědý výtok může také naznačovat zánět přídavků nebo dělohy. Mírný zánět s adnexitidou, kolpitidou, endometritidou nebo salpingitidou může být doprovázen pouze výskytem hnědé nečistoty ve vaginálním hlenu.

Hnědý výtok místo menstruace

Najít hnědé „mazanice“ nebo sraženiny na podložce místo obvyklého menstruačního výtoku je děsivé a nutí vás to myslet nejhorší. Ale ne vždy hnědá je známkou patologie. Dočasné změny v povaze menstruace mohou být způsobeny:

 1. Užívání léků. Antibiotika, styptika, antidepresiva a léky na peptický vřed způsobují hnědé znaky místo menstruace.
 2. Funkce životního stylu. Vyvolávají změnu menstruačního výtoku, kouření, těžkou fyzickou aktivitu, práci v nebezpečných průmyslových odvětvích, zneužívání alkoholu.
 3. Klimatická změna.
 4. Diety. Omezení v potravinách vede k nedostatečnému příjmu užitečných mikroelementů do těla, což ovlivňuje povahu menstruace.
 5. Věkové rysy. U dívek, když začíná menstruační cyklus, se místo krve může poprvé objevit hnědá lochie. Před menopauzou může změna hormonálních hladin způsobit sporé hnědé období..

Hnědé období může být způsobeno:

 • zánět reprodukčního systému;
 • nádory v děloze;
 • polypy;
 • mimoděložní těhotenství;
 • pohlavní nemoci.

Benigní nádory dělohy

Nebezpečně se vyskytující stav nebo způsobený relativně „neškodnými“ důvody - odpoví pouze gynekolog.

Časté příčiny krvácení v polovině cyklu

Menstruace je přirozený fyziologický proces, který se vyznačuje uvolňováním krvavých hmot z genitálního traktu ženy.

Normálně mají tekutou konzistenci a obyčejnou vůni. Jejich objem by měl být po celou dobu až 150-200 ml a doba trvání je do 4-7 dnů. Změna kteréhokoli z parametrů může naznačovat přítomnost patologického procesu v těle. Menstruace se objevuje pravidelně, průměrná doba trvání je 28-35 dní.

 1. Příčiny krvácení uprostřed cyklu
 2. Jako časný příznak těhotenství
 3. Užívání perorální antikoncepce
 4. Potrat
 5. Hormonální nerovnováha
 6. Cysta žlutého tělíska
 7. Přítomnost nitroděložního tělíska
 8. Vaginální infekce
 9. Gynekologické postupy
 10. Stresující situace
 11. Užívání léků
 12. Endometriální patologie
 13. Hyperplazie endometria
 14. Polyp
 15. Endometrióza
 16. Nádory
 17. Diagnostika
 18. Léčba
 19. Prevence
 20. Recenze

Příčiny krvácení uprostřed cyklu

Jako časný příznak těhotenství

Mnoho žen, které se potýkají s těhotenstvím, začíná zavádět lékaře plánem menstruace..

U určitého procenta žen může dojít ke krvácení uprostřed cyklu, po kterém následuje zpoždění a pozitivní těhotenský test.

Otázka výskytu tohoto příznaku je velmi znepokojuje, protože někteří to považují za známku hrozby potratu.

V tomto případě se neobjeví další příznaky, jako je bolest v podbřišku. V některých případech jim není věnována pozornost, protože se znovu neobjevují a mohou být téměř neviditelné..

Užívání perorální antikoncepce

Užívání této skupiny léků může vést ke krvácení nebo dokonce ke krvácení uprostřed menstruačního cyklu..

Může to být z různých důvodů:

 • Pokud žena nedávno začala užívat OK, může dojít ke krvácení v důsledku procesu adaptace těla na ně, nebo v případě, že nejsou vhodné pro dávkování pro tento organismus. Jedná se zpravidla o malé množství špinění, které není doprovázeno žádným nepohodlí atd..
 • Při dlouhodobém užívání to může být nepravidelný vstup, stejně jako endometriální patologie, která vyžaduje povinnou diagnostiku a následnou léčbu.

Potrat

Toto je jedna z nejtěžších situací, ve kterých se objevuje špinění. Důvody mohou být velmi odlišné a v mnoha ohledech závisí na historii a přítomnosti souběžných onemocnění.

Potrat uprostřed cyklu je zpravidla samým počátkem těhotenství, první dny po oplodnění. Žena v tuto chvíli ještě neví, že je těhotná, a to kvůli skutečnosti, že menstruace ještě nezačala.

Žena věnuje pozornost vzhledu jasně červeného nebo hnědého skrovného výtoku pouze několik dní po ovulaci. Jejich objem se může lišit od menstruace, obvykle je menší.

Potraty uprostřed cyklu jsou spojeny s:

 • Genetické mutace. Může mít náhodnou povahu nebo se jedná o dědičnou genetickou vadu, která vede k rozvoji neživotaschopnosti plodu.
 • Hormonální nedostatek. Hormonální narušení může být způsobeno nedostatkem progesteronové složky, v důsledku čehož je poškozena endometriální tkáň, do které nedojde k implantaci vajíčka.
 • Nedostatečná tvorba tkáně endometria pro implantaci. K normální tvorbě endometrioidní tkáně nemusí dojít kvůli různým problémům spojeným se zánětlivými procesy a také kvůli nedostatečnému rozvoji v určitých oblastech (například po odloženém potratu).

U ženy není podobný stav, s výjimkou výtoku z genitálního traktu, doprovázen žádnými stížnostmi. To je do značné míry způsobeno nedostatečnou restrukturalizací těla do stavu těhotenství.

Hormonální nerovnováha

To je jedna z nejčastějších příčin krvácení uprostřed menstruačního cyklu..

Podobný problém může nastat u žen v jakémkoli věku, ale nejčastěji k nim dochází:

 • U mladých dospívajících dívek nebo s nerealizovanou reprodukční funkcí. Je třeba poznamenat, že porušení cyklu až jeden rok po nástupu menstruace je považováno za normu. V této době teprve začíná tvorba hormonální regulace celého organismu..
 • U premenopauzálních žen. Často dochází k narušení koordinované práce vaječníků, což naznačuje bezprostřední ukončení jejich práce.

Cysta žlutého tělíska

Příčinou krvácení uprostřed cyklu může být často cysta žlutého tělíska nebo přetrvávání folikulu.

Během předchozího cyklu může dojít ke zpoždění nebo ke změně povahy menstruace. Poté, co dojde ke krvácení uprostřed cyklu, následující menstruace nemusí začít nebo začít mnohem později.

Podobná klinika je doprovázena stížnostmi na:

 • Bolest v dolní části břicha, jsou obvykle jednostranné,
 • Sexuální styk bude bolestivý, někdy dojde k ozáření oblasti konečníku nebo bude bolestivé močit plným močovým měchýřem.

Přítomnost nitroděložního tělíska

Toto cizí těleso určené k ochraně před nechtěným těhotenstvím často způsobuje změny v menstruačním cyklu ženy, zvažte to podrobněji:

 1. To je do značné míry způsobeno přítomností cizího, i když aseptického, předmětu ve sterilní dutině dělohy normální. Z tohoto důvodu je sliznice náchylná k rozvoji chronického zánětu a dokonce i malý provokující faktor ji může zhoršit.
 2. Proto mohou ženy s nitroděložním tělískem způsobit jediné krvácení z děložní dutiny uprostřed menstruačního cyklu nebo v jakýkoli jiný den, navíc se menstruace v pravý čas stává hojnější a bolestivější.

Vaginální infekce

To je jedna z nejčastějších příčin krvácení uprostřed cyklu..

Je třeba poznamenat, že infekce v tomto případě může být způsobena několika důvody, a to jak oportunní flórou, tak specifickými patogeny sexuálně přenosných infekcí..

Hlavní příčinou krvácení v tomto případě může být nejčastěji zánět sliznice dělohy, když do jeho dutiny vstoupí infekční agens.

Vlastnosti krvácení:

 1. Krvácení uprostřed cyklu by mělo být rozlišeno, když je narušena integrita děložního čípku, například při existující erozi, ke které se připojil zánět..
 2. Při krvácení z dělohy je výtok hnědý, nepříjemný zápach, zpravidla jsou poměrně sporé, ale zároveň trvají dostatečně dlouho, než aby ženě způsobily značné nepohodlí..
 3. Pokud je krvácení lokalizováno v děložním čípku, má krvácení jasný odstín, je kontaktní a ve výtoku je z vaginální dutiny výtok mléčné nebo jiné barvy..
 4. Žena si může stěžovat nejen na výskyt krvácení, ale také na bolest a nepohodlí v dolní části břicha, pocit malátnosti, slabost. Sexuální styk se pro ženu stává nepříjemným. V tomto případě se může menstruační cyklus ztratit..

Gynekologické postupy

Mnoho žen může čelit problému krvácení uprostřed menstruačního cyklu v důsledku expozice vnitřní genitální oblasti.

Může mít mnoho důvodů:

 • Lékařské ukončení těhotenství. Po ukončení těhotenství si pacientka může spolu s odtokem krve stěžovat na pulzující pocity nebo bolesti připomínající kontrakce.
 • Kyretáž děložní dutiny pro diagnostické účely, zavedení nitroděložního tělíska nebo získání aspirátu.
 • Instalace nitroděložního tělíska. Po zavedení spirály na určitou dobu, spolu s oddělením malého množství výboje, může být přítomen pocit nepohodlí a přítomnost cizího předmětu. To je do značné míry způsobeno tlakem na cervikální kanál..

Povaha krvácení je také odlišná, jedná se o jediný výtok hnědé hmoty, připomínající krev, a hojný výtok, podobný normální menstruaci.

Zpravidla je prodloužené krvácení způsobené těmito důvody krátkodobé, pouze s rozvojem komplikací je možné prodloužit a objevit patologickou povahu výtoku.

Stresující situace

V současné době se jedná o stále častější příčinu vzniku menstruačních nepravidelností s rozvojem krvácení uprostřed cyklu. Příznaky se často již mohou objevit přímo, když jsou vystaveny stresující situaci, protože hormonální hladiny se mohou během krátké doby změnit.

Vlastnosti krvácení při stresu:

 1. Někdy může dojít ke krvácení měsíce nebo cykly po vystavení stresu.
 2. Žena si často stěžuje na výskyt krvavého výtoku, neočekávaně z celkového zdravotního stavu.
 3. Jejich objem bude záviset na dni cyklu, pokud je blíže k první fázi, pak bude množství krvácení nevýznamné, zatímco ve druhé polovině cyklu budou významné.
 4. Doprovázeno výskytem bolesti v podbřišku, které mají tahavý nebo bolavý charakter.

Tento vzorec do značné míry závisí na objemu krve uvolněné uprostřed cyklu. S velkou ztrátou nebude v příštím cyklu žádná silná menstruace..

Užívání léků

Často je to užívání léků, které mohou způsobit krvácení uprostřed menstruačního cyklu..

V tomto případě se skupiny fondů liší, jedná se o hormonální a nehormonální prostředky.

První skupina by měla zahrnovat takové léky, které se používají k prevenci možného nechtěného těhotenství.

Ve svém složení obsahují velkou dávku hormonu, což vede k rozvoji krvácení a odmítnutí endometria.

Jedno balení obsahuje dvě tablety, které se užívají v pravidelných intervalech. Nějaký čas po užití poslední pilulky se objeví krvácení, často je to docela hojné, ale není doprovázeno výskytem bolesti, malátnosti atd..

Charakteristickým rysem těchto fondů je vážný účinek na hormonální pozadí, dochází k jeho náhlým změnám, které vedou k následnému porušení a selhání cyklu.

Cyklické podávání Duphastonu ve vysokých dávkách může také vést ke vzniku krvácení uprostřed cyklu. Je to způsobeno předčasným vývojem endometria a jeho zráním; při zrušení Dufastonu dochází ke krvácení z vysazení. Jeho trvání může být různé a závisí na dávkách a počátečním stavu endometria..

Endometriální patologie

Takové varianty onemocnění mohou být relativně benigní..

Hyperplazie endometria

 1. Jedná se o proliferativní proces, který je spojen s nekontrolovaným růstem ve vývoji sliznice děložní dutiny..
 2. Může k tomu dojít z několika důvodů, jako jsou hormonální poruchy, porucha glukózové tolerance atd..
 3. Výsledkem je, že buňky začnou růst rychlým tempem a kdykoli mohou být doprovázeny krvácením..
 4. Povaha vzhledu výtoku může být odlišná, od nevýznamné, připomínající namazání, a docela hojná, která narušuje normální život ženy, vede k dočasnému postižení atd..

Polyp

 1. Polyp endometria může způsobit krvácení nebo špinění mezi obdobími..
 2. Žena obvykle spojuje svůj vzhled se zvedáním závaží nebo jinou těžkou fyzickou námahou..
 3. Výsledkem je, že jejich povaha je obvykle jednorázová, ale někdy se mohou přetáhnout až do další menstruace..
 4. Tahové bolesti v dolní části břicha jsou zaznamenány zřídka, ale nemají žádný jasný vzor.

Endometrióza

Toto je další endometriální patologie, která může být doprovázena krvácením uprostřed menstruačního cyklu..

 1. Způsobeno šířením normální slizniční tkáně za její anatomické mezníky.
 2. Endometrióza se může objevit v různých věkových skupinách, ale pouze u menstruujících žen. To je způsobeno skutečností, že proces je hormonálně závislý. S nástupem menopauzy projevy postupně mizí.
 3. Závažnost krvácení uprostřed menstruačního cyklu závisí na stupni poškození orgánů. Při masivním poškození dělohy je výtok bohatý a je doprovázen výraznou klinikou.
 4. Kromě krvácení tedy pacienti zaznamenávají bolest v dolní části břicha, zhoršení celkové pohody s rozvojem slabosti, rozvoj syndromu bolesti během pohlavního styku před a po.

Nádory

Všechny nádorové formace v genitální oblasti, které vedou k vývoji krvavého intermenstruálního výtoku, jsou obvykle rozděleny do několika skupin:

 • Mezi benigní nádory v děloze patří fibroidy. Je to hmota svalové nebo vláknité tkáně. Vzhledem k tomu, že tento typ nádoru je závislý na hormonech, může růst u menstruujících žen. Vzhled výtoku může být spojen s několika důvody pro myomy, což je jak rys umístění ohniska, tak jeho velikost a množství. Výskyt výtoku je možný při submukózním umístění formace. U většího počtu formací je také možné jiné uspořádání, stejně jako nedostatečná kontrakce. Krvácení se může objevit také po poruchách oběhu v uzlu. Žena zaznamenává pravidelnou nebo neustálou přítomnost bolestivých bolestí v dolní části břicha, jejich povaha je tažná nebo bolestivá. U velkých fibroidů je proces močení nebo defekace narušen, stížnosti na zácpu jsou jedním z hlavních problémů pacienta.
  Pravidelná menstruace se mění. Stávají se hojnými, sraženými a často vedou k anemickému stavu..
 • Maligní nádory. Toto je nejnebezpečnější forma výtoku z pohlavního ústrojí mezi obdobími. Histologický typ může být velmi odlišný, jedná se o nádory pocházející ze svalové vrstvy dělohy, stejně jako nádory vycházející z endometria - žlázové tkáně. Ve vzácných případech je možné vyvinout nádor ze sousedních orgánů vyrůstáním do dělohy. Objem a fáze růstu nádoru vedoucí k rozvoji sekrecí mohou být různé, nejčastěji k tomuto nárůstu dochází v průběhu procesu. U nádorového procesu děložní dutiny a endometria je krvácení obtížné zastavit, je hojné. Bolest v dolní části břicha není vždy patrná, zejména v počátečních fázích procesu. S pokročilým kurzem si žena stěžuje na bolesti tažné nebo bolavé povahy, méně často se jedná o ostrou bolest, kterou nelze zastavit. Pacient má anemický stav. Doba vzhledu, v závislosti na menstruačním cyklu, není systematická, v některých případech se jejich povaha opakuje..

Diagnostika

Zjištění důvodu možného výskytu krvácení uprostřed menstruačního cyklu je poměrně obtížná otázka:

 1. Zpočátku musí lékař mluvit s ženou a zjistit její možné příčiny, objasnit údaje o anamnéze a stavu reprodukční funkce, podmínkách, za kterých se objevilo krvácení.
 2. Poté se provede vyšetření na gynekologickém křesle.
 3. Z laboratorních metod je povinné odebrat nátěr na flóru a infekce, provést studii obecného klinického krevního testu a také hormonálního profilu.
 4. Z lékařských hormonů se nejvíce zajímá hladina progesteronu, FSH, prolaktinu a také lidského choriového gonadotropinu - hormonu těhotenství. Hodnocení se provádí v závislosti na dni menstruačního cyklu..
 5. Z instrumentální je hlavní ultrazvuk. Může být provedeno kdykoli s krvácením. Umožňuje identifikovat možnou příčinu určenou stavem vaječníků, endometria i samotné dělohy a okolních tkání.
 6. V případě potřeby se provede samostatná diagnostická kyretáž děložní dutiny s následným histologickým vyšetřením.

Léčba

Abychom zastavili krvácení a zabránili jeho opakování, je nejprve nutné zjistit jeho příčinu..

Za tímto účelem se provádějí další výzkumné metody a již na jejich základě se rozhoduje o volbě metody léčby:

 • Konzervační léčba je předepsána ženám s potratem v přítomnosti životaschopného plodu v děložní dutině. Pomáhá udržovat těhotenství a eliminovat možnou příčinu ohrožení. K tomu se používají hormonální látky založené na progesteronu - hlavní hormon těhotenství, se zvýšeným tónem, mohou to být léky, které jej oslabují.
 • V případě krvácení uprostřed cyklu spojeného s užíváním drog se doporučuje přestat užívat a podstoupit regenerační léčbu.
 • Zánětlivý proces v děložní dutině vyžaduje jmenování léků s přihlédnutím k citlivosti patogenu. Mohou to být antibiotika, protizánětlivá, antivirová, léky proti bolesti atd. Dávková forma bude záviset nejen na lokalizaci, ale také na závažnosti průběhu.
 • Při krvácení na pozadí spirály je možné určit přítomnost zánětu, pokud je přítomen, musí být spirála odstraněna.
 • V případě hormonálních poruch je možná následná korekce narušeného pozadí.
 • V případě nádorového procesu je možné použít chirurgickou nebo kombinovanou komplexní léčbu.
 • Krvácení na pozadí endometriální patologie vyžaduje povinné histologické vyšetření.
 • Benigní proces lze léčit hormonálními látkami, maligní lze léčit okamžitě.

Prevence

Vzhledem k tomu, že stav ženského reprodukčního systému je velmi důležitým bodem ve vztahu ke zdraví ženy, je proto třeba dodržovat několik pravidel, aby se zabránilo různým patologickým stavům, které vedou k rozvoji krvácení uprostřed menstruačního cyklu:

 1. Nejprve musí žena změnit svůj životní styl, pracovní a odpočinkový režim. Pro normální fungování reprodukčního systému je velmi důležitý adekvátní spánek..
 2. Výživa je nutná vyvážená a pravidelná.
 3. Co nejvíce omezte dopad stresových situací na tělo.
 4. Abyste se vyhnuli infekci pohlavně přenosnými infekcemi, měli byste z tohoto důvodu vyloučit příležitostný sex a preventivně používat kondom..
 5. Vyloučit co nejvíce užívání různých druhů drog, zejména nekontrolovaného užívání hormonů a antikoncepce.
 6. Pravidelně navštěvujte specializovaného odborníka, pokud se objeví potíže, okamžitě se poraďte s lékařem a nevyléčete se.
 7. Pokud žena zjistí, že je těhotná, doporučuje se co nejdříve navštívit gynekologa, aby se vyloučily možné komplikace a přijala opatření k zachování těhotenství..
 8. Při prvních známkách krvácení z dělohy uprostřed menstruačního cyklu je nutné se poradit s odborníkem a nepokoušet se o samoléčbu. Samoléčba je velmi nebezpečná.

Menstruační cyklus je komplexní systém, který pro každou ženu funguje čistě individuálně. Zkušenosti přítelkyň by neměly nikoho uvádět v omyl. Existuje mnoho důvodů pro narušení přirozeného fyziologického procesu.