Kryoterapie pro patologické stavy děložního čípku (včetně eroze)

Kryodestrukce je terapeutická metoda založená na zmrazování tkání různými látkami. Tato technika se aktivně používá při léčbě patologických stavů děložního čípku, pochvy a některých dalších gynekologických onemocnění. Podobné schéma se také často používá v chirurgické praxi k odstranění benigních novotvarů, včetně papilomů a genitálních bradavic..

Kryodestrukce děložního čípku je jednou z nejstarších metod léčby. V současné době se používá poměrně zřídka kvůli přítomnosti jiných, jemnějších a účinnějších možností ovlivnění postiženého orgánu. Navzdory tomu neopustili kryoterapii úplně. Tato technika má své vlastní jasné indikace a pouze lékař může určit, zda je tato léčba vhodná pro konkrétního pacienta.

Co je cervikální kryodestrukce? Metoda esence

Kryodestrukce, kryoterapie, kryoablace jsou názvy stejné léčby. Hlavním cílem takové terapie je zničit patologické zaměření vystavením velmi nízkým teplotám. Pro tento postup se používá speciální zařízení - kryodestruktor. V současné době je takové zařízení k dispozici téměř na každé státní klinice, nemluvě o soukromých lékařských centrech..

Nezaměňujte postup s kryodestrukcí endometria. Jedná se o zcela odlišné manipulace..

Během procedury se kryodestruktor ochladí na nízké teploty - do minus 200 ° C. Chlazení se provádí pomocí speciálního plynu bezpečně ukrytého ve válci. Uvnitř válce je plyn ve zkapalněném stavu. Při přechodu do plynné formy se látka prudce ochladí, což umožňuje její použití pro manipulaci.

Postup kryodestrukce se provádí pomocí speciálního přístroje - kryodestruktoru.

Během kryoablace děložního čípku existuje přímý dopad na patologické zaměření. Pod vlivem nízkých teplot zmrzne kapalina uvnitř i vně buněk, zastaví se všechny biologické procesy. Tkáně odumírají v místě kontaktu s povrchem kryodestruktoru. Vytvoří se krevní sraženina a průtok krve v této oblasti se úplně zastaví. Epitel ovlivněný nízkými teplotami nekrotizuje a postupně se vylučuje z těla. Celý tento proces trvá 2-3 měsíce..

Pro kryokoagulaci cervikální eroze se používají různé plyny:

 • Kapalný dusík (- 196 ° C);
 • Oxid dusný (- 89,5 ° C);
 • Oxid uhličitý (-75,8 ° C).

Nejčastěji zařízení obsahuje oxid dusný nebo kapalný dusík.

Volba látky bude záviset na konkrétní patologii. Například hloubka zmrazení tkáně při použití oxidu dusného je asi 5 mm. V tomto případě dochází k nekróze tkáně při teplotě minus 20 ° C. Ve větších hloubkách bude teplota expozice nižší. Taková hloubka průniku je u těžké patologie děložního čípku (CIN III) nedostatečná, proto je rozsah kryochirurgie poněkud omezený.

V moderní gynekologii se k léčbě těžké dysplázie a jiných nebezpečných stavů používají jiné, modernější a účinnější metody expozice..

Indikace pro použití kapalného dusíku

Zmrazení kapalným dusíkem se v gynekologické praxi používá v takových situacích:

 • Ektopie (pseudoeroze) děložního čípku;
 • Ektropion měřící ne více než 3 cm;
 • Leukoplakia, která se nachází pouze na vaginální části děložního čípku a nedotýká se jejích stěn;
 • CIN I;
 • CIN II (za určitých podmínek);
 • Opakovaná ektopie po předchozí elektrokoagulaci (pokud nejsou žádné stehy a vážné poškození orgánů);
 • Papilomy a kondylomy děložního čípku;
 • Cysty na děložním čípku;
 • Chronická cervicitida, která nereaguje na jinou léčbu.

Rozsáhlé léze v CIN II lze v některých případech vyléčit kryoterapií, ale častěji tato patologie využívá kauterizaci rádiovými vlnami a další moderní metody..

Přesné indikace pro kryoablaci děložního čípku určí gynekolog po úplném vyšetření pacientky.

Kontraindikace pro operaci

Zpracování kapalným dusíkem se neprovádí za následujících podmínek:

 • CIN III;
 • Rakovina děložního hrdla;
 • Velikost ohniska je více než 3 cm (pro jakoukoli formu patologie);
 • Přítomnost jizev na děložním čípku, prasknutí, deformace orgánů - vše, co narušuje rovnoměrné dodržování špičky kryodestruktoru;
 • Těhotenství (kdykoli);
 • Období kojení;
 • Aktivní zánět děložního čípku a pochvy.

Kryodestrukce cervikální eroze se neprovádí v případě akutního zánětlivého procesu na děložním čípku a ve vagině.

Kryoterapie nebo moxování eroze kapalným dusíkem se neprovádí během menstruace ani v přítomnosti jiných krvavých výtoků z genitálního traktu. Nedoporučuje se provádět proceduru krátce před očekávaným obdobím, protože výsledky mohou být neuspokojivé. Ze stejného důvodu není předepsána destruktivní léčba amenorey během kojení..

Jakékoli metody ovlivňování děložního čípku se provádějí pouze při absenci aktivního zánětlivého procesu. Je nutné zcela odstranit zánět a teprve poté postiženou oblast kauterizovat tekutým dusíkem. Jinak existuje vysoké riziko šíření infekce v důsledku snížení místní imunity. Výjimku tvoří pouze případy, kdy se kryodestrukce používá přímo jako metoda léčby chronické cervicitidy. Je třeba poznamenat: v posledních letech se tato taktika používá jen zřídka a lékaři se snaží obejít se bez ničivých účinků u cervicitidy jakéhokoli původu..

Kryodestrukce během těhotenství: jaký je problém?

Cauterizace děložního čípku tekutým dusíkem nebo jiné destruktivní zásahy během těhotenství se neprovádějí a na gestačním věku nezáleží. Za prvé, některé formy eroze po porodu samy odezní a léčba není nutná. Za druhé, účinek na děložní čípek významně zvyšuje riziko ukončení těhotenství - potratu nebo předčasného porodu. Proto budoucí matky podstupují pouze symptomatickou terapii (protizánětlivé a antimikrobiální čípky), aby odstranily hlavní nepříjemné příznaky onemocnění..

Těhotenství je přísnou kontraindikací kryodestrukce..

Nedoporučuje se zmrazit děložní čípek a bezprostředně před počátkem dítěte. K obnově epitelu dochází během 2-3 měsíců a během tohoto období je děložní čípek velmi citlivý na jakékoli změny. Je možné plánovat koncepci dítěte 3 měsíce po provedení procedury a až po druhém vyšetření a kontrolní kolposkopii.

Příprava na kryokoagulaci s patologií děložního čípku

Před provedením procedury musí lékař pacientovi sdělit, jak léčba probíhá a co žena pocítí v době kauterizace eroze. Lékař také dává svá doporučení pro přímou přípravu na manipulaci..

Tipy gynekologa, jak se připravit na kryodestrukci děložního čípku:

 1. Procedura se provádí v první fázi menstruačního cyklu. Měli byste si přesně pamatovat, kdy byla poslední menstruace, abyste si vybrali optimální den pro kryoterapii;
 2. Pokud existuje sebemenší podezření na těhotenství, měl by být proveden test nebo darování krve na hCG. Procedura se neprovádí během čekání na dítě;
 3. Krevní tlak by měl být monitorován několik dní před zákrokem. Pokud tlak stoupne, měli byste o tom informovat svého lékaře;
 4. Všechny místní léky (čípky, krémy) by měly být zrušeny 2 týdny před manipulací;
 5. 48 hodin před kryoterapií je nutné odmítnout pohlavní styk;
 6. V předvečer procedury a ráno v den moxování můžete užívat sedativa: infuzi kozlíku nebo matky;
 7. V den kryodestrukce můžete vypít jednu tabletu ibuprofenu nebo jiných NSAID - to poněkud sníží bolest během procedury.

Kryoterapie se provádí pouze s potvrzenou diagnózou, ať už je to eroze, ektropium nebo jiná patologie děložního čípku. K tomu se nejprve odebere nátěr pro onkocytologii a provede se kolposkopie. Bez výsledků těchto studií není moxování provedeno..

Nátěr na onkocytologii je postup, při kterém se buňky odebírají speciálním štětcem ze 3 oblastí: ze stěn vagíny, cervikálního kanálu, vstupu děložního čípku.

Dva týdny před manipulací musí pacient projít stěrem na flóru a bakteriologickou kulturu. Pokud testy vykazují známky zánětu, provádí se povinná léčba cervicitidy. Kryodestrukci lze předepsat až po druhém vyšetření a při absenci příznaků zánětlivého procesu.

Kryodestrukce pro erozi nebo jinou patologii děložního čípku se provádí 5. až 7. den menstruačního cyklu. Pokud krvácení pacienta trvá déle než 5 dní, může lékař manipulaci odložit. V době kauterizace by neměl být žádný krvavý výtok. Během menopauzy se postup provádí v kterýkoli den v měsíci.

Během menstruace se kryoterapie neprovádí kvůli vysoké citlivosti epitelu, významnému riziku infekce a obtížné vizualizaci zaměření. Samotná žena navíc není příliš pohodlná podstoupit léčbu v přítomnosti krvavého výtoku..

Důležité aspekty terapie

Léčba se provádí ambulantně. Hospitalizaci lze nabídnout za přítomnosti komorbidit i při vysokém riziku komplikací.

Úleva od bolesti není nutná. Podle recenzí je kryodestrukce dobře tolerována ženami. Postup nezpůsobuje výraznou bolest. Někteří pacienti zaznamenávají výskyt těchto příznaků během moxování:

 • Mírné a slabé bolesti při kreslení v dolní části břicha;
 • Zarudlý obličej;
 • Je mi teplo.

Všechny tyto příznaky se vyskytují přímo při kontaktu s přístrojem a vystavení kapalnému dusíku. Nepříjemné pocity přetrvávají po celou dobu léčby a pokračují dalších 10-15 minut po zákroku.

Pokud pocítíte silnou bolest, závratě a jiné zhoršení zdraví, musíte o tom okamžitě informovat svého lékaře!

Technika kryodestrukce: podrobný popis

Cauterizace děložního čípku dusíkem probíhá v několika fázích:

 1. Pacientka je pohodlně usazena na gynekologickém křesle;
 2. Lékař vystaví děložní čípek v zrcadlech a ošetřuje jeho povrch solným roztokem, odstraňuje sekrece a hlen. Poté je sliznice ošetřena slabým octovým roztokem. Všechny tyto manipulace vám umožňují získat plný přístup k lézi a usnadnit její vizualizaci;
 3. Kryoprobe je přivedena na děložní hrdlo. Špička je přitlačena k ohništi, takže zcela zakrývá erozi. V takovém případě by se zařízení nemělo dotýkat stěn pochvy;
 4. Lékař zapne zařízení a nastaví časovač. Doba léčby je 3-5 minut. V tuto chvíli vychází z kryoprobe plyn, který ochlazuje sliznici;
 5. Po stanoveném čase se hrot roztaje a je odstraněn. Patologické zaostření zbělá, což naznačuje nekrózu tkáně;
 6. Lékař zkoumá děložní čípek. Pokud nedojde k žádným komplikacím, aplikuje se na sliznici regenerační gel.

V procesu kryodestrukce přestává krev proudit do oblasti ošetřené dusíkem, tkáně v průběhu času odumírají a jsou zcela odstraněny.

Celá procedura kryodestrukce netrvá déle než 10-15 minut. Po dokončení všech manipulací by měl pacient strávit alespoň 30 minut pod dohledem zdravotní sestry (na chodbě nebo v oddělené místnosti). Pokud se budete cítit hůře, měli byste o tom rozhodně informovat svého lékaře. Pokud se žena cítí dobře, může jít domů za půl hodiny..

Literatura popisuje dvoustupňovou kauterizační techniku ​​s dusíkem. Po úplném rozmrazení se kryoprobe znovu aplikuje na lézi nebo se mírně posune na stranu.

Komplikace po kryoablaci

Podle četných recenzí pacientů se komplikace po kryoterapii vyskytují poměrně zřídka, možná rizika však nelze zcela vyloučit. Jak ukazuje praxe, nežádoucí důsledky mohou být spojeny s nedodržováním techniky provádění a také s tím, že žena nedodržuje doporučení lékaře týkající se přípravy na postup.

Možné komplikace po kryochirurgické léčbě:

 • Autonomní reakce: mdloby, závratě, bolesti hlavy, snížení krevního tlaku, zpomalení srdeční frekvence. Aby se tomuto stavu předešlo, doporučuje se pacientům náchylným k mdlobám zaujmout vodorovnou polohu bezprostředně po zákroku;
 • Kreslení bolestí v podbřišku trvající déle než 48 hodin. Chcete-li zjistit příčinu tohoto stavu, je nutné se poradit s lékařem;
 • Bohatý vodnatý vaginální výtok trvající déle než 4 týdny. Infekce není vyloučena. Je nutná konzultace s gynekologem;
 • Krvácení je extrémně vzácná komplikace. Zastavení krvácení se provádí v gynekologické kanceláři nebo na operačním sále;
 • Infekce pochvy, děložní dutiny, přídavky. Vyskytuje se během kryoterapie na pozadí stávajícího zánětu děložního čípku;
 • Stenóza vnějšího krčního os. Při výrazném zúžení je nutná bougienage. Může způsobit neplodnost;
 • Kryotrauma vaginálních stěn nastává při úniku plynu a je patrná při použití starých a vadných zařízení.

Vzhledem k velkému počtu nežádoucích následků a dlouhému období rehabilitace se léčba tekutým dusíkem nedoporučuje, pokud je zjištěna eroze u nulipálních žen. V posledních letech se lékaři od této techniky vzdálili. Kryoterapie byla nahrazena jinými, účinnějšími a bezpečnějšími metodami expozice pro erozi děložního čípku.

Obnova po zmrazení

Rehabilitační období po expozici tekutému dusíku je 4–6 týdnů. V této době dochází k postupnému hojení děložního čípku. Obnovuje se epitel, obnovuje se mikroflóra genitálního traktu. Během tohoto období je velmi důležité dodržovat všechna doporučení lékaře, aby nedošlo k rozvoji komplikací..

Níže je vidět fotka děložního čípku po kryodestrukci.

Úplné uzdravení děložního čípku po kryoterapii nastane za 2-3 měsíce.

Vlastnosti pooperačního období s kryodestrukcí:

 • Dodržování pravidel intimní hygieny. Měli byste se umýt dvakrát denně. K tomu je nejlepší používat pH neutrální výrobky pro intimní hygienu;
 • Nedoporučuje se umýt prostředky obsahujícími mýdlo;
 • Je třeba se vyvarovat stresu a úzkosti, kdykoli je to možné;
 • Je důležité sledovat svoji stravu, abyste svému tělu dodali potřebné živiny a tím urychlili zotavení..

Výboj po kryodestrukci může trvat až 4 týdny a bude hojný, vodnatý, obvykle bez nepříjemného zápachu. Tento jev se nazývá hydrorhea. Jedná se o zcela normální výtok, ke kterému dochází téměř u všech žen po kryodestrukci. Je pouze nutné měnit kalhotkové vložky častěji, prádlo - podle potřeby. Není nutná žádná léčba.

Co když se výtok nezastaví, zesílí, objeví se nečistoty krve nebo silný nepříjemný zápach? Tyto příznaky naznačují možný vývoj komplikací. Nejlepší možností by bylo co nejdříve navštívit lékaře..

Měsíc po kryodestrukci děložního čípku se obnoví po 3-4 týdnech. Možné mírné zpoždění menstruace.

Po kryodestrukci může lékař doporučit místní terapii: čípky, krémy a další léky. Cílem léčby je urychlit hojení epitelu a snížit riziko komplikací. V praxi se obvykle používají následující prostředky:

 • Místní svíčky s antibakteriálními nebo antifungálními účinky (výběr bude záviset na mikrobiální krajině);
 • Čípky ke stimulaci imunity (Viferon, Genferon atd.);
 • Prostředky, které zvyšují regeneraci epitelu („Methyluracil“, „Depantol“, svíčky s rakytníkem atd.).

Svíčky z poslední skupiny by měly být umístěny téměř okamžitě, v prvních dnech po zákroku. Krátce po kryoterapii lze doporučit také interferonové léky. Protizánětlivá a antibakteriální činidla jsou obvykle předepsána po následném vyšetření, pokud existuje indikace pro takovou terapii.

Přísné dodržování doporučení lékaře zkrátí dobu zotavení po kryodestrukci.

Co nedělat po kryoterapii:

 • Mít sex: doporučuje se zdržet se intimity po dobu nejméně 4 týdnů;
 • Zvedněte závaží (nad 7-10 kg);
 • Dělat sport;
 • Navštivte sauny, koupele, bazény;
 • Plavat ve volné vodě nebo se vykoupat;
 • Přehřátí a přehřátí;
 • Používejte tampony: existuje riziko poškození děložního čípku a zpomalení jeho hojení;
 • Douching;
 • Užívejte jakékoli léky, včetně topických, bez lékařského předpisu.

Kontrolní vyšetření gynekologem se provádí 7 dní po ošetření a poté po 4–6 týdnech. Po 4–6 měsících je třeba cytologii opakovat a provést kolposkopii. V případě opakování eroze je problém opakované kauterizace vyřešen jinými metodami.

Porod po kryoterapii

Mohu po léčbě porodit sama? Ano, ale pouze pokud byl postup proveden správně a po něm nenastaly žádné komplikace. Pokud uzdravení děložního čípku proběhlo dobře, bez jizev, může žena bez problémů otěhotnět, nést a porodit dítě.

Úplné zotavení po proceduře kryodestrukce nastává nejméně 3 měsíce po operaci. Po této době je pacient vyšetřen gynekologem, který posoudí stupeň hojení tkání a zjistí přítomnost komplikací.

Kryodestrukce bohužel někdy přináší komplikace v podobě zjizvení cervikální tkáně. Při úplné stenóze cervikálního kanálu je spontánní početí nemožné. Provádí se Bougier - dilatace kanálu v lokální nebo celkové anestezii. Pokud to nepomůže, může být žena odeslána k IVF.

Mírné zúžení zevního hltanu a děložního hrdla není překážkou pro početí dítěte, může však způsobit problémy při jeho nošení. Po destruktivních postupech se často vyvíjí ICI - istmicko-cervikální nedostatečnost. S touto patologií se děložní čípek otevírá před časem a dochází k potratu. Tento stav také ohrožuje předčasný porod..

Jizvy na děložním čípku mohou být překážkou přirozeného porodu. S výraznými změnami není nezávislý porod možný. Císařský řez se provádí rutinně.

Výhody a nevýhody chirurgie

Stručně řečeno, je třeba zdůraznit klady a zápory takového postupu..

 • Možnost použití pro různá onemocnění děložního čípku;
 • Mírné riziko krvácení;
 • Během zákroku nejsou otevřené rány a riziko infekce je relativně malé;
 • Po manipulaci není nutné dělít děložní hrdlo;
 • Nachlazení působí jako anestetikum, takže pacient pociťuje malé nepohodlí;
 • Trvání procedury není delší než 15 minut;
 • Lze provést ambulantně;
 • Komplikace během kryoterapie jsou vzácné..
 • Potřeba přímého kontaktu aparátu s děložním čípkem;
 • Neexistuje žádný způsob, jak upravit hloubku expozice a teplotu během procedury;
 • Není účinný pro hluboké a rozsáhlé léze děložního čípku;
 • Není vždy možné úplně pokrýt patologické zaměření, které vede k relapsu;
 • Existuje riziko poškození okolních tkání;
 • Dlouhé období zotavení;
 • Vzhled nepříjemného vaginálního výtoku po zákroku;
 • Nemůžete vzít postiženou tkáň na biopsii (patologické zaměření je zcela zničeno);
 • Po léčbě existuje riziko zjizvení a cervikální stenózy.

Náklady na kryodestrukci

Cena kryoterapie se v různých regionech liší a do značné míry závisí na úrovni kliniky a kvalifikaci lékaře. Ve státních předporodních klinikách je postup bezplatný. V soukromých lékařských centrech v Moskvě je cena za kryodestrukci děložního čípku 2 500 - 4 500 rublů. Od svého lékaře můžete přesně zjistit, kolik kryoterapie stojí za tuto nebo tu patologii..

Kryodestrukce cervikální eroze: klady a zápory takové léčby

Kryodestrukce cervikální eroze, kterou lze také nazvat zmrazením, je populární metodou léčby tohoto onemocnění kauterizací.

V některých případech se tento postup doporučuje. Ale musíte zjistit, co to je, komu to vyhovuje.

 • Podstata a vlastnosti postupu
 • Indikace a kontraindikace pro zmrazení
 • Pravidla přípravy
 • Technika zmrazování
 • Vlastnosti rehabilitačního období
 • Možné důsledky a komplikace
 • Mýty a fakta o moxování s kapalným dusíkem

Podstata a vlastnosti postupu

Během kryodestrukce cervikální eroze jsou postižené tkáně ošetřeny kapalným dusíkem pomocí kryoprobe.

Procedura obvykle vypadá takto: do vagíny se umístí zrcátko, aby se získal dobrý výhled, a poté se tam vloží kryoprobe - zařízení připojené k balónu naplněnému dusíkem.

Specialista působí na postižené oblasti epitelu chladem a jsou zmrzlé. Teplota kapalného dusíku je až -90 stupňů.

Zmrazení obvykle nevyvolává nepohodlí, což je výhoda této techniky oproti mnoha jiným..

Pacient často cítí jen mírný pocit pálení a brnění. Ale někdy jsou reakce složitější, proto je nejprve nutné provést komplexní diagnostiku.

Po kauterizaci se na ošetřených tkáních objeví edém, který brzy ustoupí. Během přibližně 3–6 měsíců po zákroku postižené buňky úplně odumírají a jsou nahrazeny zdravými.

Elasticita děložního čípku se nesnižuje, proto se u nulipárních žen doporučuje léčebná metoda.

Indikace a kontraindikace pro zmrazení

Hlavní indikací postupu je eroze děložního čípku. Může být doporučen pro leukoplakii, ektopii, ektropion, kondylomy, papilomy na vulvě a pochvě s prvním a druhým stupněm dysplazie, cervicitidy a retenční cysty.

Pamatujte, že moxování kapalným dusíkem má řadu kontraindikací:

 • těhotenství - v žádném případě by se postup neměl provádět, protože je vysoce pravděpodobné, že vyprovokuje potrat;
 • menstruace;
 • přítomnost krvácení nebo krvavého výtoku;
 • poranění děložního čípku, jizva na něm;
 • jakékoli procesy zánětu v těle, zejména ty, které souvisejí s reprodukčním systémem;
 • infekční choroby;
 • nádory dělohy a vaječníků;
 • dysplázie třetího stupně;
 • rozsáhlá lokalizace postižených tkání - v tomto případě je lepší zvolit jinou metodu.

Pokud neexistují žádné kontraindikace, lze k léčbě eroze použít kryodestrukci, pokud to pacientovi nevadí.

Pravidla přípravy

Před zákrokem musíte navštívit gynekologa. Specialista musí:

 • poslouchat stížnosti ženy, zapsat je do lékařského záznamu (sbírat anamnézu);
 • vyšetřit pacienta na křesle pomocí zrcadel;
 • odebrat nátěr vaginálních sekretů pro mikroflóru;
 • provést vyšetření kolposkopem.

U pacienta, který souhlasil s postupem, lékař poskytne všechny informace o technice a vlastnostech jeho provádění, o možných pocitech, období zotavení.

Technika zmrazování

Pacientka je kvůli manipulaci umístěna na gynekologické křeslo. Technika zahrnuje několik fází..

Nejprve je třeba vyčistit oblast, která má být ošetřena. Za tímto účelem se do pochvy vloží tampon namočený ve fyziologickém roztoku..

Slabý roztok kyseliny octové se aplikuje na děložní čípek, aby pomohl určit postižené oblasti.

V tomto okamžiku můžete pociťovat mírné pálení nebo nepohodlí. Na konci manipulace se oblast dělohy znovu ošetří fyziologickým roztokem..

Dalším krokem je použití kryodestruktoru. Jeho špička je vložena do vaginální oblasti, špička je směrována do postižené oblasti. Je důležité, aby lékař jednal opatrně a vyvaroval se zdravé tkáně..

Když sonda dosáhne požadovaného místa, nastaví se časovač a zařízení se zapne, aby zmrazilo erozi děložního čípku..

Vzhledem k nízkým teplotám použitého plynu je postižená oblast pokryta bílým květem, což naznačuje, že postižené oblasti jsou zmrzlé.

Zpracování se provádí do tří minut, poté se postižená oblast roztaje po dobu 4-5 minut a znovu zmrazí.

Nakonec se provede vyšetření děložního čípku. Pokud nedojde ke krvácení, ošetřuje se požadovaná oblast pastou Monsel.

Kryodestrukce netrvá déle než půl hodiny. Studená expozice dusíku pokračuje několik minut.

K monitorování účinnosti léčby předepisuje odborník schůzku 14-21 dní po zákroku.

Šest měsíců po kryodestrukci se provádí cytologické vyšetření děložní dutiny. V případě potřeby lékař provede nátěr, provede kolposkopii.

Vlastnosti rehabilitačního období

Pokud byl postup proveden správně, bude trvat přibližně 28-42 dní, než se tkáně zcela uzdraví. Vodní výtok by měl zmizet do konce čtvrtého týdne.

Po uplynutí této doby musíte navštívit gynekologa, který provede vyšetření, vyjádří se k procesu hojení a možnosti obnovení pohlavního styku.

Po dobu dvou měsíců byste se měli vyhnout návštěvě bazénu, koupelí a saun. Je důležité vyloučit těžké zvedání, silnou fyzickou aktivitu.

Vyhnete se tak infekci a krvácení, zkrátíte rehabilitační období..

Možné důsledky a komplikace

Ihned po kryodestrukci se mohou objevit následující reakce: závratě, bolesti hlavy, pocit celkové slabosti a malátnosti, mdloby.

První den jsou možné bolesti břicha různé intenzity. Do měsíce po zákroku je hojný vodnatý výtok považován za normu..

Je možný drobný výtok s nečistotami krve - to je neškodný příznak.

Pokud se kryochirurgie používá k zánětu v pochvě nebo děloze, existuje riziko, že se zánět rozšíří do přívěsků. Při zhoršené technice provádění je riziko vzniku negativních reakcí mnohem vyšší.

Abyste předešli nepříjemným následkům, musíte vzít v úvahu všechny kontraindikace a důvěřovat postupu lékaři, jehož kompetence jste si jisti.

Pokud si všimnete žlutého vaginálního výtoku se zjevně nepříjemným zápachem, co nejdříve navštivte odborníka. Tento příznak naznačuje přítomnost infekce, která vyžaduje použití léků..

Je důležité poradit se s lékařem, pokud jsou po zákroku pozorovány následující příznaky:

 • tělesná teplota od 38 stupňů;
 • pocit zimnice nebo horečky;
 • silná bolest v dolní části břicha;
 • nečistoty hnisu ve vaginálním výtoku;
 • krvácení, které trvá déle než dva dny.

Při dodržení všech pravidel jsou rizika komplikací minimalizována.

Mýty a fakta o moxování s kapalným dusíkem

Hlavním mýtem týkajícím se kryodestrukce je nejúčinnější léčba eroze, která vyhovuje všem.

Z mínusů stojí za to zdůraznit velké množství kontraindikací, nutnost dodržovat zákaz pohlavního styku, plavání v moři a bazén po dobu několika měsíců.

V mnoha ohledech je postup horší než laserová chirurgie, ale lékař musí rozhodnout, která možnost je v konkrétním případě vhodná..

Postup je kontraindikován pro menstruaci. I když je to relativně bezbolestné, expozice stále vede k povrchům rány na děložním čípku..

Léčí se v průběhu času, takže pokud provádíte kryodestrukci během menstruace nebo těsně před ní, riziko zánětu se významně zvýší. Optimální manipulace 7. – 10. Den cyklu.

Kryodestrukce děložního čípku je účinný a bezpečný postup, který vám umožní zbavit se nemoci v krátké době.

Malý seznam kontraindikací a snížené riziko nežádoucích účinků umožňuje použití, pokud jsou jiné metody kontraindikovány, například pokud dívka ještě nerodila.

Kryodestrukce (zmrazení) cervikální eroze

Jednou z nejpopulárnějších a nejúčinnějších možností léčby základních onemocnění děložního čípku je zmrazení eroze kapalným dusíkem. Podstatou této metody je, že sliznice na děložním čípku, která prošla patologickými změnami, je ošetřena nízkými teplotami. Ve většině případů se k tomu používá kapalný dusík, jehož teplota je minus 90 stupňů. Po tomto postupu dochází k postupnému odmítání zmrzlé oblasti, protože tyto buňky přestávají fungovat. Místo patologického místa, které bylo odmítnuto, prochází proliferací, v důsledku čehož se zde vytvářejí zcela nové a zdravé tkáně.

 • 1 Výhody a nevýhody
 • 2 Kontraindikace
 • 3 Indikace pro operaci
 • 4 Pravidla přípravy
 • 5 Jak se provádí zmrazení
 • 6 Vlastnosti rehabilitačního období
 • 7 Možné komplikace
 • 8 Shrnutí

Výhody a nevýhody

Mnoho žen je skeptických ohledně kauterizace eroze děložního čípku dusíkem. Většina pacientů se bojí dvou věcí - bolesti a nevratných změn v cervikální sliznici.

Po vyhodnocení výhod a nevýhod tohoto postupu se žena může rozhodnout, zda musí spalovat dusík, nebo je lepší uchýlit se k alternativním metodám léčby základních onemocnění..

Výhody léčby děložního čípku dusíkem:

 1. Rychlost postupu. Kryodestrukce cervikální eroze se provádí v lékařském zařízení, ale bez hospitalizace. Zpracování patologického místa netrvá déle než tři minuty. Při malé erozi je doba expozice až 60 sekund. Pacient pak může jít domů..
 2. Nedostatek bolesti. Během procedury může žena pociťovat mírné brnění. Pacienti s nízkou prahovou hodnotou citlivosti pociťují pocit pálení. V případě potřeby lze provést lokální anestézii aerosolem lidokainu.
 3. Lze provést u všech pacientů. Kryodestrukce eroze má minimální seznam kontraindikací. Postup je předepsán pro dospělé ženy a mladé dívky. Zpracování lze provést, i když pacientka plánuje těhotenství v blízké budoucnosti.
 4. Absence jizev na sliznici. Po odmítnutí zmrzlé oblasti jsou buňky zcela nahrazeny. To zajišťuje zachování pružnosti děložního čípku a nenarušuje jeho základní funkce.
 5. Nízké riziko komplikací. Ve srovnání s traumatičtějšími metodami léčby onemocnění děložního čípku má kauterizace dusíkem minimální pravděpodobnost komplikací. Při přísném dodržování lékařských doporučení nevznikají negativní důsledky.

Nevýhody kauterizace děložní eroze dusíkem:

 1. Individuální reakce. U žen s nízkým prahem bolesti může léčba dusíkem vyvolat bolestivé pocity..
 2. Dlouhé období zotavení. Doba úplného zhojení tkání se může pohybovat od 1 do 3 měsíců..
 3. Potřeba přísného dodržování doporučení. Pro úspěšné uzdravení postižené oblasti je nutné přísně dodržovat předpisy lékaře, včetně dlouhodobého opuštění intimity.
 4. Možnost poranění zdravých oblastí. Pokud se tekutý dusík použije nešikovně, může dojít k poranění měkkých tkání..

Indikace

Od postupu kauterizace eroze dusíkem by se mělo upustit v těchto případech:

 • potvrzené těhotenství nebo podezření na něj;
 • menstruační krvácení;
 • podezření na onkologii dělohy a děložního čípku;
 • velká eroze;
 • zánět v děloze a pochvě.

Rezerva na operaci

Zmrazení cervikální eroze se provádí u žen za přítomnosti skutečné eroze. Postup lze také předepsat, pokud se ektopie postupem času začala zvětšovat a jiné metody léčby nevykazují dobrý výsledek. Jiné indikace pro kauterizaci děložního čípku jsou takové případy:

 • tvorba genitálních bradavic nebo papilomů na genitální sliznici;
 • vrozená progresivní eroze;
 • leukoplakie děložního čípku;
 • zánět cervikálního kanálu na pozadí tvorby cystických novotvarů;
 • počáteční fáze dysplázie.

U pacientů s takovými stížnostmi je nutné zmrazení eroze.

 • bolest v pochvě;
 • krvácení, které se opakuje v intervalech;
 • nepohodlí s intimitou;
 • zvětšení oblasti postižené sliznice;
 • opakovaný zánět děložního čípku.

Pravidla přípravy

Před kauterizací eroze děložního čípku kapalným dusíkem se lékař musí ujistit, že pacient nemá žádné kontraindikace. K tomu je předepsán vaginální nátěr, provádí se krevní test a kolposkopie.

Postup nevyžaduje speciální předběžnou přípravu.

Důležitou podmínkou pro použití metody kryodestrukce je absence těhotenství. Manipulace je předepsána pro první dny menstruačního cyklu a provádí se bezprostředně po ukončení krvácení. To umožňuje rychlejší hojení tkání, protože estradiol se produkuje před ovulací, což podporuje buněčnou proliferaci..

Jak probíhá zmrazení

Cauterizace eroze dusíkem se provádí na gynekologickém křesle. Předběžné vyšetření provádí gynekolog. Poté lékař zavede dilatátory do pochvy a ošetří postiženou oblast solným roztokem. Dále se na erozi aplikuje kyselina octová, aby bylo lépe vidět postižené oblasti. V době léčby může žena pociťovat mírné nepohodlí, podobné tónu dělohy..

Další manipulace se provádějí ve fázích:

 1. do pochvy se opatrně vloží sonda, kterou se bude přivádět tekutý dusík;
 2. pod kontrolou optického zařízení, které mnohokrát zvětšuje buňky sliznice, je sonda instalována v místě lokalizace eroze;
 3. lékař zapne mrazicí zařízení, které vizuálně připomíná plechovku s tekutým obsahem, a nastaví časovač;
 4. během expozice dusíku se sliznice erodované oblasti zbarví, což naznačuje zmrazení patologických buněk;
 5. když byla ošetřena celá zóna, lékař vyjme sondu a sleduje proces rozmrazování ošetřené zóny;
 6. v případě potřeby opakujte moxování.

Po kauterizaci eroze dusíkem je důležité pečlivě prozkoumat sliznici. Vystavení nízkým teplotám ve svalové tkáni může způsobit kontrakci dělohy. Pokud dojde ke krvácení, musí být cévy sráženy. Nejčastěji se k tomu používá krémová látka zvaná pasta Monsel..

Pokud se pacientovi daří dobře, není nutné zůstat pod dohledem zdravotnického personálu. S individuálním vedením může žena jít domů.

O zvláštnosti rehabilitačního období

Pokud po kauterizaci eroze lékaři řekli, že vyšetření dělohy a vaginální sliznice by mělo být provedeno po 2 týdnech, musí pacient tento stav přísně dodržovat. Během prvního vyšetření gynekolog vyhodnotí účinnost terapie. V případě potřeby se upraví schůzky, které byly pacientovi dány dříve.

Charakteristickým rysem pooperačního období je nepříjemný zdravotní stav ženy. Odborníci proto doporučují, aby po kauterizaci eroze měl pacient doprovázející osobu. Při náhlých pohybech může dojít k skokům v krevním tlaku a závratím..

 • během prvních 1–2 dnů po moxibusci musíte sledovat svoji pohodu a odpočívat více;
 • v případě bolesti dělohy nebo krvácení musíte naléhavě vyhledat lékařskou pomoc;
 • vyloučit termální procedury, koupání a koupání ve veřejné nádrži po dobu 2 měsíců;
 • opustit intimitu po dobu 1-3 měsíců (období je nastaveno individuálně a závisí na rychlosti obnovy tkáně);
 • vyvarujte se fyzické námahy a zvedání těžkých předmětů;
 • nepoužívejte vaginální přípravky po celou dobu zotavení.

Proces hojení eroze je doprovázen odmítnutím zmrzlé tkáně. Žena pravidelně sleduje uvolňování sraženin. Lékaři varují pacienty, že po léčbě dusíkem se vaginální výtok zvyšuje. Mohou však mít nepříjemný zápach, což není odchylka od normy. Žena by však měla být upozorněna na bolest, pocit pálení a výskyt barevného výtoku..

Možné komplikace

Po kauterizaci dusíkem mohou nastat následující komplikace:

 • zvýšené vylučování děložního čípku, které přetrvává po opravě tkáně;
 • bolest v dolním břišním segmentu;
 • cévní poškození s následným krvácením;
 • poškození zdravé tkáně a tvorba jizev;
 • zvýšení naměřených hodnot teploměru;
 • pocit horečky;
 • infekce vaginální sliznice a dělohy;
 • opakování eroze.

Aby se zabránilo komplikacím, je nutné zvolit osvědčené kliniky specializující se na léčbu základních onemocnění děložního čípku a dělohy. Je jednodušší najít zkušené specialisty v Moskvě než na periferii.

Shrnutí

Cauterizace eroze dusíkem je považována za populární a cenově dostupný postup. Tato technika se používá v mnoha veřejných i soukromých zdravotnických zařízeních. Ženě, která potřebuje moxování, se nejčastěji nabízí několik možností léčby najednou. Každá metoda má své klady a zápory, s nimiž se musíte podrobně seznámit, než učiníte konečné rozhodnutí. Kryodestrukci lze předepsat všem pacientům, ale není vhodná pro všechny. Pokud plocha erodované oblasti přesahuje průměr 30 mm, je třeba zvážit alternativní možnosti léčby. V takovém případě existuje riziko, že taková terapie bude neúčinná..

Komu a jak se provádí cervikální kryodestrukce?

Indikace a zákazy

Během kryoterapie je postižená oblast ošetřena chladivem, obvykle kapalným dusíkem. Bodové chlazení na -90 stupňů vede ke zničení nemocných buněk, jejich odumírání a regeneraci tkání v důsledku tvorby nových buněčných struktur.

Ovlivněna je pouze problémová oblast.

Léčba za studena je předepsána pro:

 • chronická cervicitida;
 • ektopie sloupcového epitelu;
 • polypy, papilomy a kondylomy v oblasti krku;
 • hyperkeratóza a eroze děložního čípku;
 • retenční cysty;
 • změny dysplazie v cervikálním epitelu prvního a druhého stupně.

Pokud je detekována cervikální dysplazie třetího stupně, kryoterapie se neprovádí. Je také zakázáno pro myomy, endometriózu, neoplazmy v reprodukčních orgánech. Metoda se nepoužívá, pokud je postižená oblast rozsáhlá a v krční oblasti jsou jizvy. Procedura musí být odložena až do ukončení menstruace nebo do vyléčení akutního infekčního onemocnění. Pokud dojde k těhotenství, událost se také odloží, protože zavedení chladicího zařízení může vést k potratu..

Výhody a nevýhody

Jedním z důležitých pozitivních aspektů této techniky je to, že je povolena ženám, které nejsou v mateřství, a nemá vliv na reprodukční zdraví..

Mezi plusy patří také:

 • ambulantní procedura;
 • šetřící účinek bez poškození zdravého epitelu;
 • anestézie samotným vystavením chladu, anestézie není nutná;
 • absence krvácení v důsledku vazokonstrikčního účinku;
 • žádné jizvy a snížená pružnost sliznice po zahojení.

Nepříjemné následky po zásahu jsou extrémně vzácné. Obvykle jsou způsobeny skutečností, že byla porušena pravidla pro přípravu postupu. Jsou možné komplikace, jako jsou závratě, bolesti v podbřišku, infekce a záněty. Pokud nepohodlí nezmizí déle než 48 hodin nebo dojde ke krvácení, musíte se neprodleně poradit s gynekologem.

Nevýhodou terapie chladivem je to, že epitel se hojí déle ve srovnání s laserovými nebo rádiovými vlnami. Mnoho žen má vodnatý vaginální výtok, který je velmi hojný. Vydrží asi měsíc a odejdou sami. Pokud nemocné buňky nejsou zcela odstraněny, existuje riziko recidivy.

Příprava na kryodestrukci děložního čípku

Před zákrokem je pacientka podrobena gynekologickému vyšetření, laboratornímu a instrumentálnímu vyšetření. Hlavní diagnostická opatření, která jsou před zákrokem nezbytná:

 • obecná analýza krve;
 • testování na HIV a syfilis;
 • kolposkopie;
 • nátěry k určení mikroflóry a STD patogenů.

Je žádoucí provést cytologické a histologické vyšetření deformované tkáně, aby se vyloučila maligní povaha změn..

Procedura kryoterapie je předepsána 7. až 10. den menstruačního cyklu. Před tím je nutné vyloučit pohlavní styk po dobu 48 hodin. Nepoužívejte intravaginální čípky a masti. Je také vhodné provést těhotenský test, pokud existuje i sebemenší možnost početí.

Noc předtím můžete hodinu před manipulací pít sedativa a nesteroidní protizánětlivé léky. To je nezbytné pro úzkostlivé a citlivé ženy..

Fáze léčby

Procedura se provádí na prenatální klinice. Berou si s sebou podložku, aby se pojistili pro případ vybití. Ale ze zdravotních důvodů je terapie možná i v nemocnici..

Kryodestrukce se provádí bez anestézie; žena může pociťovat mírnou tažnou bolest v podbřišku a pocit tepla. Pokud jsou bolestivé pocity nesnesitelné, objevily se závratě a další nepříjemné příznaky, je třeba je neprodleně hlásit lékaři.

Procedura studené moxování se provádí v pěti fázích a netrvá déle než čtvrt hodiny. Jeho fáze jsou následující:

 1. Poté, co je žena v křesle pohodlně, lékař pomocí zrcadel odhalí krk a ošetří sliznici speciálními přípravky na přípravu.
 2. Lékař přivede kryoprobe k děložnímu čípku a přitiskne ji na patologickou zónu tak, aby špička pokrývala celou problémovou oblast. Zařízení by se nemělo dotýkat vaginálních stěn.
 3. Připojí zařízení a nastaví jej ve správný čas - až pět minut.
 4. Po dokončení vystavení chladu odstraní kryoprobe.
 5. Proveďte vyšetření a pokud nejsou problémy, naneste na sliznici gel pro regeneraci. Pokud místo expozice zbělá, znamená to, že patogenní buňky se staly nekrotickými..

Po ukončení procedury tráví žena další půl hodiny pod lékařským dohledem. Pokud nedojde k žádným negativním změnám v blahobytu, můžete jít domů.

Pooperační zotavení

Rehabilitace po zákroku trvá měsíc nebo déle. V tomto okamžiku se místo vystavení chladivu regeneruje a přerůstá zdravými buňkami. Pro urychlení procesu obnovy se v prvním měsíci po zákroku nedoporučuje:

 • sex;
 • silový trénink;
 • zvedání těžkých předmětů (nad 8 kg);
 • návštěva sauny, vany nebo bazénu;
 • podchlazení a přehřátí;
 • používání tamponů;
 • sprchování.

Týden po zákroku lékař vezme kontrolní nátěr a další asi po měsíci. Bezprostředně poté bylo doporučeno podstoupit kolposkopii znovu. Pokud se ukáže, že se patologické buňky vyvíjejí znovu, je nutné se rozhodnout, zda oblast znovu spálit, nebo zvolit jinou metodu ošetření..

Kryoterapie téměř bezbolestně pomáhá zbavit se eroze a dalších destruktivních změn v krční oblasti. Aby postup proběhl bez problémů, musíte vyloučit možné kontraindikace a řádně se na něj připravit.

Kryodestrukce děložního čípku: pokud je zobrazena, rysy, průběh procedury, zotavení po

Autor: MUDr. Averina Olesya Valerievna, PhD, patologka, učitelka katedry Pat. anatomie a patologická fyziologie, pro Operation.Info ©

Kryochirurgické manipulace na děložním čípku se provádějí v mnoha veřejných a soukromých lékařských centrech u pacientů jakéhokoli věku. Jedním z nejčastějších důvodů vedoucích k potřebě kryodestrukce děložního čípku je eroze, která je poměrně častá u mladých žen, a to jak s dětmi, tak dosud nerodících..

Kryodestrukce je považována za moderní metodu léčby, je nízko traumatická, netrvá déle než čtvrt hodiny a nevyžaduje pobyt v nemocnici. Podstatou této techniky je účinek na děložní čípek s chladem (až do -150 stupňů), který ničí patologicky změněné tkáně. K určení hranic postižené oblasti se na povrch krku aplikuje speciální přípravek, přesnosti zničení se dosáhne lokálním působením kryoprobe.

Silné ochlazení tkání způsobuje narušení prokrvení, ischemii a nekrózu, v důsledku čehož je erodovaný povrch nahrazen nejprve strupem a poté nově vytvořeným povrchovým epitelem. Plná regenerace je dokončena do konce druhého měsíce po zákroku.

Nejčastěji se kryodestrukce děložního čípku provádí bez anestézie, avšak pocit pálení a dokonce i mírná bolestivost mohou způsobit vážné nepohodlí, takže dnes mnoho klinik nabízí provedení procedury v lokální anestézii nebo dokonce intravenózní krátkodobé anestezii. Volba metody anestezie zůstává na ošetřujícím lékaři, který hodnotí celkový stav a subjektivní přání pacienta, stejně jako závažnost patologie.

Kdy je to zobrazeno a proč je kryodestrukce děložního čípku zakázána?

Důvodem kryodestrukce děložního čípku může být celá řada patologických změn v orgánu:

 • Růst granulační tkáně po operaci k odstranění dělohy, poškození orgánů během porodu nebo nitroděložní manipulace;
 • Dysplazie povrchového epitelu malého stupně;
 • Přítomnost polypu v cervikálním kanálu;
 • Leukoplakie děložního čípku a krauróza vnějších pohlavních orgánů;
 • Přítomnost genitálních bradavic;
 • Papilomy;
 • Velké nabotovy cysty děložního čípku;
 • Chronický zánět
 • Pseudoeroze (cervikální ektopie);
 • Inverze sliznice cervikálního kanálu po porodu (ektropion);
 • Skutečná eroze děložního čípku.

Tak může být téměř každá ohnisková benigní změna na děložním čípku vystavena studené destrukci..

Před předepsáním kryodestrukce porodník-gynekolog posoudí přítomnost možných kontraindikací, které mohou být:

 1. Akutní zánětlivé procesy v genitálním traktu;
 2. Středně těžká až těžká dysplazie;
 3. Diagnostikované pohlavně přenosné infekce;
 4. Děložní myomy a endometrióza, které vyžadují chirurgický zákrok;
 5. Ovariální novotvary;
 6. Akutní obecné infekce;
 7. Jizvové změny v děložním čípku;
 8. Těžká onemocnění vnitřních orgánů (játra, plíce, srdce);
 9. Patologie srážení krve;
 10. Menstruace;
 11. Podezření nebo prokázaný maligní nádor ženských pohlavních orgánů;
 12. Těhotenství a kojení;
 13. Příliš velká oblast léze krku.

Pokud existují překážky kryodestrukce, může být ženě předepsána předběžná léčba ve formě protizánětlivých léků, antibakteriálních a antivirových léků. U obecné infekce (například ARVI) je operace odložena až do úplného zotavení.

Výhody kryodestrukce a příprava na ni

Kromě kryodestrukce existují i ​​jiné metody lokální léčby cervikální patologie, expozice chladu má však několik výhod:

 • Postup je minimálně invazivní, není doprovázen poškozením zdravých tkání a je považován za jeden z nejšetrnějších chirurgických zákroků na děložním čípku;
 • Ochlazení není doprovázeno krvácením v důsledku křečí a rychlé trombózy cév pod vlivem nízkých teplot;
 • Tvorba jizev se zúžením cervikálního kanálu není typická;
 • Nedostatečný vliv na hormonální hladiny, schopnost otěhotnět a porodit zdravé dítě v budoucnu;
 • Bezbolestnost v důsledku působení chladu na nervová zakončení;
 • Bezpečnost použití u nerodících pacientů;
 • Zachování pracovní schopnosti;
 • Možnost ambulantní léčby;
 • Nízká pravděpodobnost komplikací;
 • Nízké náklady a široká dostupnost techniky.

Nevýhodou cervikální kryochirurgie je považováno za poměrně dlouhé období epiteliálního zotavení, během něhož bude žena muset dodržovat určitá omezení. Kromě toho je pro gynekologa často obtížné určit hloubku, do jaké dochází k účinku nachlazení, kvůli kterému nemusí být léze zcela odstraněna, což bude vyžadovat druhé ošetření.

Kryodestrukce neznamená hospitalizaci a je méně traumatizující, nicméně před zákrokem bude žena muset podstoupit důkladné vyšetření, aby se vyloučily kontraindikace. Předepsány jsou obecné klinické testy krve a moči, elektrokardiografie, testy HIV, syfilis, hepatitida a testy srážení krve. Výsledek fluorografického vyšetření budete muset mít u sebe.

Specifická příprava na zničení děložního čípku chladem zahrnuje:

 1. Vyšetření na gynekologickém křesle;
 2. Odběr materiálu z genitálního traktu ke stanovení mikroflóry a možných infekčních agens;
 3. Cytologické vyšetření;
 4. Kolposkopie.

Léky na ředění krve jsou zrušeny dva týdny před zákrokem. Sexuální aktivita by měla být omezena, s výjimkou pohlavního styku dva dny před zničením. Před manipulací byste měli provést důkladnou hygienu pohlavních orgánů a převléknout se do čistého prádla z přírodních tkanin. Postup je předepsán v první polovině menstruačního cyklu, nejlépe - 7-10. Den.

Technické vlastnosti postupu

Kryodestrukce cervikální eroze a její další změny se považují za technicky jednoduchý postup. Vyžaduje speciální kryoprobodu a nádobu s mrazivem (kapalný dusík, oxid uhličitý). Když vytéká zkapalněný plyn, je velmi chladný a poskytuje hluboké zmrazení tkání, jejichž kapalina uvnitř buněk se mění na krystaly.

Kryodestrukce způsobuje nekrózu tkáně patologického zaměření. Již po půl hodině se zvyšují ischemické a nekrotické změny, křeče cév a trombóza a otok. Místní zánět vyvolaný působením nízkých teplot se zesiluje a dosahuje maxima na konci prvního týdne, což je doprovázeno velkým vodnatým výtokem. Asi po třech týdnech zánět ustoupí a v místě rány se vytvoří strup (kůra), poté bude defekt nahrazen normálním povrchovým epitelem.

Pro kryodestrukci děložního čípku je pacientka umístěna na gynekologické křeslo. Během manipulace je vzhůru a ke snížení nepohodlí lze použít protizánětlivé léky a analgetika..

Genitální trakt je dezinfikován, je do něj umístěno gynekologické zrcadlo, poté je děložní čípek ošetřen Lugolovým roztokem, aby bylo lépe vidět hranice patologického ohniska. Kryoprobe vložená do pochvy je přitlačována na místo eroze po dobu 2–3 minut a poté následuje odmrazovací období asi 5 minut. V případě potřeby zmrazení opakujte. Je nemožné okamžitě vyjmout sondu ze zmrzlých oblastí, musí se oddělit, protože bez rozmrazení je schopna odtrhnout kousek tkáně. Po dokončení kryodestrukce děložního čípku může žena použít hygienickou vložku a opustit kliniku.

Video: technika kryodestrukce děložního čípku

Doba zotavení a důsledky

Kryodestrukce je obvykle dobře snášena, ale bude třeba přijmout určitá opatření, dokud se epitel úplně neobnoví. Většina žen má poměrně hojný vodnatý výtok, který trvá 2–3 týdny. Několik hodin po zákroku se děložní čípek stává ostře edematózním, červeným, poté se bubliny objeví naplněné průhledným nebo krvavým obsahem. Za dva měsíce bude orgán pokryt novým epitelem a konečné dokončení regenerace nastane o šest měsíců později..

Omezení po cervikální kryodestrukci zahrnují:

 • Zákaz zvedání závaží nad 5 kg a fyzické aktivity - během prvního měsíce;
 • Vyloučení pohlavního styku po dobu nejméně jednoho měsíce, obnovení sexuální aktivity až po vyšetření gynekologem;
 • Horké koupele, bazény a otevřené vodní plochy jsou zakázány až do úplného uzdravení kvůli riziku infekce;
 • Vaginální tampony, sprchování by se neměly používat až dva měsíce;
 • Jídla, která vylučují alkoholické nápoje, smažená a kořeněná jídla, která mohou zvýšit zánět.

Pro urychlení regenerace a prevenci infekčních a zánětlivých procesů může lékař předepsat antibakteriální léky, lokálně - čípky. Zanedbání doporučení odborníků může vést ke krvácení, infekci, pomalejší regeneraci, což může vést k opakované kryodestrukci.

Komplikace a nepříznivé důsledky kryodestrukce děložního čípku jsou považovány za vzácné. Mohou být spojeny nejen s technickými chybami během procedury, ale také se zanedbáváním doporučení lékaře ze strany ženy. Nejběžnějšími stížnostmi po kryodestrukci jsou stížnosti na nepohodlí a bolest v dolní části břicha během prvních 1-2 dnů, které jsou spojeny se svalovým napětím, stejně jako s velkým vodnatým výtokem.

Za možné následky se také považuje kryotrauma stěn genitálního traktu, ke kterému dochází při neopatrné manipulaci se sondou v pochvě, zúžení hltanu děložního hrdla, zánětu a infekci při nedodržení hygienických pravidel, pohlavním stykem.

Objevující se příznaky krvácení jsou důvodem pro konzultaci s lékařem, protože samotný postup je bez krve a podporuje trombózu cév děložního hrdla. Krvácení může nastat při těžké fyzické námaze, pohlavním styku, zatímco je třeba jej odlišit od předčasné menstruace.

Měli byste kontaktovat odborníka, pokud:

 1. Bolest břicha trvá déle než dva dny;
 2. Vodnatý výtok se po měsíci nezastaví;
 3. Výtok má nepříjemný zápach, je zakalený, žlutý nebo zelený.

V případě zánětu lékař předepíše protizánětlivé léky, antibiotika, v případě krvácení objasní jeho příčinu a pokusí se ji odstranit. Ve vzácných případech je nutné uchýlit se k opakované kryodestrukci.