Co signalizuje hnědý výtok u žen??

Hnědé barvy ženského výtoku je dosaženo díky nečistotám krve ve fyziologických tekutinách. Tento hlen se objevuje v různých obdobích menstruačního cyklu. V závislosti na zdroji krvácení se rozlišují přírodní a patologické příčiny hnědého výtoku u žen..

Fyziologické příčiny

Pokud hnědý výtok není doprovázen bolestí, pravděpodobně to neznamená nic špatného:

 1. Měsíční. Špinění před a po menstruaci je normální. Několik dní před menstruací vychází nahromaděné nečistoty. Na začátku cyklu zbytky endometria opouštějí dělohu. Hlen má světle hnědou barvu. Proces netrvá déle než 3 dny.
 2. Ovulace. Uprostřed cyklu praskne folikul, ve kterém se vytvoří vajíčko. Z tohoto důvodu vaginální sekrece mění barvu na světle hnědou. Proces trvá až 72 hodin..
 3. Přizpůsobení hormonálním lékům. Během prvních 3-4 měsíců užívání perorálních kontraceptiv si tělo zvykne na hormonální změny. Podobný proces je pozorován po zrušení léků..
 4. Puberta. V prvních 2-3 letech se menstruační cyklus dívek normalizuje. Během tohoto období jsou období slabá a nepravidelná..
 5. Začátek sexuální aktivity. Po defloraci je několik pohlavních styků doprovázeno malým krvácením. Z tohoto důvodu se hlen stává nahnědlým..
 6. Těhotenství. Přichycení vajíčka ke stěně dělohy způsobuje prasknutí cév. V prvních hodinách po tomto se u žen objeví červenohnědý výtok. Později je tento jev nebezpečný. Znamená to oddělení placenty, hrozbu potratu nebo předčasného porodu..
 7. Poporodní období. Po porodu se hormonální pozadí normalizuje, tělo se začne připravovat na nové oplodnění. Nastává tvorba menstruačního cyklu. Výtok po porodu, špinění a nepravidelný.
 8. Nástup menopauzy. U žen středního věku endometrium atrofuje a vystupuje s malými nečistotami krve. Proces je nezávislý na menstruačním cyklu a je doprovázen návaly horka, pocením a výkyvy nálady.
 9. Nedostatek osobní hygieny. Nedostatek čistoty v intimní oblasti vede k růstu patogenní mikroflóry a změnám v acidobazické rovnováze. V důsledku toho se změní barva vaginálního sekretu..
 10. Zranění. Kvůli nedostatečnému mazání během pohlavního styku se ve vagině objevují mikrotrhliny. K poškození dochází také po potratu a nepřesném gynekologickém vyšetření.

Známky nemoci

Patologické procesy v těle, doprovázené krvácením, probíhají na pozadí bolesti a dalších nepříjemných příznaků:

 • Kolpitida. Zánět vaginální sliznice. Je charakterizován krevními nečistotami ve výtoku. Související příznaky: svědění a pálení; bolesti dolní části břicha; hyperemie sliznic; bolestivé močení.
 • Cervikální eroze. Tvorba vředů a eroze na děložní membráně, které krvácejí po mechanickém poškození. Uvolňuje se hlen s příměsí krve, při pohlavním styku se objevuje bolest v podbřišku.
 • Mimoděložní těhotenství. Objevuje se po určitém zpoždění menstruace. Spočívá v připojení vajíčka ke stěně vejcovodu. Prvními příznaky jsou rozmazání tmavě hnědého výtoku u žen a silná bolest v podbřišku.
 • Zánět močového systému. Infekce ledvin, močového měchýře a močové trubice jsou doprovázeny bolestmi v dolní části zad a dolní části břicha. Pacienti trpí častým nutkáním na močení a pocitem neúplného vyprazdňování močového měchýře. Krev se odstraní močí. Ve vaginálním hlenu se také objevuje hnědý odstín.
 • Endometriální patologie. Nemoci postihující vnitřní vrstvu dělohy jsou doprovázeny množením endometria. Tkáně se odlupují nebo tvoří polypy. V intermenstruačním období se výtok objevuje s příměsí krve. Menstruace dlouhá a bohatá, sražená. Někdy je v břiše bolest.
 • Myom dělohy. Benigní nádor svalové vrstvy pohlavního orgánu. Jeho charakteristické intermenstruační krvácení způsobuje hnědý vaginální výtok. Zároveň je menstruace bohatá a bolestivá. Cyklus je přerušený. Velký novotvar stlačuje močový měchýř a střeva, což způsobuje zácpu a časté nutkání na močení.

Hnědý výtok u žen často není známkou patologie. Pokud jsou krátkodobé a nejsou doprovázeny bolestí, nebojte se. Pravidelný výskyt hlenu s hnědým nádechem a bolestivostí by měl upozornit. V takovém případě neodkládejte návštěvu gynekologa..

Hnědý výtok u žen

Vaginální výtok je tajemství produkované žlázami pochvy a dělohy, které se vyznačuje zápachem, konzistencí sliznic a nedostatkem barvy (bělavá barva tajemství je také považována za normu). Tajemství obsahuje hlen vylučovaný cervikálním kanálem děložního čípku, mrtvé buňky epitelu cervikálního kanálu a pochvy, bakterie zajišťující kyselé prostředí pochvy a vylučované sekrece, které v některých případech způsobují kyselou vůni sekretů. Množství, konzistence, barva a vůně vaginálního výtoku se liší podle fáze cyklu v důsledku změn hladin hormonů. Vaginální výtok je přirozený fyziologický proces ženského těla. Za normálních okolností není vaginální výtok doprovázen nepohodlí: svědění, pálení, vaginální suchost a podráždění zevních pohlavních orgánů. Získání neobvyklého zbarvení, zápachu, konzistence a výskyt doprovodných příznaků naznačuje vývoj patologických procesů v děloze a pochvě..

Povaha hnědého výboje

Hnědý výtok je přirozené tajemství s nečistotami krve, což naznačuje patologickou povahu výtoku. Krvavé periodické vylučování je normou pro zdravou ženu v reprodukčním věku. Za normálních okolností se barva menstruačního cyklu mění od jasně červeného po tmavý odstín kvůli přítomnosti enzymů v něm. U zdravé ženy trvá menstruační krvácení od 3 do 8 dnů. Vzhled špinění (vyblednutí hnědého odstínu) v jakékoli jiné fázi cyklu je odchylkou od normy. Hnědý výtok se vyskytuje u 80% žen. V závislosti na důvodech, které způsobují neobvyklý výtok, hovoří o fyziologické normě nebo o patologické poruše.

Hnědý výtok u žen: norma a patologie

Hnědý výtok u dívek uprostřed menstruačního cyklu je považován za normu v následujících případech:

 • Užívání různých hormonálních kontraceptiv (orální, nitroděložní tělíska, náplasti);
 • Možné zranění stěn pochvy nebo děložního čípku (při osobní hygieně, agresivním pohlavním styku);
 • Při prvním pohlavním styku;
 • V předvečer menstruačního krvácení (v některých případech se hnědý výtok objeví několik dní před očekávanou menstruací, což naznačuje pouze nedostatek menstruačního toku, při kterém má krev čas na srážení);
 • Po ukončení menstruačního krvácení několik dní.

Hnědý výtok u dívek je v těchto případech variantou normy v důsledku hormonálních změn, je však třeba vzít v úvahu také množství výtoku, jeho konzistenci a vůni. Pokud výtok zhnědne, stane se hojným, má heterogenní konzistenci, vyznačuje se nepříjemným zápachem, pak v takových případech dochází k patologickému procesu. Hnědý výtok, který se objeví během ovulace (obvykle mezi 11. a 19. dnem cyklu), je také považován za variantu normy. Během implantace vajíčka se může objevit výtok a výtok může být doprovázen bodavou bolestí v podbřišku. Takové vypouštění je krátkodobé, rozmazané. V tomto případě hovoří o implantačním krvácení..

Hnědý výtok u žen je známkou patologie v následujících případech:

 • Vzhled patologického výtoku uprostřed cyklu, pokud žena neužívá hormonální antikoncepci;
 • Hnědý výtok v menopauze při absenci normálního menstruačního krvácení po dobu 1 roku nebo déle;
 • Pravidelné krvácení po pohlavním styku;
 • Výtok doprovázený bolestí, svěděním, pocity pálení, horečkou.

U každého patologického výtoku je nutné konzultovat s lékařem úplné vyšetření, protože hnědý výtok u žen je příznakem různých gynekologických onemocnění, která, pokud nejsou řádně léčena, mohou mít za následek neplodnost, rozvoj benigních a maligních novotvarů.

Hnědý výtok: důvody vzniku v různých fázích cyklu

Hnědý výtok, který je ve skutečnosti přirozeným vaginálním výtokem s krevními nečistotami, rozdělují gynekologové na následující typy:

 • Intermenstruační krvácení;
 • Děložní krvácení.

Při diagnostice intermenstruačního hnědého výboje mohou být příčiny:

 • Užívání léků obsahujících hormony, které ovlivňují menstruační cyklus;
 • Mentální šok (emoční výbuchy, šok, stavy stálého stresu);
 • Hormonální poruchy různé etiologie;
 • Genitální trauma, některé typy gynekologických výkonů;
 • Zánětlivé procesy, gynekologická onemocnění, pohlavně přenosné choroby;
 • Intrauterinní zařízení.

Stanovení příčin vzniku patologického výtoku je nezbytné pro jmenování účinné terapie.

Při diagnostice hnědého výtoku z dělohy mohou být příčiny:

 • Nádorové procesy dělohy a přívěsků;
 • Patologické procesy endometria (endometritida, endometrióza);
 • Cervikální eroze;
 • Ovariální cystické útvary.

Hnědý výtok po menstruaci: kdy navštívit lékaře

Hnědý výtok po menstruaci je variantou normy v následujících případech:

 • Malé skvrny, které nejsou doprovázeny svěděním, pálením;
 • Absence bolesti, příznaky zánětu, horečka;
 • Množství výboje postupně klesá;
 • Doba takového výtoku nepřesahuje 3 dny a celkově s obdobím menstruačního krvácení trvá menstruace nejvýše 8 dní.

Hnědý výtok po menstruaci je zbytkový jev, odstranění přebytečné krve z dělohy. Výtok zhnědne kvůli skutečnosti, že na konci menstruace se zvyšuje srážlivost krve.

Pokud se hnědý výtok po menstruaci objeví několik dní po úplném zastavení menstruačního krvácení, je třeba provést následující vyšetření:

 • Těhotenský test, ultrazvuk k vyloučení mimoděložního těhotenství, potrat;
 • Roztěr, PCR analýza na chlamydie, ureaplasma, mykoplazma, gardnerella, CMV, herpes virus.

Hnědý výtok během těhotenství: norma a patologie

Hnědý výtok během těhotenství je považován za patologii. Za normálních okolností se výtok může objevit během implantace vajíčka, když je narušena integrita endometria po dobu 1–2 týdnů. Hnědé skvrny se mohou objevit také během těhotenství v prvním trimestru ve dnech očekávané menstruace. Jakýkoli nahnědlý výtok by měl navštívit lékaře.

Příčiny hnědého výtoku během těhotenství:

 • Nízké hladiny progesteronu, které vyvolávají odmítnutí endometria a hrozí potrat;
 • Mimoděložní (vejcovodové) těhotenství;
 • Abrupce placenty, prezentace.

Jakýkoli hnědý výtok během těhotenství později představuje riziko potratu.

Video z YouTube související s článkem:

Našli jste v textu chybu? Vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Příčiny hnědého výtoku u žen na kalhotkách

Vaginální výtok je fyziologický proces, který je považován za normální, pokud je bezbarvý a bez zápachu. V případě, že se objeví hnědý výtok, může dojít k ohrožení zdraví ženy. Měli byste co nejdříve zjistit, proč se objevil hnědý výtok: jinak existuje riziko zmeškání okamžiku a latentní onemocnění povede k nepříjemným následkům.

Povaha temného výboje

U žen bez zdravotních problémů je výtok transudát žláz umístěných na vaginální stěně. Za normálních podmínek je hlen bezbarvý a bez zápachu. Pokud zbělá a přijme kyselý zápach, může to znamenat problém s vaginální mikroflórou..

Pokud je narušena bakteriální rovnováha a na pozadí různých nemocí se může barva transudátu změnit. Podle barvy výtoku mohou lékaři zhruba odhadnout onemocnění, které takové změny způsobilo..

Vypouštění hnědé barvy u žen velmi často naznačuje přítomnost závažné patologie. Existují však podmínky, za kterých transudát zhnědne, ale bude to považováno za normu. Mluvíme o fázích cyklu a příjmu určitých léků.

Vzhled tmavě hnědého výboje by měl být alarmující, pokud jsou spolu s nimi odhaleny následující příznaky:

 • Mezi obdobími dochází k hnědému výboji.
 • Mezi obdobími se objevuje tmavý transudát a žena neužívá léky obsahující hormonální složky.
 • Vzhled hnědé leucorrhoea je doprovázen výskytem bolesti v dolní části břicha, dolní části zad a křížové kosti.
 • Leucorrhoea doprovázená pálením v pochvě.
 • Sexuální styk se stává bolestivým.
 • Na vaginální sliznici se objevují vyrážky.
 • Výtok se objeví během menopauzy.
 • Výtok se objeví po sexu.

Hnědá barva obvykle indikuje přítomnost krvinek v transudátu. Pokud krvavé nečistoty vyjdou mimo určité fáze cyklu, měla by žena okamžitě kontaktovat odborníka, aby zjistil příčinu hnědého výtoku.

Příčiny hnědého transudátu

Tmavý výtok se může objevit v důsledku normálních fyziologických procesů a různých patologických stavů. Z tohoto důvodu lékaři rozdělují faktory ovlivňující vzhled hnědého transudátu do 2 skupin: normální a patologické.

Normální faktory

Den před začátkem menstruace se často objevuje hnědý výtok. Vždy naznačují, že endometriální buňky jsou v děloze odmítány. Toto je norma, ale pouze pokud skvrnitá leucorrhoea zmizí do 2 dnů. Pokud se tak nestane, měli byste vyhledat radu od gynekologa.

Hnědý výtok může úplně nahradit vaši menstruaci. K tomu obvykle dochází v prvním měsíci těhotenství. V tomto případě je výskyt tmavé leucorrhoea vysvětlen implantací embrya do endometria dělohy, což vyvolává neškodné krvácení uprostřed cyklu..

Tmavý transudát může být také uvolněn po menstruaci. Důvodem je rychlé srážení krve. Na konci cyklu množství krvavého výtoku klesá a pohybuje se pomaleji. Krev v nich má čas se srážet, což sekrecím dodává specifický odstín..

A konečně, antikoncepční prostředek, jako je nitroděložní tělísko, může vyvolat tmavou leucorrhoea. Po jeho odstranění zpravidla patologické příznaky zmizí..

Patologické příčiny

Pokud tmavá leucorrhoea přetrvává po menstruaci po dlouhou dobu, lze ji považovat za patologickou. Chcete-li zjistit jejich důvody, musíte jít ke gynekologovi a podstoupit úplné vyšetření.

Hnědý odstín výtoku indikuje přítomnost nečistot sražené krve. To může naznačovat jak vaginální dysbiózu, tak závažnější onemocnění a patologické stavy:

 • Endometritida. Nemoc je považována za jednu z nejnebezpečnějších. Příčinou zánětu endometria je vniknutí pneumokoků a stafylokoků do dělohy. Není těžké identifikovat vzhled patologie. Jedním ze znaků onemocnění je výskyt hnědého výtoku před a po menstruaci. Leucorrhoea je obvykle doprovázena mírnou bolestí, hypertermií a pocením. Pokud léčba není provedena včas, může se u ženy vyvinout neplodnost..
 • Endometrióza Toto je benigní nádor. Novotvar by neměl být považován za bezpečný. I v počáteční fázi může patologie vést k vážným následkům. Onemocnění začíná silnou menstruací a bolestmi v podbřišku. Poté se před menstruací objeví hnědý výtok a přicházejí několik dní před menstruací. Později se k těmto znakům přidá nadýmání..
 • Polypy dělohy a děložního čípku. Polypy jsou benigní nádory. Mohou být lokalizovány uvnitř dělohy nebo na děložním čípku orgánu. Polypóza nedává zvláštní příznaky, proto je nemoc zjištěna během vyšetření. Někdy mohou vyvolat výskyt tmavé leucorrhoea..
 • Hyperplazie endometria a eroze epitelu děložního čípku. Tato onemocnění vyvolávají výskyt špinavého hnědého výtoku po menstruaci. Obě patologie jsou velmi nebezpečné, protože mohou zhoubné..
 • Infekce urogenitálního systému. Tmavý transudát se může objevit, když je žena infikována chlamydií, herpes virem, kandidou, gonokokem atd..
 • Mimoděložní těhotenství. Když žena jde k lékaři se stížnostmi na hnědou leucorrhoea, lékař nejprve udělá vše pro to, aby zajistil, že tento patologický stav chybí. Faktem je, že mimoděložní těhotenství může mít hrozné následky..
 • Cystitida. Při zánětlivém procesu v močovém měchýři nebo močové trubici dochází ke krvácení. V tomto případě žena kromě bolesti charakteristické pro onemocnění vidí hnědý výtok z močové trubice. Někdy mohou mít červené pruhy..

Hnědý a někdy téměř černý výtok u žen může být také vyvolán stresem, nedostatkem spánku, nedostatkem hormonů, nezdravou stravou a špatnými návyky.

Mimochodem, vášeň pro přísné diety může také způsobit vzhled rozmazání bílé na dívčích kalhotkách..

Stanovení diagnózy

Vnější příznaky a výsledky anamnézy nestačí k přesné diagnóze. Před rozhodnutím o léčbě lékař předepíše pacientovi následující typy výzkumu:

 • Analýza krve a moči pro obecné ukazatele.
 • Krevní biochemie.
 • Vaginální a cervikální výtěry. Jsou nezbytné pro cytologické vyšetření..
 • Ultrazvuk ženského reprodukčního systému.
 • Krevní test na obsah hormonů a jejich poměr.
 • Analýza HCG.
 • Kolposkopie.
 • Hysteroskopie.
 • Testy na pohlavně přenosné choroby.

V případě potřeby mohou být do vyšetření zapojeni lékaři jiných specializací. V budoucnu se budou podílet na přípravě taktiky léčby..

Terapeutická taktika

Všechny léky k léčbě hnědého výtoku musí být předepsány lékařem. Samoléčba je velmi nebezpečná. Největším nebezpečím je navíc nekontrolované užívání hormonálních léků..

Léčebný režim je určen výsledky studií..

Pokud je zjištěna bakteriální vaginóza, může být ženě předepsán klindamycin a metronidazol.

Pokud je špinění leucorrhoea vyvoláno urogenitální kandidózou, pacient dostane flukonazol nebo klotrimazol.

U trichomoniázy je ženě předepsáno léky, jako je Thieidazol, Nimorazol, Ornidazol.

Detekce novotvarů v děloze léčbu trochu komplikuje. K jejich léčbě lze použít hysteroskopii nebo chirurgický zákrok. U endometriózy se dnes lékaři často uchylují k laparoskopii..

K léčbě fibroidů v počátečních fázích jsou předepsány hormonální antikoncepce: Janine, Duphaston, Regulon.

K léčbě různých infekcí se často používají erythromycin, roxithromycin, acyclovir, panavir.

Léková a chirurgická léčba je vždy doplněna příjmem imunomodulátorů a vitamínových komplexů.

Použití alternativních metod léčby je povoleno, ale předtím musíte získat povolení od ošetřujícího specialisty.

Když se objeví rozmazané bílé, tradiční medicína doporučuje použít následující prostředky:

 • Pijte nejméně 100 ml dřišťálového džusu denně.
 • Žvýkejte bílé akátové květy po celý den, ale nepolykejte je.
 • Jezte čerstvé plody jalovce nejméně 3krát denně.
 • Sprchujte vagínu odvarem z nemravných květů.
 • Pijte 3 sklenice vývaru třezalky denně.

Mnoho tradičních léčitelů doporučuje léčbu odvarem z bóraxové dělohy. Jedná se o poměrně účinný prostředek, ale lze jej použít pouze v případě, že lékař ženě nepředepsal hormonální léky. Kromě toho by měla být opuštěna děloha borovoy, pokud má pacient nízkou srážlivost krve.

Preventivní opatření

Každá žena může, pokud tomu nezabrání, snížit riziko nahnědlého výtoku z genitálií. Postupujte podle těchto pokynů:

 • Vyvarujte se nadměrné fyzické aktivity.
 • Procházky venku tak často, jak je to možné.
 • Vyvarujte se negativních emocí.
 • Vzdejte se přísných diet.
 • Dostatek spánku, pokud je to možné.
 • Být selektivní při pohlavním styku.
 • Chraňte se během sexu.

Doporučuje se také navštívit kancelář gynekologa nejméně dvakrát ročně. Preventivní prohlídka odhalí onemocnění, i když je asymptomatické.

Neměli byste si myslet, že se můžete zbavit rozmazaných sekrecí pomocí vložek a tamponů. Indikují přítomnost patologického procesu v těle. Musíte si okamžitě domluvit schůzku s odborníkem. Pouze lékař dokáže nemoc identifikovat a vyléčit.

Hnědý výboj

Příčiny hnědého vaginálního výtoku

Hnědý vaginální výtok je téměř vždy příznakem nějakého druhu patologie. Na základě jejich vzhledu lze objednat vyšetření. Zvažte několik možných příčin tohoto jevu v různých fázích menstruačního cyklu i během těhotenství..

Dívky se seznamují s menstruací ve věku 11-16 let a hnědým výtokem - co to je a jaká je povaha jejich vzhledu? Ve skutečnosti jde o stejnou krev, ale vylučovanou pouze v malém množství, smíchanou s vaginálními sekrecemi, a proto je barva tlumená. Krev se může objevit z dělohy (endometria) nebo z děložního čípku (pokud je narušena integrita jeho sliznice). Proto lékař nejprve provede gynekologické vyšetření, při kterém vyhodnotí stav vaginální sliznice a děložního čípku a poté předepíše ultrazvukové vyšetření, které lze použít ke studiu stavu endometria.

A teď o možných příčinách mazanice. Ale jak si dokážete představit, je to jen předpoklad. Pro stanovení diagnózy nebude stačit jeden příznak.

Na začátku cyklu

Hnědý výtok po menstruaci, přesněji po jejich předčasném ukončení, se obvykle vyskytuje v důsledku poranění děložního čípku nebo pochvy (například v důsledku pohlavního styku) nebo při užívání hormonální antikoncepce. V prvním případě může lékař po vyšetření stanovit diagnózu. To zpravidla nevyžaduje léčbu, možná pouze protizánětlivý a sexuální odpočinek.

Pokud je na vině hormonální antikoncepce, může být hnědý výtok u žen poměrně dlouhý, i když vzácný. Tato reakce na drogu se jednoduše nazývá závislost. A tato závislost může trvat až tři měsíce a výtok se může objevit v kterékoli fázi cyklu..

Nedělejte si starosti, pokud se na konci menstruace objeví špinění - to je normální..

Uprostřed cyklu

Důvodem je ovulace. V některých případech může tento přirozený proces způsobit ženě bolesti na vaječnících a dokonce i namazat. To je po dobu 12-14 dnů cyklu. Později, po 5-8 dnech, může dojít k špinění hnědého výtoku v důsledku implantace oplodněného vajíčka do endometria, pokud došlo k početí. Proto, pokud jste zdraví, máte sexuální život a najednou si všimnete hnědého výtoku 17. až 20. dne cyklu - je docela možné, že se jedná o těhotenství. Počkejte další 2–3 dny a můžete darovat krev hCG k potvrzení nebo vyvrácení této verze.

Ale hnědý výtok uprostřed cyklu může být spojen s onemocněním. Takto se často projevuje například adenomyóza, nádory děložního těla apod. Příčinou krvácení jsou často velké děložní myomy..

Na konci cyklu

Pokud si všimnete hnědého výtoku před menstruací, je docela možné, že se jedná o menstruaci, která z nějakého důvodu přišla o něco dříve. Během života ženy se cyklus může zkrátit i prodloužit, může se také změnit objem ztracené krve a doba trvání menstruace - to je normální.

Ale hnědý výtok na konci cyklu může také nastat v důsledku nemoci (viz výše).

Během těhotenství

Vzhled šmouh, na rozdíl od všeobecného přesvědčení, ne vždy předpovídá ztrátu těhotenství. Existují případy, i když vzácné, kdy se takový výtok, který nepoškozuje tělo matky a dítěte, objevil u ženy v první polovině těhotenství v obvyklých měsíčních dnech (tj. V souladu s cyklem každé 4 týdny). Stojí za zmínku, že tento hnědý výtok v časném těhotenství je velmi vzácný..

Další možnou příčinou může být gynekologické vyšetření. Proto se mnoho nastávajících matek bojí jím projít, údajně kvůli riziku potratu. Vyšetření však nevyvolá potrat. Ale někdy užívání nátěrů a vložení gynekologického zrcátka do pochvy vede k nejmenším lézím sliznice, která se stává obzvláště zranitelnou během období těhotenství. Proto se během těhotenství po vyšetření objeví hnědý výtok..

Existují však vážnější důvody. Patří mezi ně mimoděložní. Tuto patologii je v raných fázích velmi obtížné identifikovat. A často je to mazanice, která je jediným alarmujícím příznakem..

Další možnou příčinou je zmeškané těhotenství. To znamená ukončení vývoje embrya, jeho smrt. Fetální membrány, endometrium začínají pomalu odmítat - proto se objevuje hnědý výtok.

Potrat někdy začíná se stejným příznakem. Tento stav se nazývá hrozba. Pokud je embryo naživu, ultrazvuk diagnostikuje jeho srdeční rytmus, snaží se zachránit těhotenství, pokud to žena chce. Léčba se obvykle provádí v nemocnici. Pokud se krvácení zesílí, začnou vynikat sraženiny - už mluvíme o potratu v průběhu, kdy nelze zachránit těhotenství.

Pokud si všimnete hnědého výtoku ve druhém trimestru těhotenství, můžeme hovořit o abrupci placenty. Po dlouhou dobu může tento stav ohrozit život ženy kvůli riziku silného krvácení..

Před porodem se maz často objevuje současně s uvolňováním sliznice z děložního čípku.

Kromě toho může dojít ke krvácení po termínu v důsledku hormonální nerovnováhy, která není neobvyklá u dospívajících dívek, kojících žen a žen, které jsou těsně za rohem menopauzy..

Toto jsou možné důvody tohoto problému. Nediagnostikujte se, jděte na prenatální kliniku a lékař na to přijde a v případě potřeby vám předepíše léčbu.

Kdy se obávat světle hnědého výtoku od ženy

Se světle hnědým výtokem v těle ženy se může stát cokoli, od infekčního zánětu po zrození nového života. Je možné odlišit jeden od druhého, pokud znáte úplný klinický obraz možných příčin univerzálního příznaku. Informace v článku vám pomohou vyhnout se panice a úzkosti před návštěvou lékaře..

Je třeba říci, že podobná barva se vytvoří, když se několik kapek sražené krve smísí s vaginálním hlenem. Nebojte se, děloha je lemována endometriem, které se snadno poškodí a je co nejvíce naplněno krví.

Hnědý výtok místo menstruace se vyskytuje u dospívajících, protože jejich tělo je ve fázi formování a během premenopauzy v důsledku nástupu neplodnosti z přirozených důvodů.

Během laktace jsou menstruace zpočátku slabé a nestabilní v důsledku potlačujícího působení prolaktinu.

Po operacích, kdy je odstraněno celé endometrium, je první cyklus považován za rehabilitaci, menstruace přichází ve formě tmavého a světle hnědého výtoku.

Ve fázi adaptace je pozorováno prodloužené mazlení v období kritických dnů, kdy je užívání antikoncepčních pilulek pozorováno. Trvá až 3 měsíce.

Pokud vaše pravidelné období končí hnědým výbojem různých odstínů, nemusíte se bát. Děloha je jednoduše odstraněna ze zbývajícího endometria..

Když dominantní folikul praskne během ovulace, mohou se červené krvinky rozpustit v břišním prostoru. Ale ve vzácných případech jsou stahovány do dělohy kontrakcemi vejcovodů a ven pochvou. Vaginální sekrece zbarví béžově. Proto je světle hnědý nebo růžový výtok uprostřed menstruačního cyklu známkou nejlepšího času na otěhotnění. Při ovulaci je tajemství jednoho dne mírně zabarveno, jinak může být podezření na patologii.

Zajímavý fakt! Pokud roztáhnete ovulační hlen prsty, nit se nerozlomí na 8-10 cm.

Pokud spermie našla vajíčko a došlo k oplodnění, pak bude za týden nebo déle embryo implantováno do děložní dutiny. Endometrium je v této době silné a volné, fixace je doprovázena poškozením. Žena si může všimnout hnědého, světlého výboje týden před menstruací nebo se zpožděním, v závislosti na délce jejího cyklu. Analýza obsahu hCG v krvi může v tuto chvíli potvrdit zajímavou situaci, po několika týdnech je možné vidět vajíčko na ultrazvukovém vyšetření a test ukáže negativní výsledek až do zpoždění 6-8 dnů.

Bezprostředně před menstruací je světle hnědá mazanina normální po dobu 1-2 dnů. Zvláště u aktivních žen. Fyzická aktivita nebo pohlavní styk mohou způsobit mírné odmítnutí nitroděložní sliznice, když je tělo již připraveno na menstruaci.

Sexuální styk někdy vede ke vzniku prasklin ve stěnách pochvy. K tomu dochází při násilném nebo drsném sexu, se silným rozporem mezi velikostí genitálií muže a ženy, při absenci vzrušení. Ženy během menopauzy mají malý slizniční výtok, takže během blízkosti pociťují suchost a pociťují bolest při poškození ztenčeného povrchu.

Pozornost! Hnědý výtok po sexu může být příznakem polypů nebo eroze, stejně jako přítomnosti genitálních bradavic v genitálním traktu.

Vzhled krve může vyvolat mnoho faktorů. Proto je pozorována bledá mazanice v důsledku následujících okolností:

 • Podchlazení nebo přehřátí;
 • Silné emoce;
 • Změna činnosti a životního stylu;
 • Otrava například velkými dávkami alkoholu;
 • Pád, jiná zranění;
 • Hormonální nerovnováha;
 • Zánětlivý proces v těle;
 • Zvýšená teplota a nárůst krevního tlaku;
 • A mnohem víc.

Pokud je provokující faktor rychle odstraněn a atypický výboj již nedochází, můžete se uklidnit. Jinak se tvoří vážné poruchy, vyvíjejí se nemoci.

Negativní procesy v urogenitálním systému ženy jsou často charakterizovány výskytem krve v různých množstvích.

Jedná se o zánětlivé procesy v děloze nebo přívěskech. Patří mezi ně ooforitida (vaječníky) a salpingitida (vejcovod). Infekce vstává pouze se sníženou imunitou. Patogeny jsou jakékoli od hub Candida po chlamydie a Trichomonas. Nejprve si můžete všimnout krémově nazelenalého výtoku, stejně jako tvarohové, vodnaté, pěnivé, sklovité se shnilým zápachem, ryby. Když mikroby začnou infikovat slizniční tkáň, objeví se hnědá mazanice. Odstíny zánětu jsou obvykle světlé, ale endometritidu může doprovázet hnědá leucorrhoea se sraženinami. Negativní proces je charakterizován vysokou horečkou, příznaky obecné intoxikace a řeznými a bolestivými bolestmi v místě lokalizace.

U kolpitidy, když se v pochvě objeví infekce, dochází také k výtoku různých hnědých odstínů. Jsou doprovázeny silným svěděním. Léčení takového zánětu je mnohem snazší. Pokud se nic neděje, bakterie se rozšíří do dělohy a přídavků..

Ektopie (eroze), dysplázie se projevuje drobným krvácením. Výtok, který je růžový nebo hnědý nebo červeně pruhovaný, nastává po vaginálním ultrazvukovém vyšetření, vyšetření na židli nebo sexu.

Na pozadí eroze se často vyskytuje kolpitida a vaginóza, takže infekční výtok je nahrazen krvavými mazanicemi. Léčte patologii chirurgicky. K odstranění použijte rádiové vlny, chemikálie, laser, kapalný dusík a elektrický proud.

K rozmazání hnědé menstruace může dojít v důsledku nadváhy nebo naopak jejího nedostatku. Odchylky od normy vedou k neplodnosti. Trpí také vzhled - antény a černé hrubé vlasy rostou na hrudi a vnitřních stehnech, postava ztrácí své ženské obrysy, pokožka se zhoršuje, stejně jako vlasy na hlavě. Proto je nutné dodržovat tělesnou hmotnost v rámci normálního BMI..

Fibrom dělohy, polypy, cysty na vaječnících a onkologické nádory vedou k malé ztrátě krve v intermenstruačním období. Odstíny výtoku od světle růžové a béžové po šarlatovou a černou:

 • S fibroidy se zvyšuje menstruace, roste žaludek, dochází k zácpě a častému nutkání na močení. Výboj je uprostřed cyklu často tmavě hnědý;
 • U polypů bude menstruace trvat déle a po sexu na plátně budou skvrny béžového nebo růžového odstínu nebo slizniční výtok s červenými pruhy;
 • S cystou bolesti na jedné straně, nesymetrickým zvětšením břicha, selháním cyklu;
 • S rakovinou dělohy, vodnatým a krvavým výtokem. V pokročilém stadiu staly téměř černé zbytky..

Při závažném hormonálním onemocnění sliznice dělohy dochází k pravidelnému tmavému blotování sraženinami. Výtok je obvykle periodický uprostřed cyklu nebo před menstruací. Současně táhne spodní břicho a pociťují křečovité bolesti. Nelze vyléčit endometriózu, ale při užívání perorálních kontraceptiv se ukáže, že bez ní bude žít - Lindinet 30, Vizanna, Jess, Regulon a další.

Když je děloha ohnutá, rozvětvená nebo jiné vrozené vývojové abnormality, často se objevují světle hnědé skvrny bez zápachu. Menstruace sporá a dlouhá. Tlak na močový měchýř vede k častému nutkání a pohlavní styk je při hlubokém proniknutí bolestivý.

Kromě implantace 10 dní po početí se může mazání objevit v 4-12 týdnech kvůli patologii těhotenství:

 • Odtržení placenty;
 • Hematom;
 • Prezentace;
 • Umístění mimoděložního embrya;
 • Intrauterinní smrt plodu;
 • Potrat.

Všechny tyto stavy se vyznačují postupným zvyšováním krvácení, takže výtok ztmavne nebo se změní na jasně červenou. Během cesty zaznamenali pacienti protahování v dolní části zad a břicha, křeče a bolesti při řezání. První 3 případy jsou korigovány léky, což šetří život dítěte, druhé vyžadují chirurgický zákrok a vylučují zachování těhotenství.

Pozornost! U mnoha žen se výtok po 5 týdnech podobá malému období. Toto takzvané mytí plodu naznačuje nedostatek progesteronu v těle, při kterém může dojít k potratu..

Světle hnědý odstín je pravděpodobnější z přirozených důvodů nebo v důsledku hormonálního narušení. Počáteční fáze popsaných onemocnění však mohou dát takový příznak. Nejprve musíte udělat těhotenský test a pokud máte následující příznaky, nechte se otestovat:

 • Bolest v křížové kosti, dolní části zad, po stranách a v suprapubické oblasti;
 • Svědění vulvy a pochvy;
 • Nepříjemný zápach;
 • Selhání menstruačního cyklu;
 • Pravidelnost patologických výtoků, připevnění k určitým obdobím.


Pokud žena dodržuje doporučení WHO a navštěvuje lékaře každých šest měsíců, je nepravděpodobné, že by se u ní náhle vyvinul endometrióza nebo nádor. Pokud víme o nechráněném pohlavním styku, nelze vyloučit těhotenství, když dojde ke krvácení. Jinak světlé odstíny hnědé doprovázejí závažné poruchy jen zřídka..

Hnědý vaginální výtok: komentáře lékařů

Změna vaginální sekrece vždy způsobuje u žen smíšené emoce. Hnědý výtok často naznačuje normální stav těla, ale tmavá sekrece může být jediným příznakem základního onemocnění. Mezi nimi jsou různé onkologické a život ohrožující nemoci reprodukčního systému. Je důležité naučit se, jak určit hranice normy a patologie pro včasné doporučení gynekologovi.

Fyziologické příčiny hnědého výtoku

Vzhled řídkého nahnědlého výboje na prádle by neměl být alarmující za následujících podmínek:

 1. Perorální antikoncepce. Během prvních několika měsíců užívání hormonálních léků se tělo přizpůsobuje novým dávkám pohlavních hormonů, což vyvolává oddělení endometria a krve mimo menstruační cyklus.
 2. Ovulační období. Během prasknutí zralého folikulu je krev oddělena, ale její množství je zanedbatelné. Tmavě hnědý výtok nebo nečistoty krve v leucorrhoea se objevují 14. - 16. den menstruačního cyklu a nejsou doprovázeny dalšími příznaky během ovulace.
 3. Připojení oplodněného vajíčka. Po úspěšném početí vajíčko sestoupí do dělohy a tam se zavede do její volné stěny. V tomto okamžiku implantace jsou krevní kapiláry traumatizovány, což vyvolává hnědý, hnědý slizniční výtok 1-2 dny před menstruací. Mohou jít ven jen první, druhý den předpokládaných kritických dnů..
 4. Premenopauza a menopauza. Během těchto období se mění rovnováha pohlavních hormonů, cyklus je narušen a dochází k podivné leucorrhoea.
 5. Tvrdý styk, traumatické vyšetření lékařem. Poškození stěn pochvy nebo části děložního čípku nastává v důsledku hrubého zacházení s gynekologickými nástroji, prodlouženého pohlavního styku. Alokace jsou často růžové nebo šarlatové, které se objevují několik dní po popsaných manipulacích.
 6. Poporodní období. Po porodu se reprodukční systém čistí po dlouhou dobu (asi 6-8 týdnů). Po asi 5 týdnech rozmazání hnědé není vyloučen hnědý výtok. Jsou způsobeny dočasnou změnou hormonálních hladin..
 7. Těžká fyzická aktivita. Při aktivní práci svalového systému tráví tělo velké množství energie, která následně nestačí na úplné očištění pohlavních orgánů.
 8. Nevyvážená strava. Vyčerpání stravy vede k nedostatku energie a živin, uvádí ženské tělo do stavu stresu, proto se místo menstruace objeví červenohnědá sekrece.
 9. Tvorba menstruačního cyklu během puberty. V prvním roce vzniku menstruačního cyklu mají dospívající dívky vždy hnědý vaginální výtok. Tento jev je vyvolán „skoky“ pohlavních hormonů.
 10. První 2-3 dny po plné menstruaci. V poslední den kritických dnů se může uvolnit malé množství krve a hlenu, takže to bude trvat déle než obvykle. Krev se sráží a oxiduje, což způsobí změnu barvy a konzistence - po menstruaci se u žen objeví krémově tmavě hnědý výtok.

Hnědá leucorrhoea během těhotenství

Výskyt tmavé nebo hnědé leucorrhoea s potvrzeným těhotenstvím naznačuje nedostatek hormonu progesteronu. Kvůli jeho nedostatku dochází k tonusu dělohy, prasknutí cév a oddělení endometria, což vyvolává tmavou barvu sekrece. Tato podmínka ohrožuje život plodu. Z tohoto důvodu často dochází k potratu..

Mimoděložní těhotenství

První známky mimoděložního těhotenství se objevují ještě dříve, než žena ví o své situaci. Oplodněné vajíčko neklesá do dělohy, ale nachází se ve vejcovodu. Jak embryo roste, stěny trubek začnou krvácet. Vylučovaná krev cestuje z vejcovodu dlouhou cestou do pochvy, má čas se srážet a způsobit výtok barvy tmavé čokolády. Takové těhotenství je důvodem pro naléhavou lékařskou pomoc..

Hnědá sekrece během normálního těhotenství v pozdější fázi naznačuje nástup odtržení placenty nebo její nesprávné umístění.

Patologické procesy v reprodukčním systému

Atypický výtok vždy doprovází různé zánětlivé procesy. Mohou být spojeny s dříve neléčenými nebo latentními genitálními infekcemi, které již pronikly do horních reprodukčních orgánů - jsou to chlamydie, trichomoniáza, ureapplasmóza a další. Pohlavní nemoci však zřídka způsobují malé hnědé, krvavé výtoky tekutin, častěji jsou to bělavé, vínové, žluté, průhledné šedé a špinavé leukorea..

Poměrně často je černá a hnědá sekrece mezi obdobími jediným příznakem zákeřných a nebezpečných onemocnění ženských pohlavních orgánů. Mezi nimi:

 1. Cervikální eroze. Vyskytuje se pod vlivem patogenních organismů nebo při selhání hormonálního pozadí. Eroze je povrchová vada epitelu na děložním čípku. Tento stav je předrakovinový a vyžaduje pozornost gynekologa. Pacient má před menstruací rozmazaný hnědý nebo krvavý výtok s menší bolestí v podbřišku v různých fázích cyklu.
 2. Endometritida je zánět sliznice děložní dutiny. Je to způsobeno různými důvody: potraty, chirurgické zákroky na orgánech v malé pánvi, nedostatek hormonů, hypotermie a další. Počáteční příznaky budou silný nebo tenký hnědý, krvavý výtok. Poté se objeví příznaky obecné intoxikace těla: zimnice, horečka, slabost a silná vyzařující bolest v postižené oblasti.
 3. Endometrióza je abnormální šíření a implantace endometrioidních buněk do okolních orgánů. Nevysloveným důvodem je porušení syntézy pohlavních hormonů. Ženy s touto diagnózou mají často těžká bolestivá období. Uprostřed cyklu nebo před menstruací se náhle objeví hnědý, hnědý výtok z análního, vaginálního otvoru, doprovázený bolestivou bolestí.
 4. Polyp na děložním čípku nebo v těle dělohy. Polypy jsou benigní výrůstky v dutině nebo děložním čípku. Nemoc může kdykoli změnit tvar a stát se maligním. Nástup onemocnění přímo závisí na hormonálních hladinách a životním stylu. Gynekologické onemocnění je doprovázeno neobvyklým hnědým, tmavým výtokem místo menstruace a neustálým silným krvácením uprostřed cyklu, prodlouženou regulací. Léčba je zřídka omezena pouze na konzervativní léčbu. U vícenásobné polypózy se léčby dosáhne odstraněním těla dělohy a přídavků.
 5. Hyperplazie je bodkovaná nebo úplná indurace výstelky dělohy. Vyvolávají onemocnění: chirurgické potraty, pokročilé zánětlivé procesy, onemocnění polycystických vaječníků, selhání hladiny hormonů atd. Známky: přítomnost nepravidelné menstruace, silná bolest během menstruace, hnědá mastnota místo menstruace nebo hnědý mírný výtok s krví. Hyperplazie je prekancerózní stav, proto byste měli po zjištění těchto příznaků navštívit lékaře a provést vyšetření.
 6. Maligní novotvary v reprodukčním systému. Takové nádory vznikají v důsledku častého porodu, potratů, metabolických poruch, chronických virových a bakteriálních lézí atd. Přední světoví vědci stále nemohou jmenovat jednoznačný důvod. Možná existuje kombinace několika negativních faktorů. Maligní nádory se někdy objevují náhle bez zjevného důvodu. Často je lze odhalit až v posledních fázích, kdy se zhoršila celková pohoda ženy. Příznaky: výtok se stává ve formě „masa“ s ostrým nepříjemným zápachem, který nelze odstranit, úbytek hmotnosti, ztráta chuti k jídlu, silná bolest v podbřišku.

Ženy by měly sledovat své intimní zdraví. Mírná rozmazaná sekrece tmavě červené barvy nemusí vždy znamenat začátek patologického procesu, ale pokud trvá déle než 2–3 dny, měli byste se poradit s lékařem a podrobit se neplánovanému vyšetření. Zvláště pokud je mírně hnědý, silný nebo tenký výboj. Komentáře praktických gynekologů ukazují, že včasné hledání pomoci předchází neplodnosti a pokročilým stadiem rakoviny.

Dotazy pro lékaře

Bylo dnes ráno poprvé u lékaře na gynekologické vyšetření. Po obědě se objevily skvrny s načervenalým nádechem. To je normální? Proč a co to znamená? Je možné, že mi lékař dal infekci a musím se vrátit ke gynekologovi?

Během vyšetření byl lékař zjevně trochu nedbalý a poškodil sliznici pochvy, v důsledku čehož se objevily krvácející mikrotraumy. Tato možnost je normou, nepropadejte panice, pokud je růžová leucorrhoea pozorována po dobu nejvýše 1-2 dnů. Pokud jde o infekci, pokud lékař použil jednorázová zrcátka při vyšetření děložního čípku, je infekce vyloučena. Opakovaně použitelné nástroje se používají zřídka a také podstoupí sterilizaci, pravděpodobnost nakažení lékařem je extrémně malá.

Nedávno jsem měl první sexuální zkušenost, o den později se objevil červený výtok s hlenem, všechno strašně bolí. I když moje menstruace byla jen před dvěma týdny, co mám dělat? Takové vypouštění je normou?

Při pohlavním styku došlo k prasknutí panenské blány, právě proto okamžitě vytéká malá krev. Zvýšená sekrece pohlavních hormonů může také dříve vyvolat menstruační krvácení. Nebojte se, ale pokud dojde k silné bolesti a otoku genitálií, měli byste si domluvit schůzku s gynekologem.

Mám menopauzu, více než rok jsem neměl kritické dny, ale dnes mám na spodním prádle hnědé, jako by špinavé. Nevím, co si mám myslet! Co radíš? Přítel říká, že mnoho lidí se takových problémů zbavuje pomocí antikoncepčních pilulek. Stojí za to si dělat starosti a co lze dělat?

Menopauza je v životě každé ženy velmi obtížné období. Výskyt takového výtoku může být spojen s „skokem“ hormonů, možná jste užili léky na zmírnění tohoto období. Měli byste se poradit se svým lékařem a zjistit povahu jejich původu, zvláště pokud se objeví další příznaky. Neměli byste takovou leucorrhou sami léčit a užívat antikoncepční pilulky bez souhlasu lékaře..

Jsem ve 22. týdnu druhého těhotenství, na denní podložce se objevila tmavá leucorrhoea, předtím byla žlutá. Co tím myslí? Nemůžu ještě jít k lékaři, takže potřebuji zjistit důvod... Mohu jít za 10 dní, protože bydlím na vesnici a nyní není možnost.

Vzhled černého výboje v tomto okamžiku naznačuje nesprávnou prezentaci placenty nebo její oddělení. Takové podmínky jsou život ohrožující a normální vývoj plodu. V případě nesprávné prezentace je placenta umístěna blízko lumen děložního čípku nebo jej úplně blokuje. Odloučení je vážným problémem a znamená to, že dítě nedostává dostatek kyslíku a živin. Je možné, že v důsledku nedostatku progesteronu dochází k tonusu svalů dělohy, což může znamenat, že brzy začne potrat. Neměli byste riskovat život svého dítěte. Musíte urgentně zavolat sanitku a nechat se otestovat!

Kojím svou dceru, na konci 4 měsíců po přirozeném porodu se mi objevil jasně žlutý výtok. Šel jsem k místní porodní asistentce, ani se nedívala, okamžitě mi poradila antifungální čípky na 7 nocí. Od té doby uplynuly 3 měsíce, podivná leucorrhoea je znovu rozmazaná, můj manžel říká, že během intimity cítí silný kovový zápach, i když nic necítím. Řekni mi, co by to mohlo být?

Jakékoli léky jsou předepsány po gynekologickém vyšetření a laboratorních testech vaginální mikroflóry. Po porodu je ženské tělo oslabeno, při průchodu dítěte porodními cestami velmi trpí prospěšná mikroflóra. Poté lochie opouští během 6-10 týdnů, což je příznivé prostředí pro reprodukci patogenních mikroorganismů. Škodlivé bakterie způsobují vaginózu, která má často latentní průběh. Jedinými příznaky tohoto onemocnění jsou žlutá nebo nazelenalá leukorea s kovovým zápachem. Měli byste kontaktovat prenatální kliniku a podstoupit úplné vyšetření, provést analýzu.

Je mi 14 let, všechny moje kamarádky mají dlouhou dobu menstruaci, nic takového jsem neměl. Ale dnes uvnitř byl zvláštní pocit, zdá se mi, že tam bylo všechno oteklé a na kalhotkách jsem si všiml hnědočerného výtoku, jako by byl vláknitý v konzistenci. Stydím se zeptat svých rodičů, nechci, aby to někdo věděl. To je normální? Proč se díra zdá být oteklá?

Ahoj. Každý organismus je individuální, proto se u každého menstruace vyskytuje jinak. Výtok tmavě hnědé barvy, gynekologie nazývá Menarche - první menstruační krvácení. Měsíční cyklus jako takový dosud neexistuje, bude regulován od 6 do 12 měsíců, což znamená, že tento charakter přiděleného se stále opakuje. První kritické dny jsou někdy doprovázeny otokem vaginálního otvoru a změnou celkové pohody. Normální jsou: hnědá sekrece, mírné zvýšení teploty, bolesti těla v podbřišku, nevolnost. Je to způsobeno změnami hormonálních hladin..

Séroskop je patologický stav charakterizovaný akumulací tekutiny v děložní dutině. Je důležité si uvědomit, že se nejedná o nezávislé onemocnění, ale o známku přítomnosti jiného, ​​vážnějšího onemocnění.