Jak dlouho trvá hnědý výboj po seškrábnutí

Kyretáž může být nutná u různých gynekologických onemocnění nebo potratů, diagnostických studií. Lékaři považují tento postup za chirurgický zákrok, který má někdy nepříjemné následky. Vyhodnocení hnědého výtoku po kyretáži dělohy je třeba brát vážně..

Důvody vzhledu

Proč dochází ke krvácení? Během operace je část sliznice dělohy oddělena, případně s obsahem dutiny, to znamená, že dochází ke stejnému procesu jako během menstruace.

Rozdíl je v tom, že v kritické dny dochází k odmítnutí endometria během týdne a proces kyretáže trvá 30-45 minut.

Po operaci lze vnitřní výstelku dělohy přirovnat k krvácející raně, jejíž hojení vyžaduje čas..

Probíhá tedy obnova endometria doprovázená hnědým výtokem po škrábání..

Tento proces ne vždy probíhá dobře, jsou možné komplikace:

 • nástup infekce;
 • zánětlivý proces endometria;
 • zbytky nerozdělené tkáně v děložní dutině.

Potom bude krvácení jiné povahy a doba hojení bude trvat déle..

Doba hojení po kyretáži

Jak dlouho trvá výtok po čištění dělohy? Jiný počet dní v závislosti na důvodu, pro který byla operace provedena.

Pokud byly provedeny diagnostické testy - od dvou do šesti dnů, po potratu deset až dvanáct, kyretáž nerozvíjejícího se těhotenství - od sedmi do tří týdnů, což se považuje za normu.

V prvních dnech po škrábání jsou bohaté, jasně červené..

Později se jejich počet snižuje a barva se stává světlejší..

Na konci období hojení jsou hnědé a v malém množství.

To naznačuje, že tělo obnovuje pohlavní hormony.

Pokud po deseti dnech po operaci krvácení pokračuje, je možné:

 • děloha není zcela očištěna;
 • hormonální pozadí je narušeno. V takovém případě je vyžadováno odborné poradenství;
 • krvácení kvůli špatné srážení krve.

Definice patologie

Patologie v těle je určena nejen časovým intervalem vylučování sekretů, ale také jejich kvalitou.

Měly by být:

 • mírný objem;
 • bez hnilobného zápachu;
 • jednotná hmota bez hrudek.

Barva se mění z červené na začátku léčebného období dělohy na hnědou na jejím konci..

Po vyčištění dokončí hnědý výtok proces obnovy slizničního povrchu orgánu..

Po zákroku se mohou objevit komplikace s následujícími příznaky:

Nepříjemný zápach výtoku.

Při streptokokové nebo stafylokokové infekci dochází k zápachu shnilého vejce.

 1. Doba vypouštění je více než deset dní a se stejnou intenzitou jako na začátku. To naznačuje, že v těle je možná hormonální nerovnováha, bylo provedeno nekvalitní čištění nebo krev dostatečně nesráží.
 2. Velké množství výboje. Jejich objem by měl být každý den zmenšen. K hojnému krvácení po operaci dochází, když: endometritida, trauma stěn dělohy, zbytky patologických tkání nebo embryí v ní.
 3. Neobvyklá barva. Hnědé se žlutým nebo zeleným odstínem naznačují infekční onemocnění, růžové se zánětem orgánů, s bílými částicemi o přítomnosti hnisavého procesu.

5-9 dní po čištění je výtok řídký a hnědne.

Pokud po třech týdnech mazání pokračuje, a to i při ostrých bolestech břicha, měli byste se poradit s gynekologem.

S největší pravděpodobností došlo k zánětu ženských orgánů nebo ke komplikacím v důsledku nekvalitního škrábání.

Ukončení nebo absence krvácení

V případě náhlého zastavení nebo absence výtoku je bezpodmínečně nutné vyhledat lékaře.

Jelikož se jedná o vážný důvod k okamžitému vyšetření, zjištění příčin a následné léčby.

Absence krvácení je důsledkem tvorby krevních sraženin v děloze nebo výskytu malého nádoru na děložním čípku, který neumožňuje vylučování sekretů.

Možná budete muset vzít antibiotika nebo opakovat postup škrábání. Obvykle v takové situaci stoupá vysoká teplota, v břiše jsou ostré bolesti..

Výtok po kyretáži děložní dutiny, který vznikl po měsíci, je příležitostí ke konzultaci s gynekologem. Možná se jedná o další menstruaci, ale nelze vyloučit známky počínající infekce ženských reprodukčních orgánů..

V případě jakýchkoli odchylek ve vašem zdraví po čištění je nutné vyhledat pomoc od odborníků. Když se změní vůně, konzistence, krevní sekrece, pokud žlutý výtok bude i nadále rozmazaný po dlouhou dobu po škrábání, v každém případě lékař předepíše správnou léčbu, samoléčba je vyloučena. Normální výtok trvá pět až šest dní bez velké intenzity, nemá nepříjemný zápach.

Pak se jejich objem zmenšuje, získává rozmazaný vzhled a postupně se zastaví. Obecně by toto období nemělo být delší než deset dní. V tomto případě je krvácení doprovázeno bolestmi břicha a dolní části zad, jak se děloha stahuje. A to vše je normou.

Hnědý výtok jeden měsíc po čištění dělohy

Související a doporučené otázky

3 odpovědi

Prohledávání stránek

Co když mám podobnou, ale jinou otázku?

Pokud jste mezi odpověďmi na tuto otázku nenašli informace, které potřebujete, nebo pokud se váš problém mírně liší od předloženého problému, zkuste položit další otázku lékaři na stejné stránce, pokud souvisí s hlavní otázkou. Můžete také položit novou otázku a naši lékaři ji po chvíli zodpoví. Je to zdarma. Informace, které potřebujete, můžete také vyhledat v podobných otázkách na této stránce nebo prostřednictvím stránky pro vyhledávání na webu. Budeme velmi vděční, pokud nás doporučíte svým přátelům na sociálních sítích..

Medportal 03online.com provádí lékařské konzultace formou korespondence s lékaři na tomto webu. Zde získáte odpovědi od skutečných odborníků ve svém oboru. V tuto chvíli na webu můžete poradit v 50 oblastech: alergik, anesteziolog-resuscitátor, venereolog, gastroenterolog, hematolog, genetik, gynekolog, homeopat, dermatolog, dětský gynekolog, dětský neurolog, dětský urolog, dětský endokrinní chirurg, dětský endokrinní chirurg, specialista na infekční nemoci, kardiolog, kosmetička, logopéd, ORL specialista, mammolog, lékařský právník, narkolog, neuropatolog, neurochirurg, nefrolog, výživový poradce, onkolog, urolog, ortoped-traumatolog, oftalmolog, pediatr, plastický chirurg, revmatolog, psycholog, radiolog, sexuolog-androlog, zubař, tricholog, urolog, lékárník, fytoterapeut, phlebolog, chirurg, endokrinolog.

Odpovídáme na 96,76% otázek.

Jaký výtok po kyretáži dělohy naznačuje komplikaci

Kyretáž dělohy (kyretáž) je zákrok, který mnoho žen musí provádět z toho či onoho důvodu. Někteří pacienti to snášejí snadno, u jiných se brzy objeví komplikace. Bez ohledu na individuální vlastnosti těla bude mít žena po škrábání děložní dutiny výtok. Jejich barva, vůně a konzistence působí jako důležité diagnostické příznaky: mohou naznačovat jak vývoj patologického procesu, tak říkat, že zásah nezpůsobil žádné poruchy. V tomto článku budeme hovořit o tom, kolik dní po kyretážovém krvácení by mělo jít, jaké příznaky by měly upozornit, jak se vyhnout komplikacím a kdy je třeba vyhledat pomoc od lékaře.

Kdy se provádí kyretáž?

Vnitřní dutina dělohy je lemována vrstvou endometria. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, každý měsíc je tato vrstva přirozeně odmítnuta a dochází k děložnímu krvácení - menstruaci. Pravidelně se tedy děloha čistí a připravuje se na nové potenciální početí. Z nějakého důvodu nastávají situace, kdy je třeba vyčistit vnitřní plášť. K tomu se používá chirurgická metoda - škrábání.

Pokud lékař nařídil čištění, měli byste vědět, že se jedná o chirurgický zákrok, takže bude nutné dlouhé období zotavení.

Čištění dělohy se používá jako diagnostický a terapeutický postup, který se provádí u následujících patologií:

 1. Ředění nebo zesílení vnitřní vrstvy dělohy.
 2. Spontánní ukončení těhotenství.
 3. Porucha v menstruačním cyklu.
 4. Endometrióza.
 5. Neúplný potrat pomocí vakuové aspirace.
 6. Biopsie.
 7. Nemoci děložního čípku.
 8. Zánětlivé patologie.
 9. Přítomnost nebo podezření na novotvar jakékoli povahy.

Jaký by měl být výtok po škrábání

Během kyretáže dělohy gynekolog odstraní funkční vrstvu pohlavního orgánu. Operace je docela traumatizující a bezprostředně po ní se děloha změní na krvácející ránu. První den je výtok po vyčištění zmrazeného těhotenství nebo z jiného důvodu velmi hojný a vysoce intenzivní. Tento stav lze přirovnat k menstruaci, kdy je endometriální vrstva přirozeně odmítnuta. V situaci kyretáže se to provádí pomocí nástrojů lékaře..

Je třeba si uvědomit, že menstruační cyklus každé ženy funguje pod přímým vlivem hormonů. Záleží na nich, jak dlouho menstruace trvá..

Výtok po chirurgickém potratu je také pod vlivem hormonů, existují však ukazatele míry trvání a povahy krvácení. Po dobu 5-6 dnů po operaci dochází zejména k velkému vylučování krve, nemělo by však dojít k žádnému zápachu. Pak jsou tu krvavé výtoky, pak se rozmazávají a pak se úplně zastaví.

Celková doba čištění pohlavního orgánu by obvykle neměla být delší než deset dní. Nedělejte si starosti, pokud je během této doby bolest v děloze trýzněna - to je normální..

Pokud byla kyretáž provedena před očekávaným datem nástupu menstruace, pak se doba výtoku bude rovnat počtu „kritických“ dnů.

Aby bylo každé ženě, která se setkala s tak nepříjemným a traumatizujícím zákrokem, jasné, čemu je třeba v rehabilitačním období věnovat pozornost, doporučujeme vám seznámit se s níže uvedenými informacemi.

Hlavní kritéria pro hodnocení stavu po operaci

Je třeba si uvědomit, že existují 4 kritéria pro absolutorium, která pomáhají udržet situaci pod kontrolou - jedná se o barvu, hojnost, trvání a konzistenci..

Barva a vůně

Je možné určit správné hojení ran v děloze změnou barvy značek na vložce.

Hnědý

Vzhled hnědého mazu je známkou toho, že krev rychle sráží, což předznamenává bezprostřední obnovu pohlavního orgánu.

Žlutá

Pokud bylo čištění provedeno kvůli smrti plodu, často dochází k porušení opravných procesů těla. U těchto pacientů má výtok vodnatou strukturu s podezřelými skvrnami, jsou poměrně hojné, vyznačují se charakteristickým nažloutlým odstínem a shnilým zápachem. Ke změně barvy vylučované sekrece dochází v důsledku skutečnosti, že z dělohy vychází speciální zánětlivá tekutina. Skládá se z krvinek, krve a vody..

Žluté značky na těsnění - výstražný signál, který indikuje přítomnost akutního zánětlivého procesu.

Tato kapalina poskytuje ideální prostředí pro velké množství mikroorganismů. V procesu své vitální aktivity se uvolňují sloučeniny obsahující dusík, které způsobují páchnoucí zápach..

Růžový

Růžový výtok po seškrábnutí endometria je jasným znamením, že je narušena srážlivost krve. Pacienti, kteří se obávají růžových skvrn na podložce, by měli se stížnostmi vyhledat radu u hematologa.

Nepříjemná vůně

Shnilý zápach je dalším velmi nebezpečným příznakem. Zdá se to kvůli těkavým sloučeninám, které bakterie produkují během svého života..

Hojnost

Po operaci by mělo být množství výtoku stejné jako během menstruace. Žena si všimne, že každý den lze těsnění měnit méně a méně, a do konce týdne zmizí potřeba používat tyto hygienické výrobky.

Pokud je objem krve během „kritických“ dnů přibližně 180 mg, pak po kyretáži může být tento indikátor překročen 1,5krát.

Pokud potřebujete vyměnit těsnění příliš často (méně než 3 hodiny), měli byste se určitě poradit se svým lékařem - tento stav může způsobit anémii.

Nedostatek krvácení je také důvodem k obavám. Důvodem je buď nesprávně provedená operace; buď hematometr; nebo exacerbace gynekologického onemocnění; nebo hormonální narušení.

Doba trvání

Mnoho žen si klade otázku, kolik dní po RFE děložní dutiny krvavý výtok pokračuje. Dalším ukazatelem pro posouzení úspěšnosti regeneračních procesů je doba krvácení. Za normálních okolností bude vylučování trvat 10 dní: 7. až 8. den je jich velmi málo a desátý úplně zmizí. Pokud dojde k překročení této doby, je nutné se poradit s gynekologem.

Konzistence

Povaha výtoku by měla být podobná menstruaci. Po vyčištění lze na vložce vidět stopy hnědé nebo jasně červené barvy s endometriálními částicemi kvůli odumření vajíčka. Výtok po seškrábnutí fibroidů má podobnou konzistenci a měl by mít také normální zápach.

I když byla kyretáž provedena pro diagnostické účely, nemělo by dojít k významnému rozdílu v povaze výtoku a jakékoli patologické změny jsou důvodem pro návštěvu gynekologa.

Jaké vypouštění je považováno za patologické

Výtok po vyčištění dělohy v normálních objemech naznačuje dobrý proces hojení ran. Zvýšení vaginální sekrece je jasným znamením, že genitální orgán je obtížné obnovit.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat pouze barvě: žlutý výtok po kyretáži se objeví pouze v případě bakteriální infekce. Takový příznak by neměl být ignorován, protože vývoj patologického procesu představuje velkou hrozbu pro zdraví ženy. Pro profylaktické účely lékaři předepisují antibiotickou terapii po operaci..

Následující příznaky by také měly být důvodem pro kontaktování odborníka:

 1. Po škrábání nedochází k žádnému výboji.
 2. Výrazný nárůst teploty.
 3. Bolest v podbřišku, která není zmírněna analgetiky.
 4. Velké množství krve.
 5. Pochybná konzistence tajemství.
 6. Shnilý genitální zápach.
 7. Významné zhoršení blahobytu.
 8. Sliznatý nazelenalý výtok.
 9. Nepříjemný zápach.
 10. Změna barvy zvýraznění - změní se na žlutou nebo zelenou.
 11. Vzhled sraženin a slizničních sekrecí byl pruhovaný krví.

Nepochybně je čištění dělohy velkým stresem pro ženské tělo. Je zcela přirozené, že tělesná teplota může stoupnout na subfebrilní úrovně. Pacient si bude stěžovat na slabost - pokud je to tolerováno, nemělo by to vzbuzovat obavy.

Stává se, že žena nezažije silnou bolest - zcela přirozený proces, když je zotavení doprovázeno křečemi. K úlevě od bolesti lze použít jakékoli analgetikum..

Obecná pohoda a stav by se měly každý den postupně zlepšovat..

Nedostatek pozitivní dynamiky může naznačovat přítomnost souběžných komplikací, takže žena bude potřebovat další diagnostiku.

Jaké komplikace mohou nastat

Při správném provozu se komplikace vyskytují zřídka, někdy se však vyskytnou. Tento seznam obsahuje:

 1. Děložní krvácení. Vyskytuje se zřídka u vysoce rizikové skupiny pacientů s poruchami krvácení. Bohatý výtok po kyretáži endometria by měl být do několika dnů po manipulaci, zatímco mnohem později vzniklé krvácení představuje velkou hrozbu pro zdraví a život pacienta.
 2. Hematometr je akumulace krevních sraženin v pohlavním orgánu. Patologie se vyvíjí na pozadí nadměrného stlačení děložního čípku, které se objeví na konci operace. Hematometr se stává příčinou progrese infekčního procesu. Z preventivních důvodů předepisují gynekologové injekce s antispazmodiky.
 3. Endometritida je infekční proces způsobený vstupem patogenní mikroflóry do dělohy. Aby se zabránilo komplikacím, gynekologové předepisují antibiotické injekce.
 4. Neplodnost - vzhledem k moderním metodám provádění operace existuje jen malá šance, že se taková komplikace objeví.

Vztah mezi typy čištění a sekrecí

Ženy se často ptají lékaře, zda intenzita a doba krvácení závisí na příčině čištění dělohy..

Po odstranění endometria a vajíčka v důsledku smrti embrya se děloha velmi hojně očistí. Výtok po neúspěšné kyretáži prováděné po krátkou dobu bude trvat 10 až 14 dní. Pokud bylo ze zdravotních důvodů ukončení těhotenství provedeno v pozdější fázi, bude krvácení po WFD dlouhé.

Výtok po diagnostické kyretáži děložní dutiny je malé množství krve, které zmizí asi týden po manipulaci. Za normálních okolností by na podložce neměly být žádné stopy krve.

Jakékoli výrazy, které se vztahují k době čištění dělohy, jsou velmi podmíněné. Tělo každého ze spravedlivých pohlaví je jedinečné, takže ani zkušený gynekolog nemůže nic předvídat. Lékaři mohou na základě svých zkušeností předpokládat pouze dobu čištění dělohy.

Léčba komplikací po čištění

Alokace, které trvají déle než 1 měsíc, naznačují přítomnost patologie. Je to velmi dlouhá doba, takže tento stav je vždy důvodem k hospitalizaci. Žena musí urgentně navštívit lékaře a odborník ji pošle, aby provedla všechny testy. Jakmile lékař obdrží výsledky výzkumu, bude zvolena jedna z léčebných metod:

 1. Reoperace, která je obvykle indikována k akumulaci sraženiny, nebo špatně provedený potrat. Výboj po opakované kyretáži by měl být v blízké budoucnosti normalizován.
 2. Pokud dojde k zánětlivému procesu, pacientovi jsou předepsána antibiotika.
 3. Na pozadí těžkého krvácení jsou předepsány léky, které pomáhají snižovat dělohu.
 4. Hormonální poruchy jsou upraveny individuálně zvoleným léčebným režimem. Za tímto účelem musí žena navštívit endokrinologa..
 5. Anémie je léčena správným oddělením výživy a použitím vitamínů obsahujících železo.

Jak se vyhnout komplikacím

Komplikace v rehabilitačním období vznikají na pozadí snížení imunitní obrany a hormonálních poruch. Abyste se co nejvíce chránili před dlouhým obdobím zotavení, musíte dodržovat jednoduchá pravidla:

 1. Po vyčištění neopouštějte nemocnici alespoň 24 hodin.
 2. Po dobu 7 dnů po škrábání dodržujte odpočinek v posteli.
 3. Eliminujte nadměrnou fyzickou aktivitu.
 4. Chraňte se před stresovými situacemi.
 5. Chraňte před mrazem.
 6. Dodržujte všechna doporučení gynekologa.
 7. Aplikujte terapii zaměřenou na udržení obranyschopnosti těla.
 8. Včas podstoupit opakované ultrazvuky k vyhodnocení opravných procesů.

Ženy, které jsou po operaci pravidelně sledovány gynekologem, jsou maximálně chráněny před komplikacemi. Proto je tak důležité neignorovat potřebu navštívit lékaře. Pacienti, kteří šli do nemocnice na konzultaci, se v budoucnu nemusí obávat o své zdraví.

Kyretáž dělohy je nepříjemná, ale nezbytná operace, bez které se někdy neobejde. Procedura prováděná vysoce kvalifikovanými odborníky velmi zřídka způsobuje komplikace, které vyžadují odpovídající léčbu. Vypouštění po čištění je však přirozený a zcela normální proces, kterému se nelze vyhnout..

Úkolem každé ženy je kontrolovat povahu, barvu a délku výtoku. Mnoho lidí neví, co dělat, pokud se během období zotavení zdravotní stav zhorší. V takové situaci existuje pouze jedna cesta ven - vyhledat pomoc od odborníků. Pouze lékař může poskytnout skutečné hodnocení stavu zdraví žen a předepsat adekvátní terapii.

Když je hnědý výtok po škrábání normou a kdy je známkou komplikací

Diagnostická kyretáž znamená „čištění“, pokud má lékař podle výsledků ultrazvukového vyšetření nebo na základě stížností ženy podezření na polypy, hyperplazii nebo jiné onemocnění. Hnědý výboj může být z následujících důvodů:

 • to je norma - pokud je odstraněna celá vrstva funkčního endometria, špinění bude během týdne a půl;
 • submukózní myom - v tomto případě nebude s největší pravděpodobností žádný rozmazaný výtok, ale dokonce hojný a se sraženinami;
 • děložní fibroidy - v závislosti na velikosti a množství mohou ovlivnit celkovou kontraktilitu orgánu a vyvolat prodloužené mazání;
 • stále existují polypy a oblasti s endometriem - s běžnou kyretáží, která se provádí pouze pod kontrolou pocitů, můžete náhodně opustit polypy nebo jejich nohy, stejně jako oblasti endometria, které budou po nějakou dobu „krvácet“;
 • porucha krvácení - pokud má žena dědičné nebo získané nemoci nebo užívá léky, které ovlivňují ukazatele;
 • poklesy tlaku - hypertenzní krize a trvale vysoký krevní tlak mohou vyvolat výskyt periodických mazání.
Diagnostická kyretáž

Pokud bylo škrábání spojeno s těhotenstvím, ke všem předchozím důvodům se přidává následující:

 • zbytky vajíčka - i choriová oblast několika milimetrů může způsobit rozmazání, a pokud není detekována včas, existuje riziko infekce nebo rozvoj masivnějšího krvácení;
 • placentární polyp - vytvořený po jakémkoli těhotenství a dokonce i po porodu, pokud fetální membrány zůstanou v dutině dělohy;
 • těhotenství není odstraněno a rozvíjí se - pokud byla provedena potrat nebo vakuová aspirace, existuje možnost, že vajíčko bylo „skryto“ a po škrábání se bude i nadále bezpečně vyvíjet, ale často dochází k hubené mazanici;
 • cystický drift je nejpůsobivější komplikací, která vyžaduje včasnou diagnostiku a léčbu, někdy až po odstranění dělohy; někdy může mít tento stav povahu maligního nádoru;
 • zánět - spolu s mazovými sekrety se objeví nepříjemný zápach z genitálního traktu, možná zvýšení tělesné teploty, bolest v podbřišku.

Výboj po diagnostické kyretáži obvykle zmizí po 3–5 dnech. Pokud byl proveden potrat, včetně zmrazeného, ​​je mazání povoleno až na dva týdny. Při absenci stížností od ženy a patologických údajů během vyšetření lze povolit výtok až do další menstruace. Spolu s nimi by měla být odmítnuta celá nová funkční vrstva endometria, po které by měla být menstruace normální.

Ihned po škrábání si většina žen všimne velkého výtoku. Shromažďují se ve vagině a vystupují, jakmile po manipulaci poprvé vstane z postele. Nebojte se, je to v pořádku, pokud vás nic jiného neobtěžuje..

V příštích 3–5 dnech může být výtok řídký nebo jako menstruace. Po týdnu by v ideálním případě neměla být v bílcích žádná krev.

Výtok by neměl být příliš jasný, častěji jsou tmavě hnědé, pokud jsou v přírodě rozmazané, mohou se při sušení na plátně zdát načernalé..

Následující přidělení by vás měla upozornit:

 • hojné a se sraženinami po dobu jednoho dne nebo déle, stejně jako v případě, že je třeba vyměnit vložky „maxi“ každé dvě hodiny, když jsou zcela vyplněné - to je první důkaz krvácení z dělohy;
 • velmi bolestivý výtok - může doprovázet zánět, hromadění sraženin v děložní dutině, hematometr;
 • s nepříjemným zápachem, s nečistotami žluté nebo zelené barvy - první známka zánětlivého procesu;

Lékařskou pomoc je třeba vyhledat v následujících situacích:

 • se zvýšením teploty a bolesti v dolní části břicha, výskyt výtoku s nepříjemným zápachem;
 • pokud je výtok hojný, nelze vyloučit krvácení;
 • pokud trvá déle než tři týdny po škrábání.

Někdy si ženy všimnou, že po škrábání nedochází k žádnému výboji. To může naznačovat, že se nahromadily v děložní dutině, a z nějakého důvodu se nemohu dostat ven. Nejčastěji se po dni nebo dvou objevují tažné bolesti v dolní části břicha, které se po užívání antispazmodik snižují. A po půl hodině nebo hodině se objeví krvavý výtok. Pokud se nic neobjeví, je lepší navštívit lékaře.

Prevence komplikací:

 • dodržujte všechna doporučení lékaře: užívání antibiotik, léků proti bolesti, někdy hormonálních léků;
 • nepoužívejte tampony hned, ale dávejte přednost vložkám;
 • zdržet se sexuální aktivity po dobu nejméně dvou týdnů;
 • nevystavujte se fyzické námaze, silnému stresu;
 • měsíc nenavštěvujte koupele, horké koupele, sauny a jiná podobná místa.

Přečtěte si více v našem článku o hnědém výboji po škrábání..

Příčiny hnědého výboje po škrábání

Kyretáž děložní dutiny může být provedena z různých důvodů. V každém případě prodloužená mazanice „skrývá“ svá nebezpečí.

Škrábání děložní dutiny a cervikálního kanálu zahrnuje odstranění veškerého obsahu uvnitř - lékař pečlivě vede kyretou střídavě podél všech stěn a odstraňuje funkční vrstvu endometria, jakož i případné polypy a jiné patologické útvary. Stejným způsobem se provádí potrat - škrábání stěn dělohy, zatímco chorion a samotné vajíčko jsou odstraněny, stejně jako v nerozvíjejícím se těhotenství, po porodu a všech dalších možných situacích.

Diagnostická kyretáž znamená „čištění“, pokud má lékař podle výsledků ultrazvukového vyšetření nebo na základě stížností ženy podezření na polypy, hyperplazii nebo jiné onemocnění. Hnědý výboj v tomto případě může být z následujících důvodů:

 • to je norma - pokud je odstraněna celá vrstva funkčního endometria, pak bude mít žena výtok z rozmazání pouze týden a půl;
 • submukózní myom - v tomto případě nebude s největší pravděpodobností žádný rozmazaný výtok, ale dokonce hojný a sražený;
 • děložní fibroidy - v závislosti na velikosti a množství mohou ovlivnit celkovou kontraktilitu dělohy a vyvolat prodloužené mazání;
 • stále existují polypy a oblasti s endometriem - s běžnou kyretáží, která se provádí pouze pod kontrolou pocitů (na rozdíl od hysteroskopie, kde je vše, co se děje, viditelné na monitoru), můžete náhodně opustit polypy nebo jejich nohy, stejně jako oblasti endometria, které budou nějakou dobu " krvácet ";
 • porušení srážení krve - pokud žena jí dědičné nebo získané nemoci nebo užívá léky, které ovlivňují tyto ukazatele;
 • poklesy tlaku - hypertenzní krize a trvale vysoký krevní tlak mohou vyvolat výskyt periodických mazání.

Pokud bylo škrábání spojeno s těhotenstvím, ke všem předchozím důvodům se přidává následující:

 • zbytky vajíčka - dokonce i choriová oblast několika milimetrů může způsobit rozmazání, a pokud není detekována včas, existuje riziko infekce nebo rozvoj masivnějšího krvácení;
 • cystický drift je nejpůsobivější komplikací, která vyžaduje včasnou diagnostiku a léčbu, někdy až po odstranění dělohy; někdy může mít tento stav povahu maligního nádoru;
 • placentární polyp - tvoří se po jakémkoli těhotenství a dokonce i po porodu, pokud fetální membrány zůstanou v dutině dělohy;
 • těhotenství není odstraněno a rozvíjí se - pokud byla provedena potrat nebo vakuová aspirace, existuje možnost, že vajíčko bylo „skryto“ a po škrábání se bude i nadále bezpečně vyvíjet, ale často dochází k hubené mazanici;
 • zánět - spolu s mazovými sekrety se objeví nepříjemný zápach z genitálního traktu, možná zvýšení tělesné teploty, bolest v podbřišku.

A tady je více o tom, proč se namísto menstruace objevila mazanice.

Jak dlouho se budou obtěžovat

Výtok po diagnostické kyretáži obvykle zmizí po 3–5 dnech. Pokud byl proveden potrat, včetně zmrazeného, ​​je mazání povoleno až na dva týdny. Při absenci stížností od ženy a patologických údajů během vyšetření lze povolit výtok až do dalšího období. Spolu s nimi by měla být odtržena celá nová funkční vrstva endometria, po které by se menstruace měla stát normální.

Který výboj je normální a který by měl upozornit

Ihned po škrábání většina žen zaznamenává hojný výtok - hromadí se ve vagině a vystupují, jakmile poprvé po manipulaci vstane z postele. Nebojte se, je to v pořádku, pokud vás nic jiného neobtěžuje..

V příštích 3–5 dnech může být výtok řídký nebo jako menstruace. Po týdnu by v ideálním případě neměla být v bílcích žádná krev.

Výtok by neměl být příliš jasný, častěji jsou tmavě hnědé, pokud jsou rozmazané, při sušení na plátně mohou vypadat načernalé..

Následující přidělení by vás měla upozornit:

 • hojné a se sraženinami po dobu jednoho dne nebo déle, stejně jako v případě, že je třeba vyměnit vložky „maxi“ každé dvě hodiny, když jsou zcela vyplněné - to je první důkaz krvácení z dělohy;
 • velmi bolestivý výtok - může doprovázet zánět, hromadění sraženin v děložní dutině, hematometr;
Hematometr (akumulace krve v děložní dutině v důsledku vývoje mechanické překážky v cestě odtoku krve)
 • s nepříjemným zápachem, s nečistotami žluté nebo zelené barvy - první známka přidání zánětlivého procesu.

Důvody k návštěvě lékaře

Lékařskou pomoc je třeba vyhledat v následujících situacích:

 • se zvýšením teploty a bolesti v dolní části břicha, výskyt výtoku s nepříjemným zápachem;
 • pokud je výtok hojný, nelze vyloučit krvácení;
 • pokud trvá déle než tři týdny po škrábání.

Prevence komplikací

Abyste zabránili negativním důsledkům kyretáže, měli byste nejprve dodržovat všechna doporučení lékaře vydaná před propuštěním nebo po manipulaci. Obvykle zahrnují profylaktická antibiotika, léky proti bolesti a někdy mohou být ihned předepsány hormonální léky. Obecná doporučení by měla dodržovat následující:

 • nepoužívejte tampony bezprostředně po škrábání, ale upřednostňujte vložky;
 • zdržet se sexuální aktivity po dobu nejméně dvou týdnů;
 • nevystavujte se fyzické námaze, silnému stresu;
 • měsíc nenavštěvujte koupele, horké koupele, sauny a jiná podobná místa.

A zde je více o příčinách krvavého výtoku během ovulace.

Po seškrábnutí závisí povaha a doba výtoku na důvodu postupu, na tom, jak dobrý je a na tom, zda má žena souběžná onemocnění. Zjištění jakýchkoli pochybností po manipulaci by mělo být důvodem pro kontaktování lékaře.

Užitečné video

Podívejte se v tomto videu, jak se provádí samostatná diagnostická kyretáž:

Pokud je vaše menstruace poprvé hnědá, nebojte se hned. K tomu by mohl přispět stres, dobré přijetí a další důvody. Pokud se objevují z cyklu na cyklus nebo jsou doprovázeny dalšími příznaky, musíte navštívit lékaře.

Výtok před menstruací má obvykle průhlednou konzistenci, světlou barvu. Ale mohou být hnědé, růžové, zelené a dokonce i černé. Pokud jsou přítomny další příznaky, mohou signalizovat vážné zdravotní problémy.

I po prvním vyšetření nemůže zkušený lékař vždy zjistit příčiny špatné menstruace. Mohou být jak vrozené, tak po operaci, těhotenství, porodu, drogách.

Povaha menstruace s polypem se mění - stávají se hojnými, sraženinami. Rozmazání je možné jak po pohlavním styku, tak uprostřed cyklu. Co dělat? Jak odstranit?

Hnědý výtok po čištění dělohy

Hnědý výtok po kyretáži (kyretáž, čištění) dělohy je normální jev. Nezapomeňte, že čištění dělohy je invazivní chirurgický zákrok doprovázený různými komplikacemi..

Přítomnost hnědého výtoku po kyretáži je považována za fyziologickou normu, ale v některých případech může naznačovat vývoj patologie.

Příčiny výboje

Postup čištění spočívá v úplném odstranění horní (funkční) vrstvy endometria dělohy. Po kyretáži u ženy dojde ke krvácení připomínajícímu menstruaci. Rozdíl je v tom, že během kyretáže je sliznice odstraněna během krátké doby - doba procedury není delší než 20-40 minut. Závisí to na účelu, pro který byla žena přiřazena k čištění dělohy..

V některých případech se škrábání provádí uprostřed menstruačního cyklu. Pokud je postup načasován tak, aby se kryl s nástupem menstruace, je vnitřní povrch dělohy po čištění otevřenou krvácející ranou. Vyžaduje zotavení, které trvá určitou dobu - přibližně jeden menstruační cyklus - 1 měsíc. Během období regenerace endometriálních tkání u ženy je pozorován hnědý výtok.

Proces obnovy endometria po kyretáži dělohy však není vždy plynulý. Komplikace po čištění se mohou stát:

 • vývoj sekundární bakteriální infekce;
 • zánět endometria;
 • zánět iniciovaný zbývajícími částmi embrya nebo jeho tkání, stejně jako kousky sliznice.

Doba trvání

Hnědý výtok po kyretáži dělohy, i při absenci komplikací, může trvat 10-20 dní. Gynekologové připouštějí přítomnost krvácení různé intenzity po dobu 14-21 dnů po čištění, pokud se žena neobává bolesti a konzistence a vůně výtoku jsou normální. Vše závisí na důvodech, proč bylo čištění provedeno - může to být potrat, diagnostická kyretáž, zmrazené těhotenství nebo onemocnění dělohy.

Existují však i další faktory, které mají přímý dopad na délku krvácení. To:

 • přítomnost dalších patologií orgánů nízko bazální oblasti;
 • kvalita provedené manipulace;
 • celkový objem odstraněného endometria.

Po diagnostické kyretáži půjde hnědý výtok nejméně: maximálně 10 dní. Po potratu budou delší - lze je pozorovat 14–21 dní. A pokud vezmeme v úvahu objem, pak to bude významnější než po diagnostickém čištění dělohy. Nejdelší výtok by se však měl očekávat po seškrábnutí děložní dutiny, aby se odstranilo zamrzlé těhotenství. V tomto případě může lehké krvácení trvat až tři týdny..

Existuje několik kritérií, na která se gynekologové spoléhají při hodnocení rychlosti a odchylky špinění..

 • Během prvních několika hodin po čištění dělohy jsou hojné a červené barvy, což představuje typické krvácení..
 • Poté se výboj zesvětlí a zmenší objem.
 • Před dokončením výběr zhnědne a připomíná „mazanici“. Jeho vzhled naznačuje začátek obnovy cyklické produkce pohlavních hormonů a dokončení regenerace vrstvy endometria..

Norma a patologie

Známkou dobře provedené kyretáže děložní dutiny je nejen doba hnědého výtoku, ale také jejich kvalita. Při absenci patologie by měli mít následující vlastnosti:

 • mají malý objem a průměrný stupeň hustoty;
 • nemají nepříjemný zápach;
 • neobsahují sraženiny.

Pokud je na začátku výtoku téměř úplně totožný s krví, pak se blíží ke konci období zotavení zhnědnou.

Pokud byla kyretáž děložní dutiny provedena v rozporu s pravidly asepsy a antiseptiky nebo žena během období zotavení nedodržovala doporučení lékařů, mohou se vyvinout různé komplikace.

Pokud má hnědý výtok také štiplavý nepříjemný zápach, může tento příznak naznačovat následující:

 • vývoj infekce způsobené jak oportunní, tak patogenní patogenní flórou s tvorbou endometritidy, stejně jako vzestupná infekce;
 • hematometr;
 • zbytky částí vajíčka v děloze a jejich nekróza.

Při dlouhodobém hnědém výboji - více než 21 dní - při zachování významného objemu lze předpokládat:

 • vývoj hormonálního narušení;
 • špatně provedené škrábání;
 • máte problémy se srážením krve.

Významné množství hnědého výboje je také patologie, protože by se mělo snižovat. Vývoj děložního krvácení, typický pro hematomy, je indikován nutností vyměnit hygienickou vložku každé dvě až tři hodiny. Kromě toho jsou ve složení výtoku přítomny také sraženiny. Tento příznak může také signalizovat trauma na stěnách dělohy..

Pokud je hnědý výtok nažloutlý nebo zelený, jedná se o příznak bakteriální infekce. Růžově hnědá je typickým příznakem zánětu. Když se ve složení výtoku objeví bílé skvrny, můžeme hovořit o nástupu hnisání. Výtok z genitálního traktu na konzistenci masa s ostrým zápachem signalizuje endometritidu.

Navštivte lékaře

Pokud hnědý výtok po škrábání neodpovídá fyziologické normě ani ve vzhledu, ani v objemu, doporučuje se ženě v blízké budoucnosti navštívit kancelář gynekologa.

Hnědý výtok po čištění dělohy je obzvláště nebezpečný, pokud se vyskytnou následující příznaky:

 • zvýšení tělesné teploty na vysoké hodnoty;
 • syndrom dlouhodobé bolesti, který nelze odstranit léky proti bolesti;
 • zhoršení celkové pohody.

Úplné zastavení krvácení během několika hodin nebo dnů po zákroku se také stává nebezpečným znamením. Důvodem tohoto stavu je hematometr - akumulace krve v děložní dutině způsobená zastavením jejího fyziologického odtoku. K tomu může dojít v důsledku křeče děložního čípku, stejně jako v přítomnosti patologie srážení krve. Dalšími známkami hematomů jsou silná bolest v podbřišku a zvýšení tělesné teploty.

Hnědý výtok, který se objeví měsíc po čištění dělohy, je důvodem pro kontaktování gynekologa. Mohou to být buď příští menstruace, nebo známky pokročilé infekce ženského reprodukčního systému..

Pokud máte po kyretáži jakékoli pochybnosti o svém zdraví, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Když se změní vůně, konzistence hnědého výtoku, měl by se léčit pouze gynekolog a měla by být vyloučena samoléčba.

Jak dlouho trvá hnědý výboj po seškrábnutí

Příčiny výboje

Postupem je oddělení povrchové části sliznice dělohy, někdy společně s obsahem dutiny. To znamená, že při škrábání se děje zhruba to samé jako během menstruace. Pouze v kritických dnech endometrium postupně odumírá a také se pomalu vylučuje, což trvá až 7 dní. A při škrábání se proces vejde do 30 - 40 minut.

Sliznice dělohy není vždy připravena k odmítnutí, i když lékaři volí čas pro manipulaci tak, aby byla co nejvíce fyziologická. A přesto je po něm vnitřní povrch rána. Potřebuje uzdravení, což vyžaduje čas. Regenerace endometria a dochází doprovázena sekrety z genitálního traktu.

Tento proces není vždy zdravý. Škrábání může mít negativní důsledky:

 • přístup infekce;
 • akutní zánět endometria;
 • ponechání tkání oddělených v děložní dutině.

Obsah opouštějící pohlavní ústrojí pak bude mít jiný vzhled a charakter než během normálního procesu hojení. A budou objeveny déle.

Ukončení nebo absence krvácení

V případě náhlého zastavení nebo absence výtoku je bezpodmínečně nutné vyhledat lékaře.

Jelikož se jedná o vážný důvod k okamžitému vyšetření, zjištění příčin a následné léčby.

Absence krvácení je důsledkem tvorby krevních sraženin v děloze nebo výskytu malého nádoru na děložním čípku, který neumožňuje vylučování sekretů.

Možná budete muset vzít antibiotika nebo opakovat postup škrábání. Obvykle v takové situaci stoupá vysoká teplota, v břiše jsou ostré bolesti..

Výtok po kyretáži děložní dutiny, který vznikl po měsíci, je příležitostí ke konzultaci s gynekologem. Možná se jedná o další menstruaci, ale nelze vyloučit známky počínající infekce ženských reprodukčních orgánů..

V případě jakýchkoli odchylek ve vašem zdraví po čištění je nutné vyhledat pomoc od odborníků. Když se změní vůně, konzistence, krevní sekrece, pokud žlutý výtok bude i nadále rozmazaný po dlouhou dobu po škrábání, v každém případě lékař předepíše správnou léčbu, samoléčba je vyloučena. Normální výtok trvá pět až šest dní bez velké intenzity, nemá nepříjemný zápach.

Pak se jejich objem zmenšuje, získává rozmazaný vzhled a postupně se zastaví. Obecně by toto období nemělo být delší než deset dní. V tomto případě je krvácení doprovázeno bolestmi břicha a dolní části zad, jak se děloha stahuje. A to vše je normou.

Hnědý výtok po kyretáži (kyretáž, čištění) dělohy je normální jev. Nezapomeňte, že čištění dělohy je invazivní chirurgický zákrok doprovázený různými komplikacemi..

Přítomnost hnědého výtoku po kyretáži je považována za fyziologickou normu, ale v některých případech může naznačovat vývoj patologie.

Jak dlouho vybíjení vydrží po seškrábnutí

Krvavý výtok po škrábání bez komplikací trvá déle než jeden den. Doba hojení sliznice dělohy závisí na důvodu, který vyvolal potřebu manipulace (ať už se jednalo o potrat, diagnózu, zmrazené těhotenství, jakoukoli orgánovou patologii). Na tento příznak mají vliv další okolnosti:

 • zda má žena jiné patologie pánevních oblastí;
 • jak dobře byla operace provedena (dodržování sterility, kvalifikace lékaře);
 • kolik materiálu bylo odstraněno.

Proces obnovy endometria po diagnostické kyretáži trvá minimálně 2 - 5 dní. Výtok po potratu bude trvat déle až 10 - 12 dní. A jejich počet ve srovnání s důsledky diagnostické manipulace je také větší..

Hnědý výtok po seškrábnutí zmrazeného těhotenství je nejdelší a považuje se za normu, pokud trvá od 7 dnů do 3 týdnů. Ale i zde existují určitá zdravotní kritéria:

 • zpočátku jsou docela hojní, se zjevnou přítomností krve;
 • pak jejich počet výrazně klesá a barva se rozjasní;
 • na konci mohou získat vzhled mazanice, což naznačuje pokusy těla obnovit objem pohlavních hormonů.

Doba hojení po kyretáži

Jak dlouho trvá výtok po čištění dělohy? Jiný počet dní v závislosti na důvodu, pro který byla operace provedena.

Pokud byly provedeny diagnostické testy - od dvou do šesti dnů, po potratu deset až dvanáct, kyretáž nerozvíjejícího se těhotenství - od sedmi do tří týdnů, což se považuje za normu.

V prvních dnech po škrábání jsou bohaté, jasně červené..

Později se jejich počet snižuje a barva se stává světlejší..

Na konci období hojení jsou hnědé a v malém množství.

To naznačuje, že tělo obnovuje pohlavní hormony.

Pokud po deseti dnech po operaci krvácení pokračuje, je možné:

 • děloha není zcela očištěna;
 • hormonální pozadí je narušeno. V takovém případě je vyžadováno odborné poradenství;
 • krvácení kvůli špatné srážení krve.

Jaké vypouštění je považováno za normální a co signalizuje patologii

Pro zdraví nezáleží pouze na délce vypouštění sekretů, ale také na tom, jaké jsou. Krvavý hlen z genitálního traktu by za normálních okolností měl splňovat následující kritéria:

 • mít mírný objem;
 • nemají nepříjemný zápach;
 • být jednotná hmota bez hrudek.

Barva výboje se pohybuje od červené do hnědé. Čím více času uplyne od okamžiku manipulace, tím blíže je jejich odstín druhé možnosti. Tmavě hnědý výtok po seškrábnutí se nachází blíže ke konci procesu obnovy sliznice, když zbytky koagulované krve vyjdou.

Pokud postup z jakéhokoli důvodu vedl ke komplikacím, mohou se projevit následujícími příznaky:

ManifestacePříčiny
Špatný zápach výtokuKdyž je hnilobný nebo zkažený, mluvíme o streptokokové nebo stafylokokové infekci, endometritidě. Pravděpodobně také špatně provedené škrábání, po kterém jsou zbytky tkáně zadrženy a rozloženy v dutině..
Doba výboje je při stejné intenzitě více než 10 dnůZde můžete mít podezření na hormonální nerovnováhu, nekvalitní čištění, nedostatečné srážení krve.
Zvýšená intenzitaObjem vypouštění by se měl snažit od samého začátku snižovat. Děložní krvácení po kyretáži, kdy je nutné vyměnit těsnění každé 3 hodiny, se stane s endometritidou (stále je zde zápach a sraženiny), traumatem stěn orgánu a zanecháním patologických tkání nebo zbytků embryí.
Zvláštní barva výbojeŽlutá nebo zelená označuje bakteriální infekci. Růžová, pozorovaná déle než jeden den, naznačuje zánětlivý proces. Mohou se objevit bílé skvrny v důsledku hnisavých inkluzí.

Odrůdy výboje a jejich interpretace

Po vyčištění se výtok podobá menstruačnímu výboji, jehož trvání, intenzita se mohou lišit a závisí na mnoha faktorech, od dovedností lékaře až po hormonální pozadí ženy. Mezi odborníky však existují některá kritéria, podle kterých se určuje, jak proces odpovídá normě:

 • Krvácení po čištění netrvá déle než 10 dní, nejčastěji 4-5.
 • V průběhu času intenzita výboje klesá a získávají rozmazaný charakter..
 • Nejprve dochází k tažné bolesti v dolní části břicha.

Pokud se několik dní po škrábání objeví nahnědlý výtok, signalizuje to úspěšný proces hojení.

Patologický výtok a jejich význam

Žena by měla navštívit lékaře, pokud se po škrábání objeví výtok s nepříjemným zápachem, který je hojný nebo vzácný a má žlutou nebo nazelenalou barvu. Pokud se po vyčištění dělohy objeví žlutý výtok, pravděpodobně se vyvinou následující patologie:

 • Cercivitis.
 • Endometritida.
 • Metroendometritida.
 • Salpingo-ooforitida.

Zpravidla s vývojem takových komplikací můžete kromě žlutého výtoku s příměsí hnisu pozorovat skok teploty, silnou bolest v dolní části břicha.

Velké množství krvavého výtoku naznačuje potíže s hojením sliznice dělohy. Pokud barva postupně zežloutne, můžeme hovořit o přidání infekce. Tento stav bude vyžadovat užívání antibakteriálních látek..

Pokud se krev po čištění dělohy zastaví 2. - 3. den, lze předpokládat, že k tomu došlo kvůli křeči cervikálního kanálu a hromadí se uvnitř děložní dutiny. Patologický stav je doprovázen vysokou horečkou, silnými křečovitými bolestmi v podbřišku. Zvyšuje se riziko vzniku zánětlivého procesu.

Pokud antispazmodika nepomohou situaci zvládnout, může být nutné opakované čištění..

Vypouštění krve se zápachem je také považováno za patologii. Jedná se zpravidla o potvrzení infekce..

Jak pomoci tělu rychleji zvládat stres

Abyste se co nejrychleji vrátili k normálnímu životnímu rytmu, je důležité dodržovat několik jednoduchých pravidel:

 1. Je nutné se zdržet sexuální aktivity po dobu doporučenou lékařem.
 2. První dva týdny odpočinku v posteli je žádoucí..
 3. Nejprve se vyvarujte fyzické aktivity.
 4. Pokud žena šla do bazénu, měli byste se zdržet plavání..
 5. Je nutné pečlivě zvážit dodržování všech doporučení lékaře a osobní hygienu..

Během období zotavení po potratu je špinění nezbytnou součástí procesu obnovy. Neměli byste se jich bát a paniky, ale musíte velmi pečlivě sledovat jakékoli odchylky od normy..

Důvodem okamžitého odvolání o pomoc může být:

 • silné krvácení, slabost, závratě, horečka;
 • velké krevní sraženiny se prolévají déle než čtyři dny.

Není nutné situaci kritizovat; pokud máte jakékoli obavy, měli byste se poradit s lékařem.

Možné komplikace

Přítomnost patologického výtoku je nepřímým znakem komplikací. Poskytují základ pro hloubkové vyšetření pomocí ultrazvuku. Kromě toho se biologický materiál často používá ke studiu bakteriální infekce. Taková diagnostická opatření jsou nezbytná k přesnému určení povahy patologie, protože na tom bude záviset i léčba..

A čím dříve žena požádá o pomoc, tím lépe. Jaké komplikace může pacient po operaci očekávat??

 1. Děložní krvácení.
 2. Hematometr.
 3. Endometritida.

Děložní krvácení nastává v důsledku špatné srážení krve. V tomto případě musí žena vyměnit hygienické vložky téměř 2 kusy za 1 hodinu..

Důsledkem může být anémie, která často vyvolává nedostatečné nasycení kyslíkem - hypoxie. A to je již plné předčasné smrti tkáně. Ve zvláště závažném stavu lékaři dokonce injekčně podávají pacientovi oxytocin, aby zastavili děložní krvácení.

Hlavním znakem hematomů je cervikální křeč, která zabraňuje volné evakuaci tekutiny. K tomu obvykle dochází okamžitě po operaci.

Výsledkem je, že se děložní dutina naplní krví a začnou se v ní vyvíjet bakterie. Hematometr je doprovázen bolestí v podbřišku a k vyřešení problému je zapotřebí jedna věc - vyčistit cestu pro krev.

To lze provést buď léky, nebo chirurgickými nástroji. V každém případě však existuje riziko recidivy křečí a bakteriální infekce, proto je po odstranění patologie předepsán průběh antibiotik v kombinaci s antispazmodiky.

Příčiny endometritidy, příznaky akutních a chronických stadií, diagnostika a léčba:

Endometritida je poměrně častou komplikací po kyretáži. Projevuje se ve formě zánětu sliznice dělohy v důsledku aktivity patogenních mikroorganismů. Infekce vstupuje do orgánu různými způsoby a často z pochvy. Infekce je možná také kvůli lékařské nedbalosti (nedostatečně zpracované nástroje, špinavé rukavice atd.).

Žlutý výtok a nepříjemný zápach z pochvy jsou oprávněně považovány za jasné příznaky endometritidy. Během cesty měl pacient horečku a bolesti břicha. Patologie je léčena antibiotiky.

Ženy se obvykle bojí potratu, protože existuje riziko ztráty schopnosti otěhotnět. Samozřejmě, nikdo není imunní vůči takovému výsledku, ale v lékařské praxi není mnoho faktů, které by naznačovaly vývoj neplodnosti právě kvůli kyretáži. Pokud zpočátku děloha fungovala normálně a operace byla úspěšná, v drtivé většině případů se tkáně obnoví a žena bude moci mít děti.

Stav po potratu způsobuje krvácení

Někteří pacienti nechápou, proč se krev objeví po přerušení užívání farmakologických léků. V tomto případě nedochází k žádnému zásahu chirurgů, genitálie nebyly mechanicky zraněny, jako při chirurgickém potratu..

S nástupem těhotenství se však děloha zvětšuje, plod v ní roste. Koncentrace hormonů se také mění. Po potratu pomocí léků získá děloha svou původní velikost, samočistí se a stahuje. Tyto procesy způsobují ztrátu krve.

Hnědý výboj

Leucorrhoea této barvy bez zápachu je normální. Někdy však signalizují výskyt polypu v děloze. Tělo ženy po potratu se stává velmi zranitelným, proto se v případě pochybností o zdravotním stavu doporučuje poradit se s lékařem.

Nízký růžový nebo světle hnědý výboj

Pokud po potratu nedojde k výtoku, existuje riziko, že postup nebyl úspěšný a těhotenství nebylo zcela ukončeno. Pokud se po farmakologickém potratu děloha nevyčistí, může lékař předepsat její dokončení aspirací nebo čištěním..

V některých případech se nejprve objeví malé množství růžovkasté nebo hnědé leucorrhoea, které pak rostou. Pokud sporý výtok trvá 3–4 dny, je nutná konzultace s gynekologem.

Hojné vypouštění

Výboj ve velkých objemech může být příznakem neúplného přerušení. V takové situaci děloha odmítá zbytky plodu, v důsledku čehož se objeví velké množství krve a sraženin..

Pokud se objeví výtok s hnisem, může být nutné ošetření v nemocničním prostředí, protože tyto příznaky naznačují vývoj tkáňové sepse, nemoc je považována za život ohrožující. Procesy zánětu mají stejné příznaky. Vyvíjejí se hlavně u žen se slabou imunitou a vyžadují léčbu.

Léčba komplikací po čištění

Ženy se často ptají lékaře, zda intenzita a doba krvácení závisí na příčině čištění dělohy..

Po odstranění endometria a vajíčka v důsledku smrti embrya se děloha velmi hojně očistí. Výtok po neúspěšné kyretáži prováděné po krátkou dobu bude trvat 10 až 14 dní. Pokud bylo ze zdravotních důvodů ukončení těhotenství provedeno v pozdější fázi, bude krvácení po WFD dlouhé.

Výtok po diagnostické kyretáži děložní dutiny je malé množství krve, které zmizí asi týden po manipulaci. Za normálních okolností by na podložce neměly být žádné stopy krve.

Alokace, které trvají déle než 1 měsíc, naznačují přítomnost patologie. Je to velmi dlouhá doba, takže tento stav je vždy důvodem k hospitalizaci. Žena musí urgentně navštívit lékaře a odborník ji pošle, aby provedla všechny testy. Jakmile lékař obdrží výsledky výzkumu, bude zvolena jedna z léčebných metod:

 1. Reoperace, která je obvykle indikována k akumulaci sraženiny, nebo špatně provedený potrat. Výboj po opakované kyretáži by měl být v blízké budoucnosti normalizován.
 2. Pokud dojde k zánětlivému procesu, pacientovi jsou předepsána antibiotika.
 3. Na pozadí těžkého krvácení jsou předepsány léky, které pomáhají snižovat dělohu.
 4. Hormonální poruchy jsou upraveny individuálně zvoleným léčebným režimem. Za tímto účelem musí žena navštívit endokrinologa..
 5. Anémie je léčena správným oddělením výživy a použitím vitamínů obsahujících železo.

Druhy potratů a jejich vlastnosti

Ukončení těhotenství bylo pro ženu dlouho smrtící operací. Potrat je jakékoli ukončení těhotenství mladší než 22 týdnů a plod vážící méně než 500 gramů. Odmítnutí plodu ženským tělem se nazývá spontánní potrat..

Moderní medicína může významně snížit riziko infekce, zjemnit zákrok a snížit pravděpodobnost pooperačních komplikací.

V závislosti na věku plodu, zdravotním stavu ženy a dalších souvisejících okolnostech je vybrána jedna z následujících potratových metod..

Chirurgický zákrok

Tato operace se často provádí později, kromě neochoty mít děti je příčinou vývojová patologie plodu nebo zdravotní problémy u těhotné ženy. Jako anestezie se používá celková anestézie. Operace se provádí ve dvou fázích: k extrakci plodu je nutné rozšířit děložní čípek a poté po částech odstranit plod. Maximální doba, po kterou je možný chirurgický potrat, je 22 týdnů. Tato metoda ukončení těhotenství se používá, pokud je plod zmrzlý nebo nedokončené čištění dělohy po jiných druzích potratu.

Lékařský potrat

Tato metoda ukončení nežádoucího těhotenství zůstává nejšetrnější, ale lze ji použít pouze v rané fázi - od 5 do 8 týdnů. Těhotná žena užívá dvě pilulky, z nichž jedna vyvolává smrt embrya a druhá - odmítnutí vajíčka tělem ženy. Silné kontrakce dělohy mohou být docela bolestivé, proto se navíc používají léky proti bolesti.

Ve většině případů lékařský potrat nezpůsobuje komplikace a po několika měsících (někdy o něco déle) má žena normální menstruační cyklus.

Vakuová aspirace

V krátkém období těhotenství je vajíčko stále slabě fixováno, což umožňuje jeho vyjmutí z dělohy bez poranění vnitřních orgánů. Je možné provést takový zásah od 7. týdne těhotenství do 10. týdne. O přípustnosti vakuového potratu rozhoduje lékař se zaměřením na celkový stav pacienta a velikost plodu.

Co určuje intenzitu výboje

Krvácení po potratu doprovází obnovení plného fungování dělohy a pomáhá ji vyčistit. Intenzita, barva a struktura závisí na několika faktorech:

 • celkový fyzický stav ženy;
 • schopnost dělohy se stahovat;
 • individuální charakteristiky oběhového systému;
 • druh potratového řízení;
 • přítomnost infekčních onemocnění a patologií vnitřních orgánů u pacienta;
 • období těhotenství, ve kterém bylo ukončeno těhotenství;
 • kompetence ošetřujícího lékaře.

Interrupce je závažným zásahem do práce vnitřních orgánů ženy, má za následek silnou změnu hormonálních hladin, trauma vnitřních orgánů a emoční stres. Proto je nesmírně důležité pečlivě sledovat celkový stav těla, věnovat zvláštní pozornost povaze výtoku, obsahu inkluzí v nich..

Od toho, jak pozorná je žena sama, někdy závisí její zdraví a schopnost mít v budoucnu děti..

Slyšel jsem dříve, že ovariální cysty se často vyvíjejí během menopauzy kvůli negativním změnám, ke kterým dochází v ženském těle.