Normální a patologické varianty hnědého výtoku po menstruaci a co dělat na základě příznaků

Je normální, že po 1–2 dnech máte hnědý výtok. Pokud však celkový obraz doplňují další příznaky, možná budete muset navštívit lékaře. Dnes zjistíte, kdy a kolik nahnědlé tekutiny je zaznamenáno u zdravé ženy a v jakých případech by mělo být podezření na určité patologie..

Musíte zjistit, co dává tento odstín vaginálnímu hlenu. Červené, růžové, hnědé a oranžové barvy jsou přítomností krve v jednom či jiném množství a stavu. Při srážení a oxidaci získávají sekrece hnědé a špinavě hnědé odstíny. Světelné tajemství obsahuje několik červených krvinek, temné hodně.

Během menstruace pozorujeme silné krvácení. V posledních dnech však ztmavnou, protože vycházejí zbytky odmítnutého endometria, jehož krev již stárne. Předpokládá se, že normální menstruace má rychlý nástup a konec, ale gynekologové umožňují vzhled řídkého tmavého výtoku až 3 dny po ukončení menstruace..

Když se vajíčko uvolní uprostřed cyklu, což se stane 8–10 dní po menstruaci, folikulární membrána praskne. Poškození je doprovázeno mírným krvácením. Jen několik kapek, které mohou projít trubkami, dělohou a cervikálním kanálem a zabarvit vaginální hlen na růžovou nebo světle hnědou. Stín v tomto případě závisí na rychlosti srážení u konkrétního pacienta, rychlosti průtoku krve a době do zjištění skvrn na prádle. Tento jev se nazývá ovulační krvácení, ale ne každá žena si toho všimne..

Uvolnění vajíčka nemusí vždy proběhnout přesně uprostřed cyklu. Stres, fyzická aktivita, léky a špatné návyky vedou k časné nebo pozdní ovulaci.

Pozor! Uprostřed cyklu se některá hormonálně závislá onemocnění, jako jsou myomy nebo endometrióza, objevují s krvavým výtokem.

Dalším zajímavým jevem je implantační krvácení. Po spojení spermií a vajíčka, které se provádí ve vejcovodu, trvá 8-10 dní, než se plod připojí k děloze. Dochází k mikrotraumatu endometria. Proto lze 8-10 dní po nechráněné intimě pozorovat nahnědlý výtok na pozadí zpoždění menstruace. Mohou být také růžové. Stejně jako u ovulačního krvácení je stín světlý.

Kvůli posunu ovulace k pozdějšímu datu dochází k implantaci také ve dnech po menstruaci..

Nepřímé příznaky mohou také hovořit o těhotenství:

 • Nevolnost;
 • Citlivý na pachy;
 • Citovost;
 • Ospalost;
 • Změna stínu sliznic genitálií a kůže bradavek;
 • Mírně zatáhne za spodní břicho;
 • Objeví se hojný bělavý výboj.

Antikoncepční prostředky, léky a nitroděložní tělísko s hormony téměř vždy způsobují hnědé nebo načervenalé mazání v prvních 3-4 cyklech. Menstruace se s tmavým řídkým hlenem v prvních a posledních dnech prodlužuje, nebo naopak místo normálního menstruačního krvácení dochází k hnědému nebo růžovému výtoku.

Některé okolnosti v životě pacienta mohou takový jev vyvolat:

 • Trauma břicha;
 • Drsný nebo velmi dlouhý sex, znásilnění;
 • Nadměrná fyzická aktivita;
 • Stresující situace;
 • Obecná onemocnění;
 • Dlouhodobé užívání antibiotik;
 • Stěhování, změna klimatických podmínek;
 • IUD bez hormonů, jako cizí předmět;
 • Atd.

Ženské tělo reaguje na jakékoli změny ve vnějším prostředí. A pokud nejsou odstraněny dráždivé faktory, může se postupem času vyvinout vážné onemocnění. Ovlivňují také návyky, strava a životní styl. I nadměrná hubenost může ukončit reprodukci potomků.

Problém je v tom, že řada onemocnění se vyznačuje mírným hnědým krvavým výtokem a některá se objevují přesně v určité dny cyklu..

K infekční lézi nitroděložní vrstvy dochází se sníženou imunitou a přítomností patogenních mikrobů v genitálním traktu. Onemocnění se projevuje jako hnědý, špinavý výtok s nepříjemným zápachem v různé dny mezi obdobími. Takový hlen dráždí pohlavní orgány, může se objevit svědění a pálení. Kromě toho je pociťována bolest v dolní části břicha..

Další infekční procesy - salpingitida, cervicitida, adnexitida, ooforitida, také v chronickém stadiu, mohou způsobit nahnědlé mazanice. Přestože jsou pro ně charakterističtější vodnatý nebo slizký nazelenalý výtok s odpudivým zápachem.

Patologie, která se tvoří v důsledku hormonálních poruch. Endometrium není během menstruace zcela odmítnuto a roste velmi rychle. Za prvé, během ovulace je hnědý výtok a také prodlužují období menstruace. Poté se jednotlivé sraženiny endometria rozšířily do přívěsků a břišní dutiny, kde se každý měsíc uvolňuje krev a vyvolávají křeče.

Odkaz! Endometrióza začíná hyperplazií endometria, což je stav, kdy dochází také ke krvavému mazání.

Stejně jako jiné benigní nádory vyvolává odmítnutí endometria v různé dny cyklu. Tmavě hnědé skvrny během ovulace a po menstruaci se považují za charakteristické. Vyskytují se děložní křeče, stejně jako znatelné zvýšení břicha s rozvojem myomů.

Růsty vytvořené z endometria jsou charakterizovány prodloužením menstruace a krvácením v jiné dny. K tomu dochází ze 2 důvodů:

 1. Polyp vyvolává kontrakce dělohy a odloučení endometria.
 2. Formace je zraněna a z jejích cév proudí krev.

Výtok růžový, sliznatý s červenými pruhy, hnědý se objevuje v kterékoli dny cyklu.

Pozor! Polypy jsou potenciálním rakovinovým nádorem a jsou okamžitě odstraněny pomocí hysteroskopie.

Stávají se kvůli problémům se štítnou žlázou, mozkem nebo vaječníky. Výsledek se odráží v celém těle a dokonce i na vzhledu ženy. Ale především trpí reprodukční systém. Menstruace zmizí, nedojde k ovulaci, hnědé špinění a další možnosti špinění v kterékoli dny cyklu. Situace vyžaduje důkladnou diagnostiku a dlouhodobou léčbu..

Jakékoli patologické problémy v této oblasti jsou obvykle doprovázeny hojnými sekrety sliznic a krvavými šmouhami po sexu nebo jinými vlivy. Kromě toho jsou tyto oblasti často zanícené v důsledku infekce. Poté hlen získá špinavé hnědé, nazelenalé odstíny a ostrý nepříjemný zápach.

Rakovina dělohy nebo jiných reprodukčních orgánů v počáteční fázi se zřídka projeví. V budoucnu někdy tekutina doslova vytéká, jako voda s vůní shnilého masa, a také se objeví nahnědlý výtok se sraženinami a kousky tkáně.

To, co je vnímáno jako menstruace, může být krvácení v důsledku postupného prasknutí vejcovodu v abnormálním těhotenství. Výtok, nejprve rozmazání růžové nebo hnědé, a poté začíná rychlá ztráta krve. A není to nezbytně nutné, z pochvy poteče krev. S úplným prasknutím bude proudit do břišní dutiny, což povede ke smrti pacienta za několik hodin.

Kritické příznaky:

 • Zvyšování silné bolesti;
 • Krvavé problémy;
 • Snížení krevního tlaku;
 • Rychlý srdeční tep;
 • Zvracení nebo nevolnost;
 • Mdloby;
 • Studená a bledá kůže.

Pozor! V kritických podmínkách nemůžete jít k lékaři sami, stačí zavolat sanitku.

Kyretáž, odstranění polypů, potrat a další gynekologické zákroky mohou proběhnout dobře, ale nakonec nastanou komplikace. K tomu dochází, když žena nedodržuje pravidla rehabilitačního období - přehřívá se, zvedá váhu, je sexuálně aktivní atd. Všechno bude stát hnědé mazanice nebo se promění v nebezpečné krvácení.

Infekční zánět může ovlivnit močové cesty, poté z otvoru močové trubice vychází tmavě zbarvený výtok. Tyto problémy jsou doprovázeny bolestmi při močení, stejně jako přetékání močového měchýře v podbřišku, horečka, čajově zbarvená moč s nepříjemným zápachem. Rozmazané prádlo bude blíže vpředu.

K rozlišení mezi patologií a normou je nutné identifikovat zjevné příznaky odchylek:

 • Hustý hnědý výboj. Když na prádle zůstane skvrna o průměru více než 1,5-2 cm;
 • Shnilý, shnilý, shnilý nebo jakýkoli jiný urážlivý zápach;
 • Svědění;
 • Selhání cyklu, bolestivé a prodloužené období;
 • Bolest při pohlavním styku, stejně jako v dolní části břicha, po stranách;
 • Zvýšení teploty;
 • Kontaktní krvácení.

I při pochybnostech a podezřeních, když je hnědý vaginální výtok na konci menstruace neobvyklý, musíte jít ke gynekologovi. Co tento jev může znamenat, lze říci až po diagnostice:

 1. Ultrazvukové vyšetření reprodukčního systému.
 2. Flora stěr.
 3. Kolposkopie.
 4. Analýza hladin hormonů.
 5. V případě potřeby biopsie a histologie podezřelé tkáně.

U jednoho pacienta mohou být doprovázeny infekční záněty, hormonální poruchy a jakákoli tvorba v děloze. Proto je léčba předepisována přísně individuálně. Infekce je eliminována antimikrobiálními látkami, endokrinní rovnováha je normalizována užíváním hormonů, nádorů, polypů, ložisek endometriózy jsou chirurgicky odstraněna.

Pozornost! Podle žen se tmavohnědý vaginální výtok po menstruaci vyskytoval častěji s erozí, endometriózou nebo zánětlivými onemocněními..

Hnědá skvrna těsně po menstruaci je velmi jemný detail, který není vždy patrný. Takto zpravidla začínají hormonální poruchy, které následně vedou k fibroidům, polypům, endometrióze a dalším patologiím. Proto bude užitečné být vyšetřen, aby se předešlo závažným onemocněním..

Hnědý výtok po menstruaci, týden po menstruaci, proč jsou hnědé výtoky

Podle povahy a pravidelnosti ženského menstruačního cyklu lze posoudit celkový zdravotní stav ženy. U mnoha nemocí je práce reprodukčního systému narušena, což se projevuje selháním menstruace nebo změnou povahy výtoku. Mnoho pacientů si stěžuje na výskyt hnědého výtoku v období, kdy již menstruace skončila. Tento stav lze připsat normálnímu i patologickému stavu, v závislosti na stupni jeho závažnosti a přítomnosti doprovodných příznaků. Hnědý výtok by neměl být ignorován, a když se objeví takový příznak, žena se musí poradit s lékařem.

Normální vaginální výtok u žen

Sliznice ženských pohlavních orgánů neustále funguje a vylučuje přirozené mazání. Povaha vaginálního výtoku se mění v závislosti na fázi menstruačního cyklu. Následující jsou považovány za normální sekrece:

 • První polovina cyklu. Bílý, slabý výboj. V prvních několika dnech po skončení menstruace je povoleno zbytkové hnědé „rozmazání“.
 • Ovulační období, uprostřed cyklu. Hlenovitá, průhledná, protahovací hmota. Může to připomínat želé nebo vaječný bílek a během této doby získá takovou konzistenci..
 • Druhá polovina cyklu po ukončení ovulace. Malý krémový výboj.
 • Před menstruací. Konzistence výtoku připomíná želé a může získat růžový nebo hnědý odstín..
 • Nástup menstruace. Šarlatový nebo purpurový výtok, který může být tenký nebo obsahovat malé sraženiny odloučeného endometria.

Pokud se povaha výtoku, jeho množství nebo vůně změní, doporučuje se ženě okamžitě vyhledat lékaře, aby zjistil příčinu. Pacient často potřebuje komplexní vyšetření, protože nemoci různých orgánových systémů mohou ovlivnit práci genitální oblasti.

Příčiny hnědého vaginálního výtoku

Hnědá barva výtoku je způsobena přítomností krevních nečistot. Je důležité si uvědomit, že v některých obdobích menstruačního cyklu jsou takové inkluze normální a v jiných jsou zcela nepřijatelné. Například několik dní před a po menstruaci může do denního výtoku proniknout malé množství krve, jejíž hemoglobin zbarví hlen v nahnědlém odstínu. V jiných obdobích by nemělo docházet k vylučování krve a není povoleno červenohnědé zabarvení denního vylučování sliznic.

Vzhled hnědého vaginálního výtoku ve dnech blízkých menstruačnímu krvácení lze tedy považovat za fyziologickou normu a nevyžaduje léčbu. Kromě toho existují patologické stavy, při nichž je hnědý výtok pozorován po delší dobu a vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc..

Příčiny patologického výtoku mohou být následující:

 • Infekční choroby. Specifické patogeny, jako jsou chlamydie, mykoplazmy, ureaplazmy a další, vedou k zánětlivému procesu v genitáliích a mohou vyvolat výskyt tmavě hnědého výtoku.
 • Těhotenství. Pokud je hnědý výtok pozorován do jednoho týdne po menstruaci nebo déle, měla by být žena vyšetřena a vyloučit těhotenství. Když se oplodněné vajíčko nemůže zakořenit, dojde k špinění. To je zvláště běžné u mimoděložního těhotenství..
 • Hormonální narušení na konci menstruace je doprovázeno určitou hormonální změnou. Pokud je tento proces narušen, může se menstruace oddálit a pokračovat o několik dní déle. Současně se povaha výboje mění na nevýraznou a barva na vínovou nebo hnědou.
 • Zánětlivé procesy. Různé nemoci zánětlivé povahy (endometrióza, endometritida a další) narušují normální průběh menstruačního cyklu a vedou k prodlouženému výtoku. Současně se z příznaků přidává také nepříjemný zápach a stížnosti na celkovou pohodu pacienta..

Nemoci, při kterých je pozorován hnědý výtok

Hnědý výboj je pozorován za následujících podmínek:

 • Endometritida nebo endometrióza. Endometritida je zánětlivý proces děložní sliznice, při kterém dochází ke strukturálním i funkčním poruchám. Zároveň se barva menstruačního toku mění směrem k hnědým odstínům a doba samotného toku se může prodloužit. Dalším příznakem je výskyt nepříjemného zápachu. Endometritida se často objevuje po potratu nebo jiných chirurgických zákrocích. Podobný klinický obraz se vyskytuje u endometriózy, ale toto onemocnění je benigní proliferace funkční vrstvy dělohy. Obě podmínky vyžadují povinné ošetření..
 • Hyperplazie endometria. Hyperplazie endometria se často objevuje v důsledku hormonální nerovnováhy. Je to způsobeno jak odloženou operací, tak dědičnými faktory. Hnědý výtok se objevuje před menstruací a také trvá poměrně dlouho po jejím skončení.
 • Přítomnost fibroidů nebo polypů v děloze. Polypy a fibroidy jsou výrůstky na sliznici dělohy. Jejich velikost není příliš velká, ale to je dost pro výskyt strukturálních a funkčních poruch. Po dlouhou dobu se takové poruchy mohou vyvinout asymptomaticky, ale později se projeví poruchou menstruačního cyklu a změnou povahy výtoku. Léčba se obvykle provádí chirurgickým zákrokem.
 • Užívání hormonální antikoncepce. Snížení hladiny estrogenu může vyvolat špinění v prvních několika měsících po zahájení perorální antikoncepce. Později by si ženské tělo mělo zvyknout na nové hormonální pozadí a hnědý výtok by měl zmizet.
 • Mimoděložní těhotenství.
 • Sexuální infekce.

Co dělat, pokud hnědý výtok pokračuje i po menstruaci

Taktika akce závisí na příčině vzhledu výtoku, stejně jako na věku pacienta. Pokud ještě nebyla stanovena menstruační funkce, například v dospívání, měl by hnědý výtok v průběhu času zmizet sám o sobě. Pokud se příznak náhle objevil u zralé ženy a předtím se neobtěžoval, musíte být ve střehu a být vyšetřeni gynekologem.

Špinavý výtok se může objevit před menopauzou. V tomto případě znamenají zánik reprodukční funkce. Postupně se zmizením menstruace zmizí také výtok..

Pokud je vzhled hnědého hlenu alarmující a není to vysvětleno z fyziologických důvodů, měla by žena navštívit lékaře. Gynekolog předepíše kompletní vyšetření, které bude zahrnovat:

 • palpace a gynekologické vyšetření;
 • ultrazvukový postup;
 • laboratorní rozbor krve a moči;
 • cytologické vyšetření nátěrů na mikroflóru;
 • kolposkopie k detekci abnormálních buněk a strukturálních změn.

Je třeba si uvědomit, že špinění hnědého výtoku je poměrně častým příznakem mnoha nemocí. Takový projev byste neměli ignorovat, je lepší hrát na jistotu a vyhledat lékařskou pomoc.

Výtok sám o sobě nepředstavuje nebezpečí pro zdraví ženy. Změna jejich povahy nebo množství však naznačuje porušení ochranných vlastností sliznice nebo hormonální nedostatek. Při absenci řádné léčby to může vést ke komplikacím, jako jsou:

 • Vývoj zánětlivého procesu v orgánech genitální oblasti - děloha, vaječníky, přívěsky.
 • Přechod infekčních nemocí, včetně pohlavně přenosných nemocí, do pomalé chronické formy.
 • Strukturální a atypické změny v tkáních s výskytem benigních nádorů.
 • Progrese zánětlivých procesů s dysfunkcí dělohy a vaječníků.
 • Neplodnost.

Je možné zabránit hnědému výboji?

Příznak je způsoben hlavně dvěma důvody - zánětlivými procesy v genitáliích a hormonální nerovnováhou. Je docela snadné zabránit zánětu, pokud budete dodržovat pravidla intimní hygieny:

 • Při sprchování se umyjte zepředu dozadu, abyste zabránili přenosu střevní mikroflóry do pochvy.
 • Sprchujte se alespoň jednou nebo dvakrát denně a používejte speciální hygienické prostředky pro intimní oblast.
 • Nepoužívejte nadměrně sprchování, protože narušuje rovnováhu mikroflóry v pochvě.
 • V některých případech je povoleno zvýšení množství denního výtoku, je-li však proces doprovázen projevem nepříjemného zápachu, je nutná konzultace s lékařem a podrobnější vyšetření.
 • Během kritických dnů zkuste použít vložky, které jsou tampony.
 • Nezanedbávejte preventivní prohlídky u gynekologa, které by měly být prováděny jednou nebo dvakrát ročně. To pomůže včas identifikovat patologické změny a eliminovat je v počáteční fázi..

Prevence hormonální nerovnováhy je trochu obtížnější, protože je často způsobena důvody, které žena nemůže samostatně ovlivnit. Při pečlivém přístupu ke zdraví je však často možné problém identifikovat v rané fázi. Zpravidla se projevuje psychoemoční nestabilitou a menstruačními nepravidelnostmi. Léčba takových stavů není obtížná a často spočívá v užívání hormonálních léků nebo speciálních antikoncepčních pilulek..

Proč se po menstruaci může objevit hnědý výtok

Menstruace je hlavním ukazatelem zdraví ženského reprodukčního systému. Cyklická povaha, barva, objem a konzistence výtoku mohou gynekologovi hodně říci o problémech, které dívku trápí. Na základě statistických údajů můžeme dojít k závěru, že alespoň jednou každý zástupce krásné poloviny lidstva diagnostikoval hnědý výtok po menstruaci..

Příběhy, které na tematických fórech oplývají, jsou plné otázek, zda jsou takové rozmazané sraženiny s různou barevnou pigmentací fyziologickou normou. Odkazuje tato symptomatologie na známku patologie v práci orgánů reprodukčního systému? Pojďme na to přijít společně.

Proč je po menstruaci hnědý výtok? Lékaři-gynekologové identifikují několik faktorů, které vyvolávají výskyt takového výtoku. Obvykle lze symptom přičíst jak projevu fyziologické normy, tak důkazům o patologii, která vznikla v práci reprodukčních orgánů. Na základě komentářů odborníků je problematické samostatně identifikovat příčinu výskytu špinění. Podívejme se na nejčastější příčiny hnědého výtoku na konci menstruace..

Když je symptom odkazován na fyziologickou normu

Menstruace

Cyklický výtok trvající tři až deset dní je normální a naznačuje „správnou“ práci reprodukčních orgánů. Hlen s příměsí krve, která je v daném časovém období odmítnuta, se nazývá menstruace. První dva až tři dny jsou charakterizovány nejintenzivnějšími a nejhojnějšími sekrety; ke konci je uvolňovaná látka vzácná a vizuálně připomíná červenou mazaninu.

Ženy si často všimnou přítomnosti odmítnuté látky na konci „oficiálních“ kritických dnů. Tento jev podle lékařů není příznakem onemocnění. Důvodem hnědého výtoku po menstruaci bez nepříjemného zápachu a bolesti je v tomto případě očištění děložní dutiny od sražené menstruační krve. Látka na podložce během této doby může být tmavě hnědá nebo černá..

Hnědé zvýraznění Zvýrazněte skvrnu

Odborníci tvrdí, že takové mazání by mělo skončit do jednoho až tří dnů po menstruaci. Na základě obdržených informací lze vyvodit závěr, že tento případ by neměl vyvolávat vážné obavy a nevyžaduje lékařský zásah s následnou léčbou. Koneckonců to, co se děje, je způsobeno pouze odmítnutím krevních sraženin, které se podařilo srážet před opuštěním děložní dutiny.

Užívání hormonální antikoncepce

Začátek užívání hormonální antikoncepce provádí vlastní, přípustné úpravy práce reprodukčního systému ženy. Odborníci tvrdí, že přítomnost hojného hnědého výtoku po menstruaci během jednoho až tří měsíců po zavedení nového léku je fyziologickou normou, která může naznačovat pouze účinnost antikoncepce.

Vezměte prosím na vědomí, že prodloužené vylučování na konci menstruace spojené s příjmem těchto léků znamená odmítnutí léku tělem..

V takovém případě musíte okamžitě kontaktovat odborníka, který vám zvolí jinou hormonální antikoncepci, nebo ji přestat používat sami.

Ovulace

V době zrání vajíčka, zcela připraveného k oplodnění, se mohou uprostřed cyklu objevit tmavé sekrece. Tento proces není porušením reprodukčních orgánů, naopak naznačuje jejich úplné zdraví..

Vezměte prosím na vědomí, že pokud žena nebo několik dní před ovulací měla pohlavní styk bez užívání antikoncepce, může být prvním důkazem těhotenství tmavě hnědá sekrece, která není spojena s menstruací..

Ale přítomnost slizničních sraženin takové pigmentace po dlouhou dobu může hovořit o nemoci, která ovlivnila pohlavní orgány. V takovém případě musíte okamžitě kontaktovat odborníka.

Příznak jako známka patologie

Existuje řada příznaků, které nás nutí uvažovat o tmavém špinění po menstruaci v souvislosti s příznaky patologických procesů vyskytujících se v reprodukčních orgánech ženy. Podle gynekologů je třeba mít na pozoru, pokud je odmítnutí hnědých sliznic doprovázeno:

 • zvýšení tělesné teploty;
 • nepříjemný zatuchlý zápach.

Za těchto podmínek byste také měli věnovat zvýšenou pozornost příznaku:

 1. Sexuální styk je doprovázen nepříjemnými, bolestivými pocity.
 2. Pacientka neužívá hormonální antikoncepci, ale po menstruaci tmavě hnědý výtok pokračuje.
 3. Od nástupu menopauzy před objevením sraženin s krevním pigmentem uplynul více než rok.
 4. Popsaný příznak je doprovázen ostrou bolestí v dolní části břicha nebo v oblasti rozkroku.
 5. V menstruačním cyklu dochází k náhlým poruchám.

Hnědý výtok po menstruaci může naznačovat možnou přítomnost zánětlivých procesů v děloze, mimoděložního těhotenství nebo pohlavně přenosných chorob.

Diagnostiku skutečné příčiny toho, co se děje, provádí odborník po vyšetření na gynekologickém křesle a dešifrování výsledků testů získaných v důsledku studia fyziologických tekutin v laboratoři. Níže jsou uvedeny nemoci, které nejčastěji vyvolávají popsaný příznak.

Endometrióza

Vynecháním lékařské terminologie je endometrióza prudkým nárůstem buněk endometria mimo děložní dutinu. Statistiky ukazují, že toto onemocnění nejčastěji postihuje ženy mladší 30 let. Endometrióza může začít nejen bohatým hnědým výtokem, který pokračuje po skončení menstruace, ale také náhlou bolestí v oblasti třísla. Menstruy s endometriózou procházejí změnami: nebo se stávají hojnými; nebo vzácné; nebo vůbec žádný. Gynekologové tvrdí, že tato patologie nemůže sama zmizet, ale nedostatek včasné léčby může vést k neplodnosti.

Endometritida

Druhé nejčastější onemocnění, které týden po menstruaci vyvolává hnědé výtoky. Toto onemocnění je akutní zánětlivý proces na sliznici dělohy. Endometritida, v rané fázi, může také odhalit chronickou únavu spojenou s bolestivou, „tupou“ bolestí v podbřišku. Akutní forma onemocnění však může projít, aniž by se objevily příznaky, které ji charakterizují. Příčinou výtoku s nepříjemným zápachem po menstruaci je chronický průběh onemocnění..

Pohlavně přenosné nemoci

Připojené patogenní mikroorganismy: chlamydie, herpes virus, ureaplasma a mykoplazma, mění složení normálního hlenu a post-menstruačního toku. Proto po vaší menstruaci přichází hnědý výtok s nepříjemným zápachem. Další informace o vylučování chlamydií se dozvíte v článku na odkazu.

Kromě odmítnutých slizničních sraženin, které mají tmavý odstín a hustou konzistenci, se pohlavně přenosné choroby projevují silným svěděním a pálením v perineu během močení. Mnoho pacientů, kteří čelili tomuto problému, si všimlo, že odmítnutý výtok voní jako shnilá ryba.

Po zjištění tohoto příznaku v sobě byste měli okamžitě vyhledat pomoc od odborníka a nečekat, až se nemoc změní na chronickou, někdy nevyléčitelnou fázi.

Mimoděložní těhotenství

Nefyziologické umístění plodu je plné vzhledu rozmazaných hnědých sraženin. Gynekologové poznamenávají, že pozdní diagnóza umístění embrya ve vejcovodu nebo břišní dutině je pro ženu extrémně nebezpečná. Tato patologie je plná hojného krvácení, které může začít kdykoli. Pokud máte podezření, že dochází k mimoděložnímu těhotenství, musíte neprodleně vyhledat lékaře.

Hypotyreóza

Tato anomálie je charakterizována nesprávnou funkcí štítné žlázy, což vede k nerovnováze v produkci hormonů. Jedním z hlavních příznaků hypotyreózy je hnědý výtok, který ženu obtěžuje 7 dní po skončení kritických dnů..

Myoma

Děložní myomy jsou benigní výrůstky. Symptomaticky se nádor projevuje krvácením nebo tmavě hnědým výtokem po menstruaci nebo po celou dobu mezi menstruací. Někdy myom vyvolává anamnézu pacienta způsobenou významnou ztrátou krve. Není nutné říkat, že při prvních známkách naznačujících přítomnost nádoru byste měli okamžitě kontaktovat odborníka.

Anovulace

Patologický stav opačný k procesu ovulace. Je to spíše důsledek jiných nemocí, které vyvolávají nepřítomnost menstruace. Anovulace je charakterizována neschopností těla vytvářet příznivé podmínky pro tvorbu vajíčka. Symptomy tohoto onemocnění jsou hnědé rozmazané sraženiny, které byly vyloučeny jeden týden po očekávaných kritických dnech. Taková patologie může projít pouze dlouhou a komplexní léčbou zaměřenou na obnovení všech příslušných funkcí reprodukčního systému..

Cystické útvary

Cysty ovlivňující povrch vaječníků se cítí sekretem, který má jasný „černý“ pigment a projevuje se dva až tři dny po menstruaci. Taková symptomatologie se nemůže objevit „náhodou“ a vyžaduje okamžitou konzultaci s odborníkem s následnou léčbou..

Polypy

Přerůstání žlázové části endometria je plné uvolnění hojných černých sraženin jak po skončení kritických dnů, tak během intermenstruačního období. Polypy v děloze jsou často výsledkem akutních zánětlivých procesů, které ovlivnily orgány reprodukčního systému ženy. Eliminovat příčinu výtoku spojeného s růstem části endometria je možné pouze pomocí komplexní terapie.

Lehký postmenstruační výboj

Ponoříme-li se do úvah o kauzálních vztazích v souvislosti s odmítáním hnědých sliznic v pochvě, nelze nezmínit výtok světle hnědé barvy u žen po menstruaci, alarmující pro mnoho žen. Podobné tajemství, zatížené dalšími příznaky, lze přidělit níže uvedeným onemocněním.

Salpingitida

Toto onemocnění je charakterizováno silným zánětlivým procesem ve vejcovodech. Vzdělávací materiály o gynekologii uvádějí, že kromě aktivního vylučování světelného tajemství je onemocnění charakterizováno štiplavým zápachem. Také v historii pacientů existují odkazy na řezání bolesti v oblasti třísel, slabost a vysokou teplotu..

Vulvovaginitida

Nemoc, která může ve stejné míře způsobit nedostatek a nadměrné množství hygienických postupů. Jedním z nejúčinnějších prostředků k prevenci a léčbě tohoto onemocnění je odmítnutí produktů osobní hygieny obsahujících umělé vonné látky a každodenní mytí intimní oblasti bylinnými infuzí..

Cervikální eroze

Patologický stav charakterizovaný poškozením epiteliální výstelky pochvy. „Vizuální“ eroze se projevuje výskytem tmavě červených útvarů na vnějším povrchu děložního čípku. Je nemožné samostatně určit takovou odchylku, protože diagnóza následovaná potvrzením diagnózy se provádí pomocí speciálních gynekologických zrcadel použitých při vyšetřovacím procesu. Na základě symptomatologie se eroze děložního čípku týká řady onemocnění „latentního“ typu, probíhajících bez rušivých projevů. Mnoho žen se o přítomnosti tohoto onemocnění dozví během rutinního vyšetření odborníkem. Bez ohledu na nepřítomnost výrazného příznaku je třeba si uvědomit, že krvavý výtok, který se obtěžuje po skončení menstruace, může naznačovat výskyt novotvarů charakteristických pro tento patologický proces.

Stručně o hlavní

Odmítnutí sraženin podobných hlenu, které mají jak hnědou, tak bílou pigmentaci, lze stejně připsat fyziologické normě i symptomatologii patologických procesů. Není možné samostatně identifikovat hlavní příčinu. Úplný obraz odrážející procesy probíhající u ženy je možné sestavit pouze na základě výsledků analýz, ultrazvukových dat a gynekologického vyšetření.

Pacient, který si všiml hnědého výtoku po menstruaci, doplněného bolestí nebo ostrým nepříjemným zápachem, by měl okamžitě konzultovat s odborníkem. Je možné, že v této situaci mluvíme o akutním zánětlivém procesu nebo sexuálně přenosné infekci. Přítomnost takových odchylek vyžaduje okamžité zahájení léčby antibiotiky ve spojení s podpůrnou a posilovací terapií.

Výtok po menstruaci

Na recepci u gynekologa si ženy často stěžují na hnědý výtok po menstruaci. Tento příznak může naznačovat přítomnost patologických procesů v těle. K určení příčiny odchylky je nutné podstoupit řadu diagnostických postupů. Mezi ně patří dodávka testů, ultrazvuk a vyšetření gynekologem.

Může dojít k hnědému výtoku po menstruaci?

Vylučovací systém v ženském těle funguje pod vlivem hormonů. Po celý cyklus mění vaginální sekrece svůj odstín a konzistenci. Krvavý výtok je považován za charakteristický znak menstruace. Jsou výsledkem snížené hladiny progesteronu v těle. Normálně by takový výboj měl mít šarlatový, růžový nebo tmavě červený odstín. V posledních dnech menstruace mohou zhnědnout. Je možné určit, zda je nahnědlý výtok po menstruaci patologií až po gynekologickém vyšetření.

Proč je po menstruaci hnědý výtok

Práce vylučovacího systému je vždy spojena s vnitřními procesy. Důvody rozmazání po menstruaci mohou být jak fyziologické, tak patologické. V prvním případě je změna barvy výtoku způsobena oxidací menstruační krve pod vlivem kyslíku. Z tohoto důvodu má výboj hnědý odstín. Pokud je příznak doprovázen nepříjemným zápachem, svěděním a bolestmi v břiše, může být příčina výtoku patologická. Faktory vyvolávající vzhled hnědých mazanic zahrnují:

 • endometrióza;
 • mimoděložní těhotenství;
 • poškození vaginální sliznice;
 • přítomnost polypů v děloze;
 • infekční choroby;
 • hyperplazie dělohy;
 • myom;
 • ohyb děložního čípku.

Hnědý výtok po menstruaci několik dní

Lékaři ne vždy považují hnědý výtok na konci menstruace za odchylku. Pokud trvají jen několik dní a nezpůsobují nepohodlí, není třeba se obávat. Takové vypouštění obvykle označuje konec kritických dnů. Malé množství krve může stagnovat v malé pánvi v důsledku patologie struktury dělohy, například při ohýbání. Krev má čas se srážet. Z tohoto důvodu má tmavý odstín..

Hnědý výtok 5 dní po menstruaci

Vzhled krve 4-5 dní po skončení menstruace je vážným důvodem k návštěvě lékaře. Takový výtok není spojen s menstruací. Odchylka může být doprovázena následujícími příznaky:

 • nepříjemný zápach;
 • bolest břicha;
 • zvýšení tělesné teploty;
 • přítomnost sraženin;
 • pálení a svědění v pochvě.

Za určitých okolností dochází k hnědému výtoku v důsledku prasknutí folikulu. Pokud se krev objeví 5 dní po menstruaci, mluvíme o časné ovulaci. V důsledku prasknutí stěn folikulu jsou poškozeny krevní cévy. To má za následek uvolnění několika kapek krve. V okamžiku, kdy ovulační tekutina proudí do břišní dutiny, si žena všimne bolesti břicha.

Špinění po menstruaci po dobu jednoho týdne

Postmenstruační skvrna trvající jeden týden je nejčastěji pozorována u endometriózy. Onemocnění je doprovázeno abnormálním růstem endometria mimo dělohu - na konečníku, vejcovodech a močovém měchýři. Mezi důvody jeho vzhledu patří:

 • chirurgický zákrok;
 • porušení produkce hormonů;
 • tvorba ohniska zánětu v pánevních orgánech;
 • dědičná predispozice.

Faul týden po menstruaci

Tvorba patologického procesu může být indikována tmavým výtokem po menstruaci, který se objevil o týden později, což naznačuje vznik patologického procesu. Mohou se objevit v důsledku nedostatku hormonů nebo v důsledku zánětlivého procesu. Takové vypouštění není normou. K identifikaci příčiny jejich vzniku se provádí gynekologické vyšetření. V boji proti zánětu jsou ženě předepsána antibiotika a v případě hormonální nerovnováhy perorální antikoncepce.

Hnědý výtok 10 dní po menstruaci

Výtok po menstruaci je hnědý a objevuje se po 10 dnech. K určení důvodu jejich vzhledu by žena měla věnovat pozornost následujícím parametrům:

 • objem vypouštění;
 • čich;
 • Barva;
 • doprovodné příznaky.

Hnědé sraženiny po menstruaci jsou známkou zánětu nebo ohýbání dělohy. V tomto případě nemůže menstruační krev během kritických dnů úplně vyjít. Kroutí se a ztmavne a poté vynikne po celý cyklus. Pokud se po pohlavním styku objeví krev, příčinou je eroze nebo jiné útvary na stěnách pochvy.

Hnědý výtok po menstruaci po 2 týdnech

Pokud je žena zcela zdravá, může to znamenat připojení embrya k děložní dutině. Tento jev se nazývá implantační krvácení. Obvykle se objevuje 7-12 dní po ovulaci. Implantace nepředstavuje žádné nebezpečí pro budoucí těhotenství.

Kolik se může po menstruaci rozmazat

Pokud se po menstruaci rozmazává po dobu 1-2 dnů, není nutné navštívit lékaře. Delší průtok krve není považován za normu. Okamžitě byste měli navštívit lékaře, abyste zjistili příčinu odmítnutí.

Druhy špinění po menstruaci

Povaha vaginálních sekrecí je považována za odraz práce ženských reprodukčních orgánů. Chcete-li včas odhalit problémy, musíte věnovat pozornost barvě, konzistenci a vůni menstruačního toku. Výsledky pozorování se doporučuje zapsat do samostatného poznámkového bloku. Tyto informace pomohou lékaři stanovit správnou diagnózu..

Existuje několik typů špinění. Podle stínu jsou rozděleny do následujících typů:

 • temný;
 • světle hnědá;
 • žluto-hnědá;
 • Černá;
 • hnědý.

Pozornost se také věnuje konzistenci vaginálních sekretů. Může být vodnatý, slizký, pěnivý nebo sražený. Za normálních okolností by jakékoli inkluze v menstruační krvi neměly úplně chybět..

Tmavý výtok po menstruaci

Hnědý výtok po menstruaci je často způsoben závažným zánětem dělohy. Jeho výskyt je vyvolán stagnujícími procesy nebo infekčními chorobami. Léčba se provádí v nemocničním prostředí. Zahrnuje následující:

 • užívání antibakteriálních látek;
 • návštěva fyzioterapeutických postupů;
 • sanitace genitálního traktu;
 • užívání antispazmodik;
 • užívání imunomodulátorů a vitamínových doplňků.

Světle hnědý výtok po menstruaci

Light daub je v normálním rozsahu, pokud netrvá déle než 2 dny. Představuje zbytky endometria vytvořeného v předchozím cyklu. U některých žen dochází k výtoku před další menstruací. To se nepovažuje za patologii. Světlá barva kvůli nízké koncentraci krve ve vaginálním mazivu.

Žluto-hnědý výtok po menstruaci

Nažloutlý odstín vaginální sekrece se objevuje s vývojem infekčních onemocnění, která mohou být infikována intimní komunikací. Mezi jejich původce patří:

 • chlamydie;
 • houby candida;
 • trichomonas;
 • gardnerella;
 • papilomavirus;
 • gonokoky.

Za účelem identifikace patogenních mikroorganismů se provádí stěr a krevní test. Současně s patologickým mazáním se může objevit silné svědění, nepohodlí v břiše a nepříjemný zápach. U infekčních onemocnění je léčba zvolena v závislosti na patogenu. Proto je přísně zakázáno užívat léky bez konzultace s gynekologem..

Černý výboj

Černá látka je jedním z mnoha příznaků gynekologických onemocnění. Pokud se objeví v poslední den menstruace a netrvá déle než 24 hodin, nemusíte budit. Krev ztmavne v důsledku srážení během průchodu genitálním traktem. V ostatních případech černý výboj naznačuje přítomnost následujících patologií:

 • eroze;
 • mykoplazmóza;
 • zánět;
 • endometritida;
 • polypy;
 • poškození sliznice po operaci.

Hnědý výtok po menstruaci, bez zápachu

Výsledkem rozpadu bakterií je nepříjemný zápach. Indikuje vývoj infekce. Hnědá vaginální sekrece bez zápachu se vyskytuje u hormonálních poruch, zánětů neinfekční povahy, nádorových útvarů a různých poškození reprodukčních orgánů. Příležitostný výskyt hnědého mazanice bez zápachu je přijatelný.

Hnědý výtok po menstruaci s nepříjemným zápachem

Pokud vaše menstruace končí hnědým výtokem doprovázeným odpudivým zápachem, musíte zaznít poplach. Tyto příznaky jsou charakteristické pro genitální infekce. Vůně může být kyselá, hnilobná nebo rybí. Kyselý zápach naznačuje vývoj kandidózy. V tomto případě je výtok hustý, jako tvaroh. Vůně shnilých ryb se projevuje bakteriální vaginózou nebo trichomoniázou. Pro gardnerelózu je charakteristická hnilobná vůně.

Příčiny hnědého výtoku po menstruaci

Povaha a objem vylučované krve mohou naznačovat příčinu patologického procesu. Může to být fyziologické nebo patologické. Z fyziologických důvodů pro změny v práci vylučovacího systému není léčba nutná. Patologické příčiny identifikuje a eliminuje gynekolog.

Fyziologický

Pokud se rozmazává po dlouhou dobu po menstruaci, není vůbec nutné, aby záležitost byla vážně nemocná. Mezi fyziologické důvody tohoto jevu patří:

 • vedlejší účinek při OK nebo nošení cívky;
 • těhotenství;
 • ovulační syndrom;
 • důsledek chirurgického zákroku;
 • implantační krvácení;
 • vystavení stresovým situacím.

V poporodním období je prodloužené vypouštění krve z genitálií považováno za naprosto normální. Takový výtok se nazývá lochia. Trvají 5-8 týdnů. Pokud krev nepřestane proudit 2 měsíce po porodu, měla by žena navštívit lékaře. V tomto případě existuje vysoké riziko vstupu infekce do dělohy..

Patologické

Atypický výtok je charakteristickým příznakem gynekologických onemocnění. Nejčastěji mazání po menstruaci naznačuje přítomnost endometriózy. Hřeben se objeví nejen po skončení kritických dnů, ale také uprostřed cyklu. Je schopen zintenzivnit se během pohlavního styku. Mezi další patologické příčiny krvavého nátěru patří:

 • myom;
 • polypy;
 • pohlavní choroby;
 • mimoděložní těhotenství;
 • zánětlivý proces;
 • mechanické poškození;
 • erozivní formace.

Příčiny rozmazání po menstruaci po 40 letech

Hnědá látka uvolněná po menstruaci u žen v dospělém věku naznačuje nástup menopauzy. Tento proces je doprovázen poklesem hladiny estrogenu. Proto se menstruační cyklus stává nepravidelným. Kromě krvavého výtoku jsou pozorovány následující příznaky:

 • návaly horka;
 • zvýšená nervozita;
 • snížená sexuální touha;
 • ztráta výkonu;
 • přibývání na váze;
 • vaginální suchost.

Během menopauzy je předepsán příjem biologických doplňků na bázi přírodních estrogenů. Patří mezi ně léky "Klimadinon", "Estrovel", "Remens" a "Climaxan". Svíčky jsou také předepsány, aby pomohly obnovit strukturu vaginální sliznice - "Vagikal", "Tsikatridina", "Klimaktol-Antican".

Jak přestat rozmazávat po menstruaci

Hnědý hlen nebo šmouhy po menstruaci vyžadují okamžitou léčbu. Provádí se předběžná diagnostika. Zahrnuje návštěvu ultrazvukového vyšetření, odebrání nátěru a krevní test na infekce. Podle výsledku je vybrána nejvhodnější terapie.

Zánětlivé procesy jsou léčeny antibiotiky. U gynekologických onemocnění se nejčastěji předepisuje metronidazol, doxycyklin nebo ofloxacin.

V případě kandidózy je indikováno použití antifungálních léků. Nejoblíbenější svíčky jsou „Terzhinan“, „Clotrimazole“, „Hexicon“ nebo „Polygynax“.

Hormonální nerovnováha se koriguje perorálními kontraceptivy. Pokud má žena pokles progesteronu, je jí předepsán přípravek „Utrozhestan“ nebo „Duphaston“. S rozvojem menopauzy jsou předepsány doplňky stravy a hormonální látky, které eliminují projevy krizového období.

Ložiska endometriózy jsou diagnostikována a odstraněna během operace. Nejčastěji se provádí laparoskopie, během níž se neprovádějí žádné řezy v břišní dutině. Je obvyklé kauterizovat erozi až po porodu. Mladé dívky nemusí léčit novotvar.

Kdy navštívit lékaře

Vzhled hnědého výtoku týden po menstruaci je důvodem pro návštěvu gynekologa. Ale v některých případech je to nepraktické. Další příznaky vám pomohou rozhodnout, zda musíte navštívit lékaře. Bez konzultace s gynekologem se neobejdete v následujících případech:

 • výskyt nepříjemného zápachu z pochvy;
 • silná bolest v dolní části břicha nebo v močové trubici;
 • celkové zhoršení zdraví;
 • přítomnost sraženin, pěny, hnisu nebo vloček ve výtoku;
 • velká ztráta krve.

Závěr

Hnědý výtok po menstruaci je považován za alarmující příznak, který naznačuje potřebu navštívit gynekologa. Ale někdy nejsou nebezpečné. Přesto odborníci důrazně doporučují upustit od samodiagnostiky a samoléčby.

Příčiny hnědého výtoku po menstruaci

Tmavý výtok po menstruaci je nežádoucí a rušivý jev. V komentářích k tomuto tématu mnoho žen hovoří s alarmem o takovém příznaku, protože to není nic jiného než projev nějakého nebezpečného onemocnění. Takové obavy často vyplývají z nevědomosti a nepochopení fyziologických důvodů, které mohou vést k jejich vzhledu u zdravé ženy. Co se může objevit hnědá leucorrhoea a co dělat, pokud neprojdou?

Přirozené příčiny

Vzhled hnědého výtoku po skončení menstruace bez specifického zápachu a bolestivých příznaků nemusí nutně znamenat poruchy reprodukčního systému a ohrožení zdraví žen. Abychom pochopili, zda hnědá leucorrhoea znamená známky patologie, je důležité správně porozumět vnějším charakteristikám a funkcím tajemství..

Normální sekrece zahrnují látku, která vypadá jako homogenní hlen transparentního, bílého nebo nažloutlého odstínu..

Mezi důležité funkční vlastnosti vaginální sekrece patří:

 • zvlhčení stěn vaginální dutiny;
 • ochrana sliznice před vysycháním a mikrotraumy;
 • regulace rovnováhy mezi prospěšnou a oportunistickou mikroflórou.

Povaha vaginální sekrece je ovlivněna menstruačním cyklem. V závislosti na přístupu a ukončení menstruace se mění hormonální pozadí. V souladu s tím může během této doby vaginální sekrece procházet některými změnami..

První menstruace se obvykle vyskytuje u dívek ve věku 14-15 let. Vaginální sekrece se obvykle objevuje několik měsíců před menarche. Před tímto obdobím by u dětí nemělo dojít k výtoku..

V pubertě je rovnováha hormonů v těle velmi nestabilní, a proto je obtížné určit jedinou rychlost vylučování. Když se hormonální pozadí vrátí k normálu, estrogen a progesteron začnou mít stabilní vliv na množství, barvu a konzistenci sekrece..

Menstruační cyklus zdravé dívky v reprodukčním věku lze podmíněně rozdělit do dvou období:

 1. První, před ovulací, je více ovlivněna estrogenem. Je to on, kdo je zodpovědný za zrání vajíčka k oplodnění. Sekrece na začátku cyklu je hubenější, ale na začátku ovulace se stává velmi bohatou a viskóznější a hustší.
 2. Během druhé fáze převládá progesteron. Hormon sleduje proces početí a pokud se tak nestalo, signalizuje tělu, aby odmítlo staré endometrium, které se spouští začátkem menstruace. Pokud nedojde k těhotenství, blíží se menstruace, množství progesteronu klesá a s ním se objem hustého krémového výtoku zmenšuje..

Po uplynutí kritických dnů je hladina pohlavních hormonů velmi nízká, a proto může být množství sekrece malé nebo téměř chybí. Normou pro sekreci během tohoto období je průhledná barva a ne hustá konzistence..

Pokud se v prvních několika dnech po ukončení menstruačního krvácení objeví nahnědlá mastnota, považuje se to za hranici zdravé normy. Hnědý výtok po menstruaci je obvykle srážená menstruační krev, která přetrvává ve vagině a oxiduje v důsledku kontaktu s kyslíkem. K dokončení tohoto procesu stačí dva nebo tři dny..

A existují také docela vysvětlitelné fyziologické důvody, kvůli kterým se tyto sekrece mohou objevit v kterýkoli den cyklu:

Ovulace

Ovulace patří mezi fyziologické příčiny nahnědlého slizničního výtoku 2 týdny po menstruaci..

Nečistoty této barvy jsou často známkou prasknutí folikulů, při nichž byly poškozeny slabé kapiláry. To je normální krev, která díky svému malému množství koaguluje a oxiduje ještě předtím, než opustí pochvu. Taková leucorrhoea může normálně trvat jeden nebo dva dny..

Pokud po ovulaci nebo na konci menstruačního cyklu dojde k hnědému nebo červenohnědému výtoku, není to normální volba.

Antikoncepce

Vaginální sekrece s krvavými nebo hnědými mastmi, jako na fotografii níže, může být důsledkem závislosti těla na hormonální antikoncepci. Může to být způsobeno hormonálními změnami..

Vzhled hnědých skvrn po menstruaci, bez zápachu a bezbolestnosti, je také spojen s instalací nitroděložního tělíska a reakcí děložního těla na cizí předmět. Čas od času se také mohou objevit neobvyklé výtoky po dobu 2-3 měsíců, dokud se hormony nestabilizují.

I když samy o sobě tyto příčiny nejsou patologické, je třeba vyhledat radu od gynekologa. Důvodem může být také alergická reakce a nekompatibilita s typem antikoncepce..

Těhotenství

Přirozené důvody, proč po menstruaci dochází k hnědému výtoku, lze připsat pravděpodobnosti těhotenství..

6 dní po početí se embryo připojí k děloze. Během tohoto procesu dochází k poškození krevních kapilár, a proto se objevuje krev..

Vzhled hnědého hlenu, šarlatového a vínového výtoku však může být známkou patologií, které ohrožují plod. Nejběžnějším z nich je mimoděložní těhotenství. Pokud se tedy v různých fázích těhotenství objeví neobvyklá leucorrhoea, měli byste se určitě poradit s lékařem..

Varovné značky

Leucorrhoea by se měla stát alarmujícím zvonem, ve kterém bolí v dolní části břicha, v intimní oblasti je pocit pálení a svědění a zarudnutí genitálií.

Abnormální výboj zahrnuje:

 1. Tmavý špinavý výtok s krevními sraženinami a řídkou konzistencí.
 2. Krvavý výtok z genitálního traktu s tmavě hnědými a černými nečistotami 3 nebo 4 dny po menstruaci.
 3. Nečistoty hnisu.
 4. Tmavě hnědý výtok týden po menstruaci bez bolesti, která páchne.
 5. Sekrece, doprovázená bolestivými pocity a nepohodlí, vyzařující do dolní části zad.
 6. Bohaté hnědé krvácení, které začíná 10 dní po skončení menstruace.

Patologie reprodukčního systému

Výskyt atypické leucorrhoea může být jedním z prvních ohlašovatelů vývoje závažných gynekologických onemocnění. Proto je velmi důležité sledovat jejich stav nejen během samotné menstruace, ale také po jejím ukončení..

Patologický výtok na fotografii:

Nebezpečí mnoha patologií spočívá v tom, že jsou po dlouhou dobu téměř asymptomatické. Mnoho sexuálně přenosných virů má také tzv. Okenní období - čas, kdy se patogen šíří v těle, ale jeho protilátky nejsou ve vzorcích krve viditelné. Abyste nezmeškali důležitou etapu léčby těchto onemocnění, je velmi důležité pečlivě sledovat životní procesy vašeho vlastního reprodukčního systému..

Infekce a záněty pohlavních orgánů

U mladých žen, které jsou sexuálně aktivní, je důvodem, proč se po menstruaci po dlouhou dobu vyskytují světle hnědý výtok s nepříjemným zápachem, nejčastěji infekční záněty.

Patogenní mikroorganismy a viry mohou vstoupit do vaginálního prostředí doma i od sexuálního partnera.

Kromě infekcí přivedených zvenčí žijí ve vaginálním prostředí oportunní mikroorganismy. Jejich růst a patologické účinky na tělo jsou kontrolovány úrovní kyselosti a prospěšnými laktobacily. Pokud je narušena rovnováha vaginální mikroflóry, může začít převládat nějaký typ patogenu, což způsobí zánět sliznice. A také infekce mohou migrovat z močových cest, když je močová trubice blízko pochvy.

Zdravou mikroflóru pochvy mohou narušit následující:

 • endokrinní poruchy;
 • oslabení imunity;
 • užívání antibakteriálních léků;
 • nedostatečná hygiena;
 • časté sprchování.

Povaha leucorrhoea s infekcemi připomíná tekutinu s pěnivou strukturou nebo hrudkami. Barva se může pohybovat od šedé a zelené až po tmavě žlutou a hnědou. Tento zánět obvykle není úplný bez svědění, pálení a podráždění genitálií. Beli páchne.

Nemoci dělohy

Gynekologické patologie a latentní infekce mohou způsobit vývoj škodlivých zánětlivých procesů uvnitř těla dělohy.

Příznaky, kdy červenohnědý výtok začíná před nebo po menstruaci, a také táhne spodní část břicha a dává bederní oblasti, mohou varovat před rozvojem endometriózy. Toto jedinečné onemocnění je charakterizováno proliferací endometriální tkáně mimo děložní dutinu. Pokud onemocnění není léčeno, může endometriální vrstva v průběhu času růst i mimo oblast reprodukčního systému a pohybovat se do jiných orgánů.

Příčinou vývoje onemocnění může být trauma dělohy, chirurgický zákrok nebo hormonální poruchy. Kromě výše uvedených příznaků může v různých obdobích cyklu dojít k silné bolesti během menstruace, nepohodlí během sexu a krátkodobému krvavému nátěru..

Chronická endometritida - na rozdíl od akutní formy se chronický zánět sliznice dělohy projevuje klidněji. Čas od času se mohou objevit bolesti v podbřišku a intermenstruační krvácení a hnědá leukorea, která se náhle začne a zastaví. Zánět může mít hypertrofický a atrofický účinek na buňky těla dělohy. Někdy vede k tvorbě cyst.

Hnědá leucorrhoea do 4 nebo 5 dnů po ukončení krvácení způsobeného menstruací se může objevit s hyperplazií endometriálních buněk. Ve skupině se zvláštním rizikem tohoto onemocnění jsou ženy, v jejichž těle dochází k vážným hormonálním změnám - během puberty nebo menopauzy. Jedná se o nebezpečný a téměř asymptomatický růst děložní sliznice. Již v pozdějších fázích vývoje se může objevit krvácení, bolest při pohlavním styku a známky anémie.

Chronická proliferace sliznice a patologie cervikálního kanálu vedou k tvorbě polypů.

Onkologie

Někdy neobvyklá leucorrhoea může naznačovat vývoj závažnějších onemocnění. Patogenní novotvary v pánevní oblasti se mohou cítit, objevují se následující příznaky:

 • zvýšená tělesná teplota;
 • bolestivost při pohlavním styku;
 • bolest v bederní a dolní části a břiše;
 • nedostatek chuti k jídlu a hubnutí;
 • hnědý a hnědý výtok týden po skončení menstruace;
 • pocit nepohodlí v dolní části břicha.

Diagnostika

Je možné přesně určit, zda je jakýkoli výtok poslem nemoci a zda vyžadují léčbu, je možné pouze kontaktováním gynekologa. Neměli byste čekat na komplikace a bolestivé příznaky, ale je lepší podstoupit diagnostiku ihned po zjištění hnědé leucorrhoea, která není spojena s menstruací.

Je důležité poskytnout lékaři přesné informace o tom, kdy skončila vaše poslední menstruace a jak dlouho to trvalo. Je také důležité si pamatovat, kolik dní po začátku abnormálního výboje a jak dlouho poté uplynuly kritické dny..

Přítomnost bakteriálního zánětu je obvykle jasně viditelná při externím vyšetření. K určení přesného patogenu se zkoumá bakteriální nátěr vylučované leucorrhoea.

Diagnostika patologií reprodukčních orgánů je komplikovanější a vyžaduje odběr cytologie, kolposkopie a ultrazvuku; v případě potřeby je předepsána biopsie.

V případě, že je možná pohlavní infekce, musí být testy provedeny dvakrát, s přihlédnutím k inkubační době mnoha virů. Opětovná analýza se provádí po 3 měsících od první návštěvy lékaře.

Informace uvedené v tomto článku nejsou samodiagnostickou příručkou.

Pokud máte podezření, že s vaginálním sekretem něco není v pořádku, neměli byste věnovat čas návštěvě gynekologa. Absence doprovodných příznaků neznamená, že neexistuje žádný problém. Projevením pozornosti a zodpovědného přístupu uděláte neocenitelnou službu sobě a svému zdraví..

Vaginální čípky jsou běžným typem léčivého přípravku. Osvědčili se při léčbě gynekologických onemocnění. Čípky fungují lokálně - na správném místě. Rozpouštějí se poměrně rychle z tělesné teploty a začínají jednat.