Výtok z mléčných žláz tlakem

Když se tekutina uvolní z prsu, tento jev často svědčí o vývoji onemocnění prsu..

Výjimkou je období porodu, kdy se takový výtok z prsu může objevit během těhotenství. Proto jakmile se těhotná žena začne po dlouhou dobu objevovat, bílý výtok z bradavek nebo tekutina jakékoli jiné barvy, musí okamžitě podstoupit studii a co nejdříve provést léčbu, kterou lékař předepíše.

Tento příznak by měl upozornit také silnější pohlaví. Koneckonců se to může projevit, pokud se objeví zánět mléčné žlázy u mužů nebo jiné patologické procesy. Tekutina z mléčných žláz u obou pohlaví je proto alarmujícím znamením, s nímž byste měli okamžitě kontaktovat odborníka..

Co způsobuje výtok?

Ženské prsa obsahují mléčné kanály, které jsou umístěny mezi vláknitou a tukovou tkání. Každý kanál má otvor na vrcholu bradavky. U všech žen je počet kanálů individuální, maximální počet však může být až patnáct. Prostřednictvím mléčných kanálků se produkuje nejen mléko a mlezivo, ale také fyziologická sekrece.

Při absenci onemocnění, vlivu vnějších negativních faktorů na bělavý, transparentní výtok z mléčných žláz, je nezbytný následující stav:

 • málo a hojně;
 • husté a vodnaté;
 • viskózní nebo slizký.

Jakákoli jednotná konzistence sekrece z kanálů je normální, ale pouze na pozadí průhledného odstínu kapaliny a malého objemu. Pokud je výtoku příliš mnoho, nedoporučuje se odložit návštěvu mammologa..

Pro určitý stav existují ukazatele normy fyziologického tajemství:

 1. Štíhlá, silná (jedna nebo dvě kapky). Je to zaznamenáno u tlaku na hrudi u mladých dívek a žen v porodu několik dní před menstruací a během zvýšeného sexuálního vzrušení.
 2. Není to příliš hojné, tekoucí. Typické pro starší ženy a ženy po porodu, ale vzhled husté tekutiny je možný.
 3. Viskózní. Kolostrum se vyskytuje během těhotenství, krmení dítěte a několik let po ukončení laktace (individuální indikátor).

Co by to mohlo být?

Prvním alarmujícím příznakem, který naznačuje možné onemocnění, je výtok z mléčné žlázy, ke kterému dochází při stlačení a samostatně.

Příčiny výboje jsou:

 1. Fyziologické: při narození - překrvení žláz s expirací mleziva, období těhotenství a laktace, kdy žláza produkuje mléko, zbytkový výtok po ukončení krmení.
 2. Patologické - hormonální poruchy v těle, změny související s věkem, zánětlivá onemocnění mléčných žláz, nádory.

Patologické příčiny výtoku z hrudníku

Hlavní příčiny patologických výtoků jsou následující:

 1. Trauma hrudníku (rány, modřiny). Pokud k tomu došlo bez narušení integrity pokožky, pak do dvou dnů od bradavky můžete krvavou tekutinu snadno vytlačit.
 2. Ductectasia je onemocnění charakterizované patologickou dilatací kanálků nazývaných subareolární kanály. Toto onemocnění je typické pro ženy po 40 letech, protože jeho hlavní příčinou jsou změny související s věkem. Toto onemocnění nepředstavuje zdravotní riziko, ale pouze za podmínky včasné léčby. Jinak nejsou vyloučeny vážné následky..
 3. Mastitida a absces. Onemocnění se vyskytují buď během laktace, nebo jsou důsledkem penetrace infikovaného objektu. Při mastitidě se oblast žlázy zapálí. Příčinou je bakteriální infekce, ve většině případů Staphylococcus aureus. Při abscesu se hnis hromadí v tkáních prsu, postižená oblast je omezena od zdravé oblasti.
 4. Intraduktální papillom je papilární benigní nádor. Objevuje se v potrubí poblíž bradavky. V důsledku vývoje nádoru se uvolňuje hustá tekutina, ve které jsou někdy přítomny nečistoty krve.
 5. Fibrocystická mastopatie je výskyt zhutněných oblastí tkáně v prsu. Tento stav je nebezpečný, protože může degenerovat do rakoviny.
 6. Maligní novotvar (rakovina prsu) je nádor, který se nepozorovatelně tvoří v důsledku nekontrolovaného dělení buněk. Výtok se objevuje při tlaku z obou mléčných žláz nebo pouze z jedné.
 7. Galaktorea je onemocnění, při kterém tlak z bradavky způsobuje tok mléka, ale to není případ kojení. Hlavní příčinou galaktorey je hormonální nerovnováha, přebytek prolaktinu. Onemocnění někdy doprovází onemocnění mozku nebo štítné žlázy.
 8. Pagetova choroba je zhoubný nádor, který se rozšířil do bradavky nebo dvorce. Toto onemocnění je extrémně nebezpečné a vyžaduje rychlou diagnostiku a léčbu..

Fyziologické příčiny výtoku

Fyziologické vlastnosti vysvětlují výtok:

 1. Nějaký čas po dokončení krmení. Vypouštění lze pozorovat další dva nebo tři roky. Závisí to na věku ženy a počtu těhotenství..
 2. Během těhotenství. V ženském prsu se připravují na narození dítěte a jeho krmení. Žlázy jsou trénovány na tvorbu a vylučování mléka. Podobné procesy probíhají ve třetím, posledním trimestru. Zvýšený tón dělohy stimuluje vylučování zakalené bílé nebo nažloutlé tekutiny z obou mléčných žláz.
 3. Při užívání antikoncepce. Perorální antikoncepce obsahuje hormony, které stimulují laktaci. Výtok by měl zmizet po zrušení antikoncepce. Měly by být nahrazeny jiným typem. Je však rozumné to dělat pouze na doporučení lékaře..
 4. Po potratu. Přítomnost sekrecí a jejich trvání závisí na tom, jak dlouho došlo k umělému ukončení těhotenství. Mohou obtěžovat ženu od několika dnů do měsíce..

Uvolňování malého množství čiré kapaliny je možné během léčby hormonálními léky, použitím antidepresiv. Příčinou může být příliš těsná podprsenka a fyzické přetížení..

Určení barvy

Podle barvy výtoku může lékař snadno určit onemocnění, které je příčinou onemocnění:

 1. Žlutá. Po porodu se v prvních dnech uvolňuje žlutý výtok s krémovým odstínem (mlezivo). Pokud se před menstruací objeví nažloutlý odstín a je doprovázen bolestí, lze předpokládat mastopatii.
 2. Hnisavý. Objevují se s vývojem abscesu uvnitř potrubí, jsou pozorovány u mastitidy. Nebezpečné jsou krvavé výboje. Často naznačují maligní novotvar..
 3. Bílý. Objeví se po požití antikoncepce a s nádorem hypofýzy.
 4. Zelený. Tmavě zelená barva je dána hnisem, který se uvolňuje během mastitidy..
 5. Hnědý. Vyskytují se, když se v mléčné žláze vytvoří cysta nebo nádor. Tmavá kapalina se uvolňuje při vstupu do mléčných kanálků krve, když jsou poškozeny kapiláry.
 6. Průhledný. Pokud se objeví před menstruací, pak je to norma..
 7. Krev. To je známka vývoje maligního novotvaru nebo poškození cév..
 8. Černá. Pozorováno během rozpadu maligního novotvaru.

Množství vylučované tekutiny může být malé nebo nadměrné, když je třeba použít prsní vložky.

Samovyšetření prsu

Aby bylo možné včas zachytit nástup onemocnění, je užitečné pravidelně provádět vyšetření prsu. Je to snadné a časově nenáročné..

Vyšetření se provádí v první polovině měsíčního cyklu po ukončení menstruace

 1. Sundaný do pasu musíte stát před zrcadlem. Položte ruce dolů a pečlivě prohlédněte hrudník, zda neobsahuje zarudnutí, otoky, změny tvaru žláz. Zvedněte ruce za hlavu, prohlédněte si hrudník v této poloze.
 2. Jemným mačkáním bradavek u základen zkontrolujte vypouštění.
 3. Držte jednu ruku za hlavou a jemnými kruhovými pohyby zkontrolujte každou žlázu od bradavek po podpaží. Opakujte vyšetření v poloze na zádech.

Normálně by na hrudi neměla být žádná tvrdost ani otok. Měly by vás upozornit jakékoli zvláštnosti - výtok, zatažení bradavek, vyboulení, změny barvy kůže.

Prsa je nutné vyšetřovat jednou za 3–4 měsíce, což vám umožní včas zaznamenat jakékoli změny.

Pokud zjistíte výtok z mléčných žláz, okamžitě vyhledejte lékaře. Není třeba paniku a strach. Drtivá většina žlázových sekretů není rakovina. Mezi lékaři je pojem „karcinofobie“ dokonce velmi rozšířený, strach z této nemoci je u pacientů tak silný. Včasná diagnostika a léčba zabrání rozvoji komplikací.

Kdy navštívit lékaře?

Existuje řada příznaků, v případě kterých musíte okamžitě kontaktovat odborníka:

 • výtok trápí více než dva dny;
 • obsahují příměs krve;
 • tajemství vychází pouze z jedné mléčné žlázy;
 • výtok má hustou konzistenci;
 • na pokožce bradavky se objeví peeling;
 • ztráta symetrie (zvětšení velikosti, tvorba hustých uzlů);
 • barva bradavky a oblast kolem ní se mění;
 • bolest na hrudi.

Výtok z mléčných žláz s tlakem, stejně jako jakékoli změny v této oblasti, by neměly být ignorovány. Včasné návštěvy lékaře, diagnostika, terapie pomohou vyhnout se komplikacím a vážným nemocem.

Kompetentní diagnostika

Patologické procesy v mléčné žláze jsou sférou vlivu mammologa. Při přístupu k ní bude přiřazeno:

 • mamografie;
 • mikroskopie a kultivace odděleného prsu;
 • ultrazvukový postup;
 • Magnetická rezonance;
 • CT;
 • klinický krevní test;
 • cytologické vyšetření;
 • testy na hladinu různých hormonů v těle;
 • radiografie;
 • ductografie;
 • biopsie atd..

Tyto diagnostické metody nám umožňují zkoumat strukturu mléčné žlázy, hodnotit stupeň její funkčnosti, identifikovat přítomnost zánětlivého nebo infekčního procesu a také eliminovat riziko vzniku rakovinového nádoru..

Lékař navíc poslouchá pacientku, analyzuje její stížnosti, sleduje anamnézu, dozví se o výskytu maligních novotvarů v ženském rodu..

Poté provede důkladné kontaktní vyšetření prsu. Koncentrace a vzhled oddělené tekutiny, stejně jako přítomnost krve v ní, bude určitě posouzena. Specialista pečlivě prozkoumá samotný stav prsu. Nejprve zkontroluje velikost, tvar, barvu, typ bradavky, její barvu a závažnost všech změn z hlediska souladu s normou.

Pokud jsou v mléčné žláze pacienta uzliny, těsnění nebo bolestivé novotvary, provede diferenciální diagnostiku.

Jak zacházet?

Přidělení není nemoc, ale pouze její příznak. Je nutné zjistit důvod, který způsobil příznaky konkrétní nemoci, aby bylo možné zvolit terapeutický léčebný režim. Může to být konzervativní, ale není vyloučeno rychlé otevření hnisavých dutin:

 1. Léčba galaktorey zahrnuje eliminaci základní příčiny onemocnění.
 2. Terapie výtoku z prsu s mastopatií je konzervativní, je symptomatická.
 3. U Pagetovy choroby je postižený prsa odstraněn dalším chemoterapií.
 4. Ektázie mléčných kanálků je ošetřena obklady a na infekci jsou předepsána antibiotika. Ve zvláštních případech je indikována chirurgická léčba.
 5. Mastitida a absces se léčí antibiotiky nebo otevírá hnisavé dutiny.
 6. V mléčné trubici poblíž bradavky se vyvíjí intraduktální papilom (benigní formace). Léčba spočívá v rychlém odstranění postižené oblasti.
 7. Hormonální narušení ženského těla má vážné následky. K vyšetření pohlavních hormonů je nutný krevní test. Pro léčbu jsou předepsány hormonální léky.
 8. V případě traumatu hrudníku po mamologickém vyšetření jsou předepsány protizánětlivé léky.

Při neustálém výtoku je možné chirurgické odstranění rozšířeného mléčného kanálu. Pokud je detekován maligní nádor, je pacient odeslán k onkologovi. Je jí předepsána kombinovaná léčba, která zahrnuje chirurgický zákrok, ozařování a chemoterapii v různých kombinacích..

Prevence

Aby se zabránilo rozvoji onemocnění prsu, je nutné:

 1. Udržujte optimální tělesnou hmotnost, denní fyzickou aktivitu
 2. Dodržujte plnohodnotnou stravu, spěte
 3. Vyvarujte se nárazů, modřin, řezných poranění, propíchnutí a jiných poranění hrudníku a dekoltu
 4. Nezanedbávejte kojení
 5. Vzdejte se špatných návyků, minimalizujte počet stresových situací
 6. Omezte nadměrné užívání hormonálních léků
 7. Vyšetření mamologem dvakrát ročně

Stejně důležité je pravidelně palpovat žlázy. V přítomnosti novotvarů je lze nejjasněji pociťovat během menstruace. V každodenním životě je lepší používat pohodlné spodní prádlo z přírodní tkaniny. Podprsenka by měla podepřít prsa, nemačkat ji.

Uvedená doporučení mají pozitivní vliv na hormonální pozadí, pomáhají posilovat imunitní systém a minimalizovat riziko patologického výtoku z mléčných žláz..

Hnědý výtok z prsu při stisknutí

Hlavním úkolem ženských mléčných žláz je krmit potomstvo. Hrudník je vysoce citlivý, často je ovlivňován různými patologickými procesy, z nichž některé představují bezprostřední ohrožení života. Nežné pohlaví by mělo sledovat stav svých prsou, pravidelně provádět samovyšetření.

Příčiny hnědého výtoku z prsou při stlačení

Výtok hnědé barvy z mléčné žlázy při stlačení je ve většině případů pozorován během kojení, stejně jako u nulipálních žen. Během laktace může být sekrece hnědé sekrece způsobena následujícími provokujícími faktory:

 • Poranění oblasti hrudníku, přímo do mléčných žláz. Při fyzickém nárazu dochází k poranění krevních cév, v důsledku čehož se krev mísí s mlékem a vytváří hnědou barvu. V místě nárazu se často tvoří modřina, která způsobuje bolest.
 • Mastitida je důsledkem laktostázy, jejímž charakteristickým rysem je stagnace v potrubí, v důsledku čehož jsou krevní cévy stlačeny a vyvíjí se zánětlivý proces. Pus se mísí s krví, což vede k hustému hnědému sekretu s nepříjemným zápachem. Patologický stav se zpravidla vyvíjí na jedné straně. Hlavním úkolem mladé matky je nasměrovat všechny své síly, aby se zbavila stagnace.
 • Praskliny. Běžný problém, když má nezkušená matka na začátku kojení praskliny na bradavkách kvůli nesprávnému připevnění dítěte. Mohou způsobit změnu barvy výboje..

Pokud může být hnědý výtok během kojení normou, pak mimo laktaci a těhotenství je to alarmující příznak. Izolace tajemství naznačuje vývoj patologického stavu, zvláště alarmující by měl být výtok z jednoho prsu.

S rozvojem následujících onemocnění je pozorován hnědý výtok z hrudníku:

 • Mastopatie je patologický stav, který se vyvíjí v důsledku hormonálních poruch. Nodulární novotvary se tvoří v důsledku nadměrné produkce estrogenu. Prvním zjevným příznakem přítomnosti fibroadenomu a cyst je slabý nebo hojný výtok z bradavky.
 • Dilatace mléčných kanálků. U žen po 40 letech je podobná patologie často diagnostikována na pozadí hormonálních změn. Mléčné kanály se před zablokováním začnou rozšiřovat. Tento proces způsobuje nepohodlí a bolest..
 • Tvorba intraduktálního papilomu. Zpravidla postihují pouze jeden prsa, takže výtok je pozorován z jedné mléčné žlázy. K odstranění patologie je nutný chirurgický zákrok.
 • Rakovina prsu je zhoubný novotvar v oblasti prsou. Počáteční stadia onemocnění jsou asymptomatická, tajemství hnědé barvy se uvolňuje jen zřídka. Při palpaci je možné cítit těsnění.

Diagnostické metody

Návštěva specialisty začíná anamnézou. Následující informace jsou pro lékaře důležité:

 • Jak stará je žena, která začala mít sexuální život?.
 • Pravidelnost a rysy menstruačního cyklu, přímo menstruace (výtok bohatý nebo ne, bolestivý nebo bezbolestný, doba trvání).
 • Kdy bylo poslední období.
 • Počet těhotenství a potratů.

Během rozhovoru by lékař měl zjistit přítomnost souběžných onemocnění. Zvláštní pozornost je věnována patologiím endokrinního systému, protože hormonální poruchy nejčastěji zahrnují sekreci sekrecí z hrudníku.

Při léčbě neurologických a psychiatrických onemocnění se často předepisují léky ke stimulaci produkce hnědých sekrecí.

Mammolog poskytuje doporučení pro další informativní diagnostické metody:

 • ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk);
 • mamografie.

Při podezření na nádor jsou povinné obě vyšetřovací metody. Doporučuje se také užívat je každoročně za účelem prevence: mladé ženy - ultrazvuk, ženy nad 39 let - mamografie.

Pokud máte podezření na vývoj rakoviny, je navíc nutné provést CT nebo MRI, které mají být testovány na hormon prolaktin. Určitě budete potřebovat další konzultaci s gynekologem, abyste vyloučili pravděpodobnost vývoje patologických stavů v pánevní oblasti.

V některých případech může být k určení povahy prsní hmoty vyžadována biopsie jemnou jehlou.

Prevence a léčba

Léčba může být konzervativní, operativní nebo komplexní..

 • Terapie mastopatie je konzervativní, je symptomatická.
 • V případě poranění oblasti hrudníku po vyšetření mammologem jsou předepsány nesteroidní protizánětlivé léky.
 • U Pagetovy rakoviny je nutné úplné nebo částečné odstranění mléčné žlázy dalšími cykly ozařování a chemoterapie.
 • Ektázii mléčných kanálků lze léčit obklady a aplikacemi, ale pokud dojde k infekci, je předepsána další léčba antibiotiky. V některých případech může být nutný chirurgický zákrok.
 • Absces a mastitida se léčí otevřením hnisavých dutin a užíváním antibiotik.
 • Intraduktální papillom je benigní novotvar, který se tvoří v mléčné trubici poblíž bradavky. Terapie se omezuje na chirurgický zákrok.
 • Hormonální poruchy v těle ženy způsobují vážné poruchy, následky mohou být nepředvídatelné. K vyšetření hormonů reprodukčního systému a štítné žlázy bude zapotřebí krevní test. Základem léčby jsou obvykle hormonální léky..

Je nemožné zcela vyloučit pravděpodobnost vzniku onemocnění prsu doprovázeného uvolňováním hnědých sekretů. Specialisté však vyvinuli soubor preventivních opatření, která snižují pravděpodobnost vzniku patologických stavů:

 • Udržujte optimální tělesnou hmotnost, cvičte.
 • Dodržujte správnou výživu, udržujte přiměřený spánek.
 • Chraňte se před vpichy, řeznými rány, modřinami a údery do oblasti hrudníku.
 • Nezanedbávejte kojení.
 • Vzdejte se špatných návyků (kouření, pití alkoholu, drog), snažte se vyhnout se stresovým situacím.
 • Ročně podstoupit preventivní prohlídky u mammologa.

Stejně důležité je pravidelně provádět samovyšetřování, během kterého je často možné identifikovat odchylky v počátečních fázích vývoje patologií - zarudnutí kůže, deformace, přítomnost těsnění, zatažení bradavek atd..

Příčiny, možná onemocnění, léčba hnědého výtoku z hrudníku

Kapalný sekret vylučovaný z mléčné žlázy je obvykle objeven ženou náhodou. Na podprsence nebo tričku jsou viditelné tmavé skvrny exsudátu. Hnědý výtok z prsu se objeví při působení tlaku na tloušťku žlázy a může být světlý nebo tmavý. Co tento jev naznačuje? V jakých případech jde o patologii a v jakých případech o normu?

Příčiny výtoku z prsu

Fyziologický normální výtok z ženského prsu je spojen s těhotenstvím a kojením. U zdravé ženy může být tajemství vylučováno z mléčné žlázy během těhotenství ve všech fázích, po narození dítěte a dokonce i po ukončení laktace. V lékařské praxi se vyskytly případy, kdy bylo postlaktační tajemství pozorováno asi tři roky.

Je však nutné se naučit rozlišovat patologii od normy. Následující příznaky naznačují přirozené fyziologické uvolňování:

 • Tajemství je průhledné
 • Žádné nečistoty v krvi
 • Nepřekračuje několik kapek denně
 • Není doprovázeno bolestí v žláze

Každá žena může mít periodický výtok z prsu. Pokud došlo k těhotenství, sekreci bradavek lze často pozorovat před nástupem menstruace. Mezi cykly se může také objevit exsudát při stisknutí hrudníku..

Příčiny jevu jsou:

 • Hormonální poruchy
 • Nedostatečná produkce prolaktinu
 • Blíží se menstruace
 • Puberta
 • Climax

Kapky exsudátu procházejí žlázou stejnými kanály jako mateřské mléko. Kapalina může pocházet z jednoho nebo více tubulů. Někdy je diagnostikován výtok pouze z jednoho prsu.

V některých případech nelaktační výtok naznačuje vyvíjející se patologii. Indikují novotvary v potrubí nebo ductctasia. Exsudát z žlázy může proudit s patologickou expanzí mléčných kanálků.

Hnědá barva výtoku je způsobena zabarvením sekrece krví. K tomu obvykle dochází, když jsou zničeny krevní cévy mléčných kanálků nebo žlázová tkáň. Sekrece, které vytékají z hrudníku, jsou potřísněné krví. Během jeho stagnace jsou však některé krevní látky zničeny, barva se mění z červené na hnědou. Zničení krevních cév je usnadněno jejich porážkou benigním nebo maligním nádorem, infekčními agens a deformací mléčných tubulů.

Hnědý výtok během kojení se může objevit kvůli prasklým bradavkám a intraduktálnímu papilomu. Kojení často zraní dvorce a bradavku. Pokud je bradavka poškozena prasklinami, je lepší přestat s podáváním, dokud se zcela nezhojí. Pokud není dodržována hygiena, stává se HB příčinou infekce a poškození žlázy. Dítě by mělo být krmeno po povinném umytí prsu teplou vodou. Jinak se infekce dostane do mléčného kanálu. Výsledkem je, že při stlačení z hrudníku vytéká hustá tekutina s krevními nečistotami..

Nemoci, při kterých je z bradavky hnědý výtok

Světle hnědý výtok z prsu je u rakoviny velmi častý. Dalšími příznaky patologie jsou zatažení bradavek, bolest a pocit tíhy na hrudi..

Nejčastěji diagnostikovaná onemocnění s výtokem z bradavek jsou:

 • Onemocnění hypofýzy
 • Rakovina prsu
 • Rakovina prsu
 • Peripofýzová fossa
 • Trauma žlázy
 • Zánět mléčných kanálků
 • Nádor
 • Mastopatie
 • Dilatace kanálů

Patologie fibrocystických forem jsou jedním z důvodů vzniku tmavě zbarveného tajemství. Onemocnění způsobuje hormonální nerovnováhu. Palpace prsu odhaluje těsnění lokalizovaná v tloušťce žlázy. Patologie je často doprovázena světle nebo tmavě hnědým výtokem z bradavek a bolestí.

Mezi příčiny hnědého výtoku z prsu při stlačení patří mikrohematom z traumatu. Pokud byla žlázová tkáň zraněna úderem, není nic překvapivého ve vzhledu hnědé tekutiny z bradavek. Po několika dnech je výtok v takovém případě tmavší, protože je v nich málo čerstvé krve a jsou přítomny staré nečistoty.

Tekutina uvolňovaná po celou dobu z neporušeného prsu může naznačovat přechod benigního procesu na maligní. V tomto případě může být hrudník velmi bolestivý. Rakovina prsu je často doprovázena deformací žlázy, svěděním a škálováním dvorce. Vyšetření pomůže stanovit přesnou diagnózu.

Menstruace a hnědý výtok z prsou

Během menstruace je výskyt sekrece z bradavek způsoben působením hormonů. Stimulují funkce mléčné žlázy a nutí ji produkovat určité tajemství. Při hormonální nerovnováze mohou prsa vylučovat světelné tajemství. Normálně je takový výtok průhledný a není doprovázen něhou prsou. Uprostřed měsíčního cyklu může tajemství přestat vyniknout..

Tmavý odstín exsudátu může naznačovat patologii. Došlo ke zničení krevních cév potrubí. Někdy je příčinou mastopatie, mastitida nebo rakovina. V každém případě musí žena konzultovat mammologa a podstoupit důkladné vyšetření mléčných žláz..

Co dělat, když je detekován výboj

Za prvé, člověk by neměl podléhat panice a zhoršovat zdravotní stav stresem. Musíte přijít k lékaři. Po vyšetření předepisuje mammolog určité diagnostické testy.

Stanovení přesné diagnózy pomůže:

 • Mamografie
 • Ultrazvuk
 • Sekreční cytologie
 • Analýza krevních hmot pro hormony
 • MRI hypofýzy

Diagnostika odhalí příčiny vzhledu hnědé tekutiny z mléčných žláz po stisknutí. Mamografie umožňuje lékaři posoudit stav a velikost mléčných kanálků, rozlišit novotvar uvnitř a patologické změny ve strukturách žlázy.

Pro získání úplného klinického obrazu je předepsán biochemický a obecný krevní test. Ukazují změny a přítomnost zánětlivého procesu v těle. Měli byste také identifikovat hormonální stav. K potvrzení nebo vyloučení onkologie se provádí cystologická analýza vylučované sekrece.

Léčba příčin výtoku z prsu

Terapie závisí na diagnóze. Pokud je patologie způsobena porušením hormonálního pozadí, jsou předepsány náhradní látky. Provádí se korekce hladiny hormonů v těle. Hormonální nerovnováha je indikována nepravidelným cyklem a opožděnou menstruací. Při normální produkci hormonů pomocí léků je stav stabilizován.

Aby hnědavé tajemství během zánětlivého procesu přestalo vytékat, je nutné podstoupit léčbu antibiotiky.

Během tohoto období je nutné zrušení kojení - kojení je třeba co nejdříve ukončit. Konec GV je často doprovázen nepříjemnými pocity - hrudník může táhnout a bolet. Regenerační terapie trvá měsíc a někdy i déle. Patologii lze v rané fázi snadno odstranit. Nemá cenu začít nemoc. Výskyt komplikací vyžaduje neustálý lékařský dohled.

Rakovina prsu někdy předstihuje nejen ženu, ale i muže. Ale u silnějšího pohlaví je onemocnění diagnostikováno méně často. Jak dokazují recenze pacientů, úspěšné dokončení maligního procesu pomocí moderních lékařských metod je docela možné. Provádí se radiochirurgie, radiační léčba, chemoterapie.

U mastopatie a intraduktálního papilomu se provádí sektorová resekce. Operace se provádí v anestezii a umožňuje vám zachránit orgán. Chirurg provede malý řez a odstraní postiženou tkáň. Dále je nainstalována drenáž, která přispívá k rychlému hojení prsu. Stehy jsou odstraněny po týdnu. Obnova probíhá poměrně rychle a bez komplikací.

Proč by měl výtok z bradavky upozornit ženu?

Každá žena se obává o své zdraví. Jakýkoli výtok z bradavek u žen je alarmující a vyžaduje vyšetření. Existuje důvod k obavám, nebo to může být normou?

Anatomie

Prsní žláza je spárovaný orgán, jehož hlavní funkcí je poskytovat laktaci, tj. Krmit novorozené dítě mateřským mlékem. Hlavním složením mléčné žlázy je žlázová tkáň (parenchyma). Uvnitř každého prsu jsou laloky, alveoly a mléčné kanály. Během těhotenství probíhají přípravy na kojení, roste žlázová tkáň. Mimo prsa je bradavka a areola (tmavá kůže).

Jaké jsou?

Výtok z bradavek u žen se může objevit spontánně, samostatně nebo pod tlakem. Podle barvy jsou:

 • hnědý;
 • žlutá;
 • bílý;
 • Mléčné výrobky;
 • průhledný;
 • zelený;
 • zataženo;
 • krví.

Konzistence se vyznačuje:

 • kapalný, vodnatý;
 • tlustý;
 • velmi silný, vláknitý;
 • suchý.

Norma nebo patologie

Malé množství čirého výtoku z bradavky může být normální. To se může stát například při nárazu nebo pádu..

Stává se, že se před menstruací uvolní 1–2 kapky transparentní sekrece, v tomto případě není důvod k obavám. Pokud k tomu dochází pravidelně, znamená to hormonální narušení v těle a je to důvod pro lékařskou konzultaci. Několik kapek čiré tekutiny může být také normou během sexuálního vzrušení, zejména během orgasmu nebo stimulace bradavek během milostných her..

Bílá nebo mléčná tekutina vylučovaná z prsu může naznačovat patologii, jako je galaktorea (přebytek hormonu prolaktinu v těle). Pokud je žena těhotná nebo kojí, pak je to normou. Při užívání perorálních kontraceptiv se může také objevit malé množství mléčného výtoku. To naznačuje, že lék není pro ženu vhodný. Správnou volbu antikoncepce byste měli konzultovat s lékařem.

Bílý výtok z bradavek může také znamenat, že došlo k selhání jednoho z orgánů. Může to být selhání ledvin, selhání jater, nádor vaječníků, hypotyreóza nebo tvorba hypofýzy. Hnisavá nebo zelená tekutina naznačuje infekci prsu. Při mastopatii se může objevit žlutá nebo nahnědlá tekutina. Patologické sekrece z hrudníku by měly být důvodem pro okamžitou návštěvu mammologa. Pokud se vylučovaná tekutina objevila jednou nebo dvakrát a zastavila se, neznamená to, že vše zmizelo samo, může to znamenat, že patologie přešla do latentní formy.

Možné patologie

Nemoci doprovázené patologickým výtokem z mléčných žláz:

 1. Dilatace mléčných kanálků (ektázie). Jedná se o zánětlivý proces v jedné nebo obou mléčných žlázách, při kterém se v mléčné trubici hromadí nazelenalý nebo tmavý výtok husté konzistence. Nejčastěji se vyskytuje po 40 letech. Léčí se protizánětlivými léky, někdy lze předepsat antibiotika. Ve vzácných případech může být nutná operace..
 2. Galaktorea. Důvodem zvýšení prolaktinu může být porucha hladiny jiných hormonů v těle. Častější u žen užívajících perorální antikoncepci. Méně často - s nádorem hypofýzy, patologie štítné žlázy.
 3. Mastopatie. Výtok je často nazelenalý nebo žlutý, někdy průhledný. Důvody jsou různé, ale patogeneze je stejná. Zpočátku dochází k zánětlivému procesu, poté se vytvoří edém. A otok vyvolává proliferaci pojivové tkáně (fibróza), která se zase mění v cystickou formaci. S takovou patologií v premenstruačním období mají ženy bolesti na hrudi..
 4. Nemoci ženských pohlavních orgánů. Tekutina vylučovaná z prsu může být spojena s chorobami dělohy a jejích přídavky, stejně jako s potraty a potraty.
 5. Poranění hrudníku. Při vnitřním poškození prsu může být výtok čirý, žlutý nebo krvavý. Trauma nelze vyléčit sama nebo čekat, až sama projde, protože uvnitř může dojít současně k několika patologickým procesům.
 6. Infekce. Výtok je nejčastěji zelený. V takové situaci je nutná povinná antibiotická léčba..
 7. Mastitida Tato infekce je častým společníkem kojících žen a je akutní. Při horečce dochází k silné bolesti na hrudi. Výtok z bradavek zezelená kvůli přítomnosti hnisu v nich. Vývoj mastitidy je spojen hlavně s nedodržováním osobní hygieny, nesprávným čerpáním nebo připojením dítěte k prsu.
 8. Maligní vzdělání. Rakovina prsu má tendenci trvat dlouhou dobu bez známek a příznaků. Proto žena musí pravidelně provádět nezávislé vyšetření mléčných žláz. Měly by vás upozornit následující příznaky: jedno prsa je větší než druhé, je v něm cítit těsnění a po stisknutí vynikne hnědý výtok z bradavek. Odlupování kůže prsu, zarudnutí, zesílení uvnitř, zduření axilárních lymfatických uzlin a tmavý viskózní výtok z bradavek jsou časné příznaky rakoviny prsu. Bolest v této patologii se objevuje zřídka a hlavně v posledních fázích. Pokud jsou nalezeny všechny příznaky, musíte okamžitě vyhledat lékaře! Je indikována chirurgická léčba.
 9. Pagetova nemoc. Toto je specifická forma rakoviny prsu. Pagetova choroba je spojena s bradavkou. Příznaky: svědění a pálení, olupování dvorce, krvavý výtok z bradavky. Patologie se může vyvinout u žen i mužů.

Každá žena v jakémkoli věku by měla být schopna provést nezávislé vyšetření mléčných žláz. Pokud dojde k výtoku z prsu, pocitu uzlin a těsnění, je nutná urgentní návštěva mammologa nebo gynekologa.

Příčiny hnědého výtoku z hrudníku

K produkci mléka jsou zapotřebí ženské mléčné žlázy. Proto je během těhotenství a po něm často pozorován výtok z bradavek. Stejně jako všechny žlázy v našem těle však i prsa neustále vytvářejí určité množství sekrece, které při stisknutí může jít ven. Tento jev je považován za zcela normální. Existují i ​​jiné situace, kdy lze z hrudníku uvolnit tajemství. A nejsou úplně příjemné. Takové atypické procesy signalizují jakékoli hormonální poruchy nebo vážná onemocnění v ženském těle. Aby se onemocnění nezačalo, lékaři doporučují, abyste nezávisle prováděli pravidelná vyšetření a palpaci prsu..

Ukazatele normy

Tajemství se obvykle vylučuje z jednoho prsu, ale můžete ho vidět z obou žláz, což je také normální. Někdy jde ven sám a žena si všimne malých odbarvených skvrn na oblečení. Po stisknutí se často uvolní malá kapka čiré husté kapaliny. Výtok by neměl být doprovázen bolestí, svěděním a jinými nepříjemnými pocity.

Výtok z bradavek zvyšuje objem v následujících situacích:

 • užívání hormonálních léků;
 • těžká fyzická aktivita, sportování;
 • mechanické poškození;
 • časté poklesy krevního tlaku;
 • těhotenství.

V takových situacích si žena může všimnout výtoku z bradavek, který by neměl způsobovat úzkost nebo paniku. Pokud se barva tajemství změnila nebo se objevil podivný zápach, měli byste okamžitě navštívit lékaře. Nemoci spojené s mléčnými žlázami jsou doprovázeny bolestmi hlavy, slabostí, ztrátou vědomí, zvyšováním tělesné teploty a neustálými bolestmi na hrudi. Alarmující příznaky by vás měly nutit k naléhavé návštěvě mammologa k podrobnějšímu vyšetření..

Jaká je barva?

Lékař může zjistit možné nemoci nejen podle konzistence výtoku. Barva může také hodně napovědět. Jaké jsou výboje:

 1. Bílý. Bílá barva sekrece z prsu naznačuje těhotenství. Často jsou pozorovány u těhotných žen od poloviny druhého trimestru. To naznačuje aktivní práci hormonu prolaktinu, který je zodpovědný za produkci mléka po porodu. Také byste se jich neměli bát. Koneckonců, prsa se připravuje na budoucí laktaci.
 2. Hnisavý, žlutý. Takový výtok s charakteristickým zápachem se objevuje v důsledku mastitidy nebo penetrace do mléčných kanálků infekce. Nemoc vyžaduje vážná opatření a včasnou léčbu. Je doprovázena vysokou tělesnou teplotou, slabostí a bolestivostí infikovaného prsu..
 3. Zakalený, zelený. Uveďte nástup mastopatie. Tyto příznaky mohou také hovořit o vláknitých a cystických novotvarech v mléčné žláze. Neboj se. Benigní nádory zřídka zhubnou. Lékař vám může doporučit, abyste i nadále sledovali změny v novotvaru nebo jej odstranili.
 4. Krvavý. Hrudník může být zraněn jako každý jiný orgán. Poté se z ní může uvolnit malé množství krve. Trhliny během krmení jsou často doprovázeny krvácením. U žen s intraduktálními papilomy je velmi často pozorováno špinění..
 5. Tmavě hnědá. Vyskytují se u žen po 40 letech. V tomto věku jsou mléčné kanály velmi často zanícené. To vede ke skutečnosti, že se uvnitř hromadí hustá hnědá kapalina..

Příčiny hnědého výboje

Přítomnost hnědého výtoku z prsu lze pozorovat během laktace, stejně jako u žen, které nerodily. Při kojení dítěte si žena může všimnout hnědého výtoku z následujících důvodů:

 1. Šoky, poranění hrudníku. Při nárazu do oblasti mléčné žlázy dochází k poranění krevních cév v postižené oblasti. Krev se může mísit s mlékem, takže se zbarví do hnědé barvy. V místě hematomu se tvoří modřina a žena také cítí citlivost prsou.
 2. Praskliny. Často na začátku laktace se na bradavkách objevují praskliny. Mohou způsobit změnu barvy výtoku z jednoho nebo obou prsou..
 3. Mastitida Ucpání hrudníku komprimuje krevní cévy. Hnis se spojí s krví a vytvoří hnědý výtok. Nebojte se takových jevů. Je třeba vyvinout veškeré úsilí, abychom se zbavili stagnace. Tajemství často pochází pouze z jedné strany.

Kojící žena by měla pečlivě sledovat stav svých prsou a při prvních známkách bolesti nebo změny barvy výtoku okamžitě vyhledat lékaře.

Hnědý výtok z bradavek mimo období laktace je alarmujícím příznakem. To naznačuje přítomnost závažného patologického procesu v mléčné žláze. Obzvláště alarmující by měl být výboj pouze z jedné strany. V jakých případech jsou tyto příznaky pozorovány:

 1. Mastopatie. Toto onemocnění se objevuje v důsledku hormonálních poruch. Když má žena v těle přebytek ženského hormonu estrogenu, objeví se v prsu nodulární novotvary. Hnědý výtok je jasným znakem cysty nebo fibroadenomu v hrudi.
 2. Dilatace mléčných kanálků. U žen v menopauze často dochází k zablokování mléčných kanálků. Před zablokováním se potrubí začne rozšiřovat. Tento proces je bolestivý a je doprovázen také hnědým výtokem..
 3. Výtok z mléčných žláz s nepochopitelným odstínem je také pozorován v důsledku tvorby intraduktálního papilomu. Současně je výtok pozorován pouze z prsu, kde se vytvořil papilom..
 4. Rakovina prsu. Žena nemusí mít ani podezření na přítomnost maligního novotvaru, protože rakovina v počáteční fázi může být asymptomatická. Žena si však může všimnout hnědého výtoku z prsu. Tyto příznaky lze pozorovat pouze z postiženého prsu. Na pohmat ucítíte pečeť.

Diagnostika a léčba

Co když u sebe zaznamenáte podobné příznaky? Nejprve nečekejte, až příznaky zmizí samy. Pokuste se co nejdříve vyhledat lékaře a informujte ho o všech svých obavách. Během vyšetření odborník provede ultrazvukové vyšetření, zkontroluje prsa na novotvary a také zkontroluje symetrii obou žláz a stav lymfatických uzlin. Všechny ženy, které přijdou na vyšetření, zejména ty, které mají hnědý výtok z hrudníku, podstoupí ultrazvukovou diagnostiku. Umožňuje vám identifikovat přítomnost benigního a maligního nádoru.

Mamografie se provádí jako diagnóza. Rentgenové vyšetření mléčných kanálků umožňuje posoudit stav kanálků, jejich tvar a velikost. Mamografie je povinná studie pro ženy starší 30 let. Chcete-li získat úplný klinický obraz, lékař předepíše ženě darovat krev pro nádorové markery a biochemický krevní test. Tyto studie umožňují identifikovat stávající patologie v těle. Z podrobnějších a spolehlivějších analýz je odebrána biopsie sekrecí z prsu. Hlavním účelem této studie je identifikovat nádory v raných stádiích..

Důležité! Nečekejte, až příznaky vymizí samy. Bohužel velmi často je hnědý výtok alarmujícím příznakem nádorových formací. Čím dříve se problém odhalí, tím snazší bude jeho řešení..

Přítomnost výtoku z prsu atypické barvy by měla upozornit ženu bez ohledu na věk. Není vždy možné terapeuticky se zbavit symptomů úzkosti. Lékaři se velmi často uchylují k chirurgickým metodám k odstranění cyst nebo maligních novotvarů. V posledních případech je možné zachránit prsa, pouze když je onemocnění zaznamenáno v počáteční fázi..

To vše naznačuje, že je nutné pravidelně provádět vyšetření prsou a při nejmenším podezření na nemoc jít na schůzku s odborníkem. Díky moderní technologii se lékařům podaří zachránit mnoho pacientů a zachovat ženský orgán.

Izolace z žláz s léčbou mastopatie

Ženský prsa hraje důležitou roli v reprodukční funkci ženy a ve schopnosti vychovávat zdravé potomky. Od dospívání mléčné žlázy rostou a mění se. Mnoho žen je zvyklých na citlivost prsou během růstu nebo před menstruací, ale výtok z prsu je vždy sporný. Abyste se vyhnuli zbytečným obavám, ale aby vám neunikly známky nebezpečných patologií, je důležité pochopit, kdy je takový jev čistě fyziologický a kdy je důvodem jít k lékaři.

Mechanismus tvorby sekrecí

Prsní žlázy jsou určeny pro kojení. Tato funkce určuje některé vlastnosti jejich struktury. Hlavní tkáň ženského prsu je žlázová. Je prostoupena mnoha vodovody, které odtékají do mléčné dutiny a otevírají se ven ve formě pórů v horní části bradavky. Během těhotenství začíná tvorba mleziva v hlubinách mléčných žláz, které jsou poté nahrazeny mlékem.

S takovou patologií, jako je mastopatie, pod vlivem hormonální nerovnováhy je žlázová tkáň zničena a pojivová tkáň roste. Přestavuje se práce sekrečního mechanismu, mění se obsah vodovodního potrubí a žena zaznamenává neobvyklý výtok z bradavek.

Mastopatie je charakterizována zvýšením pojivové tkáně v mléčných žlázách.

Obecné příznaky mastopatie

Klinické příznaky závisí na formě mastopatie a jejich závažnost závisí na stupni vývoje onemocnění a celkovém stavu žláz. Nejprve se nemoc neprojevuje v ničem. V průběhu času pacienti pociťují nepohodlí v oblasti hrudníku, zaznamenávají napětí a překrvení měkkých tkání. V určitých případech, spolu s uvedenými znaky z bradavek, je pozorován podivný výtok.

Povaha bolesti se liší. Ženy často pociťují bolestivou bolest, která se zhoršuje před začátkem menstruace. Je to způsobeno kolísáním hormonálních hladin a zadržováním tekutin..

Bolest s difúzní mastopatií

Tato forma je charakterizována růstem pojivové tkáně ve formě uzlíků, které se stávají zdrojem nepříjemných příznaků. Jedná se o mírný typ onemocnění, které se nejčastěji vyskytuje během předmenstruačního období..

 • intenzita se zvyšuje několik dní před nástupem menstruace a po jejich ukončení bolest ustoupí;
 • hrudník se mírně zvyšuje;
 • bolesti jsou doprovázeny otoky prsní tkáně a zvýšenou citlivostí kůže v této oblasti;
 • začíná výtok z bradavek.

Bolest s nodulární odrůdou

Při absenci správné terapie se difúzní mastopatie může změnit na závažnější - nodulární. V tomto případě mohou pacienti při palpaci cítit malá těsnění v mléčných žlázách.

 • bolest zůstává silná po celý cyklus;
 • zpětný ráz jde do podpaží a ramen, do zad;
 • bolestivá bolest se postupně zvyšuje, citlivost se prudce zvyšuje i při lehkém dotyku;
 • areoly bradavek jsou bolavé a zanícené, ze kterých je vidět výtok růžového nebo béžového odstínu.

Novotvary ve formě uzlíků mohou signalizovat nejen mastopatii, ale také přítomnost nádorů. Když se objeví první podezření, měl by odborník provést důkladnou diagnostiku.

Povaha výtoku z hrudníku

Výtok z bradavek s mastopatií je volitelným znamením. V některých případech onemocnění probíhá bez nich. Vzhled tekutiny z hrudníku může být prvním příznakem naznačujícím počínající poruchu v těle nebo může signalizovat závažné patologické stavy.

Tekutina vylučovaná z prsu je serózní nebo mleziva, nejčastěji je průhledná, bez nečistot, ale s charakteristickým zápachem. Výtok může být buď hojný, zanechávající stopy na spodním prádle, nebo skromný, objevující se pouze při silném stlačení bradavky..

Protože mastopatie je charakterizována paralelním vývojem v obou mléčných žlázách, tekutina se obvykle vylučuje z každé bradavky. Proces vylučování tekutin je často doprovázen bolestivými pocity..

Ženy si obvykle všimnou vybití následujících barev:

Barva výtoku může záviset na stadiu onemocnění, jeho tvaru, velikosti novotvarů. Takže na samém počátku vývoje mastopatie může být výtok nepřítomný nebo může být průhledný. Žena se obává vylučování tekutin z mléčných žláz nikoli v kterýkoli den cyklu, ale pouze v jeho druhé polovině. Po menstruaci se výtok z prsu zastaví. Tento proces je řízen na hormonální úrovni. Jak cysty rostou, barva vylučované tekutiny se mění na intenzivnější. Když se hrudky zvětší, z bradavek se uvolní žlutý nebo žluto-hnědý sekret.

Zelená barva výtoku je získána příměsí hnisu, který se vytváří během vývoje infekce v cystě nebo uzlu. Krvavá povaha naznačuje vážné komplikace, od intraduktálního papilomu po rakovinu prsu.

Výskyt jakéhokoli výboje je důvodem k podstoupení mimořádného vyšetření.

Výtok z bradavek může mít jinou barvu v závislosti na stadiu onemocnění

Léčba příčin výtoku z prsu

Terapie závisí na diagnóze. Pokud je patologie způsobena porušením hormonálního pozadí, jsou předepsány náhradní látky. Provádí se korekce hladiny hormonů v těle. Hormonální nerovnováha je indikována nepravidelným cyklem a opožděnou menstruací. Při normální produkci hormonů pomocí léků je stav stabilizován.

Aby hnědavé tajemství během zánětlivého procesu přestalo vytékat, je nutné podstoupit léčbu antibiotiky.

Během tohoto období je nutné zrušení kojení - kojení je třeba co nejdříve ukončit. Konec GV je často doprovázen nepříjemnými pocity - hrudník může táhnout a bolet. Regenerační terapie trvá měsíc a někdy i déle. Patologii lze v rané fázi snadno odstranit. Nemá cenu začít nemoc. Výskyt komplikací vyžaduje neustálý lékařský dohled.

Rakovina prsu někdy předstihuje nejen ženu, ale i muže. Ale u silnějšího pohlaví je onemocnění diagnostikováno méně často. Jak dokazují recenze pacientů, úspěšné dokončení maligního procesu pomocí moderních lékařských metod je docela možné. Provádí se radiochirurgie, radiační léčba, chemoterapie.

U mastopatie a intraduktálního papilomu se provádí sektorová resekce. Operace se provádí v anestezii a umožňuje vám zachránit orgán. Chirurg provede malý řez a odstraní postiženou tkáň. Dále je nainstalována drenáž, která přispívá k rychlému hojení prsu. Stehy jsou odstraněny po týdnu. Obnova probíhá poměrně rychle a bez komplikací.

Hlavním úkolem ženských mléčných žláz je krmit potomstvo. Hrudník je vysoce citlivý, často je ovlivňován různými patologickými procesy, z nichž některé představují bezprostřední ohrožení života. Nežné pohlaví by mělo sledovat stav svých prsou, pravidelně provádět samovyšetření.

Výtok z mléčných žláz s různými typy mastopatie

Taková patologie jako mastopatie může existovat ve dvou formách: difuzní a nodulární. Povaha výtoku z bradavek v různých formách je často odlišná..

V difúzní formě, kdy dochází k nerovnoměrnému množení pojivové tkáně, je tekutina vylučovaná z prsu podobná mlezivu. Často je čirý nebo bělavý a jeho objem se liší v závislosti na fázi menstruačního cyklu. Zelenavý nebo světle žlutý výtok z mléčných žláz je vzácný, asi u 5% postižených žen.

Jedním z nejběžnějších typů difúzních forem je fibrocystická mastopatie. Je téměř vždy doprovázen sekrety způsobenými deformací žlázové tkáně zarostlými cystami. Vylučovaná tekutina může mít bělavý charakter kvůli nečistotám oddělených epiteliálních buněk. Pokud jsou kapiláry procházející tkáněmi poškozeny, objeví se v sekrecích malé množství krve.

Nodulární forma mastopatie je doprovázena nažloutlým nebo nazelenalým průhledným výtokem z bradavek, který se objevuje několik dní před nástupem menstruace. Mohou se objevit při stisknutí bradavky, ale v některých případech dochází k spontánní sekreci. Zelený odstín je způsoben prodlouženou stagnací sekrecí v potrubích, které jsou komprimovány uzly. Ve vzácných případech s nodulární mastopatií dochází ke krvavému výtoku z mléčných žláz. Jedná se o komplikovaný průběh nemoci, který vyžaduje chirurgický zákrok..

Nemoci, při kterých je zaznamenán výtok z hnědé bradavky

Seznam nemocí, při kterých se tekutina uvolňuje z bradavek, zahrnuje více než 40 nosologií. Tyto zahrnují:

 • Nádory hypofýzy a hypofýzy;
 • Onemocnění polycystických vaječníků;
 • Ductectasia - expanze mléčných kanálků;
 • Hormonálně aktivní nádory.

V tomto případě má směs čerstvé krve typickou červenou barvu, ale se stagnací sekrecí v potrubích se krev zhroutí a změní barvu na hnědou. Krev může vstoupit do mléka, když jsou cévy zničeny nebo když jsou cévy zvýšeny. Takové stavy jsou zaznamenány u následujících onemocnění.

 • Rakovina prsu - destrukce tkáně je doprovázena vniknutím krve do kanálků, následovaným jeho výstupem kanálky.
 • Rakovina prsu je stejně nepříjemná patologie doprovázená příznaky podobnými rakovině prsu.
 • Pagetova rakovina je forma rakoviny prsu. Projevuje se obrácenou bradavkou, vytéká a olupuje se pokožka areoly.

Přečtěte si více Musím během těhotenství pít kyselinu listovou

U jakékoli formy rakoviny je hnědý výtok patognomickým (typickým pro tento stav) příznakem, takže jejich vzhled musí být nutně doprovázen vyšetřením.

 • Intraduktální papillom je benigní nádorové onemocnění charakterizované množením malých útvarů v kanálcích žlázy. Během svého životního cyklu jsou tyto formace zničeny a procházejí kanály. Barva těchto sekretů se může pohybovat od světle hnědé až tmavě hnědé. S přidáním infekčního procesu a hnisáním se barva může změnit na tmavě zelenou.
 • Fibrocystické onemocnění prsu. Toto onemocnění se vyskytuje s výraznou poruchou hormonálního stavu ženy. Hlavním příznakem je vzhled těsnění na hrudi, bolestivé při stlačení. Další známkou mastopatie je jen nahnědlý výtok z bradavek. Ne vždy s touto patologií je výtok tmavý - v polovině případů může být světlý nebo mírně zakalený..
 • Trauma hrudníku. Při mechanickém působení na žlázovou tkáň se tvoří mikrohematomy, které následně přispívají k zbarvení výboje v hnědé barvě. Tyto jevy jsou zvláště jasně patrné u kojících žen - během prvních hodin a dnů poranění prsu mohou uvolňovat mléko zbarvené šarlatovou krví, přičemž každou hodinu a den je méně a méně čerstvé krve, ale stále více staré krve. Proto po několika dnech může mít výtok tmavě hnědou barvu. Typická je jednostranná léze - ze strany poraněného hrudníku.

Mastopatie nebo rakovina. Jak rozlišovat?

Pokud výtok získal nahnědlý nebo tmavě žlutý odstín a jejich vůně se zesílila, signalizuje to pokročilé stádium mastopatie. Je známo, že při zanedbání může toto onemocnění degenerovat do maligního nádoru. Takové formace se rychle rozvíjejí, takže je nesmírně důležité reagovat na změny včas..

Výskyt i nepatrné příměsi krve v tekutině uvolněné z bradavek naznačuje možný rakovinový nádor. V tomto případě stojí za to podstoupit diagnostickou operaci..

Co dělat, když je detekován výboj

Pokud se z bradavek objeví patologický výtok a podezření na mastopatii, měla by žena navštívit mammologa a také podstoupit řadu dalších vyšetření. Na základě získaných údajů určí specialista léčebný režim pro mastopatii a vyloučí přítomnost závažnějších patologií.

Ženě se zpravidla doporučuje podstoupit následující vyšetření:

 • ultrazvukový postup;
 • počítačová tomografie;
 • magnetická rezonance;
 • mamografie.

Kromě toho může být zapotřebí řada laboratorních testů, jako je stanovení hladiny hormonů v krvi, cytologické vyšetření tekutiny vylučované z mléčných žláz, analýza genetické predispozice k vývoji novotvarů.

Mamografie pomáhá identifikovat příčiny výtoku z bradavek

Léčba prsu

Sekrece tekutin mléčnými žlázami je jedním z příznaků mastopatie, proto zbavení se tohoto příznaku přímo souvisí s léčbou samotného onemocnění. Lékař předepisuje komplexní terapii, včetně příjmu hormonů a vitamínů.

Před ukončením výtoku z mléčných žláz musí žena dodržovat pečlivou hygienu. Umývání prsou teplou vodou a výměna podprsenky by mělo být vaším každodenním programem..

Stojí za to vzdát se syntetického spodního prádla. U velkých objemů vypouštění je přípustné používat speciální hygienické vložky.

Péče o zdraví prsou je důležitým aspektem života ženy. Výtok z bradavek není ve většině případů normální variantou. Podobný jev s mastopatií vyžaduje zvýšenou pozornost. Pravidelné samovyšetření, lékařské prohlídky a konzultace s mammologem pomohou vyhnout se závažným komplikacím.

Většina žen se alespoň jednou v životě setkala s onemocněním, jako je mastopatie (fibrocystické onemocnění).

Pokud narazíte na potíže, jako je bolest na hrudi, hrudky v mléčné žláze, výtok z bradavek, pak je čas navštívit lékaře.

Většina z těchto příznaků naznačuje benigní změny, ale v ojedinělých případech mohou znamenat rakovinu prsu..

V článku si povíme o mastopatii prsu, výtoku a o tom, koho kontaktovat s tímto příznakem.

Příčiny výtoku z prsu

Fyziologický normální výtok z ženského prsu je spojen s těhotenstvím a kojením. U zdravé ženy může být tajemství vylučováno z mléčné žlázy během těhotenství ve všech fázích, po narození dítěte a dokonce i po ukončení laktace. V lékařské praxi se vyskytly případy, kdy bylo postlaktační tajemství pozorováno asi tři roky.

Je však nutné se naučit rozlišovat patologii od normy. Následující příznaky naznačují přirozené fyziologické uvolňování:

 • Tajemství je průhledné
 • Žádné nečistoty v krvi
 • Nepřekračuje několik kapek denně
 • Není doprovázeno bolestí v žláze

Každá žena může mít periodický výtok z prsu. Pokud došlo k těhotenství, sekreci bradavek lze často pozorovat před nástupem menstruace. Mezi cykly se může také objevit exsudát při stisknutí hrudníku..

Příčiny jevu jsou:

 • Hormonální poruchy
 • Nedostatečná produkce prolaktinu
 • Blíží se menstruace
 • Puberta
 • Climax

Kapky exsudátu procházejí žlázou stejnými kanály jako mateřské mléko. Kapalina může pocházet z jednoho nebo více tubulů. Někdy je diagnostikován výtok pouze z jednoho prsu.

V některých případech nelaktační výtok naznačuje vyvíjející se patologii. Indikují novotvary v potrubí nebo ductctasia. Exsudát z žlázy může proudit s patologickou expanzí mléčných kanálků.

Hnědá barva výtoku je způsobena zabarvením sekrece krví. K tomu obvykle dochází, když jsou zničeny krevní cévy mléčných kanálků nebo žlázová tkáň. Sekrece, které vytékají z hrudníku, jsou potřísněné krví. Během jeho stagnace jsou však některé krevní látky zničeny, barva se mění z červené na hnědou. Zničení krevních cév je usnadněno jejich porážkou benigním nebo maligním nádorem, infekčními agens a deformací mléčných tubulů.

Hnědý výtok během kojení se může objevit kvůli prasklým bradavkám a intraduktálnímu papilomu. Kojení často zraní dvorce a bradavku. Pokud je bradavka poškozena prasklinami, je lepší přestat s podáváním, dokud se zcela nezhojí. Pokud není dodržována hygiena, stává se HB příčinou infekce a poškození žlázy. Dítě by mělo být krmeno po povinném umytí prsu teplou vodou. Jinak se infekce dostane do mléčného kanálu. Výsledkem je, že při stlačení z hrudníku vytéká hustá tekutina s krevními nečistotami..

Formy onemocnění, ve kterých jsou možné

Fibrocystické onemocnění je rozděleno do několika typů..

Základní:

 1. Difúzní mastopatie je vyjádřena ve formě těsnění pojivové tkáně prsu, která se později změní na cysty. Prvotním příznakem tohoto onemocnění je bolest na hrudi ve druhé polovině cyklu. Ženy si také všimnou zesílení mléčných žláz, zrnitých struktur na pohmat. V počátečních stádiích difuzní mastopatie ženy výtok z mléčných žláz neobtěžuje. V pokročilých případech se po stisknutí bradavek objeví čirá nebo kolostrum podobná tekutina.
 2. Nodulární mastopatie je především vyjádřena malými nodulárními těsněními (od 1 mm do 2 cm), které mají jasné hranice. Bolest v mléčných žlázách s tímto onemocněním se objevuje pravidelně, ale téměř vždy děvče znepokojuje při sondování prsou. U nodulární mastopatie v jakékoli fázi může dojít k výtoku z hrudníku, ale nejčastěji tento příznak naznačuje pokročilou formu onemocnění.

Pokud dojde k výtoku z bradavek, není to daleko od povinného příznaku onemocnění. Věnujte pozornost všem druhům příznaků, abyste tuto chorobu identifikovali v rané fázi.

Léčba hnědého výtoku z prsu

Příznakem je, že výtok z prsu jakékoli barvy nevyžaduje žádnou zvláštní léčbu. Hlavním úkolem lékařů je identifikovat onemocnění, které k tomu vedlo.

Při potvrzení onkologie se používá chemoradiační terapie a chirurgické metody odstranění nádoru. V raných stádiích onemocnění stačí pouze kombinace chemie s radiační expozicí. V pokročilých případech musíte problém vyřešit radikálně - odstranit celý prsa.

V případě poranění hrudníku, doprovázeného hnědým výtokem z hrudníku, nemusí být někdy ošetřeno vůbec nic - stačí několik dní odpočinku, aby se mléčná žláza zotavila a tyto nepříjemné jevy se zastaví.

Léčba mastopatie je konzervativní - někdy stačí jen normalizovat způsob života a výživy, vyhnout se stresu a hnědý výtok z bradavek se zastaví sám. V závažných případech někdy lékaři předepisují hormonální léky, ale pouze po pečlivém studiu hormonálního stavu.

Ahoj. Omlouvám se, že vás obtěžuji, jsem Tamara, je mi 18 let a nedávno před menstruací jsem si všiml hnědého výtoku z pravého prsu. Co by to mohlo být a měli bychom být znepokojeni? Současně bolí obě prsa stejnou silou..

Tamaro, dobré odpoledne. Jednostranná povaha výtoku z hnědých bradavek se nejčastěji zaznamenává při poranění hrudníku. Na druhém místě ve frekvenci je intraduktální papilom - může být také jednostranný. Nechtěl jsem vás vyděsit a mluvit o vážnějších onemocněních prsu, jejichž příznaky jsou hnědý výtok z bradavek - vyskytují se u starších žen. Doporučujeme vám však navštívit gynekologa a zjistit přesnou příčinu příznaků, které vás trápí..

Výtok s mastopatií

U mastopatie je výtok z mléčných žláz následující:

 • serózní (žlutá);
 • zelený;
 • krvavý;
 • Mléčné výrobky;
 • transparentní (vodnatý);
 • lepkavý;
 • mlezivo;
 • hnisavý atd..

Výtok z bradavek s mastopatií je hojný (projevuje se bez sondování prsu) a situační (nastává při stisknutí mléčné žlázy).

U 90%, pokud dojde k výtoku v mastopatii, je tento příznak benigní, ale v některých situacích je to známka rakoviny prsu.

Příčiny hnědého výboje

Přítomnost hnědého výtoku z prsu lze pozorovat během laktace, stejně jako u žen, které nerodily. Při kojení dítěte si žena může všimnout hnědého výtoku z následujících důvodů:

 1. Šoky, poranění hrudníku. Při nárazu do oblasti mléčné žlázy dochází k poranění krevních cév v postižené oblasti. Krev se může mísit s mlékem, takže se zbarví do hnědé barvy. V místě hematomu se tvoří modřina a žena také cítí citlivost prsou.
 2. Praskliny. Často na začátku laktace se na bradavkách objevují praskliny. Mohou způsobit změnu barvy výtoku z jednoho nebo obou prsou..
 3. Mastitida Ucpání hrudníku komprimuje krevní cévy. Hnis se spojí s krví a vytvoří hnědý výtok. Nebojte se takových jevů. Je třeba vyvinout veškeré úsilí, abychom se zbavili stagnace. Tajemství často pochází pouze z jedné strany.

Kojící žena by měla pečlivě sledovat stav svých prsou a při prvních známkách bolesti nebo změny barvy výtoku okamžitě vyhledat lékaře.

Hnědý výtok z bradavek mimo období laktace je alarmujícím příznakem. To naznačuje přítomnost závažného patologického procesu v mléčné žláze. Obzvláště alarmující by měl být výboj pouze z jedné strany. V jakých případech jsou tyto příznaky pozorovány:

 1. Mastopatie. Toto onemocnění se objevuje v důsledku hormonálních poruch. Když má žena v těle přebytek ženského hormonu estrogenu, objeví se v prsu nodulární novotvary. Hnědý výtok je jasným znakem cysty nebo fibroadenomu v hrudi.
 2. Dilatace mléčných kanálků. U žen v menopauze často dochází k zablokování mléčných kanálků. Před zablokováním se potrubí začne rozšiřovat. Tento proces je bolestivý a je doprovázen také hnědým výtokem..
 3. Výtok z mléčných žláz s nepochopitelným odstínem je také pozorován v důsledku tvorby intraduktálního papilomu. Současně je výtok pozorován pouze z prsu, kde se vytvořil papilom..
 4. Rakovina prsu. Žena nemusí mít ani podezření na přítomnost maligního novotvaru, protože rakovina v počáteční fázi může být asymptomatická. Žena si však může všimnout hnědého výtoku z prsu. Tyto příznaky lze pozorovat pouze z postiženého prsu. Na pohmat ucítíte pečeť.

Přečtěte si více Může být v nose houba

Příznaky

Výtok z prsu s mastopatií není ojedinělým projevem.

Kromě nich se žena obává řady nepříjemných příznaků:

 • bolestivost mléčné žlázy, bez ohledu na menstruační cyklus;
 • zvětšení objemu prsou;
 • zhutnění, překrvení;
 • výskyt novotvarů v hrudi.

Mnoho dívek věří, že tyto projevy nejsou příznaky onemocnění, takže ne každý chodí do nemocnice včas.

Bez léčby onemocnění začíná postupovat a může se změnit na rakovinu..

A také jak diagnostikovat mastopatii pomocí ultrazvuku, přečtěte si zde.

Výtok z mléčných žláz během těhotenství

Již od prvních dnů po početí začínají změny v mléčných žlázách. Hrudník je zvětšený, stává se citlivý, často se na něm objevuje žilní síť.

Nastávající matky mají často během těhotenství výtok z prsu. Ve většině případů je toto mlezivo žluté. Někdy má výtok z bradavek během těhotenství mléčný odstín. Tyto příznaky jsou předzvěstí mléka..

Ve skutečnosti během období, kdy žena nosí dítě, dochází k aktivnímu nárůstu objemu mléčných žláz v důsledku růstu žlázové tkáně. Takto působí hormon prolaktin na mléčné žlázy..

Kolostrum z prsu během těhotenství se nejčastěji začíná uvolňovat v předvečer narození dítěte. Někdy se však výtok z mléčných žláz během těhotenství objeví dříve - ve druhém trimestru, přibližně v 23. týdnu těhotenství.

Až po narození dítěte, po 2–3 dnech, mléko nahradí mlezivo. Kolostrum je ale pro dítě nezbytnou látkou, protože je velmi kalorické a obsahuje velké množství protilátek, které jsou pro novorozence velmi důležité.

Pokud se výtok z prsu objeví ještě před narozením dítěte, je důležité přísně sledovat hygienu a sledovat stav bradavek. Hrudník ráno a večer je třeba umýt převařenou vodou a poté jemně otřít do sucha. Doporučuje se také provádět vzduchové lázně pro bradavky - tento postup je prevencí prasklin po porodu..

Ti, kteří si všimnou, že výtok skvrny na jejich prádle, by měli nosit speciální vložky. Pokud se cena prsních vložek pro těhotné ženy zdá být vysoká, lze pro tyto účely použít sterilní bavlněné vložky, které se prodávají v lékárnách..

Pokud se žena obává určitých rysů tohoto příznaku, je pro ni lepší informovat o tom gynekologa.

Také se musíte poradit s lékařem těhotné ženy v následujících případech:

 • s pravidelnými bolestmi na hrudi;
 • s nerovnoměrným nárůstem mléčných žláz;
 • pokud se na hrudi objeví deprese nebo hrboly;
 • pokud se na hrudi objeví špinění.

Je důležité nosit pohodlné spodní prádlo, které nebude omezovat vaše prsa..

Kterého lékaře byste měli kontaktovat?

Jakmile zjistíte výtok z bradavek, měli byste okamžitě jít do nemocnice za mammologem. Není třeba se léčit! Pouze lékař může stanovit správnou diagnózu a předepsat správnou léčbu..

Při schůzce byste měli s lékařem promluvit o:

 • Frekvence a barva výboje.
 • Hojnost (ukázat se skrz sebe nebo po stisknutí).
 • Jakékoli další stížnosti a nemoci.
 • Léky, pokud existují.

Po vyšetření vám odborník dá doporučení na ultrazvuk prsu, mamografii, kompletní krevní obraz, krevní test na hormony.

Lékař stanoví správnou diagnózu a na základě získaných údajů zvolí vhodnou léčbu.

Léčba mastopatie může zahrnovat užívání hormonů, antibiotik.

Je také možný chirurgický zákrok.

Neignorujte signály vlastního těla. Včasná návštěva nemocnice vám může zachránit nejen zdraví, ale někdy i život..

Další informace o tomto tématu najdete v části Diagnostika a příznaky..

Líbil se vám článek? Přihlaste se k odběru a sledujte aktualizace na VKontakte, Odnoklassniki, Twitteru, Facebooku nebo Google Plus.

Každá žena po celý život by měla sledovat stav jejích mléčných žláz, protože prsa je oblastí zvýšené pozornosti. Vzhledem k pravidelným hormonálním změnám, ke kterým dochází v ženském těle, jsou mléčné žlázy náchylné k rozvoji různých onemocnění, tvorbě benigních a maligních novotvarů. Jakmile zjistíte i drobné změny, musíte okamžitě kontaktovat terapeuta, mammologa nebo gynekologa.

Povaha a typ výtoku z hrudníku s fibrocystickou mastopatií

Ve třetím trimestru těhotenství a během laktace je výtok z mléčných žláz považován za naprosto normální. Není důvod se obávat, že se tekutina uvolní z bradavek krátce po ukončení laktace a také několik dní před nástupem první menstruace po těhotenství. Ve všech ostatních případech je nutné podstoupit důkladné lékařské vyšetření a zjistit příčinu vzniku výtoku z bradavek.

S rozvojem mastopatie se nutně nemusí objevit výtok z mléčných žláz. V některých případech tento příznak chybí. Charakteristickým rysem onemocnění je současná porážka obou žláz, proto by měl být pozorován výtok z obou bradavek. Uvolnění sekrece je často doprovázeno bolestivými pocity nebo pocitem nepohodlí.

Ženy zpravidla zaznamenávají vybití následující barvy:

Vzhledem k barvě vyrobené tekutiny je možné určit stádium onemocnění, jeho tvar a velikost nádoru. V počáteční fázi vývoje mastopatie může být sekrece průhledná nebo zcela chybí. Objevuje se až druhý den menstruačního cyklu. Po skončení menstruace se zastaví také výtok z prsu. Je to způsobeno změnami v těle na hormonální úrovni. Barva vylučované tekutiny se mění v závislosti na počtu a velikosti vytvořených cyst. Když se novotvary zvětší, z bradavek se vylučuje hnědé, žluto-hnědé nebo žluté tajemství.

Zelený výtok s mastopatií je velmi vážným důvodem pro okamžité kontaktování zdravotnického zařízení. To je způsobeno nečistotami hnisu, které se aktivně produkují, když se v uzlu nebo cystě vyvíjí infekce. Krvavé skvrny naznačují vývoj intraduktálního papilomu nebo rakoviny prsu.

Příčiny výtoku z prsu

Výtok z bradavek se vyskytuje u každé ženy. Musí však být schopen rozlišit fyziologickou povahu tohoto jevu od patologické. Fyziologické důvody - tj. Výtok u zdravé ženy - jsou v 99% případů spojeny s těhotenstvím. Mohou se objevit na začátku těhotenství a pokračovat po kojení dítěte. Normální sekrece po laktaci jsou sekrece, které končí 3 roky po těhotenství. U žen po porodu se může občas před menstruací uvolnit tekutina z bradavek..

Vlastnosti fyziologických sekrecí:

 • obvykle čirý nebo slabě žlutý;
 • nemají žádné nečistoty;
 • objem výtoku u netehotné ženy zřídka přesahuje několik kapek (u těhotných žen může dosáhnout 5-10 ml denně);
 • necítíte ani necítíte mateřské mléko;
 • není doprovázeno bolestí na hrudi.

Patologický výtok z mléčných žláz je spojen s onemocněním. Vyznačují se následujícími znaky:

 • vyskytují se u netehotných žen;
 • malované v nějaké barvě: zelená, červená, hnědá, zelenožlutá;
 • nepříjemný zápach;
 • lepkavý na dotek;
 • objem vypouštění může překročit několik desítek mililitrů!

Všechny příznaky nemusí být přítomny najednou - stačí jen jeden nebo dva, abyste si udělali starosti a naladili se na vyšetření mammologem.

Dobrý den, jmenuji se Veronica, je mi 33 let. Píšu vám s následujícím problémem. Pracuji jako tanečnice v nočním klubu. Nedávno jsem si začal všímat, že mám hnědý výtok z hrudi a velmi mě bolí hrudník. Souvislost mezi tím, jaký den menstruace a silou bolesti na hrudi a množstvím výtoku, si nevšiml. Co by to mohlo být? A jak se chovat? Nikdy jsem nerodila (asi před 5 lety došlo k 1 potratu).

Ahoj Veroniko. Existuje mnoho důvodů pro hnědý výboj. Ve vašem případě lze předpokládat dva hlavní: jsou to periodická poranění hrudníku (protože pracujete jako tanečnice) a fibrinózní-cystická mastopatie. Způsob života hovoří ve prospěch druhé možnosti - noční práce, nepravidelného jídla a „otrhaného“ spánku. Zkuste opravit své životní podmínky a uvidíte, co se stane. Ale poradíme vám, abyste šli na vyšetření k mammologovi nebo ke gynekologovi, protože hnědý výtok z bradavek lze najít iu závažnějších onemocnění, například rakoviny prsu.

Příčiny výtoku z mléčných žláz

Hlavním důvodem vzniku výtoku z mléčných žláz je vývoj určitých forem mastopatie. Formy onemocnění, při kterých je možná produkce a sekrece sekrecí:

 • Difúzní mastopatie. V počáteční fázi vývoje je onemocnění vyjádřeno ve formě těsnění z pojivových tkání, které později tvoří ruce nebo uzliny. Jedním z prvních alarmujících příznaků jsou bolestivé pocity v mléčných žlázách ve druhé polovině menstruačního cyklu. Ženy také zaznamenávají výskyt zrnitých struktur při palpaci a ztvrdnutí žláz. V prvních fázích není zaznamenán žádný výtok. V zanedbaných formách se po stisknutí uvolní z bradavek čirá nebo bílá tekutina, která vizuálně připomíná kolostrum.
 • Nodulární mastopatie. Tato forma onemocnění je charakterizována tvorbou malých nodulárních těsnění, jejichž velikost se pohybuje od 1 mm do 2 cm a má jasné hranice. Bolestivé pocity pravidelně narušují ženu, nejčastěji při pokusu o dotek mléčných žláz. Výtok z hrudníku lze zaznamenat v jakékoli fázi vývoje patologie, ale nejčastěji tento příznak naznačuje zanedbání stavu.

Výtok z mléčných žláz s mastopatií s tlakem není jediným příznakem vývoje onemocnění, který by měl ženu upozornit. Pravidelná bolest, palpace těsnění vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Příčiny hnědého výtoku z prsou při stlačení


Hnědý výtok může být důsledkem traumatu na hrudi

Výtok hnědé barvy z mléčné žlázy při stlačení je ve většině případů pozorován během kojení, stejně jako u nulipálních žen. Během laktace může být sekrece hnědé sekrece způsobena následujícími provokujícími faktory:

 • Poranění oblasti hrudníku, přímo do mléčných žláz. Při fyzickém nárazu dochází k poranění krevních cév, v důsledku čehož se krev mísí s mlékem a vytváří hnědou barvu. V místě nárazu se často tvoří modřina, která způsobuje bolest.
 • Mastitida je důsledkem laktostázy, jejímž charakteristickým rysem je stagnace v potrubí, v důsledku čehož jsou krevní cévy stlačeny a vyvíjí se zánětlivý proces. Pus se mísí s krví, což vede k hustému hnědému sekretu s nepříjemným zápachem. Patologický stav se zpravidla vyvíjí na jedné straně. Hlavním úkolem mladé matky je nasměrovat všechny své síly, aby se zbavila stagnace.
 • Praskliny. Běžný problém, když má nezkušená matka na začátku kojení praskliny na bradavkách kvůli nesprávnému připevnění dítěte. Mohou způsobit změnu barvy výboje..

Kojící matka by měla pečlivě sledovat stav jejích prsou. Při prvních projevech odchylek od normy - bolestivost, změna barvy mléka - musíte konzultovat lékaře.

Pokud může být hnědý výtok během kojení normou, pak mimo laktaci a těhotenství je to alarmující příznak. Izolace tajemství naznačuje vývoj patologického stavu, zvláště alarmující by měl být výtok z jednoho prsu.

S rozvojem následujících onemocnění je pozorován hnědý výtok z hrudníku:

 • Mastopatie je patologický stav, který se vyvíjí v důsledku hormonálních poruch. Nodulární novotvary se tvoří v důsledku nadměrné produkce estrogenu. Prvním zjevným příznakem přítomnosti fibroadenomu a cyst je slabý nebo hojný výtok z bradavky.
 • Dilatace mléčných kanálků. U žen po 40 letech je podobná patologie často diagnostikována na pozadí hormonálních změn. Mléčné kanály se před zablokováním začnou rozšiřovat. Tento proces způsobuje nepohodlí a bolest..
 • Tvorba intraduktálního papilomu. Zpravidla postihují pouze jeden prsa, takže výtok je pozorován z jedné mléčné žlázy. K odstranění patologie je nutný chirurgický zákrok.
 • Rakovina prsu je zhoubný novotvar v oblasti prsou. Počáteční stadia onemocnění jsou asymptomatická, tajemství hnědé barvy se uvolňuje jen zřídka. Při palpaci je možné cítit těsnění.

Pokud si žena všimne, že při stlačení nebo spontánním uvolnění se z jejích prsů vylučuje hnědé tajemství, nemůže být příznak ponechán bez náležité pozornosti. Je nutná povinná konzultace s mammologem.

Diagnostika a léčba

Odborníci doporučují navštívit gynekologa a / nebo mammologa nejen během detekce alarmujících příznaků, ale také za účelem prevence rozvoje nemocí. Diagnóza patologického procesu v pozdějších stadiích vývoje léčbu velmi komplikuje. Mohou se objevit komplikace. To je způsobeno skutečností, že nemoci postupují a způsobují velké poškození zdraví ženy. Postupně může nevýznamný výtok zvětšit objem, změnit jeho strukturu a barvu, což může naznačovat vývoj maligních novotvarů.

Kyretáž děložní dutiny je předepsána pro terapeutické nebo diagnostické účely. Umožňuje vám určit přesnou příčinu některých onemocnění a zbavit se novotvarů (polypy, adheze atd.).