Menstruační hnědá - kdy věnovat pozornost svému tělu?

Menstruace je jedním z projevů ženského reprodukčního systému. Charakterizuje se komplexními biochemickými a hormonálními změnami probíhajícími v těle a projevuje se oddělováním krve ženských pohlavních orgánů, zejména dělohy.

Menstruace je vlastní všem ženám v plodném věku, s výhradou správného vývoje genitálií a žláz s vnitřní sekrecí, stejně jako absence genetických vad..

Děložní dutina je lemována sliznicí - endometriální tkání, která se vyznačuje měsíčním odmítnutím. Výsledkem je, že žena zaznamenává jejich projev, zatímco je již poslední fází menstruačního cyklu.

V počátečních fázích dochází k procesu buněčného růstu ve sliznici, po kterém následuje jejich transformace. Normálně by měl menstruační cyklus skončit v těhotenství, protože dochází ke zrání a uvolňování vajíčka, což je charakteristické pro proces ovulace..

Ale při absenci oplodnění se epitel zbavuje krvácivé kliniky a nahrazuje ji novými.

Normálně by menstruace neměla trvat déle než 5 dní a být doprovázena jasně červeným výtokem. Jejich objem by obvykle neměl přesáhnout 100 - 150 ml po celou dobu.

Zároveň první dny u žen nejsou vždy bohaté, ale mohou se objevit pouze s hnědými větvemi. Tento stav by měl být naprosto bezbolestný. Pokud se tyto příznaky změní, musíte se poradit s lékařem..

 1. Hnědý výboj je normální
 2. Když hnědá menstruace je patologie?
 3. Mimoděložní těhotenství
 4. Riziko potratu
 5. Zánětlivá onemocnění
 6. Pohlavně přenosné nemoci
 7. Hormonální nerovnováha
 8. Příčiny výtoku při absenci sexuální aktivity
 9. Běžné příčiny menstruačních nepravidelností
 10. Operativní zásahy
 11. Diagnostika
 12. Léčba
 13. Doporučení

Hnědý výboj je normální

Normou je hnědý výtok místo menstruace:

 • Období puberty. Toto je důležitá fáze formování ženského reprodukčního systému. Je charakterizována skutečností, že se u dívek začíná objevovat menstruace. Ale tento proces není vždy pravidelný, v některých případech může jeho odstranění trvat nějakou dobu. Normálně proces stanovení menstruačního cyklu pro dívku trvá asi rok. V této situaci se menstruace nemusí vůbec objevit, nebo je tak vzácná, že vypadá jako hnědý výtok z genitálního traktu. Mnoho dívek se začíná bát tohoto příznaku, ale nebojte se, ve většině případů není nutná žádná léčba, stačí pouze očekávaná taktika.
 • Climax. Toto je jedna z nejčastějších fyziologických příčin hnědých období. Mohou se vyskytnout u každé ženy, která čelí procesu snižování fungování reprodukčního systému. Věk jejich vzhledu se může lišit. Za normálních okolností je to pravděpodobně 45–55 let. Pokud se během menopauzy u ženy v pozdějším věku na pozadí normální a cyklické menstruace vyskytne hnědý výtok, nezpůsobí to u ženy podezření. V některých případech se však menstruace může zastavit v mladším věku, takže žena je rozrušená. Nástup těchto příznaků může nastat po 35-40 letech. Takový vývoj menopauzy bude patologický, může se projevit porušením cyklickosti a výskytem místo šarlatové krve v průměrném objemu malých, hubených hnědých sekretů. Postupně po výskytu takové menstruace dojde k jejich úplnému zastavení. S počátečními projevy, zejména v mladém věku, je možné oddálit jejich nástup pomocí hormonální substituční terapie. Ale ve středním nebo pozdním věku se používá pouze očekávaná taktika..
 • Poporodní období. Jedná se o fyziologický stav, ve kterém se může objevit hnědý výtok. Normálně po určité době narození dítěte žena zaznamenává výtok z genitálií, což je způsobeno skutečností, že probíhá proces oddělení placenty, což znamená, že je narušena integrita kapilár a krevních cév. Během prvních dnů po porodu je výtok červený a podobný normální menstruaci, ale později se jeho intenzita a objem změní, budou vzácnější a odstín bude hnědý. O měsíc později se tento obrázek zpravidla zastaví. Takový výtok se obvykle nazývá lochia. Neměly by být doprovázeny žádnými patologickými příznaky, jakmile se k hnědému výtoku připojí bolest a zvýšení teploty signalizuje nástup zánětlivého procesu. Pokud se objem hnědého výtoku nezastaví, ale naopak je náchylný ke zvýšení, je také nutné poradit se s odborníkem, protože to může být známkou opožděných fragmentů v děložní dutině.

Když hnědá menstruace je patologie?

Mimoděložní těhotenství

To je jedna z nejnebezpečnějších příčin hnědých období..

 1. Podobné příznaky se objevují jako projev menstruační reakce, není úplný. Je to způsobeno nedostatečnou hormonální produkcí hormonů, které přispívají k nástupu menstruace..
 2. Ale také uvolňování lidského choriového gonadotropinu brání úplnému odmítnutí tkáně endometria.
 3. V některých případech může vzhled hnědého výtoku naznačovat nástup poruchy těhotenství. Toto je druh reakce na potrat a může to být také narušení užitečnosti cévních stěn vejcovodu.
 4. Taková patologie může být často doprovázena výskytem bolestivého syndromu, zejména na straně, kde dochází k mimoděložnímu těhotenství. Příznaky se postupně zvyšují.
 5. Během diagnostiky existuje rozpor mezi velikostí dělohy a očekávaným obdobím, stejně jako stupněm růstu choriového gonadotropinu, bude také zaostávat za odpovídající.

Tuto situaci nelze ignorovat, protože může vést k ohrožení života ženy. Další postup těhotenství je v tomto případě téměř marný..

Riziko potratu

Je to také jeden z hlavních důvodů, proč mám místo menstruace hnědý výtok. Tento stav může být spojen s mnoha důvody, začínají se objevovat hlavně v raných fázích..

 1. Objem výtoku může být odlišný, někdy ženy samy o sobě nevšimnou téměř žádných příznaků, s výjimkou mírně znatelné hnědé skvrny na spodním prádle, ale v některých případech to může být výtok, který připomíná menstruaci.
 2. V druhém případě je červená krev oddělena velkým množstvím sraženin, které se u ženy začínají objevovat a jsou doprovázeny dalšími příznaky..
 3. Hlavními stížnostmi, kromě výtoku u ženy, mohou být bolest v podbřišku, předchozí zpoždění menstruace, pocit nevolnosti a otok mléčných žláz..

Prognóza je jiná, s přidělením malého počtu hnědých útvarů existuje šance na udržení těhotenství, ale s bohatým oddělením je minimální, protože vajíčko lze oddělit od povrchu děložní sliznice.

Při stanovení diagnózy je nutná urgentní hospitalizace a jmenování hormonálních léků, stejně jako změna životního stylu s výjimkou jakékoli fyzické aktivity.

Zánětlivá onemocnění

To je další častý důvod vzniku hnědého výtoku, ke kterému dochází na pozadí účasti v patologickém procesu jak děložní dutiny, tak děložního čípku a pochvy..

Ve většině případů se jedná o chronický průběh onemocnění..

V tomto případě se hnědý výtok může objevit spontánně nebo na pozadí menstruace..

V tomto případě může menstruace změnit nejen jejich cyklickost, ale také jejich trvání. Jsou náchylní k vzhledu hnědé skvrny, která přetrvává po dlouhou dobu, a také k bolesti..

Příznaky:

 1. Bolestivý syndrom má pomalý projev. Exacerbace se vyskytují pravidelně, jsou charakterizovány sezónností. Podobný hnědý výtok se navíc může objevit uprostřed menstruačního cyklu..
 2. Někdy s defekty na sliznici děložního čípku nebo pochvy takový výtok také charakterizuje zánětlivý proces. Po pohlavním styku se to může zhoršit.

Tento stav vyžaduje povinnou léčbu a další opatření proti relapsu zaměřená na prevenci těchto příznaků.

Pohlavně přenosné nemoci

To je jeden z důvodů hnědé menstruace..

Důvody vedoucí k tomuto stavu byly dlouho studovány; jedná se o infekce způsobené specifickými patogeny, které mají převládající cestu přenosu nechráněným pohlavním stykem.

Tato patologie se vyskytuje u osob převážně v reprodukčním období..

Pokud se u mužů nemusí vůbec projevit, pak u žen je jedním z nepříznivých znaků změna povahy menstruace:

 1. Stávají se bolestivějšími a výraznějšími, jejich barva získává hnědý odstín, objevuje se nepříjemný zápach a objem může být nevýznamný, budou se rozmazávat, zatímco doba trvání se výrazně zvyšuje.
 2. V některých případech mohou projevy trvat až několik týdnů. To je způsobeno přítomností specifického zánětlivého procesu v děložní dutině, kde je narušen proces sekrece a proliferace buněk endometriální tkáně..
 3. V procesu menstruace dochází k pomalejšímu a problematičtějšímu oddělení tkání, v důsledku čehož se budou rozmazávat, změní se jejich barva a vůně..

Hormonální nerovnováha

To je další důvod pro vznik hnědého výtoku z genitálního traktu, který se může objevit u každé ženy v reprodukčním období..

Existuje mnoho konkrétních důvodů vedoucích k tomuto patologickému stavu..

Mezi nimi jsou hlavní považovány za perzistenci folikulů..

V menstruačním cyklu nedochází k ovulaci a menstruace může přijít se zpožděním a jejich barva zhnědne, podobný stav nastane, když žluté tělo zůstane aktivní.

V obou případech dochází k nepravidelnostem menstruace..

Ve většině případů nevyžadují žádnou další léčbu, pokud nejsou doprovázeny patologickými příznaky. Podobný hnědý výtok lze také zaznamenat s nedostatkem progesteronu, což znamená podřadnost druhé fáze menstruačního cyklu.

Menstruace bude mít sklon ke zpoždění a následnému výtoku, který je silný a hnědý..

Příčiny výtoku při absenci sexuální aktivity

V tomto případě by měla být vyloučena přítomnost hnědého výtoku, který je komplikací těhotenství, a rovněž je sníženo riziko vzniku zánětlivého procesu. Současně však existují různé druhy hormonálních příčin, zažívacích faktorů a závažných gynekologických onemocnění..

Mezi chorobami je třeba poznamenat vnitřní endometriózu. Toto je stav charakterizovaný výtokem menstruace, která je hnědá..

S rozvojem endometriózy se sliznice děložní dutiny šíří mimo její anatomickou oblast, takže endometrium může být umístěno ve svalové vrstvě a dalších orgánech a systémech.

Jsou to také stresové situace a změny životního stylu, které mohou vést k hormonálnímu narušení..

Běžné příčiny menstruačních nepravidelností

Mohou být spojeny s několika situacemi. Jedná se o poruchy v práci endokrinních žláz, zánětlivé procesy, stejně jako obtížné situace spojené s nepříznivými účinky na tělo..

Operativní zásahy

To je jeden z důvodů, proč se období jeví tmavá..

Důvod ve většině případů bude záviset na typu a povaze provedené manipulace:

 1. V některých případech může být výskyt hnědé menstruace spojen s reakcí na zavedení nitroděložního tělíska. V tomto případě může dojít k projevu spojenému s traumatem sliznice děložní dutiny nebo s jeho reakcí na výskyt cizího tělesa. Následující menstruace se zpravidla neliší od předchozí..
 2. U endometriózy lze použít nitroděložní systém s levonorgestrelem, který během své přítomnosti začne emitovat určitou dávku hormonu, což vede k rozvoji krátkodobé tkáňové závislosti.
 3. Také hnědá menstruace může být spojena s takovými chirurgickými zákroky, jako je kyretáž děložní dutiny. V některých případech to lze provést pro diagnostické účely, stejně jako pro prevenci vývoje těhotenství. Podobná menstruace se objeví ihned po zákroku, hnědá barva může přetrvávat po dobu jednoho týdne s postupným snižováním intenzity.
 4. Podivná hnědá menstruace může být navíc výsledkem zásahu do děložní dutiny spojeného s předchozí patologií.

Diagnostika

Ve většině případů nezpůsobuje v moderní medicíně práci..

Obvykle se jedná o komplexní vyšetření:

 • Začíná to rozhovorem mezi lékařem a ženou, objasněním všech stížností, anamnézou a vyšetřením orgánů reprodukčního systému..
 • Základem pro diagnostiku hnědé menstruace je ultrazvuk. Nejprve se hodnotí děloha, její velikost, struktura, tloušťka a konzistence hlavní vrstvy - endometria. Vyšetřuje se také děložní čípek a jeho konzistence. Je nutné vyšetřit přídavky na přítomnost hmot a velikost folikulárního aparátu s množstvím.
 • Další metodou, která indikuje nepřímý stav orgánů reprodukčního systému, je obecný krevní test. Provádí se měření hladiny hemoglobinu a vzorce leukocytů. Pomocí této metody lze potvrdit zánětlivé onemocnění a přítomnost anémie, což může v některých případech způsobit hnědou menstruaci..
 • Hormonální vyšetření. Z nich se často používá studie hladiny lidského choriového gonadotropinu, což je zvláště důležité pro mimoděložní těhotenství. Zkoumá se nárůst a stupeň dynamického nárůstu v průběhu průběhu semestru. Takovou analýzu je rovněž nutné provést, když se objeví hrozba ukončení těhotenství..

Léčba

To jsou hlavní body v hnědé menstruační kúře.

Volba taktiky bude záviset na typu patologického stavu:

 • V případě mimoděložního těhotenství je hlavní léčba jeho ukončení chirurgickým zákrokem. Hlasitost bude záviset na načasování a stavu ženy. V počátečních stádiích těhotenství, ale již s výskytem hnědé menstruace, se chirurgický zákrok omezuje na odstranění části vejcovodu a jeho následné obnovení, aby se zachoval anatomický plnohodnotný stav. S dlouhou dobou a příznaky jejího porušení je léčba omezena na úplnou amputaci vejcovodu.
 • S hrozbou spontánního potratu, zejména na počátku těhotenství, s výskytem hnědé menstruace, je nutná hormonální léčba. Mezi nimi jsou hlavními léky léky skupiny progesteronu. Z nich je na trhu prezentováno velké množství fondů, ale nejoblíbenější z nich jsou Dyufaston a Utrozhestan. Duphaston je systémový lék používaný k hnědé menstruaci během těhotenství. Jmenování je možné pouze do 20 týdnů těhotenství, po druhém screeningu je zcela zrušeno nebo nahrazeno Utrozhestanem. Dávka bude v průměru 20 mg denně. Utrozhestan je progesteronové léčivo vyráběné ve formě vaginálního čípku. Má podobný účinek jako Duphaston, ale biologická dostupnost je mnohem vyšší. Dávka jednoho čípku je 200 mg.
 • Zánětlivé stavy vedoucí k hnědé menstruaci vyžadují systémovou léčbu. Mohou to být antibakteriální nebo protizánětlivé léky. V případě konkrétního patogenu se selekce provádí stanovením citlivosti na antibiotika. V případě hormonálních poruch můžete použít kombinovanou perorální antikoncepci, což vede ke snížení nebo zastavení hnědého výtoku během menstruace. Mohou to být také další hormonální látky, které pomáhají léčit základní onemocnění vedoucí k hnědé menstruaci..

Doporučení

Doporučení lékařů:

 • Ženy, které mají projevy hnědé menstruace, by se měly poradit s odborníkem. Pokud je zjištěna příčina, bude schopen poskytnout podrobná doporučení pro další řízení a pozorování ženy..
 • Měli byste sledovat pravidelnost menstruace. Jakákoli selhání mohou mít patologickou příčinu.
 • Je třeba se vyhnout nechráněnému pohlavnímu styku, zejména u nepravidelných sexuálních partnerů.
 • Pravidelně diagnostikujte pohlavně přenosné infekce, i když příznaky nejsou přítomny.
 • Pravidelně provádějte instrumentální vyšetření pánevních orgánů pomocí rozšířené a neinvazivní metody s vysokou přesností.
 • V přítomnosti chronických zánětlivých procesů, doprovázených výskytem hnědé menstruace, je nutná úplná léčba, následovaná terapií proti relapsu, rehabilitačními kurzy a dodržováním preventivních opatření.
 • Při plánování narození dítěte přistupujte odpovědně a vyhněte se stresovým situacím, těžké fyzické námaze a škodlivým faktorům prostředí..
 • Sledujte práci a odpočinek i výživovou hodnotu.

Proč jsou hnědá období

Každá žena v reprodukčním věku má měsíční období. Jejich povaha, objem a trvání by se za normálních okolností neměly měnit. Přirozeně, náhle se objevující hnědé období znepokojuje. Tyto změny však nejsou vždy známkou patologie. Existuje mnoho důvodů pro vznik neobvyklého výboje..

Co znamená hnědý výboj?

Normálně je barva menstruace červená nebo vínová. Pokud dojde k mírnému ztmavnutí menstruační krve, znamená to, že na nějakou dobu přetrvávala v pochvě nebo děloze a oxidovala.

Vysvětlení, proč je menstruace hnědá, je malé množství výtoku. Proto jsou na začátku kritických dnů a blíže jejich konci pozorovány podobné změny. Během tohoto období vyteče velmi málo krve..

Štíhlá menstruace hnědé barvy je v některých případech zaznamenána u absolutně zdravých žen a dospívajících. Pokud je ztráta krve v jedné menstruaci menší než 30 ml, lze předpokládat závažné patologické stavy. Výtok je hnědý a černý..

Mohou naznačovat hormonální nerovnováhu, onemocnění urogenitálního systému, podváhu a těhotenství.

Bez ohledu na důvod, který vedl k takovým změnám, musíte vyhledat pomoc od gynekologa. Patologie vyvíjející se v těle mají často skrytý klinický obraz. V pokročilém stadiu jsou obtížně léčitelné a mohou vést k vážným komplikacím..

Kdy je to norma

Někdy, když je menstruace normální, je výtok tmavší než obvykle. Takové změny nejsou považovány za známku patologie v následujících případech:

 • den nebo dva před kritickými dny. Menstruace obvykle začíná hnědou skvrnou. Jeho nevýznamný objem je předzvěstí regulace;
 • den po menstruaci. Je to způsobeno uvolněním dělohy ze zbytků krve;
 • při užívání perorálních kontraceptiv. Během prvních tří cyklů jsou zaznamenána tmavě hnědá období. Jejich vzhled vyvolává hormonální změny v těle;
 • s dobou trvání kritických dnů nejvýše tři dny. Po krátkou dobu je hnědý výboj považován za normální;
 • po první menstruaci u dospívajících. Po dva roky je možný výskyt takové menstruace;
 • na začátku sexuální aktivity. V důsledku zbavení panenství a po několika následných pohlavních stycích lze pozorovat mírné krvácení.

Příčiny patologicky sporých období

Příčiny hnědé menstruace zdaleka nejsou vždy zakořeněny v přirozených procesech v těle. Vážné zdravotní problémy často vedou ke změně povahy vypouštění, včetně:

 • zánětlivý proces;
 • infekce urogenitálního systému;
 • mimoděložní těhotenství;
 • hrozba spontánního potratu;
 • cystitida;
 • endometritida;
 • eroze děložního čípku;
 • genitální tuberkulóza;
 • endokrinní onemocnění;
 • endometrióza;
 • hyperplazie endometria;
 • benigní a maligní nádory;
 • polypy.

V případě přítomnosti těchto onemocnění během menstruace je zaznamenán výskyt hnědého výtoku, což může naznačovat opomíjenou situaci. Pokud je zjištěno neobvyklé tajemství, důrazně se nedoporučuje odložit návštěvu gynekologa. Čím dříve je patologie diagnostikována, tím snazší je ji odstranit..

Důvod tmavohnědého výtoku často spočívá v užívání antikoncepčních prostředků, jako jsou antikoncepční pilulky, nitroděložní tělísko. V takovém případě nelze tyto změny ignorovat..

Pouze prostřednictvím diagnózy bude možné vyloučit další faktory, které mohou vést k výskytu menstruace neobvyklé barvy a vyhnout se nežádoucím komplikacím.

Následující příznaky patologie by měly vyvolávat obavy:

 • výtok, který je příliš silný, nebo výtok s vodnatou konzistencí;
 • neustálé zvyšování objemu ztracené krve;
 • syndrom výrazné bolesti v břiše a dolní části zad;
 • silné bolesti hlavy až po menstruační migrénu;
 • bohatá menstruace (vložka během několika hodin úplně zvlhne);
 • časté a bolestivé močení;
 • intimita, doprovázená bolestí;
 • nevolnost a zvracení;
 • nepřiměřené zvýšení tělesné teploty;
 • období s nepříjemným zápachem;
 • pálení a svědění v genitální oblasti;
 • dlouhá zpoždění;
 • velké množství sraženin ve výtoku.

S rozvojem patologií urogenitálního systému je často zaznamenán výskyt hnědé menstruace. V tomto případě mohou být příznaky onemocnění slabé. Tyto změny se mylně přisuzují méně nebezpečným příčinám, jako je stres, přísná strava a nadměrné cvičení. Po zjištění neobvyklého výtoku musíte okamžitě kontaktovat gynekologa.

Pouze lékař je schopen identifikovat patologii a předepsat adekvátní léčbu.

Hnědý výtok a těhotenství

Během prvního trimestru těhotenství, v těch dnech, kdy by měly přijít kritické dny, se menstruace někdy jeví tmavě hnědá. Jedná se o skromný výboj, který může být zavádějící. Absence zpoždění menstruace a toxikózy neumožňuje zjistit těhotenství v rané fázi. Být v zajímavé pozici, žena si toho nemusí být dlouho vědoma..

Hnědý maz je způsoben zvláštnostmi procesu hormonálních změn, ke kterým dochází během tohoto období v těle, a nedostatečným množstvím progesteronu v krvi. Hormon je navržen tak, aby zastavil růst folikulů, které zabraňují normálnímu vývoji embrya v děložní dutině. V tomto případě se stav vrátí do normálu, jakmile se vytvoří placenta, která produkuje progesteron. Krvácení se okamžitě zastaví..

Hnědá menstruace během těhotenství může být vážnou hrozbou. Významný nedostatek progesteronu vyvolaný patologickým stavem žlutého tělíska může vést k spontánnímu potratu. K udržení těhotenství je nutné zahájit léčbu co nejdříve..

Takový výtok často naznačuje fixaci vajíčka nikoli v pohlavním orgánu, ale v oblasti krku nebo trubiček. Také na pozadí mimoděložního těhotenství dochází k bolesti. V tomto případě je nutný urgentní chirurgický zákrok..

Život ženy závisí na tom, jak rychle dostane lékařskou pomoc..

Vzhled hnědé menstruace může být způsoben přírodními i patologickými příčinami. Tyto změny ne vždy představují vážnou hrozbu. Často jsou považovány za normální a nejsou důvodem k obavám. Přesto je v tomto případě nutná lékařská konzultace. Není možné určit příčinu, která vedla ke změně povahy vypouštění doma..

Různá barva krve během menstruace: co to znamená?

Menstruační cyklus je velmi důležitou součástí zdraví žen a díky jeho pravidelnosti, délce a způsobu vypouštění se můžete dozvědět mnoho informací o svém zdravotním stavu, zejména o práci reprodukčních orgánů..

Menstruační krev může mít různé barvy: jasně červenou, nahnědlou, černou a dokonce oranžovou.

Zatímco většinu barevných variací lze považovat za normální nebo zdravou, některé mohou být známkami vážných zdravotních problémů a mohou být důvodem k návštěvě vašeho lékaře..

Důležité! Pokud si v kterémkoli období cyklu všimnete krve neobvyklé barvy, měli byste se poradit se svým gynekologem.

Normální menstruační krev je černá, hnědá, tmavě červená, jasně červená, růžová a oranžová.

Pojďme na to přijít v pořádku

1 Hnědé špinění

Hnědé špinění všech odstínů během menstruace je známkou „staré krve“: byla červená, ale jednoduše oxidovaná kvůli tomu, že výtok nebyl příliš hojný a dlouho opouštěl dělohu.

Hnědá barva krve může být spojena s:

 • začátek a konec menstruace
 • lochia
 • těhotenství (známka zastaveného krvácení: naléhavá potřeba navštívit lékaře!)
 • zmrazené těhotenství (naléhavá potřeba poradit se s lékařem)

2Tmavě červená krev

Tmavě červená krev se často objevuje poté, co se probudíte nebo se začnete pohybovat po dlouhém sedění nebo ležení

Tmavá barva může znamenat, že krev byla jednoduše v děloze po dlouhou dobu, ale ne dost dlouho na to, aby oxidovala a zhnědla..

Proto často u žen krev ztmavne ke konci menstruace, kdy objem krvácení klesá..

Tmavě červená barva krve je typická pro:

 • poslední dny menstruace
 • mizerný

3Jasně červená krev

Jasně červená krev je často na začátku menstruace, kdy je krvácení nejintenzivnější

Barva krve může být po celou dobu menstruace stejná nebo ke konci tmavší.

Jasně červená barva krve může být také spojena s:

 • infekce - například u chlamydií nebo kapavky dochází ke krvácení mezi obdobími, pokud uvidíte krvácení před očekávaným nástupem menstruace, je lepší poradit se s gynekologem.
 • těhotenství - pokud jste těhotná a všimnete si špinění, musíte se poradit se svým lékařem, abyste vyloučili potrat, patologii nebo infekci.
 • polypy a fibróza - tyto nekarcinogenní neoplazmy mohou způsobit intenzivní období nebo krvácení v jiných fázích menstruačního cyklu, stejně jako způsobit tlak uvnitř a bolest, je nutná konzultace s gynekologem.

4 Růžová krev

Menstruační krev může být na začátku nebo na konci menstruace růžová, zvláště pokud máte špinění

Světlý odstín s největší pravděpodobností znamená, že se krev jednoduše smísila s cervikálními sekrety, čímž se barva krve stala méně intenzivní.

Růžová a světle červená barva krve může být také spojena s:

 • poporodní krvácení (lochie)
 • nízký estrogen
 • krvavé špinění uprostřed cyklu během ovulace
 • potrat
 • krvavý výtok po oplodnění vajíčka

5 Oranžová

Když se krev mísí s cervikálními sekrety, může mít také oranžovou barvu, takže důvody pro tuto barvu jsou stejné jako pro růžové a světle červené sekrece..

Oranžová barva krve může být také spojena s:

 • rozmazané sekrece po oplodnění vajíčka - některé ženy si všimnou oranžové nebo světle červené a růžové skvrny brzy po oplodnění nebo 10–14 dní po oplodnění. To neplatí pro všechny ženy, ale pokud si všimnete krvácení, u kterého nedojde k menstruaci, má smysl provést těhotenský test.
 • infekce - jakákoli neobvyklá barva výtoku může být známkou bakteriální infekce nebo STD.

6 šedá

Šedou barvu krve lze spojit s:

 • infekce - tento odstín může znamenat, že máte bakteriální infekci. Mezi další příznaky infekce patří horečka, bolest, nepříjemný zápach a svědění..
 • potrat - pokud jste těhotná, může být tato barva výtoku spojena s potratem.

Důležité! Pokud zaznamenáte šedé nebo špinavě bílé skvrny, musíte se poradit s gynekologem.

7 Černá

Navzdory skutečnosti, že černá krev vypadá děsivě, nemusí to být nutně známka patologického procesu v těle..

Krev, která pomalu opouští dělohu, zčerná. Tento výtok může vypadat jako kávová sedlina a může vypadat jako želé..

Infekce, jako je kapavka a chlamydie, mohou způsobit krvácení mezi obdobími

Pokud uvidíte krev před odhadovaným datem zahájení menstruace, je rozumné navštívit svého lékaře..

Během těhotenství může nebo nemusí být důvodem ke znepokojení krvácení. Někdy to může být známkou potratu a někdy ne: každý případ je jedinečný, takže během těhotenství byste se měli poradit se svým lékařem, kdykoli se u vás objeví jakékoli krvácení.

Polypy nebo fibróza mohou být další příčinou silného krvácení během menstruace nebo během jiných fází menstruačního cyklu. Tyto benigní výrůstky mohou způsobit tyto příznaky, stejně jako tlak a bolest..

Důležité! pokud si všimnete neobvyklého výtoku z pochvy, ať už je to krev nebo ne, během menstruace nebo ne, je lepší nerachotit nervy hledáním možných příčin na internetu, ale poradit se s odborným lékařem.

Jakýkoli neobvyklý výtok (neobvyklá struktura, zápach nebo neobvyklý čas) může být známkou infekcí a pohlavně přenosných chorob. Postarejte se o své zdraví, máte jednu věc a pamatujte: jakákoli nemoc je snadnější a snadněji léčitelná, pokud je léčba zahájena co nejdříve po zjištění!

Hnědé období

O čem mluví hnědá období?

Je hnědé období normální nebo stojí za to si s ním dělat starosti? Pojďme na to přijít. Šarlatová krev je čerstvá. Pokud si žena všimne hojného šarlatového výtoku, znamená to téměř vždy velkou ztrátu krve. A pokud tento výtok začal dříve než očekávané dny menstruace, pak téměř vždy mluvíme o průlomovém krvácení a potřebě naléhavé lékařské péče..

Barva menstruace je normální - červená, kaštanová. Krev mírně oxiduje. Skutečnost, že krev není šarlatová, naznačuje, že výtok nějakou dobu přetrvává v děloze, pochvě, to znamená, že je čas na oxidaci.

O tom mluví hnědá období. Že výtok je vzácný. Může to být varianta normy, pokud má žena 1-2 dny menstruace nebo naopak poslední 1-2 dny. Menstruace hnědá se sraženinami je zřídka pozorována, jsou obvykle malé. Současně se to může stát při užívání hormonální antikoncepce. U některých žen je sporé období normou. Jsou zdravé, otěhotní a porodí bez problémů. Stojí za to znepokojovat, pokud je celkový objem ztráty krve při menstruaci menší než 30 gramů, pak by měl být proveden ultrazvuk pánevních orgánů a měly by být provedeny testy na hormony. Ale pouze pokud je to pozorováno mimo užívání antikoncepčních prostředků.
Po zavedení menstruačního cyklu jsou u dospívajících často pozorována hnědá období po zpoždění nebo naopak velmi silném výtoku. A trvá až dva roky po menarché (první menstruace).

Místo menstruace můžete také považovat hnědý výtok jako známku možného těhotenství. Přirozeně pro ženy, které měly nechráněný styk. Ale bez fanatismu. Pokud je test negativní, pravděpodobně nedošlo k těhotenství. Hnědá období prvního dne jsou u mnoha žen normou. V dnešní době se prodávají takové moderní diagnostické testy, které nedělají chyby a ukazují správný výsledek i trochu před začátkem zmeškané doby. Slabě vyjádřený druhý pruh by měl být považován za pozitivní výsledek..

Hnědé špinění může být u mimoděložního a zmrzlého těhotenství. Zpočátku jsou příznaky mimoděložního těhotenství slabý růst hCG. To je velmi jasně vidět na krevním testu provedeném v průběhu času. A některé ženy si to všimnou při provádění těhotenských testů. Když se druhý kontrolní proužek při opakovaných testech nerozjasní. Ale druhá metoda je považována za nespolehlivou. Hlavní věc je, že ultrazvuk neukazuje vajíčko s dostatečně vysokou hladinou hCG. Pokud je do vajíčka implantováno vajíčko, může dojít k bolestivosti. Pokud se nic nedělá, vše končí prasknutím vejcovodu a nouzovou operací. A je dobré, když vše vyjde.

Pokud během těhotenství dojde k hnědé menstruaci, která se přestala vyvíjet, už to není tak děsivé. I když, pokud se zpozdíte se škrábáním a odstraněním vajíčka z dělohy, může dojít k zánětlivému procesu. Známky zmrazeného těhotenství jsou absence růstu hCG nebo dokonce jeho pokles. Embryo nemá srdeční rytmus, což lze vidět pomocí ultrazvuku. Subjektivní příznaky - toxikóza zmizí, prsa se zjemní.

Důvody, proč není menstruace hnědá, jsou důvody, proč nemáte těhotenství. Když je dívka příliš hubená, její tělo produkuje příliš málo hormonů. To vyžaduje mimo jiné tukovou tkáň, což v tomto případě nestačí. Menstruace může úplně zmizet. Dívka se stává neplodnou. Situace se normalizuje s přibýváním na váze do normálu.

Povaha menstruace po porodu se mění. Zvláště pokud žena kojí. V tomto případě může menstruace úplně chybět. A některé ženy mají po porodu hnědé období, což je někdy překvapení. V takovém případě nezapomeňte zkontrolovat těhotenství. Může nastat ještě před příchodem první menstruace po porodu. I když žena kojí své dítě často, na vyžádání.

Příčiny hnědé krve během menstruace

Někdy se ženy obávají nepřirozeně tmavé, hnědé barvy menstruační krve. Existuje mnoho důvodů pro tento jev. Existují zcela přirozené důvody spojené s věkem nebo jinými změnami v životě ženy. Často se hnědá krev během menstruace vyskytuje z patologických důvodů, protože změna hormonálních hladin není vždy normální proces. Nemoci také vyvolávají přebytek pohlavních hormonů v jednom nebo druhém směru..

Hnědá krev může být příznakem patologie

Jaké jsou fyziologické příčiny příznaku

Hnědá krev během menstruace se objevuje u dívek v prvních měsících vzniku menstruace. Reprodukční systém se nadále vyvíjí. Hormonální pozadí je stanoveno a stabilizováno. Během tohoto období dívky začínají projevovat zájem o opačné pohlaví. Ovulace je vzácná a nestabilní. Období tvorby menstruace trvá asi rok..

Další změna barvy menstruační krve je pozorována poté, co žena zahájí pravidelný sexuální život. Když dojde k oplodnění a embryo je připojeno k děloze, krvácení je hnědé. S menstruací se během premenopauzy objevuje hnědá krev. Tato tři období v životě ženy jsou spojena se změnami hormonálních hladin..

Proces je považován za fyziologický a nevyžaduje další vyšetření lékařem.

Jak se projevuje hyperplazie endometria?

Jedním z důvodů, které se považují za abnormální ve výskytu hnědé menstruace, je hyperplazie endometria, patogenní proliferace vrstvy endometria spojená s hormonální nerovnováhou. Tloušťka endometria je výrazně vyšší než obvykle.

Pokud tloušťka endometria roste, začíná hyperplazie endometria.

Hyperplazie endometria se vyskytuje z následujících důvodů:

 • endokrinní onemocnění vedoucí ke změnám hormonálních hladin, jako je dysfunkce nebo hypofunkce vaječníků, hypo- nebo hypertyreóza;
 • porušení metabolických procesů, například sacharidů, tuků atd.
 • myomy;
 • potrat, lékařská kyretáž atd..

Jedním z příznaků hyperplazie endometria je hnědá krev během menstruace. Toto onemocnění často vede ke zvýšení produkce testosteronu v těle, což v konečném důsledku ovlivňuje tělo zvýšenou chlupatostí, mužskou postavou a sekundární neplodností. V orgánech reprodukčního systému se tvoří ložiska zánětu.

Jaké jsou příznaky endometriózy?

Endometrióza je také proliferace endometriální vrstvy, ale na rozdíl od hyperplazie, při které jsou výrůstky lokalizovány v jedné konkrétní části dělohy z její vnitřní strany, s endometriózou, jsou výrůstky prováděny. Buňky endometriální vrstvy jsou lokalizovány na vnější stěně dělohy a nejen na ní, ale také na pobřišnici, na přílohách. Ve složitých případech se mohou dostat na sliznice nosu a během menstruace se otevřít také krvácením z nosu..

Hnědý výtok může být po zavedení nitroděložního tělíska

Endometrióza se vyskytuje v důsledku chirurgických zákroků v děloze. Jedná se o potraty, císařský řez, eroze kauterizace. Výskyt tohoto onemocnění je také ovlivněn zánětem, dysfunkcí vaječníků, nadváhou, nošením nitroděložního tělíska. U endometriózy dochází k porušení hormonálního pozadí a v důsledku toho k porušení menstruačního cyklu. Výtok krve se objeví několik dní před nástupem menstruace a hnědá krev na začátku menstruace, v prvních dvou dnech.

U endometritidy a endometriózy je to také pozorováno: v poslední den menstruace je krev hnědá. To je způsobeno skutečností, že vylučovaná krev koaguluje a ztmavne..

Když je hnědý výtok známkou tuberkulózy genitálií

Genitální tuberkulóza je na druhém místě po tuberkulóze plic, pokud jde o výskyt tuberkulózních onemocnění. Tato forma patologie představuje asi 7% všech pacientů s tuberkulózou. Lidé se slabým imunitním systémem jsou náchylní k infekci. Infekce se přenáší lymfou nebo krví.

Sexuálně přenosná infekce s genitální tuberkulózou je vyloučena, protože mykobakterie nepřežijí ve vaginálním prostředí.

V závislosti na zaměření léze se uvažuje o tuberkulózní endometritidě, tuberkulózní salpingitidě a salpingo-ooforitidě. Porážka endokrinních orgánů reprodukčního systému vede k porušení menstruačního cyklu. Pozorováno:

 • algodismenorea - bolestivá období;
Při porážce pánevních orgánů jsou pozorována velmi bolestivá období
 • metroragie - nepravidelné, nesystematické krvácení z dělohy;
 • menoragie - velká ztráta krve spojená se zvýšeným počtem dnů v cyklu a silným krvácením.

Existuje také hormonální nerovnováha, která se může projevit jako hnědá menstruační krev. U tohoto závažného onemocnění je pozorována neplodnost, bolest v podbřišku, úbytek hmotnosti, ztráta chuti k jídlu a další příznaky vyžadující okamžitou léčbu..

Může hnědý výtok naznačovat hnisavé polypy v děloze

Děložní krvácení může naznačovat přítomnost polypů v děloze. Čím více polypů, tím intenzivnější krvácení. Hnisavé polypy jsou extrémně vzácné. Zánětlivý proces začíná, když novotvar blokuje lumen dělohy. Zánětlivý proces je doprovázen zvýšením teploty, akutní bolestí dělohy a vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. Výtok je žlutý nebo zelenožlutý s nepříjemným zápachem.

Pokud váš výtok páchne, navštivte svého lékaře

Pokud je děložní kanál blokován polypem a začala menstruace, hromadí se v děloze krev, která nenalezne vývod. Střídavě vynikne několik dní nebo dokonce týdnů. To nevylučuje zvýšení teploty a bolesti v dolní části břicha. Krev v tomto případě bude hnědá nebo hnědá s nepříjemným zápachem..

Hnědá krev během menstruace naznačuje hnisavé polypy v děloze se současnými příznaky, zejména horečkou a bolestí.

Jaké další příčiny hnědé krve

Příčiny hnědé krve během menstruace jsou spojeny hlavně s hormonálním pozadím. Pokud k takovému krvácení dojde během těhotenství, znamená to hrozbu potratu..

Menstruační krev ztmavne v důsledku dlouhodobého užívání hormonálních nebo antikoncepčních léků obsahujících kombinované hormony. Nemoci štítné žlázy, další endokrinní poruchy, stejně jako nemoci spojené se zvýšením tělesné teploty vedou ke změně hormonální rovnováhy

Odmítnutí jídla může způsobit ztmavnutí menstruace

Nemoci způsobené stravou, podvýživou mohou také způsobit tmavší období. Mladé dívky by si měly být vědomy toho, že systematické odmítání jídla, extrémní vyčerpání, vede k nevratným poruchám reprodukčního systému až k neplodnosti. Anémie je také způsobena podvýživou a je jednou z příčin menstruačních nepravidelností..

Novotvary v děloze jsou důsledkem hormonální nerovnováhy. Nejsou tedy ani tak příčinou hnědé krve během menstruace, ale spíše doprovodným faktorem nebo účinkem. A důvod obou patologií je stejný - hormonální selhání.

Špatné návyky, jako je kouření, drogová závislost a závislost na alkoholu, také vedou k poruchám reprodukce a hnědé krvi během menstruace. Vrozené abnormality pohlavních orgánů.

By měly být přítomny sraženiny

V normálním a zdravém těle by neměly být během menstruace přítomny sraženiny. Ale přesto jsou přítomni. Sraženiny jsou hrudky sražené krve a nic víc. Jejich přítomnost je považována za fyziologickou, normální, pokud:

 • od narození neuplynul ani měsíc;
 • používá se nitroděložní tělísko;
 • existuje vrozená anomálie dělohy;
 • pokud došlo k potratu, potratu, operaci v děloze.

Proč menstruace ztmavne, přečtěte si o tom v tomto videu:

V jiných případech jsou krevní sraženiny důsledkem patologie a jsou pozorovány hlavně u endometritidy a novotvarů: myomy, fibromy.

Krevní sraženiny se tvoří také při zánětu reprodukčního systému, který postihuje cévy.

Kdy navštívit lékaře

Pokud je žena pravidelně testována, pak s největší pravděpodobností ví, proč má hnědou krev před, během nebo po menstruaci. V tomto případě by měl být v případě komplikací konzultován lékař: bolestivý stav, horečka, zvýšený průtok krve. Pokud se žena objeví u gynekologa pouze tehdy, když se cítí těhotná, měla by jako základ pro návštěvu lékaře sloužit hnědá krev a další změny v jejím těle. Může být nutné podstoupit léčbu, aby nedošlo ke komplikacím těla.

Příčiny tmavé krve a hnědého výtoku během menstruace

Několik dní po skončení menstruačního cyklu se může barva skvrn změnit. Pokud se během menstruace objeví tmavá krev, příčiny a léčba se mohou lišit. Nejčastěji nejde o patologii, ale pokud tento faktor vyvolává obavy, měli byste se poradit s lékařem a podstoupit lékařské vyšetření..

Nejčastější důvody

Tmavá krev během menstruace se často vyskytuje u žen, jejichž práce je fyzicky obtížná. Přítomnost tohoto příznaku lze pozorovat také u profesionálních sportovců. Kromě tohoto jevu si mnoho lidí během tohoto období všimne následujících znaků:

 • mírná bolest v oblasti hlavy;
 • nevolnost;
 • stav únavy;
 • zvýšená vzrušivost, proto se nálada může často změnit;
 • pocit tíže v dolní části břicha před nástupem menstruace.

Přítomnost hnědých sraženin se může nejčastěji objevit u žen, které jsou již starší 30 let. Zároveň je patrná změna menstruace, stává se velmi viskózní a tmavší.

Dalším důvodem tmavé krve během menstruace může být poloha děložního čípku. Pokud je ohyb, pak se výboj stává silnějším. Důvodem lze také rychle přibrat na váze. V tomto případě dochází ke změně hormonálního pozadí.

Existují také další faktory, které mohou ovlivnit vzhled černých sraženin:

 • být v neustálém stresu;
 • dlouhodobé vystavení slunci;
 • pokud vnitřní žlázy nefungují správně;
 • infekce;
 • přítomnost poruch v endokrinním systému.

Je bezpodmínečně nutné navštívit gynekologa, protože není známo, jaké to může mít následky.

Seznam možných nemocí

Burgundská krev je považována za velmi nebezpečnou během menstruace se sraženinami, pokud je vydáván štiplavý zápach. Špatným znamením je také výskyt leucorrhoea a sraženin. Současně existuje černá krev, což může naznačovat, že v těle probíhá určitá patologie..

Může to být endometrióza nebo adenomyóza, je možné, že existují infekce zánětlivé nebo infekční povahy. Můžeme také hovořit o tom, že uvnitř těla roste zhoubný nádor. Když se objeví černá krev v první den menstruace, lze dojít k závěru, že žena je těhotná a existuje možnost ztráty dítěte. Proto byste měli rychle určit, zda existuje těhotenství, pomocí speciálního testu. Je lepší jít k lékaři a složit potřebnou analýzu, protože na tom bude záviset život dítěte..

Přítomnost černé krve může naznačovat zánět ve vaječnících nebo nadvarlete. Tento příznak se často projevuje u mladých dívek, které jsou připraveny oblékat se módně a nejsou teplé ani při silných mrazech. Černá krev často pochází z menopauzy, zatímco dochází k výraznému snížení cervikálního kanálu, což negativně ovlivňuje celý menstruační cyklus.

Současně dochází k pocitu pálení a svědění. Vlasy mohou začít vypadávat a nehty a kůže vypadají bledší. Menstruace začíná přicházet nepravidelně a mezi nimi dochází ke krvácení.

Důvod k obavám

Někdy krev černého nebo nahnědlého odstínu naznačuje, že v těle probíhá vážný patologický proces. Pokud je váš menstruační cyklus nepravidelný, měli byste určitě navštívit lékaře. Mělo by také upozornit na tmavě červenou krev s menstruací nebo bohatým výtokem šarlatového odstínu.

V žádném případě byste neměli odkládat návštěvu lékaře v následujících případech:

 • pokud jsou krevní sraženiny velké;
 • krvácení je neustále přítomné, i když ne během menstruace;
 • v dolní části břicha je bolestivá bolest;
 • s bolestmi močového měchýře nebo bederní páteře;
 • pokud vaječníky bolí;
 • pokud je nepříjemný zápach;
 • pokud přetrvává nepřiměřený kašel.

Stojí za to být opatrný, pokud by již měl konec menstruace přijít, ale stále nekončí žádným způsobem, to znamená, že trvají více než 7 dní. Pokud současně žena náhle začne hubnout, může to znamenat, že existuje nádor maligního typu. V tomto případě je nutně předepsáno ultrazvukové vyšetření, aby se co nejdříve zjistila přítomnost problému a zahájila léčba. Chcete-li zachovat své zdraví a postarat se o sebe, musíte nejprve pečlivě sledovat stav svého těla a poslouchat ho. Je také důležité provést následující:

 • Dvakrát ročně by mělo být komplexně prozkoumáno.
 • Udělejte ultrazvuk alespoň jednou ročně.
 • Nevstupujte do příležitostného pohlavního styku.
 • Nezanedbávejte pravidla intimní hygieny.
 • Včasný odpočinek.

Je důležité seznámit se s příznaky gynekologických patologií. Neměli byste poslouchat rady přátel a lidových léčitelů. Pokud se vyskytnou nějaké problémy, musíte se obrátit na ženského lékaře a získat kompetentní odpověď na všechny vaše otázky..

Progesteron, jak víte, je analogem ženského hormonu, který je produkován žlutým tělem vaječníků a kůrou nadledvin. Tento hormon je v těle přítomen u žen i mužů. Často se označuje jako těhotenský hormon.