Efektivní metody léčby kolpitidy u žen

Kolpitida je zánětlivé onemocnění pochvy. Tato patologie je vlastní pouze ženskému tělu a je nejčastějším důvodem pro kontaktování odborníka..

V gynekologii se také nazývá vaginitida. Ženy v každém věku jsou náchylné k chorobám. Vyšší výskyt u sexuálně aktivních žen a dospívajících.

 1. Kolpitida se tvoří
 2. Příčiny vaginálního zánětu
 3. Příčiny atrofické kolpitidy u žen
 4. Důvody vzniku Trichomonas colpitis u žen
 5. Příčiny kandidální kolpitidy u žen
 6. Příčiny nespecifické kolpitidy u žen
 7. Příčiny senilní kolpitidy u žen
 8. Příznaky
 9. Diagnóza kolpitidy u žen
 10. Léčba
 11. Léčba kolpitidy u žen
 12. Čípky v léčbě kolpitidy u žen
 13. Léčba kolpitidy u žen lidovými léky
 14. Recenze
 15. Prevence

Kolpitida se tvoří

V gynekologii bylo identifikováno několik forem vývoje patologického procesu..

Mezi nimi jsou následující:

 • Akutní kolpitida u žen. Často má pulzující kliniku a nutí ženu navštívit specialistu. Při odpovídající a včasné léčbě dochází k rychlému zotavení.
 • Chronická kolpitida u žen. Patologický proces, ke kterému dochází v důsledku nedostatečné léčby nebo její úplné absence během akutního procesu. Vývoj rezistence mikroorganismů k terapiím a nedostatečná imunitní aktivita
 • Kolpitida během těhotenství. Toto je jedno z nejčastějších zánětlivých onemocnění u těhotných žen. Je to způsobeno hormonálními změnami a přirozeným snížením obranyschopnosti těla. S akutním nástupem procesu a závažným průběhem mohou nastat komplikace. V důsledku kolpitidy u žen se může objevit nitroděložní infekce plodu, zvyšuje se riziko předčasného porodu nebo potratu a existuje také riziko závažného zánětu v období po porodu..

Příčiny vaginálního zánětu

Příčiny atrofické kolpitidy u žen

Atrofická kolpitida se také nazývá senilní, protože se nejčastěji vyskytuje u žen v dospělosti nebo stáří. Hlavním důvodem pro vývoj patologického procesu je snížení hladiny estrogenu..

Je to tento hlavní ženský hormon, který přispívá k zachování hlavních mikroorganismů pochvy - laktobacilů. A také podporuje adekvátní regeneraci sliznice díky produkci výživného glykogenu.

Existuje několik hlavních příčin nedostatku estrogenu:

 • Nejběžnější je přirozená menopauza.
 • Odstranění jednoho nebo dvou vaječníků současně, když je jeden vaječník odstraněn, zbývající začne pracovat v rozšířeném režimu, ale existuje možnost rychlého vyčerpání rezervy. U žen z této skupiny se menopauza zpravidla vyskytuje dříve než obvykle..
 • Účinky na ovariální tkáň, a tedy na ovariální rezervu, zářením. K tomu může dojít při léčbě maligních novotvarů ženských pohlavních orgánů a při systémové radiační terapii. Chemoterapie má podobný účinek..
 • Léčba přerušení funkce vaječníků.
 • Různé druhy metabolických poruch. Patří sem nejen endokrinologická onemocnění vaječníků, ale také systémové léze, jako je diabetes mellitus, patologie štítné žlázy atd..
 • Nedostatečná hygiena vnějších pohlavních orgánů, používání syntetického spodního prádla, jakož i používání kosmetiky a léků ke zlepšení kvality sexuálního života.

Důvody vzniku Trichomonas colpitis u žen

Příčina Trichomonas colpitis je specifická. Příčinný činitel je zástupcem patogenní flóry pro pochvu, která je zdrojem pohlavně přenosných chorob.

Toto je genitální Trichomonas, mikroorganismus, který má bičíky. Patogen v prostředí snadno umírá, proto je v současné době jediný způsob přenosu sexuální, prostřednictvím nechráněného styku.

Jedním z provokujících faktorů může být obecné oslabení imunity i lokální snížení ochranných faktorů těla.

Příčiny kandidální kolpitidy u žen

Colpitis kandidóza je jednou z nejčastějších zánětlivých změn v pochvě. Patologickým faktorem jsou houby rodu Candida, které jsou v současnosti podmíněně patogenním faktorem..

Normálně je součástí mikroflóry pochvy zdravé ženy, ale za určitých podmínek začíná vykazovat své negativní vlastnosti. Mezi provokující faktory patří nemoci, které přispívají ke snížení imunity, různé metabolické patologie.

Nejběžnějšími chorobami v současnosti jsou diabetes mellitus a infekce HIV..

Někdy se tato patologie vyskytuje při nesprávné výživě, kdy ve stravě převažují potraviny s vysokým obsahem cukru a jednoduchých sacharidů. Jsou živnou půdou pro houby..

Fyziologický stav těhotenství se také může stát provokatérem. Ve kterém dochází k poklesu ochranných vlastností v důsledku hormonální nerovnováhy.

Příčiny nespecifické kolpitidy u žen

Vzhledem k tomu, že nejčastější je nespecifická kolpitida, je na ni náchylná většina žen v reprodukčním věku. V tomto případě je zánět vyjádřen změnou poměru v kvalitativním i kvantitativním poměru.

Provokujícími faktory mohou být:

 • Nechráněný sex
 • Genitální trauma
 • Hormonální poruchy, které mohou být fyziologické, během těhotenství.
 • Porušení hygienických pravidel, nošení špinavého spodního prádla, používání syntetických materiálů, které způsobují podráždění a zvýšené pocení sliznice.
 • Nadměrné užívání chemických antikoncepčních prostředků a dlouhé kurzy antibiotické léčby.

Příčiny senilní kolpitidy u žen

Faktory způsobující kolpitidu související s věkem nejsou konkrétní, v mnoha ohledech jsou spojeny s hormonálním poklesem v těle:

 • Ve stáří je obvykle nedostatečná hygiena genitálií.
 • Mnoho lidí trpících touto patologií má omezení fyzické aktivity, používají plenky jako hygienické prostředky.
 • Některé ženy navíc čelí problémům, jako je prolaps genitálií a inkontinence moči. Dochází k úniku moči do vaginální dutiny a reprodukci patogenní flóry.

Příznaky

Specifické příznaky vaginálního zánětu u žen závisí na typu patogenu.

Obecné by však měly zahrnovat:

 • Přidělení. Nejvíc trápí ženy. Nejčastěji získávají patologický charakter. Hlasitost překračuje normu. Konzistence může být velmi tekutá, připomínající vodnatost, stejně jako hustá od krémové po tvarohovou. Barva se téměř vždy mění, mohou zůstat světlé, ale zahrnují žluté nebo zelené pruhy. Pokud jsou sliznice poškozené, barva může zčervenat nebo zčervenat. Toto je nejnebezpečnější znamení. Doprovázeno zánětem v pochvě u žen a nepříjemným zápachem těchto sekretů.
 • Svědění a pálení. Ženy se z této reakce těla velmi obávají, někdy dokonce narušují jejich životní styl. Někdy může lékař detekovat poškrábání v oblasti vnějších pohlavních znaků. Při neustálém škrábání začne sliznice postupně bobtnat, v některých případech může být vstup do pochvy výrazně zúžen.
 • U této nemoci je bolestivý syndrom téměř vždy. Může k ní dojít v běžném životě a je vyvolána pohlavním stykem. V druhém případě je to kvůli poškození zanícené sliznice..
 • Porušení procesu močení je často spojeno se zapojením sliznice močové trubice do patologického procesu kvůli úzké anatomické souvislosti. Projevuje se porušením močení, rozvojem bolestivého syndromu, zejména na konci vylučování moči. Mnoho žen uvádí naléhavé nutkání na močení..
 • Zánět v pochvě může vyvolat zvýšení tělesné teploty, obvykle je tato reakce způsobena závažným patologickým procesem. Téměř vždy dochází k místnímu nárůstu teploty.

Závažnost příznaků závisí především na závažnosti patologického procesu. Nejvýraznější jsou při akutním, poprvé se objevujícím patologickém procesu. Při nedostatečné léčbě mohou hlavní příznaky ustoupit, žena jim často přestane věnovat pozornost.

Diagnóza kolpitidy u žen

Diagnóza obvykle není pro lékaře obtížná:

 • Za tímto účelem je nutné nejprve zpochybnit ženu o přítomnosti stížností, výskytu nebo nepřítomnosti patologických příznaků. Je důležité objasnit údaje o anamnéze, jako jsou informace o sexuální aktivitě, metodách udržování hygieny genitálií, přítomnosti nebo nepřítomnosti somatických onemocnění a patologií z reprodukčního systému..
 • Dalším krokem je kontrola, která může být buď vnější, nebo provedena pomocí zrcátek. Stav sliznice se posuzuje, se zánětem má nejčastěji červený nebo jasně růžový zánětlivý odstín, se silně výrazným procesem lze pozorovat kontaktní krvácení.
 • Výtok je vážným patologickým příznakem. Normálně by měly být mírné, světlé nebo průhledné barvy a slizké konzistence. S rozvojem zánětu jejich objem přesahuje přípustný, konzistence se může stát tekutou nebo naopak silnou, vločkovitou. Pro přesnější posouzení patologického procesu nemusí žena před provedením hygienických postupů. Po vyšetření musí lékař odebrat obsah pochvy, aby vyšetřil nátěr.
 • Laboratorní diagnostické metody. Ty by měly zahrnovat:
  • Mikroskopie vaginálního obsahu. Tato metoda určuje obsah epiteliálních buněk, leukocytů a také přítomnost specifických bakterií nebo hub. Metoda není vždy informativní. Při mytí obsahu pochvy může nátěr poskytnout nedostatečný obraz patologického procesu.
  • Výsev obsahu k identifikaci patogenu a stanovení citlivosti na antibakteriální látky. Tato metoda vám umožňuje zvolit nejpřesnější metodu léčby.
  • Diagnostická metoda PCR. Provádějí nejen přesné stanovení patogenů, ale také vypočítávají počet. V moderní medicíně je velmi poučný a populární, ale jeho cena je nyní vysoká. Cytologické vyšetření se provádí pomocí speciálního kartáče, který odebírá buněčný materiál. Mikroskopie odhaluje zánětlivé změny v buňkách pochvy.
 • Instrumentální metody. V současné době je jedinou instrumentální metodou diagnostiky vaginálního zánětu u žen kolposkopické vyšetření. K tomu se sliznice zkoumá pod mikroskopem, pokud jsou na povrchu patologické útvary, je vyžadována jejich přesnější studie pomocí speciálních testů.

Léčba

Léčba vaginálního zánětu u žen sestává z několika fází:

 • Nejprve jde o destrukci patogenní flóry s následnou obnovou normobiocenózy pochvy.
 • Povinným následným krokem je posílení imunitního systému..

Je nutné, aby se po dobu léčby zdržel pohlavního styku, a to i chráněného. Protože v tomto případě je vaginální sliznice silněji vystavena tření. Výsledkem je zhoršení zánětu..

Jídlo by mělo být kompletní, obsahovat dostatečné množství vitamínů a minerálů. Doporučuje se omezit příjem kořeněných a slaných jídel. Pokud je zánět způsoben plísňovou infekcí, je v tomto případě nutné omezit sladká jídla ve stravě..

Pokud je to možné, musíte jíst čerstvé ovoce, zeleninu, stejně jako maso a mléčné výrobky.

Pokud je při laboratorní diagnostice zjištěna specifická infekce, léčba se provádí nejen u ženy, ale také u všech sexuálních partnerů, kteří s ní mají vztah..

Léčba kolpitidy u žen

Etiotropní léčba se skládá z antimikrobiálních, antifungálních, antivirových a antiparazitických látek. Může to být systémové i místní.

Prostředky systémového působení při léčbě kolpitidy u žen zahrnují léky vyráběné ve formě injekčních roztoků nebo tablet pro orální podávání. Místní léky zahrnují čípky, vaginální pilulky a krémy a gely.

Velká pozornost je věnována prostředkům pro obnovu mikroflóry. Patří sem přípravky na bázi kyseliny askorbové a bifidobakterií, zejména laktobacily nezbytné pro pochvu.

Mezi těmito léky lze v současné době rozlišovat:

 • Lactoginal
 • Vaginorm S.
 • Bifidumbacterin
 • Bififormní

Prostředky pro posílení imunitního systému zahrnují:

 • Imunostimulanty
 • Imunomodulátory
 • Fyzioterapie

Čípky v léčbě kolpitidy u žen

Kromě obecných léků na kolpitidu se používají také místní přípravky, které jsou k dispozici ve formě čípků, vaginálních tablet nebo krémů.

Nejoblíbenější čípky pro léčbu kolpitidy jsou:

 • Hexikon. Univerzální produkt, který má dezinfekční účinek. Aktivní složkou tohoto léku je chlorhexidin, známé antiseptikum. Tento lék je účinný proti bakteriální flóře, houbám a některým virům. Čípky lze použít nejen k léčbě kolpitidy u žen, ale také k prevenci infekcí po nechráněném pohlavním styku. Hexicon je také předepsán jako prostředek pro dezinfekci pochvy u žen před porodem, lékařských potratů a chirurgických zákroků v pochvě a na děložním čípku. Léčba spočívá v použití čípků intravaginálně dvakrát denně, průběh léčby je 7-14 dní, doba trvání bude záviset na závažnosti procesu a závažnosti příznaků. Lék je schválen pro použití během těhotenství a kojení. Z kontraindikací je v současné době izolována pouze individuální nesnášenlivost komponent. Pocit svědění a pálení v pochvě může být nežádoucí reakcí.
 • Pimafucin. Účinné antifungální činidlo, které se již dlouho používá v gynekologii při léčbě kolpitidy u žen způsobené houbami rodu Candida. Lék je schválen pro použití během těhotenství a kojení, protože velmi malá část léčiva vstupuje do krevního řečiště. Průběh léčby se může lišit v závislosti na stupni kontaminace pochvy plísní. Pokud je tedy náhodně detekována houba v nátěrech, použije se 3 nebo 6 svíček. Průběh léčby může trvat až 21 dní, což ovlivňuje několik vývojových cyklů najednou. Lék je kontraindikován, pokud byly dříve zaznamenány případy individuální intolerance k léku.
 • Betadine. Nový a zároveň velmi účinný lék na léčbu kolpitidy u žen. Aktivní složkou je jód. Výrobek má protizánětlivé a dezinfekční vlastnosti. Pomáhá bojovat proti patogenům, jako jsou bakterie, viry, houby a prvoky. Nástroj má širší škálu kontraindikací, mezi nimi nejen individuální nesnášenlivost jódových složek, ale také těhotenství po 2 měsících, kojení a různá onemocnění štítné žlázy. Léčebný režim je obvykle 10 dní. V případě přecitlivělosti na složky léku, včetně svědění a pálení v pochvě, je nutné přejít na jiný lék nebo dokončit léčbu.
 • Polygynax. Moderní účinný lék s kombinovaným mechanismem účinku, schopný ničit bakteriální i plísňové infekce u kolpitidy u žen. Výhodou jeho použití je konzervace laktobacilů, prospěšných bakterií pro biocenózu pochvy. Omezením použití činidla pro léčbu kolpitidy u žen je první trimestr těhotenství, kojení a individuální nesnášenlivost jakékoli složky kompozice. Průběh léčby je 6-12 dní. Lék se snadno používá, protože se podává pouze jeden čípek denně. Nebojte se, pokud po prvních dvou aplikacích dojde k pocitu svědění a pálení v pochvě. Může se jednat o přirozenou reakci na destrukci patogenní flóry, ale pokud příznaky budou pokračovat a dále, stojí za to opustit léčbu a vyhledat pomoc lékaře.

Léčba kolpitidy u žen lidovými léky

K léčbě kolpitidy u žen doma se velmi často používají lidové metody, mezi nimi jsou preferovány místní léky.

Vany, tampony nebo sprchování s výslednými řešeními jsou účinné:

 • Jedním z nejoblíbenějších léků při léčbě kolpitidy je heřmánek. Připravuje se z ní odvar, který má silný protizánětlivý účinek a je účinný i při alergických onemocněních. Chcete-li připravit vývar, vezměte si suchý lékárenský heřmánek a napařte ho vroucí vodou, zakryjte ručníkem, aby se zahřál, takže vývar se naplní hodinu. Poté se ochlazený roztok použije pro sprchování. Doba trvání léčby je obvykle 7 dní. Frekvence aplikace až 3krát denně.
 • Odvar z dubové kůry je stejně populární léčba kolpitidy u žen. Připravuje se ze suché směsi, která se nalije vroucí vodou a 10 minut se zahřívá ve vodní lázni. Poté se roztok ochladí a použije se tampony nebo sprchováním. Průběh léčby je asi 5-7 dní.
 • Také se dobře osvědčil odvar z vlaštovičníku. Je však třeba mít na paměti, že ve vysokých koncentracích vykazuje toxické vlastnosti a může způsobit popáleniny. Proto můžete použít pouze slabě koncentrovaný roztok. Způsob aplikace je výhodně zvolen ve formě zavádění tamponů. Léčba se provádí v průběhu ne více než 5 dnů. Vlaštovičník má dobrý protizánětlivý účinek a dezinfekci.
 • Med má dobrý místní účinek, proto se lžíce medu vloží do gázového tampónu a vloží se do pochvy nebo se spotřebuje interně. Je lepší provádět manipulaci v noci, takže se med postupně rozpouští a působí na sliznici. Doba používání tohoto produktu je nejméně 14 dní. Četnost nežádoucích účinků je navíc velmi nízká. Měl by být používán s opatrností u lidí s anamnézou alergických reakcí. Zcela vyloučit lidi, kteří již byli alergičtí na včelí produkty.
 • Měsíček je univerzální lék na mnoho zánětlivých onemocnění ženských pohlavních orgánů; rostlina má silný protizánětlivý a imunostimulační účinek, vhodná pro použití u lidí náchylných k alergickým reakcím. Pro léčebné účely je nutné koupit alkoholový roztok v lékárně, zředit jej ve vařené vodě a použít jako tampony a vložit do vagíny v noci. Doba užívání je v průměru 5-10 dní, v závislosti na závažnosti patologického procesu. Tento nástroj můžete také použít k profylaktickým účelům..
 • Pro zmírnění svědění se také používá sprchování roztokem sody; za tímto účelem se jedlá soda rozpustí v teplé vodě. Nepoužívejte příliš koncentrovaný roztok. Je schopen mírně zmírnit zánět, ale používá se spíše jako prostředek symptomatické léčby, protože dobře zvládá svědění.

Recenze

Recenze žen o léčbě kolpitidy:

Prevence

Specifická prevence kolpitidy neexistuje.

Abyste zabránili vzniku nemoci nebo přechodu na chronickou formu, měli byste si pamatovat několik pravidel:

 • Nejprve jsou to pravidla osobní hygieny. Vnější pohlavní orgány by se neměly vypláchnout více a ne méně než 2krát denně. Při pohlavním styku s ejakulací do vaginální dutiny je možné větší množství proplachování.
 • Z kosmetiky je lepší použít hypoalergenní složení, které neobsahuje dráždivé látky. Je lepší koupit specializovaný produkt ve formě pěny nebo gelu, můžete použít složení pro děti.
 • Nepoužívejte sprchování často, zejména se speciálními prostředky k čištění dutiny. To povede k úplnému porušení mikroflóry. Existuje také riziko další infekce nebo popálenin..
 • Je třeba se vyhnout příležitostnému sexu, zejména bez použití ochranných prostředků. To zahrnuje pouze kondom. Žádná spermicidní látka, která je chemickou antikoncepcí, nezabrání ženě v infekci.
 • Neměli byste často měnit sexuální partnery, protože i změna bakteriálního složení, individuální pro každou osobu, se někdy může ukázat jako patogenní.
 • U osob náchylných k alergickým reakcím by měl být pokud možno vyloučen kontakt s potenciálně nebezpečnými látkami..
 • Prádlo musí být vybráno hlavně z přírodních materiálů, je lepší, když je to bavlna. Je také nemožné vyzvednout těsné a trapné spodní prádlo. Upřednostňovat by se měly takové modely kalhotek, jako jsou kraťasy nebo šortky, tanga by měla být co nejvíce vyloučena ze šatníku.
 • Výživa by měla být vyvážená. Omezte používání sladkých, kořeněných a slaných.

Příznaky a léčba kolpitidy (vaginitidy) u žen

27.01.2018 léčba 19,126 zhlédnutí

Co je kolpitida

Kolpitida je rozšířené zánětlivé onemocnění, které postihuje vaginální sliznici. Jiným způsobem se nemoc nazývá vaginitida..

Patologie se nejčastěji vyvíjí u žen v plodném věku. Ačkoli je problém diagnostikován hlavně u dospělých, onemocnění je možné i u dětí mladších 10 let. K nejvyššímu výskytu u dětí dochází ve věku šesti let. Někdy se taková diagnóza stanoví iu starších pacientů nebo dospělých žen v menopauze..

Poznámka! Závažnost průběhu kolpitidy závisí na příčinách zánětlivého procesu a na věku.

Původci choroby

K zánětu vaginální sliznice může dojít v důsledku penetrace cizí mikroflóry, která zahrnuje různé patogenní mikroorganismy. Pokud je infekce přivedena zvenčí, hovoří o konkrétním typu kolpitidy. V tomto případě mohou být původci patologie:

 • mykoplazma;
 • gonokok;
 • chlamydie;
 • Houby Candida;
 • Trichomonas;
 • viry.

Říká se o nespecifické vaginitidě, když oportunní mikroflóra vstoupila do těla ženy ne zvenčí, ale ona sama byla nositelem infekce. Patogenní mikroorganismy jsou v pochvě zdravé ženy přítomny v malém množství, ale s kombinací skupiny faktorů začíná aktivní reprodukce. Takové patogeny mohou vyvolat bakteriální kolpitidu:

 • streptokok;
 • stafylokok;
 • Pseudomonas aeruginosa;
 • colibacillus.

Někteří doufají, že gynekologické problémy pominou samy, bez použití odpovídajících léčebných metod. I když dochází k samoléčení, je to vzácné. To je možné pouze s vývojem nespecifických forem kolpitidy a silnou imunitou.

Pokud příznaky náhle zmizí, měli byste být opatrní. Bez ohledu na to, zda se vaginitida objevila u dívek nebo jde o kolpitidu po porodu, zmizení příznaků onemocnění neznamená léčbu. Patologie se může změnit na latentní pomalou formu a v důsledku toho způsobit exacerbace.

Příčiny kolpitidy

Jak již bylo zmíněno, kolonizace vaginální mikroflóry patogenní mikroflórou je považována za hlavní důvod rozvoje kolpitidy. Na pozadí těchto faktorů se u žen v reprodukčním věku vyvíjí zánětlivé onemocnění. Infekce se nejčastěji vyskytuje sexuálním kontaktem. Zároveň není absolutně nutné, aby žena vedla hektický životní styl..

Když je patologie stanovena u dítěte, příčinou jsou obvykle infekce, které pronikly do genitálního traktu ze zažívacího traktu. Původci zánětu mohou být stafylokoky, streptokoky nebo dokonce červi. Ve většině případů dochází k samoinfekci.

Vaginitida s menopauzou se také vyvíjí převážně v důsledku nesexuálních infekcí. Kolpitida je často doprovázena drozdem. Těžké formy onemocnění se obvykle vyvíjejí za přítomnosti souběžných onemocnění nebo patologicky přitěžujících faktorů.

Rizikové faktory

Určité faktory mohou dát podnět k rozvoji zánětlivého procesu:

 • nedostatek důkladné intimní hygieny;
 • přítomnost genitálních infekcí;
 • mnoho sexuálních partnerů;
 • nadměrné nadšení pro hygienu, časté sprchování;
 • problémy se štítnou žlázou;
 • nosit těsné syntetické spodní prádlo;
 • genitální trauma;
 • změny v hormonálních hladinách, například během těhotenství;
 • období menopauzy;
 • rakoviny;
 • podstupuje radiační terapii;
 • přítomnost HIV v těle;
 • dlouhodobé užívání antibakteriálních léků;
 • užívání hormonálních léků;
 • přítomnost alergií;
 • nedostatek vitamínů;
 • anamnéza potratů nebo potratů;
 • nemoci zažívacího traktu;
 • užívání nitroděložní antikoncepce;
 • nevyvážená strava;
 • obtížný porod;
 • dysfunkce vaječníků;
 • odložená kyretáž dělohy.

Bez ohledu na faktory, které vyvolaly rozvoj kolpitidy, je nutné se ho co nejdříve zbavit.

Klasifikace

Klasifikace kolpitidy zahrnuje několik typů onemocnění a každý z nich má své vlastní charakteristiky. Níže jsou popsány ty, které se nejčastěji nacházejí v gynekologické praxi:

 • trichomonas;
 • kandidátní;
 • atrofický.

Trichomonas colpitis je způsoben nejjednoduššími mikroorganismy - Trichomonas. Infekce je nejčastěji sexuálně přenosná. Méně často se můžete nakazit používáním běžných předmětů pro domácnost s nemocnou osobou. Pokud je patologie zjištěna v rané fázi, je snadné nemoc vyléčit. Pro stanovení diagnózy musí lékař obvykle jen vyšetřit pacienta a poslouchat stížnosti.

Kandidózní kolpitida se vyskytuje v důsledku aktivní reprodukce patogenních hub rodu Candida. Jeho charakteristickými příznaky jsou bílý sýrový výtok a silné svědění. Můžete se nakazit jak od jiné osoby, tak jednoduše na pozadí snížení vlastní imunity a změny kvalitativního složení mikroflóry.

Atrofická kolpitida je spojena se změnou hormonálních hladin v těle ženy. Pokud se estrogeny nevyrábí ve správném množství, vagina se změní. Někdy jsou tyto jevy spojeny se změnami souvisejícími s věkem. Během styku se objeví bolest, žena se cítí suchá a nepohodlí. Léčba senilní kolpitidy (senilní) se provádí pomocí hormonů.

Podle povahy průběhu vaginitidy se rozlišují dvě formy:

 • ostrý;
 • chronický.

Alergická vaginitida se vyvíjí zřídka. V tomto případě má nemoc neinfekční povahu a vyvíjí se v důsledku kontaktu s alergenem. Terapie se provádí po stanovení dráždivého faktoru a vyloučení kontaktu s ním.

Hnisavý výtok se objevuje u žen pouze s rozvojem nespecifické formy vaginitidy. U specifické kolpitidy se takové jevy zpravidla nevyskytují..

Příznaky nemoci

Čím dříve jsou rozpoznány první příznaky onemocnění, tím dříve můžete začít léčit ženu. Nelze opomenout vývoj těchto příznaků:

 • pocit pálení ve vaginální oblasti;
 • svědění;
 • bolestivost při pohlavním styku;
 • menší eroze;
 • hojný výtok, někdy hnisavý nebo pěnivý;
 • nepříjemný zápach;
 • otok vagíny;
 • hyperemie kůže kolem pochvy;
 • podrážděnost způsobená neustálým svěděním;
 • nespavost;
 • periodické bolestivé pocity v malé pánvi;
 • časté nutkání močit;
 • subfebrilní stav.

Důležité! Ani infekční nemoci nelze vždy vyjádřit zvýšením teploty, takže nelze opomenout příznaky..

Vaginitida může být nebezpečná, pokud není léčena. Patologie se jednoduše změní v latentní formu, ale může vést k nepříjemným komplikacím až k neplodnosti. Proto je důležité, aby lékař zajistil úplné uzdravení kolpitidy..

Diagnostická opatření

Prvním vyšetřením prováděným gynekologem je vyšetření ženy na speciálním křesle pomocí zrcadel. Lékař uvidí difúzní zarudnutí, všimne si uvolnění tkání, otoků a bodavých krvácení. U pokročilých forem onemocnění je možná mírná eroze. Některé klinické příznaky lze vidět na fotografii..

Lékař provede nátěr k analýze, aby určil složení mikroflóry a přítomnost patogenních mikroorganismů. Poté prohmatne dělohu, aby určil její polohu, stupeň napětí pro vznik komplikací.

Kromě vyšetření zahrnuje diagnostika:

 • provedení polymerázové řetězové reakce;
 • kolposkopie;
 • obecná analýza krve a moči;
 • krevní test na genitální infekce.

Po obdržení všech údajů bude lékař schopen posoudit stav pacienta a vydat předpis s nejúčinnějšími léky.

Léčba kolpitidy

Kolpitida se léčí doma. Aplikují se místní a obecné techniky. Jakékoli léky, stejně jako lidové metody, se používají pouze po konzultaci s ošetřujícím lékařem.

Při léčbě vaginitidy je důležité pečlivě dodržovat tyto pokyny:

 • zajistit úplný sexuální odpočinek, protože intimní vztahy během tohoto období mohou vyvolat šíření infekce a její přenos do sousedních orgánů;
 • pro specifické formy patologie se používají antibakteriální léky;
 • i když příznaky úplně zmizely, je důležité dokončit léčbu, protože infekce může zůstat a to způsobí chronický průběh kolpitidy;
 • během léčby je důležité nepoužívat syntetické spodní prádlo;
 • terapie by měla být prováděna současně oběma sexuálními partnery;
 • musíte dodržovat dietu;
 • vyhnout se podchlazení;
 • provádět toaletu vnějších pohlavních orgánů alespoň dvakrát denně.

Poznámka! Pokud má dítě vaginitidu, je nutné ji po každé návštěvě toalety umýt..

V závislosti na typu onemocnění a identifikovaném patogenu může lékař doporučit sprchování. Takové postupy by neměly být prováděny déle než 4–5 dní, protože by to mohlo vést k narušení normální mikroflóry pochvy a narušit proces hojení. Douchingová řešení lze připravit pomocí následujících prostředků:

 • manganistan draselný;
 • odvar z heřmánku a šalvěje;
 • rivanol;
 • chlorofyllipt;
 • soda.

Někdy je sprchování nahrazeno nebo doplněno sedacími koupelemi.

Lékaři často předepisují protizánětlivé vaginální čípky na kolpitidu. Komplexní léčba pomáhá dříve zlepšit pohodu a zbavit se příznaků onemocnění. Zvažte léky, které se pacientům nejčastěji doporučují.

Čípky "Polygynax", které zahrnují nystatin, neomycin a polymyxin, by měly být zavedeny do jednoho až dvou týdnů, 2 denně. Lék má antifungální a antibakteriální účinek, zmírňuje zánět. Gynekologové předepisují tyto antibakteriální vaginální čípky poměrně často.

Svíčky "Terzhinan" mají podobný účinek, liší se však složením. Kromě neomycinu a nystatinu zahrnují účinné látky prednisolon a ternidazol. Tyto ženské čípky na infekce musí být umístěny 1 kus jednou denně po dobu 10 dnů.

Čípky "Mikozhinaks" jsou založeny na metronidazolu, nystatinu, chloramfenikolu a dexamethasonu. Léčba tímto lékem se provádí během 7-14 dnů. Musíte dát 1-2 svíčky denně, hlavně v noci.

"Vokadin" - svíčky, které obsahují látku uvolňující jód. Díky tomu lék lokálně bojuje proti infekcím.

Použitá léčba může přímo záviset na typu patogenu. Pokud byla vaginitida způsobena gardnerellou, lékař předepíše:

 • Dalatsin (na bázi tinidazolu, sinesterolu, kyseliny mléčné a vitaminu C);
 • "Ginalgin" (ve složení metronidazolu a chlorchinalolu);
 • "Klion-D" (metronidazol a mikonazol).

Pokud jste infikováni Trichomonas, použijte:

 • "Metronidazol" vaginálně;
 • "Flagil";
 • "Tinidazol";
 • Osarbon;
 • "Metrowagin";
 • „Hexicon“;
 • "Neo-penotran".

Důležité! Trichomoniáza je léčena třikrát během tří menstruačních cyklů.

Když je ovlivněna houba rodu Candida, jsou předepsány následující léky:

 • kurz čípků nystatinu;
 • vaginální tablety "Clotrimazol" po dobu 6 dnů;
 • jednou „Kanesten“;
 • svíčky "Depantol";
 • mast "Pimafukort".

Ke zmírnění příznaků můžete spolu s hlavní léčbou použít mast Vagisil. Lék nemá antifungální účinek, ale změkčuje pokožku v genitální oblasti a snižuje intenzitu nepříjemných příznaků.

U pokročilých forem kolpitidy se používá nejen lokální, ale také obecná léčba. V závislosti na stavu pacienta mohou být léky použity ve formě tablet nebo dokonce injekcí..

Lze předepsat následující léky:

 • Ceftriaxon;
 • "Trichopol";
 • "Azithromycin";
 • "Amoxiclav";
 • "Clindacin";
 • Orungal;
 • "Klindamycin";
 • „Ketokonazol“.

U atrofických forem kolpitidy je předepsána hormonální terapie. Mohou to být tablety nebo náplasti. Léčba obvykle trvá dva týdny. Volba léku spočívá na lékaři. Například lék "Colposeptin" obsahuje jak estrogenní, tak antibakteriální složky.

Po zničení patogenní mikroflóry je důležité obnovit prospěšnou flóru. Pro tyto účely se používají následující léky:

 • Lactagel;
 • "Atzilakt";
 • „Bificol“;
 • "Lactobacterin".

Kromě toho se doporučuje užívat vitamínové komplexy a léky, které stimulují obranyschopnost těla..

Pro hygienu vnějších pohlavních orgánů během období aktivní léčby můžete použít řešení "Miramistin" a "Rotokan".

Léčba lidovými prostředky zahrnuje sprchování odvarem a infuzí. Takové kompozice jsou účinné:

 • odvar z heřmánku;
 • zředěná infuze měsíčku;
 • odvar ze směsi bylin z listů podbělu, tymiánu, oregana, třezalky a kopřivy;
 • odvar z jalovcové kůry;
 • rozpuštěná infuze provázku a listů eukalyptu.

Svíčky rakytníku mají příznivý účinek na stav vaginální mikroflóry. Můžete si je koupit v jakékoli lékárně. Před zahájením léčby byste se měli poradit se svým lékařem. Není náhradou základní farmakoterapie..

Prevence

Prevence kolpitidy zahrnuje následující činnosti:

 • plánovaná návštěva gynekologa každých šest měsíců;
 • pečlivé dodržování intimní hygieny s použitím jemných dezinfekčních prostředků;
 • správné používání toaletního papíru, aby se zabránilo infekci z konečníku;
 • nošení spodního prádla z přírodních tkanin;
 • odmítnutí samoléčby a nekontrolované užívání hormonálních látek a antibiotik;
 • udržování zdravého životního stylu a posilování imunitních sil.

Díky těmto jednoduchým metodám prevence bude riziko kolpitidy minimalizováno..

Včasná léčba kolpitidy zabrání nepříjemným následkům nemoci. Žena, která prošla takovým stavem, může úspěšně porodit a porodit zdravé dítě..

Jaké čípky jsou nejúčinnější při léčbě kolpitidy - seznam 10 léků

Kolpitida je zánětlivé onemocnění vaginální sliznice, doprovázené velkým výtokem a bolestmi břicha. Vývoj nemoci usnadňuje infekce houbami rodu Candida, streptokoky, Escherichia coli nebo stafylokoky. Může to být akutní nebo chronické s periodickými relapsy. K eliminaci kolpitidy jsou léky předepisovány ve formě vaginálních čípků.

Nejúčinnější prostředky

Místní léky pro léčbu onemocnění se vyznačují cíleným působením. Čípky se zavádějí do pochvy, kde se po rozpuštění aktivují složky přípravku.

Existuje několik typů čípků, které se účinně vyrovnávají s kolpitidou. Mezi výhody tohoto formátu léčivých přípravků patří:

 1. Čípky nemají negativní vliv na játra.
 2. Míra příjmu účinných látek je srovnatelná s intramuskulární injekcí. To je způsobeno koncentrací velkého počtu krevních cév v pochvě..
 3. V důsledku předávkování je pravděpodobnost vzniku nežádoucích účinků minimální..
 4. Organoleptické vlastnosti léčiva jsou irelevantní, protože se nepoužívá orálně.

Hexicon D

Jedná se o místní antiseptikum používané k léčbě a prevenci zánětlivých onemocnění infekčního původu. Aktivní složkou léčiva je chlorhexidin. Čípek se vstřikuje do pochvy dvakrát denně po dobu 7-20 dní. Cena fondů je 270-300 rublů.

Přípravek Geksikon nejen zmírňuje příznaky kolpitidy, ale také eliminuje infekci, která vedla k onemocnění. Je účinný proti následujícím typům infekcí:

 • trichomoniáza;
 • kapavka;
 • ureaplasmóza;
 • syfilis;
 • genitální opar;
 • chlamydie.

Ve většině případů je lék snadno snášen, ale někdy se objeví alergická reakce na jeho složky. Po zavedení čípků do pochvy může dojít k pocitu pálení a mírnému nepohodlí. Po ukončení léčby příznaky ustoupí.

Terzhinan

Jedná se o stejně účinný lék používaný při kolpitidě. Jedná se o kombinované činidlo, které má protizánětlivé a antimikrobiální účinky. Účinné látky jsou schopné zabránit syntéze bílkovin v buňkách způsobujících onemocnění. Součástí Terzhinan jsou následující komponenty:

 • neomycin sulfát;
 • prednison;
 • ternidazol;
 • nystatin.

Během těhotenství se čípky používají až po druhém trimestru. Lék může způsobit nežádoucí účinky. Mezi ně patří zarudnutí genitálií, pocit sucha uvnitř pochvy a kopřivka. Délka léčby je určena závažností onemocnění. V průměru se pohybuje od jednoho do tří týdnů. Kapsle Terzhinan se vloží do pochvy před spaním.

Pimafucin a natamycin

Oba léky mají podobné vlastnosti, protože jejich působení je zaměřeno na boj s kolpitidou, která je způsobena houbami. Přípravky obsahují natamycin a nemají toxický účinek na tělo. Je povoleno je používat při krmení a přenášení dítěte. Natamycin a Pimafucin jsou předepsány pro zánět vaginální sliznice vyvolaný trichomoniázou nebo kandidózou. Náklady na léky jsou téměř stejné - asi 250 rublů.

Betadine a Vocadine

Tyto čípky jsou spojeny obsahem povidon-jodu. Podobná účinná látka má antiseptický účinek na slizniční povrch pochvy. Přípravky jsou zakázány pro použití v případě individuální nesnášenlivosti složek, endokrinních onemocnění, těhotenství a kojení. Léčba kolpitidy se provádí po dobu 10 dnů. Vzhled lokální reakce ve formě pálení a bolestivých pocitů je považován za důvod k ukončení léčby. Mezi vzácné nežádoucí účinky patří krvácení. Cena léků je asi 400 rublů.

Polygynax

Lék je zařazen do kategorie kombinovaných léků. Jeho složení představuje natamycin, polymyxin B sulfát a neomycin. Lék je často předepisován při přípravě na gynekologické procedury a porody. U kolpitidy je předepsáno denní podávání jedné tobolky po dobu 10-20 dnů. Z preventivních důvodů se přípravek Polygynax používá šest dní..

Existují dvě možné možnosti uvolnění: 12 a 6 tobolek. V prvním případě je cena 630 rublů, ve druhém - 370 rublů. Nežádoucí účinky lze zjistit na začátku používání. V takovém případě není nutné léčbu ukončovat. Kontraindikace léku zahrnují laktaci, těhotenství a predispozici k alergiím.

Livarol a klotrimazol

Oba léky se liší v účinné látce. Livarol čípky jsou vyráběny na bázi ketokonazolu a účinná látka Clotrimazolu nese stejný název. Oba léky se účinně vyrovnávají s kolpitidou, která se vyvinula na pozadí streptokokových a stafylokokových infekcí, stejně jako v důsledku množení hub Candida.

Optimální doba léčby svíčkami je 10 dní. Nedoporučuje se užívat léky v raných fázích těhotenství. Nežádoucí účinky jsou vzácné. Mezi ně patří suchost vaginální sliznice, svědění a růžový výtok. Náklady na léky se liší: cena klotrimazolu nepřesahuje 100 rublů a balíček Livarolu s pěti svíčkami je 480 rublů..

Estriol

Tento lék je předepsán pro kolpitidu vyvolanou změnami souvisejícími s věkem. Jeho působení je založeno na obsahu hormonů. Léčivou látkou léčiva je exogenní estriol. Kolpitida související s věkem je doprovázena narušením vylučovacího systému, svěděním a strukturálními změnami na sliznici. Léčba eliminuje stávající příznaky a posiluje lokální imunitu. Kontraindikace zahrnují:

 • tromboflebitida a sklon ke křečovým žilám;
 • období laktace a těhotenství;
 • děložní krvácení;
 • vysoká srážlivost krve.

Léčba estriolem je poměrně dlouhá. Během prvních 30 dnů se čípky zavádějí do pochvy denně. V následujícím měsíci by se měly užívat dvě tobolky každý týden. Je důležité používat čípky podle předepsaného režimu. Náklady na Estriol se pohybují od 900 do 1100 rublů.

Obecná doporučení

Pokud je onemocnění způsobeno gonokoky, je indikováno podávání tetracyklinových antibiotik. U houbových infekcí jsou Orungal nebo Fluconazol předepisovány ve formě čípků. Trichomony se vylučují trichopolem a metronidazolem. K obnovení mikroflóry je předepsán Bifidumbacterin nebo Acylact.

Aby se urychlil proces hojení a zabránilo se relapsům onemocnění, lékaři doporučují dodržovat následující zásady:

 1. Během léčby je nutné nosit pohodlné spodní prádlo vyrobené z vysoce kvalitních přírodních materiálů.
 2. Je důležité dodržovat hygienické normy. Pohlavní orgány se umývají nejméně dvakrát denně. Před spaním musíte použít každodenní hygienické vložky, protože některé čípky mohou vytékat a špinit prádlo.
 3. Doporučuje se zahrnout do stravy fermentované mléčné výrobky, zeleninu a ovoce.
 4. Pokud je kolpitida způsobena plísní nebo infekčním onemocněním, měla by podstoupit léčbu také sexuální partnerka ženy..
 5. Pokud se příznaky onemocnění objeví znovu, neváhejte apelovat na gynekologa.

Závěr

Musí být vybrány svíčky z kolpitidy, které se nezaměřují na recenze, ale na nuance průběhu onemocnění. Pokud náprava pomohla jedné osobě, není fakt, že vyléčí jinou. V případě alergické reakce na lék je vybrána alternativní náhrada.

Použití perorálních přípravků by nemělo být opomíjeno. Účinná léčba kolpitidy by měla být komplexní.

Čípky z kolpitidy u žen. Těhotenství, jména kojení, seznam

Jak ukazují lékařské statistiky, epizody kolpitidy alespoň jednou za život jsou pozorovány u více než 80% všech žen.

V první fázi léčby se používají místní léky - vaginální čípky, kapsle a tablety. Jejich volba závisí na povaze infekčního agens a stupni zánětu. Kombinované léky jsou nejúčinnější, ale jejich použití je v některých případech omezené.

Co je kolpitida u žen?

Kolpitida (nebo vaginitida) je infekční zánět pochvy. Existují 2 hlavní formy tohoto onemocnění: specifická a nespecifická. Existuje také třetí typ - atrofický, při kterém dochází ke ztenčení sliznice, což je spojeno s nedostatkem pohlavních hormonů.

Podle typu infekčního agens se choroba klasifikuje do následujících typů:

 • bakteriální (redukce nebo úplná absence laktobacilů, nahrazení jejich populace gardnerellou a jinými patogenními bakteriemi);
 • kandidální (až 40% všech vaginálních lézí);
 • trichomonas;
 • aerobní (patogeny - streptokoky, stafylokoky, E. coli a další mikroorganismy).

V mnoha případech se také vyvíjí smíšená infekce, která je charakterizována přítomností asociace patogenních mikroorganismů.

Výhody vaginálních přípravků

Čípky z kolpitidy u žen mají oproti jiným formám léků následující výhody:

 • nedostatek systémového účinku u většiny léků;
 • rychlá absorpce v místě poranění, tvorba vysoké koncentrace účinné látky;
 • možnost použití při onemocněních gastrointestinálního traktu, jater, ledvin, když je obtížný orální příjem;
 • bezbolestnost;
 • snadnost zavedení.

Druhy svíček

Vaginální přípravky jsou k dispozici v následujících formách:

 • čípky (lité pesary);
 • vaginální tablety;
 • krémy;
 • kapsle;
 • pěna;
 • tampony.

Protizánětlivý účinek

Čípky z kolpitidy u žen mohou obsahovat protizánětlivé složky, které se nejčastěji používají jako prednisolon nebo dexpanthenol. Současně je inhibováno uvolňování zánětlivých mediátorů ve vaginální sliznici, snižuje se kapilární permeabilita a jsou stabilizovány buněčné membrány..

Obnova mikroflóry

K obnovení mikroflóry pochvy se do čípků zavádějí lakto- a bifidobakterie.

Pokud budete dodržovat hygienu, udržovat zdravý životní styl, pak laktobacily pro ženskou mikroflóru budou vždy normální

Mají následující vlastnosti:

 • vysoký stupeň adheze k buňkám vaginálního epitelu, který brání patogenním a oportunistickým mikroorganismům v přilnutí;
 • tvorba kyselin (snížení pH na 3,8-4,5), vytváření nepříznivého prostředí pro mikroby;
 • produkce endobiotik, lysozymu, alkoholů, bakteriocinů, peroxidu vodíku, které zabraňují kolonizaci patogenní flórou.

Imunomodulace

Ke zvýšení odolnosti proti infekční lézi se používají čípky, které přímo ovlivňují produkci interferonů (Geferon, Polyoxidonium, Vagiferon) a mají nepřímý účinek. Poslední skupina zahrnuje léky obsahující „dobré“ bakterie, které také stimulují rezistenci vaginální sliznice.

Vlastnosti výběru čípků pro kolpitidu

Protože onemocnění může být způsobeno různými důvody, je nezbytná předběžná diagnóza k identifikaci typu původce infekčního zánětu. V první fázi je nutné použít antimikrobiální léky, následně jsou předepsány finanční prostředky na obnovení normální mikroflóry.

Nespecifická forma

Nespecifický zánět je způsoben řadou bakterií, které jsou v mnoha případech podmíněně patogenní flórou pochvy a střev. K rozvoji nemoci přispívá porušování osobní hygieny, častá výměna sexuálních partnerů, nekontrolovaný příjem antibiotik, stres, přepracování, hormonální poruchy, virová onemocnění, alergické reakce.

V tomto případě jsou léky předepsány obsahující širokospektrální antibakteriální látky a kombinované čípky.

Specifická forma

Specifická forma patologie zahrnuje trichomoniázu, kapavku, syfilis a další pohlavně přenosné choroby, tuberkulózu genitálií a kandidózu. Pokud jsou identifikovány, je nutné jmenovat speciální léky zaměřené na eradikaci tohoto typu patogenu. V takovém případě je léčba sexuálního partnera povinná..

Nejběžnějším ženským zánětem, jehož příznaky jsou známy téměř každému, je kandidální nebo trichomoniáza vaginitida. První často léčbu nepotřebuje a druhou je třeba léčit

Nedostatek specializované terapie může vést k neplodnosti u žen. Chronický zánět je také rizikovým faktorem pro rakovinu děložního čípku.

Atrofická forma

Atrofická forma onemocnění je typická pro ženy v klimakterickém věku. Protože tento stav je spojen se snížením hladiny ženských pohlavních hormonů, jsou předepsány především léky s jejich obsahem (hormonální substituční léčba).

Vývoj atrofických procesů ve vaginální sliznici vede ke snížení bariérové ​​funkce epitelu, což přispívá k infekci pochvy. Proto může být také nutné předepsat antibakteriální, antifungální látky.

Způsob použití čípků

Při podávání čípků je třeba dodržovat následující pravidla:

 1. Nejprve musíte provést hygienické postupy - umyjte si ruce mýdlem, poté opláchněte anogenitální oblast pomocí hypoalergenních produktů, odstraňte jejich přebytek, vysajte měkkým ručníkem.
 2. Odstraňte čípek z obrysového pláště. Pokud souprava obsahuje aplikátor, vložte do něj lék.
 3. Zaujměte pohodlnou pozici. Nejjednodušší způsob podání čípku je ležet, nohy od sebe, pokrčená kolena.
 4. Umístěte lék do pochvy posunutím prstu co nejhlouběji. Pokud používáte aplikátor, vložte jej nejprve do pochvy a poté vytlačte píst.
 5. Po ukončení procedury si znovu umyjte ruce mýdlem..
 6. Aby se zabránilo kontaminaci spodního prádla (čípek se časem roztaví a uvolní se z pochvy), je nutné používat hygienické vložky (ne však tampony).
 7. Pokud není v pokynech uvedeno jinak, svíčky se zavádějí v noci. Po ukončení procedury musíte ležet po dobu nejméně 15 minut.
 8. Pokud dojde k vynechání dávky, měla by léčba pokračovat co nejdříve se stejnou dávkou..
 9. Pokud se vyskytnou nežádoucí účinky ve formě pálení, svědění, zarudnutí, vyrážky, mělo by být užívání léku přerušeno a konzultovat s lékařem. Je také nutné se poradit s gynekologem, pokud po ukončení kurzu nedojde ke zlepšení stavu..

Je třeba mít na paměti, že kombinované používání antibakteriálních, protiplísňových látek a spermicidů může vést ke snížení jejich účinnosti..

Nejlepší levné svíčky z kolpitidy

Svíčky z kolpitidy by měly být předepsány pouze lékařem po stanovení diagnózy, protože toto onemocnění u žen může být způsobeno různými patogeny. Průměrná cena níže popsaných léků je uvedena v tabulce.

názevHlavní účelCena, rub.
HexikonNespecifický smíšený zánět Trichomonas280
TerzhinanPlísňové, smíšené, nespecifické záněty, trichomoniáza, kandidóza570
Meratin combi530
PimafucinKandidóza a jiné plísňové infekce500 (6 ks)
Natamycin180
BetadineNespecifická, bakteriální, smíšená kolpitida, kandidóza, trichomoniáza460
PolygynaxNespecifické, plísňové, smíšené formy onemocnění, cervicitida, vulvovaginitida, prevence komplikací před operací a porodem.600
LivarolAkutní a chronická kandidóza500 (5 ks)
Klotrimazol40 (6 ks)
EstriolAtrofická kolpitida1200
NystatinKandidóza120
McMirorBakteriální a plísňové infekce, trichomoniáza, kolpitida smíšené etiologie.800
GinocapsKolpitida ve smíšené formě, kombinace trichomoniázy a kandidózy.280
DepantolBakteriální kolpitida v akutní a chronické formě590
AcylactKomplexní léčba zánětlivých onemocnění k obnovení mikroflóry.185
Bifidumbacterin110

Hexikon

Hlavní složka tohoto léčiva - chlorhexidin biglukonát - má široké spektrum antiseptických a antibakteriálních účinků. Je aktivní nejen proti většině grampozitivních a gramnegativních bakterií, ale také proti původcům syfilisu, kapavky, trichomoniázy.

Posledně jmenované vlastnosti se používají k prevenci pohlavně přenosných chorob. Lék je také předepsán před porodem, aby se zabránilo komplikacím, stejně jako v jakékoli fázi těhotenství a laktace.

Pro účely léčby se čípky používají dvakrát denně po dobu 7-10 dnů (je možné prodloužit kurz až na 3 týdny). Pro děti existuje speciální forma této drogy - Geksikon D..

Aktivní sloučenina není kompatibilní s mýdly, saponiny, laurylsulfátem a sodnou solí karboxymethylcelulózy, které mohou být přítomny v detergentech a hygienických výrobcích. Proto musí být před podáním léku důkladně omyty..

Terzhinan

Léčivo Terzhinan je vaginální tableta, která se podává stejným způsobem jako čípky. Pro lepší rozpuštění (a také suchost v pochvě) se doporučuje je před zavedením navlhčit vodou.

Tento komplexní lék obsahuje 2 antifungální látky - ternidazol (ovlivňuje také anaerobní bakterie, gardnerella, Trichomonas) a nystatin, stejně jako antibiotikum neomycin sulfát a hormonální složku prednisolon, který má účinný protizánětlivý a desenzibilizující účinek.

Lék se vstřikuje do pochvy jednou denně, doba léčby je v průměru 10 dní, u plísňové infekce se může prodloužit až na 20 dní. Během těhotenství je předepsáno od II. Trimestru. Lék se používá v předoperačním období, aby se zabránilo infekčním komplikacím.

Pimafucin a natamycin

Čípky pro kolpitidu u žen Pimafucin a Natamycin obsahují stejnou účinnou látku - natamycin, který má antifungální účinek.

Váže na sebe steroly - organické látky, které tvoří buněčné membrány mikroorganismů, v důsledku čehož je narušena jejich celistvost a odumírají. Čípky se používají v dávce 1krát za noc, doba trvání kurzu je 3-6 dní. Mohou být použity během těhotenství a kojení i během dětství. Přestaňte užívat během menstruace.

Výhodou této skupiny léků je, že mají několik lékových forem. Krém vám umožňuje léčit plísňové infekce vnějších pohlavních orgánů a perianální oblasti. Tablety se užívají orálně ústy jako systémové činidlo a pro kandidální léze gastrointestinálního traktu.

Betadine a Vocadine

Hlavní aktivní složkou těchto dvou látek je povidon-jod, širokospektré antiseptikum, které potlačuje životně důležitou aktivitu virů, hub, prvoků a bakterií. Při interakci s bílkovinami se tvoří jodaminové komplexy, což vede k jejich smrti.

Lék se používá podle schématu 1 čípku v noci po dobu 7-14 dnů (v některých případech a více). Nástup menstruace není důvodem k ukončení léčby. U pacientů s onemocněním štítné žlázy se dlouhodobé užívání nedoporučuje, protože jód se může hromadit v těle..

Lék je také kontraindikován u dětí mladších 8 let; měl by být používán s opatrností během těhotenství a kojení. Je třeba mít na paměti, že není kompatibilní s jinými antiseptickými látkami..

Polygynax

Vaginální tobolky Polygynax je kombinovaný přípravek, který zahrnuje:

 • antibiotikum neomycin sulfát, aktivní proti mnoha grampozitivním a gramnegativním mikroorganismům, včetně mikroorganismů rezistentních na penicilin, streptomycin, chloramfenikol, tetracyklin;
 • antibakteriální látka polypeptidové struktury Polymyxin B sulfát, který způsobuje blokování propustnosti buněčné stěny bakterií (aktivní proti gramnegativním bakteriím - E. coli a Pseudomonas aeruginosa, enterobakteriím, Klebsiella, Salmonella, Shigella);
 • protiplísňová složka - nystatin.

Klinické studie prokázaly, že inhibuje vitální funkce více než 163 bakteriálních kmenů. Vzhledem k širokému spektru aktivit jej lze před získáním laboratorních údajů předepsat..

Účinnost pro nespecifickou kolpitidu je 95-100%, pro kandidózu - 75-88%, pro smíšené formy onemocnění - 88-92%. Kromě toho má lék protizánětlivý účinek přímým působením na cytokiny a má také imunokorektivní účinek..

Čípek se podává před spaním (jednou). Průběh aplikace je: 6 dní pro profylaxi a 12 dnů pro léčbu. Lék je kontraindikován v prvním trimestru těhotenství a během kojení. Po zbytek období těhotenství je nutné posoudit možné poškození plodu.

Livarol a klotrimazol

Hlavní složkou čípků Livarol a vaginálních tablet klotrimazolu je klotrimazol, který patří k antifungálním látkám. Kromě aktivity proti kvasinkovým houbám inhibuje vitální aktivitu stafylokoků a streptokoků.

Lék se podává jednou denně po dobu 3-5 dnů, v případě chronického průběhu onemocnění - po dobu 10 dnů. Kontraindikace jsou stejné jako u předchozí nápravy. Čípky se nepoužívají u dětí mladších 12 let..

Oba léky jsou dobře snášeny, snižují edém sliznice a závažnost klinických příznaků. Pokud je kandidóza kombinována s bakteriální infekcí, mohou být zapotřebí systémová antimikrobiální činidla.

Estriol

Čípky Estriol zásadně odlišné akce. Účinná látka se stejným názvem patří k hormonálním látkám. Tento lék je určen k léčbě atrofických změn během menopauzy a postmenopauzy v důsledku nedostatku estrogenu..

Vaginální cesta podání je bezpečnější než orální cesta. Při dlouhodobé léčbě čípky se však zvyšuje riziko hyperplazie endometria. V tomto ohledu se doporučuje přestávky každé 2-3 měsíce..

Čípky se podávají v 1 ks. v noci po dobu 1 měsíce, poté pokračujte v léčbě 1 čípkem dvakrát týdně. V rámci přípravy na plánovanou operaci se terapie provádí denně po dobu 2 týdnů před a po operaci.

Nystatin

Stejně jako Livarol a Clotrimazol se Nystatin používá pro specifickou plísňovou formu onemocnění. Princip účinku je podobný natamycinu. Lék se podává dvakrát denně - ráno a večer, doba léčby je 10-14 dní.

Vaginální čípky pro kolpitidu u žen Nystatin jsou povoleny během těhotenství

Studie ukazují, že houby z kultur Candida spp. jsou citliví na toto činidlo v téměř 100% případů, ale jeho koncentrace by měla být dostatečně vysoká.

Tento lék je jedním z nejvíce studovaných mezi antimykotiky, byl syntetizován v 50. letech. XX století V mnoha případech je kandidóza urogenitálního systému kombinována s plísňovou infekcí gastrointestinálního traktu, takže lékař může předepsat současné podání orální formy léčiva.

Pokud během léčby dojde k menstruaci, lze v léčbě pokračovat. Studie o možnosti pronikání účinné látky do mateřského mléka nebyly provedeny, proto se doporučuje přerušit kojení během užívání tohoto léku.

McMiror

Čípky z kolpitidy u žen McMiror také obsahují nystatin a druhou složkou je nifuratel, který je účinný proti bakteriím, houbám a prvokům. Klinické studie ukazují, že nifuratel významně zvyšuje antifungální vlastnosti nystatinu.

Čípky se podávají v 1 ks. v noci po dobu 8 dnů. K dispozici je také krémová forma s aplikátorem.

Meratin combi

Aktivní složky tohoto činidla zahrnují několik látek - neomycin (antibiotikum), nystatin (protiplísňový účinek) a prednisolon, syntetický hormon, který účinně snižuje zánět. Pokud jde o složení a účinek, je tento lék analogem Terzhinan. Je také k dispozici ve formě vaginálních tablet s aplikátorem, který je součástí balení pro snadné zavedení.

Způsob podání je následující: 1 čípek v noci. Lék se nepoužívá v prvním trimestru těhotenství, ale není kontraindikován pro kojení.

Ginocaps

Složení těchto vaginálních tobolek obsahuje antifungální složku mikonazol, který se používá hlavně na kandidózu, a také antimikrobiální a prototozoální látku metronidazol, která potlačuje vitální aktivitu trichomonas, úplavice améby, gardnerelly, lamblie, bakteroidů, klostridií a dalších patogenních mikroorganismů.

Tato kombinace prokázala vysokou účinnost v klinických studiích: při použití čípků došlo u pacientů ke snížení pocitu pálení, otoků, výtoku z genitálního traktu..

Lék je předepsán na 1 čípek v noci po dobu 7-10 dnů. Je třeba mít na paměti, že metronidazol ve formě čípků je aktivně absorbován do celkového krevního řečiště a může mít systémový účinek. Jeho metabolismus probíhá v játrech. V tomto ohledu mohou nastat nežádoucí účinky ve formě nevolnosti, zvracení a dalších projevů..

Lék by neměl být používán v prvním trimestru těhotenství, během laktace a v dětství (do 18 let), při selhání jater, nízké hladině leukocytů v krvi (protože aktivní složka přispívá ke zhoršení tohoto stavu), organickým patologiím mozku a míchy.

Depantol

Čípky Depantol také patří ke komplexním přípravkům. Obsahují chlorhexidin (jako je Hexicon, popsaný výše), stejně jako dexpanthenol, který pomáhá obnovit poškozené tkáně a normalizovat intracelulární metabolismus.

Neovlivňuje však aktivitu prospěšné mikroflóry. Výrazný regenerační proces umožňuje použití tohoto prostředku v pooperačním období, zatímco doba pro obnovení epitelu se snižuje.

Léčebný režim je stejný jako u Hexicon - 1 čípek 2krát denně, průběh léčby je 7-10 dní (v některých případech - až 3 týdny).

Acylact

Hlavní složkou tohoto léčivého přípravku jsou laktobacily, které inhibují růst patogenní mikroflóry v pochvě. Tento lék je předepsán při komplexní léčbě zánětlivých onemocnění urogenitálního systému, obvykle ve druhé fázi, po použití antibakteriálních nebo antifungálních látek.

Čípky se podávají 1-2krát denně, průměrná doba léčby je 5-10 dní (nebo více). Kultury jejich vlastních laktobacilů zabraňují opakovanému relapsu a vzniku nových infekcí. Lék lze použít ve všech fázích těhotenství a během kojení..

Bifidumbacterin

Bifidumbacterin je k dispozici nejen v tradiční orální formě pro orální podávání při onemocněních střev, ale také ve formě vaginálních čípků. Kolonie bifidobakterií soutěží s patogenní mikroflórou o receptory a biologicky aktivní látky, potlačují životně důležitou aktivitu mikrobů (včetně stafylokoků, Proteus, Shigella, Escherichia coli, hub).

To také usnadňuje produkce kyseliny mléčné, kyseliny octové. Normalizace mikroflóry aktivuje metabolické procesy a obranu na místní a systémové úrovni.

Schéma aplikace: 1 čípek 2krát denně po dobu 10 dnů (možná prodloužení trvání léčby).

Seznam čípků pro kolpitidu u těhotných a kojících žen

Léky uvedené výše (kromě hormonálních) lze užívat během těhotenství. Léky obsahující antibakteriální a protiplísňové složky se obvykle předepisují od druhého trimestru. Přípravky na zlepšení mikroflóry lze použít v jakékoli fázi těhotenství.

Jak zvýšit účinek léčby? Rada lékaře

Abyste dosáhli co nejlepšího účinku při léčbě této nemoci, musíte dodržovat následující doporučení:

 • nejprve byste měli podstoupit vyšetření u gynekologa, abyste zjistili typ patogenních mikroorganismů a jejich citlivost na antibiotika, protože na tom závisí taktika léčby;
 • v některých případech bude nutné identifikovat provokující faktory (onemocnění endokrinního systému, onkologie, iracionální příjem antibiotik, užívání hormonální antikoncepce a další), bez jejichž eliminace není možné úplné vyléčení;
 • k dosažení požadovaného výsledku může lékař předepsat systémové léky, protože dlouhodobá lokální léčba často vede k rozvoji rezistence mikroorganismů (to platí zejména pro kvasinky);
 • také by měla být provedena společná léčba sexuálního partnera, protože pokud má infekci, onemocnění se po sexuálním kontaktu opakuje;
 • aby se vyloučilo vytváření příznivých podmínek pro vývoj patogenních bakterií a hub, je nutné dodržovat intimní hygienu a dodržovat dietu předepsanou lékařem (například je nutné se vyvarovat potravin s vysokým obsahem uhlohydrátů a cukrů pro plísňové choroby, kořeněných potravin, které dráždí sliznice, protože porušení mikroflóry ve střevě přímo ovlivňuje na biocenózu pochvy).

Svíčky na kolpitidu mají všestranný účinek na vaginální sliznici, v závislosti na přítomnosti antibakteriálních, antifungálních, antiprotozoálních, protizánětlivých složek.

K výběru nejúčinnějšího léku je nutná předběžná diagnostika. Pokud je onemocnění způsobeno pohlavně přenosnými infekcemi, je užívání drog nezbytné nejen u nemocných žen, ale také u jejich sexuálních partnerů.

Hodnocení fytoestrogenů: výběr toho nejlepšíhoPokud nejste připraveni zahájit hormonální terapii nebo vám to lékař nedoporučuje, podívejte se na fytoestrogeny.