Odstranění nitroděložního tělíska

Nitroděložní tělísko (IUD) je populární a spolehlivá metoda antikoncepce. Má však životnost, po které musí být odstraněn. V některých případech musí být spirála odstraněna předčasně, například s rozvojem nemocí, bolestí, nepohodlí a silného krvácení. Odstranění nitroděložního tělíska nelze provést samostatně - může to vést ke snížení krevního tlaku, poruchám srdečního rytmu a mdlobám. Proceduru by proto měl provádět pouze lékař..

Můžete se domluvit na rychlém, bezpečném a bezbolestném odstranění spirály u gynekologa naší kliniky. Pomůžeme vám s plánovanou i časnou extrakcí nitroděložního tělíska.

Indikace pro odstranění spirály

Hlavní indikací pro odstranění nitroděložního tělíska je vypršení jeho životnosti. Doba používání nitroděložního tělíska závisí na výrobci a materiálu, ze kterého je zařízení vyrobeno. Při instalaci spirály dá lékař pacientovi poznámku s uvedením času jejího odstranění nebo výměny. Průměrná životnost tohoto zařízení je 3–7 let. Není možné překročit dobu stanovenou lékařem, protože to může vést k zarůstání spirály do endometria, neplodnosti a rozvoji zánětlivých procesů.

Odkaz! S plánovanou extrakcí spirály ji můžete okamžitě vyměnit.

V některých případech však musí být nitroděložní tělísko odstraněno před plánovaným časem. To je nutné provést v následujících případech:

 • V menopauze (jeden rok po poslední menstruaci).
 • Bolest a krvácení mimo období menstruace.
 • Akutní infekční gynekologická onemocnění - endometritida (zánět vnitřní sliznice dělohy) a adnexitida (zánět přídavků).
 • Plánování těhotenství - po odstranění cívky se obnoví schopnost oplodnění během jednoho menstruačního cyklu.
 • Posunutí nebo ztráta spirály - pokud se nitroděložní tělísko pohnulo, nelze jej vrátit do správné polohy, protože když je vodič odstraněn, narovná se, a pokud jím pohybujete, pravděpodobně to způsobí bolest, proto je nutné jej vyjmout ven.
 • Zarostlá spirála do stěny dělohy.

Odkaz! IUD může způsobit vzestupnou infekci vnitřních pohlavních orgánů. Cervix je obvykle uzavřen, takže patogeny patologií nemohou vstoupit do dělohy z pochvy. Protože však antény spirály zůstávají vně děložního čípku, usnadňuje to mikroorganismům práci. Pokud je nitroděložní tělísko nainstalováno v souladu se všemi pravidly, nedojde k infekci. Pokud však lékař před zavedením spirály dezinfikoval vagínu nebo neprovedl postup bezprostředně po zánětlivém procesu pacienta, může to způsobit rozvoj patologií.

IUD je také odstraněno před plánovaným časem s rozvojem vedlejších účinků a komplikací. Tělo si na spirálu obvykle zvykne do jednoho roku. Během tohoto období může dojít k bolesti během menstruace, prodloužení trvání menstruace nebo množství výtoku. Pokud se po roce obraz nezmění, je nutné vyšetřit lékařem. Bez ohledu na dobu omezení instalace spirály je také nutné konzultovat gynekologa s příliš silným krvácením během menstruace nebo rostoucí bolesti. Mohou způsobit předčasné odstranění nitroděložního tělíska.

Odkaz! Přítomnost nitroděložního tělíska nevylučuje těhotenství. Pokud to žena chce uložit, měl by v tomto případě lékař rozhodnout o odstranění nitroděložního tělíska. Spirála nezpůsobí poškození vývoje plodu, ale pokud je odstraněna, existuje riziko vzniku silných kontrakcí dělohy a spontánního potratu.

Příprava na odstranění nitroděložního tělíska

Před zákrokem musíte podstoupit následující testy:

 • Bakteriologické vyšetření nátěru - je nutné identifikovat zánět, u kterého lze zákrok provést, lékař však bude obzvláště opatrný.
 • Ultrazvuk pánevních orgánů.

Když spirála vyroste do stěny dělohy, je také nutné:

 • Obecný / biochemický krevní test.
 • Krevní testy na hepatitidu, syfilis, HIV.

Odstranění nitroděložního tělíska lze provést v kterýkoli den cyklu. Nejlepší je to však udělat v posledních dnech (3–5) menstruace, kdy se cervikální kanál přirozeně rozšiřuje. To usnadňuje postup.

Odkaz! Pokud je spirála příčinou vývoje infekčních onemocnění ve vnitřních pohlavních orgánech, odstranění se provádí v kterýkoli den cyklu bez čekání na menstruaci.

Odstranění nitroděložního tělíska

Postup odstranění cívky je bezbolestný. Pokud jsou antény nitroděložního tělíska na místě, anestézie se neprovádí. Lékař spirálu odstraní zatažením.

Postup se provádí následovně:

 1. Pacientka leží na gynekologickém křesle.
 2. Lékař zkoumá vagínu pomocí zrcadel.
 3. Pod kontrolou zrcadel uchopí gynekolog spirálové antény pinzetou nebo pinzetou a zatáhne za ně.
 4. Po odstranění spirály lékař dezinfikuje vagínu.

Odkaz! Spirálu lze bez problémů odstranit. Spolu s ním vytéká malé množství krve (tekuté nebo sraženiny).

Pokud antény spirály nejsou zachovány nebo rostly do endometria nebo myometria (svalová stěna dělohy), provádí se odstranění pomocí endoskopického zařízení, hysteroskopu v lokální anestézii. Tento postup se také provádí s komplikovaným odstraněním nitroděložního tělíska se zachovanými anténami. Extrakce je považována za komplikovanou, pokud spirála nevytahuje při natahování nití nebo pacient pociťuje výrazné bolesti při tažení.

Odkaz! Po odstranění vrozené spirály se také provádí škrábání endometria.

Rehabilitační období

V průměru rehabilitační období trvá asi 2 týdny. Pokud je cívka ze zdravotních důvodů odstraněna před plánovaným časem, může se zvětšit. Několik dní po zákroku dojde k vaginálnímu výtoku, který by se během tohoto období měl rozjasnit a získat serózně slizniční charakter.

Během období zotavení nemůžete:

 • Mějte sex týden.
 • Zvedejte závaží po dobu 1–2 týdnů.

Po dobu 2-3 měsíců po odstranění nitroděložního tělíska je třeba se zdržet horkých koupelí a koupelí.

Po odstranění spirály, zvláště brzy, může dojít ke zpoždění menstruace. Zpoždění by však nemělo překročit 2 týdny. Delší zpoždění může být způsobeno:

 • Věk pacienta.
 • Dlouhá doba používání spirály.

Odkaz! Během prvního období ode dne procedury byste neměli používat tampony.

Obvykle je menstruační krvácení po odstranění nitroděložního tělíska spíše vzácné, protože tělo se přizpůsobuje „životu bez spirály“. Cyklus „před spirály“ je obnoven do 3 měsíců. Pokud po odstranění nitroděložního tělíska zaznamenáte silné menstruační krvácení, navštivte svého lékaře. Mohou být způsobeny nepatologickými hormonálními změnami: spirála ovlivňuje práci vaječníků a zrání vajíček, po jejím odstranění je tělo obnoveno. Silné menstruační krvácení však může také naznačovat:

 • o poškození endometria,
 • vývoj zánětlivých procesů,
 • ztenčení endometria,
 • somatické nemoci,
 • stres.

Při zpoždění delším než 2 týdny musíte konzultovat lékaře. V případě normálního zotavení po extrakci nitroděložního tělíska by měl být gynekolog navštíven jeden měsíc po zákroku.

Možné komplikace

Ve většině případů po odstranění spirály nedochází k žádným komplikacím. Pokud by však byl odstraněn kvůli abnormalitám, může dojít ke krvácení nebo bolesti..

Po odstranění spirály Mirena, která obsahuje hormony, lze po několika měsících pozorovat nadměrný růst endometria. IUD inhibuje aktivitu těchto procesů, proto, pokud jsou přítomny, nevyvíjejí se. Pokud však dojde k porušení, mohou se objevit po extrakci. Proto během tohoto období musí být pacienti, kteří užívali Mirenu, sledováni lékařem..

Je bolestivé odstranit cívku a kdy je lepší odstranit nitroděložní tělísko

Aktualizace Gulnara Cleveland Aktualizováno 15. ledna 2019 Otázky a odpovědi 5 komentářů

Ženy, které se rozhodnou pro zavedení nitroděložního tělíska, stále pociťují úzkost, když přijde čas na jeho odstranění. Současně bolestivé pocity nejsou rozšířeným jevem; v rukou profesionálního gynekologa není odstranění nitroděložního tělíska bolestivé a prochází dostatečně rychle. Jsou však možné zvláštní případy.

Není snadné rozhodnout o jakékoli manipulaci spojené s vnitřními pohlavními orgány žen. Nitroděložní tělísko (IUD) je však běžnou formou antikoncepce, zejména u žen po porodu. Tato metoda je populární kvůli své vysoké spolehlivosti, snadnému použití a možnosti dlouhodobého použití..

Kdy je nejlepší spirálu odstranit

Primárním faktorem, ze kterého musí být cívka odstraněna, je, když se blíží konec doby platnosti. Intrauterinní zařízení jsou několika typů:

 • V závislosti na tvaru: ve tvaru T, deštník, prsten atd.;
 • Složení: měď obsahující, stříbro obsahující, zlato obsahující, hormonální;
 • Životnost.

To je obzvláště důležité - je nutné přísně dodržovat dobu nošení antikoncepce. V průměru může nitroděložní tělísko vydržet 3 až 10–15 let.

Datum vypršení platnosti nitroděložního tělíska, v závislosti na jeho typu:

 • S obsahem mědi - 3-5 let;
 • S obsahem stříbra - 5-7 let;
 • S obsahem zlata - 5-15 let;
 • S hormony - 5-7 let.

Indikace pro předčasný výběr

Existuje řada důvodů, proč musíte spirálu vytáhnout před datem vypršení platnosti..

 • Dojde-li k menopauze u ženy, která trvá alespoň rok, je nutné spirálu vytáhnout jako zbytečnou;
 • Nekonzistence velikosti nitroděložního tělíska s konkrétní ženou;
 • S tvorbou fibroidů a dalších patologických procesů v děložním čípku a děloze;
 • Vymístění nebo částečné prolaps IUD (vyloučení);
 • Potřeba sondování dělohy (diagnostický postup);
 • Pokud je to žádoucí, změňte metodu antikoncepce na jiný typ;
 • Pokud máte infekce pohlavních orgánů nebo potřebujete léčbu, která není kompatibilní s přítomností nitroděložního tělíska.

Pokud se žena rozhodne otěhotnět, není nutné předčasné vytěžování cívky před plánovaným počátkem, protože antikoncepce je tímto způsobem zcela reverzibilní. Hnojení vajíčka je možné do jednoho měsíce po vyjmutí.

Pravděpodobnost početí při použití cívky je nízká, ale přetrvává a mimoděložní těhotenství se vyskytuje častěji než obvykle. Pokud žena otěhotní, je nutné tuto antikoncepci z těla odstranit.

V případě nežádoucích účinků nebo individuální nesnášenlivosti je odstranění IUD nepochybné. Mezi alarmující příznaky patří:

 • intermenstruační krvácení nebo hnisavý výtok;
 • změna povahy menstruace k horšímu, trvající déle než 3-4 měsíce (bolest, trvání, hojnost);
 • pocit mechanického nepohodlí - tření, brnění;
 • ztráta kontroly nad anténami spirály (žena by měla pravidelně tápat anténami v pochvě, aby se ujistila, že je spirála na svém místě);
 • pocit vláken z nitroděložního tělíska během pohlavního styku;
 • absence menstruačního krvácení - amenorea;
 • acyklita menstruačního cyklu.

Se správným nitroděložním zavedením antikoncepce má malý vliv na menstruaci. Pokud se doba trvání zvýšila (3-4 měsíce po instalaci, protože si tělo nejprve zvykne) nebo se objeví nadměrná bolestivost menstruace, je nutné ji vyšetřit, možná se to stane indikací k odstranění spirály, protože v tomto případě poškození překročí účinnost.

Všechny tyto příznaky jsou důvodem mimořádné návštěvy gynekologa.

Absolutní kontraindikací je vlastní odstranění nitroděložního tělíska. To může provést pouze odborník při dodržení všech požadavků na sterilitu. Jinak mohou být následky nepředvídatelné, neměli byste riskovat své zdraví.

Jaké je riziko používání spirály delší než předepsanou dobu

Pohodlí této metody prevence nežádoucího těhotenství vám umožňuje na tento problém zapomenout několik let. Během této doby si žena zvykne a může zapomenout na včasné odstranění nitroděložního tělíska. Prošlá spirála, která je v dutině vnitřních pohlavních orgánů, může vést k následujícím nepříjemným jevům:

 • zarůstání do tkáně;
 • zánětlivé procesy v reprodukčním systému;
 • infekční onemocnění pánevních orgánů;
 • syndrom chronické pánevní bolesti;
 • neplodnost.

Jak odstranit spirálu u žen

Odstranění nitroděložního tělíska zahrnuje několik fází.

Přípravné činnosti

Týden před navrhovaným postupem, pokud nechcete otěhotnět, se doporučuje vyloučit nechráněný sex. Je to způsobeno zachováním aktivity spermií po několik dní a možností ovulace bezprostředně po vysazení antikoncepce. Může tedy dojít k efektivnímu setkání spermatu a vajíčka..

Pro menstruaci se doporučuje vyjmout nitroděložní tělísko. Tato okolnost usnadní a zmírní postup. Optimální bude 3-4 dny po nástupu menstruace, kdy výtok již není hojný. Tento stav však není nutný, můžete nitroděložní tělísko odstranit v kterýkoli den cyklu, počkat na nástup menstruace s neustálými rušivými příznaky - nemůžete.

Procedura začíná běžným vyšetřením na gynekologickém křesle. Gynekolog zkoumá polohu dělohy, palpuje břišní dutinu jednou rukou, zatímco druhá drží prsty ve vagině. Poté lékař zjistí umístění vláken (antén) nitroděložního tělíska. Posledním okamžikem v přípravné fázi je zavedení dilatátoru ke stabilizaci dělohy a ošetření její dutiny antiseptikem.

Bolí to odstranit spirálu

Všichni majitelé nitroděložní antikoncepce se v předvečer postupu jejího odstranění obávají, zda to bolí. Instalace nitroděložního tělíska je ve srovnání s odstraněním náročnější a časově náročnější proces. Ve většině případů není anestezie nutná, když je nitroděložní tělísko odstraněno..

Tělo každé dámy je samozřejmě individuální a práh bolesti je stejný. Je-li to žádoucí, může žena před manipulací užít mírné analgetikum.

Lokální anestézie ve formě paracervikálního bloku nebo spreje s lidokainem je možná s nízkým prahem bolesti nebo s úzkostí z postupu.

Stává se, že se antény odlomí nebo ztratí v děložní dutině, v takovém případě může postup vyžadovat hysteroskopii (vizuální vyšetření děložní dutiny pomocí optického zařízení) v anestezii.

Důvodem celkové anestézie je nemožnost provedení manipulace s odstraněním přes cervikální kanál v děložním čípku. V takové situaci musíte odstranit spirálu přes břišní dutinu pomocí laparoskopických kleští.

Popis postupu

Žena se zhluboka a pomalu nadechla a lékař pomocí kleští zachytil spirálové nitě, které volně visí z cervikálního kanálu, a opatrně jej odstranil z děložní dutiny. Poté může být nitroděložní systém již dosažitelný ručně. S menstruací bude klouzání lepší a jemným pohybem lze spirálu snadno vyjmout z pochvy.

Celková doba standardního postupu je několik minut, s přihlédnutím k přípravné fázi.

Přijatelné reakce při odstranění cívky a krátce po zákroku jsou svalové křeče, křeče a krvácení (malé krvácení). Všechny tyto příznaky jsou obvykle krátkodobé..

Je-li to žádoucí, lze ve stejný den nainstalovat nové nitroděložní tělísko, pokud nenastanou žádné komplikace.

Je důležité si uvědomit, že neexistuje žádný speciální plán pro odstranění nitroděložního tělíska; spirálu můžete odstranit kdykoli, kdy to žena považuje za nutné.

Obtížné odstranění nitroděložního tělíska

Každý lékařský proces se může pokazit a mohou nastat nepředvídané potíže. Pokud gynekolog zjistí nehybnost spirály, může pomocí ultrazvukového vyšetření určit důvod.

 • Nesprávný směr směru svorek.
 • Umístění nitroděložního tělíska je těsné ke stěně dělohy.
 • Fúze spirály s vnitřními tkáněmi.

Poslední komplikace je nejvážnější. K tomu může dojít v důsledku předčasného vyjmutí nitroděložního tělíska, to znamená jeho použití po skončení životnosti uvedené na obalu výrobku. Odstranit nitroděložní tělísko s takovou komplikací musí být chirurgicky.

Pro zkušeného odborníka nebude těžké tyto potíže překonat. To bude vyžadovat další lékařské nástroje..

Péče po odstranění

Ženské tělo po odstranění IUD nevyžaduje zvláštní péči. Pokud lékař neuvedl potřebu zvláštní péče, stačí dodržovat obecná hygienická pravidla a doporučení pro zachování intimního zdraví.

Když přestanete používat nitroděložní antikoncepci za účelem plánování početí, bude vhodné užívat vitamínové komplexy.

Kdy potřebujete navštívit lékaře

Pokud se po návratu domů po zákroku objeví určité známky zhoršení zdravotního stavu, je nutné se poradit s gynekologem. Příznaky mohou zahrnovat následující:

 • silné křeče;
 • břišní křeče;
 • bolestivost v pánevní oblasti;
 • horečka;
 • zhoršení celkového stavu těla;
 • vaginální špinění.

Vyskytly se po odstranění spirály nějaké změny v cyklu

Odstranění nitroděložního tělíska má ve většině případů malý vliv na menstruační cyklus. Období zotavení může trvat několik týdnů až několika měsíců.

Doba čekání na obnovení měsíčního cyklu závisí na:

 • typ spirály, delší obnova cyklu nastane po použití spirály obsahující hormony;
 • věk ženy;
 • doba nošení nitroděložního tělíska;
 • úroveň vyčerpání vnitřní vrstvy dělohy;
 • přítomnost stresových faktorů;
 • přidružená onemocnění nebo funkční poruchy.

Může se také změnit povaha menstruace:

 • Husté vypouštění. Nejčastěji to může znamenat zánětlivý proces endometria nebo poškození dělohy;
 • Malý výboj. Tento typ období je přirozenější. To je způsobeno dlouhodobým potlačením plného fungování endometria a vaječníků. Obnova je nemožná v jednom cyklu.

Normálně by se po 3-4 menstruačních cyklech měla povaha měsíčního výtoku vrátit na předchozí hodnoty před použitím nitroděložního tělíska. Pokud se tak nestane, je pravděpodobné, že dojde k hormonální nerovnováze. V takovém případě musíte podstoupit vyšetření k obnovení reprodukčního zdraví..

Neměli byste se bát okamžiku, kdy je nitroděložní tělísko odstraněno, je mnohem nebezpečnější to přehánět s nosením cizího tělesa v sobě. Po uplynutí doby použitelnosti je nitroděložní tělísko zdraví škodlivé a komplikuje proces jeho odstranění. Oblast ženských pohlavních orgánů je choulostivý mechanismus, který nelze zanedbávat. Pokud nošení spirály způsobuje nepohodlí, neměli byste čekat na konec její životnosti, ale jít na schůzku s lékařem ke konzultaci.

Jak je odstranění nitroděložního tělíska

V některých situacích se odstranění nitroděložní antikoncepce provádí před plánovaným časem, aby se zabránilo patologickým komplikacím a vedlejším účinkům.

Extrakce nitroděložního tělíska se provádí v následujících případech:

 • Konec doporučené doby používání nitroděložního tělíska (nitroděložní tělíska lze používat po dobu 5-10 let);
 • Přítomnost nekontrolovaného krvácení z děložní dutiny, která je způsobena zavedením nitroděložního tělíska;
 • Těhotenství, ke kterému došlo na pozadí nainstalovaného nitroděložního tělíska;
 • Změny růstové aktivity benigního nádorového novotvaru v děložní dutině po zavedení nitroděložního tělíska (fibroidy, fibroidy);
 • Identifikace maligních nádorových procesů v pánevních orgánech;
 • Vyloučení nitroděložního tělíska - posunutí nitroděložní antikoncepce vzhledem k její správné počáteční poloze;
 • Vzestup vzestupného infekčního procesu (kapavka);
 • Přítomnost akutních zánětlivých patologií pánevních orgánů.

Příprava na odstranění nitroděložního tělíska

Před zahájením procedury pro odstranění nitroděložní antikoncepce by se měla pacientka poradit s gynekologem. Lékař provede důkladné gynekologické vyšetření, které posoudí polohu nitroděložního tělíska, délku antén a typ nitroděložní antikoncepce. Lékař navíc provede ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, které vyhodnotí povahu a lokalizaci možných patologických procesů a také provede nátěr na mikroflóru z vaginální dutiny a cervikálního kanálu..

Odstranění nitroděložního tělíska - vyjmutí nitroděložního tělíska z děložní dutiny po uplynutí doby jeho použití.

Pokud je odstranění nitroděložního tělíska prováděno instrumentální metodou, je třeba nejprve provést klinické a biochemické vyšetření krve a darovat krev na hepatitidu, HIV, RW. V závislosti na lékařských indikacích, individuálních charakteristikách a zdravotním stavu pacienta lze provést další instrumentální a laboratorní vyšetřovací metody (kolposkopie, testy moči, bakteriologická kultivace z pochvy)..

V přítomnosti aktivních zánětlivých procesů je pacientovi kromě standardního diagnostického algoritmu předepsána antibakteriální a protizánětlivá léčba.

Metody a metody odstraňování nitroděložního tělíska

Extrakce nitroděložního tělíska se nejčastěji provádí ambulantně uprostřed menstruačního cyklu. Postup standardního odstranění nitroděložního tělíska nevyžaduje anestezii. Odstranění nitroděložního tělíska se provádí tažením kleštěmi (speciální chirurgický nástroj) nebo pinzetou na antény, které by normálně měly viset z cervikálního kanálu. Tato metoda odstranění nitroděložního tělíska je nejjednodušší, nejbezpečnější a nejlevnější.

Pokud chybí úponky nitroděložního tělíska, lze nitroděložní antikoncepci odstranit instrumentálně během hysteroskopie nebo pomocí extraktoru. Instrumentální odstranění IUD se provádí v lokální nebo intravenózní anestézii. Po mechanické expanzi cervikálního kanálu se do děložní dutiny vloží hysteroskop. Pokud nitroděložní tělísko leží volně v děložní dutině, uchopí se pomocí speciálních kleští a poté se vytáhne. V závažných případech může být instrumentální metoda odstranění IUD doprovázena poškozením stěn kanálu, dělohy a krvácením. Pokud byla důvodem pro odstranění nitroděložní antikoncepce přítomnost zánětlivých, infekčních nebo nádorových procesů děložní dutiny, po odstranění nitroděložního tělíska se z ní odeberou šmouhy ve formě otisků pro další histologické vyšetření.

Během předběžného gynekologického vyšetření může lékař často identifikovat nitroděložní tělísko, které vyrostlo do stěn dělohy. V tomto případě je odstranění nitroděložní antikoncepce prováděno seškrábnutím děložní dutiny a následnou histologickou diagnostikou výsledného biomateriálu. Pokud se část nitroděložního tělíska nachází v blízkosti velkých cév, močovodu a močového měchýře nebo rostla do břišní dutiny, spirála se odstraní pomocí laparotomie nebo laparoskopie.

V každém případě by odstranění nitroděložního tělíska mělo provádět pouze kvalifikovaný gynekolog. Je kontraindikováno, abyste si nitroděložní tělísko odstranili sami doma. Takové akce mohou způsobit mechanické poškození sliznic pohlavních orgánů a jejich infekci. Při odstraňování nitroděložního tělíska může lékař zjistit možné důsledky použití spirály a v případě potřeby vyvinout individuální terapeutický účinek.

Období zotavení po odstranění nitroděložního tělíska

Po dobu 5-6 dnů po odstranění nitroděložního tělíska by se žena měla zdržet intimity, používání vaginálních tamponů a čípků (čípků). Rovněž se nedoporučuje sprchovat, navštívit saunu a koupel, věnovat se těžké fyzické aktivitě a sportu, užívat si horkou koupel a léky, které obsahují kyselinu acetylsalicylovou. U některých žen může po odstranění nitroděložního tělíska dojít k tažení, bolestivé bolesti v dolní části břicha a také k drobnému krvácení nebo špinění. Vzhled takových patologických stavů je považován za normu. Nepotřebují léčbu, protože by měly za několik dní samy zmizet. Další menstruace může začít s mírným zpožděním, což je také považováno za normální. Pokud bylo zavedeno hormonální nitroděložní tělísko, obnovení menstruačního cyklu může trvat o něco déle..

Po odstranění nitroděložní antikoncepce u 30% pacientů dochází k těhotenství během prvního měsíce, u 60% - během prvních tří měsíců. Do 1 roku po odstranění nitroděložního tělíska dojde k těhotenství u 90–95% žen, pokud v tuto chvíli neužívají jinou antikoncepci.

Video: Intrauterinní zařízení (IUD). Indikace a kontraindikace. Výhody a poškození nitroděložního tělíska

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

Odstranění nitroděložního tělíska

Použití nitroděložního tělíska jako antikoncepčního prostředku má určité výhody. I přes účinnost ochrany před nechtěným těhotenstvím, hospodárnost a dlouhodobé používání je odstranění cívky v určitém časovém období považováno za nezbytný postup..

Kdy odstranit spirálu

Životnost nitroděložní antikoncepce se pohybuje od 3 do 15 let. Doba používání spirály závisí na typu zařízení a základním materiálu:

 • měděné nitroděložní tělíska - od 3 do 5 let;
 • výrobky na bázi stříbra, které uvolňují hormony - od 5 do 7 let;
 • antikoncepce používající zlato - od 10 do 15 let.

Existují následující indikace pro odstranění spirály:

 • konec období provozu;
 • plánování těhotenství;
 • výběr jiné metody antikoncepce;
 • přemístění nebo vyloučení (ztráta) produktu;
 • nástup početí;
 • vstup do menopauzy;
 • gynekologické stavy, včetně zánětu, otoku, bolesti nebo krvácení.

Jak odstranit spirálu z dělohy

Odstranění nitroděložního tělíska se nazývá drobná lékařská manipulace. Je zakázáno sami si vyjímat zařízení z důvodu rizika narušení integrity děložní sliznice, infekce a výskytu zánětlivého procesu. Pokud je spirála nesprávně odstraněna, úponky jsou někdy prasklé, produkt je v cervikálním kanálu, což je doprovázeno intenzivní bolestí.

Příprava na odstranění spirály

Odstranění nitroděložního tělíska se obvykle provádí ambulantně. Postup vyžaduje dodržování aseptických a antiseptických pravidel. Před odstraněním produktu provede gynekolog všeobecné vyšetření.

Přípravná fáze pro odstranění zahrnuje následující:

 • obecná analýza moči a krve;
 • nátěr na flóru a onkocytologii;
 • ultrazvukové vyšetření orgánů lokalizovaných v malé pánvi;
 • kolposkopie.

Odstranění spirály z dělohy

Odstranění antikoncepce se provádí po vyšetření pochvy a děložního čípku. Pro postup je nutné použít gynekologická zrcadla, pomocí kterých je vystavena vaginální část děložního čípku. Aby se zabránilo pronikání patogenní flóry a zánětu, je sliznice ošetřena jakýmkoli antiseptikem.

K odstranění spirály uchopí lékař antény, které jsou ovládacími vlákny produktu, pinzetou nebo kleštěmi. Pomocí lékařského nástroje gynekolog pomalu vytahuje antikoncepci z děložní dutiny.

Neexistuje žádný časový limit pro odstranění produktu. Doporučuje se však zařízení vyjmout během menstruace, protože vnější osy děložního čípku jsou pootevřené. Díky tomu je postup pro odstranění antikoncepce jednodušší a bezbolestný. První a poslední den menstruace se považuje za příznivé období pro manipulaci kvůli nedostatku intenzivního výtoku.

Jak odstranit spirálu, pokud antény nejsou viditelné

Někdy se vlákna nebo úponky odlomí během odstraňování nitroděložního tělíska. V takovém případě je produkt odstraněn speciálním hákem. Pokud nelze antény zobrazit, doporučuje se provést postup pomocí ultrazvukového zařízení. Odstranění spirály bez antén může trvat déle.

Může spirála dorůst do dělohy

Růst nitroděložního tělíska do stěny dělohy je někdy pozorován, když chybí přiměřená doba pro odstranění antikoncepce. Tato komplikace brání obvyklému odebrání zařízení v ambulantním prostředí..

Odstranění spirály u žen se provádí po hospitalizaci v gynekologické nemocnici. Manipulace se provádí v celkové anestezii škrábáním pod kontrolou hysteroskopu.

Někdy není možné odstranit antikoncepci cervikálním kanálem, například v případě kontaminace nebo atrézie. Gynekologové používají laparoskopickou techniku ​​k odstranění nitroděložního tělíska přes peritoneální dutinu. Operace se provádí v intravenózní anestezii. V období zotavení jsou předepisována antibiotika a protizánětlivé léky. Je nutné provádět ultrazvukovou diagnostiku.

Bolí to odstranit spirálu

Gynekologové zdůrazňují, že pokud během používání spirály nedošlo k žádným komplikacím a zánětlivým procesům, odstranění se provádí rychle a bez následků. Bolestivé pocity během extrakce spirály se obvykle neobjevují.

Vložení nitroděložního tělíska je považováno za časově náročnější než jeho vyjmutí. Doba trvání procedury ve většině případů nepřesahuje několik minut.

Je známo, že práh bolesti je individuální. Pokud má pacient silný strach z manipulace, lze užít jakýkoli lék proti bolesti. Při poměrně nízkém prahu bolesti je možné použít lokální anestézii (lidokain ve formě spreje).

Možné komplikace

IUD je cizí těleso, které někdy způsobuje komplikace. Odstranění cívky může mít následující důsledky:

 • krvácející;
 • akutní a chronická endometritida;
 • zánět přívěsků dělohy.

Po odstranění spirály může žena pozorovat následující příznaky:

 • křeče v břiše;
 • syndrom bolesti pokrývající malou pánev;
 • mírné špinění.

Bolestivé bolesti, které připomínají menstruaci, nejsou považovány za patologické a nevyžadují lékařskou pomoc. Vzhled výtoku s nepříjemným zápachem, zvýšení teploty, zhoršení pohody jsou důvodem pro vyhledání lékařské pomoci.

Obnova po odstranění spirály

Postup pro odstranění nitroděložního tělíska je jednoduchá manipulace. Při absenci komplikací a chirurgickém zákroku by měl pacient dodržovat několik pravidel:

 • sledovat sexuální odpočinek několik dní;
 • snížit intenzitu fyzické aktivity;
 • dodržovat doporučení týkající se intimní hygieny;
 • vyloučit návštěvy lázní, saun, pláží;
 • přestaňte používat tampony a sprchování.

Dlouhodobé nošení nitroděložního tělíska může vést k vážným následkům. Žena musí po skončení svého života antikoncepci odstranit.

Po odstranění nitroděložního tělíska je někdy zaznamenána změna povahy menstruačního cyklu. Délka období zotavení se liší a může trvat několik měsíců.

Na dobu zotavení mají vliv následující faktory:

 • spirálový typ (hormon);
 • věk ženy;
 • doba užívání antikoncepce;
 • úroveň vyčerpání endometria;
 • doprovodné patologie;
 • psycho-emocionální stav.

Menstruace po odstranění nitroděložního tělíska může být:

 • hojný, což někdy naznačuje zánět;
 • nedostatečné kvůli inhibici funkce vaječníků.

Kolik stojí odstranění spirály v gynekologii

V ceně může být zahrnuto vyšetření u gynekologa i předběžná diagnostika. V Rusku stojí odstranění nitroděložního tělíska od 1 500 do 2 000 ruských rublů.

Závěr

Odstranění spirály musí být včasné. Životnost závisí na typu výrobku a také na individuálních vlastnostech ženy. Pokud se objeví příznaky patologického stavu, nitroděložní tělísko lze odstranit před datem splatnosti.

Odstranění nitroděložního tělíska: algoritmus postupu, rady a doporučení gynekologů

Načasování

Doba užívání těchto antikoncepčních prostředků se může pohybovat v rozmezí 3–15 let.

Ne každý ví, kdy můžete nitroděložní tělísko odebrat.

Termín použití závisí na tom, jaký druh zařízení se používá, a také na materiálu, ze kterého je vyroben:

 1. IUD obsahující měď mohou trvat 3–5 let.
 2. IUD na bázi stříbra, uvolňující hormony - 5-7 let.
 3. Námořnictvo vyrobené ze zlata - 10-15 let.

Nitroděložní tělísko musí být odstraněno, pokud jsou k dispozici následující indikace:

 1. Gynekologické patologie, včetně zánětu, nádorů, krvácení, syndromu bolesti.
 2. Nástup menopauzy.
 3. Počátek početí.
 4. Ztráta (vyloučení) nebo posun spirály.
 5. Přechod na jiný typ antikoncepce.
 6. Plánování těhotenství.
 7. Konec životnosti.

Pokud je pacientovi diagnostikován myom dělohy, který má zanedbatelný objem, instalace spirály s gestagenem není kontraindikována. V případě, že se novotvar začne aktivně zvětšovat na pozadí užívání antikoncepce, nitroděložní tělísko by mělo být odstraněno.

Kontraindikace

Před instalací spirály musí žena podstoupit malé vyšetření a složit testy předepsané lékařem, protože nitroděložní tělísko nevyhovuje všem, kromě toho se někdy po zavedení projevuje individuální nesnášenlivost.

Je nemožné instalovat spirálu v případě onkologických onemocnění pohlavních orgánů, pokud má žena rakovinu děložního čípku, infekce pánve, rakovinu děložního čípku, krvácení z dělohy a různé druhy anémie. Také s deformací dělohy a pokud existují pohlavně přenosné infekce. Je zakázáno používat nitroděložní tělísko pro ženu, pokud po potratu neuplynuly 3 měsíce a pokud v minulosti žena měla mimoděložní těhotenství.

Nedoporučuje se dávat spirálu ženám, které nejsou v těhotenství, kvůli riziku komplikací.

Vyšetření je nezbytné k identifikaci možných problémů a lékař rozhodl, zda je možné spirálu bez poškození těla ženy.

Jaký je proces?

Odstranění nitroděložního tělíska je drobný lékařský zákrok. Je zakázáno odstraňovat antikoncepci samostatně, protože existuje riziko narušení integrity sliznic dělohy, rozvoje procesu zánětu, infekce. Nesprávná extrakce nitroděložního tělíska vede v některých případech k prasknutí antén, pohybu antikoncepčního prostředku do cervikálního kanálu. Takové situace jsou vždy doprovázeny rozvojem syndromu silné bolesti..

Pro odstranění nitroděložního tělíska kód ICD-10 A11.20.015.

Příprava na odstranění děložní spirály

Odstranění nitroděložního tělíska se zpravidla provádí ambulantně. Manipulace by měla být prováděna za aseptických a antiseptických podmínek. Před odstraněním spirály provede gynekolog všeobecné vyšetření pacienta.

V přípravné fázi odstraňování spirály se provádí následující:

 1. Kolposkopie.
 2. Ultrazvukové vyšetření orgánů umístěných v malé pánvi.
 3. Laboratorní vyšetření nátěru na flóru, onkocytologie.
 4. Obecné laboratorní vyšetření vzorků krve a moči.

Pojďme tedy zjistit, jak odstranit nitroděložní tělísko.

Načítání

Odstranění antikoncepce se provádí po vyšetření pochvy a děložního čípku. K provedení postupu budete muset použít gynekologická zrcátka - s jejich pomocí gynekolog odhalí vaginální část děložního čípku. Aby se zabránilo rozvoji zánětu a penetraci patogenů, je sliznice ošetřena jakýmkoli antiseptickým lékem.

Jaké nástroje se používají k odebrání nitroděložního tělíska?

Chcete-li odstranit spirálu, lékař uchopí antény, které jsou ovládacími vlákny produktu, pomocí kleští nebo kleští. Pomocí lékařských nástrojů jej specialista pomalu odstraňuje z děložní dutiny.

Není stanoven časový rámec pro extrakci cívky. Přesto se doporučuje vyjmout zařízení během menstruace, protože během tohoto období se hltan děložního čípku mírně otevírá. To značně usnadňuje postup při vyjímání cívky, čímž je méně bolestivé. Nejpříznivějšími obdobími pro manipulaci jsou první a poslední dny menstruace, protože v této době nedochází k intenzivnímu výtoku.

Je třeba poznamenat, že nová antikoncepce může být podána okamžitě, pokud žena nemá žádné kontraindikace.

Jak je nitroděložní tělísko odstraněno po menopauze, je pro mnohé zajímavé.

Indikace

Čas, kdy je nitroděložní tělísko odstraněno, je určeno jeho doporučenou dobou provozu. Představený antikoncepční přípravek může být několika typů. Zpočátku se liší tvarem, který je reprezentován deštníkem, prstenem nebo podobně jako písmeno T.

Pokud jde o aktivní složky, mohou to být spirály obsahující měď, stříbro, zlato a hormony. Právě u druhého typu jsou učiněna nejpřísnější doporučení ohledně dodržení termínu, kdy je nitroděložní tělísko odstraněno. V průměru může produkt sloužit od 3 do 10 let, v závislosti na jeho složkách:

 1. S mědí - 3-5 let;
 2. Se stříbrem - 5-7 let;
 3. Se zlatem - 5-15 let;
 4. S hormony - 5-7 let.

Odborníci však identifikují řadu důvodů, když vytáhnou spirálu z dělohy, než ztratí své vlastnosti..

Podívejme se podrobněji na možná onemocnění nebo stavy, za kterých může být nutné, aby si žena IUD odstranila předem. Zpočátku to může být, pokud mladá dívka plánuje těhotenství. Protože úroveň antikoncepčního účinku je poměrně vysoká, k oplodnění nedojde s nainstalovanou cívkou. Reprodukční funkce se obnoví jeden měsíc po vyjmutí cívky z dělohy.

Vzhledem k tomu, že stále existuje určité procento pravděpodobnosti početí, pokud máte podezření, že došlo k těhotenství, musí být produkt odstraněn, protože v takových situacích je embryo často připojeno ne v děložní dutině, ale v tubách. Je velmi důležité podstoupit kompletní vyšetření včetně ultrazvukového vyšetření pánevních orgánů.

Pokud je lepší nitroděložní tělísko vyjmout, musíte se poradit se svým lékařem. Například u některých žen může na výrobek dojít k alergickým reakcím. V tomto případě musí být nitroděložní tělísko odstraněno, aby nedošlo ke zhoršení zdravotního stavu..

Je nutné myslet na odstranění spirály za následujících podmínek:

 • U ženy se mezi menstruačním krvácením objeví atypický výtok s příměsí hnisavého exsudátu;
 • Povaha předpisů se změnila k horšímu, staly se vzácnými nebo hojnými, trvají více či méně než standardní doba (za předpokladu, že situace přetrvává několik měsíců);
 • Dívka cítí nepohodlí mechanického typu, v reprodukčních orgánech se objevuje tření a brnění;
 • Pokud se spirála posunula, o čemž svědčí ztráta ženské kontroly nad anténami, která musí být pravidelně kontrolována;
 • V procesu intimity jsou vlákna produktu pociťována;
 • Vyskytuje se amenorea a menstruační nepravidelnosti.

Jak je nitroděložní spirála odstraněna, lékař vám řekne před zákrokem. U žen, které dosáhly věku menopauzy a tento stav již trvá déle než jeden rok, není antikoncepce nutná, protože těhotenství je vyloučeno z důvodu zániku plodnosti.

Vzhledem k tomu, že na farmaceutickém trhu existuje několik velikostí produktů, existuje možnost, že bude v každém klinickém případě vybrán nesprávně a pak bude dívka pociťovat nepohodlí. Spirála je také odstraněna v přítomnosti benigních nebo maligních nádorů v děložním čípku a samotném orgánu, v případě posunutí nebo částečného prolapsu nitroděložního tělíska, pokud je předepsán postup pro zkoumání dělohy.

Je možné, že po nějaké době bude žena chtít změnit typ antikoncepce, musí být také odstraněn lék. Existuje řada sexuálně přenosných infekcí, při nichž je kontraindikováno chránit se spirálou. V případě silné menstruace nebo bolestivých pocitů během regulace, které nezmizí po dobu 3-4 měsíců, je nutné vyšetřit.

Pravděpodobnost růstu

V některých případech antikoncepční prostředek roste do stěny dělohy. K tomu zpravidla dochází, pokud pacientovi chybí přiměřená doba pro vyjmutí cívky. Podobná komplikace vede k tomu, že v ambulanci není možné spirálu odstranit obvyklým způsobem..

V tomto případě je spirála odstraněna po přijetí pacienta na gynekologické oddělení nemocnice. Manipulace s odstraněním se provádí v celkové anestezii pomocí techniky kyretáže. V tomto případě je proces řízen pomocí hysteroskopu. Hysteroskop je zařízení, které se používá k diagnostice a léčbě děložních patologií. Prostřednictvím cervikálního kanálu je zavedeno speciální zařízení k odstranění nádoru nebo k odběru vzorků tkáňových struktur pro následné histologické vyšetření.

V některých případech neexistuje možnost odstranění nitroděložního tělíska cervikálním kanálem, například v případě artézie nebo její infekce. V tomto případě gynekologové používají laparoskopickou techniku ​​k odstranění nitroděložního tělíska přes břišní dutinu. Taková operace se provádí v celkové anestezii. V rehabilitačním období se ženě doporučuje užívat antibiotika, protizánětlivé léky. Povinným vyšetřením je v tomto případě ultrazvuková diagnostika.

Potíže

Vzhledem k tomu, že odstranění nitroděložního tělíska je gynekologickým zákrokem, mohou v průběhu jeho provádění nastat okolnosti, které budou lékaře nutit jednat ne podle plánu. V takovém případě mohou nastat potíže. Chcete-li zjistit, co přesně neumožňuje odstranit produkt, je předepsáno ultrazvukové vyšetření, díky kterému můžete zjistit následující:

 • Byl zvolen správný směr svorek;
 • Došlo k růstu spirály do tkáně orgánu;
 • Jak pevně produkt přilne ke stěně dělohy.

Druhý bod je nejzávažnější. Podobný stav je často zjištěn u žen, které IUD odstranily včas. Pokud je však gynekolog zkušený, vyřeší tento problém, aniž by způsobil poškození reprodukčních orgánů..

Autor: Gulnara Cleveland Aktualizováno 15. ledna 2020 Otázky a odpovědi 4 Komentáře

Ženy, které se rozhodnou pro zavedení nitroděložního tělíska, stále pociťují úzkost, když přijde čas na jeho odstranění. Současně bolestivé pocity nejsou rozšířeným jevem; v rukou profesionálního gynekologa není odstranění nitroděložního tělíska bolestivé a prochází dostatečně rychle. Jsou však možné zvláštní případy.

Není snadné rozhodnout o jakékoli manipulaci spojené s vnitřními pohlavními orgány žen. Nitroděložní tělísko (IUD) je však běžnou formou antikoncepce, zejména u žen po porodu. Tato metoda je populární kvůli své vysoké spolehlivosti, snadnému použití a možnosti dlouhodobého použití..

Bolestivost postupu pro odstranění nitroděložního tělíska

Gynekologové se neunaví zdůrazňovat, že extrakce nitroděložního tělíska, pokud žena během jeho používání neměla zánět a komplikace, probíhá velmi rychle a bez následků. Během manipulace s extrakcí spirály žena zpravidla nepociťuje bolest..

Instalace antikoncepce je považována za složitější a časově náročnější proces ve srovnání s jeho extrakcí. Postup vyjmutí trvá ve většině případů ne více než několik minut.

Není žádným tajemstvím, že prah bolesti každé ženy je jiný. Pokud se pacient velmi bojí manipulace, je povoleno použití jakéhokoli anestetického léku. Pokud je práh bolesti dostatečně nízký, je povoleno použít lokální anestetikum, například sprej "Lidokain".

Možné komplikace po odstranění nitroděložního tělíska

Ve skutečnosti je nitroděložní tělísko pro tělo cizí, což někdy vyvolává různé komplikace. Po odstranění spirály se u ženy mohou objevit následky, jako jsou:

 1. Zánět přívěsků dělohy.
 2. Akutní a chronické formy endometritidy.
 3. Krvácející.

Po odstranění spirály si žena může všimnout následujících příznaků:

 1. Mírné krvácení.
 2. Bolestivost v pánevní oblasti.
 3. Břišní křeče.

Přítomnost bolestivých bolestí, které připomínají menstruační bolesti, se nepovažuje za patologickou situaci; konzultace s gynekologem není nutná. Přímý důvod pro získání lékařské péče je výskyt výtoku, který má nepříjemný zápach, zvýšení teploty a nevolnost..

Zpožděná menstruace

Posun kritických dnů může být 1–2 týdny, někdy menstruace chybí až 1–2 měsíce. Ve všech případech by měl být po 10-12 dnech zpoždění menstruace proveden těhotenský test, protože existuje malá pravděpodobnost početí..

Kromě obvyklého těhotenství je pravděpodobně také mimoděložní, což představuje velkou hrozbu pro zdraví a život ženy.

Situace, kdy po odstranění nitroděložního tělíska po dlouhou dobu neexistuje období, mohou signalizovat vývoj hormonálního narušení nebo zánětlivého onemocnění. Pokud dojde ke zpoždění v důsledku adhezí nebo zánětu přívěsků, je doprovázeno bolestí v břišní dutině. S pronikáním a rozvojem infekcí se může objevit hnisavý výtok z genitálního traktu, pocit svědění, těžké nepohodlí.

Vývoj zánětu po extrakci

Manipulace s načítáním cívky je jednoduchý postup. Pokud nedojde k žádným komplikacím a chirurgickému zákroku, doporučuje se pacientovi dodržovat řadu určitých pravidel:

 1. Vyhněte se sprchování a tamponům.
 2. Vyloučení návštěv na pláži, v sauně, ve vaně.
 3. Dodržování doporučení týkajících se intimní hygieny.
 4. Snížení intenzity fyzické aktivity.
 5. Dodržování sexuálního odpočinku po několik dní.

Při dlouhodobém nošení nitroděložního tělíska se mohou objevit vážné následky. Je důležité, aby žena odstranila antikoncepci, jakmile vyprší její provozní životnost..

Stojí za zmínku, že spirála je schopna způsobit vývoj zánětlivých procesů, nepříjemné pocity, takže byste neměli čekat až do konce své životnosti, pokud existují podobné stížnosti.

Po odstranění nitroděložního tělíska se v některých případech může změnit povaha menstruačního cyklu. Doba zotavení se může lišit a může dosáhnout několika měsíců.

Jak dlouho bude období zotavení trvat, určují takové faktory, jako jsou:

 1. Psycho-emocionální stav pacienta.
 2. Přítomnost souběžných patologií.
 3. Míra ztenčení endometria.
 4. Doba nošení nitroděložního tělíska.
 5. Věk pacienta.
 6. Spirála (jednoduchá nebo obsahující hormony).

Po odstranění spirály může být menstruace:

 1. Nízké kvůli depresivní funkčnosti vaječníků.
 2. Hojné, což v některých případech může naznačovat přítomnost zánětlivého procesu.

Stojí za zmínku, že maximální doba zotavení může trvat 4 cykly.

Náklady na postup

Na některých klinikách zahrnují náklady na manipulaci s odstraněním nitroděložního tělíska gynekologické vyšetření a předběžnou diagnózu. Průměrné náklady na odstranění nitroděložního tělíska na ruských klinikách jsou 1500-2000 rublů.

Kde mohu IUD odstranit? Lékař může také předem konzultovat ženu.

Antikoncepci můžete odstranit téměř každému gynekologovi na veřejné nebo soukromé klinice.

Spirála by proto měla být odstraněna včas, životnost výrobku je určena jeho typem a individuálními vlastnostmi ženského těla. Pokud se objeví patologické příznaky, je indikováno odstranění IUD před koncem jeho životnosti. Na základě doporučení a doporučení gynekologa použití nitroděložního tělíska nezpůsobí ženě žádné obtíže a nezpůsobí žádné komplikace.

Instalace

Před zahájením postupu pro zavedení nitroděložního tělíska musíte provést řadu přípravných opatření: projít testy, které lékař předepíše, podstoupit vyšetření u gynekologa a provést postup.

Zkoušky, které musí být složeny před zahájením řízení:

 • Těhotenské testy;
 • Dodání testů na HIV;
 • Screening na pohlavně přenosné choroby a další gynekologické problémy;
 • Krevní test na hepatitidu C a jiné typy;
 • Lékař musí vyšetřit genitálie: vagina, děloha atd. A poté vybrat nejlepší typ nitroděložního tělíska pro ženu.

Před samotným zákrokem gynekolog změří velikost a hloubku dělohy. Proces instalace nitroděložního tělíska se cítí jako zavedení gynekologického zrcátka během vyšetření. Během procedury nedochází k silné bolesti, ale dochází k nepohodlí. Pokud žena netoleruje sebemenší nepohodlí, může lékař aplikovat léky proti bolesti do oblasti děložního čípku. Instalace cívky trvá 10 minut.

Dicinon je hemostatický lék, který se dlouhodobě používá k zastavení krve, sanitka pro velmi odlišný druh a původ krvácení.Léčivo je prezentováno jak ve formě tablet, tak v injekčním roztoku a etamzilát v něm působí jako aktivní složka..