Menstruace po porodu

Během těhotenství nejsou žádné období. Každá žena to ví. V těle dochází k hormonálním změnám, které přispívají k vývoji a růstu nenarozeného dítěte. Aktivně se produkuje progesteron, těhotenský hormon. Je to on, kdo je zodpovědný za normální chování dítěte..

A teď, po 9 měsících, začíná porod. V ženském těle jsou opět hormonální změny. Jenže tentokrát se příroda postarala o aktivní produkci dalšího hormonu, prolaktinu. Lidově se mu říká „mléčný hormon“, protože je to prolaktin, který stimuluje produkci mléka. Tento hormon současně potlačuje produkci hormonů ve vaječníku. V důsledku toho nemůže vejce dozrát, což znamená, že z vaječníku není nic, co by opustilo (žádná ovulace). Výsledkem je, že menstruace znovu nepřichází. A tento stav bude trvat tak dlouho, dokud progesteron „pracuje“ aktivně, to znamená, že se produkuje mléko. Kojení pokračuje, dokud žena kojí dítě..

Jak je v ideálním případě vše harmonické. Před několika lety se to přesně stalo každé ženě. Naše babičky a prababičky klidně kojily své děti do tří let a úplně zapomněly na otravnou menstruaci. Dnes existuje několik norem. Nástup menstruace po porodu je ten případ, který má několik možností, z nichž každá je „normální“.

Kdy začíná vaše menstruace po porodu??

Na základě výše uvedeného lze snadno uhodnout, že nástup menstruace po porodu závisí na kojení. K aktivní produkci prolaktinu musí žena kojit své dítě kdykoli během dne nebo v noci (na vyžádání). Čím častěji, tím lépe. Pouze v tomto případě menstruace nepřijde. Jakmile však laktace klesá, produkce prolaktinu klesá, což znamená, že se menstruace znovu obnoví..

A teď o normách a podmínkách. V poslední době, jak již bylo zmíněno, existuje mnoho „běžných“ termínů. Je to proto, že tělo každé ženy je individuální a kromě toho moderní „technologie“ (hormonální léky na antikoncepci, podávání léků) někdy porušují to, co si matka příroda vymyslela a zavedla.

Časný a pozdní nástup menstruace

Brzy je nástup menstruace 6-7 týdnů po porodu. Není to však patologie. S největší pravděpodobností se menstruace obnoví tak brzy u žen, které z nějakého důvodu odmítly kojit. Nebo smíšené krmení. V druhém případě se první menstruace objeví 2-3 měsíce po porodu..

Mnoho žen věří, že poporodní výtok je menstruace. Toto stanovisko je však mylné. Krvavý výtok z dělohy po porodu se nazývá lochie. Objevují se kvůli tomu, že když se placenta oddělí od stěn dělohy, vytvoří se na stejných stěnách rána, která krvácí několik týdnů po porodu. V počátcích lochie jsou jasně červené, poměrně hojné a mohou mít sraženiny, pak zhnědnou a jsou méně hojné a do konce 6. týdne úplně zmizí.

Někdy se menstruace neobjevuje celý rok nebo déle. Pokud je zároveň dítě plně kojeno, není důvod k obavám.

Povaha menstruace po porodu

Předpokládá se, že menstruační cyklus se plně zotaví po prvních 2-3 menstruacích a stane se pravidelným. Pokud se tak nestane, kontaktujte svého gynekologa. Příčinou nepravidelné poporodní menstruace mohou být zánětlivé procesy vnitřních pohlavních orgánů, endometrióza, nádory dělohy a vaječníků a mnoho dalších patologických stavů. Důvodem „nenastoupení“ menstruace může být i opakované těhotenství, protože kojení není metodou antikoncepce.

První menstruace po porodu je obvykle bohatá. Tento jev je velmi přirozený a normální, pokud menstruace netrvá déle než týden. Pokud jsou však tato období doprovázena závratěmi, slabostí, bušením srdce, měli byste se poradit s lékařem..

Po porodu je možné změnit délku menstruačního cyklu a délku samotné menstruace (krvácení). Normální menstruační cyklus je od 21 do 35 dnů, doba propuštění není delší než 5 dní a kratší než 3. Jakákoli odchylka je důvodem k návštěvě lékaře. Menstruace by neměla být ani dlouhá a bohatá, ani krátká a pohotová. Příliš dlouhá období mohou naznačovat děložní myomy.

Mnoho žen se zajímá o to, zda se bolestivost menstruace po porodu změní. V této věci je vše individuální. Koneckonců, bolest během menstruace může být způsobena různými faktory. Například pokud bolestivé pocity vznikly v důsledku ohnutí dělohy, pak s největší pravděpodobností po porodu bolest ustoupí, protože díky procesu porodu získává děloha normální polohu. Existují však i další důvody pro bolestivou menstruaci: zánětlivé procesy po porodu, silné kontrakce stěn dělohy, celková nezralost těla, zánět dělohy a přívěsků.

Pokud se bolest během menstruace po porodu může zastavit, je téměř nemožné zbavit se předmenstruačního syndromu. K dnešnímu dni nejsou příčiny PMS plně pochopeny, i když existuje mnoho různých verzí. Příznaky každé ženy jsou však stejné: podrážděnost, špatná nálada, slzavost, bolestivost a otoky prsou, otoky, bolesti kloubů a dolní části zad, bolesti hlavy, nespavost a další. Alespoň jeden z příznaků PMS je pozorován téměř před každým obdobím.

Osobní hygiena

Použití tamponů a vložek (s absorpční síťovinou) je možné až po úplném obnovení menstruačního cyklu. V žádném případě byste neměli tyto prostředky použít ihned po porodu s lochií. Tampony zasahují do volného toku krve, což je v poporodním období nesmírně důležité. Ale síťka na polštářcích může dráždit poškozenou sliznici, zvláště pokud má žena poporodní stehy. U lochií se také doporučuje časté toalety zevních genitálií, ale bez „intimních“ gelů. Můžete použít dětské mýdlo. Těsnění by měla být vybrána s hladkým povrchem a vyměňována každé 3-4 hodiny. Během období lochie je také nepřijatelný nechráněný sex, aby se zabránilo možným infekcím proniknout do otevřené dělohy. Lékaři doporučují, abyste do 6 týdnů po porodu vůbec neměli pohlavní styk..

Shrneme-li výsledky menstruace po porodu, znovu upozorněte na to, kdy byste měli okamžitě navštívit lékaře:

 • menstruace nenastane do 2 měsíců po ukončení kojení;
 • příliš hojné a prodloužené krvácení (více než 7 dní, ztráta krve je více než 150 ml.);
 • přítomnost velkých sraženin v krvi, jasně červená barva výtoku;
 • bolest v děloze;
 • výtok s nepříjemným, štiplavým zápachem;
 • celkové zhoršení stavu, zejména s menstruací.

Pamatujte také, že obnovení menstruačního cyklu po porodu závisí také na mnoha dalších faktorech: psychický stav ženy, která porodila, nedostatečný odpočinek, stres, přepracování, nezdravá strava, přítomnost porodního poranění a celkový zdravotní stav po porodu. To vše, tak či onak, ovlivňuje zotavení „kritických dnů“. Budoucí zdraví mladé matky však závisí na tom, jak se menstruace obnoví.

Gynekolog podrobně hovořil o obnovení menstruačního cyklu po porodu

Po porodu začíná ženské tělo proces obnovy. Vždy je to jiné, protože je to individuální. Proto byste se neměli bát „ale můj přítel je takový, ale můj je jiný“ nestojí za to.

Nyní mluvíme o obnovení menstruačního cyklu po porodu. Zdůrazňujeme: na otázku, kdy počkat na první menstruaci po narození dítěte, neexistuje jednoznačná odpověď..

Někdo po 3 měsících, někdo po šesti měsících a někdo kojí rok, ale stále bez menstruace. A každý z těchto případů může být absolutní normou, - je přesvědčena gynekologka Julia Kopylová.

Lékař vysvětluje, jaké procesy v těle ovlivňují tento proces.

Nástup první menstruace lze odložit pod vlivem prolaktinu, hormonu, který se aktivně produkuje během kojení. Proto je amenorea považována za fyziologickou. Jak dlouho to vydrží, závisí přímo na organizaci GW. Pokud je dítě krmeno z lahve, může první menstruace přijít již 2 měsíce po porodu. Pokud dostává pouze mateřské mléko, pak nemusí být menstruace po celou dobu hepatitidy B, vysvětluje Julia Kopylová.

Hormon prolaktin se nejaktivněji produkuje v noci od 3:00 do 7:00. Pokud se během tohoto období dítě často aplikuje na prsa, pak se koncentrace hormonu v krvi zvyšuje více, což ovlivňuje množství produkovaného mléka a ovulace je potlačena více, což zajišťuje nepřítomnost menstruace.

Lékař uvedl faktory, které ovlivňují dřívější zotavení menstruačního cyklu:

 • doplňkové krmení se zavádí směsí;
 • dítě je krmeno ne na požádání, ale na hodinu;
 • dítě v noci dobře spí a udržuje více než 3-4 hodinové intervaly;
 • jsou zavedeny doplňkové potraviny.

Lékaři nazývají takzvané průměrné období zotavení menstruačního cyklu po porodu. Nejčastěji se to děje 6-8 měsíců po narození dítěte. V této době se již ve stravě dítěte objevují doplňkové potraviny, mezi krmením má delší noční mezery.

Některé matky, které používají síť, přispěly k tvorbě statistik o obnovení menstruačního cyklu po porodu:

S prvním dítětem a ve 3 měsících as druhým, když bylo dítěti více než 8 měsíců. Oba na GW.

Když je dítěti 2 měsíce.

Když bylo dítěti 1 rok a 8 měsíců.

Krmila své první dítě v 1,3 měsíci. Druhé dítě bylo krmeno po dobu 1,4 měsíce, vrátilo se po 1 roce a 1 měsíci.

Poznámka: pokud máte obavy z obnovení menstruačního cyklu po porodu, určitě navštivte gynekologa.

Obnova menstruace po porodu

Jedním ze znaků normálního zotavení ženského těla po porodu je návrat pravidelného menstruačního cyklu, který není vždy plynulý. Co se stane se základem reprodukční funkce ženy po narození dítěte a co. komplikace z toho plynoucí jsou nebezpečné?

Tatiana Kovalenko
Porodník-gynekolog, Ph.D..

Menstruační cyklus a jeho fáze

Menstruační cyklus je jedním z projevů komplexního biologického procesu v těle ženy, který je charakterizován cyklickými změnami ve funkci nejen reprodukčního (reprodukčního) systému, ale také kardiovaskulárních, nervových, endokrinních a dalších tělesných systémů.

Přesněji řečeno, menstruační cyklus je období od prvního dne jednoho do prvního dne další menstruace. Trvání menstruačního cyklu se liší od ženy k ženě, ale v průměru se pohybuje od 21 do 35 dnů. Je důležité, aby doba trvání menstruačního cyklu ženy byla vždy přibližně stejná - takový cyklus je považován za pravidelný.

Každý normální menstruační cyklus připravuje tělo ženy na těhotenství a skládá se z několika fází:

Během první fáze produkují vaječníky hormon estrogen, který podporuje otok vnitřní vrstvy dělohy, a folikul (váček, ve kterém se nachází vajíčko) dozrává ve vaječnících. Pak dojde k ovulaci - zralý folikul praskne a vajíčko z něj vyjde do břišní dutiny.

Ve druhé fázi se vajíčko začne pohybovat vejcovody do dělohy a je připraveno k oplodnění. Tento proces trvá v průměru tři dny, pokud během této doby nedošlo k oplodnění, pak vejce zemře. Ve druhé fázi menstruačního cyklu produkují vaječníky převážně hormon progesteron, díky čemuž se endometrium (vnitřní vrstva dělohy) připravuje na příjem oplodněného vajíčka.

Pokud nedošlo k oplodnění, endometrium začíná být odmítnuto, což je způsobeno prudkým poklesem produkce progesteronu. Začíná výtok krve - menstruace. Menstruace je krvavý výtok z ženských pohlavních orgánů, jehož první den znamená začátek nového menstruačního cyklu. Normální menstruace trvá 3–7 dní a ztrácí se 50–150 ml krve.

Během těhotenství prochází tělo nastávající matky změnami spojenými s hormonálními změnami, které jsou zaměřeny na udržení těhotenství, což způsobuje fyziologickou amenoreu (absence menstruace).

Posloupnost obnovení menstruační funkce

Po narození dítěte se práce všech endokrinních žláz, stejně jako všech ostatních orgánů a systémů, vrací do stavu před těhotenstvím. Tyto důležité změny začínají od okamžiku vypuzení placenty a trvají přibližně 6-8 týdnů. Během této doby probíhají v těle ženy důležité fyziologické procesy: probíhají téměř všechny změny, které se objevily v souvislosti s těhotenstvím a porodem v genitáliích, endokrinních, nervových, kardiovaskulárních a dalších systémech; dochází k tvorbě a rozkvětu funkce mléčných žláz, která je nezbytná pro kojení.

Normální menstruační cyklus je dobře koordinovaný mechanismus pro práci vaječníků a dělohy, proto je proces obnovení práce těchto orgánů od sebe neoddělitelný. Proces involuce (reverzního vývoje) dělohy probíhá rychle. V důsledku kontraktilní aktivity svalů se zmenšuje velikost dělohy. Během prvních 10–12 dnů po porodu poklesne fundus dělohy přibližně o 1 cm denně. Na konci 6. – 8. Týdne po porodu odpovídá velikost dělohy velikosti netehotné dělohy (u kojících žen může být ještě menší). Hmotnost dělohy se tak do konce prvního týdne sníží o více než polovinu (350–400 g) a na konci období po porodu je to 50–60 g. Stejně rychle se tvoří vnitřní hltan a cervikální kanál. 10. den po porodu je kanál zcela vytvořen, ale vnější hltan je pro koneček prstu stále průchodný. Uzávěr externího os je zcela dokončen ve 3. týdnu po porodu a získává štěrbinový tvar (před porodem má cervikální kanál válcový tvar).

Rychlost involuce může záviset na řadě důvodů: obecný stav, věk ženy, charakteristiky těhotenství a porodu, kojení atd. Involuci lze zpomalit v následujících případech:

 • u oslabených žen, které mnohokrát porodily,
 • v primiparách starších 30 let,
 • po patologickém porodu,
 • se špatným režimem v období po porodu.

Po oddělení placenty a narození placenty je sliznicí dělohy povrch rány. Obnova vnitřního povrchu dělohy obvykle končí o 9-10 dnů, obnova děložní sliznice - 6-7 týdnů a v oblasti placenty - 8 týdnů po porodu. V procesu hojení vnitřního povrchu dělohy se objevuje poporodní výtok - lochie. Jejich charakter se mění v období po porodu. Povaha lochie během poporodního období se mění v souladu s probíhajícími procesy čištění a hojení vnitřního povrchu dělohy:

 • v prvních dnech lochie obsahují spolu s rozpadajícími se částmi vnitřní výstelky dělohy významnou příměs krve;
 • od 3-4 dne získávají lochie charakter serózně-sakrální tekutiny - růžovo-nažloutlé;
 • 10. den se lochie stávají lehkými, tekutými, bez příměsi krve, jejich počet postupně klesá;
 • od 3. týdne se stávají vzácnými (obsahují příměs hlenu z cervikálního kanálu);
 • v 5. až 6. týdnu se výtok z dělohy zastaví.

Celkový počet lochií v prvních 8 dnech poporodního období dosahuje 500-1400 g, mají specifický zápach shnilých listů.

Při pomalém reverzním vývoji dělohy je sekrece lochie zpožděna, příměs krve trvá déle. Když je vnitřní hltan blokován krevní sraženinou nebo v důsledku zalomení dělohy, může dojít k nahromadění lochie v děložní dutině - lochiometru. Krev nahromaděná v děloze slouží jako živná půda pro vývoj mikrobů, tento stav vyžaduje léčbu - užívání léků, které stahují dělohu nebo současně umývají děložní dutinu.

V období po porodu procházejí vaječníky také významnými změnami. Opačný vývoj žlutého tělíska končí - žláza, která existovala ve vaječníku během těhotenství v místě vajíčka, které se vyvinulo do břišní dutiny, a poté oplodněno v trubici. Hormonální funkce vaječníků je zcela obnovena a zrání folikulů - bublin obsahujících vejce, tj. obnoví se normální menstruační cyklus.

Načasování obnovy menstruačního cyklu

Většina kojících žen bude mít menstruaci 6-8 týdnů po porodu. Kojící ženy obvykle nemají menstruaci několik měsíců nebo po celou dobu kojení, i když některé z nich obnoví menstruační funkci krátce po skončení období po porodu, tj. 6-8 týdnů po porodu. Zde byste neměli hledat normu ani patologii, protože načasování obnovení menstruačního cyklu po porodu je pro každou ženu individuální. To je obvykle způsobeno laktací. Faktem je, že po porodu se v těle ženy produkuje hormon prolaktin, který stimuluje produkci mléka v těle ženy. Prolaktin zároveň potlačuje tvorbu hormonů ve vaječnících, a proto brání zrání vajíčka a ovulaci - uvolňování vajíčka z vaječníku.

Pokud je dítě zcela kojeno, to znamená, že se živí pouze mateřským mlékem, pak se menstruační cyklus jeho matky často obnoví po zahájení podávání doplňkových potravin. Pokud je dítě na smíšeném krmení, tj. Kromě mateřského mléka obsahuje strava dítěte směsi, poté se menstruační cyklus obnoví po 3-4 měsících. Při umělém krmení, kdy dítě dostává pouze mléko z umělého mléka, se menstruace zpravidla obnoví do druhého měsíce po porodu..

První menstruace po porodu

První menstruace po porodu je častěji „anovulační“: folikul (bublina, ve které se nachází vajíčko) dozrává, ale nedochází k ovulaci - uvolnění vajíčka z vaječníku. Folikul prochází obráceným vývojem a v této době začíná rozpad a odmítnutí sliznice dělohy - menstruační krvácení. V budoucnu se proces ovulace obnoví a menstruační funkce se úplně obnoví. Ovulace a těhotenství se však mohou objevit během prvních měsíců po porodu..

Na obnovení menstruační funkce má vliv mnoho faktorů, například:

 • během těhotenství a komplikací porodu,
 • věk ženy, správná a výživná výživa,
 • dodržování spánku a odpočinku,
 • přítomnost chronických onemocnění,
 • neuropsychiatrický stav a mnoho dalších faktorů.

Možné komplikace po porodu

Jaké problémy mají mladé matky při obnovení menstruační funkce??

Pravidelnost menstruačního cyklu: po porodu se menstruace může okamžitě stát pravidelnou, ale může být stanovena během 4-6 měsíců, to znamená, že během tohoto období se intervaly mezi nimi mohou poněkud lišit, navzájem se liší o více než 3 dny. Pokud však po 4–6 měsících po první poporodní menstruaci zůstane cyklus nepravidelný, pak je to důvod k návštěvě lékaře..

Délka menstruačního cyklu po porodu se může změnit. Pokud tedy před porodem byl cyklus 21 nebo 31 dnů, existuje vysoká pravděpodobnost, že po porodu bude jeho trvání průměrné, například 25 dní.

Doba menstruace, tj. Krvavý výtok, by měla být 3-5 dní. Příliš krátká (1–2 dny) a navíc příliš dlouhá menstruace mohou být důkazem jakékoli patologie - děložní fibroidy (benigní nádor), endometrióza - onemocnění, při kterém vnitřní vrstva děložního endometria roste na necharakteristických místech.

Objem menstruačního toku může být 50 - 150 ml, příliš málo a příliš mnoho menstruační krve může být také důkazem gynekologických onemocnění. Ačkoli v prvních měsících po první porodnické menstruaci mohou existovat určité odchylky, měly by stále odpovídat fyziologické normě: například v nejhojnějších dnech by měla jedna střední vložka stačit na 4-5 hodin.

Dlouhodobé špinění špinění na začátku nebo na konci menstruace je také důvodem pro návštěvu lékaře, protože nejvíce indikují přítomnost endometriózy, zánětlivá onemocnění - endometritida (zánět vnitřní výstelky dělohy) atd..

Někdy je menstruace bolestivá. Mohou být způsobeny celkovou nezralostí těla, psychologickými charakteristikami, doprovodnými zánětlivými procesy, které vznikly po porodu, silnými svalovými kontrakcemi stěn dělohy. Pokud jsou bolestivé pocity takové, že obtěžují ženu během menstruace, nutí ji opakovaně užívat léky proti bolesti, antispazmodika, narušovat normální rytmus života, tento stav se nazývá algodismenorea a vyžaduje konzultaci lékaře.

I když se po porodu často stává opak, to znamená, že pokud byla menstruace bolestivá před těhotenstvím, pak po porodu projdou snadno a bez bolesti. To je způsobeno skutečností, že bolestivost může být způsobena určitou polohou dělohy - ohnutím dělohy dozadu, po porodu získá děloha normální polohu.

Během menstruace se často zhoršují chronická zánětlivá onemocnění - endometritida (zánět dělohy), salpingo-ooforitida (zánět přídavků). V tomto případě se objeví výrazné bolesti v dolní části břicha, výtok se může stát velmi bohatým s nepříjemným, neobvyklým zápachem. Je obzvláště nutné sledovat přítomnost nebo nepřítomnost těchto příznaků, pokud byly po porodu pozorovány zánětlivé komplikace..

Některé ženy si stěžují na takzvaný premenstruační syndrom. Jedná se o stav, který se projevuje nejen podrážděností, špatnou náladou nebo sklonem k pláči, ale celou řadou příznaků. Mezi nimi: překrvení a bolestivost prsou, bolesti hlavy, zadržování tekutin a otoky, bolesti kloubů, alergické projevy, rozptýlená pozornost, nespavost.

Existuje mnoho verzí týkajících se příčin vývoje premenstruačního syndromu, ale není za nimi jediná příčina, v tomto ohledu neexistuje žádný konkrétní lék, který by jej zcela vyléčil. Pokud se žena obává těchto příznaků, měli byste se poradit s lékařem, který vám předepíše vhodnou léčbu..

Po porodu, zvláště komplikovaném (krvácení, těžká gestóza se silným edémem, výrazné zvýšení krevního tlaku, až po vznik konvulzivního syndromu, tzv. Eklampsie), může dojít k ovariální dysfunkci, která je spojena s porušením centrální regulace - regulace produkce hypofyzárních hormonů (vnitřní žlázy) sekrece v mozku). Současně je narušen vývoj vajíček ve vaječnících, dochází k hormonálním změnám a v důsledku toho k poruchám menstruace ve formě zpoždění, které lze nahradit krvácením. S takovými projevy byste se určitě měli uchýlit k pomoci odborníků..

Je důležité, aby mladá matka věděla, že k těhotenství může dojít i při absenci normální menstruace. Je to proto, že ovulace začíná v průměru o dva týdny dříve než vaše menstruace. Proto, aby nedošlo k neplánovanému těhotenství, je nutné při první schůzce s lékařem po porodu projednat otázky antikoncepce nebo se o tom poradit před porodem..

Obnova menstruační funkce po císařském řezu

Složitá práce může také vést k různým menstruačním nepravidelnostem. V tomto ohledu chci zvláště poznamenat rysy obnovení menstruační funkce u žen po císařském řezu. Jejich menstruace se zpravidla vyskytuje ve stejnou dobu jako po normálním porodu. S komplikacemi v pooperačním období se však menstruační funkce nemusí po dlouhou dobu zotavit kvůli delší době involuce dělohy v důsledku přítomnosti stehu a také delšímu procesu normalizace funkce vaječníků v případě infekčních komplikací. S největší pravděpodobností se v tomto případě budete muset poradit s gynekologem, který zvolí potřebnou terapii..

Užitečná rada po porodu

Po narození dítěte se zátěž mladé matky na endokrinní a nervový systém zvyšuje. Při kojení se zvyšuje potřeba vitamínů, minerálů a stopových prvků, které žena potřebuje pro správné fungování vaječníků a jejich produkci hormonů. Při jejich nedostatku mohou nastat problémy, jako je nedostatečná nebo bolestivá menstruace. Proto se ženám po porodu doporučuje užívat multivitamíny s komplexem stopových prvků pro kojící matky a kompletní výživu, která zahrnuje mléčné výrobky, maso, zeleninu a ovoce..

Péče o novorozence navíc vyžaduje pro mladou matku spoustu času a úsilí, přičemž je třeba mít na paměti, že nedostatek celonočního spánku, nedostatek spánku může vést ke zvýšené únavě, slabosti, někdy dokonce k depresi, což také negativně ovlivňuje tvorbu menstruační funkce; V této souvislosti je nutné sestavit svůj režim tak, aby mladá matka měla čas na odpočinek během dne, pokud je to možné, ušetřit noční čas na dobrý odpočinek.

Jak bylo zmíněno výše, přítomnost chronických onemocnění může také negativně ovlivnit vývoj menstruačních funkcí, zejména onemocnění endokrinního systému (štítná žláza, cukrovka atd.). Proto je v poporodním období nutné tyto nemoci korigovat společně s odborníky, aby nedocházelo k menstruačním nepravidelnostem..

Na závěr bych chtěl poznamenat, že obnovení normální menstruační funkce po porodu je jednou z hlavních podmínek pro budoucí zdraví ženy. Jakékoli problémy spojené s jeho porušováním by proto měly být vyřešeny společně s lékařem..

Poporodní období: skvělá návratnost

Stručně řečeno, období po porodu jsou docela nepředvídatelná. Mohou zůstat stejné jako před těhotenstvím, mohou být těžší nebo lehčí nebo mohou být na chvíli nepravidelné..

Liz Gray, matka dvou dětí, je mezi těmi, kteří se zhoršili. Každý měsíc za těchto pět dní se Lizin život stává jako noční můra: v její panice se vznáší transport, strašně se bojí uvíznutí v dopravě a v práci musí každou hodinu běžet na záchod a objímat si tašku plnou tamponů..

"Vždy jsem měla špatné období," říká, "ale po narození dvou dětí, kterým je nyní sedm a dvě, připomínají sérii The Walking Dead.".

Nicole Forest má úplně jiný příběh. Před narozením dítěte byla její období pekelná kvůli endometrióze (stav, kdy se buňky endometria množí mimo dělohu). Pokaždé trpěla strašnými bolestmi a průjmem. Ale když se jí po porodu menstruace vrátila, s překvapením si uvědomila, že bolest téměř úplně ustoupila. "Stále jsou hojné, ale ostatní příznaky jsou pryč." A to je taková úleva! “ - říká Nicole.

Ale Lillian Brown, matka dvou dětí ve věku tří a šesti let, si již zoufala ze sledování svého cyklu - menstruace přicházejí zcela nepravidelně.

Co tedy určuje povahu menstruace po porodu?

Lochia - ne menstruace

Nejprve si připomeňme, jak se menstruace liší od lochie. Lochia je poporodní výtok z dělohy, který se skládá z krve, hlenu, placentárních buněk, zbytků membrán a plodové vody. Podle amerického Národního institutu zdraví lochie vydrží v průměru o něco méně než měsíc. V průběhu času se krvácení zmenšuje a postupně mizí. V počátcích může být lochie docela bolestivá kvůli kontrakcím dělohy, která se vrací do původní velikosti.

Lochia není menstruace. To je známka toho, že se tělo zotavuje z porodu a děloha se zbavuje všeho zbytečného. Ačkoli jsou oba spojeny s krvácením, výtok s lochií se časem zesvětlí a menstruace ztmavne.

Až přijde menstruace?

 • Pokud nekojíte, můžete očekávat první menstruaci asi jeden až dva měsíce po porodu, vysvětluje Amina White, MD ze Severní Karolíny..
 • Pokud kojíte, mohou přijít za šest měsíců nebo později, ale mohou začít až na samém konci krmení. Za to můžeme poděkovat prolaktinu, hormonu, který nám pomáhá produkovat mléko a může potlačit ovulaci..
 • Pokud kojíte i kojíte umělou výživu, menstruace může přijít za několik týdnů nebo měsíců.

Proč se vaše menstruace po porodu může zhoršovat

V případě Lillian a Liz, jejichž období se po narození dítěte tolik změnilo, je důležité poznamenat společný faktor: oba užívali hormonální antikoncepci dlouho před těhotenstvím..

„Menstruace“ při užívání hormonální antikoncepce není přesně měsíční, ale takzvané krvácení z vysazení. Proto vás může poznání skutečného období překvapit. "Jakákoli forma hormonální antikoncepce může zmírnit krvácení," říká Stephanie Rowne, porodnice / gynekologka z Vancouveru. Možná jsou tato těžká a těžká období vaší normou..

Proč může být váš poporodní cyklus nepravidelný?

U některých žen se cyklus může okamžitě vrátit na obvyklých 28 dní a u některých, jako je Lillian, se může stát nepravidelným. Možná se jejich hormonální systémy odrazí déle..

Nepravidelný cyklus může být také způsoben stresem, poruchami štítné žlázy, úbytkem hmotnosti nebo přírůstkem. Nestabilní cyklus může navíc znamenat nástup perimenopauzy (obvykle nastává po čtyřicítce, ale může začít o něco dříve). Pouze lékař vám to může přesně říct.

Proč mohou být menstruace jednodušší?

U některých šťastných žen, jako je Nicole, se období může po narození dítěte změnit v hněv na milosrdenství. Někdy je to proto, že těhotenství a porod mohou trochu natáhnout dělohu a rozšířit děložní čípek, vysvětluje porodnice-gynekologka Diana Young z Clevelandu. Během těhotenství se také uvolňují hormony, které uvolňují svaly dělohy..

Pokud trpíte endometriózou, jako je tomu u Nicole, mohou se vám menstruace po narození dítěte usnadnit. Tato změna je však často dočasná. Může se objevit bolestivé období, říká Dr. Young.

Nezapomeňte kontaktovat odborníka, pokud:

 • zdravotní stav během menstruace se prudce zhoršil;
 • menstruace je tak obtížná, že narušuje normální život.

Kdy můžete znovu otěhotnět?

Nejprve můžete po porodu otěhotnět o tři týdny později, i když menstruace ještě nenastala. "Potkala jsem ženy, které jsou znovu těhotné šest měsíců po porodu," říká Angela Jones, porodnice-gynekologka z New Jersey. - Pamatujte, že ovulace nastává před menstruací. Pokud již došlo k ovulaci, můžete otěhotnět a menstruace nepřijde. “.

To platí i pro kojící matky. Ačkoli prolaktin může potlačit ovulaci, nemůžete se na ni spolehnout. Nezapomeňte se tedy chránit, pokud neplánujete stát se rodiči počasí.

Kdy se po porodu vrátí menstruační cyklus?

Většina žen, které již porodily, potvrzuje, že se menstruační cyklus po porodu okamžitě nezotaví. Existují určitá období, kdy je zpoždění menstruace normou. Hormonální poruchy a vývoj některých patologií na pozadí oslabení těla však vedou k vážným odchylkám během cyklu.

Co potřebujete vědět o menstruačním cyklu

Menstruační cyklus je přirozený proces v ženském těle. Projevuje se ve formě cyklické změny stavu reprodukčních orgánů, nervového systému a hormonálních hladin..

Je obvyklé zahrnout do cyklu dny mezi nástupem následující menstruace. V závislosti na věku, hmotnosti a dalších individuálních charakteristikách ženy se její trvání liší. Doby cyklu 3 až 5 týdnů jsou normální. Pravidelný proces se nazývá proces, pokud pokaždé trvá přibližně stejný počet dní.

Správný průběh menstruace a období mezi nimi je příprava reprodukčního systému ženy na nadcházející početí. Cyklus se skládá z několika fází, jedna po druhé:

 1. Za prvé. Je charakterizována zvýšenou produkcí estrogenu v přílohách. Velikost endometria se významně zvyšuje. Ve vaječnících dochází k formaci, která obsahuje vajíčko. Po zrání folikul praskne. Proces se nazývá ovulace a je doprovázen uvolněním vajíčka, po kterém následuje jeho pohyb do břišní dutiny.
 2. Druhý. Dokud se oplodněná buňka nepohybuje po děložních kanálech. Je zcela připravena na možné početí. Pokud nedojde ke kontaktu se spermatem do 3 dnů, vajíčko zemře. Podle stavu hormonálních změn je tato fáze charakterizována aktivní produkcí progesteronů, které ovlivňují schopnost nitroděložní vrstvy přijmout zygotu..
 3. Menstruace. Pokud buňka nebyla oplodněna, dochází k oddělení endometria při poklesu hladiny progesteronu. Žena označuje začátek regulace. Menstruace se obvykle nazývá krvavý výtok z kanálů reprodukčního systému..

Po prvním krvácení začíná nový cyklus.

Kritické dny trvající od 3 dnů do týdne a průměrná ztráta 100 ml krve jsou normální..

Pokud došlo k početí, stav těla se může dramaticky změnit. Hormonální pozadí je přestavěno, aby nedošlo k přerušení těhotenství. Takové změny vedou k absenci menstruace během těhotenství a selhání menstruace po porodu..

Výtok v období po porodu

Po porodu dochází k postupné obnově děložních struktur. Během přibližně dvou měsíců se orgán aktivně stahuje a vrací se do normálního stavu. Proto si žena všimne přítomnosti krvavého výtoku. Říká se jim lochie a v žádném případě neznamenají brzké zotavení po porodu..

Během normálního průběhu obnovení práce těla se sekrece postupně mění, ztrácejí bohatou barvu a přecházejí z červené na žlutou. Lochie by se měla brzy úplně zastavit.

V případě dlouhodobého výtoku (více než 50-60 dnů) a pokud se jejich barva nezmění, je nutná konzultace s lékařem.

Důvodem odchylek v uzdravení může být hormonální nerovnováha nebo patologie pohlavních orgánů. Po diagnostice odborník předepíše potřebnou terapii. Při správné léčbě se lochie zastaví a menstruace se vrátí k normálu brzy po porodu..

Příčiny selhání menstruačního cyklu po porodu

Normální zotavení cyklu po porodu se vyznačuje přirozeným zpožděním nástupu menstruace. Důvodem je zvýšení koncentrace některých a snížení hladiny jiných hormonů. Ve většině případů se pravidelnost výtoku obnoví po několika měsících..

Zpoždění nástupu kritických dnů umožňuje tělu matky zotavit se, zvýšit ochranné funkce a obnovit normální rovnováhu vitamínů a minerálů. A také pauza připravuje ženu na další početí a plod..

U matek, které neustále kojí, se hormon prolaktin nadále aktivně produkuje. Látka inhibuje ovulaci a tím brání spuštění přirozeného cyklu. Protože ženy, které převedou dítě na umělé krmení, brzy zjistí nástup menstruace.

Nepravidelná menstruace po porodu je vidět u mnoha matek. Charakteristiky cyklu jsou ovlivňovány faktory patologické i fyziologické povahy. Mezi důvody, proč může být regulace nestabilní a zotavovat se pomaleji, patří:

 1. Problémy s obecnými ukazateli reprodukčního a endokrinního systému, infekce nebo záněty vnitřních pohlavních orgánů.
 2. Emoční a duševní nestabilita.
 3. Nedostatek odpočinku a nedostatek spánku.
 4. Komplikace vyplývající z porodu a porodu.
 5. Chronická onemocnění systémů odpovědných za pravidelný cyklus.
 6. Mámě je více než 30 let.
 7. Třetí a další porody.
 8. Chyby při dodržování správné hygieny.
 9. Nevyvážená výživa, nedostatek užitečných složek v těle.

Jak brzy po porodu se menstruace zotaví

To, kdy menstruační cyklus začíná po porodu, závisí na velkém počtu faktorů ovlivňujících stav ženského těla. Následující období pro obnovení zdravé menstruace se považují za normální:

 1. Pokud kojíte a nemáte žádné doplňkové potraviny, menstruace nenastane, dokud se laktace nezastaví..
 2. V případě dlouhodobého kojení (více než rok) se může během laktace objevit také menstruace, zcela umělá výživa dítěte a absence hepatitidy B vede k ovulaci po 2–3 měsících. To znamená, že poporodní menstruace s kojením začíná v průměru 12 týdnů po porodu. Anovulační kritické dny jsou možné.
 3. V případě nedostatku mateřského mléka matky a částečného zavedení směsí do stravy dítěte dojde k uvolnění krve po 4 nebo 5 měsících, nebo dokonce šesti měsících po porodu.
 4. Císařský nebo přírodní produkt dítěte nemá významný vliv na dobu zotavení. V prvním i ve druhém případě budou předpisy zahájeny přibližně ve stejnou dobu, za předpokladu, že ostatní podmínky budou stejné.
 5. Porod s komplikacemi, nestabilita lochie, vývoj endometritidy a sepse povedou k oslabení přirozených procesů obnovy. V tomto případě bude žena pozorovat zpoždění první menstruace..

Ačkoli jsou tato období považována za normu, když se po porodu obnoví menstruační cyklus, záleží na individuálních charakteristikách ženského těla. Se silnou odchylkou ve zpoždění od obecně přijímaných ukazatelů se však obrátí na gynekologa a stanoví důvody selhání.

Povaha vypouštění po dodání

Ve většině případů dochází k obnovení menstruace v poporodním období po 2 nebo 3 cyklech. Kritické dny plynou pravidelně, jinak musíte vyhledat pomoc od lékaře.

Nepravidelná menstruace může být způsobena:

 • zánět dělohy a vaječníků;
 • vývoj endometriózy a adenomyózy;
 • novotvary na strukturách pohlavních orgánů;
 • hormonální nerovnováha.

Dalším faktorem, při kterém nedochází k menstruaci, je nové těhotenství. Ačkoli se prolaktin produkuje ve velkém množství během laktace, není to záruka, že plodnost nebude možná..

U většiny žen se obnovená regulace vyznačuje velkým objemem odmítnuté tekutiny. Bohatý výtok není rozhodující při menstruaci kratší než 7 dní. Důvodem konzultace s lékařem může být doprovodná krvácivá nevolnost: ztráta orientace v prostoru, celková slabost během menstruace, zvýšený puls.

Není to děsivé, pokud má žena nárůst nebo pokles v období cyklu a menstruace samostatně. Pokud však mezi prvními dny výtoku uplyne více než 35 nebo méně než 21 dní a výtok nastane po dobu 1–2 dnů nebo po velmi dlouhou dobu (déle než týden), je třeba si dávat pozor.

Může menstruace jít po porodu ne každý měsíc? Ano, k tomu dochází během prvních menstruačních období během období zotavení. Ale v případě časté nepřítomnosti výtoku nebo jejich nástupu ve špatné dny je lepší zkontrolovat patologie reprodukčního systému.

Příznaky PMS a křečí během menstruace mohou u některých mladých matek zmizet, zatímco jiné se naopak mohou objevit. V případě bolesti před porodem, kdy je narušen záhyb dělohy, může symptom zmizet. To je způsobeno skutečností, že stav orgánu je normalizován kvůli produkci dítěte do světa..

Menstruace se stává bolestivou kvůli:

 1. Zánětlivé procesy reprodukčních orgánů.
 2. Velké síly kontrakce dělohy.
 3. Nepřipravenost těla na porod.

Často dochází k nárůstu příznaků premenstruačního syndromu a dokonce k jeho výskytu u těch, kteří takové problémy dříve nezažili. Ženy po narození dítěte trpí před menstruací nadměrnou emocionalitou, neustálými změnami nálady bez důvodu, sklonem k nelibosti a slzám, bolestem mléčných žláz, migrénám, otokům, problémům se spánkem, poklesům tlaku.

Co dělat, aby se cyklus obnovil rychleji

Existují pravidla, která vám umožní rychle normalizovat počet dní, kolik po porodu se obnoví menstruační cyklus a stabilizovat krvácení:

 1. Poskytněte tělu užitečné látky. Po 9 měsících těhotenství se množství vitamínů a minerálů matky významně snižuje. Během laktace se zvyšuje potřeba těchto složek. Nedostatek užitečných prvků navíc zpomaluje obnovu reprodukčního systému a hormonálních hladin. Výsledkem je, že menstruace je charakterizována malým množstvím výtoku, nepřichází včas a vyvolává bolestivé pocity v dolní části břicha.
 2. Správně jíst. Čerstvá matka by měla jíst zdravá jídla a udržovat vyváženou stravu. Je důležité jíst dostatek mléčných výrobků, masa, ovoce a zeleniny pro sezónu bez chemických přísad. Dieta při hubnutí zasahuje do přirozené obnovy tělesných funkcí a menstruace nemusí jít.
 3. Dostatek odpočinku. Neustálá únava a špatný spánek, deprese zabraňují opakování menstruace. Je důležité dodržovat každodenní rutinu a v případě potřeby požádat manžela a rodiče, aby byli s dítětem, zajistit si pro sebe dobrý odpočinek nebo spánek.
 4. Musí být zacházeno včas. Komplikace po porodu a chronická onemocnění vyžadují korekci nebo kvalitní terapii.

Kojení, výživa, emoční složka zdraví a přítomnost nebo nepřítomnost patologických stavů mohou ovlivnit normalizaci cyklu..

Obecně přijímané načasování nástupu první menstruace je volitelné. U mnoha žen se mění při absenci jakéhokoli narušení stavu pohlavních orgánů nebo produkce hormonů.

Možné časté měsíční krvácení po porodu, menstruace se zpožděním a přerušeními, dříve charakteristické snížení nebo prodloužení trvání. Ale pokud je cyklus normální a výboj má přijatelnou barvu a objem, nemůžete si dělat starosti.

Obnovení menstruačního cyklu po porodu

„Těhotenství je skvělý čas: 9 měsíců bez menstruace!“ To je samozřejmě vtip, ale mnoho mladých matek na tuto nuanci těhotenství opravdu rád vzpomíná. Kdy, jak a proč se znovu objeví menstruace, jaká je norma a co vyžaduje návštěvu lékaře?

Proč se menstruace zastaví během těhotenství a po něm

Menstruační (ovulační) cyklus je jako dopravní pás; v určitém okamžiku vstoupí do činnosti potřebný hormon, který vyvolá určitý účinek.

První fáze cyklu - folikulární - je charakterizována vysokou hladinou folikuly stimulujícího hormonu (FLH). Je to on, kdo „probudí“ dominantní folikul, který „dozrává“ dva týdny. Vejce se zároveň nejen připravuje na oplodnění, samotný folikul se stává „malou hormonální továrnou“ - uvolňuje estrogeny, které snižují hladinu FLH a zvyšují koncentraci luteinizačního hormonu - LH.

Jakmile koncentrace LH a estrogenu dosáhne maxima, začíná další fáze cyklu - ovulační fáze. Jak jste pochopili, právě v tomto okamžiku dochází k ovulaci: bazální membrána folikulu praskne a zralé vejce vstoupí do vejcovodu. Ovulační fáze netrvá dlouho, v průměru 36 hodin.

Tělo se mezitím začíná připravovat na možné těhotenství - začíná třetí, luteální fáze ovulačního cyklu. LH a progesteron intenzivně připravují dělohu na těhotenství přibližně do 22. dne cyklu. Pokud nedojde k těhotenství, koncentrace hormonů klesá na minimum, "plodné" endometrium dělohy se degraduje a je odmítnuto - dochází k menstruačnímu krvácení.

Dojde-li k těhotenství, bude obraz poněkud odlišný: koncentrace estrogenu a progesteronu zůstane vysoká (ten se dokonce nazývá „těhotenský hormon“). To je nezbytné pro uvolnění svalstva dělohy, pro snížení imunitní reakce těla na plod a pro provedení mnoha dalších „prací“ nezbytných pro úspěšné těhotenství. Proč však menstruace mizí a během těhotenství není možné nové těhotenství??

"Jak jste si všimli, cyklus není možný bez prvního kroku: zvýšení koncentrace hormonu stimulujícího folikuly." Uprostřed cyklu (a během těhotenství) však jeho koncentrace klesá podle principu „zpětné vazby“ v důsledku zvyšování hladiny estrogenu. Na konci cyklu (a během těhotenství) se progesteron stává takovým omezovačem. A konečně, ihned po porodu a během kojení, prolaktin, hormon, který způsobuje produkci mléka v mléčných žlázách, interferuje s produkcí FSH..

Takže tyto tři hormony - estradiol, progesteron, prolaktin - signalizují tělo: nyní není nutné zahájit nové těhotenství, již se připravujeme na těhotenství / jsou těhotné / právě porodily a musí odpočívat.

Kojení a menstruační zotavení

Jak jste si všimli, hormon prolaktin se stává hlavním „nepřítelem“ nového těhotenství v těle kojící matky. Jeho obsah však závisí na frekvenci stimulace bradavek. Dítě začne sát na prsu - uvolňuje se prolaktin, stimuluje se produkce mléka. Čím častěji si dítě vezme prsa, tím rovnoměrněji se uvolňuje prolaktin, tím menší je pravděpodobnost, že se hladina FSH zvýší na hladinu nezbytnou k zahájení ovulačního cyklu. Tato absence menstruace se nazývá laktační amenorea.

Jak menstruační cyklus závisí na délce kojení

Pokud z nějakého důvodu nedojčíte své dítě, obnoví se menstruační cyklus 6-8 týdnů po porodu..

Pokud se obejdete bez nočního krmení (například odsáváte mléko předem a někdo doma nakrmí dítě z láhve) nebo ho doplníte mléčnou recepturou, cyklus se obnoví 3-4 měsíce po narození.

Pokud začnete s doplňkovými potravinami, cyklus se obnoví 1–2 měsíce po zahájení doplňkových potravin..

Pokud své dítě nakrmíte na požádání a nepodáváte doplňkovou stravu, cyklus se stále obnoví 12-14 měsíců po narození..

„Laktační amenorea je považována za přirozenou antikoncepci po dobu půl roku kojení (za předpokladu výlučného kojení na vyžádání, přičemž mezi kojením a nočním krmením nesmí být více než tři hodiny). Po této době, i když budete kojit stále ve stejném objemu, se pravděpodobnost návratu do cyklu zvyšuje a kojení vás již nemůže ochránit před dalším těhotenstvím.!

Normální poměr hormonů u různých žen je v poměrně širokém rozmezí. Proto se menstruační cyklus může dobře zotavit i při aktivním kojení. Nebojte se, že to ovlivní laktaci: množství mléka se může snížit pouze v den samotné menstruace a to zcela bezvýznamně.

Naopak, cyklus se nemusí zotavit ani po ukončení kojení. Pokud jste přestali s hepatitidou B nebo významně snížili počet krmení a menstruace se nevrátila tři až čtyři měsíce poté, obraťte se na svého lékaře a zjistěte příčinu problému..

"Existuje názor, že" jižní "hnědovlasé brunety mají menstruační cyklus po porodu, který se obnoví rychleji než" severní "modrooké blondýnky. Nepodařilo se nám najít jedinou studii potvrzující tuto hypotézu, takže čekáme na vaše pozorování v komentářích.!

Poporodní výtok a menstruace

Všechny ženy po porodu vědí, že špinění z pochvy po porodu (lochie) je normou. Faktem je, že povrch dělohy po oddělení placenty lze přirovnat k otevřené raně: nejprve krvácí, poté (třetí nebo čtvrtý den) výtok začíná připomínat jejichor, postupně se rozjasňuje, ztrácí tekutinu.

„Lochii lze zbavit až 6 týdnů po porodu.

Pokud se povaha výtoku nezmění (po několika dnech je stále krvavá), musíte co nejdříve navštívit svého lékaře, abyste zjistili příčinu krvácení. Pokud se však poporodní výtok náhle změní v charakteru z bezbarvého na krvavý, pak s velkou pravděpodobností lze tvrdit, že mluvíme o brzkém zotavení cyklu.

„I přes běžné mylné představy nemá způsob porodu vliv na obnovení menstruačního cyklu. Po císařském řezu se zotaví stejným způsobem jako po přirozeném porodu.

Těhotenství bez obnovení menstruačního cyklu

Mnoho žen se obává, že nové těhotenství pro ně může přijít bez povšimnutí, protože ovulace není vždy fyzicky cítit. Takové případy opravdu nejsou vzácné, ale často se první cyklus stane anovulačním, to znamená, že dochází k menstruačnímu krvácení, ale ovulace není. Při intenzivním kojení (a dokonce i při tvorbě cyklu u dospívajících dívek a na začátku menopauzy) může několik cyklů za sebou projít bez ovulace. To vysvětluje, proč „mimocyklová těhotenství“ stále nejsou tak běžná, jak byste čekali..

Změny v menstruačním cyklu po porodu

V zásadě je každé období „mikroporodou“: děloha se stahuje, aby se zbavila zbytečného endometria. Proto je většina žen obeznámena s menstruačními křečemi - pro některé vypadají nesnesitelně, jiné popisují svůj stav jednoduše jako nepříjemný. Po porodu však některé ženy zjistily, že se jejich pocity změnily..

K tomu obvykle dochází při počátečních odchylkách v umístění dělohy, například při předním ohýbání. V tomto případě se krev hromadí v děložní dutině a je vylučována obtížně. Po porodu se poloha dělohy může vyrovnat a bolest zmizí.

Stává se to však i obráceně, například pokud byla infekce zavedena do děložní dutiny během porodu, pak i po úplném uzdravení mohou zůstat následky ve formě bolestivých období. Nakonec se hormony mohou po těhotenství a porodu změnit. Dnes se za jeden z důvodů bolestivé menstruace považuje vysoká (nepatologická) hladina estrogenu..

Může se také změnit frekvence vašich období. Prvních několik cyklů po porodu může být kratších nebo delších než obvykle, menstruace se může na nějakou dobu zastavit (měsíc nebo dva), poté se cyklus znovu obnoví. Když se stabilizuje, žena může zjistit, že namísto 30 dnů například nyní trvá 26 nebo naopak 32 dní.

"I když vás nic neobtěžuje, určitě navštivte svého lékaře, až se vám obnoví menstruační cyklus." Rovněž stojí za to kontaktovat gynekologa, pokud se menstruace neobjevila 12-14 měsíců po porodu a pokud jste přestali kojit, pak 3 měsíce po tomto dni.

A samozřejmě nezapomeňte, v jakých případech byste měli naléhavě vyhledat lékařskou pomoc: v případě silné menstruační bolesti a abnormální ztráty krve (po dobu dvou nebo více dnů těsnění maximální kapacity navlhne za méně než dvě hodiny).

A pamatujte: lékaři nedoporučují znovu otěhotnět dříve než dva roky po předchozím narození. I když se vám zdá, že jste energičtí a plní energie, vaše tělo se musí pořádně zotavit.!

Při léčbě neplodnosti je někdy nutné ovlivnit růst folikulů v závislosti na stavu ovariální rezervy, hladině hormonů a věku pacienta. Při plánování dítěte je užitečné vědět, jak vyvolat ovulaci, co ovlivňuje růst folikulů a jaké mohou být indikace stimulace.