Kdy počkat na první menstruaci při kojení

Porod je pro ženské tělo vždy stresující. Ale uplyne několik týdnů, měsíců a tělo mladé matky se začne postupně přizpůsobovat novým podmínkám. Kojení se zlepšuje, buduje se zásadně nový způsob života. A nově vyrobená matka si myslí: když po porodu začíná menstruace kojením. Koneckonců, menstruace je stálým společníkem žen v plodném věku..

Laktační amenorea

Porod je vždy doprovázen procesem odmítání placenty. Tento případ je velmi „krvavý“, protože způsobuje poškození kapilár. Krvácení po oddělení placenty může trvat měsíc nebo dokonce jeden a půl. Takovým sekrétům se říká přísavky. Menstruační cyklus s tím nemá nic společného, ​​jedná se o fenomén zcela jiného řádu. Jak dlouho začíná plná menstruace?

Hned v prvních okamžicích po narození dítěte začne ženské tělo produkovat prolaktin. Hypofýza, část mozku, hraje hlavní roli při produkci hormonu. Je to prolaktin, který je zodpovědný za produkci první stravy dítěte - mateřského mléka. A také zpomaluje nástup menstruace (blokuje zrání folikulů během laktace). Toto období odpočinku ženského reprodukčního systému se nazývá poporodní amenorea nebo laktační amenorea. Tento jev je pozorován u všech žen, které kojí děti ne včas, ale na požádání. Jak dlouho amenorea vydrží, závisí na několika faktorech:

 • vlastnosti konkrétní ženy;
 • délka a frekvence procesu kojení.

Kojení ovlivňuje hypofýzu, aby začala produkovat prolaktin. Ale záleží na tomto hormonu, kolik po porodu začíná menstruace s hv. Pokud matka začne přiložit dítě k prsu méně než 7-8krát denně, hladina prolaktinu se začne snižovat. Následkem toho je nástup menstruace stále pravděpodobnější..

Kdy začíná vaše menstruace

Poporodní období s kojením - kdy začíná? Vše závisí na složitosti hormonálního systému konkrétní ženy. A také o vlastnostech GW, které praktikuje. Krmí máma často (když dítě chce) nebo jen zřídka (podle režimu)? Dává dítěti vodu? Doplňuje to směsí? Všechny tyto body ovlivňují načasování první menstruace..

Kdy tedy začnou „oni“? Zde jsou možnosti:

Jeden měsíc po porodu. Někdy lochie, místo aby přestala, do konce 30 dnů, začnou vynikat větší silou. Tento jev je často mylně považován za časnou menstruaci u žen. Takové případy jsou velmi vzácné, ale přesto se vyskytují v lékařské praxi..

Za dva nebo dva a půl měsíce. Pokud žena okamžitě přenese dítě do směsi, pak s umělým krmením přichází menstruace rychle.

Za tři až čtyři měsíce. Menstruace s hv po čtyřech měsících je normou a hovoří o dobré práci hypofýzy kojící matky. K této situaci také dochází, když matka převede dítě na smíšenou stravu, tj. Dítě jí směs a mateřské mléko současně, nebo když je kojení zcela omezeno.

Za šest až osm měsíců. Nejběžnější časové období, ve kterém dochází k obnovení menstruace s hv. Většina kojenců přechází na doplňková jídla, proto si prsa žádají mnohem méně často, hlavně před spaním. Kojení postupně začíná klesat, hladina hormonů inklinuje k předchozím indikátorům „před těhotenstvím“. Sexuální hubbubs stimulují produkci vajec a vyvolávají menstruaci během kojení.

Když je dítěti jeden rok. Mnoho matek „ročních“ začíná své období, i když laktace pokračuje v plném rozsahu.

Stává se, že menstruace nenastane, dokud laktace není dokončena s prodlouženým kojením (jeden a půl roku nebo více). A začínají pár měsíců po posledním připoutání.

A všechny tyto situace jsou zcela normální.

Kdy tedy začíná období kojení po porodu? Neexistuje žádná správná a jednoznačná odpověď. Vše závisí na složitosti laktace a ženského těla.

Jak menstruace ovlivňuje laktaci

Během menstruace mohou mít některé matky pocit, že množství mléka mírně pokleslo. Dítě v blízkosti prsou matky někdy znervózňuje, protože mléko proudí pomaleji než obvykle. Naštěstí takový pokles netrvá dlouho - doslova první 2-3 dny po začátku první menstruace po porodu..

V budoucnu se množství mléka vrátí k normálu a laktace se zlepší. U většiny dětí však takové změny mohou zůstat zcela bez povšimnutí. V době začátku první menstruace je dítě zpravidla dost staré a je na doplňkových potravinách. Tím se dítěti kompenzuje nedostatek mateřského mléka..

Někteří odborníci se přiklánějí k názoru, že menstruace nepřímo ovlivňuje chuť mateřského mléka, což je důvod, proč dítě odmítá prsa. Neexistují však o tom žádné potvrzené údaje - podle většiny lékařů menstruace nijak neovlivňuje chuť a vůni mateřského mléka. Důvod úzkosti dítěte v matčině prsu tedy vůbec nesouvisí s nástupem menstruace, ale je způsoben jinými důvody..

První menstruace se strážci - co jsou zač

První menstruace po porodu s kojením může být jakákoli - bohatá nebo slabá, prodloužená nebo dva dny. To je normální. Měli byste být opatrní, pouze pokud je výtok příliš hojný, připomíná děložní krvácení nebo pokud prodleva trvá déle než tři týdny.

Délka cyklu na gv také není okamžitě stanovena. Nastavení menstruačního cyklu je čistě individuální záležitost. Obvykle se cyklus vrátí k normálu 3-4 měsíce po ukončení laktace. Pokud však cyklus kojící matky byl nepravidelný i před těhotenstvím, může po skončení kojení čelit podobným problémům. Vlastnosti procesu porodu (přirozený porod nebo císařský řez) nehrají v situaci menstruace žádnou roli.

Mnoho dívek věnuje pozornost skutečnosti, že menstruace během kojení nebyla tak bolestivá jako dříve - žaludek už nebolí, celková pohoda se změnila. Možná důvodem je, že děloha ohnutá před těhotenstvím po porodu zaujala normální polohu. Některé matky si také všimly, že menstruační cyklus se poněkud zkrátil než obvykle..

Kdy navštívit lékaře

A ačkoli nástup menstruace je velmi individuální proces, v některých případech budete muset navštívit gynekologa:

 • Když moje matka odmítla kojit a menstruace nezačala 4 měsíce po porodu. Tato situace může být způsobena problémy urogenitálního systému..
 • Pokud jste přestali kojit a vaše menstruace tam nebyla, a ne. Počkejte pár měsíců a jděte k lékaři. To může naznačovat endometriózu, zánět ženské strany nebo (nejčastěji) hormonální poruchy v těle.
 • Menstruace během laktace je neobvykle bohatá, během dne musíte nosit „noční“ vložku a dokonce ji doplnit tamponem.
 • Krvavý výtok má nepříjemný zápach. Může signalizovat infekce urogenitálního systému..
 • Neobvyklé silné bolesti v dolní části břicha jsou rušivé. V takové situaci je vždy nutné naléhavě jít ke gynekologovi a nezáleží na tom, zda se to stalo se strážci nebo ne.

Mnoho matek věří, že je nemožné otěhotnět během laktace, protože tělo vajíčka nezraje. Uspokojena touto skutečností, mladé matky nepovažují za nutné používat další antikoncepci. Bylo však vědecky prokázáno (a potvrzeno praxí), že těhotenství během kojení bez menstruace je docela možné. Důkazem toho je mnoho případů, v důsledku čehož se v rodině objevilo malé počasí..

Začala menstruace - mléko odchází?

Pokud menstruace začala během kojení, neznamená to vůbec, že ​​už nebude mléko a je čas přenést dítě na směs. Množství mateřského mléka závisí jen málo na menstruaci. V důsledku toho může matka krmit své dítě, dokud nepovažuje za nutné omezit GV nebo dokud mléko spontánně nezmizí. Menstruační cyklus nemá s tímto procesem nic společného..

Menstruace signalizuje, že reprodukční systém je normální. Přítomnost sekrecí hovoří o schopnosti ženy mít děti; od nich dívky předpovídají mnoho procesů v těle (například nástup ovulace). Zároveň je zbytečné hádat, kdy by měla začít první menstruace po porodu. Mladá matka by si měla odpočinout a užít si proces kojení. Příroda se postará o zbytek fyziologických procesů ženského těla.

Menstruace s kojením

Menstruace kojení: vše, co potřebujete o tomto procesu vědět

Poté, co jste v prvních dnech po narození dítěte objevili vaginální výtok s krevními nečistotami, neměli byste si myslet, že se jedná o patologicky časná období. Tento výtok je důsledkem poranění dělohy během porodu. Říká se jim lochie a během několika dní odejdou bez specifické léčby..

Na otázku, kdy a jak by měla přijít skutečná menstruace, však neexistuje přesná odpověď. Faktem je, že menstruace po porodu s kojením a umělým krmením se vrací v různých časech. Kromě toho genetické, hormonální, psychologické a další vlastnosti ženského těla ovlivňují načasování obnovení úplného menstruačního cyklu. Přesto má rozhodně smysl zvažovat různé možnosti a situace..

Když menstruace přichází s kojením?

V procesu přirozeného krmení dítěte se hormon prolaktin aktivně uvolňuje v těle mladé matky. Jeho účinek na ženské tělo je zcela specifický: na jedné straně je to prolaktin mimo měřítko, který je často důvodem neschopnosti rychle se dostat do formy. Na druhé straně tento hormon určuje nepřítomnost menstruace během kojení: zabraňuje ovulaci, šetří zdroje vaječníků a dává ženě příležitost po fyziologickém a emocionálním zotavení po porodu zabránit novému těhotenství. A zároveň - tlačí budoucí menopauzu a prodlužuje ženské mládí.

Pokud je dítě čistě kojeno, je malá šance, že se menstruace vrátí, zejména v prvních šesti měsících. Je to však tam - ženy často začínají menstruovat HV po 2 měsících nebo dokonce po 4–6 týdnech.

Po šesti měsících, kdy dítě konzumuje více doplňkových potravin, a proto je méně pravděpodobné, že bude aplikováno na mléčnou žlázu, se zvyšuje pravděpodobnost obnovení menstruace s hv. V průměru může menstruace přijít 20-28 týdnů po porodu - tolik času potřebuje ženské tělo k zotavení..

Kdy očekávat období u žen, které nekojí?

Pokud je dítě z jakéhokoli důvodu uměle krmeno ihned po narození, menstruace se může objevit za 4–6 týdnů. I když se to zpravidla stále děje po 3-4 měsících, kdy se hormonální pozadí porodní ženy vrátí k normálu.

Je důležité si uvědomit, že mluvíme pouze o ženách, které nekojí. Při smíšeném krmení dítěte, nebo pokud je přirozené krmení obvykle přítomno, ale bylo na krátkou dobu přerušeno kvůli laktokrizi, bude načasování vzhledu menstruace po porodu s HV stále jiné. I když opakujeme, vše je individuální a popsaný proces nelze omezit na žádný časový rámec.

Zpoždění menstruace po zrušení kojení: patologie nebo norma?

Pokud žena kojí dítě, považuje se absence menstruačního cyklu za normální. Po omezení HV by se však hormonální pozadí mělo vrátit do obvyklého stavu nejpozději o 3 měsíce později..

Pokud po ukončení kojení během tohoto období menstruace nenastala, měli byste určitě kontaktovat odborníka (gynekologa, endokrinologa). Amenorea může být způsobena nadměrně aktivní syntézou prolaktinu, která není spojena s krmením, poporodní patologií v orgánech urogenitálního systému, stresem, únavou a řadou dalších faktorů, které budou vyžadovat zvláštní léčbu k eliminaci.

Další informace o tom, jak a kdy začíná menstruace po ukončení kojení, doporučujeme přečíst zde.

Vlastnosti poporodního menstruačního cyklu

Pravidelná a stabilní období po porodu se často nezotaví okamžitě. Mohou projít poprvé za jeden měsíc a další za 2-3 měsíce. Není třeba předčasně panikařit - s největší pravděpodobností mluvíme jednoduše o postupném uzdravování těla. Cyklus menstruace po porodu je zvláště nestabilní při kojení. Ale u matek, které se rozhodnou nebo jsou nuceny krmit své dítě umělými výrobky, se to stává mnohem rychlejším.

Obecně platí, že ženy po porodu zaznamenávají následující změny v menstruaci:

 • kratší cyklus;
 • kratší doba a množství výboje;
 • ukončení menstruační bolesti nebo snížení jejich intenzity.

Všechny tyto faktory jsou spojeny s pozitivními fyziologickými změnami v těle, zanedbávanými těhotenstvím a porodem..

Menstruace nepřichází s ochrannými kryty - je čas navštívit lékaře?

Ani jeden lékař nemůže s jistotou říci, kdy se u stráží objeví menstruace. Jejich absence proto není důvodem k obavám. Tento stav se nazývá laktační amenorea. Může to trvat měsíc až dva nebo více let, zvláště pokud žena po celou tuto dobu pravidelně a alespoň každé 4 hodiny během dne a každých 6 hodin v noci přikládá dítě na prsa.

Dalším aspektem tohoto čísla je, že mnoho matek, a ještě více - jejich ženských příbuzných starší generace, jsou upřímně přesvědčeny, že nástup menstruace s hv je signálem ke konci kojení..

To v žádném případě neplatí: i po nástupu menstruace můžete a měli byste své dítě krmit. Nebojte se, že se dítě vzdá prsu - chuť mléka během „kritických dnů“ se zanedbatelně mění, o nic víc, než když jíte voňavé ovoce, které dítě nezná. A specifický zápach kůže, který dítě může „ucítit“, lze snadno eliminovat častějšími a pečlivějšími hygienickými postupy. Takže menstruace s hv je normální, nevyžaduje naléhavou návštěvu lékaře a neukládá kojící matce žádné zvláštní povinnosti a omezení..

Je možné otěhotnět s hv - s menstruací nebo bez ní?

Mnoho žen věří, že laktační amenorea, když menstruace během kojení neprobíhá, je 100% funkční metoda antikoncepce. To je pravda, ale s několika upozorněními. Mladá matka téměř jistě neotěhotní, pokud:

 • dítě ještě nemá šest měsíců a živí se pouze mateřským mlékem;
 • při krmení se nepoužívají podložky a mezi jídly se používají bradavky a dudlíky;
 • dítě není opité vodou, nápoji a směsmi;
 • přestávka mezi krmením nepřesahuje 3-5 hodin.

Nedodržení kterékoli z uvedených podmínek vede ke snížení hladiny prolaktinu v ženském těle, což zabraňuje ovulaci. V takovém případě může první menstruace během kojení přijít kdykoli. A za nimi - přirozeně dochází k těhotenství. Navíc po 6 měsících hladina tohoto hormonu sama o sobě postupně klesá, i když matka nepoužívá doplňkové potraviny a doplňky ke krmení.

Existuje názor, že dokud se během kojení neobjeví menstruace, neplánované těhotenství nehrozí a ochrana by měla být zahájena až po úplném návratu menstruačního cyklu do normálu. To není úplně pravda.

První ovulace může zmizet bez obvyklého krvácení. V tomto případě bude uvolněné vajíčko zcela připraveno k oplodnění. Existuje tedy šance na otěhotnění během kojení bez menstruace. A jak ukazuje praxe, je poměrně vysoká: důkazem toho je obrovské množství rodin se stejnými věkovými dětmi. Pokud tedy mladí rodiče v příštím roce nebo dvou neplánují nové doplňování - po 6 měsících dítěte by měli přemýšlet o výběru spolehlivé a vhodné metody antikoncepce, i když matka dítě kojí i nadále.

Měsíce po porodu s kojením

Po porodu dochází v těle ženy k nové hormonální změně, která je zaměřena na výživu dítěte (produkci mléka) a obnovení plodnosti ženy (obnovení menstruačního cyklu).

Jak tyto dva důležité procesy probíhají? A kdy by žena měla po porodu sklízet menstruaci? Pojďme si o tom promluvit

Tělo po porodu - co se stane?

Ihned po narození dítěte je placenta odmítnuta a toto je jedna z fází porodu, která způsobuje poškození cév a následuje nástup krvácení. A to je považováno za normu, ale nejde o menstruaci, ale o trochu jiný proces..

Menstruace je periodické krvácení, ke kterému dochází v nepřítomnosti těhotenství v důsledku odmítnutí endometria, které je vytvořeno pro připojení a vývoj vajíčka. Jinými slovy, pokud nedošlo k oplodnění, začíná menstruace, která trvá 3 až 5 dní..

Krvavý výtok po porodu se nazývá lochie - jedná se o druh „čištění“ těla od částic membrán, hlenu a dalších „zbytků“ a doba trvání tohoto procesu obvykle trvá asi 40 dní. Odmítnutí placenty během porodu dává signál pro nové hormonální změny - produkci dvou důležitých hormonů v ženském těle - prolaktin a oxytocin.

Prolaktin je vylučován hypofýzou a podporuje produkci mléka, které je nezbytné pro výživu dítěte, a současně blokuje menstruaci (chrání tělo ženy před zráním nových vajíček a nástupem nového těhotenství při krmení novorozence).

Tato „nucená pauza“ absence menstruace se nazývá poporodní amenorea a jak dlouho bude trvat, závisí na několika faktorech:

 • z individuálních charakteristik ženského těla;
 • z procesu krmení drobků.

Je to proces kojení dítěte, který stimuluje produkci prolaktinu. Jakmile si dítě začnou nanášet na prsa méně než jednou za 3 hodiny (a v noci bude interval delší než 6 hodin), začne hladina hormonu klesat a po chvíli se menstruace znovu obnoví.

Jak se obnovuje menstruace po porodu?

Nástup menstruace po porodu přímo závisí na frekvenci krmení dítěte a na vlastnostech ženského těla. Dokonce i u téže ženy s jiným režimem výživy kojenců může menstruace pokračovat podle různých „scénářů“:

 1. Při absenci kojení (pokud žena z nějakého důvodu nedojčí) může menstruace pokračovat 8-10 týdnů po porodu, tj. Po ukončení lochie (poporodní výtok).
 2. Menstruace pokračuje 30 dní po porodu. Podobný jev během kojení se děje velmi zřídka, ale stále je to možné, protože během období poporodního výtoku (lochie), které trvá od 20 do 40 dnů, nemůže dojít k růstu endometria, a proto po 30 dnech nebude nic odmítnuto. Medicína však zná případy, kdy místo snížení výtoku do konce uvedeného období lochie naopak zesílí, což ženy vnímají na začátku menstruace. Důvod však spočívá v něčem úplně jiném: krevní sraženiny, které se objevily v děloze, nemohou vyjít, což vyvolává nástup zánětlivého procesu a hojné krvácení, které lze zastavit správně zvolenou korekcí, a nejčastěji se v takových případech provádí kyretáž.

Menstruace po porodu s hepatitidou B.

Jakmile žena, která porodila, během kojení ani nepomyslela na začátek menstruace, obvykle se menstruační cyklus obnovil po 2 letech přirozeného kojení.

U ženy v moderním světě je všechno jinak, menstruace často přichází 3-4 měsíce po porodu..

Ukazuje se, že dnes laktace nemusí nutně zpomalit menstruaci, to vše je individuální.
Přesto je% žen s předčasnou menstruací mnohem vyšší než% žen, u kterých menstruace začíná rok po porodu.

Proč menstruace přišla později než nyní?
Za prvé, dítě bylo krmeno pouze mateřským mlékem mnohem déle než nyní. Dnes se doplňkové potraviny zavádějí mnohem dříve, a tak přenášejí dítě na „jídlo pro dospělé“. A za druhé, psychologické rozpoložení ženy se změnilo. Nemůžete tedy porovnat okolnosti předpisu a situaci dnes..

Obnova menstruace je hormonální proces, jeho rychlost závisí na tom, jak rychle se tělo obnoví a vytvoří se hormonální pozadí.

Rychlost zotavení tohoto hormonálního pozadí opět závisí na tom, jak kojení probíhá:
- Pokud je to zcela přirozené a dítě dostává mateřské mléko na požádání kdykoli, pak období obvykle přichází na konci prvního roku krmení. - Když jsou zavedeny doplňkové potraviny nebo je-li dítě doplněno umělou výživou, nekonzumuje mateřské mléko tak aktivně a menstruace může přijít až za sedm měsíců. - Pokud dítě prakticky od narození dostává další jídlo ve formě směsi, pak s největší pravděpodobností menstruace matky přijde do třetího měsíce.

Navzdory skutečnosti, že přišla menstruace, je třeba, aby bylo dítě nadále krmeno mateřským mlékem. To nijak neovlivňuje zdraví dítěte..

Dítě může být ovlivněno úzkostí matky z toho, takže musíte zůstat v klidu a nadále krmit dítě zdravým mateřským mlékem.

Ano, během tohoto období se může množství produkovaného mléka snížit, ale neměli byste panikařit, jinak se množství mléka sníží ještě více ze stresu..

Musíte jen co nejčastěji přiložit dítě k prsu, což vyvolá další laktaci.

Pokud má žena přesto pocit, že mléka je stále méně a není obnoveno, musíte se poradit s lékařem. Může jim být předepsán nějaký druh léku, který podpoří produkci mléka.
Pokud to nepomůže, pediatr předepíše dítěti „předkrm“ ve formě směsi.

Menstruace nemá žádný škodlivý vliv na složení mateřského mléka..

Existuje mnoho mýtů, že mléko je pro dítě téměř škodlivé. S největší pravděpodobností to vymysleli matky, které se chtěly vzdát kojení..
Ve skutečnosti se s mlékem neděje nic hrozného..

V některých případech se může změnit chuť nebo vůně mléka, ale to je vše individuální a může to souviset nejen s nástupem menstruace, ale také s výživou matky, jejím používáním kosmetiky...

Vzhledem k tomu, že dnešní ženy jsou zastrašovány nepravděpodobným „faktem“, že pokud přišlo jejich období, pak laktace skončila. Proto na začátku menstruace začnou být nervózní, rozrušení..
Toto chování ovlivní ve větší míře jak laktaci, mléko, tak samozřejmě dítě..

Pokud matka klidně pokračuje v krmení dítěte mateřským mlékem, pak se s nástupem menstruace jen málo změní. Musíte být jen trpěliví a nenechat se otravovat kvůli maličkostem.

Menstruace netrvá tak dlouho, pomine a stav matky a dítěte se vrátí do normálu. Proto nástup menstruace není důvodem k ukončení kojení..
----

Například mám měsíce s dcerou (první přirozený porod) na HB:
Do začátku měsíce šel měsíc (menstruační cyklus byl 65 dní), každý 5 dní a bez sraženin, mírně, vždy proběhl bez bolestivých.

První měsíce přišly po 6 měsících. po porodu byly 2 týdny. a se sraženinami, velmi silné a bolestivé první 2-3 dny. Pak zmizeli na 3 měsíce, znovu přišli a chodili 10 dní, bylo několik sraženin, hojně a znovu bez bolesti.

Další měsíce přišly po 2 měsících. a chodil 7 dní bez sraženin, středně a bez bolesti.

Poté měsíce začaly chodit každý měsíc (menstruační cyklus byl stanoven na 35 dní), po dobu 4-5 dnů, bez sraženin, mírně a bez bolesti - cyklus byl plně obnoven a stal se lepším než dříve.

Současně s GW nikdy nebyly žádné problémy, krmila se jako obvykle - na vyžádání, až do úplného přirozeného vyloučení ze sebe za 4,6 roku, a vždy bylo hodně mléka.

Měsíce se synem (druhé narození - ECS) na GV:
První měsíce přišly, když měl syn 1 rok a 6 měsíců. Ovulace byla velmi dobrá. Samotné měsíce však byly velmi skrovné, 5 dní uběhlo v kapičkách. I obvyklá denní rutina mi stačila. Bezbolestně, několik dní až měsíců, se žaludek trochu zatáhl.

Další měsíce přišly po 28 dnech (syn 1 rok a 7 měsíců). Ovulace byla stejně dobrá jako v předchozím cyklu, ale moje menstruace byla již skvělá, stejně jako před těhotenstvím: žádné bolesti, mírné a žádné sraženiny. Asi 2 dny před měsíci se žaludek trochu zatáhl.

Stejně jako dcera, syn i nadále s potěšením jedl prsa a po dobu menstruace s prsy neplivl.

GW zatím. Mám v plánu krmit svého syna, stejně jako svou dceru, až do přirozeného sebevyloučení.

Kdy začíná vaše menstruace po porodu??

Proč se menstruace neobnoví ihned po porodu?

Kdy by měla menstruace začít po porodu: přibližná data

 1. Čisté kojení. U hv nedochází k menstruaci. Musí však být splněny určité podmínky. Dítě by mělo být aplikováno na prsa alespoň jednou za tři hodiny. Nelze zrušit ani noční kanály. Ale během spánku můžete povolit přestávku až šest hodin. Při tomto režimu krmení produkuje tělo dostatek prolaktinu, který spolehlivě chrání ženu před ovulací. V tomto případě se menstruace neobjevuje každý rok..
 2. Smíšené nebo umělé krmení. V tomto případě prolaktin nemá žádný antikoncepční účinek. Funkce dělohy se obnoví za dva měsíce a první menstruace přichází za tři.
 3. Zavedení doplňkových potravin. Pediatři doporučují začít převádět dítě do jídla pro dospělé, a to od šesti měsíců. S příchodem rozmanitosti stravy se dítě obvykle méně zajímá o mateřské mléko. Postupně jeho produkce klesá, hladiny prolaktinu klesají a menstruace se obnovuje.
 4. Komplikace porodu. V takových případech se děloha často zotavuje déle. Proto se menstruace objeví později než o tři měsíce později..
 5. Stav nervového systému u ženy. Stres může výrazně ovlivnit váš menstruační cyklus. To platí i po porodu. Jak přesně to ovlivní, je však těžké předvídat. Proto nelze říci, kdy čekat na menstruaci..
 6. Odpočinek, spánek, dobrá výživa. Pokud se matce podaří dostatek spánku a nepřetěžuje se domácími pracemi, pak menstruace přijde včas.
 7. Obecné zdraví a chronická onemocnění. Těhotenství a porod mohou způsobit, že váš cyklus bude pravidelnější a méně bolestivý. To je způsobeno radikální restrukturalizací hormonálního pozadí. Ale se špatným zdravím a zhoršením chronických onemocnění byste neměli očekávat, že vaše menstruace přijde včas..

Takže se nemůžete chránit?

Povaha menstruace po porodu

 • lochie se postupem času stává chudší a bledší. Postupně mizí. Poté následuje krátká přestávka. A teprve poté může menstruace odejít,
 • když se menstruace vrátí, nestanou se okamžitě normální. První období může být velmi sporé nebo příliš těžké.,
 • když přijde menstruace, cyklus se obnovuje postupně. Po první menstruaci může následovat přestávka. O kolik měsíců později můžete čekat na další propuštění? I dva měsíce jsou normální období,
 • všimněte si, o kolik jde výběr. Za fyziologické se považuje období od 2 do 7 dnů,
 • neočekávejte, že po takové vážné restrukturalizaci začne menstruace okamžitě chodit pravidelně. Tělo potřebuje až šest měsíců, než se cyklus plně obnoví.

Menstruace po porodu: varovné příznaky

 1. Musíte věnovat pozornost tomu, kolik období chybí. Pokud jste dokončili kojení a vaše ženské funkce se neobnovily během dvou až tří měsíců, měli byste navštívit svého lékaře. To není známka žádné nemoci, ale musíte se ujistit, že je vše v pořádku..
 2. Zvláště alarmujícím příznakem je nadměrný výtok. Pokud ztratíte více než 150 ml krve denně, vyžaduje to konzultaci. Takový obraz mohou vyvolat hormonální poruchy i různé nemoci - endometrióza, adenomyóza, hypoplázie endometria a dokonce i nádory různé etiologie..

Shrnutí

Populární propagační akce na Mamsy

Populární příspěvky

Nejzlobivější děti podle znamení zvěrokruhu! Zábavě dospělých se říká podnikání, dětem se také říká podnikání. Zdá se, že toto trefné Augustinovo pozorování je v souladu s dětskou neposlušností, ale bohužel ne úplně. Shromáždili jsme nejzlobivější děti podle znamení

Trhliny na prstech: příčiny a léčba Aby se zabránilo prasklinám na pokožce rukou, je třeba nejen vyloučit možné příčiny, ale také zvolit účinné metody léčby, pokud vás již takový nepříjemný osud postihl.

Chůze na hubnutí Doporučení lékařů a předních trenérů fitness, která jsou uvedena v článku, vám pomohou zhubnout bez vyčerpání tréninku a vyčerpávající stravy.

Velké milostné příběhy: Meyerhold a Zinaida Reich Legendární režisér vytvořil z mladé dívky skvělou herečku. Z jediného důvodu - miloval. Ale jejich vztah skončil, bohužel, ne tak krásně, jak začal. Ve studiu Meyerhold, budoucí herečka v

Jakého muže si ženy vybírají podle znamení zvěrokruhu? Každá sebeúcta mladá dáma nemá ve své skříni ukrytou kostru, ale něco zajímavějšího. Udržuje se tam standard člověka. S tímto standardem kontroluje své pány a kontroluje, zda odpovídají

Menstruace během kojení: kdy začínají a zda odcházejí

Datum zveřejnění: 11.06.2018 | Zobrazení: 13285

Těhotenství je jedním z nejšťastnějších období každé ženy. V této době má však nastávající matka mnoho pochybností nejen o narození dítěte, ale také o období po porodu. Kromě otázky přírodního krmení patří mezi nejoblíbenější dotazy, na které lidé hledají odpověď: „Jak brzy proběhne rehabilitace menstruačního cyklu? Může menstruace začít kojením (HB) a nebudou do ní zasahovat? “

Vzhled prvního výboje: podmínky a období

V těle mladé matky, která porodila, probíhá dlouhá rehabilitace těla. Prvním krokem v tomto procesu je redukce dělohy na pre-těhotný stav a velikost kontrakcí. Trvá to 1-2 měsíce.

Pokračuje menstruace během jejího zotavení? V prvních dnech má matka krvavý výtok. Mnoho lidí si myslí, že jsou to první kritické dny, ale nejsou. To jsou lochie. Důvodem jejich vzhledu je oddělení placenty. Tento výtok je obzvláště silný v prvních 5-7 dnech, celková doba trvání je až 40 dní. Na konci kurzu změní barvu na světle žlutou. Matky by měly vědět, že v tuto chvíli je ovulace možná, během sexuálního kontaktu si musíte pamatovat na antikoncepci.

Podle Ženského umění kojení: 8. (str. 364–366) jsou téměř všechny matky, které kojí své děti, bez menstruace po dobu 3–6 měsíců nebo déle. Tomu se říká laktační amenorea. [1]

Lékaři tvrdí, že není bezpečné mít sex před koncem kontrakce dělohy a může to vést k vážným problémům. Do 2-3 měsíců po porodu se doporučuje navštívit gynekologa, abyste se ujistili, že je vše v pořádku a zda je možné se vrátit k plnému sexuálnímu životu..

Načasování návratu menstruace

Nelze přesně říci, kdy by měla přijít první menstruace. Očekávaná doba jejich příjezdu je velmi odlišná a závisí především na tom, zda žena kojí dítě nebo ne. Když je dítě krmeno směsí a není tam žádné mléko, děloha se rychleji vrátí do své původní velikosti a podle toho začíná menstruace dříve. Kojení a menstruace jsou vzájemně propojeny, což je způsobeno přirozenými procesy po porodu v těle nové matky.

Kojení zajišťuje produkci prolaktinu, hormonu, který stimuluje a reguluje produkci mléka a zastavuje ovulaci. Může menstruace pokračovat, pokud je produkován hormon? Ano, menstruace během laktace může jít, ale přijdou později - během období, kdy se dieta dítěte rozšiřuje nebo se drobky úplně přenesou do vzorce. Zároveň se výrazně snižuje množství prolaktinu produkovaného ženským mozkem..

V 70% případů první menstruace po porodu s kojením nepřijde dříve než o šest měsíců později. Celý rehabilitační proces je postupný. První období jsou nepravidelná. Proto je těžké říci, zda budou dlouhé nebo hojné. Poporodní přechod menstruace se dramaticky mění. Nesnesitelná bolest zmizí, výtok je nyní více nebo naopak méně závažný ve srovnání s kritickými dny před těhotenstvím.

Zcela jiné načasování příchodu první menstruace čeká matku, jejíž dítě je na umělém nebo smíšeném krmení. V tomto případě je třeba první menstruaci očekávat do 5-6 týdnů po porodu. [2]

Bez ohledu na typ výživy dítěte menstruace nezačne během prvních dvou měsíců: až do konce procesu úplné obnovy dělohy.

Nepravidelná menstruace během kojení

Proces rehabilitace těla a jeho návrat do stavu před těhotenstvím je postupný, proto jsou normou nepravidelná období (jak u HB, tak při krmení dítěte směsí). Liší se navzájem délkou a přerušením prvních 2-3 měsíců po jejich nástupu..

Pokud dojde k dlouhému zpoždění a během kojení se menstruace náhle zastaví během aktivní sexuální aktivity bez ochrany, je nutné provést test a zkontrolovat, zda se jedná o další těhotenství..

Další důvody zpoždění a příliš dlouhého návratu menstruace po kojení:

 • stres;
 • nedostatek odpočinku;
 • nemoci;
 • dědičnost.

Měsíčně po císařském řezu s hepatitidou B (IV)

Po CS se čekací doba na příchod prvních kritických dnů neliší od doby po fyziologickém porodu a laktaci. Jediným rozdílem je hojnost lochií - jejich objem po COP může dosáhnout až 0,5 litru. To je mnohem víc než po přirozeném narození. Po CS se často vyskytují komplikace, které ovlivňují průběh kritických dnů, včetně:

 1. Příliš malý výtok je jedním ze znaků stagnace krve v děloze v důsledku nedostatečných kontrakcí.
 2. Dlouhý nástup stability cyklu.
 3. Dřívější ukončení lochie může naznačovat ohyb dělohy.
 4. Štiplavý zápach je známkou infekce reprodukčního systému.
 5. Svrbení a výtok ze sražené konzistence je prvním příznakem drozdů.

Kromě laktace a způsobu porodu ovlivňuje dobu nástupu menstruace po porodu několik dalších faktorů:

 • věk ženy;
 • jídlo a životní styl;
 • nedostatek odpočinku;
 • komplikace při nošení dítěte;
 • chronická onemocnění.

U žen, které porodily po 30 letech, trvá zotavení těla o něco déle. To neznamená žádné odchylky ve zdraví. Nadměrný stres nebo špatná volba životního stylu také ovlivňují hormonální rovnováhu. To vede jak ke ztrátě mléka, tak k přístupu v kritických dnech, stejně jako k přerušení cyklu a jejich pozdějšímu nástupu..

Můžete začít menstruovat během kojení?

Kojení může odložit návrat kritických dnů až o rok, ale nevylučuje jejich přirozený vzhled dříve, zvláště když je rozšířena strava dítěte.

Když menstruace přichází s hepatitidou B, mnoho matek začne panikařit: „Proč se objevily, je to normální a výtok ovlivňuje mateřské mléko?“ Po přečtení neověřených informací maminky okamžitě volají gynekologa: „Kojím, může menstruace pokračovat? Mám pokračovat s GW? “ Lékaři vysvětlují, že je zcela normální, že menstruace přichází během laktace, a nedávají doporučení k ukončení kojení. Naopak, jeho náhlé ukončení bude mít za následek situaci, kdy u kojící matky začne zánětlivý proces s dalšími komplikacemi.

Pokud menstruace přišla během kojení, pak během jejího průběhu množství mléka klesá. Po ukončení sekrece se produkce mléka obnoví na předchozí objem. Není třeba být nervózní, pokud vaše menstruace začne neočekávaně během laktace. Gynekologové zajišťují, že jejich vzhled je normou, a to neovlivní kvalitu a složení mateřského mléka..

Příchod menstruace během laktace a jejich nepřítomnost se nepovažuje za porušení. Doba jejich návratu pro každou matku je velmi odlišná..

Účinky na kojení a zdraví dítěte

Existuje názor, že chuť mléka se během menstruace kazí: začíná chutnat hořce. Maminky se obávají, že dítě přestane užívat mléko, když se během kojení objeví menstruace. Lékaři tyto mýty vyvracejí. Stává se, že když menstruace pokračuje, zvyšuje se citlivost bradavek, což způsobuje potíže s krmením dítěte. Co dělat, abyste snížili bolestivé pocity? Pomůže zde lehká masáž a aplikace komprese na bradavky..

Zvláštní pozornost, pokud žena kojí, je dnes třeba věnovat hygieně, protože jsou často doprovázeny zvýšeným pocením a laktace není výjimkou. Dítě může odmítnout mateřské mléko kvůli změnám pachu od matky. Náhle se objevila nervozita a rozmary drobků během kritických dnů lze vysvětlit jednoduchým odrazem stavu rodiče.

Menstruace po ukončení laktace

Podle statistik v 80% případů kritické dny nezačínají kojením. U 10% se nevrací v prvních měsících a po dokončení GW. To nemusí nutně znamenat odchylky ve zdraví. Někdy prolaktin zůstává na poměrně vysoké úrovni i po skončení hepatitidy B..

V každém případě musíte zkontrolovat gynekologa, abyste vyloučili nebo potvrdili odchylky: upřesněte, jak dlouho začíná období po ukončení kojení. Pokud je plánováno další těhotenství a menstruace neproběhla ani při kojení, ani po něm, lékař předepíše léky k potlačení produkce hormonů v takovém množství. Po skončení GV nemusí menstruace přijít nebo zmizet z několika důvodů:

 • nadváha nebo podváha;
 • špatné návyky;
 • nemoci;
 • nerovnováha hormonů.

Příznaky naléhavého zavolání lékaře: Příčiny obav

V procesu rehabilitace menstruace po kojení mohou nastat problémy, při kterých musíte urgentně zavolat svému lékaři:

 1. Nepravidelnost. Když uplynulo šest měsíců po příchodu menstruace, pokračují a jsou epizodické. Nezáleží na tom, zda žena kojí, musíte navštívit lékaře.
 2. Doba trvání. Pokud kritické dny trvají jen jeden nebo dva dny nebo déle než 5 dní, musíte o tom informovat svého lékaře.
 3. Menses příliš bohatý. Pokud těsnění nestačí na 5-6 hodin a je třeba ho měnit mnohem častěji - je překročena norma.
 4. Nepříjemné pocity. Pokud bolest doprovázela kritické dny před těhotenstvím, zmizí díky narovnání dělohy - tak to ovlivňuje porod. Pokud se v poporodním období objeví bolestivé pocity, naléhavě se domluvte s gynekologem.
 5. Hořká nebo kyselá vůně. Vzhled pronikavého zápachu ve výtoku naznačuje zánět..
 6. Dlouhé zpoždění. Prudká ztráta menstruace je jasným signálem nástupu neplánovaného těhotenství. Mnoho lidí v tuto chvíli zapomíná na nutnost ochrany..

Během laktace, bez ohledu na přítomnost nebo nepřítomnost kritických dnů, při obnovení sexuální aktivity musíte pamatovat na potřebu antikoncepce!

To nejsou všechny potíže, které stojí v cestě nové matce v procesu rehabilitace cyklu kojení. Pravidelná návštěva lékaře sníží pravděpodobnost abnormalit.

Výstup

Zjistili jsme, že menstruace může začít HV. Z hlediska jejich zotavení se za normu považuje, když menstruace začíná po 2-3 měsících (s IV) nebo po 3-6 měsících (s GV) a až 1,5-2 roky po narození dítěte. Načasování návratu menstruace závisí na umělém nebo přirozeném způsobu krmení drobků a dalších faktorech. Pokud maminku trápí pochybnosti nebo bolestivé pocity, je bezpodmínečně nutné navštívit gynekologa a konzultovat vzrušující témata!

Bibliografie:

 1. „Ženské umění kojení: úplně přepracované a aktualizované 8.“ - autorky Diane Wiessinger, Diana West, Teresa Pitman. P. 576; 13. července 2010
 2. Kdy moje menstruace začne znovu po těhotenství? - NHS (publikace zkontrolována 28.03.2018)

V roce 2019 absolvovala Federální státní rozpočtovou vzdělávací instituci vysokoškolského vzdělávání „National Research Mordovian State University pojmenovanou po N.P. Ogareva "s diplomem z pediatrie.

Série a registrační číslo diplomu: 101318 0420079

Kdy začíná vaše menstruace po porodu?

Krvavý výtok, který se objeví po dokončení porodu, se nazývá lochia. Pokračují, dokud se poškozené tkáně dělohy úplně neobnoví..

Lochia není menstruace nebo děložní krvácení. Jedná se o poporodní výtok z dělohy. Tento fyziologický proces je charakterizován očištěním a hojením jeho dutiny..

Lochia obsahuje zbytky placenty, hlen z cervikálního kanálu, jejichor a krev.

 1. Obnova menstruace po porodu
 2. Vlastnosti menstruace během kojení
 3. Krvavý výtok po císařském řezu
 4. Krmení dítěte během menstruace
 5. Kdy navštívit lékaře
 6. Menstruace po ukončení laktace

Obnova menstruace po porodu

K potlačení vaječníků dochází působením hormonu prolaktinu. Pokud žena kojí, jeho produkce pokračuje, ale tento proces probíhá pouze tehdy, když je dítě pravidelně připojeno.

Pokud kojící matka nemá dostatek mléka (je nutné používat kojeneckou výživu) nebo se provádí noční krmení směsí, produkce prolaktinu klesá a menstruace může začít dříve.

Ve smíšeném krmení většinou laktační amenorea končí ještě před zrušením kojení (HB). První menstruace nastává 2-3 měsíce po porodu.

Lochia po porodu je krvavý výtok, což je rána.

Pokud je dítě plně krmeno z lahve, mělo by se očekávat, že menstruace bude pokračovat 8-10 týdnů po porodu. Možná, že menstruace přijde se zpožděním, je to kvůli individuálním vlastnostem těla.

Je třeba si uvědomit, že absence menstruace může být výsledkem zdravotních problémů, které vyžadují lékařskou péči..

Obnova funkce vaječníků může začít, pokud žena z nějakého důvodu nedojčila své dítě (odsávané mléko) a poté obnovila hepatitidu B. Nedostatek stimulace bradavek, ke kterému dochází, když kojenec saje mléko, může vést k brzkému nástupu menstruace.

Nelze přesně říci, kdy začíná menstruace po porodu kojením, protože tento fyziologický proces je ovlivněn mnoha faktory.

Vlastnosti menstruace během kojení

Kojení menstruace je individuální. Možná bude zpočátku cyklus nepravidelný. Jeho porušení v období po porodu se považuje za normu. Při absenci zdravotních problémů se uzdraví sám.

Stává se, že před těhotenstvím byla menstruace doprovázena bolestí, ale po porodu příznaky zmizí. To je způsobeno skutečností, že nepohodlí bylo spojeno s ohýbáním dělohy a po těhotenství a porodu patologie prošla.

Délka menstruace závisí také na hladině prolaktinu ve vašem těle. Pokud je vysoká, krvácení rychle skončí. Pokud je hormon produkován v malém množství, menstruace se prodlouží..

Menstruace během kojení je prvním znakem normalizace všech procesů u ženy po porodu.

Krvavý výtok po císařském řezu

Bez ohledu na způsob porodu procházejí všechny ženy procesem čištění a hojení děložní dutiny. Lochia po císařském řezu může trvat až 2 měsíce. Nástup prvního odmítnutí funkční vrstvy endometria nezávisí na tom, jak se dítě narodilo.

Lochy charakter:

 • první 2-3 dny po porodu - špinění;
 • od 3-4 dnů - serózní-krvavý výtok
 • od 10. dne - žluto-bílý výtok;
 • po 5-6 týdnech se výtok z dělohy zastaví.

Prodloužený výtok s krví - důvod k návštěvě lékaře!

V budoucnu, pokud kojící matka pravidelně položí dítě na prsa a v noci odsaje mléko (dítě v noci odmítá jíst), bude laktační amenorea pokračovat, dokud nezačne pokles produkce prolaktinu, to znamená, že by se neměl očekávat nástup menstruace..

Po císařském řezu bude obnovení menstruačního cyklu, objem výtoku a další ukazatele záviset na individuálních charakteristikách pacienta.

Navzdory skutečnosti, že císařský řez je považován za jednoduchou operaci, mohou po něm nastat komplikace. Z tohoto důvodu se ženám, které rodily císařským řezem, doporučuje vědět, jaké jsou rozdíly mezi děložním krvácením, lochií a menstruací..

O tom si promluvíme v jednom z našich dalších článků..

Krmení dítěte během menstruace

Pokud se menstruace obnoví během laktace, neměli byste se kojení vzdát. Obnova cyklu nemá vliv na kvalitu mléka, jeho chuťové vlastnosti se také nemění - záleží na tom, co kojící žena jí.

U některých žen klesá objem mateřského mléka produkovaného během menstruace. Chcete-li zvýšit jeho množství, doporučuje se dítě častěji položit na prsa. Ke zvýšení produkce přispívají speciální přípravky pro laktaci, které lze zakoupit v lékárně..

Nedoporučuje se přerušovat kojení během menstruace. to může vést ke zmizení mléka.

Pokud dítě během menstruace odmítne kojit, doporučuje se ženě častěji se sprchovat a provádět hygienu bradavek (prsou).

Důvodem tohoto chování dítěte může být vůně matky: během menstruace se pod vlivem hormonů mění vůně ženského těla.

Obnova menstruačního cyklu, a tedy nástup menstruace, obvykle nastává po skončení období laktace nebo po zavedení doplňkové stravy pro dítě.

Kdy navštívit lékaře

Žena se doporučuje konzultovat s gynekologem preventivní prohlídku nejpozději měsíc po propuštění. Lékař zkontroluje proces kontrakce dělohy, odebere nátěr, vyšetří mléčné žlázy, poskytne doporučení ohledně antikoncepčních metod atd..

Důvodem návštěvy lékaře může být nevolnost, například bolest v podbřišku. Pokud lochie zmizela, měli byste se poradit s gynekologem, ale po několika dnech se obnovili.

Za normálních okolností by první menstruace po ukončení laktace měla nastat během 2 měsíců až šesti měsíců. Pokud po 6 měsících menstruace nezačne, doporučuje se podstoupit lékařskou prohlídku.

Lékařská pomoc je nutná u žen, které po dlouhou dobu neobnoví pravidelnost cyklu.

Menstruace po ukončení laktace

Trvá asi 8 měsíců, než se tělo zotaví z těhotenství a porodu. Během tohoto období se děloha stahuje do své normální velikosti, uzdravují se vnější pohlavní orgány a obnovuje se hormonální pozadí.

Po dokončení laktace potřebuje ženské tělo 1-2 měsíce k normalizaci vaječníků. Pokud tedy matka krmila dítě pravidelně, měla by po ukončení kojení očekávat menstruaci za 30-60 dní..

Ale protože každý organismus je individuální, je možné, že se práce vaječníků obnoví dříve..

První kritické dny po ukončení laktace se mohou lišit od menstruačního krvácení před těhotenstvím. Výtok může být nadměrně vzácný nebo hojný a může obsahovat krevní sraženiny.

Trvání menstruace po hepatitidě B se také často liší od doby před počátkem..

K obnovení hormonálních hladin dochází postupně, takže druhá a následující menstruace mohou začít dříve nebo později..

Nepravidelné období u žen, které přestaly kojit, lze považovat za běžnou možnost.

Obnovení funkce vaječníků umožňuje tělu oplodnění, z tohoto důvodu, pokud pár neplánuje více dětí a menstruační krvácení nepřijde včas, doporučuje se provést těhotenský test nebo krevní test na hladinu hCG.