Menopauza u mužů - příčiny, příznaky a 11 způsobů boje proti andropauze

Dochází k menopauze u mužů? Ano, neprojde to ani jediný mužský zástupce, ale vyskytuje se dříve než žena, vyvíjí se pomaleji a ne vždy má takové živé příznaky. Právě tyto procesy zhoršování funkcí všech orgánů související s věkem, včetně hormonálně aktivních, jsou důvodem ke změně charakteru, vzhledu a zdraví mužů ve věku 45-60 let. Mužská menopauza se projevuje odlišnou sadou příznaků, které jsou zvláště výrazné během 1-5 let, poté postupně mizí.

Lékařský zákrok může zlepšit kvalitu života mužů během menopauzy. Rovněž je nutná konzultace s urologem nebo andrologem, aby se vyloučila přítomnost rakovinných nádorů, které se často v tomto věku objevují a které se mohou projevit podobnými příznaky..

Proč u mužů dochází k menopauze?

Období menopauzy u mužů se nazývá andropauza, to znamená zastavení uvolňování mužských pohlavních hormonů - androgenů. Jeho druhé jméno je syndrom z nedostatku testosteronu (kombinace příznaků).

Ve skutečnosti, pokud je ve věku 25-34 let hladina volného, ​​tj. Dostupná pro tkáně, testosteron je 0,33-0,53 nmol / l, ve věku 35-44 let - již 0,32-0,4 nmol / l, pak s nástupem andropauzy jeho koncentrace klesá na 0,22 nmol / l. Je třeba říci, že 90% tohoto hormonu produkují varlata a pouze 10% nadledviny..

Mechanismy vývoje mužské menopauzy se liší v závislosti na věku. Až 50 let tedy znamená dysfunkci hlavních endokrinních orgánů, hypotalamu a hypofýzy. Produkují hormony, které „velí“ endokrinním žlázám nižšího řádu (v tomto případě varlatům a nadledvinám) produkovat jeden nebo druhý hormon. V tomto věku začíná hypofýza vylučovat méně folikuly stimulujícího hormonu (FSH), což má za následek sníženou produkci spermií; také snižuje produkci luteinizačního hormonu (LH), který vede ke vzniku mužských pohlavních hormonů (hlavně testosteronu).

Ve věku 50–70 let je nedostatek mužských hormonů již více spojen se snížením jejich produkce ve varlatech, protože žlázy, které syntetizují spermatické buňky, jsou nahrazeny tkání podobnou jizvě.

Po 70 letech, kdy projevy menopauzy téměř nezpůsobují nepohodlí, testosteron téměř přestává být produkován ve varlatech, i když jsou „pobídnuty“ hormony LH a FSH.

Navzdory věku, ve kterém nedostatek androgenů vznikl - po 50 letech nebo dříve - bude hlavním projevem menopauzy u muže narušení jeho sexuální funkce.

Klasifikace a příčiny andropauzy

V závislosti na věku, ve kterém k menopauze dochází, je klasifikována jako časná nebo pozdní. V prvním případě se jeho počáteční příznaky objevují před 45 lety, ve druhém po 60 letech.

Není možné předvídat, kdy se produkce androgenu sníží, ale šance na rozvoj časné menopauzy se zvyšují s:

 • v tomto ohledu zatíženo dědičností: když se otcův věkový androgenní nedostatek vyskytl také před 45 lety;
 • kouření a zneužívání alkoholu, které vede ke zhoršenému přívodu krve do varlat;
 • pracovní rizika, zejména vystavení genitáliím vibrací a záření;
 • časté trauma varlat;
 • sedavý životní styl;
 • nádory varlat;
 • častý zánět močových nebo pohlavních orgánů, který často vede k promiskuitnímu sexuálnímu životu;
 • chirurgické operace prováděné na varlatech, hypofýze nebo hypotalamu;
 • diabetes mellitus, při kterém se mění struktura všech cév, včetně těch, které přenášejí krev do varlat;
 • často nebo neustále vysoký krevní tlak, při kterém se mění struktura cév, a ty, které krmí mužské pohlavní orgány;
 • ateroskleróza cév malé pánve;
 • užívání určitých léků: antidepresiva, glukokortikoidy, antituberkulózní antibiotika, anabolické steroidy, dlouhodobé užívání léků snižujících kyselost.

Když menopauza začíná po 60 letech, hovoří to o dobré dědičnosti a zdravém životním stylu muže..

Jak rozpoznat nástup menopauzy?

Průběh andropauzy může být fyziologický (ve věkové normě) nebo patologický (bolestivý). Ve druhém případě má muž příznaky z močových orgánů, kardiovaskulárního systému a také neurotické poruchy. Závažnost projevů andropauzy je individuální, tento jev netrvá déle než 5 let (pokud je delší, musíte být vyšetřeni na přítomnost nádorů).

Jak menopauza probíhá, částečně závisí na tom, za kolik let se objevily první projevy: čím dříve proces začal, tím obtížnější byl jeho průběh.

Časné příznaky

První příznaky menopauzy u mužů jsou:

 1. Únava způsobená i malým zatížením.
 2. Dušnost a celková slabost po cvičení.
 3. Emoční labilita: muž je snadno podrážděný, náchylný k depresím.
 4. Sexuální problémy: snížený sexuální apetit, opožděná ejakulace nebo předčasná ejakulace, potíže s erekcí.
 5. Porušení močových orgánů: časté nutkání na močení, „slabý“ proud, případně noční pomočování. Tyto projevy mohou také naznačovat vývoj adenomu - zvýšení objemu tkáně prostaty. Ten druhý, který je traktem, ve kterém leží část močové trubice, ji začíná vytlačovat s rozvojem adenomu.

Fyziologická andropauza

Po prvních příznacích, pokud je pokles hladiny testosteronu pomalý, se menopauza projevuje zvýšeným pocením, sníženým růstem vlasů na obličeji a těle a ukládáním tuku v břiše a stehnech. Muž začíná trpět nespavostí, stává se nepozorným, ztrácí zájem o život a může si stěžovat na neustále špatné celkové zdraví. Jeho pokožka je suchá a bledá v důsledku snížení produkce červených krvinek v kostní dřeni a podle toho anémie.

Vyskytují se také „návaly horka“ - horko v obličeji a krku, doprovázené jejich zarudnutím. Bezdůvodně začíná bolest hlavy, která může trvat několik dní, někdy tinnitus narušuje. Někteří muži mají ukládání tuku v oblasti prsou.

I když muž necítí žádné zvláštní změny v blahobytu, ke kterým dochází při absenci chronických onemocnění pohlavních orgánů, srdce a štítné žlázy v kombinaci s postupným snižováním hladiny androgenů v krvi, je narušen metabolismus, za který byl dříve zodpovědný testosteron. Kosti se tak stávají křehčími (relativně malé zranění může způsobit zlomeninu), mění se metabolismus tuků, v důsledku čehož existuje tendence ukládat aterosklerotické plaky do cév, klesá úroveň imunitní obrany a trpí zažívací trakt.

Patologická menopauza

Patologický průběh nedostatku testosteronu souvisejícího s věkem je charakteristický pro 20% mužů. Ovlivňuje osoby, které utrpěly infarkt, trpí hypertenzí nebo poruchami štítné žlázy, dlouhodobě pracují v nebezpečných průmyslových odvětvích nebo podstupují neustálou intoxikaci (včetně alkoholu).

Jak probíhá menopauza u mužů, když je považována za patologickou? Jsou pozorovány příznaky z nervového a kardiovaskulárního systému. První je charakterizována buď zvýšenou vzrušivostí, následovanou silnou únavou, nebo naopak silnou apatií, nedostatkem emocí, poruchou paměti, depresí.

Ke změnám v kardiovaskulárním systému dochází podle jednoho ze tří „scénářů“: hypertenzní, angina pectoris a vasoregulačně-astenická.

 • Hypertenzní varianta menopauzy je charakterizována „skoky“ krevního tlaku. To je doprovázeno bolestmi hlavy, výskytem „much“ před očima, nevolností, slabostí, bolestí v srdci.
 • U anginy pectoris je bolest v srdci nebo „tíže“ / nepohodlí za hrudní kostí, dušnost a objevují se po fyzické námaze.
 • Vazoregulačně-astenický „scénář“ se vyvíjí kvůli nedostatečnému zásobení tkání krví. To je slabost, únava, která nesouvisí s fyzickou aktivitou..

Diagnostika a léčba stavu

Léčba mužské menopauzy může být zahájena pouze tehdy, když lékař pomocí různých studií vyloučil přítomnost rakoviny, benigních nádorů, zánětu nebo autoimunitního poškození štítné žlázy. K tomu se používají instrumentální (ultrazvuk štítné žlázy, srdce, pánevní orgány, MRI mozku) a laboratorní (obecné krevní testy, sperma, stanovení prostatického specifického antigenu).

Pokud jsou všechny tyto nemoci vyloučeny, aby předepsal správnou léčbu, musí androlog nebo urolog znát hladinu celkového a volného testosteronu v krvi. V závislosti na výsledcích této analýzy lze použít následující skupiny léků na menopauzu:

 1. Léky na bázi testosteronu („Testosteron propionát“ „Andriol“, „Sustanon“, gel na bázi dihydrotestosteronu). Obvykle se předepisuje, když mužský volný testosteron klesne pod 180 pmol / l, méně často se používá, když je tento androgen na spodní hranici normy.
 2. Léky, které stimulují produkci jejich vlastních androgenů.
 3. Léky k nápravě erektilní dysfunkce: založené na bylinných přípravcích (tinktura ženšenu, Immunal Lukram, Panaxel), inhibitory fosfodiesterázy (účinné látky sildenafil, vardenafil, tadalafil).
 4. V přítomnosti chronických infekčních procesů jsou předepsána antibiotika.
 5. V případě závažných poruch emoční sféry během menopauzy se užívají antidepresiva (Triprizol, Depreneon) a sedativa (Novo-Passit, Sedasen)..
 6. Srdeční poruchy léčí kardiolog v závislosti na výsledcích vyšetření (kardiogram, ultrazvuk srdce, Holterovo (denní) sledování kardiogramu a krevního tlaku).
 7. Při závažných poruchách metabolismu tuků a vysokých hladinách cholesterolu jsou předepisovány léky ze skupiny statinů a fibrátů.

Při léčbě menopauzy musí člověk rozhodně dobře jíst, jíst vlašské ořechy, med, celer, petržel, citrusové plody a mléčné výrobky. Pro muže v menopauze je důležité dostatečně spát, chodit na čerstvý vzduch, používat malou (po dohodě s kardiologem) fyzickou aktivitou.

V případě potřeby je předepsána fyzioterapeutická léčba, kurzy se provádějí s psychoterapeutem. Léčba odvarem z pastýřské kabelky, hlohu, třezalky tečkované a voňavé dřeviny dokonale doplňuje medikamentózní terapii.

Menopauza u mužů - příznaky a příznaky, 11 metod léčby a prevence

Climax je koncept, který je vhodnější pro ženské tělo, to však vůbec neznamená, že muži nikdy takovým jevem čelit nebudou. Existuje také mužská menopauza a žádný muž se jí také nevyhne..

Vědečtějším názvem pro mužskou menopauzu je nedostatek androgenu související s věkem. Jedná se o přirozený jev, kdy v důsledku věku dochází k hormonálním změnám v těle člověka. Funkce pohlavních žláz klesá, pohlavní hormony (androgeny) se produkují méně, což se projevuje řadou příznaků, z nichž hlavní je snížení sexuální touhy a problémy s potencí.

 • Příznaky a příznaky menopauzy u mužů ↓
 • Vizuální příznaky ↓
 • Psychologické problémy ↓
 • Vegetativně-vaskulární příznaky ↓
 • Změny v sexuálním životě ↓
 • Testosteron a mužská menopauza ↓
 • Léčba mužské menopauzy v jakémkoli věku ↓
 • Cvičení ↓
 • Správná výživa ↓
 • Lidové recepty ↓
 • Masáže odborníky ↓
 • Kontrastní sprcha ↓
 • Léky na testosteron ↓
 • Vitaminové komplexy ↓
 • Plavání ↓
 • Jóga ↓
 • Přestat kouřit, alkohol ↓
 • Kvalitní odpočinek ↓

Androgenní nedostatek se vyskytuje u každého v různých věkových skupinách, od 50 do 70 let. Někdy to může začít na 45 let. U 80% mužů dochází ke snížení sexuální touhy a sexuální aktivity, což s sebou nese pocity méněcennosti, deprese a psychologické problémy. Muži se silnou sexuální konstitucí však ve svém sexuálním životě nečelí hmatatelným problémům a nadále jej úspěšně vedou až 70 let.

Příznaky a příznaky menopauzy u mužů

Mužská menopauza se velmi liší od ženské - nemá tak jasné věkové hranice a působí jemněji a plynule splývá se známkami stárnutí těla. Mnoho mužů vůbec nevěnuje pozornost prvním příznakům, vše přisuzuje stáří. Pouze asi 20% mužů cítí zvláště výrazné projevy.

Mezi příznaky nedostatku androgenu patří:

 • Pocit horkosti a pocení;
 • Tuk se začíná silně ukládat na břiše a bocích;
 • Zvýšená srdeční frekvence;
 • Snížená vytrvalost těla, snížená svalová hmota;
 • Problémy s močením;
 • Časté bolesti hlavy, závratě;
 • Krevní tlak klesá.

Je to jen několik možných příznaků. Pojďme analyzovat podrobněji nejzákladnější.

Vizuální příznaky

Tento jev je často doprovázen suchostí a ztenčením kůže. Stává se ochablejším, svaly již nejsou tak pružné. Věkové vrásky se prohlubují, jsou znatelnější, objevují se nové. Návaly tepla mohou způsobit zarudnutí kůže kolem obličeje a krku. Růst vlasů na obličeji a těle se zpomaluje, začínají vypadávat. Objeví se nadváha, tuk na bocích a břiše se začne rychle hromadit, což může vést ke zvýšení mléčných žláz.

Psychologické problémy

Během menopauzy je pro muže obtížnější zvládnout své emoce, objevují se výkyvy nálady, podrážděnost a pochybnosti o sobě. Bez zjevného důvodu někde zmizí rychlá únava, apatie, nedostatek iniciativy, lenost a letargie, energie a vitalita. Kvalita spánku klesá - je úzkostná a přerušovaná, nespavost je možná.

Stává se obtížnější soustředit se, zhoršuje se paměť a pozornost, objevuje se rozptýlení a zapomnětlivost a klesá účinnost. Může se náhle objevit nadměrná sentimentálnost, pro muže netypická.

V souvislosti se sexuálními problémy se muž začíná cítit méněcenný, objevuje se komplex. To vše jen dále prohlubuje emoční zážitky, nervozitu a úzkost..

Vegetativně-cévní příznaky

Během menopauzy se srdeční rytmus často bezdůvodně zvyšuje, člověk může cítit pulzování v hlavě, bolest v srdci. Objevují se rázy krevního tlaku. Možné jsou časté bolesti hlavy, závratě i při menší fyzické námaze. Zvýšený krevní tlak je také typický pro muže tohoto věku..

Změny v sexuálním životě

Nejnápadnější jsou změny v sexuálním životě. Mnoho mužů věnuje pozornost oslabení sexuální touhy a sexuální chutě již nejsou stejné jako dříve..

Kvalita erekce klesá. Ráno a spontánní erekce zmizí, je pro muže obtížnější se vzbudit.

U některých se doba pohlavního styku zvyšuje - existují problémy s dosažením orgasmu. Někdo naopak začíná trpět předčasnou ejakulací, i když s tím dříve nebyly žádné problémy. Pocity před orgasmem se mohou změnit, pocity před orgasmem mohou být rozmazané, jeho intenzita klesá. Množství spermií klesá, stejně jako jeho kvalita. Muž je navštěvován méně často a už ho erotické fantazie tak nepotěší.

Tyto fyziologické problémy ve většině případů zahrnují psychologické problémy, což vede ke snížení sexuální aktivity, problémů v posteli a ve vztazích se ženami..

Testosteron a mužská menopauza

Mužská menopauza přímo souvisí s testosteronem, protože nedostatkem androgenu je nedostatek mužských pohlavních hormonů a testosteron je hlavním mužským hormonem.

Hladina testosteronu se u všech mužů liší a závisí na mnoha faktorech, jako je obecná struktura těla, chronická onemocnění, užívání různých léků atd. Hladina tohoto hormonu je například výrazně snížena u obezity, protože začínají dominovat estrogeny - ženské hormony.

S věkem začnou hladiny testosteronu nevyhnutelně klesat u všech mužů. Předpokládá se, že počínaje věkem 40 let klesá každoročně o 1% a 40% mužů po 45 letech již má nízkou hladinu mužského hormonu. Takový postupný pokles a v budoucnu dojde k hormonálnímu narušení v mužském těle v důsledku zhoršení hypotalamu a hypofýzy v mozku, konkrétně produkují látky, které stimulují produkci testosteronu.

Hormon testosteron hraje důležitou roli ve fungování mnoha systémů mužského těla. Příznaky menopauzy se začnou aktivně projevovat kvůli jejímu nedostatku a kvůli nedostatku dalších mužských hormonů.

Léčba mužské menopauzy v jakémkoli věku

Je samozřejmě nemožné zastavit přirozené změny související s věkem, ke kterým dochází u každého člověka. Rozhodně je ale možné je zpomalit, učinit jejich projevy méně hmatatelnými a patrnými, opět zvýšit hladinu hormonů, obnovit sílu, energii, radost ze života a potěšení ze sexuálních vztahů. To vše je v rukou tvého silného muže.

Nejprve byste měli začít pozorněji naslouchat svému tělu a všímat si všech změn, které na něm nastanou. Není třeba odmítat drobná onemocnění a problémy, odepisovat vše na věk.

Neváhejte se o ně podělit se svými blízkými a poraďte se s lékařem - právě to vám pomůže vyhnout se závažnému hormonálnímu narušení a nebudete čelit problémům, které s sebou přináší co nejdéle. Možná budete muset radikálně změnit svůj životní styl a přinést spoustu věcí, které v něm nikdy nebyly..

Tělesné cvičení

Mnoho fyzických cvičení způsobuje vzestup testosteronu a zvyšuje jeho hladinu. To je dobrý důvod, proč si koupit členství v tělocvičně a začít pravidelně cvičit nebo alespoň dělat doma jednoduchá cvičení, která nevyžadují speciální vybavení..

Ke zvýšení mužského hormonu funguje kombinace cviků, které posilují svaly v pánvi, a aerobního cvičení, které stimuluje kardiovaskulární systém. To přispívá ke zvýšené produkci hormonu ve varlatech a jeho rychlému šíření po celém těle..

Nejúčinnější cvičení budou například:

 • dřepy;
 • skokové dřepy;
 • kroky vysokého kolena;
 • burpee;
 • výpady;
 • "Kolo" vleže;
 • gluteální můstek;
 • chov a zploštění kolen;
 • rotace boků.

Nezapomeňte na základní cvičení - jejich pravidelné cvičení a správné cvičení může dobře zvýšit produkci testosteronu.

Správná výživa

Při prvních známkách andropauzy musíte myslet na svou stravu, a pokud není zdaleka zdravá, budete ji muset radikálně změnit. Začněte jíst zdravou a pestrou stravu - to je pro normální produkci testosteronu velmi důležité.

Aby byl hormon vždy v hojnosti, je důležité přijímat dostatečné množství kompletních bílkovin, vitamínů B, E, C, D, hořčíku, fosforu, zinku, selenu. Nebojte se cholesterolu - je to hlavní surovina pro testosteron! Nezapomeňte na zdravé tuky, hrají také velkou roli při produkci hormonů..

Dodržujte standardní výživové pokyny: Jezte dostatek ryb a mořských plodů. Nezapomeňte do své stravy zahrnout čerstvou zeleninu, ovoce, bobule, byliny a ořechy.

Vložte do stravy potraviny, které zvyšují produkci mužského hormonu - celer, petržel, petržel, kopr. Jídlo dochuťte kurkumou, česnekem, cibulí, kardamomem.

Samozřejmě se budete muset rychle vzdát sacharidů a cukru. Je lepší co nejvíce minimalizovat spotřebu másla, majonézy, uzenin, cukrovinek a moučných výrobků. Nadměrná konzumace těchto potravin vede k obezitě a tuk podporuje produkci ženského hormonu. Navíc, jakmile člověk sní produkt s vysokým obsahem cukru nebo rafinovaných sacharidů, zvyšuje se hladina cukru a inzulínu v krvi a naopak klesá testosteron..

Lidové recepty

Lidové metody také pomáhají mužům, protože vždy existovaly problémy s potencí a kdysi také lidé hledali účinné metody, jak s nimi zacházet.

Cibule. V boji proti mužské menopauze používejte běžnou cibuli. Má úžasné vlastnosti - zvyšuje sexuální apetit, stimuluje pohlavní žlázy a produkci spermií. Jezte čerstvou cibuli denně. Můžete také připravit infuzi nalitím 3-4 jemně nakrájené cibule s půl litrem teplé vody. Musíte pít nápoj třikrát denně, 100 gramů.

Česnek. Je také třeba konzumovat čerstvé denně. Můžete si také koupit tinkturu česneku v lékárně a vypít 25 kapek 2-3krát denně rozpuštěných v malém množství vody.

Setí pastinák. Tato rostlina také pomáhá zvýšit sexuální touhu. Pro infuzi musíte smíchat 5 lžící. lžíce kořenové zeleniny se stejným množstvím cukru a nalijte půl litru vroucí vody. Po 15 minutách varu nechte lákat 8 hodin. Poté pijte lžíci 3krát denně před jídlem..

Masáže odborníky

Neustálá únava a stres negativně ovlivňují produkci testosteronu, proto hledejte něco, co vám pomůže uvolnit se a odpočinout si. Jednou z nejlepších možností je masáž od odborníka. Pravidelné návštěvy masážního terapeuta mohou pomoci zmírnit mnoho příznaků menopauzy - psychologických i fyziologických..

V boji proti nedostatku hormonů pomůže také masáž intimních partií, například: masáž varlat. Jsou zodpovědné za produkci testosteronu, takže lehká masáž bude mít okamžitě pozitivní vliv na produkci mužských hormonů. Tato masáž také pomáhá zvýšit množství spermií a jejich kvalitu. A průtok krve do genitálií zlepší kvalitu erekce..

Studená a teplá sprcha

Dalším způsobem, jak zvýšit hladinu testosteronu, je pravidelné užívání kontrastní sprchy. Zkušení sportovci si toto tajemství dobře uvědomují a mnoho z nich ráno aktivně cvičí studené sprchy a studené koupele..

Střídání studené a horké vody pomůže nejen při produkci hormonu, ale také při zmírnění příznaků menopauzy. Procedura tonizuje pokožku a celé tělo, dodává energii a energii, zmírňuje únavu, ospalost a apatii.

Léky na testosteron

Zvyšování mužského hormonu bude trvat hodně času a úsilí, takže mnoho lidí, kteří chtějí dosáhnout rychlého účinku, používají farmaceutické přípravky na bázi testosteronu. Neměli byste se řídit doporučeními přátel nebo cizinců z fór na internetu. Pouze lékař může správně předepsat lék a je na něm, že byste měli nejprve kontaktovat, abyste zjistili, jaké prostředky pomohou zvýšit hladinu mužského hormonu.

Nejběžnějšími léky jsou:

 1. Andriol - zdroj testosteronu podávaný orálně.
 2. Tamoxifen - blokuje působení estrogenu (hlavního nepřítele testosteronu).
 3. Tribestan je přírodní lék se zeleninovým základem. Podporuje produkci mužského hormonu, zvyšuje vytrvalost, pomáhá růst svalové hmoty.
 4. Impaza - normalizuje a stimuluje účinnost.

Vitaminové komplexy

Během období androgenního nedostatku souvisejícího s věkem je obzvláště důležité přijímat požadované množství vitamínů a živin. Není vždy možné je získat z potravy, proto věnujte pozornost vitamínovým komplexům pro muže. Pro normální produkci testosteronu jsou potřebné vitamíny C, D, E, B. Po vyzvednutí komplexu vitamínů s pomocí lékaře můžete snadno doplnit nedostatek všech potřebných látek.

Plavání

Příznaky nedostatku androgenu se objevují dříve a silněji u neaktivních a sedavých lidí, kteří vedou sedavý životní styl. Proto, aby se menopauza neprojevila v plné síle, musíte do svého života vnést co nejvíce aktivity..

Cvičení v tělocvičně lze doplnit a zpestřit sportem, jako je plavání. Jedná se o typ činnosti náročné na energii, která vám umožní zapojit celé tělo a aktivně spalovat tuky. Plavání alespoň jednou týdně pomůže v boji proti chronické únavě a apatii a pomůže zvýšit produkci hormonů.

Mnoho vědeckých studií dokazuje, že jóga má pozitivní vliv na produkci testosteronu. Denní cvičení trvající alespoň 15 minut přinese hmatatelný efekt během několika týdnů..

Cvičení prováděná během cvičení pomáhají uvolnit, uklidnit se, zapomenout na problémy a stres. Hladiny kortizolu (stresového hormonu) jsou sníženy a ve skutečnosti je to hlavní nepřítel testosteronu.

Mnoho cviků zahrnujících záda a ohyb páteře navíc nutí nadledviny pracovat tvrději, což vede k uvolňování testosteronu..

Přestat kouřit, alkohol

Je zřejmé, že kouření a závislost na alkoholu pouze zhoršují fyziologické mužské problémy. Aby mohla menopauza probíhat jemně a nepostřehnutelně, musíte dodržovat zdravý životní styl a jedním z hlavních principů je odvykání kouření a alkoholu..

Snažte se a vzdejte se závislostí, abyste si i nadále užívali ostatní radosti ze života co nejdéle..

Kvalitní odpočinek

Zdravý spánek a dobrý odpočinek je jednou z hlavních podmínek úspěšného boje proti mužské menopauze. Vyčerpávající práce, rodinné problémy, neustálý nedostatek spánku a nedostatek odpočinku jsou nejvíce stresující a za takových podmínek nebude endokrinní systém fungovat normálně..

Pokuste se obnovit svůj život a ujistěte se, že vždy existuje čas na správný 8hodinový spánek a kvalitní odpočinek. Dopřejte si odpočinek a odpočinek. Zkuste meditovat. Dělejte to, co vás baví častěji. Vydejte se bez výčitek na fotbal nebo rybaření. Pamatujte, že stres je váš největší nepřítel.!

Pokud se vás mužská menopauza ještě nedotkla, neznamená to, že jste se jí dokázali vyhnout. Ale máte skvělou příležitost připravit se a setkat se s ním plně ozbrojený. Začněte udržovat zdravý životní styl co nejdříve, vyhýbejte se stresu, aktivně se sexuálním životem - a známky nedostatku androgenu souvisejícího s věkem vás nebudou rušit až do vašich velmi starých let.

Menstruace je součástí ženského menstruačního cyklu, je to něco, co je vlastní ženské přirozenosti. Předpokládá se, že tento měsíční jev lze přirovnat k ženskosti, schopnosti otěhotnět a porodit dítě.