Kyretáž a návštěva gynekologa po zotavení

Procedura škrábání děložní dutiny je terapeutická a diagnostická. Technika provádění tohoto postupu je podobná technice provádění potratu. Škrábání se provádí v anestezii, takže během tohoto postupu žena necítí bolestivé pocity. Aby se snížilo riziko vzniku závažných komplikací, měla by žena vědět, jak se na tento postup připravit a jak se správně chovat v pooperačním období..

Indikace kyretáže a příprava na ni

Gynekologické čištění se provádí pro diagnostické nebo terapeutické účely. Během kyretáže je odstraněna pouze povrchová vrstva děložní dutiny, v důsledku čehož se po určité době rychle zotaví. Kurativní čištění se používá k odstranění polypů v děložní dutině, zbytků vajíčka a maligních nádorů. Kromě toho se endometritida (zánět endometria) a děložní krvácení mohou stát důvodem pro škrábání děložní dutiny..

Přibližně 20% pacientů má hyperplazii endometria, jejíž riziko se zvyšuje během menopauzy. Léčba v tomto případě by měla být povinná, protože existuje možnost degenerace benigního nádoru na maligní. Hyperplazie endometria se vyskytuje na pozadí metabolických poruch, častých potratů a endokrinních patologií.

Pokud má žena hyperplazii endometria, je obvykle předepsána samostatná diagnostická kyretáž (EDC). Výsledný materiál je odeslán k histologickému vyšetření, aby se vyloučila onkologická patologie. Kyretáž pro hyperplazii endometria se provádí pomocí hysteroskopu, který umožňuje sledovat akce zdravotnických pracovníků.

V případě nouzových indikací není nutná speciální příprava na operaci. Pokud se gynekologické čištění provádí pravidelně, je nutné absolvovat krevní test, elektrokardiogram a nátěr na flóru. Čištění se obvykle provádí v předvečer nástupu menstruace. Tři dny před kyretáží je nutné se pohlavního styku vzdát. 12 hodin před operací byste měli přestat jíst a snížit příjem tekutin.

Kontraindikací tohoto postupu jsou zánětlivé procesy vyskytující se v těle ženy (včetně dělohy, kromě těch, které se staly indikací za účelem čištění).

Komplikace a léčba

Ve většině případů je zotavení po kyretáži děložní dutiny velmi rychlé. V některých případech však může mít taková léčba negativní důsledky. Komplikace kyretáže zahrnují následující patologie:

 • krvácející;
 • poškození děložního čípku;
 • zánět;
 • nitroděložní synechie (adheze).

Léčba je předepsána v každém případě individuálně, v závislosti na diagnóze a jejím celkovém blahobytu. Zotavení po seškrábnutí zmrazeného těhotenství může proběhnout za několik dní, pokud se neobjeví negativní důsledky v podobě bolesti břicha nebo horečky.

Pokud měl pacient hyperplazii, další léčba zcela závisí na výsledku vyšetření. Hormonální terapie je obvykle předepsána za účelem obnovení narušené hormonální rovnováhy. Hyperplazie endometria je léčena kombinovanou perorální antikoncepcí a léčivým nitroděložním zařízením. Pokud dojde k častým relapsům, doporučuje se resekce endometria.

Po gynekologické operaci mají některé ženy hojný výtok, ke kterému dochází v důsledku špatné srážlivosti krve. Projdou typem krvácení a mohou představovat hrozbu pro zdraví pacienta. Léčba zahrnuje užívání léků, které pomáhají lépe srážet krev.

Každá žena by měla podstoupit ultrazvukové vyšetření několik měsíců po léčbě.

Po vyčištění se v děloze mohou hromadit krevní sraženiny, což zvyšuje riziko vzniku infekčních onemocnění. Léčba v tomto případě spočívá ve speciálních injekcích a užívání léků, které zmírňují křeče a zvyšují kontrakci dělohy po kyretáži.

Pokud byla gynekologická operace provedena během exacerbace zánětlivých procesů děložního čípku nebo endometria, může se u ženy objevit nepříjemný výtok. Vzniká endometritida, která je doprovázena vysokou horečkou a bolestmi břicha. Léčba spočívá v průběhu antibiotik.

Rada: užívání léků musí být přísně v souladu s lékařským předpisem. V tomto případě je bezpodmínečně nutné dodržet všechny požadavky a doporučení. To pomůže vyhnout se komplikacím a zkrátit rehabilitační období..

Pooperační období

Při absenci komplikací po gynekologickém čištění děložní dutiny zotavení obvykle netrvá dlouho. V tomto případě dochází k fyziologickému zotavení těla (jako po menstruaci), ale pokračuje s některými zvláštnostmi..

První dny pooperačního období u žen dochází k mírnému špinění. Tento jev je považován za zcela normální a neměl by být rušivý. Postupem času mohou zhnědnout nebo nažloutnout. Výtok je doprovázen bolestí jako menstruační křeče, které lze zmírnit pomocí spazmolytik. Menstruační cyklus se obnoví přibližně 4 měsíce po gynekologickém čištění a první menstruace začíná po 3 týdnech.

Aby se snížilo riziko komplikací a negativních důsledků operace, je nutné dodržovat některá pravidla:

 • nedostatek intimního života;
 • pravidelné vyšetření gynekologem;
 • zákaz fyzické aktivity.

Nedoporučuje se otěhotnět dříve než 6 měsíců po čištění. Můžete plánovat těhotenství s přihlédnutím k hlavnímu důvodu kyretáže.

Je možné se vyhnout možnému krvácení, pokud první den po zákroku strávíte doma v posteli. Vyloučení pohlavního styku je nutné k úplnému uzavření děložního čípku a zabránění vstupu infekce do něj. Pokud máte bolesti během sexu, měli byste určitě vyhledat pomoc v lékařském zařízení. Proces obnovy endometria můžete urychlit pomocí různých léků, které lékař zvolí individuálně pro každého pacienta..

Je zakázáno užívat jakékoli léky bez souhlasu lékaře. Také nemůžete chodit do saun, horkých koupelí a intenzivní fyzické aktivity. Plný odpočinek, spánek a správná výživa vám pomohou rychleji se zotavit.

Následující příznaky by měly být důvodem k návštěvě lékaře:

 • teplota je více než 38 stupňů;
 • výtok po škrábání z dělohy, který má nepříjemný zápach;
 • absence jakéhokoli výboje;
 • zhoršení celkového stavu.

Aby se zabránilo hyperplázii endometria, doporučuje se navštívit gynekologa dvakrát ročně a neprodleně léčit doprovodné extragenitální nemoci (nemoci a syndromy u těhotných žen, které nejsou gynekologické).

Rada: je nutné poradit se s lékařem, pokud po gynekologické operaci žena nemá žádný výtok, protože to naznačuje vývoj patologie.

Léčba hyperplazie endometria pomocí gynekologického čištění pomáhá předcházet degeneraci benigní patologie na maligní. Správné chování v pooperačním období snižuje riziko komplikací na minimum. Před plánováním těhotenství po vyčištění musíte podstoupit úplné vyšetření a počkat určitou dobu od okamžiku tohoto postupu..

Doporučujeme vám přečíst si: kdy můžete otěhotnět po škrábání

Pozornost! Informace na webu jsou uváděny odborníky, ale slouží pouze pro informační účely a nelze je použít k samoléčbě. Určitě se poraďte s lékařem!

Kyretáž děložní dutiny jako účinné řešení gynekologických problémů

Kyretáž děložní dutiny je předepsána pro terapeutické nebo diagnostické účely. Umožňuje vám určit přesnou příčinu některých onemocnění a zbavit se novotvarů (polypy, adheze atd.).

 1. Co je škrábání?
 2. Který ženský orgán je poškrábaný?
 3. Indikace postupu
 4. Cíle
 5. Příprava na vedení
 6. Diagnostický výzkum
 7. Kontraindikace postupu
 8. Před kyretáží jsou nutné analýzy
 9. Kroky postupu
 10. Technika
 11. Tradiční kyretáž
 12. Kyretáž pro myomy
 13. Pokud existuje podezření na rakovinu dělohy
 14. Kyretáž pro zmrazené těhotenství
 15. Pooperační období: jak dlouho zůstat v nemocnici?
 16. Krvácející
 17. Po vyčištění vybijte
 18. Pocity bolesti
 19. Sexuální vztahy
 20. Těhotenství a porod po kyretáži děložní dutiny
 21. Možné komplikace po operaci
 22. Ošetření po zákroku
 23. Rehabilitace
 24. Recenze
 25. Závěr

Co je škrábání?

Curettage je manipulace, která se scvrkává na odstranění obnovené vrstvy sliznice dělohy pomocí speciálních nástrojů (kyreta nebo vakuový aspirátor).

Celá procedura zní jako „samostatná diagnostická kyretáž“. „Oddělené“ - protože tkáně ze stěny děložního čípku a samotné dělohy jsou vyšetřovány samostatně.

Během zákroku je vhodnější použít hysteroskop - systém pro podrobné vyšetření dělohy.

Pro lepší pochopení podstaty postupu by měly být zveřejněny některé definice:

 1. Škrábání jako takové je pouze instrumentální manipulací, tedy označením samotné akce. Operace má v závislosti na způsobu a účelu jednání různá jména.
 2. Samostatná kyretáž zahrnuje postupné odstraňování biomateriálu, nejprve z cervikálního kanálu, poté ze sliznice dělohy. Po operaci bude odstraněná tkáň odeslána do histologické laboratoře, současně bude vyříznut novotvar, pro který byla operace předepsána.
 3. WFD + GS (hysteroskop) je vylepšený a informativní postup. Dříve se škrábání provádělo hlavně „naslepo“. Tento nástroj umožňuje podrobně prozkoumat děložní dutinu pro patologické formace. Na konci manipulace se provede excize tkáně nebo novotvaru. Poslední fází je posouzení provedené práce lékařem.

Který ženský orgán je poškrábaný?

Děloha je poškrábaná. Je to dutý orgán ve tvaru hrušky, ve kterém se rozlišují tři části:

 • tělo je největší část;
 • isthmus - umístěný mezi tělem a krkem;
 • cervix - zúžený dolní konec dělohy.

Stěna dělohy je třívrstvá:

 • vnitřní vrstva (sliznice) - endometrium;
 • střední vrstvu představuje tkáň hladkého svalstva (myometrium);
 • horní vrstva je serózní (perimetrie).

Děloha plní důležité funkce:

 1. plodit dítě;
 2. menstruační;
 3. podílí se na generickém aktu.

Endometrium je vyčištěno. Jeho zvláštnost spočívá v tom, že každý měsíc těhotná žena v plodném věku má každý měsíc odmítnutí funkční vrstvy, která se projevuje ve formě menstruačního krvácení. Před tím několikrát zhoustne, čímž se připraví na přijetí oplodněného vajíčka.

Spolu s endometrioidní tkání se také odstraní novotvary (pokud existují): polypy, nitroděložní adheze atd..

Indikace postupu

Čtení se provádí v následujících případech:

 • děložní krvácení (škrábání pomocí hysteroskopu);
 • neúčinnost symptomatické a hormonální léčby onemocnění dělohy;
 • léčba hyperplazie slizniční vrstvy u pacientů v premenopauzálním a postmenopauzálním období;
 • čištění dělohy „zmrzlým“ těhotenstvím nebo potratem;
 • odstranění novotvarů a adhezí;
 • diagnostika gynekologických onemocnění;
 • identifikace příčiny neplodnosti.

Cíle

Curettage hraje terapeutickou a diagnostickou roli. Shromážděný materiál je podroben histologickému vyšetření, aby bylo možné stanovit správnou diagnózu. Pokud jsou v děloze nalezeny patologické novotvary nebo adheze, jsou vyříznuty.

Tento postup je široce používán při léčbě pacientů s hyperplazií endometria v premenopauzálním a postmenopauzálním období. Počáteční fází léčby je čištění hysteroskopem pro tuto patologii.

Kyretáž se provádí s absolutní nebo neúplnou fúzí děložní dutiny (Ashermanův syndrom). Synechie (nebo adheze) se mohou objevit s komplikacemi v průběhu porodu nebo po potratu. Pokud je cyklus přerušen, měly by takové ženy co nejdříve provést hysteroskopii, aby zjistily adheze a odstranily je..

Pokud existuje podezření na zbytky vajíčka nebo placenty, je také předepsána kyretáž s hysteroskopem. Pomocí postupu můžete objasnit lokalizaci patologické zóny a provést její eliminaci bez traumatizace nezměněného endometria.

Příprava na vedení

Curettage se provádí jako pohotovost (například při objevení krvácení) nebo podle plánu. V druhém případě se intervence provádí několik dní před nástupem menstruace..

To je nezbytné, aby se postup téměř kryl s obdobím fyziologického odmítnutí funkční vrstvy endometria (deskvamační fáze).

Pokud má žena podstoupit excizi polypu pod hysteroskopickým dohledem, provede se intervence bezprostředně po menstruaci. Sliznice v této fázi cyklu je tenká a lokalizace formace může být viděna nejpřesněji.

Nedoporučuje se provádět kyretáž uprostřed cyklu, protože to hrozí prodlouženým krvácením po operaci. Tuto reakci vysvětluje skutečnost, že funkční vrstva endometria se zvyšuje paralelně s růstem folikulu v první polovině cyklu.

Ve výsledku bude odstraněna mnohem dříve, než je očekávané datum menstruace, což povede k hormonálním konfliktům. Fyziologický stav se vrátí do normálu poté, co vaječníky a děloha začnou opět harmonicky pracovat s centrálním nervovým systémem.

Logicky lze škrábání provést během menstruace, takže přirozené odmítnutí endometria se shoduje s chirurgickým. Diagnostická hodnota postupu se však v tomto případě ztratí, protože oddělená vrstva již prošla nekrotickými změnami..

Diagnostický výzkum

Samostatná diagnostická kyretáž s hysteroskopem je hloubkovou vyšetřovací metodou:

 1. V léčbě pacientů s hyperplazií endometria po nástupu menopauzy je WFD zahrnuta do komplexního screeningového vyšetření, pokud je pozorováno špinění nebo existuje podezření na endometriální patologii.
 2. Škrábání je předepsáno ženám, které mají problémy s koncepcí. Příčinou neplodnosti může být nitroděložní přepážka - vývojová anomálie, při které je tělesná dutina dělohy rozdělena na dvě části. Škrábání pomocí hysteroskopu vám umožní identifikovat onemocnění a odstranit vadu.
 3. RFE je indikována u žen v reprodukčním věku, které mají prodloužené skvrnité špinění s trváním onemocnění více než dva roky.
 4. Curettage hraje důležitou roli v diagnostice rakoviny dělohy. Zúžení endometria nad 5 mm v časné postmenopauze je povinnou indikací pro kyretáž a hysteroskopii. Před tím se provede ultrazvukové vyšetření..
 5. RFE se provádí, pokud dojde k porušení cyklu, s ultrazvukovými příznaky endometriální patologie a podezřením na změny v děložním čípku.

Kontraindikace postupu

Kontraindikace kyretáže jsou:

 • akutní zánětlivá onemocnění pánevních orgánů;
 • poruchy srážení krve;
 • podezření na porušení integrity stěny dělohy;
 • těžká dysfunkce srdce a ledvin.

Před kyretáží jsou nutné analýzy

Seznam analýz pro plánovanou kyretáž:

 • kompletní krevní obraz (CBC);
 • obecná analýza moči (OAM);
 • koagulogram;
 • analýza krevní skupiny a Rh faktoru;
 • krev pro syfilis, HIV, hepatitidu;
 • biochemie krve (podle indikací);
 • nátěr na flóru, onkocytologie.

Z instrumentálních výzkumných metod se provádějí:

 • elektrokardiografie;
 • fluorografie;
 • Ultrazvuk;
 • hysteroskopie - provádí se před škrábáním, aby se objasnila podstata onemocnění a lokalizace formace, po - kontrola důkladnosti excize tkáně.

V případě nouzového zásahu se provádějí pouze nejnutnější testy, pomocí kterých je možné posoudit stav pacienta jako celek:

 • UAC;
 • OAM;
 • krevní skupina a Rh faktor;
 • koagulogram;
 • krevní cukr.

Kroky postupu

Procedura se provádí v krátkodobé masce nebo intravenózní anestézii. V některých případech se používá paracervikální anestézie.

Operace se skládá z následujících fází:

 1. Léčba operačního pole speciálním nástrojem, aby byla dodržena pravidla asepsy a antiseptik.
 2. Otevření děložního čípku osvětlenými zrcátky a fixace pomocí speciálních kleští.
 3. Dilatace cervikálního kanálu dilatátorem.
 4. Škrábání endometria s malou kyretou nebo vakuovou aspirací.
 5. Ošetření povrchu rány antiseptikem.
 6. Vytažení nástroje.

Technika

Operace se provádí podle následující techniky:

 • Operaci provádí gynekolog za přítomnosti asistentky (porodní asistentky nebo zdravotní sestry).
 • Nejprve je pacient požádán o vyprázdnění močového měchýře, poté je posazen na vyšetřovací křeslo.
 • Před zákrokem se provádí obouruční studie, která vám umožní určit velikost a polohu dělohy.
 • Dále jsou genitálie a pochva ošetřeny roztokem jódu nebo alkoholu. Krk se otevírá pomocí zrcátek.
 • Cervix je uchopen za přední ret dvěma páry kleští a stažen zpět k otvoru pochvy. Kleště se přenesou do druhé ruky. Děložní sonda se odebírá pravou rukou, což vám umožňuje určit podélnou velikost dělohy a směr těla. Typicky je děloha umístěna v poloze s tělem směřujícím dopředu a pochvou dozadu a dolů. Přístroj se tedy vkládá konkávní stranou zepředu. Jinak (s jiným typem umístění) by měl směr instrumentace brát v úvahu anatomické a fyziologické vlastnosti.
 • Cervikální kanál je rozšířen kovovým dilatátorem. Velikost expanze odpovídá největší kyretě, která bude použita pro škrábání (obvykle trvá # 10-11).
 • Nejprve je vložen expandér nejmenšího průměru, nemělo by to být velké úsilí. Nástroj se vkládá pouze s námahou ruky, nikoli celé ruky. Expandér by měl být tlačen dopředu, dokud nebude překonána překážka vnitřního hltanu. Každý nástroj chvíli zůstává v kanálu. Pokud je obtížné vstoupit do dalšího nástroje, musíte znovu použít předchozí..
 • Na konci procedury jsou kleště odstraněny a zrcátka odstraněna, krk je rozmazán jódem.
 • Výsledná tkáň se umístí do nádoby s 10% roztokem formaldehydu a dá se pro histologii.

Postup je předepsán ve všech případech s podezřením na onkologii. Nejprve se tkáň získá z cervikálního kanálu. Materiál se shromažďuje v samostatné nádobě. Dále začnou škrábat sliznici samotné dělohy, materiál se umístí do druhé nádoby. Ve směru histologie je nutné určit, odkud byla tkáň odstraněna.

Tradiční kyretáž

Kyrety se tradičně používají ke škrábání. Pohyb nástroje vpřed musí být velmi opatrný, aby se zabránilo perforaci stěny těla dělohy. Zpětný pohyb se provádí energičtěji a s malým tlakem na zeď. V tomto případě jsou zachyceny a vyříznuty části endometria nebo vajíčka.

Sekvence škrábání tělesné dutiny dělohy je následující:

 1. přední stěna;
 2. zadní;
 3. boční stěny;
 4. rohy dělohy.

Velikost sady nástrojů se postupně zmenšuje. Manipulace se provádí, dokud se neobjeví pocit hladkosti stěny dělohy.

Pokud je pacientka indikována na kyretáž pomocí hysteroskopu, optický nástroj se vloží do děložní dutiny po rozšíření cervikálního kanálu. Hysteroskop je tenká trubice s kamerou. Lékař pečlivě zkoumá děložní dutinu, její stěny.

Poté je odstraněna sliznice. Pokud má pacient polypy, jsou odstraněny kyretou paralelně s kyretáží. Na konci procedury je znovu vložen hysteroskop pro vyhodnocení výsledku. Pokud není vše odstraněno, kyreta se znovu vloží, aby se dosáhlo požadovaného výsledku.

Ne všechny neoplazmy lze odstranit kyretáží (některé polypy, adheze, fibroidy). Současně jsou do děložní dutiny zavedeny speciální nástroje pomocí hysteroskopu a formace je odstraněna pod dohledem.

Kyretáž pro myomy

Technika škrábání děložní dutiny závisí na existujícím problému. Nerovný nerovný povrch stěn se vyskytuje u submukózního nebo intersticiálního myomu.

Manipulace se v tomto případě provádí velmi opatrně, aby nedošlo k narušení integrity kapsle myomového uzlu..

Poškození druhého může vyvolat krvácení, nekrotizaci uzliny a přidání infekce.

Pokud existuje podezření na rakovinu dělohy

Při podezření na maligní nádor může být odstraněný materiál velmi hojný. Pokud nádor prerostl všemi vrstvami stěny, může zásah vážně poranit dělohu..

Kyretáž pro zmrazené těhotenství

Odstranění a zničení vajíčka se provádí po rozšíření krku pomocí kyret a potratu. S gestačním věkem kratším než 6-8 týdnů jsou části zničeného vajíčka odstraněny z děložní dutiny pomocí potratu.

Kyretáž stěn se provádí tupou kyretou č. 6, poté, jak se myometrium stahuje a děloha klesá, jsou odebírány ostřejší nástroje menší velikosti.

Kyreta je pečlivě posunuta do spodní části dělohy, pohyby jsou prováděny směrem k vnitřnímu hltanu: nejprve podél přední, potom podél zadní a boční stěny, vajíčko je odděleno od lůžka.

Zároveň je odpadlá skořápka oddělena a odstraněna. Pomocí ostré kyrety zkontrolujte oblast rohů dělohy a dokončete manipulaci.

Během těhotenství by se děloha neměla škrábat, dokud se „nerozdrtí“, protože takový zásah vážně poškodí svalový aparát orgánu.

Pooperační období: jak dlouho zůstat v nemocnici?

Po zákroku se na břicho umístí ledový obklad, aby se děloha lépe stahovala a krvácení se zastavilo. Po chvíli je žena převezena na oddělení, kde vyjde z anestezie.

Škrábání obvykle probíhá bez bolestivých pocitů, protože anestezie působí a obvykle trvá asi 20 až 30 minut..

Krvácející

Po manipulaci se svalová vrstva dělohy začne intenzivně stahovat. Tělo tak zastaví děložní krvácení..

Děloha se po kyretáži úplně zotaví přibližně ve stejném počtu dnů jako menstruace. Tento proces obvykle trvá 3–5 dní.

Několik hodin po zákroku se z pochvy uvolní krevní sraženiny. Současně žena pociťuje slabost, letargii (vedlejší účinky anestézie).

Spolu s krvácením se mohou objevit další příznaky..

Po vyčištění vybijte

Během prvních několika hodin se mohou uvolňovat krevní sraženiny. To je zcela normální, protože na sliznici se vytvořil povrch rány..

Několik hodin po zásahu intenzita krvácení klesá. V příštích několika dnech bude pacient nadále obtěžován špinavým žlutým, růžovým nebo nahnědlým výtokem. Proces regenerace povrchu rány je v průměru 3-6 dní, ale může trvat až deset dní.

Rychlé zastavení vypouštění není příznivým znamením. To může znamenat stlačení děložního čípku, nízkou kontraktilní aktivitu myometria nebo hromadění sraženin v děloze..

Pocity bolesti

Po zotavení z anestezie se u mnoha žen vyskytnou menstruační bolesti. Do bederní oblasti mohou vyzařovat nepříjemné pocity.

Bolestivý syndrom trvá několik hodin nebo dní a obvykle nevyžaduje další opatření.

Lékaři však obvykle doporučují ženám, aby po operaci užívaly léky proti bolesti a protizánětlivé léky (jako je ibuprofen).

Sexuální vztahy

Ženy, které podstoupily kyretáž děložní dutiny, mají sexuální odpočinek. V ideálním případě by to mělo trvat jeden měsíc nebo alespoň dva týdny..

Potřeba abstinence je způsobena skutečností, že krk zůstává po určitou dobu otevřený a na sliznici je povrch rány. Jedná se o vhodné podmínky pro připojení k infekci, která může vést ke komplikacím..

Negativním bodem, který může být spojen se sexem po kyretáži, je výskyt nepohodlí a bolesti při pohlavním styku. To se považuje za normální, pouze pokud to trvá příliš dlouho. Pokud bolest přetrvává několik měsíců, musíte o tom informovat gynekologa.

Těhotenství a porod po kyretáži děložní dutiny

První menstruace po kyretáži může přijít s určitým zpožděním (v některých případech až čtyři týdny nebo více), které je spojeno s hormonálními poruchami. Toto je také považováno za normální po kyretáži..

Výstražný signál by měl být zbit, pokud menstruace nenastane déle než dva měsíce - to je vážný důvod pro konzultaci s gynekologem.

Obecně platí, že u většiny žen dochází k menstruaci během dvou až tří týdnů, což znamená, že v novém cyklu (tj. S příchodem menstruace) existuje teoreticky šance na otěhotnění..

Porod po zákroku je obecně dobrý..

Schéma plánování těhotenství po kyretáži je sestaveno podle toho, co způsobilo potřebu operace. Pokud si žena stanoví cíl otěhotnět po kyretáži, je nutné o tom informovat gynekologa. Specialista adekvátně vyhodnotí situaci a doporučí načasování zahájení plánování těhotenství.

Možné komplikace po operaci

Po kyretáži mohou nastat následující komplikace:

 1. Děložní krvácení Vyskytují se zřídka a obvykle u pacientů s poruchami krvácení. Na rozdíl od jednoduchého špinění, které je normou a trvá nějakou dobu po kyretáži, je skutečné děložní krvácení velkým nebezpečím pro zdraví a život pacientky. K zastavení děložního krvácení se provádí komplex terapeutických opatření, včetně intravenózního podání oxytocinu, což zvyšuje kontraktilní aktivitu myometria. Pokud po škrábání dojde k hojnému výtoku (výměna dvou nebo tří vložek za dvě hodiny), měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
 2. Akumulace krevních sraženin v děložní dutině (hematometr). Komplikace se vyvíjí v důsledku cervikálního křeče, ke kterému dochází na konci čištění. Tento stav ohrožuje vývoj infekčního procesu. Aby se zabránilo hromadění sraženin, jsou obvykle předepsána antispazmodika (no-shpa a další), která uvolní děložní čípek. Prvním příznakem naznačujícím hromadění sraženin v děloze je rychlé zastavení výtoku po kyretáži a silná bolest v podbřišku. S takovými příznaky musíte rychle navštívit lékaře..
 3. Infekce a zánět endometria. Komplikace vzniká při průniku infekčního agens do dělohy. Pro prevenci infekce po čištění je předepsána antibiotická léčba. Prvními příznaky infekčního onemocnění po kyretáži jsou horečka, zimnice a bolesti v podbřišku. Když se objeví, musíte kontaktovat gynekologa.
 4. Perforace dělohy. Dělo můžete propíchnout chirurgickým nástrojem (dilatátor, sonda, kyreta). Důvodem může být nadměrný tlak na stěnu dělohy nebo potíže s otevřením děložního čípku. Dalším stavem, který vede ke komplikacím, je zvýšená volnost stěn dělohy, což usnadňuje její propíchnutí. Perforace je v závislosti na rozsahu poranění utažena nebo sešita.
 5. Slza na krku. Stane se, když kleště na kuličky vypadnou. Nástroj nedrží dobře na ochablém krku. Malé slzy se hojí samy, v ostatních případech je nutné šití.
 6. Poškození nezměněné vrstvy endometria. Dochází k silnému a agresivnímu škrábání. V tomto případě je růstová vrstva zraněna, v důsledku čehož se sliznice později neobnoví. To je velmi nebezpečná komplikace..
 7. Neplodnost. Jedná se o poměrně vzácnou komplikaci kyretáže..
 8. Vývoj nitroděložních synechií (nebo adhezí, adhezí). Léčeno chirurgicky.

Za jakých podmínek musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc:

 1. Krvavý výtok po operaci se velmi rychle zastavil, zatímco žaludek silně bolí.
 2. Teplota vzrostla na 38 o C a výše.
 3. Syndrom silné bolesti, který se nezmiňuje analgetiky, antispazmodiky a protizánětlivými léky.
 4. Hojné krvácení, které se nezastaví po dobu několika hodin (tři nebo více polštářků se spotřebuje za dvě hodiny).
 5. Hustý výtok s nepříjemným hnilobným zápachem.
 6. Celkové zhoršení pohody: silná slabost, závratě, závratě.

Ošetření po zákroku

Terapeutická opatření po proceduře:

 1. Aby se zabránilo rozvoji infekčního procesu, jsou nutně předepsána antibiotika.
 2. Aby se zabránilo hromadění sraženin, můžete v prvních několika dnech užít přípravek No-shpa (jedna tableta dvakrát denně).
 3. Přípravek proti bolesti lze užívat během prvních několika hodin, aby zmírnil bolesti v podbřišku a nepohodlí.

Výsledky histologických testů se obvykle získávají desátý den po čištění. Je důležité přijít k lékaři ve stanovenou dobu a prodiskutovat další taktiku léčby.

Rehabilitace

Zdržujte se sexuální aktivity po dobu nejméně dvou týdnů (ideálně měsíc).

Co jiného nelze udělat:

 1. Používejte tampony (vložky - můžete).
 2. Sprcha.
 3. Jděte do lázní, sauny, sedněte si v horké lázni (sprcha - můžete a měli byste).
 4. Věnujte se intenzivní kondici, fyzické práci.
 5. Pití tablet obsahujících kyselinu acetylsalicylovou (aspirin) - podporuje krvácení.

Recenze

Recenze žen:

Závěr

Kyretáž je tedy jedním z nejčastějších a nezbytných chirurgických zákroků v gynekologii. Některá onemocnění nelze bez tohoto postupu diagnostikovat a v některých případech může kyretáž dokonce zachránit život pacienta..

Nyní se k čištění používají spolehlivé metody anestezie a moderní nástroje, takže provoz je co nejpohodlnější.

Kdy navštívit gynekologa po... Odpovědi na 10 nejoblíbenějších otázek

Návštěva gynekologa je zodpovědná událost, na kterou se musíte připravit a vybrat si ten správný den pro vaši návštěvu. Mnoho žen si klade otázku, kdy je lepší jít ke gynekologovi, aby byla konzultace co nejproduktivnější.?

kdy jít za gynekologem po

"data-medium-file =" https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2018/06/kogda-idti-k-ginekologu-posle.jpg?fit= 450% 2C300 & ssl = 1? V = 1572898549 "data-large-file =" https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2018/06/kogda-idti-k -ginekologu-posle.jpg? fit = 823% 2C550 & ssl = 1? v = 1572898549 "src =" https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2018/06/ kogda-idti-k-ginekologu-posle-823x550.jpg? resize = 790% 2C528 "alt =" kdy jít za gynekologem po "width =" 790 "height =" 528 "srcset =" https: //i1.wp. com / medcentr-diana-spb.ru / wp-content / uploads / 2018/06 / kogda-idti-k-ginekologu-posle.jpg? w = 823 & ssl = 1 823w, https://i1.wp.com/medcentr -diana-spb.ru/wp-content/uploads/2018/06/kogda-idti-k-ginekologu-posle.jpg?w=450&ssl=1 450w, https://i1.wp.com/medcentr-diana- spb.ru/wp-content/uploads/2018/06/kogda-idti-k-ginekologu-posle.jpg?w=768&ssl=1 768w, https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru /wp-content/uploads/2018/06/kogda-idti-k-ginekologu-posle.jpg?w=835&ssl=1 835w "sizes =" (max-widt h: 790px) 100vw, 790px "data-recalc-dims =" 1 "/>

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, vše závisí na účelu návštěvy a určitých okolnostech..

Kdy navštívit gynekologa po přirozeném porodu?

První návštěva gynekologa po přirozeném porodu by měla proběhnout po 8 týdnech. Během této doby se tělo obnoví, švy a praskliny se uzdraví, děloha se vrátí do své normální velikosti.

Pokud poporodní výtok do této doby ještě neskončil, měli byste přesto navštívit lékaře. Gynekolog posoudí stav orgánů reprodukčního systému, provede nezbytné studie a bude schopen identifikovat možné komplikace, například zánět nebo divergenci stehů.

Pokud žena cítí bolest břicha, pocit pálení, nepohodlí v pochvě, pokud se výtok stane hojnějším nebo má nepříjemný zápach, je nutné se poradit s lékařem, aniž byste čekali dva měsíce po porodu.

Kdy navštívit gynekologa po císařském řezu?

Pokud byl porod císařským řezem, měla by žena navštívit lékaře několik dní po propuštění. Lékař by měl posoudit stav stehů, zkontrolovat zánět, hnisání nebo dehiscenci. Pokud je vše v pořádku, žena také přijde na druhou schůzku 8 týdnů po porodu..

Pokud však až do tohoto bodu došlo k nepříjemným příznakům nebo zarudnutí kůže v blízkosti švu, došlo k výtoku ze švu, měli byste se poradit s lékařem dříve..

Kdy navštívit svého gynekologa po pozitivním těhotenském testu?

Pokud došlo ke zpoždění a test ukázal těhotenství, měli byste se co nejdříve domluvit s lékařem, bez ohledu na to, zda si žena bude těhotenství ponechat nebo ne..

Pokud je požadováno těhotenství, je nutné se ujistit, že je oplodněné vajíčko připojeno k děloze, stejně jako při absenci onemocnění orgánů reprodukčního systému, které mohou ovlivnit vývoj plodu..

Pokud žena chce ukončit těhotenství, je naléhavě nutné navštívit lékaře, aby měl čas na potrat šetrnější metodou.

Kdy navštívit gynekologa po potratu?

Po potratu, bez ohledu na metodu, je návštěva gynekologa předepsána za 10-14 dní. Do této doby by měl krvavý výtok skončit a tělo se postupně vrací do normálu.

Během jmenování lékař provede ultrazvuk dělohy, vyhodnotí, jak úspěšné bylo ukončení těhotenství, a pokud jsou nalezeny zbytky vajíčka, pošle pacientku na škrábání. Navíc během vyšetření zánět, infekční onemocnění nebo poškození dělohy nebo děložního čípku (pokud byl proveden chirurgický potrat).

Pokud má žena bolesti břicha, zvýšené krvácení nebo horečku, je nutné bezodkladně vyhledat lékařskou pomoc, aniž byste čekali na schůzku..

Kdy navštívit gynekologa po potratu?

Po spontánním potratu je nutné navštívit gynekologa po 10-14 dnech, zejména pokud bylo provedeno škrábání. Lékař předepíše studie nezbytné ke zjištění příčiny potratu, pokud nebyly dříve provedeny.

Kromě toho gynekolog obvykle doporučuje ženě počkat několik měsíců před plánováním nového těhotenství. K tomu musíte najít správnou antikoncepci..

Kdy navštívit gynekologa po operaci?

Po jakékoli gynekologické operaci se doporučuje navštívit lékaře po měsíci. Během této doby se tělo vrátí k normálu, obnoví se funkce orgánů a také dojde k špinění (pokud byly po operaci). Lékař by měl posoudit stav pacienta a průběh procesu obnovy. Pokud máte potíže (bolesti břicha, silné krvácení, horečka atd.), Měli byste se co nejdříve poradit s lékařem, aniž byste čekali měsíc od data operace.

Kdy navštívit gynekologa po menstruaci?

Plánovaná návštěva lékaře by se měla ideálně uskutečnit 4–8 dní po skončení menstruačního cyklu. Během tohoto období se nejlépe diagnostikují různá onemocnění, která si jindy nemusí všimnout..

Pokud žena nemá menstruační cyklus nebo existuje velké zpoždění, můžete jít na schůzku každý den. Pokud máte potíže, měli byste co nejdříve navštívit lékaře, i když vaše menstruace již probíhá..

Kdy jít po předepsané léčbě ke gynekologovi?

Lékař zpravidla stanoví termín druhé návštěvy sám, v závislosti na typu onemocnění a způsobu jeho léčby. Například pokud žena měla infekční onemocnění, na které byla užívána antibiotika, nemá smysl jít k lékaři dříve než dva týdny po ukončení léčby..

To je způsobeno skutečností, že k absolvování opakovaného testu je nutné, aby po ukončení užívání antibakteriálních léků uplynulo 10-14 dní. Jinak bude analýza neinformativní. Pokud léčba nefunguje a žena nadále pociťuje příznaky onemocnění, měli byste jít k lékaři dříve, než je stanoveno datum, abyste upravili léčbu.

Kdy navštívit gynekologa po dlouhém zpoždění?

Zpoždění menstruace až sedm dní je považováno za normu; delší zpoždění je známkou patologie. Pokud má žena dlouhé zpoždění v menstruačním cyklu, zatímco těhotenský test a krevní test na hCG vykazují negativní výsledek, je nutné se co nejdříve domluvit s lékařem.

Gynekolog provede vyšetření a ultrazvuk pánve s cílem vyloučit mimoděložní těhotenství a zjistit příčinu zpoždění. Neodkládejte svou návštěvu lékaře, zvláště pokud došlo k velkým zpožděním více než jednou. Může to být známka závažné patologie nebo hormonální nerovnováhy, která vyžaduje léčbu..

Kdy navštívit gynekologa po zahájení užívání hormonální antikoncepce?

Lékaři doporučují ženám, které užívají hormonální antikoncepci poprvé, navštívit gynekologa tři měsíce po zahájení užívání drogy. To je nezbytné k posouzení účinku hormonálních léků na tělo ženy..

Pokud je vše v pořádku, lékař doporučuje pokračovat v užívání. Pokud se vyskytnou komplikace nebo vedlejší účinky, může gynekolog zvolit jiný způsob ochrany.

závěry

Chcete-li pochopit, kdy jít po události ke gynekologovi, musíte posoudit stupeň nebezpečí komplikací atd..
Včasné vyšetření gynekologem zabrání mnoha závažným onemocněním a komplikacím. Nezanedbávejte návštěvy lékaře, i když je vše v pořádku. Je také důležité dodržovat všechna doporučení lékaře, zejména pokud jde o léčbu a antikoncepci..

Pokud najdete chybu, vyberte část textu a stiskněte Ctrl + Enter

Gynekolog předepisuje kyretáž dělohy: souhlas nebo nesouhlas?

„Čištění“ dělohy není způsob léčby hyperplazie endometria a chronické endometritidy

Dmitrij Lubnin porodník-gynekolog, kandidát lékařských věd

„Byl jsem vyčištěn“ nebo „Byl jsem vyčištěn“ - tyto fráze, které často slyším od svých pacientů, a zní mi stejně nesnesitelně jako pohyb pěny na skle. Hovorově nazýváme „očistné“ škrábání dělohy - nejčastější zákrok prováděný v gynekologii ve velké většině případů bez jakéhokoli náznaku.

Již velmi chytlavý název - „očištění“ - již odráží drsný, neohrabaný a primitivní přístup k řešení problému. Mimochodem, tento termín plynule přešel z lékařského žargonu do lexikonu mnoha žen, které dokonce věří, že se čas od času potřebují „očistit“ nebo „očistit se“. Možná do toho vložili stejný význam jako do notoricky známého „čištění těla od toxinů“, což naznačuje, že tento orgán hromadí „špínu“.

Před pokračováním příběhu je nutné vysvětlit, o co přesně jde..

Po kyretáži dělohy: možná rizika

Škrábání je ambulantní lékařský zákrok prováděný v nitrožilní anestézii, během kterého je sliznice dělohy odstraněna (seškrábnuta) pomocí speciální kyrety. Postup se nazývá terapeutický a diagnostický, protože odstraňuje tkáň pozměněnou onemocněním (pokud existuje), kterou lze vyšetřit pod mikroskopem a lze stanovit přesnou diagnózu. Z předchozí věty je zřejmé, že škrábání se provádí nejen za přítomnosti nemoci, ale pokud existuje podezření, to znamená za účelem stanovení diagnózy.

Zatím je vše jasné, logické a zřejmé. Tato manipulace však má i další stránku. Procedura se provádí pomocí ostré železné kyrety, pomocí které je slizniční vrstva dělohy ve skutečnosti „odtržena“ a nevyhnutelně dojde k poranění samotné dělohy. V důsledku toho existuje riziko několika závažných komplikací: poškození růstové vrstvy endometria (narušení jeho růstu v budoucnu), výskyt adhezí v děložní dutině, rozvoj zánětu.

Tento postup navíc přispívá k rozvoji onemocnění, jako je adenomyóza (endometrióza dělohy) - porušením hranice mezi vrstvami dělohy, což podporuje klíčení endometria do děložního svalu. Výsledkem je, že přenesená kyretáž může vést k problémům s koncepcí nebo k rozvoji adenomyózy..

Je zcela zřejmé, že takový postup by měl být prováděn přísně podle indikací a vážně posoudit poměr „přínosů a rizik“. Ale to je možné kdekoli, ale ne tady, a to je velmi smutné.

Škrábání „jen pro případ“

Myslím, že ve více než 80% případů se kyretáž provádí marně, tedy buď zcela bez indikací, nebo v případech, kdy lze problém vyřešit lékařsky nebo jednoduchým ambulantním postupem.

Zde jsou situace, ve kterých můžete být požádáni o provedení škrábání.

 • Máte dlouhodobé krvácení nebo děložní krvácení.
 • Na ultrazvuku jste našli polyp endometria, hyperplazii endometria, adenomyózu, děložní myom nebo chronickou endometritidu.
 • Plánujete podstoupit operaci děložních myomů.
 • Máte podezření na mimoděložní těhotenství.
 • Stěžovali jste si na těžké menstruace, intermenstruační krvácení nebo hnědé „špinění“ před a / nebo po menstruaci.

Obecně posílají na „čištění“ velmi často, a to i při absenci důvodů, které jsem uvedl výše. Kyretáž je často doprovázena jakoukoli chirurgickou léčbou v gynekologii. Snaží se to dělat pořád „ve stejnou dobu“, aby „jen pro případ kontroly“, zda je vše v pořádku. To by nemělo být tak, je to příliš frivolní přístup k poněkud traumatizujícímu postupu.

Když se neuspokojit se škrábáním

Pokyny, jak se vyhnout škrábání.

 • Pokud nemáte silné krvácení z dělohy (jak se říká „lití dolních končetin“), ale dochází pouze k prodlouženému krvácení a je vyloučeno těhotenství (děložní a mimoděložní), poraďte se s lékařem o možnosti zastavení krvácení pomocí léků. Ano, je to možné. Během užívání léku (okamžitě vás varuji, že se jedná o hormonální lék, ale je to bezpečné), může dojít k zastavení krvácení a po příští menstruaci bude nutné znovu vyhodnotit váš stav. V mnoha případech bude léčba dostatečná a nebude nutné dělat nic jiného..
 • Pokud jste během ultrazvuku zjistili hyperplazii polypu nebo endometria, nespěchejte, abyste souhlasili s kyretáží. Zeptejte se svého lékaře na možnost předepsat vám lék v tomto cyklu a poté opakujte ultrazvuk po skončení další menstruace. Pokud je polyp nebo hyperplazie potvrzena - bohužel, musí být provedena kyretáž pod kontrolou hysteroskopie. Ale máte velmi vysokou šanci, že po menstruaci nebudou žádné známky postupu..

Polyp je výrůstek na sliznici dělohy (podobně jako prst nebo houba), nejčastěji benigní. Existují polypy, které jsou během menstruace samy odmítány, a ty, které rostou z růstové vrstvy. Ty vyžadují odstranění.

Hyperplazie je zesílení výstelky děložní dutiny. Existují dva typy: jednoduché a složité. Jednoduchá hyperplazie se vyskytuje nejčastěji, není nebezpečná, musí existovat povinný důvod jejího vývoje (funkční cysta ve vaječníku, syndrom polycystických vaječníků a několik dalších). Obvykle stačí 10 dní užívání léku, aby to uběhlo a neopakovalo se.

Komplexní hyperplazie - špatná hyperplazie, chyba ve struktuře endometria, obvykle nastává po 35 letech, častěji na pozadí nadváhy. Léčí se nejprve odstraněním sliznice (škrábáním) a poté několikaměsíčním podáváním hormonálních léků nebo instalací nitroděložního hormonálního zařízení "Mirena". Přesná diagnóza je možná pouze při histologickém vyšetření..

 • Pokud vám bude nabídnuta kyretáž pouze pro diagnostické účely před operací nebo k objasnění stavu sliznice, požádejte lékaře, aby zahájil biopsii endometria (jiný název je „biopsie dýmkou“ nebo „aspirační biopsie“). Jedná se o jednoduchý ambulantní zákrok, který nevyžaduje žádnou anestezii. Do děložní dutiny se vloží tenká trubice a nasaje se malé množství tkáně, která se poté odešle do laboratoře k výzkumu. Toto je poměrně informativní analýza..

Důležité: materiál získaný v důsledku kyretáže nebo biopsie je pouze sliznice dělohy, nepřináší žádné informace o jiných nemocech. Faktem je, že kyretáž je často předepsána za účelem posouzení děložních myomů z hlediska jejich vlastností; takže - škrábání neposkytne žádné informace.

 • Nezapomeňte, že téměř všechny moderní ultrazvukové přístroje umožňují posoudit výstelku dělohy a identifikovat v ní známky patologie. Pokud lékař během ultrazvuku napíše, že se endometrium nezměnilo a nemáte bohatou menstruaci, intermenstruační krvácení, pak je pravděpodobnost, že máte patologii vyžadující kyretáž, téměř nulová.
 • Obecně platí, že hlavními projevy endometriální patologie (pouze tato tkáň je zaměřena na kyretáž) jsou krvácení, silná menstruace a intermenstruační špinění. Pokud tedy nemáte, prodiskutujte s lékařem, jak oprávněná je jeho touha po kyretáži..
 • „Chronická endometritida“ je častá diagnóza ultrazvukem a ve výsledcích histologického nálezu po kyretáži. Jedná se o chronický zánět sliznice dělohy. V medicíně založené na důkazech však neexistují žádná obecně přijímaná kritéria pro stanovení této diagnózy ultrazvukem. Jednoduchá histologie také nemůže spolehlivě potvrdit tuto diagnózu. Tato diagnóza se často provádí tam, kde neexistuje, protože se řídí „leukocyty“.

Spolehlivá diagnóza je možná pouze se zvláštním typem studie - imunohistochemií. Tato studie není k dispozici ve všech laboratořích a materiál pro ni lze získat spíše biopsií než kyretáží. Myslím, že je nyní jasné, že škrábání k potvrzení diagnózy chronické endometritidy není nutné. Obecně má diagnostika a léčba tohoto onemocnění endometria smysl pouze v rámci problému neplodnosti a potratu..

V jakých situacích souhlasit se škrábáním?

 • Silné děložní krvácení: ano, kyretáž je způsob, jak to zastavit.
 • Podezření na mimoděložní těhotenství (obtížné stanovení diagnózy).
 • Polyp nebo hyperplazie endometria, která nezmizí po menstruaci nebo po léčbě.
 • Zbytky membrán (po potratu, potratu, těhotenství).
 • Jakékoli špinění po menopauze.

Doufám, že nyní máte spolehlivého průvodce, jak se vyhnout možné zbytečné operaci. Nebojte se zeptat svého lékaře. Navrhněte alternativy (biopsie endometria, léky). Požádejte o zdůvodnění potřeby kyretáže. Odpověď „je to zde přijato“ by neměla být přijata. To vše samozřejmě platí pouze pro situace, kdy nehrozí život a zdraví (silné krvácení).

Informace na webu slouží pouze pro informaci a nejsou doporučením pro vlastní diagnostiku a léčbu. V případě lékařských dotazů se poraďte s lékařem.

Během menstruace se mění téměř všechny klinické parametry krve. Jsou možné ostré fluktuace ve směru poklesu i růstu. ESR během menstruace není výjimkou. Jeho úroveň je ovlivněna věkem, postavou, zdravotním stavem pacientů.