První menstruace u dívek. Znamení, jak dlouho trvá poprvé, příznaky, zpoždění

Menstruace je u žen hlavním znakem schopnosti otěhotnět a porodit dítě. První výtok u dívek začíná v dospívání a signalizuje správné zrání reprodukčního systému. Během tohoto období je proto důležité nejen připravit dítě na budoucí změny v těle, ale také ho předem seznámit se známkami menstruace..

Co je to menstruace?

Menstruace je výtok ze sliznice dělohy s obsahem krve, který se obvykle opakuje jednou za měsíc. V těle sexuálně zralé dívky / ženy dochází k zrání folikulů vajíčkem každý měsíc.

Souběžně s tímto procesem se slizniční dutina dělohy připravuje na přijetí a nesení oplodněného vajíčka, je pokryta vrstvou endometria, která by měla zajistit připevnění embrya s následným uchováním těhotenství. Pokud nedojde k procesu početí, pak se mrtvé vajíčko vylučuje z těla spolu s odlupovanou horní vrstvou endometria.

Tento proces je doprovázen poškozením krevních cév, takže menstruační tok obsahuje nejen zničenou vrstvu endometria, ale také krev, která se kvůli přítomnosti enzymů nezrazí. Po skončení menstruace začne ve vaječníku opět zrát folikul s vaječnou buňkou a v děloze se vytvoří nová vrstva endometria.

Výsledkem je, že se výtok opakuje každý měsíc (za předpokladu, že v reprodukčních orgánech nedochází k těhotenství, menopauze nebo patologiím). Kvůli pravidelnosti výtoku se menstruace také nazývá regulace..

Jak staré začíná první období u dívek??

Normálně by měl menstruační tok u dívek (menarche) začínat mezi 11. a 15. rokem věku. Dříve nebo později se menstruace považuje za patologii, protože tyto odchylky se často vyvíjejí v důsledku porušení činnosti orgánů reprodukčního systému. Je však důležité vzít v úvahu genetickou predispozici u teenagera..

Pokud u matek a babiček začala menstruace dříve / později než v tomto časovém období, pak u dívky s pravděpodobností více než 70% začne menstruace dříve / později než standardní období, což nebude patologie. Zajímavosti. V 19. století bylo období nástupu menstruace ve věku 17 až 19 let považováno za normu..

Časná menstruace

První menstruace u dívek (příznaky blížícího se menarché budou probrány později v článku) může začít ještě dříve než stanovené normy (až 11 let). Může to být způsobeno genetickou predispozicí, fyzickou aktivitou nebo odchylkami ve vývoji těla..

Mezi tyto patří:

 • porušení produkce hormonů;
 • odchylky ve vývoji reprodukčních orgánů;
 • přítomnost benigního nebo maligního nádoru v mozku;
 • cukrovka;
 • narušení nervového systému v důsledku psychického přepětí a stresu.

Proto je k identifikaci přesné příčiny předčasné menstruace nutné vyšetření dětským gynekologem.

Protože časná menarche je nebezpečná:

Název odchylkyStručný popisJaké je nebezpečí
Vývoj časné menopauzyPostupné zastavení folikulárního zrání. S následným dovršením reprodukčního věku.S rozvojem menopauzy se ženská produkce ženského hormonu významně snižuje, v důsledku čehož žena začíná stárnout.
Porušení kardiovaskulárního systémuMůže být charakterizován tlakovými rázy, bolestí na hrudi a rychlou únavou.Přívod kyslíku a živin do tkání se zhoršuje, v důsledku toho se zpomaluje vývoj těla.
Abnormality v činnosti štítné žlázyTělo produkuje více či méně hormonů, které jsou zodpovědné za metabolické procesy a růst.V těle dochází k narušení metabolických procesů a teenager může růst zrychlit nebo zpomalit. S časnou menstruací se růst zastaví častěji..
Porucha produkce hormonůHormonální poruchy mohou být doprovázeny poruchami činnosti celého organismu jako celku.Tato patologie může vyvolat přírůstek nebo ztrátu hmotnosti, ztrátu vlasů, zhoršení kůže a také vývoj patologií v životně důležitých orgánech..
Nádory (maligní nebo benigní) v reprodukčních orgánech a mléčné žláze.Novotvary jsou nebezpečným pozdním nástupem příznaků, v důsledku čehož se často objevují komplikace.Odstranění prsu, dělohy nebo jiného orgánu, kde se nachází nádor. V zanedbané formě, fatální.

Aby se zabránilo rozvoji patologické rané menstruace, je nutné chránit teenagera před stresem, poskytovat správnou výživu a včas eliminovat endokrinní onemocnění.

Pozdní menstruace

Pozdní menstruace (po 15 letech) může být také způsobena genetickou dědičností nebo přítomností patologií v těle. Ve stejné době má teenager pozdní vývoj mléčných žláz, ochlupení a podpaží..

Příčiny pozdní menstruace jsou častěji:

 • porušení vývoje dělohy nebo vaječníků;
 • nesprávná funkce hypofýzy nebo hypotalamu;
 • častý stres a silný duševní stres;
 • komplikace z předchozích onemocnění (zarděnky, spalničky nebo příušnice);
 • nedostatek hmotnosti nebo časté diety. Protože tuková vrstva produkuje také estrogen, který je zodpovědný za vývoj reprodukčních orgánů.

Pokud není příčina zpoždění v menarché včas identifikována, pak může mít dívka později problémy s počátkem, postava bude odpovídat postavě teenagera (kvůli nedostatku zaoblení) a také dojde k častým hormonálním poruchám a narušení činnosti celého organismu.

Jaké faktory přinášejí nebo zpožďují nástup menarché?

Menarche by měla běžně začít v období od 11 do 15 let; jejich nástup může urychlit nebo zpomalit následující faktor:

 • genetické dědictví. Pokud u žen v rodině menstruace začala dříve nebo později než standardní normy (zejména u matky), pak u teenagera nejsou tyto odchylky považovány za patologii;
 • typ postavy. U obézních dívek začíná menstruace obvykle dříve než u jejich vrstevnic, u hubených dívek naopak se zpožděním. Proto normální postava v tomto věku hraje důležitou roli;
 • stav nervového systému. Časté psychologické přetížení, stres a deprese mohou jak zrychlit, tak zpomalit nástup menarche. V dospívání jsou dívky často psychologicky nevyvážené, protože si začínají dělat starosti o svůj vzhled, stávají se samy sebou jako lidé a mají silné školní zátěže. Během tohoto období se proto doporučuje podávat dětem glycin, vitamin E a další sedativa bez hypnotického účinku (pouze po konzultaci s odborníkem);
 • tělesné cvičení. Sport, tanec může také způsobit časnou / pozdní menstruaci;
 • příděl jídla. Pro normální vývoj musí teenager přijímat dostatečné množství vitamínů a minerálů z potravy. S jejich nedostatkem začne menstruace se zpožděním. Nedostatek živin v potravinách lze kompenzovat užíváním komplexů vitamínů;
 • stav imunity a reprodukčních orgánů. Pokud je tělo silně oslabeno, byly přeneseny závažné virové patologie s komplikacemi nebo došlo k poškození reprodukčního systému v dětství, pak je nástup menstruace častěji zpožděn;
 • brát léky. Zejména hormonální látky a antibiotika ovlivňují nástup menstruace (oslabují imunitní systém).

Aby mohla menstruace přijít včas, je nutná správná výživa, omezení stresových situací a zvýšené fyzické aktivity a včasné odstranění infekčních a endokrinních patologií. Pokud však existuje možnost pozdní menstruace na dědičné linii, nelze tento faktor změnit..

Když žijeme v horkém podnebí, začíná dívčí menarche dříve než ve věku 11 let, což je normou.

Známky a příznaky první menstruace u dívek

První menstruace u dívek (příznaky puberty charakterizují přístup menarche) začíná přibližně 1,5-2 roky po vytvoření mléčných žláz a růstu vlasů na ohanbí a podpaží.

Mezi hlavní příznaky blížící se první menstruace patří:

 • postava teenagera má zaoblený tvar (hrudník je patrný a boky se rozšiřují);
 • na obličeji se objeví akné. Mohou být také nahrazeny na hrudi a zádech;
 • vlasy na hlavě se rychle stávají mastnými v důsledku hormonálních změn;
 • teenager nekontroluje emoční stav (často kňourá, je podrážděný nebo roztržitý);
 • v průměru za 4-6 měsíců lze na spodním prádle nalézt bílý výtok (ale pokud jsou doprovázeny svěděním nebo pálením, může se objevit drozd);
 • mléčné žlázy, přibližně 7-10 dní před menarche, jsou velmi citlivé;
 • ztráta chuti k jídlu a řídká stolice den před nástupem menstruace.

1-2 dny před nástupem menarche jsou možné bolesti v dolní části břicha a dolní části zad. Tento příznak je způsoben odmítnutím endometria z dělohy a poškozením cév. Bolest může trvat asi 2 dny. Ve vzácných případech může dojít k mírnému zvýšení teploty, nejvýše o 37,5 stupňů. Po skončení menstruace se teplota stabilizuje.

Zajímavosti. Menarche nejčastěji začíná v zimě (prokázáno lékařskou statistikou). Lékaři tento jev spojují se změnou stravy (pro uspokojivější jídlo) a zkrácením denního světla (doba expozice ultrafialovým paprskům na těle klesá).

Povaha výboje: norma a odchylky

Na začátku první menstruace musíte vědět, jaký by měl být normální výtok:

 • množství výtoku je obvykle menší než u dospělých žen (přibližně 50 - 150 ml) a může být omezeno pouze na šmouhy. Ale s následnou menstruací se jejich objem zvyšuje na normální hodnotu. Velké množství výboje je odchylka;
 • barva první menstruace je často hnědá nebo tmavě červená. Protože tělo upravuje produkci potřebných enzymů pouze během tohoto období. Hojné vypouštění jasně červené barvy signalizuje krvácení, je nutné nouzové volání specialistovi;
 • tažné bolesti v dolní části břicha jsou přípustné. Pokud je příznak výrazný a narušuje normální životní styl, je nutná návštěva dětského gynekologa;
 • menarche může mít specifický zápach, který je také způsoben tvorbou produkce enzymů v pochvě. Přítomnost hnilobného nebo kyselého zápachu je patologická;
 • výtok by měl být ve formě hlenu, bez přítomnosti velkých sraženin.

Menarche neznamená, že tělo je připraveno na otěhotnění. Plánování těhotenství se doporučuje po 18 letech, kdy se menstruační cyklus vrátí k normálu a tělo je připraveno nést dítě.

Kolik dní vybíjení trvá?

Průměrná doba trvání prvního období je 3–7 dní. Pokud existuje delší / kratší časový interval, je nutné se poradit s gynekologem, protože se jedná o odchylku. Následná menstruace se může objevit asi za 14-90 dní. S delším intervalem je také nutné vyšetření odborníkem.

Je-li nepřítomnost menstruace doprovázena silnou bolestí v dolní části břicha, je nutná naléhavá návštěva lékaře. Tvorba menstruačního cyklu po menarché trvá asi 3 roky, to znamená, že končí asi 16-18 let. V tomto případě je průměrná doba výtoku obvykle 3–5 dní a doba menstruačního cyklu je 21–35 dní.

Bohatá první menstruace u dívek

První menstruace u dívek obvykle nepřesahuje objem 150 ml (po celou dobu menstruace). Někdy však může být výtok hojný kvůli tvorbě hormonálních hladin a práci reprodukčních orgánů. V důsledku toho se zvyšuje objem ztráty krve. Těžká období jsou proto často doprovázena závratěmi, únavou a ospalostí..

Mohou být přítomny i další příznaky. Přibližné množství menstruačního toku můžete určit pomocí podložky. Pokud teenager vymění vložku o 4 až 5 kapek (absorbuje asi 10 až 15 ml tekutiny) během 2 až 4 hodin po dobu 1 dne nebo déle, je výtok považován za hojný a je nutné urgentně se obrátit na dospívajícího gynekologa..

Hojná menstruace u teenagera může nastat pod vlivem následujících faktorů:

 • špatná srážlivost krve nebo užívání léků k jeho ředění. V důsledku této odchylky se cévy poškozené oddělením endometria dlouho nezotavují;
 • genetická predispozice (tj. matka má také bohatý menstruační tok);
 • silný stres nebo fyzická aktivita v předvečer menstruace nebo v prvních dnech po jejím nástupu;

První období dívek může být stresující a velmi podrážděná..

 • přítomnost zánětu nebo infekce v reprodukčních orgánech;
 • nedostatek vitamínů a minerálů v těle;
 • narušení činnosti mozku, kardiovaskulárního systému nebo ledvin;
 • nadváha nebo časté diety;
 • narušení fungování dělohy v důsledku endometria není správně odděleno.
 • Také menstruace (objem a doba trvání) je ovlivněna prudkou změnou klimatu. Po úplném vyšetření teenagera je možné obnovit počet menstruace na normální hodnotu.

  Mohlo by dojít ke zpoždění po prvním spuštění?

  Zpoždění následné menstruace (po menarché) nejvýše o 3 měsíce se považuje za normální, ve vzácných případech až o šest měsíců.

  Nedostatek výboje může být způsoben vlivem následujících faktorů:

  • nemoci reprodukčních orgánů;
  • prudký pokles nebo přírůstek hmotnosti;
  • nedostatek vitamínů a minerálů v potravinách;
  • exacerbace chronických patologií, zejména endokrinních;
  • silný stres;
  • pravidelný nadměrný duševní a fyzický stres;
  • porušení hormonálních hladin;
  • nosit těsné oblečení (spodní prádlo, džíny). Je to nebezpečné nejen sevřením orgánů, ale také narušením přívodu krve v nich.

  Dlouhé zpoždění v menstruaci je nebezpečné pro následný vývoj neplodnosti, proto je důležité včas identifikovat a odstranit příčinu.

  Je možné okamžitě určit budoucí cyklus?

  Určete cyklus menstruace, po prvním výboji je to možné jen přibližně, protože tělo každého teenagera je individuální.

  K tomu je třeba vzít v úvahu následující parametry:

  • věk teenagera. K tvorbě menstruace ve věku 14 let dochází rychleji (než u dospívajících ve věku 11 let), protože tělo je více posíleno;
  • kdy začala menarche u mám a babiček a jak rychle se jejich cyklus ustálil;
  • zda je výška a hmotnost správné. Protože u hubených a tlustých dívek k tvorbě cyklu dochází později;
  • v jakém věku se mléčné žlázy začaly formovat a rostly ochlupení na podpaží a v podpaží.

  Je třeba mít na paměti, že stabilní menstruační cyklus se nejčastěji tvoří ve věku 18 let. Je důležité, aby po menarche dívka zahájila speciální kalendář, ve kterém by mělo být uvedeno datum, doba trvání a charakteristiky propuštění. Data vám umožní přesněji určit datum příští menstruace a s vývojem odchylek lékař rychle určí příčinu.

  Hygienická pravidla během menstruace

  První menstruace u dívek (známky bezprostřední menstruace by měli rodiče nejprve zohlednit, aby měli čas připravit teenagera na změny v těle) vyžaduje úpravu pravidel osobní hygieny.

  Například:

  Fáze hygienyNuance během menstruaceNebezpečí nedodržování hygieny
  SmytíV případě výtoku se doporučuje provést proceduru v ranních a večerních hodinách. Pokud je vypouštění hojné, je nutné je umýt alespoň 3krát (pokud to není možné, můžete použít vlhčené ubrousky bez přísad, ne často).Při absenci postupu bude přítomen nepříjemný zápach z genitálií a ve vagině se objeví příznivá flóra pro rozvoj infekce.
  Výměna těsněníPři plnění vyměňujte těsnění, nejméně však jednou za 5 hodin.Pokud je ignorujete, může dojít k úniku polštářku a podráždění pokožky v důsledku zvýšené vlhkosti.
  Spodní prádloRozhodněte se pro volné, tmavě zbarvené bavlněné spodní prádlo.Spodní prádlo by nemělo tlačit dolů na spodní část břicha, protože by to mohlo způsobit stagnaci krve. Přírodní tkaniny chrání před podrážděním pokožky.
  VodaPoužívejte pouze teplou vodu. Může být přidán s manganem pro další dezinfekci.Chlad může způsobit zánět reprodukčních orgánů a horký může zvýšit krvácení.
  Vany, saunyVyloučeno.Vysoká teplota vyvolá zvýšení krevního tlaku a zvýšené krvácení..
  BazényPovoleno pouze s tampony, ve vzácných případech.V prvních dnech menstruace se doporučuje vyloučit návštěvu bazénu, protože tělo je v oslabeném stavu a může dojít ke vzniku záchvatů nebo ztráty vědomí ve vodě..

  Během tohoto období se navíc doporučuje sprchovat se každý den ráno, protože menstruace je doprovázena zvýšeným pocením..

  Jaké výrobky pro intimní hygienu používat?

  Pro ochranu spodního prádla před vybitím se dospívajícím doporučuje používat následující výrobky pro intimní hygienu:

  • těsnění. Doporučuje se zvolit bez vůní, protože u dospívajících se na ně může vyvinout alergická reakce. A nutně na přirozeném základě, aby pokožka mohla dýchat a nehnilo. Doporučuje se také používat podložky na 3 kapky, pak je dívka bude pravidelně měnit, a to i při skromném výtoku. V posledních dnech menstruace můžete použít 1 návlek na kalhotky. Budou chránit prádlo před rozmazáním;
  • tampony. Je povoleno ve vzácných případech, protože při jejich použití krev stagnuje v pochvě (neteče dolů jako při použití vložek), v důsledku čehož se zvyšuje pravděpodobnost průniku a rozvoje infekce;
  • prostředky pro praní. Doporučuje se používat dětské nebo antibakteriální mýdlo. Ostatní prostředky během tohoto období jsou nežádoucí.

  V noci se doporučuje používat speciální podlouhlé podložky.

  Doporučená strava

  Během menstruace odborníci doporučují vyloučit:

  • kořeněná jídla, protože urychluje průtok krve, v důsledku čehož se může zvýšit menstruace;
  • slané jídlo, sůl přitahuje vodu, takže krev je hustší;
  • fermentované mléčné výrobky, protože snižují srážlivost krve a vyvolávají zvýšené krvácení;
  • sladké jídlo, čokolády a limonády. Tyto produkty vyvolávají nárůst výskytu akné;
  • rychlé občerstvení, protože přispěje k přibývání na váze;
  • geneticky modifikované potraviny. Jejich účinek na tělo nebyl úplně studován..

  V takovém případě musí nabídka obsahovat:

  • čerstvé ovoce a zelenina, zejména s obsahem železa, který se během menstruace snižuje;
  • vařené nebo pečené maso / ryby;
  • sušené ovoce nebo kompoty na jejich základě;
  • luštěniny;
  • pohanková kaše;
  • vařená vejce;
  • celozrnný chléb.

  Musíte také dodržovat 5-6 jídel denně v malých porcích a konzumovat alespoň 2 litry čisté vody denně. Pomocí správně navrženého menu můžete dosáhnout snížení příznaků bolesti a normalizace množství výtoku.

  Žádoucí a nežádoucí akce během menstruace

  První menstruace u dívek (příznaky menarché a co to je, musíte znát rodiče i teenagera) způsobují nejen fyzické, ale i psychologické nepohodlí.

  Během tohoto období musí dívka dodržovat následující pravidla:

  • vyloučit koupele, protože voda vstupuje do pochvy, jejíž mikroflóra je během tohoto období zranitelná;
  • osprchovat se ráno, můžete také večer;
  • umýt se nejméně 2krát denně, v teple a se silnou menstruací nejméně 4krát denně;
  • vyloučit zvýšenou fyzickou aktivitu, protože ovlivňují vlastnosti výtoku a mohou zvýšit bolest;
  • během formování menstruace je důležité dodržovat speciální stravu pro správnou tvorbu cyklu a vývoj těla;
  • vyloučit návštěvy kosmetických salonů, protože v důsledku změny hormonálních hladin může být výsledek manipulace odlišný;
  • nemůžete užívat léky, které způsobují ředění krve.

  Další doporučení lze objasnit u dospívajícího gynekologa.

  Musím navštívit gynekologa?

  První návštěva gynekologa se doporučuje, když dospívající dosáhne věku 14 let, za předpokladu, že nedojde k žádným abnormalitám ve vývoji reprodukčního systému. Poté je třeba každých 12 měsíců navštívit odborného lékaře..

  Neplánovaná návštěva gynekologa je nutná pro:

  • absence menarche do 15 let;
  • časný nástup menstruace;
  • doba trvání propuštění je méně než 3 nebo více než 7 dnů;
  • s těžkými obdobími nebo pokud se jejich vlastnosti liší od normy (barva, vůně, konzistence);
  • pokud po menarché není období delší než 6 měsíců.

  Pro bolestivou menstruaci je také nutná návštěva lékaře, gynekolog určí příčinu a také vybere vhodné léky proti bolesti.

  Tipy pro rodiče dospívajících dívek

  Průměrné období nástupu menarché u dívek se pohybuje od 11 do 15 let. Matka by proto měla začít s přípravou své dcery na tyto změny předem, aby se teenager vyhnul psychologickému traumatu. Nejvhodnější věk je považován za 10 a až 12 let.

  Krok za krokem akce rodičů:

  1. Proveďte přípravný rozhovor. Můžete si připravit přehledné časopisy nebo videa, která jsou pro daný věk srozumitelná.
  2. Představte příznaky blížící se první menstruace.
  3. Naučte předem, jak správně používat podložky a osobní hygienu.
  4. Když začne tvorba mléčných žláz a růst ochlupení, poskytněte teenagerovi podložky předem. Dívka by navíc měla vždy nosit jednu samostatně zabalenou podložku.
  5. Připravte si speciální kalendář pro vedení záznamů o počínajícím propuštění.

  První menstruace není patologie, ale pokud je dívka v tomto rozhovoru v rozpacích, můžete ji nechat přečíst si materiál sama a později provést podrobnější rozhovor. Je důležité, aby dospívající dívka věřila své matce a mluvila o změnách jejího těla, které jsou pro ni podezřelé. To umožní včasnou identifikaci vývoje odchylek podle dostupných znaků..

  Autor: Kotlyachkova Svetlana

  První menstruační video

  Vlastnosti první menstruace u dívky:

  První menstruace a nastolení menstruačního cyklu u dospívajících dívek

  „Pravděpodobně umírám!“ - tak si pomyslela hrdinka románu „The Thorn Birds“, když začala své první období. Avšak i dnes, v době internetových technologií a univerzální gramotnosti, k takovým incidentům dochází nejen u dívek, ale dokonce iu jejich matek, které ne vždy vědí, co je normou, když se menstruační cyklus vyvíjí a co patologie..

  Dnes jsme pozvali Elenu Nikolaevnu NEKHOROSHKOVU z kliniky "Blesk", aby hovořila o první menstruaci u dívek..

  „9–10 let se již nepovažuje za patologii. "

  - Elena Nikolaevna, jaké jsou věkové hranice pro začátek první menstruace? A jak významná je odchylka od nich?

  - V sibiřské oblasti k nástupu menstruace obvykle dochází nejpozději do 14,5 roku. Existují dívky, jejichž období začíná dokonce ve věku 9-10 let - dnes se to již nepovažuje za patologii. Pokud k tomu ale dojde před osmi nebo později než 14,5 lety, lze již mít podezření na zdravotní problémy a matky by měly okamžitě zaznít poplach a vyšetřit své dcery.

  - O jakých problémech mluvíme?

  - Velmi široká škála: endokrinní onemocnění, genetické patologie a obecně dívky s chronickými chorobami začínají menstruovat později. Velmi často jsou děti, kterým byly v době narození diagnostikovány poruchy centrálního nervového systému, také náchylné ke zpoždění. Ale u dívek s ischemickými lézemi při narození začíná menstruace často dříve, než se očekávalo. Ale stále opakuji: nyní se první menstruace (menarche) stále častěji začala objevovat ve věku 9-10 let, zatímco nenacházíme žádné porušení.

  - Proč je menstruace tak „mladší“?

  - Abych byl upřímný, nikdo o tom neví, ačkoli probíhají výzkumy. Není známo, proč vaječníky „začínají“ dříve, centrální nervový systém reaguje dříve. Je známo, že k pohlavnímu dospívání dochází rychleji u dívek jižních národností - to je snad vše.

  - Jak důležité je, že nástup menstruace koreluje s dalšími sekundárními sexuálními charakteristikami??

  - Pokud dívčí období začíná bez rozvoje sekundárních sexuálních charakteristik, znamená to velmi vážné problémy. S největší pravděpodobností jde o onkologii: nádory vaječníků, nadledvin, genitální oblasti obecně nebo závažné léze centrálního nervového systému. Určitě musíte navštívit dětského gynekologa. Jelikož se jedná vždy o poměrně závažnou patologii, rodiče se musí nejen starat, ale také bít na poplach!

  „- Přesto by měl sexuální vývoj začínat růstem mléčných žláz, potom růstem axilárních a stydkých ochlupení a teprve poté - začátkem menstruace. Předpokládá se, že od začátku růstu mléčných žláz do první menstruace by mělo uplynout 2-2,5 roku..

  - Kdy by měl být stanoven pravidelný menstruační cyklus??

  - Po menarché lze zavést pravidelný cyklus po celý rok. Dovolte mi připomenout, že cyklus je období od prvního dne předchozí menstruace do prvního dne následujícího. Musí přijít ne méně než 21 dní a ne více než 35 dní později. Doba trvání - maximálně 7 dní (se všemi špinícími sekrety). Pokud se menstruace vyskytuje častěji nebo po roce nebyl cyklus stanoven, nezapomeňte kontaktovat dětského gynekologa.

  “- Existuje situace, kdy má dívka první menstruaci a. nekončí. Rodiče musí situaci velmi pečlivě sledovat, protože to může souviset s poruchou krvácení. Bohatá a prodloužená první menstruace je také vážným důvodem k návštěvě lékaře..

  "Žádné horké koupele na nohy, žádné vyhřívací podložky, žádný led na břiše." "

  - První menstruace je bolestivá?

  - Vaše první menstruace by neměla být bolestivá. Pokud k tomu dojde, znovu vám doporučuji jít k lékaři! Může existovat mnoho důvodů, až nedostatečný rozvoj reprodukčního systému..

  - Existují nějaké fyziologické příčiny silné bolesti?

  - U dospělé ženy se zdá, že endometrium v ​​děložní dutině je roztříštěné a vychází jako „kousky“. A u dívek je ohyb mezi děložním čípkem a tělem dělohy docela ostrý a vnitřní vrstva, oddělená „odlitkem“, nikoli fragmenty, se zasekne na výstupu z dělohy. Děloha se musí energicky stahovat, aby to všechno vytlačila ze sebe. Tyto zvýšené kontrakce dělohy jsou dívkami vnímány jako bolest. Co lze udělat? Pokuste se najít polohu, během které tato bolest zmizí. Buď ležet na břiše nebo zaujmout polohu kolena.

  - Lze k úlevě od bolesti použít léky??

  “- Dříve babičky říkaly, že„ musíme zahřát nohy “. Ve skutečnosti by se to v žádném případě nemělo dělat s bolestí během menstruace! Žádné horké koupele na nohy, žádné vyhřívací podložky, žádný led na břiše!

  - Kdysi se věřilo, že antispazmodické léky, jako jsou nešikovné, dobře pomáhají, jsme je užívali docela široce. Někomu pomohli, někomu moc ne. Dnes jsou nejlepší léky na bolestivou menstruaci nesteroidní protizánětlivé léky na bázi indomethacinu, kyseliny mefinamové: nise, ketonal (ketonal, ne ketany!) To znamená, že léky, které působí na mediátory bolesti a zmírňují zánět.

  "Pokud bolest trvá hodinu nebo dvě, je to v pořádku." Dívka vypila čaj, lehla si, byla vyrušena a bolest zmizela. Pokud je však bolestivý syndrom výrazný a trvá déle než den, musíte anestetizovat. Bolest nelze tolerovat.

  Dívky, které mají neurologické problémy, velmi často vnímají tuto bolest akutněji. Někteří si stěžují (kromě bolesti v podbřišku) na nevolnost, zvracení, závratě, až mdloby. V této situaci je rozhodně nutná pomoc neurologa. Potřebujete kontaktovat specialistu dvakrát ročně, provést léčbu, která zlepšuje mozkovou cirkulaci, možná budete potřebovat sedativní léky, fyzioterapii. To vše je nepřímo zaměřeno na úlevu od bolesti..

  KONTRAINDIKACE JSOU MOŽNÉ, JE VYŽADOVÁNA SPECIALISTICKÁ KONZULTACE

  - Co je u dívek považováno za hojné a vzácné?

  „- Během menstruace by se nemělo uvolňovat více než 80 gramů krve. Jedno balení vložek by mělo být používáno po celou dobu menstruace.

  - V dospívání jsou zpravidla stížnosti na omezený výtok extrémně vzácné - to je výsada staršího věku. Nejčastější příčinou problému je nárůst mužských pohlavních hormonů. Menstruace, která trvá méně než 2-3 dny, je také porušením, jako je menstruace, během níž dochází k malému výtoku..

  - Pokud se těsnění vymění do hodiny a půl, znamená to již krvácení. Krvácení je nebezpečné při anémii, poklesu hladiny hemoglobinu a na tomto pozadí může nastat mnoho dalších problémů. Silná menstruace by měla vést k myšlence, že existují problémy se srážením krve, pravděpodobně související s dědičností. V našem městě máme laboratoře, které vyšetřují hemostázu, a to i na genetické úrovni. Je nutné identifikovat důvody a dále zvolit taktiku léčby. Taková analýza se předkládá jednou za život a dívka, která později otěhotní a porodí, by si měla být vědoma existence těchto problémů..

  - Pokud mají dívky špinění uprostřed cyklu, může to být reakce na ovulaci, i když to s největší pravděpodobností naznačuje hormonální nerovnováhu. Ovariální cysty, hyperplazie endometria. Přesnou diagnózu může stanovit váš lékař..

  - A konečně, někdy mají dívky v dospívání děložní krvácení, které se říká mladistvé. Při nepravidelném cyklu mohou být zpočátku zaměňovány s menstruačními, liší se však acyklicitou a délkou trvání - pokud se objeví, musíte se určitě poradit s lékařem!

  - A jaká je léčba takového krvácení?

  - Nejprve musíte zjistit jejich příčinu - na tom závisí taktika léčby. Ale měl bych poznamenat, že mnoho rodičů se bojí, když jsou předepsány hormonální léky k zastavení krvácení (pokud to nelze udělat jiným způsobem). Chci říci, že hormonální terapie se používá jak k zastavení krvácení „tady a teď“, tak k prevenci takových situací v budoucnosti..

  "- Nebojte se hormonálních léků!" Lidé, kteří nevědí o mechanismu svého působení, velmi často kreslí ve svých představách hrozné obrázky. Situace se ve skutečnosti neliší od problému, například se špatným zrakem. Pokud člověk vidí špatně, nasadí si brýle. Pokud má dívka málo hormonů, přidáme je. Hormonální léky jsou dobré!

  - Dávka účinných látek v moderních drogách je tak nízká, že je tak málo vedlejších účinků, že se není čeho bát. Kromě toho, pokud jsou dívkám předepsány hormonální léky, jsou podávány po velmi krátkou dobu. Důvěřujte svému lékaři: pokud je předepisuje, je to nutné! Najděte společnou řeč a pomozte svému dítěti.

  - Na co další rodiče musí věnovat pozornost?

  - Na recepci velmi často přicházejí matky s dívkami, které si stěžují na menstruační nepravidelnosti, bolesti hlavy, závratě, poruchy spánku, problémy s pamětí.

  "- Když se začneš dívat, uvidíš červené strie na kůži stehen, hýždí, mléčných žláz, jako u těhotných žen - strie." Rodiče si myslí, že je to dáno tím, že se jejich dcera prudce uzdravila a jedná se o hormonální poruchy. Pokud u svých dívek vidíte strie (někdy se vyskytují také u chlapců), musíte být vyděšení.

  - Jedná se o poměrně závažnou patologii spojenou s dysfunkcí hypotalamo-hypofyzárního systému mozku. A toto porušení je zase často důsledkem ischemického poškození centrálního nervového systému, které bylo diagnostikováno u dítěte při narození! Až rok rodiče léčí tuto nemoc, starají se o dítě a pak si myslí, že je po všem. Ve skutečnosti ischemické poškození centrálního nervového systému nikam nevede, zůstává u člověka po celý život. A v pozdějším věku, pokud dítě není léčeno, není pozorováno, se může u dospělých projevit jako hypotalamický syndrom, včetně přírůstku hmotnosti a menstruačních nepravidelností, dokonce neplodnost. Zhoršení může být vyvoláno virovými infekcemi a stresem: zkoušky, rozvod rodičů, smrt blízkých.

  Všechno je vzájemně propojeno, takže nebuďte překvapeni, pokud se vás na schůzku s dospívajícím gynekologem zeptáte, jak probíhal porod a zda měla dívka akutní respirační onemocnění!

  "Dcera se všemi svými problémy by se měla obrátit na matku o pomoc a radu." "

  - V nabídce je spousta produktů osobní hygieny, které lze použít během menstruace. Jak se neutopit v tomto moři podložek? Jak je správně vybrat? Může dívka používat tampony?

  - Dívky, které nejsou sexuálně aktivní, jsou silně odrazovány od používání tamponů. Tampon, který je nějakou dobu v genitálním traktu, bobtná. Infekce se na něj „drží“, navíc při jeho odstranění můžete panenskou blánu poškodit. Někteří mladí sportovci se však snaží používat tampony, někdy úspěšně, ale zde je vše velmi individuální.

  „- Dospívající dívky zpravidla nemají stejnou sebeovládání jako dospělá žena, na tampon mohou jednoduše zapomenout. A měl by být v genitálním traktu ne více než jeden a půl, maximálně - 2,5 hodiny.

  - V poslední době se na recepci často dostávají dívky, které mají zánětlivé procesy ve vnějších pohlavních orgánech. A často jsou způsobeny alergiemi! Proto doporučuji zvolit hypoalergenní vložky pro první menstruaci. Podle mých osobních pozorování se v tomto ohledu jako nejlepší ukázaly podložky Naturella, Discreet, Miláno. Pokud nedojde k žádné alergické reakci, můžete samozřejmě použít cokoli chcete, včetně vložek s vůněmi.

  - Maminka pro dívku by měla být přítelkyní, aby se dcera se všemi problémy obrátila na ni o pomoc a radu. Samozřejmě, menstruace musí být řečena dlouho předtím, než se objeví (jak to udělat, vysvětluje rodinná psychologka Ksenia Salakhutdinova v reminiscenční dopis „Teenage girls about their first menstruations“). Během první menstruace musíte pomoci s hygienou a také naučit dívku vést menstruační kalendář! Na recepci ke gynekologovi musí dívka nutně přijít s menstruačním kalendářem, kde musíte označit dny menstruace - pak můžete okamžitě vidět, jak pravidelný je cyklus. Žádám všechny své pacienty, zejména mladé, aby si vedly takový kalendář, a jako lékař žádám matky, aby tomu věnovaly zvláštní pozornost.!

  První menstruace u dívek. Časná a pozdní menstruace. První menstruační cyklus, první zpoždění. Menstruační nepravidelnosti u dívek

  Kdy mají dívky menstruaci??

  Menarche (z řečtiny "muži" - měsíc a "arche" - začátek) nebo první menstruace je hlavním signálem těla dívky, že došlo k pubertě, a od té doby už může otěhotnět.

  Ve většině případů dochází k první menstruaci ve věku od 11 do 13 let. Vzhled menstruace u dívek mladších 9 let je rozpoznán příliš brzy. A příliš pozdě je absence menstruace po 15 letech nebo více než 2,5 roku po nástupu vývoje prsu (obvykle začíná ve věku od 7 do 13 let).

  V obou případech jsou rodiče dívky povinni vyhledat pomoc u dětského gynekologa a endokrinologa, pokud je odchylka v nástupu menstruace významná (více než 2 roky - později nebo dříve než obecně přijímané období).

  Taková porušení mohou být výsledkem poměrně závažných nemocí:

  1. Selhání normálního fungování endokrinního systému;
  2. Porušení hormonálního pozadí těla dívky.

  Čím dříve bude zjištěna příčina poruchy zdraví a bude zahájena léčba, tím efektivnější bude výsledek. To pomůže vyhnout se mnoha problémům v budoucí dospělosti..

  Jak zjistit, kdy začínají vaše první menstruace?

  Dříve nebo později přijde období dívky, v závislosti na některých faktorech:

  • Fyzický vývoj;
  • Genetická dědičnost;
  • Způsob a kvalita jídla;
  • Nemoci přenášené v raném věku;
  • Původ;
  • Umístění;
  • Emoční stav.

  Pokud dívka od narození předběhne své jednoroční děti ve fyzickém vývoji, pak její první menstruace přijde dříve než mezi jejími vrstevníky. Naopak, pokud je dítě slabé a křehké, puberta bude zaostávat.

  Načasování první menstruace také může záviset na genetické predispozici. Pokud období maminky nebo babičky začalo brzy, pak pravděpodobně také dívka. Tento vzor funguje také s pozdní menstruací..

  Výživa dítěte by měla být úplná a rozmanitá. S nedostatkem vitamínů a živin se tělo špatně vyvíjí, což se projevuje v procesu puberty u teenagera - menstruace může být pozdě.

  Pokud byla dívka často nemocná od narození, trpěla vážnými nemocemi, může to také ovlivnit načasování nástupu první menstruace..

  Reprodukční zdraví mladé ženy je nejvíce postiženo chorobami, jako jsou:

  • Encefalitida;
  • Meningitida;
  • Traumatické zranění mozku;
  • Časté nachlazení (respirační virové infekce, chřipka);
  • Chronická tonzilitida.

  Přítomnost chronických onemocnění také ovlivňuje vývoj dítěte..

  Takovými nemocemi mohou být:

  • Cukrovka;
  • Bronchiální astma;
  • Srdeční choroba.

  Nejprve je to kvůli neustálému příjmu léků dívkou. V závislosti na charakteristikách onemocnění a užívaném léku může menstruace začít později nebo dříve, než je obecně přijímané období..

  Dívky žijící v jižních oblastech nebo v oblastech jižního původu mívají menstruaci dříve než jejich vrstevnice ze severu. Puberta pro jižany je rychlejší.

  Věk nástupu první menstruace u dívky může být přímo ovlivněn množstvím světla a ročním obdobím. To potvrzuje předčasnou dospělost dívek z jihu a východu. Existuje však další skutečnost, že v zemích s mírným podnebím (zejména u nás) začíná první menstruace dívek v lednu a únoru. Vědci jsou hluboce přesvědčeni, že výživa vážně ovlivňuje nástup menstruace a v letních vedrech, se ztrátou chuti k jídlu, tělo dívky odkládá nástup menstruace na později.

  Emocionální pozadí dívky má také velký význam pro období nástupu první menstruace..

  Silný stres, který dívka zažívá, může tedy způsobit následující poruchy:

  1. Zpoždění nástupu menstruace;
  2. Srazte zavedený menstruační cyklus;
  3. Vyvolávají nástup menstruace.

  Známky první menstruace u dívek

  Když dívka vstoupí do puberty, její chování a nálada se změní..

  Tyto změny se projeví v chování dítěte následovně:

  1. Dívka se považuje za více;
  2. Se zájmem sleduje reklamy na hygienické výrobky;
  3. Může se skrýt, aby skryl prsa, která začínají růst;
  4. Naopak, své nové rysy pro dospělé předvádí mamince a přítelkyním..

  Na to, jak dívka reaguje na změny v jejím těle, mají vliv následující faktory:
  • Charakter;
  • Citovost;
  • Vzdělání;
  • Osvětlení v takových záležitostech.

  Bez ohledu na to, jak se dívka cítí ke změnám, které se u ní odehrály, je jedna věc jasná - brzy dostane menstruaci.

  Ve věku přibližně 8–11 let (různými způsoby, v závislosti na výše uvedených faktorech) dochází u dívek k vnějším změnám:

  1. Postava je zaoblená a stává se více ženskou:
  • Boky se rozšiřují;
  • Prsa se začínají vyvíjet;
  1. Velikost vnějších pohlavních orgánů se zvětšuje, jejich kůže ztmavne;
  2. Objevují se ochlupení na ohanbí a v podpaží;
  3. Mazové žlázy začínají aktivně fungovat, první akné se často objevuje na takových částech těla:
  • Tvář;
  • Zadní;
  • Hruď;
  1. Existuje spousta bělavého vaginálního výtoku, který je určen k čištění a zvlhčení vagíny;
  2. Kořínky vlasů jsou mastné (mohou se objevit lupiny).

  Kromě vnějších známek naznačujících přístup první menstruace je také možné, že některé vnitřní pocity vznikají několik měsíců před odpovědným obdobím..

  Vnitřní pocity dívky mohou být následující:

  • Pocit bolesti v podbřišku (sotva znatelný nebo docela výrazný);
  • Bolesti hlavy;
  • Bezdůvodná změna nálady, slzavost;
  • Další známé příznaky PMS (premenstruační syndrom).

  Příznaky první menstruace

  První období může začít nečekaně, bez jakýchkoli předchůdců. V některých případech však může varovat před jeho nástupem některými příznaky.

  Společné příznaky první menstruace dívky:

  1. Časté nepřiměřené výkyvy nálady;
  2. Rychlá únavnost;
  3. Obecná slabost;
  4. Zvýšená úzkost nebo apatie;
  5. Bolest hlavy, závratě;
  6. Bolesti dolní části břicha;
  7. Nevolnost a ztráta chuti k jídlu.

  Intenzita menstruačního toku během prvního menstruačního období, jeho množství, se může u jednotlivých dívek výrazně lišit..

  Faktory ovlivňující intenzitu a četnost první menstruace:

  • Individualita ženského těla;
  • Dědičný faktor.

  Pokud matka nebo babička trpěly bolestivými a těžkými obdobími, pak se dívka bude muset s takovými projevy vyrovnat.

  Během tohoto období musí matka věnovat pozornost své dceři. A dívka by měla sdílet své pocity se svou matkou, aby se první menstruace nestala úplným překvapením..

  Dívky jsou často vystrašeny a ztraceny z těchto rychle se vyskytujících změn v jejich tělech; bez pomoci dospělých se neobejdou. Tato vážná a důležitá životní etapa musí být pod dohledem gynekologa. Za prvé, dívka si zvykne navštěvovat lékaře od mladého věku a nebude se v budoucnu cítit trapně nebo se bát z návštěv gynekologa, protože pro ni to bude běžná a nezbytná věc. Za druhé, pouze lékař může autoritativně a správně přesvědčit dívku, že všechno, co se jí stane, je přirozené a normální. A pokud přesto existují problémy, pak čím dříve se poradíte s lékařem, tím dříve bude schopen identifikovat a vyléčit zjištěnou poruchu v těle..

  Jak dlouho trvá první období?

  Normální doba menstruačního krvácení je v průměru 3 až 5 dnů. Jakékoli ženské tělo je individuální, proto bude trvání a množství menstruačního toku u každé dívky jiné. A v tomto případě nelze mluvit o nějakém druhu poruchy zdraví..

  Zde však lze pozorovat fyziologické výkyvy nejen u různých dívek. Pod vlivem různých faktorů se může období jedné dívky také lišit. Délka a intenzita menstruace jsou provázány s životním stylem dívky. Těžká fyzická aktivita tedy může ovlivnit trvání a množství menstruačního toku..

  Menstruace, která trvá méně než 3 dny, je příliš krátká a více než 7 dní je příliš dlouhá. V obou případech by se dívka měla poradit s gynekologem.

  Menstruace po dobu 1 až 2 dnů naznačuje následující porušení:

  • Ovariální dysfunkce;
  • Nedostatečná produkce pohlavních hormonů.

  Ale menstruace za 7 a více dní naznačuje takové poruchy jako:
  • Výrazně výrazná estrogenní funkce vaječníků;
  • Špatná kontraktilita dělohy.

  Jaká by měla být první menstruace?

  Obvykle by množství krve, které se uvolňuje během menstruace, mělo být od 50 do 150 ml. První 2 - 3 dny výtoku jsou nejhojnější, v těchto dnech tělo vylučuje ¾ objemu veškeré menstruační krve.

  Výtok během menstruace má charakteristický zápach, zvýšený sekrecí sliznic vulvy, které jsou během menstruace nejaktivnější. Nedodržování pravidel osobní hygieny ohrožuje nejen nepříjemné pocity a vůně, ale vede také k rozvoji zánětlivých procesů urogenitálního systému.

  Menstruaci může doprovázet mírná bolest způsobená kontrakcí dělohy. Bolest se obvykle objevuje na začátku menstruace a po těžkém výtoku ustoupí.

  U prakticky zdravé dívky je menstruace bezbolestná nebo s mírným nepohodlí..

  Je nutné se poradit s gynekologem, pokud jsou měsíční dívky charakterizovány následujícími příznaky:

  1. Nadměrné množství;
  2. Nedostatek sekrecí;
  3. Silná bolest;
  4. Nepravidelnost (zpoždění více než 3 měsíce);
  5. Porušení cyklu po jeho úplné instalaci (rok a půl po první menstruaci).

  Silná bolest v dolní části břicha během menstruace může naznačovat takové porušení:
  • Infekce urogenitálního systému;
  • Zánětlivý proces;
  • Hormonální poruchy.

  Jak vysvětlit dívce její období?

  S nástupem puberty se u adolescentů projevuje plachost. Úkolem mámy je pomoci dívce, aby se nestáhla, klidně a bez ostychu, aby se zajímala o problémy, které se jí týkají. Vysvětlete jí, že začíná nová fáze dospívání, která se nemusí bát, stydět, ale naopak být hrdá na to, že se v budoucnu sama stane matkou.


  Nejprve si předem vyberte důvěrný tón konverzace a správná slova, která usnadní zahájení citlivé konverzace. Pokud jsou informace podány pozitivně, bude dívka považovat pubertu za přirozenou fázi svého dospívání a nebude považovat svůj nový stav za těžkou „povinnost“.

  V dnešní době není těžké najít vhodnou encyklopedii pro dospívající dívky, která pomůže jednoduše a správně vysvětlit všechny rysy fyziologie vyvíjejícího se organismu. Po přečtení takové literatury bude pro vás snazší vyjádřit své myšlenky a bude pro vás snazší formulovat slova, když budete mluvit. Pak samozřejmě dívka sama knihu pečlivě přečte a vy ji požádáte, aby vám položila otázky, pokud potřebujete vysvětlení.

  Abyste zabránili tomu, aby se první menstruace stala něčím děsivým, musíte na to svou dceru předem připravit. Vysvětlete, že to není vůbec nemoc, že ​​se nemusíte obávat krvácení..

  Konverzace by měla probíhat předem, před začátkem první menstruace. Doporučuje se to udělat ve věku dítěte do 10 - 11 let.

  Dívce je třeba říct, co je to menstruační kalendář. Od začátku první menstruace by dívka měla začít s takovým kalendářem, ve kterém si může označit data a rysy svého menstruačního cyklu. Takový kalendář je nejen nezbytný v prvním roce menstruace, zatímco cyklus je stále nepravidelný, ale také užitečný při konzultaci s lékařem..

  Dívka by si však měla být vědoma toho, že během zavedení menstruačního cyklu může docházet k nepravidelným menstruacím a její menstruace může být doprovázena bolestí. Proto požádejte svou dceru, aby vám řekla o nepříjemných vlastnostech menstruace, aby v případě potřeby včas navštívila gynekologa. Vysvětlete své dceři, že nyní jsou nezbytná vyšetření a konzultace s gynekologem zaměřené na udržení a udržení jejího zdraví.

  Je také nutné jemně vysvětlit dceři, že od této doby již může otěhotnět a k jakým chorobám může vést promiskuitní pohlavní styk. Dívka by měla pochopit, že vzhled první menstruace ještě není důkazem puberty, ke které dochází kolem 18. roku věku. Včasná sexuální aktivita je pro mladý organismus nebezpečná a těhotenství a porod v tomto věku mohou mladé matce i jejímu dítěti ublížit. Dívka musí určitě vědět o opatřeních na ochranu před nechtěným těhotenstvím.

  Dámské hygienické výrobky

  Úkolem matky je pomoci své dceři pochopit množství hygienických výrobků a vybrat si ty, které jsou pro daný okamžik vhodné..

  I velmi nezávislá a osvobozená dívka váhá s nákupem těsnění sama, navíc s konzultací s prodejcem. Bude mnohem správnější, když maminka pomůže a poradí při výběru, vysvětlí, jak se orientovat v informacích uvedených na obalu těchto typů výrobků.

  K výběru hygienických produktů je třeba přistupovat odpovědně a kompetentně. Hned je třeba poznamenat, že se nedoporučuje používat tampony od samého začátku menstruace. Tampony jsou určeny k absorpci tekutých sekretů. Gynekologové navíc doporučují, aby i dospělé ženy používaly tampony, a to pouze ve dnech nejhojnějšího výtoku. V prvních dnech menstruace je děložní vrstva (endometrium) odmítnuta a musí mít možnost jít ven s krví. Tampon tomuto výstupu brání. Proto jsou vložky v takové situaci mnohem vhodnější, zejména pro dívky, které mají první menstruaci..

  Je nutné vybrat těsnění, která jsou pro dívku pohodlnější a pohodlnější. Prvních několik měsíců po začátku menstruace byste se měli vyvarovat používání vysoce ochranných vložek. V případě, že výtok není příliš hojný, dívka nepochopí, že je čas vyměnit podložku.

  Během tohoto období života byste neměli šetřit na hygienických výrobcích, naopak je lepší nechat dívku měnit podložky častěji, než na to úplně zapomenout. Jinak se bakterie, pro které je krev úžasnou živnou půdou, aktivně množí. To vede nejen k výskytu silného nepříjemného zápachu, ale také k rozvoji různých zánětlivých onemocnění dívčích genitálií..

  Také nemusíte používat těsnění s velmi nízkým stupněm ochrany. V tomto případě se na spodním prádle a oblečení dívky mohou objevit krvavé skvrny. Pokud k tomu dojde mimo domov, pak se dívka nejen ocitne v obtížné situaci, ale může také dostat skutečný stres, který negativně ovlivní její křehkou psychiku. Kromě toho musíte zvolit vysoce kvalitní těsnění, které nejen zaručuje ochranu, ale zajišťuje spolehlivost a pohodlí. Pro dívku je velmi důležité, aby podšívka jakéhokoli oblečení byla neviditelná a pohodlná, nebránila pohybu a nezpůsobovala fyzické nepohodlí.

  Navzdory skutečnosti, že se nyní vyrábějí mini-tampony pro panny, musíte stále upřednostňovat vysoce kvalitní hygienické vložky. Nechte matky, aby se předem pokusily zajistit svým dcerám dostatečný počet hygienických vložek, protože v každém případě, i když je výtok slabý, je nutné je vyměňovat nejméně 2–3krát denně..

  Matka takové malé holčičky se musí pokusit naučit ji dodržovat základní pravidla osobní hygieny během menstruace. Během tohoto období je nutné věnovat zvláštní pozornost tělu a nezapomeňte, že nyní je nutné sprchovat se 2 - 3krát denně. Je nutné umýt zepředu dozadu, aby bakterie obývající střeva nemohly vstoupit do pochvy.

  Časná menstruace

  Časná menstruace, což znamená, že dřívější sexuální vývoj uzavírá růstové zóny a od té doby dívka přestane růst. Pokud první období začíná ve věku 8 let nebo dříve, považuje se to za předčasné. V takovém případě musíte okamžitě jít ke gynekologovi.

  Předčasná menstruace je obvykle spojena s následujícími důvody:

  1. Snížená ovariální rezerva;
  2. Hormonální nerovnováha;
  3. Genetická predispozice;
  4. Vlastnosti ústavy;
  5. Životní styl:
  • Podvýživa;
  • Nadměrná fyzická aktivita.

  Míra puberty u dítěte primárně souvisí se stavem mozku.

  Patologie tedy vedou k časné menstruaci:

  • Hypofýza;
  • Hypotalamus.

  Takové patologie mohou být zase způsobeny:
  • Vrozené změny;
  • Nádory v těchto žlázách;
  • Zhoršený impuls z mozkové kůry.

  V souvislosti s těmito poruchami se zvyšuje sekrece hormonů:
  1. FSH (folikuly stimulující hormon);
  2. LH (luteinizační hormon).

  Tyto hormony aktivují vaječníky a probíhá proces ovulace. Toto je mechanismus předčasné puberty a v důsledku toho nástup časné menstruace.

  Někteří odborníci v této oblasti tvrdí, že časná menstruace vede ke snížení reprodukčního věku ženy. To znamená, že menopauza takové ženy v budoucnu přijde před jejími vrstevníky.

  Hormonální narušení v těle dítěte je obvykle spojeno s jeho nervovým systémem. S duševním traumatem, které dívka utrpěla, je tedy zřejmá hrozba předčasné menstruace.

  Časný výskyt menstruace je navíc ovlivněn vědomím dívky o sexualitě..

  Zdrojem těchto informací mohou být:

  1. TV;
  2. Internet;
  3. Otevřený intimní život:
   • Rodiče;
   • Starší sourozenci.

  Dívky jsou geneticky náchylné k předčasné menstruaci, jejichž příbuzní (v ženské linii) se vyznačovali takzvanou předčasnou dospělostí. Časná puberta u matky a babičky do značné míry určuje věk nástupu menstruace u dítěte..

  Konstrukční rysy mladého ženského těla, dívčí ústava také hraje roli v rychlosti jejího vývoje. Takže dívky s rozvinutější ženskostí (prsa, boky) dozrávají dříve.

  Povaha stravy v mnoha ohledech určuje stupeň vývoje dítěte. Bylo tedy vědecky dokázáno, že při konzumaci některých produktů přichází období dívek dříve..

  Nebezpečné produkty jsou:

  • Pikantní, kyselá, slaná jídla;
  • Geneticky modifikované potraviny.

  Následující faktory mohou navíc urychlit nástup první menstruace:
  • Nedostatek živin, vitamínů;
  • Aktivní sport;
  • Nadváha;
  • Časté výkyvy tělesné hmotnosti (úbytek hmotnosti a obezita).

  Nyní mají gynekologové názor, že u dívek s nízkou hladinou vitaminu D v těle je téměř dvakrát vyšší pravděpodobnost předčasné menstruace než u těch, které ji mají normálně..

  Proto je nutné zjistit příčinu a včas rozpoznat patologii. A proto musíte pravidelně navštěvovat gynekologa..

  Dívky s časným vývojem musí být předvedeny ke gynekologovi 2 až 3 měsíce po první menstruaci. Je obzvláště důležité věnovat pozornost, pokud je cyklus nepravidelný (menstruace se objevila jednou a poté došlo ke zpoždění). V takovém případě nemůžete čekat šest měsíců nebo rok. Nestabilní menstruační cyklus u takových „raných“ dívek může být známkou vážných nesrovnalostí i normou. Příčinu poruch může určit pouze gynekolog.

  Během dospívání mají předčasná období silný vliv na:

  • Chování dítěte;
  • Neformovaná psychika.

  To je vážný a běžný problém pro dívky a jejich matky..

  Existuje ještě jedna nepříjemná zpráva týkající se dívek s ranými obdobími. Podle vědců je riziko vážných onemocnění v této kategorii žen v dospělosti o něco vyšší..

  Nemoci často způsobené časnou menstruací:

  1. Kardiometabolické poruchy:
  • Cukrovka;
  • Kardiovaskulární choroby;
  • Dysfunkce štítné žlázy;
  1. Rakovina prsu.

  Pozdní menstruace

  Menstruace je považována za pozdní, pokud dívka začíná ve věku 16 - 17 let a více. Pokud se u dívky do 15 let nevyvinou mléčné žlázy, znamená to také její pozdní pubertu..
  Co to znamená: individuální rys dítěte nebo vývojová odchylka může být stanovena gynekologem a endokrinologem.

  K pozdnímu zrání dochází zpravidla z důvodu abnormalit ve vývoji reprodukčního a endokrinního systému..

  Nástup první menstruace ve věku 16 - 20 let znamená následující porušení:

  1. Nedostatečná funkce vaječníků;
  2. Patologie vývoje dělohy;
  3. Dysfunkce hypofýzy;
  4. Porucha endokrinní žlázy;
  5. Neuropsychiatrické poruchy.

  Dívky, které v dětství prodělaly mnoho infekčních onemocnění, mohou mít dysfunkci vaječníků a endometria z účinků celkové intoxikace těla. Pak možná kvůli tomuto problému menstruace přijde o něco později..

  Časné menstruační infekce:

  • Příušnice (příušnice);
  • Spála;
  • Spalničky;
  • Zarděnky.

  Pozdní menstruace může nastat ze stejných důvodů jako časná menstruace. To znamená, že příčiny určitých poruch v těle mohou vést ke zpožděnému sexuálnímu vývoji..

  Faktory ovlivňující pozdní nástup menstruace jsou tedy:

  1. Emoční stres;
  2. Nervové přetížení;
  3. Vyčerpávající trénink (profesionální sport);
  4. Diety;
  5. Nadváha nebo podváha;
  6. Časté výkyvy tělesné hmotnosti;
  7. Podvýživa;
  8. Nepříznivá ekologická situace.

  Důvodem pro pozdější nástup menstruace je často přílišná hubenost dívky. Takže u dívek s nízkou, hubenou menstruací dochází mnohem později než u jejich vrstevníků. Když máte podváhu, když tělo nemá tukovou tkáň, tělo neprodukuje estrogen (ženský pohlavní hormon) v normálním množství. V tomto případě nemůže proces přípravy těla na menstruaci začít včas. Normálně by zdravá dívka měla mít asi 17% tukové tkáně..

  V takových případech gynekologové diagnostikují takzvanou primární amenoreu (úplná absence menstruace). Námi naznačené termíny pozdního nástupu menstruace jsou podmíněné, to znamená, že slouží jako průměrné vodítko. V každém případě je nutné vyšetřit u gynekologa. Lékař bude schopen určit, jak závažné je porušení.

  Při diagnostice primární amenorey lékař zvažuje následující:

  • Individuální vlastnosti dívky;
  • Výsledky průzkumu.

  Pozdní puberta u dívek je nejčastější vývojovou abnormalitou u dívek. To vážně ovlivňuje lidské zdraví obecně a jeho budoucnost. Lékaři důrazně doporučují neodkládat diagnostiku těchto poruch, protože hrozí vážnými následky v podobě nemoci zvané genitální infantilismus. Zároveň se zpomaluje sexuální vývoj celého organismu dívky. Jednoduše řečeno, v budoucnu u dospělé ženy zůstane reprodukční systém na úrovni vývoje adolescentů. To negativně ovlivňuje vzhled a zdraví ženy obecně..

  Na rozdíl od sexuálního nedostatečného rozvoje u dospělé ženy, u dospívajících dívek, je toto onemocnění úspěšně léčitelné. Po provedení zvláštního ošetření a vytvoření příznivých podmínek se tělo dívky v budoucnu bude moci plně rozvinout..

  První menstruační cyklus

  Menstruace je považována za normální, která přichází a končí v pravidelných intervalech. Nejčastěji menstruační cyklus trvá 28 dní, stejně jako lunární měsíc (odtud název - menstruace nebo menstruace). Každá žena má svůj vlastní menstruační cyklus a může to být buď 21 dní, nebo 30-35 dní. To je považováno za normu. Ale menstruační cyklus trvající 17 dní nebo více než 40 dní naznačuje určitou nepravidelnost. V těchto případech musíte vyhledat pomoc od gynekologa..

  Menstruační cyklus a konstantní rytmus lze stanovit ihned po první menstruaci. Ale pouze u 20% dospívajících dívek je to pravidelné hned po první menstruaci. Častěji se stává, že dívčin cyklus není stabilní. Menstruace se může objevit ve velkých intervalech a může trvat i jiný počet dní. To může trvat několik měsíců až 1 - 1,5 roku..

  Poté bude plán vyrovnán a menstruace bude docházet pravidelně nebo s rozdílem několika dní, což je normou a nemělo by to znepokojovat. Po první menstruaci nemusí další menstruace několik měsíců po sobě probíhat ve stejném rytmu, což je docela přijatelné. Pokud však menstruační cyklus není stanoven déle než rok a půl po první menstruaci, musíte se poradit s gynekologem, abyste zjistili příčinu patologie.

  Měli byste si být vědomi toho, že první menstruace pouze naznačuje, že puberta začala a normálně prochází. Vzhled menstruačního cyklu umožňuje dívce otěhotnět a porodit dítě, ale její tělo ještě není zcela formováno, nadále se vyvíjí a roste.

  Dívka by si měla jasně uvědomovat význam menstruace a pečlivě sledovat její menstruační cyklus..

  Jednotlivé charakteristiky dívčího těla přímo charakterizují povahu menstruace. U zdravých a fyzicky vyvinutých dívek jsou pravidelné doby nastaveny okamžitě a „fungují jako hodiny“. Slabé a nemocné dívky často trpí menstruačními nepravidelnostmi a nestabilním množstvím krvavého výtoku (v menším nebo častěji ve velkém směru). Je třeba se poradit s gynekologem, pokud se vyskytnou nepravidelnosti v menstruačním cyklu.

  První rok menstruace

  V prvním roce se dívčí menstruační cyklus mírně liší od menstruačního cyklu dospělé ženy. V této době je menstruační funkce pouze stanovena, prochází určitými stádii - vývojovými fázemi.


  Centrální nervový systém reguluje práci vaječníků. Pravidelnost menstruace proto závisí na dobře zavedeném vztahu mezi vaječníky a částmi centrálního nervového systému odpovědnými za správné fungování vaječníků..

  Silná fyzická aktivita a stresové situace mají přímý dopad na práci určitých částí mozku.

  Důsledky fyzického a emočního stresu během formování cyklu u dívek:

  • Bolestivá období;
  • Mdloby během tohoto období.

  Centrální nervový systém tedy musí dokonale fungovat, aby byla zajištěna správná cyklická práce vaječníků..

  Menstruační cyklus v prvním roce od začátku první menstruace může být nestabilní, proto je nejlepší začít hned vést kalendář, kde je označen první den menstruace a je považován za začátek menstruačního cyklu. Další menstruace by měla být za 28 - 30 dní, pokud se menstruační cyklus okamžitě vrátil do normálu, a měla by pokračovat 3 - 5 dní.

  Pokud menstruace nepřijde za dva až tři měsíce, pak nejde o žádné onemocnění a nemělo by to být alarmující. Během roku se období stabilizují a stanou se pravidelnými.

  Nezapomeňte však, že porušení menstruačního cyklu může být spojeno s různými faktory..

  Faktory ovlivňující narušení menstruačního cyklu u dívek:

  • Nervové přetížení;
  • Zranění;
  • Těžká fyzická aktivita.

  Porušení menstruačního plánu je také možné z následujících důvodů:
  • Nedostatek vitamínů v těle;
  • Chřipka, ARVI;
  • Infekce urogenitálního systému;
  • Pohlavní choroby;
  • Onemocnění vaječníků.

  Ve vzácných případech po absenci jedné nebo více menstruací může dojít k hojnému a obtížně eliminovatelnému krvácení (říká se jim juvenilní (juvenilní) děložní krvácení), které často vyžadují ošetření v nemocnici.

  První zpoždění

  Druhým nejdůležitějším problémem, po porušení normálního věku nástupu menstruace, je zpoždění menstruace. Důvody mohou být velmi odlišné: počínaje ovariální dysfunkcí a konče náhlými změnami tělesné hmotnosti..

  K tvorbě menstruačního cyklu nedochází bezprostředně po první menstruaci, ale po šesti měsících nebo roce. Během této doby tělo prochází zásadní restrukturalizací. Cyklická pravidelná práce vaječníků a dělohy se odladí, upraví se hormonální pozadí. U většiny zdravých dívek, šest měsíců po začátku první menstruace, je zaveden menstruační cyklus a menstruace prochází jasně a pravidelně, se stabilní pravidelností a se stejným množstvím menstruačního toku..

  Pokud se menstruační cyklus nestabilizuje, mohlo dojít k poruše, která narušila dobře koordinovanou práci těla..

  Příčiny menstruačních nepravidelností u dívek:

  • Abnormální vývoj genitálií;
  • Chronická onemocnění;
  • Poruchy v práci orgánů endokrinního systému;
  • Patologické změny v nervovém systému.

  Proto je nezbytné vyhledat radu od dospívajícího gynekologa, který provede vyšetření, zjistí porušení a pomůže zajistit správné fungování těla. Čas nástupu a průběhu menstruace je regulován hladinou hormonů v těle a při normálním fungování endokrinního systému by měla menstruace probíhat pravidelně.

  Pokud je dívka příliš aktivní, celodenně fyzicky i psychicky zaneprázdněná, pak mohou těžká břemena ovlivnit stabilitu menstruačního cyklu. Někdy stačí ranní spánek, aby se menstruace vrátila do normálu. Vzhledem k tomu, že se pohlavní hormony produkují večer a v noci, musíte jít spát včas a ne sedět dlouho před televizí nebo počítačem..

  Porušení menstruačního cyklu u dívek

  Během prvního a půl roku se intervaly mezi menstruací mohou měnit, intervaly jsou možné od 1,5 do 3 měsíců. Ale když pauza mezi obdobími trvá déle než 3 měsíce, dochází k porušení menstruačního cyklu. V tomto případě je nutné se poradit s gynekologem, protože taková dlouhá přestávka může naznačovat vážný problém v těle dívky.

  Dívky v pubertě nemusí být izolovány ve svých problémech a neváhají vyhledat pomoc u odborníků. Pouze kompetentní gynekolog může rozptýlit pochybnosti, když se zdá, že s vámi něco není v pořádku.

  Nejběžnější menstruační nepravidelnosti u dívek jsou:

  1. Menstruační cyklus je méně než 21 dní a více než 35 dnů;
  2. Menstruační tok trvá déle než 7 dní (norma je 3-5 dní);
  3. Ve výtoku se objevily krevní sraženiny o velikosti hroznů;
  4. Těsnění musíte vyměnit každou jednu až dvě hodiny;
  5. Slabost a závratě;
  6. Menstruaci doprovází zvracení a střevní poruchy.

  Pokud jsou takové příznaky pozorovány, je nutné naléhavě vyhledat radu od gynekologa.

  Důvodem selhání menstruačního cyklu může být zvýšený zájem dívky o stravu a touha zhubnout. Ale dívky, které již mají menstruaci (zejména pokud je brzy), musí být obzvláště opatrné, aby dodržovaly správný denní režim a dobře se stravovaly..

  Výtok u novorozených dívek

  Když se dívka narodí, musíte být připraveni na to, že má výtok z genitálií. To je normální a nemělo by se to bát. Těhotné ženy, které se chystají porodit, potřebují vědět o chování těla dívky při narození.


  Obvykle je tento výtok prezentován jako lepkavá sekrece (podobně jako vaginální výtok těhotných žen). Tyto sekrece se tvoří v důsledku přechodu ženských pohlavních hormonů z matky na dítě placentou.

  Ve vzácných případech se během prvního týdne života může u dívky objevit slizniční, mírně krvavý vaginální výtok trvající 1 - 2 dny. Není třeba se bát, je to normální proces a neexistuje patologie. Jednoduše umyjte dívčí genitálie teplou převařenou vodou a není nutná žádná léčba.

  Pouze v případě příliš dlouhého a silného výtoku je nutné vyhledat pomoc od pediatra.

  Kritické dny jsou doprovázeny nepříjemnými příznaky, včetně slabosti, migrény, bolesti břicha, podrážděnosti. Některé dívky mají před a během menstruace průjem, což je velmi nepříjemné.