Když po císařském období začíná?

Císařský řez (CS) je chirurgický zákrok v těle ženy za účelem odstranění plodu a porodu z dělohy. Předpokládá se, že po císařském období nemusí menstruace vůbec začít. Jsou tedy tyto obavy oprávněné a kdy začíná menstruace po císařském řezu? Na tyto otázky odpovíme dále v tématu..

Zotavení po císařském řezu

Od okamžiku, kdy je plod odstraněn z dělohy, začnou reverzní transformace pro ženské tělo. To znamená, že všechny procesy, které proběhly v těle před těhotenstvím, aktivně obnovují svou obvyklou práci..

Po operaci KJ je z dělohy krvácející rána (z řezu a uchycení placenty), která se hojí dlouho. Každý den se bude zmenšovat, zmenšovat a klesat do pánve. K návratu do původního stavu před těhotenstvím dochází během 6-7 týdnů po operaci.

Stažením děloha ze sebe vypuzuje veškerou krev vylučovanou ranami, takže nejprve dojde k hojnému krvácení (lochii). Intenzivní krvácení v prvních dnech po císařském řezu je dobrým znamením pro správné uzdravení. Časem se stanou vzácnějšími a přestanou po 1–2 měsících..

Nezaměňujte lochii po porodu s menstruací, protože menstruace nemůže začít ihned po porodu, protože obnovení hormonální rovnováhy vyžaduje čas..

Nástup a průběh menstruace po CS

Měsíce po císařském řezu pro každou ženu přicházejí v různých dobách, mají individuální charakter a závisí na některých faktorech:

 • kojení (laktace);
 • věk porodu;
 • výživa matky;
 • duševní pohoda;
 • klidový režim;
 • přítomnost nemocí;
 • rysy těhotenství;
 • Životní styl.

Vliv laktace na menstruaci

Kojení je hlavním faktorem ovlivňujícím nástup menstruace po CS. Při kojení ženské tělo aktivně produkuje hormon prolaktin, který podporuje zrání mleziva a podporuje jeho přeměnu na plnohodnotné mateřské mléko.

Prolaktin navíc deaktivuje sekreci folikuly stimulujícího hormonu (FSH), bez kterého není možný nástup ovulace a tedy ani menstruace..

Když se sníží kvalita a množství mateřského mléka, je nutné zavádět doplňkové potraviny. Prolaktin se začíná produkovat pasivněji, což vede k aktivaci produkce FSH a menstruaci je třeba očekávat za 3-4 měsíce.

Pokud žena z nějakého důvodu nemohla kojit své dítě od prvních dnů života, měla by menstruace začít v prvním měsíci po porodu. Za přípustný je také nástup 2-3 měsíce po císařském řezu. Zpoždění o více než 3 měsíce je považováno za známku odchylky a je důvodem pro konzultaci s lékařem.

Z toho vyplývá závěr: dokud aktivní kojení trvá, tolik období chybí, jakmile je laktace narušena nebo úplně zmizí, menstruace se obnoví.

Vliv věku

Při obnovení menstruace je důležitý také věkový indikátor. Mladé tělo se zpravidla po chirurgickém zákroku zotavuje mnohem rychleji..

U žen, jejichž první porod nastal po 30 letech a byly provedeny pomocí císařského řezu, bude involuce trvat déle a menstruace se dostaví později.

Dopad na životní styl

Udržování dobrého denního režimu po operaci císařským řezem je velmi důležité pro zotavení. Nadměrná přepracování mladé matky vyvolává narušení duševního stavu, které se odráží v hormonálním pozadí těla a může vést jak k ukončení laktace, tak k narušení nástupu menstruačního cyklu..

Proto je velmi důležité pečovat o sebe, jíst správně a odpočívat včas..

První menstruační krvácení

První menstruace po císařském řezu zvýšila intenzitu a chaotický cyklický vzhled. Považuje se za normální, pokud je tento způsob krvácení omezen na 2 měsíce a je doprovázen dobrým zdravotním stavem. Pokud silná menstruace po císařském řezu trvá déle než stanovené období, pak má smysl poradit se s lékařem, možná je to signál nějakého druhu onemocnění.

Obnovení pravidelnosti cyklu také neprobíhá okamžitě. První 3-4 měsíce to může kolísat.

Považuje se to za normální, i když menstruace nastane například jednou za 14–21 dní. To je způsobeno individuálními charakteristikami ženského těla a nestabilní prací hormonálního oddělení..

Po přípustném období pro zotavení by doba měsíčního propuštění neměla být delší než 7 dní a ne kratší než 2. Období mezi měsíci by mělo být od 21 do 35 dnů. Kvantitativní a časové ukazatele menstruačního cyklu mají stejné hodnoty jako bez chirurgického zákroku.

Co by mělo být alarmující?

Po CS existuje vysoká pravděpodobnost komplikací, které ovlivňují průběh menstruace a mají své vlastní příznaky:

 1. Bohatá menstruace po císařském řezu, po 2 cyklech. To naznačuje děložní krvácení a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..
 2. Málo menstruace. Důvodem může být stagnace vylučované krve v děloze v důsledku nedostatečných kontrakcí.
 3. Nestabilita cyklu 6 měsíců po operaci.
 4. Ukončení přidělování lochie před přípustným obdobím. Ve většině případů se jedná o známku děložního záhybu. Výtok se z dělohy nevylučuje, čímž se vytváří ideální prostředí pro rozvoj infekcí a zánětů.
 5. Přítomnost specifického pronikavého zápachu. To se vždy projevuje existujícími infekčními chorobami reprodukčního systému, například endometritidou.
 6. Sražená konzistence výtoku a svědění v pochvě. Drozd (kandidóza) způsobený užíváním antibiotik po císařském řezu se projevuje právě takovými příznaky.

Chcete-li vyloučit jakoukoli patologii, je lepší vyhledat pomoc od gynekologa a provést ultrazvukové vyšetření. Lékař vám navíc řekne, jak dlouho by měla menstruace normálně pokračovat a jak se chovat.

Měsíčně po císařském řezu - individuální stav každého jednotlivého organismu. Nepanikařte předem a udělejte ukvapené závěry, nebo naopak zanedbejte příznaky nebezpečí a odložte cestu k lékaři. Všechno by mělo mít zlatou střední cestu a zdravý rozum.

Kdy počkat na menstruaci po císařském řezu?

Císařský řez je operace, která se provádí ve 25% případů z celkového počtu porodů, když není možné porodit sama. Po zákroku většinu žen zajímá, jak brzy se měsíční cyklus zotaví. A to je pravda, protože menstruace obnovená včas naznačuje normální průběh pooperačního období a nepřítomnost komplikací..

Kdy začíná menstruace po císařském řezu?

Měsíc po zahájení operace císařským řezem po obnově ženského těla je každý případ individuální a neexistuje jednotná norma, kterou je třeba dodržovat. Aby se cyklus bez problémů obnovil, musí mladá matka sledovat její pohodu a v případě alarmujících příznaků se obrátit na pozorujícího lékaře..

První menstruace může být bohatá, nejedná se o patologii po operaci dělohy. Cyklus není zpočátku pravidelný a jeho normalizace trvá v průměru 6 měsíců. První zahájená menstruace prochází bez zrání vajíčka a trvá 5-7 dní. V průběhu času se hormonální rovnováha v těle ženy obnoví a začne aktivní fungování vaječníků. Období mezi obdobími by mělo být stejné jako před těhotenstvím a mělo by být 21–35 dnů.

Při kojení

Fungování ženského těla závisí na hormonální rovnováze a prolaktin je hlavní látkou v kojení. Hormon je zodpovědný za produkci mléka a množství jeho produkce je konstantní po celou dobu kojení.

Když se prolaktin uvolňuje v dostatečném množství, pohlavní hormony nezbytné pro fungování vaječníků jsou blokovány, vajíčka nedozrávají a neoplodňují se. Z tohoto důvodu se menstruační cyklus obnoví až na konci kojení..

Šance na rychlejší příchod menstruace se zvyšuje, když se shoduje několik faktorů:

Pozornost! Při kombinaci těchto stavů se zvyšuje pravděpodobnost nejen zahájení pravidelného měsíčního cyklu, ale také nástupu těhotenství. Pokud nechcete porodit další dítě, musí se mladá matka chránit kondomy nebo minipilou nebo nainstalovat spirálu.

S umělým krmením

Kdy obvykle začíná menstruace, pokud ze zvláštních důvodů musela žena odmítnout kojit dítě? V takových případech se menstruační cyklus obnoví mnohem dříve než u matek, které podporují laktaci. Pravidelná menstruace přichází po 1-3 měsících, ale ne od okamžiku císařského řezu, ale ode dne, kdy přestane sekrece lochie.

Je důležité věnovat pozornost nejen nástupu menstruace, ale také povaze výtoku. Mnoho žen po císařském řezu vykazuje známky komplikací - zánětlivého nebo adhezivního procesu, zatímco cyklus se obnovuje pomaleji.

Pokud je menstruace s umělým krmením skromná nebo bolestivá, může to znamenat neschopnost dělohy plně se smrštit kvůli pooperační jizvě. Mladá matka musí konzultovat vyšetření s odborníkem, aby nevyprovokovala vývoj stagnujícího procesu. Bohatá období pozorovaná při umělém krmení kojence, trvající déle než 7 dní v řadě, také vyžadují návštěvu lékaře, protože naznačují poškození dělohy.

Důvody absence menstruace

Operace břicha na děloze je vážným důvodem, aby se nová matka chránila před nadměrnou fyzickou námahou, stresem a přepracováním. Příbuzní ženy by měli převzít část odpovědnosti v domácnosti a péči o dítě, aby dali porodní ženě příležitost plně se zotavit. Pokud po císařském řezu uplynulo požadované období a současně nejsou žádné období, nemůžete odložit návštěvu gynekologa.

Provádění drobků a operace dělohy jsou pro tělo velmi stresující. Proces obnovení menstruačního cyklu se u každé ženy liší a závisí na věku, rozsahu existujícího poškození, kojení nebo umělém krmení dítěte. Důvody absence menstruace mohou být skryty v následujících faktorech:

Rada! Neměli byste čekat na nástup menstruace, pokud od doby operace a uvolnění lochie umělým krmením uplynuly více než tři měsíce. Komplexní vyšetření pomůže zjistit, jaký je důvod absence menstruace, ať už na problém má vliv hormonální nerovnováha, únava nebo komplikace po císařském řezu.

Co ovlivňuje zotavení cyklu?

Jak dlouho trvá pravidelný menstruační cyklus po císařském řezu, závisí na mnoha okolnostech. Pokud lochie již skončila a tělo se zotavilo, mají na obnovení menstruace přímý vliv následující faktory:

Pokud mladá matka dobře jí, odpočívá, není nervózní a je pravidelně sledována gynekologem, menstruační cyklus se obvykle obnoví sám, aniž by došlo ke vzniku zdravotních problémů a komplikací.

Na co by měla menstruace upozornit?

V pooperačním období by mladá matka měla pečlivě sledovat, zda menstruace začala včas a zda je děloha plně očištěna. Faktory ovlivňující jejich množství, pravidelnost výtoku již byly diskutovány, ale je důležité vědět, která menstruace by měla u ženy vyvolávat pochybnosti:

Normálně by měla být menstruace obnovena šest měsíců po operaci umělým krmením. Při kojení dítěte může období amenorey trvat až do samého konce laktace. Pokud po stanovené době nedojde k menstruaci nebo jsou nepravidelné, musíte navštívit lékaře.

Důležité! Vývoj endometriózy (zánět vnitřní vrstvy dělohy) nebo tvorba fibroidů (benigní novotvar v děloze) je indikován příliš krátkými nebo dlouhými obdobími. Normální menstruace by měla trvat v průměru 3–5 dní, odchylky také vyžadují lékařský zásah..

Pokud menstruace po císařském řezu prošla 1-2krát a poté náhle zmizela, příznaky mohou být způsobeny nástupem opakovaného těhotenství. Pokud cyklus není stanoven, šance na početí je považována za vysokou, takže mladá matka musí pečlivě sledovat nástup menstruace, v případě potřeby použít ochranu. Předčasný nástup menstruace, bolestivý, páchnoucí, hojný nebo řídký výtok je důvodem k návštěvě lékaře a k vyšetření.

Vlastnosti obnovy měsíčního cyklu po císařském řezu

Stručně o fyziologii menstruace

Než se budete zabývat nuancemi obnovení cyklu po císařském řezu, musíte jasně pochopit povahu menstruace..

Fyziologický proces, který je způsoben odmítnutím epitelu (slizničního povrchu) dělohy v důsledku cyklických změn v hormonálním pozadí, se nazývá měsíčně (menstruace, regulace). Tyto transformace probíhají ve třech cyklech.


Menstruace je fyziologický proces, který se pravidelně vyskytuje u ženy v reprodukčním věku.

Tabulka: fáze menstruačního cyklu

FázeNačasováníCo se dějeVýsledek
První (folikulární)Dva týdny od prvního dne poslední menstruaceVyvíjejí se folikuly (složky vajíčka).Jsou přiděleny 1–2 dominantní folikuly, které rostou.
Druhý (ovulační)14-16 den cykluStěny folikulu jsou roztrhané, ze kterých vychází zralé vejce.Dochází k ovulaci, to znamená, že žena může otěhotnět.
Třetí (luteální)13-14 dní po ovulaciDěloha se připravuje na implantaci oplodněného vajíčka. Pokud k tomu nedojde, pak vnitřní sliznice nabobtná, tkáně začnou odumírat.Vaše období začíná.

To je zajímavé. Každá z fází měsíčního cyklu má svůj vlastní koordinační hormon. Například ve fázi ovulace je to estradiol, ve fázi luteální fáze je to progesteron.

Účinky kojení

Kojení nejvíce ovlivňuje období obnovy menstruace po CS nebo EP. Pokud žena krmí dítě sama, produkuje se prolaktin, díky čemuž je zajištěna produkce mléka. Kromě této funkce působí prolaktin na vaječníky, ale ne tím nejlepším způsobem. Čím více prolaktinu tělo produkuje, tím pomalejší jsou vaječníky. Zatímco maminka často krmí dítě, rychlé zotavení z menstruace je nepravděpodobné..

Měsíce po císařském řezu s kojením se zotaví asi za čtyři až šest měsíců. I když v tuto dobu mladá matka pokračuje v kojení dítěte, množství prolaktinu se začíná snižovat. Pokud je mléko zpočátku nízké, začne menstruace po císařském řezu s umělou výživou dva až tři měsíce po CS (dva týdny po poporodní krvácení).

Proč po porodu není menstruace

Bez ohledu na způsob, jakým k porodu došlo, žena po porodu nemá menstruaci. Tento typ amenorey (absence menstruace) se vyskytuje v důsledku involuce, to znamená změn, ke kterým dochází u dělohy:

 • narovnání ohybu;
 • hojení ran na těle pohlavního orgánu způsobené prasknutím cév spojujících placentu s dělohou, stejně jako řez provedený během operace k extrakci plodu;
 • odstranění zbytků membrán, hlenu;
 • obnovení prenatální velikosti.

V tomto případě, první 1,5-2 měsíce po císařském řezu, žena pozoruje lochii - krvavý výtok doprovázející involuci dělohy. Ihned po operaci dochází k intenzivnějšímu oddělení sraženin hlenem a částicemi membrán a na konci období zmizí.


Proces obnovy dělohy je doprovázen lochií

Zotavení po operaci

Poporodní období, bez ohledu na to, zda byl porod přirozený nebo zda byl proveden císařský řez, probíhá u všech žen přibližně stejně. Po operaci však trvá o něco více času, než se plně zotaví. To je způsobeno následujícími faktory:

 • Více ztráty krve - během přirozeného porodu je povoleno asi 300-350 ml a během operace asi 600 ml. Je to způsobeno zvýšenou únavou, slabostí, letargií, touhou ležet nebo spát..
 • Existuje vážné zranění. V některých případech se může hojit špatně, je možné, že se může připojit zánětlivý proces. To vyžaduje další léčbu.


Druhy řezů po císařském řezu

 • Bolest v dolní části břicha. Během císařského řezu jsou svaly a pojivová tkáň (aponeuróza) zraněny, všechny tyto struktury jsou bohaté na nervová zakončení. Proto má žena po operaci stále potíže s dlouhodobým vstáváním z polohy na zádech, napětí břišního lisu způsobuje bolest.
 • Dítě někdy není s matkou. Například dítě může být na jednotce intenzivní péče (císařský řez se často provádí podle údajů plodu) nebo na dětské jednotce. Morálně a dokonce i fyzicky je pro takové ženy obtížnější se zotavit..

Obecně je období po porodu 42 dní. Po celou tuto dobu může mít žena výtok (lochia):

 • hojný v prvním týdnu, ale srovnatelný s menstruací;
 • pak se jejich počet postupně snižuje, začíná převládat hlen, jsou tmavě hnědé.

Jakmile lochie skončí, je to první důkaz, že se vnitřní dutina dělohy zotavila. V zásadě od tohoto období může žena zahájit ovulaci, objeví se první menstruace..

Doporučujeme přečíst si, kdy během laktace přijde menstruace. Z článku zjistíte, jaký druh výtoku po porodu je normální, začátek menstruace s hepatitidou B, faktory ovlivňující nástup menstruace. A tady je více o vlastnostech obnovy menstruačního cyklu po porodu..

První ovulace po císařském řezu

Pokud v obvyklém měsíčním cyklu ovulace klesá uprostřed cyklu, pak po porodu je zcela nemožné předpovědět toto datum. V průměru k tomu může dojít 45 dní po narození dítěte. V tomto případě je stanovenou normou interval od 25 do 72 dnů. Tento běh je způsoben individuálními charakteristikami ženského těla:

 • rychlost stabilizace hormonálního pozadí;
 • užívání hormonální antikoncepce;
 • možné komplikace během porodu;
 • věk ženy (čím starší, tím obtížnější je předpovědět načasování zotavení těla);
 • přítomnost chronických onemocnění, včetně těch, která souvisejí s reprodukčním systémem.

Nejvíce indikativním důvodem inhibice ovulace je navíc laktace..


Kojení může zabránit nástupu ovulace

Důvod k obavám

Pokud dojde ke změnám v objemu nebo povaze výtoku, musíte bezpodmínečně vyhledat lékařskou pomoc v následujících případech:

 • Vůně výtoku se změnila, stala se drsnou, hnisavou
  . To nejčastěji naznačuje výskyt endometritidy - zánětu vnitřního povrchu dělohy. Zvyšuje se tělesná teplota, zvyšuje se bolest břicha a zhoršuje se celkový zdravotní stav. Po císařském řezu se endometritida vyvíjí častěji než po přirozeném porodu.
 • Objem krvavých se dramaticky zvýšil nebo se jejich počet po dlouhou dobu nesnižuje
  - to naznačuje vývoj pozdního hypotonického krvácení. Po císařském řezu se vyskytují častěji, protože v důsledku přítomnosti stehu na děloze se nemůže úplně smrštit. Pro silné krvácení (více než jednu vložku za hodinu) potřebujete
  naléhavě
  zavolat sanitku.
 • Výtok se náhle zastavil
  - byl narušen odtok lochie z děložní dutiny. To může být způsobeno zadním ohybem dělohy. Pokud jejich stagnaci nezabráníte, může se vyvinout endometritida..
 • Sražený výtok a svědění v pochvě
  naznačují přítomnost kandidální kolpitidy (drozd). Riziko jeho vývoje je spojeno s užíváním antibiotik po chirurgickém porodu..

Mechanismus laktační amenorey

Odmítnutí placenty, ke kterému dochází během porodu, vede k aktivní produkci prolaktinu a oxytocinu. A pokud je tento v procesu laktace zodpovědný za uvolňování mléka, pak je prolaktin produkován hypofýzou a je zodpovědný za produkci mateřského mléka. Zároveň potlačuje progesteron, který je zodpovědný za přípravu těla na nové těhotenství. Ukazuje se tedy, že velké množství prolaktinu inhibuje odmítnutí neoplodněného vajíčka, tj. Nedochází ke krvácení. V tomto případě může teoreticky (a někdy prakticky vzhledem k počtu dětí v počasí v moderních rodinách) dojít k ovulaci založené na mechanismu jejího nástupu. Intenzita produkce prolaktinu hypofýzou má také významný účinek:

 • faktor dědičnosti (obvykle u žen ve stejné rodině dochází k obnovení měsíčního cyklu po porodu přibližně ve stejnou dobu, ale samozřejmě nemusíte čekat na začátek menstruace za 6 měsíců a 3 dny, jako u matky nebo babičky);
 • přítomnost patologií (v případě zánětlivých procesů nebo chronických onemocnění je předvídání obnovy cyklu podobné hraní rulety);
 • hladina hormonů v krvi (tento indikátor je přísně individuální, proto je pro jeho studium nutná seriózní a zdlouhavá analýza);
 • typ a načasování ukončení laktace.

Právě na posledním faktoru jsou založeny průměrné výpočty obnovy měsíčního cyklu po císařském řezu.


Typ kojení má nejvýznamnější vliv na obnovení měsíčního cyklu.

První menstruace po císařském řezu během laktace

Zatímco dítě přijímá pouze mateřské mléko, prolaktin se produkuje ve velkém množství a žena má laktační amenoreu. Ale od zavedení doplňkových potravin a doplňků do stravy dítěte se dávka prolaktinu snižuje. S ohledem na tendenci zavádět doplňkové potraviny od 4–6 měsíců lze tato období považovat za výchozí bod pro čekání na první menstruaci. Ale i situace, kdy žena opustí i 2-3 krmení denně a nedodrží své období, se nepovažují za odchylku od normy. Zvláště pokud jsou krmení chována v noci a brzy ráno (od 6 do 8 hodin ráno): v této době je produkce prolaktinu nejaktivnější.

To je zajímavé. Podle staroslovanského kalendáře žena krmila dítě čtyřicet čtyřicet, tj. 40 měsíců. V těchto dnech však týden netvořil 7 dní, ale 9, a měsíc se skládal ze 40 nebo 41 dnů, to znamená, že těhotenství trvalo 7 měsíců, což znamená, že na kojení bylo přiděleno 4,5 roku.

Obnova cyklu po císařském řezu umělým krmením

Pokud žena nedojčí, lze první menstruaci očekávat od okamžiku, kdy se lochie zastaví, tj. Po ukončení procesu hojení dělohy. Při absenci patologií k tomu dochází 5-8 týdnů po porodu..

V případech, kdy byla laktace z nějakého důvodu ukončena, se menstruace obnoví po dokončení poporodního výtoku a stabilizaci hladin prolaktinu.

Mladá matka by si měla pamatovat, že pokud při absenci laktace menstruace nezačala po 4-5 měsících, je naléhavě nutné poradit se s gynekologem.


Při umělém krmení se cyklus okamžitě obnoví, jakmile lochie skončí, a prolaktin se vrátí k normálu

První menstruace po císařském řezu se smíšeným krmením

Krmení dítěte tímto způsobem se doporučuje, pokud matka nemá dostatek mléka nebo dítě odmítá kojit. To znamená, že dítě dostává jak mateřské mléko, tak kojeneckou výživu..

To je zajímavé. Odborníci na kojení důrazně nedoporučují experimentovat s lahví, pokud to není možné. V opačném případě dostupnost jídla přes bradavku dítě natolik osloví, že jednoduše odmítne sát na prsa..

Pokud žena praktizuje smíšený způsob krmení, pak může očekávat menstruaci 3–12 měsíců po začátku takové zkušenosti. Široký časový rámec je vysvětlen zvláštnostmi kojení: čím dříve dítě přestane přijímat mléko ráno a v noci, tím rychleji bude období probíhat.

Video: obnovení menstruačního cyklu po porodu

Jaké faktory ovlivňují vzhled menstruace

Období zotavení po podstoupení císařského řezu přímo závisí na mnoha faktorech. Je nutné vzít v úvahu věk porodní ženy. U mladých dívek se menstruace obnovuje mnohem rychleji. Pokud je „nové“ matce více než 30 let, může menstruace po dlouhou dobu chybět.

Samotný průběh těhotenství také ovlivňuje. Kritické dny se rychle uzdraví, pokud porod a celé období porodu proběhly bez komplikací. Reprodukční systém bude brzy plně funkční.


K obnovení menstruace dochází postupně

Dlouhodobé zotavení z menstruace je typické pro ženy, které se o dítě samostatně starají. Neustálý nedostatek spánku, fyzická aktivita, podvýživa, stres - to vše negativně ovlivňuje. Je důležité, aby se otec podílel na výchově a matka mohla odpočívat. Pouze v tomto případě bude první rok dítěte snadný a menstruace se rychle obnoví..

Obnova reprodukčního systému je ovlivněna životním stylem a stravovacími návyky. Po porodu musí žena dodržovat správnou výživu..

Obnovení menstruace závisí na zvoleném způsobu výživy dítěte. Menstruace se objeví rychleji, pokud dívka odmítne kojit. V této situaci se hormonální pozadí obnoví v krátké době..

Během kojení dochází k aktivní produkci hormonu - prolaktinu. Je to on, kdo ovlivňuje produkci mléka. Látka potlačuje výkonnost vaječníků.

Množství prolaktinu se sníží až poté, co dítě již nebude potřebovat mateřské mléko. K tomu obvykle dochází při zavedení doplňkových potravin..

Co to je: lochie, menstruace nebo krvácení

Pokud intenzivní ztráta krve začala méně než měsíc po císařském řezu, nejedná se o lochii - měly by se do této doby naopak snížit, a nikoli menstruace, která, jak již bylo zmíněno, může pokračovat za měsíc a půl a poté bez laktace. Příčinou hojného výtoku může být sraženina, kterou tvoří zbytky placentární tkáně a krev z cév roztržených při porodu. V takovém případě by žena měla okamžitě konzultovat lékaře, aby se zabránilo šíření zánětu. Možná, aby problém vyřešila, bude jí přidělena kyretáž: odstranění sraženin spolu s vrstvou endometria lemující děložní dutinu. Při absenci indikací pro mechanické čištění může být léčba konzervativní (léky), stejně jako masáž nebo vakuum.


Menstruace, lochie a krvácení se liší z hlediska intenzity a výtoku

Je to nebezpečné, když není období

V ideálním případě by po třech měsících měla být pravidelnost menstruačního cyklu po narození dítěte již stanovena, ale těhotenství a porod jsou v ženském těle tak individuální a silný proces, že mohou existovat výjimky. Proces uzdravení může být zpožděn a bude to normou, pokud je matce již více než 30 let nebo došlo ke komplikacím během těhotenství a porodu. Pokud neexistují žádné předpoklady a ještě více nedochází k novému těhotenství, měla by se upozornit dlouhá absence menstruace po císařském řezu. Zpoždění menstruace po operativním porodu může být známkou následujících patologií:

 • ohýbání dělohy, kvůli kterému je výtok zadržován v dutině, což způsobuje endometritidu nebo jiné zánětlivé procesy;
 • nedostatečné kontrakce dělohy mohou být doprovázeny slabými mazy, ale mohou způsobit stagnující a zánětlivé procesy v orgánu;
 • nemoci reprodukčního systému, onkologie.

Pouze lékař může určit přesný důvod, proč nedochází k menstruaci, proto byste se při prvním podezření měli okamžitě domluvit na konzultaci.

První menstruace po císařském řezu: co jsou zač

Během dlouhých 9 měsíců nosení dítěte a období laktace si žena dokáže zvyknout na „menstruační“ stav a je pro ni obtížné předvídat začátek cyklu. Mnoho mladých matek je nervózních z toho, že předpisy půjdou nečekaně. Jak ukazuje praxe, první menstruace má ve skutečnosti docela výrazné příznaky, takže nebude těžké uhodnout okamžik, kdy se objeví výtok. Mezi charakteristické příznaky nástupu menstruace patří:

 • vzhled tahání bolesti v dolní části břicha;
 • neobvyklé výkyvy nálady;
 • časté bolesti hlavy.


V prvních několika cyklech po císařském řezu může být bolest silnější než dříve

Je třeba vzít v úvahu skutečnost, že v prvních 1-3 cyklech se povaha výtoku může mírně lišit od těch, na které je žena zvyklá, a:

 • být intenzivnější nebo štíhlejší;
 • doprovázeno výraznějšími pocity bolesti;
 • být s malými sraženinami (obvykle je tato vlastnost pozorována u žen, u kterých menstruace začala brzy po lochii, protože endometrium ještě nemělo čas na zotavení).

To je zajímavé. Sraženiny často způsobují velmi tmavý, téměř černý výtok. První 1-2 cykly o tom se nemusíte bát, ale pokud se situace nezmění, musíte navštívit lékaře.

První období po porodu obvykle trvá 7-8 dní a cyklus trvá od 21 do 30 dnů. V průběhu času se tyto ukazatele stabilizují..

Vlastnosti obnoveného menstruačního cyklu

I když byl porod proveden nepřirozeně, ale uměle, ve většině případů se v budoucnu menstruační cyklus vyrovná, bolesti, které ženu během menstruace dříve doprovázely, zmizí. Stabilizuje se také psycho-emocionální stav v premenstruačním období. Přestávku mezi začátkem jednoho období až do dalšího lze změnit, cyklus však musí nutně trvat do 31 dnů.

Hojné vypouštění

Když je první menstruace po císařském řezu velmi bohatá, nemusíte se bát. To vůbec nenaznačuje patologie nebo jiné negativní důsledky..

Poporodní stav ženy vyžaduje nutnost neustále sledovat její zdraví a vyhýbat se emočním a fyzickým stresům.

Pouze v několika málo případech je hojné období po císařském řezu důvodem k přesvědčení, že v děloze došlo ke krvácení. V takovém případě bude nutná urgentní lékařská péče. Porušením normy je uvolňování tekutiny v množství více než 500 ml denně.

Slabý výtok menstruace

Nedostatek menstruace je signálem, že ženské pohlavní orgány nepracují správně. Problémem může být například to, že řez vytvořený během operace narušuje úplnou kontrakci dělohy. To vyvolává nežádoucí procesy v těle ženy, které jsou doprovázeny stagnací vaječníků..

Jak dlouho potrvá první menstruace po porodu??

Mnoho žen se také zajímá o to, jak dlouho po císařském řezu trvá jejich menstruace. Doba trvání první menstruace je normální, pokud se zastaví sedmý den, během této doby může být výtok docela silný. Později, když se tělo zotaví, bude doba menstruace normální..

Změny v povaze menstruace jako symptomu patologie

Výše uvedené změny v povaze menstruace jsou variantou normy, takže po prvních předpisech nelze učinit závěr o odchylkách. Pokud však nemluvíme o silném krvácení nebo velmi silné bolesti. Pokud jsou však po 2–3 cyklech pozorovány rušivé příznaky, je třeba k otázce přistupovat se vší vážností a co nejdříve se poradit s gynekologem.


Pouze odborník může odpovědět na všechny otázky týkající se obnovy cyklu

Dlouhá a těžká období

Předpisy trvající déle než 8 dní jsou považovány za dlouhodobé. Obvykle jsou doprovázeny intenzivním výbojem. Je možné vyvodit závěr o objemu ztráty krve pomocí jednoduchého testu: pokud je třeba těsnění vyměnit častěji než jednou za 2,5–3 hodiny, je výtok považován za hojný. Tělo tedy ukazuje, že:

 • částice placenty zůstaly na vnitřním povrchu dělohy;
 • existuje zánětlivý proces;
 • mladá matka prožívá stres;
 • žena měla během těhotenství anémii.

V tomto případě lze předepsat konzervativní léčbu (užívání vitamínů, léků, které zastavují krev, stejně jako doplňování železa v těle) nebo, pokud tato léčba nepřinesla výsledky, škrábání. Tento postup nejen zastaví krvácení, ale také vylučuje možnost vývoje novotvarů v endometriu dělohy..

Štíhlá menstruace

Pokud se výboj po dobu delší než tři cykly v řadě podobá mazanici, pak možná žena má:

 • došlo k nerovnováze v hladině hormonů;
 • endometritida (zánět děložní sliznice) se vyvíjí;
 • Sheehanův syndrom (neuroendokrinní porucha spojená s komplikacemi během porodu).

To je zajímavé. Výsledkem zvolené metody antikoncepce může být bohatá nebo slabá menstruace. Pokud žena užívá hormonální antikoncepci, může být menstruace vzácná a pokud mladá matka upřednostňuje nitroděložní tělísko, pak je naopak hojná.


Nitroděložní tělísko může vyvolat těžké období

Rychlé předpisy

Předpisy trvající méně než dva dny se považují za zrychlená období. Důvody pro tuto odchylku mohou být:

 • náhlá ztráta hmotnosti;
 • velká ztráta krve během porodu;
 • silné zvýšení hladiny hormonu prolaktinu.

Nestabilní období

Pokud 6 měsíců po obnovení menstruace nebyl stanoven cyklus a přestávky jsou více než 3 měsíce, pak žena pravděpodobně má:

 • vyvíjí se ovariální patologie;
 • dochází k vyčerpání těla;
 • jsou pozorovány důsledky komplikací po porodu (mezi ně patří i použití epidurální anestézie);
 • nádor v pánevních orgánech může dozrát;
 • v práci endokrinního systému existují odchylky.

Pokud se menstruace vyskytne dvakrát měsíčně, je důvod hovořit o odchylkách ve fungování hypofýzy, které vyvolávají poruchy vlivem hormonů během folikulární fáze menstruačního cyklu.

V případě, že se menstruace zastaví po 1–2 cyklech, stojí za zvážení možnosti nástupu nového těhotenství nebo velmi vzácné časné menopauzy.


Nestabilní cyklus dělá ženu nervózní a neustále v napjatém očekávání jejího období.

Abnormální zápach, barva a svědění

Existuje řada příznaků, které vyžadují odbornou diagnostiku, protože mohou být vyvolány vážnými zdravotními problémy. Jasná barva výtoku, silná bolest v dolní části břicha, doprovázená zvýšením teploty - tyto projevy mohou být způsobeny různými infekcemi nebo rakovinou.

Sýrový výtok a svědění jsou příznaky exacerbace drozdů..

Kdy je třeba kontaktovat gynekologa

U menstruace po císařském řezu s umělým nebo přirozeným krmením by se žena měla sledovat. Musíte navštívit lékaře maximálně dva až tři kalendářní měsíce po porodu, ale neměli byste odkládat návštěvu odborníka, pokud je výtok příliš rychlý nebo trvá déle, menstruace nepřijde po čtyři měsíce po CS nebo EU, neliší se v pravidelnosti po třech cyklech, jsou velmi hojné nebo vzácné. Možná to naznačuje nějaké závažné porušení. Výsledkem vyšetření je diagnostika hormonální nerovnováhy a gynekologických onemocnění. K obnovení ženského reprodukčního systému je nutné podstoupit odpovídající průběh léčby. Takže žena může následně otěhotnět, porodit a porodit další požadované dítě..

Jak upravit svůj měsíční cyklus

Má smysl předem projednat otázku stabilizace menstruace s gynekologem. Zvláště pokud došlo ke komplikacím při porodu. Obecná doporučení odborníků jsou následující:

 • potřeba obohatit svůj jídelníček o vitamíny, mikroelementy;
 • provádění dávkovaných fyzických cvičení (včetně jógy, plavání);
 • výběr pohodlného spodního prádla, které nenaruší mikrocirkulaci krve v pánevních orgánech;


Nosit pohodlné spodní prádlo je preventivním opatřením ke stabilizaci cyklu

 • eliminace důvodů silných emočních šoků a stresu;
 • použití dostatečného množství tekutiny (ale pouze v případě, že si maminka nezvolila metodu postupného odstavování dítěte od prsu);
 • zajištění pravidelného pohlavního styku (ale ne dříve než 6-8 týdnů po porodu), nezapomenout ani na ochranu.
 • To je zajímavé. Pokud žena trpí poporodní depresí, měla by užívat mírná sedativa, pít bylinné infuze a ve zvláště pokročilých případech navštívit psychologa.

  Proč jsou období kojení

  Nyní je jasné, proč během kojení nedochází k menstruaci. Proč ale některé matky mají menstruaci přesně během kojení??

  Mnoho žen tvrdí, že jejich období začalo bezprostředně po narození jejich dítěte. Lékaři nazývají smíšené krmení dítěte hlavním důvodem této události. V případě, že mateřské mléko pro dítě nestačí, nelze upustit od doplňkových směsí, tj. Doplňkových potravin. Hladiny prolaktinu se mohou výrazně snížit, i když dítěti jen občas dáte vodu. Pokud tedy začnete menstruovat během kojení, důvodem může být vzácné přichycení dítěte k prsu..

  Většina lékařů doporučuje, abyste své dítě nakrmili podle přísného harmonogramu - ve dne i v noci. V tomto případě bude šance na výskyt menstruace prakticky nulová..

  Může se také objevit menstruace během kojení kvůli těmto zdravotním problémům:

  • snížená imunita;
  • užívání léků a hormonálních léků.

  Císařský řez místo porodu

  Moderní medicína umožňuje provádět operaci s minimálním poškozením zdraví žen a kojenců. Provádí se, pokud se předpokládá, že v procesu přirozeného porodu může nastávající matka nebo dítě trpět. Je snadné uhodnout, že proceduře by měl důvěřovat pouze zkušený lékař. Jakýkoli chirurgický zákrok ovlivňuje celkový zdravotní stav, způsobuje nežádoucí účinky, abnormální výtok. V případě lékařské chyby se negativní dopad několikrát zvýší.

  Po císařském řezu pokračují všechny nezbytné procesy v těle. V prsu se objeví mléko. Žena začne krmit dítě. Psychologové zároveň tvrdí, že poprvé jsou ženy po operaci ve stresujícím stavu. Gynekologové-porodníci si všimnou, že proces laktace je jiný. Ačkoli tato skutečnost nemá žádné vědecké potvrzení. Abyste snížili psychické trauma a stres na vlastním těle po porodu, měli byste se na operaci předem připravit. Buďte připraveni na nějaké potíže v prvním měsíci.

  Jak dlouhé jsou první období pro dívky?

  Začátek první menstruace je pro každou dívku důležitou událostí, kterou většina lidí očekává s určitým strachem až hanbou. Neměli byste se stydět za přírodní úkaz, protože se jedná o novou životní etapu, která hovoří o začátku formování dívky jako ženy.


  Maminka musí svou dceru rozhodně připravit na první menstruaci.

  První menstruace zpravidla začíná ve věku 11 až 14 let, ale moderní gynekologie zná případy, kdy kritické dny začaly v mladším věku a v mnohem vyšším věku..

  Délka první menstruace je také individuální - zpravidla je množství výtoku skromné, což je pozorováno po dobu 3-4 dnů. To však neznamená, že první menstruace nemůže trvat déle - výtok, který netrvá déle než 5 dní, je považován za normu..

  Kdy začíná vaše menstruace po císařském řezu??

  Odstranění plodu a placenty z dělohy chirurgickým zákrokem v těle ženy se nazývá císařský řez (CW). Některé ženy se domnívají, že menstruace po císařském řezu nemusí vůbec začít. Odborníci tvrdí, že nutně dochází k menstruaci po císařském řezu, vše závisí na stavu těla ženy a jejím zdraví obecně.

  Císařský řez: doba zotavení

  Gynekologové nemohou dát jednoznačnou odpověď, kdy přesně začíná znovu menstruace po císařském řezu. Po odstranění plodu a porodu z dělohy ženy začnou v jejím těle reverzní transformace..

  Kvůli provedenému řezu je děloha krvácející rána. Jak dlouho trvá, než se tělo zotaví, je otázka, na kterou nelze jednoznačně odpovědět..

  V průměru trvá přibližně 7 týdnů, než se děloha vrátí do stavu, v jakém byla před těhotenstvím, ale u každé ženy se to děje jinak..

  Během kontrakce vychází krev z dělohy, takže po určitou dobu po operaci může žena pozorovat silné krvácení (lochie). Mimochodem, není třeba se toho obávat. Není to vaše období. Je třeba si uvědomit, že tento jev sám o sobě nenese nic špatného, ​​pouze to znamená, že obnova se ubírá správným směrem..

  Zcela krvavé výtoky se v průměru zastaví po několika měsících, po několika týdnech budou vzácnější.

  Je chybou domnívat se, že poporodní lochie je menstruace. Aby mohla menstruace začít po císařském řezu, musí se tělo plně zotavit, a to i po hormonální stránce. Mladá matka by měla dodržovat řadu doporučení, aby lochie vyšla dříve.

  Měli byste jít na toaletu, jakmile to tělo vyžaduje, nelze to tolerovat. Jinak v důsledku naplněného močového měchýře dojde k tlaku na dělohu, který podporuje krvácení, v důsledku čehož se steh hojí mnohem déle..

  Doporučuje se často umýt a používat hygienické vložky.

  Gynekologové také doporučují aplikovat dítě na prsa podle potřeby, čímž stimulují kontrakci hladkých svalů dělohy.

  Menstruace po císařském řezu: když přijdou

  Tělo každé ženy je uspořádáno individuálně, takže je nesmírně obtížné říci, kdy začíná menstruace po císařském řezu. To, jak brzy dojde k menstruaci, je ovlivněno mnoha faktory, včetně věku, kvality výživy, přítomnosti různých nemocí, harmonogramu odpočinku, těhotenství, duševního zdraví.

  Jak kojení ovlivňuje vaše období

  Jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících nástup menstruace po císařském řezu je kojení..

  Když kojící žena kojí, začne se v jejím těle aktivně produkovat hormon zvaný prolaktin. Je to on, kdo „vyčaruje“ kolostrum a promění ho v plnohodnotné mateřské mléko. Za zmínku také stojí, že během kojení stejný prolaktin „blokuje“ folikuly stimulující hormon. Kolik žena dává dítěti prsa, v jejím těle nenastává tolik ovulace, což znamená, že menstruace nepřijde.

  V průběhu času se množství mléka u nové matky významně snižuje, je nutné dítěti zavádět doplňková jídla.

  Je třeba poznamenat, že v této době se prolaktin uvolňuje mnohem méně, v důsledku čehož se zvyšuje produkce hormonu stimulujícího folikuly, což znamená, že menstruace po císařském řezu s kojením u ženy začne o dva až tři měsíce později.

  Porodní žena často neprodukuje mateřské mléko, takže své dítě nedojčí. Pak může menstruace po císařském řezu přijít v prvním měsíci po císařském řezu.

  To však neznamená, že vaše menstruace začne doslova hned. Někdy tělo potřebuje „přijít k rozumu“. To obvykle trvá asi dva až tři měsíce, aby se mohly obnovit procesy probíhající před těhotenstvím..

  Pokud od císařského řezu uplynuly více než tři měsíce a menstruace nezačala, měla by žena navštívit gynekologa.

  Jak věk porodní ženy ovlivňuje obnovení menstruace

  Jak důležitý je věk ženy, která se nedávno stala matkou? Hraje obrovskou roli při obnově její reprodukční funkce. V případě, že je žena mladá a její tělo zdravé, pak se uzdraví mnohem rychleji.

  Pokud je ženě již 30 let a její první porod proběhl císařským řezem, odrazí se mnohem déle, respektive její období začne mnohem později.

  Jak životní styl ovlivňuje obnovení menstruace

  Aby se menstruace po císařském řezu zotavila rychleji a cyklus se stal stejným, potřebuje tělo pomoc. Určitě byste měli přehodnotit svoji stravu a životní styl obecně. Doporučuje se trávit více času venku, častěji relaxovat, jíst zdravou zeleninu a ovoce, aby se tělo nasytilo vitamíny.

  Mladá matka je nucena přestavět svou obvyklou rutinu a řídit se potřebami dítěte, ale zároveň se musí o sebe co nejvíce starat a snažit se vyhnout přepracování. Jinak i malá únava a nervozita ovlivní psycho-emocionální stav, což znamená, že pravděpodobnost hormonálního narušení se několikrát zvýší. Výsledek je někdy velmi nepředvídatelný: produkce mléka se může zastavit nebo může dojít k selhání nástupu menstruace..

  První období: kdy je očekávat

  Po CS není porušení cyklickosti menstruace a jejich hojnosti odchylkou od normy. Je pravda, že toto období může být omezeno na dva nebo tři měsíce. Všechno je normální, pokud mladá matka nezažije těžké nepohodlí a špatné zdraví..

  Pokud je krvácení po císařském řezu silné a trvá déle než tři měsíce, měli byste se poradit s gynekologem: je možné, že to může být signál vážného onemocnění.

  Neočekávejte, že se váš cyklus stane tak pravidelným a pravidelným, jako tomu bylo před těhotenstvím. První 3 měsíce a více po císařském řezu je pravděpodobné váhání. Menstruace se navíc často během cyklu vyskytuje několikrát. To není odchylka, všechno je v normálním rozmezí, protože, jak si pamatujeme, tělo každé ženy je individuální. Hormonální systém těla také potřebuje čas na zotavení..

  Jakmile je cyklus relativně zaveden, je nutné sledovat dobu menstruace. Mějte na paměti, že menstruace by neměla trvat déle než 7 dní. Mimochodem, stojí za to věnovat pozornost skutečnosti, že menstruace, která trvá dva nebo méně dní, není normou..

  V případě, že po císařském řezu dojde k ostrým posunům v cyklu a žena má bolesti, měli byste okamžitě navštívit odborníka.

  Měsíčně po císařském řezu: poruchy v těle

  Po porodu, prošel císařským řezem, v práci ženského těla může selhat. To nevylučuje komplikace. Po císařském řezu musíte pečlivě poslouchat sami sebe.

  Například pokud je po porodu příliš silná menstruace, nelze vyloučit pravděpodobnost děložního krvácení. Zde nebude možné problém vyřešit sami, je nutná nouzová pomoc specialistů.

  Neměli byste být šťastní, když vaše menstruace začala, ale zároveň jsou příliš skrovné, protože to může být známkou stagnace vylučované krve v děloze. Navíc to může znamenat, že se dostatečně nezmenšuje, což negativně ovlivňuje zdraví ženy, která nedávno porodila..

  Šest měsíců po císařském řezu: nestabilita cyklu

  V případě, že od císařského řezu uplynulo více než šest měsíců a lochie nadále vyniká, může to být známka ohybu dělohy. Jinými slovy, veškerý výtok zůstává v děloze, což přispívá k rozvoji zánětu a infekce. Je nemožné si toho nevšimnout, protože kromě výše popsaných příznaků vychází z vagíny ženy nepříjemný zápach, pociťuje nepohodlí a svědění a rozvíjí se afty.

  Mimochodem, toto onemocnění se vyskytuje velmi často po císařském řezu, protože rehabilitace po operaci zahrnuje užívání antibiotik, které narušují přirozenou mikroflóru pochvy.

  Nepředpokládejte, že drozd je běžné onemocnění a není na něm nic špatného. Je nutné navštívit ošetřujícího gynekologa a až po jeho jmenování přijmout opatření.

  Absolutně každá žena, která porodila, se obává, kdy se její tělo plně zotaví. Zejména pro ni je otázka velmi důležitá - přesně jak dlouho po císařském období přijde. Nelze však jednoznačně odpovědět na otázku, kdy začne menstruace po císařském řezu. Vše závisí na stavu těla jako celku a zejména na kojení dítěte. Nestojí za to být nervózní a znepokojeni, stejně jako dělat ukvapené závěry..

  Doporučuje se předem projednat všechny záležitosti, které vás zajímají, s gynekologem, abyste o tom věděli. V žádném případě byste neměli naslouchat svým přátelům a zaútočit na fóra na internetu při hledání odpovědí na vaše otázky. Nikdo, kromě kvalifikovaného odborníka (a po důkladném prozkoumání a nezbytném výzkumu), na ně nemůže spolehlivě odpovědět.

  Císařský řez je vážný chirurgický zákrok v těle ženy, při kterém dochází k velké ztrátě krve. Po celou dobu zotavení byste měli být pod dohledem gynekologa. Pokud jde o otázku plánování dalšího těhotenství po císařském řezu, gynekologové doporučují myslet na potomky nejdříve tři roky po porodu. Léčení jizvy, která zbyla po operaci dělohy, trvá tolik času.

  Obsah článku:Hlenovitý výtok po menstruaciLidské tělo je složitý mechanismus. Organismus každého jednotlivce je podobný ve struktuře a funkcích, ale zároveň má individuální vývojové charakteristiky.