Děloha během raného těhotenství

Jedním z nejzáhadnějších orgánů ženského těla je děloha. Je to ona, která se během devíti měsíců těhotenství stane útulným domem pro novou osobu. Jen si pomyslete: v netehotném stavu je délka dělohy dospělé ženy v průměru 5-8 cm a s nástupem těhotenství se začíná zvyšovat a na konci 9 měsíců dosáhne takové velikosti, že pojme dítě dlouhé 48-52 centimetrů a váží tři (a někdy čtyři a půl!) kilogramů. Pokud vezmeme v úvahu plodovou vodu a placentu, pak je jasné: děloha je nejpružnějším orgánem. Průměrná hmotnost nulipární dělohy je 40-50 g, při porodu - 80-90 g.

Děloha se nachází v pánevní dutině mezi močovým měchýřem a konečníkem. Oplodněné vajíčko do něj vstupuje a pohybuje se podél vejcovodu. Právě v děloze dochází k implantaci (připojení) a dalšímu vývoji embrya. Je třeba poznamenat, že děloha se skládá ze dna, těla a děložního čípku, jejichž délka je úměrná gestačnímu věku a v průměru 3 cm.

Pokud má žena podezření na těhotenství, nebo jí o tom řekly 2 proužky při testu, neodkládejte návštěvu předporodní kliniky. Při prvním vyšetření může gynekolog potvrdit přítomnost „zajímavé polohy“ pro některé změny v děloze. Konkrétně s dokončeným těhotenstvím je zaznamenána cyanóza (cyanóza) sliznice pochvy a děložního čípku, stejně jako změna velikosti, tvaru a konzistence dělohy..

K jakým konkrétním změnám v děloze dochází na počátku těhotenství?

Nárůst dělohy je patrný po 5–6 týdnech těhotenství. Zároveň se mění jeho tvar: z hruškovitého tvaru se stává sférický. Na konci druhého měsíce těhotenství se děloha zvětší na velikost husího vajíčka. Následující příznak je velmi charakteristický pro raná stadia těhotenství: změkčení děložních tkání, zejména v šíji. Silné změkčení šíje vyvolává zvýšený ohyb dělohy vpředu, což je také viditelné při gynekologickém vyšetření na plný úvazek.

V prvním trimestru těhotenství je děloha malá a je stále v pánvi. Zároveň má žena, zejména primipara, jen nepatrné zvětšení obvodu břicha. V časných stádiích těhotenství, v době fixace vajíčka, může mít žena skvrnité skvrny. To může být způsobeno skutečností, že během implantace mohou být malé fragmenty děložní výstelky odmítnuty. V tomto případě žena buď necítí bolest, nebo jsou bezvýznamné. To neveští nic dobrého, ale stojí za to informovat svého lékaře, už jen proto, že nelze zjistit příčinu výtoku bez pomoci odborníka, a špinění v raných fázích těhotenství může naznačovat začínající potrat.

Pro rané těhotenství jsou navíc charakteristické mírné křeče, bolestivost nebo pocit těžkosti v podbřišku. Mnoho žen v prvním nebo druhém týdnu těhotenství zaznamenává periodické brnění v děloze. To je způsobeno podvrtnutím zvětšující se dělohy.

Na začátku těhotenství může být děloha ve stavu zvaném hypertonicita (kontrakce, které v některých případech mohou vést k spontánnímu potratu). Ženy popisují své pocity v tomto stavu jako „těžká děloha“, „kamenná děloha“, „bolí jako období“ atd. Hypertonicita dělohy není nemoc, je to známka potíží v ženském těle, signál, na který je třeba naléhavě reagovat, jinak se potížím nelze vyhnout. Existuje mnoho důvodů pro jeho výskyt. Jedná se o hormonální poruchy a přítomnost zánětlivých onemocnění pánevních orgánů a důsledky dříve vytvořených umělých potratů. Hypertonicita může navíc signalizovat některé anomálie a malformace dělohy, nádorové procesy. Zvýšený tón dělohy musí být odstraněn, protože, jak jsme již řekli, v počátečních stádiích může způsobit smrt vajíčka, nevyvinuté těhotenství a spontánní potrat.

Dalším důvodem pro špinění v raných stádiích je cervikální eroze. Koneckonců, nyní je zvýšen průtok krve do dělohy a sliznice (která je při této nemoci narušena a je druhem rány) začíná krvácet. Při erozi děložního hrdla u těhotných žen se krev z pohlavního ústrojí objeví po pohlavním styku nebo vůbec bez zjevného důvodu, takové krvácení není doprovázeno bolestí, je nevýznamné a rychle se spontánně zastaví. Pokud je to nutné, lékař předepíše lokální léčbu, která nepředstavuje hrozbu pro plod, a po porodu navrhne léčebný režim pro toto onemocnění.

Tvar a velikost dělohy během těhotenství: jaký týden začíná růst a jak vypadá v raných fázích?

Příroda poskytla všem ženám úžasnou schopnost nést a porodit dítě. K tomu má tělo speciální orgán - dělohu. Je to její stav, který určuje hlavně příznivý průběh těhotenství. Za přítomnosti patologie bude pro ženu obtížné otěhotnět, nosit a porodit dítě.

Zdraví tohoto orgánu během těhotenství bude sledováno gynekologem. Kolikrát se děloha natáhne? Jaká hodnota je v různých dobách považována za normální? Jaké patologie mohou nastat?

Trochu o fyziologii: struktura dělohy

Děloha je hlavním orgánem ženského reprodukčního systému, s jehož pomocí je možné porodit dítě. Uvnitř je dutý a nepárový. Jedinečnost dělohy spočívá v tom, že se díky svalové struktuře velmi protahuje a po porodu se vrací do původního stavu.

Vzhledem k roztažnosti vazů může děloha změnit svou polohu v těle ženy ve vztahu k sousedním orgánům. Při absenci těhotenství se nachází mezi močovým měchýřem a konečníkem v dolní části břicha. Mnoho lidí cítí bolest během menstruace, takže přesně vědí, kde se nachází.

Je důležité znát strukturu dělohy. Skládá se z těla tohoto dutého orgánu a úzké části - krku. Lékaři nazývají horní bod dělohy dnem a mezi krkem a tělem je šíje. Ve svém tvaru připomíná obrácenou hrušku. Rozměry dělohy mimo těhotenství jsou malé - 7 cm dlouhé, 4 cm široké a 5 cm silné. V multiparousích lze tyto parametry zvýšit.

V řezu je orgán rozdělen na:

 • endometrium nebo vnitřní sliznice;
 • myometrium, svaly;
 • vnější látka.

Co se stane s dělohou během těhotenství?

Nedostatek menstruace je prvním příznakem těhotenství, kterému byste měli věnovat pozornost. Pokud to nepřijde, během menstruace je vnitřní vrstva dělohy odmítnuta a začíná krvácení a vylučování sliznic. Některé ženy zaznamenají jednorázový nástup menstruace v prvním měsíci těhotenství, což je spojeno s porušením cyklu a pozdní ovulací.

Pokud dojde k oplodnění, endometrium se stává silnějším a měkčím, ale samotná děloha se ještě nezvětšuje. Pouze některé z jeho otoků jsou zaznamenány v důsledku změn ve vnitřní stěně. Následně se vajíčko připojí k epitelu, vytvoří se placenta. Svaly a tkáně jsou elastické - připravují se na velkou práci.

Gynekolog nebo odborník na ultrazvuk bude schopen určit počátek těhotenství v raných stádiích pomocí vnějších znaků. Při pohledu z křesla lékař posoudí stav děložního čípku. Normálně je růžová a u těhotné ženy získává namodralý odstín. To je způsobeno intenzivním oběhem v této oblasti. Totéž se děje s vnějšími pohlavními orgány - zvyšuje se průtok krve, což znamená, že jejich barva se mění na tmavší. Cervix v raných stádiích mění svou polohu a klesá (viz také: může se děložní čípek během těhotenství prodloužit?). Struktura jeho tkáně se stává volnější. Na fotografii je vzhled děložního čípku v raných fázích.

Na konci prvního měsíce se v cervikálním kanálu děložního hrdla objeví slizniční zátka, která plní ochrannou funkci. Doprovází dítě až do narození. Průchod korku je považován za spolehlivého předzvěst hrozícího porodu (více viz článek: kdy korek odejde před porodem a jak to vypadá na fotografii?).

Všechny změny v ženském reprodukčním systému nastávají v důsledku hormonálních změn. Hlavním „viníkem“ transformací je progesteron - hormon těhotenství. Umožňuje děloze nést dítě uvolněním svalů po dobu devíti měsíců..

Na základě těchto znaků dospěje gynekolog k závěru o početí, a to i bez ultrazvukového vyšetření. Lékař jistě orgán pohmatem, posoudí jeho pohyblivost a měkkost. Nedodržování norem může naznačovat patologii těhotenství nebo nemoci. Pokud má odborník pochybnosti, předepíše další testy a ultrazvuk. Jak vypadá děloha, její expanze na začátku termínu je zobrazena na fotografii.

Navenek zatím nejsou žádné známky těhotenství. Nastávající matka často neví o svém postavení. První příznaky toxikózy začnou později, když se embryo připojí k vnitřní stěně dělohy, ale prozatím právě začalo svou cestu vejcovodem. Někteří dokonce cítí, že se jejich období blíží, ale nepřichází..

Toto je nejnebezpečnější doba pro udržení těhotenství. Ti, kteří plánují otěhotnět, by měli být velmi opatrní. Dokud se embryo nepřipojí k endometriu (první týden), je pravděpodobnost ukončení velmi vysoká. Je zajímavé, že pro úspěšnou adaptaci na těhotenství mateřské tělo snižuje vlastní imunitu, jinak jednoduše odmítne vajíčko.

Když začne růst?

Ukazatele růstu dělohy, její umístění jsou velmi důležité pro hodnocení zdraví matky a dítěte. Znatelné zvýšení orgánu nastává přibližně od pátého týdne. Pokud to dříve vypadalo jako hruška, teď to vypadá spíše jako zaoblené jablko. Během těhotenství může být děloha jasně cítit přes břišní stěnu již ve třetím měsíci.

Když děloha stoupá do břicha?

Po celou dobu těhotenství děloha roste a stoupá v břišní dutině a vytlačuje sousední orgány. Nejvyšší pozice je pozorována tři týdny před porodem.

Lékař při každé schůzce měří výšku fundusu dělohy, určuje, kolik se zvedlo do břišní dutiny. Ve druhém trimestru může být děloha sondována již bez vyšetření na křesle - gynekolog tak hodnotí její stav. Všechny parametry jsou přísně zaznamenány v lékařském záznamu pacienta. Je důležité, aby odborník posoudil vývoj těhotenství v průběhu času. Nastávající matka leží na gauči a lékař měří měřicí páskou, jak vysoko je děloha v břišní dutině. Prázdný močový měchýř může způsobit mírné zkreslení, takže před vyšetřením musíte jít na toaletu.

Jaké úpravy dělohy jsou považovány za normu?

Během těhotenství jsou následující ukazatele růstu dělohy považovány za normu:

 • od prvního měsíce se tvar mění - stává se kulatý a zvětšuje se šířka;
 • v počátečních fázích je patrný asymetrický vývoj - jedna strana je větší než druhá (je to způsobeno místem připojení embrya);
 • když dítě zcela obsadí dělohu, tvar se vyhladí;
 • od druhého trimestru děloha již opouští pánevní oblast a vyplňuje pobřišnici;
 • do 8. měsíce se děloha dostane do žeber, tlačí na zažívací trakt, komplikuje normální dýchání (to je jeho maximální poloha);
 • před porodem klesá hlava dítěte (a s ní děloha), žena cítí úlevu.

Tabulka normálních velikostí dělohy a jejího umístění podle týdne (pro jednočetné těhotenství):

Těhotenský týdenDélka v mm (+/- 10 mm)Šířka (+/- 10 mm)Výška dělohy vzhledem k stydké linii, cmPozice fondu
870-8040-508-9Dno pod stydkou linií
deset10060desetStoupá k ohanbí
1212070jedenáctDosahuje stydké linie
šestnáct14080čtrnáctOrgán se nachází mezi pupkem a ohanbí
osmnáct18090-10016-186-7 cm nad stydkou linií
20200110-12018-20Spodní část dělohy je umístěna 2 prsty pod pupkem
22210120-14021-24Téměř dosahuje úrovně pupku
24230140-16023-26Stoupá na úroveň pupku
26250160-17025-28Stoupá těsně nad pupek
28280170-18026-302-3 prsty nad pupkem
třicet310180-19028-31Stoupá blíže ke spodní části hrudní kosti
32320190-20030-33Uprostřed mezi pupkem a pobřežními oblouky
34330200-20531-34Spodní část je umístěna 14 cm nad pupkem
36340210-22033-36Nachází se na linii pobřežních oblouků
37350220-23035-38Děloha klesá a začíná tlačit na žaludek
38350-360230-24035-37Kapky několik centimetrů
40370-380250-26032-35

Když žena nosí dvě nebo více dětí, její normální parametry se budou lišit. Kromě toho má každá pacientka a její dítě individuální vlastnosti, které ovlivňují průběh těhotenství. To často závisí na genetice. Zkušený gynekolog jistě vezme tyto vlastnosti v úvahu před provedením závěrů o normální velikosti dělohy..

O stavu dělohy byste se měli poradit se svým gynekologem. Každé těhotenství je jiné a závisí na mnoha faktorech. Pouze odborník dá úplnou odpověď na obavy z porodu dítěte. Žena v pozici je velmi zranitelná, jakékoli neopatrné prohlášení může vést k hypertenzi a hrozbě potratu.

Pocity ženy a růstu dělohy

Žena obvykle nepociťuje žádné výrazné pocity. Děloha roste postupně a bezbolestně. V první fázi, kdy se embryo právě připojilo k endometriu, může žena pociťovat určité napětí v podbřišku. Vyskytuje se v důsledku roztažení vazů, které drží dělohu. Někteří připisují táhnoucí bolesti blížící se menstruaci, protože jsou si velmi podobné. Obzvláště často takový stres znepokojuje primiparous ženy. Zkušené matky to zpravidla nepociťují..

Mírná bolest je normální pouze v prvním měsíci těhotenství. Následně mohou naznačovat zvýšený tonus dělohy a musí být urgentně léčen, jinak dojde k potratu. Normálně by měl být orgán uvolněný, což není vždy pravda. Hypertonicita je předmětem pečlivého pozorování gynekologů.

Rektum také trpí zvětšeným orgánem, což často vede k zácpě. Nastávající matka v posledních fázích má problémy s dýcháním v důsledku tlaku na bránici, cítí se zadýchaná.

Ve druhém trimestru si většina žen všimne změny v chůzi. Je to způsobeno posunem těžiště těla. Začnou chodit, mírně odhodí svá těla a roztáhnou nohy širší. Po porodu tato funkce projde, je to jen to, že nyní je pro těhotnou ženu pohodlnější udržovat rovnováhu.

Nepříjemné pocity mohou zažít ženy s jizvou na děloze. Popisují je jako brnění nebo tupou bolest. Jizva je způsobena císařským řezem nebo jinou operací. Existuje nebezpečí, že se tkáň dělohy ztenčí a s ní i stehy. Stav jizvy musí být sledován po celou dobu těhotenství, jinak může dojít k prasknutí. V tomto případě počítání trvá několik minut, existuje přímé ohrožení života matky a dítěte.

Těhotná žena by měla informovat svého gynekologa o všech bolestivých pocitech v břiše. Lékař určí zdroj bolesti nebo vás odkáže na další vyšetření. Ostrá bolest, krvácení naznačují potrat (časné těhotenství) nebo předčasný porod.

Jaké podmínky jsou považovány za patologické?

Patologické stavy těhotenství jsou doprovázeny:

 • periodická bolest v břiše, připomínající křeče (může být podána do dolní části zad);
 • krvácení - i malé krvácení naznačuje vážné porušení;
 • nepřirozený výtok z genitálií (krvavý, hnisavý, nepříjemný zápach, neobvyklá konzistence);
 • závratě, ztráta vědomí;
 • zkamenění břicha (často doprovázené bolestí);
 • otoky končetin;
 • velmi rychlý přírůstek hmotnosti.

Většina z těchto příznaků vyžaduje sanitku a urgentní hospitalizaci. Mluvíme o hrozbě ukončení těhotenství nebo předčasného porodu. To je nebezpečné nejen pro plod, ale také pro život nastávající matky..

Jaké patologie mohou naznačovat poruchy dělohy:

 • zvýšený svalový tonus (často vede k potratu);
 • krátký děložní čípek, když orgán nemůže držet embryo;
 • zánětlivá onemocnění reprodukčního systému;
 • polyhydramnios;
 • eroze děložního čípku;
 • myom (charakteristické je zvýšení orgánu);
 • nekonzistence stávající jizvy;
 • posunutí orgánu v důsledku zánětu nebo adhezí.

Na fotografii je eroze děložního čípku. Pokud nehrozí potrat, bude matkám předepsána ambulantní léčba nebo budou odeslány do denního stacionáře na předporodní klinice. Lékař bude pacienta denně vyšetřovat a podávat lék. V této době je nutná pracovní neschopnost. Nemusíte se toho vzdát - přetěžování a nadměrná aktivita nyní nevedou k ničemu dobrému. Žena musí zajistit klid, správnou výživu a nepřítomnost stresu - pouze tehdy je možný normální průběh těhotenství.

Mílovými kroky. Změny v děloze během těhotenství

Zvětšení dělohy během těhotenství. Ukazatele WDM podle týdnů těhotenství. Kontrakce dělohy po porodu.

Marina Ershova porodník-gynekolog, lékař ultrazvukové diagnostiky

V těle nastávající matky dochází k mnoha změnám, které umožňují dítě nosit. Není však pochyb o tom, že k nejvýznamnějším změnám dochází v děloze - orgánu, ve kterém se vyvíjí nový život..

Děloha: trochu fyziologie

Děloha je jedinečný orgán, jehož struktura je taková, že je schopna se během těhotenství desetkrát protáhnout a zvětšit jeho velikost a po porodu se vrátit do původního stavu. V děloze je izolována velká část - tělo umístěné nahoře a menší část - krk. Mezi tělem a děložním hrdlem se nachází mezilehlá část, která se nazývá šíje. Nejvyšší část těla dělohy se nazývá dno.

Stěna dělohy se skládá ze tří vrstev: vnitřní - endometrium, střední - myometrium a vnější - perimetrie (serózní membrána).

Endometrium je sliznice, která se mění v závislosti na fázi menstruačního cyklu. A v případě, že nedojde k těhotenství, je endometrium odděleno a vylučováno z dělohy spolu s krví během menstruace. V případě těhotenství endometrium zahušťuje a dodává vajíčku živiny v raných stádiích těhotenství.

Hlavní částí stěny dělohy je svalová membrána - myometrium. Je to kvůli změnám v této skořápce, že během těhotenství se zvyšuje velikost dělohy. Myometrium se skládá ze svalových vláken. Během těhotenství se v důsledku dělení svalových buněk (myocytů) vytvářejí nová svalová vlákna, ale hlavní růst dělohy nastává v důsledku prodloužení o 10-12krát a zesílení (hypertrofie) svalových vláken o 4-5krát, k čemuž dochází hlavně v první polovině těhotenství, do poloviny těhotenství, tloušťka stěny dělohy dosahuje 3-4 cm, po 20. týdnu těhotenství se děloha zvětší pouze v důsledku protažení a ztenčení stěn a do konce těhotenství se tloušťka děložních stěn sníží na 0,5-1 cm.

Mimo těhotenství má děloha ženy v reprodukčním věku následující rozměry: délka - 7-8 cm, předozadní velikost (tloušťka) - 4-5 cm, příčná velikost (šířka) - 4-6 cm, děloha váží asi 50 g (pro rodící ženy - až 100 d). Na konci těhotenství se děloha několikrát zvětší a dosáhne následujících rozměrů: délka - 37-38 cm, předozadní velikost - až 24 cm, příčná velikost - 25-26 cm. Hmotnost dělohy na konci těhotenství dosahuje 1000-1200 g bez dítěte a plodových membrán... S polyhydramnionem, vícečetným těhotenstvím, může velikost dělohy dosáhnout ještě větších velikostí. Objem děložní dutiny do devátého měsíce těhotenství se zvyšuje 500krát.

Zvětšení dělohy během těhotenství. Co je považováno za normu?

Těhotenství je charakterizováno zvýšením velikosti dělohy, změnou její konzistence (hustoty), tvaru.

Zvětšování dělohy začíná v 5-6 týdnu těhotenství (s 1-2 týdny zpoždění), zatímco tělo dělohy se mírně zvyšuje. Nejprve se děloha zvětšuje v anteroposteriorní velikosti a stává se sférická a poté se zvětšuje také příčná velikost. Čím delší je období těhotenství, tím je patrnější nárůst dělohy. V raných stádiích těhotenství často dochází k asymetrii dělohy, při bimanuálním vyšetření je palpován výčnělek jednoho z rohů dělohy. K výčnělku dochází v důsledku růstu vajíčka, jak těhotenství postupuje, vajíčko vyplňuje celou dutinu dělohy a asymetrie dělohy zmizí. Do 8 týdnů těhotenství se tělo dělohy zvyšuje přibližně dvakrát, o 10 týdnů - třikrát. Do 12 týdnů se děloha zvětší čtyřikrát a dno dělohy dosáhne roviny výstupu z malé pánve, tj. Horní okraj stydké kosti.

Od druhého trimestru těhotenství (od 13. do 14. týdne těhotenství) děloha přesahuje malou pánev a lze ji cítit přes přední břišní stěnu. Počínaje tímto obdobím proto porodník-gynekolog měří výšku fundu dělohy (VDM - vzdálenost mezi horním okrajem stydkého kloubu a nejvyšším bodem dělohy) a obvod břicha. Všechna měření jsou zaznamenána na individuální kartě těhotné ženy, což vám umožní sledovat dynamiku růstu dělohy a odhadnout rychlost růstu. WDM se měří měřicí páskou nebo pánevním měřičem (speciální zařízení pro měření vzdálenosti mezi dvěma body) v poloze těhotné ženy ležící na zádech. Před měřením a vyšetřením vyprázdněte močový měchýř.

Pro normální (fyziologický) průběh těhotenství jsou charakteristické následující ukazatele WDM:

 • v 16. týdnu těhotenství je dno dělohy umístěno uprostřed vzdálenosti mezi pupkem a stydkou stydkou, VDM - 6-7 cm;
 • ve 20. týdnu je dno dělohy 2 cm pod pupkem, WDM 12-13 cm;
 • po 24 týdnech fundus dělohy na úrovni pupku, WDM 20-24 cm;
 • ve 28. týdnu je dno dělohy 2–3 cm nad pupkem, WDM 24–28 cm;
 • po 32 týdnech je dno dělohy uprostřed mezi pupkem a xiphoidním procesem (spodní část hrudní kosti), VDM - 28-30 cm;
 • po 36 týdnech spodní část dělohy stoupá k xiphoidnímu procesu a pobřežním obloukům. V tomto období je pozorováno nejvyšší umístění fundusu dělohy. WDM - 32-34 cm;
 • na konci těhotenství (ve 38-40 týdnech) klesá dno dělohy, WDM - 28-32 cm.

Velikost a poloha plodu, množství plodové vody a vícečetná těhotenství zároveň ovlivňují výšku dělohy. U velkého plodu, dvojčat, polyhydramnionu se děloha více táhne, a podle toho bude spodní část dělohy vyšší. U šikmého nebo příčného WDM to může být méně než obvykle. Je třeba také poznamenat, že výška fundusu dělohy ve stejném gestačním věku u různých žen kolísá o 2-4 cm kvůli individuálním charakteristikám, proto se při určování délky těhotenství nikdy neřídí pouze velikostí dělohy. V úvahu se berou i další ukazatele, jako je datum poslední menstruace, datum prvního pohybu plodu, výsledky ultrazvukového vyšetření.

Jak se hodnotí stav dělohy?

Pokud se v prvním trimestru těhotenství hodnotí stav dělohy bimanuálním vyšetřením, pak zhruba od čtvrtého měsíce k hodnocení progrese těhotenství a stavu dělohy používá porodník-gynekolog čtyři metody externího porodního vyšetření (Leopoldovy techniky):

 1. Při prvním přijetí externího porodního vyšetření lékař položí dlaně obou rukou na nejvyšší část dělohy (dole), přičemž stanoví WDM, shodu tohoto indikátoru s gestačním věkem a část plodu umístěnou ve spodní části dělohy.
 2. Při druhém přijetí externího porodního vyšetření lékař posouvá obě ruce ze spodní části dělohy dolů do úrovně pupku a pokládá je na boční povrchy dělohy, poté pravou a levou rukou střídavě palpuje části plodu. Při podélné poloze plodu je na jedné straně cítit záda a na druhé malé části plodu (paže a nohy). Zadní strana je cítit ve formě jednotné platformy, malé části jsou ve formě malých výstupků, které mohou změnit jejich polohu. Druhá technika vám umožňuje určit tón dělohy a jeho excitabilitu (kontrakce dělohy v reakci na palpaci), stejně jako polohu plodu. V první poloze je zadní část plodu otočena doleva, ve druhé - doprava.
 3. Při třetím jmenování porodník-gynekolog určí přítomnou část plodu - to je část plodu, která čelí vstupu do malé pánve a nejprve prochází porodním kanálem (častěji je to hlava plodu). Lékař stojí vpravo, tváří v tvář těhotné ženě. Jedna ruka (obvykle pravá) je palpována mírně nad stydkým kloubem, takže palec je na jedné straně a další čtyři jsou na druhé straně dolní části dělohy. Hlava je cítit ve formě husté zaoblené části s jasnými konturami, pánevní konec je ve formě objemné měkké části, která nemá kulatý tvar. Při příčné nebo šikmé poloze plodu není přítomná část určena.
 4. Při čtvrtém příjmu se palpace (pocit) dělohy provádí dvěma rukama, zatímco lékař stojí tváří k nohám těhotné ženy. Dlaně obou rukou jsou umístěny na dolním segmentu dělohy vpravo a vlevo, s nataženými prsty, jemně palpujte výšku jejího postavení a prezentující část plodu. Tato technika umožňuje určit polohu prezentující části plodu vzhledem ke vstupu do malé pánve matky (prezentující část nad vchodem do malé pánve, přitlačená ke vstupu, klesla do pánevní dutiny). Pokud je zobrazena hlava, pak porodník určí její velikost, hustotu kostí a postupné spouštění do pánve během porodu.

Všechny techniky jsou prováděny velmi opatrně a pečlivě, protože náhlé pohyby mohou způsobit reflexní napětí svalů přední břišní stěny a zvýšení tónu dělohy.

Během externího porodního vyšetření lékař hodnotí tón svalů dělohy. Normálně by měla být stěna dělohy měkká, se zvýšením tónu dělohy se stěna dělohy stává tvrdou. Zvýšený tonus (hypertonicita) dělohy je jedním ze znaků hrozby ukončení těhotenství, může nastat kdykoli, zatímco žena obvykle cítí bolest v dolní části břicha a dolní části zad. Bolest může být malá, usrkávající nebo velmi silná. Závažnost symptomu bolesti závisí na prahu citlivosti na bolest, trvání a intenzitě hypertonicity dělohy. Pokud se na krátkou dobu objeví zvýšený tón dělohy, pak je bolest nebo pocit tíže v dolní části břicha nejčastěji nevýznamná. Při prodloužené hypertonicitě svalů dělohy je symptom bolesti obvykle výraznější.

Co cítí těhotná žena?

Je třeba zdůraznit, že během fyziologického těhotenství žena nejčastěji nepociťuje růst dělohy, protože proces zvětšování dělohy probíhá postupně a hladce. Na začátku těhotenství si žena může všimnout neobvyklých pocitů v dolní části břicha spojených se změnou struktury děložních vazů („změknou“). S rychlým růstem dělohy (například s polyhydramnionem nebo vícečetným těhotenstvím), s adhezí v břišní dutině, s odchylkou dělohy dozadu (nejčastěji je děloha nakloněna vpředu), v přítomnosti jizvy na děloze po různých operacích, může dojít k bolesti. Je třeba si uvědomit, že pokud dojde k jakékoli bolesti, je nutné co nejdříve konzultovat porodníka-gynekologa.

Několik týdnů před porodem se u mnoha žen vyskytnou takzvané prekurzorové kontrakce (Braxton Hicksovy kontrakce). Mají povahu tahání bolesti v dolní části břicha a v oblasti křížové kosti, jsou nepravidelné, krátké trvání nebo představují zvýšení tonusu dělohy, který žena pociťuje jako napětí, které není doprovázeno bolestivými pocity. Prekurzorové kontrakce nezpůsobují zkracování a otevírání děložního čípku a jsou jakýmsi „tréninkem“ před porodem.

Co se stane s dělohou po porodu

Po narození dítěte a placenty dochází v prvních hodinách po porodu k významnému zmenšení (zmenšení) dělohy. Výška fundusu dělohy v prvních hodinách po porodu je 15–20 cm, zotavení dělohy po porodu se nazývá involuce. Během prvních dvou týdnů po porodu klesá dno dělohy přibližně o 1 cm denně.

 • 1. - 2. den po porodu je fundus dělohy na úrovni pupku - WDM 12-15 cm;
 • 4. den WDM - 9-11 cm;
 • 6. den WDM - 9-10 cm;
 • 8. den WDM - 7-8 cm;
 • 10. den WDM - 5-6 cm;
 • 12. - 14. den se fundus dělohy nachází na úrovni spojení stydkých kostí.

Děloha se úplně zmenší na velikost před porodem asi za 6-8 týdnů. Opačný vývoj dělohy závisí na mnoha různých faktorech: charakteristika průběhu těhotenství a porodu, kojení, věk ženy, celkový stav, počet porodů v historii. Děloha se stahuje pomaleji u žen starších 30 let, u oslabených a vícečetných žen, po mnoha fetálních těhotenstvích a těhotenstvích komplikovaných polyhydramnionem, s myomematikou a také tehdy, když se v děloze (endometritida) vyskytne během těhotenství, porodu nebo poporodní období. U kojících žen dochází k involuci dělohy rychleji, protože během kojení se produkuje hormon oxytocin, který přispívá ke kontrakci dělohy.

Informace na webu slouží pouze pro informaci a nejsou doporučením pro vlastní diagnostiku a léčbu. V případě lékařských dotazů se poraďte s lékařem.

Děloha během těhotenství

Devět měsíců dítě denně roste a děloha roste s ním..

Změny v ženských pohlavních orgánech během těhotenství

Po početí dojde k určitým změnám v genitáliích. Sliznice pochvy a hltanu dělohy získávají tmavý odstín. Uprostřed těhotenství zmizí. Změny barvy v důsledku zvýšeného krevního oběhu. Kvůli snížení imunity se může vyvinout drozd - je charakterizován svěděním, bílým výtokem, bolestí při močení. Přirozený výboj se může zvýšit. Je zbytečné se toho bát, postupem času se vše vrátí do normálu. Stojí za to být opatrný, pokud se změnila povaha výtoku - objevil se velmi nepříjemný zápach, barva výboje byla výrazná - nazelenalá, žlutá, hnědá, krvavá. V případě krvácení byste měli okamžitě vyhledat lékaře, zvláště pokud jsou doprovázeni bolestí.

Stručně o děloze a vývoji plodu

Po oplodnění vajíčka musí být fixováno v děloze. Dále začíná růst a vývoj plodu. Jelikož se to děje uvnitř dělohy, je nuceno zvětšovat její velikost..

Děloha je nejvíce náchylná ke změnám. Koneckonců, dítě se vyvíjí uvnitř, takže se nevyhnutelně zvětší jeho velikost. Pod vlivem hormonů jsou tkáně tohoto orgánu napnuty. Během těhotenství se děloha zvětšuje 200krát. Má hruškovitý tvar. Hlavní tělo je zaoblené a krk je podlouhlý.


Před těhotenstvím má velmi skromnou velikost - až 7 cm na délku, až 4 na šířku. Tloušťka stěny - až 5 cm. Pokud žena nemá děti, pak váha dělohy kolísá až 60 gramů, po porodu - 80.

Vrstvy dělohy (popis)

Hlavní ženský orgán se skládá z:

 • Perimetrie - vnější hustá skořápka.
 • Myometrium - svalová tkáň ve třech vrstvách.
 • Vnější podélný - umístěný pod obvodem a pevně spojen s ním.
 • Střední kruhová - cévní vrstva, zásobená krví.
 • Vnitřní podélný - umístěný pod sliznicí, je považován za nejtenčí.
 • Endometrium - vnitřní sliznice.
Děloha roste díky střední vrstvě - myometriu, které je založeno na svalových vláknech (orgán má také vnitřní vrstvu - endometrium a vnější vrstvu - perimetrii). Mohou se prodloužit 10-12krát a zesílit 4-5krát. Až 20 týdnů dochází k prodloužení i zesílení současně a po 20 týdnech - pouze k prodloužení, což vede ke ztenčení stěn dělohy.

Po porodu po dobu 6–8 týdnů se děloha stahuje a přichází ke svým „prenatálním“ ukazatelům.

Velikost dělohy během těhotenství podle týdne

Děloha začíná růst kousek po kousku od třetího měsíce, ale zpočátku její růst není tak nápadný. A do 8 týdnů se jeho velikost zdvojnásobí, do 10 týdnů se ztrojnásobí a do 12 čtyřnásobně a po 13 týdnech vyčnívá jeho dno za pánevní dno, po kterém je diagnostikováno zvětšení orgánu měřením výšky dna dělohy (VDM) - vzdálenost mezi horním bodem dělohy a horním okrajem stydké kosti.

WDM tedy je:

 • 10-11 cm - ve 12-13 týdnech;
 • 12-13 cm - ve 14-15 týdnech;
 • 14-19 cm - na 16-17 týdnů;
 • 16-21 cm - na 18-19 týdnů;
 • 18-24 cm - za 20-21 týdnů;
 • 21-25 cm - ve 22-23 týdnech;
 • 23-27 cm - za 24-25 týdnů;
 • 25-28 cm - ve 26-27 týdnech;
 • 26-31 cm - ve 28-29 týdnech;
 • 29-32 cm - 30-31 týdnů;
 • 31-33 cm - ve 32-33 týdnech;
 • 32-33 cm - ve 34-35 týdnech;
 • 32-37 cm - na 35-36 týdnů;
 • 38 cm - až 40-41 týdnů.
Tyto ukazatele jsou průměrné, odchylky od nich jsou povoleny do několika cm, což nebude známkou jakéhokoli porušení.


Před těhotenstvím vypadají průměrné charakteristiky velikosti dělohy takto: délka - 7-8 cm, tloušťka - 4-5 cm, šířka - 4-6 cm, hmotnost - asi 50 gramů (pokud žena již porodila - asi 100 gramů).
Když se termín nosení dítěte blíží dokončení, délka dělohy je asi 37-38 cm, tloušťka je asi 24 cm, šířka je asi 25-26 cm, hmotnost je 1-1,2 kg.

Cítí žena proces zvětšení dělohy

Jak se hodnotí stav dělohy?

V prvním trimestru, kdy ještě není změřena VDM (výška fundusu dělohy), lékař provede obouruční vyšetření dělohy, při kterém jsou dva prsty jedné ruky vloženy do pochvy gynekologem a druhá jemně mačká břišní stěnu.

Od čtvrtého měsíce se měření BMD (výška fundusu dělohy) provádí prováděním vyšetření mimo břicho. K tomu lze použít běžnou měřicí pásku nebo tazometr..

Lékař také, aby zjistil, jakým způsobem je dítě otočeno, palpuje jemným tlakem dlaněmi v různých částech břicha.

Odchylky od normy

Pokud je úroveň BMR výrazně nižší než obvykle, může to být známka:

 • nedostatečný objem plodové vody;
 • zpoždění ve vývoji dítěte;
 • nesprávně definovaný gestační věk.
Důvodem nízké hladiny BMD může být také fyziologický rys struktury těla - široká pánev.

Pokud WDM významně překračuje normu, může to znamenat:

 • příliš mnoho plodové vody;
 • vícečetné těhotenství;
 • dostatečně velké dítě.
Stejně jako v předchozím případě je možný anatomický důvod překročení normy WDM - úzká pánev.

Bolest v děloze během těhotenství - norma a odchylky

Co dělat s bolestmi v děloze

Braxton Hicks kontrakce

Také se jim říká trénink. Vyskytují se ve třetím trimestru. Stejně jako u skutečných bolestí se objevují bolesti. Liší se tím, že tyto bolesti projdou a kontrakce zmizí. Netrvají dlouho. Může nastat různými způsoby - několikrát za hodinu nebo pravidelně po celý den.

Co se stane s dělohou po porodu

Poté, co dítě opustí dělohu a fetální membránu, zbytky pupečníkové šňůry a placenty, bude děloha po určitou dobu očištěna. Asi měsíc a půl bude výtok zvaný lochia. Zpočátku budou krvavé a postupem času budou stále transparentnější. Ihned po porodu se děloha začíná snažit o návrat do původní podoby. Začíná se to zmenšovat. Rychlost tohoto procesu závisí na několika faktorech - stavu dělohy, hormonálních hladinách, následcích porodu. V ideálním případě bude dokončení trvat asi několik týdnů. V moderních porodnicích se po porodu podává injekce s oxytocinem, aby se urychlil proces kontrakce dělohy. Kojení navíc podporuje rychlejší zotavení dělohy..

Děloha je hlavním reprodukčním orgánem ženy. Žena vydrží zdravé dítě nebo ne, záleží na jejím zdraví. Mnoho vnějších faktorů ovlivňuje stav dělohy, zejména způsob života ženy ve větší míře než jiné. Při plánování těhotenství je třeba vzít v úvahu tento faktor..

Vaše zpětná vazba je pro nás velmi důležitá! Ohodnoťte článek!

Jaké jsou pocity, když děloha roste během těhotenství

Zjistila jsem, že jsem otěhotněla téměř okamžitě, doslova od prvních týdnů. Plánovali jsme a hned to vyšlo. A liší se od ostatních mých piv. Cítit. Začal jsem číst o prvních známkách těhotenství dvojčat. Neměl jsem toho moc společného, ​​ale byly tu moje vlastní. Můj seznam všeho, co bylo potvrzeno a ne, což mě podezřelo z dvojčat až 12 týdnů. Možná bude někdo také potřebovat: - Od druhého týdne těhotenství jsem cítil, jak se děloha zvětšuje. Cítil jsem pulzování. Pokračovat ve čtení →

Dnes máme 14 týdnů + 5 dní, ráno jsem začal trochu usrkávat na podbřišku. a celý den trochu bolí. Četl jsem na internetu, že to mohou být jak normy (děloha roste), tak s hrozbou. Pokračovat ve čtení →

SEDMÝ TÝDEN TĚHOTENSTVÍ: BĚHEM 7 týdnů těhotenství: nejčastěji nastávající matka již plně pociťuje všechny příznaky svého zvláštního stavu. Pokračovat ve čtení →

Nikdy jsem si nemyslel, že napíšu tento příspěvek, nějaký výkřik duše. Rád bych slyšel dívky o pocitech v 15-20 týdnech! Do 13 týdnů jsem měla toxikózu, hubla jsem, blíže ke 2. trimestru, zůstala jen nevolnost ve večerních hodinách a váha se vrátila k normálu (před těhotenstvím). Během této doby se hrudník znatelně zvětšil, někdy se objevily bolesti v podbřišku, bylo těžké dlouho ležet na zádech, dušnost s ne příliš dlouhou chůzí, žaludek rostl pomaleji než první těhotenství. Obecně existoval úplný pocit těhotného stavu. Ve 13 týdnech jsem šel na ultrazvukové vyšetření. Pokračovat ve čtení →

Dokonce jsem věděl dlouho před těhotenstvím (díky mému příteli)))) o tónu dělohy, který je diagnostikován téměř u každého a jak je podle lékařů nebezpečný, a tak mi uvízl v hlavě, no, nemohu to dostat ven! !! No a podle toho jsem se v prvních týdnech, při prvních zvláštních vjemech (ještě jsem lékaře neviděl), připojil k internetu. Narazil jsem zde na spoustu informací, ale právě tento příběh mě uklidnil a souhlasil jsem s ním. Doufám, že to pomůže i někomu zvlášť vnímavému. Historie: hypertonicita dělohy. Pokračovat ve čtení →

Každá žena, která zjistí, že se brzy stane matkou, se těší, až jí zaokrouhlí bříško, a potom první plachá tlačení dítěte. Ženy si velmi často všimnou, že v dolní části břicha dochází k určité pulzaci, která se současně může objevit v různých fázích těhotenství. Potíž spočívá také ve skutečnosti, že ženy nemohou vysvětlit své pocity. První těhotná žena říká, že v ní „něco klepá“, druhá - že se v ní „něco hýbe“, třetí těhotná žena řekne, že cítí „pohyb“, a čtvrtá -. Pokračovat ve čtení →

Ahoj všichni!) Diskuze na fóru vedly k následujícímu: děložní tón. Co je to ve skutečnosti, jak si pomoci a zda stojí za to se uchýlit k lékům. A také falešné poplachy a obavy, které tvoří 80% vašeho tónu. Všechno, co si přečtete níže, má doporučující povahu založenou na lékařské praxi, radách a osobním názoru, které se mohou zásadně lišit a jsou v rozporu s vaším názorem nebo názorem vašeho lékaře. Předmluva, můžete přejít na jakékoli vlákno o těhotenství a prostřednictvím příspěvku narazit na zprávy. Pokračovat ve čtení →

Třináctá již probíhá... a koneckonců, docela nedávno to všechno začalo. Ale teď, v tuto chvíli, se necítím těhotná. Absolutně. Ne, občas mám nevolnost = zejména na lačno =, moje hruď se moc nezměnila a zdá se, že už není ani oteklá, ale při stlačení to bolí nebo jsem si ji už sama inspirovala. Nemohu říci, že jsem měl toxikózu v plném slova smyslu. V tomto B, stejně jako v minulosti, je maximum na zvracení a někdy jsou nutkání. Tak. Pokračovat ve čtení →

Můj 12. týden je pryč. Často se budím na břiše. Žádné nepohodlí, žádný pocit těhotné dělohy. to je normální? Zda mi roste žaludek nebo ne, mi není jasné, protože jsem plný. Oblečení na mě tak sedí. O něco se bojím. G. 11.05 na pohmat řekl, že rosteme. Kdo to byl, jak dlouho můžete spát na břiše? A přesto jsem dnes byl u hematologa, krevní destičky jsou vysoké. Ptá se mě: „Proč je tak lehce oblečená, ty B?“ Jsem pro ni horký. V odpovědi. Pokračovat ve čtení →

Dívky, řekněte mi, prosím, mám zpoždění v posledních cyklech 14denního zpoždění (na pozadí OK bylo zpoždění 21 dní), a tak poslední měsíce byly 12. května, podle testů jsem udělal před týdnem negativně, udělal jsem 3 ultrazvuky (před 8 dny, Před 7 dny a dnes) v děloze není žádné vajíčko, ale corpus luteum roste, bylo to 12 mm, za den to bylo 18, dnes je to již 20 mm, říká lékař nyní s dobrým průtokem krve. Pokračovat ve čtení →

Ahoj všichni) V předchozím příspěvku jsem napsal, že se bříško táhlo a došlo k nějakému světle oranžovému výboji, byl to 1. leden. Jakou paniku jsem začal, jen cín. V prvním B nic takového nebylo, cítil jsem, že nejsem je těhotná, ale její břicho jen roste a roste, dokud nenarodí... A pak... Ano, a četl jsem také hodně v Neta. Stručně řečeno, panika a hrůza to mírně vyjadřují. Zavolal jsem sanitku a v reakci na to říkají, že na krátkou dobu nepřijdeme chtít. Pokračovat ve čtení →

Ahoj děvčata, jak dlouho jste začali s mikinami? Mám 19 týdnů. Dnes večer bylo něco divného. Takže začnu v pořádku: včera jsem koupil svíčky na hemoroidy (natalsid), mohou a měly by být používány během těhotenství, večer jsem vložil svíčku a šel do postele, v noci jsem nespal, ale jen dřímal, můj žaludek se kroutil a byl tvrdší než obvykle. V 5 ráno jsem se probudil a vypil jsem 2 tablety Magne b6, zdá se. Pokračovat ve čtení →

Pravidelné křečové bolesti v dolní části břicha nad stydkým kloubem mohou naznačovat začátek porodního procesu. Pokud k tomu dojde v gestačním věku 37 týdnů nebo více, můžeme hovořit o přirozeném nástupu porodu. Je čas se připravit na porodnici. Pokračovat ve čtení →

Vědět, jak těhotenství pokračuje po týdnu, je nejen zajímavé, ale také velmi užitečné! Těhotenský kalendář vám s tím pomůže. Je navržen tak, aby informoval matku o všech událostech nitroděložního vývoje a pomohl upravit výživu a životní styl v různých obdobích těhotenství. Těhotenský kalendář vám navíc umožňuje vypočítat očekávané datum splatnosti. Kalendář těhotenství po týdnu Kalendář těhotenství po týdnech je velmi pohodlný. Usnadní lékařský dohled nad nastávající matkou a jejím dítětem a rovněž poskytne odpovědi na nejdůležitější otázky, které jistě vyvstanou. Pokračovat ve čtení →

A teď vám odhalím další tajemství početí. Je možné vědět, že žena je těhotná ještě před implantací? Některé ženy říkají, že v sobě cítí nějaké zvláštní pocity, které nelze popsat slovy, dokonce ani před zpožděním menstruace. A jaké je v tomto případě biochemické stádium těhotenství, kdy údajně existuje těhotenství, ale k implantaci ještě nedošlo? Ukazuje se, že početí lze poznat doslova během několika hodin. V roce 1974 se v lékařské literatuře objevily první údaje o takzvaném faktoru raného těhotenství. Pokračovat ve čtení →

K dispozici: Pro každého ZAČÁTEK BĚHEM Těhotenství Přečtěte si každého, kdo plánuje nebo je v prvních týdnech těhotenství. 2. března 2016, 15:59 Dívky, toto je skvělý článek Dr. Berezovské! Přečtěte si prosím až do konce, nebuďte líní! Vše je psáno velmi rozumně a efektivně. Po tomto článku jsem si okamžitě přišel na rozum a uklidnil jsem se. V životě téměř každé ženy vyvstává otázka početí dětí za účelem vytvoření rodiny, bez ohledu na to, zda došlo k potratům dříve nebo v budoucnu. Většina rodin plánuje jedno až tři děti. Pokračovat ve čtení →

Každá žena, která otěhotní poprvé, zažívá neuvěřitelné štěstí při přemýšlení o dni, kdy si své dítě vyzvedne, a vždy při porodu přemýšlí o bolesti. Na světě není žádná žena, která by se této bolesti nebála. Ženy, které porodily, si tuto bolest pamatují a nikdy nerodily, jsou také dobře informovány, protože se neustále ptají, „bolest je silná nebo snesitelná“. Mnoho lidí neustále čte o různých způsobech, jak snížit bolest, konzultovat s lékaři. Nyní budeme podrobně zvažovat otázku „jak správně dýchat během kontrakcí a. Pokračovat ve čtení →

I já jsem věděl dlouho před těhotenstvím (díky mému příteli)))) o tónu dělohy, který je diagnostikován téměř u každého a jak je podle lékařů nebezpečný, a tak mi uvízl v hlavě, no, nemohu to dostat ven! !! No, a podle toho jsem se v prvních týdnech, při prvních zvláštních vjemech (ještě jsem neviděl lékaře), připojil k internetu. Narazil jsem zde na spoustu informací, ale právě tento příběh mě uklidnil a souhlasil jsem s ním. Doufám, že to pomůže i někomu zvlášť vnímavému. Historie: hypertonicita dělohy. Pokračovat ve čtení →

Ahoj. Četl jsem tuto komunitu velmi dlouho, ale až teď píšu. Jmenuji se Marina. Bydlím na předměstí. Ženatý. Je tu syn a nyní ve 29. týdnu těhotenství čekáme na dceru. Když jsem si vzpomněl na první těhotenství, všechno nějak rychle uteklo, já jsem tehdy ještě pracoval a uběhlo více než pět let. A byly problémy (tón celého těhotenství, prášky a nemocnice a porod nebyly snadné), ale díky Bohu můj syn vyrůstá jako hezký a obratný rolník. Nyní je situace úplně jiná, nepracuji. Pokračovat ve čtení →

Ahoj všichni. Naše dlouho očekávané štěstí je 15 týdnů. Eko. Není to první pokus. Brzy mi je 38. První těhotenství. Dívky, screening a ultrazvuk byly před třemi týdny. Všechno dobré, dobré. Je trapné, že se to někdy táhne po stranách, pak brnění dole břicho, někdy v pochvě atd. ve střevě. Nebolí to, ale je to cítit. Doktor cítil břicho, není tam žádný tón a to se neděje, v oblasti dělohy je vždy měkký žaludek. Mám dobrého lékaře, Klinnika je placená. Znovu jsem požádal o ultrazvukové vyšetření, lékař zakazuje, říká, že je vše v pořádku. Jako, děloha tak roste. Jaký je to pocit? Po týdnu na výjimky ultrazvuk. Itzn. Pojďme se tedy podívat na podlahu a předat druhou screeningovou krev. Podělte se o své zkušenosti, jsem poprvé těhotná, nevím, co by mělo. Pokračovat ve čtení →

Děloha je dutý svalový orgán. Je založen na myometriu, svalová vlákna se vyznačují kontraktilitou. Pokračovat ve čtení →

Období 2 týdny po předchozímCo přispívá k narušení cykluNěkdy se stane, že vaše menstruace skončila a začne znovu po dvou týdnech. To není vždy známkou vývoje patologického procesu.