Kdy je lepší udělat ultrazvuk v gynekologii?

Každé ženě se doporučuje preventivně podstoupit gynekologické ultrazvukové vyšetření minimálně dvakrát ročně. Tato metoda vám umožňuje bezbolestně a bez poškození těla odhalit různé patologie ženského reprodukčního systému..

Vzhledem k vysoké přesnosti a informačnímu obsahu je ultrazvuk ženských pohlavních orgánů široce používán jak v porodnictví, tak v gynekologii. Samotná metoda je založena na dodávce vysokofrekvenčních zvukových vln, které se odrážejí vnitřními orgány člověka a zobrazují se na obrazovce přístroje..

 1. Indikace pro jmenování
 2. V jakém období se provádí
 3. Typy gynekologické sonografie
 4. Vlastnosti přípravy
 5. Normální indikátory
 6. Proč potřebujete porodnický ultrazvuk

Indikace pro jmenování

Zvažte, u kterých stížností a patologických stavů je gynekologický ultrazvuk indikován:

 • Malformace pochvy a dělohy (dvourohá, infantilní nebo sedlová děloha, vaginální atrézie, zdvojnásobení orgánů atd.).
 • Patologické změny v endometriu (polypóza, endometrióza, její atrofie).
 • Cystické novotvary vaječníků, podezření na onkologii.
 • Syndrom polycystických vaječníků.
 • Ženská neplodnost.
 • Zánětlivá onemocnění vnitřních ženských pohlavních orgánů (endometritida nebo endocervicitida, pyo- a hydrosalpinx, adnexitida).
 • Novotvary různého původu v malé pánvi, jmenovitě nádory močového měchýře, dělohy, tlustého střeva.
 • Silné pocity bolesti před nebo během menstruace, jakékoli nepravidelnosti v samotném menstruačním cyklu (velká zpoždění, opso- nebo oligomenorea atd.).
 • Užívání perorální antikoncepce, instalace nitroděložního tělíska, mastopatie.
 • Vznik těhotenství a jeho termínu, sledování vývoje plodu, stavu placenty a dělohy.
 • Vyloučení mimoděložního těhotenství.

V jakém období se provádí

Mnoho žen neví, kdy je lepší udělat ultrazvukové vyšetření pro gynekologii. Ve skutečnosti je velmi důležité vzít v úvahu den menstruačního cyklu, abyste získali spolehlivé údaje. Například od 10 do 15 dnů dochází k intenzivnímu růstu a zrání dominantního folikulu, což může významně zkomplikovat diagnostické hledání cystických novotvarů vaječníku. Pouze gynekolog tak může určit, který den cyklu má provést ultrazvuk dělohy..

Optimální datum dokončení je 3-4 dny po menstruaci, protože v těchto dnech je sliznice dělohy nejtenčí. Pokud je nutné vyšetřit pouze dělohu a její přídavky, je předepsáno ultrazvukové vyšetření 5. den cyklu. Diagnóza vaječníků (pokud jsou detekovány cysty) by měla být prováděna několikrát během celého menstruačního období, aby byly získány přesné údaje.

Typy gynekologické sonografie

Gynekologický ultrazvuk lze provést třemi způsoby:

 1. Přes břišní stěnu nebo transabdominální. Během procedury je senzor z přístroje instalován na suprapubickou část břicha v projekci močového měchýře a dělohy. Pro získání celého objemu dat se studie provádí polypozičně, tj. V příčných, bočních a podélných projekcích. Posuzuje se poloha dělohy, její tvar, úhel sklonu a velikost. Vizualizovány jsou také vaječníky a močový měchýř. Ultrazvuk v porodnictví se nejčastěji provádí tímto způsobem.
 2. Přes vaginální dutinu nebo transvaginálně. Žena zaujímá polohu Trendelenburg, tj. Leží na zádech s nohama mírně roztaženými. Sestra nasadí na senzor speciální ochranný kondom (z hygienického hlediska) a namazá jej průhledným gelem. Zařízení je opatrně zavedeno do vaginální dutiny (5-7 cm) a poskytuje jasný echo obraz o stavu dělohy a jejích přílohách.
 3. Přes stěnu konečníku nebo transrektálně. Při provádění takového ultrazvuku ženských orgánů by měla pacientka ležet na levé straně a mírně přitahovat ohnuté nohy k hrudi. Senzor nasazený na kondom se zavede přes externí anální svěrač do dutiny konečníku do hloubky 3–4 cm. Procedura netrvá dlouho, ale přináší určité nepohodlí. Vyhodnocuje dělohu, vejcovody, močový měchýř a vaječníky. Ultrazvuk průchodnosti vejcovodů je samostatný typ výzkumu.

Vlastnosti přípravy

Všechny výše uvedené typy ultrazvuku v gynekologii mají při přípravě na tento zákrok své charakteristické rysy:

 1. Pro transabdominální metodu je důležité připravit střeva a močový měchýř tak, aby nepřekrývaly požadované orgány a struktury. K tomu je 2-3 dny před studií předepsána strava zaměřená na vyloučení plynotvorných produktů (luštěniny, těstoviny, bílý chléb, zelí, okurky, rýže, voda sycená oxidem uhličitým atd.). Použití odpěňovačů (Espumisan, Smecta) je oprávněné. V takovém případě by poslední jídlo nemělo být v předvečer vyšetření do 20:00. Močový měchýř se začíná plnit 1,5-2 hodiny a před prvním nutkáním použít toaletu.
 2. Příprava na gynekologické ultrazvukové vyšetření pomocí konečníku zahrnuje důkladné vyprázdnění střeva fyzikálními nebo farmakologickými metodami. Večer a ráno v den studie je předepsán čistící klystýr jako alternativa - projímadla (Picolax, Duphalac) nebo čípky. Rovněž se dodržuje strava a objem močového měchýře se naplní (1 až 1,5 litru obyčejné čisté vody se vypije asi hodinu před zákrokem).
 3. Aby bylo možné provést ultrazvuk v gynekologii vaginální dutinou, není nutná speciální příprava. Močový měchýř se neplní a samotná ultrazvuková diagnostika se provádí 3. nebo 4. den nového menstruačního cyklu.

Normální indikátory

Na konci procedury lékař, který provedl vyšetření, vyhodnotí indikátory a zadá je do konečného protokolu, který indikuje tvar, velikost, ozvěnovou strukturu orgánů, nepřítomnost / přítomnost dalších formací nebo jiné patologické změny. Závěr se závěry se dále týká ošetřujícího lékaře, který data dešifruje.

Normální ukazatele genitálního ultrazvuku:

 • Děloha je v anteflexiu, má hruškovitý tvar a hladké, jasné kontury. Šířka je obvykle 4,5 až 6 cm a délka od 4 do 7,4 cm. Předozadní velikost obvykle nepřesahuje 3-4,6 cm. Délka děložního čípku je v rozmezí 2-3 cm, zatímco jeho předozadní velikost je 1,6-2 cm. Tloušťka endometria se vždy cyklicky mění: v prvním týdnu je to od 1 do 4 mm, ve druhém nebo třetím týdnu - od 4 do 8 mm, před menstruací dosahuje 8-16 mm. Struktura sliznice je homogenní, stěny dělohy jsou jednotné, jejich tloušťka a děložní dutina nejsou formovány.
 • Struktura zdravých vaječníků je homogenní s mírnou zrnitostí. Obrysy jsou hrudkovité, je zobrazen dominantní folikul. Normální velikosti - od 22 do 30 mm, předozadní - od 16 do 26 mm, objem by neměl překročit 80 mm 3.
 • Gynekologický ultrazvuk nejčastěji nedetekuje vejcovody kvůli jejich malé velikosti.
 • Struktura ozvěny stěn močového měchýře je homogenní a nemá žádné ztenčení ani zesílení. Jejich tloušťka u dospělých i dětí je 2-4 mm. Dutina je hypoechoická a homogenní, bez kamenů a výrůstků.

Proč potřebujete porodnický ultrazvuk

Samotný porodnický ultrazvuk znamená studium plodu a provádí se třikrát po celý normální průběh těhotenství. V prvním trimestru, jeho trvání, se hodnotí počet plodů a některé vývojové anomálie jsou vyloučeny. Ve 2. trimestru je vyšetření zaměřeno na identifikaci pohlaví dítěte, genetické vady a malformace a narušení krevního oběhu. Ve třetím trimestru se hodnotí stav placenty, plodového měchýře a pupečníku.

V který den menstruačního cyklu se provádí ultrazvuk pánevních orgánů?

Ultrazvukové vyšetření umožňuje získat přesné informace o stavu vnitřních orgánů. Tento postup se často provádí k identifikaci gynekologických problémů. Je pravda, že metoda se ukazuje být co nejvíce informativní, pouze pokud je prováděna během určitého období menstruačního cyklu. Proto byste měli předem zjistit, které dny je nejlepší udělat pánevním ultrazvukem.

V který den cyklu je lepší udělat ultrazvuk

Ultrazvuk dělohy se provádí 3-5 dní po ukončení menstruace. Optimálním obdobím je 7. den cyklu. Lékaři doporučují provést studii nejpozději 10 dní po začátku kritických dnů.

Důvody omezení

Vysvětlení toho, co se ultrazvuk provádí po menstruaci, je poměrně jednoduché. Během tohoto období je endometrium pokrývající vnitřek pohlavního orgánu velmi tenké. Podle toho je možné pečlivě zkoumat stav dělohy, určit tendenci vývoje vrstvy dělohy, identifikovat patologické změny.

Ve druhé fázi endometrium významně roste, nadměrně zesiluje. Ukázalo se tedy, že je problematické detekovat cysty, fibroidy a jiné neoplazmy. Jednoduše se schovávají za vrstvu dělohy..

Je možné provést ultrazvukové vyšetření před menstruací

Ultrazvuk před menstruací se obvykle neprovádí. Během tohoto období studie není schopna ukázat přesný stav orgánů reprodukčního systému. Je pravda, že se někdy uchýlí k neplánovanému vyšetření. Den cyklu se potom nebere v úvahu. Mezi indikace jeho chování patří:

 • neplodnost;
 • zpoždění nebo úplná absence menstruace;
 • nepravidelné období;
 • nástup děložního krvácení;
 • neobvyklý vaginální výtok;
 • silná bolest v dolní části břicha;
 • nadměrné zvětšení pohlavního orgánu, odhalené při vyšetření na gynekologickém křesle.

Optimální načasování

Lékař individuálně rozhodne, který den cyklu provede ultrazvuk. V mnoha ohledech závisí doba postupu na sledovaném cíli..

K určení ovulace

Gynekologický ultrazvuk je považován za nejlepší způsob stanovení období ovulace. Používá se při problémech s oplodněním, při přípravě na IVF a při diagnostice neplodnosti. Postup se provádí několikrát. To je způsobeno obtížemi při identifikaci dominantního folikulu.

Je pravidlem, že první studie se provádí 8. – 13. Den cyklu. Do této doby velikost folikulu dosáhne 15 mm. Podruhé se ultrazvuk provádí ve dnech 14-15. Zpravidla se stabilním cyklem dochází během tohoto období k ovulaci. Velikost folikulu v tomto případě dosahuje 20 mm. Poté je zaznamenáno jeho prasknutí a úplné zmizení..

Pokud máte podezření na onemocnění pánevních orgánů

Nejjednodušší je identifikovat cystické útvary a fibroidy jen několik dní po skončení kritických dnů. Je pravda, že ultrazvukové vyšetření pro gynekologii se během tohoto období ne vždy provádí. Například pokud existuje podezření na endometriózu, postup se provádí dvakrát. Poprvé je předepsáno po dobu 5-7 dnů od okamžiku, kdy nařízení přijde. Opakované provádění se doporučuje 26. až 28. den cyklu, bezprostředně před nástupem kritických dnů.

K určení stavu vaječníků a identifikaci porušení v jejich práci se ultrazvuk provádí opakovaně:

 • 5. den cyklu. Dokáže měřit rezervy a hodnotit morfologii. Přídavky jsou stále v klidu;
 • 8-10 dní. V této době je zaznamenána pozdní folikulární fáze;
 • 14-16 dní. Toto období je počáteční ovulační fází;
 • 22-24 dní. Vyšetření během luteální fáze.

Díky integrovanému přístupu je možné sledovat všechny fáze vývoje folikulů a žlutého tělíska. Z tohoto důvodu jsou šance na početí přesně stanoveny..

Ultrazvukové vyšetření během menstruace

Během kritických dnů neexistují žádné přísné kontraindikace postupu. Je pravda, že během tohoto období není naplánováno rutinní vyšetření. Díky přítomnosti krve v pohlavním orgánu je vyšetření mnohem komplikovanější. Recenze je omezená. Postup tedy není dostatečně informativní.

V nouzových případech se používá ultrazvukové vyšetření během menstruace. Je také indikována během tohoto období při přípravě IVF. Díky jeho implementaci je možné určit, kolik folikulů je ve vaječnících.

Co ukazuje průzkum

Při provádění studie je možné určit:

 • struktura, velikost a poloha pohlavního orgánu a tloušťka jeho stěn;
 • počet folikulů a jejich přesná velikost;
 • nadměrný růst novotvarů ve vaječnících a děloze.

Jakékoli odchylky od normy signalizují přítomnost porušení. Mezi patologické příznaky, které jsou detekovány během ultrazvukového skenování, patří:

 • zesílení vejcovodů. Označuje zvýšené riziko vzniku maligního procesu;
 • oválné nebo kulaté předměty. S největší pravděpodobností se jedná o myomy nebo cysty;
 • zmenšení velikosti pohlavního orgánu a zvětšení přívěsků. Typicky takové změny naznačují polycystické onemocnění;
 • změna echogenicity. Opraveno endometriózou a myomem dělohy.

Hlavní ultrazvukové indikátory normy

Normální výzkumné ukazatele si zaslouží zvláštní pozornost:

 • pohlavní orgán je umístěn ve střední části pánve, blíže k přední stěně;
 • s podélným skenováním má děloha hruškovitý tvar a příčně vejčitý;
 • echogenicita pohlavního orgánu je průměrná. Jeho vnitřní struktura je homogenní;
 • vaječník má oválný tvar. Zaznamenává se přítomnost echogenativních inkluzí uvnitř orgánu;
 • stav endometria přímo závisí na fázi cyklu. Při sestavování protokolu proto nezapomeňte uvést, ve kterém období byl průzkum proveden..

Díky ultrazvukovému vyšetření je možné identifikovat různé poruchy v ženském reprodukčním systému. Hlavní věcí je zvolit správné datum pro provedení těchto manipulací. Pouze pokud je tato podmínka splněna, budou získány přesné informace..

Ultrazvuk pánevních orgánů u žen

Ultrazvukové vyšetření je jednou z nejpohodlnějších a nejpřesnějších diagnostických metod a je také naprosto neškodné. V gynekologii je ultrazvuk pánevních orgánů u žen důležitým diagnostickým nástrojem při identifikaci problémů s těmito orgány. Proto, aby se sledoval zdravotní stav, se každé ženě doporučuje provádět ultrazvuk pánevních orgánů 1-2krát ročně bez patologie. S ním můžete vidět a vyhodnotit stav těla dělohy, děložního čípku, vaječníků, vejcovodů (s jejich patologií) a okolních orgánů. Během procedury se měří velikosti všech orgánů dostupných k vyšetření, hodnotí se jejich struktura a shoda s fází menstruačního cyklu.

Ultrazvuk pánevních orgánů u žen vám umožňuje diagnostikovat téměř celou škálu možných gynekologických problémů:

 • zánětlivé onemocnění pohlavních orgánů
 • endometriální patologie, včetně endometritidy, polypů, hyperplazie
 • myom
 • ovariální nádory a cysty
 • sledovat růst folikulů při plánování těhotenství.

V jakých případech je to naléhavé udělat?

 • Nepohodlí nebo bolest v dolní části břicha
 • Prolomení cyklu
 • Krvácející

Kdy je nejlepší čas projít?

Gynekologické se nejlépe provádí 4–5 dní po nástupu menstruace, nejpozději však 7–10 dní cyklu, pokud počítáte od nástupu menstruace od prvního dne.

Pacienti se ptají, proč je lepší provádět gynekologický ultrazvuk v první fázi menstruačního cyklu. Je to jednoduché: během tohoto období je endometrium, což je sliznice lemující vnitřek dělohy, dostatečně tenké. V přítomnosti jakýchkoli patologií děložní dutiny nebo endometria, například fibroidů, hyperplazie, polypů, je snazší je vyšetřit na ultrazvuku s tenkým endometriem než s tlustým. Endometrium ve druhé fázi cyklu zesiluje a malé polypy se mohou skrývat ve své tloušťce a zůstávají bez povšimnutí.

V první polovině cyklu začíná v jednom z vaječníků dozrávat folikul, což vysvětluje výskyt cyst o průměru 2–3 cm. Tyto cysty jsou normální fyziologické struktury. S patologií mohou nastat cysty a další patologické formace vaječníků - v tomto případě je nutné pozorování dynamiky. Indikace pro provádění ve střední nebo ve druhé polovině menstruačního cyklu jsou pozorování zrání folikulů, aby se potvrdila skutečnost, že došlo k ovulaci. Tato studie je určena pro ženy, které navštěvují specialistu na neplodnost.

Ultrazvuk pánevních orgánů u žen lze provést:

 • Transabdominální - přes přední břišní stěnu (s plným močovým měchýřem);
 • Transvaginální (vaginou bez plnění močového měchýře).

Transabdominální vyšetření zahrnuje vyšetření dolní části břicha. Takové vyšetření se provádí spíše pro obecné vyšetření malé pánve než pro podrobnou studii a umožňuje detekovat velké nádorové útvary malé pánve, které se rozšířily do břišní dutiny, což nelze vždy vidět transvaginálním ultrazvukem. Při transabdominálním zákroku se na kůži dolní části břicha aplikuje malé množství kontaktního gelu a poté se provede vyšetření pomocí ultrazvukové sondy. Gel pomáhá zlepšit kontakt mezi sondou a pokožkou.

Transvaginální. V tomto případě je senzor umístěn do pochvy. Transvaginální vám umožní podrobněji vizualizovat ženské pohlavní orgány a odhalit sebemenší změny. Při provádění transvaginálních vejcovodů jsou děloha a vaječníky podrobnější. Transvaginální ultrazvuk zvyšuje schopnost lékařů diagnostikovat různá onemocnění pánevních orgánů, zejména v raných stadiích, kdy jsou změny slabé. V některých případech jsou pro stanovení diagnózy zapotřebí další studie, například kolposkopie děložního čípku. Včasné odhalení onemocnění ženských pohlavních orgánů vám umožní zahájit včasnou léčbu, zabránit rozvoji komplikací a chránit zdraví pacientů. V obou případech je před ultrazvukovým vyšetřením nutný pohyb střev.

Ultrazvuková místnost v estetickém centru Komilfo je vybavena nejmodernějším zařízením třídy expert - Toshiba Aplio 500, které má bezkonkurenční úroveň vizualizace, což zajišťuje přesnost klinických dat a diagnostickou spolehlivost.

Výhody odborné třídy TOSHIBA Aplio 500:

 • Technologie Fly Thru, která vytváří novou perspektivu 4D ultrazvuku, a to pohled zevnitř. Snímky získané touto technologií jsou na rozdíl od všeho, co dříve existovalo ve světě ultrazvuku. Představuje zcela novou metodu zpracování ultrazvukových obrazů a jedinečný způsob prohlížení struktur v těle;
 • vynikající kvalita vykreslení;
 • vysoká úroveň detailů a přesnější diagnostika;
 • pokročilé senzory, které poskytují vysokou kvalitu obrazu a možnost použití pro širokou škálu ultrazvukových diagnostických studií;
 • výkonná a vysoce citlivá Dopplerova jednotka, která vám umožní posoudit přívod krve do celého orgánu a určit jeho strukturu. Například v gynekologii takové zařízení umožňuje určit kvalitativní ukazatele přívodu krve do endometria při zkoumání připravenosti těla na těhotenství..

Informace o nákladech na TOSHIBA Aplio 500 najdete zde.

Zaregistrujte se k postupu telefonicky 220-97-27

V který den cyklu se provádí gynekologický ultrazvuk?

Ultrazvukové vyšetření v porodnictví a gynekologii je jednou z nejinformativnějších a nejbezpečnějších metod vyšetření vnitřních pohlavních orgánů. Stejně jako u mnoha typů vyšetření je pro něj důležitý určitý druh přípravy. Proto je důležité pochopit, jak a kdy je lepší provést ultrazvukové vyšetření k identifikaci problémů v práci ženských pohlavních orgánů..

Diagnostické metody

Díky vysokofrekvenčním ultrazvukovým vlnám je možné získat spolehlivé informace o stavu a anatomii vnitřních pohlavních orgánů. Pomocí ultrazvuku můžete v reálném čase vyhodnotit studované orgány, zkontrolovat průtok krve v cévách. Doba trvání procedury je krátká.

Vyšetření pánevních orgánů pomocí ultrazvuku umožňuje posoudit stav a stav dělohy, vejcovodů a vaječníků. Tato studie se provádí s fibroidy, cystami, zánětlivými onemocněními a jinými patologiemi pánevních orgánů. Ultrazvuk se provádí třemi způsoby:

 • Transvaginální vyšetření. Ultrazvukové vyšetření vagíny pomůže co nejpřesněji diagnostikovat přítomnost genitální patologie. Díky zavedení speciálního senzoru uvnitř pochvy je zajištěna jasná vizualizace všech částí vyšetřované oblasti. Transvaginální vyšetření umožňuje postup, jako je folikulometrie, což je metoda provádění ultrazvuku vaječníků u žen. Je možné posoudit stupeň zrání folikulů ve vaječnících. Vzhledem k fyziologickým charakteristikám ženského reprodukčního systému nezapomeňte s lékařem prodiskutovat, v který den stojí za to zákrok provést. K diagnostice neplodnosti lze použít transvaginální metodu k hodnocení průchodnosti dělohy nebo, jak se jim také říká, vejcovodů.
 • Transabdominální vyšetření se provádí vedením senzoru podél povrchu přední břišní stěny, to znamená neinvazivně, bez vniknutí senzoru do těla pacienta. U této metody je povoleno ultrazvukové vyšetření během menstruace.
 • Transrektální vyšetření, které je alternativou k transvaginálnímu vyšetření, lze provést u panen zavedením sondy do konečníku.

Indikace pro

Profylaktické gynekologické vyšetření se doporučuje alespoň jednou ročně všem ženám, může se zvýšit frekvence vyšetření na přítomnost chronických onemocnění, jako jsou myomy nebo cysty. Gynekolog může také předepsat neplánované a někdy nouzové vyšetření, pokud má pacientka následující příznaky:

 • Bolestivá menstruace;
 • Zpožděná nebo chybějící menstruace (amenorea);
 • Nepravidelná menstruace (selhání cyklu, pokud je mezi obdobími méně než 20 a více než 35 dnů);
 • Náhlé krvácení nebo krvácení mezi obdobími;
 • Bolest při pohlavním styku;
 • Podezřelý vaginální výtok;
 • Atypické zvětšení dělohy, které je detekováno při vyšetření dělohy v zrcadlech nebo při obouručním vyšetření;
 • Těhotenství;
 • Neplodnost.

Optimální načasování

Pokud se ponoříte do fyziologických charakteristik ženského těla, můžete nezávisle zjistit, v který den menstruačního cyklu provést gynekologický ultrazvuk. Příznivý čas pro ultrazvukové vyšetření je prvních 3–5 dní po menstruaci, počítáno od prvního dne nástupu menstruace. Nedoporučuje se však provádět studii později než 8-10 dní menstruačního cyklu. Jmenování gynekologického ultrazvuku výhradně v první fázi menstruačního cyklu není velmi náhoda..

To je způsobeno skutečností, že během této doby má sliznice dělohy, takzvané endometrium, minimální hustotu. A se sníženou vrstvou endometria lze snadno vizualizovat takové patologie děložní dutiny, jako jsou fibroidy, hyperplazie, cysty a polypy. Pouze kvalifikovaný odborník proto může správně nastavit datum ultrazvuku.

Ve druhé fázi menstruačního cyklu dochází k výraznému zesílení endometria, proto v jeho vrstvách mohou být skryté nejmenší patologie, které v daném časovém období zůstanou bez povšimnutí.

Je pozoruhodné, že v období od střední a ve druhé fázi menstruačního cyklu se ve vaječnících mohou střídavě tvořit malé cysty o průměru asi 2 cm. Je to zpravidla buď folikul, který by měl v blízké budoucnosti ovulovat, nebo druh cysty žlutého tělíska, která se tvoří na místě prasklý folikul a může přežít až dva týdny. Obě formace jsou fyziologické struktury charakteristické pro ženské tělo. Proto při provádění ultrazvukového skenování v této fázi může být pro gynekology obtížné určit, jakou strukturu mají tyto formace..

Indikací pro ultrazvukové vyšetření před menstruací je diagnóza tvorby a vývoje folikulu, aby se zjistila fáze ovulace, která proběhla. Obvykle se tento postup provádí k vyšetření a léčbě žen s neplodností nebo při přípravě na oplodnění in vitro (IVF).

Ultrazvuk dělohy a přívěsků, stejně jako vajíčkovodů, musí být proveden ve výše uvedených termínech, konkrétně 6-8. Den menstruačního cyklu. Existují však okolnosti, za kterých lékař potřebuje posoudit funkčnost vaječníků, a to vývoj folikulu a následnou tvorbu žlutého tělíska. V takových případech vyvstává otázka, kdy je lepší udělat ultrazvuk vaječníků. Je třeba poznamenat, že toto vyšetření by mělo být prováděno několikrát během celého menstruačního cyklu, například poprvé v 8. - 11. den cyklu, podruhé v 15. - 18. den a potřetí v 23. - 25. den.

Pokud si pacientka, která se poradila s gynekologem, stěžuje na bolest v dolní třetině břicha, výtok hnisavé povahy nebo nadměrně silnou menstruaci, pak v který den cyklu není nutné provádět ultrazvuk. Se zpožděním menstruace se postup provádí při léčbě, aby se vyloučily závažné patologické procesy.

Ultrazvukové vyšetření během menstruace

Mnoho pacientů si před návštěvou lékaře klade otázku, zda je možné během menstruace provést ultrazvukové vyšetření. Odpověď na tuto otázku je poměrně nejednoznačná. Nedoporučuje se provádět rutinní vyšetření v přítomnosti krvavého výtoku, protože to může u ženy způsobit další nepohodlí a bolestivost a stávající krev v děloze může vyšetření výrazně zkomplikovat, narušit kontrolu a nedostatečně informovat o postupu. Obecně to není kontraindikace a při menstruaci lze provést ultrazvukové vyšetření, například v případě nouze.

Běžné nemoci

Výsledkem studie je zjištění mnoha nemocí, například:

 1. Myom dělohy je novotvar ve svalové vrstvě dělohy benigní povahy. Použití ultrazvuku pro myomy je povinnou diagnostickou metodou. Toto onemocnění je charakterizováno příznaky, které závisí na velikosti novotvaru a jeho umístění: periodická bolest v dolní části břicha, prodloužená menstruace a děložní krvácení uprostřed cyklu. Na monitoru je za přítomnosti fibroidů zaznamenáno zvýšení objemu dělohy a tvorba myomatózního uzlíku. Ultrazvuk děložních fibroidů dokáže detekovat i malé uzliny o průměru až 1 cm.
 2. Endometriotické polypy jsou nerovnoměrný růst vnitřní výstelky dělohy. Toto onemocnění je nejčastěji asymptomatické a hlavním výzkumem je v tomto případě ultrazvuk. Někdy existují oddělené patologické příznaky ve formě neplodnosti nebo krvavého špinění uprostřed menstruačního cyklu.
 3. Endometrióza je patologický proces růstu vnitřní sliznice těla dělohy lemující jeho dutinu (endometrium). Onemocnění je charakterizováno extrémně bolestivými obdobími, nepříjemným zápachem vaginálního výtoku a krvácením uprostřed cyklu. Ultrazvukové vyšetření na endometriózu, na rozdíl od ultrazvuku děložních myomů, není spolehlivou vyšetřovací metodou, ale přispívá ke stanovení dalších diagnostických opatření pro stanovení diagnózy.
 4. Ovariální cysty jsou kulaté útvary naplněné tekutinou a umístěné ve vaječníkové dutině. Mezi běžné příznaky patří menstruační nepravidelnosti, bolesti v podbřišku a neplodnost. Za přítomnosti tohoto onemocnění lze provést ultrazvukové vyšetření i během menstruace..

Příprava na výzkum

Navzdory skutečnosti, že pacient může podstoupit vyšetření na vlastní žádost, stále stojí za to konzultovat s lékařem, který den cyklu je lepší udělat ultrazvuk.

Před zákrokem byste měli vyprázdnit močový měchýř, svléknout se do pasu a lehnout si na gauč. Před transvaginálním vyšetřením lékař nasadí speciální nástavec na transvaginální sondu a ošetří jej gelem, který zlepšuje přenos ultrazvukových vln. Po vložení senzoru nedojde k žádnému nepohodlí.

Díky ultrazvuku se výrazně zvýšila úroveň diagnostiky gynekologických onemocnění, zvýšil se počet přesných a včasných diagnóz. Pouze ošetřující gynekolog může s jistotou říci, který den stojí za to udělat ultrazvuk dělohy. Při dodržení doporučení pro ultrazvukové gynekologické vyšetření s přihlédnutím k menstruačnímu cyklu bude lékař schopen správně a přesně diagnostikovat a zahájit včasnou léčbu.

V jaký den cyklu se provádí ultrazvuk dělohy

Pro získání přesných výsledků studie se doporučuje provést ultrazvuk dělohy v určité dny menstruačního cyklu. To je způsobeno zvláštnostmi fyziologických procesů v těle. Ženy, kterým bylo toto vyšetření přiděleno, se zajímají o to, v jaký den by měl být proveden ultrazvuk dělohy, aby byla studie co nejvíce informativní. Zvažme tento problém podrobněji..

V jaký den menstruace je lepší udělat ultrazvuk dělohy

Podle obecně přijímaného pravidla se ultrazvuk dělohy provádí 3-5 dní po menstruaci. Pokud počítáte od začátku cyklu, mělo by být vyšetření provedeno nejpozději do 10. dne menstruačního cyklu..

Dodržování načasování menstruace je důležité, protože v první fázi je sliznice dělohy (endometrium) tenčí, což umožňuje její podrobné vyšetření. Díky tomu může lékař v předklinických stadiích detekovat slizniční úpravy, fibroidy, polypy, nádorové novotvary a další patologické stavy dělohy. Pokud se diagnostika provádí ve druhé polovině měsíčního cyklu, endometrium se stává silnějším a je mnohem obtížnější vizualizovat patologické změny na sliznicích. Dodržování tohoto pravidla je navíc způsobeno cyklickými změnami, ke kterým v těle dochází. A v jaký den bylo vyšetření provedeno, budou záviset výsledky studie.

S přihlédnutím ke kterému dni cyklu byl proveden ultrazvuk dělohy, jsou v protokolu uvedeny následující změny:

 • Fáze regenerace (3-4 dny) - obnovení buněk endometria po ukončení menstruace;
 • Fáze šíření (5-14 dní) - postupné zahušťování děložní sliznice;
 • Sekreční fáze cyklu (počínaje dnem 15) - maximální vývoj endometrioidních žláz, což naznačuje přípravu dělohy na přijetí vajíčka.

Pro získání spolehlivých diagnostických výsledků se v určité dny menstruačního cyklu provádí ultrazvuk dělohy. Lékař určí optimální čas pro provedení studie s přihlédnutím k věku, stavu a stížnostem pacienta..

V každém případě čas ultrazvuku dělohy určuje lékař individuálně. To bere v úvahu věk, charakteristiky a stav pacienta, stejně jako cíle studie a přítomnost patologických příznaků..

Ultrazvuk dělohy a přívěsků - ve který den cyklu provést proceduru pro pacienty různých věkových kategorií

Gynekologické patologie se mohou projevit v jakémkoli věku, proto se ultrazvukové skenování dělohy provádí u žen různých věkových kategorií:

 • U dívek, které ještě nezačaly menstruovat, lze naplánovat ultrazvukové vyšetření dělohy každý den. Pokud měla pacientka menstruaci, měl by lékař vzít v úvahu čas jejího nástupu a provést ultrazvukové vyšetření v obvyklou dobu;
 • U žen, které vstoupily do menopauzy, se také kdykoli provádí ultrazvuková diagnostika, protože endometrium se nemění tak často jako u pacientů v reprodukčním věku;
 • U žen s nepravidelným menstruačním cyklem stanoví den ultrazvukového vyšetření lékař po prošetření stížností a anamnestických informací;
 • U těhotných žen je ultrazvukové vyšetření předepsáno třikrát v každém trimestru (při absenci patologických stavů).

U pacientů v reprodukčním věku se provádí ultrazvukové vyšetření dělohy s přihlédnutím ke dni menstruačního cyklu. V přítomnosti následujících indikací se ultrazvuková diagnostika provádí v prvních dnech po dokončení menstruačního toku:

 • Zánětlivé procesy děložní dutiny;
 • Nádorové novotvary různých stádií vývoje, stupně malignity a lokalizace;
 • Myom dělohy;
 • Počátek těhotenství;
 • Ovariální dysfunkce;
 • Cysty v děloze.

Kromě toho lze během menstruace provést ultrazvuk dělohy. Provedení studie během tohoto období umožňuje odborníkům na reprodukci (při přípravě na oplodnění in vitro) určit počet folikulů ve vaječnících.

Některé ženy mají mírné krvácení po dobu 3–5 dnů. Při této příležitosti si pacienti nemusí dělat starosti. Jejich přítomnost není omezením studie. V takovém případě musíte mít u sebe těsné těsnění..

Ultrazvuk dělohy je bezpečná a bezbolestná diagnostická metoda, kterou lze doporučit ženám v kterýkoli den cyklu. Pomocí této techniky lze v raných stadiích detekovat různé patologické stavy a provést příslušnou léčbu. Je důležité, aby ženy neignorovaly rutinní vyšetření a pravidelně navštěvovaly gynekologa. Když je lepší provést studii, může to po předběžné konzultaci a gynekologickém vyšetření zjistit pouze lékař.

Video: pánevní ultrazvuk

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

Kdy je lepší udělat ultrazvuk v gynekologii?

Který den cyklu je lepší udělat gynekologický ultrazvuk dělohy nebo vaječníků? Kdy provést ultrazvukové vyšetření pánve během těhotenství?

V určitých dnech, kdy bude obraz z ultrazvuku nejjasnější, by měl být proveden ultrazvuk pánevních orgánů. Termíny jsou stanoveny podle data menstruačního cyklu. Kdy je nejlepší čas na studium ženských vnitřních pohlavních orgánů, ukáže se nejen den cyklu, ale také podezření na specifická onemocnění dělohy a vaječníků.

Nemoci pánevních orgánů

Bohužel mezi ženskou populací jsou onemocnění vnitřních pohlavních orgánů velmi častá. Často vedou k neplodnosti a zatemňují životy těch, kteří snili o dítěti. Proto je při prvních alarmujících příznacích lepší běžet k lékaři, který vás v 80% případů pošle na ultrazvukové vyšetření v gynekologii.

Nejběžnějším onemocněním je endometrióza, v důsledku čehož tkáň dělohy roste do dalších orgánů. Může také způsobit fibroidy nebo více adhezí v průběhu času. Právě tato nemoc hrozí, že se promění v neplodnost, pokud nebude včas vyléčena. Problém je v tom, že toto onemocnění dělohy se projevuje neochotně a pouze již v pokročilém stadiu. Proto je pro jeho včasné odhalení nutné preventivní vyšetření pánevních orgánů, zejména ultrazvukové studie. Nejlepší je, pokud existuje podezření na endometriózu, provést studii v druhé části menstruačního cyklu, kdy se zvětší velikost dělohy a je to jasně viditelné pro lékaře.

Nemoci vaječníků jsou také často problémem neplodnosti a způsobují mnoho nepříjemných pocitů v podobě silné bolesti. Ženy velmi často objevují onemocnění polycystických vaječníků, které zcela mění hormonální pozadí, potlačuje ženské hormony a nutí mužské hormony produkovat ve velkém množství. Ultrazvuk vaječníků se provádí sedmý den po ukončení menstruačního cyklu. Za účelem posouzení funkce vaječníků se studie provádějí 8. – 10. Den, od 14 do 16 nebo 22–24 dnů cyklu.

Děložní fibroid je benigní nádor ženských pohlavních orgánů. Pokud zaznamenáte silné a přetrvávající krvácení, okamžitě vyhledejte svého lékaře, protože toto je první známka děložních myomů. Ženy také říkají, že otok je zevnitř skvělý. A pokud doroste do velké velikosti, začne brzdit práci dalších orgánů malé pánve. Fibroidy mohou také vést k neplodnosti, protože jsou často odstraněny spolu s dělohou. Ultrazvuk se obvykle provádí pátý nebo sedmý den cyklu. Obecně se v první polovině cyklu doporučuje ultrazvuk dělohy a jejích přídavků..

Kromě výše uvedených onemocnění se provádí ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů k diagnostice ovariální dysfunkce, se zánětem vnitřních pohlavních orgánů, po potratu, po instalaci spirály.

Měli bychom také zdůraznit ultrazvuk během těhotenství. Kdy je nejlepší provést, řekne lékař, ale obvykle jsou předepsány tři plánovaná vyšetření pomocí ultrazvuku. Pokud těhotenství neprobíhá tak hladce, jak byste chtěli, lze ultrazvuk provádět mnohem častěji. Některé ženy dostávají ultrazvuk každý týden..

Lékař provede první plánované vyšetření v 8–11 týdnech těhotenství a stanoví jeho termín a zkontroluje, zda se embryo připojilo na správné místo. Druhý ultrazvuk se provádí ve druhém trimestru ve 22-24 týdnech, kdy lékař sleduje vývoj plodu a jeho prezentaci. Třetí studie provádí odborník ve 30-33 týdnu těhotenství, kdy je pozornost zaměřena na placentu a velikost dítěte.

Studie je nepostradatelná při identifikaci mimoděložního těhotenství, které se nejprve nevydává jako něco zvláštního. Pokud však oddálíte období diagnostiky, může to vést ke katastrofálním následkům: pokud se velikost vajíčka stane příliš velkou, pak se spolu s ní odstraní i některé orgány, ve kterých skončilo. Vajíčkovody nebo vaječníky jsou často odstraněny. První ultrazvuk těhotenství se proto nejlépe provádí bez zpoždění.

Ultrazvukové metody: jak a kdy je lepší to udělat

V závislosti na účelu studie lze ultrazvuk provádět třemi různými způsoby..

První se populárně nazývá obyčejný a mezi lékaři - transabdominální. Lékař hustě lubrikuje břicho gelem, nainstaluje snímač a vede jej přes kůži. Toto je nejjednodušší studie pro ženy, ale vyžaduje určitou přípravu, aby to bylo správné. Pro jasnou a dobrou viditelnost stavu pánevních orgánů je nutné předem naplnit močový měchýř. Za tímto účelem lékař doporučuje před testováním vypít alespoň litr vody bez plynu..

Druhým typem ultrazvuku v gynekologii je transvaginální vyšetření. V tomto případě je senzor vložen do pochvy. Obvykle se provádí pro přesnější diagnózu nebo když je stav pánevních orgánů špatně viditelný transabdominální metodou. Není nutná žádná příprava.

Třetí metodou je transrektální ultrazvuk. Senzor je umístěn v konečníku, jeho informativní hodnota však není horší než při transvaginálním vyšetření. Nejčastěji jej lékař provádí na panny, pokud obvyklé vyšetření není vhodné jako diagnóza. Transrektální ultrazvuk také nevyžaduje plnění močového měchýře.

Typy ultrazvuku pro gynekologii

Jak již bylo zmíněno, ultrazvuk se používá k detekci široké škály nemocí. V gynekologii není nahraditelný pro stanovení zdraví pánevních orgánů: dělohy a její dutiny, vaječníků, trubiček, děložního čípku. Toto ultrazvukové vyšetření může říci vše o stavu ženských pohlavních orgánů, jejich velikosti, fungování a defektech. Preventivní prohlídky, které se nejlépe provádějí jednou ročně, lze provádět v kterýkoli den cyklu.

Folikulometrie je ultrazvukové vyšetření zaměřené na detekci změn, ke kterým dochází v ženském reprodukčním systému během cyklu. Pokud po šesti měsících pokusů páru o početí dítěte nenastane požadované těhotenství, doporučuje se provést přesně folikulometrii. Lékař vyhodnotí funkci vaječníků, sleduje ovulaci, zjistí vady systému a nakonec řekne nejlepší datum pro početí. Folikulometrie je také předepsána k diagnostice problémů s menstruačním cyklem..

Některé typy zahrnují fetální ultrazvuk během těhotenství. Navzdory skutečnosti, že mnoho žen si stále nedává pozor na tuto metodu diagnostiky abnormalit plodu, jedná se o nejinformativnější a nejjednodušší způsob identifikace vad embrya v raných fázích těhotenství..

Je lepší provádět ultrazvukové vyšetření na gynekologii jednou ročně, aby bylo zdraví žen klidné a jak předepsal lékař, když se zdraví již trochu otřáslo.

Kdy udělat pánevní ultrazvuk u žen

6 minut Autor: Irina Bredikhina 184

 • Co je to pánevní ultrazvuk
 • Jak probíhá echografie
 • Kdy udělat ultrazvuk?
 • V jakých obdobích musíte udělat pánevní ultrazvuk?
 • Jak se připravit na postup, aby se neopakoval?
 • Související videa

Ženské tělo je velmi složitý a křehký systém, který vyžaduje zvláštní pozornost a pečlivou péči. Abyste mohli pravidelně sledovat své zdraví, musíte absolvovat speciální lékařské procedury. Nejcennější z nich je považován za ultrazvuk pánevních orgánů u žen. Kdy je nejlepší provést tuto kontrolu? Co je jeho podstatou? Na tyto důležité otázky dostanete podrobné odpovědi, které vám umožní kvalitativně se připravit na nadcházející zkoušku..

Co je to pánevní ultrazvuk

Echografie pánve je bezbolestný a bezpečný postup, kterým lze získat údaje o stavu a poloze vnitřních orgánů malé pánve. Patří mezi ně konečník, močový měchýř, děloha, vaječníky a pochva..

Vyšetření břišní oblasti se provádí díky neškodným ultrazvukovým vlnám vycházejícím ze snímače. Přístroj a odpovídající část těla jsou mazány speciálním gelem, který obsahuje látky, které usnadňují vedení vln břišní stěnou. Ultrazvukové částice „odrážejí“ od studovaných orgánů a tvoří výsledek vyšetření na monitoru.

Ultrazvuk vám umožňuje identifikovat řadu nebezpečných patologií, mezi které patří:

 • děložní myom (benigní nádor);
 • sarkom dělohy (maligní formace);
 • vnitřní endometrióza;
 • malé polypy;
 • rakovina děložního hrdla;
 • ovariální a žluté tělní cysty;
 • zánět močového měchýře, ledvin, genitálií atd..

V některých případech není výsledný obrázek dostatečně přesný. Podobná situace je často pozorována, když má pacient nadváhu, zesílenou břišní stěnu nebo více adhezí..

Jak probíhá echografie

Při transabdominálním vyšetření pacient pohodlně sedí na gauči a uvolňuje spodní část břicha od oblečení. Poté lékař aplikuje gel na povrch kůže ženy a na speciální senzor, který vede ultrazvukové vlny přes břišní stěnu.

Zařízení se opatrně pohybuje podél určitých bodů břišní oblasti, někdy se pro lepší výhled provádí senzor bezbolestně. Na konci procedury musíte odstranit zbývající gel z těla ručníkem nebo ubrousky, abyste zabránili kontaminaci oblečení.

Pokud jde o transvaginální vyšetření, musí si pacientka sundat spodní prádlo, lehnout si na vybavenou židli a pokrčit kolena: tato poloha pomáhá uvolnit svalová vlákna břišní stěny. Poté musíte nohy lehce roztáhnout do stran a poskytnout tak gynekologovi otevřený přístup k genitáliím. Dále je do pochvy vložen velmi tenký senzor, který přenáší informace o stavu vnitřních orgánů.

Některé dívky se kvůli plachosti nemohou rozhodnout pro tento typ vyšetření. V tomto případě je lepší si myslet, že lékař je v první řadě profesionál ve svém oboru a za druhé - osoba. Hlavním úkolem gynekologa je vyšetřit pánevní orgány a vyloučit jakékoli gynekologické patologie, které byly nedávno pozorovány u většiny moderních žen..

Kdy udělat ultrazvuk?

Vzhledem k tomu, že vyšetření pomocí ultrazvuku podle názoru oficiální medicíny nepředstavuje žádné nebezpečí, nemá žádné kontraindikace. Diagnostiku lze přiřadit dívkám a ženám jakékoli věkové kategorie.

Tento postup předepisuje ošetřující lékař v případě:

 • vyšetření močového měchýře, vaječníků a přívěsků po operaci;
 • kontrola nad stavem spirály umístěné uvnitř dělohy;
 • neplodnost;
 • podezření na přítomnost maligních novotvarů v pánevních orgánech;
 • zánětlivý proces v genitální oblasti, například vulvovaginitida;
 • zánět močového měchýře nebo ledvin (cystitida atd.);
 • podezření na těhotenství;
 • porušení měsíčního cyklu;
 • děložní krvácení;
 • výskyt bolestivých pocitů v dolní části břicha;
 • kontrolu nad průběhem a dynamikou určité nemoci.

V jakých obdobích musíte udělat pánevní ultrazvuk?

Odborníci doporučují dívkám kontrolovat stav vnitřních orgánů malé pánve jednou za 1–2 roky. Toto preventivní opatření umožní včas diagnostikovat gynekologické onemocnění a v důsledku toho vyvine individuální metodu léčby, která s vysokou pravděpodobností zničí hlavní lézi bez zvláštních komplikací..

Pokud žena začala v zahraničí ve věku 40 let nebo podstoupila zvláštní onemocnění, například endometriózu nebo děložní myomy, musí alespoň jednou ročně navštívit ultrazvukovou vyšetřovací místnost. Ultrazvuk samozřejmě nemusí být předepsán pro každý den cyklu: ve většině případů se vyšetření neprovádí za přítomnosti menstruace, což je třeba vzít v úvahu při návštěvě specialisty s úzkým profilem.

Nejpříznivější doba pro ultrazvuk je považována za 5-7 dní po ukončení menstruačního cyklu, pokud menstruace netrvá dlouho - 3-5 dní. V tomto případě může lékař podrobně prozkoumat nejen oblast dělohy, ale i další orgány: děložní čípek, vejcovody a vaječníky.

V případě prvních příznaků těhotenství se ženě doporučuje provést ultrazvukové vyšetření 14. den po ovulaci. Ale za určitých okolností může dojít k selhání menstruace (zpoždění) v důsledku tvorby cyst v děloze nebo vaječnících.

Pokud existuje podezření na těhotenství, ultrazvuk se často provádí v několika fázích, z nichž každá je charakterizována konkrétní příčinou.

ObdobíInspekční úkol
12-14 týdnůPotvrzení skutečnosti o těhotenství a stanovení přibližného data narození dítěte
20–24 týdnůStudium charakteristik plodu, možných vrozených anomálií a pohlaví
30-32 týdnůJe specifikována konečná poloha dítěte v děloze a možný plán činnosti pro nadcházející porod

Jak se připravit na postup, aby se neopakoval?

Studium ženských pánevních orgánů lze provádět dvěma hlavními způsoby: transabdominální (povrchní) a transvaginální (vnitřní). Pokud je pacientce doporučen první typ procedury, musí vypít 1 litr nesycené kapaliny přibližně 35-50 minut před ultrazvukem. Močový měchýř by měl být v době vyšetření plný: přispívá to k získání spolehlivějších údajů.

Pokud má žena problémy se zvýšenou tvorbou plynu, je vhodné vyloučit ze stravy určitý seznam potravin, které způsobují nadýmání a fermentaci v zažívacím traktu 2–4 dny před ultrazvukem pánevních orgánů. Mezi takové potraviny patří kvasnicové pečivo, surová zelenina a ovoce, luštěniny, cukrovinky, různé sycené nealkoholické nápoje a plnotučné mléčné výrobky..

Jelikož druhá metoda zahrnuje aspekt intimní povahy, je třeba pacienty připravit na nadcházející terapii, a to jak morálně, tak psychicky. Specialista musí předem seznámit spravedlivé pohlaví s fázemi ultrazvukového skenování v každé fázi. Stojí za to připomenout, že transvaginální vyšetření je velmi odrazováno u dívek, které nejsou sexuálně aktivní..

Je extrémně vzácné, aby byla ženám předepsána transrektální studie, která spočívá ve studiu orgánů pomocí speciálního senzoru zavedeného do konečníku. Aby ultrazvuk ukázal nejjasnější možný výsledek, musíte předem očistit střeva pomocí laxativ nebo čípků předepsaných lékařem..

V některých případech odborník provede kombinovaný postup, který vám umožní podrobně prozkoumat stav vnitřních orgánů malé pánve. Při návštěvě příslušné kanceláře je vhodné mít u sebe čistý voskovaný ubrousek a papírové ubrousky. Ultrazvukové vyšetření v různých oblastech Ruské federace se odhaduje odlišně, ale průměr se pohybuje v rozmezí od 900 do 2500 rublů.

Vzhledem k tomu, že jsem nedávno měl problém ztráty krve z první ruky, rozhodl jsem se vám říct, co je to děložní krvácení, jak v takovém případě zastavit a správně poskytnout první pomoc.