Ovariální cysta: příznaky a léčba

Ovariální cysta je tenkostěnný, dutý novotvar připomínající bublinu, s tekutým obsahem, který je lokalizován uvnitř vaječníku, díky čemuž se významně zvětšuje. Bublina může dosáhnout velikosti 15-20 centimetrů. Ovlivněn je jeden nebo oba vaječníky.

Typy ovariálních cyst

Existuje několik typů cystických novotvarů:

 • Folikulární cysta - vzniká z nepřerušeného folikulu, sestává z ovariální tkáně.
 • Endometrioidní cysta je novotvar, který je lokalizován na povrchu vaječníku. Skládá se z menstruační krve obsažené ve filmu částic endometria.
 • Dermoidní ovariální cysta - hrudka buněk epidermis, vlasové folikuly, vlasy, mazové žlázy.
 • Paraovariální ovariální cysta - novotvar nadvarie nadvarlete.
 • Mucinózní cysta - močový měchýř naplněný mucinem (tekutý šedý hlen).
 • Cysta žlutého tělíska vaječníku - objevuje se v důsledku expanze žlutého tělíska, je v něm lokalizována.
 • Hemoragická cysta - doprovázená prasknutím cév a silným krvácením se silnou bolestí.
 • Dysontogenetická cysta - roste ve vaječnících, které jsou během puberty nedostatečně rozvinuté.
 • Cysta nádoru - prekancerózní stav.

Příčiny ovariálních cyst

Ovariální cysta se vyvíjí, pokud vajíčko během ovulace přezrálo, ale není vaječníkem odmítnuto pro další uvolnění. V patologickém stavu nedochází k prasknutí folikulu, ve kterém se nachází. Naplní se tekutým obsahem a zůstane na svém místě. Tyto folikuly se často během menstruace samy vyřeší a jen zřídka způsobí vážné nepohodlí..

Příčiny anomálie v uvolňování vajíčka nejsou moderní medicíně známy. Většina lékařů má tendenci považovat hormonální poruchy, zánět, apoptózu buněk za predisponující faktory..

Vzhled cyst závisí na menstruačním cyklu, ale ve vzácných případech je možný po menopauze. Tvorba cyst nezávisí na zdraví a stavu jiných orgánů, ale může být vyvolána léky stimulujícími činnost vaječníků. Typicky se jedná o funkční ovariální cystu, která zmizí několik měsíců po ukončení léčby.

Tvorba dermoidů je výjimkou. Objevuje se to kvůli porušení pořadí narůstání tkáně v prenatálním období. Nezáleží na hormonálních změnách v těle ženy a nezpůsobuje je svou přítomností.

Příznaky ovariálních cyst

Ve většině případů je nástup asymptomatický. Cysta je detekována během rutinní preventivní diagnostiky.

 • Pokud je velikost novotvaru extrémně velká, pacienti si stěžují na bolesti v dolní části břicha, které se zesilují během pohlavního styku a po něm, stejně jako po intenzivní fyzické námaze. Pokud je cystou ovlivněn pouze jeden vaječník, je na postiženém orgánu pociťována bolest a mačkání.

Podobně stav ženy s polycystickou chorobou - onemocnění, při kterém se vyvíjí několik cyst současně. Torze ovariální cysty způsobuje extrémně intenzivní bolest vyzařující do konečníku.

 • Druhým příznakem je časté močení, které je doprovázeno bolestí. Je to způsobeno tlakem zvětšující se cysty na močový měchýř. Často se zaznamenává zácpa a falešné nutkání na stolici, které jsou vyvolávány tlakem novotvaru na střeva.
 • Dalším jasným znamením je porušení cyklu nebo absence menstruace vůbec. Pokud ano, pak jsou doprovázeny silnou bolestí a výtok krve je v této době velmi hojný..
 • Hormonální poruchy způsobují hirsutismus - růst vlasů mužského typu na ženském těle. Vlasy se objevují na hrudi, na obličeji, na nohou dochází ke zvýšenému růstu vlasů. To je způsobeno intenzivní produkcí mužských pohlavních hormonů. Současně může být hlas hrubší a klitoris se zvětší..
 • Velká ovariální cysta vyvolává růst břicha. Pokud je cysta umístěna pouze na jednom vaječníku, je zaznamenána asymetrie břicha - je větší ze strany postiženého orgánu. Růst obvodu břicha je také spojen s ascitem - hromaděním tekutiny v břišní dutině.
 • Některé ženy mají křečové žíly. Projevuje se to komprimací venózních svazků.

Proč je ovariální cysta nebezpečná?

Jakákoli cysta je nebezpečná s vysokou pravděpodobností zvratů a prasknutí. Noha cysty je zkroucená (což dalo tomuto fenoménu název), kvůli kterému přestane téct krev v ní a vaječníku. Začíná buněčná smrt, což vede k potřebě urgentního odstranění samotné cysty a přívěsku.

Během prasknutí cystové membrány se její tekutý obsah nalije do břišní dutiny, což způsobuje zánět a hnisání. Smrt je možná bez lékařské pomoci.

Endometrioidní a dermoidní cysty mohou růst do působivých velikostí, rozšiřovat břicho a vyvíjet tlak na sousední orgány. Stupeň nebezpečí vzniku cyst tohoto typu se stanoví individuálně pomocí ultrazvuku. Pokud jsou malé, lékař si může zvolit vyčkávací taktiku, aniž by se uchýlil k operaci. Výjimkou je hrozba onkologie.

Dermoidní nebo endometrioidní cysta se může vyvinout v rakovinový nádor. V ohrožení - pacienti v menopauze, ale u mladých žen dochází k malignitě.

Je možné otěhotnět s ovariální cystou

Existuje šance na početí s cystou, ale je extrémně malá. To platí zejména v případech polycystických a endometrioidních cyst. Jejich přítomnost vede k dočasné a někdy úplné neplodnosti. Dlouhodobá hormonální léčba po dobu 3–4 měsíců má u různých pacientů odlišný účinek. Někdy to nefunguje vůbec a cysty musí být odstraněny, což ovlivňuje samotné vaječníky. Pak žena ztratí schopnost otěhotnět..

Ovariální cysta během těhotenství

Pokud se v počátečních stádiích těhotenství vytvoří cysta, je žena pod zvláštním lékařským dohledem. Měla by navštívit gynekologa častěji než obvykle kvůli následným kontrolám. Směr zachování není vyloučen. Nejčastěji se však akce lékařů omezují na pečlivé sledování - léčba hormony během těhotenství je kontraindikována a operaci lze provést pouze v extrémních případech. O tom, zda je nutné odstranit ovariální cysty, se rozhoduje individuálně.

V situaci, kdy k výskytu ovariální cysty došlo ve druhém trimestru, nepředstavuje nebezpečí pro plod a matku. K jeho tvorbě dochází pod vlivem zpracování žlutého tělíska na kyselinu luteovou. Důvodem může být také progesteron, který si tělo během těhotenství aktivně syntetizuje. Taková cysta zpravidla po stabilizaci hormonálního pozadí sama o sobě rychle zmizí..

Diagnóza ovariálních cyst

Diagnóza této patologie se provádí několika způsoby. Pacient je doporučován:

 • Obecný krevní test k detekci zánětu a anémie (zejména s prasklou cystou);
 • Ultrazvuk břišní dutiny k vizualizaci novotvaru;
 • Diagnostická laparoskopie pro odběr vzorku pro histologickou analýzu;
 • Punkce cysty - odebrání vzorku tekutiny pro podrobnou analýzu.

Laparoskopie ovariální cysty vyžaduje několikdenní hospitalizaci ženy. Během operace je do defektu vložen laparoskop, miniaturní tubus se světelným zdrojem a fotoaparát. Do druhého vpichu, který slouží k manipulaci, se zavedou chirurgické nástroje. Během laparoskopie může lékař vizuálně posoudit velikost a stav cysty a provést biopsii.

Punkce ovariální cysty se provádí pod ultrazvukovou kontrolou. Břišní stěna je propíchnuta jehlou, jejíž špička je vložena přímo do cysty, aby se zachytila ​​tekutina.

Léčba ovariálních cyst

Existuje několik možností, jak tuto patologii eliminovat. Jak zacházet s ovariální cystou závisí na stadiu a typu onemocnění. Operace se provádí pouze v případě komplikací nebo podezření na onkologii.

Ve většině případů je cysta operována laparoskopicky. Řezy jsou extrémně vzácné kvůli malému rozsahu zásahu. Po operaci je žena několik dní pod ústavním dohledem, poté je propuštěna na domácí rehabilitaci.

Operace na ovariální cystě (laparoskopie) se provádí několika metodami, které také závisí na typu patologie a stupni jejího vývoje. Existují čtyři typy operací:

 • Cystektomie - odstranění pouze cysty s malým nebo žádným postižením okolních tkání;
 • Klínovitá excize - odstranění ovariální cysty a její části;
 • Ovariektomie - odstranění postiženého vaječníku spolu s cystou;
 • Adnexektomie - úplné odstranění příloh.

Konzervativní léčba se provádí v drtivé většině případů. Terapie je volena individuálně pro každou ženu, ale ve všech případech je založena na hormonálních lécích. K normalizaci menstruačního cyklu se používají jednofázové a dvoufázové perorální antikoncepce: Janine, Diane, Anteovin, Marvelon apod..

Seznam hormonálních látek zahrnuje také léky s dydrogesteronem. Jeho účinek je podobný účinku progesteronu. Normalizuje činnost vaječníků a brání dalšímu rozvoji cysty.

Při léčbě cyst vyvolaných adhezí po adnexitidě hrají důležitou roli fibrinolytika s antibiotiky. Podávají se paracervikální injekcí. Antibakteriální léky se podávají k odstranění související infekce.

Pro zmírnění bolesti s ovariální cystou jsou nutná nesteroidní analgetika: Ibuprofen, Spazmalgon. V některých případech se zobrazuje No-shpa.

Průběh léčby je často doplněn sedativy: Novopassit, Notta apod. To pomáhá normalizovat hormonální rovnováhu, která je přímo ovlivněna emočním pozadím. Užívejte sedativa po dobu tří měsíců.

Léčba je bezesporu doplněna o vitamíny E, A, K skupiny B. Rovněž je třeba upravit režim a stravu tak, aby se vyloučila nadváha. Základem jídla by měla být zelenina a ovoce, dušená a vařená nebo pečená jídla, jídlo se sníženým obsahem kalorií. Musíte se vzdát smažených, mastných, kořeněných potravin s vysokým obsahem sacharidů. Za účelem snížení tělesné hmotnosti a posílení imunity je předepsána tělesná výchova a zbavování se špatných návyků.

Fyzioterapie vaječníkových cyst

Fyzioterapie je navržena tak, aby zvýšila účinek léků. U cysty je zobrazena elektroforéza a fonoforéza. Tyto techniky jsou založeny na pronikání stejnosměrného a střídavého elektrického proudu do tkání. Současně léky působí silně výhradně na postiženou oblast..

Někdy jsou předepsány terapie CMT a radonové koupele. Jejich účinnost při léčbě cyst byla prokázána, ale princip činnosti není plně pochopen..

Prognóza po léčbě ovariálních cyst

I po úspěšné léčbě v plodném období ženy existuje riziko recidivy cyst. Většina pacientů stále musí pravidelně užívat hormony.

Po operaci endometrioidní cysty neexistuje možnost jejího návratu. Pokud k tomu dojde, operace byla neúspěšná a nebyly odstraněny všechny tkáně. Po lékařském nebo chirurgickém odstranění cysty je možné těhotenství a úspěšné porodění plodu s úspěšným porodem.

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

Proč se objevuje ovariální cysta a jak je nebezpečná?

Řekneme vám, kdy navštívit gynekologa a zda vždy potřebujete operaci.

Ovariální cysta je druh močového měchýře naplněného kapalným nebo polotekutým obsahem, který se objevuje ve struktuře vaječníku a několikrát zvětšuje svůj objem. Jedná se o poměrně časté onemocnění, které se nejčastěji vyskytuje u žen v reprodukčním věku, ale může se vyskytnout také u starších žen..

Jak vysvětluje gynekolog kliniky "Sám" Victoria Yarovikova, tyto formace mohou být organické nebo funkční, ale druhý typ je častější. Funkční cysta se objeví kvůli abnormalitám v práci vaječníku, obvykle zmizí bez příznaků a může zmizet po 1-3 menstruačních cyklech bez léčby nebo chirurgického zákroku.

Příčiny

Nejčastější příčinou onemocnění je nesprávná funkce vaječníků. Někdy se objevuje kvůli problémům s hormony, endokrinním systémem, zánětlivými procesy v přívěskech, potratem, infekcemi pohlavních orgánů a endometriózou (vzhled děložní sliznice na atypických místech).

Příznaky

Hlavním příznakem cysty je bolest v podbřišku. Vyskytuje se buď uprostřed menstruačního cyklu, nebo během menstruace, během nebo po sexu. Někdy je to při sportu cítit. Bolest může být tažná, bolestivá a monotónní. Onemocnění někdy ovlivňuje menstruaci: mohou zmizet, být bolestivější, hojnější nebo naopak velmi vzácné.

Pokud otok narůstá, může tlačit na stěnu močového měchýře nebo na konečník. V tomto případě se u dívky vyvinou dysurické poruchy (bolest, pocit pálení při močení, časté nutkání), průjem a zácpa.

S komplikacemi, jako je prasknutí cysty nebo torze nohou, dívka cítí ostrou a intenzivní bolest, kterou nelze tolerovat. Z bolesti může cítit závratě a dokonce i mdloby, poznamenává gynekolog. Alarmujícími příznaky jsou také vysoká horečka, zimnice, nevolnost, zvracení, bušení srdce. V takových případech musí dívka naléhavě zavolat sanitku: zpoždění může stát život.

Jak však Yarovikova zdůrazňuje, v počáteční fázi se nemoc nemusí nijak projevit. O existenci vzdělání se lze dozvědět jen náhodou. Například když gynekolog provede ultrazvukové vyšetření z nějakého jiného důvodu.

Léčba

Funkční cysta, pokud nejsou žádné komplikace, je léčena konzervativně - léky. Gynekolog obvykle předepisuje léky na bázi dydrogesteronu, které zpomalují růst vzdělání. Jiný lékař může předepsat jednofázovou nebo dvoufázovou orální antikoncepci a průběh vitamínů skupin B, A, E, C, K.

Operace je předepsána, když léky nepomáhají a nádor se zvětšuje. Nejběžnější metodou je laparoskopie. Během této operace je řez chirurgickým nástrojem řezem 0,5 - 1,5 cm odstraněn bez ovlivnění zdravé tkáně.

Dermoidní, mucinózní a endometrioidní cysty jsou léčeny pouze chirurgicky. Při plánování těhotenství je také nutný chirurgický zákrok, protože během období porodu se zvyšuje riziko prasknutí nádoru a torze jeho nohou..

- Po laparoskopii se ženy rychle uzdraví, obvykle to nemá žádné významné důsledky pro její zdraví, takže se této operace nemusíte bát. Není to technicky obtížné, provádí se to na vlákně. Od prvního dne po laparoskopii je žena již aktivní, tráví až týden v nemocnici, - poznamenala Victoria Yarovikova.

S rozvojem maligního procesu ve vaječnících se laparoskopie neprovádí. V takových případech se používá operace břicha (zahrnuje řez tkáně v plné velikosti) s nouzovým histologickým vyšetřením (vyšetření nádorové tkáně pod mikroskopem).

Lidové léky

Victoria Yarovikova zdůraznila, že jako gynekolog má negativní postoj k léčbě cyst lidovými prostředky. Může to být nebezpečné, vysvětluje. Žena, která se snaží vyrovnat se s nemocí pomocí bylin, zmešká čas, kdy je v této fázi stále možné problém vyřešit pomocí bezpečných léků. Pokud nezasáhnete včas, může se nádor zvětšit a endometrioidní a mucinózní - vyvinout se v rakovinu.

Důsledky ovariální cysty

Důsledky závisí na povaze vzdělání a způsobu léčby. Pokud byl nádor léčen konzervativně, nedochází k žádným následkům. Gynekolog zdůrazňuje, že onemocnění se může opakovat, ale je to známka dalších zdravotních problémů. Opakované cysty mohou být způsobeny hormonálními problémy a endometriózou..

Důsledky odstranění nádoru, pokud byly vaječníky neporušené nebo chirurg odstranil malou část orgánu, jsou obvykle omezeny na dva týdny zotavení. V prvním měsíci po operaci je lepší vyloučit vaginální sex, sport a namáhavou fyzickou aktivitu. Po měsíci stojí za to vrátit se k tréninku postupně, počínaje malými zátěžemi. Cvičení se nejlépe provádí pod dohledem trenéra..

Pokud bylo během operace nutné odstranit vaječník, mohlo by to ovlivnit zdraví ženy, protože tento orgán produkuje estrogeny a progesteron. Pacientkám, které ztratily jeden vaječník v reprodukčním věku, je předepsána dlouhá kúra perorální antikoncepce. Pokud má žena odstraněny oba vaječníky, bude dostávat hormonální substituční terapii, která napodobuje přirozený menstruační cyklus, až do přirozené menopauzy (50–55 let). Současně musí jednou za šest měsíců jít na schůzku s gynekologem a podstoupit nezbytné testy..

Pokud cysta praskne

Ruptura cysty je nebezpečná komplikace, která vyžaduje urgentní chirurgický zákrok. Jeho důsledky, včetně smrti, mohou být. Závažnost situace závisí na množství krve ztracené v důsledku prasknutí. Proto při prvních příznacích (akutní bolest v podbřišku, nevolnost, zvracení, vysoká horečka, ztráta vědomí) přivolejte sanitku.

Ruptura může vyvolat nadměrnou fyzickou námahu, tvrdý sex, poklesy tlaku (lety letadlem, potápění), nepravidelné pohyby střev (zácpa).

Co dělat, když se ovariální cysta zmenšuje nebo je pryč

Malé funkční formace se mohou zmenšit nebo rozpustit bez léčby a chirurgického zákroku. Je to způsobeno změnami hormonálních hladin během různých fází menstruačního cyklu. To je normální a není třeba se bát. Například folikulární cysta do 4 cm může zmizet v 1-3 cyklech a cysta žlutého tělíska do 5 cm často zmizí v jednom cyklu..

Sex s ovariální cystou

Pokud má žena cystu, je třeba vyloučit vaginální sex, dokud tvorba nezmizí nebo není odstraněna, protože to může vyvolat prasknutí. Anální sex se také nedoporučuje ze stejného důvodu (konečník je vedle vaječníků). Sexuální hračky určené k vložení do pochvy by měly být také odloženy, dokud se nezotavíte..

Stručně o hlavní věci:

1. Ovariální cysta je časté onemocnění, které se nejčastěji vyskytuje u žen v reprodukčním věku..

2. Hlavními příznaky onemocnění jsou bolesti v podbřišku, menstruační nepravidelnosti.

3. Cysta je léčena jak léky, tak operativně. Některé typy formací se mohou samy rozpustit v 1-3 menstruačních cyklech.

4. Následky nemoci mohou být různé, záleží na povaze nádoru, přítomnosti komplikací a způsobu léčby. Po konzervativní léčbě nebo laparoskopii (nízko traumatický a orgán zachující chirurgický zákrok) neexistují téměř žádné. Úplné zotavení po operaci trvá asi dva týdny, ale žena je aktivní od prvního dne.

Pokud máte otázky, na které nemůžete najít odpověď, zeptejte se nás a my se pokusíme na ně odpovědět.

Ovariální cysty

Ovariální cysta je benigní novotvar, který se vyvíjí přímo v tkáních vaječníku nebo v nadvariační epididymis. Je to dutá kapsle naplněná tekutinou (krev, serózní tekutina atd.) Uvnitř. Ovariální cysty lze detekovat u pacientů v jakémkoli věku. V 15% případů jsou tyto novotvary diagnostikovány během menopauzy (v prvních 5 letech). Někdy jsou ovariální cysty detekovány iu novorozenců. A přesto se tato patologie vyvíjí hlavně u žen v reprodukčním věku. Často jsou takové neoplazmy diagnostikovány u žen s menstruačními nepravidelnostmi, i když se mohou vyvinout během jeho normálního průběhu..

Typy ovariálních cyst

Ovariální cysty jsou:

 • levostranný (vyskytují se na levém vaječníku);
 • pravostranný (na pravém vaječníku);
 • bilaterální (vyvíjejí se na obou vaječnících najednou).

Podobné novotvary se také dělí na následující typy:

 • jednokomorový (představuje dutinu bez přepážek);
 • vícekomorové (uvnitř oddělené přepážkami).
 • Malý - do 2,5 cm, v počátečních fázích jsou novotvary miniaturní a nemají nohy.
 • Velký - více než 5 cm. Kapsle se postupně zvyšuje v důsledku zvýšení množství tekutiny v ní. Vyvinula nohu (cysta vizuálně začíná připomínat houbu).

Ovariální cysty, které vypadají jako nádor pouze ve vzhledu (to znamená, že nejsou nádory v doslovném smyslu) a vznikají v důsledku hromadění tekutiny uvnitř jedné nebo druhé dutiny, se nazývají retenční cysty. Rostou výlučně v důsledku roztažení stěn kapsle (ke kterému dochází, když se zvyšuje množství kapaliny uvnitř). Nedochází k nadměrnému růstu tkáně..

Retenční cysty nemají sklon k malignitě (degeneraci do rakovinných nádorů) a dělí se na následující typy:

 • Folikulární (diagnostikováno u 73% všech případů retenčních cyst). Nejčastěji se vyskytují v přítomnosti menších hormonálních poruch. Za normálních podmínek vajíčko dozrává uvnitř ovariálního folikulu. Poté folikul praskne, vejce vyjde a pohybuje se po vejcovodech. Pokud dojde k selhání, folikul nepraskne. Vejce zůstává uvnitř. Pak se místo tohoto folikulu vyvíjí novotvar. Pokud se vytvořilo několik folikulárních cyst, tento patologický stav se nazývá polycystický vaječník.
 • Cysty žlutého tělíska (luteální). Po uvolnění vajíčka místo prasklého folikulu se vytvoří žluté tělísko - druh endokrinní žlázy, která produkuje ženský pohlavní hormon progesteron. Takto se tělo připravuje na možné těhotenství. Pokud nedojde k oplodnění, potřeba žlutého tělíska zmizí a postupně se rozpouští. Menstruace začíná. V některých případech, když nedojde k těhotenství, corpus luteum nezmizí a na jeho místě se vyvíjí cysta.
 • Endometrioid. Vyskytují se s endometriózou, uvnitř jsou naplněny hnědou tekutinou (menstruační krev). Endometrium je vnitřní výstelka dělohy (v případě těhotenství je k ní připojeno oplodněné vajíčko). Během menstruačního cyklu v něm dochází ke změnám. V první polovině cyklu pod vlivem zvýšené hladiny estrogenu endometrium roste a zesiluje. Ve vaječníkovém folikulu současně dozrává vajíčko. Uprostřed cyklu opouští folikul. Pokud nedojde k jejímu oplodnění, hladina ženských hormonů v těle klesá zpět a horní vrstva endometria je odmítnuta a opouští se spolu s menstruační krví. Na začátku dalšího menstruačního cyklu se endometrium obnovuje. V případě hormonálních poruch začíná endometrium přesahovat dělohu a pronikat do dalších tkání a orgánů. Tento patologický stav se nazývá endometrióza. Endometrioidní cysta se může vyvinout, když se endometrioidní tkáň objeví na povrchu vaječníku. Z tkáně se vytvoří kapsle, která se během menstruace plní krví. V průběhu času krev zhoustne a zhnědne, a proto se endometrioidním cystám někdy také říká čokoláda.
 • Tecalutein. Vznikají z folikulů s přebytkem hCG (choriový gonadotropin) v nich s cystickým driftem (anomálie ve vývoji vajíčka během těhotenství) nebo přítomností choriokarciomu (maligního nádoru). Tecalutealální cysty jsou ve většině případů bilaterální (vyskytují se na obou vaječnících).
 • Paraovarial. Vyvíjejí se z tkání vaječníkových nadvarlete (parovarium, rudimentární orgán skládající se z mnoha malých nefunkčních kanálků) v důsledku hromadění tekutiny v kanálu paraovaria. Tyto cysty se nacházejí mezi vaječníkem a vejcovodem. Obvykle jednokomorový.

Vzhledem k tomu, že folikulární a luteální cysty se tvoří v důsledku porušení procesu uvolňování vajíčka z folikulu, nazývají se také funkční. Mají sklon k samovolnému rozpouštění během 1 až 3 menstruačních cyklů. Ve všech případech však nezmizí samy, proto by během tohoto období (doba, kdy se má cysta rozpustit) měl být pacient pod dohledem lékaře.

Pokud dojde ke krvácení do dutiny funkčního novotvaru, transformuje se na hemoragickou cystu naplněnou krví nebo krevními sraženinami. Je nebezpečná, protože existuje vysoké riziko jejího prasknutí..

Existují také cystomy - pravé benigní nádory, často vícekomorové. Uvnitř jsou, stejně jako retenční cysty, naplněny tekutinou, ale již v nich dochází k nadměrnému růstu tkání a mohou se stát maligními (transformovat se na rakovinné neoplazmy).

Cystomy zahrnují:

 • Cystadenom (epiteliální nádor vaječníku, vytvořený z tkání epidermis). V závislosti na povaze obsahu existují serózní (hladké cysty se serózní tekutinou), mucinózní (se slizovitým obsahem) a serózní-papilární (s papilárním povrchem a serózním obsahem) cysty.
 • Dermoidní cysta. Patří do třídy teratoidních nádorů. Důvodem vzniku teratoidů je porušení embryonálního vývoje. Dívka se již narodila s rudimentem dermoidní cysty ve tkáni vaječníků. Tyto novotvary však rostou pomalu a do určitého bodu nemusí být detekovány ani v důsledku ultrazvuku, ani při gynekologických vyšetřeních. Obvykle jsou diagnostikovány během dospívání (protože hormony začnou růst rychleji) nebo později. Dermoidní cysta je tobolka obsahující různé tělesné tkáně - tuky, kosti, vlasy, chrupavky a dokonce i zuby. Dermoidní cysta je tvořena exodermem - embryonálním základem.

Příčiny výskytu

Mezi hlavní důvody rozvoje ovariálních cyst patří procesy vedoucí ke zpomalení odtoku a zadržování venózní krve v pánevních orgánech:

 • hormonální poruchy;
 • zánětlivé onemocnění pánve.

Riziko novotvarů se zvyšuje:

 • endokrinní patologie (například nesprávná funkce štítné žlázy);
 • nepravidelný menstruační cyklus;
 • obezita;
 • užívání hormonálních léků (k antikoncepci nebo k přípravě na IVF);
 • chronická zánětlivá onemocnění močového měchýře a střev;
 • kouření;
 • potrat;
 • některé léky předepsané pro zhoubné nádory mléčných žláz;
 • vrozené vývojové abnormality tkáně;
 • příliš brzký nástup menstruace (před 11. rokem věku);
 • stres;
 • operace orgánů reprodukčního systému.

Rovněž riziko vzniku novotvarů se zvyšuje u pacientů, kteří již dříve měli diagnostikované cysty..

Příznaky

V některých případech se cysty (zejména funkční) neprojevují žádnými příznaky. Proto je důležité pravidelně provádět preventivní návštěvy gynekologa (1–2krát ročně).

Specifické příznaky závisí na typu cysty a rychlosti jejího růstu. Bolestivé pocity jsou pozorovány na straně, na které se nachází novotvar (vpravo, vlevo nebo obojí najednou). Nemoc se může projevit takovými příznaky, jako jsou:

 • bolesti hlavy nebo bolesti (nebo pocit plnosti v podbřišku), zhoršené při pohlavním styku, fyzické námaze, močení nebo menstruaci;
 • menstruační nepravidelnosti (menstruace chybí nebo se prodlužuje);
 • neplodnost;
 • zvýšení břicha (pokud je cysta velká);
 • špinění z pochvy;
 • zvýšené močení, zácpa (s růstem cysty a v důsledku toho komprese vnitřních orgánů);
 • hrudka (hmatatelná) v břiše.

Mezi další příznaky (mohou se vyskytnout navíc k výše uvedenému) patří:

 • zvýšení objemu menstruačního toku;
 • neustálá intenzivní žízeň;
 • prudké snížení nebo zvýšení hmotnosti bez objektivních důvodů;
 • porušení krevního tlaku;
 • růst ochlupení na obličeji;
 • zvýšená tělesná teplota (od 38 stupňů a výše);
 • nevolnost, zvracení.

Možné komplikace

Při absenci léčby a progresivním růstu ovariální cysty se mohou vyvinout následující komplikace:

 • Krvácení do dutiny cysty a následná transformace funkčního novotvaru na hemoragický;
 • Torze nohou cysty. V případě neúplné torze (postupné, o 90-180 stupňů) dochází k narušení krevního oběhu, ztrátě pohyblivosti cysty a tvorbě adhezí. Při úplné (akutní) torzi (360 stupňů) může dojít k nekróze (odumření tkáně), což vede k rozvoji peritonitidy (zánět pobřišnice). Toto je nebezpečný stav, při kterém musí být okamžitě poskytnuta lékařská péče. Úplná torze nohy cysty se projevuje příznaky, jako je snížení krevního tlaku a zvýšení tělesné teploty, nevolnost a zvracení, průjem nebo zácpa, ostrá paroxysmální bolest v dolní části břicha, vyzařující do dolní části zad nebo nohy.
 • Ruptura cystové stěny (může vést k rozvoji peritonitidy). Pacient cítí silnou jednostrannou bolest v dolní části břicha (v závislosti na umístění novotvaru). Břišní stěna je napnutá. Může se objevit zácpa. K prasknutí cysty může dojít v důsledku traumatu břicha, fyzické námahy, pohlavního styku, zánětlivých onemocnění pánevních orgánů, hormonální nerovnováhy, torze cysty nohy.
 • Nitrobřišní krvácení (může se objevit při prasknutí novotvaru).
 • Neplodnost.

Diagnostika

Nejprve gynekolog sbírá anamnézu a provádí obecné a gynekologické vyšetření. Poté jsou přiřazeny následující studie:

 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • rentgenografie, počítačová tomografie;
 • těhotenský test nebo krevní test na hCG (k vyloučení mimoděložního těhotenství);
 • obecné testy krve a moči.

Možná budete potřebovat:

 • krevní testy na nádorové markery;
 • laparoskopické vyšetření s biopsií (během níž lze cystu léčit současně);
 • krevní test na hormony (k identifikaci příčin vývoje cysty).

V přítomnosti souběžných onemocnění (endokrinní, zánětlivé patologie vnitřních orgánů) může být zapotřebí pomoc příslušných odborníků: endokrinolog, gastroenterolog, urolog, terapeut atd..

Léčba

Léčba cyst může být konzervativní i chirurgická. V přítomnosti funkčních novotvarů lze použít očekávanou taktiku, ale pacient je pod neustálým lékařským dohledem, aby se zabránilo rozvoji komplikací..

Konzervativní terapie zahrnuje jmenování hormonálních léků. Pokud během 2-3 měsíců nebudou pozorovány požadované výsledky léčby, provede se operace (cystektomie), během níž je cysta odstraněna a snaží se co nejvíce zachovat ovariální tkáň.

Existují dva typy cystektomie:

 • Laparotomická (tradiční). V břišní stěně je proveden řez, kterým je přístupný vaječník. Cysta a patologické oblasti tkáně jsou odstraněny, poté je řez sešit. Jedná se o traumatizující operaci s poměrně dlouhou rehabilitační dobou. Proto se v současné době k této metodě zřídka uchyluje, zejména v přítomnosti obrovských cyst, adhezí, malignity nebo prasknutí novotvaru.
 • Laparoskopické. Chirurgický zákrok se provádí bodovými řezy v břišní stěně pomocí laparoskopického zařízení. Během operace je oxid uhličitý čerpán do břišní dutiny pro nejlepší výhled. Nejprve se cysta otevře, poté se odstraní její obsah a poté se odstraní prázdná kapsle. Může být také provedena elektrokoagulace krevních cév („kauterizace“ proudem). Laparoskopická operace je méně traumatizující než klasická, doba zotavení po ní je mnohem kratší, ale není indikována ve všech případech. Provádí se s malými cystami, absencí hnisavých procesů a změnami ve funkci příloh.

Laserové odstranění ovariálních cyst je druh laparoskopické operace. Provádí se pomocí laserových paprsků, nikoli pomocí skalpelu..

V některých případech (zvláště u velkých cyst, vysokého rizika rakoviny, rozsáhlých zánětlivých procesů ve vaječníku) nemusí cystektomie poskytnout požadovaný výsledek. Pak se provádí:

 • Resekce vaječníků. Operace, během které se kromě odstranění cysty vyřízne také tkáň vaječníku.
 • Ovariektomie. Cysta je odstraněna spolu s vaječníkem.
 • Adnexektomie. Je odstraněn nejen vaječník, ale také vejcovod.

Prevence ovariálních cyst

Prevence cyst a ovariálních cyst zahrnuje:

 • Zdravý životní styl (správná výživa, žádné špatné návyky, pravidelná fyzická aktivita).
 • Používání antikoncepčních metod k zabránění nechtěného těhotenství a v důsledku toho k potratu.
 • Normalizace hmotnosti.
 • Včasná léčba gynekologických a jiných zánětlivých onemocnění.

V případě menstruačních nepravidelností je nutné co nejdříve kontaktovat gynekologa. Důležité jsou také pravidelné preventivní prohlídky - minimálně 1–2krát ročně..

Ovariální cysta

Ovariální cysta je patologická formace, močový měchýř s tekutým nebo polotekutým obsahem, který několikrát zvyšuje objem orgánu. Cysty mohou být vrozené nebo získané. Vždy vyžadují léčbu, protože mohou degenerovat do maligního nádoru, a pokud prasknou, představují nebezpečí pro život..

Na onkologické klinice Yusupovské nemocnice poskytují specialisté pomoc nejen pacientům s rakovinou, ale také pacientům s benigními a hraničními novotvary. Pokud se tedy u ženy vyvine cysta na pravém vaječníku, bude léčba onemocnění při kontaktu s jusupovskou nemocnicí probíhat podle individuálního programu vypracovaného týmem specialistů.

Příčiny

Ovariální cysty mají následující příčiny:

 • Cysta žlutého tělíska. K tvorbě žlutého tělíska dochází v důsledku ovulace, kdy folikul praskne a vajíčko se uvolní. Ve žlutém těle se produkuje hormon progesteron, který je nezbytný pro vývoj těhotenství. V případě negravitace se žluté tělísko rozpustí samo. Ale v určitých případech se to nestane a v důsledku toho je naplněno krví a tekutinou, která se promění v patologický novotvar. Důvody takové ovariální cysty u žen jsou hormonální nerovnováha v těle;
 • Folikulární cysta. Folikulární cysta nastává, když nedojde k ovulaci a prasknutí folikulu. Tyto patologické formace zpravidla nedosahují velkých rozměrů a mají tendenci zmizet samy. Mohou se objevit na jedné nebo druhé straně vaječníku, v závislosti na umístění dozrávajícího folikulu. Cysta v pravém vaječníku u žen má stejné důvody jako v levé části - selhání hormonálního systému těla;
 • Endometrioidní cysta. Neplatí pro funkční ovariální cysty. Může představovat hrozbu pro život ženy a způsobit neplodnost. Endometrióza je patologický stav, při kterém roste vnitřní vrstva stěny dělohy a v důsledku toho se vyskytuje endometrioidní ovariální cysta.

Endometrióza se vyvíjí pod vlivem následujících provokujících faktorů:

 • Chirurgická léčba pánevních orgánů;
 • Hormonální narušení;
 • Retrográdní tok menstruační krve vejcovody;
 • Genetická predispozice.

Lékař určí příčinu cysty na vaječníku individuálně pro každou pacientku..

Takový novotvar vyžaduje povinnou léčbu. V ohrožení jsou ženy, které mají malý počet porodů v anamnéze, stejně jako věk primiparous (po 35 letech).

Paraovariální ovariální cysta je nádorová formace dutiny, která nevzniká z vaječníku, ale z vazů spojujících vaječníky a dělohu. Dosahuje obrovských velikostí a díky tomu stlačí sousední orgány, čímž naruší jejich práci. Paraovariální ovariální cysta se vyvíjí z následujících důvodů:

 • Ovariální dysfunkce;
 • Nesprávné zrání folikulů;
 • Patologie endokrinního systému;
 • Infekční choroby;
 • Genitální chirurgie, včetně lékařských potratů.

Onkologická klinika nemocnice Yusupov má tým odborníků, kteří již mnoho let studují příčiny ovariálních cyst u žen, diagnostikují a léčí je. Nemocnice má inovativní technologické zdroje, uplatňují se evropské protokoly, které řídí zdravotnické pracovníky.

Příznaky

Na základě toho, co způsobuje tvorbu ovariální cysty u ženy, závisí také symptomatologie onemocnění. Tupá bolest v podbřišku, pocit plnosti a tlaku jsou prvními příznaky, které naznačují novotvary v pánevní dutině. Nejčastěji ženy přicházejí na konzultaci s gynekologem se stížnostmi na nepravidelné bolestivé období. Ve vzácných případech zvětšené nebo nafouklé břicho naznačuje přítomnost cysty ve vaječnících. Existují další klinické projevy ovariálních cyst:

 • Akutní bolest v dolní části břicha během pohlavního styku nebo intenzivní fyzické námahy;
 • Časté močení
 • Slabost, nevolnost, zvracení;
 • Zvýšení tělesné teploty na 38-39 ° C;
 • Napětí přední břišní stěny;
 • Tachykardie (bušení srdce);
 • Přibývání na váze.

V některých případech může být onemocnění asymptomatické a je náhodně objeveno při návštěvě gynekologa nebo při ultrazvukovém vyšetření. Proto je nesmírně důležité podstoupit pravidelné lékařské prohlídky a diagnostické postupy..

Podle statistik je ovariální cysta diagnostikována u 40% žen s pravidelným menstruačním cyklem a 60% s nepravidelným cyklem. Po nástupu menopauzy klesá výskyt novotvarů na 6%.

Proč je nemoc nebezpečná?

Ovariální cysty se dělí na dva typy: funkční a organické. Funkční cysty jsou u většiny nemocných žen diagnostikovány náhodou, při rutinním vyšetření nebo ultrazvuku. Funkční cysty mohou zmizet bez jakékoli léčby, často nezpůsobují vážné komplikace a vyvíjejí se asymptomaticky.

Žena, která se při zjištění porušení obrátí na onkologa, se snaží zjistit, zda je ovariální cysta rakovina nebo ne, a jaká je prognóza příznivého výsledku onemocnění. Úspěchy moderní medicíny umožňují účinnou léčbu novotvarů v různých stádiích vývoje s minimálními důsledky pro pacienta..

Pokud však nejsou dodržována lékařská doporučení a neexistuje žádná léčba, měla by být žena připravena na možné komplikace:

 • Menstruační nepravidelnosti;
 • Krvavý výtok nesouvisí s menstruací;
 • Obecná slabost a únava;
 • Neplodnost;
 • Prasknutí nádoru;
 • Torze nohou novotvaru;
 • Tvorba adheze.

Pokud se pacienti s výraznými známkami prasknutí nádoru, krvácení odkazují na nemocnici Yusupov, provádí se urgentní hospitalizace ženy, protože tento stav může ohrozit její život. Během konzultace onkologové vysvětlují pacientům, proč je cysta na vaječníku u ženy nebezpečná, a ospravedlňují potřebu určitých terapeutických opatření.

Po prasknutí nádoru dochází ke krvácení mezi obdobími s ovariální cystou. Nejčastěji dochází k prasknutí endometrioidní cysty, která má složitou strukturu. Tento patologický stav může ohrozit život ženy, protože jedním z jeho důsledků je zánět pobřišnice. Pokud cysta ve vaječníku u žen, jejíž důsledky mohou zhoršit reprodukční zdraví, aktivně roste, bude mít krvácení tmavě hnědou barvu.

Hemoragická ovariální cysta je speciální typ, při kterém dochází také k děložnímu krvácení. Tento znak však naznačuje tvorbu maligního nádoru, který vyžaduje chirurgickou léčbu..

Pacienti s prasklou cystou a krvácením mohou kontaktovat nemocnici Yusupov kdykoli během dne. Zkušení onkologové zajistí nouzovou pomoc a diagnostiku. Na pomoc pacientům v kritickém stavu pracují kliniky jusupovské nemocnice sedm dní v týdnu.

Tekutina v lumenu ovariální cysty je příznivým prostředím pro vývoj mikroorganismů. Zánět cysty může být primární, při kterém jsou ovlivněny pouze přídavky, nebo sekundární - přechod zánětu z pochvy a dělohy do oblasti vaječníků. Zánětlivý proces se může vyvinout nejen v důsledku infekčních lézí genitálií, ale také v důsledku stresu, endokrinních poruch a použití nitroděložního tělíska. Při přípravě nejvhodnějšího léčebného programu berou specialisté z Yusupovovy nemocnice v úvahu všechny dostupné faktory.

Ovariální cysta se vyskytuje u 20% moderních žen, z nichž 0,01% je pravděpodobně znovuzrozeno do onkologie. Tato varianta onemocnění je extrémně vzácná, ale odborníci se snaží chránit pacienta, eliminovat vliv provokujících faktorů a léčit benigní nádor.

Onkologové v nemocnici Yusupov vysvětlují pacientům, kteří se zajímají o to, jak často se ovariální cysta změní na rakovinu, že není možné s jistotou určit, zda se nádor zvrhne nebo zůstane benigním novotvarem.

Ne každý typ ovariální cysty však může degenerovat do maligního nádoru. Následující typy cyst jsou nejvíce náchylné k tomuto procesu: jednoduchá serózní cysta, paraovariální cysta, dermoidní cysta. Pravděpodobnost vzniku rakoviny se zvyšuje u žen po 40 letech, s anamnézou hraničního nádoru, souběžnou onkologií.

Diagnostika

Abychom pochopili, co způsobuje ovariální cysty u žen, je nutné diagnostikovat včas. Můžete identifikovat ovariální cysty v nemocnici Yusupov, kde pracují odborníci s vysokou úrovní kvalifikace a rozsáhlými zkušenostmi. Gynekolog může předpokládat výskyt ovariální cysty i při obvyklém manuálním vyšetření na křesle.

K potvrzení diagnózy jsou vždy předepsány další výzkumné metody:

 • Moderní ultrazvukový přístroj umožňuje včasnou detekci cystické formace a zastaví průběh nemoci na samém začátku jejího vzniku. To pomáhá předcházet rozvoji komplikací a vzniku nevratných procesů v orgánech reprodukčního systému;
 • Diagnostická laparoskopie je předepsána ve zvláště závažných případech s obtížemi při stanovení diagnózy. V břišní stěně je provedeno několik malých vpichů, kterými je zaveden laparoskop, speciální optické zařízení. To vám umožní vizualizovat vnitřní pohlavní orgány pacienta a pochopit, co způsobuje cystu na vaječníku;
 • Počítačová tomografie vaječníků;
 • Magnetická rezonance;
 • Testy ke stanovení hladiny pohlavních hormonů;
 • Nádorové markery;
 • Propíchnutí Douglasovy kapsy. Používá se při podezření na prasknutí cysty a vnitřní krvácení.

Nejčastěji, pokud nemluvíme o maligních procesech, se při léčbě ovariálních cyst používá očekávaná taktika. Pokud není pozorován pokles průměru cysty, může lékař předepsat konzervativní léčbu nebo pokračovat v chirurgické léčbě.

Diferenciální diagnostika

Ne všechny nádory ve vaječnících u žen jsou benigní. Maligní formace (rakovina) tvoří přibližně 20% všech novotvarů v reprodukčních orgánech. Kromě toho existují také hraniční nádory..

Hraniční nádory vaječníků jsou nejčastěji diagnostikovány u žen po 30 letech. V tomto případě může histologické vyšetření ukázat maligní buňky, klinicky však budou mít takové cysty benigní průběh. Ve vzácných případech se takové novotvary stávají příčinou šíření metastáz. Hraniční ovariální cysty často vyvolávají relapsy (znovuobjevení nádoru na stejném nebo sousedním místě). V takových případech je nutná opakovaná operace. Chemoterapie se nepoužívá, protože není účinná.

Rakovina vaječníků (maligní nádory) se nejčastěji vyskytuje u žen během menopauzy. Rakovina vaječníkových cyst bohužel vykazuje příznaky až v pozdních stadiích. V tomto ohledu se 90% pacientů ocitne na lékařském křesle ve třetí nebo čtvrté fázi onemocnění..

Rakovina vaječníků má následující příznaky:

 • Kreslení drobných bolestí v podbřišku, zhoršených námahou;
 • Pocit těžkosti a přítomnost cizího tělesa v dolní části břicha;
 • Bolest vyzařující do hypochondria nebo epigastrické oblasti;
 • Krvavý výtok během pohlavního styku;
 • Porušení menstruačního cyklu;
 • Vnější feminizace (projevující se zvýšením mléčných žláz, stejně jako zvýšením libida (sexuální touha);
 • Ascites (akumulace velkého množství tekutiny v břišní dutině);
 • Porušení močení, defekace;
 • Poruchy trávení;
 • Ztráta váhy.

U rakoviny vaječníků se provádějí radikální operace zaměřené na odstranění všech nádorových formací. Používá se chemoterapie a radiační terapie. I přes závažnost onemocnění mají pacienti šanci na úplné uzdravení..

Léčba a rehabilitace

Ovariální cysty mají různé příčiny a vyžadují různé způsoby léčby. Vzhledem k tomu, že většina z nich odchází sama, obvykle stačí k léčbě normalizovat hormonální pozadí ženy. V závislosti na údajích z testu, gynekologickém vyšetření a dalších výzkumných metodách odborník předepisuje hormonální léky nebo antikoncepci, protizánětlivou, antibakteriální terapii, enzymatické léky, které mohou vést k resorpci cyst během několika menstruačních cyklů, a také fyzioterapii.

Drogová terapie

Při léčení benigního nádoru se používají léky proti bolesti, hormonální a protizánětlivé léky. Hormonální látky pomáhají normalizovat hormonální hladiny, v některých případech se při působení léků nádor zmenšuje. Pravá ovariální cysta, která je zahájena brzy, může zmizet během několika měsíců. Kyselina askorbová a kyselina listová inhibují růst novotvarů.

Onkologové v nemocnici Yusupov věnují pozornost každému pacientovi. Během jmenování odborník předepisuje nejen nezbytnou léčbu, ale také vysvětluje, jak se léčí cysta na vaječnících, určuje plánované výsledky a načasování jejich dosažení. Při absenci pozitivní dynamiky je předepsán chirurgický zákrok.

Operativní zásah

V jusupovské nemocnici pracují zkušení chirurgové, kteří společně s odborníky z onkologické kliniky ošetřují pacientky s diagnostikovanou ovariální cystou. Ovariální cysta může být odstraněna sousedními tkáněmi, vaječník nebo chirurg vyřízne pouze kapsli.

Chirurgické odstranění nádoru vaječníků je indikováno u žen, pokud:

 • Existuje možnost degenerace cysty do maligního nádoru;
 • Došlo k prasknutí novotvaru;
 • Léčba po dobu 6 měsíců nemá pozitivní účinek.

Pokud existují náznaky a u žen se vyvíjí atypická cysta ve vaječníku, lze chirurgickou léčbu provést několika způsoby:

 • Laparoskopie je minimálně invazivní zákrok, při kterém není břicho rozříznuto. Všechny manipulace provádí chirurg třemi vpichy v přední břišní stěně;
 • Resekce cysty zahrnuje odstranění novotvaru a sousedních tkání, aby se vyloučil re-vývoj nádoru;
 • Cystektomie se provádí malým řezem na levé straně břicha; během procedury se odstraní kapsle nádoru;
 • Adnexektomie se provádí pouze u onkologie vaječníků, protože tato metoda zahrnuje odstranění levého vaječníku a vejcovodu;
 • Ovariektomie se provádí, když je poškozena ovariální tkáň a vyvinou se maligní novotvary. Během procedury se vyřízne orgán a cysta levého vaječníku, léčba je pro ženu stresující.

Laparoskopická léčba

Jak léčit cystu na vaječníku u žen bez vážného zásahu a bolesti je známo chirurgům provádějícím laparoskopii. Operaci provádějí specialisté pomocí speciální kamery vybavené vysoce přesnými objektivy. Pomocí vpichů v břiše chirurg zavede nástroje k odstranění nádoru.

Při tomto postupu je břišní dutina naplněna oxidem uhličitým, aby se zlepšila viditelnost vnitřních orgánů. Během operace lékař nepoškodí blízké orgány a tkáně, protože používá obraz zobrazený na monitoru. Ženy, které mají cystu na levém vaječníku, lze léčit chirurgicky jako jednu z možností pro udržení reprodukčního zdraví.

Rehabilitace

Onkologická klinika nemocnice Yusupov má všechny podmínky pro úspěšnou rehabilitaci, která trvá od 10 dnů do měsíce. Všechny akce během tohoto období jsou zaměřeny na obnovení reprodukčních funkcí těla, prevenci recidivy nemoci a normalizaci psycho-emocionálního stavu pacienta.

Rehabilitační program nemocnice Yusupov zahrnuje několik fází:

 • Užívání hormonálních léků;
 • Fonoforéza;
 • Korekce stravy;
 • Laserová nebo magnetická laserová terapie;
 • Fyzioterapie.

Během této doby je nutné se vzdát pohlavního styku, těžké fyzické námahy a sportu. Po skončení rehabilitačního období se žena může vrátit ke svému obvyklému životnímu stylu..

Kolik stojí operace??

Ženy, které mají ovariální cysty, mohou být léčeny ve veřejných i soukromých zdravotnických zařízeních. Náklady na služby na soukromých klinikách jsou vyšší, pacient však dostává vysoce kvalitní léčbu, která splňuje mezinárodní standardy a pohodlné podmínky pobytu.

Před zahájením léčby specialisté nemocnice Yusupov vysvětlí pacientovi, kolik stojí léčba ovariální cysty a jaké komponenty tvoří náklady na službu, která se počítá podle aktuálního ceníku.

Lékaři nemocnice Yusupov pomáhají každému pacientovi, který přijde na kliniku. Ženy, které mají známky ovariální cysty nebo jsou diagnostikovány s onemocněním, se mohou poradit s vysoce kvalifikovaným gynekologem. Sjednání schůzky předem vám pomůže ušetřit čas a naplánovat si pracovní den tím nejlepším možným způsobem. Obraťte se na odborníky zavoláním do nemocnice Yusupov a domluvte si schůzku.

Důsledky nemoci

Předčasná diagnostika a odmítnutí léčby ovariálních cyst může vést k vážným následkům pro ženské tělo. Takže s paraovariální cystou existuje tendence k růstu, která ovlivňuje práci sousedních orgánů. Nejčastěji jsou postiženy děloha, močový měchýř a střeva. Pacienti uvádějí bolest, zvýšené močení a zácpu.

Vleklý průběh patologického procesu vede k postupnému snižování objemu ovariální tkáně, která se obvykle podílí na syntéze hormonů. Jedním z pravděpodobných dlouhodobých následků neléčené ovariální cysty je proto neplodnost..

V nemocnici Yusupov se uplatňuje pečlivý individuální přístup ke každému pacientovi. Při řešení jakýchkoli problémů budete kvůli vysokým standardům služeb vždy nápomocni. Citlivý a pozorný zdravotnický personál pohotově splní všechna vaše přání. Pokud potřebujete více informací o léčbě ovariálních cyst u žen a důvodech jejich výskytu, domluvte si schůzku s odborníkem v nemocnici Yusupov.

Přední hypofýza je hlavním místem produkce prolaktinu. Tato žláza patří do intrasecretory. Pod vlivem uvolňujícího faktoru nebo dopaminu je stimulována jeho produkce.