Populární léky na léčbu ovariálních cyst

Ovariální cysta je dutina naplněná tekutinou, kterou je třeba co nejdříve odstranit. Tablety z vaječníkových cyst vám umožní rychle se zbavit novotvaru. Léky se budou používat, pokud vyrostly z normálně fungujícího žlutého tělíska.

 • 1 Závěr
 • 2 K léčbě cysty je léková metoda vhodná
 • 3 Populární léky (tablety) na léčbu cyst (seznam)
 • 4 Jaká je léčba přípravkem Regulon
 • 5 Čípky od cystických útvarů
 • 6 Léčba polycystických
 • 7 Norkolut s ovariální cystou

Závěr

 • Existuje několik typů léků na léčbu cyst - hormonální, antibiotika a léky proti bolesti.
 • Pokud je emoční pozadí narušeno, používají se antidepresiva.
 • Hormonální agenti se používají po dlouhou dobu.
 • Samoléčba a změna dávkování léků je kategoricky nepřijatelná.

Která cysta je vhodná k léčbě lékovou metodou

Léčba je vhodná, pokud se v těle vytvořila funkční cysta. K dosažení normálních výsledků někdy stačí hormony. Během několika měsíčních cyklů je možné dosáhnout nezávislé resorpce formace ve vaječníku bez použití chirurgického zákroku.

Pokud se vyskytnou známky maligního průběhu nádoru, pacient potřebuje operaci.

Populární léky (tablety) na léčbu cyst (seznam)

K likvidaci cysty se používají takové léky.

 1. Výrobky s ethinylestradiolem. To zahrnuje Diolin, Ostral, Estranil, Perovex, Eticycline. Terapie vaječníků těmito látkami začíná 5. den cyklu. Délka kurzu - asi 3 měsíce.
 2. Progestiny obsahují analog progesteronu: Utrozhestan, Iprozhin a další. Aplikujte od 16 do 25 dnů.
 3. Kombinované hormonální látky - Yarina, Janine. Obsahují progesteron a estrogen.
 4. Antiandrogenní léky inhibují aktivitu vaječníků. Patří mezi ně spironolakton a cyprotenon..
 5. Nesteroidní protizánětlivé léky se používají k úlevě od bolesti v případě poškození vaječníků a prevenci rozvoje zánětlivého procesu. Nejúčinnější jsou Dikloberl, Revmoxicam.
 6. Pokud je tvorba ve vaječníku doprovázena silnou bolestí, používají se antispazmodika - No-shpu nebo Spazmalgon.
 7. Mezi sedativa patří Afobazol, Miaser.
 8. Multivitamíny se používají k posílení těla a zlepšení funkce vaječníků..

Jak je léčba přípravkem Regulon

Jedná se o kombinovanou antikoncepci, která zahrnuje analog estrogenu a gestagen. Potlačuje aktivitu vaječníků, FSH a LH.

Regulon musíte začít pít od prvního dne měsíčního cyklu. Pije se 1 tableta denně. Po 3týdenním kurzu si musíte udělat týdenní přestávku.

Regulon není předepsán pro:

 • těhotenství;
 • kojení;
 • výrazné zvýšení krevního tlaku;
 • trombóza;
 • krvácení z pochvy neznámého původu;
 • špatně kontrolovaný diabetes mellitus;
 • porušení systému srážení krve.

Čípky z cystických útvarů

K léčbě cyst ve vaječníku se takové léky používají.

 1. Hormonální čípky. Nejběžnějším z nich je Utrozhestan. Používání takových svíček trvá dlouho..
 2. Protizánětlivý čípek s distreptázou a longidázou. Mají resorpční účinek.
 3. Čípky s nesteroidními protizánětlivými léky - Movalis, Diclofenac, Indomethacin.
 4. Čípky s ichtyolem účinně rozpouštějí sraženiny.
 5. K obnovení imunity se používají imunomodulační čípky.

Léčba polycystických nemocí

Začíná to užíváním kombinované antikoncepce. Účinně snižují produkci androgenů. COC snižují negativní účinky estrogenu na vnitřní slizniční vrstvu dělohy.

Antikoncepční léčba pomáhá stabilizovat měsíční cyklus. Po několika měsících se cysty postupně rozpouštějí. Těhotenství je možné po zrušení antikoncepce.

Norkolut s ovariální cystou

Tento lék se často používá k léčbě funkčních cyst. Aktivní látkou je norethisteron. Lék potlačuje aktivitu hormonů produkovaných hypofýzou. To zabraňuje rychlému zrání folikulu a podporuje resorpci cysty..

Léčba onemocnění poskytuje dobré výsledky u funkčních novotvarů. Je pravidlem, že po několika cyklech je možné dosáhnout úplné eliminace cystického procesu. Pokud nebylo možné nádor odstranit, je předepsána operace.

Léčba ovariálních cyst

Ovariální cysta je novotvar benigní povahy, který patří k nádorovým procesům a je lokalizován přímo v tkáních vaječníku. Slovo „cysta“ pochází z řeckého slova kystis - bublina. Cysta je v podstatě dutina naplněná tekutinou (sekrecí). Tenká vrstva buněk, která produkuje sekrece, tvoří stěnu ovariální cysty.

Na základě příčin výskytu lze rozlišit dva hlavní typy - funkční a patologické. A v závislosti na místě původu novotvaru se rozlišují následující poddruhy:

 • Folikulární - cysta, která se tvoří v důsledku porušení normální ovulace (vejce nemá příležitost opustit folikul, který se následně táhne kvůli hromadění tekutiny v něm);
 • Luteální cysta (cysta žlutého tělíska) je tvorba ovariální tkáně v místě nereagujícího žlutého tělíska, v jehož centrální zóně se kvůli poruchám krevního oběhu tvoří hemoragická tekutina. Rozpouštějí se samy po jednom až třech menstruačních cyklech a nevyžadují chirurgickou léčbu pro malé velikosti (do 6 centimetrů);
 • Paraovarial - cysta, což je tenkostěnná formace v mezenterické oblasti vejcovodu. Může dosáhnout působivých velikostí (od 12 do 20 cm);
 • Dermoidní cysta je silnostěnná tobolka naplněná obsahem podobným hlenu (kostní a zubní tkáň, vlasy, chrupavka, tukové buňky atd.). Průměr dosahuje až 15 cm;
 • Endometrioid - mají velikost 5 až 20 cm a jsou tvořeny v důsledku proliferace ovariální tkáně endometria. Zpravidla mají bilaterální povahu léze.

Ovariální cysty jsou velmi často asymptomatické a jsou náhodně detekovány při návštěvě lékaře, nicméně se rozlišují hlavní klinické projevy:

 • Porušení menstruačního cyklu;
 • Syndrom bolesti;
 • Pocit cizího tělesa nebo vnitřní komprese;
 • Nadýmání.

Když se objeví první příznaky, pacient potřebuje okamžitou hospitalizaci, bez ohledu na to, zda má cysta 3 cm nebo 20. Zpoždění léčby má za následek rozvoj peritonitidy v důsledku přerušení vzdělávání.

Specialisté z Yusupov Hospital Cancer Center se zabývají diagnostikou a léčbou různých typů novotvarů reprodukčního systému. Nemocnice má k dispozici silnou základnu pro diagnostiku a moderní high-tech vybavení i přední odborníky. Rehabilitaci pacientů lze provádět také na základě onkologické kliniky.

Na klinice Yusupov lze léčbu ovariálních cyst provádět lékařsky s malými rozměry, ale pokud jejich velikost dosáhne 20 cm a ovlivní sousední orgány, použije se chirurgická léčba.

Kdy je konzervativní léčba ovariálních cyst relevantní??

Konzervativní léčba je přijatelná pouze u funkčních ovariálních cyst (folikulární nebo corpus luteum cysty). Jedná se o takzvané hormonální cysty, které jsou léčitelné díky normalizaci hormonálních hladin ženy..

Na onkologické klinice Yusupov se správně zvolenou medikamentózní léčbou funkční cysty zmizí po třech měsících. Po celou dobu pobytu na klinice lékaři sledují dynamiku použité léčby.

V nejlepší nemocnici v Moskvě se zabývají konzervativní léčbou ovariálních cyst s integrovaným přístupem k patologii. Kvalifikovaní lékaři předepisují protizánětlivé, antifungální, antimikrobiální a hormonální léky. Antibiotika pro ovariální cysty se používají ke zničení patogenní mikroflóry, která může být hlavní příčinou vývoje onemocnění nebo faktorem, který narušuje rychlou a účinnou léčbu. Spolu s injekcemi a pilulkami na cysty na vaječnících se používají čípky, které jsou vaginální a rektální (vložené do konečníku). Čípky se používají kvůli skutečnosti, že jedním z faktorů výskytu cyst je zánětlivý proces v malé pánvi. Obsahují enzymy, které rozpouštějí adheze, krevní sraženiny, krevní sraženiny a hnis. Jsou-li podávány rektálně, je dávka a doba trvání léčby stanovena lékařem individuálně pro každého pacienta.

V případě narušení hormonálního pozadí (nadbytek estrogenu a nedostatek progesteronu) se používají hormonální vaginální čípky. Aktivní složkou je progesteron - látka, která normalizuje hormonální pozadí, snižuje cystické formace a také snižuje riziko komplikací.

Čípky s laktobacily se používají k obnovení mikroflóry pochvy po léčbě zánětu antibiotiky a vaginálními čípky.

Imunomodulátory ve formě rektálních čípků se používají v boji proti poruchám imunitního systému, které mohou vést k cystickým formacím.

Jak si vybrat svíčky?

Ichthyolové čípky v gynekologii s ovariálními cystami mají protizánětlivé a antiseptické účinky. Aktivní složkou je ichtyol. Jedná se o černou látku s pronikavým zápachem. Používá se rektálně po přirozeném čištění střev 1-2krát denně, lze jej použít také vaginálně. Pozitivního účinku je dosaženo dostatečně rychle díky dobré absorpci látky. Ichthyolové čípky pro ovariální cysty mají dobré recenze kvůli absenci kontraindikací a vedlejších účinků.

Indomethacin pro ovariální cysty snižuje bolest a otok blokováním enzymů, které způsobují zánět. Odkazuje na nesteroidní protizánětlivé léky. Účinnost léku je dosažena v 90%. Užívá se vaginálně 1-2 čípky denně, rychle se vstřebává. Nedoporučuje se u pacientů s onemocněním gastrointestinálního traktu, jater, alergií, těhotných žen a kojících matek. Mezi nežádoucí účinky patří závratě, ospalost, bolesti břicha, nevolnost a zvracení.

Diklovit je nesteroidní protizánětlivé léčivo. Používá se jako protizánětlivé léčivo pánevních orgánů. Vstupte rektálně po vyprázdnění nebo očistném klystýru, 1-2 svíčky denně. Nelze předepsat na alergické reakce, bronchospazmus, individuální nesnášenlivost látky, pro těhotné a kojící ženy. Vedlejší účinky: migréna, tinnitus, alergická reakce, ve vzácných případech - otoky nohou. V případě předávkování se může objevit zmatenost, nevolnost, zvracení, krvácení. Lék by měl být používán velmi opatrně v kombinaci s jinými léky..

V gynekologii se longidáza používá k léčbě a prevenci adhezí, které se tvoří na pozadí zánětlivého procesu. Má imunomodulační, antioxidační a mírné protizánětlivé účinky. Má dobrou absorpci. Jedna svíčka se aplikuje po dvou dnech volna. Podává se vaginálně nebo rektálně po očištění střev. Kontraindikováno u pacientů s rakovinou, těhotných žen, dětí do 12 let, onemocnění ledvin. Nežádoucí účinky se projevují formou alergické reakce.

Čípky s propolisem se používají jako protizánětlivé, antibakteriální, antioxidační a imunomodulační látky. Používá se vaginálně nebo rektálně po čištění střev.

Endometrioidní ovariální cysta

Endometrioidní ovariální cysta je abnormální tvorba dutiny na povrchu vaječníku, která se skládá z nahromaděné menstruační krve obklopené membránou endometriálních buněk. Na rozdíl od funkčních cyst mají endometrioidní cysty zcela odlišný mechanismus vývoje a zpravidla bilaterální poškození. V gynekologii se taková ovariální cysta týká projevů genitální formy endometriózy..

Na klinice Yusupov se čípky široce používají pro ovariální cysty endometriózy, které mají analgetický účinek.

Nejčastěji se používají čípky, které mají ve svém složení nesteroidní protizánětlivé léky (například indomethacin a diklofenak). Pro střevní endometriózu, která je doprovázena spastickou bolestí, se používají svíčky, které zahrnují papaverin nebo belladon.

S procesem adheze ve vaječnících, s preventivním a rozlišovacím účelem, dobře pomáhají čípky sestávající z longidázy (podávají se rektálně nebo vaginálně).

Antikoncepční pilulky na cysty na vaječnících

Antikoncepční pilulky se často používají k obnovení hormonální rovnováhy. Syntetické hormony obsažené v přípravku jsou velmi podobné přírodním biologicky aktivním látkám nacházejícím se v těle ženy. Hormonální pilulky na cysty na vaječnících pomáhají zmenšit velikost a úplnou resorpci formací. Potlačují ovulaci a snižují riziko opakování cyst. Při užívání antikoncepčních přípravků se hormonální hladiny normalizují, žena získá příležitost otěhotnět, porodit a porodit dítě.

Nesprávně vybraný farmaceutický produkt může vyvolat opačný účinek, když cysta začne zvětšovat objem a objeví se náhlé špinění. Proto je tak důležité zvolit správnou kliniku s lékaři na vysoké úrovni, kteří znají jejich podnikání..

Na onkologické klinice Yusupov jsou pacienti léčeni vysoce kvalifikovanými lékaři, kteří denně sledují změny v těle. Výběr hormonálních látek se provádí individuálně s přihlédnutím k charakteristikám každého pacienta.

Jaké pilulky k pití?

Wobenzym je léčivo, které má protizánětlivé, imunostimulační, fibrinolytické, analgetické a dekongesční účinky. Wobenzym se používá při komplexní léčbě mnoha gynekologických onemocnění, mezi něž patří i ovariální cysty..

Kontraindikace pro použití:

 • Hemofilie nebo jiné stavy, které mohou vést ke krvácení;
 • Hemodialýza;
 • Děti do 5 let;
 • Individuální nesnášenlivost.

Použití wobenzymu na cysty na vaječnících má řadu vedlejších účinků: nevolnost, zvracení, rozrušení stolice, alergické reakce.

Wobenzym pro ovariální cysty má pozitivní recenze, protože při použití v komplexní léčbě může významně zvýšit účinnost antibiotik a snížit možné vedlejší účinky hormonálních léků.

Chcete-li získat radu nebo domluvit schůzku s odborníkem v nemocnici Yusupov, abyste se dozvěděli více o pilulkách na cysty na vaječnících a jejich jménech, můžete zavolat.

Je ovariální cysta léčena bez chirurgického zákroku: popis metod

Benigní růst na noze, uvnitř kterého je tajemství, které se hromadí v tkáních vaječníku, se nazývá cysta. Jeho velikost se pohybuje od jednoho do dvaceti centimetrů. Je ovariální cysta léčena? Toto je první otázka, na kterou se lékař zeptá po zjištění novotvaru. V závislosti na typu se používá konzervativní i chirurgická terapie. Ve většině případů jsou cysty léčitelné a nezpůsobují komplikace..

Příčiny nemoci, následky

Hlavními faktory vzniku novotvaru jsou:

 • hormonální nerovnováha;
 • stagnace tekutiny v malé pánvi;
 • zánětlivé procesy chronické povahy;
 • různé infekce;
 • endokrinologická onemocnění;
 • vady ve vývoji reprodukčních orgánů;
 • časný nástup menstruace;
 • potrat;
 • nesprávná výživa;
 • pravidelný stres;
 • špatné návyky;
 • negativní dopady sociálního prostředí.

Cysta se vyskytuje na jednom nebo obou vaječnících, v druhém případě se stává příčinou neplodnosti. Kromě toho jsou možné následující komplikace onemocnění:

 • Torze nohy - sepse je způsobena nekrózou tkáně. Kapsle může neočekávaně prasknout a její obsah se rozlije do pobřišnice, což vede k peritonitidě. V těchto případech lze pozorovat následující klinický obraz: zvracení, ostrá bolest, tj. Příznaky akutního břicha.
 • Velká velikost novotvaru narušuje průtok krve, protože stlačuje cévy. Tlak na střeva a močový měchýř jim ztěžuje fungování. Známky se objevují až poté, co se cysta zvětší na průměr sedm až osm centimetrů. Žena se začíná obávat přitahování bolesti v oblasti vaječníků, nárůstu břicha a jeho asymetrie.

Je ovariální cysta léčena? Tak určitě. Konzervativně nebo rychle, určeno povahou vývoje a stupněm nebezpečí, které závisí na jeho typu.

Klasifikace novotvarů

Systematizujte cysty podle různých kritérií.

 • singl;
 • násobek.
 • jednostranný;
 • oboustranný.
 • složitý;
 • nekomplikovaný.
 • Corpus luteum - jeho výskyt je spojen s reverzním vývojem corpus luteum po ovulaci. Důvodem vzniku je hormonální nerovnováha. Nemusíte to léčit, zmizí to samo.
 • Folikulární - tvoří se na místě folikulu, který nepraskl. Provokativním faktorem je hormonální selhání. Je ovariální cysta léčena? Ve většině případů to vyřeší samo..
 • Parní místnost - vytvořená z příloh, dosahuje velkých rozměrů.
 • Endometrioid - vyvíjí se z částic endometria. Tobolka je naplněna starou krví.
 • Organické - nezmizí samo o sobě.
 • Mucinous - vícekomorový, má hrbolatý povrch. Uvnitř cysty je hustý hlen. V některých případech dosahuje jeho průměr třicet pět centimetrů..
 • Dermoid - vnitřní výplň tvoří hlen, tukové zásoby, kosti, vlasy.
 • Funkční je jednou z nejběžnějších forem. Hlavní důvod jeho vzniku je spojen s nesprávnou funkcí vaječníků. Absorbuje samostatně.
 • Papilární - představuje výrůstky ve formě papil.
 • Hemoragická - vzniká v důsledku krvácení z folikulární nebo corpus luteum cysty.
 • Serózní - nádor naplněný průhledným obsahem, jeho velikost může být až třicet centimetrů. Nejčastěji postihuje ženy ve věku nad čtyřicet pět.

Léky a jiná léčba

Jak zacházet s ovariální cystou bez operace? V počátečním stadiu, kdy novotvar nepřesahuje průměr jednoho centimetru a stav pacienta je uspokojivý, zvolí lékař taktiku vyčkávání a doporučení nebo doporučí užívání léků, pokud detekovaná cysta vznikla na pozadí hormonální nerovnováhy.

Lékaři se rozhodnou pro následující léky, jejichž průběh trvá dva až šest měsíců:

 • Hormonální - „Duphaston“, „Janine“, „Terzhinan“, „Novinet“.
 • Vitamíny - "kyselina askorbová", skupiny A a B..
 • NSAID - "Ibuprofen", "Acetaminophen".
 • Sedativa - "Novopassit".

Kromě toho je v tomto období ženám zakázáno nadměrné namáhání, kouření, pití alkoholu, horké koupele, sauna a také se nesmí opalovat. Taková opatření zabrání prasknutí cysty. Lékař může dále doporučit dodržování stravy, akupunktury, příjem minerální vody, jemné fyzické cvičení pod dohledem zkušeného instruktora.

Jak zjistit, zda lze ovariální cystu odstranit bez operace

Nejprve, pokud zjistíte nepříjemné příznaky, jako je nadýmání, tlaková bolest v břišní oblasti, pocit otoku v pánevní oblasti, měli byste se poradit s ženským lékařem. Provede vyšetření a pošle na vyšetření, protože pouze pomocí ultrazvukového vyšetření je určena přesná lokalizace, velikost, tvar a náplň tobolky.

Po analýze obdržených informací lékař rozhodne o taktice léčby pacienta (pozorování, konzervativní terapie nebo chirurgický zákrok).

Konzervativní léčba: funkce

Lékaři zajišťují, že je možné vyléčit ovariální cysty bez chirurgického zákroku v následujících případech, pokud kapsle:

 • nepřesahuje velikost pěti centimetrů;
 • označuje funkční;
 • identifikován před méně než dvěma měsíci;
 • nemá známky maligního růstu;

Všechny nádorové markery musí být v přijatelných hodnotách.

Při konzervativní metodě může lékař doporučit:

 • "Utrozhestan", "Duphaston" - v případě nedostatku nebo nadbytku určité hormonální látky v těle ženy.
 • "Diane", "Janine", "Regulon" - potlačují hormony, které jsou syntetizovány ve vaječnících a ovlivňují růst cystické formace.
 • "Indomethacin", "Longidaza" - ke zmírnění zánětlivých procesů.
 • "Linkomycin", "Vankomycin" - pokud je příčinou novotvaru patogenní mikroflóra.
 • "Wobenzim", "Timalin" - pro zvýšení odolnosti těla vůči chorobám a infekcím.
 • Fyzioterapeutické postupy.

Mnoho žen zanechává na internetu pozitivní recenze ohledně léčby ovariálních cyst bez operace. Při použití lékové terapie pro novotvary jsou zaznamenány následující výhody:

 • zotavení cyklu;
 • zlepšení stavu vlasů a dermis.

Nevýhody zahrnují dlouhý průběh léčby a vedlejší účinky užívání hormonálních léků.

Folikulární cysta

Ze všech typů cyst je považován za nejvíce neškodný a vyskytuje se nejčastěji. Pokud po ovulaci vejce neopustí prasklý folikul, změní se a transformuje se do kapsle. Taková cysta často sama odezní po několika menstruačních cyklech. Lze ovariální folikulární cystu léčit léky? Doporučují se, pokud nezmizí přirozeně. V tomto případě lékař doporučuje hormonální látky, které obnovují funkce postiženého vaječníku, stejně jako vitaminovou terapii. Pokud je novotvar malý, pak je žena pod dohledem lékaře. Ultrazvuk se v tomto případě provádí s určitou frekvencí doporučenou lékařem, aby se analyzovala rychlost růstu cyst.

Léčba endometrioidních cyst

K novotvaru dochází v důsledku proliferace endometria do vaječníku. Léčba endometrioidní ovariální cysty bez operace je přípustná na samém začátku onemocnění. Ošetřující lékař zvolí hormonální terapii. Nejčastěji je drogou volby „Janine“.

Díky úspěšné kombinaci účinných látek, zejména dienogestu a ethinylestradiolu, přispívá léčba k opačnému vývoji cysty. Pro zmírnění bolesti jsou indikována analgetika a NSAID. Kromě toho jsou v případě potřeby předepsány léky ke zvýšení imunity, včetně vitamínů. Pokud po třech měsících nedojde k žádnému účinku, existuje velké nebezpečí prasknutí a zvětšení velikosti tobolky. Může se vyvinout v nádor a rozšířit se do močového měchýře a střev. V tomto případě pomůže pouze chirurgický zákrok..

Někdy, aby se zbavili ovariální cysty bez chirurgického zákroku, se provede punkce v lokální anestézii a její obsah se odčerpá. Dále je tajemství odesláno k výzkumu. V některých případech je však chirurgický zákrok nezbytný. Patří mezi ně: výskyt známek křečových žil, bolest břicha, potíže s močením a vyprazdňováním, jakož i rychlé zvětšení nebo zkroucení nohy cysty, nebo pokud existuje riziko degenerace do maligního novotvaru.

Funkční novotvary

V tomto případě je možné léčit ovariální cysty bez chirurgického zákroku. Lékař předepisuje hormonální léky, pokud jsou užívány, vstřebávají se malé luteální a folikulární novotvary. Přednost se dává lékům na bázi progesteronu, jako jsou Marvelon, Regulon, Janine. Snižují koncentraci estrogenu v krvi. K normalizaci poměru hormonů je Dufaston často předepisován po dobu až tří měsíců. Schéma a dávka se volí individuálně na základě výsledků laboratorních testů.

Je důležité vědět, že po nástupu padesáti let se netvoří funkční cysty, které mají schopnost samy se rozpustit. To je způsobeno skutečností, že se zastaví menstruace a související procesy probíhající v reprodukčních orgánech. Právě v tomto věku se zvyšuje riziko degenerace do maligního novotvaru. Cysty u žen v poloze obvykle zmizí do šestnáctého týdne. V rané fázi je možné užívat přípravek „Duphaston“ pod dohledem lékaře.

Použití drogy "Duphaston" v terapii

Je ovariální cysta léčena tímto hormonálním činidlem? Dydrogesteron, který je účinnou látkou léku, nahrazuje přirozený progesteron a plní všechny jeho funkce. Při použití k léčbě novotvarů folikulární povahy podporuje správný přechod první fáze menstruačního cyklu do druhé a nedává šanci na růst endometria. Pokud je cysta endometrioidní, je indikováno dlouhodobé podávání přípravku „Duphaston“, protože brání vzniku nových tobolek.

Během jeho používání se ve vzácných případech objevují nežádoucí reakce - hemolytická anémie, vyrážky na dermis, migréna, přecitlivělost prsou, krvácení. Ten po zvýšení dávky zmizí. Léčba tímto lékem se provádí pouze pod dohledem lékaře. Pokud během období léčby přípravkem "Duphaston" žena otěhotní, je nutné o tom okamžitě informovat ošetřujícího lékaře, který vypracuje plán postupného ukončení užívání pilulek. Během těhotenství je lék povolen k použití až do dvanáctého týdne, poté se dávka sníží a léčba se zastaví.

Gynekologové tvrdí, že účinnost tohoto léku je poměrně vysoká. Dávka a léčebný režim se volí pro každého pacienta individuálně s přihlédnutím k obecné povaze patologie, výsledkům testů a vyšetřovacím údajům. Po užití léku si ženy všimnou, že se hormonální pozadí zlepšuje, cyklus se normalizuje. Lék nepřispívá ke zvýšení hmotnosti a růstu ochlupení, zabarvení hlasu se nemění.

Léčba funkční cysty lidovými léky

Jak vyléčit ovariální cystu bez operace s využitím zkušeností bylinkářů? Existuje mnoho receptů na tradiční medicínu, jak se tohoto problému zbavit. Tady jsou některé z nich:

 • Ponořte jádro malé cibule do medu, obalte gázou a vložte ji přes noc na deset dní do pochvy.
 • Nalijte sto gramů příček z ořechové skořápky jedním a půl litrem vody a vařte asi dvacet minut. Vezměte sto mililitrů denně po dobu dvou týdnů.

Dietní jídlo

Lze ovariální cysty léčit bez operace? Při řešení tohoto problému může samozřejmě pomoci správně sestavená strava, ale pouze pokud je novotvar nepodstatný a nepředstavuje ohrožení života. Lékaři doporučují dietu zaměřenou na normalizaci hormonálních hladin s povinným zahrnutím:

 • surová nebo dušená zelenina (lilek, cuketa, zelí);
 • tvaroh;
 • jablka;
 • bobule;
 • fermentované mléčné výrobky;
 • libové maso;
 • mořské ryby.
 • čaj, káva, nápoje obsahující alkohol a také benzín;
 • Fast Food;
 • kakao;
 • bohaté pečivo;
 • čokoláda;
 • cukroví;
 • koření;
 • koření;
 • tučná a smažená jídla.

Místo závěru

Než se divíte, jak odstranit ovariální cysty bez operace, měli byste zjistit její povahu. To může určit pouze lékař, který zvolí potřebnou léčbu. Neměli byste se pokoušet zbavit se cysty sami, protože to vede k negativním důsledkům - neplodnosti, rakovině reprodukčních orgánů. V závislosti na typu a velikosti novotvaru, jakož i s přihlédnutím k věku ženy, vlastnostem těla a touze zachovat schopnost rodit děti, lékař vybere nejlepší možnost, jak se ho zbavit. Nezapomeňte, že léčba ovariální cysty bez operace je možná, dokud nepraskne nebo dokud nebude cystická formace perforována.

Léčba ovariálních cyst

Ovariální cysta je tekutinou naplněný benigní novotvar, který se nejčastěji vyskytuje u mladých žen v reprodukčním věku. Zpravidla se zjistí náhodou na ultrazvukovém vyšetření během vyšetření z jiného důvodu. Léčba ovariálních cyst může být předepsána pouze lékařem. Volba tohoto nebo toho léku závisí především na typu novotvaru.

Při užívání tablet z ovariální cysty musíte přísně dodržovat pokyny svého lékaře. Je důležité nedokončit celý průběh léčby a neměnit dávkování předepsaných léků. Nekontrolovatelné pití jakýchkoli léků (včetně mnoha inzerovaných doplňků stravy se slibnými názvy) se nedoporučuje, protože to může zhoršit stav. Při pokusu o samoléčbu je snadné přijít o čas, kdy lze novotvar vyléčit konzervativními metodami. Kromě toho je třeba mít na paměti, že řada cystických útvarů vůbec nevyžaduje léčbu, zatímco jiné jsou léčeny výhradně chirurgicky..

Jaké léky na cysty na vaječnících lze předepsat

Různé typy cyst vyžadují různé přístupy k léčbě. Nejběžnější skupiny drog a indikace pro jejich jmenování:

Skupina léků

Hormonální léky (perorální antikoncepce)

Jsou předepsány, když dojde k cystické formaci na pozadí porušení produkce hormonů. Progesteronové léky mohou zastavit růst cysty, poté se může začít zmenšovat a mizet. Perorální antikoncepce může nejen pomoci vyřešit cystickou formaci, ale také zabránit těhotenství během léčby a také normalizovat hormonální cyklus.

Užívání antibiotik na ovariální cystu je indikováno v případě detekce infekčního a zánětlivého procesu.

Protizánětlivé a analgetické látky

Předepsané v krátkém kurzu s významným bolestivým syndromem, umožňují zmírnit bolest, ale neodstraní problém, jsou používány jako doplněk k hlavní terapii.

Sedativa, komplexy vitamínů a minerálů

Umožňuje zlepšit celkový stav těla.

Lidové léky

Je neúčinné léčit tuto nemoc lidovými prostředky. Mohou být použity pouze jako doplněk k hlavní terapii, například odvar z matky lze použít k normalizaci spánku a infuzi echinacey lze použít k posílení imunity. Je třeba si uvědomit, že tradiční medicína, jako každá jiná, vyžaduje předchozí dohodu s ošetřujícím lékařem..

Jiné metody

V mnoha případech ovariální cysta nevyžaduje léčbu; její resorpce probíhá sama. S malými cystami a bez komplikací je zvolena očekávaná taktika (několik menstruačních cyklů). V tomto případě je potřeba pouze pravidelný lékařský dohled..

Kromě lékové terapie lze doporučit následující:

 • správná výživa;
 • fyzioterapie;
 • balneoterapie;
 • přestat kouřit a pít alkohol;
 • normalizace tělesné hmotnosti;
 • normalizace pracovního a odpočinkového režimu.

Když je nutná operace

Pokud cystická formace neprobíhá sama o sobě a také ji nelze vyléčit konzervativními metodami, může být nezbytná pro plánovaný chirurgický zákrok. V případě komplikací vzniknou nouzové indikace pro operaci..

Hlavní indikace pro chirurgický zákrok jsou:

 • prudký nárůst vzdělání;
 • zkroucení nohy;
 • prasknutí cystické formace;
 • riziko maligní transformace.

Upřednostňovanou metodou odstraňování cystických lézí vaječníků je laparoskopie - moderní chirurgická metoda, která poskytuje vysokou účinnost s minimálním traumatem. Pouze za přítomnosti kontraindikací k laparoskopii se uchylují k operaci otevřeného přístupu - laparotomii.

Rozsah operace závisí na typu a velikosti cystické formace, může to být pouze její odstranění (cystektomie), odstranění cysty s částí vaječníku (resekce) nebo úplné odstranění postiženého vaječníku (ooforektomie).

Přehled ovariálních cyst

Příznaky

Novotvar se obvykle dlouho neprojevuje. Patologie je detekována během diagnostiky z jiného důvodu nebo preventivní lékařské prohlídky.

U pacientů s velkými cystickými lézemi se mohou objevit:

 • menstruační nepravidelnosti, nefunkční děložní krvácení;
 • bolest v dolní části břicha (tahání bolesti, může vyzařovat do perinea), která se může objevit a / nebo zesílit při fyzické námaze, na začátku menstruačního cyklu, při pohlavním styku;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • bolest hlavy;
 • zvětšení břicha na jedné straně.

Cystická formace se může zvětšit a vyvíjet tlak na sousední orgány a tkáně, zatímco u pacienta se mohou objevit poruchy močového systému (potíže s močením) a střev (zácpa). Patologie může vést k rozvoji problémů s počátkem a těhotenstvím.

Paraovariální cysta se nejčastěji nijak neprojevuje; v některých případech mohou pacienti pociťovat bolesti v podbřišku. S onemocněním polycystických vaječníků mohou ženy pociťovat menstruační nepravidelnosti, akné, obezitu, depresivní stavy, neustálé bolesti břicha a / nebo dolní části zad, pánevní oblasti.

V případě krvácení při prasknutí cysty může dojít k následujícímu:

 • bledost kůže;
 • ostrá bolest;
 • závrať;
 • poruchy vědomí.

Když praskne novotvar, může se vyvinout peritonitida, sepse.

Příčiny

Důvody pro vývoj ovariálních cystických útvarů nejsou plně pochopeny..

Možné příčiny patologie zahrnují hormonální poruchy. Cystická formace může také nastat na pozadí zánětlivých procesů v orgánech urogenitálního traktu. Existují také faktory, které ovlivňují určité typy novotvarů:

Vyvíjí se na pozadí endometriózy (s proliferací endometria)

Tvoří se mezi vaječníkem, vejcovodem a děložními vazy. Vyvíjí se na pozadí hormonální nerovnováhy.

Může to být vrozené a jeho vývoj může nastat také na pozadí poranění.

Vývoj cystických vaječníkových útvarů lze usnadnit:

 • nadměrný fyzický a duševní stres;
 • špatné návyky;
 • nadváha a podváha;
 • chronická únava;
 • časný nástup sexuální aktivity;
 • umělé ukončení těhotenství.

Klasifikace cystických útvarů

V gynekologii jsou ovariální cystické útvary rozděleny na vrozené a získané, komplikované a nekomplikované, jedno a vícečetné, jednokomorové a vícekomorové.

Tabulka ukazuje hlavní typy cystických útvarů.

Typ vaječníkových útvarů

Tvoří se z přirozených struktur vaječníku, dále se dělí na folikulární (nastává při narušení ovulace, když folikul nepraskne, ale nadále roste) a luteální (vyvíjí se z žlutého tělíska)

Jedná se o cystické dutiny naplněné krví z ohniska endometriózy, která se postupem času stává silnější a tmavší

Rozděleny do dermoidních, serózních a mucinózních cystických útvarů

Video

Nabízíme k prohlížení videa na téma článku.

Vzdělání: 2004-2007 „První kyjevská lékařská vysoká škola“ specializace „Laboratorní diagnostika“.

Našli jste v textu chybu? Vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Lidská krev „protéká“ cévami pod obrovským tlakem a pokud je narušena jejich integrita, může střílet na vzdálenost až 10 metrů.

Miliony bakterií se rodí, žijí a umírají v našich střevech. Lze je vidět pouze při velkém zvětšení, ale pokud by se shromáždili, zapadli by do běžného šálku na kávu..

Mnoho drog bylo původně uváděno na trh jako drogy. Například heroin byl původně uváděn na trh jako lék proti kašli. A kokain byl lékaři doporučován jako anestézie a jako prostředek ke zvýšení vytrvalosti..

Když se milenci líbají, každý z nich ztrácí 6,4 kalorií za minutu, ale vymění si téměř 300 různých druhů bakterií..

Čtyři plátky tmavé čokolády obsahují asi dvě stě kalorií. Takže pokud se nechcete zlepšovat, je lepší nejíst více než dva plátky denně..

Lidský mozek váží asi 2% celkové tělesné hmotnosti, ale spotřebovává asi 20% kyslíku vstupujícího do krve. Tato skutečnost činí lidský mozek extrémně náchylným k poškození způsobenému nedostatkem kyslíku..

Během provozu náš mozek tráví množství energie, které se rovná 10-wattové žárovce. Takže obraz žárovky nad vaší hlavou v okamžiku, kdy vznikne zajímavá myšlenka, není tak daleko od pravdy..

Ve Velké Británii existuje zákon, podle kterého chirurg může odmítnout provést operaci pacienta, pokud kouří nebo má nadváhu. Člověk se musí vzdát špatných návyků a pak možná nebude potřebovat operaci..

Pád z osla vám pravděpodobně zlomí krk, než když spadnete z koně. Nepokoušejte se toto tvrzení vyvrátit..

Práce, která se člověku nelíbí, je pro jeho psychiku mnohem škodlivější než práce vůbec.

Dříve se myslelo, že zívání obohacuje tělo kyslíkem. Toto stanovisko však bylo vyvráceno. Vědci prokázali, že člověk zíváním ochlazuje mozek a zlepšuje jeho výkon.

Podle výzkumu mají ženy, které pijí několik sklenic piva nebo vína týdně, zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu..

Kaz je nejčastějším infekčním onemocněním na světě, kterému ani chřipka nemůže konkurovat..

Více než 500 milionů dolarů ročně se vynakládá na léky na alergie pouze v USA. Stále věříte, že se najde způsob, jak konečně porazit alergie??

Leváci mají kratší délku života než praváci.

Imunita je naše přirozená obrana proti široké škále infekčních patologií. Je schopna úspěšně zvládnout virové i bakteriální nebo gr.

Léčba vaječníkových cyst

Ovariální cysty jsou léčeny léky pouze v některých případech. Volba terapie je dána typem vzdělání, jeho velikostí, příčinou jeho výskytu a možnými komplikacemi. K tomu se používají léky různých forem uvolňování, které se liší způsobem působení. Pro zvýšení účinnosti terapie je současně předepsáno několik typů léků.

Kdy se používá léková terapie

Funkční nebo retenční ovariální cysty lze léčit bez chirurgického zákroku. Vyskytují se v důsledku menstruačních nepravidelností a nepředstavují vážné zdravotní riziko. Mezi tyto typy cyst patří folikulární, endometrioidní, cysty žlutého tělíska a polycystické cysty (mnohonásobná tvorba útvarů na vaječníku).

Formy uvolňování léku

Pro zvýšení účinnosti farmakoterapie se současně používají léky různých forem uvolňování. S tímto kombinovaným účinkem se zvyšuje rychlost zotavení, snižuje se pravděpodobnost relapsu..

Některé léky mají několik forem uvolňování - to je výhodné pro pacienty, protože si mohou vybrat nejvhodnější možnost použití.

Léky v pilulkách

Většina léků na cysty na vaječnících je ve formě tablet. Považuje se za jedno z nejpohodlnějších k použití. Druhy léků v tabletách:

 • antibiotika;
 • hormonální látky;
 • orální antikoncepce;
 • enzymy;
 • léky proti bolesti;
 • protizánětlivý;
 • sedativa;
 • hypoglykemický;
 • komplexy vitamínů a doplňky stravy;
 • imunostimulanty.

Některé z těchto fondů mají jinou formu uvolnění..

Injekce

Ve většině případů jsou injekcemi používanými pro ovariální cysty antibiotika. Tyto léky se nejlépe vstřebávají injekcí. Někdy jsou v této formě předepsány hormonální léky a léky proti bolesti..

Typ léku se volí v závislosti na jeho vedlejších účincích a kontraindikacích - mohou se lišit pro každou formu uvolnění stejného léku.

Zvláštní typ injekcí předepsaných pro cysty na vaječnících je paracervikální. Jeho zvláštnost spočívá v zavedení komplexu léků přímo do oblasti postiženého orgánu. Jejich činnost je zaměřena na zmírnění zánětu a snížení vzdělání. Nejčastěji se tato metoda používá k eliminaci funkčních cyst..

Masti a krémy

Ve formě krémů, mastí a dalších léků na ovariální cysty se používají hormonální léky a léky proti bolesti. Jsou vtírány do kůže podbřišku. Některé z nich se používají k impregnaci tamponů zavedených do pochvy. Tyto prostředky jsou méně účinné než tablety nebo injekce. Nejčastěji se používají jako doplňková léčba ovariálních cyst..

Vaginální a rektální čípky

Používá se jako pomůcka. Mají protizánětlivé vlastnosti, jsou schopny obnovit vaginální mikroflóru, zlepšit místní zásobování krví a zabránit adhezi. Efektivní při pravidelném užívání.

Druhy léků podle způsobu účinku

Bez ohledu na formu uvolnění odborníci identifikují několik skupin drog najednou. K rychlé léčbě ovariální cysty je předepsáno několik druhů léků najednou - to poskytuje komplexní účinek na tělo kombinací několika pozitivních vlastností terapie.

Hormonální léky

Tato skupina zahrnuje několik typů fondů, které se liší metodou jednání. Všechny obsahují hormony, díky nimž vyrovnávají hormonální pozadí ženy a normalizují menstruační cyklus. Obvykle se používají pro funkční typy cystických útvarů..

Předepisování hormonálních pilulek na ovariální cysty by mělo být přísně založeno na výsledcích testů - samoobsluha těchto léků bez doporučení lékaře, včetně perorálních kontraceptiv, může negativně ovlivnit tělo a vyvolat mnoho nemocí.

Gestageny

Hlavní aktivní složkou kompozice je hormon progesteron. Jmenování gestagenů je nutné při snížené hladině tohoto hormonu v těle ženy, stejně jako při nesprávném průběhu druhé fáze cyklu. S obnovením menstruačního cyklu, ovulace a produkce progesteronu klesá velikost cystických útvarů. V budoucnu užívání gestagenů snižuje pravděpodobnost jejich opakování.

Nejúčinnější léky:

 • Utrozhestan;
 • Duphaston;
 • Progestogel.

Obvykle je příjem těchto prostředků jmenován od 16 do 25 dnů menstruačního cyklu. Doba trvání léčby je asi 3 měsíce.

Kombinovaná perorální antikoncepce (COC)

Úplně vyrovnejte menstruační cyklus. Během jejich působení klesá zatížení genitálií, což přispívá k rychlé resorpci formací.

Antikoncepční pilulky na cysty na vaječnících:

 • Rigevidon;
 • Logest;
 • Klayra;
 • Belara;
 • Yarina;
 • Diane-35.

Průběh léčby perorálními kontraceptivy je 3-6 měsíců. Se souhlasem lékaře je jejich použití povoleno na delší dobu. Ihned po zrušení antikoncepčních pilulek se pravděpodobnost těhotenství významně zvyšuje - díky této vlastnosti jsou antikoncepční prostředky často předepisovány ženám s cystou na vaječníku, které plánují dítě.

Antiandrogeny

Jsou předepsány se zvýšenou hladinou androgenů - mužských pohlavních hormonů:

 • Spironolakton;
 • Cyproteronacetát;
 • Dienogest;
 • Drospirenon.

Léky s antiandrogenním účinkem snižují velikost cyst na vaječnících, vyrovnávají menstruační cyklus, vylučují nadměrné množství vlasů, které se vyskytuje při nadbytku mužských hormonů.

Enzymové přípravky

Jejich použití se doporučuje v přítomnosti zánětlivých a adhezivních procesů. Enzymy zabraňují tvorbě hnisu a hromadění krve v genitáliích. Jejich nejúčinnější typy:

 • Longidaza;
 • Distreptáza.

Tyto produkty jsou obvykle dostupné ve formě vaginálních a rektálních čípků. Jejich účinek je nejvýraznější v přítomnosti hnisavých ovariálních cyst..

Produkty proti bolesti

Léky proti bolesti jsou předepsány ke zlepšení pohody pacienta a nejedná se o metodu eliminace formací. K tomu se používají následující typy léků:

 • Tempalgin;
 • Pentalgin;
 • Ibuklin.

Tyto prostředky je možné brát nezávisle s těžkými záchvaty bolesti..

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)

Tento typ léčby nejen eliminuje bolest, ale také snižuje velikost formací. Tohoto účinku je dosaženo díky jejich protizánětlivým vlastnostem. Nejoblíbenější NSAID:

 • Ibuprofen;
 • Diklofenak;
 • Meloxikam;
 • Indomethacin.

Většina léků proti bolesti negativně ovlivňuje činnost žaludku, proto je v případě gastritidy a jiných podobných onemocnění jejich použití zakázáno..

Antispazmodika

Účinné pro záchvaty bolesti způsobené svalovými křečemi:

 • No-shpa;
 • Spasmol;
 • Duspatalin.

S bolestivými pocity jiné povahy je jejich příjem neúčinný.

Sedativa

Neustálý stres a nadměrná námaha mohou vyvolat hormonální selhání, které může vést k výskytu ovariální cysty. V tomto případě musíte užívat sedativa:

 • matka;
 • kozlík lékařský;
 • pion.

Tyto bylinky se užívají ve formě tinktur, odvarů a tablet. Mají minimální vedlejší účinky a vysokou účinnost..

Antibiotika

Vyžaduje se při detekci infekcí genitálního traktu a zvýšené pravděpodobnosti prasknutí cysty:

 • Vankomycin;
 • Fluorochinolon;
 • Linkomycin.

Délka terapeutického kurzu závisí na stupni infekce. Je nutné užívat antibiotika k léčbě ovariálních cyst přísně podle doporučení lékaře - dřívější zrušení jejich příjmu může vyvolat opětovný výskyt patogenních mikroorganismů.

Hypoglykemické léky

Snižuje hladinu glukózy v krvi. Používá se jako pomůcka pro diagnostikovanou cukrovku nebo sklon k jejímu rozvoji:

 • Pioglitazon;
 • Metformin.

V průběhu léčby hypoglykemickými léky je nutné neustále sledovat hladinu glukózy v krvi.

Vitamíny a minerály

Jejich příjem pomáhá obnovit tělo, zlepšit jeho obranyschopnost, normalizovat menstruační cyklus a zabránit rozvoji různých onemocnění reprodukčního systému:

 • Aerovit;
 • Více karet;
 • Abeceda pro ženy;
 • kyselina listová;
 • kapsle vitaminu E..

U pacientů plánujících těhotenství jsou předepsány vitamínové komplexy Femibion ​​nebo Elevit Pronatal.

Imunostimulanty

Posílením imunitního systému urychlují proces hojení:

 • Bemitil;
 • Methyluracil;
 • Likopid;
 • Timalin.

Volba léku závisí na typu hlavního léku předepsaného k odstranění ovariální cysty. Některá z imunostimulantů mohou zvýšit účinek antibiotik a protizánětlivých léků.

Lidové léky

Tradiční metody léčby zahrnují použití místních léků založených na bylinách a dalších bylinných přísadách. Nejúčinnější z nich:

 • přijímání odvarů z dělohy bóraxu, červeného kartáče, šalvěje, jetelu;
 • obklady na podbřišku z pelyněk, modré a bílé hlíny;
 • jíst směs vlašských ořechů s medem;
 • výroba mastí propolisu a rostlinného oleje pro smáčení vaginálních tamponů.

Příjem jakýchkoli lidových léků musí být koordinován s odborníkem - některé z nich jsou nekompatibilní s léky.

Typy cyst a jak s nimi zacházet

Metoda terapie je zvolena individuálně pro každého pacienta a závisí hlavně na typu formace na vaječníku. V některých případech je chirurgie jedinou účinnou léčbou..

Funkční

Tento typ zahrnuje následující cystické útvary:

 1. Folikulární. Vzniká z dominantního folikulu bez uvolnění vajíčka. Je malý a často bez příznaků. Funkční cysta folikulárního typu sama odezní během 2-3 menstruačních cyklů. Pro urychlení jeho zmizení jsou předepsány hormonální látky nebo vitamíny.
 2. Cysta žlutého tělíska. Vyskytuje se na místě žlutého tělíska při absenci jeho regrese. Zřídka doprovázené bolestí. Zmizí s nástupem menstruace, méně často v několika cyklech.

V přítomnosti funkčních útvarů si ženy často stěžují na nepravidelnou menstruaci..

K jejich léčbě je nutné předepsat hormonální terapii, protože jejich výskyt často naznačuje poruchu endokrinních orgánů.

Dermoid

Vzniká před narozením a je důsledkem poruch nitroděložního růstu. Obsahuje měkkou a kostní tkáň, nehty, vlasy. Je schopen neustále růst, což se může projevit jako tíha v podbřišku a zvětšení jeho velikosti. Odnímatelné pouze chirurgicky.

Mucinózní

Skládá se z mnoha komor naplněných hustým hlenem. Díky své vysoké pružnosti mohou dorůst do obrovských velikostí. Má tendenci se vyvinout v maligní formaci. Odstraněno během provozu.

Endometrioid

Vyvíjí se v důsledku průběhu endometriózy. Obsahuje nahnědlou tekutinu s buňkami endometria a menstruační krví. Při včasném odhalení se používá konzervativní terapie, jejíž nedostatečná účinnost vyžaduje chirurgický zákrok. To je také nutné, když formace dosáhne velké velikosti.

Paraovarial

Vyskytuje se v důsledku hormonálních změn. Jednokomorový útvar s tenkými stěnami, má schopnost dosáhnout velkých rozměrů. Pokud je detekována včas, k její léčbě se používá hormonální terapie. Jinak je nutný chirurgický zákrok. Při prodlouženém postupu může degenerovat do maligní formace.

Hemoragické

Vyskytuje se při dlouhodobé přítomnosti funkčních typů formací. V jeho dutině je krvavý obsah. Léčí se pod přísným dohledem ovariální cysty ultrazvukem pomocí hormonálních látek a léků, které zlepšují jejich resorpci. Při nedostatečné účinnosti se může změnit taktika terapie, může být nutný chirurgický zákrok.

Polycystická

Syndrom polycystických vaječníků je důsledkem hormonálních poruch v těle. Je charakterizován výskytem několika formací malé a střední velikosti. Patologie je eliminována hormonální terapií.

Zadržení

Je považován za funkční typ vzdělávání. Je to endometrioidní, folikulární cysta nebo cysta žlutého tělíska. Rozpouští se samostatně nebo pod vlivem hormonální terapie. Chirurgický zákrok se používá jen zřídka.

Serózní ovariální cystom

Benigní nádor sestávající z buněk, které mají stejnou strukturu jako buňky na povrchu vaječníku. Může dosáhnout obrovských velikostí. Při jeho malém průměru se používá chirurgický zákrok, při kterém je zachován postižený vaječník. Po dosažení velkých velikostí je cystom odstraněn spolu s postiženým orgánem.

Papilární cystom

Cystom s výrůstky na povrchu ve formě papil. S vysokou pravděpodobností je náchylný k malignitě, proto je jeho odstranění možné pouze chirurgicky. Část formace je odeslána na biopsii, aby se vyloučila přítomnost rakovinných buněk.

Předepisování terapie pro zvláštní podmínky těla

Někdy může být odstranění cyst na vaječnících obtížné. K tomu dochází během období přirozených hormonálních změn v těle - během menopauzy a během těhotenství.

Metody léčby během menopauzy

Během tohoto období se tvoří ovariální cysta v důsledku změny hormonálních hladin a pod vlivem některých vnějších faktorů:

 • nedostatek sexuální aktivity;
 • historie genitální masy;
 • časný nástup menopauzy;
 • nedostatek těhotenství a porodu;
 • vyléčené infekční nemoci;
 • průběh vláknité mastopatie.

Způsob léčby je určen výsledky ultrazvukového vyšetření, krevními testy na nádorové markery, stupněm projevů příznaků a typem cysty. Při absenci rakovinných buněk se chirurgický zákrok nepoužívá; doporučuje se neustálé sledování gynekologem. Drogová terapie se nepoužívá kvůli zvláštnostem tohoto stavu těla. U rizika rozvoje onkologických procesů nebo přerušení vzdělávání je nutný chirurgický zákrok.

Když jsou nalezeny rakovinné buňky, cysta je odstraněna společně s vaječníkem, někdy je nutné oboustranné odstranění příloh.

Cysty během těhotenství

U těhotných žen jsou často diagnostikovány funkční formace - nevyžadují léčbu, ale je třeba je neustále sledovat. Na začátku těhotenství je povolena léčba novotvarů progesteronovými léky. Chirurgický zákrok je indikován v přítomnosti velkých ovariálních cyst nebo tendence k degeneraci do maligního nádoru.

Všechny operace se provádějí nejdříve ve druhém trimestru těhotenství. První trimestr je pro léčbu nejnebezpečnější - v tomto okamžiku jsou položeny životně důležité orgány dítěte, pravděpodobnost spontánního potratu je vysoká a chirurgický zákrok může mít negativní dopad na proces nošení dítěte. Pokud existuje možnost zpoždění, provede se chirurgický zákrok po porodu..

Účinnost farmakoterapie a možné vedlejší účinky

Léčba léky se považuje za účinnou pouze u malých cyst způsobených hormonálním narušením. V ostatních případech užívání léků zřídka přináší pozitivní výsledky, proto je nahrazeno chirurgickým zákrokem..

Možné nežádoucí účinky léčby:

 • nevolnost, zvracení;
 • závrať;
 • narušení stolice;
 • snížená chuť k jídlu;
 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • zhoršení stavu pokožky;
 • obecná slabost.

Tyto vedlejší účinky jsou výsledkem přirozené reakce těla na léky. Pokud se stav výrazně zhorší, měl by být jejich příjem přerušen..

Při užívání léků obsahujících hormony je pravděpodobnost nevolnosti, závratí, slabosti vysoká - k tomu dochází v důsledku hormonálních změn v těle a lze ji považovat za normu.

Léky a chirurgie

Léky se často kombinují s chirurgickým zákrokem. V tomto případě je pacientovi předepsána antibiotika, protizánětlivá a hormonální činidla. Pomáhají urychlit zotavení a předcházet vedlejším účinkům. Užívání těchto léků by mělo být zahájeno první dny po operaci.

Srovnání konzervativních a chirurgických metod léčby

Výhody léčby drogami ve srovnání s chirurgickým zákrokem:

 • udržování výkonu během terapie;
 • nedostatek předoperační přípravy a rehabilitačního období;
 • minimální počet vedlejších účinků;
 • snadnost použití;
 • finanční dostupnost.

Nevýhody užívání léků:

 • nižší účinnost;
 • možnost relapsu;
 • pravděpodobnost nesprávné volby léčby;
 • pomalé působení drog.

Operativní metody léčby jsou považovány za účinnější způsob odstranění různých formací..

Fyzioterapie a dieta pro farmakoterapii

Ke zlepšení účinnosti léčby drogami se používají následující typy fyzikální terapie:

 • elektroforéza - zavedení léků pomocí elektrického proudu, což zvyšuje jejich pozitivní účinek;
 • magnetoterapie - zlepšení místního krevního oběhu, přispívající k resorpci formací;
 • ultrazvuk - má protizánětlivý účinek, zabraňuje tvorbě adhezí.

Navíc byste měli jíst správně. To je nezbytné pro zrychlení metabolismu a zlepšení metabolických procesů. Základní pravidla výživy:

 • užívání malých porcí jídla 5-6krát denně;
 • bohatý nápoj - nejméně 2 litry denně;
 • vyvážená strava;
 • jíst hodně zeleniny a ovoce;
 • odmítnutí mastných, kořeněných, uzených;
 • zavedení fermentovaného mléka a mléčných výrobků do stravy;
 • snížení množství spotřebovaného cukru a soli;
 • odmítnutí z kávy a sycených nápojů.

Veškeré jídlo by mělo být stravitelné a obsahovat velké množství vitamínů. Vaření se nejlépe provádí v páře nebo v troubě..

Léčba je účinný způsob léčby cyst na vaječnících. Jeho použití je nejčastěji indikováno u formací vzniklých v důsledku hormonálních poruch v těle. Při diagnostice velkých cyst je nutný chirurgický zákrok - pomůže to vyhnout se negativním důsledkům. Aby se zabránilo růstu novotvarů, je při prvních příznacích nutné poradit se s lékařem. Lékař vám řekne, jak léčit ovariální cysty bez chirurgického zákroku, a zvolí nezbytnou možnost léčby.