Menstruace. Nepříjemné pocity před a během menstruace, kritické dny

Každá dívka jednou měsíčně zažívá nepohodlí spojené s menstruací. Je důležité si uvědomit, že předmenstruační syndrom (PMS) a bolestivé pocity během menstruace jsou apriori.

Během menstruace dochází k velkému počtu změn, které si většina spravedlivého pohlaví nevšimne. Výjimkou je krvácení z pochvy po dobu 4-6 dnů. Stojí za to věnovat pozornost skutečnosti, že přibližně polovina žen má během menstruace bolesti a nepohodlí..

Asi jedna z deseti žen, které během menstruace trpí nepohodlí, má premenstruační syndrom (PMS). Dieta během menstruace pomůže zmírnit nepříjemné příznaky, které toto období doprovázejí..

Nepříjemné syndromy před a během menstruace? Potřebuji zhubnout

V západních zemích je více obézních žen než mužů a je snadné pochopit proč. Ačkoli muži mají své vlastní problémy, někdy se zdá, že právě ženské vlastnosti, jako je menstruace, velmi ztěžují cestu k harmonii..

Od dospívání do konce středního věku jsou ženy nuceny snášet fyziologické výkyvy v měsíčním cyklu spojené s přítomností menstruace, většina prochází těhotenstvím a laktací a všechny prochází menopauzou. Všechny tyto události mohou ovlivnit schopnost ženy udržovat stabilní váhu. Hormonální změny se odrážejí, zejména během menstruace, na náladě, což zase způsobuje problémy s výživou.

Je také pravda, že ve většině rodin žena připravuje jídelní lístek, kupuje jídlo, připravuje jídlo. Vztah k jídlu je tedy pro ženy - možná vynuceně - obtížnější než pro muže. Dnes se pokusíme odpovědět na některé z vašich otázek, které ženy nejčastěji zajímají. I když jste z jednoho či druhého důvodu přibrali pár kilo navíc - nezoufejte - všechno je ve vašich rukou. Přečtěte si prosím materiál až do konce a pokud nenajdete odpověď na otázku, která vás zajímá, zeptejte se našeho specialisty - odborníka na výživu a my vám na ni rádi odpovíme.
Bez ohledu na to, jak tvrdě se snažím zhubnout, vždy před menstruací přibývám téměř 2 kg. Jak se tomu vyhnout?

Tento přírůstek hmotnosti před menstruací je založen na tekutinách, nikoli na tuku. Tekutina před menstruací se hromadí v důsledku změn hladiny hormonů estrogen a progesteron. Několik dní před menstruací, než menstruace začne, si můžete všimnout, že koupelnu nepoužíváte tak často jako obvykle. Část tohoto přírůstku hmotnosti před obdobím může být způsobena také zácpou - jedná se o běžný problém během tohoto období, ke kterému dochází proto, že hormony uvolňují svaly tlustého střeva a není vylučován tak efektivně. Můžete také mít nadýmání žaludku kvůli přebytečnému plynu ve střevech, opět za to mohou hormony..

Když cyklus, menstruace, skončí, tekutina se vylučuje močí, zácpa a plyn zmizí a doufám, že se vše vrátí do normálu, včetně hmotnosti. Ale tyto výkyvy jsou malé.

Pokud však několik dní před cyklem jíte více, než vaše tělo potřebuje pro výživu, postupem času se můžete zlepšit..

Ženy, které se snaží zhubnout, by se neměly vážit týden před zahájením cyklu, protože přírůstek hmotnosti vám může zničit náladu, i když víte, že to není tlusté..

Ideálním řešením je dostat se na váhu ne více než jednou za měsíc, řekněme v poslední den vašeho cyklu..

Pak získáte správnou představu o postupu k dosažení vašeho milovaného cíle hubnutí..

Před menstruací a někdy jindy opravdu chci sladkosti, zejména čokoládu. Proč se to stane a co se s tím dá dělat?

Důvodem, proč je mnoho žen přitahováno k sladkostem před začátkem cyklu, je nedostatek hormonu estrogen v krvi. Estrogen je „stimulující“ ženský hormon, který podporuje produkci serotoninu, norepinefrinu a endorfinů (přírodní léky proti bolesti a stimulanty dobré nálady). Maximální množství estrogenu v těle nastává během ovulace (uprostřed cyklu) a během této doby jsou ženy často šťastné a cítí se dobře..

Po ovulaci hladina estrogenu rychle klesá a v době nástupu menstruace je na minimální úrovni, takže mnoho žen je předmenstruačním syndromem překonáno. To může způsobit chuť na sladké jídlo - možná takhle tělo nahrazuje látky jako serotonin, aby se cítilo lépe..

Toto je jedno vysvětlení, ale mohou existovat i jiné a důvody pro různé ženy se často liší. Na produkci inzulínu, hormonu, který reguluje hladinu cukru v krvi, může mít vliv také kolísání hladiny ženských pohlavních hormonů, což dále zvyšuje „chaos“.

Jisté je jen jedno - pokud podlehnete této touze po sladkosti, bude velmi obtížné ji ovládnout nebo zastavit.!

Je to proto, že hladiny cukru v krvi mohou kolísat. Společně s gynekology pro PMS (premenstruační syndrom) doporučujeme jíst malá a častá jídla, užívat potraviny s nízkým glykemickým indexem a vysokým množstvím vlákniny asi týden před začátkem cyklu, a to je dobrý způsob, jak v takové době kontrolovat chuť na sladké. Některé svačiny zahrnují křupavý chléb s jablky a tmavým žitem, sklenici organického bio jogurtu a některé sušené meruňky, hrušku a několik lžiček pečených fazolí. Výhodou těchto svačinek je, že obsahují přírodní cukr - fruktózu. Během této doby se nikdy nenechte hladovat.

Během menstruace mě přitahují sacharidy, zejména chléb. Proč?

Během předmenstruačního období přitahují některé ženy velmi sladká jídla, jiné upřednostňují velmi velké „dávky“ chleba, brambor nebo jiných škrobnatých sacharidů a některé konzumují obojí.

Přečtěte si předchozí otázku. Roli mohou hrát také výkyvy v hladinách progesteronu..

Po ovulaci hladina progesteronu několik dní stoupá, dokud si tělo není jisté, že nedojde k otěhotnění, poté hladina tohoto hormonu rychle klesá, před začátkem cyklu jsou hladiny progesteronu i estrogenu nejnižší.

Progesteron je „uklidňující“ hormon, na rozdíl od „stimulace“ estrogenu, a než cyklus začne, vaše tělo signalizuje mozku, že potřebuje alternativní zdroj „uklidňujícího“ účinku.

Nejlepší ze všech produktů, tento účinek dává škrob..

Lékař vám možná poradí s terapií, která vám pomůže zmírnit vaše předmenstruační hormonální šoky as nimi i chutě na jídlo.

V předmenstruační fázi se snažte vyhnout alkoholu a kávě, protože zhoršují všechny příznaky a konzumujte pouze sacharidy z „celých“ potravin (zrna, fazole a kořeny), nikoli z rafinovaných.

Několik dní před menstruací cítím větší hlad a více jím. Je známa příčina a léčba?

Odpovědi na předchozí dvě otázky vám pomohou pochopit, proč vás mohou přitahovat potraviny bohaté na sacharidy. Mnoho žen, bez ohledu na to, však pociťuje větší hlad před zahájením cyklu a jedí velké porce pravidelného jídla a pak se obávají, že by to mohlo způsobit přibývání na váze nebo zastavit hubnutí, pokud se snaží zhubnout.

Existují pro to fyziologické důvody - metabolismus u žen se zrychluje po ovulaci a před menstruací. To znamená, že spalujete více kalorií a vaše tělo „říká“, že ke splnění této dodatečné energetické potřeby potřebujete více energie. Možná zjistíte, že se váš metabolismus zrychluje, protože po ovulaci se budete cítit více teplý (tj. Snáze se oblékat nebo snižovat teplotu ohřívače). V průměru se energetický výdej zvyšuje o 250 kalorií denně, ale mnoho žen jich může mít více..

Takže se necítíte špatně, pokud zjistíte, že jíte více před menstruací. Ovládání sebe nebude mít vliv na vaši stravu ani vás neztuční, a proto není potřeba „léčby“.

Postupujte podle pokynů uvedených v odpovědích na několik předchozích otázek o tom, co a kdy jíst..

Před začátkem cyklu mívám často deprese, a proto mě láká sníst něco lahodného. Co se s tím dá dělat?

Zdravá strava (po celou dobu, nejen dny před menstruací) vám pomůže s PMS, včetně deprese. Tato strava zahrnuje mnoho komplexních sacharidů, potraviny bohaté na vitamíny skupiny B, jako jsou hnědá zrna, libové maso, ryby, ořechy, semena, čočka a zelenina. Zejména vitamin B6 pomáhá zmírnit PMS a je bohatý na ryby, drůbež, obohacené snídaňové cereálie a ořechy. Existují určité důkazy, že strava bohatá na esenciální mastné kyseliny (rostlinné oleje, mastné ryby) a hořčík (nachází se v mnoha již uvedených potravinách) může pomoci odstranit příznaky PMS, včetně deprese..

Dieta také pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a snižovat fyzickou potřebu chutných pochoutek. Možná vám neublíží jiným způsobem - například užívání antikoncepčních pilulek může zmírnit PMS a depresi, protože mění hormonální rovnováhu.

Před každým obdobím jsem oteklý z zadržování tekutin a díky tomu se cítím tlustý a mizerný. Co s tím dělat?

A opět za to mohou ženské hormony. Estrogen podporuje zadržování solí v těle, což zase znamená zadržování vody. (Kdykoli v měsíci, pokud jíte hodně soli, vaše tělo zadržuje více vody, protože se doslova snaží rozpustit přebytečnou sůl, aby udržovalo rovnováhu.) Nedostatek B6 a / nebo hořčíku, které jsou důležité pro udržení rovnováhy tekutin, může vést k předmenstruačnímu zadržování tekutin.

Pravdou je, že stále přesně nevíme, co způsobuje zadržování tekutin PMS u žen. Tekutinu pravděpodobně pociťují nejvíce prsa a břicho a způsobuje nejen otoky a přibývání na váze, ale také bolesti, zejména na hrudi (i když ne všechny předmenstruační bolesti na hrudi jsou způsobeny zadržováním tekutin).

Retenci tekutin můžete snížit konzumací stravy s nízkým obsahem soli a vyhýbáním se potravinám, které obsahují rafinovaný škrob a cukr, jako jsou koláče a sušenky, což může také přispívat k zadržování tekutin (blotterův syndrom). Bylo by moudré vyhnout se všem slaným, sladkým, rafinovaným jídlům a nápojům, protože nejsou bohaté na živiny a jak jsme se dozvěděli z odpovědí na předchozí otázky, takové občerstvení může jen zvýšit vaši předmenstruační úzkost. Vysoká hladina inzulínu stimulovaná cukrem může způsobit zadržování sodíku v těle a vytvořit začarovaný kruh.

Ale strava bohatá na draslík pomůže odstranit tekutinu z těla. Většina ovoce a zeleniny obsahuje vysoké množství draslíku.

Potraviny bohaté na vitamín B6, hořčík, vápník, vitamín E a esenciální mastné kyseliny by také měly pomoci. Kromě toho byste měli pít hodně vody, protože to rozpustí solný paradox, ale voda nezvýší zadržování tekutin. Přestože je káva diuretikum, je rozumné se jí během tohoto období měsíce vyhnout, protože může zhoršit příznaky PMS, zejména bolest na hrudi..

Nakonec nezapomeňte, že den nebo dva po začátku cyklu se hladina tekutin ve vašem těle vrátí k normálu. Zdravá strava po dobu jednoho měsíce pomůže zmírnit příznaky další.

Známky menstruace: příznaky v různých obdobích života

Známky menstruace jsou u každé ženy individuální. Dokonce i sestry mohou v předvečer blížícího se období zažít různé příznaky. Intenzita a závažnost každého projevu se liší, což je způsobeno fyziologickými charakteristikami těla a přítomností doprovodných onemocnění.

Vývoj každého znaku má své vlastní klinické vysvětlení a nepředstavuje ohrožení zdraví. Výjimkou jsou případy, kdy příznaky mají výrazný průběh a snižují kvalitu života ženy.

 • 1 Známky menstruace
 • 2 Předzvěsti menstruace v různých obdobích
  • 2,1 PMS během puberty
  • 2.2 Menstruace po porodu
  • 2.3 Předzvěst menstruace po laktaci

Menstruace je součástí života každé ženy ve věku od 12 do 45 let. Každá žena, která ani nesleduje svůj cyklus, vždy cítí přístup svého období. Týden před jejich nástupem se v těle vyvinou změny, které se nazývají premenstruační syndrom. Tyto příznaky do jisté míry zaznamenávají všechny ženy. Jejich přítomnost je variantou normy za předpokladu, že nejsou spojeny s poruchami v těle..

Regulace reprodukčního systému se provádí na organické, biochemické a fyziologické úrovni. U PMS dochází ke změnám v práci několika systémů a orgánů ženského těla:

 1. 1. Nervový systém: bolesti hlavy, celková nevolnost, zvýšená únava, určitá agresivita, snížená nálada, úzkost, emoční labilita, rozptýlení.
 2. 2. Pohlavní orgány: nahnědlý řídký výtok z genitálního traktu, bolesti v podbřišku, zvětšení prsou a citlivost.
 3. 3. Jiné vnitřní orgány: plynatost, nevolnost, otoky, zvýšená chuť k jídlu, časté nutkání močit.
 4. 4. Kůže: výskyt vyrážek.

Po menstruaci, kdy se menstruační cyklus stabilizuje, se u dívek vyskytnou přibližně stejné příznaky nástupu menstruace. Soubor příznaků premenstruačního syndromu a stupeň jejich závažnosti se však mění..

PříznakDůvod vzhledu
Bolest hlavyZvýšení estrogenu způsobuje zadržování tekutin a otoky tkání, včetně mozku, což způsobuje bolesti hlavy. Hormonální změny způsobují změny v centrálním nervovém systému
Zvýšená únavaKdyž je práce centrálního nervového systému narušena vlivem hormonů, změní se výživa měkkých tkání a svalů. Tělo hromadí metabolické produkty a přebytečnou tekutinu
Agresivita a emoční nestabilitaZměny jsou způsobeny produkcí hormonu progesteronu, který ovlivňuje emoční sféru centrálního nervového systému. Zvýšená excitabilita má krátkodobý charakter, poté je nahrazena slzavostí a ztrátou síly
Hnědý sporý vaginální výtokMohou být příznakem ovulačního krvácení a jsou často pozorovány u dospívajících a žen před menopauzou.
Bolesti dolní části břichaBolest je způsobena odmítnutím funkční vrstvy endometria, zřídka - nesprávnou polohou dělohy. Příčinou mohou být také různá onemocnění, adheze nebo cysty.
Bolestivé překrvení mléčných žlázV důsledku zvýšení produkce progesteronu dochází k proliferaci (přemnožení) žlázového epitelu a zvětšení prsou. A zvýšení hladiny estrogenu způsobuje otoky a stlačení nervových zakončení
NadýmáníKvůli přívalu krve do pánevních orgánů je oslabena střevní peristaltika, která se stává příčinou zažívacích potíží
NevolnostDochází ke kompresi zvětšené dělohy nervových zakončení celiakálního (solárního) plexu
PuffinessEstrogeny přispívají k zadržování tekutin, a pokud je žena obézní, je hormonální pozadí ještě více nasycené, protože tuková tkáň je zásobou estrogenu
Zvýšená chuť k jídluZvýšená syntéza progesteronu způsobuje zvýšení chuti k jídlu a připravuje tělo na těhotenství. Úroveň „stresových hormonů“ (kortizol, ACTH) stoupá - zvyšuje se výdej energie, což způsobuje neustálý pocit hladu
Časté nutkání močitProvádí se tlak zvětšené dělohy na močový měchýř. V den nástupu menstruace začíná odstraňování nahromaděné tekutiny
Kožní vyrážkyPod vlivem estrogenů se zvyšuje produkce kožního mazu v kombinaci s existujícími chorobami trávicího traktu, kouřením, nedostatkem vitamínů, stresem. To vše způsobuje výskyt akné.

Sledování vašich pocitů lze podpořit udržováním menstruačního kalendáře, ve kterém byste měli zaznamenat čas nástupu PMS, první den menstruace a jejich trvání. To umožní přijmout preventivní opatření ke zmírnění příznaků několik dní před tím, než se objeví..

Jaké pocity jsou zaznamenány u dívek během menstruace

Menstruace je přirozený proces, který probíhá každý měsíc v těle ženy. První menstruace se objevuje již 10-15 let. Každá žena z první ruky ví, co se děvčeti během jejího období stane. Menstruace je vždy doprovázena pocitem tahu v dolní části břicha. Kromě toho je narušen psycho-emocionální stav. Stolička je narušena a je zjevná podrážděnost. Všechny tyto příznaky jsou způsobeny přirozenými hormonálními změnami v těle. Stav se vrátí do normálu po skončení menstruace. Kromě toho může být menstruace doprovázena intenzivní slabostí..

Téměř všechny dívky si stěžují na bolesti břicha během menstruace.

Co se stane se ženou během jejího období

Menstruaci doprovázejí fyzické a psychologické příznaky. Hlavní rysy jsou uvedeny v tabulce.

Psycho-emoční příznakyPrvní věc, která se s menstruací mění, je vaše nálada. To je normální a přirozené. Vzniká nadměrná citlivost. Kromě toho existuje nadměrná slzavost. Vypuknutí agrese je pravděpodobné. Dívka se může začít obávat různých maličkostí..
Změna nálady přináší ženám značné nepohodlí. Na konci menstruace se vše vrátí do normálu.
Těsně před začátkem kritických dnů je pozorována nadměrná podrážděnost. Během tohoto období může mít dívka komplexy..
Fyzické projevyMenstruace je doprovázena fyzickými příznaky. V dolní části břicha je bolest. Kromě toho je v bederní oblasti nepohodlí. Menstruace je doprovázena migrénami a bolestivou bolestí hlavy.
Citlivost v mléčné žláze se zvyšuje. Dotek na hrudi se stává bolestivým. Může se objevit periodická nevolnost. Častým jevem je také narušení stolice ve formě průjmu..
V břiše je tíha. Nafukování se vyskytuje na pozadí nárůstu velikosti dělohy.

Všechny tyto příznaky zhoršují celkovou pohodu. Žena je ospalá a velmi slabá. Po dobu menstruace je výkon výrazně snížen.

Co se děje v ženském těle během kritických dnů

Až do kritických dnů v děloze endometrium zesiluje. Slizniční vrstva je zcela připravena pro připojení vajíčka. Pokud nedošlo k početí, rychlost hormonů v krevním řečišti rychle klesá. To vysvětluje řadu negativních znaků.

K vážným změnám dochází v děloze během menstruace.

Odtok krve je výsledkem malého izolovaného krvácení během oddělení endometria. V průměru menstruace trvá od 3 do 7 dnů. Trvání může být delší, pokud má dívka nitroděložní tělísko nebo užívá hormonální antikoncepci.

Výtok během menstruace může mít jiný odstín od červené po červenohnědou. Může být přítomno několik sraženin. Alarmujícím znamením je potřeba měsíční výměny podložky.

Jaké jsou rysy menstruace

Po celou dobu menstruace vyteče 50-100 ml krve. Tento objem je považován za normu. Příliš těžké kritické dny mohou být krvácení a vést k anémii. Tento stav bude charakterizován nedostatkem železa v těle.

Délka menstruace se u jednotlivých lidí liší. Objem krve přímo závisí na tloušťce sliznice.

Menstruace se skládá z krve a sekrecí v malém množství. Často nejsou žádné sraženiny. Výtok produkovaný děložní žlázou je přítomen. Sraženiny ve výtoku mohou být přítomny, pokud je výtok hojný a enzymy si neporadí s jejich úkolem. To vysvětluje takzvanou neošetřenou krev. Stojí za to začít zažívat, pokud se příznak objevil poprvé a obvykle tento stav nebyl pozorován.

V případě jakékoli silné bolesti a nepohodlí byste se měli poradit s lékařem

Výtok teče z děložní dutiny. Krev prochází otvorem děložního čípku. Tekutina se zadržuje ve vagině. Teprve poté to vyjde. U dívek výtok prochází panenskou blánou. Existují situace, kdy ve filmu není díra. Tento stav způsobuje silnou bolest břicha v důsledku hromadění krve. Dívka potřebuje naléhavou návštěvu lékaře. S touto funkcí se můžete vyrovnat pomocí snadného chirurgického zákroku..

Samotný výtok je bez zápachu. Specifická vůně se objeví při kontaktu krve s prostředím v pochvě. Pokud tajemství získalo nový a nepříjemný zápach, měli byste se poradit s lékařem.

Výtok vychází mírně. Hojnost je pozorována pouze první den. V budoucnu bude částka normalizována. Není normální, aby objem krve nutil výměnu podložky každou hodinu nebo více. To může naznačovat průběh krvácení..

Může být bolest během menstruace

Největší množství menstruační úzkosti je bolestivé. Nepohodlí může mít různou intenzitu a postava může řezat, bolet, bodat, křeče.

Když teplota stoupne, měli byste se poradit s lékařem.

Mírná menstruační bolest je normální. Neměli byste se na to soustředit. Při zvýšené intenzitě mohou být zapotřebí léky proti bolesti. To však lze provést, pouze pokud neexistuje podezření na průběh patologických procesů..

Pokud je bolest doprovázena:

 • zvýšení tělesné teploty;
 • horečka;
 • intenzivní nevolnost;
 • silné krvácení;
 • těžká slabost;
 • točení hlavy;
 • blednutí kůže.

Uvedené příznaky mohou naznačovat vývoj nemocí..

Kdy začíná první období

První menstruace nastává během puberty. Před několika desetiletími začaly dívky menstruovat ve věku 18 let, což bylo normou. Dnes tato prahová hodnota poklesla.

První menstruace se může objevit již za 12 let

V moderní době dochází k menstruaci ve věku 12-15 let. Pokud menstruace nastala dříve nebo naopak chybí po dosažení věku 15 let, měli byste se poradit s lékařem. Mohou to být jak patologie, tak projevy jednotlivých charakteristik..

Výskyt kritických dnů závisí na následujících faktorech:

 • fyzický vývoj;
 • dědičnost;
 • minulé nemoci;
 • ubytování;
 • klima;
 • výživa.

Po objevení první menstruace by měla být dívka pravidelně odvezena ke gynekologovi, aby se vyloučily možné patologie.

Jak se chovat během menstruace

Menstruace by neměla výrazně ovlivnit váš životní styl. Pokud budou dodržena všechna doporučení, příznaky nebudou nebo budou nejméně výrazné. První věcí, kterou musíte udělat, je držet se základů osobní hygieny. Sprchujte se a denně měňte spodní prádlo. Můžete použít tampony nebo vložky.

O všech pocitech před menstruací se dozvíte z tohoto videa:

Neexistují žádné kontraindikace pro sport. V kritických dnech byste však měli omezit fyzickou aktivitu. To pomůže snížit intenzitu bolestivého syndromu. Během menstruace byste měli jíst správně a dodržovat pitný režim. Je vhodné vzdát se špatných návyků.

Vše o vašich obdobích: 25 odpovědí na hloupé a trapné otázky

Určitě jste o tom přemýšleli, ale váhali jste se zeptat.

1. Je možné otěhotnět během menstruace?

Ano. Okno plodnosti (tzv. Období, kdy je nejpravděpodobnější početí) nejčastěji spadá na 10. – 14. Den cyklu. Ale někdy - i při pravidelném cyklu - se to může nepředvídatelně změnit. Načasování „plodného okna“ v menstruačním cyklu: denní specifické odhady z prospektivní studie. To znamená, že existuje riziko otěhotnění i během menstruace..

2. Pokud bolí žaludek - to je normální?

Ne. Menstruace může být nepříjemná, ale většinou nepohodlí nemá vliv na kvalitu vašeho života. Kromě toho lze snížit bolest.

Pokud se ale křeče a silné krvácení opravdu vyčerpají, je to alarmující signál. Může to být kvůli menoragii, proč je moje menstruace tak těžká? - tzv. menstruační nepravidelnosti, které jsou doprovázeny nadměrným výtokem.

Pokud zjistíte, že je více krve než obvykle, a křeče se staly bolestivějšími, poraďte se se svým gynekologem, abyste vyloučili hormonální nerovnováhu, děložní myomy, poruchy oběhu a další možná onemocnění.

3. Je možné sportovat během menstruace?

Je to možné a dokonce nutné. Role cvičení při léčbě menstruačních poruch: důkazy naznačují, že cvičení - zejména aerobní cvičení (chůze, běh, plavání, zumba, pilates, jóga) a strečink - může snížit bolest způsobenou děložními křečemi.

Upozorňujeme však, že je důležité naslouchat potřebám těla. Pokud pocítíte slabost a bolest, které odrazují od jakékoli snahy tvrdě pracovat, je lepší trénink odmítnout, přeplánovat tvrdou práci a místo toho jít na konzultaci s gynekologem.

4. Je možné plavat během menstruace v otevřených nádržích a bazénech? Co když se „tam“ něco dostane?

Pokud používáte tampony, rizika jsou minimální. Zaplavte si zdraví.

Toto doporučení platí i pro případy, kdy se ve vodě podle vašeho výběru vyskytují žraloci. Life hacker již napsal: neexistuje jediný potvrzený případ, kdy by dravec během jejího období zaútočil na plavce.

Obecně platí, že žraloci z nějakého důvodu dávají přednost lovu mužů.

5. Je pravda, že se menstruace zastaví ve vodě??

Ne. A když plavete a relaxujete ve vaně, děloha se nadále stahuje a menstruace pokračuje..

Jedinou nuancí je, že voda blokuje odtok krve. Z tohoto důvodu se zdá, jako by se během vodních procedur vylučovalo méně krve. Ale jakmile půjdete na (podmíněně) břeh, veškerá krev nahromaděná během plavby se vrhne k východu a menstruace bude pokračovat jako obvykle.

6. Jak dlouho lze nosit jeden tampon?

Lékaři doporučují syndrom toxického šoku ke změně tamponu každých 4 až 8 hodin.

Existuje však extrémně vzácná, ale velmi nebezpečná komplikace spojená s dlouhodobým používáním hygienických výrobků. To je toxický šok. Je to způsobeno bakteriemi, které normálně žijí na pokožce. Někdy pronikají vlákny tamponu a začínají se tam rychle množit a současně uvolňují obrovské množství toxinů. Důsledkem toho je těžká intoxikace, někdy dokonce smrtelná.

Pokud si nepamatujete přesně, kdy jste si vyměnili tampon, ale začnete se cítit jako v prvních dnech chřipky (horečka, zimnice, slabost, bolest hlavy, nevolnost), okamžitě zavolejte sanitku.

7. Může se tampon ztratit uvnitř? Například spadnout do lůna?

Vyloučeno Vagina není tak hluboká, jak by se mohlo zdát: její délka, dokonce ani ve vzrušeném stavu, nepřesahuje 17-18 cm. Když se do ní něco dostane, nějak se opírá o extrémně úzkou oblast - děložní čípek.

Cervix je ochranná bariéra, která nepropouští nic zbytečného: ani cizí bakterie, ani mechanické částice. Včetně samozřejmě tamponu. Prostě nemá kam propadnout.

8. Kolik krve by se mělo uvolnit během menstruace?

V průměru je období 30–70 ml (2–5 lžící) po celou dobu menstruace - nezáleží na tom, zda trvá tři dny nebo týden.

9. Ztrácím více krve! Je to velmi nebezpečné?

Záleží na tom, co znamená „více“. Pokud toto slovo znamená objem něco málo přes 4 polévkové lžíce, pak je to obecně normální. Jde o to, že menstruační tekutina není jen krev. Zahrnuje to, kolik krve ztratíte během menstruace? do sebe také částice sliznice dělohy.

Koncept „normálního objemu menstruační tekutiny“ se velmi liší. Každá menstruace je navíc odlišná: někdy je méně výtoku, někdy více. Pokud tedy nepociťujete bolestivé křeče, nevolnost, silnou slabost nebo jiné neobvyklé příznaky, jste pravděpodobně v pořádku..

Skutečně nebezpečná ztráta krve je vzácná. Buďte ale připraveni co nejdříve se poradit s gynekologem, pokud:

 • Krev několik hodin nasákne jednu nebo více vložek (tamponů) za hodinu.
 • Abyste zabránili únikům, musíte použít dvojitou ochranu: tampon i vložku současně.
 • Krvácení trvá déle než 7 dní.
 • Vaše období jsou tak bolestivá, že kvůli nim musíte změnit plány..
 • Menstruaci doprovází silná slabost, únava, závratě a další známky ztráty krve.

10. Je normální, že se sraženiny uvolňují?

Ano. Sraženiny jsou částice výstelky dělohy odmítnuté během menstruace. Pokud jejich průměr není větší než 2-2,5 cm, nemusíte se bát.

Pokud je sraženin více, nezapomeňte kontaktovat svého gynekologa. Takový výtok se často vyskytuje u cyst, polypů, děložního myomu. Na základě výsledků je nutné stanovit jejich příčinu a podstoupit léčbu.

11. Pokud test ukázal těhotenství a poté začala téct krev - jedná se o potrat?

 • Dva pruhy byly chybou. K tomu dochází, pokud jste například porušili pokyny a nechali test zůstat v moči déle, než je doporučeno. Nebo test vypršel.
 • Máte zvýšenou hladinu lidského choriového gonadotropinu (označovaného jako hCG nebo hCG). Hladina tohoto hormonu se zpravidla zvyšuje během těhotenství a je to tento hormon, který je fixován standardními testy zobrazujícími druhý proužek. V některých případech však může hCG stoupat z jiných důvodů než je těhotenství. Například kvůli užívání léků na plodnost. Nebo kvůli zdravotním problémům: hCG často roste s cystami a nádory vaječníků, některými chorobami ledvin, infekcemi močových cest atd..
 • Skutečně jste potratili. Nejčastěji se to stane, když se v oplodněném vajíčku vyskytnou chromozomální abnormality a děloha oplodněné vajíčko krátce po implantaci odmítne. Podle statistik potratů Americké asociace těhotných žen je 50-75% všech potratů přičítáno tomuto časnému druhu.

Ať už je to jakkoli, pokud test ukázal dva proužky a brzy začala menstruace, musíte navštívit gynekologa. Pouze lékař může zjistit, proč k tomu došlo, a vyloučit možná nebezpečná porušení.

12. Pokud menstruace nenastala, je to těhotenství?

Ve většině případů, pokud jste zdraví a sexuálně aktivní, ano. Menstruace, která nepřišla včas, je jednoznačným důvodem k nákupu testu a kontaktování gynekologa.

Někdy však vynechání menstruace nemá nic společného s těhotenstvím. Důvody pro zpoždění mohou být různé faktory, od hormonálních narušení až po jet lag, nutriční nedostatky nebo stres. A přesto stojí za to konzultovat s gynekologem.

13. A pokud vaše menstruace přišla, rozhodně to není těhotenství?

Téměř jistě. Pokud začnete vypouštět obvyklý objem, nejste těhotná Jsem těhotná? Časté dotazy týkající se raného těhotenství.

Je důležité si uvědomit, že přibližně 25-30% žen v časném těhotenství má špinění. Jejich důvody mohou být velmi odlišné: od zcela normálního krvácení z implantace po vyvíjející se infekci..

Je však téměř nemožné zaměnit je za skutečnou menstruaci: jsou příliš vzácné a krátkodobé..

14. Jak by měla menstruace vonět?

Normálně nic. Přesněji řečeno, neměli byste cítit žádnou zvláštní vůni, dokud ji záměrně nezachytíte. A když začnete, pocítíte jen kovový pach krve s sebemenší příměsí vaginálního jantaru.

Silný, štiplavý, hmatatelný zápach Proč páchne menstruace? často mluví o infekci. Nepokoušejte se to tedy jen maskovat - poraďte se se svým gynekologem!

A určitě musíte jít k lékaři, pokud si kromě neobvykle silného zápachu všimnete:

 • Zvýrazní žlutě nebo zeleně.
 • Menstruace bolestivější než obvykle.
 • Bolest a nepohodlí v žaludku a / nebo pánvi.
 • Zvýšení teploty.

Tyto příznaky jasně naznačují, že se zánět vyvíjí někde uvnitř..

15. U menstruace je normální kašel a dušnost.?

Je to spíše jedna z variant normy. Menstruace je doprovázena snížením hladiny ženského hormonu estrogenu a nedostatek ovlivňuje změny funkce plic ve vztahu k menstruačnímu cyklu u žen s cystickou fibrózou na plicích. V důsledku toho se může objevit kašel a mírná dušnost, které mizí spolu s menstruací..

16. Nástup menstruace lze určit hlasem?

Studie z roku 2011 zjistila, že hlasy žen poskytují podněty pro pravděpodobnost ovulace? Důležitost režimu vzorkování, že u žen během menstruace jsou pozorovány významné změny charakteristik hlasu. Obecně řečeno: před ovulací je ženský „hlas“ vyšší a melodičtější, rychlost řeči se zvyšuje a v době menstruace klesá zabarvení a tempo. Některé mladé dámy toho mají tolik, že je to zjevné i pro nezasvěcené uši..

17. Je pravda, že ženy s PMS jsou nervózní a nepředvídatelné??

Spíše impulzivnější. Například bylo stanoveno, že chování žen při utrácení je citlivé na menstruační cyklus, že těsně před menstruací utrácejí ženy více peněz a nakupují ukvapeně. Důvodem je skutečnost, že mladé dámy pociťují fyzické nepohodlí a hledají způsoby, jak se cítit lépe. Jedním z nich je i nepotlačitelné impulzivní nakupování.

18. Během svého období buďte hloupí?

Hormonální fluktuace mohou skutečně narušit paměť a koncentraci alespoň u některých žen Ne, období mozku ve skutečnosti není věc. Svou roli hraje také fyzické nepohodlí: zažívání nepříjemných pocitů v děloze, ženy jsou rozptýleny, rychleji se unavují a jsou méně soustředěné. Mluvit o poklesu mentálních schopností je v tomto případě stejné jako za předpokladu, že lidé během nachlazení zhloupnou..

19. Je možné barvit vlasy během menstruace?

Existuje představa, že hormonální výkyvy během menstruace nějak mění vlastnosti vlasů, kvůli nimž se barva špatně pokládá. Profesionální kadeřníci to však nepotvrzují Pravda o 6 mýtech o barvách vlasů. Výsledek barvení nezávisí na dni cyklu, takže přineste krásu, kdykoli chcete.

20. A rozšířit řasy?

Umět. Menstruace nemění vlastnosti vlasů, takže postup lepení „prodlužovačů“ řas bude přesně stejný jako v kterýkoli jiný den cyklu.

21. Říká se, že během menstruace nemusíte chodit k zubaři nebo se nechat depilovat, protože to bude bolet víc. To je pravda?

Ano, ale jen částečně. Prah bolesti skutečně mění vnímání bolesti napříč fázemi menstruačního cyklu u žen s chronickou bolestí. v závislosti na fázi cyklu. Snižuje se týden před menstruací. To znamená, že zubní ošetření nebo řekněme shugaring se vám bude zdát nepříjemnější než obvykle..

Ale po skončení menstruace a až do ovulace práh bolesti naopak roste. Stojí za to předepsat bolestivé postupy pro tato období..

22. Je možné podstoupit testy během menstruace?

Hodně záleží na tom, o jaké analýze mluvíme..

Například hladiny hemoglobinu se přirozeně snižují během ztráty krve, takže by bylo chybou měřit to během menstruace. Naproti tomu jsou hladiny cholesterolu vyšší v menstruačním cyklu, který ovlivňuje hladinu cholesterolu během období než dříve a po něm. Pokud užíváte léky proti bolesti, mohou také ovlivnit výsledky vašich testů..

Proto pokud je to možné, odložte testy krve a moči, dokud vaše menstruace neskončí. Pokud je analýza naléhavá, nezapomeňte se poradit se svým lékařem, aby dešifroval výsledky a upravil fázi vašeho cyklu..

23. Je možné si během menstruace podat vaginální čípky?

Můžete vsadit. Je však třeba mít na paměti, že krvácení může drogu smýt ještě předtím, než začne účinkovat. To znamená, že se také sníží účinnost léčby. Tato situace je zpravidla uvedena v pokynech pro konkrétní čípky..

Ve většině případů jsou svíčky předepisovány v kurzu, který by neměl být přerušován. Proto existují dvě možnosti řešení problému:

 • Začněte kurz tak, aby byl dokončen před nástupem menstruace. Pokud jsou například vaše svíčky navrženy na 10 dní používání, musíte kurz zahájit nejpozději 11–13 dní před plánovaným začátkem menstruace.
 • Používejte svíčky odolné vůči praní. Takové čípky jsou poměrně vzácné a stojí více než jejich protějšky. Zeptejte se svého gynekologa, kterému dávat přednost..

24. Je možné způsobit menstruaci do požadovaného data?

Obecně ano. Nejúčinnějším způsobem je začít užívat antikoncepční pilulky v cyklu před požadovaným datem. V tomto případě začne menstruace den nebo dva poté, co přestanete užívat pilulky..

Mezi další způsoby, jak vyvolat menstruaci, patří celá řada fyzikálních metod. Můžete si například dát horkou koupel nebo mít sex. Účinnost těchto metod je však mnohem nižší. A v každém případě je nelze kategoricky použít, pokud máte podezření, že jste těhotná..

25. Co pít nebo jíst, abyste oddálili menstruaci?

Jídlo ani pití neovlivňují nástup menstruace. Pokud chcete odložit menstruaci, pomohou vám pouze hormony, zejména antikoncepční pilulky. Menstruace nenastane, dokud nepřestanete užívat.

Bolest během menstruace

Stavy, kvůli kterým dochází k bolesti během menstruace, v 90% případů postupují v latentní formě. Je nemožné identifikovat tyto patologie bez absolvování plnohodnotné diagnózy. Dlouhodobá absence kompetentní léčby vede ke zhoršení stavu, ovlivňuje reprodukční schopnosti a snižuje kvalitu života. Pokud se bolest během menstruace objevuje pravidelně, musíte si domluvit schůzku s gynekologem a zjistit příčinu zhoršení stavu. Lékaři multidisciplinárního poliklinického centra „BUĎTE ZDRAVÍ!“ připraven poskytnout kvalifikovanou lékařskou pomoc zaměřenou na uzdravení.

Příčiny bolesti během menstruace

Dysmenorea je důsledkem hormonální poruchy, která se vyvíjí v těle. Zvýšený obsah prostaglandinů v krvi způsobuje nepohodlí během menstruace. Faktory, které vyvolávají rozvoj nepohodlí během menstruace:

 • Zánětlivý proces v orgánech reprodukčního systému.
 • Mimoděložní těhotenství.
 • Endometrióza (proliferace výstelky dělohy mimo pohlavní orgán).
 • Nitroděložní polypy.
 • Zánět močového měchýře, zejména pokud je chronický.
 • Zhoubné novotvary vaječníků, vejcovodů, dělohy.
 • Sexuálně přenosné infekce (trichomoniáza, chlamydie, kapavka).
 • Posunutí nitroděložního tělíska.
 • Přecitlivělost na hormonální změny.
 • Myom dělohy.
 • Zánět tlustého střeva (kolitida), predispozice k zácpě.
 • Adhezivní onemocnění.

Vývoj dysmenorey je také spojen s genetickým aspektem - může být zděděna predispozice k výskytu nepohodlí během menstruace..

V některých případech se menstruace stává bolestivou v důsledku dystrofie endometria (vnitřní vrstvy dělohy), která vede k vícečetným potratům.

S ohledem na pravděpodobnou příčinu nástupu bolesti během menstruace je pacientka léčena gynekologem nebo onkologem.

Během konzultace musíte informovat lékaře o známkách doprovázejících nepohodlí během menstruace. Patří mezi ně závratě, nevolnost, snížený krevní tlak, bledost, chilliness paží a nohou, třes končetin..

Jak lze snížit bolest?

Před návštěvou lékaře je kontraindikováno užívat léky (zejména antibiotika), vystavení podbřišku zdroji tepla nebo chladu. Použití ledového obkladu může vyvolat zánět pánve. Použití vyhřívací podložky může zvýšit děložní krvácení a vyvolat indikaci pro urgentní hospitalizaci na nemocničním oddělení.

Bez jmenování odborníka můžete provést lehkou masáž břicha, užívat maximálně 2 tablety No-Shpy: toto je jediný lék, který lze použít před návštěvou lékaře. Antispasmodikum zmírňuje bolest během menstruace, ale doba zlepšení pohody může být krátká. Některé ženy pravidelně užívají léky proti bolesti nebo antispazmodiky k úlevě od dysmenorey. V tomto případě pouze maskují skutečný klinický obraz. Poté hlavní patologie pokračuje v latentní formě, přechází do zatěžované fáze.

Vzhledem k tomu, že děloha je anatomicky umístěna mezi močovým měchýřem a konečníkem, vede přeplnění každé z nich ke stlačení pohlavního orgánu. Tento stav způsobuje zvýšené krvácení a zvýšení bolesti. Proto se včasné močení a defekace kombinují, aby se snížilo nepohodlí během menstruace..

Chcete-li zjistit důvod vzniku bolesti během menstruace, musíte kontaktovat odborníka: podstoupit ultrazvukové vyšetření a další typy vyšetření. Během schůzky u lékaře musíte být informováni o době omezení dysmenorey, doprovodných známkách a metodách zmírnění blahobytu.

Profesionální ošetření gynekologem na placené klinice

Pokud dojde k bolesti v podbřišku, je vhodné kontaktovat multidisciplinární centrum „BUĎTE ZDRAVÍ!“ a domluvte si schůzku s kvalifikovaným odborníkem. Ve své praxi se lékař zaměřuje na výsledky analýz provedených pacientem. Standardní sada vyšetření nutná k objasnění klinického obrazu a příčiny dysmenorey:

 1. Rozhovor, sbírka anamnézy.
 2. Vyšetření na gynekologickém křesle.
 3. Ultrazvukové vyšetření dělohy, přídavky.
 4. Laparoskopie (instrumentální typ vyšetření orgánů ženského reprodukčního systému).
 5. Biochemický, klinický krevní test.
 6. Roztěr vaginální mikroflóry.
 7. Obecná bakteriologická analýza moči.

Za účelem získání úplného množství informací o zdravotním stavu pacienta a následné účinné léčbě může lékař předepsat další typy vyšetření. Patří mezi ně biopsie, histologické vyšetření, samostatná diagnostická kyretáž.

Specialisté lékařského centra „BUĎTE ZDRAVÍ!“ stejně úspěšně eliminovat onemocnění zánětlivého a nádorového původu. Eliminují patologie akutních a chronických forem vývoje.

Konzervativní terapie

Pacienti s dysmenoreou jsou léčeni dvěma metodami - konzervativní nebo chirurgickou. První možnost zahrnuje:

 • Léčivé účinky. Zahrnuje užívání antibiotik, nesteroidních protizánětlivých léků, hormonálních léků, analgetik.
 • Cvičení. Lékaři poliklinického centra „BUĎTE ZDRAVÍ!“ vyvinout soubor terapeutických cvičení zaměřených na zlepšení prokrvení pánevních orgánů.
 • Průběh fyzioterapeutických postupů. Účinnost je charakterizována elektroforézou, UHF, magnetoterapií. Typ procedury, trvání 1 sezení, délku celého fyzioterapeutického kurzu stanoví gynekolog.
 • Masáž. Ruční vliv je zaměřen na prevenci stagnace, zlepšení prokrvení a cirkulace lymfy v pánevní dutině.
 • Oprava výživy. Ženy, které mají během menstruace bolesti, musí dodržovat dietu: zdržujte se pikantních, kyselých, kořeněných a slaných pokrmů. Pití kávy je také kontraindikováno: tento nápoj podporuje rozvoj hormonální nerovnováhy, která slouží jako příznivý stav pro bolestivá období.

Dodržování dietní stravy brání rozvoji problémů s defekací u žen, které trpí bolestmi během menstruace v důsledku tendence k zácpě. Problematikou zlepšení trávení se zabývá gastroenterolog. V lékařském centru „BUĎTE ZDRAVÍ!“ zkušený odborník, který poskytne kompetentní doporučení, předepíše správnou léčbu.

Uvedené oblasti konzervativní terapie zastavují patologie, které slouží jako příznivá podmínka pro vznik bolesti během menstruace.

Gynekologové z lékařského centra také volí nejvhodnější typ antikoncepce..

Chirurgická operace

Operace se provádí s neúčinností konzervativní terapie nebo v případech, kdy je účinek léku irelevantní. Například při detekci velkého myomu, více polypů, maligního novotvaru zatížené formy.

Zvláštnost chirurgické léčby v lékařském centru „BUĎTE ZDRAVÍ!“ - možnost podstoupit operaci pro uchování orgánů. Specialisté usilují profesionální úsilí o eliminaci pouze patologického zaměření a zároveň nemají vliv na zdravou tkáň. Tato taktika je mimo jiné zaměřena na rychlé pooperační zotavení. Doba pooperační rehabilitace závisí na typu a stupni složitosti intervence..

Pokud se na základě diagnostiky zjistí, že bolestivá období jsou důsledkem pohlavně přenosných nemocí, budete si muset domluvit schůzku s venerologem. Specialista multidisciplinárního centra „BUĎTE ZDRAVÍ!“ používá pouze ověřené a spolehlivé metody léčby. Jsou zaměřeny na dosažení zotavení a prevenci rozvoje sekundární neplodnosti. Lékaři používají účinné metody terapie, díky nimž je eliminována základní patologie a menstruace se stává bezbolestnou.

Specialisté poliklinického centra „BUĎTE ZDRAVÍ!“ plánovaně a nouzově. Poskytují nezbytné množství lékařského zásahu v závislosti na faktoru naléhavosti. Pohodlný záznamový systém a personál společně vám umožní získat odbornou radu ihned po kontaktu s námi. Lékaři mají k dispozici vlastní laboratoř: provádějí všechny typy analýz bez ohledu na jejich složitost. Z důvodu dodržování doporučení odborníků kliniky „BUĎTE ZDRAVÍ!“ zabraňuje opakování dysmenorey.

Silná bolest během menstruace - norma nebo důvod navštívit lékaře?

V lékařské terminologii je menstruační tok procesem odstraňování podané sliznice a endometria z děložní dutiny krvácením. Začátek menstruace je prvním dnem žen..

V této době koncepce nepřichází v úvahu, protože hladké svaly dělohy způsobují silné kontrakce a napomáhají odmítnutí použitého endometria. Kromě toho je tento proces doprovázen křečemi žil a kapilár, a proto není dostatek kyslíku a živin do všech tkání a orgánů..

V kritických dnech proto dochází k intenzivní bolesti. Důvodem tohoto vývoje jsou hormony - prostaglandiny. Pokud vezmeme v úvahu podrobněji, pak během 25-30 dnů je děloha, která se připravuje na oplodnění, uvnitř nasycena mnoha kapilárami, jejichž hlavní funkcí během oplodnění dělohy je dodávat živiny a kyslík plodu.

Pokud nedojde k oplodnění, není potřeba přítomnost této vrstvy tkáně v děložní dutině a syntéza prostaglandinů je odstraněna. Jedná se o druh „mini-porodu“: pohlavní orgán se stahuje a snaží se osvobodit od zbytečného endometria a lehce otevírat děložní čípek.

Bolest z tohoto fyziologického procesu může být přítomna, ale pokud se občas zesiluje, měli byste se poradit s gynekologem. Můžete vydržet takovou bolest, ale je nejlepší odstranit příčinu syndromu zvýšené bolesti.

 1. Bolest během menstruace
 2. Povaha bolesti během menstruace
 3. Stupeň dysmenorey
 4. Příčiny bolestivých období
 5. Diagnostika
 6. Co dělat s bolestí první den menstruace?
 7. Jak snížit bolest během menstruace?
 8. Kdy navštívit lékaře?
 9. Důsledky bolestivých období
 10. Léčba
 11. Antispazmodika
 12. jiné metody
 13. Neléková léčba
 14. Zdravá dieta
 15. Fyzická aktivita
 16. Relaxační techniky
 17. Gestageny
 18. Perorální antikoncepce (COC)
 19. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)
 20. Lidové léky na bolest během menstruace
 21. Prevence
 22. Recenze žen

Bolest během menstruace

Bolestivý syndrom během kritických dnů je vyjádřen různými způsoby:

 • bolest hlavy (migréna);
 • nepohodlí, bolavé oči;
 • náhlé zvýšení a snížení tlaku;
 • arytmie, nevolnost, zvracení;
 • zvýšené pocení;
 • nervozita, podrážděnost ;, náhlé změny nálady;
 • nedostatečný odpočinek, únava, otoky;
 • citlivost na hrudi, bolesti dolní části zad;
 • přerušení práce gastrointestinálního traktu (poruchy, zácpa, průjem atd.).

Povaha bolesti během menstruace

Menstruace je přirozený proces, při kterém se ženské tělo zbavuje starého.

Vzhledem k tomu, že samotný proces odstraňování tkání je řízen nervovým systémem, nejsou vyloučeny nepohodlí a bolestivé pocity, ale pokud je tento pocit výraznější, pak dochází k určitým selháním celkového zdraví ženy.

Za normálních okolností může lehké bolestivé nepohodlí začít nějakou dobu před nástupem krvácení a může trvat dva dny.

Podle popisů jsou projevy bolesti podobné kontrakcím, ostrým, bolestivým s návratem do dolní části břicha a bederní oblasti.

Stupeň dysmenorey

Podle intenzity jsou pocity rozloženy do 4 stupňů:

 1. 0 stupňů. Mírná bolest břicha, není třeba užívat léky proti bolesti;
 2. 1 stupeň. Obecně mírná malátnost, kterou můžete tolerovat. Může být doprovázena melancholií, migrénami, zažívacími potížemi. Jednorázové s použitím léku proti bolesti;
 3. 2. stupeň. Bolest v kritických dnech je silná a doprovází projevy: závratě, zimnice, mírná slabost, bolesti hlavy, nervozita. Jak čas plyne, onemocnění se zesilují. Uklidňující a bolestivé léky vám pomohou cítit se lépe.
 4. 3 stupně. Výrazná bolest v podbřišku se objevuje několik dní před prvním výtokem a trvá po celou dobu menstruace. Příznaky jsou následující: horečka, silné bolesti hlavy, arytmie, možná ztráta vědomí.

Příčiny bolestivých období

Proč je bolest? Bolestivý syndrom během menstruace se může objevit kvůli nesprávné poloze reprodukčních orgánů, náchylnosti k nejmenším změnám v těle, silné emocionalitě, kvůli zablokování odtokového traktu adhezemi a jizvami po potratu.

Dědičnost, nedostatek vápníku a hořčíku, nedostatek vitamínů a fyzická nečinnost (nedostatek fyzické aktivity) mají také vliv..

Všechno výše uvedené lze připsat přerušení syntézy hormonů, se zvýšením prostaglandinů se zvyšuje impulzivní napětí dělohy, lumen v cévách se zužuje.

Užívání antikoncepčních prostředků, jako je spirála, může také vyvolat výskyt primární dysmenorey. Endometrióza, myom reprodukčního orgánu, těhotenství v přívěskech, zánětlivá, infekční onemocnění urogenitálních orgánů vyvolávají sekundární dysmenoreu. Nesnesitelná bolest v kritické dny je způsobena výskytem cyst a polypů v děložní dutině.

Diagnostika

U každé ženy se silné bolestivé projevy promění v neustálé utlačované očekávání kritických dnů..

Tento problém vyžaduje důsledné řešení návštěvou gynekologické ordinace, absolvováním příslušných testů na množství ženských hormonů, provedením ultrazvukové diagnostiky.

Specialista může také požádat o škrábání nitroděložní dutiny, laparoskopii, Dopplerovské zobrazení žil a kapilár, návštěvu dalších lékařů (neurolog, chirurg, psychiatr).

Kromě toho musí pacientka průběžně vést deník a kalendář menstruačního cyklu..

Co dělat s bolestí první den menstruace?

Zde je několik způsobů, jak eliminovat bolest v počátečních a následujících dnech, pokud je malátnost mírná:

 • pít více tekutin;
 • dělat aktivní pohyby (fyzická aktivita zmírňuje křeče);
 • vodní procedury s teplou vodou;
 • užívání kvalitních léků proti bolesti.

Ale když je na začátku menstruace výrazná bolestivost, prostě není síla vstát z postele, měli byste se okamžitě poradit s odborníkem. Takové podmínky naznačují významné problémy v reprodukční sféře..

Jak snížit bolest během menstruace?

Chcete-li minimalizovat bolest před, během a po menstruaci, přispějte k:

 1. Potraviny obsahující draslík a vápník. Nedostatek těchto látek vyvolává napětí a bolest;
 2. Chirurgický zákrok nebo gynekologické ošetření reprodukčních orgánů;
 3. Léky;
 4. Alternativní medicína a fyzická aktivita

Kdy navštívit lékaře?

Všechny ženy bez výjimky by si měly být vědomy situací, kdy je nebezpečné léčit si silné bolesti v podbřišku:

 1. Když bolestivý syndrom nezmizí 2 dny po prvním výboji;
 2. Když antispazmodika a léky proti bolesti nefungují;
 3. Nadměrné krvácení spolu s velkými sraženinami;
 4. Dočasné selhání menstruace, úbytek hmotnosti;
 5. Pokud během ženských dnů dochází k neobvyklému zvracení, nevolnosti, řídké stolici.

Důsledky bolestivých období

Podle přirozené fyziologie endometria - vnitřní výstelky dělohy, je každý měsíc nahrazena novou sliznicí. Zbavení zastaralé tkáně se provádí pomocí kontrakcí dělohy a v důsledku toho se objeví mačkání citlivých nervových vláken a zúžení cévního lumenu.

To je to, co způsobuje projev bolesti během menstruace. Bedrová oblast a křížová kost se účastní bolesti. Projev dysmenorey v čase je charakterizován začátkem a prvními dny kritických dnů.

Léčba

Nejpřijatelnějším způsobem je použití léku s analgetickým účinkem. Aspirin a všechny tablety obsahující aspirin však nelze užívat..

Antispazmodika

Téměř všichni lékaři předepisují antispazmodika k odstranění menstruačních projevů s následujícím názvem:

 • "Analgin",
 • „No-Shpa“,
 • "Spazmalgon",
 • "Baralgin",
 • „Ketanov“ („Ketorol“),
 • "Nimesil",
 • Ibuprofen.

Dnes jsou široce používány také čípky pro rektální a vaginální použití. Svíčky nemají žádné věkové omezení a pokud se objeví nepříjemné projevy, používají se k menstruaci.

Paracetamol v čípcích je hlavní účinnou látkou. Tato metoda simuluje vlastnosti analginu a díky svému protizánětlivému účinku kvalitativně zmírňuje všechny nepříjemné příznaky menstruace.

Mnoho gynekologů předepisuje následující topické čípky:

 • Efferalgan,
 • Ibuprofen,
 • Diklofenak,
 • "Paracetamol".

Vzhledem k tomu, že každý lék má kontraindikace, není před použitím čípků zbytečné konzultovat lékaře.

jiné metody

Chcete-li odstranit bolest během menstruace, můžete také vzít:

 • Hormonální léky (s použitím antikoncepčních prostředků v pilulkách klesá intenzita bolesti).
 • Sedativa (normalizují emoční stav, vedou k relaxaci, uvolňují nervové napětí).
 • Homeopatické léky (často hrají v boji proti menstruační bolesti další roli).
 • Fyzioterapie (ultrazvuk, proudy a další, s výjimkou oteplování).
 • Vitaminové asociace.
 • Akupunktura.

Neléková léčba

Zde je několik obecných pokynů pro úlevu od bolesti během menstruace:

Zdravá dieta

Projev bolestivého syndromu je ovlivněn jídlem během ženských dnů..

Zahrnutí následujících potravin do stravy funguje dobře:

 • mořské rybí maso,
 • olej a slunečnicová semínka,
 • sója,
 • arašídy, stejně jako vlašské ořechy, mandle,
 • mastné a poloolejové ryby.

Všechny tyto potraviny obsahují omega-tři mastné kyseliny, které mohou pomoci snížit svalové kontrakce..

Podobným způsobem funguje doplnění vápníku a hořčíku. Denní míra spotřeby těchto prvků je 800, respektive 300 mg.

Zelená zelenina, mléčné výrobky, sušené ovoce, luštěniny a obiloviny mají vysoký obsah hořčíku.

Existují také produkty, které stimulují nástup bolesti během menstruace spasmováním tkáně hladkého svalstva reprodukčního orgánu:

 • Pepřové omáčky
 • Smažené pokrmy
 • Kofein
 • Alkohol

Fyzická aktivita

Mírná fyzická aktivita je během menstruace velmi prospěšná. Motorické zátěže tvoří normální metabolismus, což má pozitivní vliv na pozadí bolesti.

Velmi výrazně omezte onemocnění - chůze, chůze na čerstvém vzduchu, jednoduché kardio cvičení.

Relaxační techniky

Nervozita a špatná nálada dramaticky zvyšují stupeň bolesti.

V takových případech může pomoci několik relaxačních technik..

Musíte jen trochu abstrahovat od aktuálních problémů, lehnout si ke své oblíbené zábavě nebo práci, dopřát si trochu uvolnění a vyložení.

Jóga s tím může pomoci..

Gestageny

Gestageny jsou v podstatě skupina hormonů syntetizovaných v lidském těle..

Tyto enzymy stimulují růst nových endometriálních buněk v děložní dutině, uvolňují napětí z korzetu hladkého svalstva reprodukčního orgánu, vytvářejí všechny optimální podmínky pro syntézu estrogenů.

Kromě toho přímo souvisejí s procesem oplodnění a jejich nedostatečnost může mít za následek neschopnost mít potomky, přerušení cyklu kritických dnů, spontánní porod (potrat).

Aby se zabránilo počáteční dysmenorei, jsou použitelné hormony s aktivním progesteronem, analogicky s přírodními enzymy. U těchto léků je hlavním úkolem snížit přítomnost prostaglandinu v krvi a normalizovat cyklus kritických dnů.

Současné gestagenní léky se významně liší od svých protějšků na konci dvacátého století, nyní jsou účinnější a bezpečnější, prakticky nemají žádné kontraindikace.

Perorální antikoncepce (COC)

Hormonální antikoncepce je velmi častá u počáteční dysmenorey, zejména u žen v aktivním sexuálním životě..

Kombinované orální antikoncepce (COC) jsou v tomto smyslu považovány za nejúčinnější, obsahují napodobeninu estrogenu.

Princip jejich činnosti je zaměřen na potlačení ovulace, proto se snižuje množství prostaglandinů a bolestivý syndrom zmizí.

Kromě toho dochází k poklesu tlaku uvnitř děložní dutiny a frekvence a síla kontraktilního napětí hladkých svalů se zpomaluje, což poskytuje úlevu od bolesti.

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)

Se stávajícími kontraindikacemi a jednoduše neochotou užívat hormonální antikoncepci si můžete zcela vystačit s nesteroidními protizánětlivými léky. NSAID se vyznačují vlastnostmi zmírňujícími bolest, jsou předepsány k použití přesně tehdy, když se objeví bolestivá onemocnění.

Tyto léky fungují analogicky s výše uvedeným, NSAID minimalizují přítomnost základních příčin bolesti, prostaglandinů, v krevních sekretech. Léky této skupiny se okamžitě vstřebávají v zažívacím traktu a mají účinek po dobu 5,6 hodin.

Nejběžnější názvy pro skupinu NVPS jsou:

 • Aspirin,
 • Ibuprofen
 • Ketoprofen,
 • Proxykam,
 • Diklofenak.

Četné experimenty prováděné za účelem odstranění počáteční dysmenorey prostřednictvím NSAID ukázaly, že naproxen, ibuprofen, kyselina mefenamová a aspirin vykazují skvělé výsledky v boji proti počáteční dysmenorei, ale Ibuprofen je mezi nimi na prvním místě, pokud jde o minimální stupeň nežádoucích účinků.

Lidové léky na bolest během menstruace

V této souvislosti jsou velmi důležité různé recepty z bylin a kořenů..

Tato populární doporučení jsou časově ověřená a velmi účinná:

 • Nálev malinových listů. Vařte 30-40 gramů suchých malinových listů s 250 ml vroucí vody. Mělo by to trvat asi 30 minut, napněte a trochu pijte během dne.
 • Nálev heřmánku lékařského a listů meduňky. Míchejte jednu lžíci suchých surovin z těchto rostlin a vařte 250 ml převařené vody. Trvejte na pití 5,6 doušků po dobu dvou hodin před jídlem během dne. Kurz - celé období menstruace.
 • Sbírka heřmánku lékařského, kořenů máty a kozlíku lékařského. Míchejte hlavní suché složky kolekce v poměru 2: 2: 1. Vařte dvě polévkové lžíce kolekce s 200 ml převařené vody. Zabalte a trvejte hodinu, projděte sítkem a vypijte 30 ml třikrát denně.
 • Sedativní bylinné tinktury a čaje. Užitečné jsou různé druhy tinktur a bylinných nápojů obsahujících motherwort nebo valerian..
 • Dr. Mom a Ichthyol mast. Smíchejte je. Aplikujte na povrch pokožky na místo, kde pociťujete bolest několik hodin, poté opláchněte vodou o teplotě 35 stupňů.
 • Zázvorový recept. Vařte nasekaný zázvor s vroucí vodou a trvejte asi půl hodiny, poté promíchejte infuzi s malým množstvím cukru, pijte horké těsně před spaním.

Prevence

Preventivní opatření k zabránění nástupu projevů dysmenorey je těžké přeceňovat, ale většina poctivého sexu je prostě nepoužívá.

Každá žena musí navštívit odborníka jednou ročně..

Počáteční vyšetření gynekologem by mělo být provedeno bezprostředně po stanoveném datu menstruačního cyklu, nejpozději však do 16 let a bez negativních indikací od dívky.

Záněty různé etiologie, které snižují normální procesy v urogenitálním systému, musí být vyléčeny bez selhání, aby se zabránilo komplikacím v budoucnu. Toto chování vylučuje možnost komplikací během kritických dnů dysmenorey..

Vzhledem k tomu, že potrat často vede k mechanickému narušení slizniční tkáně dělohy a má negativní vliv na hormonální parametry ženy a její menstruační funkci, je nejlepší používat kvalitní léky k zabránění oplodnění..

Je také velmi důležité provádět preventivní opatření pro bolestivé dny žen, aby se vyloučily tak závažné patologické stavy, jako je nemožnost početí, výskyt neuróz a psychóza v důsledku systematické bolesti.

Pokud je ženská menstruace komplikována výraznými bolestmi, samoléčba se stává irelevantní. V takovém případě je velmi důležité kontaktovat odborníka. Prostřednictvím dokonce jednoduchých krevních testů nebo nátěrů, ultrazvukových vyšetření gynekolog identifikuje hlavní příčiny a určí způsob léčby.

U mnoha žen je po neúspěšných pokusech o otěhotnění diagnostikována časná ovulace. Ovulace je uvolnění zralého vajíčka z folikulu ve vaječníku, aby se setkal se spermatem.