Jak správně měřit bazální teplotu během ovulace?

Bazální teplota je nejnižší indikátor teploty, který lidské tělo vykazuje během spánku a signály o vnitřních změnách ve vnitřních orgánech a systémech ženského těla.

Je to změna bazální teploty (BT), která indikuje nástup ovulace v těle ženy a produkci hormonu progesteronu, což naznačuje připravenost na početí a budoucí těhotenství.

 1. Bazální teplota před ovulací
 2. Bazální teplota během ovulace
 3. Po ovulaci
 4. Závislost bazální teploty na fázi cyklu
 5. Pravidla měření bazální teploty
 6. Plán sestavujeme správně
 7. BT ovulační linie
 8. Délka a trvání menstruačního cyklu u žen
 9. Graf a rozdíl teplotních hodnot
 10. Vysoký BT v první fázi
 11. Nízká BT ve druhé fázi
 12. Co ovlivňuje hodnoty BT?
 13. Hormony a BT
 14. Co znamenají odchylky od normy??
 15. Chyby

Bazální teplota před ovulací

V průměru se ukazatele BT v 1. fázi menstruačního cyklu pohybují v rozmezí 36,3–36,5 gramů. a může kolísat nahoru / dolů o desátou značku stupně.

Před nástupem samotné ovulace je diagnostikován skok v teplotních ukazatelích, který je 37,1-37,3 stupňů. Prezentovaná data se mohou individuálně měnit s přihlédnutím k vnitřním a vnějším faktorům.

Bazální teplota během ovulace

Trvalý BT ve svém výkonu prudce stoupá, ale ve svém výkonu nejméně o 0,2 gramu. - přímo označuje jeho příchod.

Právě k tomu se provádí pravidelná a stálá měření BT a zadávání získaných dat do jejich vlastního harmonogramu.

Po ovulaci

Po zvýšení v den ovulace zůstává BT na jedné, trvale na úrovni až do menstruace. Pokud podle plánu menstruace nepřišla, zatímco samotné ukazatele BT zůstávají na stejné, nezměněné úrovni a po zpoždění je žena těhotná.

Současně stačí pochopit, že vysoká hladina BT během těhotenství může přetrvávat po dobu prvních 3-4 měsíců, zatímco žluté tělo funguje v ženském reprodukčním systému..

Závislost bazální teploty na fázi cyklu

U každé ženy v reprodukčním věku je menstruační cyklus v jeho průběhu lékařem běžně rozdělen do 3 fází - folikulární, ovulace a luteální.

Každý z nich má svou vlastní hladinu hormonů a podle toho BT:

 • Hned v 1. cyklu - estrogen dominuje v těle každé ženy a pod jeho přímým vlivem budou teplotní ukazatele udržovány na nízké úrovni.
 • V poslední fázi převládá progesteron, který udržuje ukazatele BT na vysoké liště.
 • Samotný rozdíl mezi cykly bude 0,4-0,5 stupně, což přímo naznačuje skutečnost, že v jejím těle již došlo k ovulaci. Nastala ovulace - teplota ukáže prudký skok minimálně o 0,2 stupně a dosáhne 37,1-37,3.

Pravidla měření bazální teploty

Pravidla měření bazální teploty:

 1. Ukazatel času je výhradně v ranních hodinách, až do samotného okamžiku měření BT by žena měla mít alespoň 5-6 hodin dobrého odpočinku. Pokud žena začne vstávat z postele a aktivně se pohybuje, indikátory BT se změní nahoru nebo dolů a jsou považovány za nespolehlivé.
 2. Volba teploměru - rtuťový a elektrický teploměr. Ale je to první, rtuť, kterou lékaři nazývají přesnější - trvá to 4-5 minut. měřit ukazatele BT. Pokud zvolíte elektronickou verzi teploměru, má často pohodlnou funkci pro ukládání posledních přijatých údajů o měření teploty.
 3. Místem přímého měření BT je konečník, i když měření lze provádět jak v pochvě, tak pod jazykem. Hlavní věc, kterou si musíte pamatovat, je, že BT se měří výhradně ve stejnou dobu a s jedním rtuťovým nebo elektronickým teploměrem, který jste původně vybrali..
 4. Minimální fyzická aktivita před měřením BT - pro získání přesných a spolehlivých výsledků by měla být všechna měření provedena okamžitě po probuzení, ještě v posteli, ve vodorovné poloze. Podle toho - dejte si večer vedle sebe teploměr co nejblíže.

Plán sestavujeme správně

 1. Harmonogram pro udržování změn v BT je sestaven a udržován od prvního dne menstruačního cyklu, kdy jsou od samého rána odečteny hodnoty teplotního režimu a zadány z tabulky.
 2. Pokud je hodnota na teploměru mezi 2 čísly, pak se do tabulky zadají spodní indikátory - to je považováno za správné.
 3. Pokud došlo k vlivu vnějších nebo vnitřních faktorů, které mohou ovlivnit ukazatele úrovně teploty, mělo by to být napsáno na samostatný list papíru a analyzováno v budoucnu..
 4. Ženy často zaznamenávají měření vysoké teploty - alkohol pije den předem nebo nedostatečný spánek, nemoc atd. Mohou vyvolat zvýšení.

Každé normální čtení je spojeno s řádky, ale neobvyklé nebo pochybné jsou spojeny s tečkovanou čarou. Tyto indikátory a sestavený harmonogram pomáhají určit den ovulace, plánovat nebo předcházet těhotenství.

BT ovulační linie

Při sestavování harmonogramu BT s přihlédnutím ke všem doporučením a předpisům WHO mohou jeho ukazatele indikovat nejen nástup dne ovulace, těhotenství, ale také vývoj určitých nemocí.

Zde je důležitým ukazatelem právě ovulační linie - BT v den uvolnění vajíčka z vaječníku bude ve svém indikátoru nejnižší a během 3 dnů se bude postupně zvyšovat.

Hlavní věc, kterou je třeba pochopit, je, že rozdíl mezi řádky a těmito 3 hodnotami by neměl být větší než 0,1 stupně po dobu 2 ze 3 dnů a alespoň 0,2 stupně za jeden ze 2 dnů.

Tyto ukazatele jsou důležité pro plánování těhotenství..

Délka a trvání menstruačního cyklu u žen

Nominálně - menstruační cyklus ve zdravém reprodukčním věku ženy by měl normálně trvat od 21 do 35 dnů, ale pokud jsou tyto ukazatele více či méně, pak stojí za to podstoupit vyšetření a konzultaci s lékařem.

Tento jev může být způsoben patologickými procesy, hormonálním selháním vyvolaným dysfunkcí vaječníků..

To může způsobit ženský typ neplodnosti, proto je tak důležité provést včasné vyšetření a léčbu..

Graf a rozdíl teplotních hodnot

Jak poznamenávají lékaři, rozdíl mezi průměrnými indikátory BT ve 2 fázích nemusí být u indikátorů obvykle menší než 0,4 stupně - a pokud jsou tyto indikátory pod ohlášenou úrovní, může to odpovídajícím způsobem naznačovat průběh onemocnění v reprodukčním systému ženy..

Nejčastěji se jedná o hormonální nerovnováhu - pro přesnou a správnou diagnostiku je důležité stanovit laboratorní hladinu progesteronu a takového hormonu jako je estrogen.

BT bude vyšší - pokud všechny ukazatele v krvi progesteronu překročí ukazatele v 7,6-12,7 jednotkách, i když k tomu dojde, i když jsou vysoké ukazatele pozorovány ve druhé fázi cyklu.

Zde stačí pochopit, že normální hladina BT při absenci nástupu ovulace neprokáže normální práci, fungování žlutého tělíska.

Vysoký BT v první fázi

V první polovině je fází menstruačního cyklu u ženy cyklus - v těle převládá estrogen, který svým vlivem určuje hodnoty BT v rozmezí 36,2-36,5 stupňů.

Pokud se ukazatele BT zvýší, znamená to nepřímo průběh problému v těle ženy..

V tomto případě se hodnoty teploty budou lišit mezi 36,5-36,8 stupňů. Ve druhé fázi lze BT také zvýšit, pokud je diagnostikován nedostatek hormonu estrogenu.

Ale bude se postupně snižovat - situace, kdy se BT pohybuje do 36,7, ale je extrémně vzácná a nejčastěji začíná od úrovně 37 stupňů.

Nízká BT ve druhé fázi

Jak poznamenávají lékaři, ve 2. fázi menstruačního cyklu ženy se BT bude lišit od indikátorů získaných v 1. fázi o 0,4 stupně. Pokud se měření BT provádí rektálně, teplotní indikátory se budou pohybovat kolem 37 stupňů nebo více..

Pokud je rozdíl menší než 0,4 stupně, znamená to přímo vznikající a přetrvávající problémy v těle, které by neměly být ignorovány.

Je však důležité vzít v úvahu skutečnost, že tělo každé ženy je individuální a ukazatele BT mohou být ovlivněny určitými faktory, chorobami, které se vyskytují v první nebo druhé fázi menstruačního cyklu..

Co ovlivňuje hodnoty BT?

Výsledky změn v BT mohou být ovlivněny:

 • krátký a nedostatečný spánek a také samotná tělesná teplota.
 • pití v předvečer alkoholu a stresových situací, stejně jako dlouhodobé deprese.
 • den předtím měla žena aktivní a násilný sexuální vztah, stejně jako průjem nebo časté noční návštěvy toalety.
 • zánětlivé procesy vyskytující se v konečníku a užívání určitých léků - hypnotik nebo hormonálních.
 • změna držení těla během měření nebo doba měření teploty, odpoledne nebo večer, teploměr, nespavost nebo změna klimatických podmínek.
 • nadměrná fyzická aktivita v předvečer infekční povahy původu onemocnění, stejně jako typ použitého teploměru - elektronický nebo rtuťový.

To vše a ještě mnohem více je třeba vzít v úvahu při měření BT a plánování jeho údržby..

Hormony a BT

Vaječníky obsahují ve své struktuře folikuly a právě v nich dozrává vaječná buňka - před nástupem ovulace se uvolní určitý hormon, který provokuje růst folikulu a následné uvolnění vajíčka, které z něj dozrálo.

Je to estrogen, který přispívá k tomu, že tělo vytváří endometrium, sliznici v děložní dutině a jeho zvýšení vyvolává prasknutí folikulu a uvolnění vajíčka.

V den nástupu ovulace vychází vajíčko, které se pohybuje do dělohy a samotné žluté tělísko nadále produkuje progesteron..

Samotné žluté tělo je tedy prasklý folikul a hormon zpomalí vývoj folikulu - zatímco se produkuje samotný hormon progesteron, uvolňuje teplo a ovlivňuje tak teplotní hladinu BT.

Když uvolněné vajíčko není oplodněno, hladiny hormonů se sníží, poté se zničí vrstva endometria, respektive nastane nástup menstruace.

Co znamenají odchylky od normy??

Samotné odchylky mohou být vyvolány z různých důvodů - pokud je odborník kvalifikovaný, pak na základě indikátorů harmonogramu BT může diagnostikovat patologii bez nákladného a zdlouhavého výzkumu.

Jako příklad lze uvést, že v případě zánětlivého procesu v přílohách zůstávají ukazatele BT během celé druhé fáze vysoké..

 1. Při nízkých hladinách progesteronu dochází ke zvýšení BT před nástupem menstruace, ale někdy se nesnižuje. Pokud je žena těhotná, může být těhotenství z důvodu nedostatku progesteronu ukončeno přirozeně. Pouze lékař může stanovit přesnou diagnózu, spoléhat se na laboratorní testy a stanovení hladiny hormonu progesteronu v krvi.
 2. Pokud dojde ke zpoždění menstruace a současně ukazatele klesly pod 37 stupňů, znamená to poruchu práce vaječníků. Lékař nasměruje ženu na ultrazvukové vyšetření a testování na počátku těhotenství.

Pokud je diagnóza potvrzena - dysfunkce vaječníků, pak je také narušena hladina hormonálních hladin, což také vyvolává řadu patologických stavů v těle ženy. Lékař předepíše kurz užívání hormonu progesteronu k normalizaci hormonálního pozadí.

Chyby

Dochází také k chybám při měření BT a nejčastěji k nim dochází přímo v samotném procesu samotného měření - jedná se o jednoduché nedodržení pravidel měření.

Úroveň BT může být navíc ovlivněna takovými faktory, jako jsou:

 • gynekologická onemocnění a další patologické stavy, které vyvolávají záchvaty horečky a zvýšení teploty v jejich ukazatelích.
 • užívání léků nebo lidových prostředků, postupy samoléčby.
 • silné přetížení, fyzické i psychologické, pohlavní styk, který žena měla v předvečer měření.
 • pití alkoholu, užívání hormonální antikoncepce.

V každém případě stojí za to navštívit lékaře, podstoupit vyšetření a léčbu, aby nedošlo k provokaci průběhu gynekologických onemocnění, ženského typu neplodnosti.

Jaká je bazální teplota po menstruaci

Sestavení grafu bazální teploty jako způsobu, jak zjistit příznivý čas pro oplodnění, je známé každé ženě. V našem článku se budeme zabývat tím, jaké hodnoty bazální teploty po menstruaci jsou normální a co mohou znamenat její odchylky, protože plán umožňuje kromě identifikace ovulace sledovat vaše zdraví.

Hodnoty fázové teploty

Pomocí této metody se zaznamenává tělesná teplota v klidu, měřená rektálně. Znalost hlavních indikátorů, metod měření a pravidel pro konstrukci teplotní křivky má velký význam pro získání aktuálního grafu.

První fáze: bazální teplota po menstruaci

 • V první polovině cyklu se bazální teplota po menstruaci udržuje na 36,2-36,5 °, v některých případech na 36,7 °. Doba trvání: přibližně 1 až 11 dní (s 28denním cyklem). V této době určité množství estrogenu v krvi vytváří nejpříznivější podmínky pro růst a vývoj dominantního folikulu.
 • Od 12 do 16 dnů dojde nejprve k poklesu o 0,1 - 0,2 °, což znamená rychlý odchod z článku, a poté ke zvýšení o 0,4-0,6 °, což potvrzuje skutečnost prasknutí kapalné bubliny s článkem. Kvůli takovému okamžiku se měří teplota, protože je to jediný segment cyklu, jen den nebo o něco více, kdy je nejpravděpodobnější koncepce.

Druhá fáze: vysoká bazální teplota pro početí

 • Druhá fáze je charakterizována teplotou 37,0-37,3 °, ale ne vyšší než 37,5 °. V tomto případě působí progesteron, který je nezbytný pro vytvoření příznivých podmínek pro početí a těhotenství..
Rozdíl v bazální teplotě po menstruaci a před fázemi s normálním cyklickým obdobím je 0,4-0,6 °.

Pokud jsou možné atypické ukazatele po menstruaci

Bazální teplota 36,9 ° po menstruaci

Bazální teplota 36,9 ° po menstruaci může naznačovat nedostatek hormonu první fáze, což způsobuje zvýšení teplotních indikátorů. Ale možná jde pouze o individualitu daného organismu, pokud jsou takové hodnoty zaznamenávány měsíčně. Například u dokonale zdravé ženy jsou po číslech v první části grafu 36,1–36,2 ° ve druhém segmentu zaznamenány hodnoty 36,8–36,9 °.

Bazální teplota po menstruaci 36.8

Bazální teplota po menstruaci je 36,8 a zvýšení jejích hodnot po ovulaci, ale při odchylce 0,4 ° není patologie rozpoznána. Tento stav se nazývá hypertermický a je definován jako normální individuální příznak..

Předpokládá se, že normální průměrné výkyvy teplotních čísel jsou následující:

 • Od prvního do posledního dne menstruace dochází ke snížení z 37 na 36,3-36,5 °;
 • Před ovulací klesání s poklesem o 0,1-0,2 °;
 • Poté, co se buňka objeví do 3 dnů, zvýšení na 37,0-37,3 °;
 • Ve druhé fázi udržuje 37,0-37,4 °;
 • 1-2 dny před menstruací, pokles na 36,8 °;
 • Pokud nedojde k poklesu a dojde ke zpoždění, můžeme hovořit o nástupu těhotenství.
Existují možné výkyvy bazální teploty po menstruaci o 0,1-0,2 ° - to je u zdravé ženy zcela normální.

Diagnostikovat nemoc podle plánu

V případě onemocnění dochází k odchylkám od normálních teplotních hodnot. Nejběžnější jsou zánětlivé procesy.

Bazální teplota po menstruaci 37 °

Bazální teplota po menstruaci 37 ° je identifikačním znakem endometritidy, zánětu děložní sliznice. S mírným poklesem v předvečer kritických dnů dochází k nárůstu v první den menstruace a může trvat až do jejich konce a později. Pokud takový obrázek na grafu najdete, měli byste kontaktovat svého gynekologa, abyste se problému včas zbavili.

Bazální teplota po menstruaci 37,1-37,0 °

Při zánětu přívěsků je bazální teplota po menstruaci také charakteristická pro 37,1-37,0 °. K těmto číslům prudce stoupá, trvá několik dní a stejně prudce klesá. V takových případech můžete nesprávně vypočítat den ovulace, přičemž tento skok použijete, pokud se to stalo 9. nebo 11. den. U tohoto onemocnění bude ve druhé fázi cyklu teplota ukazovat hodnoty nad normální hodnotu, což bude opět vyžadovat lékařský zásah, aby se předešlo komplikacím.

Bazální teplota po menstruaci 37,1-37,0 ° může znamenat začátek procesu zánětu přívěsků.

Možné příčiny odchylek a chyb

Vysoká bazální teplota po menstruaci, která trvá pouze jeden den, nepředstavuje zvláštní hrozbu, protože je zřejmé, že za den nezmizí ani jeden zánět. Proto je třeba hledat jiné důvody.

Pokud pravidla nejsou dodržována

Mohlo dojít k chybám měření. Pamatujeme si, že měření jsou prováděna s přihlédnutím k jasným pravidlům:

 • Po 6 hodinách klidného spánku;
 • Ve stejnou dobu;
 • Bez vstávání z postele a bez náhlých pohybů;
 • Jeden teploměr připravený večer;
 • Při použití elektroniky namočte na 5-7 minut nebo dokud nezazní pípnutí.

Další faktory

Výsledek mohou ovlivnit také vnější faktory:

 • Stresující situace den předem;
 • Nespavost nebo přerušovaný spánek;
 • Fyzický stres, přepracování;
 • Studený;
 • Sexuální styk méně než 8 hodin před měřením;
 • Let, změna klimatických podmínek.
Někteří skeptici se domnívají, že graf bazální teploty není dostatečně přesný, protože teplotu ovlivňuje mnoho faktorů, což analytikovi ztěžuje.

Ale mnoho žen s jeho pomocí dokázalo naplánovat těhotenství a vypočítat optimální čas pro účinný čin. Nechť to není dostatečně informativní, pokud jde o stanovení časného těhotenství, ale podle bodů v grafu označujících, jaká je bazální teplota po menstruaci, v době ovulace a před nimi, můžete posoudit hormonální rovnováhu, která podporuje plodnost ženy, zaznamenat odchylky v čase a přijmout vhodná opatření.

Výstup

Jaká by měla být bazální teplota po menstruaci, tedy v každém případě závisí na vlastnostech ženského těla. Můžete se zaměřit na průměrné standardy, s nimiž jsme vás seznámili. Současně je důležité dodržovat pravidla měření a vykreslování..

Za normální je považována dvoufázová křivka s viditelným předovulačním zatažením, nárůstem ve druhém období cyklického procesu a poklesem před menstruací. Jeho nepřítomnost naznačuje přítomnost těhotenství, pokud nárůst přetrvává déle než 18 dní po ovulaci.

Bazální teplota před menstruací a po menstruaci. Pravidla měření bazální teploty

Každý, kdo plánuje dítě v blízké budoucnosti nebo jen sleduje jeho zdraví, se zajímá o zvláštnosti práce těla. Mnoho žen měří bazální teplotu, protože pomáhá pochopit, zda reprodukční systém funguje normálně. Chcete-li zjistit, zda je vše v pořádku, musíte vědět, jaké ukazatele by žena měla mít v různých obdobích cyklu..

Pravidla měření

Než začnete mluvit o konkrétních hodnotách, je důležité přesně zjistit, jak by měla být měřena bazální teplota před menstruací. Nejpřesnější hodnoty budou pouze při splnění několika podmínek. Doporučuje se tedy provádět měření současně, ráno, až do okamžiku, kdy žena vstane z postele. Lékaři doporučují sledovat bazální teplotu a neprovádět měření v ústech nebo v podpaží. Předpokládá se, že v konečníku je nejspolehlivější.

Vykreslování

Je třeba poznamenat, že existují obecné průměrné ukazatele toho, jaká by měla být bazální teplota před a po menstruaci, během ovulace a také v jiných obdobích cyklu. Ale každý organismus je individuální, proto, abychom pochopili, zda existují problémy s reprodukčním systémem, je nutné pravidelně zaznamenávat získané hodnoty a vytvářet grafy. Možná onemocnění se posuzují podle teplotních výkyvů, podle rozdílu v ukazatelích v první a druhé fázi, podle povahy jejich změn. Graf je sestaven následovně: vodorovná osa označuje dny cyklu a svislá osa označuje hodnoty měření. Za normálních okolností by na něm měly být jasně vysledovány dvě fáze. V první z nich je teplota nižší a je na úrovni 36,5 stupňů a ve druhé, ke které dochází po uvolnění vajíčka, stoupne na 37 nebo více. Abychom pochopili, zda existují nějaké problémy, lékaři doporučují odečíst průměry v každé z fází. Rozdíl mezi nimi musí být nejméně 0,4 stupně.

Cyklické změny

Pokud je to jasné z indikátorů v první a druhé fázi, pak mnoho žen znepokojuje otázka, jaká by měla být bazální teplota před menstruací. V ideálním případě by během druhé fáze, která začíná po ovulaci, měly být hodnoty nad 37 stupňů. Na začátku menstruace se mohou mírně snížit. První dny menstruace se vyznačují skutečností, že teplota každý den klesá a na konci dosáhne úrovně 36,5-36,8 stupňů.

Před ovulací může bezprostředně po uvolnění vajíčka ještě více poklesnout a prudce stoupat. To naznačuje, že druhá fáze začala. Pokud jsou ukazatele měřeny pravidelně, lze odchylkou hodnot předpokládat různé problémy. Navzdory skutečnosti, že mnozí hovoří o nesmyslnosti měření v kritických dnech, teplota v tomto období může říci, kterým aspektům zdraví žen je třeba věnovat pozornost. Bazální teplota během menstruace by měla klesnout, pokud se tak nestane, měli byste myslet na absolvování vyšetření.

Možné nemoci

V průměru by se ukazatele měly začít snižovat několik dní před začátkem vypouštění. Během kritických dnů by mělo dojít také k postupnému snižování teploty. Pokud namísto poklesu během menstruace dojde k prudkému nárůstu ukazatelů asi 37,6 stupňů, může to znamenat vývoj endometritidy nebo endomyometritidy. Zvýšená bazální teplota během menstruace by samozřejmě měla upozorňovat, ale je nepřijatelné diagnostikovat pouze jedno měření.

Ale v případě, že ve druhé fázi teplota sotva dosáhne 37 stupňů, ale s nástupem kritických dnů stoupne nad tuto úroveň, lze podezření na zánět přídavků. Kromě toho měření umožňují identifikovat problémy s trubkami nebo děložním čípkem. Stojí za to hovořit o pravděpodobném zánětu těchto orgánů v těch případech, kdy se teplotní ukazatele zvýší o 4-5 den menstruace. Stojí za to věnovat zvláštní pozornost těm případům, kdy je bazální teplota před menstruací 37,2. Pokud současně s nástupem kritických dnů významně neklesne, je lepší provést test. Možná se jedná o těhotenství s hrozbou ukončení. Pokud se ale teplota zvýšila o jeden den, neměli byste se bát, nic to neznamená. Nezapomeňte také, že samotná měření nestačí k provedení diagnózy; to bude vyžadovat řadu vyšetření.

První fáze

Po zvládnutí teploty během kritických dnů můžete zjistit, jak by se tělo mělo chovat po jejich skončení. Obyčejně by hodnoty teploměru měly být asi 36,6, ale budou záviset na osobních vlastnostech každé dívky nebo ženy. U některých zůstanou na úrovni 36,4 během celé první fáze, u jiných mohou vystoupit na 36,8 stupňů. Oba popsané případy jsou ale docela přijatelné..

Výraznější nárůst teploty však naznačuje, že je lepší, aby se žena poradila s gynekologem. Pokud se ukazatele v první fázi blíží 37 stupňům, může to znamenat nedostatek estrogenu. To však lze potvrdit pouze krevním testem na hormony. Měli byste být také opatrní, pokud během menstruace stoupne bazální teplota během menstruace a její periodické zvyšování o 1-2 dny během první fáze až na 37 stupňů a více. To může naznačovat zánět..

Indikátory během ovulace

Neobvyklá bazální teplota před menstruací nebo během jejího průchodu může naznačovat řadu problémů. Ale měření v jiné dny nejsou o nic méně orientační. Za normálních okolností žena ráno po uvolnění vajíčka pozoruje zvýšení teploty. Může to být ostré nebo postupné. U některých se první den zvýší o 0,4 stupně, u jiných se tento rozdíl získá za 2–3 dny. Obě tyto situace jsou naprosto přijatelné. V případě, že vzestup hodnot trvá déle než 3 dny, lze mít podezření na podřadnost vajíčka uvolněného z vaječníku nebo nedostatek estrogenu. Je zpravidla téměř nemožné otěhotnět v takovém cyklu..

Začátek druhé fáze

Pokud ukazatele po uvolnění vajíčka nedosahují 37 stupňů, může to znamenat podřadnost žlutého tělíska. Ale nestojí za to mluvit o nedostatečnosti druhé fáze pouze hodnotou teploty. Je důležité podívat se nikoli na samotné ukazatele, ale na rozdíl v hodnotách, které byly v první a druhé části cyklu. Pokud jsou měření prováděna ve stupních Celsia, pak to bude během normálního fungování těla 0,4 nebo dokonce vyšší. Ačkoli se neoplatí dělat žádné diagnózy bez vyšetření. Nedostatek druhé fáze a jmenování progesteronových léků je možný pouze po příslušné analýze.

Konec druhé fáze

Bez ohledu na to, jaké hodnoty měla žena po ovulaci a před ní, měla by se bazální teplota před menstruací začít snižovat. Navíc by jeho hodnota do prvního dne cyklu normálně neměla překročit 37 stupňů. Pokud podle plánu došlo k ovulaci před více než 14 dny a teplota neklesla, můžete provést test, který pomůže diagnostikovat početí dítěte v raných fázích. Bazální teplota před měsíčními 37 stupni je považována za zcela normální. Je však důležité, aby to s nástupem výtoku klesalo. Pokud začala menstruace a horečka trvala několik dalších dní a klesla až ke konci kritických dnů, může to znamenat přerušené těhotenství.

Fáze trvání

Kromě toho, co víme, jaká by měla být bazální teplota před menstruací, je důležité vědět, jak dlouho může každá část cyklu trvat. Délka pouze jeho druhé části je tedy relativně konstantní, v závislosti na vlastnostech organismu každé konkrétní ženy to může být 12-16 dní. Je však zvažována ideální volba, která trvá 14 dní. Ale zdlouhavá první část cyklu se může pohybovat od 10-12 dnů do několika týdnů. Samozřejmě, s 28denním cyklem trvá asi 14 dní, během nichž má folikul čas zrát a dojde k ovulaci. U některých žen to však může být mnohem delší. Současně v jejich těle procházejí všechny nezbytné fáze: růst a zrání folikulu, uvolňování vajíčka, tvorba a fungování žlutého tělíska..

Normální možnosti

Nestojí za to mluvit o jakýchkoli onemocněních pouze úrovní teplot. Tato informace je však nutná k podezření na určité problémy a k provedení nezbytného výzkumu k potvrzení nebo popření diagnózy. Současně je nemožné posoudit pouze jeden cyklus; je nutné provádět měření po dobu nejméně tří měsíců. Pokud se obraz opakuje každý měsíc, můžete společně s gynekologem vyvodit jakékoli závěry analýzou změn bazální teploty před menstruací. Sazbu za to nelze nastavit v absolutních hodnotách. Závisí to jak na hodnotách ve druhé, tak v první fázi. Pokud jsou ukazatele ženy před ovulací kolem 36,4 stupňů, pak po ní nesmí překročit 36,9. Současně zvýšení denní teploty až na 37 nebude hovořit o blížících se kritických dnech, ale o nástupu těhotenství.

Anovulační cykly

V ideálním případě by žena měla mít dvoufázový graf bazální teploty. Před menstruací mírně klesá, ale zároveň rozdíl mezi průměrnými ukazateli první a druhé poloviny cyklu zapadá do normy. Je však docela přijatelné, pokud ovulace chybí jednou nebo dvakrát ročně. V tomto případě se indikátory mohou měnit každý den, teplota může stoupat a klesat. To nenaznačuje žádné problémy, pouze to, že tento měsíc nedojde k ovulaci..

Důležité nuance

Pokud by v některý ze dnů před měřením došlo k porušení běžného denního režimu, teplota nebude orientační. Pokud jste vypili alkohol večer, vstali jste pár hodin před měřením na toaletě nebo jste byli ráno blízko, mohou se získané hodnoty významně lišit. Dokonce i banální podráždění žaludku nebo stres předchozího dne může způsobit kolísání teplotní křivky. To je mimochodem jeden z důvodů, proč je nemožné posoudit zdravotní stav ženy pouze na základě jednoho grafu. Zároveň je však třeba poznamenat, že ani ideální graf, ve kterém jsou načrtnuty dvě jasné fáze s dobrým rozdílem v ukazatelích a bazální teplota před menstruací je 36,9 stupňů, neznamená, že si žena vede se svým zdravím dobře. Například měření neposkytnou žádné informace o velikosti endometria v děloze nebo adhezích v tubách. Proto ani při normálních ukazatelích byste neměli zanedbávat návštěvy gynekologa.

Jaká je bazální teplota po menstruaci

Doba čtení: min.

Bazální teplota po menstruaci

Ženy by měly vědět, jaká by měla být bazální teplota po menstruaci. Sled změn vypadá takto:

 • před příchodem nového měsíčního cyklu indikátor BT mírně klesá;
 • ve dnech menstruace by neměla prudce stoupat;
 • den před koncem menstruace BT klesá - na přibližně 36,3 - 36,4;
 • bazální teplota bezprostředně po menstruaci zůstává na úrovni 36,5 - 36,8.

Bazální teplota po menstruaci 9. dne může prudce poklesnout a poté opět stoupat. Den, kdy prudce klesá, je přesně den, kdy se objevil oocyt. V tuto chvíli existuje nejvyšší pravděpodobnost početí..

Ženy by si měly pamatovat, že pokud BT mírně vzroste před očekávaným novým menstruačním cyklem a zůstane tak dále, lze předpokládat těhotenství.

Jsou chvíle, kdy se teplota může po menstruaci změnit:

 • s nedostatečností žlutého tělíska;
 • pokud byly v měření nepřesnosti - například žena vstala před měřením BT, měla koitus (mělo by to být alespoň 8 hodin před měřením);
 • kdyby tam byl stres;
 • pokud měření probíhají v různých časech (přípustná odchylka v čase měření je půl hodiny).

Pokud má žena krátký menstruační cyklus, bude velmi často bazální teplota nestabilní. To je způsobeno zvláštnostmi fungování ženského těla. Nedoporučuje se si s tím dělat starosti..

Bazální teplota po menstruaci 37: co to je?

Pokud je po menstruaci stabilní vysoká teplota, může to znamenat vývoj patologického procesu v těle. Pokud lékař diagnostikoval zánětlivý proces, je nutné zahájit léčbu co nejdříve: to bude zárukou absence komplikací.

Bazální teplota. Grafy před menstruací, po ovulaci, během těhotenství. Normy, způsob měření, tabulka, kalendář

Bazální teplota je teplota v konečníku po dlouhém odpočinku (nejméně 6 hodin). Umožňuje ženám určit den ovulace, počátek těhotenství nebo vývoj patologických stavů. K tomu je nutné provádět měření denně a vytvářet grafy, podle kterých lze s pomocí gynekologa identifikovat odchylky od normy.

Proč měřit bazální teplotu?

Na rozdíl od standardní teploty (měřené pod paží), která stoupá nebo klesá s vývojem patologických stavů, mění bazální teplota u zdravých žen svoji hodnotu do jednoho měsíce. Zvýšení a snížení je ovlivněno převahou jednoho z hormonů - progesteronu nebo estrogenu.

Teplota se měří hlavně v konečníku (indikátory budou přesnější). Je povoleno provádět měření v ústní dutině nebo v pochvě.

Estrogen udržuje teplotu v konečníku normální a progesteron ji zvyšuje. Když dojde k ovulaci, množství estrogenu v krvi se zvyšuje, zatímco teplota klesá o 0,2-0,03 stupně. Po uvolnění vajíčka se vytvoří žluté tělísko, které začne produkovat progesteron.

To vede ke zvýšení bazální teploty. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, žluté tělísko zemře, produkce progesteronu klesá, začíná převládat estrogen, což snižuje teplotu na normální.

S ohledem na chování teploty během menstruačního cyklu doporučují gynekologové sestavit graf změn indikátorů v následujících případech:

 1. Chcete-li určit den ovulace, vypočítat příznivé dny pro početí. Pokud budou chráněni, budou to nebezpečné dny.
 2. Pokud máte podezření na neplodnost u ženy. Graf vám umožní určit, zda dochází k ovulaci;
 3. Identifikovat porušení produkce hormonů;
 4. Určit nástup těhotenství v rané fázi;
 5. Stanovit vývoj zánětlivého procesu v reprodukčních orgánech;
 6. Přesně určit nástup menstruace;
 7. Chcete-li zjistit poruchu funkce vaječníků.

Podle sestaveného plánu může přítomnost odchylek určit pouze gynekolog. Samodiagnostika a léčba se nedoporučuje. Pokud dojde k selhání, odborník předepíše další vyšetření. Podle grafu není možné stanovit 100% přesnou diagnózu..

Typy teploměrů pro měření bazální teploty. Kritéria výběru

Pro stanovení tělesné teploty se používají 3 typy teploměrů (rtuťový, elektronický, infračervený). Mohou být použity k měření parametrů v konečníku (ústa, pochva). Každý teploměr má v aplikaci své vlastní výhody a nevýhody..

Kritéria pro výběr teploměru pro měření bazální teploty:

Typ teploměruVýhody zařízeníNevýhody zařízení
RtuťVysoce přesné odečty teploty.Je nebezpečný díky obsahu rtuti (kovové páry mohou být otráveny, jsou-li rozbité). Při měření teploty počkejte 5 minut. Teploměr je vyroben z tenkého skla a může se snadno rozbít. Nebezpečí není jen rtuť, ale také malé částice skla.
ElektronickýTeploměr je flexibilní a snadno použitelný. Během měření teploty je vydáván zvukový signál. Doba měření není delší než 1 minuta. Ukazatel teploty se zobrazuje na digitálním displeji. Skládá se z kovové špičky na gumě a plastového krytu pro dlouhou životnost.Chyba měření může být až 0,2 stupně. Tato odchylka vám neumožňuje sestavit přesný graf bazální teploty..
InfračervenýDoba měření teploty 1-3 s. Dostupné bezkontaktní modely. Při měření není nutné vložit teploměr do konečníku, úst nebo pochvy. Jednoduše zaměřte laser na požadovanou oblast.Ukazatel teploty se vydává s chybou až 0,5 stupně. Taková odchylka vám nedovolí vytvořit správný graf. Zařízení se nedoporučuje pro měření bazální teploty.

Pro měření teploty v konečníku je ideální volbou, pokud jde o přesnost, rtuťový teploměr a pro snadné použití - elektronický. Pokud se volba zastaví u elektronického modelu, musíte si vybrat drahý a vysoce kvalitní model. Před použitím otestujte chybu (porovnejte ukazatele rtuťového teploměru a elektronického teploměru).

Pravidla měření bazální teploty

Bazální teplota (grafy budou vytvořeny přesně, pokud budou zohledněna všechna pravidla měření) po celou dobu měření by měla být měřena 1 teploměrem. A také na 1. místě. Gynekologové doporučují měřit bazální teplotu v konečníku. Během menstruace se vyskytnou nepříjemnosti v pochvě a v ústní dutině může malý výtok z nosu narušit přesnost.

Pravidla pro přesnost měření bazální teploty:

 1. Měřte denně, ve stejnou dobu, dokonce i o víkendech.
 2. Teploměr by měl být blízko postele, rtuťový teploměr by měl být večer protřepán.
 3. Doba odpočinku by neměla být kratší než 6 hodin.
 4. Po probuzení okamžitě změřte teplotu bez zbytečných pohybů a výletů na toaletu. Poslední návštěva toalety musí být 3 hodiny před probuzením.
 5. Doba měření teploty rtuťovým teploměrem by měla být bez odchylek 5 minut. Elektronické zařízení a infračervený signál o připravenosti měření.
 6. Teplota se začíná měřit od 1. dne menstruačního cyklu. Během období menstruace se postup nezastaví.
 7. Doba měření teploty trvá od 3 do 4 menstruačních cyklů.
 8. Pokud se sloupec na rtuťovém teploměru zastaví uprostřed dvou číslic, musíte provést menší výsledek.
 9. Všechna potřebná data se zadávají do tabulky pro vytvoření křivky.

Při měření teploty v ústní dutině by měly být rty těsně uzavřeny. Konec teploměru by měl být pod jazykem. Přívod čerstvého vzduchu ústy naruší přesnost měření. Při umístění zařízení do konečníku nebo pochvy by mělo jít o 3-5 cm.

Co je třeba zadat do tabulky BT?

Před vykreslením grafu musí být všechna data zadána do tabulky. List by měl obsahovat: samotný graf, tabulku pod ní, níže vysvětlení.

Základní údaje pro vytvoření tabulky:

 1. Datum měsíce.
 2. Den menstruačního cyklu.
 3. Hodnota bazální teploty.
 4. Doba měření teploty. Je důležité, pokud není vždy možné provést měření současně..
 5. Krabička na poznámky. Zadávají se faktory, které ovlivňují změnu ukazatele teploty:
 • odpočinek méně než 6 hodin;
 • pití alkoholu nebo sex ve večerních hodinách;
 • charakteristiky výtoku během menstruace;
 • zvýšení celkové teploty v souvislosti s onemocněním;
 • silný stres;
 • zvýšená fyzická aktivita večer;
 • porucha stolice (průjem nebo zácpa). Je důležité, pokud je měření prováděno rektálně;
 • užívání léků;
 • těžké přepracování;
 • změna časového pásma;
 • večer návštěva vany nebo sauny;
 • přejídání před spaním.

Gynekolog při hodnocení grafu věnuje pozornost vysvětlení důvodu změny teploty. Bez přítomnosti poznámek bude odborník nesprávně interpretovat data. Pro správnou prezentaci tabulky a grafu má ošetřující gynekolog vzorek.

Normy indikátorů BT během celého cyklu, během těhotenství

Když je vajíčko oplodněno, změní se křivka základní teploty. Pre-ovulační fáze se nemění. Po uvolnění vajíčka začne teplota stoupat a na konci menstruačního cyklu může dosáhnout 37,4 stupňů.

Pokles indikátorů 2-6 dní před nástupem menstruačního toku není zaznamenán. Potvrzením těhotenství je pokles teploty (o 0,1–0,3 stupně) 6. nebo 7. den po ovulaci a trvá až 2 dny. K tomu dochází v důsledku implantace embrya do dělohy.

Dále se teplota udržuje stabilní na 37,1-37,4 stupňů až do 14-16 týdnů těhotenství. Od 15-17 týdnů se hormon progesteron snižuje, což vede ke snížení teploty na 36,8-37 stupňů. Na normální hodnotu 36,6 stupňů nedojde k poklesu, dokud se dítě nenarodí.

Měření bazální teploty se doporučuje až 18 týdnů. Protože před tímto obdobím dochází ke zmrazenému těhotenství nebo potratům, které jsou doprovázeny snížením bazální teploty. Od 19. týdne je měření bazální teploty zrušeno.

Dekódování grafů bazální teploty

Bazální teplota (grafy jsou dešifrovány gynekologem), správně měřená a zaznamenaná s přihlédnutím k faktorům ovlivňujícím její zvýšení, umožňuje určit odchylky ovulace, přítomnost těhotenství nebo zánětlivý proces. Změny jsou hodnoceny podle indikátorů, které charakterizují nepravidelnosti v menstruačním cyklu.

Krycí linie

Kreslení začíná od nadřazené (střední) čáry. Nezobrazuje přítomnost odchylek, ale s jeho pomocí je pohodlnější sledovat dynamiku teplotních změn.

Poté, co je v tabulce 6-7 záznamů, je nakreslena čára. Vodorovně je nakreslena přímka na úrovni hodnoty teploty 6. den (pouze pokud bylo měření provedeno v daný den správně a neexistovaly žádné provokující faktory).

Ovulační linie

Ovulační čára umožňuje rozdělit graf na 2 fáze. Pro jeho aplikaci jsou přes středovou čáru monitorovány 3 teplotní indikátory (označené jeden po druhém). Před nimi je nakreslena svislá čára. Při monitorování bazální teploty po dobu delší než 4 cykly se stanoví, ke kterému dni ovulace menstruačního cyklu dojde.

Délka menstruačního cyklu

Navíc podle plánu můžete sledovat délku menstruačního cyklu (jeho výkyvy, pokud existují). Křivka grafu se začíná budovat od 1. dne menstruačního cyklu a končí před začátkem další menstruace.

Délka druhé fáze

Doba trvání 2. fáze hraje důležitou roli při výchově dítěte. Na grafu je umístěn za ovulační čárou. Normálně by jeho trvání mělo být v rozmezí 12-16 dnů a nemělo by se měnit, i když je menstruační cyklus prodloužen.

Ke zvýšení nebo snížení počtu dnů v menstruaci může dojít v důsledku 1. fáze, která se na grafu nachází před linií ovulace.

BT pro různé patologie

Bazální teplota (grafy umožňují určit odchylky v produkci hormonů a přítomnost zánětlivého procesu), její změny, naznačují přítomnost patologií.

Anovulační cyklus

Při normálním menstruačním cyklu je plán rozdělen do dvou fází: před a po ovulaci. V 1. fázi teplota nepřesahuje ukazatele nad 36,5 stupňů. Po ovulaci (fáze 2) se v důsledku tvorby žlutého tělíska produkuje progesteron, což vede ke zvýšení teploty.

Tabulka bazální teploty pro anovulační cyklus

Když je křivka grafu rovnoměrná, nemá charakteristické snížení teploty, den před ovulací a následné zvýšení, pak k uvolnění vajíčka z vaječníku nedošlo.

Tento jev se považuje za normální, pokud k němu dojde až dvakrát ročně. Častější projev charakterizuje vývoj patologie. Dokud se problém nevyřeší, těhotenství se nevyvíjí. U žen starších 40 let může být anovulační cyklus častější.

Nedostatek estrogenu a progesteronu

Pokud má teplotní rozsah na grafu rozdíl nejvýše 0,4 stupně a nedojde ke snížení teploty před uvolněním vajíčka, znamená to nedostatečnou produkci estrogenu a progesteronu.

V tomto případě je ovulace přítomna a může dojít k těhotenství, ale nebude k dispozici dostatek hormonů pro její udržení. Dojde k předčasnému potratu. Pokud jsou tyto odchylky zjištěny, musíte kontaktovat svého gynekologa. Podle plánu naplánuje krevní test na určité období. Pro léčbu jsou předepsány hormonální látky.

Krátká druhá fáze

Pokud je délka 2. fáze kratší než 12 dní, znamená to nedostatečnou produkci progesteronu v důsledku nepravidelného vývoje žlutého tělíska. Pokud je hormon nedostatečný, oplodněné vajíčko se nemůže připojit k děloze. Bez hormonální léčby žena neotěhotní.

Nedostatek estrogenu

Nedostatek estrogenu bude při zakreslování grafu poznamenán zvýšenou teplotou od 1. dne menstruačního cyklu (nad 36,7 stupňů), ve druhé fázi může indikátor vzrůst na 37,5 stupňů. Těhotenství je nepravděpodobné, pokud jsou tyto hormony nedostatečné..

Ovulace prakticky není sledována kvůli plynulému přechodu menstruačního cyklu z 1. fáze do 2. fáze. Pro léčbu gynekologem je předepsán kurz hormonální terapie.

Zánět přídavných látek

Při zánětlivém procesu v reprodukčních orgánech je také zaznamenáno zvýšení teploty od 1. dne 1. fáze cyklu. Nedrží to ale neustále, dochází k prudkým poklesům, pouze v 1. fázi. Ve druhé fázi se teplota udržuje nad standardem a může dosáhnout 37,5 stupňů. Dále je zaznamenán cizí výtok z pochvy. Léčba je předepsána po úplném vyšetření..

Grafy bazální teploty během těhotenství

Bazální teplota (grafy musí být sestavovány i po nástupu těhotenství) během období porodu, umožňuje určit hrozbu potratu, zmrazeného těhotenství a vývoje zánětlivého procesu.

Co ukazuje graf během těhotenství

Během početí se bazální teplota po ovulaci zvýší a téměř do poloviny semestru zůstává kolem 37,4 stupňů. Dále klesá množství progesteronu v krvi, protože plod již má placentu, která zajišťuje další porod dítěte..

Žluté tělo zemře. Výsledkem je, že teplota klesne na 36,8-37 stupňů. Tento rozsah indikátoru platí až do dodání..

U mimoděložního těhotenství se bazální teplota zvyšuje, protože plod vyvíjející se mimo děložní dutinu vyvolává vývoj zánětlivého procesu. Zvýšení může také znamenat zánět příloh. Současně ale bude bazální teplota stoupat nebo klesat. U mimoděložního těhotenství zůstane trvale vysoká.

Když plod zamrzne, teplota začne klesat a postupně dosáhne normálních teplot. To je způsobeno poklesem hladin progesteronu. Po smrti embrya žluté tělísko odumírá, protože není nutné zachovávat zachování těhotenství. Gynekologové doporučují pokračovat v měření bazální teploty až do 20. týdne, aby se vyloučily vývojové patologie.

Nedostatek žlutého tělíska

Při nedostatečném stavu žlutého tělíska dochází ke snížení produkce progesteronu. Je to nezbytné pro udržení a normální průběh těhotenství, dokud se v embryu nevytvoří placenta. Tato změna hrozí potratem.

Na grafu se tato patologie odráží poklesem bazální teploty na 36,9 stupňů. Patologie se často vyvíjí u žen, které měly před počátím dítěte krátkou 2. fázi.

Nedostatek estrogenu a progesteronu

Nedostatek estrogenu a progesteronu ve většině případů končí potratem po dobu až 8 týdnů. V tomto případě nemusí křivka na grafu během těhotenství odrážet přítomnost patologie. Nedostatek hormonů lze zjistit laboratorně (dárcovství krve pro hormony).

Hyperprolaktinémie

Ke zvýšení bazální teploty může dojít při zvýšené produkci prolaktinu. Současná patologie může nastat při hormonálním narušení těla (po pozdním potratu, silném stresu) a během kojení. U hyperprollaktinémie může dojít k úplné absenci menstruace. Na grafu může křivka zcela odpovídat křivce během těhotenství.

Tabulka bazální teploty pro stimulaci ovulace

Bazální teplota (při stimulaci vaječníků jsou nezbytné grafy) vám umožňuje určit správný výběr léku a určit den ovulace, aby bylo možné odebrat vajíčko pro další oplodnění. K vyrovnání cyklu se klomifen používá v 1. fázi, ve druhé, dyufaston.

Při stimulaci křivka v grafu jasně odráží 1. a 2. fázi s požadovaným poklesem teploty před ovulací. Na začátku 2. fáze je monitorován správný nárůst teploty. Odchylka harmonogramu od normy naznačuje potřebu změnit dávkování léku nebo jej nahradit.

Kdy navštívit gynekologa?

Pro určení správné funkce reprodukčního systému je nutné sestavit graf bazální teploty po dobu nejméně 4 cyklů. Získaná data by měla být zobrazena gynekologovi, pouze odborník bude schopen podle křivky z grafu provést předběžnou diagnózu a předepsat nezbytné další vyšetření.

Jaké tabulky a další příznaky byste měli okamžitě kontaktovat gynekologa:

Data grafuDalší příznaky
Mít anovulární cyklus častěji než 2krát každých 12 měsíců.Těhotenství se nevyskytuje. Možná chybí menstruace.
Doba trvání 2. fáze je 11 dní nebo méně.Změna povahy menstruace, bohatá nebo skrovná, nedostatečné početí.
Trvání menstruačního cyklu je méně než 20 dní a více než 36 dnů.Není to počátek těhotenství, hojný výtok s velkým počtem sraženin.
Nestabilita menstruačního cyklu.Přítomnost intermentálního výtoku, bolesti a horečky.
Křivka má mírné odchylky, zatímco samotná bazální teplota je nad normální hodnotou.Nedostatek těhotenství nebo časté potraty. Možné selhání menstruace nebo nedostatek menstruačního toku.
Silné změny teploty v 1. fázi cykluBolestivost v oblasti přívěsků, další výtok z pochvy
Změna indikátorů bazální teploty, nahoru nebo dolů během těhotenství.Bolest v podbřišku a přítomnost špinění.

Pokud je plán měření bazální teploty bez odchylek, musíte se poradit s odborníkem, ale nedojde k těhotenství. Samodiagnostika a léčba je nebezpečná a může vést k úplné neplodnosti.

Známky pravděpodobné neplodnosti na grafu bazální teploty

Při zkoumání teplotního grafu může gynekolog předběžně diagnostikovat neplodnost v následujících případech:

 • doba trvání 2. fáze je kratší než 9 dnů;
 • doba zvýšení teploty během ovulace po dobu delší než 4 dny;
 • velké výkyvy bazální teploty ve 2. fázi cyklu.

K objasnění diagnózy je nutné podstoupit úplné vyšetření a pokračovat v sestavování grafu.

Stanovení těhotenství bazální teplotou

K určení nástupu těhotenství je nutné dodržet plán před plánovaným počátkem nejméně 3 cyklů. Pro měření teploty je vhodné zvolit rektální metodu, jedná se o přesný a rtuťový teploměr. Při měření dodržujte všechna pravidla. Nezapomeňte si všimnout doprovodných faktorů ovlivňujících konstrukci grafu..

Výkres ukazující cyklus s nástupem těhotenství ukazuje mírné snížení teploty před ovulací a postupné zvyšování teploty po 2–3 dnech. Teplotní rozsah je 37,1-37,5. Na konci cyklu teplota neklesne. Pokles teploty na začátku těhotenství signalizuje nástup potratu..

Bazální teplota pomáhá rychle a spolehlivě identifikovat změny v reprodukčním systému bez použití zařízení. K objasnění patologie musí být grafy zobrazeny gynekologovi. Je vhodné pokračovat v zadávání údajů do tabulky a sestavovat teplotní křivku během těhotenství, zvláště pokud existuje možnost potratu.

Autor: Kotlyachkova Svetlana

Design článku: Mila Fridan

Vaginální výtok je normální. Díky sekreci vaginální sliznice se vnitřní a vnější pohlavní orgány zbavují hlenu, bakterií, odumřelých buněk epidermis a krevních zbytků po menstruaci. Bílý výtok u žen varuje před poruchami reprodukčního systému.