Zotavení po odstranění cysty z těla

Zvažte postup pro odstranění cysty z těla, typy operací a proces obnovy s ohledem na rehabilitaci.

Odstranění cysty

Cysta znamená abnormální proces, který se nachází v tkáních našeho těla.

Uvnitř může novotvar obsahovat odumřelé kožní buňky, ztvrdlé částice tuku a také fyziologické tekutiny.

Pokud je zjištěno včas, musí být odstraněno. Jak operace k odstranění cysty, tak rehabilitace po odstranění cysty jsou důležité..

Téměř vždy je benigní, ve vzácných případech obsahuje maligní buňky. Mohou se tvořit kdekoli na těle: vaječníky, ledviny, záda, třísla, játra a dokonce i mozek..

Druhy operací odstraňování cyst

K dnešnímu dni se provádí několik typů operací. Vše závisí na místě a typu novotvaru.

Chirurgické metody:

 1. propíchnout;
 2. laparoskopie;
 3. zásah do dutiny.

Chirurgický zákrok může být plánovaný i urgentní..

Indikace pro urgentní operaci je:

 1. torze nohou novotvaru;
 2. mezera;
 3. tvorba hnisavých hmot.

Tyto komplikace se projevují akutní bolestí. Významné zvýšení tělesné teploty nad 38 °. Nevolnost doprovázená zvracením. Slabost.

Zvažme typy operací podrobněji.

Punkce cysty se používá velmi zřídka, pokud je novotvar malý a nedochází k zánětlivému procesu. Excize se provádí pomocí ultrazvukového skenování pomocí speciální trysky.

Pacienti to snadno snášejí, rehabilitace po operaci k odstranění cysty probíhá v co nejkratším čase. Pro operaci jsou provedeny tři řezy. Jeden kabel je vložen do fotoaparátu, druhý - potřebné nástroje.

Útvary musí být odstraňovány velmi opatrně, aby jejich obsah nevytekl do těla.

Jediným způsobem, jak se zbavit, byla v poslední době břišní chirurgie. V dnešní době se používá velmi zřídka.

Indikací pro jeho implementaci je riziko maligní degenerace nebo výskyt krvácení během laparoskopie.

Možné komplikace

Chirurgický zákrok zvyšuje riziko následků.

Někdy se zánětlivý proces může vyvinout kvůli nedostatečné základní hygieně. Existuje vysoká pravděpodobnost, že se do těla dostane infekce.

Komplikace léčby novotvarů na vaječníku:

 • vysoká tělesná teplota;
 • intenzivní bolest v dolní části břicha;
 • výtok ztmavne;
 • krvácející;
 • otok a otok kůže;
 • převýchova;
 • poranění blízko umístěných orgánů.

Faktory, které ovlivňují vývoj komplikací:

 • mít nadváhu;
 • těhotenství;
 • chronická onemocnění;
 • zneužívání nikotinu a alkoholu;
 • užívání léků;
 • vývoj procesu lepení.

Rehabilitace po operaci k odstranění ovariální cysty může být doprovázena různými nepříjemnými příznaky - v takovém případě okamžitě vyhledejte lékaře. Operace je pro tělo stresující. Člověk často trpí depresí.

Podmínky rehabilitace po odstranění cysty

Obnova je od 2 týdnů do 1 měsíce.

Vše závisí na závažnosti operace a vývoji různých komplikací.

Rehabilitace po odstranění cysty ledvin bude rychlejší, pokud bude provedena pomocí laparoskopie. Období zotavení po operaci břicha je dlouhé.

Vlastnosti rehabilitace po různých typech operací

Punkce cysty je nízko traumatický zákrok. Období zotavení uběhlo rychle. Po ukončení procedury je pacient 2 dny ve zdravotnickém zařízení.

Rehabilitace po odstranění ovariální cysty zahrnuje užívání antibakteriálních léků. Při negativní dynamice se pozorování provádí další 2 měsíce. Po šesti měsících můžete k řešení problému použít jiný typ zásahu..

Pooperační období trvá dva týdny. Celková rehabilitační doba je 1 měsíc.

 • užívání hormonálních léků;
 • fotoforéza;
 • laserová a magnetická terapie;
 • dietní jídlo;
 • drobná fyzická aktivita;
 • fyzioterapeutické metody.

Při použití laparoskopie se výtok z nemocnice provádí druhý den. Nejprve potřebuje pacient úplný odpočinek a odpočinek v posteli.

Revize stravy je důležitá. Je nutné snažit se co nejméně zatěžovat střeva. Rehabilitace po odstranění ovariální cysty pomocí laparoskopie zahrnuje konzumaci lehkého a zdravého jídla.

První fáze zotavení začíná po operaci a končí po odstranění stehů.

Doba trvání je od týdne do dvou. Je důležité cvičit dechová cvičení a zahrnovat terapeutická cvičení.

Od 4. dne se zobrazují fyzioterapeutické metody. Lékař musí pacienta sledovat dvakrát ročně..

Rehabilitace po odstranění cysty pekařského kolena zahrnuje několik dní odpočinku. Aby se zabránilo rozvoji hluboké žilní trombózy, je nutné použít kompresní punčochové zboží.

Rehabilitace po odstranění Bakerovy cysty zahrnuje také nošení speciální ortézy.

Během operace břicha musí pacient nejdříve dodržovat odpočinek v posteli. Pohyb můžete zahájit na doporučení lékaře..

Vše závisí na umístění řezu. Pokud je v oblasti švu cítit bolest, jsou indikovány léky proti bolesti. Stojí za to věnovat pozornost speciální stravě a pitnému režimu. U tohoto typu operace se ztrácí hodně tekutiny.

Těhotenství po laparoskopii ovariální cysty

Během operace je odstraněn samotný růst, ovariální tkáň není prakticky zraněna. Neexistují žádné překážky těhotenství.

Lékaři doporučují před plánováním těhotenství přeskočit několik cyklů, po 2-3 měsících můžete pokračovat v početí.

Výjimkou je endometriotický novotvar, který vyžaduje kompletní léčbu speciálními léky, aby bylo zajištěno úspěšné oplodnění plodu. Nebuďte naštvaní, pokud těhotenství nenastane okamžitě, protože tělo každé ženy je individuální.

Další doporučení

Rehabilitace po odstranění mozkové cysty zahrnuje kurzy se specialistou na cvičební terapii, masérem, reflexologem.

Je důležité užívat speciální léky, které mohou zmírnit otoky a zlepšit průtok krve. Pacient může pociťovat bolesti hlavy po dobu jednoho měsíce..

Osoba po operaci nemůže být považována za zcela zdravou. Po celý život může být doprovázen problémy s krevními cévami a mozkem..

Rehabilitace po odstranění arachnoidální cysty mozku probíhá stejným způsobem jako v předchozím případě.

Operace odstranění novotvaru z ocasní kosti je snadno tolerována. Doba hojení trvá déle než měsíc. Během rehabilitačního období je zakázáno sedět. Rehabilitace po odstranění cysty ocasu zahrnuje užívání antibiotik a léků proti bolesti. Pro rychlé narůstání tkáně jsou předepsány fyziologické postupy. Pacient se plně zotavuje.

Včasná diagnostika a léčba cyst dává pozitivní prognózu. Tento typ novotvaru není maligní, takže se pacient plně zotaví. Nejméně traumatizujícími metodami chirurgického zákroku jsou punkce a laparoskopie..

Odstranění ovariálních cyst

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivní odkazy na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Operace k odstranění ovariální cysty se provádí hlavně laparoskopií malými vpichy na přední břišní stěně. Pro operaci odstranění cysty jsou provedeny tři takové řezy. Hlavními výhodami této metody jsou nízký stupeň traumatu, krátký pobyt pacienta v nemocnici, rychlé zotavení, žádná bolest a zjizvení po operaci, stehy se obvykle odstraňují sedmý den.

Odstranění ovariální cysty se provádí v plné anestezii. Doba operace, v závislosti na závažnosti stavu, se pohybuje od třiceti minut do jedné a půl hodiny. V den operace nesmí pacient pít ani jíst. V případě potřeby je uveden čistící klystýr. Před operací je břicho naplněno plyny a prostřednictvím vpichů v břišní dutině se zavedou potřebné nástroje, pomocí kterých se cysta odstraní.

Indikace k odstranění ovariální cysty

 • Velké cysty. Velká velikost novotvaru vyvolává riziko prasknutí cysty nebo vaječníku, což ohrožuje vývoj nitrobřišního krvácení, tvorbu adhezí.
 • Tvorba cysty na pedikulu, která může způsobit torzi nebo prasknutí cysty, až po odstranění vaječníku.
 • Vývoj cysty hluboko ve vaječníku, což může vést k porušení jejích funkcí.
 • Riziko degenerace cysty do maligní formace.
 • Tvorba endometrioidních cyst (často spojená s endometriózou).

Laparoskopické odstranění ovariálních cyst

Laparoskopické odstranění ovariální cysty, stejně jako jakýkoli chirurgický zákrok, vyžaduje předběžnou předoperační přípravu, a to:

 • Kompletní krevní obraz (maximálně dva týdny před operací);
 • Analýza moči a v případě potřeby výkalů;
 • Fluorografie;
 • Elektrokardiografie;
 • Ultrazvukové vyšetření břišních a pánevních orgánů;
 • Provedení důkladného vyšetření s cílem zjistit kontraindikace pro odstranění cysty;
 • Zdržet se jídla a vody v den operace;

Po dokončení všech nezbytných postupů je pacientovi podána anestézie, po které je břicho ošetřeno antiseptiky. Dále se operace k odstranění cysty odehrává přímo: jehla se zavede vpichem do pupku a břišní dutina se naplní oxidem uhličitým, do kterého se vloží laparoskop, který umožňuje zobrazení vnitřních orgánů na speciální obrazovce, a přes třetí punkci - speciální zařízení pro posun vnitřních orgánů a odstranění cysty.

Odstranění endometrioidní ovariální cysty

Endometrioidní cysta se zpravidla tvoří na pozadí vývoje endometriózy (proliferace endometriálních buněk za její hranice). Odstranění endometrioidní ovariální cysty se provádí v případech, kdy byla konzervativní léčba neúčinná.

Odstranění endometrioidní cysty lze provést laparoskopií nebo ovariálně šetřící laparotomií, pokud je to možné. Chirurgický zákrok je indikován v případech, kdy velikost endometrioidní cysty přesahuje pět centimetrů, při kombinaci endometriózy a neplodnosti, a také v případě rizika degenerace cysty do maligní formace. Při odstraňování endometrioidní cysty se provádí předoperační a pooperační léčba hormonálními léky ke zmírnění zánětlivého procesu a prevenci recidivy onemocnění. Po odstranění endometrioidní cysty je pacientovi také předepsána regenerační fyzioterapeutická léčba.

Odstranění dermoidní ovariální cysty

Odstranění dermoidní ovariální cysty je jedinou léčbou takového novotvaru. U mladých žen je obvykle indikována cystektomie; v klimakterickém období lze spolu s cystou odstranit vaječníkové nebo děložní přídavky. K odstranění dermoidní cysty se používá metoda laparoskopie nebo laparotomie. Početí lze plánovat nejdříve šest měsíců po odstranění takové cysty. Opakující se dermoidní cysty jsou neobvyklé.

Odstranění ovariální cysty během těhotenství

Odstranění ovariální cysty během těhotenství se provádí pouze v naléhavých případech: pokud dojde k prasknutí nebo torzi cysty. I za přítomnosti benigní formace pro těhotnou ženu existuje určité riziko: pokud cysta doroste do velké velikosti, může prasknout nebo se zkroutit, což způsobí krvácení a představuje nebezpečí pro dítě. Odstranění cysty během těhotenství se provádí metodou laparoskopie a v případech, kdy to není možné, se provede nižší střední řez, který umožňuje vytvořit nejšetrnější podmínky pro plod. Pokud jde o anestezii, z bezpečnostních důvodů je během těhotenství vhodnější lokální anestézie. Pokud to není možné, pak se operace provádí v regionální anestezii a pouze v krajním případě se uchýlí k celkové anestezii.

Důsledky po odstranění ovariální cysty

Důsledky po odstranění ovariální cysty se vyskytují hlavně v případě komplikací operace prasknutím nebo torzí cysty. Určitá rizika existují také při odstraňování velmi velkého novotvaru se zraněními a otevřením krvácení. Při plánované operaci laparoskopií jsou rizika komplikací minimální. Laparoskopická operace minimalizuje riziko traumatu a infekce, jizvy a jizvy po operaci se během několika měsíců rozpustí a stanou se téměř neviditelnými.

Komplikace po operaci k odstranění ovariálních cyst

Komplikace po operaci k odstranění ovariální cysty mohou spočívat v proniknutí infekce, která se projevuje ve formě zvýšení tělesné teploty, ostré bolesti v podbřišku, vaginálního výtoku tmavé barvy, který může mít nepříjemný zápach, stejně jako ve formě bolesti a otoku kůže v pupku s vypouštění kapaliny s nepříjemným zápachem. Možné komplikace po odstranění ovariální cysty zahrnují také krvácení, opětovné vytvoření cysty, neplodnost, poškození okolních orgánů. Mezi faktory, které mohou ovlivnit vznik komplikací, patří obezita, těhotenství, chronická nebo nedávná onemocnění, alkohol, zneužívání nikotinu, užívání jakýchkoli drog a užívání určitých léků. Pokud po operaci zaznamenáte alarmující příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc..

Jizva po odstranění ovariální cysty

Odstranění ovariální cysty laparoskopií minimalizuje tvorbu jizev a jizev na kůži. Jizva po odstranění ovariální cysty pomocí laparoskopie je téměř neviditelná a po třech až šesti měsících prakticky zmizí.

Bolest po odstranění ovariální cysty

Ihned po odstranění ovariální cysty během vypouštění anestézie může žena pociťovat bolest. Bolest po odstranění ovariální cysty, která ruší pacienta první den po operaci, je neutralizována pomocí anestetik. Pokud si pacient po nějaké době stěžuje na ostré a řezné bolesti v podbřišku, může to znamenat vývoj jakýchkoli komplikací. V takových případech je nutná okamžitá lékařská pomoc..

Adheze po odstranění ovariální cysty

Aby se zabránilo výskytu takového jevu, jako jsou adheze po odstranění ovariální cysty, po operaci může být pacientovi předepsána speciální terapie. Aby se zabránilo rozvoji zánětu, mohou být ženě předepsány antibakteriální látky. Během období zotavení je také možné předepsat fyzioterapeutickou léčbu a hormonální léky. Adheze se objevují v případě akutního chronického zánětu. Pokud byla léčba zánětu a adhezí zahájena včas, je pravděpodobnost vzniku adheze významně snížena.

Pokud po odstranění cysty bolí vaječník

Pokud po odstranění cysty bolí vaječník, může to být z následujících důvodů:

 • tvorba adhezí v pánevní dutině;
 • otevření krvácení (příznaky mohou zahrnovat ostré bolesti v podbřišku, závratě, nevolnost, bledost kůže);
 • vývoj zánětlivého procesu;

Čím komplikovanější je operace na vaječnících, tím závažnější může být bolestivý syndrom následně. Zpravidla s plánovaným odstraněním cysty, které není doprovázeno jejím prasknutím nebo zkroucením, dojde k úplnému zotavení do měsíce po operaci.

Těhotenství po odstranění ovariální cysty

Těhotenství po odstranění ovariální cysty lze naplánovat tři až čtyři měsíce po operaci. Každý případ je však individuální a přesná doporučení může poskytnout pouze ošetřující lékař, v závislosti na indikacích..

Po odstranění cysty během prvního měsíce byste se měli zdržet pohlavního styku. Žena potřebuje k obnovení vaječníku asi tři až čtyři měsíce a teprve po tomto období lze uvažovat o otázce plánování těhotenství. Pokud k početí nedošlo do jednoho roku po operaci, měl by pár konzultovat konzultaci a podstoupit úplné vyšetření..

Pokud dojde k těhotenství dva měsíce po odstranění cysty, je nutné se okamžitě zaregistrovat a být pod neustálým dohledem gynekologa, protože po laparoskopii cysty existuje riziko potratu v časném těhotenství.

Doporučení po odstranění ovariální cysty

Před propuštěním z nemocnice musí ošetřující lékař po odstranění ovariální cysty doporučit. Zpravidla jsou následující:

 • Po operaci se nesmíte koupat patnáct dní;
 • Po sprchování je nutné švy ošetřit dezinfekčními prostředky;
 • V prvním měsíci po operaci se nedoporučuje konzumovat alkoholické nápoje a těžké jídlo;
 • Sexuální odpočinek během prvního měsíce po operaci;
 • Plánování těhotenství nejdříve tři měsíce po odstranění cysty;
 • Pravidelné sledování gynekologem až do úplného uzdravení.

Léčba po odstranění ovariální cysty

Při absenci komplikací se zpravidla nevyžaduje další léčba po odstranění ovariální cysty. Během období zotavení se ženě doporučuje vyhýbat se fyzické aktivitě a udržovat vyváženou stravu a stravu. Také po odstranění cysty může být ženě předepsána hormonální terapie, aby se zabránilo opakování onemocnění, stejně jako fyzioterapie. Za účelem normalizace hormonálního pozadí a prevence rozvoje zánětlivých procesů lze perorální antikoncepci předepisovat po dobu čtyř až šesti měsíců. Po operaci mohou být pacientovi předepsána imunomodulační činidla, stejně jako vitamíny a enzymatické léky, aby se zabránilo rozvoji adhezí..

Pooperační období po odstranění ovariální cysty

Odstranění ovariální cysty: v pooperačním období prvního dne je pacientovi předepsáno léky proti bolesti. V případě potřeby lékař předepíše antibiotika. Po třech až pěti hodinách po operaci je pacientovi umožněno vstát a pomalu se pohybovat k večeru. Při absenci komplikací může být pacient propuštěn druhý den. Stezky se pacientovi zpravidla odstraní týden po operaci. Před začátkem dalšího menstruačního cyklu se ženě doporučuje sexuální odpočinek. Pokusy o otěhotnění lze podniknout po dvou až šesti měsících v závislosti na indikaci.

Rehabilitace po odstranění ovariální cysty

Rehabilitace po odstranění ovariální cysty laparoskopickou metodou probíhá v poměrně krátkém čase. Již první den může být pacientovi umožněno vstát a trochu pít. Jídla prvního dne by měla být vyloučena. Hned druhý den je však povoleno jíst v malých dávkách fermentované mléčné výrobky, bujóny nebo obiloviny. Pokud dojde k bolesti první den po operaci, mohou být předepsány léky proti bolesti. Stehy se odstraní asi sedmý den po odstranění cysty. Během rehabilitačního období, dokud nejsou stehy odstraněny, nelze provádět vodní procedury. Po dobu třiceti dnů po operaci je třeba se vyhnout pohlavnímu styku.

Zotavení po odstranění ovariální cysty

Obnova po odstranění ovariální cysty laparoskopií se zpravidla vyskytuje dostatečně rychle. Již první den po operaci může pacient vstát a trochu pít. Druhý den je povoleno užívat lehké jídlo, například kefír nebo kaši. V budoucnu byste také měli dodržovat zdravou stravu. Během období zotavení se nedoporučuje pít alkohol a brát těžké jídlo ani se věnovat fyzické aktivitě. Sedmý den po operaci jsou stehy odstraněny. Do té doby by se žena neměla koupat ani sprchovat. Jako rehabilitační léčbu lze ženě předepsat hormonální přípravky a komplexy vitamínů i imunomodulátory. Během období zotavení po odstranění ovariální cysty se ženě doporučuje sexuální odpočinek..

Výživa po odstranění ovariální cysty

Stravování po odstranění cyst na vaječnících nevyžaduje žádnou speciální dietu. Během prvního měsíce po operaci je zakázáno jíst těžké jídlo a pít alkohol. Několik hodin po operaci se žena nechá trochu pít. Následujícího dne můžete jíst běžná jídla, zejména vývar, kefír, kaši, jídla se doporučují frakční, ale častá - asi pětkrát denně. Množství kapaliny lze zvýšit na jeden a půl litru.

Dieta po odstranění ovariální cysty

Po odstranění cyst na vaječnících se obvykle nevyžaduje žádná zvláštní strava. Je zakázáno jíst jídlo pouze první den po operaci, večer můžete vypít trochu vody. Druhý den můžete jíst trochu jídla, vývarů, obilovin nebo mléčných výrobků. V budoucnu se během období zotavení doporučuje jídlo zlomkové, ale časté, přibližně pětkrát denně, by mělo být vyloučeno požívání alkoholu. Můžete konzumovat tekutinu v množství asi jeden a půl litru denně. Po operaci byste měli vést zdravý životní styl a dodržovat vyváženou stravu a stravu..

Kolik stojí odstranění cysty na vaječníku??

Otázka, kolik stojí odstranění ovariální cysty, je pro ženy s touto patologií docela relevantní. Při odstraňování ovariální cysty závisí ceny nejen na složitosti operace, ale také na výběru kliniky, na které se bude provádět. Podrobné informace o tom, kolik stojí odstranění ovariální cysty, lze získat přímo na klinice, která poskytuje služby chirurgické laparoskopie. Může to být buď státní instituce, nebo soukromá klinika. V každém případě se ceny mohou lišit v závislosti na složitosti stavu pacienta. Cenu operace můžete vyjasnit kontaktováním kliniky o radu telefonicky nebo při osobní návštěvě lékaře.

Jak probíhá zotavení po odstranění ovariální cysty a jaké mohou být následky po této operaci

Ovariální cysta není v moderním světě tak vzácným jevem.

V zásadě se toto onemocnění objevuje u žen v plodném období, ale cysty se mohou objevit jak v dřívějším, tak v pozdějším věku..

Ve většině případů cysty nevedou k vážným komplikacím, ale jejich následky mohou být někdy nebezpečné.

Léčba cyst může být konzervativní nebo chirurgická - výběr terapie závisí na typu novotvaru, jeho klinických projevech a dalších faktorech.

Nejčastěji se však novotvar odstraňuje chirurgicky a mnoho žen se obává jmenování operace..

Jak děsivé to je a jak se chovat po odstranění, budeme dále analyzovat.

Co je to cysta a jak se s ní zachází

Cysta (v překladu z řečtiny znamená „bublina“, „taška“) je nádrž naplněná kapalnou nebo polotekutou složkou.

Etiologie vzniku cyst stále není zcela stanovena a odborníci se v této otázce rozcházejí. Někdo věří, že tvorba cyst je dědičná, jiní věří, že je to možné po vystavení vnějším faktorům.

Rozlišujte mezi folikulárními, endometrioidními cystami a cystickými nádory.

A také formace jsou klasifikovány podle velikosti:

 • malý (0-30 mm);
 • střední (30-50 mm);
 • velký (více než 50 mm).

Po dosažení velkých cyst se provede chirurgická léčba.

K odstranění formace se nejčastěji provádí laproskopická operace - provedou se 3 vpichy, kterými se cysta otevře, její obsah se odsaje a poté se odstraní samotná nádrž.

Pokud je velikost formace velmi velká nebo je například nádrž dobře zásobena krví, provede se operace břicha.

Po operaci je žena umístěna na gynekologické oddělení k profylaxi po chirurgických komplikacích. V nemocnici zůstává pacient v průměru 7-14 dní, po stejném množství se také odstraní stehy, pokud nedojde k hnisání nebo jinému výtoku z ran.

Příznaky po operaci

Přítomnost cyst je obvykle asymptomatická a jsou detekovány náhodou - během instrumentálních metod.

S velkou velikostí formace se mohou objevit tažné nebo křečovité bolesti v dolní části břicha, které se během menstruace zesilují. Menstruační cyklus s takovými formacemi je nestabilní..

Po chirurgickém ošetření může žena pociťovat bolest a nepohodlí. To je způsobeno skutečností, že během procedury, tak či onak, byly poškozeny její svalové a epiteliální tkáně a po léčbě zůstalo několik stehů, které jsou také dráždivým faktorem pro tělo (cizí těleso).

Postupem času tyto příznaky zmizí, stav ženy se zlepší, přestane si stěžovat na bolest a cyklus se obnoví (do šesti měsíců).

Léky a strava

Během rehabilitačního období jsou ženám předepsány orální antikoncepce ke snížení zátěže vaječníků, což bude působit jako prevence endometriózy. Poté je předepsán kurz hormonální terapie k obnovení funkce reprodukčních orgánů a prevenci relapsů (je předepsán 6měsíční kurz).

Povoleno používat:

 • malé množství pšeničného a žitného chleba;
 • jakékoli první kurzy bez mastného vývaru;
 • dušené maso a ryby;
 • vařená a dušená zelenina;
 • jakékoli výrobky z obilovin (obiloviny, těstoviny);
 • vařená vejce.

Zakázáno:

 • smažený;
 • mastné;
 • horké koření;
 • oleje;
 • sycené nápoje;
 • alkohol.

Používejte opatrně (povoleno po prvním týdnu rehabilitace):

 • Mléčné výrobky;
 • čerstvá zelenina a ovoce;
 • cukrovinky.

Přečtěte si také o stravě po laparoskopii ovariální cysty.

Kontraindikace po odstranění cysty

Aby se zabránilo komplikacím po operaci k odstranění cysty, musí žena dodržovat následující kontraindikace:

 • po operaci po dobu 1,5-2 měsíců s laparoskopií a 4-6 měsíců s břichem se budete muset vzdát jakékoli fyzické aktivity a sportu;
 • nedoporučuje se řídit bez konzultace s lékařem;
 • nemůžete předčasně a nezávisle zastavit fyzioterapii a užívání drog;
 • neberte si horké koupele, navštivte sauny a veřejné bazény;
 • dlouhodobé vystavení slunci je zakázáno (zejména v létě);
 • neplánujte těhotenství až po rehabilitaci. Pokud je možné otěhotnět, může to určit pouze ošetřující lékař.

Co dělat, když se bolesti vrátí

Stává se, že po takovém ošetření se bolesti břicha po chvíli vrátí. To není důvod k panice. Nejprve, když se objeví tento „výstražný zvon“, kontaktujte svého gynekologa.

Lékař vás vyšetří a v případě potřeby vás pošle k dalšímu vyšetření, aby se vyloučil opakovaný výskyt cyst. Pokud nebyla potvrzena přítomnost novotvaru, může se jednat o adheze, které nejsou viditelné žádnou metodou instrumentálního výzkumu..

Proces adheze pouze naznačuje, že obě tkáně rostly společně. To je způsobeno skutečností, že v malé pánvi jsou všechny orgány umístěny velmi blízko u sebe a po operaci jsou ve stavu mírného zánětu - tento faktor je hlavním faktorem při tvorbě adhezí.

Není možné zastavit nebo odstranit proces lepení. Aby se však snížila bolest, lékaři předepisují NSAID a / nebo antispazmodika.

Doporučení pro histologii

Po operaci musí být cysta a její obsah odebrány pro histologii ve 100% případů..

A to neznamená, že ženy pozorují onkologický proces, jak se běžně věří. Mikroskopické vyšetření formace je nedílnou součástí budoucí léčby pacienta.

Histologie odhalí:

 • „Hraniční“ nádor (aka hraniční) je formace, která se může kdykoli vyvinout v maligní;
 • rakovina příloh;
 • benigní novotvar vaječníků - nádor, jehož odstranění nevyžaduje další specifickou léčbu po operaci.

Mezi benigní nádory patří:

Rehabilitace a prevence komplikací

Aby obnova těla proběhla co nejdříve, je nutné dodržovat všechna doporučení lékaře.

Kromě nich můžete navíc:

 • seznámit se s povolenou úrovní cvičební terapie a pravidelně vést kurzy;
 • podstoupit laserovou terapii (aby se zabránilo relapsu) a magnetickou laserovou terapii nadvarlete, na kterém byla operace provedena;
 • spolu s odborníkem na výživu proveďte výživovou korekci (frakční a správná výživa normalizuje střeva a nepřetíží organismus).

Recenze žen

Níže jsou uvedeny recenze žen, kterým byla odstraněna ovariální cysta:

Po odstranění ovariální cysty

Ovariální cysty jsou běžné u žen v plodném věku. Moderní chirurgické metody pomáhají zbavit se tohoto vzdělání..

Laparoskopická metoda odstranění cyst ve většině případů umožňuje zachování vaječníků. Po operaci mohou pacienti vstávat z postele hned první den. Během tohoto období by jídlo mělo být převážně tekuté. Pobyt v nemocnici je krátký a závisí na stavu pacienta a na objemu operace.

Komplikace po odstranění ovariální cysty

Po operaci k odstranění ovariální cysty jsou možné komplikace. Komplikace jsou infekční. Navíc se zavedením trokarů mohou být náhodně poškozeny vnitřní orgány, je možná tvorba seromu nebo hematomu. Vstřikovaný plyn může negativně ovlivnit tělo, dojde k neúmyslnému poranění cév. Některé z komplikací mohou být způsobeny anestezií.

Při normálním výsledku operace se pracovní kapacita obnoví za dva týdny. Na kůži břicha jsou patrné délky řezů (pět až deset milimetrů). Po laparoskopii pooperační období zpravidla prochází bezbolestně a hladce, je však nutné omezit sexuální život na měsíc..

Měli byste také pravidelně sledovat gynekologa. První vyšetření je podobné jeden měsíc po operaci, druhé o tři měsíce později a třetí o šest měsíců později. V budoucnu se doporučuje navštívit lékaře každých šest měsíců. Současně s vyšetřením a konzultací je předepsáno ultrazvukové vyšetření. Pokud je žena v plodném věku, může jí být v období od tří do šesti měsíců předepsána malá hormonální terapie, která normalizuje funkci vaječníků.

Důsledky odstranění cysty

Následky odstranění cysty na vaječnících jsou často závažné. Pokud je žena pod pravidelným dohledem gynekologa, je snazší diagnostikovat cysty ve velmi rané fázi a předepsat potřebnou léčbu. Stává se však, že pacient zřídka přijde k lékaři, a poté, když je nalezena cysta, se ukáže, že ji nelze léčit farmakoterapií - je nutný chirurgický zákrok, což hrozí vážnými následky, například neplodností.

V závislosti na stadiu onemocnění lze odstranit pouze cystu, ale v závažných případech se formace odstraní spolu s vaječníkem. To vytváří určité problémy s budoucí koncepcí nebo dokonce znemožňuje. Stává se, že ženy po vyjmutí jednoho vaječníku přesto otěhotněly, ale velmi těžce nesly dítě.

Dalším závažným důsledkem, který je možný při odstranění ovariální cysty, je výskyt adhezí ve vejcovodech, což vede k rozvoji gynekologických onemocnění a neplodnosti. Adheze jsou bohužel jedním z důsledků odstranění ovariální cysty laparoskopií. V současné době je tato operace rychlým, jednoduchým a účinným způsobem odstranění cysty, protože se provádí s minimálním zásahem do fungování reprodukčního systému. V takovém případě však může dojít k adhezi ve vejcovodech. Aby se zabránilo tomuto vážnému problému, je nutné pravidelně podstupovat gynekologické vyšetření..

Někteří lidé se domnívají, že po odstranění cysty na vaječnících je žena postižená, ale není tomu tak. Hodně záleží na životním stylu ženy, jejím věku, neochotě nebo touze mít děti a samozřejmě na zdravotním stavu. Musíte být k sobě pozorní, řídit se doporučeními lékařů, věřit v to nejlepší a pak se budete moci vyhnout mnoha problémům.

Plánování těhotenství po odstranění ovariální cysty

U žen v plodném věku je velmi důležité zabránit vzniku a rozvoji adhezí v malé pánvi. Tomu se lze vyhnout endoskopickým odstraněním ovariální cysty a při operacích břicha je riziko adhezí bohužel vyšší. Docela často musí chirurgové provádět endoskopickou operaci k oddělení adhezí, aby vyloučili možné příčiny neplodnosti.

S pomocí nových technologií a možnosti použití vysoce přesného endoskopického nástroje je po odstranění cysty možné zachovat normálně fungující vaječník. Samozřejmě, po operaci byste měli být sledováni gynekologem a podstoupit klinické a laboratorní testy. U žen, které podstoupily operaci k odstranění ovariální cysty, odborníci předepisují speciální léky k udržení těhotenství.

Je však třeba poznamenat, že v mnoha případech není odstranění cysty na vaječníku větou a ženy pod dohledem odborníků nosí a porodí zdravé děti..

Zotavení po operaci k odstranění ovariálních cyst

Podle lékařských statistik je ovariální cysta jedním z nejčastějších gynekologických onemocnění u žen v reprodukčním věku. Patologie je léčena léky a chirurgicky. Volba metody terapie závisí na typu cysty, její velikosti, doprovodných onemocněních. Pokud je indikováno, operace se provádí hlavně laparoskopickým přístupem. Toto řešení vám umožňuje radikálně se zbavit problému a minimalizovat riziko možných komplikací..

Zotavení po odstranění ovariální cysty trvá 2-4 týdny a do značné míry závisí na zvoleném přístupu a rozsahu operace. Na průběh rehabilitačního období mají vliv také další faktory: somatické a gynekologické nemoci, věk ženy. Je důležité vědět, jak pooperační období probíhá normálně, abyste si včas všimli patologie a zabránili vzniku komplikací.

Rehabilitace po laparoskopické a břišní operaci: je tam rozdíl?

Odstranění ovariální cysty se provádí jedním ze dvou způsobů:

 • Laparoskopická operace se provádí malými řezy v přední břišní stěně. Všechny manipulace se provádějí pomocí speciálního endoskopického nástroje. Chirurg vidí své akce na monitoru umístěném na operačním sále. Informace k monitoru pocházejí ze snímače připojeného k endoskopu;
 • Laparotomie zahrnuje řez na kůži a podkladových tkáních. Během operace břicha lékař vizuálně prozkoumá ránu a provede všechny manipulace obvyklými nástroji.

Druhy chirurgické léčby ovariálních cyst.

Rozdíl mezi břišní a laparoskopickou operací spočívá nejen ve vnější estetice. Mnohem větší důležitost se přikládá stavu vnitřních orgánů po zákroku. Období zotavení do značné míry závisí na tom, jak operace probíhala. Zvolený přístup také ovlivňuje reprodukční zdraví ženy, a proto určuje možnost mateřství v budoucnu..

Vlastnosti břišní chirurgie:

 • Po nařezání a zašití tkání zůstává žena po určitou dobu imobilizována. První den nemůže vstát z postele kvůli silné bolesti a riziku divergence švů. Nucená imobilizace zvyšuje riziko tromboembolických komplikací, zvyšuje pravděpodobnost exacerbace chronické patologie srdce, plic, ledvin a dalších orgánů;
 • Při otevřené operaci lékař nejen provede velký řez, ale také roztáhne tkáň různými směry, aby získal přístup k pánevním orgánům. Jedná se o další trauma, které zvyšuje bolestivý syndrom a prodlužuje rehabilitační období;
 • Během laparotomie přicházejí vnitřní orgány do kontaktu s rukama a nástrojem chirurga. Děloha, přívěsky a pobřišnice při kontaktu se vzduchem rychle vysychají. To vše vyvolává tvorbu adhezí, které z dlouhodobého hlediska mohou vést k neplodnosti..

Předpokládá se, že 95% operací břicha vede k vývoji adhezivního procesu. Jeho závažnost bude odlišná a je určena individuální reakcí ženského těla.

Jedním z negativních důsledků laparotomické operace může být adhezivní proces..

Vlastnosti laparoskopické chirurgie:

 • Minimální poškození tkáně. Lékař neprovádí velký řez ani neroztahuje svaly, aby získal přístup k vaječníku. Všechny manipulace se provádějí speciálním nástrojem prakticky bez poškození zdravých orgánů;
 • Neexistuje žádné riziko vysušení tkáně, kontaktu s rukama chirurga a operačního materiálu. Snižuje se riziko vzniku adhezí;
 • Po laparoskopii může pacient po 6 hodinách vstát z postele a chodit po místnosti. Včasná aktivace pacienta je nejlepší prevencí tromboembolických komplikací a jiných poruch vnitřních orgánů.

Časy zotavení po břišní a endoskopické operaci se budou lišit. Rehabilitace po laparoskopii trvá v průměru 2–3 týdny. Zotavení po klasické otevřené operaci trvá 5-6 týdnů.

Délka rehabilitace je do značné míry ovlivněna chováním ženy po operaci. Abyste se rychle vrátili do aktivního života, musíte dodržovat všechna doporučení lékaře a vědět, jak se chovat po chirurgickém ošetření.

Fáze zotavení po chirurgickém zákroku na přívěskech dělohy

V chirurgii je obvyklé rozlišovat několik fází rehabilitace:

Časné pooperační období

Doba trvání - 3-5 dní.

V prvních hodinách po odstranění ovariální cysty je žena v zotavovací místnosti. Během této doby obvykle spí a zotavuje se z anestézie. Mohou se objevit mírné závratě a bolesti hlavy. Zaznamenává se zimnice a mírné zvýšení tělesné teploty (až na 37,5 stupňů) - přirozená reakce těla na stres..

Po odstranění cysty je žena v zotavovně, kde se postupně vzdaluje od anestézie a stresu..

Po operaci si podle recenzí mnoho žen stěžuje na nevolnost a zvracení. Toto je běžný výskyt po anestezii a nevyžaduje speciální terapii. Charakteristický je také výskyt stížností a bolesti v oblasti pooperačního stehu. Bolestivý syndrom je dobře kontrolován analgetiky.

Pánevní chirurgie se obvykle provádí v intubační anestezii. První den po odstranění cysty jsou zaznamenány bolestivost a bolest v krku. Není to nebezpečné a během následujících dvou dnů nepohodlí zmizí..

Po dokončení operace může být v ráně ponechána drenážní trubice, aby se usnadnil odtok výtoku. Drenáž se odstraní druhý den bez komplikací.

6 hodin po laparoskopické operaci je ženě umožněno vstát z postele. Začne se pohybovat po oddělení, může samostatně chodit do toalety. Je důležité se nepřehánět, celková slabost a závratě budou pacienta doprovázet alespoň další den. Pokud se stav zhorší, stojí za to o tom informovat lékaře. Po laparotomii je vstávání z postele povoleno nejdříve za jeden den.

Stehy se denně zpracovávají v nemocnici. Pro prevenci zánětlivých procesů se používají antiseptické látky. Stehy se odstraní 7. den. Nebolí to, ale je to nepříjemné. Pokud byl použit vstřebatelný materiál, nemusíte stehy odstraňovat.

Charakteristickým rysem laparoskopického odstranění ovariálních cyst je absence drsných jizev. Po operaci zůstávají téměř neviditelné stopy na břiše.

Punkce po laparoskopii jsou malé a při správné následné péči se rány rychle zahojí.

V případě zásahu do dutiny zůstává na kůži jizva. Fotografie je uvedena níže:

Po odstranění ovariální cysty se doporučuje nosit elastické punčochy po dobu nejméně 5 dnů. Během operace se také nosí kompresní oděv. Tato taktika snižuje riziko tromboembolických komplikací (včetně fatálních).

Sledování v nemocnici po laparoskopii trvá až 3–5 dní. V některých případech může být ženě povoleno jít domů v den operace. Po břišním zásahu jsou po 7–10 dnech propuštěni domů. Pokud se objeví komplikace, bude pobyt v nemocnici trvat o něco déle.

Před plánovanou hospitalizací je důležité zjistit, co si můžete vzít do nemocnice. Seznam lze získat na pohotovosti. Určitě budete potřebovat výrobky osobní hygieny, převlékání, druhé boty.

Pozdní pooperační období

Doba trvání - až 3 týdny.

Po propuštění z nemocnice zůstává žena na pracovní neschopnosti až 7 dní nebo déle. Délka pracovní neschopnosti je dána objemem operace, přítomností komplikací a dalšími faktory.

Obecná doporučení v pozdním pooperačním období:

 • Dodržování stravy. Doporučuje se dodržovat šetrnou stravu po dobu nejméně 2 týdnů po operaci;
 • Sexuální odpočinek. Nedoporučuje se mít sex v prvních 2 týdnech po laparoskopické operaci. Po laparotomii je sexuální aktivita po dobu jednoho měsíce zakázána. Intimní vztahy můžete obnovit po uplynutí stanovené doby, ale je lepší nejprve se poradit s gynekologem a ujistit se, že nedochází ke komplikacím;
 • Fyzický odpočinek. Po operaci nesmíte po dobu 3-4 týdnů zvedat závaží (více než 3 kg), sportovat a nadměrně cvičit. Fyzická aktivita ohrožuje rozvoj krvácení a dehiscence švů;
 • Po operaci se nedoporučuje opalovat, navštívit solárium, lázně, saunu po dobu jednoho měsíce. Neměli byste plavat v bazénu nebo se koupat;

Měsíc po odstranění ovariální cysty byste neměli být na otevřeném slunci, provádět další termální procedury, plavat v bazénu.

 • Zvláštní pozornost je věnována hygienickým postupům. Doporučuje se každý den sprchovat a umýt se prostředky pro intimní hygienu. Neměli byste používat mýdlo - vysušuje vaginální sliznici a narušuje mikrobiální krajinu, což vede k rozvoji afty a bakteriální vaginózy;
 • Na sobě gumičku. Správně zvolený obvaz urychluje hojení stehů, snižuje bolest a pomáhá obnovit svalový korzet. Obvaz by měl být nošen po dobu 1-2 týdnů..

Všechna tato doporučení umožní ženě rychle se zotavit z operace a vrátit se ke svému obvyklému životnímu stylu..

Dlouhodobé pooperační období

Doba trvání - po 3 týdnech.

V této době se žena vrací do svého obvyklého rytmu života bez výrazných omezení. Fyzická aktivita je povolena, ale s postupným zvyšováním intenzity cvičení. Doporučují se kurzy jógy, terapeutická cvičení. V dlouhodobém pooperačním období se také rozhoduje o otázce plánování těhotenství nebo je předepisována vysoce účinná antikoncepce..

Hlavní stížnosti žen po chirurgickém ošetření

Po operaci je zaznamenán výskyt těchto problémů:

 • Bolestivý syndrom. Bolest je přirozeným společníkem chirurgie. Zraněná tkáň bude bolet po dobu 3-7 dnů. Nepohodlí je lokalizováno v dolní části břicha, méně často v perineu, dolní části zad, bočních částech. Intenzita pocitů postupně ustupuje. K úlevě od bolesti v prvních dnech jsou předepsána analgetika. Po propuštění z nemocnice by měla být možnost použití léků proti bolesti dohodnuta s ošetřujícím lékařem;
 • Horečka. Zvýšení tělesné teploty na subfebrilní čísla je zaznamenáno první den po operaci. Stav ženy se dále normalizuje, zimnice a další příznaky horečky odezní;
 • Retence stolice. Jakýkoli zásah do pánevních orgánů ohrožuje rozvoj střevní parézy a narušení průchodu výkalů. Po operaci břicha je pravděpodobnost takového výsledku vyšší. Zácpa je doprovázena bolestmi v boku a dolní části břicha a nevolností. Zlepšení stavu nastává 2. až 5. den;

Někdy po operaci může mít žena potíže s vyprazdňováním střev..

 • Nadýmání. Plyn je častým důsledkem operace pánve. Je doprovázeno nadýmáním. To projde samo do dvou týdnů;
 • Přidělení. Po operaci je zaznamenán výskyt krvavého (šarlatového, hnědého) výtoku z genitálního traktu. Trvají 5-10 dní, poté zmizí. Doporučuje se používat absorpční vložky.

Obnova menstruačního cyklu a plánování těhotenství

První menstruace po operaci přichází včas nebo s určitým zpožděním - po 25-35 dnech. Mohou se lišit od normální menstruace - být slabý nebo bohatý, bolestivý. Na pozadí hormonálních poruch může menstruace přicházet nepravidelně. Obnova cyklu nastane během 3-6 měsíců.

 • Nedostatek menstruace. Pokud menstruace nezačne 30-35 dní po operaci, musíte navštívit lékaře;
 • Velmi bohatá a prodloužená menstruace;
 • Intenzivní bolest během menstruace;
 • Intermenstruační krvácení.

Když se takové příznaky objeví, musíte být vyšetřeni gynekologem.

Menstruační cyklus lze obnovit již v prvním měsíci a poté dojde k ovulaci 2 týdny po operaci. Teoreticky může žena v tuto chvíli počat dítě, ale není třeba spěchat. Těhotenství lze plánovat 3–6 měsíců po laparoskopii a 6–12 měsíců po laparotomii. S rozvojem komplikací se koncepce dítěte odkládá na delší dobu.

Před plánováním těhotenství se doporučuje:

 • Podstoupit vyšetření gynekologem, včetně ultrazvukového vyšetření pánve;
 • Začněte užívat kyselinu listovou (3 měsíce před zamýšleným počátkem dítěte);

Po operaci na vaječníku, před plánováním těhotenství, by žena měla zahájit léčbu kyselinou listovou (vitamin B9).

 • Pokud jsou zjištěny abnormality ve zdraví, podstoupit léčbu specializovaným odborníkem.

Příznivý průběh rehabilitačního období je klíčem k úspěšnému těhotenství v budoucnosti.

Pokud byla operace na vaječníku provedena kvůli endometrióze, početí dítěte neodkládejte. Endometrioidní cysty jsou náchylné k opakování a v budoucnu mohou vyžadovat reoperaci.

Výživa po odstranění ovariální cysty

První den po operaci je povolen pouze tekutý vývar. Druhý den se stabilní funkcí střev je povoleno jídlo z pyré. Od třetího dne se nabídka rozšiřuje o obiloviny, šťouchanou zeleninu, parní kotlety.

V prvním měsíci po operaci se doporučuje:

 • Omezte konzumaci smažených, kořeněných a kořeněných jídel. Nemůžete jíst kořeněná jídla, přidejte velké množství soli;
 • Přidejte do jídelníčku dušená jídla;
 • Jezte často - 6krát denně, správně rozložte množství jídla po celý den. První snídaně a oběd mohou být vydatné, druhá snídaně a odpolední čaj mohou být lehké. Večeře by měla být 2 hodiny před spaním;
 • Po operaci můžete jíst vařené maso a ryby, obiloviny, mléčné výrobky, zeleninu, ovoce a byliny s dobrou tolerancí. Nedoporučuje se jíst tučné maso a ryby, polotovary, uzeniny, pečivo, sladkosti, kávu a alkohol..

Po odstranění ovariální cysty byste se měli zdržet kávy, alkoholických nápojů, uzenin, mastných a smažených potravin, cukrovinek.

4-6 týdnů po operaci se můžete vrátit ke své obvyklé stravě.

Komplikace v pooperačním období

Negativní důsledky odstranění cysty na vaječnících:

 • Tromboembolické komplikace;
 • Krvácení během operace nebo v časném pooperačním období;
 • Infekce ran a vývoj zánětlivého procesu;
 • Nesrovnalosti a hnisání švů;
 • Tvorba podkožního hematomu;
 • Paréza střev a porušení její průchodnosti;
 • Adheze vedoucí k chronické bolesti pánve a neplodnosti.

Následující příznaky naznačují vývoj komplikací:

 • Silná bolest v dolní části břicha;
 • Zadržování moči;
 • Nedostatek stolice a plynu;
 • Krvácení z genitálního traktu;
 • Pokles krevního tlaku;
 • Vzhled neobvyklého vaginálního výtoku;
 • Dušnost nebo silný kašel;
 • Nevolnost a opakované zvracení;
 • Zvýšení tělesné teploty nad 38 stupňů.

Pokud ženská tělesná teplota silně stoupne, je to signál naznačující vývoj komplikací po operaci..

Pokud se některý z těchto příznaků objeví, měli byste co nejdříve navštívit lékaře..

Zvláštní pozornost je třeba věnovat následkům anestézie přenesené během operace. Mnoho žen se obává, že po podání léků dojde k nevratným komplikacím z mozku a celého nervového systému. Existují obavy, že anestézie povede ke ztrátě paměti, snížení inteligence, poklesu výkonu. V moderní gynekologii jsou takové komplikace extrémně vzácné. Použití vysoce kvalitních léků na anestezii a důkladné vyšetření pacienta před operací může snížit pravděpodobnost takových následků na minimum..

Normálně žena vyjde z anestézie krátce po dokončení operace. V prvních hodinách je slabost, ospalost, závratě - přirozená reakce těla na použité léky. Je možný výskyt nevolnosti, zvracení, bolesti hlavy. Všechny nepříjemné příznaky ustoupí během prvního dne. Závažnost následků závisí na použitých lécích a individuální reakci těla..

Léčba po operaci

Pro urychlení rehabilitace a prevenci vzniku komplikací jsou předepsány následující léky:

 • Antibiotika ke snížení rizika infekce
 • Přípravky proti bolesti pro úlevu od bolesti;
 • Nesteroidní protizánětlivé léky na vysokou tělesnou teplotu;
 • Enzymy pro prevenci adhezí. Ze stejného důvodu je předepsána fyzioterapie;
 • Další prostředky pro symptomatickou terapii.

Po propuštění z nemocnice se doporučuje užívat hormonální léky po dobu 3 měsíců. Jsou předepsány kombinované perorální kontraceptiva s obsahem ethinylestradiolu 30 μg (Yarina, Regulon, Lindinet 30 a další). Užívání hormonů umožňuje nejen obnovit menstruační cyklus, ale také chrání před nechtěným těhotenstvím během tohoto období. Pokud žena neplánuje otěhotnět, může po 3 měsících pokračovat v užívání antikoncepčních pilulek.

Po propuštění se ženě doporučuje pokračovat v léčbě kombinovanou perorální antikoncepcí obsahující ethinylestradiol.

Po odstranění endometrioidní ovariální cysty může být předepsána další hormonální léčba k odstranění zbývajících ložisek a prevenci recidivy onemocnění. Průběh léčby je 3-6 měsíců.

Chirurgická léčba ovariální cysty nezaručuje, že se znovu neobjeví. Pokud nejsou faktory přispívající k růstu formace eliminovány, může nádor růst na stejném místě nebo v jiném vaječníku. Je důležité pravidelně navštěvovat gynekologa a nejméně jednou ročně podstoupit ultrazvukové vyšetření. Tato taktika vám umožní zaznamenat znovuobjevení se ovariální cysty a přijmout nezbytná opatření.

Diagnostika a léčbaAby bylo možné stanovit přesné ukazatele hormonálních hladin den před darováním krve, musí se pacient vzdát alkoholu, těžké fyzické námahy, pohlavního styku a během několika hodin - od kouření.