Co se děje v těle ženy během menstruace

Všechny dívky potřebují znát jejich fyziologické vlastnosti: jak probíhají jejich menstruace, jaké pocity jsou současně považovány za normální a kdy potřebujete kontaktovat odborníka. V tomto případě je nutné vzít v úvahu fakt individuality každého organismu a dopad vnějších faktorů na zdravotní stav. Jedna z důležitých otázek se týká toho, jak by měla vypadat menstruace: konzistence, barva, vůně, množství.

Fáze menstruačního cyklu

Od okamžiku puberty mají všechny ženy menstruaci každý měsíc - krvácení, někdy doprovázené slabostí a bolestí v genitální oblasti.

Gynekologové, kteří odpovídají na otázku, jak dochází k menstruaci, vysvětlují tento pravidelný jev zvláštnostmi hormonálního systému žen a podle procesů probíhajících v těle rozdělují celý cyklus do fází.

Desquamation

Odborníci rozlišují 2 fáze regulačního cyklu:

 1. Ovariální, spojené se zráním vajíčka a skládající se ze 3 fází: folikulární, ovulační a luteální.
 2. Děloha, v závislosti na procesech v těle během menstruace (všechny se vyskytují v děloze pod vlivem hormonů vylučovaných vaječníky). Skládá se z deskvamace, regenerace a šíření.

Deskvamace je první ze tří fází změn výstelky dělohy (endometria), ke kterým dochází jednou za měsíc, pokud nedošlo k oplodnění. V této době klesá produkce ženských hormonů estrogenu a progesteronu, což zhoršuje výživu funkční vrstvy tkání.

V důsledku tohoto procesu se objevují mrtvé buňky. K jejich odmítnutí a odchodu z orgánu ve formě krvácení obvykle dochází během menstruace. Tyto buňky se zcela uvolní 3-4. Den menstruace.

Regenerace

Po uvolnění odumřelých buněk sliznice s menstruací dochází k regeneraci - obnovení epitelu v důsledku bazální vrstvy endometria. Druhá fáze děložní fáze menstruačního cyklu trvá asi den.

Proliferace

Proliferace je třetí fáze, která nastává přibližně 5. den po nástupu menstruace a je charakterizována tvorbou:

 • nové epiteliální buňky s trubicovými žlázami dělením stávajících;
 • krevní cévy, které krmí žlázy a epitel.

Tato fáze trvá až 2 týdny. Během této doby dosahuje tloušťka funkční vrstvy objevené tkáně 8 mm.

Normální menstruační cyklus

Časový interval mezi prvním dnem každého období u dívek se nazývá menstruační cyklus..

Normální doba cyklu je 21 až 35 dní. Taková frekvence se zlepšuje s nástupem období pravidelné menstruace, to znamená několik měsíců po prvním propuštění. Začínají normálně ve věku 11-15 let, přesnější věk závisí na vlastnostech těla dívky.

Neexistuje přesný ukazatel, kolik menstruace by mělo dívkám trvat. Jejich trvání a intenzita jsou individuální. Průměrné hodnoty - od 3 do 7 dnů s uvolněním 40-50 ml krve z mrtvé vrstvy endometria dělohy přes cervikální kanál.

Menstruace by měla mít téměř jednotnou strukturu a barvu. A první dny jsou vínové, tmavě červené - v příštích. Na konci menstruace může být krev šarlatová a o několik dní později je rozmazaný špinavý hnědý výtok považován za normální..

Ke změně cyklu může dojít z fyziologických a patologických důvodů a vždy je spojena s množstvím a poměrem hormonů produkovaných různými orgány.

Důvodem pro kontaktování gynekologa pro ženu v plodném věku je menstruace, která:

 • trvat méně než 3 a více než 7 dní;
 • příliš skrovný nebo bohatý;
 • přijít častěji než 1krát za 3 týdny nebo méně než jednou za měsíc;
 • mají heterogenní konzistenci a obsahují velké krevní sraženiny;
 • nepříjemný zápach;
 • doprovázené silnými bolestmi v podbřišku a malé pánvi.

Co žena cítí během kritických dnů

Jak plynou menstruace každé ženy, ovlivňují následující faktory:

 • genetika - některé z nežného pohlaví zdědí bolestivé pocity nebo naopak jejich nepřítomnost;
 • životní styl - stresující situace a nedostatek pravidelného sexuálního života mohou zhoršit stav ženy v kritických dnech;
 • zdravotní stav v současném období - pokud je tělo oslabeno chorobami, pak je velmi pravděpodobné, že menstruační proces bude doprovázen obecným zhoršením pohody.

Během menstruace dochází v těle ženy k hormonálním změnám, které ovlivňují její pohodu. Pocity se liší v závislosti na dni krvácení:

 1. Když začne menstruace a výtok je bohatý, může dívka pociťovat bolestivé bolesti v dolní části břicha. Objevují se v důsledku kontrakcí dělohy a vytlačují mrtvé buňky endometria. První dny menstruace také ovlivňují kardiovaskulární, nervový a trávicí systém. Cévy se zužují, krevní tlak může poklesnout, zvláště pokud má žena sklon k hypotenzi. Emoční stav je nestabilní kvůli hormonálním nárazům. Mnoho lidí si všimne poruchy trávení - účinné látky prostaglandinů uvolňované v tomto okamžiku snižují střevní tonus.
 2. Od 3. do 6. dne klesá množství krvácení, duševní a fyzická kondice se vrací do normálu. V tuto chvíli žena občas pocítí bolest a další příznaky menstruace.
 3. Po skončení kritických dnů se tělo obnoví, zlepší se zdravotní stav, zvýší se libido.

Gynekologové doporučují zdržet se sexuální aktivity od 1. do 3. dne menstruace. Během tohoto období, kdy je odmítnuta zbytečná vrstva tkáně, je povrch dělohy jako rána a je velmi náchylný k infekcím. Kromě toho bolestivé bolesti a celkové nepohodlí ovlivňují pocity během sexu..

Menstruace u žen: norma a možná porušení

Menstruace u žen trvá od nástupu puberty do menopauzy. Je to přirozený proces, který je nezbytný pro normální fungování reprodukčního systému a možnost početí dítěte. Jakékoli odchylky mohou vyvolat možnou neplodnost nebo nádorová onemocnění. Menstruační nepravidelnosti vyžadují lékařskou pomoc a ošetření, zejména pokud se pravidelně opakují.

 • 1 Menstruační cyklus
 • 2 dny menstruace
 • 3 Druhy výboje
 • 4 Objem a konzistence
 • 5 Vlastnosti menstruace v závislosti na věku
 • 6 Vliv cyklu na celkový stav těla
 • 7 Hygiena
 • 8 Cyklické nesrovnalosti
  • 8.1 Příčiny a léčba
  • 8.2 Kdy navštívit lékaře?

Menstruační cyklus je období od prvního dne krvácení do začátku následujícího. Během této doby dochází v těle k vážným změnám. Probíhající procesy jsou rozděleny do několika fází:

 1. 1. Folikulární. Trvá v průměru 14 dní. Ve vaječnících folikuly dozrávají, v každém z nich dozrává nové vajíčko. Začíná proces obnovy endometria v děloze. Tato fáze začíná krvácením z děložní dutiny. Ten trvá od 3 do 7 dnů.
 2. 2. Ovulační. Jeho trvání je asi 3 dny. Během této doby zralý folikul praskne působením luteinizačního a folikuly stimulujícího hormonu a uvolní se zralé vajíčko. Proces je doprovázen bolestí v podbřišku, protože došlo k prasknutí vajíčka, a drobným krvavým výtokem.
 3. 3. Luteal. Normálně by jeho trvání mělo být alespoň 12 a ne více než 16 dní. Během této doby významně stoupají hladiny progesteronu a estrogenu, které připravují tělo na těhotenství. Ve vaječníku se tvoří žluté tělísko, endometrium se připravuje na příjem vajíčka a svaly dělohy se uvolní. Začíná předmenstruační syndrom, což je komplex příznaků spojených se změnou hormonálních hladin: objevují se bolesti v podbřišku, zvyšuje se chuť k jídlu, bobtnají mléčné žlázy, změny nálady.

Fáze menstruačního cyklu

Pokud nedojde k těhotenství, pak se hladina progesteronu snižuje, což způsobuje odmítnutí funkční vrstvy děložní sliznice. Tento proces probíhá ve formě menstruace..

V průměru cyklus trvá 28 dní. Obvykle toto období není kratší než 21 a ne delší než 35 dnů. Lhůty přicházejí vždy ve stejnou dobu, mohou se objevit mírná zpoždění 1-2 dny.

Během období krvácení, které trvá přibližně 5 dní, dochází k následujícím procesům:

 1. 1. Den 1. Začátek cyklu. Endometrium je odmítnuto, začíná krvácení. Toto období se stává jedním z nejnepříjemnějších. Nepříjemné pocity jsou normální a jsou způsobeny kontrakcemi dělohy. V některých případech je přibližně u 30–50% žen bolest poměrně silná.
 2. 2. den 2. Během této doby může bolestivost a závažnost přetrvávat nebo klesat. Tvorba nových buněk v těle již začíná. Kvůli hormonálním změnám je práce mazových žláz narušena, proto je třeba věnovat zvláštní pozornost hygieně.
 3. 3. den 3. Po odmítnutí sliznice zůstává na stěnách dělohy rána. V tuto chvíli je riziko infekce maximální. Proto stojí za to vzdát se sexuálního života a koupat se na veřejných místech..
 4. 4. den 4. Zdravotní stav se zlepšuje, ale doporučuje se dodržovat omezení fyzické aktivity. Za normálních okolností by mělo být množství ztráty krve významně sníženo..
 5. 5. den 5. Proces hojení je dokončen, žena se cítí mnohem lépe.

Povaha tajemství několik dní před nástupem menstruace nebo krvácení během něj může naznačovat zvláštnosti zdraví ženy. Přidělení jsou následující:

Před menstruací
Druhy výbojeMožné důvody
PomazáníPozorováno několik dní před nástupem krvácení. Někdy jsou hnědé. Mezi důvody tohoto typu leucorrhoea se nazývají: eroze, polypy, těhotenství, užívání perorální antikoncepce, syndrom plýtvání vaječníky a další
HnědýObjeví se týden před menstruací a připomíná sraženou krev. Uveďte hormonální nerovnováhu, zánět, vaginální trauma
RůžovýVýtok je jako krev zředěná vodou. Toto je patologický příznak, který hovoří o zánětlivém onemocnění nebo myomu dělohy.
Během menstruace
Se sraženinamiTento typ výtoku obvykle nenaznačuje závažné patologické stavy a může být spojen s fyzickou nečinností. Mezi další příčiny patří anémie, nedávný porod, endometrióza a anomálie genitálií
HojnéVýtok je považován za příliš hojný, při kterém se těsnění vyměňuje častěji než jednou za hodinu. Tento typ zahrnuje krvácení, které trvá déle než týden. V tomto případě je nutné navštívit lékaře, protože příčinou může být rakovina, nezhoubné děložní formace, mimoděložní těhotenství, anémie nebo endometrióza
Opírat seDůvodem pro sekreci v malém objemu je hormonální narušení. Infekce, chudokrevnost, ztráta hmotnosti nebo silný stres mohou vést ke štíhlým obdobím.

Existují dvě hlavní kritéria, podle kterých se posuzuje shoda menstruace s normou. Toto je množství sekrecí a jejich konzistence..

Doba menstruace je většinou konstantní, s výjimkou následujících případů:

 • tvorba menstruační funkce před 16. rokem věku;
 • období po porodu nebo po ukončení laktace;
 • přítomnost psychologických problémů;
 • patologie urogenitálního systému;
 • změna klimatických pásem;
 • věk nad 50 let, v premenopauzálním období.

Objem vypouštění za den by neměl překročit 200 ml. Množství nebude v různé dny stejné.

Je důležité, aby konzistence výtoku byla stejnoměrná, bez velkých sraženin (do 4 cm). Alarmující jsou příliš tekuté výboje, ke kterým dochází při vysoké intenzitě. To může naznačovat děložní krvácení..

Pokud každý den po dobu 7 dnů nebo déle objem menstruačního toku nepřekračuje maximum, ale nemění se, tento stav může být normální, ale vyžaduje diagnózu. V takové situaci dojde ke ztrátě většiny krve, jejíž množství nemá čas se zotavit. Objevují se příznaky anémie. Pokud není nedostatek železa napraven, mohou se vyvinout závažnější nemoci..

Měla by se vzít v úvahu norma počtu, barvy a konzistence menstruace s přihlédnutím k individuálním charakteristikám těla a blahu ženy, věku a dalším ukazatelům.

Fungování reprodukčního systému je hormonálně závislé. Vzhledem k tomu, že fyziologické změny spojené s hormonálními změnami nastávají v různých obdobích života ženy, závisí povaha menstruačního toku na věku:

 1. 1. Dospívající dívky. První menstruace se vědecky nazývá menarche. Pokud začaly nedávno, krvácení může být nepravidelné. První špinění může mít neobvyklou barvu, může být skrovné. Takové projevy jsou možné asi 2 roky po nástupu první menstruace, ale do 16 let by měl být stanoven cyklus. Během tohoto období se vytváří hormonální pozadí a vyvíjejí se genitálie. Proto jsou jakékoli drobné odchylky, které nejsou výsledkem vážného porušení fungování těla, považovány za normu..
 2. 2. Ženy po 50 letech. Věkové rozmezí je v tomto případě poměrně libovolné, protože menopauza může nastat mnohem dříve. Toto období je doprovázeno charakteristickou restrukturalizací v těle: vaječníky jsou vyčerpány, mění se hormonální pozadí, jsou pozorována zpoždění.

Cyklické změny vyskytující se v reprodukčním systému se odrážejí ve vaskulárním a nervovém systému. Vliv hormonů na jejich fungování se projevuje následujícími příznaky:

 • migréna;
 • bolest a napětí na hrudi;
 • ospalost, únava;
 • podrážděnost;
 • změna krevního tlaku.

Příznaky se objevují těsně před prvním dnem menstruace a pokračují až do konce menstruace. Za normálních okolností by všechny vjemy měly být přijatelné. Existují léky, které mohou pomoci zmírnit křeče a uklidnit se..

Vyšetření je nutné, pokud léčba nemá žádný účinek. Gynekologické onemocnění může být spojeno s příznaky podobnými premenstruačnímu syndromu.

Během tohoto období je nutné se pravidelně umýt, protože menstruační krev je příznivým prostředím pro růst bakterií. To by mělo být provedeno pokaždé, když měníte vložku nebo tampon, nejméně 3-4krát denně, pod tekoucí vodou za použití produktů určených k intimní hygieně.

Běžná nebo antibakteriální mýdla nejsou vhodná, protože obsahují zásady, které vysušují sliznici vnějších pohlavních orgánů a vystavují ji suchu a tření. Pokud není žádné speciální, můžete použít dětské mýdlo a mimo dům - ubrousky pro intimní hygienu.

Pro hygienu je nutné použít sprchu. Nedoporučuje se navštívit lázeňský dům, saunu nebo horkou koupel, protože vysoká teplota vyvolává hojnější výtok.

Lněné prádlo by se mělo nosit v bavlně a mělo by se v případě potřeby a denně měnit. Používají se následující výrobky pro intimní hygienu:

 1. 1. Těsnění. Je třeba je měnit každých 4–8 hodin. Tyto hygienické výrobky se dělí na běžné a ultratenké. Ty jsou pohodlnější, ale někdy mohou způsobit alergie kvůli sorbentu, který obsahují. U citlivé pokožky se proto doporučuje používat běžné vložky.
 2. 2. Tampony. Je třeba je měnit každých 4 až 8 hodin, v závislosti na intenzitě výtoku. Mladým dívkám se doporučuje používat malý hygienický prostředek a těm, které porodily, větší. S tamponem můžete navštívit bazén nebo plavat v moři, ale je třeba si uvědomit, že v tomto případě podléhají častější výměně, protože se namočí, což může vést k intenzivnímu růstu bakterií. Pokud tampon nezměníte včas, může to vést k rozvoji syndromu toxického šoku (intoxikace těla v důsledku vývoje bakteriální infekce). Nelze je použít mimo menstruaci a pro vaginální infekce..
 3. 3. Denní podložky. Mohou být také použity ke krvácení během období, kdy je výtok minimální. Někdy se používají jako doplněk při použití tamponu.

Nezapomeňte si před a po výměně tamponu nebo vložky umýt ruce.

Existují následující možné menstruační nepravidelnosti:

Název patologiePopis
AmenoreaDiagnostikováno, pokud nedojde ke krvácení po dobu delší než 3 měsíce
Cyklická porušení
HypermenoreaMnožství krve se zvyšuje s normální dobou cyklu a krvácením
MetroragieZvýšení množství krve je pozorováno s trváním menstruace až 12 dnů. Vyznačuje se nutností výměny jednoho těsnění za hodinu
HypomenoreaMenstruace včas, ale slabé výboje
PolymenoreaKrvácení trvá déle než 7 dní, množství krve je mírné
OligomenoreaPravidelná krátká období trvají méně než 2 dny
OpsomenoreaZaznamenávají se vzácné kritické dny, přestávka mezi nimi může trvat od 36 dnů do 3 měsíců, ostatní ukazatele jsou normální
ProyomenoreaCyklus trvá méně než 21 dní
Děložní krvácení (metroragie)
AnovulačníVstávejte uprostřed cyklu, na pozadí anovulace
NefunkčníObjeví se během menstruace, bez ohledu na přítomnost ovulace
Algodismenorea (dysmenorea)Nejběžnější patologie se vyskytuje u poloviny žen v reprodukčním věku. Je doprovázena bolestivými bolestmi, nevolností a zvracením, malátností, bolestmi hlavy. Příznaky trvají několik hodin až jeden den nebo více

Pro správnou diagnostiku odchylek se doporučuje vést kalendář.

Některé faktory mohou vést k porušení ženského menstruačního cyklu:

ZpůsobitPopis
Hormonální nerovnováhaV případě porušení jsou jako první prováděny analýzy na hormony. Mohou to být abnormality v koncentracích hormonů štítné žlázy nebo nedostatek progesteronu. To se často stává, když se blíží klimakterické období.
Infekční onemocnění reprodukčního systémuK tomu často vede virová nebo bakteriální infekce. K odstranění problému je nutné stanovit patogen a předepsat terapii
Genetické faktoryPřítomnost blízkých příbuzných s tímto problémem významně zvyšuje šance ženy na získání stejné patologie
StresTento faktor se odráží v práci všech orgánů a systémů. Přerušení cyklu je zcela logickým výsledkem častých zkušeností.
Nízký index tělesné hmotnostiNedostatek vitamínů, tukové tkáně, nadměrná štíhlost vedou k poruchám cyklu a neplodnosti. Tyto faktory ovlivňují hladinu pohlavních hormonů.
Užívání lékůHormonální antikoncepce a některé další léky mohou ovlivnit vaši menstruaci. Neměli byste je jmenovat sami
Klimatická změnaZměny podmínek prostředí mohou významně ovlivnit všechny procesy v těle.
Špatné návykySnižují hladinu pohlavních hormonů a negativně ovlivňují všechny aspekty reprodukčního systému.

Při léčbě abnormalit v menstruačním cyklu je bezpodmínečně nutné vzdát se špatných návyků a vyléčit infekční nemoci. Korekce hormonálního pozadí se provádí pomocí léků na bázi progesteronu nebo kombinovaných perorálních kontraceptiv. Veškeré činnosti by měly být prováděny na doporučení ošetřujícího lékaře.

Jakákoli porušení jsou důvodem pro kontaktování gynekologa. Mohou nejen hovořit o nemožnosti porodu a porodu, ale také naznačovat vážné poruchy v těle. Určitě byste měli navštívit lékaře, pokud:

 • během těhotenství se objevila krev;
 • dívka nezačne menstruovat po 15 letech;
 • existuje silné krvácení;
 • objeví se výtok neobvyklé barvy (bílá, žlutá, zelená);
 • dochází k nesnesitelné bolesti.

Mnoho poruch může naznačovat tak závažné patologické stavy, jako je mimoděložní těhotenství, spontánní potrat, zhoubný nádor v děloze..

Co se stane během menstruace?

Menstruace (menstruace) je jedním z nejdůležitějších procesů v ženském těle. Brát kritické dny jako samozřejmost, mnoho lidí nevěnuje dostatečnou pozornost symptomům, které vyvolávají vážná onemocnění v ženském těle..

Je důležité, aby každá dívka nebo žena věděla, kdy se tyto procesy vyskytují v normálních mezích a kdy jdou nad její rámec, aby měla čas na prevenci nemocí během.

Puberťačky


Puberta u dívek se vyskytuje ve věku 11-15 let a má častěji dědičné faktory. Věk nástupu menstruace u dívky odpovídá věku, ve kterém začala u její matky, tety nebo babičky.

S ohledem na zrychlený vývoj těla může menstruace začít o něco dříve, což není odchylka. Absence menstruace ve věku 17-18 let je považována za známku vážného postižení tělesného vývoje. V tomto případě je odvolání k endokrinologovi, gynekologovi a specialistovi na infekční onemocnění povinné.

Absence kritických dnů je spojena se závažnými nemocemi, které se vyskytují v těle, se stresem, podváhou nebo přepracováním.

Menstruační cyklus a jeho trvání

Menstruační cyklus je doba, která uplyne od začátku prvního dne jednoho období do prvního dne následujícího. Více než 70% žen se obává nepravidelného menstruačního cyklu. Normalizace jim trvá několik měsíců, někdy i rok..

Dívkám a ženám se doporučuje, aby si udržovaly speciální kalendář, pomocí kterého můžete kontrolovat své menstruace. Kalendář umožňuje určit dobu trvání menstruačního cyklu a také jeho pravidelnost. Umožní vám vypočítat příznivé dny pro početí..

Jaká je vaše menstruace? Doba menstruace

Neexistuje přesný údaj, který by označoval dobu trvání krvácení. Existují však určité normy pro všechny ženy: menstruace trvající 3 až 7 dní. Prvních několik dní můžete pozorovat hojné výtoky a další dny se stávají vzácnými..

Pokud během menstruace dojde k silnému krvácení, musíte kontaktovat gynekologa k vyšetření..

Antikoncepce ovlivňují hojnost krevního výtoku. Nitroděložní tělísko vyvolává bolestivé období se zvýšeným krvácením. Perorální léky, jako jsou hormonální antikoncepční pilulky, zkracují a zhojují menstruaci. Je třeba poznamenat, že výše uvedené prostředky nemají vliv na trvání kritických dnů. Vaše menstruace by neměla trvat déle než týden.

Kvalita a množství menstruačního toku

Ztráta krve během menstruace je zanedbatelná. Každý den se žena zbaví 20 až 50 gramů krve a celkem (po celou dobu menstruace) může značka dosáhnout 250 gramů.

Menstruační krev zpravidla nesráží, má výraznou šarlatovou barvu a specifický zápach. Občas mohou menstruace obsahovat sraženiny nezpracované krve, které se hromadí ve vagině. V těžkých kritických dnech se objevují sraženiny.

Šmouha - krvavé špinění, ke kterému dochází na začátku a na konci menstruace, je považováno za normální. Příliš dlouhé rozmazání krve naznačuje přítomnost gynekologických onemocnění.

Bolest během menstruace

Důležitým problémem, který znepokojuje ženy, je bolest během menstruace. Přirozený proces, doprovázený hormonálními změnami, má zvláštní účinek na celé ženské tělo. Během menstruace dochází k podráždění a napětí, jsou pociťovány bolesti na hrudi a otoky.

Existuje mnoho známek premenstruačního syndromu:

 • slabost;
 • únava;
 • podrážděnost;
 • rychlé dýchání a srdeční frekvence;
 • horečka;
 • zimnice;
 • tíha v dolní části zad, dolní části břicha nebo nohou.

Z hlediska fyziologie se na takové problémy neoplatí zaměřovat, ale pokud příznaky negativně ovlivňují schopnost pracovat, měli byste se poradit s lékařem. Žádné procesy, které se vyskytují v těle a které ovlivňují celkový stav a pohodu, by neměly být přehlíženy. Zvláště pokud jde o problémy „jako žena“.

Horečka, silná bolest, silné krvácení, nutnost užívat léky jsou příznaky, které vyžadují pečlivou diagnostiku a v případě potřeby následnou léčbu odborníkem.

Jaké jsou dny menstruace u žen

Každý bez výjimky ví, jaké štěstí je být ženou na tomto světě. Je milenkou nejcennějšího a nejcennějšího daru přírody - schopnosti přivést na tento svět nového člověka..

Bohužel je tato cesta klikatá a vyhloubená. Jedná se o přirozený proces, který se vyskytuje každý měsíc v těle ženy - menstruační krvácení. A pokud se vše omezilo na obvyklý krvavý výtok, ale menstruace může být charakterizována stupněm bolesti, množstvím výtoku a jejich množstvím. Tento článek odhalí všechna tajemství toho, jak vaše menstruace probíhá.

První menstruace u dívek

První menstruace dívky se nazývá menarche. Čas jejich začátku je u každého mladého člověka individuální. Za normálních okolností by nástup prvního krvácení měl spadat do 11-16 let. Analogii často přitahuje puberta matky nebo babičky dívky, tj. Menarche mladé dámy se shoduje s obdobím začátku první menstruace u zástupců ženské linie rodu.

Vzhled menstruace dívky může být navíc ovlivněn jejím životním stylem, zdravotním stavem, rasou a místem bydliště..

Pozorní jedinci poznamenávají, že první menstruace nastává 1,5-2 roky po nástupu růstu prsou..

Druhé období může začít po 2–3 měsících přerušení a v některých případech dosáhne 6 měsíců.

Normální průběh menstruačního cyklu trvá v průměru asi 1–2 roky..

Nejrůznější odchylky od normy by měly upozornit mladou dívku. Pokud ve věku 17-18 let její menstruace ještě nepřijde - neodkládejte návštěvu gynekologa. Může to být důkaz vážného onemocnění v těle..

Menstruační cyklus

Menstruační cyklus je systematické a jednotné období, které se počítá každý měsíc. V životě se to považuje od začátku prvního dne menstruace do začátku prvního dne následujícího krvácení..

Ženy si vedou zvláštní kalendář kritických dnů. Pomáhá to být připraven na další červené „přátele“. A také vidět v nejranějších fázích jakékoli odchylky od normy a včas vyhledat pomoc od odborníka.

Některé dámy používají tento kalendář k výpočtu bezpečných dnů pro nechráněný sex. A pro ženu, která sní o otěhotnění, se stává zachráncem života. Pomocí metody kalendáře můžete snadno sledovat své zdraví a sledovat den ovulace. Tento den je úspěšným okamžikem pro početí budoucích potomků..

Po dlouhou dobu se používá běžný papírový kalendář, na kterém jsou vyznačeny červené dny. S příchodem moderní technologie bylo vynalezeno mnoho speciálních programů, které snadno informují svého majitele o všech nadcházejících dnech:

 • Úrodné období;
 • Den ovulace;
 • Varuje před bezprostředním nástupem menstruace;
 • Podobný.

Dívka si vede „deník“ kritických dnů a sleduje pravidelnost a cyklus menstruace. Každý měsíc by měly začínat ve stejném intervalu dnů..

Ideální období je považováno za 28denní cyklus, ale má ho pouze 13% žen. Všechno souvisí s individualitou těla, proto silné mysli tohoto světa odvodily určité normy, které naznačují zdraví dívky.

Normální cyklus se pohybuje od 21 do 35 dnů. Všechna neodpovídající období vyžadují konzultaci s gynekologem. Samozřejmě existuje neobvyklá situace a cyklus se může lišit, ale toto by mělo být potvrzeno po jmenování lékaře.

Jaké jsou vaše menstruace

Opět platí, že pokud mluvíme o délce dnů krvavých výbojů, neexistují přesná data. Existují určité normy, od nichž jsou odpuzováni obyvatelé planety Země. Toto období se pohybuje od 3 dnů do 7.

První nebo dva dny se obvykle vyznačují silným krvácením. Poté se výběrový proces zčásti ztenčí a zbytečně zmizí. Stává se to několik hodin před začátkem menstruace, žena má malé mazání, které se mění v plný krvavý výtok. Stejné případy rozmazání se vyskytují na konci menstruačního krvácení, neměly by děsit dívku.

Ale situace, kdy „vylévá jako z kbelíku“, by měla být upozorněna celá doba krvácení a měla by být nucena vyhledat konzultaci s lékařem.

Existují finanční prostředky, které ovlivňují množství výtoku u ženy. Mezi tyto léky patří:

 • Ektopická spirála. Někdy to vede k hojnému krvácení, ale neovlivní to délku kritických dnů..
 • Hormonální léky naopak zajišťují rovnoměrný průběh menstruace. S největší pravděpodobností se po nich vaše menstruace zkrátí a zkrátí v počtu dnů propuštění..

To vše je v normálních mezích, žádné jiné odchylky nejsou dobrým znamením. Proto neodkládejte návštěvu gynekologa..

Trochu o krvi a jejím množství

Menstruační krev je tekutina vylučovaná z pochvy během menstruace. Vědecký název pro krev je menstruační tekutina. Obsahuje nejen krev, ale také slizniční sekreci žláz děložního čípku, tajemství žláz pochvy a hmotu - endometrium.

Vzhled menstruace se pohybuje od světle červené po tmavou, červenohnědou krev (tmavší než žilní). Spolu s krvavým výtokem vycházejí sraženiny pečené krve. Jedná se o kousky odděleného endometria. Obvykle se objevují v prvních těžkých dnech, později se to také stane, ale mnohem méně často..

Menstruační tekutina má dokonce zvláštní vůni. Často se srovnává se železem nebo masem. Krvavý výtok obsahuje dostatečné množství životně důležitého stopového prvku - železa. Je to on, kdo dává odpovídající vůni. Ale nebojte se, je to slabě vyjádřeno, nejčastěji si ho dívky všimnou při změně hygienického výrobku.

Průměrné množství ztráty krve během menstruace je 50-100 mililitrů. Vyplývá to z Velké lékařské encyklopedie. S přihlédnutím k individualitě ženského těla existují odchylky, které spadají do normálního rozmezí - jsou to od 10 do 150 a dokonce 250 mililitrů. Jiné případy menstruace, které jsou hojnější (chudší), mohou naznačovat patologické procesy vyžadující léčbu.

Příliš silné období může způsobit anémii (nedostatek železa v těle). Proto pokud máte podezření na odchylku od normy, je lepší poradit se s lékařem. S takovou jednoduchou metodou se lze vyhnout většině problémů v budoucnosti..

Evina kletba - bolestivá období

Podle biblické legendy byla Eva vyhnána z ráje na Zemi, když jedla zakázané ovoce. Pán vyhnal předky všech žen a odsoudil všechny zástupce žen, aby snášely měsíční muka - krvácení a bolest s nimi spojená.

Toli opravdu všechny dívky jsou psány tak, aby trpěly bolestmi během menstruace kvůli své „nezbedné“ prababičce. Tolley tomu tak není, ale faktem zůstává.

Více než 50% žen po celé planetě trpí algodismenoreou (bolest při krvavém výtoku). A dalších 10% z velmi silné bolesti. Proto není nic zvláštního na tom, že každého zajímá otázka: „Bolestivé období - je to normální?“

Algodismenoria je ve skutečnosti přirozený proces způsobený hormonálními změnami v ženském těle. Samozřejmě, pokud bolest překročí všechny přípustné normy a žena ztratí schopnost pracovat, stojí za to vyšetřit gynekologa.

Menstruace po porodu

Každý ví, že první známkou těhotenství je absence menstruačního krvácení. Ale ne každý ví, kdy by se měl měsíční cyklus zotavit po porodu..

Po početí je reprodukční systém u dívek „vypnutý“. Těchto 9 měsíců tělo pracuje pro život nenarozeného dítěte. Po porodu má novou práci - to je produkce a údržba mléka v těle mladé matky.

Začátek menstruace po porodu je nejčastěji spojen s koncem laktace, ale vše je individuální. Existuje přibližné datum, kdy může začít menstruační krvácení:

 • Pokud dívka kojení nepoužívá, je nejstarší datum menstruace 2,5–3 měsíce po narození dítěte;
 • Od narození dítěte se používá přirozená laktace a umělé mléko - za 3-4 měsíce může začít menstruace;
 • S časným zavedením umělého krmení a kojení - 6 měsíců po porodu;
 • Pokud jsou dítěti zavedeny doplňkové potraviny po 6 měsících, pak často začíná menstruace, když se malý ječící tvor otočí o rok.

Útlum reprodukčního systému

V životě každé ženy přijde doba, kdy reprodukční systém začne svou cestu k logickému závěru. Toto období se nazývá menopauza. Jeho doba trvání se počítá v letech.

Jako každý jiný proces má útlum reprodukčního systému u každé ženy svůj vlastní charakter. Začátek období v průměru připadá na 42–52 let života ženy.

Menopauza je charakterizována velkými hormonálními změnami v těle. Prvním příznakem mohou být nepravidelná období, která nakonec ustoupí..

V tuto chvíli musíte velmi pečlivě sledovat všechny změny v ženském těle, proto se doporučuje být pod neustálým dohledem lékaře.

Vše o vašich obdobích: 25 odpovědí na hloupé a trapné otázky

Určitě jste o tom přemýšleli, ale váhali jste se zeptat.

1. Je možné otěhotnět během menstruace?

Ano. Okno plodnosti (tzv. Období, kdy je nejpravděpodobnější početí) nejčastěji spadá na 10. – 14. Den cyklu. Ale někdy - i při pravidelném cyklu - se to může nepředvídatelně změnit. Načasování „plodného okna“ v menstruačním cyklu: denní specifické odhady z prospektivní studie. To znamená, že existuje riziko otěhotnění i během menstruace..

2. Pokud bolí žaludek - to je normální?

Ne. Menstruace může být nepříjemná, ale většinou nepohodlí nemá vliv na kvalitu vašeho života. Kromě toho lze snížit bolest.

Pokud se ale křeče a silné krvácení opravdu vyčerpají, je to alarmující signál. Může to být kvůli menoragii, proč je moje menstruace tak těžká? - tzv. menstruační nepravidelnosti, které jsou doprovázeny nadměrným výtokem.

Pokud zjistíte, že je více krve než obvykle, a křeče se staly bolestivějšími, poraďte se se svým gynekologem, abyste vyloučili hormonální nerovnováhu, děložní myomy, poruchy oběhu a další možná onemocnění.

3. Je možné sportovat během menstruace?

Je to možné a dokonce nutné. Role cvičení při léčbě menstruačních poruch: důkazy naznačují, že cvičení - zejména aerobní cvičení (chůze, běh, plavání, zumba, pilates, jóga) a strečink - může snížit bolest způsobenou děložními křečemi.

Upozorňujeme však, že je důležité naslouchat potřebám těla. Pokud pocítíte slabost a bolest, které odrazují od jakékoli snahy tvrdě pracovat, je lepší trénink odmítnout, přeplánovat tvrdou práci a místo toho jít na konzultaci s gynekologem.

4. Je možné plavat během menstruace v otevřených nádržích a bazénech? Co když se „tam“ něco dostane?

Pokud používáte tampony, rizika jsou minimální. Zaplavte si zdraví.

Toto doporučení platí i pro případy, kdy se ve vodě podle vašeho výběru vyskytují žraloci. Life hacker již napsal: neexistuje jediný potvrzený případ, kdy by dravec během jejího období zaútočil na plavce.

Obecně platí, že žraloci z nějakého důvodu dávají přednost lovu mužů.

5. Je pravda, že se menstruace zastaví ve vodě??

Ne. A když plavete a relaxujete ve vaně, děloha se nadále stahuje a menstruace pokračuje..

Jedinou nuancí je, že voda blokuje odtok krve. Z tohoto důvodu se zdá, jako by se během vodních procedur vylučovalo méně krve. Ale jakmile půjdete na (podmíněně) břeh, veškerá krev nahromaděná během plavby se vrhne k východu a menstruace bude pokračovat jako obvykle.

6. Jak dlouho lze nosit jeden tampon?

Lékaři doporučují syndrom toxického šoku ke změně tamponu každých 4 až 8 hodin.

Existuje však extrémně vzácná, ale velmi nebezpečná komplikace spojená s dlouhodobým používáním hygienických výrobků. To je toxický šok. Je to způsobeno bakteriemi, které normálně žijí na pokožce. Někdy pronikají vlákny tamponu a začínají se tam rychle množit a současně uvolňují obrovské množství toxinů. Důsledkem toho je těžká intoxikace, někdy dokonce smrtelná.

Pokud si nepamatujete přesně, kdy jste si vyměnili tampon, ale začnete se cítit jako v prvních dnech chřipky (horečka, zimnice, slabost, bolest hlavy, nevolnost), okamžitě zavolejte sanitku.

7. Může se tampon ztratit uvnitř? Například spadnout do lůna?

Vyloučeno Vagina není tak hluboká, jak by se mohlo zdát: její délka, dokonce ani ve vzrušeném stavu, nepřesahuje 17-18 cm. Když se do ní něco dostane, nějak se opírá o extrémně úzkou oblast - děložní čípek.

Cervix je ochranná bariéra, která nepropouští nic zbytečného: ani cizí bakterie, ani mechanické částice. Včetně samozřejmě tamponu. Prostě nemá kam propadnout.

8. Kolik krve by se mělo uvolnit během menstruace?

V průměru je období 30–70 ml (2–5 lžící) po celou dobu menstruace - nezáleží na tom, zda trvá tři dny nebo týden.

9. Ztrácím více krve! Je to velmi nebezpečné?

Záleží na tom, co znamená „více“. Pokud toto slovo znamená objem něco málo přes 4 polévkové lžíce, pak je to obecně normální. Jde o to, že menstruační tekutina není jen krev. Zahrnuje to, kolik krve ztratíte během menstruace? do sebe také částice sliznice dělohy.

Koncept „normálního objemu menstruační tekutiny“ se velmi liší. Každá menstruace je navíc odlišná: někdy je méně výtoku, někdy více. Pokud tedy nepociťujete bolestivé křeče, nevolnost, silnou slabost nebo jiné neobvyklé příznaky, jste pravděpodobně v pořádku..

Skutečně nebezpečná ztráta krve je vzácná. Buďte ale připraveni co nejdříve se poradit s gynekologem, pokud:

 • Krev několik hodin nasákne jednu nebo více vložek (tamponů) za hodinu.
 • Abyste zabránili únikům, musíte použít dvojitou ochranu: tampon i vložku současně.
 • Krvácení trvá déle než 7 dní.
 • Vaše období jsou tak bolestivá, že kvůli nim musíte změnit plány..
 • Menstruaci doprovází silná slabost, únava, závratě a další známky ztráty krve.

10. Je normální, že se sraženiny uvolňují?

Ano. Sraženiny jsou částice výstelky dělohy odmítnuté během menstruace. Pokud jejich průměr není větší než 2-2,5 cm, nemusíte se bát.

Pokud je sraženin více, nezapomeňte kontaktovat svého gynekologa. Takový výtok se často vyskytuje u cyst, polypů, děložního myomu. Na základě výsledků je nutné stanovit jejich příčinu a podstoupit léčbu.

11. Pokud test ukázal těhotenství a poté začala téct krev - jedná se o potrat?

 • Dva pruhy byly chybou. K tomu dochází, pokud jste například porušili pokyny a nechali test zůstat v moči déle, než je doporučeno. Nebo test vypršel.
 • Máte zvýšenou hladinu lidského choriového gonadotropinu (označovaného jako hCG nebo hCG). Hladina tohoto hormonu se zpravidla zvyšuje během těhotenství a je to tento hormon, který je fixován standardními testy zobrazujícími druhý proužek. V některých případech však může hCG stoupat z jiných důvodů než je těhotenství. Například kvůli užívání léků na plodnost. Nebo kvůli zdravotním problémům: hCG často roste s cystami a nádory vaječníků, některými chorobami ledvin, infekcemi močových cest atd..
 • Skutečně jste potratili. Nejčastěji se to stane, když se v oplodněném vajíčku vyskytnou chromozomální abnormality a děloha oplodněné vajíčko krátce po implantaci odmítne. Podle statistik potratů Americké asociace těhotných žen je 50-75% všech potratů přičítáno tomuto časnému druhu.

Ať už je to jakkoli, pokud test ukázal dva proužky a brzy začala menstruace, musíte navštívit gynekologa. Pouze lékař může zjistit, proč k tomu došlo, a vyloučit možná nebezpečná porušení.

12. Pokud menstruace nenastala, je to těhotenství?

Ve většině případů, pokud jste zdraví a sexuálně aktivní, ano. Menstruace, která nepřišla včas, je jednoznačným důvodem k nákupu testu a kontaktování gynekologa.

Někdy však vynechání menstruace nemá nic společného s těhotenstvím. Důvody pro zpoždění mohou být různé faktory, od hormonálních narušení až po jet lag, nutriční nedostatky nebo stres. A přesto stojí za to konzultovat s gynekologem.

13. A pokud vaše menstruace přišla, rozhodně to není těhotenství?

Téměř jistě. Pokud začnete vypouštět obvyklý objem, nejste těhotná Jsem těhotná? Časté dotazy týkající se raného těhotenství.

Je důležité si uvědomit, že přibližně 25-30% žen v časném těhotenství má špinění. Jejich důvody mohou být velmi odlišné: od zcela normálního krvácení z implantace po vyvíjející se infekci..

Je však téměř nemožné zaměnit je za skutečnou menstruaci: jsou příliš vzácné a krátkodobé..

14. Jak by měla menstruace vonět?

Normálně nic. Přesněji řečeno, neměli byste cítit žádnou zvláštní vůni, dokud ji záměrně nezachytíte. A když začnete, pocítíte jen kovový pach krve s sebemenší příměsí vaginálního jantaru.

Silný, štiplavý, hmatatelný zápach Proč páchne menstruace? často mluví o infekci. Nepokoušejte se to tedy jen maskovat - poraďte se se svým gynekologem!

A určitě musíte jít k lékaři, pokud si kromě neobvykle silného zápachu všimnete:

 • Zvýrazní žlutě nebo zeleně.
 • Menstruace bolestivější než obvykle.
 • Bolest a nepohodlí v žaludku a / nebo pánvi.
 • Zvýšení teploty.

Tyto příznaky jasně naznačují, že se zánět vyvíjí někde uvnitř..

15. U menstruace je normální kašel a dušnost.?

Je to spíše jedna z variant normy. Menstruace je doprovázena snížením hladiny ženského hormonu estrogenu a nedostatek ovlivňuje změny funkce plic ve vztahu k menstruačnímu cyklu u žen s cystickou fibrózou na plicích. V důsledku toho se může objevit kašel a mírná dušnost, které mizí spolu s menstruací..

16. Nástup menstruace lze určit hlasem?

Studie z roku 2011 zjistila, že hlasy žen poskytují podněty pro pravděpodobnost ovulace? Důležitost režimu vzorkování, že u žen během menstruace jsou pozorovány významné změny charakteristik hlasu. Obecně řečeno: před ovulací je ženský „hlas“ vyšší a melodičtější, rychlost řeči se zvyšuje a v době menstruace klesá zabarvení a tempo. Některé mladé dámy toho mají tolik, že je to zjevné i pro nezasvěcené uši..

17. Je pravda, že ženy s PMS jsou nervózní a nepředvídatelné??

Spíše impulzivnější. Například bylo stanoveno, že chování žen při utrácení je citlivé na menstruační cyklus, že těsně před menstruací utrácejí ženy více peněz a nakupují ukvapeně. Důvodem je skutečnost, že mladé dámy pociťují fyzické nepohodlí a hledají způsoby, jak se cítit lépe. Jedním z nich je i nepotlačitelné impulzivní nakupování.

18. Během svého období buďte hloupí?

Hormonální fluktuace mohou skutečně narušit paměť a koncentraci alespoň u některých žen Ne, období mozku ve skutečnosti není věc. Svou roli hraje také fyzické nepohodlí: zažívání nepříjemných pocitů v děloze, ženy jsou rozptýleny, rychleji se unavují a jsou méně soustředěné. Mluvit o poklesu mentálních schopností je v tomto případě stejné jako za předpokladu, že lidé během nachlazení zhloupnou..

19. Je možné barvit vlasy během menstruace?

Existuje představa, že hormonální výkyvy během menstruace nějak mění vlastnosti vlasů, kvůli nimž se barva špatně pokládá. Profesionální kadeřníci to však nepotvrzují Pravda o 6 mýtech o barvách vlasů. Výsledek barvení nezávisí na dni cyklu, takže přineste krásu, kdykoli chcete.

20. A rozšířit řasy?

Umět. Menstruace nemění vlastnosti vlasů, takže postup lepení „prodlužovačů“ řas bude přesně stejný jako v kterýkoli jiný den cyklu.

21. Říká se, že během menstruace nemusíte chodit k zubaři nebo se nechat depilovat, protože to bude bolet víc. To je pravda?

Ano, ale jen částečně. Prah bolesti skutečně mění vnímání bolesti napříč fázemi menstruačního cyklu u žen s chronickou bolestí. v závislosti na fázi cyklu. Snižuje se týden před menstruací. To znamená, že zubní ošetření nebo řekněme shugaring se vám bude zdát nepříjemnější než obvykle..

Ale po skončení menstruace a až do ovulace práh bolesti naopak roste. Stojí za to předepsat bolestivé postupy pro tato období..

22. Je možné podstoupit testy během menstruace?

Hodně záleží na tom, o jaké analýze mluvíme..

Například hladiny hemoglobinu se přirozeně snižují během ztráty krve, takže by bylo chybou měřit to během menstruace. Naproti tomu jsou hladiny cholesterolu vyšší v menstruačním cyklu, který ovlivňuje hladinu cholesterolu během období než dříve a po něm. Pokud užíváte léky proti bolesti, mohou také ovlivnit výsledky vašich testů..

Proto pokud je to možné, odložte testy krve a moči, dokud vaše menstruace neskončí. Pokud je analýza naléhavá, nezapomeňte se poradit se svým lékařem, aby dešifroval výsledky a upravil fázi vašeho cyklu..

23. Je možné si během menstruace podat vaginální čípky?

Můžete vsadit. Je však třeba mít na paměti, že krvácení může drogu smýt ještě předtím, než začne účinkovat. To znamená, že se také sníží účinnost léčby. Tato situace je zpravidla uvedena v pokynech pro konkrétní čípky..

Ve většině případů jsou svíčky předepisovány v kurzu, který by neměl být přerušován. Proto existují dvě možnosti řešení problému:

 • Začněte kurz tak, aby byl dokončen před nástupem menstruace. Pokud jsou například vaše svíčky navrženy na 10 dní používání, musíte kurz zahájit nejpozději 11–13 dní před plánovaným začátkem menstruace.
 • Používejte svíčky odolné vůči praní. Takové čípky jsou poměrně vzácné a stojí více než jejich protějšky. Zeptejte se svého gynekologa, kterému dávat přednost..

24. Je možné způsobit menstruaci do požadovaného data?

Obecně ano. Nejúčinnějším způsobem je začít užívat antikoncepční pilulky v cyklu před požadovaným datem. V tomto případě začne menstruace den nebo dva poté, co přestanete užívat pilulky..

Mezi další způsoby, jak vyvolat menstruaci, patří celá řada fyzikálních metod. Můžete si například dát horkou koupel nebo mít sex. Účinnost těchto metod je však mnohem nižší. A v každém případě je nelze kategoricky použít, pokud máte podezření, že jste těhotná..

25. Co pít nebo jíst, abyste oddálili menstruaci?

Jídlo ani pití neovlivňují nástup menstruace. Pokud chcete odložit menstruaci, pomohou vám pouze hormony, zejména antikoncepční pilulky. Menstruace nenastane, dokud nepřestanete užívat.

Fyziologické příčiny prodloužené menstruaceMenstruační krvácení u zdravé ženy má stejné trvání. V prvních dnech může být výtok hojný a mírně bolestivý, což se také nepovažuje za odchylku od normy.