Jak se nezlepšit v menopauze?

Během menopauzy dochází v těle k mnoha závažným změnám a ne všechny potěší ženu. Pod vlivem zuřících hormonů je narušena práce vnitřních orgánů, trpí výměna energie a metabolismus a v důsledku toho se objevuje nadváha. Během tohoto období mnoho žen zažívá výrazné přibývání na váze, dosahující několika desítek kilogramů navíc. Každá žena však může těmto změnám zabránit - nadváha v menopauze není nutným předpokladem!

Samozřejmě není přibývání na váze během menopauzy a následné zbavování se tělesného tuku obtížnější než kdykoli jindy - projevují se hormonální změny a s věkem je metabolismus mnohem pasivnější. Nic však není nemožné: pokud nepustíte ruce, nesnesete nevyhnutelné změny, nenecháte se jít, oddáváte se depresi, můžete se nejen nejen zlepšit, ale dokonce se stát štíhlejším a atraktivnějším a uprostřed menopauzy! Jak se vypořádat s fyziologií, přečtěte si na stránkách Mamsy!

Důvody pro přibývání na váze během menopauzy

Chcete-li zjistit, jak se nezlepšit během menopauzy, musíte pochopit, jaké změny se v těle vyskytují a jak moc ovlivňují ukládání tuku:

 1. Hormonální nerovnováha. S menopauzou prochází hormonální pozadí ženy dramatickými změnami. Hladiny estrogenu a progesteronu se snižují a tyto hormony ovlivňují nejen reprodukci, ale také metabolismus. Výsledkem je snížení odbourávání tuků a nadbytečné kilogramy se samy „drží“. Aby se žena nezlepšila, musí přijmout nový status a provést odpovídající změny ve svém životním stylu..
 2. Nízká mobilita. Apatický životní styl přímo nesouvisí s menopauzou, ale nerovnováha hormonů nemůže jinak než ovlivnit energii a pohyblivost dámy. Zvýšená únava, slabost a v důsledku toho neaktivní životní styl s menopauzou je poměrně častým jevem, který, stejně jako kdykoli jindy, může způsobit ukládání tuku. Abyste se nezlepšili, budete muset překonat sami sebe a přesto se alespoň trochu snažit sportovat.
 3. Psychologické komplexy. Změny související s věkem mohou způsobit prodlouženou depresi, kterou mnozí lidé rádi „uchopí“. Takový stres během menopauzy ještě více inhibuje metabolické procesy a nadměrný příjem cukrů a lipidů způsobuje rychlou akumulaci nežádoucích kg.
 1. Špatné návyky. Statistiky ukazují, že kouření a pití alkoholických nápojů (i když jen zřídka!) Přispívá k hromadění tuku - je mnohem snazší se zotavit, pokud máte špatné návyky. A pokud se tělo v mládí dokáže nějakýmto excesům stále přizpůsobit, je během menopauzy nesprávný životní styl plný obrovských problémů, včetně metabolismu..

Jak nezhoršit situaci? Hlavní zákazy klimakterického věku

Změny související s věkem diktují nové podmínky pro život a záleží na tom, jak rychle je žena přijme, zda se dokáže přizpůsobit situaci a nezlepší se. Co můžete udělat pro udržení atraktivního vzhledu a štíhlé postavy bez větší námahy? Menopauza, tak či onak, ukládá určité zákazy, které se jen včera zdály docela přijatelné. Čeho by se tedy dámy v Balzacově věku měly vzdát??

Žádné tvrdé diety a půst!

Mladé dívky, aby drasticky zhubly, si mohou dovolit sedět na jakékoli (samozřejmě rozumné a vyvážené!) Stravě, i té nejtěžší a vyčerpávající. Během menopauzy může být taková strava destruktivní - samozřejmě se nezlepšíte, pokud úplně odmítnete jídlo a možná dokonce zhubnete pár kilogramů, ale jakmile si dovolíte odpočinout, ztracená váha se vrátí dvojnásobně.

Faktem je, že během menopauzy funguje ženské tělo úplně jiným způsobem: při sebemenším nedostatku kalorií jsou zapnuty obranné mechanismy a metabolismus se doslova zastaví a pečlivě chrání každou tukovou buňku. Navíc je téměř nemožné ho po dietě probudit, což ho nutí pracovat v normálním režimu, což znamená, že je možné se tímto způsobem nezotavit pouze dočasně.

Navíc nedostatečný příjem tuků z potravy vede k ještě většímu poklesu hormonálních hladin, protože estrogeny jsou syntetizovány z cholesterolu. Ve výsledku se příznaky menopauzy pouze zesílí, což současnou situaci ještě více zkomplikuje..

Cvičení - pouze pod dohledem trenéra!

Fyzická aktivita pomáhá nezlepšovat se, a to i během menopauzy - s tím nikdo nehádá. Ignorování vlastního věku je však práce „na opotřebení“ neúčinná a navíc extrémně nebezpečná! I přes vynikající fyzickou zdatnost a pravidelné cvičení v tělocvičně se během menopauzy vyčerpávající cvičení nejlépe udrží pod kontrolou pečlivým přemýšlením o programu hubnutí. A pokud se sport ve vašem životě objevil poměrně nedávno, měli byste své pocity vnímat dvojnásobně - tělo již prochází vážným stresem, takže byste ho příliš neměli přetížit.

To však neznamená, že byste měli ze svého života úplně odstranit sport a zapnout režim „úspory energie“! Během menopauzy je lepší přejít z vážných zátěží na šetrnější, například fitness, plavání, vodní aerobik. Po pečlivém promyšlení programu a jeho koordinaci s lékařem a trenérem se můžete nejen nejen zlepšit, ale také zhubnout o pár kilogramů navíc, přizpůsobit a upravit siluetu. Pamatujte však, že umírněnost je ve všem dobrá.!

Nepropadejte panice!

Ženy v dospělém věku velmi často vnímají menopauzu a změny s ní spojené jako konec života. Některé „inovace“ jsou samozřejmě nevratné, ale většina z nich žije pouze v podvědomí. S výjimkou reprodukční funkce se menopauza nemění vůbec nic! Po přijetí a pochopení svého nového postavení bude pro ženu mnohokrát snazší zvládat stres, aniž by se uchýlila ke standardním metodám boje - „chytání“ sladkostí, deprese a melancholie. Nejlepším řešením by bylo přizpůsobit se novým podmínkám „diktovaným“ menopauzou a postupné řešení stávajících problémů.

Správná výživa během menopauzy

První věcí, kterou musíte udělat, abyste se nezlepšili, je regulace vlastní stravy. A zároveň věk a pohlaví nejsou vůbec důležité: v každém případě funguje princip zachování energie. To znamená, že abyste si udrželi postavu, musíte konzumovat méně kalorií, než kolik utratíte - a pak váha zůstane v normálním rozmezí, nebo se dokonce úplně sníží.

Pokud jste zvyklí jíst, spoléhat se na své vlastní chutě a okamžité touhy, a než vám tělo takové svobody odpustí, budete muset během menopauzy vážně přehodnotit své stravovací návyky. Klíčová pravidla dietetiky vám pomohou vytvořit zdravou stravu a nepřibírat na váze během hormonálních změn při zachování harmonie a lehkosti:

 • Povinná snídaně. Ranní jídlo by mělo být husté a výživné. Banální šálek kávy a pár sendvičů může tělu poskytnout kalorií na pár hodin, po kterých si určitě budete chtít dát něco k svačinu. Ráno je lepší dát přednost obilovinám, ovocným nebo zeleninovým salátům - tato jídla jsou plná rostlinných vláken a vitamínů.
 • Brzy večeře. Rada odborníků na výživu nejíst po 6 letech, aby se nezvyšovala váha, není v žádném případě prázdná fráze. Pokud chodíte spát pozdě nebo jste v noci, měli byste jídlo omezit alespoň 4 hodiny před spaním, aby byla nutriční hodnota večeře co nejlehčí, aby tělo mělo čas strávit a rozložit všechny kalorie.
 • Kompletní strava. Touha nepřibrat na váze neznamená odmítnout jídlo! Tělo s menopauzou musí přijímat všechny potřebné živiny, včetně tuků. Je však lepší zaměřit se na bílkoviny a lehké uhlohydráty, které nahradí většinu tuků (ale v žádném případě ne všechny!) Rostlinnými. Současně se v denním menu musí objevit mléčné výrobky, libové maso, obiloviny, zelenina a ovoce..
 • Částečné jídlo. Aby nedošlo k přibývání na váze, je nutné snížit objem každé porce, a to na úkor každodenní stravy. Místo dvou až tří jídel denně byste měli jíst alespoň 4 až 6krát denně, ale v malém množství. To usnadní kontrolu hladu a zbaví se přejídání..
 • Pitný režim. Před každým jídlem vypijte asi půl sklenice vody - to pomůže snížit velikost porce, rychleji uspokojit hlad a navíc zahájit procesy štěpení tuků. Musíte vypít nejméně 1,5-2 litry vody denně - dehydratace dále inhibuje metabolismus a narušuje rozpad lipidových buněk.
 • Způsob přípravy jídla. Dušená, pečená nebo vařená jídla se vstřebávají mnohem rychleji a trávicí trakt je úplně rozloží. Pouhou změnou způsobu vaření bez zmenšení velikosti porce se nemusíte zlepšit ani během menopauzy..

Drogy na hubnutí: spása nebo mýtus?

Mnoho žen během menopauzy se snaží zbavit nadbytečných kilogramů pomocí výsledků moderní farmakologie. Někdy vám tato metoda umožňuje, abyste se nezlepšili, nicméně ve většině případů jsou všechny druhy doplňků stravy a potravinářských přídatných látek, které údajně uspokojují hlad, přinejmenším zbytečné nebo dokonce zcela nebezpečné.

Během menopauzy je ženské tělo obzvláště zranitelné, takže byste neměli experimentovat s léčivými formulacemi a doufat, že se zbavíte zbytečných kilogramů. Nezapomeňte se poradit s lékařem, složit všechny potřebné testy a podrobit se podrobnému vyšetření - až poté bude odborník schopen posoudit adekvátnost fungování vašeho těla a v případě potřeby předepsat léky, které udržují váhu v normálních mezích. V tomto případě zpravidla mluvíme o hormonální terapii, která vám umožní zastavit příznaky menopauzy a současně zahájit metabolickou aktivitu..

Pamatujte: správný psychologický přístup a víra ve vlastní přitažlivost vám pomohou zvládnout toto obtížné období v životě každé ženy, zůstat štíhlá, mladá a veselá!

Jak zhubnout při menopauze: klíčová pravidla chování

jednoduchá pravidla a dodržujte je.

Zhubněte s menopauzou: proč žena přibírá na váze

Žena po 45 letech se začíná zotavovat pod vlivem změn v hormonálních hladinách. Proti tomu by se mělo a mělo bojovat.

Po dosažení věku 45–50 let čelí téměř každá žena nevratným procesům, které v ní probíhají. Toto je nástup menopauzy, který je charakterizován hormonální nerovnováhou. Během tohoto období jsou funkce vaječníků potlačeny, v důsledku čehož klesá produkce estrogenu a progesteronu. Tyto dva „ženské hormony“ mají několik funkcí:

 • Odpovědný za reprodukci. Pod jejich vlivem dochází k dozrávání vajíček, přípravě dělohy na oplodnění.
 • Zajistěte pružnost pokožky, sliznic, což vám umožní udržovat tón.
 • Správný průběh metabolických procesů. To znamená, že existuje rovnováha mezi množstvím přijaté a spotřebované energie. Během menopauzy se z každých 1000 kcal spotřebuje pouze 300 a 700 se přemění na tělesný tuk. Tělo se snaží udržet potřebné množství hormonů, takže je začíná produkovat lipidy. Výsledkem je nahromadění tukové tkáně uložené na bocích, břiše a gluteální zóně.
  Odborníci rozlišují tři hlavní typy nadváhy v závislosti na akumulační zóně:
 • Android nebo tuk mužského těla je distribuován rovnoměrně po celém těle.
 • Gynoidní nebo ženský tuk se ukládá na stehnech a hýždích a mění postavu na „hrušku“, což zvyšuje riziko vzniku onemocnění kloubů a žil.
 • Abdomino-viscerální - v oblasti boků a břicha se tvoří usazeniny, které mění typ postavy na „jablko“.

Jak nezbírat s menopauzou: 3 klíčové ingredience pro úspěch

Mnoho lidí se mylně domnívá, že přírůstek hmotnosti během menopauzy je nevratný proces, takže nemá smysl s ním bojovat. Není tomu tak, hlavní věcí je dodržovat tři klíčová pravidla:

 • Nalaďte se psychologicky, přijměte všechny změny se svým tělem klidně. Ano, menopauze nelze zabránit, je to jen další etapa v životě ženy. S tím si nedělejte starosti, vězte, že můžete a měli byste vypadat dobře. Obzvláště nebezpečné jsou depresivní stavy, které jsou zachyceny sladkými nebo tučnými jídly..
 • Vyvážená strava. Žádná samostatná strava ani půst. Tělo musí dostávat kompletní seznam vitamínů a minerálů, bez nichž je zdraví vážně testováno. Stačí upravit stravu, která by se měla skládat z většiny bílkovin (snížit množství sacharidů a tuků).
 • Tělesné cvičení. Jak bylo uvedeno výše, po 45. roce klesá spotřeba energie. Žena stále častěji vede pasivní životní styl, hodně sedí nebo leží. Dochází také k oslabení svalového tonusu, svalová tkáň je nahrazena tukovou. Proto sportovní cvičení, cvičení přispívají k větší spotřebě kalorií a udržují svalový tonus.

Co by mělo být zlikvidováno?

Začněte tím, že si založíte jídelní deník, do kterého si budete psát jídla, jídla, jejich množství, které jste během týdne jedli. To vám umožní přesně určit, co je ve stravě zbytečné a co můžete odmítnout. Mezi zakázané potraviny, které je třeba co nejvíce omezit, patří:

 • Alkohol. Na dovolené se omezte na 1 - 2 sklenice vína. Překročení této normy povede ke zvýšení počtu kalorií..
 • Živočišné tuky. Jsou méně stravitelné a rychle se ukládají ve formě nadbytečných kilogramů, takže byste se měli vzdát sádla, másla, zmrzliny a dalších mastných mléčných výrobků, zejména těch, které obsahují cukr.
 • Pečení, pečení. Bohaté moučné pokrmy jsou obrovským zdrojem sacharidů.
 • Sladké sycené nápoje. Voda na bázi CO2 v každém věku je pro postavu škodlivá - jedná se o takzvané „prázdné“ kalorie. Díky cukru v nich jsou tyto nápoje ještě škodlivější..
 • Džem, čokoláda, jiné sladkosti. Obsahují velké množství sacharidů.
 • Konzervy. Obsahují velké množství soli, která hromadí tekutinu, což způsobuje otoky, nadváhu.
 • Uzené, smažené jídlo. Jedná se o karcinogenní, mastná jídla, která negativně ovlivňují fungování těla..
 • Sůl. Zachovává tekutinu v těle. Jeho denní sazba, s přihlédnutím ke všem produktům, by měla být 3 g.

Jaké produkty jsou zásadní

Kompletní a vyvážená strava je klíčem k pohodě a krásnému vzhledu. To je zvláště důležité pro ženy starší 45-50 let. Měli by dostávat celou řadu minerálů a vitamínů. Vymytí vápníku vede k lámavosti kostí, nehtů, vypadávání vlasů. Draslík a hořčík jsou důležité pro normální fungování kardiovaskulárního systému. V tomto ohledu musí být ve stravě přítomny následující potraviny, které přispívají ke snížení hmotnosti během menopauzy u žen:

 • Nízkotučný tvaroh, fermentované mléčné výrobky. Jsou dodavatelem vápníku, rychle nasycují, uspokojují hlad.
 • Chudé maso, ryby, játra, droby. Někteří lidé si myslí, že by měli být vyloučeni, aby nezvyšovali váhu, ale není tomu tak. Obsahují kolagen, který je dobrý pro pokožku, což je stavební materiál pro buňky. Jsou také bohaté na polynenasycené tuky..
 • Luštěniny (například fazole) jsou rostlinné bílkoviny. Rychle uspokojí hlad po dlouhou dobu, ale obsahují málo kalorií. Je to důležitý materiál pro regenerační procesy..
 • Zelenina. Mají mnoho výhod: širokou škálu vitamínů, nízký obsah kalorií, přítomnost vlákniny, která je nepostradatelná pro normální fungování střev.
 • Výrobky z celozrnné nebo tvrdé mouky. V malých dávkách by měly být pravidelně přidávány do vaší stravy. Jsou to pomalé sacharidy užitečné pro adekvátní endokrinní funkci.
 • Rostlinné tuky. Omezení konzumace tučných jídel není úplný zákaz. Tuky by také měly vstoupit do ženského těla, pouze ve formě polynenasycených struktur. Lepší je dát přednost olivovému, lněnému oleji.

Dieta pro hubnutí s menopauzou u žen

Slovo „dieta“ zde opět znamená stanovení správné výživy. Je lepší připravit si stravu předem a střídat pokrmy. V první polovině dne musíte jíst jídlo s maximálním energetickým indexem a ve druhé polovině - lehké jídlo. Nabídka může obsahovat:

 • rýže se zeleninou a libovým masem;
 • zeleninová polévka s plátkem chleba;
 • špagety z tvrdé pšenice s kuřecím masem;
 • pečená ryba se zeleninou;
 • špenátový salát se sýrem;
 • zeleninový guláš;
 • kaše vařená ve vodě;
 • proteinová omeleta se salátem.

Najdete velké množství pokrmů, v případě potřeby byste měli vyhledat pomoc dietologa.

Abyste při menopauze nezvyšovali váhu, musíte přejít na konzumaci bílkovinných potravin, upřednostňovat zeleninu a ovoce.

Životní styl po 45 letech: 10 základních pravidel

Každý věk, stav ženského těla, je svým způsobem krásný. Vyžadují úpravu životního stylu, aby vždy vypadaly dobře. Pokud jste po celou dobu sportovali, kontrolovali svou stravu, nemusíte opravdu nic měnit. Jinak se musíte naučit několik jednoduchých pravidel a dodržovat je, abyste mohli snadno odpovědět na otázku, jak zhubnout během menopauzy:

 • Frakční příjem potravy. Počet „stolů“ za den může být 4–6, hmotnost každé porce by neměla překročit 300–350 g, aby bylo všechno snědené vynaloženo na doplnění energetických ztrát a nevytváření tukového depa.
 • Během dne je bezpodmínečně nutné vypít až 1,5 litru vody (6 až 8 sklenic). Musí být bez plynů a cukru. Podporuje vylučování toxinů, odbourávání tuků, činí pokožku pružnou.
 • Před každým jídlem vypijte sklenici vody nebo nesladené ovoce. To vám umožní „nastartovat“ žaludek, jíst méně a cítit se plní.
 • Důkladně žvýkat jídlo. Není to nic, co tak napsali klasici ruské literatury, tuto užitečnou radu je třeba dodržovat. Podporuje lepší trávení potravy, zrychluje metabolický proces a snižuje riziko přejídání.
 • Ujistěte se, že máte vydatnou snídani. Toto je hlavní jídlo a mělo by být založeno na bílkovinách a dlouhých sacharidech..
 • Můžete si dát lehké ovoce, sušené ovoce nebo ořechy, ale nepřehánějte to. Vyhýbejte se banánům, arašídům, datlům.
 • Večeře by měla být lehká, jídla by měla být hotová 2 hodiny před spaním (a ne v 18 hodin, jak se víra ví).
 • Pohybujte se více. Doporučuje se jakékoli cvičení. I když pracujete v kanceláři, můžete vyzvednout komplex pro vykládku po dobu 5-7 minut.
 • Vzdejte se špatných návyků, mají nejen negativní vliv na zdraví, ale ještě více zpomalují metabolické procesy.
 • Pravidelné kontroly. Během menopauzy se zvyšuje riziko vzniku různých onemocnění, proto byste měli každých 6 měsíců navštívit gynekologa, terapeuta, endokrinologa. Objednají také testy ke stanovení hladiny hormonů, jejichž vyvážení pomůže snížit tělesnou hmotnost..

Počítání kalorií by se mělo stát zvykem. Ve věku 50 let by měla být denní sazba snížena na 1000–1200 kcal. Stravu je třeba upravit tak, aby obsahovala 60% zeleniny a ovoce, 25% bílkovinných potravin, 15% „pomalých“ sacharidů.

Užívání léků, aby nedošlo k přibývání na váze s menopauzou

Okamžitě si vytvořme rezervaci, že užívání speciálních léků a doplňků stravy pro hubnutí během menopauzy je zakázáno. Nízká rychlost metabolismu povede k tomu, že se z nich tělo jednoduše nedokáže vzpamatovat a tělesná hmotnost se rychle zvýší ihned po ukončení léčby.

Jakékoli léky jsou předepsány pouze lékařem po podrobném vyšetření, které ukáže zdravotní stav, přiměřenost fungování orgánů a systémů. Vlastní výběr fondů je přísně zakázán. Můžete získat bezplatnou konzultaci nebo si domluvit schůzku s konkrétním lékařem zde http: //45plus.rf/registration/.

Během tohoto období vznikají souběžné problémy: závratě, bolesti hlavy, návaly horka. U některých jsou tyto příznaky tak silné, že lékař předepisuje hormonální nebo homeopatická léčiva. Nesnižují váhu, nepotlačují chuť k jídlu. Jejich účinek na hubnutí je doprovodný.

Když se žena cítí špatně, má depresivní náladu, začíná svůj stres a depresi požívat pomocí „škodlivých“ produktů (sladkosti, koláče, pečivo, alkohol) a také se málo hýbat. Zbavení se hlavních příznaků vede k tomu, že taková touha nevzniká. Výsledkem je vylepšený vzhled.

Cvičení vám pomůže zhubnout s menopauzou

Nadváha během menopauzy je také korigována pomocí fyzické aktivity. Dělejte, co vás baví, poraďte se se svým lékařem.

Pouze správná výživa není schopna efektivně ovlivnit proces hubnutí. Fyzická aktivita je nezbytná. Mohou mít zcela odlišnou povahu: procházky nebo lehké běhání, plavání, vodní aerobik, fitness, jízda na kole. Hlavní věcí je dodržovat jednoduchá pravidla:

 • Před zahájením školení byste se měli poradit se svým lékařem. Pomůže vám vybrat ten správný sport a množství cvičení. Uvědomte si, že ani spinální kýla není kontraindikací..
 • Musíte začít s minimem, postupně zvyšovat intenzitu.
 • K dosažení účinku se doporučuje kombinovat kardio a aerobní cvičení..
 • Každé 2-3 měsíce musí být komplex změněn, aby svaly pokračovaly v práci a nezvykly si na to..

Nezapomeňte na takové účinné a příjemné metody, jako jsou masáže a koupel (sauna). To pomůže posílit svalovou kostru, snížit riziko zlomenin a napnout tvar. Nezapomeňte, že v tomto období se do popředí dostává péče o zdraví a krásu, nikoli cíl rekordu (pokud jde o míru hubnutí, počet přístupů, kilometry běhání). Hlavní věcí není skládat ruce, ospravedlnit svou plnost „takovým věkem“.

Jak neztloustnout při menopauze

Obsah článku:

Podle statistik 65 až 80% žen dramaticky přibývá během menopauzy. Ohroženy jsou dokonce i dámy, které v mládí jedly sladkosti a netukovaly. Přírůstek hmotnosti po 45–55 letech je spojen s hormonálními změnami v těle. Naštěstí můžete tento proces ovlivnit a zůstat štíhlý. A zároveň zlepšit stav pokožky, zdraví, předcházet chronickým onemocněním. V tomto článku se naučíte, jak vstoupit do nové etapy života se vztyčenou hlavou..

Proč ženy při menopauze tloustnou

Klíčovými důvody pro přibývání na váze s věkem je pokles produkce pohlavních hormonů (estrogenů) a hormonů štítné žlázy (trijodtyronin T3 a tyroxin T4). Tyto látky se podílejí na mnoha metabolických procesech, ovlivňují pohodu, libido a výkon ženy..

Malé množství estrogenu vede k rozpadu. Pak se tělo snaží kompenzovat nedostatek energie na úkor tukových buněk a aktivněji ukládá kalorie. U žen po menopauze se tuk ukládá hlavně na břiše a bocích, to znamená v břišní oblasti. Tento typ obezity je nejnebezpečnější, protože zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, onemocnění zažívacího traktu a jater..

Čím nižší je hladina hormonů štítné žlázy u ženy, tím pomalejší je metabolismus.

 • Tělo nemá čas odbourávat tuky z potravy a hromadí se v tkáních.
 • Přebytek sacharidů se nevyužívá. Hormonový inzulín je přeměňuje na tukovou tkáň.
 • Aminokyseliny nejsou správně absorbovány, což vede ke snížení svalové hmoty. Volné místo v těle je rychle nahrazeno tukem.

A zvenčí se zdá, jako by k přírůstku hmotnosti došlo bez důvodu. Zdá se, že žena vede normální život, málo jí, ale stále se zlepšuje.

Jaké testy je třeba provést, než začnete hubnout

Ženské tělo je složitý systém. Porucha na jednom místě může způsobit řetězovou reakci a vést k problémům s jinými orgány. To se často stává, když se žena pokusí zhubnout přísnou dietou. A nakonec se zhoršuje.

Než se pokusíte zastavit přírůstek hmotnosti během menopauzy, musíte provést komplexní vyšetření těla.

 • endokrinolog;
 • gynekolog;
 • gastroenterolog;
 • kardiolog.

Specialisté analyzují stížnosti a vytvoří seznam testů, které je třeba složit. Endokrinolog zpravidla navrhuje kontrolu hladin glukózy a inzulínu nalačno, hormonů štítné žlázy T3, T4 a TSH (plus protilátek, pokud existuje podezření na autoimunitní tyreoiditidu), estrogenů. Ženy nad 50 let by měly mít každý rok mamograf - screening na příznaky rakoviny prsu.

Dieta pro hubnutí s menopauzou: žádné obžerství a hladovky

Dramatickému přírůstku hmotnosti lze zabránit dodržováním jednoduchých zásad zdravého stravování. U menopauzy je přísně zakázáno hladovět, protože dlouhé přestávky v příjmu potravy vedou k ještě většímu zpomalení metabolismu. Je však také nemožné ponechat stejný obsah kalorií, protože tělo již není schopné rychle asimilovat velké množství tuku a cukru. Níže uvažujeme, jak vypadá ideální strava pro hubnutí s menopauzou.

Odpovídá dennímu příjmu kalorií

Jak se vyhnout přírůstku hmotnosti v menopauze počítáním kalorií? Nejprve definujte svůj „zlatý“ standard.

 • stáří;
 • váha;
 • fyzická aktivita.

Například pro ženu nad 50 let, která vede sedavý životní styl a má pár kilogramů navíc, bude denní norma 1600-1800 kcal. Stačí, když sníží obsah kalorií ve stravě pouze o 5-10% a váha se postupně začne snižovat. V takovém případě nebude tělo mučeno..

Odborníci na výživu radí ženám, aby si vedly potravinový deník a zapisovaly si, kolik každé jídlo „váží“. Nyní si do smartphonu můžete stáhnout speciální aplikace, které tento úkol usnadní..

Zahrnuje potraviny bohaté na makro a mikroživiny

Za prvé, štítná žláza potřebuje makro a mikroelementy. Pokud chcete zvýšit hladinu hormonů T3 a T4, které zrychlují váš metabolismus, konzumujte potraviny bohaté na jód.

Lídrem v obsahu této látky jsou mořské řasy. Pouze 100 gr. řasy poskytují 1600% denní potřeby jódu v těle! To znamená, že musíte jíst jen jednu lžíci denně..

 • ryba;
 • plody moře;
 • Tresčí játra;
 • brusinka;
 • feijoa;
 • tomel.

Přírůstek hmotnosti s menopauzou, pokud studujete recenze lékařů, se často objevuje kvůli nedostatku vápníku. Tato makroživina se podílí nejen na mineralizaci kostí. Má dvě další důležité funkce: zrychluje metabolismus a snižuje zánět..

Vědci dokázali potvrdit vztah mezi příjmem vápníku a štíhlostí. Například američtí specialisté z organizace Kaiser Permanente sledují po dobu 7 let 36 282 žen ve věku 50–79 let. Na konci experimentu bylo zjištěno, že účastníci, kteří užívali doplněk vápníku s vitaminem D, přibývali na váze.

 • sezamová semínka;
 • česnek;
 • sardinky;
 • mandle;
 • čerstvé bylinky: petržel, kopr, špenát.

Ale plnotučné mléko je špatným zdrojem vápníku. Obsahuje těžko stravitelný protein kasein. Aby bylo možné tuto energii využít, tělo prudce zvyšuje koncentraci kyseliny chlorovodíkové pomocí minerálů zásadité povahy.

Obsahuje fytoestrogeny

Fytoestrogeny jsou rostlinné sloučeniny, které se v těle chovají jako ženské pohlavní hormony. Podle některých lékařů mohou být tyto látky použity jako bezpečná alternativa k hormonálním pilulkám..

V roce 2009 ruští vědci M. I. Yarmolinskaya a Tarasova M.A. provedla studii zahrnující 62 postmenopauzálních žen. Účastníci byli rozděleni do dvou skupin. Někteří dostávali sójové isoflavony (fytoestrogeny), jiným byla předepsána hormonální substituční léčba. Po 2 měsících se stav žen ze skupiny 1 výrazně zlepšil.

 • sezamová semínka, len;
 • sója, sójové mléko, tofu;
 • arašídy, vlašské ořechy, pistácie;
 • sušené meruňky a sušené švestky.

Tyto složky jsou také obsaženy ve farmaceutických přípravcích: Complivit, Inoklim, Genistein. Pilulky by však měly být užívány pouze podle pokynů lékaře..

Eliminuje „nezdravé“ jídlo

Po 45–55 letech již trávicí trakt nedokáže zvládnout množství toxinů, které se do těla dostávají ze škodlivých produktů. Pokud žena pokračuje v nesprávném stravování, riskuje, že narazí na metabolické poruchy: obezita, metabolický syndrom, cukrovka 2. typu.

 • průmyslové cukrovinky - obsahují hodně cukru a trans-tuků, které ničí cévy;
 • rychlé občerstvení - v něm nejsou žádné vitamíny, ale přebytek kalorií;
 • alkohol - povzbuzuje chuť k jídlu, poškozuje játra, štítnou žlázu a nervový systém.

Pokuste se také omezit červené maso (hovězí, vepřové, jehněčí). Stačí ji jíst 1-2krát týdně.

5 tipů pro ty, kteří chtějí zhubnout s menopauzou

Climax není důvodem, abyste se vzdali sami sebe a trávili večery na gauči. U žen, které vedou aktivní životní styl, je mnohem menší pravděpodobnost, že během menopauzy přibývají na váze..

 • Chůze po dobu nejméně 20–30 minut každý den. To zlepší krevní oběh, nasytí vnitřní orgány kyslíkem a spálí až 100-200 dalších kcal denně..
 • Dělejte silová cvičení: dřepy, kliky, kývání tlakem a zvedání paží s činkami. To pomůže zachovat svaly, které zabraňují usazování tuku po stranách..
 • Spěte 7-8 hodin denně. Tím snížíte hladinu hormonu ghrelinu v těle, což způsobí pocit divokého hladu..
 • Jezte často malá jídla.
 • Naučte se vypořádat se stresem. Chatování s přáteli, cestování, jóga, teplé koupele a čtení knih vám pomohou relaxovat bez pomoci kalorického jídla.

A nezapomeňte pravidelně navštěvovat lékaře a nechat se otestovat. Tímto způsobem včas rozpoznáte „poplašné zvony“ a zabráníte náhlým skokům na váze.

Menopauza je nová životní etapa, která vyžaduje, aby žena byla více pozorná ke svému zdraví. Pokud se pravidelně necháváte testovat, sledujete stravu a snažíte se vést aktivní životní styl, nebudete přibírat na váze. Nyní existuje mnoho příkladů žen, které v 50-60 letech nevypadají o nic horší než v mládí. Nedělají však nic nadpřirozeného. Prostě nadále milují své tělo a starají se o něj.

Seznam použitých zdrojů:

 • E. Savelyeva "Nejdůležitější věc o menopauze".
 • E. Phillips "Menopauza bez problémů".
 • N.V. Shestak „Climax: jak to přežít. Referenční příručka pro ženy a muže “.
 • N. Zubareva "Valčík hormonů: váha, spánek, sex, krása a zdraví jako by poznámky".
 • A.A. Sinelnikova „Spalte nenáviděné kilogramy. Jak efektivně zhubnout s minimem úsilí “.
 • Dobrokhotova Yu.E., Dugieva M.Z. „Postmenopauzální osteoporóza: suplementace vápníku v moderních preventivních a léčebných strategiích.“ RMZh „Matka a dítě“, č. 15 ze dne 31. 8. 2017.

Jak se udržovat v kondici během menopauzy?

Každá žena chce vždy vypadat dobře a udržet si své mládí co nejdéle. S věkem se tělo mění, imunita oslabuje, dochází k nepříjemným návalům návalů tepla a dokonce kil navíc - tak ovlivňuje menopauza.

Aby ženy upoutaly pozornost i na sebe, zkoušejí různé metody, jak zhubnout při menopauze. Speciální ketogenní strava, sportovní aktivity nebo farmaceutické výrobky - které vám pomohou zhubnout?

Funkce ženského těla

Po nástupu 45 let v těle ženy začnou docházet k vážným změnám. Jednou z takových změn je klimakterické období. V těle klesá množství estrogenu a v důsledku toho dochází k drastickým změnám v hormonálním pozadí..

Ve výsledku se ukládá tuk mužského typu: objeví se ochablé břicho, které v boji proti nadbytečným kilogramům odchází v posledním pořadí. Menopauza a váha spolu úzce souvisí, takže čím více hormonálních poruch, tím více tuku se ukládá..

Jak se nezlepšit během menopauzy, je dnes pro mnoho moderních žen naléhavý problém, protože menopauza a nadváha se vyskytují současně. Odborníci v oboru gynekologie tvrdí, že k přírůstku hmotnosti během menopauzy dochází rychle a je docela obtížné vypořádat se s tukem získaným během tohoto období..

Proč se ženy v menopauze zlepšují?

Hlavním rysem menopauzy je zánik reprodukční funkce. Práce vaječníků klesá, menstruace se zastaví. Proč většina žen přibývá v menopauze? Změny související s věkem pocházejí z hypofýzy a hypotalamu.

Přírůstek hmotnosti během menopauzy může být způsoben následujícími důvody:

Vaječníky produkují méně estrogenu, ale zároveň se po určitou dobu produkuje mužské pohlavní hormony na staré úrovni..
Proto se na počátku menopauzy u žen zvyšuje hladina androgenu a testosteronu v krvi. To povede k tomu, že se v krátké době zvýší tělesná hmotnost a zvětšením objemu bude hlavně břicho a horní část těla..

 • Estrogeny se účastní metabolických procesů, jsou odpovědné za tón pleti a stav sliznic.
  Procesy, které probíhají během asimilace živin buňkami, mají určitou rychlost. Při menší produkci estrogenu se rychlost a rychlost absorpce živin ztrácí. Z toho roste tělesná hmotnost ženy, a to i při zachování stejného obsahu kalorií ve stravě..
 • Ženské tělo, které kryje aktivitu umírajících vaječníků, se snaží bojovat proti nedostatku estrogenu produkcí tohoto hormonu lipidy.
  Výsledkem je, že tuk je uložen jako rezerva.
 • Jedním z důvodů přibývání na váze je také stres a úzkost..
  Během menopauzy dámy často mění náladu a v důsledku toho začínají deprese a časté bezesné noci. Ženy se stáhnou do sebe, vzdají se aktivní zábavy a sní více sladkostí. To vše vede k rychlé sadě nadbytečných kilogramů..
 • Žena přibere v průměru asi 5 kilogramů nadváhy za 2 roky, čehož se dá docela těžko zbavit. Je hubnutí možné při menopauze? Ano, musíte vynaložit obrovské úsilí.

  Jak se vyhnout ukládání přebytečného tuku?

  Ženy, které si dokázaly udržet štíhlou postavu až čtyřicet let, se velmi obávají, jak během menopauzy nepřibrat kilá navíc.

  Abyste při menopauze neměli nadváhu, měli byste dodržovat některé pokyny týkající se výživy a životního stylu:

  • jíst méně kalorických potravin;
  • snížit příjem sacharidů a tuků, upřednostňovat bílkoviny, vitamíny a vlákninu;
  • Snižte velikost porce u každého jídla
  • pohybovat se více a aktivně odpočívat;
  • vypijte během dne asi 2 litry tekutiny: vodu, čaj, bylinný odvar nebo přírodní kávu.

  Musím zhubnout?

  Není tolik lidí, kteří chtějí zhubnout během menopauzy - ženy si nejsou jisty, zda je možné zhubnout během menopauzy. Koneckonců, změny v hormonech jsou nenapravitelné, bývalá mládež se nevrátí a v průběhu let mnoho žen věnuje menší pozornost jejich vzhledu. Pokud tedy tuk do jisté míry kompenzuje nedostatek hormonu, možná ho nechat zůstat? To je silný klam.

  S menopauzou, stejně jako v jakémkoli jiném období života, se musíte starat o svoji přitažlivost a zdraví. Pokud se nechcete starat o svůj vzhled, měli byste se starat o udržení svého zdraví..

  Koneckonců, nadváha je také další zátěží pro kosti a klouby a vzhledem k jejich věku již trpí nedostatkem vápníku. Tuk se také hromadí na stěnách cév, což je přímým poškozením kardiovaskulárního systému a mozku. Zvýšená hladina cholesterolu v krvi může způsobit časté záchvaty návalů tepla, zvýšenou srdeční frekvenci a dušnost.

  Většina krásné poloviny lidstva se může zotavit ještě před nástupem menopauzy. Po dosažení věku 40 let se tělo ženy začne připravovat na hormonální změny.

  Poté se objeví první příznaky, které naznačují bezprostřední příchod menopauzy. Stává se, že tato fáze nastává také ve věku 55 let - vše závisí na individualitě organismu..

  Dámy, které se již během menopauzy naučily, co je nadváha, by měly nejprve vyřešit tento problém na odborné konzultaci.

  Ketogenní strava by neměla být přísná, protože je sníženo hormonální pozadí a taková strava nebude fungovat při menopauze. S jeho pomocí starší dámy neztrácejí váhu, ale pouze zhoršují stávající nemoci po několika dnech takové stravy. V této fázi života by měla být dieta na hubnutí pomalá, ale stabilní..

  Je možné ztratit přebytek během menopauzy?

  Pokud menopauza přispěla k rychlému úbytku hmotnosti ženy, neměla by být šťastná, ale bdělá. Nakonec je možná prudká ztráta hmotnosti v důsledku nemocí.

  Můžete zhubnout z různých abnormalit štítné žlázy a za přítomnosti banálních helmintů. Mezi nejčastější nemoci, u kterých je možné hubnutí, patří onkologie, diabetes mellitus a psychiatrická onemocnění spojená s poruchami nervového systému.

  Když ženy ztratí kilogramy s menopauzou, musíte alespoň podstoupit ultrazvukové vyšetření a být testovány v laboratoři. Je tedy možné identifikovat a odstranit příčinu, která přispěla ke snížení hmotnosti. Ale přesto se to často děje naopak: změny, které nastanou, přispívají k přibírání na váze, a proto si žena klade otázku: je možné zhubnout s menopauzou?

  Během menopauzy je typické, že plnost, která se objevila dříve, je měřitelně rozptýlena po celém těle a tuk získaný během menopauzy se ukládá častěji v břiše a stehnech.

  Je samozřejmě žádoucí nedovolit zvětšení velikosti, ale pokud to nefungovalo, co dělat s nadváhou, jak zhubnout při menopauze v 50?

  Co můžete jíst, abyste zhubli

  Věnujte pozornost výživě, abyste při menopauze zhubli, musíte nejprve vyloučit obžerství a jíst výhradně za účelem získání energie z jídla. Kvůli přejídání se do těla dostávají další kilokalorie, s nimiž se nedokáže vyrovnat, a v důsledku toho se ukládá tuk.

  K překonání obezity je nutné provést celou řadu opatření, nejdůležitější je však výživa s menopauzou.

  Jíst s menopauzou je nutné podle dvou pravidel:

  • snížit obsah kalorií v potravinách;
  • zmenšit velikost porce.

  Denní strava by měla obsahovat více rostlinných než živočišných tuků, zeleninu, ovoce, libové maso a ryby, na stole by měly být saláty ochucené lehkým dresinkem a všechny druhy ořechů. Vyhýbejte se co nejvíce sladkému, škrobnatému, smaženému, uzenému, slanému, kečupu a majonéze. Musíte vypít asi dva litry neperlivé vody denně.

  Kvůli nedostatku estrogenu v těle se metabolické procesy zpomalují. Jak se vypořádat s nadbytečnými kilogramy a zároveň zavést metabolické procesy? Je nutné doplnit nedostatek tohoto hormonu. Ketogenní strava by měla zahrnovat potraviny, které obsahují fytoestrogeny. Mezi tyto produkty patří různé druhy luštěnin..

  Přibližný poměr potravin v denní stravě: 60% zeleniny a ovoce, 25% bílkovin a 15% pomalých sacharidů. Připravte si denní menu předem počítáním denního příjmu kalorií. Pamatujte, že při hubnutí musíte konzumovat ne více než 1 500 kalorií denně a některé dokonce méně. Je lepší mít na snídani potraviny s vyšším obsahem kalorií a méně večeře..

  Chcete-li zhubnout s menopauzou, je velmi důležitý způsob vaření. Bude to užitečnější a méně kilokalorií, pokud je dušené, vařené nebo čerstvé..

  Sušené ovoce, marshmallows a marmeláda se někdy mohou jíst na dietě, aby si udržely stabilní váhu. Pokud je nutné snížit váhu, je lepší se zdržet hlasování..

  Sportovní zátěž s menopauzou

  Při hledání způsobů, jak rychle zhubnout během menopauzy, je třeba mít na paměti, že samotná ketogenní strava tento problém nevyřeší..

  7 snadných způsobů, jak zhubnout s menopauzou a udržet si ideální váhu navždy

  S nástupem menopauzy má mnoho žen pocit, že čelí vysoké kamenné zdi, kterou nemohou nijak překonat. Objevují se kilá navíc a ani přísná strava a intenzivní trénink nepomáhají zbavit se jich. Navíc se budete cítit slabí a unavení mnohem rychleji než dříve..

  Naštěstí menopauza není věta. Stačí trochu změnit svůj životní styl - a hormonální pozadí se stabilizuje. Můžete se cítit zdravěji a veselěji, ale co je nejdůležitější, nadváha opravdu zmizí..

  4 důvody, proč je pro nás po 50 letech hubnutí těžší

  Věk menopauzy je individuální a jedna žena jej může mít o 10 let dříve než jiná. V průměru však ženy začínají pociťovat první příznaky menopauzy ve věku kolem 50 let a nejprve tyto změny frustrují mnoho poctivého sexu..

  Pokud však jasně rozumíte tomu, jaké procesy se ve vašem těle odehrávají, můžete podle toho změnit svůj životní styl, abyste se cítili ještě lépe než před menopauzou. Níže uvádíme seznam hlavních změn v menopauze, ke kterým dochází v ženském těle..

  1. Změna hormonálních hladin

  Za prvé, během premenopauzy (několik let před nástupem menopauzy) a samotné menopauzy dochází ke změně hladiny hormonu estrogenu v těle. V reprodukčním věku má naše tělo primární formu estrogenu, ale se zánikem plodnosti se transformuje do jiné formy. To vede k tomu, že hladina estrogenu může být buď příliš vysoká, nebo příliš nízká (některé ženy mají oba tyto scénáře v různé době). Taková „hraniční“ hladina estrogenu přispívá ke zvýšení tělesné hmotnosti, proto je udržování optimální hormonální hladiny jedním z klíčových faktorů v boji proti obezitě související s věkem..

  Kolísání hladiny estrogenu navíc způsobuje řadu dalších příznaků, včetně nespavosti. Nedostatek přiměřeného zdravého spánku také vyvolává přibývání na váze a potíže v procesu hubnutí.

  Po 50 letech se mění také hladina dalších hormonů v našem těle, například progesteron (vyrábí se hlavně v reprodukčním věku) a kortizol (stresový hormon). Všechny tyto procesy vedou ke zvýšené únavě, nežádoucí tučnosti a emoční nestabilitě..

  2. Zpomalte metabolismus

  S nástupem menopauzy se metabolismus žen zpomaluje. V některých případech je to způsobeno prudkou změnou hladin estrogenu, ale nejčastější příčinou je autoimunitní reakce těla na problémy se štítnou žlázou.

  Štítná žláza je malý orgán ve tvaru motýla umístěný ve spodní části krku. Tato žláza produkuje hormony, které jsou zodpovědné za metabolismus a kontrolu energie, stejně jako regulují naši náladu, spánek a tělesnou hmotnost..

  Hladina estrogenu má přímý vliv na to, jak štítná žláza produkuje hormony. Častější než ne, prudký pokles estrogenu vede k významnému snížení účinnosti štítné žlázy. Kromě toho, pokud měla žena ještě před nástupem menopauzy hypotyreózu, mohou se její příznaky zhoršit, i když dříve bylo možné pomocí farmakoterapie udržet normální fungování štítné žlázy..

  3. Ztráta svalové hmoty

  S věkem začínají muži i ženy postupně ztrácet svalovou hmotu, ale u žen během premenopauzy a menopauzy může být tento jev výraznější. Přirozené procesy stárnutí a hormonální změny zde hrají klíčovou roli, ale je třeba vzít v úvahu také pokles fyzické aktivity, který je charakteristický pro většinu lidí v dospělosti..

  4. Inzulínová rezistence

  V důsledku hormonálních změn během menopauzy se ženy stávají inzulínově rezistentnějšími. Je to proto, že hormony ovlivňují jak množství tuku, tak jeho uložení. S nástupem menopauzy se bohužel tělesný tuk objevuje hlavně v oblasti břicha, boků a hýždí, což vede k dalšímu zvýšení inzulínové rezistence..

  Stánek s jídlem: U žen dochází po celý život k přirozeným výkyvům hladin hormonů, což může vést k přibývání na váze. Nejnebezpečnějším obdobím je premenopauza. Existuje několik faktorů, které mohou během tohoto období ztěžovat zbavování se nechtěných kilogramů, ale existuje jednoduchý způsob, jak se s těmito faktory vypořádat..

  7 způsobů, jak zhubnout po 50 letech a zabránit jejímu návratu

  Ztráta hmotnosti po 50 letech je velmi realistický plán. Hlavní věcí je vědět, jak upravit svůj životní styl, aby se neutralizovaly účinky hormonálních změn.

  1. Uklidněte si střevní mikroflóru

  Střevní mikroflóra hraje klíčovou roli téměř v každém procesu, který probíhá v našem těle, včetně trávení a udržování imunity. Kromě toho má zdravá mikroflóra také vliv na produkci estrogenu. Jak hladiny estrogenu klesají, příznaky jako návaly horka a nekontrolované přibývání na váze se mohou zhoršit. Kromě toho je střevní flóra také zodpovědná za naši náladu, protože řada „špatných“ bakterií může vyvolat depresi, úzkost a výkyvy nálady..

  Proces hubnutí je také z velké části regulován střevní mikroflórou: pokud stav mikroflóry zanechává mnoho žádoucího, je obtížnější se těchto kil navíc zbavit. Črevní bakterie však reagují poměrně rychle na jakékoli změny, ke kterým v našem těle dochází. Pokud nejste schopni zhubnout nebo alespoň zastavit nekontrolované přibývání na váze, pak stačí do svého jídelníčku přidat řadu zdravých potravin - a mikroflóra se rychle zlepší..

  Jak zlepšit střevní mikroflóru? Některá doporučení mohou mít individuální povahu, ale existují také některé základní principy:

  • Vylučte ze stravy rafinované sacharidy a cukr;
  • Jezte více zeleniny
  • Jezte fermentované potraviny a užívejte kvalitní probiotika
  • Jezte potraviny bohaté na prebiotika (cibule, česnek, artyčoky);
  • Pijte kostní vývar nebo ho používejte při vaření;
  • Přidejte do své stravy kolagenové peptidy;
  • Pít hodně vody
  • Vyvarujte se potravin, které dráždí vaše střeva (lepek, mléčné výrobky, sója, kukuřice, smažené potraviny, alkohol a kofein).

  2. Snižte hladinu stresu

  Nemůžeme kontrolovat hormonální změny, ke kterým dochází v našem těle během premenopauzy a menopauzy, ale dokážeme na ně kompetentně reagovat. Například akupunktura může pomoci zmírnit příznaky, jako jsou návaly horka a nespavost. Tato terapie navíc vyváží váš endokrinní systém..

  S nepříjemnými příznaky se můžete vyrovnat také pravidelnou jógou a meditací, které mohou snížit hladinu stresu a zmírnit bolest..

  3. Pečlivě se starejte o játra

  Střevní mikroflóra ovlivňuje stav jater a zejména její schopnost odstraňovat toxiny a regenerovat buňky. Pokud mají střeva nezdravou mikroflóru, pak játra méně účinně zvládají své úkoly, jako je štěpení hormonů a podpora endokrinního systému..

  Chcete-li tento problém vyřešit, jezte více křupavé zeleniny (brokolice, zelí a květák, růžičková kapusta). Pití více tekutin je také důležité..

  Zelený čaj také pomáhá detoxikovat snížením oxidačního stresu a ochranou jater, čímž zvyšuje schopnost těla vylučovat toxiny, které mohou vyvolat hormonální problémy..

  4. Dělejte silová cvičení

  Ve věku 35 let ženy přirozeně začínají postupně ztrácet svalovou hmotu. Pokud neudržíte svalový tonus pravidelným cvičením, ztráta svalové hmoty může vést k nežádoucímu přírůstku hmotnosti..

  Studie ukazují, že ženy, které pravidelně cvičí silový trénink, mají vyšší kostní hustotu a takový trénink může dokonce nahradit hormonální terapii. Vzpírání navíc může snížit další příznaky menopauzy, včetně zvýšeného tělesného tuku kolem pasu..

  Lékaři se neshodují v tom, jak často toto cvičení dělat a jakou váhu zvedat, aby bylo dosaženo požadovaného výsledku. Je však lepší cvičit doma s činkami několikrát týdně, než se vůbec necvičit. Pokud však můžete, přihlaste se do programu kettlebell a činky v posilovně nebo spolupracujte s osobním trenérem, který vám pomůže najít správnou rovnováhu mezi intenzitou a frekvencí ke snížení příznaků menopauzy..

  5. Nezapomeňte na makroživiny

  S nástupem menopauzy začne ženské tělo méně aktivně utrácet méně kalorií. Někteří lidé se snaží zabránit přírůstku hmotnosti snížením příjmu kalorií, ale studie ukázaly, že to může problém jen zhoršit. Pamatujte, že svalová hmota v této fázi života postupně ubývá, proto za podmínek přísné stravy začne tělo ztrácet svaly ještě rychleji, což může vést k osteoporóze..

  Místo omezování stravy se zaměřte na makroživiny nebo rovnováhu sacharidů, bílkovin a tuků. Sacharidy jsou spojeny s břišním tukem, takže do každého jídla přidávejte bílkoviny, které vám pomohou stabilizovat hladinu cukru v krvi a snížit inzulínovou rezistenci. Kromě toho nezapomeňte jíst zdravé protizánětlivé tuky, abyste udrželi optimální hormonální rovnováhu..

  Sacharidy jsou však v dospělosti potřebné a pro hubnutí po 50 letech není vůbec nutné úplně se vzdát sacharidů. Vyberte si potraviny s vysokým obsahem vlákniny (ovoce, zelenina), stejně jako ořechy a semena, a ze stravy vylučujte obiloviny a rafinovanou mouku. Mnoho žen vidí výhody přechodu na paleo dietu, která vylučuje rafinované sacharidy a zrna a vytváří živnou půdu pro hubnutí..

  6. Udělejte si čas na spánek

  Hormonální změny mohou zhoršit kvalitu spánku, takže s nástupem menopauzy mnoho žen nemůže v noci spát. Nedostatek spánku zase vede k problémům s nadváhou, a to platí pro ženy v jakémkoli věku. Pokud jde o dámy starší 50 let, nekvalitní spánek vyvolá ukládání tuku v břiše..

  K eliminaci tohoto rizika je důležité vytvořit konkrétní denní rituál před spaním:

  • Současně jděte do postele;
  • Vypněte všechny gadgety hodinu před spaním (místo sledování televize je lepší číst knihu);
  • V noci pevně zavřete závěsy;
  • Používejte aromaterapii (levandule pomáhá zlepšit spánek během menopauzy).

  Pokud se v noci probudíte s návaly horka, zkuste umístit poblíž postele ventilátor a místo jedné teplé deky použijte několik lehkých prostěradel..

  7. Vyřaďte ze stravy cukr a omezte užívání stimulantů

  Kofein a cukr dehydratují naše tělo a také destabilizují hormony a hladinu cukru v krvi. Kromě pocitů úzkosti a stresu způsobuje kofein také další typické příznaky menopauzy, jako návaly horka a zvýšené noční pocení, a vede ke ztrátě kostní hmoty. Alkohol může také zhoršit pocení, výkyvy nálady a další příznaky..

  Při mírné konzumaci těchto potravin (2-3 šálky / sklenice týdně) tyto účinky možná nepocítíte, všichni lidé však mají jinou hranici citlivosti. V mnoha ohledech je náchylnost k těmto potravinám spojena s genetikou, zdravím jater a střevní mikroflórou..

  Neměli byste se úplně vzdát kávy, alkoholu a sladkostí, ale musíte snížit spotřebu těchto produktů na minimum, zvláště pokud jsou výrazné příznaky menopauzy nebo pokud máte potíže s hubnutím. Místo toho přidejte do své stravy zdravé nápoje, jako je voda, bylinné čaje, zelený čaj a kostní vývar, a vyvarujte se potravin s vysokým obsahem cukru..

  Dnes jsme se tedy dozvěděli, jaké změny nastávají v ženském těle během menopauzy a jak tyto změny ovlivňují náš stav a pohodu. Navíc jsme zjistili, že sedmi snadnými kroky můžete zmírnit příznaky menopauzy, uzdravit své tělo a udělat svůj život šťastnějším..

  Zkuste naši radu uplatnit v praxi a pozitivní výsledek vás nenechá čekat!

  Vicasol je chemický analog vitaminu K, který se rozpouští ve vodě. Toto farmakologické činidlo se stává specifickým terapeutickým lékem na ztrátu krve způsobenou hypoprotrombinemií..