Jmenování Norkolutu pro diagnostiku hyperplazie endometria: recenze pacientů

Poslední aktualizovaný článek 07.12.

Patologie hyperplazie endometria dělohy je charakterizována procesem, při kterém se abnormální proliferace tkání obklopujících zevnitř stává abnormálním. Existuje několik typů hyperplastických změn v endometriální tkáni, které se liší stupněm aktivity vývoje patologie, což bez správné terapie může způsobit řadu komplikací a negativních důsledků pro zdraví ženy. Objasnění podstaty mechanismu vývoje onemocnění přispívá k volbě správného směru léčby, včetně léčby. Norkolut s hyperplazií endometria se používá jako jeden z léků, které umožňují upravit hladinu hormonů, jejichž nerovnováha je považována za jeden z důvodů nástupu hyperplastických procesů.

Podstata patologického mechanismu

K léčbě hyperplazie endometria musíte mít jasnou představu o příčinách jejího výskytu. Četné studie naznačují, že hyperestrogenismus hraje hlavní roli ve vývoji hyperplastických procesů. Je charakterizována produkcí zvýšené hladiny estrogenu z různých důvodů, například u polycystických vaječníků. Fyziologicky podmíněná citlivost endometriálních receptorů na normální hladinu hormonů zajišťuje cyklický růst vnitřní vrstvy a její exfoliaci během menstruačního cyklu.

Patologický přebytek hladiny estrogenu v rovnováze hormonů způsobuje vývoj nadměrných proliferačních procesů v tkáních endometria (aktivní dělení buněk) a nízká hladina progesteronu nemůže dostatečně potlačit rozvoj hyperplazie.

Léčba patologie by měla být zaměřena na:

 • pozastavení aktivního vývoje hyperplastického procesu a možnosti dosažení jeho regrese;
 • zkrácení doby hojnosti krvácení z dělohy a prevence výskytu anemických jevů;
 • odstranění bolestivých pocitů;
 • prevence onkopatologie.

Protože stupeň aktivity onemocnění závisí na hormonálním pozadí, je terapie primárně spojena s její normalizací. Jedním z léků, které stabilizují hormonální funkci, je Norkolut. Doporučuje se užívat Norkolut pro poruchy měsíčního cyklu, přítomnost silné menstruace a další projevy hyperplastické patologie endometria.

Jak Norkolut funguje

Aktivní složkou přípravku Norkolut je norethisteron, který má progestogenní účinek. Lék pomáhá snižovat citlivost receptorů uvnitř sliznice dělohy na estrogeny.

Zrychluje metabolický rozklad estrogenů, díky čemuž klesá jejich koncentrace v krvi. Norethisteron usnadňuje přechod do stadia proliferace (aktivní buněčné dělení) ve vrstvě endometria do stadia sekrece. V přítomnosti oplodněného vajíčka může udržovat endometriální tkáň v optimálním stavu pro další vývoj vajíčka, což výrazně snižuje schopnost myometria vytvářet kontraktilní reakce..

Terapeutické dávky norethisteronu mají depresivní účinek na produkci gonadotropních hormonů hypofýzou, které stimulují produkci estrogenu. To vede k situaci, kdy jsou vytvářeny překážky pro úplné zrání vajíčka a jeho odchod z ovariálního folikulu. Výsledkem je, že fenomén hyperestrogenismu klesá, což přispívá k rozvoji hyperplastických procesů. Užívání Norkolutu, díky vyrovnání hladin estrogenu a mírnému androgennímu účinku, pomáhá zastavit abnormálně aktivní růst endometriálních epiteliálních buněk.

Dávkování a dávkovací režimy pro Norkolut

Pokyn obsahuje všechny potřebné informace, ale je určen spíše pro lékaře, nikoli pro pacienta. Lék je dostupný pouze ve formě tablet. Jedna tableta obsahuje norethisteron (5 mg) a řadu pomocných látek: bramborový a kukuřičný škrob, želatinu, oxid křemičitý, monohydrát laktózy..

Režimy léčby drogově závisejí na konkrétním onemocnění. V případě diagnostikované patologie hyperplazie endometria je lék předepsán pro přijetí v krátkých kurzech od 1 do 2 týdnů. Tablety se pijí 1-2krát denně. S poklesem děložního krvácení není lék okamžitě zrušen, ale pokračuje se v profylaxi v určité dny menstruačního cyklu, od 15. do 25. dne. Gynekolog musí pečlivě vypočítat průběh přijetí v závislosti na individuálním cyklu pacientky a upravit začátek přijetí a dávku.

Norkolut má schopnost rychle se vstřebávat z gastrointestinálního traktu, maximální koncentrace léčiva v krvi se dostaví během několika hodin od okamžiku podání. Vylučování norkolutu z těla až do 70% se provádí aktivitou jater.

Užívání přípravku Norkolut se doporučuje kombinovat s jinými léky, například s imunostimulanty nebo minerálními a vitamínovými komplexy.

Kontrola v procesu užívání drogy Norkolut

Během léčby přípravkem Norkolut je bezpodmínečně nutné sledovat stav krve pacienta. Je to proto, že tento lék může interferovat se srážením krve zvýšením počtu krevních destiček. Tato informace je velmi důležitá pro pacienty středního věku se sklonem k tvorbě krevních sraženin. A to zejména pro ty, kteří trpí křečovými žilami.

Délka kurzů je individuální a je až šest měsíců. Po 3 měsících je předepsáno gynekologické vyšetření, ultrazvukové vyšetření a v některých případech aspirační biopsie nebo hysteroskopická procedura se samostatnou diagnostickou kyretáží. Nezapomeňte provést cytologické vyšetření děložního čípku. Všechna tato opatření umožňují posoudit účinek léčby drogami a v případě potřeby upravit dávkování a délku léčby..

Nějakou dobu po ukončení užívání léku se onemocnění může opakovat. K posouzení proveditelnosti dalšího užívání léku se provádí objasňující diagnóza stavu příloh. Při absenci patologických procesů v nich lékař doporučuje pokračovat v průběhu léčby s povinným pozorováním v dynamice.

Je velmi důležité zvolit správné dávkování léku, protože dávky přesahující indikátory požadované tělem mohou anabolický a androgenní účinek léku dostat na úroveň nežádoucí pro ženu. Následující nežádoucí účinky se mohou objevit ve formě androgenizačních jevů, vyjádřených v různé míře:

 • růst vlasů v oblastech těla, které byly dříve bez vlasů;
 • výrazné ztenčení vlasů na spánkové části hlavy;
 • vzhled akné na čele, bradě, na křídlech nosu;
 • zvýšení obsahu tuku v pokožce díky lepšímu oddělení mazu;
 • významné zvýšení tělesné hmotnosti v krátkém období;

Norkolut v léčbě hyperplazie endometria obdržel recenze s vysokým procentem pozitivních hodnocení, ale navzdory tomu je nezávislé rozhodování o jeho použití nepřijatelné. Možnost léčby této patologie přípravkem Norkolut a způsob užívání pilulek může posoudit pouze zkušený gynekolog s přihlédnutím ke zdraví ženy.

Seznam kontraindikací

Norkolut je absolutně kontraindikován za následujících podmínek:

 • nádorové formace s podezřením na maligní proces;
 • doba puberty;
 • v přítomnosti alergické reakce na složky léčiva.

Mezi další kontraindikace patří:

 • stav těhotenství;
 • onemocnění jater, jako je hepatitida;
 • ztráta krve s nejasnou etiologií;
 • ukazatele zvýšené srážlivosti krve;
 • selhání ledvin;
 • hypertenze, cukrovka.

Před zahájením léčby přípravkem Norkolut je nutné podstoupit řadu vyšetření, včetně důkladného gynekologického vyšetření, stanovení stavu mléčných žláz a testů na hladinu hormonů v krvi.

Pokud má pacient v anamnéze depresivní stav, je lék předepisován s extrémní opatrností a při progresi je zrušen.

Recenze lékařských specialistů

Mezi recenzemi lékařů sledujících ženy ohledně patologie hyperplazie endometria převládají pozitivní odpovědi nad negativními. Odborníci zaznamenávají snížení intenzity a trvání děložního krvácení. Během krátké doby dojde k výraznému zlepšení stavu pacientů, normalizuje se menstruační cyklus. Po terapii přípravkem Norkolut aktivita hyperplastických procesů významně klesá, což potvrzují klinické studie.

Recenze pacientů

Veru

Nemohla jsem otěhotnět, menstruace šla nepravidelně. Podstoupila léčbu gynekologem kvůli zánětu přívěsků. Ale těhotenství nikdy nepřišlo. Další vyšetření ukázalo, že byla překročena tloušťka endometria. Po obdržení všech výsledků testu byla stanovena diagnóza hyperplazie. Obrátil jsem se na pozorování k reprodukčnímu lékaři. Doporučil začít pít Norkolut. Nemyslel jsem si, že kurz pomůže. Ale podle schématu předepsaného lékařem jsem pil tablety téměř šest měsíců. Moje menstruace se obnovila podle mého plánu, nyní mohu plánovat těhotenství, protože kontrolní ultrazvuk v různých dnech cyklu ukázal normální tloušťku endometria. Je pravda, že během této doby jsem se trochu vzpamatoval, ale výsledek stojí za to, sportem budu hubnout.

Irina

Mezi obdobími začal krvavý výboj. Konzultoval jsem to s gynekologem, kterého jsem znal, řekl, že Janine se může napít, ale neodvážil se koupit pilulky bez vyšetření. A udělala správnou věc. Ukázalo se, že když jsem byl testován na hormony, zjistili nedostatek progesteronu. Na ultrazvuku diagnostik identifikoval zvětšené endometrium, které neodpovídalo dni cyklu. Lékař doporučil Norkolut a sepsal schéma. Pil jsem drogu po dobu 3 měsíců a špinění mezi obdobími zmizelo. Nyní musíme udělat kontrolu. Lékař řekl, že může být nutné pokračovat v kurzu, ale doufám, že se pomocí Norkolutu endometrium vrátí do normálu.

Svetlana

Nemohu říci, že při užívání přípravku Norkolut nebyly žádné vedlejší účinky. Zotavil jsem se o 5 kg za 2 měsíce a objevilo se akné. Gynekolog však řekl, že je třeba upravit stravu a stav se zlepší, a skutečnost, že menstruace nebyla tak silná a bolestivá, je již velkým plusem. S mým stavem endometria, který začal silně růst, musím posoudit výhody léku v tomto směru a akné lze řešit později. Myslím, že musíme poslouchat lékaře. Na jeho radu pokračuji v pití drogy a doufám, že s dalším vyšetřením se endometrium zlepší..

Jak užívat Norkolut pro hyperplastické procesy endometria

Hyperplazie endometria je charakterizována abnormální proliferací tkání lemujících zevnitř. Medicína rozlišuje mezi několika typy hyperplastických změn, které se mezi sebou liší odlišnou aktivitou, typem patologie. Pokud ignorujete projevy nemoci, mohou se vyvinout komplikace, které negativně ovlivňují zdraví ženy. Norkolut v případě hyperplazie endometria je jedním z léků, které pomáhají upravovat hormonální hladinu, jejíž porušení způsobuje rozvoj patologie.

Mechanismus hyperplazie

Před zahájením léčby musíte plně pochopit příčiny onemocnění. K proliferaci hyperplastických patologií dochází v důsledku hyperestrogenismu (zvýšení produkce estrogenu z jakéhokoli důvodu, například polycystických onemocnění vaječníků). Pro normální cyklický růst a odlupování během menstruace vnitřní vrstvy endometria je nutné udržovat rovnováhu hormonálních hladin.

Léčba nemoci by měla být zaměřena na:

 • oslabení aktivity rozvoje hyperplazie, šance na regresi;
 • snížení úrovně silného krvácení z dělohy, prevence výskytu anemických jevů;
 • odstranění bolesti;
 • prevence onkologických patologií.

Hormonální nerovnováha vyvolává vývoj patologie. Terapie proto není zaměřena na normalizaci hladiny hormonů, kterou Norkolut účinně zvládá.

Jak lék funguje?

Norkolut pomáhá urychlit odbourávání estrogenů a snižuje jejich koncentraci v krvi. Po užití léku se zlepšuje proces změny stadia proliferace na sekreci ve vrstvě endometria. Příjem Nokrkolut pomáhá udržovat normální stav tkání s přítomností oplodněných vajíček, pro následnou tvorbu vajíčka je kontraktilita myometria významně snížena.

Terapie norethisteronem je zaměřena na inhibici produkce gonadotropních hormonů, které zvyšují aktivitu estrogenu. Tento proces zabraňuje úplnému zrání vajíčka a jeho uvolnění z vaječníků. Z tohoto důvodu klesá hyperestrogenismus, který vyvíjí hyperplastické procesy.

Norkolut pomáhá sladit hladinu estrogenu, mírné andorogenní působení inhibuje abnormální růst abnormálních buněk endometria.

Indikace

Norkolut pro léčbu hyperplázie lze použít pro jiná onemocnění endometria.

Lék je předepsán pro následující příznaky:

 • těžký premenstruační syndrom;
 • snížení sekreční fáze menstruačního cyklu;
 • bolest v mléčných žlázách;
 • děložní krvácení, které se objevilo během menopauzy;
 • adenom dělohy;
 • Pokud je nutné zastavit nebo zabránit nástupu laktace.

U různých forem onemocnění je tento lék často kombinován s jinými léky. Ve většině případů se musí konzumovat společně s posilujícími látkami (imunostimulanty, vitamíny, minerální komplexy). Při hyperplazii u ženy s nadváhou lékař předepisuje fyzickou aktivitu, stravu.

Kontraindikace

Kromě pozitivních vlastností má Norkolut kontraindikace pro jmenování. Tyto zahrnují:

 • tvorba možných maligních nádorů;
 • puberta;
 • individuální nesnášenlivost složek léčiva;
 • období těhotenství;
 • závažné onemocnění jater, jako je hepatitida;
 • krvácení neznámého původu;
 • zvýšené srážení krve;
 • selhání ledvin;
 • vysoký krevní tlak, cukrovka.

Před zahájením užívání léku musí pacient podstoupit řadu studií, důkladné vyšetření gynekologem a mammologem a krevní test na hormony.

Pokud je během vyšetření u pacienta diagnostikována deprese, je lék předepisován v malých cyklech s minimální dávkou, zrušen, pokud začne postupovat depresivní stav.

Možné nežádoucí účinky

Droga má závažné nežádoucí účinky, zejména při kombinovaném užívání jiných léků. Mezi nejčastější příznaky patří:

 • bolest v epigastrické oblasti;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • pocit plnosti v žaludku;
 • nevolnost;
 • otok;
 • bolesti hlavy;
 • nevysvětlitelný úbytek nebo přibývání na váze;
 • hrubá prsa.

Kombinace tohoto léku s jinými léky může způsobit závažné nežádoucí účinky. Při současném užívání s barbituráty se metabolismus zrychluje, léčivé vlastnosti léčiva oslabují. Současný příjem s inhibitory jaterních enzymů zvyšuje terapeutický účinek v důsledku zpomalení metabolismu. Nelze kombinovat s léky snižujícími hladinu glukózy a inzulinem.

Norkolut může způsobit zadržování tekutin v těle, což oslabuje účinek diuretik na snížení krevního tlaku.

Před použitím léku by měla pacientka informovat gynekologa o lécích, které již užívá, protože může být nutné upravit dávku.

Dávkovací režim a dávkování

Pokyny k použití drogy vám pomohou zjistit více informací o jejích funkcích. Tyto informace jsou však častěji užitečné pro lékaře než pro pacienta. Norkolut je k dispozici ve formě tablet. Zahrnují norethisteron a další pomocné látky.

Schéma užívání léku přímo závisí na individuálních charakteristikách onemocnění. Pokud je diagnostikována hyperplazie, můžete lék vypít v několika krátkodobých dávkách (1–2 týdny), po 1–2 tabletách. Pokud krvácení z dělohy ustoupí, zmizí, měla by pacientka přestat užívat Norkolut. Můžete pokračovat v preventivním opatření v určité dny menstruace..

Aby předepsal správné dávkování a průběh léčby, musí gynekolog pečlivě analyzovat individuální vlastnosti pacientky.

Norkolut pro endometriózu

Základem léčby endometriózy jsou hormonální léky.

V závislosti na typu a stupni vývoje patologie může lékař předepsat antihormony estrogenu a progesteronu nebo léky obsahující estradiol a gestagen. Norkolut patří k druhému druhu drog. Patří mezi kgestageny s mírným terapeutickým účinkem, proto je ideální pro léčbu počátečních stádií patologie.

Ceny za Norkolut

Cena přípravku Norkolut se může lišit, vše závisí na regionu a lékárně. Průměrná cena léku je 125 rublů. Rozpočtová cena činí drogu docela dostupnou pro obyvatelstvo.

Analogy

Norkolut je účinná léčba endometriózy. Má mnoho analogů, podobných charakteristik (složení, indikace, léčebný režim).

Důrazně se nedoporučuje hledat náhradu za léky předepsané ošetřujícím lékařem samostatně - může to udělat pouze odborník s přihlédnutím k individuálním charakteristikám patologie.

Populární analogy Norkolut:

 • Duphaston;
 • Logest;
 • Jazz;
 • Yarina;
 • Janine;
 • Lindinet;
 • Hydrokortison;
 • Triderm;
 • Diana 35.

Recenze

Recenze přípravku Norkolut s hyperplazií endometria pomáhají odborníkům i samotným pacientům. Na základě recenzí se můžete dozvědět o účinnosti léku a nejčastějších vedlejších účincích..

Veronice 35 let, Omsk

Po dlouhou dobu jsem nemohla otěhotnět, menstruační cyklus byl narušen. První léčba zánětlivých přídavky situaci nezměnila. Po druhém vyšetření byla stanovena diagnóza hyperplazie endometria. Lékař mi předepsal Norkolut a po prvním kurzu se mi menstruace zotavila a nyní plánuji těhotenství.

Irina 41 let, Ťumeň

V období mezi menstruací se objevilo krvácení. Po důkladném vyšetření a ultrazvuku lékaři zjistili nedostatek progesteronu a zvětšené endometrium. Gynekolog jmenoval Norkoluta. Po prvních měsících přijetí krvácení zmizelo. Pokud se chystáte na druhé vyšetření, lékař pravděpodobně prodlouží průběh léčby.

Svetlana 29 let, Novosibirsk

Během prvního cyklu užívání Norkolutu jsem přibral 5 kg a čelil akné. Během konzultace mi gynekolog doporučil přehodnotit svoji stravu. Po 2 týdnech se celkový stav zlepšil a bolest během menstruace zmizela.

Norkolut pro hyperplazii endometria je jednou z nejlepších terapií. Komplexní léčba jinými léky významně snižuje příznaky patologie a zlepšuje celkový zdravotní stav dívky.

Norkolut

Složení

1 tableta obsahuje 5 mg norethisteronu. Dalšími látkami jsou: stearát hořečnatý, želatina, koloidní oxid křemičitý, bramborový škrob, mastek, monohydrát laktózy, kukuřičný škrob.

Formulář vydání

Bílé tablety, 20 ks. zabaleno.

farmaceutický účinek

Patří do skupiny progestogenů. Podporuje transformaci sliznice dělohy z proliferativní fáze do sekreční fáze. Schopen zabránit tvorbě gonadotropinu v hypofýze. Blokuje zrání a ovulaci folikulů.

Farmakodynamika a farmakokinetika

Biologická dostupnost až 77%. V séru je maximální koncentrace dosažena do 4 hodin. Vylučuje se ve formě metabolitů ledvinami (konjugací s kyselinou glukuronovou) a střevy. Poločas rozpadu asi 8 hodin.

Indikace pro použití

Z jakých tablet Norkolut?

Lék se používá k:

 • dysmenorea;
 • předmenstruační syndrom;
 • endometrióza;
 • děložní krvácení anovulační povahy;
 • hyperplastické procesy v endometriu;
 • mastodynie;
 • děložní myom;
 • k prevenci nebo zastavení laktace;
 • pro diagnostický test progesteronu.

Kontraindikace

 • těhotenství;
 • nádory prsu maligní povahy;
 • rakovina ženských pohlavních orgánů;
 • onemocnění jater a nádory;
 • žloutenka;
 • zvýšený obsah bilirubinu v krvi;
 • onemocnění ledvin se zhoršenou funkcí;
 • tromboembolismus a akutní tromboflebitida;
 • predispozice k trombóze;
 • urogenitální krvácení nevysvětlitelné povahy;
 • obezita;
 • puberta;
 • odložená cholestáza;
 • opar;
 • individuální nesnášenlivost.

Přiřaďte pečlivě, když:

Vedlejší efekty

 • překrvení mléčných žláz;
 • dyspepsie;
 • bolest hlavy;
 • acyklický krvavý výtok z pochvy;
 • únava;
 • zvýšení tělesné hmotnosti;
 • parestézie;
 • vyrážky a svědění;
 • edém periferních tkání.

Při dlouhodobém užívání se objevují nežádoucí účinky, jako je tromboembolismus a trombóza.

Návod k použití přípravku Norkolut (metoda a dávkování)

Jak a za jakým účelem je Norkolut předepsán?

Lék se používá podle schémat:

 • s hyperplazií endometria a pro léčbu anovulačního děložního krvácení - až 10 mg denně. Když nastane požadovaný účinek, používá se od 16 do 25 dnů cyklu v kombinaci s estrogenem;
 • s endometriózou použijte 1 tabletu od 5 do 25 dnů cyklu;
 • použití k léčbě mastodynie, premenstruačního syndromu a dysmenorey zahrnuje užívání 1–2 tablet s estrogenem od 16 do 25 dnů;
 • děložní myomy jsou léčeny po dobu 6 měsíců užíváním 5-10 mg od 5. dne cyklu do 25.;
 • Chcete-li zavolat menstruaci, vezměte 2 tablety po dobu 5 dnů, po ukončení recepce dojde k menstruaci.

Pokyny pro přípravek Norkolut obsahují jasný dávkovací režim pro ukončení laktace - je předepsán na 10 dní, počínaje dávkou 20 mg, která se postupně snižuje o 5 mg každé 3 dny a dosahuje konečné dávky 1 tablety.

Aby se zabránilo laktaci po ukončení těhotenství až do 28 týdnů, první den se užije 15 mg, 2 až 2 tablety ve 2 až 3 dnech a 5 mg denně od 4 do 7 dnů. Pokud k ukončení těhotenství došlo v období od 28 do 36 týdnů, začněte s 15 mg, od 2. dne užijte 10 mg.

Předávkovat

Příznaky jsou vaginální krvácení, dyspepsie ve formě nevolnosti a zvracení. K léčbě se používá symptomatická léčba..

Interakce

Metabolismus norethisteronu může být zvýšen, pokud je užíván současně s induktory jaterních enzymů.

Používejte opatrně v kombinaci s antikoagulancii, látkami snižujícími hladinu glukózy v krvi a kortikosteroidy.

Nepředepisujte současně s cimetidinem, fenytoinem, barbituráty a rifampicinem.

Podmínky prodeje

Podmínky skladování

Na místě chráněném před dětmi dodržujte teplotní režim 15 - 30 ° С..

Skladovatelnost

speciální instrukce

Před zahájením léčby je nutné vyloučit maligní nádory a provést vyšetření genitální oblasti a mléčných žláz.

Norkolutovy analogy

Jedním z populárních analogů podle indikací je Dyufaston.

Dyufaston nebo Norkolut - což je lepší?

Oba léky se liší v účinné látce, ale indikace pro použití jsou podobné. Duphaston se dále používá k léčbě neplodnosti, hrozby potratu a rutinního potratu. Tato droga je také modernější než Norkolut, ale její cena je také vyšší.

Dostupné recenze Norkolutu s hyperplazií endometria naznačují, že je v léčbě této patologie lepší než Dufaston. V každém případě stojí za to poslouchat doporučení zkušených odborníků, protože výběr léku závisí na individuálních charakteristikách a diagnóze..

Synonyma

Primolut-nor, Orgamethryl, Pregnin.

Pro děti

Kontraindikováno pro použití během puberty.

S alkoholem

Nejsou k dispozici žádné jasné údaje o neslučitelnosti alkoholu s touto drogou. Je však třeba mít na paměti, že Norkolut je metabolizován v játrech, a proto může nadměrná zátěž tohoto orgánu, kterou má alkohol, během léčby negativně ovlivnit tělo..

Během těhotenství a kojení

Těhotenství není indikací užívání drogy. V poporodním období lék snižuje produkci mléka.

Recenze o Norkolut

Každé fórum pro ženy obsahuje mnoho recenzí o užívání hormonálních léků k léčbě gynekologických onemocnění. Norkolut je široce používán pro endometriózu. Ze zkušeností žen, které jej používaly, je známo, že tento lék má v tomto případě dobrý účinek - snižuje intenzitu a trvání krvácení..

Tablety se používají v případě menstruačních nepravidelností k vyvolání menstruace. Již šestého dne aplikace je dosaženo požadovaného výsledku.

Dostupné recenze přípravku Norkolut pro fibroidy nejsou dostatečné k posouzení účinnosti v této patologii, ale několik žen píše, že lék zpomalil další růst fibroidů.

Komentáře lékařů o Norkolutu jsou nejednoznačné. Každý lékař má při výběru léku své vlastní preference, ale lék je v lékařském prostředí velmi populární. Tablety se používají k ovariálním cystám - častěji s folikulárními nebo endometrioidními formacemi, přičemž mají pozitivní výsledky.

Hlavní nevýhody tohoto léku jsou přírůstek hmotnosti a změny nálady..

Cena Norkolutu kde koupit

Průměrná cena norkolutu v Rusku je 120 rublů. v balení po 20 tabletách.

Norkolut pro endometriózu: léčebný režim

Norkolut pro endometriózu je předepsán ženám s 1 a 2 stupni hormonálně závislého onemocnění. Aktivně se také používá ke konsolidaci výsledku po chirurgickém odstranění ložisek a endometriomů (cysty na vaječnících způsobené endometriózou). Léčba je předepsána pro nemoci ženského reprodukčního systému, které mají hormonální závislost a umožňují vám zbavit se rušivých příznaků v krátké době. Účinnost léčby přípravkem Norkolut se hodnotí po několika měsících pravidelného užívání. Získané výsledky stanovily pro lékaře vektor dalších akcí.

Vlastnosti drogy

Rysem tablet Norkolut je složení, které určuje mechanismus účinku léku. Jedna tobolka obsahuje norethisteron 5 mg. Tato složka patří k progestogenním norsteroidům..

Princip účinku účinné látky je podobný přírodním gestagenům, které se produkují ve druhé fázi menstruačního cyklu a zajišťují normální průběh těhotenství. V gynekologické praxi se lék nepoužívá jako aktivní progestogen..

Ukazuje však dobré výsledky v léčbě endometriózy..

Tablety mají výrazný antiestrogenní účinek. Norkolut inhibuje sekreci hormonů, které stimulují růst endometria (výstelky dělohy) a ložisek endometriózy (oblasti, které mají podobnou strukturu jako epitel funkční vrstvy).

Při použití léku k léčbě hormonálně závislých onemocnění je dosaženo následujícího účinku:

 • je zabráněno buněčnému dělení funkční vrstvy pohlavního orgánu,
 • endometrium je udržováno v sekreční fázi (nezhustne, neroste, zůstává připraveno na odloučení a menstruaci),
 • produkce estrogenu hypofýzou je blokována, v důsledku čehož ohniska přestávají růst a ztrácejí svoji aktivitu,
 • uvolňuje svalovou vrstvu pohlavního orgánu, což brání začátku nového cyklu a uvolnění další části estrogenu.

Indikace

K použití se doporučuje lék Norkolut s návodem k použití pro endometriózu a adenomyózu (endometrióza v děložní dutině).

Další indikace pro jmenování hormonálního činidla jsou:

 • hyperplazie (nadměrné dělení buněk a zvětšení tloušťky funkční vrstvy pohlavního orgánu),
 • premenstruační syndrom (stav doprovázený náhlými výkyvy nálady, bolestmi břicha a dolní části zad, celkovým zhoršením pohody),
 • mastodynie (nepohodlí v mléčných žlázách, charakterizované bolestivostí, otokem, zvýšenou citlivostí),
 • menstruační nepravidelnosti,
 • potřeba potlačit laktaci,
 • regulace menstruačního cyklu, oddálení menstruačního krvácení,
 • vyvrcholení.

Gynekologové-endokrinologové předepisují léky pro ženy s vnitřní a vnější formou endometriózy s následujícími stížnostmi:

 • spontánní krvácení,
 • delší dobu,
 • hnědá mazanice uprostřed cyklu,
 • bolest v podbřišku.

Diagnóza je stanovena na základě stížností a ultrazvukového vyšetření. K rozlišení patologie se provádí diagnostická laparoskopie (vyšetření břišních orgánů malými řezy v břiše).

Kontraindikace

Norkolut je hormonální lék. Před použitím je nutné prostudovat kontraindikace a pokud existuje alespoň jedna, zvolit alternativní způsob léčby endometriózy.

Je zakázáno pít tablety Norkolut, když:

 • nesnášenlivost účinné látky,
 • sklon k tvorbě krevních sraženin,
 • křečové žíly dolních končetin,
 • hepatitida různého původu,
 • maligní novotvary v prsu.

Pod dohledem lékaře mohou být léky použity u dívek mladších 18 let, lidí s diabetes mellitus, obezitou 2-3 stupňů, selháním ledvin, bronchiálním astmatem, epilepsií.

U pacientů s endometrioidní cystou na vaječníku tento lék nepomůže. Norkolut je někdy předepisován před chirurgickým zákrokem, aby se potlačila aktivita lézí.

Léčba a dávkovací režim pro endometriózu

Standardní léčebný režim pro ložiska endometriózy Norkolutem zahrnuje užívání tablet denně po dobu 20 dnů. První tobolka se pije 5. den menstruačního krvácení. Posledně jmenovaný je užíván 25. den. V příštím týdnu začne pacient krvácet, od prvního dne je nutné počítat znovu 5 dní a začít užívat lék. Terapie trvá v průměru 6 měsíců. Výrobce nedoporučuje užívat lék v dávce vyšší než 10 mg denně.

Při hodnocení závažnosti onemocnění u ženy a přítomnosti doprovodných patologií může gynekolog opravit schéma předepsáním individuálního příjmu Norkolutu. Pokud je to nutné, doba léčby se liší - od tří měsíců do jednoho roku.

Při předepisování léku lékař varuje, že během období podávání se mohou objevit reakce na léčbu. Obvykle jsou dočasné a odcházejí samy, aniž by upravovaly léčebný režim. Mezi běžné stížnosti patří:

 • narušení menstruačního cyklu,
 • špinění,
 • změna tělesné hmotnosti,
 • zvýšený růst vlasů,
 • zhoršení kůže,
 • nadýmání, zácpa,
 • zvýšení ukazatelů krevního tlaku,
 • bolesti hlavy, záchvaty migrény,
 • snížená sexuální touha.

Pozorování ukazují, že obavy zmizí během 1-3 měsíců, když se tělo přizpůsobí novému hormonálnímu pozadí. Při překročení denní dávky léku se mohou objevit dyspeptické poruchy, závratě, děložní krvácení.

Interakce

U endometriózy jsou ženám často předepsány komplexní léky. U tablet Norkolut je kombinace s následujícími látkami nežádoucí:

 • rifampicin je antimikrobiální látka k léčbě tuberkulózy a jiných závažných bakteriálních onemocnění,
 • cimetidin - látka k léčbě ulcerózních lézí žaludku a střev,
 • fenytoin, lék používaný k léčbě syndromů epilepsie a záchvatů,
 • barbituráty - sedativa a sedativa, která ovlivňují funkci centrálního nervového systému.

U léků, které snižují hladinu cukru a inhibují srážení krve, je Norkolut předepisován s opatrností a vyžaduje neustálé sledování ukazatelů těla.

Cena léku a jeho analogů

Cena léku Norkolut není více než 100 rublů na 10 tablet s dávkou 5 mg. Při standardním léčebném režimu stojí příjem kurzu méně než 200 rublů. Tato technika pro korekci endometriózy je považována za rozpočtovou ve srovnání s jinými systémy, které vyžadují velké materiální investice..

Analogem léčiva pro účinnou látku je Primolut-Nor.

K léčbě ložisek endometriózy se také používají léky na bázi gestagenů: Dufaston, Orgametril, Utrozhestan. Pozitivní je, že se ukázaly orální antikoncepce s antiandrogenním účinkem: Janine, Klayra, Yarina, Diane-35. Nejlepší alternativou k Norkolutu v léčbě endometriózy jsou léky na bázi hormonů uvolňujících gonadotropiny: Buserelin, Dipherelin, Orgalutran.

Hormonální lék Norkolut je mírný lék, který má pozitivní vliv na tělo žen s endometriózou. Díky nízké ceně léku je cenově dostupný pro různé segmenty populace. Užívání pilulek samostatně se nedoporučuje u žen s endometriózou. Recenze však ukazují, že tento lék pacienti často používají k oddálení menstruace a úpravě cyklu..

"Norkolut": recenze hyperplazie endometria, návod k použití

Klíčem k možnosti početí a následného porodu donosených a zdravých dětí je zdraví v oblasti sexuální sféry ženy. V tomto ohledu se ženám doporučuje věnovat zvláštní pozornost zdraví jejich těl bez ohledu na věk. To znamená, jak v reprodukčním věku, tak během nástupu menopauzy. Po celý život mohou krásnou polovinu lidstva pronásledovat různé nemoci a problémy žen. Jedním z nejčastějších problémů tohoto druhu je hyperplazie endometria..

Léčba tohoto onemocnění může být prováděna, včetně chirurgických metod, ale obvykle se provádí užíváním vhodných hormonálních léků uvnitř. Jedním z těchto léků je Norkolut. Drtivý počet recenzí o přípravku „Norkolut“ s hyperplazií endometria od pacientů trpících touto patologií je pozitivní.

Hyperplazie endometria - co to je?

Endometrium v ​​medicíně, a zejména v gynekologii, se nazývá vnitřní povrch dělohy. Buňky endometria mají tendenci se rychle vyvíjet a růst pod vlivem ženských pohlavních hormonů, jako jsou estrogeny. Tento proces je pozorován v první polovině menstruačního cyklu. Přerůstání endometriálních buněk se nazývá hyperplazie. Výsledkem je zesílení vnitřní sliznice dělohy. Hyperplázie se může tvořit jak na celém vnitřním povrchu dělohy, tak lokálně v určitých oblastech.

Moderní lékaři se domnívají, že hlavní příčinou hyperplazie u žen je zvýšení hladiny estrogenu v těle. Hladiny estrogenu lze zvýšit za přítomnosti onemocnění, jako je onemocnění polycystických vaječníků, i v důsledku obecné obezity..

Ve všech výše uvedených situacích mohou být tablety přípravku Norkolut účinnou léčbou..

Forma uvolňování, složení, farmakologické působení

Hlavní účinnou látkou léčiva je norethisteron v objemu 5 mg. Pomocnými látkami v kompozici jsou bramborový nebo kukuřičný škrob, stearát hořečnatý a monohydrát laktózy a želatina. Lék "Norkolut", používaný při léčbě hyperplazie endometria, je stejně účinný v reprodukčním věku a během menopauzy se vyrábí ve formě bílých tablet a obsahuje 20 kusů v jednom balení.

"Norkolut" patří do skupiny progestogenů. Při aplikaci prochází sliznice dělohy z proliferativní fáze do sekreční fáze. Lék má také účinek na hypofýzu, zatímco blokuje produkci gonadotropinu a přímo potlačuje proces zrání folikulů.

Rozsah drogy

Podle pokynů k použití "Norkolut" může být tento lék předepsán pro hyperplazii endometria. V každém případě o tom svědčí pozitivní zpětná vazba jak od pacientů podstupujících léčbu, tak přímo od zdravotnických pracovníků. Norkolut má však o něco širší škálu aplikací. Může být tedy také předepsán pro mastodonii, myomy, endometriózu a další podobná onemocnění související s patologiemi s děložním krvácením, které je důležité, anovulačního typu..

Další oblastí použití tohoto léku je přítomnost dysmenorey a premenstruačního syndromu. Může být použit k zastavení nebo prevenci nástupu laktace. V některých případech může být přípravek „Norkolut“ předepsán pro diagnostiku, při které se používá test na progesteron.

Hlavní kontraindikace užívání přípravku "Norkolut"

Navzdory velkému počtu pozitivních recenzí o přípravku "Norkolut" na hyperplazii endometria, při užívání drogy nezapomeňte, že stejně jako jakýkoli jiný lék má řadu kontraindikací. Bohužel je jich spousta..

Je důležité si uvědomit, že užívání léku je během těhotenství nepřijatelné za přítomnosti maligních nádorových formací v oblasti ženských pohlavních orgánů nebo mléčných žláz. Kontraindikací k použití je také přítomnost onemocnění jater nebo dysfunkce ledvin, stejně jako s predispozicí k trombóze, tromboflebitidě.

Tablety Norkolut nemůžete použít k léčbě hyperplazie endometria, pokud je způsobena celkovou obezitou těla; v případě infekce oparem; po cholestáze těhotných žen.

Lék je také kontraindikován v pubertě as individuální nesnášenlivostí jeho složek.

Vedlejší účinky přípravku "Norkolut"

Stejně jako jakýkoli jiný lék má přípravek „Norkolut“, který se používá k léčbě hyperplazie endometria během menopauzy (je-li však používán v reprodukčním věku), řadu vedlejších účinků na tělo pacienta. Takže po „Norkolutu“ se nejčastěji projevují bolesti hlavy a přepracování, může se objevit nadváha. Někdy pacienti hlásí projevy dyspepsie, kožních vyrážek, otoků a špinění z pochvy, které jsou necyklické.

Při dostatečně dlouhodobém užívání léku pro léčebné účely se může vyvinout onemocnění, jako je trombóza nebo tromboembolismus.

Schéma aplikace "Norkolut" a dávkování

Režim užívání léku je zvlněný z onemocnění ženského reprodukčního systému, pro jehož léčbu je předepsán. Podívejme se na některé z nich a odpovězme na otázku, jak správně užívat „Norkolut“ s hyperplazií endometria?

Pro léčbu hyperplazie endometria lékaři předepisují užívání přípravku "Norkolut" v poměrně krátkých kurzech, které trvají od 6 do 12 dnů. Lék se užívá orálně, jednou nebo dvakrát denně, v závislosti na zdraví a pohodě pacienta. Víme tedy, kolik vypít „Norkolut“ s hyperplazií endometria.

Po dosažení požadovaného terapeutického účinku, to znamená bezprostředně po ukončení děložního krvácení, se lék užívá ve stejné dávce. Děje se to preventivně. Lék je předepsán v určitém období menstruačního cyklu - od 16. do 26. dne. Schéma aplikace a období přijetí lze změnit na jiné období cyklu, a to od 5. do 25. dne. Lékaři často doporučují užívat Norkolut souběžně s jinými léky, jako je hormon estrogen.

Kontrola při užívání drogy

Během období užívání tohoto léku se doporučuje sledovat stav krve. Tato potřeba vyvstává kvůli skutečnosti, že lék ovlivňuje počet krevních destiček v krvi a rychlost jeho srážení. U žen starších 45 let a s křečovými žilami, stejně jako s tendencí k tvorbě krevních sraženin, jsou tyto informace velmi důležité.

V každém případě, navzdory recenzím o Norkolutu, v případě hyperplazie endometria může pouze lékař po vyšetření a stanovení zdravotního stavu pacienta rozhodnout, zda tento lék užít. V žádném případě byste neměli začít užívat tento lék z vlastní iniciativy..

Hyperplazie endometria dělohy během menopauzy

Pokud se nezabýváte fyziologickými podrobnostmi a nezabýváte se medicínou, pak můžeme stručně říci, že pravděpodobnost degenerace endometriální hyperplazie do maligního nádoru přímo závisí na věku pacienta. Čím starší je žena, tím větší je pravděpodobnost. Hyperplázie nemůže vést k rakovině, pokud je pacientovi 30 a méně let. Pokud se však onemocnění objevilo během menopauzy, je pravděpodobnost vzniku rakoviny bohužel velmi vysoká. V tomto ohledu lékařský personál doporučuje, aby ženy na začátku menopauzy okamžitě konzultovaly odborníka. Nečekejte na výskyt krvavého výtoku, bolesti a v důsledku toho na vývoj hyperplazie endometria.

Při léčbě tohoto onemocnění se zpravidla používají hormonální přípravky, včetně přípravku Norkolut. Hormonální terapie během premenopauzálního období se často vyplácí a vykazuje dobré výsledky. Při řádně naplánované léčbě pod dohledem dobrého odborníka a podle pokynů pro používání přípravku "Norkolut" je během šesti měsíců pozorováno úplné vyléčení hyperplazie endometria..

Výhody "Norkolut"

V našem století se farmaceutický trh vyvíjí poměrně rychlým tempem a vývoj různých analogů léčiv nezastavuje. Lékárny jsou plné léků se složením podobným přípravku Norkolut. Nepochybně má každý z analogických léků podobný účinek na tělo pacienta, ale stále existují rozdíly a rysy. Pokud se váš ošetřující lékař při plánování léčby rozhodl pro drogu „Norkolut“, můžete si být jisti, že k tomu měl důvody. Pouze lékař může vzít v úvahu všechny vlastnosti konkrétního léku, v závislosti na zdravotním stavu svého pacienta, a předvídat možný účinek v přítomnosti určitých chronických onemocnění a určit dobu užívání přípravku "Norkolut".

„Norkolut“ má bezpochyby přímé analogy, například „Pregnin“ a „Orgametril“. Pokud však plánujete nahradit předepsaný lék, musíte na to svého lékaře upozornit..

Recenze zdravotnických pracovníků na "Norkolut"

Názory různých odborníků na konkrétní drogu nepochybně nemohou být jednomyslné, jednoznačně negativní nebo pozitivní..

Každý lékař má své vlastní preference při výběru léků pro svého pacienta. Přípravek „Norkolut“ se široce používá při léčbě endometriózy, stále však nejsou k dispozici dostatečné údaje o jeho působení na myom..

Pokud jde o tento lék, recenze přípravku "Norkolut" s hyperplazií endometria jsou ohromně pozitivní. Toto je názor odborníků. Výsledkem jeho aplikace je snížení intenzity a trvání sekrece dělohy, zlepšení pohody pacientky během krátké doby. Lékaři také označují přípravek „Norkolut“ jako účinný lék na menstruační nepravidelnosti.

Na základě tohoto článku jsme zjistili, proč je přípravek Norkolut předepisován, výhody oproti jiným analogickým lékům, vedlejší účinky a doba užívání.

Norkolut pro hyperplazii

Léčba hyperplazie endometria zahrnuje hormonální a chirurgický blok, zatímco podávání léků se provádí výhradně v závislosti na typu této patologie a je zaměřeno především na zastavení nadměrného růstu vnitřní vrstvy dělohy.

Norkolut s hyperplazií endometria je lékem volby mezi hormonálními činidly ze skupiny gestagenů. Norkolut je analogem hormonu 2. fáze ženského cyklu.

Vnitřní vrstva dělohy je vysoce citlivá struktura ženského reprodukčního systému na hormony produkované systémem hypotalamus-hypofýza-vaječníky. Normální menstruační cyklus tomuto systému zcela podléhá a výsledkem jeho práce je pravidelná menstruace a přítomnost ovulace s postupným útlumem funkcí během období před menopauzou. Různé patologie vedoucí k selhání produkce hormonů vedou k narušení cyklu, zejména k patologii endometria.

U zdravé ženy je endometrium každý měsíc odmítnuto, což způsobuje menstruační krvácení. Počínaje 1. dnem cyklu vaječníky aktivně produkují estrogeny pod kontrolou hypofýzy a hypotalamu. Bazální výstelka endometria se intenzivně množí a zajišťuje růst funkční vrstvy, kterou představují žlázy. První fáze - proliferativní - přesně odráží tento růstový proces. Uprostřed menstruačního cyklu dochází k ovulaci - uvolnění vajíčka z ovariálního folikulu. V místě folikulu se tvoří žluté tělísko - tato dočasná žláza intenzivně produkuje hormon progesteron, pod jehož vlivem endometrium z proliferační fáze přechází do sekreční fáze a je při absenci početí odmítnuto.

Při léčbě hyperplazie endometria nahrazuje Norkolut žluté tělo a progesteron, který není syntetizován u ženy nebo je produkován v malém množství. Za základ patogeneze hyperplazie endometria je považován pokles produkce progesteronu na pozadí tvorby nadměrného estrogenu. Výsledkem je, že vnitřní vrstva dělohy roste nonstop, ale v určité fázi ji cévy přestanou krmit a dojde ke krvácení.

Děložní krvácení acyklické povahy je hlavním příznakem hyperplazie endometria. K takovému krvácení dochází zpravidla nepravidelně 20. - 40. den cyklu. Je téměř nemožné nezávisle podezřívat patologii, protože žena považuje tyto metroragie za nepravidelná období. Hyperplazie endometria u dívek se často vyskytuje v kombinaci s mastopatií.

Pacienti v menopauze jsou obvykle přijímáni do nemocnice s děložním krvácením spojeným s amenoreou.

Příznaky nemoci mohou být:

 • nepravidelná menstruace - v 60% případů;
 • zpoždění od 1 do 3 měsíců s výskytem prodlouženého děložního krvácení;
 • pravidelná, ale silná menstruace (7 nebo více dní);
 • nedostatek ovulace.

Téměř 80% žen s touto patologií je obézních. Kromě toho je onemocnění charakterizováno potratem, přítomností ložisek adenomyózy a fibroidů.

Mechanismus účinku Norkolutu

Norkolut je syntetický analog žlutého tělíska vaječníků. Tento lék se používá jako součást substituční léčby diagnostikované hyperplazie endometria.

Přebytek estrogenu u ženy může být přímý a nepřímý. Tato patologie je nezvratná jak u mladých žen, tak ve stadiu menopauzy..

Důvody pro zvýšení produkce estrogenu:

 • anovulační cykly s atrézií folikulů, což je typické pro dospívání a tvorbu cyklu;
 • nedostatek ovulace se syndromem polycystických vaječníků;
 • dlouhodobá estrogenová terapie;
 • obezita;
 • diabetes mellitus typu 2;
 • časný nástup menstruace;
 • pozdní menopauza.

Mezi přímé příčiny hyperestrogenismu patří časná menarche a pozdní nástup menopauzy, folikulární atrézie (anovulační cykly), kdy dochází ke zvýšení produkce hormonů. A nepřímé příčiny zahrnují obezitu a nemoci doprovázené vysokou hladinou hormonu v krvi. Je známo, že přebytek tukové tkáně je dodavatelem estradiolu pro ženské tělo. Jedná se o pacienty s nadváhou, kteří mají během menopauzy hyperplazii..

Existují vzácné formy hyperplazie endometria, kdy výše uvedené faktory chybí, ale existuje příliš mnoho estrogenových receptorů přímo v děloze. Taková patologie může být detekována až po imunohistochemické studii endometria..

V důsledku užívání přípravku Norkolut se snižuje produkce estrogenů v důsledku potlačení umělých progesteronů, které jsou u ženy na nízké úrovni. Endometrium z proliferační fáze přechází do stadia sekrece a je během menstruace odmítnuto. Mladé ženy obnoví ovulační funkci při užívání přípravku Norkolut.

Indikace pro použití přípravku Norkolut

Norkolut při léčbě hyperplazie endometria není předepsán pro všechny typy patologie. U ženy je zpravidla diagnostikována hyperplazie během urgentní hospitalizace v důsledku děložního krvácení. V některých případech se však pacientka obrací na gynekologa se stížnostmi na nedostatek úspěchu při pokusu o otěhotnění a porušení pravidelnosti menstruace. V kterékoli z těchto situací je pro histologické hodnocení materiálu nutná biopsie. Odběr tkáně se provádí jak v rámci kyretáže, tak aspirační biopsií nebo vakuovou aspirací endometria.

Norkolut při léčbě hyperplazie endometria je předepsán v případě následujících typů onemocnění:

 • jednoduchá hyperplazie endometria bez atypie;
 • jednoduchá rekurentní forma bez atypie.

Je třeba poznamenat, že tyto odrůdy jsou častěji diagnostikovány u mladých žen, proto je oblastí aplikace Norkolutu pacienti ve věku od 20 do 35 let.

Jednoduchá hyperplazie endometria je nejbezpečnější formou patologie, protože pouze ve 3% případů může degenerovat do rakoviny. Totéž nelze říci o atypické hyperplazii, která se v 80% transformuje na rakovinu endometria.

Je zřejmé, že léčba hyperplazie endometria přípravkem Norkolut by měla být prováděna až po podrobné diagnostice. Někdy lékaři provádějí kyretáž na pozadí děložního krvácení a nepředepisují hormonální lék, což je hrubá chyba. V takových případech je relaps nevyhnutelný..

Při histologickém vyšetření materiálu je jednoduchá odrůda charakterizována velkým počtem žláz, z nichž mnohé jsou cysticky zvětšené. Složitá nebo adenomatózní forma je popsána restrukturalizací žláz; jsou četné a vysoce rozvětvené. Nejnebezpečnější odrůda - atypická (jednoduchá a komplexní) - se vyznačuje přítomností změn v buněčném jádru a cytoplazmě, četnými řadami žlázových buněk, jejich bizarním tvarem.

Izolované použití přípravku Norkolut s atypickými variantami není povoleno. K léčbě nebezpečných forem hyperplazie se také používají gestageny, zejména Norkolut, stejně jako agonisté GnRH a antigonadotropiny - Buserelin, Danazol, Gestrinon a další. Tyto prostředky blokují syntézu ženských hormonů a Norkolut je pouze omezuje.

Složení, forma uvolňování a dávkování

Norkolut vyrábí známá maďarská farmaceutická společnost Gedeon Richter. Aktivní složkou přípravku Norkolut je norethisteron, který patří do skupiny gestagenů - léků druhé fáze. Lék se vyrábí v tabletách po 5 mg, pouze 20 kusů v balení.

Dlouhodobá farmakoterapie. Norkolut pro léčbu hyperplazie endometria ve standardní dávce se pije od 16. dne menstruačního cyklu (nebo 16. den od začátku děložního krvácení) po dobu 10 dnů po dobu 6 měsíců. V některých situacích lékař předepíše dávku 10 mg (2 tablety) denně. Lék by měl být užíván ve stejnou denní dobu. Pokud si žena zapomněla vzít pilulku, musí ji užít co nejdříve, ale nesmí se užít dvojnásobná dávka..

Pokud se výsledek léčby přípravkem Norkolut ukázal jako pozitivní, další kroky lékařů budou zaměřeny na obnovení normálního menstruačního cyklu a prevenci opětovného krvácení. Z tohoto důvodu jsou ženám předepsány kombinované antikoncepce po dlouhou dobu (možná i několik let).

K posouzení účinnosti léčby přípravkem Norkolut se provádí ultrazvukové vyšetření v dynamice a roční aspirační biopsie endometria nebo vakuové aspirace. Konečné rozhodnutí je učiněno po obdržení histologických výsledků endometria získaných diagnostickou kyretáží.

Pokud používáte Norkolut od 5. dne cyklu, je ovulační funkce blokována. Lék je předepsán až po krevním testu na hormony. Stanovte hladinu estradiolu, FSH, LH, progesteronu, volného a vázaného testosteronu, DEA sulfátu, 17-OH-progesteronu. Pokud je potvrzena zvýšená syntéza estrogenu, je jmenování Norkolutem považováno za oprávněné.

Kontraindikace a funkce při používání

Norkolut se nepoužívá v následujících situacích a při onemocněních:

 • přechodný věk u dívek;
 • podezření nebo přítomnost rakoviny prsu;
 • rakovina reprodukčního systému;
 • těhotenství;
 • akutní hepatitida;
 • závažné porušení funkce jater a ledvin;
 • zvýšené hladiny celkového a vázaného bilirubinu;
 • přítomnost žilní trombózy nebo sklon k ní;
 • obezita;
 • krvácení z genitálního traktu s nevysvětlitelnou příčinou;
 • herpetická infekce v akutní fázi.

Důležitým bodem při jmenování Norkolutu je diferenciální diagnostika hyperplazie a některých onemocnění, která mají podobný klinický obraz:

 • polypy endometria;
 • rakovina vnitřní vrstvy dělohy;
 • submukózní děložní myom;
 • chronická endometritida;
 • vnitřní endometrióza.

Hyperplázie se často vyskytuje v kombinaci s výše uvedenými patologiemi, v takových případech se léčba provádí podle jiných schémat, které nezahrnují Norkolut. K potvrzení nebo vyvrácení souběžné patologie se provádí ultrazvuk, hysterosalpingografie.

Během užívání hormonálních látek se mohou objevit nevolnost, zvracení, migréna, překrvení mléčných žláz, spontánní krvácení z pochvy, exacerbace křečových žil, tromboflebitida, alergie.

Je třeba poznamenat, že léčba hyperplazie endometria vyžaduje dodržování zásad správné výživy, protože tuková tkáň je zdrojem estrogenu. Doporučuje se počítání kalorií, sledování hmotnosti, aktivní chůze, lehká fyzická aktivita. Potraviny bohaté na fytoestrogeny budou užitečné: luštěniny, sójové boby, obiloviny, červený jetel, celer, rostlinné oleje, zelenina. Fytoestrogeny mají podobnou strukturu jako přirozený ženský hormon, takže soutěží s estrogenovými receptory umístěnými v děloze a mléčných žlázách. V důsledku toho se zastaví vazba hormonu na jeho receptory a zastaví se patologické působení..

Hyperplazie endometria je považována za jednu z hlavních příčin ženské neplodnosti, proto včasná hormonální korekce a léčba v mladém věku vám umožní mít čas na početí a porodit dítě. Při absenci adekvátní terapie může onemocnění vést k rakovině endometria..