Duphaston během těhotenství a plánování, jak užívat, zrušení během těhotenství

V současné době čelí značnému počtu žen problémy s počátkem dítěte a / nebo během těhotenství. Jedním z faktorů způsobujících tuto patologii je hormonální nerovnováha, zejména produkce progesteronu. K vyřešení těchto problémů se lékaři dlouho uchýlili k lékům, jako je dyufaston nebo ráno.

Řešení progesteronu

Progesteron je steroidní hormon a v ženském těle ho produkují vaječníky a nadledviny. Role, kterou hraje progesteron ve fungování reprodukční sféry, je nezastupitelná, menstruační cyklus, oplodnění a další těhotenství závisí na hladině tohoto hormonu..

Jak víte, menstruační cyklus je rozdělen na 2 fáze: folikulární (proliferativní) a luteální (sekreční).

 • V první polovině cyklu dominují estrogeny, pod jejichž vlivem dominantní folikul dozrává.
 • V době ovulace (prasknutí hlavního folikulu) dosáhne obsah progesteronu vrcholu, „nově vyrobené“ vejce opouští folikul a vstupuje do vejcovodu. V místě praskajícího folikulu se tvoří žluté tělísko, které udržuje hladinu progesteronu (syntetizuje) na předchozích obrázcích.
 • Působením popsaného hormonu dochází ke sekrečním změnám ve funkční vrstvě sliznice dělohy, zahušťuje se, uvolňuje se, zvyšuje se zásobování krví.

Všechny popsané procesy jsou navrženy tak, aby vytvářely příznivé podmínky pro zavedení nebo implantaci vajíčka oplodněného do té doby. Pokud došlo k početí, potom žluté tělo nadále funguje ve stejném režimu a udržuje obsah progesteronu na konstantní úrovni. To je způsobeno vlastnostmi hormonu:

 • Podporuje sekreční změny v endometriu nezbytné pro další progresi těhotenství,
 • Potlačuje kontrakce dělohy, čímž brání odmítnutí vajíčka.
 • Progesteron ovlivňuje vývoj tkání, zejména mléčných žláz, a připravuje je na kojení.
 • Hormon má také sedativní účinek, inhibuje aktivitu a živé emoce ženy a stimuluje růst a distenzi dělohy, jak se zvyšuje doba těhotenství.

Díky uvedeným „schopnostem“ progesteronu se mu říká těhotenský hormon. S jeho nedostatečným obsahem není možné ani oplodnění, ani další vývoj těhotenství. Snížený obsah progesteronu v krvi naznačuje buď selhání druhé fáze cyklu, nebo sníženou funkci žlutého tělíska nebo placenty.

Nedostatek hormonů se může projevit intermenstruačním krvácením (viz výtok uprostřed cyklu), hrozbou ukončení těhotenství a zpomalením nitroděložního růstu.

Plánování těhotenství

Ve fázi plánování těhotenství čelí žena potřebě nejen udržovat zdravý životní styl, ale také užívat určité léky.

 • Kyselina listová - je známo, že tři měsíce před těhotenstvím se doporučuje začít užívat kyselinu listovou (viz kyselina listová během těhotenství a před), toto opatření je vynikající prevencí rozvoje defektů neurální trubice plodu.
 • Duphaston - v některých případech lékaři důrazně doporučují zahájit takzvané profylaktické podávání duphastonu (viz Duphaston pro označení menstruace).

Při plánování těhotenství je přípravek Duphaston předepsán, pouze pokud existují určité indikace. Jde buď o selhání druhé fáze cyklu, nebo o existující adenomyózu, na jejímž pozadí žena, pokud otěhotní, zřídka nosí dítě.

To znamená, že v anamnéze nastávající matky je smutná zkušenost s přerušeným těhotenstvím a potrat byl několikrát opakován. V tomto případě hovoří o obvyklém potratu a po důkladném vyšetření ženy a zjištění všech důvodů pro ukončení těhotenství je ve fázi plánování rozhodnuto předepsat hormonální lék - dyufaston.

Jak je předepsán dyufaston?

Vzhledem k tomu, že duphaston je syntetický analog progesteronu, měl by jeho příjem klesnout na druhou fázi menstruačního cyklu, kdy nastane čas na progesteron. Duphaston je dostupný v 10 mg tabletách a jeho příjem při plánování těhotenství obvykle nepřesahuje jednu tabletu denně..

Neexistuje žádný zvláštní režim užívání léku, lékař předepisuje, jak v každém případě užívat dyufaston, rozvíjející individuální režim.

 • Užívání léku by mělo začít den po ovulaci, pokud má žena 28denní menstruační cyklus, užívá se od 11 do 25 dnů cyklu po dobu nejméně 6 měsíců.
 • Během stanoveného časového období žena zpravidla otěhotní.

Ale pokud například ve třetím měsíci užívání drogy náhle nenastala menstruace? To znamená, že musíte udělat těhotenský test. Koneckonců právě pro tento účel byla předepsána terapie dyufastonem. Je test pozitivní? Nespěchejte s ukončením užívání léku, bude nutné pokračovat až do 16 týdnů těhotenství, kdy se vytvoří placenta a začne produkce vlastního progesteronu.

Je třeba dodat, že duphaston nemá nepříznivý účinek na plod, neovlivňuje srážení krve, metabolismus lipidů a sacharidů a neovlivňuje žlázy s vnitřní sekrecí. To znamená, že těhotenství, ke kterému došlo poté, co duphaston probíhá stejným způsobem jako normální těhotenství..

Vedlejší efekty

Nelze však říci o vedlejších účincích drogy. V některých případech existují:

 • migrénové bolesti hlavy nebo závratě
 • reakce z hepatobiliárního systému (žloutenka, slabost, menší bolesti břicha)
 • alergické reakce na složky léčiva ve formě kopřivky.

Pokud na pozadí užívání duphastonu dojde k průlomovému krvácení z dělohy, měli byste jednoduše zvýšit dávku užívání léku.

Těhotenství a duphaston

Těhotenství tedy přišlo na pozadí užívání dyufastonu ve fázi plánování, co bude dál?

A pak lékař, který bude sledovat vývoj těhotenství, doporučí pokračovat v užívání léku po určitou dobu, jak již bylo zmíněno, až 16 týdnů..

Proč? Vzhledem k tomu, že ve druhé fázi menstruačního cyklu nebylo ještě před těhotenstvím dostatek progesteronu, bude v prvních týdnech pozorován určitý nedostatek. Proto nemůžete přestat užívat lék, jinak může případ skončit smutně.

Proč je během těhotenství nutný duphaston?

Poté, že nahradí nedostatek progesteronu, tj. Převezme jeho funkce. Duphaston udrží činnost žlutého tělíska, uvolní svaly dělohy a bude mít imunosupresivní účinek, takže tělo matky nevnímá embryo jako cizí předmět a nevylučuje ho. Kromě toho je lék nezbytný pro vývoj mléčných žláz a připravuje je na kojení..

V jakých případech je duphaston předepsán během těhotenství?

 • Nejprve jako pokračování drogy během plánování,
 • zadruhé, pokud během tohoto těhotenství existují známky počátečního potratu, potvrzené hormonálními studiemi nedostatku progesteronu,
 • zatřetí, dyufaston je nutně předepsán po proceduře IVF jako léčba podporující těhotenství.

Jak se užívá duphaston během těhotenství?

Vše závisí na situaci, závažnosti klinických projevů nedostatku progesteronu - spontánní potrat, tolerance, věk ženy, anamnéza a mnoho dalších faktorů. V případě zjevných známek hrozby ukončení těhotenství se dávka léku může zvýšit na 4 tablety denně, tj. 40 mg denně. Cena dyufastonu je samozřejmě vysoká, ale hra za tu svíčku stojí, že? Chtěl bych však uklidnit nastávající matky, od okamžiku, kdy byla zahájena léčba, příznaky hrozícího potratu v raných fázích velmi rychle zmizí, krvácení z genitálního traktu zmizí, bolest zmizí a blahobyt ženy se výrazně zlepší.

Jak dlouho trvá užívání duphastonu?

Droga musí být užívána, dokud se situace nestabilizuje a neexistuje zjevná nebo latentní hrozba těhotenství. Potřeba dyufastonu obvykle zmizí po 16 týdnech těhotenství (viz výpočet gestačního věku po týdnech), ale v některých případech může hrozba ukončení léčby nastat později, takže se to trvá až 20 týdnů. kolo ohrožení a postupně.

Předpokládejme, že žena „chodila“ na čtyři tablety denně, což znamená, že během týdne se dávka dyufastonu sníží o 10 mg, to znamená, že zůstanou 3 tablety denně. Pokud se během týdne užívání léku v takové dávce těhotenství vyvíjí normálně, pak se během další dávky sníží o dalších 10 mg, přičemž zůstanou 2 tablety.

Opět platí, že těhotenství je sledováno užíváním 20 mg denně po dobu 7 dnů, pokud v tomto případě nejsou žádné známky ohrožení, nechte jednu tabletu s následným dokončením užívání léku.

Několik slov o Utrozhestanu

Když už mluvíme o duphastonu a jeho roli při plánování těhotenství, stejně jako při úspěšném vývoji nástupu těhotenství, neměli bychom zapomenout na „konkurenta“, tedy na ráno.

Analog Duphastonu - Utrozhestan je také analogem progesteronu a je vyroben z rostlinných materiálů. Proto se úspěšně používá ve stejných situacích jako dyufaston. Je zbytečné polemizovat, která droga je lepší, jejich role je stejná. Ale kterému léku dát přednost během těhotenství, rozhodne lékař a jen on.

Uvolňovací forma - Utrozhestan je dostupný v tobolkách, ve kterých se může účinná látka lišit, buď 100 mg nebo 200 mg.

Při plánování těhotenství je ranní nevolnost předepsána ve druhé fázi menstruačního cyklu, obvykle v dávce 200 mg denně. Lék provádí přechod endometria z fáze sekrece do fáze proliferace a v případě oplodnění je děložní výstelka připravena na příjem vajíčka, to znamená, že ho uvolňuje, zahušťuje, zlepšuje zásobování krví. Kromě toho lék potlačuje excitabilitu jak svalů dělohy, tak vajíček a také stimuluje růst sekreční tkáně mléčných žláz a připravuje je na laktaci..

Během období těhotenství je předepsáno ráno, počínaje zahájením početí až do konce druhého trimestru. Dávkování léku závisí také na klinické situaci a závažnosti známek hrozby přerušení. Obvykle se lék užívá dvakrát denně, 200 až 600 mg.

Zásadním rozdílem mezi přípravkem Utrozhestan a přípravkem Duphaston je, že přípravek Utrozhestan lze užívat nejen perorálně, ale také do vagíny. Tento způsob aplikace je ještě účinnější, protože účinná látka obchází játra, okamžitě vstupuje do krevního řečiště a začíná mít příznivý účinek. Tento způsob podání je velmi vhodný pro ženy s toxikózou, kdy zvracení neumožňuje zadržet ani jeden doušek vody v žaludku..

Nevýhody drogy - Existuje však také určitá nevýhoda drogy. Způsobuje sedaci, která není pozorována při použití duphastonu. Utrozhestan, stejně jako poslední možnost, neovlivňuje metabolismus tuků a sacharidů a je naprosto bezpečný pro nenarozené dítě. Během kojení však musí být léčba přerušena, protože přechází do mléka.

Mezi vedlejší účinky patří alergické reakce, letargie a ospalost (sedace), závratě a jaterní reakce (žloutenka). Zrušení léku je předepsáno postupně, stejně jako u dyufastonu.

Duphaston a plánování těhotenství: užíváme drogu správně

Jelikož je skvělé, když je menstruační cyklus stabilní, nemusíte ovulovat nic. Pokud se ale podíváte zpět, můžete vidět spoustu dívek, které navštěvují předporodní kliniky, podstupují testy a podstupují léčbu. Problémy s koncepcí jsou často způsobeny hormonálními poruchami a jedním z léků, které tyto problémy řeší a jsou předepsány při plánování těhotenství, je Dufaston. Promluvme si o něm.

Když testy ukazují, že v těle je málo progesteronu, lékaři doporučují lék Duphaston. Tento lék pomáhá obnovit normální menstruační cyklus a pomáhá otěhotnět.

Jak přípravek účinkuje, proč je předepsán a kdy je potřeba

Lék je předepsán, když tělo neprodukuje správné množství progesteronu. Někdy se zruší až ve třetím trimestru - v tomto okamžiku je již vytvořena placenta, která produkuje progesteron. Dokonce i pro těhotnou ženu a dítě je droga naprosto bezpečná. Rovněž neovlivňuje ovulaci, srážení krve, nepříznivě neovlivňuje játra..

Je možné otěhotnět po užití Duphastonu? Ano, mnoho gynekologů doporučuje tento lék, protože se ukázal jako vynikající..

Na Duphastonu můžete otěhotnět - vyrovnává nedostatek progesteronu a je jeho syntetickým analogem.

Lékaři předepisují lék v případech, kdy jsou problémy s koncepcí spojeny s nedostatkem hormonu:

 • neplodnost;
 • riziko potratu;
 • endometrióza;
 • děložní krvácení;
 • nepravidelný cyklus;
 • amenorea.

Je důležité, aby pacientka přesně věděla, jak pít Duphaston, aby otěhotněla. Droga se musí pít v určité dny menstruačního cyklu, jinak může působit jako antikoncepce.

Pomáhá Duphaston otěhotnět? Ano, protože obsahuje umělý progesteron zvaný „těhotenský hormon“. Za přirozených podmínek k jeho produkci dochází v postovulárních dnech cyklu, čímž se děloha připravuje na možné početí. Chcete-li zjistit, zda příčinou problémů s koncepcí je skutečně odchylka v hormonálním pozadí, musíte kontaktovat prenatální kliniku a nechat se otestovat.

Jak pít drogu Duphaston při plánování těhotenství v blízké budoucnosti? Obvykle ho začnou užívat od 16 do 25 dnů menstruačního cyklu. Pokud došlo k těhotenství, pak příjem pokračuje až do 20 týdnů, poté se dávka postupně snižuje.

Lékaři předepisují lék po dobu nejméně tří měsíců. Pokud během této doby nedošlo k početí, lze přípravek Duphaston užívat až 6 měsíců.

Vliv léku na cyklus

Zdravá žena by měla mít měsíční menstruaci. Zřídkavé poruchy cyklu lze tolerovat, pokud jsou přerušované. Delší zpoždění může být způsobeno nedostatečným množstvím progesteronu. Indikace pro užívání přípravku Duphaston je amenorea, která je způsobena poruchou funkce vaječníků. Pokud je diagnostikována "sekundární amenorea" (ne více než 6 měsíců menstruace), lékaři předepisují hormonální léčbu, která je kombinována s cvičením a dietou.

Pijí Duphaston ve druhé fázi cyklu, čímž doplňují nedostatek progesteronu. Během užívání drogy by měla být menstruace pravidelná..

Někdy ženy samy začnou užívat drogu v boji proti amenorei bez předchozí konzultace s lékařem. Toho nelze dosáhnout, protože se mohou objevit ještě větší poruchy endokrinního systému, s nimiž se bude velmi obtížně vyrovnávat..

Může pomoci zabránit krvácení v polovině cyklu a zmírnit bolest během kritických dnů. Ale abyste měli pozitivní účinek, musíte jej pravidelně pít..

Kontraindikace pro přijetí

Pomůže lék Duphaston otěhotnět? Samozřejmě ano, ale lékaři by měli vzít v úvahu jak indikace, tak kontraindikace pro jeho užívání. Špatný přístup k této otázce může negativně ovlivnit zdraví ženy..

Hlavní kontraindikace jsou následující:

 • chronické selhání ledvin;
 • přecitlivělost na složky léčiva;
 • dědičné poruchy, jako jsou Dabin-Johnsonův a Rotorovy syndromy.

Než vypijete drogu Duphaston při plánování dlouho očekávaného těhotenství, musíte věnovat pozornost svému zdraví. Například pokud má pacient problémy s kardiovaskulárním systémem nebo s cukrovkou, musí být při užívání tohoto léku opatrná. Lékař musí neustále sledovat její zdraví..

Můžete bezpečně užívat Duphaston, abyste otěhotněla, protože je to bezpečné. Totéž platí pro samotné období těhotenství. Během laktace je však žádoucí, aby ji pacient nepil. Hlavní složka léčiva dydrogesteron se vylučuje do mateřského mléka a znemožňuje kojení dítěte.

Správné užívání drogy

Než vypijete drogu Duphaston při plánování těhotenství, musíte si přečíst pokyny a nezapomeňte, že to může předepsat pouze lékař. Sleduje pacienta, je obeznámen se zvláštnostmi průběhu onemocnění.

Pravidla přijetí pro různé patologie:

 • PMS a nepravidelné kritické dny - od 11 do 25 dnů menstruačního cyklu. Duphaston se v tomto případě při plánování těhotenství užívá v dávce 10 mg dvakrát denně.
 • Dysmenorea (mírné kritické dny) - od 5 do 25 dnů. Dávkování - 10 mg dvakrát denně.
 • Jak užívat přípravek Duphaston k otěhotnění s amenoreou? Od 11 do 25 dnů navrhovaného cyklu. Dávka je 10 mg dvakrát denně. Dále musíte užívat estrogen.
 • Duphaston pro endometriózu během plánování těhotenství se užívá od 5 do 25 dnů. Dávkování - 3krát denně, 10 mg.
 • V případě neplodnosti kvůli nedostatku progesteronu se lék užívá od 14. do 25. dne cyklu. Při plánování těhotenství je dávka Duphastonu za těchto okolností 1krát denně, 10 mg. Kurz trvá 6 po sobě jdoucích cyklů. Pokud Duphaston pomohl otěhotnět, neměli byste jej přestat užívat další 3 měsíce.
 • Lék se dobře vyrovnává s děložním krvácením. V tomto případě musíte užívat 7 dní, dvakrát denně po 10 mg.

Použití během těhotenství

Když užíváte Duphaston, můžete otěhotnět, ale je možné ho pít po početí? Těhotenství někdy probíhá s komplikacemi, proto je nutné tento prostředek přijmout, aby bylo dítě bezpečně přepraveno. Pokud je pozorována hypertonicita dělohy, může lékař léčbu prodloužit.

Odmítnutí léku vyvine lékař, protože náhlé vysazení často vyvolává negativní reakci. Pokud těhotenství probíhá normálně, dávka léku se sníží na polovinu a pohoda ženy se sleduje pod dohledem ošetřujícího lékaře. Pokud dojde k výkyvům hladiny hormonu progesteronu v důsledku snížení dávky, proces odmítnutí léku bude pokračovat další 2-3 týdny..

Ti, kterým Duphaston pomohl otěhotnět, by si měli pamatovat, že by to po porodu neměli pít, protože to má negativní vliv na tělo dítěte a dostat se tam spolu s mateřským mlékem.

Dyufaston nebo Utrozhestan - což je lepší?

Role prvního léku při plánování početí a úspěšném těhotenství je dobře známa. Existují však také účinné analogy.

Hlavní konkurent této drogy - Utrozhestan - je také velmi účinný při plánování koncepce. Droga obsahuje progesteron vyrobený z rostlinných materiálů. Z tohoto důvodu se používá stejným způsobem jako jeho protějšek popsaný výše. Není velký rozdíl v tom, co použít při plánování těhotenství - Dyufaston nebo Utrozhestan. Jakému konkrétnímu léku dát přednost, rozhodne lékař.

Rozdíl mezi těmito léky spočívá v tom, že Duphaston je syntetická droga a Utrozhestan je přirozený. Ale první má mnohem méně vedlejších účinků..

Podstatný rozdíl mezi těmito léky spočívá v tom, že Utrozhestan lze nejen opít, ale také podávat přímo do pochvy, což zabraňuje rozvoji alergických reakcí. A jaký druh léku předepsat pro terapii, rozhodne lékař.

Nežádoucí účinky užívání Duphastonu

Duphaston lze použít při plánování těhotenství, protože má málo vedlejších účinků. Neovlivňuje ovulaci a při jejím užívání často dochází k početí. Není to však stoprocentně bezpečné. Objevují se vedlejší účinky, jako je nevolnost, závratě a nadýmání.

Užívání přípravku Duphaston při plánování těhotenství ve vzácných případech může vyvolat dysfunkci jater a anémii. Nedoporučuje se užívat ženám s chorobami srdce, jater, ledvin, slinivky břišní.

Abyste předešli nežádoucím účinkům, musíte vědět, jak správně užívat syntetický Duphaston při plánování těhotenství. Nejprve se provede vyšetření, na základě kterého gynekolog určí dobu přijetí a požadovanou dávku.

Pokud lékař při plánování těhotenství doporučuje pít Dufaston, nemusíte odmítat - lék je bezpečný, pokud budete postupovat podle pokynů k jeho použití. Tento lék fungoval dobře. Pokud má žena zájem o to, zda je možné otěhotnět na Duphastonu, musí vědět, že pouze správné užívání tohoto léku pod dohledem odborníka pomůže vyřešit problém.

Autor: Alexander Indra, lékař,
speciálně pro Mama66.ru

Je Duphaston opravdu nezbytný při plánování těhotenství?

Těhotenství není nemoc, ale mnoho žen nemá náladu to pochopit a věří, že jelikož v těle dochází ke změnám, které jsou neustále sledovány lékařem, je třeba s nimi zacházet. Nebo se přinejmenším živte léky. Kvůli spravedlnosti je třeba poznamenat, že mezi lékaři existuje skupina těch, kteří si jsou jisti, že Duphaston je při plánování těhotenství i celého období těhotenství jednoduše nenahraditelný. Recenze jsou smíšené. Ale komu věřit? Pojďme na to přijít.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/dyufaston-pri-planirovanii-beremennosti-instrukciya-po-primeneniyu.jpg " alt = "dyufaston při plánování těhotenství" width = "660" height = "440" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/dyufaston-pri-planirovanii -beremennosti-instrukciya-po-primeneniyu.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/dyufaston-pri-planirovanii-beremennosti-instrukciya-po-primeneniyu-300x200.jpg 300w "velikosti = "(max. šířka: 660px) 100vw, 660px" />

Nejdůležitější droga?

Progesteron je přesně ten hormon, bez kterého není možné pokračovat v životě. Nejen účinná látka má příznivý účinek na těhotenství. Progesteron se dokonce nazývá matrix všech ostatních hormonů, což opět zdůrazňuje jeho důležitost..

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/1411485690_07-300x225.jpg "alt =" expozice progesteronu "width =" 300 "height =" 225 "srcset =" "data-srcset =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/1411485690_07-300x225.jpg 300w, https://dazachatie.ru/wp- content / uploads / 2018/02 / 1411485690_07.jpg 660w "sizes =" (max-width: 300px) 100vw, 300px "/> Proč je Dufaston tak cenný? Je to velmi jednoduché. Účinnou látkou v jeho složení je dydrogesteron, progestogen, který je syntetický analog lidského progesteronu. Proto je Duphaston nejčastěji předepisovaným léčivem při plánování těhotenství. Je dobře absorbován, nehromadí se a po třech dnech se z těla úplně vylučuje. A co je důležité, v pokynech k jeho použití se uvádí, že Duphaston neovlivňuje metabolismus a nezpůsobuje maskulinizace - výskyt známek mužského typu.

Progestagenní léky pomáhají ženě obnovit normální hladinu progesteronu, regulovat menstruační cykly, a proto je lze použít k otěhotnění. Rozumný člověk by však měl pochopit, že jakékoli léky, a dokonce ještě hormonálnější, nelze předepisovat bezmyšlenkovitě bez konzultace s lékařem. Kromě toho se dávkovací režimy přípravku Duphaston liší v závislosti na patologii a očekávaném účinku..

Kdy jsou předepsány progestogeny?

Duphaston, stejně jako jakýkoli jiný produkt farmaceutického průmyslu, má jasné indikace pro použití. Nejprve je předepsán za přítomnosti laboratorně potvrzeného nedostatku endogenního progesteronu:

 • obvyklý potrat - 2 nebo více potratů;
 • hrozba ukončení těhotenství v důsledku ICI (ismicko-cervikální nedostatečnost);
 • nedostatečná luteální fáze;
 • neustálé porušování měsíčních cyklů;
 • sekundární amenorea;
 • endometrióza.

Za druhé, za účelem substituční léčby těžkého menopauzálního syndromu, chirurgické odstranění přídavků, například syndromu polycystických vaječníků nebo cysty žlutého tělíska.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/progesteron-pri-beremennosti-norma-po-nedelyam-10.jpg " alt = "dyufaston při plánování" width = "660" height = "440" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/progesteron-pri-beremennosti- norma-po-nedelyam-10.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/progesteron-pri-beremennosti-norma-po-nedelyam-10-300x200.jpg 300w "velikosti = „(max. šířka: 660px) 100vw, 660px“ />

Co znamená laboratorně potvrzený nedostatek endogenního progesteronu? Léky založené na důkazech uvádějí fakta, že krevní test na progesteron ve dnech 21–22 menstruačního cyklu vůbec není indikátorem, protože přináší všechny ženy pod společného jmenovatele - obě ženy, které mají cyklus 26–28 dní, a ženy, jejichž cyklus je 35– 40 dní. Jak správně darovat krev pro progesteron najdete v našem článku.

Duphaston a plánování rodiny

Ošetřující lékař řekne ženě, která sní o tom, že se stane matkou, jak správně užívat Dufaston při plánování těhotenství. Režimy příjmu závisí nejen na důvodech, proč k těhotenství nedochází, ale také na přítomnosti souběžných onemocnění a vnějších faktorů. Při výběru nejoptimálnějšího schématu se gynekolog také nutně zaměřuje na fázi měsíčního cyklu pacientky.

Pokud je příčinou neplodnosti právě nedostatek progesteronu, pak je Duphaston předepisován od 16. do 25. dne cyklu - bezprostředně po ovulaci nebo od 11. do 25. dne. Terapeutický kurz trvá 3 až 6 měsíců a dávka se volí individuálně podle výsledků cytologického vyšetření vaginálního nátěru a krevního testu ke stanovení hladiny progesteronu.

Najednou byla biopsie endometria považována za nejspolehlivější metodu, ale podle nedávných studií to nijak neovlivňuje, jak moc začne tělo těhotné ženy produkovat potřebné hormony.

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/shutterstock_237222352.jpg "alt =" progesteron duphaston "width =" 660 "výška = "367" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/shutterstock_237222352.jpg 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/ 2018/02 / shutterstock_237222352-300x167.jpg 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Pokud je neplodnost vyvolána nejen nízkou hladinou progesteronu, ale také nedostatkem ovulace, zvyšuje se po užívání Clostilbegitu s Dufastonem šance na otěhotnění. Protože kombinace těchto léků je zaměřena na stimulaci ovulace a udržení těhotenství v případě úspěšného početí.

U endometriózy, syndromu polycystických vaječníků a dalších onemocnění způsobených hormonální nerovnováhou v důsledku nadměrné produkce prolaktinu je narušena druhá fáze menstruačního cyklu, což znemožňuje těhotenství. V tomto případě je pro korekci hladiny prolaktinu předepsáno současné podávání cyklodinonu a Duphastonu. Mělo by se však pamatovat na to, že cyklodinon musí být zrušen okamžitě po potvrzení těhotenství..

Progestogeny jako terapeutické činidlo

Pro korekci dysfunkčního krvácení, menstruačních nepravidelností a léčbu amenorey se progestogeny kombinují s estradiolem po dobu 5-7 dnů. Pro profylaktické účely je tato kombinace předepsána také od 11. do 25. dne menstruačního cyklu. Také podle schématu "11-25" je lék předepsán v případě závažné PMS.

Důležité! Duphaston, stejně jako jiné progestogeny, blokuje ovulaci, proto při plánování těhotenství by měl být příjem proveden po ovulaci!

Jako hormonální substituční lék je dydrogesteron předepisován pouze v kombinaci s estrogeny. Může to být buď kontinuální léčba malými dávkami, nebo cyklické užívání po dobu 14 dnů každý měsíc. Dávka HRT se volí individuálně v závislosti na stavu endometria, který se stanoví pomocí ultrazvuku nebo podle výsledků histologického vyšetření..

Recenze přípravku Duphaston při plánování těhotenství jsou nejednoznačná. Na internetu najdete mnoho stránek s protichůdnými prohlášeními. Někteří tvrdí, že Duphaston je nepostradatelný pro početí a dokonale pomáhá otěhotnět a porodit dítě. Jiní argumentují ve prospěch krátkodobého užívání progestogenů nebo jejich nepoužívání vůbec. Kdo má pravdu a komu věřit?

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/1366.png "alt =" duphaston vedlejší účinky "width =" 660 " height = "214" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/1366.png 660w, https://dazachatie.ru/wp-content/uploads /2018/02/1366-300x97.png 300w "sizes =" (max. Šířka: 660px) 100vw, 660px "/>

Kupodivu mají obě strany pravdu, ale je nejrozumnější diskutovat o nutnosti předepsat hormonální lék, o režimu dávkování a dávkování Duphastonu při plánování těhotenství u lékaře, někdy dokonce ani o jednom. Ano, progestiny jsou vynikajícím řešením pro regulaci měsíčního cyklu a navrácení obou fází zpět do normálu..

Nežádoucí účinky přípravku Duphaston

Dlouhodobé užívání syntetického progesteronu má řadu vedlejších účinků:

 • vzhled krvavých mazanic;
 • snížená pohyblivost vejcovodů, což vede k mimoděložnímu těhotenství;
 • průlomové krvácení - masivní vaginální krvácení po nepřítomnosti menstruace;
 • otok a bolestivost mléčných žláz, stejně jako vzhled výtoku z nich;
 • nevolnost;
 • reakce přecitlivělosti doprovázené svěděním, vyrážkami až po anafylaxi;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • otok;
 • bolest kloubů;
 • změna tělesné hmotnosti;
 • poruchy metabolismu glukózy;
 • únava, slabost, deprese;
 • snížená sexuální touha;
 • poruchy spánku.

V kombinaci s vysokou hladinou estrogenu způsobuje chronický příjem progestogenu:

 • výrazný PMS;
 • vysoký krevní tlak, špatně reagující na užívání antihypertenziv;
 • riziko trombózy a embolie;
 • neurózy a neuritida;
 • různé erytémy a podkožní krvácení;
 • hirsutismus nebo vypadávání vlasů;
 • zhoršení kůže.

Jakákoli hormonální droga je velmi vážná, i když je umístěna jako nejbezpečnější, bez vedlejších účinků. A ještě více, v žádném případě byste se neměli léčit sami.

Ve fázi plánování u žen s hormonální neplodností nebo obvyklým potratem, s dostatečným příjmem Duphastonu, může skutečně dojít k těhotenství a zůstat. Stává se však také, že i na pozadí užívání progestogenů se těhotenství přestane rozvíjet - zamrzne, takže než začnete užívat Duphaston, musíte pečlivě zvážit výhody a nevýhody a skutečně projednat potřebu schůzky se svým lékařem.

Duphaston během těhotenství - skutečná podpora nebo marketing?

Proč pít Duphaston během těhotenství? Vědci z různých zemí opakovaně prokázali, že konzervační terapie v raných fázích neexistuje. Žádné léky nejsou schopny napravit vady vajíčka, pomoci mu uchytit se a vyvinout se bez patologií. I když k tomu dojde, výsledkem takového těhotenství bude buď narození dítěte s patologiemi, nebo pozdější zmrazení plodu..

Farmaceutický průmysl a lékaři, kteří dostávají skromné ​​procento každého předepsaného léku, přirozeně nechtějí přijít o svůj příjem. Zvláště pokud je úspěch ve většině případů zaručen předem. Mezi recenzemi žen, které užívaly ženy Duphaston, najdete ty, které říkají, že vynechání pilulky nebo odmítnutí léku nemělo vliv na nosení dítěte..

Podle gynekologických protokolů jsou všechny ženy, které otěhotní během užívání exogenního progesteronu, povinny užívat drogu před 16. týdnem těhotenství. To je způsobeno možností abstinenčního syndromu, který ohrožuje život plodu. Obvyklá dávka při plánování těhotenství je v průměru 20 mg denně injekčně nebo 200 mg v tabletách nebo vaginálně. V závislosti na stavu pacienta však může být dávka a frekvence podávání zvýšena..

Ano, progestiny mají schopnost normalizovat menstruační cyklus, stimulovat růst folikulů a ovulaci. Ano, podporují nezbytný stav endometria pro implantaci, zejména pomocí technologií asistované reprodukce. Ale! Je to stále droga a nemá smysl ji předepisovat absolutně každému.

Během těhotenství tělo produkuje dostatek endogenního progesteronu, aby uneslo dítě. To je přirozené. Ve všech zemích světa lékaři čestně prohlašují, že je téměř nemožné udržet těhotenství v raných stádiích, pokud se postaví tělo matky. To nezávisí na použití přípravku Duphaston nebo jiných léků. Syntetické progestogeny mohou potrat jen mírně oddálit. Proto je nutné přísně dodržovat jasné indikace pro použití hormonální terapie..

Co potřebujete vědět o Duphastonu a jeho analogech

.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/dufastone-300x197.jpg "alt =" dyufaston "width =" 300 " height = "197" srcset = " data-srcset = "https://dazachatie.ru/wp-content/uploads/2018/02/dufastone-300x197.jpg 300w, https://dazachatie.ru/wp-content /uploads/2018/02/dufastone.jpg 660w "sizes =" (max. šířka: 300px) 100vw, 300px "/> V naší síti lékáren najdete pouze dvě léčiva obsahující progestogeny. Jedná se o Duphaston a Utrozhestan. Při plánování dlouho očekávaného těhotenství účinná látka (extrakt z jam) těchto léčivých přípravků pomáhá připravit reprodukční systém na početí a porod. V raných fázích již začínajícího těhotenství snižují hypertonicitu dělohy, pokud ji skutečně mají, i když ve většině případů je to další důvod pro hororové příběhy.

Jmenování těchto léků se skutečně prokázaným nedostatkem progesteronu je oprávněné, v ostatních případech si vezměte pilulky nebo odmítněte - rozhodněte se sami. Měli byste si však být vědomi toho, že zrušení Duphastonu při plánování nebude mít takové důsledky jako ukončení užívání pilulek během již začínajícího těhotenství.

Tělo ženy užívající syntetické progestogeny si zvykne přijímat potřebné množství účinných látek zvenčí. Proto je těhotenský hormon - nejprve luteální a poté placentární progesteron syntetizován slabě, protože jeho nedostatek bude stále doplňován.

V důsledku toho náhlé vysazení léčby povede k náhlému nedostatku progesteronu, kontrakcím dělohy a potratu. Abyste zabránili nežádoucímu účinku zrušení, měli byste přestat užívat Dufaston nebo Utrozhestan ve fázích, což umožní tělu postupně nezávisle produkovat požadované množství tak důležitého hormonu.

Sečteno a podtrženo: pro hormony nebo proti?

Užívání Duphastonu a jeho analogů při plánování těhotenství by mělo být jasně regulováno. Nebojte se zeptat se svého lékaře, z jakého důvodu předepisuje tento nebo ten lék.

Nebojte se vypadat směšně nebo hloupě - je lepší mít důvěru ve své zdraví a úspěšný výsledek těhotenství, než se stát další obětí mazaného farmaceutického marketingu. Pamatujte, že vaše zdraví a zdraví nenarozeného dítěte je ve vašich rukou a každé rozhodnutí je třeba učinit pečlivě, protože jste si to promysleli více než jednou, protože jak víte: „Ve sporu se rodí pravda.“.

Duphaston: pomoc při plánování těhotenství

U mnoha žen předepisují Dufaston ke koncepci kvalifikovaní odborníci. To není překvapující, díky jeho složení se zvyšuje šance na otěhotnění. Lék obsahuje látky syntetického původu (dydrogesteron). Mělo by se užívat podle pokynů lékaře..

Jmenování při plánování těhotenství

Pokud si pozorně přečtete pokyny, můžete se dozvědět o užívání drogy, jak Dufaston ovlivňuje tělo ženy. Absence těhotenství po dlouhou dobu naznačuje, že v něm existují určitá porušení. Někteří z nich jsou schopni opravit Dufaston.

Indikace pro použití drogy:

 • nedostatek progesteronového hormonu;
 • předmenstruační syndrom;
 • neplodnost na pozadí luteální nedostatečnosti;
 • obvyklý nebo hrozící potrat vyvolaný nedostatkem progesteronu, který je potvrzen výsledky testů;
 • menstruační nepravidelnosti;
 • dysmenorea;
 • opakovaná amenorea;
 • poruchy s děložním krvácením;
 • hormonální substituční terapie.

Nejčastěji je však Duphaston předepsán při plánování těhotenství po ovulaci, zvláště když výsledky testu naznačují nedostatek hormonů. Pokud žena dodržuje všechna lékařská doporučení, užívá léky podle předepsaného schématu, početí dítěte přijde velmi brzy.

Bez pomoci kvalifikovaného lékaře nemůžete drogu vypít sami pro početí. Je důležité dodržovat a pamatovat si nejen indikace, ale také kontraindikace užívání léku.

Jak lék funguje?

Lék připravuje dělohu na vejce

Pokud žena nemůže otěhotnět, je v jejím těle nedostatek hormonu, jako je progesteron. Jeho hlavní odpovědností je připravit vnitřní vrstvu dělohy dříve, než se objeví oplodněné vajíčko. Říká se tomu - hormon těhotenství. Navíc progesteron nejen zvyšuje pravděpodobnost početí, ale také udržuje normální stav těla po tomto procesu..

Žena musí pochopit, že lék pouze připravuje děložní dutinu. Nemá antikoncepční účinek a také nestimuluje ovulační procesy. Pokud došlo k oplodnění, proces vývoje plodu pokračuje dále. V opačném případě je zbytečná sliznice odmítnuta, takže žena začíná své menstruační dny..

Příjem Duphastonu pomáhá zajistit narušení ženského těla. Někdy ovlivňují menstruační cyklus vnější faktory, hormonální nerovnováha vede k poruchám. To se může stát po velkém stresu nebo pohybu. Droga pomáhá napravit porušení, obnovit hladinu hormonů, proti nimž je možné početí dítěte.

Kvalifikovaní odborníci předepisují svým pacientům užívání léků po dobu nejméně 3 měsíců. Po absolvování úplné lékařské prohlídky a absolvování testů vám lékař řekne, jak pít Dufaston. Při předepisování terapie je důležité vzít v úvahu nejen výsledky testů, ale také individuální vlastnosti ženského těla..

Pokud dlouho očekávané těhotenství nepřišlo, je to v pořádku. Dydrogesteron je povolen pít až 6 měsíců. Průběh přijetí předepisuje a koriguje lékař.

Užitečná pravidla a pokyny

Lék se užívá až do dvacátého týdne

Při plánování těhotenství byste neměli poslouchat pouze doporučení lékaře. Musíte si pečlivě přečíst pokyny k léku. Ukazuje, jak užívat Duphaston, kontraindikace a vedlejší účinky. Budoucí matka by navíc měla věnovat pozornost skutečnosti, že pro užívání léku existují určitá pravidla..

Jak již bylo zmíněno, lék pomáhá uchytit oplodněné vajíčko ke stěnám dělohy. Pokud těhotenství již začalo v době užívání přípravku Duphaston, jeho složky zlepší probíhající procesy.

Základní pravidla pro užívání léku:

 1. Výsledky provedených studií mohou ukázat nedostatek progesteronu, poté odborníci předepisují ženám 1 kartu. 2 str. denně. Doporučuje se užívat lék ve druhé fázi menstruačního cyklu, počínaje 14 až 25 dny.
 2. Pokud nedošlo k oplodnění vajíčka, pak po užití léku bude obvyklá menstruace pokračovat.
 3. Těhotenství nemusí nastat ani po 3 měsících. Poté jsou pacientovi předepsána další vyšetření. Podle jejich výsledků lékař předepisuje zvýšenou dávku léku, to je 2 tab. 2 str. denně. Lék se také užívá ve druhé polovině menstruačního cyklu, od 14 do 25 dnů.
 4. V případě diagnózy „obvyklého potratu“ je pacientovi předepsáno užívání přípravku Duphaston 2 tab. Lék by měl být opilý ráno a večer. Jakmile dojde k těhotenství, žena pokračuje v medikamentózní terapii až do 20. týdne. Od druhého trimestru upravuje ošetřující lékař léčbu snížením dávky léku.

Tento lék nemá negativní vliv na hormonální pozadí ženy. Pokud tedy po absolvování kurzu Dufastonem nedošlo k oplodnění, ošetřující specialista může příjem léku zrušit.

Nežádoucí reakce a kontraindikace

Přes pozitivní účinek má Duphaston určité kontraindikace a vedlejší účinky. Každý pacient o tom musí vědět. Kromě toho by měl být před zahájením léčby varován ošetřující lékař, pokud se v minulosti vyskytly problémy spojené s nástupem těhotenství. Může to být alergická reakce na progesteron. Někdy může těhotenství vyvolat neurologickou reakci doprovázenou kožními vyrážkami a svěděním.

Pokud jde o vedlejší reakce, je to při užívání Duphastonu extrémně vzácné. Pokud však žena má problémy nebo porušení, musíte o nich okamžitě informovat svého lékaře..

Tyto zahrnují:

 • vývoj získané anémie;
 • bolesti hlavy, migrény, které se objevují poprvé;
 • individuální nesnášenlivost účinné látky nebo jiných doplňkových složek, z nichž jsou tablety vyrobeny;
 • děložní krvácení;
 • otoky končetin;
 • alergická reakce;
 • narušení jater nebo žlučníku. Současně se objevují doprovodné příznaky, včetně bolestivých pocitů v břiše a příznaků žloutenky.

Nemůžete pít Duphaston, pokud se objeví alespoň jeden příznak nežádoucí reakce. Mezi kontraindikace patří selhání ledvin chronické formy a přecitlivělost na aktivní složky léčiva.

Pokud ošetřující odborník doporučí absolvovat léčbu, neměli byste to odmítnout. Droga se ukázala být na dobré straně, zejména v oblasti gynekologie. Efektivní léčba a kompetentní přístup vám pomohou dosáhnout vašeho cíle, zotavit se z nepříjemného onemocnění nebo počkat na požadované těhotenství. Je třeba si pamatovat pokyny, které podrobně hovoří o Duphastonu, aby se zabránilo komplikacím nebo následkům.

Duphaston při plánování těhotenství


Narození dítěte je událost, po které mnoho žen touží. Bohužel se ne vždy všechno děje samo o sobě a budoucí rodiče často čelí problémům již ve fázi početí. Existuje však příležitost pomoci ženskému tělu pomocí prostředků, které normalizují hormonální hladiny. K těmto lékům patří také známý dyufaston. Užívání duphastonu při plánování těhotenství má smysl, když je nedostatek progesteronu potvrzený testy. Zjistíme, jak to pít, v jakých případech a existují nějaké alternativy k tomuto léku.

O progesteronu

Nejprve je nutné pochopit roli hormonu, jako je progesteron, v reprodukčním zdraví ženy. Je produkován vaječníky a nadledvinkami a patří mezi steroidní hormony. Jeho význam lze jen těžko přeceňovat, je to jeden ze základních ženských hormonů, které regulují menstruační cyklus, pomáhají fixovat a snášet plod během těhotenství. Rychlost progesteronu v těle ženy není stabilní, jeho hladina se mění v závislosti na fázi cyklu, stejně jako na přítomnosti nebo nepřítomnosti těhotenství.

Pokud pár nemůže počat dítě do jednoho roku (podle jiných zdrojů - dva roky) po odmítnutí antikoncepce, je třeba vyšetřit oba manžele. Problém nemusí spočívat v ženském, ale v mužském těle. Pokud jde o nastávající matku, úplný obraz její připravenosti na těhotenství není viditelný bez podrobné analýzy hormonů. Nedostatek progesteronu je jednou z běžných příčin neplodnosti, mezi nimiž je častá také obstrukce vejcovodů a endometrióza. Nedostatek progesteronu také vede k ukončení těhotenství v raných stádiích, protože povrch dělohy se ukazuje jako nepřipravené prostředí pro plod a odmítá jej.

Analýza pro progesteron je uvedena ve druhé polovině menstruačního cyklu, nějakou dobu po nástupu ovulace. Normální koncentrace progesteronu se potom zvyšuje v důsledku skutečnosti, že žluté tělo, které vzniklo v místě bývalého folikulu, začíná produkovat progesteron. Pod jeho vlivem se vnitřní povrch dělohy uvolňuje, sliznice je propíchnuta sítí cév určených k dodávání živin oplodněnému vajíčku. Pokud je hladina hormonu pro tyto změny nedostatečná, pak je prognóza vývoje těhotenství nepříznivá. U některých žen je dokonce diagnostikován „obvyklý potrat“ - to znamená, že plod umírá v raných fázích, a tak několikrát.

Co je Dufaston?

Při plánování těhotenství je Duphaston předepisován pouze v případě nedostatku vlastního progesteronu v těle ženy. Aktivní složkou tohoto léčiva je dydrogesteron, uměle syntetizovaný progestogen. Struktura molekuly dydrogesteronu je blízká přirozenému hormonu. Duphaston může být předepsán lékařem pro PMS, menstruační nepravidelnosti, hrozící potrat, endometriózu a náhradní léčbu během menopauzy.

Vyrábí se ve formě tablet o obsahu 10 mg v blistru po 20 ks. Dávka se počítá individuálně, v závislosti na získané historii. Obvykle je to 1 tableta dvakrát denně. S diagnózou "obvyklý potrat" ​​- 2 tablety.

Při plánování se Duphaston užívá od 14. do 25. dne cyklu, ale toto schéma funguje s pravidelným 28denním cyklem s ovulací přesně uprostřed. V některých případech je vhodné určit den nástupu ovulace měřením bazální teploty nebo speciálními lékárenskými testy.

V každém případě může být dyufaston předepsán gynekologem pouze po příslušných vyšetřeních. Kontraindikace pro jmenování duphastonu jsou následující: přítomnost alergie na léky typu progesteronu, neurologické svědění během předchozích těhotenství. Během kojení se nedoporučuje používat dyufaston..

Na rozdíl od svých předchůdců působí dyufaston celkem mírně a bez viditelných vedlejších účinků. Ty léky, které byly použity dříve, způsobovaly metabolické poruchy, drsný hlas, nadměrné ochlupení mužského typu, protože byly syntetizovány na základě testosteronu.

Co dělat po jmenování?

Lékař popisuje režim užívání drogy a délku léčby. Obvykle je to 3-6 měsíců (cykly). Během plánování těhotenství mohou být do plánu léčby zahrnuty další prostředky (kyselina listová, různé vitamíny). V některých případech je lék zrušen po 3 až 6 měsících od přijetí a po několika měsících je pauza, po které je nutné znovu provést analýzu, aby bylo možné identifikovat zlepšení nebo nezměněné hormonální hladiny. Pokud těhotenství nebude pozorováno do jednoho roku, lékař s největší pravděpodobností zvýší dávku nebo změní taktiku a předepíše jiný lék na základě dalších vyšetření.

Nebyla zjištěna žádná nekompatibilita duphastonu s jinými léky. Rovněž nemá vedlejší účinky, které ovlivňují koncentraci při práci se složitými mechanismy, takže nezasahuje do řízení nebo jiných činností..

Pokud během užívání duphastonu dojde k požadovanému těhotenství, neměli byste náhle přestat užívat drogu. Placenta dítěte, která převezme funkci produkce potřebného progesteronu, se dosud nevyvinula. Prudký pokles hladin hormonů může vést k hrozným následkům. Proto by mělo být postupné snižování dávky duphastonu prováděno pod dohledem odborníka. V případě hrozby ukončení těhotenství lék pokračuje až do 20 týdnů těhotenství. Syntetický hormon, a poté progesteron produkovaný placentou, vytváří příznivé prostředí pro nalezení plodu, uvolňuje svaly dělohy a střev, připravuje mléčné žlázy na nadcházející laktaci.

V některých případech může během užívání duphastonu dojít k průlomovému krvácení z dělohy. To naznačuje, že dávka léku by měla být zvýšena po včasné konzultaci s lékařem. Další možné nežádoucí účinky: nevolnost, závratě nebo bolesti hlavy, alergie, otoky končetin.

Dufastonovy analogy

Utrozhestan má podobný účinek při plánování těhotenství. Jeho hlavní rozdíl spočívá v tom, že urozhestan neobsahuje syntetický progesteron, ale přírodní progesteron vyrobený z rostlinných materiálů..

Mezi výhody „konkurenta“ patří skutečnost, že je přípustné jej vložit do pochvy. To je zvláště výhodné pro ženu trpící toxikózou v prvním semestru těhotenství, která je doprovázena nevolností a nezkrotným zvracením. Existuje však také minus - utrozhestan, na rozdíl od dyufastonu, má sedativní účinek, to znamená, že může způsobit ospalost, letargii. Začátek užívání tohoto léku také vyžaduje povinnou předběžnou schůzku s gynekologem..

Je duphaston bezpečný?

Mnoho žen je vděčné lékařům, kteří jim při plánování těhotenství předepsali duphaston. Právě tato droga jim pomohla porodit zdravé dítě. Existují však také kritické závěry o duphastonu, které také nelze ignorovat..

Například ve Velké Británii byla tato droga opuštěna a její výroba byla ukončena v roce 2008. To není důvod, proč se nechat zastrašit strašlivými vedlejšími účinky. Důvodem byla prohlášena neprokázaná účinnost progestinů při léčbě neplodnosti. V této sérii existují důkazy o působení drog, ale jsou založeny na teoretických výpočtech, které nebyly praxí potvrzeny..

Jakékoli léky obsahující hormony by měly být užívány podle indikací, nikoli pro účely prevence. Nekontrolované užívání duphastonu může mít dlouhodobé následky ve formě hormonální nerovnováhy. Syntetické látky se svými vlastnostmi a působením přibližují pouze endogenním hormonům (produkované samotným tělem přirozenou cestou). Neexistují žádné rozsáhlé studie, které by spolehlivě naznačovaly jejich bezpečnost.

To však neznamená, že se musíme rozloučit s dyufastonem. Je nutné naslouchat renomovaným odborníkům. A pamatujte, že dyufaston není všelék, ale jeden z prostředků, které mohou být škodlivé i prospěšné.

U žen s diagnostikovaným nedostatkem progesteronu předepisují gynekologové Duphaston. Hormonální lék se používá při léčbě děložního krvácení, problémové menstruace, neplodnosti, endometriózy a PMS.