Proč se děloha zvětšuje u ženy: hlavní důvody

Zvětšení dělohy je obvykle spojeno s rozvojem gynekologické patologie nebo s nástupem těhotenství. Tento jev lze pozorovat u následujících onemocnění: leiomyom, adenomyóza, sarkom a rakovina. Změna jeho velikosti není nejčastěji doprovázena příznaky. V ostatních případech se žena obává přitahování bolesti v dolní části břicha a dolní části zad, hojnější a bolestivější menstruace, až po krvácení, selhání fungování sousedních orgánů. Pokud se během diagnostiky ukáže, že se děloha zvětší, je nutné zahájit léčbu.

 • 1 Hlavní důvody zvýšení
  • 1.1 Myom
  • 1.2 Adenomyóza (endometrióza)
  • 1.3 Rakovina endometria
  • 1.4 Sarkom
  • 1,5 Drift bubliny
 • 2 Závěr

Zvětšení dělohy je detekováno během rutinního gynekologického vyšetření lékařem. V ostatních případech je patologie diagnostikována, když žena řeší své znepokojující příznaky. Mezi důvody, které vedou ke zvýšení velikosti dělohy, patří:

 • cystický drift;
 • myom;
 • adenomyóza;
 • sarkom;
 • rakovina.

Fyziologické důvody pro zvýšení velikosti zahrnují děložní těhotenství. Tuto skutečnost lze snadno zjistit pomocí pánevního ultrazvuku a speciálního testu. Kvůli zvětšené děloze začíná břicho těhotné ženy růst, zejména po 12 týdnech. Výška dna orgánu se mění v průměru o 1 cm za týden. V počátečních stádiích je vizuálně neviditelný a až 5 týdnů velikost dělohy prakticky odpovídá období před koncepcí..

Myom je benigní nádor dělohy, který ve většině případů vede ke zvětšení jeho velikosti a dlouho se neprojevuje. Ve struktuře se skládá z pojivové tkáně, svalových prvků a / nebo jejich kombinací. Hustota vzdělání závisí na převaze určitých složek. Nejhustší myom se skládá výhradně z vláken pojivové tkáně.

Nádor může být reprezentován jedním nebo více uzly různých velikostí a lokalizace. Pokud jsou myomatózní uzliny umístěny pod sliznicí a deformují její dutinu, pak se nazývají submukózní. Fibroidy v tloušťce svalové stěny jsou intramurální a uzly umístěné na povrchu těla dělohy pod jeho serózní membránou jsou subserózní.

Různé lokalizace myomatózních uzlů

Submukózní uzliny v procesu růstu se mohou oddělit od těla dělohy, které tvoří "nohu".

Fibroidy mohou být až do určité míry asymptomatické. Narušuje kontraktilitu svalové membrány dělohy (myometrium). To je spojeno se změnami v menstruačním cyklu, jako je menoragie (menstruace se stává delší a hojnější). V ostatních případech má menstruace charakter krvácení, které je obtížné zastavit konzervativními (medikačními) metodami..

V pokročilých situacích mohou fibroidy dosáhnout působivých velikostí a vytlačit blízké orgány a tkáně (střeva, močový měchýř) s porušením jejich funkce. Zácpa, potíže a / nebo časté močení, bolest v podbřišku - výsledek zvýšení objemu dělohy.

Adenomyóza je onemocnění dělohy spojené s penetrací endometrioidní tkáně, morfologicky podobné endometriu lemujícímu děložní dutinu zevnitř do její svalové stěny a zvenčí dosahující serózní membrány pokrývající dělohu. Patologická změna je způsobena zvětšením orgánu v důsledku difúzně umístěných cystických dutin naplněných hemoragickým obsahem nebo uzlovými prvky.

Endometrióza těla dělohy - adenomyóza

Adenomyóza se projevuje algomenoreou (bolestivou menstruací). Obzvláště bolestivá období na samém začátku. Menstruace s adenomyózou se prodlužuje, stává se hojnější. Často menstruace začíná a končí skvrnitým krvácením po několik dní. Mohou jít do děložního krvácení..

Z nepravidelností menstruačního cyklu se rozlišuje intermenstruační špinění, které se objevuje uprostřed cyklu a trvá několik dní..

U adenomyózy mají mladé dívky a ženy v reprodukčním věku problémy nejen s cyklem, ale také s počatím dítěte.

Těhotenství je dobrou přírodní léčbou endometriózy. Po porodu příznaky onemocnění po určitou dobu (někdy dlouhou) neobtěžují ani nezmizí. Jako lidové metody se používají různé gynekologické sbírky bylin, dělohy boru a jílu, ale tyto metody nejsou účinné.

Rakovina endometria je maligní léze výstelky dělohy. Patologické výrůstky nově vytvořené tkáně v počátečních stádiích jsou omezeny endometriem. V závažných případech pokrývá celou tloušťku dělohy a její serózní membrány se zapojením okolních orgánů.

Děloha je u rakoviny zvětšena v menší míře než u fibroidů nebo adenomyózy. Hlavním a často jediným znakem onkologického procesu je bohatá prodloužená období, která nutí ženu vyhledat lékařskou pomoc..

U pacientů v menopauze je hlavním příznakem špinění. Mohou být skrovní nebo bohatí. Bolestivý syndrom s maligním nádorem dělohy je obvykle vyjádřen v poslední fázi onkologického procesu. Nepříjemné pocity jsou spojeny s klíčením vzdělání v jiných orgánech.

Rakovina děložního čípku v pokročilém stadiu také vede k jeho zvětšení v důsledku šíření procesu do jeho stěny.

Děložní sarkom je maligní léze. Velmi vzácné. Charakteristickým rysem je rychlý nárůst dělohy - během několika měsíců - na enormní velikost. Příznaky jsou podobné jako u myomů a rakoviny: menoragie, menometroragie (menstruační krvácení), bolest v malé pánvi. Mezi menstruacemi je výtok z pohlavních orgánů vodnatý a hojný s nepříjemným zápachem.

Sarkom se může objevit v myomatózních uzlinách. Lze jej podezření na rychlý růst fibroidů u postmenopauzálních žen. Prognóza i v počáteční fázi sarkomu je nepříznivá, důsledky jsou závažné.

Bublinový drift je patologie vajíčka. Je charakterizována transformací choriových klků s jejich množením a tvorbou mnoha malých vezikul, zatímco embryo umírá. K nárůstu dělohy nedochází v souladu s gestačním věkem, ale mnohem rychleji.

Symptomaticky se cystický drift projevuje toxikózou (nevolnost, zvracení, slabost), krvavým nebo hnědým výtokem z genitálního traktu, který v některých případech přerůstá do krvácení s těžkou ztrátou krve a změnou celkového stavu ženy.

I přes smrt plodu zůstává těhotenský test pozitivní. Léčba spočívá v odstranění produktů početí a tkání cystického driftu vakuovou aspirací s následnou preventivní chemoterapií. Zbývající tkáň se může transformovat na chorionikarcinom - maligní nádor.

Po léčbě je sledován lidský choriový gonadotropin v krvi, těhotenský test musí být negativní.

Zvětšená děloha je obvykle diagnostikována během vyšetření v důsledku jiné patologie těla nebo během rutinního gynekologického vyšetření. Ve většině případů jsou důvodem k návštěvě lékaře následující příznaky: špinění, poruchy cyklu, bolest.

Příčiny tohoto stavu nejsou plně pochopeny, takže jejich identifikace je obtížná..

Jakékoli patologické zvětšení dělohy je známkou vážného porušení reprodukčního systému ženy, což vyžaduje včasnou diagnostiku a léčbu. Je bezpodmínečně nutné vyhledat lékařskou pomoc, nesnažit se samostatně bojovat proti nemoci lidovými prostředky nebo jinými způsoby.

Děloha během raného těhotenství

Jak se děloha mění během těhotenství v prvních týdnech

Děloha během raného těhotenství se zpočátku příliš nemění, pouze mění svůj tvar a hustotu. Změnu velikosti dělohy si můžete všimnout pouze do 6 týdnů těhotenství, tj. Po 2 týdnech zpoždění.

Struktura dělohy

Děloha se skládá z těla, šíje a děložního čípku, které vedou přímo do pochvy. Nejvyšší část těla dělohy se nazývá fundus. Jedná se o umístění fundusu dělohy, které je jedním z povinných indikátorů, které gynekolog sleduje při každé návštěvě těhotné ženy, počínaje druhým trimestrem, aby zjistil, jak děloha roste.

Děloha se skládá ze tří vrstev: vnitřní vrstva se nazývá endometrium, střední vrstva se nazývá myometrium a vnější vrstva se nazývá perimetrium. Stav endometria se mění v závislosti na fázi menstruačního cyklu. Pokud vajíčko není oplodněno, dojde k menstruaci a endometrium se uvolní z dělohy, obnoví se sliznice. Pokud je oplodněné vajíčko fixováno v děložní dutině, endometrium prochází změnami, zahušťuje se, aby poskytlo výživu plodu.

Myometrium je svalová vrstva dělohy. Děloha v časném těhotenství se zvětšuje v důsledku aktivního dělení svalových buněk. Myometrium roste a zesiluje a po 20. týdnu těhotenství dochází k růstu dělohy v důsledku protažení svalových vláken. Stěny dělohy ve druhé polovině těhotenství jsou natažené, přirozeně se jejich tloušťka zmenšuje. Proto je nebezpečné otěhotnět s jizvou na děloze v důsledku nedávného císařského řezu nebo jiné gynekologické operace, například odstraněním děložních myomů. Koneckonců, jizva se ztenčuje spolu s celou stěnou dělohy a může se rozptýlit.

Velikost a tvar dělohy

Děloha má hruškovitý tvar. V raných fázích těhotenství dochází k určitému „uvolnění“ struktury a vazů dělohy, aby mohla aktivně růst a protahovat se. Nejprve děloha získává sférický tvar a poté začíná růst příčně.

U nulipárních žen má děloha před těhotenstvím délku přibližně 7 cm, šířku 4 cm a tloušťku přibližně 4–5 cm. U žen po porodu mohou být tyto rozměry mírně zvětšeny a hmotnost dělohy je o 20–30 g více. Také se zvyšuje velikost dělohy a tvar se mění, pokud jsou v ní novotvary..

Jak děloha roste

V prvním trimestru těhotenství je děloha v malé pánvi. V 8. týdnu těhotenství, tj. Ve 3. až 4. týdnu zpoždění, se děloha zdvojnásobí. Na začátku těhotenství lze pozorovat asymetrické zvýšení dělohy kvůli skutečnosti, že připojené oplodněné vajíčko je stále velmi malé ve srovnání s celým objemem pohlavního orgánu.

Pokud si představíte, jak vypadá děloha na začátku těhotenství, pak ve druhém měsíci připomíná husí vejce.

U lékaře

Před 6. týdnem těhotenství je vyšetření lékaře jako diagnóza zajímavé polohy prakticky k ničemu, protože změny velikosti a tvaru dělohy jsou příliš nevýznamné.

Po 2 týdnech zpoždění může lékař provést ultrazvukové vyšetření dělohy pomocí transvaginálního senzoru (v tomto okamžiku již bude viditelný srdeční rytmus embrya). Kromě toho je změna v děloze v této době docela hmatatelná. Zkušený lékař může cítit, jak se děloha zvětšuje na počátku těhotenství, a navrhnout její termín.

V raných fázích provádí porodník-gynekolog bimanuální vyšetření. Za tímto účelem lékař vloží ukazovák a prostřední prsty pravé ruky do pochvy a levou rukou sonduje dělohu přes břicho a jemně tlačí na břišní stěnu.

Předpokládá se, že je lepší nezneužívat časté gynekologické prohlídky během těhotenství, protože akce lékaře mohou aktivovat kontraktilní funkce svalové vrstvy dělohy, což může ohrozit ukončení těhotenství. O to škodlivější jsou častá vyšetření ICI - patologie děložního čípku, která vede k jeho předčasnému odhalení.

Notoricky známý tón

Normálně by děloha během těhotenství měla být měkká. Žena by neměla prakticky cítit růst dělohy, cítit nepohodlí.

Pokud v počátečních stádiích dojde k bolesti, která se podobá pocitům na začátku menstruace, vyzařujícím do dolní části zad, může dojít k hypertonicitě dělohy. Po 12 týdnech těhotenství, pokud se děloha stáhne, může žena sama cítit tvrdou kouli v podbřišku.

Tónovaná děloha během časného těhotenství nemusí vždy znamenat hrozbu potratu. Růst tkáně, fyzická aktivita může způsobit přirozené napětí ve svalech pohlavního orgánu. Vždy stojí za to informovat lékaře o svých pocitech. Léčba drog však vyžaduje pouze silné křečové bolesti, zvláště doprovázené krvavým nebo nahnědlým výtokem.

Je třeba si uvědomit, že lékaři velmi rádi hrají na jistotu a předepisují mnoho léků, aby zabránili ukončení těhotenství. Mírné bolesti v tahu lze dobře ulevit běžným denním režimem a odpočinkem těhotné ženy. Proto byste se měli soustředit na svou pohodu. Pokud je to uspokojivé, s největší pravděpodobností nic neohrožuje těhotenství..

Jak určit těhotenství děložním čípkem

Jaká je složitost metody?

Ženské tělo je uspořádáno úžasným způsobem - ihned po oplodnění vajíčka začíná aktivní růst vajíčka pohybem do dělohy. Okamžitě začíná aktivní hormonální a fyziologická restrukturalizace - žena se připravuje na bezpečné porod a narození dítěte. Ale jak nezávisle určit těhotenství děložním čípkem, ještě předtím, než půjdete na prenatální kliniku?

Při vyšetření gynekologem můžete dokonce určit gestační věk dotykem - specialista pomocí palpace určí velikost orgánu s embryem rostoucím uvnitř. Můžete také pojmenovat přesnější datum, pokud budete dodržovat plán cyklů, kde jsou vyznačeny dny ovulace. Doma bude autodiagnostika pouze přibližná. Je nutné mít alespoň obecnou představu o velikosti a tvaru děložního čípku, jeho hustotě a barvě před koncepcí a po fait accompli, jako na obrázku.

Ne všechny ženy, dokonce ani ty, které porodily, mají úplné znalosti o vnitřních pohlavních orgánech a o tom, jak fungují. Jaká je role každého reprodukčního segmentu v PA během oplodnění a březosti? Pokud tyto základní znalosti nejsou k dispozici, je také obtížné pochopit, jak určit těhotenství děložním čípkem..

Je problematické se dívat „tam“, dokonce i se zrcadlem, zejména pro dámy s nadváhou. Jediným způsobem, jak porovnat děložní čípek před těhotenstvím a po něm, je cítit se ve vagině během hygienických postupů a porovnat změny.

Upozornění: Tento typ diagnózy je velmi přesný, ale je zvažován i v komplexu pocitů a symptomů. Vzhledem ke složitosti samovyšetření jej zřídka používají i ti, kteří vědí, jak určit těhotenství samotnou dělohou..

Kde je děložní čípek?

Děloha patří k vnitřním orgánům, proto ji není vidět. Spodní část děložního čípku zasahuje do pochvy, jedná se o viditelnou část, která se používá k vizuální diagnostice orgánu. Je pevně zakořeněn ve vagině, takže všechny pocity jsou přenášeny ze stěn jednoho orgánu do druhého (s PA a hmatem).

Těhotenství můžete cítit podle dělohy a vizuálně - podle děložního čípku. Ve vnitřní dutině dělohy se neustále vytváří hlen, včetně krvavého výtoku během menstruace. Na krku se vytvoří zátka, která ucpává vnitřní orgán a chrání jej před infekcemi a vlhkostí z vnějšího prostředí.

Upozornění: Nemyslete si, že děložní čípek je vedlejší orgán; úroveň ochrany plodu a jeho zadržování během těhotenství závisí na jeho stavu. Pokud ztratila svou pevnost a pružnost, může lékař po vyšetření určit nadcházející potrat a přijmout opatření k zachování těhotenství..

Specialista také ví, jak určit těhotenství s děložním myomem (vnitřní novotvar z patologické proliferace tkání). Při vizuálním vyšetření může lékař posoudit pouze krční část, ale to stačí k posouzení zdraví celého pohlavního orgánu.

Cervix má nejjednodušší strukturu - zaoblené svalnaté tělo, mírně vyčnívající v horní části pochvy. Liší se strukturou tkáně a barvou od vaginálních stěn. Tato narůžovělá boule je pokryta hlenem a malou dírou uprostřed - cervikálním kanálem. Zavře se v normálním stavu, ale během menstruace se mírně roztáhne..

Průchod do dělohy je vyplněn slizniční zátkou. Velikost děložního čípku je malá - asi 2,5 cm po obvodu, až 4 cm na délku. Je úžasné, jak se tento miniaturní světle růžový „tunel“ otevírá a rozšiřuje během porodu a umožňuje hlavě dítěte vstoupit do průchodu!

Během ovulace se sliznice zkapalňuje, takže nejaktivnější spermie mohou tuto bariéru překonat. Cervix mírně stoupá a zjemňuje se, čímž je vagina volnější pro proniknutí do mužského orgánu.

Jak zjistit těhotenství dotykem

Každý gynekolog ví, jak určit těhotenství dělohou, a to i v raných fázích - dolní část tohoto orgánu je informativní. Posouvá se, mění se barva, velikost a hustota tkání, říká se, že děložní čípek je měkký a „dubový“. Tyto změny jsou považovány za nejvýznamnější příznaky těhotenství spolu s absencí menstruace v té době. Kromě toho zůstávají stopy na děložním čípku:

 • přenesené operace;
 • potrat a potrat;
 • šťastný porod;
 • vnitřní děložní patologie.

Hodně lze pochopit stav vaginální části, například pokud plochý krk - žena nerodila, kuželovitý - došlo k porodu. Není však možné pouze určit těhotenství dotykem u krku. Realisticky pochopit fázi cyklu (pre-ovulace, ovulace, premenstruační).

Specialista může snadno diagnostikovat fait accompli oplodnění, dokonce i přibližný gestační věk. U nulipárních žen je tento hltan malý a kulatý; po porodu se uzavírá jako štěrbina. Po císařském řezu vypadá děložní čípek spíše jako nulipární hltan, i když se děložní čípek mírně zvětšuje.

Musíte vědět o tom, než zjistíte těhotenství dotykem dělohy:

 1. U žen je před těhotenstvím krk tvrdý, přibližně jako křídla nosu, po početí je měkčí, přibližně jako rty.
 2. Před těhotenstvím má děložní čípek sametově růžovou barvu, poté, co se změní na modrou (od aktivního krevního oběhu a šíření cévní sítě, aby se plod aktivně zásoboval živinami).
 3. Pod vlivem progesteronu (hormonu) klesá děložní čípek - důsledek dokončeného oplodnění.
Vraťme se k otázce „jak určit těhotenství hmatem?“ Vzhledem k výše uvedenému pouze z hlediska relativní měkkosti a klesání krku. Vizuální změny bez zvláštního kontrolního nástroje je obtížné zaznamenat.

K jakým změnám dochází v děložním čípku po početí?

Pouze odborník může určit malé odchylky ve stavu reprodukčních orgánů. Existují individuální charakteristiky těla a patologie, ale obvykle se musíte zaměřit na průměrné hodnoty před určením těhotenství děložním čípkem. Je velmi obtížné posoudit hustotu tkání sami, bez lékařského vzdělání a zkušeností s citem..

Pozor: Pokud se něco při sebezkoumání „zdál“, nespěchejte s fantazií a diagnostikujte se! Až 6 týdnů je těžké pochopit pocit sebe sama - těhotná nebo ne.

I když existuje patologie, musí se s tím vypořádat specialista, který může skutečně určit stav reprodukčních orgánů. Například příliš tvrdý děložní čípek může naznačovat hypertonicitu (svalové napětí) a může „signalizovat“ hrozící potrat. To se zřídka stane na začátku těhotenství, takže po pocitu nepanikařte. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout odmítnutí vajíčka, je dostat se do nejbližšího zdravotního střediska..

Během vyšetření bude specialista věnovat pozornost dalším známkám těhotenství:

 1. Modrost děložního čípku a vaginálních stěn.
 2. Mírné otoky zevních pohlavních orgánů.
 3. Změny ve velikosti, tvaru a konzistenci stěn dělohy (zaoblené a zvětšené, měknou, nazývané „příznak Horvits-Gegar“) po dobu 4–6 týdnů.
 4. Po početí se děloha stává snadno vzrušitelnou, náchylnou k ostrým kontrakcím, zhušťuje se a při vyšetření 2 rukama klesá - z pochvy a z břišní strany je to „Snegirevův příznak“, o něco později zaujímá primární pozici.
 5. Určitá pohyblivost děložního čípku nebo „Gubarev-Gausův příznak“, některé ženy mají „Hunterův příznak“, jedná se o odchylku dělohy dopředu s hřebenovitým zesílením uprostřed.
 6. Asymetrie dělohy nebo „Piskačkův příznak“ je pozorována u dvouděložné dělohy s jedním rohem o něco větším než druhým - což je normální jev, zatímco embryo se vyvíjí na jedné straně orgánu. Postupem času se to zaokrouhlí, někde po 8. týdnu těhotenství.

Toto jsou vlastnosti - jak je lze určit hmatem během těhotenství, ne-li odborník? Jakákoli patologie se vyšetřuje pomocí ultrazvuku. Může dojít ke zvýšení vodnatého a krvavého výtoku, bušení srdce (kvůli rostoucí zátěži krevního řečiště), časté močení (kvůli posunutí dělohy). Existují vrozené patologie a hormonální poruchy. Skutečný stav těhotné ženy může posoudit pouze lékař. Zvláště pokud existuje podezření na mimoděložní těhotenství, kdy je embryo zaseknuto ve vejcovodech. Doufáme, že se vám vede dobře.!

Když je zvětšení dělohy nebezpečné pro zdraví ženy?

Zvětšení dělohy je často detekováno náhodou z ultrazvuku. V normálním stavu je délka orgánu 7-8 cm (8-9,5 u žen po porodu), šířka 4-5,5 cm a hmotnost 30-100 gramů. Pokud se tyto parametry ukážou vyšší, neznamená to, že něco není v pořádku se zdravím. Možná je to individuální rys struktury. Existují i ​​jiné důvody pro změnu velikosti pohlavního orgánu..

Těhotenství

Když je zjištěno zvýšení, první podezření padá na těhotenství. Parametry dělohy se dokonce měří v týdnech. Pro potvrzení nebo vyloučení možnosti početí je bezpodmínečně nutné provést expresní test nebo být testován na hCG. Reprodukční orgán se bude zvětšovat po celou dobu těhotenství a zůstane velký po určitou dobu po porodu.

Vlastnosti menstruačního cyklu

Zvětšený střední cyklus reprodukčních orgánů může být známkou ovulace. Jedná se o proces uvolňování zralého vajíčka z folikulu. V této fázi se začíná tvořit endometrium, které je nezbytné pro připojení vajíčka. Epiteliální vrstva se zcela vytvoří za dva týdny, orgán se zvětší. Proto se děloha před menstruací zvětšuje. Po menstruaci se děloha zvětšuje ještě několik dní. Orgán již byl osvobozen od krve a endometria, ale stále potřebuje čas na zotavení.

Hormonální změny

Kolísání hormonálních hladin ovlivňuje velikost a stav orgánů reprodukčního systému. Při užívání perorálních kontraceptiv můžete na ultrazvukových obrazech vidět zvětšení. Dochází také ke zvýšení dělohy během menopauzy v důsledku nestálé hladiny estrogenu a progesteronu. K tomuto jevu dochází ještě před nástupem menopauzy..

Myoma

Benigní novotvar ve svalech reprodukčního orgánu. Je to spleť propletených svalových vláken. Příčiny vzniku nádoru nejsou zcela objasněny. Většina verzí souhlasí s tím, že jde o hormonální poruchy. Hlavním příznakem patologie je hojnější a bolestivější menstruace. S růstem uzlin se stav pacientů zhoršuje. Bolesti mají v přírodě křeče a mohou být konstantní. V dolní části břicha je cítit těžkost. Když jsou nohy nástavce zkroucené, dochází k silným řezům. Malá velikost nádoru a absence klinických projevů je indikací pro pozorování. S růstem novotvarů jsou předepsány léky ke snížení krvácení a potlačení produkce hormonů. Provoz je radikálním řešením problému. Jeho typ je vybrán na základě velikosti a umístění nádoru.

Ovariální cysta

Je to tobolka vytvořená z folikulu, který nepraskl a nebyl naplněn tekutinou. Předpokládá se, že se objevuje v důsledku hormonálních poruch. Malé neoplazmy jsou často objeveny náhodně na schůzku s gynekologem. Nezpůsobují nepohodlí a mohou se samy rozpustit. I malé výrůstky však mohou způsobit zvětšení dělohy. Velké cysty způsobují bolest v dolní části břicha, zasahující do rozkroku, perinea a konečníku. Dochází k intermenstruačnímu krvácení. Proces močení je narušen. Ve vzácných případech dochází k prasknutí nebo kroucení tobolky, v důsledku čehož dochází k ostré bolesti, nevolnosti a zvracení a teplota stoupá. Tento stav je naléhavý a vyžaduje chirurgický zákrok. V méně závažných případech se provádí konzervativní léčba, která spočívá v užívání léků proti bolesti a hormonálních činidel, fyzioterapie.

Endometrióza

Patologická proliferace vnitřní epiteliální vrstvy dělohy. Mechanismus patologie není zcela objasněn. Žádná z verzí nemá dostatek důkazů. Nejpravděpodobnější jsou názory na genetickou predispozici a hormonální poruchy. U této choroby je zaznamenána nepravidelnost menstruačního cyklu. Menstruace se stává hojnější a bolestivější. Krvácení může být spontánní. Možné jsou poruchy stolice a močení. Pacientům jsou předepsány hormony a léky proti bolesti. V obtížných případech se provádí operace k odstranění postižených oblastí nebo celého orgánu.

Endometritida

Zánět endometria. Obvykle se vyskytuje po porodu nebo gynekologických operacích. Může to být také komplikace jiných infekcí urogenitálního systému. Vyznačuje se horečkou a zimnicí. Děloha se zvětšuje a tlačí na blízké orgány. Proto dochází k defekaci a poruchám močení. V dolní části břicha se objevují nepohodlí. Hnisavý výtok z genitálního traktu vychází. Toto onemocnění je léčeno antibiotiky a léky, které zlepšují srážení krve. Fyzioterapie je užitečná. V některých případech je nutné otevřít hnisavé ohnisko a vypustit jeho obsah. Poškozené tkáně se promyjí antiseptickými roztoky.

Molární těhotenství

Je to chorionadenom. Vyskytuje se kvůli skutečnosti, že po oplodnění vajíčka se embryo nemůže vyvinout. Místo normálního plodu se vytváří chaotické hromadění tkáně. Tento stav se vyskytuje hlavně u dívek mladších 20 let a starších žen. Asi jeden a půl měsíce těhotenství probíhá normálně. Krvácení nastává od 6 do 12 týdnů. Mohou být docela hojné a dlouhotrvající. V břiše se objeví pocit těžkosti a plnosti. Děloha roste rychleji než normální těhotenství. Ženy si stěžují na nevolnost, zvracení a křeče v břiše. Pacienti podstoupí malý potrat škrábáním nebo odsáváním patologických tkání.

Onkologie

Nádory se mohou vyvinout v endometriu nebo ve svalové vrstvě dělohy. Ženy obvykle trpí menopauzou. Mezi rizikové faktory patří špatná dědičnost, slabá imunita, kouření, užívání hormonálních léků. Patologie mohou vyvolat také infekční nemoci, nadváha, pozdní menopauza. V počátečních stádiích onemocnění nejsou žádné příznaky. Pak existují intermenstruační krvácení, které se během pohlavního styku zesiluje. Sex se stává bolestivým. Bolest se objevuje také v břiše a dolní části zad. Nepříjemné pocity mají tahavý a paroxysmální charakter. Ztráta hmotnosti je zaznamenána. Léčba závisí na stavu pacienta a závažnosti patologie..

Děloha nezůstává po celý život nezměněna. Stává se to víceméně v různých fázích menstruačního cyklu. Přirozené fyziologické procesy mohou také ovlivnit jeho velikost. V některých případech však mluvíme o patologiích. Lékař, který zjistí abnormality, předepíše nezbytná vyšetření a provede příslušnou léčbu. Je důležité si uvědomit, že čím je žena starší, tím častěji potřebuje navštívit gynekologa a provést ultrazvuk pánevních orgánů.

Zvětšení dělohy bez důvodu těhotenství. Zvětšení dělohy: příčiny a hlavní příznaky. Zvětšená terapie děložní dutiny

Někdy po takových vyšetřeních lékaři diagnostikují zvětšení dělohy. Kromě těhotenství je třeba stanovit důvody a na jejich základě vyvinout nejvhodnější taktiku léčby. Zvažme podrobněji, pod jakým vlivem lze pozorovat takové rysy reprodukčního orgánu.

Co žena cítí

Pocity v děloze v raných fázích těhotenství často dávají ženě novou pozici před jinými příznaky. I když na nich není nic nepříjemného nebo mimořádného. V oblasti, kde se nachází orgán, je mírné brnění, plnost, někdy mírné prasknutí. To je způsobeno ovocem, které vůbec neroste, je stále příliš malé.
Citlivost dělohy je dána otokem tkání, který je charakteristický pro začátek těhotenství. Je to vyvoláno zvýšeným přívodem krve do orgánu. Příliv v této fázi je nezbytný pro tvorbu plodových membrán, placenty, množení kapilár, které budou živit plod před jejich vznikem a dále.

Kvůli nárůstu vazů orgánu táhnoucího se v objemu může nastávající matka cítit mírnou bolest v děloze.

Stav, jako je zvětšená děloha, může mít několik důvodů, proto jsou příznaky odlišné. Existuje však několik obecných znaků odpovídajících změně velikosti orgánu:

 • neustále se opakující bolest v dolní části břicha;
 • opakovaná močová inkontinence;
 • nepohodlí během pohlavního styku a bezprostředně po jeho ukončení;
 • bohatá menstruace s výtokem krevních sraženin, často bolestivá;
 • pocit, že žaludek je neustále plný, jeho nadýmání;
 • bolest dolní části zad;
 • migrény nebo bolesti hlavy jako to;
 • krvácení nastává mezi obdobími;
 • přírůstek hmotnosti v důsledku hormonální nerovnováhy;
 • bolestivé pocity na hrudi a jeho otok;
 • Výsledky CBC ukazují nízké množství hemoglobinu.

Žena si obvykle nevšimne zvětšené dělohy, protože v tomto stavu nejsou žádné zvlášť významné příznaky. Je dobré, když žena pravidelně navštěvuje lékaře, který při vyšetření odhalí nemoc..

Známky patologie

Když už mluvíme o tom, jaké příznaky naznačují, že příčina dělohy je zvětšena, proces ve většině případů probíhá bez příznaků - zde ji gynekologové zařadí do diagnózy, když je náhodně zjištěna odchylka během plánovaného nebo neplánovaného vyšetření.

Některé ženy, které pečlivě sledují své zdraví a dávají pozor na signály zvenčí, však mohou diagnostikovat příznaky, které jsou pro diagnózu charakteristické. Mnoho důvodů může zvětšit velikost dělohy, ale příznaky mohou naznačovat patologickou odchylku:

 • monotónní bolestivé záchvaty bolesti v dolním pobřišnici;
 • přerušovaná močová inkontinence a nepohodlí během pohlavního styku i po něm;
 • ženská menstruace je bohatá a bolestivá, roztažení pobřišnice a nepříjemný, nepříjemný pocit plného žaludku;
 • bolest vyzařující do bederní oblasti a časté záchvaty závratí a bolesti hlavy;
 • mezi obdobími se pacient obává velmi silného a dlouhodobého krvácení a prudkého, bez zjevného důvodu, přírůstku hmotnosti na pozadí hormonální dysfunkce;
 • otok a bolest prsou při dotyku;
 • pokles složení krevních indikátorů hladiny hemoglobinu;

Pokud existuje alespoň jeden nebo dokonce několik příznaků, stojí za to navštívit gynekologa k vyšetření..

Jak zacházet se zvětšenou dělohou

Léková léčba; - hormonální terapie; - chirurgický zákrok (částečné nebo úplné odstranění dělohy).

Pokud jsou příčinou zvětšení dělohy fibroidy nebo fibroidy, žena si může stěžovat na bolesti zad nebo dolní části břicha, nadýmání, nepravidelnou menstruaci nebo inkontinenci moči. Může dokonce cítit, jak děloha vyvíjí tlak na blízké orgány..

Fibroidní nádory lze léčit nechirurgickými nebo chirurgickými metodami. Chirurgické metody zahrnují hysterektomii (gynekologický chirurgický zákrok, při kterém je děloha amputována) nebo myomektomii (odstranění benigního nádoru ze svalové stěny dělohy).

V rané fázi lze dělohu vrátit do předchozí velikosti, nejdůležitější je ignorovat příznaky, které naznačují její zvětšení.

Ženská děloha je svalový orgán. Jeho hlavním účelem je přinést ovoce. Rozměry dělohy ženy v reprodukčním věku, která nenese dítě, jsou: délka 7-8 cm, šířka 4-6 cm, hmotnost asi 50 g. Tento orgán je však často zvětšen a existují pro to důvody.

Nejčastěji žena neví o změnách, které nastaly. Lékař ji o problému informuje při příštím vyšetření. Může mít několik důvodů pro tento ne vždy dobrý jev a některé si zaslouží zvláštní pozornost..

PODROBNOSTI: Léky proti bolesti po odstranění dělohy

Diagnostika patologických změn

Chcete-li stanovit správnou a přesnou diagnózu, zejména vyjasnit, zda je děloha zvětšena nebo ne, a pokud je zvětšena - jaké důvody vyvolaly odchylku, lékař předepisuje kromě standardního vyšetření na gynekologickém křesle řadu klinických studií. Jedná se zejména o tyto studie:

 • rentgenové studie;
 • odběr vzorků pro studium biologického materiálu je odběr krve a provádění obecného i podrobného výzkumu;
 • provedení histologického vyšetření - mluvíme o provedení biopsie;

Pokud je patologie diagnostikována v počátečních stádiích, je patologie přístupná hormonální farmakoterapii. Předpovědi jednoznačně hovoří o úplném uzdravení, což umožňuje vyhnout se zbytečnému zásahu chirurgů a chirurgickému zákroku..

Vlastnosti provádění kyretáže dělohy a indikace pro zákrok Je povoleno užívat ciclim pro děložní myom? Indikace pro ultrazvuk dělohy, příprava na zákrok. Technika: Léčba zanícené dělohy lidovými prostředky

Jak probíhá diagnostika a léčba v případě zvětšení dělohy?

Pokud má žena příznaky spojené s onemocněním dělohy, provede se vyšetření, při kterém se zjistí, zda je zvětšen nebo ne.

V tomto případě se používají metody, jako je ultrazvuk, rentgen. Pokud je zjištěna abnormalita, provede se biopsie a histologické vyšetření vzorků endometria nebo tkáně z nádorů. Přítomnost zánětu a infekce je určena testy krve a sliznic reprodukčních orgánů. V případě potřeby je předepsán krevní test na hormony.

Způsob léčby pro detekci patologií závisí na jejich typu a závažnosti. V případě hormonálních poruch je předepsána substituční léčba ke snížení hladiny estrogenu v krvi. Používají se kombinované orální antikoncepce a léky se zvýšeným progesteronem.

V přítomnosti novotvarů v děloze se provádí hysteroskopie (vyšetření dutiny pomocí technologie optických vláken a odstranění patologií). Aby se odstranila hyperplazie endometria, je odstraněna.

Odstranění ovariálních cyst, děložních nádorů se provádí pomocí laparoskopických operací. V případě nouze se provádí hysterektomie - částečné nebo úplné odstranění dělohy a přívěsků.

Pokud je prokázáno, že stav je způsoben patologickými důvody, musí být léčen. Je zřejmé, že zvýšení dělohy po menstruaci, stejně jako během těhotenství, není odchylkou, a proto nevyžaduje léčbu.

Kontroverzní otázkou z tohoto hlediska je léčba této patologie u žen před menopauzou kvůli skutečnosti, že na jedné straně je to přirozený stav a na straně druhé někteří lékaři stále předepisují hormonální terapii k usnadnění restrukturalizace těla, proto je v tomto případě lepší spoléhat se na názor odborníka.

V jakých situacích je léčba v každém případě nutná??

 • Zánětlivé procesy. Jsou léčeni nesteroidními protizánětlivými léky, které zmírňují zánět i bolest, jako je Ibuprofen, Nurofen. Také jsou předepsána širokospektrá antibiotika, jako je Amoxiclav, Tsiprolet, k porážce infekce, která způsobila zánět, stejně jako léky ke zvýšení místní tkáně a obecné systémové imunity (Viferon atd.). Doba léčby je obvykle od pěti do čtrnácti dnů;
 • Onkologické procesy. V tomto případě je nejčastěji indikováno chirurgické odstranění nádoru nebo celého orgánu, aby se zabránilo relapsům (k čemuž dochází mnohem častěji). Tyto techniky jsou doplněny použitím léků, které zastavují růst rakovinných tkání, a různými typy radioterapie a radiační terapie, které také zabraňují množení atypických buněk. Doba trvání takové léčby se vybírá individuálně;
 • Endometrióza Jak bylo uvedeno výše, toto onemocnění má hormonální povahu, proto je léčeno hormony. Progesteron může být předepsán v lécích, jako jsou Dyufaston, Utrozhestan. Je schopen potlačit nadměrnou aktivitu estrogenu. Někdy se k vyrovnání hormonální rovnováhy používají kombinované perorální antikoncepce. Doba léčby je od dvou do šesti měsíců;
 • Fibroidy (nebo jakákoli jiná benigní hormonální formace v děložní dutině) jsou léčeny chirurgicky velkými novotvary. Díky své malé velikosti může být léčba stejná jako u endometriózy. Je třeba poznamenat, že s normalizací hormonální úrovně může takové vzdělání degradovat a dokonce úplně zmizet samo o sobě. Ale ne všichni pacienti mají fibroidy reagující na takovou léčbu, a v tomto případě se používá chirurgické odstranění..

PODROBNOSTI: Jak se vyhnout mimoděložnímu těhotenství: doporučení

Pokud je diagnostikováno zvětšení dělohy, první věcí, kterou by měl lékař udělat, je zjistit důvody, proč se tento stav vyvinul. Obvykle je nejprve vyloučena skutečnost, že je žena těhotná, a poté je provedena úprava jejího věku a stadia menstruačního cyklu..

Odstranění ovariálních cyst, děložních nádorů se provádí pomocí laparoskopických operací. V případě nouze se provádí hysterektomie - částečné nebo úplné odstranění dělohy a přívěsků.

Příčiny

Pokud vyšetření odhalilo nárůst dělohy, pak je nejprve nutné odpovědět na otázku, proč se to děje a co to znamená pro ženu. Koneckonců je jasné, že kromě těhotenství by se takový jev prakticky neměl běžně vyskytovat. Proto byste měli zvážit možné faktory jeho výskytu. Patří mezi ně následující:

 • Stav po menstruaci.
 • Období premenopauzy.
 • Fibroidy.
 • Endometrióza.
 • Rakovina těla dělohy nebo děložního čípku.
 • Zánětlivá onemocnění.

Jak vidíte, některé faktory mají zcela fyziologickou povahu, ale ve většině případů se děloha zvyšuje s vývojem patologie.

K určení skutečné příčiny změn je nutné provést diferenciální diagnostiku možných stavů. Teprve potom lze učinit konečný závěr..

Recenze

Zájemci o zkušenosti ostatních najdou na internetu spoustu recenzí, protože deformované vajíčko je problémem mnoha žen ve velmi raných fázích těhotenství. Určitá „podobnost“ přístupu k léčbě je překvapivá. Podle žen, pokud je takový problém zjištěn, lékaři okamžitě předepisují progesteronové léky bez předběžné studie pro progesteron - například „Utrozhestan“. To není oprávněné a vyžaduje opětovnou kontrolu u jiného odborníka..

Ve většině případů podle žen tón ustupuje přibližně o 9–10 týdnů těhotenství, v některých dokonce dříve. Budoucí matky poznamenávají, že odpočinek v posteli a absence stresu hodně pomáhají, a proto, pokud to příležitost dovolí, je lepší jít do nemocnice, protože jen zřídka někdo uspěje v udržení úplného odpočinku doma.

Není tolik příběhů s negativním koncem, ve kterých by těhotenství nebylo možné zachránit. V zásadě se to děje u žen, které dávají přednost léčbě lidovými prostředky, aniž by šly k lékaři, aby užívaly léky, které jim doporučují neznámí partneři na internetu. V dnešní době je jich naštěstí málo.

Pro tón dělohy, jako hlavní příčinu deformace vajíčka, viz další video.

Rozšíření endometria

Jelikož je již jasné, že pokud se děložní dutina neroztáhne, jedná se o normu. Rovněž stojí za to zjistit, proč po vyšetření lékaři hovoří o zvýšení tloušťky endometria. Tento stav se vyvíjí v důsledku kolísání hormonálních hladin, ke kterým dochází během celého menstruačního cyklu..

Vrstva se zvětšuje ze všeho nejvíc devatenáctého dne a její tloušťka je 14-19 mm. V souladu s tím, pokud v této době ukazatele odpovídají 28-45 mm, znamená to, že gynekologické onemocnění ženy postupuje. Proto musí lékař konečně diagnostikovat a předepsat správnou léčbu..

Když se změní tloušťka endometria, děloha se rozšíří. Zdroj: zdorov1467.ru

Změny v tloušťce vrstvy endometria jsou cyklické, takže potřebujete vědět, které indikátory jsou považovány za normu:

 • Sedmý den cyklu - tloušťka 5 mm;
 • Desátý den cyklu - tloušťka 8 mm;
 • Dva týdny od začátku cyklu - tloušťka 11 mm;
 • Od 15 do 18 dnů cyklu - tloušťka 12 mm.

Počínaje 24. dnem menstruačního cyklu dochází ke snížení tloušťky endometria, po kterém dochází k pravidelnému krvácení. Následně tato vrstva získá své původní parametry. U žen v menopauze není tloušťka podšívky větší než 5 mm, pokud jsou ukazatele vyšší, pak lékaři zváží pravděpodobnost vývoje patologie.

Možnosti rozšíření

Některé dívky se mohou divit, když podle výsledků ultrazvuku lékař na závěr píše: děložní dutina není rozšířena. Co to znamená, by mělo být objasněno odborníkem, ale ve většině případů to naznačuje nepřítomnost patologie. Stojí za to se obávat, pokud dojde ke zvětšení, ale nedojde k těhotenství.

Pokud vezmeme v úvahu normální velikost orgánu, pak se tyto ukazatele budou pohybovat v rozmezí 30-50 mm. V případě identifikované endometriózy může expanze dosáhnout několika desítek milimetrů, což je způsobeno proliferací tkání výstelky dělohy.

Pokud jde o ženy, které prošly porodem, jejich velikost orgánů může dosáhnout 80-90 mm. To je také považováno za normální, protože svalové napětí nastalo během nitroděložního vývoje plodu. Stojí za to říci, že není možné nezávisle diagnostikovat žádné odchylky ve velikosti, proto musíte navštívit gynekologa, který provede vyšetření pomocí gynekologického zrcadla,

Rozšíření dělohy

Z fyziologických nebo patologických důvodů může žena po celý život zaznamenat nárůst dělohy. Vývoju příznaku předchází progrese zánětu v pohlavním orgánu, výskyt nádoru a další faktory. Expanze děložní dutiny není vždy spojena s onemocněním. Někdy je změna parametrů způsobena zvláštnostmi menstruačního cyklu, těhotenství. Bez pomoci odborníka není možné zjistit, zda je děložní dutina zvětšena a jaké důvody způsobily změnu její velikosti. Pokud se objeví bolesti v podbřišku, zmatní se menstruační cyklus, sníží se libido, musíte navštívit lékaře a nechat se otestovat. Abyste se vyhnuli nepříznivé prognóze, měli byste pravidelně navštěvovat preventivní prohlídku: doporučuje se domluvit si schůzku s gynekologem jednou za šest měsíců.

Příznaky

Neexistují žádné známky, podle kterých by žena mohla určit, že má zvětšenou dělohu. I při zánětu nebo nádoru nelze orgán pohmatem (palpací) samostatně, změnu jeho velikosti nelze zjistit bez pomoci lékaře. K tomu je třeba pacienta vyšetřit na gynekologickém křesle. Pokud je děložní dutina mírně zvětšena, nejsou žádné výrazné známky. Pokud se však roztáhne a stlačí střeva nebo močový měchýř, pacient se obává charakteristických příznaků.

Pokud je zvětšení dělohy způsobeno patologickými důvody (zánět, otok), dochází k:

 • Otok hrudníku, bolest v mléčných žlázách
 • Selhání menstruačního cyklu (opožděná menstruace nebo zkrácený interval mezi krvácením)
 • Obecná slabost
 • Bolest v podbřišku
 • Snížené libido
 • Tupá lumbosakrální bolest zad
 • Naléhavé pocity během intimity

U všech akutních zánětů orgánů reprodukčního systému se žena obává zvýšení tělesné teploty. Když má onemocnění zdlouhavou formu, dochází k hypertermii jen periodicky. Pokud zhoubný nádor dělohy dosáhl stadia 3 vývoje, objeví se v moči krev: včetně velkých sraženin. Primární výskyt známek - nepohodlí v dolní části břicha, selhání cyklu - slouží jako základ pro kontaktování gynekologa.

Příčiny

Zvýšení děložní dutiny nastává v důsledku narušení hormonální rovnováhy, zavedení patogenní mikroflóry hematogenními nebo lymfogenními cestami z jiných ložisek zánětu. Například ze střev, vaječníků, močového měchýře, močovodů. Zvýšení parametrů ženského pohlavního orgánu také přispívá k rozvoji pohlavní choroby. Během jmenování lékaře je důležité informovat ho o promlčecí době příznaků, faktorech, které předcházely zhoršení zdraví. Tyto informace umožní gynekologovi rychle navázat vztah příčiny a následku, správně předepsat léčbu.

Těhotenství

Fyziologická příčina zvětšení dělohy. Pokud je expanze pohlavního orgánu způsobena oplodněním, určuje se to i ve fázi vyšetření ženy na gynekologickém křesle. Lékař bere v úvahu historii pacientky - informace o zpoždění menstruace, provedený těhotenský test. Pro potvrzení stavu gynekolog doporučuje ultrazvukové vyšetření. Během studie se určuje gestační věk.

Myoma

Benigní novotvar, který se dlouhodobě vyvíjí asymptomaticky. Známky fibroidů: bolest v podbřišku, bolest v křížové kosti, problémy s defekací a močením, oslabení libida, méně často - zvýšení tělesné teploty. Dalšími příznaky jsou bolest při intimitě, pocit tlaku v perineu, který se objevuje během období, kdy je žena vsedě.

Důvody pro vznik benigního nádoru ženských pohlavních orgánů: hormonální nerovnováha, nepravidelný sexuální život, časté potraty nebo potraty. Faktor dědičnosti také předurčuje vývoj fibroidů. Zvětšení dělohy je způsobeno zvětšením nádoru. Benigní novotvar má tendenci rychle růst.

Někdy jsou fibroidy detekovány během dalšího rutinního vyšetření, protože příznaky nádoru jsou někdy spojeny s vývojem dalších stavů. Benigní uzel je chirurgicky odstraněn. Pokud se fibroid objeví u těhotné ženy a je plánován císařský řez, může být novotvar vyříznut ihned po odstranění plodu.

Syndrom polycystických vaječníků

Onemocnění, při kterém se novotvary vyvíjejí uvnitř vaječníků: ovlivňují funkční schopnost spárovaného orgánu, způsobují hormonální nerovnováhu. Patologii předchází zvýšení hladiny estrogenu v krvi, ke kterému dochází po dlouhodobém užívání perorálních kontraceptiv, potratů v důsledku nepravidelné sexuální aktivity. Syndrom polycystických vaječníků je doprovázen významnými hormonálními změnami. Proto během menstruace nedochází k úplné obnově endometria, což vede k zesílení děložních stěn, zvýšení orgánu.

Endometritida

Jedná se o zánět dělohy, který prochází v akutní nebo chronické formě. Důvody pro vznik endometritidy: špatně provedený potrat, hypotermie, intimita s partnerem, který neprovádí hygienické postupy. Vývoj zánětu vnitřní děložní vrstvy je také usnadněn dlouhodobým používáním nitroděložního tělíska, jeho posunutím a následným podrážděním stěn orgánu.

 • Zvýšení tělesné teploty na vysoká čísla
 • Bolest v podbřišku
 • Izolace mukopurulentní sekrece z pochvy
 • Snížené libido
 • Obtížné přijetí pohodlné polohy těla
 • Obecná intoxikace těla
 • Nadýmání

Zvětšení dělohy je důsledkem jejího zánětu a otoku. Vztah znaménka k endometritidě se určuje i ve fázi vyšetření ženy na gynekologickém křesle a potvrzuje se ultrazvukem. Pokud je zjištěn nitroděložní zánět, je indikována hospitalizace na gynekologickém oddělení. Pacientovi je předepsána antibiotická terapie, zavedení nesteroidních protizánětlivých léků ve formě čípků, použití analgetik. Dále byste měli dodržovat sexuální odpočinek, včas a důkladně provádět hygienické postupy.

Endometrióza

Jedná se o růst vnitřní (slizniční) vrstvy pohlavního orgánu nad její hranice. Vývoju endometriózy předchází hormonální nerovnováha. Je to způsobeno potratem; puberta, laktace, těhotenství; stres, nepravidelný sexuální život, zneužívání perorálních kontraceptiv. Známky endometriózy: bolest v podbřišku, výtok velkých fragmentů během menstruace, nepohodlí při intimitě, menstruační nepravidelnosti.

Od okamžiku, kdy primární nitroděložní změny začnou do nástupu příznaků, může to trvat 3–5 týdnů až 1,5–2 roky. Zvýšení pohlavního orgánu se stanoví při vyšetření ženy na gynekologickém křesle. Vztah k rozvoji endometriózy je stanoven během ultrazvukového skenování: provádí se pomocí vaginálního senzoru.

Malignímu novotvaru ženských pohlavních orgánů předchází neustálá intoxikace krví (například kouření, práce v rizikových situacích), hormonální nerovnováha. Vývoj rakoviny je také spojen s dědičnou predispozicí k nádorovým procesům..

Známky maligního nádoru:

 • Bolesti dolní části břicha
 • Vypouštění velkých krevních sraženin během menstruace
 • Selhání menstruačního cyklu
 • Výrazný úbytek hmotnosti
 • Slabost
 • Snížení úrovně tlaku
 • Nedostatek libida
 • Nespavost
 • Krev v moči

V případě vývoje rakoviny dělohy je její zvýšení spojeno s růstem maligního novotvaru. Nebezpečí nádorového procesu je dlouhodobá absence příznaků. Od okamžiku začátku degenerace děložních buněk z fyziologického typu do maligní formy to může trvat od 1 měsíce do 1,5 roku. Rakovina je detekována na základě metod hardwaru, instrumentální diagnostiky a pomocí laboratorních testů je stanovena přítomnost charakteristických nádorových markerů v krvi.

Maligní novotvar je eliminován chirurgickým zákrokem, chemoterapií nebo radiační terapií, hormonální expozicí. Pomocná léčba je zaměřena na zmírnění bolesti, doplnění objemu ztracené krve a posílení imunity. Ve většině klinických případů žena podstoupí excizi dělohy s přívěsky.

Menstruační cyklus

Zvětšení dělohy nastává během blížícího se období. Expanze ženských pohlavních orgánů je spojena s otoky vnitřní vrstvy - endometria. Jedná se o fyziologický proces, který nevyžaduje terapeutická opatření. Po ukončení menstruace se děloha vrátí do své předchozí velikosti. Aby se potvrdila souvislost mezi nárůstem vnitřního pohlavního orgánu a menstruačním cyklem, musí žena podstoupit ultrazvuk.

Adenomyóza

Jedná se o klíčení slizniční vrstvy dělohy do myometria. Vývoj nemoci předchází hormonální nerovnováha, která je způsobena nepravidelným sexuálním životem, častými potraty, nekontrolovaným příjmem perorální antikoncepce, stresem. Adenomyóza vede k dysfunkci reprodukčního systému, vzniku problémů s reprodukční funkcí. Jak slizniční vrstva dělohy roste do svalových vláken, tento orgán se zvyšuje. Vývoj adenomyózy se stanoví pomocí ultrazvuku.

Možné komplikace

Endometritida s vysokou pravděpodobností povede k potratu. V důsledku zánětlivého procesu prochází slizniční vrstva dělohy dystrofickými změnami a vajíčko se k ní nemůže připojit. Endometritida je také nebezpečná vývojem adhezivního onemocnění. V tomto případě se zvyšuje riziko neplodnosti..

Myom je nebezpečný s rizikem potratu. Benigní nádor roste, vytěsňuje vajíčko, odděluje se od stěn a dochází k nedobrovolnému ukončení těhotenství. Rakovina dělohy vede ke ztrátě orgánu (vaječníky jsou dodatečně vyříznuty) nebo smrti v závislosti na stadiu nádorového procesu v době zahájení léčby.

Jakého lékaře kontaktovat

Pokud pocítíte bolest v dolní části břicha a změníte menstruační cyklus, musíte si domluvit schůzku s gynekologem. Lékař provede vyšetření, průzkum a určí nezbytné vyšetření. Pokud se během diagnózy zjistí, že zvětšení dělohy je způsobeno vývojem maligního procesu, bude ženě přidělena konzultace s onkologem. V ostatních případech je pacient léčen gynekologem. Terapie se provádí na nemocničním oddělení nebo ambulantně.

Diagnostika

Pro stanovení vztahu mezi nárůstem dělohy a fyziologickým nebo patologickým stavem je pacientovi přiděleno:

 1. Laboratorní testy krve, moči. Určete přítomnost nádorových markerů, biochemické a klinické parametry. S progresí zánětlivého procesu uvnitř dělohy v krvi, zvýšená koncentrace leukocytů, zvýšení ESR.
 2. Ultrazvuk vnitřních pohlavních orgánů ženy.
 3. Hysteroskopie. Metoda zahrnuje použití speciálních nástrojů pro vyšetření děložní dutiny.
 4. Biopsie, histologické vyšetření vzorku materiálu. Lékař vezme malý kousek orgánové tkáně a poté nasměruje vzorek, který má být vyšetřen pod mikroskopem.
 5. MRI, CT. Tyto metody jsou předepsány pouze v případě neúčinnosti nebo nedostatečných informací z předchozích diagnostických možností.
 6. Laparoskopické vyšetření.

Pokud je zvýšení dělohy spojeno s možným počátkem, je nutné podstoupit těhotenský test, ultrazvukové vyšetření. Neméně důležitý je výsledek vyšetření získaného bimanuálním vyšetřením ženy na gynekologickém křesle. Během procedury lékař určí velikost ženského pohlavního orgánu pro faktor souladu s očekávaným gestačním věkem.

Léčba

Terapie by měla být prováděna pouze metodami oficiální, nikoli tradiční medicíny. Parametry dělohy lze normalizovat, pokud je odstraněna hlavní příčina zvětšení pohlavního orgánu. Endometrióza je léčena chirurgickým zákrokem nebo laserovým paprskem. Žena je předepsána užívání hormonálních látek.

Adenomyóza je eliminována chirurgickým zákrokem, navíc je pacientovi předepsáno zavedení hormonálních léků. Období zotavení po operaci je 3-3,5 týdne. V závažných klinických případech je indikována excize dělohy s přívěsky.

Polycystická nemoc je zastavena chirurgicky pomocí hormonálních látek a navíc je předepsáno podávání nesteroidních protizánětlivých léků.

Ve všech případech léčby musí pacient dodržovat obecná doporučení odborníka:

 • Držte se stravy. Odmítněte používat kořeněná, kyselá jídla a pokrmy, alkohol a kávu (slouží jako zdroj přírodního estrogenu)
 • Proveďte vodní procedury zaměřené na včasné odstranění vaginálních sekretů
 • Sledujte sexuální odpočinek
 • Dodržujte dávky léků určené lékařem
 • Vyhněte se stresu

Po chirurgickém ošetření fibroidů je doba zotavení 1 měsíc. Pokud pacient podstoupil laparoskopický zákrok, trvá rehabilitace méně času. Před návštěvou lékaře je kontraindikováno zahřát znepokojující oblast, užívat léky, sprchovat.

Prevence

Aby se zabránilo rozvoji patologických stavů, které vedou ke zvýšení dělohy, je nutné dodržovat následující opatření:

 • Proveďte hygienické postupy včas
 • Odmítněte provést potrat
 • Neužívejte hormonální antikoncepci bez předchozí dohody s vaším dohlížejícím gynekologem
 • Vyhněte se podchlazení
 • Zdržte se nechráněné intimity s novým sexuálním partnerem
 • Normalizujte psycho-emocionální stav: užíváním sedativ, správnou organizací pracovního a odpočinkového režimu
 • Nepoužívejte nitroděložní tělísko déle než předepsanou dobu

Dále se musíte distancovat od zdrojů toxických účinků, vzdát se nezdravého životního stylu. Pokud mateřství není zahrnuto v plánech ženy, je vhodné se poradit s gynekologem a společně zvolit optimální typ antikoncepce - na základě charakteristik zdravotního stavu a dalších kritérií.

Zvětšení dělohy je důsledkem fyziologických nebo patologických procesů probíhajících v ženském těle. První typ zahrnuje těhotenství a období před menstruací, druhý - onemocnění infekčního-zánětlivého nebo nádorového původu. V případě bolesti v dolní části břicha a změn v menstruačním cyklu musíte navštívit gynekologa: podstoupit diagnostiku, léčbu.

V 90% případů je prognóza relativního zotavení a normalizace velikosti dělohy příznivá. Neochota podstoupit léčbu vede k rozvoji komplikací, mezi něž patří: potrat, neplodnost, frigidita. Pacient je léčen na gynekologickém oddělení nemocnice nebo ambulantně, což závisí na typu a stadiu onemocnění v době jeho detekce.

Téměř každá žena viděla během menstruace na podložce krevní sraženiny. Jsou malé a velké, zřídka nebo často vyniknou. Sraženiny někdy připomínají kousky roztrhané jater, což ženu děsí..