První menstruace u dívek: když přijdou, příznaky a osobní hygiena

Z hlediska gynekologie je nástup menarché ústřední událostí ve vývoji ženského těla. Vzhled první menstruace u dívek naznačuje vznik možnosti mít plod. V závislosti na typu výživy, fyzickém vývoji těla dívky, předchozích somatických onemocněních, faktorech domácnosti a sociálních faktorech a také na geografické poloze se časování nástupu menarché pohybuje od 8 do 16.

Předzvěstí první menstruace jsou nepřiměřené změny nálady, náhlé změny únavy a síly, bolesti hlavy. Dívky mají často bolesti v dolní části břicha a dolní části zad, obávají se nevolnosti a slabosti.

 • 1 První menstruace
  • 1.1 Příznaky
 • 2 Jak probíhá menarche
  • 2.1 Vlastnosti
 • 3 užitečné tipy
 • 4 Navštivte gynekologa

Během menstruace, oddělení funkční vrstvy sliznice dělohy - endometria

Neexistuje žádný konkrétní věk pro nástup menarche - první menstruace naznačuje vývoj ženského těla, jeho pubertu. Kritické dny u dívek nejčastěji začínají ve věku 11–14 let, zřídka v deseti letech. Nástup menarche závisí na následujících faktorech:

 • ústavní rysy těla, včetně fyzického vývoje dítěte;
 • nemoci přenášené v dětství;
 • dědičnost;
 • druh jídla;
 • sociální a životní podmínky.

Existuje možnost, že první menstruace začne současně s matkou a babičkou dívky. Tato vlastnost je způsobena silným genetickým vlivem. Také, pokud dítě předběhne ve fyzickém vývoji dívky stejného věku, s největší pravděpodobností menstruace přijde o něco dříve..

Později nastává menarche s nedostatkem bílkovin, vitamínů a minerálů v dívčí stravě. Bez vyvážené stravy se dívčin normální sexuální vývoj zpomaluje.

Časný nástup kritických dnů (8–9 let) je někdy způsoben hormonálními poruchami nebo extrémní fyzickou námahou. Pokud menstruace nezačala ve věku 16-17 let, měli byste se poradit s gynekologem, protože tato funkce může naznačovat narušení systému hypotalamus-hypofýza, ovariální patologie a další endokrinní poruchy.

Maminka může snadno zjistit změny, které se vyskytnou u její dcery během předmenstruačního období. 1-2 roky před nástupem menstruace se vývoj sekundárních sexuálních charakteristik dívky zintenzivňuje:

 • postava získává ženské rysy;
 • velikost mléčných žláz se zvyšuje;
 • boky jsou zaoblenější;
 • vlasy začínají růst v ohanbí a v podpaží.

Kvůli hormonálním změnám v těle se u mnoha dospívajících dívek objeví akné na obličeji, hrudníku a zádech.

Několik týdnů před výskytem menarche si dívka může všimnout vzhledu značek, které vypadají jako průhledné, bílé nebo nažloutlé pruhy na spodním prádle. Vypouštění obvykle nemá nepříjemný zápach. Pokud si dívka stěžuje na svědění ve vaginální oblasti, nepříjemný zápach výtoku, je nutné navštívit lékaře.

Předmenstruační syndrom je charakterizován následujícími příznaky:

 • časté výkyvy nálady;
 • slzavost, únava;
 • apatie nebo hysterie;
 • bolesti hlavy bez důvodu;
 • pocit nepohodlí a bolesti v dolní části břicha.

Hlavním příznakem menstruace u dívek je výskyt slabého nebo silného krvácení z pochvy, červené nebo hnědé. V závislosti na individuálních charakteristikách organismu je objem výtoku přibližně 50-150 ml a první den se krev trochu uvolní - nejhojnější výtok se vyskytuje druhý den, po kterém se jejich objem zmenší. V průměru první menstruace trvá od 3 do 7 dnů.

Menstruaci doprovází pocit slabosti, bolest v dolní třetině břicha. Následně tyto příznaky přetrvávají a vyskytují se pravidelně po celý život dospělé ženy..

Charakteristický zápach výtoku je spojen se zvýšením sekreční aktivity vaginálních sliznic, které produkují specifické tajemství..

Je důležité, aby dívka pochopila, že přítomnost menstruace je jakýmsi ukazatelem zdraví žen..

U dívek je menstruační cyklus přibližně 21–35 dní. Během prvních dvou let je nestabilní a může neustále kolísat. Například jeden menstruační cyklus trvá 26 dní a dalších 32 nebo 33 dnů. Pro dospívající dívku je to varianta normy a neznamená přítomnost jakékoli patologie. Pokud máte podezření nebo zhoršení stavu dívky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Intervaly mezi obdobími někdy trvají od 1,5 do 6 měsíců, protože menstruační funkce v tak mladém věku není zcela vytvořena. Pokud je interval mezi obdobími delší než 2 měsíce, je nutná konzultace s gynekologem. Dlouhý interval mezi menstruací a následnou menstruací často naznačuje vážné narušení endokrinního systému v práci mladého těla.

Během prvního období byste měli své dceři poradit, aby si založila měsíční kalendář, který označuje začátek a konec každého období. V prvních měsících nebo dokonce letech budou získané informace k ničemu, protože cyklus bude nepravidelný a nestabilní, ale v dospělosti, kdy se menstruace ustálí, vám takový kalendář umožní sledovat průběh menstruace. Příliš krátký nebo dlouhý interval naznačuje problém v práci ženského těla..

Dodržování pravidel osobní hygieny je jedním z nejdůležitějších bodů. Během kritických dnů zástupci dospělých žen aktivně používají tampony a vložky. Mnohem méně často se používají menstruační čepice nebo chrániče úst - produkt intimní hygieny umístěný uvnitř pochvy.

Podložky jsou nejvíce preferovány pro dívky. Tampony brání přirozenému toku krve a menstruační kalíšek má jednu významnou nevýhodu - používání menstruačního uzávěru vyžaduje dovednosti pro jeho zavedení a odstranění..

Přednost by měla mít podložky s bavlněnou vrstvou. Tzv. Plastová vrstva se síťovinou je méně hygienická a vyvolává podráždění jemné pokožky a sliznic genitálií.

Těsnění musí být vyměněno 2-3 hodiny po zahájení používání. Při delším nošení hygienických prostředků exponenciálně rostou kolonie mikroorganismů, což může vyvolat výskyt infekčních onemocnění urogenitálního systému.

Užitečné tipy:

 1. 1. Před výměnou podložky si vždy umyjte ruce.
 2. 2. Nesmí se používat těsnění, jehož platnost vypršela..
 3. 3. Aby se zabránilo podráždění pokožky a alergickým reakcím, měly by se používat neutrální polštářky bez přidání různých vonných látek..
 4. 4. Nakupujte a používejte hygienické výrobky od známých výrobců. Levné jsou často vyráběny z nekvalitních surovin, které přímo ovlivňují zdraví dívky.
 5. 5. Pásy by měly být skladovány na suchém místě. Velké množství vlhkosti může vyvolat růst různých plísňových mikroorganismů

Nejlepší možností je každodenní sprcha. Povinnou hygienickou procedurou je mytí neutrálním intimním mýdlem. Procedura se provádí 2-3krát během dne

Důrazně doporučujeme vyhýbat se namáhavé fyzické aktivitě. Wellness gymnastika a lehké cvičení jsou povoleny

Pikantní, nadměrně mastná a smažená jídla by měla být dočasně vyloučena z obvyklé stravy, protože právě toto jídlo vyvolává příval krve do břišních orgánů

První návštěva gynekologické ordinace se musí uskutečnit nejpozději do 15 let. V budoucnu je nutné absolvovat lékařské prohlídky alespoň jednou ročně.

Je nutné vyhledat lékařskou pomoc v následujících případech:

 • menstruace trvá 1–2 dny nebo více než 7 dní (krátké období kritických dnů naznačuje narušení endokrinní funkce vaječníků a dlouhé indikuje zhoršení kontraktility dělohy nebo nadměrnou produkci estrogenu);
 • s velkým krvácením (více než 150 ml);
 • pokud byla pauza mezi menarchou a následujícími obdobími delší než šest měsíců;
 • když po relativní normalizaci menstruačního cyklu je opět pozorována nepravidelnost (cyklus je kratší než 21 dní nebo delší než 32 dnů);
 • ve výtoku jsou viditelné velké pruhy krve.

Obecné zhoršení stavu dívky doprovázené silnými bolestmi v dolní části břicha a dolní části zad, slabostí, horečkou, nevolností, zvracením, závratěmi a ztrátou vědomí je důvodem k volání týmu záchranné služby.

Jak zjistit, kdy začíná vaše první menstruace

Spoluautorem tohoto článku byla MUDr. Laura Marusinec. Dr. Marusinets je pediatr z Wisconsinu, který je držitelem certifikátu. Vystudoval Medical College of Wisconsin School of Medicine v roce 1995.

Počet zdrojů použitých v tomto článku: 15. Jejich seznam najdete v dolní části stránky.

První období je vždy velmi vzrušující a dokonce děsivé! První menstruace naznačuje, že dospíváte a stáváte se ženou. A u každé dívky se to stane v jinou dobu. Neexistuje způsob, jak s jistotou vědět, kdy začne vaše první menstruace, ale existuje několik znaků, pomocí kterých můžete uhodnout, kdy vaše menstruace přichází..

První menstruace u dívek, příznaky, jak dlouho

První menstruace dívek, vědecky nazývaná menarche, je vzrušujícím obdobím. V tomto okamžiku je nedostatek znalostí v této oblasti alarmující. Vyvstávají jednoduché otázky, které vyžadují odpovědi. Jak pochopit, že „přijedou hosté v červeném autě“, jaké jsou příznaky, co musíte udělat před a během menstruace, jaké je trvání atd. Nyní se pokusíme odpovědět na tyto otázky..

První menstruační dny u dospívajících dívek

Zpravidla se vyskytují u dospívajících ve věku od 11 do 14 let. Ale každý organismus je jiný. Procesy nejsou u různých organismů stejné. To vede k tomu, že některé začnou ve věku 10 nebo 11 let a některé později ve věku 15 let. To je hodně ovlivněno. Hmotnost, aktivita, životní styl, výživa, klima a další. Tato událost ukazuje, že reprodukční funkce těla je připravena k reprodukci. Nebojte se, všechno má svůj čas. Nikdo vám však nebude moci zabránit v tom, abyste o tom mluvili s matkou nebo šli k lékaři - dětskému gynekologovi.

Jak pochopit, že vaše první menstruace brzy přijde?

Proces zrání probíhá postupně. Známky se objevují 2-2,5 roku před nástupem kritických dnů. Tělo získává více ženské rysy. Prsní žlázy zhrubnou a zvětší se. Stávají se citlivými. V této době se dívky bojí hákovat, je trapné se jich dotknout, protože to vede k bolesti.
Začnou se objevovat ochlupení na podpaží a v podpaží.
Mazové žlázy začnou pracovat aktivněji. Vlasy se rychle mastnou, pokožka mastná, anka (zánětlivé onemocnění kůže, obvykle na obličeji ve formě velkého akné) je možné.
Šest měsíců před menstruací se začíná objevovat leucorrhoea - výtok, který nevede k svědění a nepohodlí. Jsou mléčné i lehké sliznice.
V této době se dívka stává velmi emotivní, kňourá, ostře reaguje na vznikající situace, rychle se uráží, stává se podrážděným. Vše souvisí s hormonálními změnami..
Jeden až dva týdny před nástupem menstruace se objeví bolesti v podbřišku. Tyto bolesti se vyskytují bez známek zánětu. U některých se neobjevují.
Za několik dní se mohou objevit řídká stolice, závratě, nevolnost, bolesti hlavy, zvýšená chuť k jídlu atd. - takzvaný PMS (premenstruační syndrom)
Hnědé nebo červené skvrny na spodním prádle vás upozorní na nástup menstruace.

Co dělat před první menstruací?

Na tuto událost je nutné se psychologicky připravit. Neboj se ho. Tím prošly všechny ženy.
Připravte si a noste s sebou náhradní kalhotky a podložku. Nástup často nastává v nejneočekávanějším okamžiku. Nebudete jej moci ovládat, zpozdit ani zrychlit. Ale můžete být připraveni. Když si všimnete nebo cítíte, že všechno začalo, nepanikařte. Jděte do dámského pokoje, v případě potřeby si vyměňte spodní prádlo. Přichyťte podložku k čistým kalhotkám.
Pokud nemáte po ruce podložku, použijte roli toaletního papíru nebo kapesníku. To znamená, že vezměte všechny dostupné prostředky, které absorbují vlhkost. Neváhejte také kontaktovat zdravotní sestru ve vaší škole..
Pokud si všimnete, že máte špinavé oblečení, můžete si na opasek uvázat svetr, košili nebo něco jiného.
Pokud máte bolesti, můžete použít láhev s teplou vodou se studenou vodou. Ale nepřehánějte to, nepřechlazujte vnitřní orgány.
Můžete také použít léky k uklidnění bolesti. Musí však být aplikovány přísně na doporučení lékaře..

První menstruace pro dívky, kolik dní zbývá?

Doba trvání přítomnosti „přátel v červeném autě“ je také individuální. Norma je 3-7 dní. Tato čísla se mění měsíc od měsíce. V ideálním případě trvá menstruační cyklus 21 až 35 dní. U 30% dívek začíná druhá častěji po 28-30. Obvykle je to několik let nepravidelné. To je normální. Tělo je vyladěné. V budoucnu se vše vyrovná. Pro kontrolu a sledování pravidelnosti doporučujeme vytvořit kalendář. Pomůže vám lépe se orientovat a porozumět vašemu tělu.

Někdy může nastat situace, že druhá „v dnešní době“ nepřijde několik měsíců. To neznamená těhotenství. Nejčastěji je to způsobeno emocionálním, psychologickým nebo fyzickým stresem, který dopadl na teenagera. Změny ve stravě mohou také ovlivnit. Možná to na tělesné výchově přehnala, nebo byla nervózní kvůli známce nebo první lásce. Všechno by se mělo vrátit do normálu. Ale v případě takového selhání je nutné konzultovat lékaře, aby provedl vyšetření. S největší pravděpodobností nenajde nic, ale nebude to zbytečné..

Jak vypadají první období u dívek?

Můžeme říci, že všechno o menstruaci je individuální. To platí také pro vzhled. Proces je charakterizován odběrem krve z pochvy. Vychází však nejen krev, ale také sliznice dělohy a vaginální sekrece.

Barva výboje může být červená, hnědá nebo tmavě hnědá. To může být ovlivněno hormonálním pozadím, dědičnými vlastnostmi.

Hlasitost se také může lišit. Může jít až na 150 ml. Pokud taková ztráta krve vede ke zhoršení pohody, pak by bylo lepší poradit se s odborníkem. Nikdy to nebude zbytečné.

Standardem pro dospívající je toto, menstruace začíná malým množstvím hnědého výtoku. Druhý a třetí den začíná krvácení a poté klesá. Šestý den zůstává jejichor nebo malá mazanice. Ale to není všelék.

Co by mělo být alarmující?

Pokud má dívka první menstruaci, měli byste se poradit s gynekologem:
Trvá velmi dlouho, více než 7 dní nebo déle
Trvá jeden nebo dva dny, tj. Méně než 3
Objevil se dříve než 11 nebo později než 16 let
Silně hojný. To znamená, že těsnění musíte měnit častěji než 2 hodiny..
Kurz je velmi akutní. Dívka ztrácí vědomí z bolesti.

V každém případě, pokud začnete zaznamenávat odchylky od normy, neváhejte se poradit s lékařem. Zkontroluje soulad vašich procesů s vaší fyziologií. Doporučí vám nejlepší možnosti a poradí s akutním problémem, který máte.

První menstruace jsou příznaky, když začínají

Jste netrpěliví stát se dívkou? Trochu si děláte starosti a přemýšlíte, jak zjistit, kdy menstruace začíná poprvé?

Ano, je to opravdu velmi důležitá a významná událost ve vašem životě. Skutečnost, že o tom hodně přemýšlíte, trápíte se nebo dokonce bojíte, je úplně normální. Ale tady je velmi důležité si uvědomit, že nejste sami a absolutně všechny dívky tím procházejí! A jak vidíte, cítí se zároveň normální! Stanete se dívkou, je to skvělé! Pojďme tedy naslouchat svému tělu, ukončit všechny obavy a setkat se s dospíváním se širokým, šťastným úsměvem. Nejprve ale samozřejmě najdeme odpovědi na všechny vaše otázky. Tak pojďme.

Jak staré jsou dívčí období??

U některých dívek začíná první menstruace již ve věku 8-9 let, zatímco jiné si musí počkat do 15-16. Průměrný věk nástupu menstruace je 11-13 let. Proto byste se neměli dívat na své přítelkyně a rozčilovat se, pokud jejich období již začala, a vy jste to ještě neudělali. To není případ, kdy čím dříve, tím lépe. Vaše tělo ví nejlépe, kdy je čas. Nejlepší způsob, jak zjistit, zda má menstruace brzy začít, je hledat další známky sexuálního vývoje..

Neexistuje žádný správný věk pro menstruaci. Každá dívka je má ve svém vlastním čase. V průměru začínají dívky své první období ve věku 11-13 let..

Pokud moje máma začala menstruovat ve věku 15 let, znamená to, že si také musím počkat na menstruaci v tomto věku??

Pravděpodobně ano. Výzkum ukazuje, že genetické faktory silně ovlivňují věk, ve kterém začíná menstruace. Proto si o tomto tématu určitě promluvte se svou matkou. Řekněte jí, jak to bylo poprvé a proč byste se toho neměli bát. Možná má dokonce nějaké vtipné příběhy na toto téma - smějte se společně. Maminka vám také může vyprávět o užitečných tricích a pro každý případ vám dá podložku, abyste ji mohli nosit v kabelce a být kdykoli připraveni na malá překvapení..

Proč jsem ještě nezačal menstruovat??

Každý člověk má své vlastní biologické hodiny, nastavené na svůj vlastní čas. I když se vám zdá, že menstruace nikdy nezačne, nebojte se - stane se to brzy!

Jaké jsou příznaky první menstruace? Jak vědět, že brzy začnou?

Chcete-li to provést, musíte sledovat změny ve vašem vlastním těle.

 • Růst prsu. Ano, vaše prsa brzy porostou. Určitě si přečtěte, jak přesně se to stane, abyste se znovu neobávali.
 • Ve slabinách (mezi nohama) a poté pod podpaží a na nohou se začnou objevovat chloupky. I když jsou malé a nenápadné, je lepší se jich nedotýkat (věřte mi, že je stále budete unavovat z jejich mazání), a pak si můžete najít perfektní způsob, jak se jich zbavit. Naštěstí v dnešním světě existuje spousta možností..
 • Bílý výboj. Nebojte se, jedná se o naprosto přirozený proces, ve kterém není nic strašného nebo neobvyklého. Přečtěte si o nich více zde. Obvykle menstruace začíná po několika měsících, ale v některých případech dokonce rok po vzniku takového výtoku.
 • Ženská postava. Kromě růstu prsou si všimnete, že se váš pas a boky staly výraznějšími. Pokud předtím byla vaše postava hranatá, jako všichni teenageři, nyní se začne stát ženskou.

Jak začíná první období

Asi za několik dní si můžete všimnout nových podivných pocitů:

 • Prsa trochu nabobtnají a stanou se citlivějšími
 • Během dne se nálada může dramaticky změnit. Budete chtít plakat a smát se.
 • Zvýšená slzavost. Najednou se rozplakala kvůli roztomilému kotěti na ulici? To je v pořádku, stává se to.
 • Kreslení bolesti v dolní části břicha.
 • Pupínky na obličeji. Další nežádoucí posel, který vám brzy začne menstruovat..

To jsou všechny příznaky premenstruačního syndromu..

Co dělat, když mě menstruace zasáhne v nejnevhodnější chvíli?

Nebojte se, vaše menstruace pravděpodobně nezačne příliš rychle. Budete mít čas si všimnout malého bodu na kalhotkách a včas použít podložku. Pokud se však toho velmi obáváte, můžete začít používat tenké kalhotky (zejména pokud jste si již všimli všech známek blížícího se období).

Vždy mějte v kabelce podložku, abyste byli připraveni.

Jak vypadá první období??

Všimli jste si na kalhotkách červené nebo hnědé skvrny? To je ono! Nasaďte si podložku. S největší pravděpodobností nebude první menstruace příliš intenzivní, ale vše je zde zcela individuální. Měli byste vědět, že výtok během menstruace se skládá nejen z krve, ale také z vrstvy sliznice dělohy a vaginálního výtoku. Proto se jejich barva může lišit od červené po hnědou. Nezapomeňte, že během menstruace byste měli věnovat zvláštní pozornost osobní hygieně..

Začal jsem menstruovat a pak jsem opět téměř na šest měsíců zmizel, to je normální?

Ano, jste v pořádku! U některých dívek je menstruační cyklus zaveden okamžitě, zatímco u jiných - po nějaké době. Pokud tedy první rok menstruace přijde nepravidelně, neměli byste si dělat starosti. Pro váš klid však určitě navštivte gynekologa. Není to vůbec děsivé, ale velmi důležité pro vaše zdraví..

Kolik dní trvá menstruace?

U všech dívek trvají odlišně - některé mají 3 dny a jiné 7 nebo 8. Průměrná doba je obvykle 4–5 dní. V tomto případě k nejhojnějšímu výboji dochází v prvních několika dnech..

Ale co když moje menstruace nezačne?

Do 16 let můžete odpočívat a nebát se (zejména pokud jste hubení). Pokud je vám však 16 let a menstruace ještě nezačala, může to znamenat primární amenoreu (tj. Žádnou menstruaci). Taková dívka musí být vyšetřena lékařem, podle výsledků kterého bude diagnostikována a předepsána léčba..

Když ženy přestanou menstruovat?

Menstruační cyklus trvá, dokud nenastane menopauza. To je konec menstruace, po kterém žena již nemůže mít děti. U většiny žen dochází k menopauze přibližně ve věku 50 let, ale může to být dříve, například ve věku 35 let nebo později - dokonce i ve věku 60 let.

Je možné se ujistit, že nemám menstruaci?

No, já ne! Menstruace je normální hormon, takže neexistuje bezpečný lékařský způsob, jak zastavit nebo zkrátit menstruaci. Zvyknout si na to. Teď jsi dívka a je to součást tvého života!

Stále máte otázky týkající se vaší první menstruace? Pak si přečtěte náš článek s užitečnými tipy nebo položte svoji otázku v komentářích. Určitě odpovíme!

Začátek narození ženy: první menstruace u dívek

Příprava dívky na nástup menstruace

První kritické dny jsou pro dospívající dívku stresující. Musíte začít připravovat své dítě na změny v těle předem. Maminka by měla své dceři vysvětlit, co je to menstruace nebo období, kdy a proč přijdou. Moderní děti mohou čerpat znalosti z mnoha zdrojů: média, učebnice, vrstevníci, ulice. Získaná fakta nejsou vždy spolehlivá a mohou pomoci vyvodit správné závěry. Matka by proto měla být první, od níž dcera slyší o menstruaci. Při rozhovoru s dítětem je třeba věnovat pozornost vysvětlení, že kritické dny jsou normální..

Dívka by měla být připravena na výtok každý měsíc, bolesti břicha a nepohodlí jsou možné. Svou dceru můžete seznámit s hygienickými výrobky, naučit ji, jak je používat. Maminka může mluvit dostupnými slovy o tom, proč je nutná menstruace. Teenager musí pochopit, že s nástupem menstruace se objevuje možnost těhotenství..

Informace by měly být předkládány po částech, jak dítě vyroste. Maminky mohou procházet internet pro literaturu nebo videa o tom, jak správně mluvit o kritických dnech. Tón konverzace by měl být jemný, přátelský, ale neměl by mít formu přednášek nebo pokynů. Dívka by se neměla bát svého období.

Klikněte na odkaz a proveďte online test, abyste pochopili, že vaše menstruace brzy začne poprvé.

Kdy navštívit lékaře

Mluví o patologii, pokud:

 1. Menstruace příliš mladá nebo příliš pozdě.
 2. Měsíční objem přesahuje 150 ml, mají jasně červenou barvu. Může to být známka hormonálních poruch, patologického vývoje reprodukčních orgánů. Taková abnormální první menstruace u dívek nastává při onemocněních krve. Taková menstruace je známkou neoplastických onemocnění vyplývajících z užívání určitých léků, které ovlivňují vývoj endometria..
 3. Objevily se první období, ale další nepřicházejí, i když už uplynuly více než 3 měsíce. Důvodem tohoto jevu může být profesionální sport nebo balet, kdy je tělo příliš stresováno. Současně je tato patologie důsledkem zánětlivého procesu, infekčních onemocnění, nesprávné funkce žláz s vnitřní sekrecí..
 4. Menstruace je nepravidelná, i když od jejich začátku uplynulo více než 1,5 roku. Objevují se po 20 dnech, poté po 35-40. Důvody nekonzistence cyklu jsou nemoci, zranění, nedostatek vitamínů, touha zhubnout vyčerpáním těla hladem.
 5. Během menstruace dochází k silné bolesti břicha.
 6. Jejich trvání je 1-2 dny. Příčinou může být nedostatek estrogenu v důsledku nedostatečného vývoje vaječníků. V případě, že trvají 8–10 dní, znamená to zvýšené fungování vaječníků nebo slabou kontraktilitu svalů dělohy..

Příznaky první menstruace

Proces přeměny dívky na dívku probíhá postupně. Nejvýznamnější jsou transformace vzhledu. Známky první menstruace mohou být následující:

 1. Tělo teenagera se stává mnohem ženštějším, tělo je zaoblené, hranatost zmizí.
 2. K tvorbě sekundárních sexuálních charakteristik dochází intenzivněji - zvětšují se mléčné žlázy.
 3. Došlo k nárůstu objemu v bocích.
 4. Zvýšení celkové tělesné hmotnosti.
 5. První chloupky se objevují na ohanbí a v podpaží.
 6. Stydké pysky se mění v barvě a velikosti.
 7. Zvyšuje se úroveň mastnosti pokožky - akné se objevuje před nástupem menstruace.
 8. Vlasy trpí lupy.
 9. Výtok leucorrhoea začíná z pochvy - bělavé tekutiny.

Výše uvedené faktory se objevují před nástupem menarché a předznamenávají výskyt výtoku. Fyziologické změny jsou vyvolávány prací hormonálního systému. Tělo se připravuje na implementaci reprodukční funkce. Přítomnost výtoku naznačuje ochotu otěhotnět a porodit dítě. Kolísání hladin hormonů se také odráží v psycho-emocionálním stavu dívky. Může být náchylná na výkyvy nálady, rychlé změny emocí, únavu, bolesti hlavy. Tyto příznaky menstruačního cyklu pomohou dívce být připravena na začátek jejího prvního období. Maminka by měla svou dceru opatrně upozorňovat na změny, které v ní probíhají..

Menstruace z fyziologického hlediska

První menstruace hraje hlavní roli ve vývoji dívky. S jejich začátkem je označen přechod do stavu ženy, protože člověk vstupuje do plodného věku. Několik let před menarchií začíná tělo aktivně produkovat řadu hormonů, které vyvolávají pubertu.

Menarche je důsledkem vývoje plodnosti ženy, která je charakterizována prvním menstruačním krvácením.

Telarche je jednou z fází puberty. Určeno nástupem růstu prsou.

Endometrium - výstelka dělohy.

Později, po dosažení stavu, se buňky endometria obnoví. K tomu dochází pouze v případech, kdy vejce nebylo oplodněno. Když se odděluje sliznice dělohy, je poškozena část cév. Z tohoto důvodu je výtok během menstruace smíchán s krví..

V jakém věku přicházejí první kritické dny

Gynekologové neposkytují přesnou odpověď na otázku, jak staré dívky začínají menstruovat. Normou je věk od 12 do 15 let. Nástup menarche je způsoben řadou faktorů:

Dědičnost

Pokud babička a matka dívky začaly menstruovat ve věku 13 let, pak je pravděpodobnost první menstruace v tomto věku velmi vysoká;

životní prostředí

Špatné podmínky prostředí negativně ovlivňují zdraví žen. Přítomnost škodlivých faktorů může vést k časné nebo pozdní menstruaci u dospívajících;

Životní styl

Velké fyzické zatížení těla dívek může vyvolat zpoždění nebo předčasný nástup menarche;

Úroveň stresu

Čím více je nervový systém nevyvážený, tím těžší je vědět, kdy a jak bude menstruace probíhat;

Státní příslušnost

U východních a jižních národů začíná menstruační krvácení dříve;

Napájecí systém

Nadměrná konzumace tučných a kořeněných jídel negativně ovlivňuje reprodukční systém, včetně začátku menstruace;

Obecné zdraví

Přítomnost určitých onemocnění může být důvodem předčasného nástupu menstruace.

Nejčastěji se první menstruace vyskytuje během chladných měsíců (říjen, listopad nebo prosinec) a naopak během teplé sezóny..

Proces přirozeného vývoje

První menstruace u dívek nenese žádné nebezpečí. Jedná se o zcela přirozený proces vývoje lidského těla, který by neměl být vnímán s obavami nebo úzkostí. Úkolem rodičů je chránit dítě před neopodstatněnými obavami. Může být docela těžké toto období překonat, nicméně mnoho generací žen dokázalo, že se není čeho bát. Na tyto změny je třeba být hrdý, protože znamenají začátek dospělosti. Hlavní věcí není stát stranou a podílet se na výchově a dospívání své dcery..

Vlastnosti menstruačního cyklu u dívek

Menstruační cyklus dívek a dospělých žen se liší. Vytvoření jasného rámce cyklu trvá 2 roky. První krvácení se proto objevuje nepravidelně, mají různou intenzitu. Mnoho dívek ve věku 12-14 let má syndrom PMS. Projevuje se zvýšeným hladem, různými poruchami stolice, bolestmi hlavy, nadýmáním, nervozitou a podrážděností. Dívky mají tendenci cítit úzkost..

Aby bylo snazší určit, kdy začne vaše menstruace, a včas zjistit, jak s nimi jednat, měli byste si vytvořit speciální kalendář. V něm může dívka nebo její matka označit začátek a konec menstruace. Pomocí záznamů bude snadné identifikovat možné nepravidelnosti v cyklu a předcházet chorobám pohlavního systému.

Mezi menstruací 1 a 2 může trvat 40 až 90 dní. Tyto ukazatele jsou považovány za normu a jsou spojeny s restrukturalizací těla. Průměrná typická doba cyklu - 21–35 dní.

Po menarché může doba cyklu kolísat po dobu tří let. Je třeba mít na paměti, že selhání cyklu může být vyvoláno stresem, nemocí a fyzickou aktivitou..

Chování během menstruace

Maminka by si měla promluvit o tom, co dělat během menstruace a čeho se vyvarovat. Mnoho dospívajících dívek vede aktivní životní styl, věnuje se sportu. Od nástupu menstruace budete muset změnit svůj rozvrh, týden se zdržíte koníčků.

 • Sport a cvičení. Měli byste se zdržet aktivního sportu v předvečer nástupu menstruace a po celou dobu. Intenzivní fyzická aktivita vede k abnormální kontrakci dělohy. Situace je plná krvácení. Pokud sportovní aktivity nezpůsobují další nepohodlí, můžete pokračovat ve cvičení. A rotace obruče v předvečer menstruace naopak snižuje bolest během menstruace..
 • Plavecký bazén, koupání. Moderní mládež si nic nepopírá. K tomu navíc přispívají hygienické výrobky. Do pochvy se umístí tampon, který se pošle do bazénu. Voda na jedné straně uvolňuje svaly, uklidňuje nervový systém a blahodárně působí na tělo během menstruace. Obraz je zastíněn skutečností, že voda na veřejném místě nemusí být úplně čistá. A děloha je v tuto chvíli velmi zranitelná. Existuje riziko infekce, bakterií. Z tohoto důvodu je rozhodně nemožné plavat v otevřených vodních plochách. Horká koupel může způsobit krvácení. Obvyklé vodní procedury by měly být nahrazeny sprchou.
 • Vany, sauny, opalování. Během menstruace prochází tělo mnoha změnami. Pobyt v dusné místnosti způsobuje bolesti hlavy, závratě, slabost. Totéž se děje při dlouhodobém pobytu na slunci..

Některé dívky před menstruací jedí více. Zvláště lákají sladkosti. Pokud taková strava příliš neovlivňuje váhu, můžete ji nechat tak, jak je. Pokud je dívka kvůli takovému „přejídání“ složitá kvůli nadváze, musí matka vést rozhovor o správné výživě.

Povaha vypouštění

Způsob, jakým se menstruace dívá na první menstruaci, do značné míry závisí na individuálních charakteristikách těla dívky. Maminka by měla varovat svou dceru, že na kalhotkách se mohou objevit kapky krve. Alokace plynou do 3 - 5 dnů. Zjistěte, kolik krve během menstruace vytéká, v článku na odkazu.

Je nemožné předpovědět přesné datum, kdy přijdou kritické dny. Proto musí být mladá dáma připravena takové problémy řešit. První špinění je bezvýznamné. K nejintenzivnějšímu krvácení dochází v prvních dvou dnech. Krev vychází z dělohy spolu s vrstvami endometria, prvky sliznice. Ve výtoku mohou být sraženiny. Barva prvního období se také liší od světle hnědé po tmavě červenou. Krev se může objevit po částech.

Nepríjemný zápach nebo odstín naznačuje možnou infekci. V takovém případě je nutná okamžitá lékařská pomoc..

Když začnou mokré sny?

První výtok spermií lze pozorovat na samém začátku puberty, v období od 10 do 11 let. Vypadá to jako průhledná viskózní kapalina, mírně lepkavá. Vypadá docela dost, méně než mililitr. Někteří dospělí muži následně porovnávají první sperma s tekutinou uvolněnou z močové trubice krátce před ejakulací během úplného styku.
Na tvorbě prvního průhledného spermatu se podílejí pouze rostoucí semenné váčky. V průběhu času bubliny dozrávají a prostata roste. Emise do 12 let jsou vzácné, ne více než dvakrát za měsíc. Dítě si možná ani nevšimne, že má spermie, jen věnujte pozornost skutečnosti, že prádlo se špiní rychleji než obvykle..

Semenná tekutina postupně získává bělavou, mírně šedivou, nažloutlou barvu. Zhoustne a stane se méně vláknitým. Zvyšuje se také objem ejakulátu. Po prvním výtoku z močové trubice může trvat několik měsíců nebo dokonce let, než semenná tekutina získá „vzhled dospělého“. Mladý muž, který se v noci probouzí, si může všimnout, že nemá jen mírně mokré kalhotky, ale spíše cítí kaluž spermatu.

Pravidelný výskyt mokrých snů je považován za normální 3-5krát za měsíc, v noci. Lékaři omezují věkové období, ve kterém by měla nedobrovolná noční ejakulace probíhat mezi 14 a 18 lety. Pokud se však dospělý muž v noci probudí a zjistí, že nedobrovolně ejakuloval, nejde také o patologii. Noční emise jsou vyvolávány:

 • Sledování vzrušujících videí, obrázků.
 • Čtení literatury s erotickými konotacemi.
 • Sny o sexuální povaze.
 • Červi (kupodivu), dráždící konečník.

Bez ohledu na věk, ve kterém se sperma objevila u mladého muže, pokud počet nedobrovolných ejakulací překročí předepsanou míru, emise se objevují každou noc, měli byste se poradit s lékařem. Vzhled nedobrovolných ejakulací ve dne vám dává ještě více důvodů kontaktovat sexuologa-androloga.

Důvodem mohou být všichni stejní paraziti, kterých se stačí zbavit. Ale patologie mozku, například cysta rostoucí na epifýze nebo nádor, který zasáhl hypofýzu, mohou také vést k výskytu atypických emisí. Proto je lepší neodkládat návštěvu lékaře..

Počáteční období

Vzhled menstruačního krvácení naznačuje úroveň sexuálního vývoje, když je možné počat dítě. Dívky jedenácti nebo čtrnácti se již zajímají o pozornost chlapců, kteří flirtují.

Plný fyzický vývoj je nemožný bez nástupu kritických dnů. U některých dívek však výtok začíná ve věku 6-8 let. Musíte přesně vědět, co dělat, pokud první menstruace začala před termínem. Důvody těchto odchylek mohou být:

 • přepracování, stres, fyzické vyčerpání;
 • nesprávná strava, konzumace sycených nápojů;
 • narušené hormonální pozadí;
 • křeče nebo rozšířené krevní cévy;
 • přítomnost onemocnění pohlavních orgánů a infekcí;
 • trauma;
 • nádory.

Chcete-li zjistit příčinu poruchy, musíte se poradit s lékařem. Ignorování problému může vést k vážným zdravotním problémům.

Je těžké předvídat důsledky. Vědecké články a studie ukazují takové negativní výsledky:

 • nemoci kteréhokoli z pohlavních orgánů;
 • časná menopauza;
 • vysoká pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních onemocnění;
 • obezita;
 • vývoj rakoviny prsu;
 • hypertenze.

Včasná první menstruace je velmi důležitá. Položí základ pro reprodukční zdraví ženy.

Vyrůstat chlapec

Pojďme na to - kdy začíná dospívání u chlapců? Vědecké výzkumy naznačují, že prepubertální období „chlapce“ obvykle začíná v 11. Konec v 16.

Obtížný věk je způsoben hormonálními změnami. Chlapcův hlas se mění, začíná aktivní budování svalů, vyvíjejí se genitálie, na obličeji se objevují malé antény a chlupy, stejně jako vegetace na jiných částech těla. Produkce hormonů v těle ovlivňuje chování teenagera: stává se hrubým, nekontrolovatelným. Silný sexuální apetit dává chlapci nepohodlí (i když je v raném mladistvém věku - a to je 11 let).

Dospívající chlapci usilují o maximální nezávislost. Často se stává nepředvídatelnou a bezohlednou. Záchvaty hormonů vedou mladého muže k nepokojům a hysterickému chování. Trpí tím nejen on, ale i členové domácnosti. U chlapců je obtížné období obtížnější než u dívek. Potvrzují to smutné statistiky: děti mužského pohlaví nejčastěji utíkají z domova, stávají se narkomany nebo alkoholiky..

Při výchově chlapce hraje neocenitelnou roli otec, který by měl být příkladem mužského chování. Aby si mohl syn vytvořit budoucí harmonickou osobnost, musí s ním navázat kontakt na základě úplného vzájemného porozumění. Pokud je rodina neúplná, je tato role přiřazena dědečkovi nebo strýci.

Pozdní menstruace

Některé dospívající dívky začínají menstruovat ve věku 16-18 let. Pozdní nástup kritických dnů nebo amenorey obvykle nastává v důsledku stresu, intenzivního cvičení a těžké podváhy. Po dvaceti letech je absence výtoku patologie. Přítomnost onemocnění štítné žlázy může také oddálit kritické dny. Když dojde k menstruaci, může to být doprovázeno bolestivými pocity v dolní části břicha..

Pozdní menstruace je předzvěstí několika onemocnění reprodukčního systému. K normalizaci cyklu je nutné stanovit denní řád, dodržovat dietu a poradit se s gynekologem.

Interakce chlapce s dozráváním rodičů

Jak můžete připravit své dítě na spermie? Nejprve je nutné regulovat otázku péče o pohlavní orgány od útlého věku. Vysvětlete, že musíte každý den měnit spodní prádlo a sprchovat se. Věnujte pozornost hygienickému ošetření penisu - při provádění vodních procedur by měla být předkožka stažena dozadu, pečlivé umytí hlavy penisu čistou vodou.

Ještě předtím, než je dítěti 10 let, je vhodné si s ním promluvit o všech bodech týkajících se mokrých snů, aby se vzhled „louže“ v posteli nestal pro malého muže nepříjemným překvapením. Jako pomůcku je vhodné používat vzdělávací filmy, které jsou vhodné pro dítě podle věku..

Nezáleží vždy na tom, kolik let se sperma objeví u budoucího muže. Pokud je na tento proces připraven, má důvěryhodný vztah se svými rodiči, bude se o tuto zprávu moci okamžitě podělit, přinejmenším se svým otcem. To umožňuje v rané fázi sledovat vývoj patologií a zabránit jejich zhoršení. Poslouchejte své děti, dokonce i vousatý teenager s hrubým hlasem může potřebovat pomoc maminky.

Jak vyvolat nástup první menstruace

Gynekologický věk je individuální. Ale zpoždění menstruace po dobu 3-4 let by mělo dívku a její matku znepokojovat. K identifikaci příčin poruchy je nutná prohlídka lékařem. Pouze gynekolog může poradit, jak způsobit první menstruaci dívky.

To je povoleno, pokud teenager za poslední rok nebo dva zažívá příznaky charakteristické pro premenstruační syndromy: na kalhotkách se pravidelně objevuje transparentní výtok, jsou pozorovány slzavost a podrážděnost. Po analýze je stanoven důvod, který způsobil zpoždění. Výtok může být vyvolán lékem.

Síť publikuje tipy, jak vyvolat první menstruaci u dospívajících ve věku 11, 12, 13 let. Nástup menarche lze urychlit pouze po konzultaci s lékařem. V opačném případě dojde k nenapravitelnému poškození těla..

Mezi nejlepší metody patří normalizace metabolismu, dodržování denního režimu a stravy. Rodiče musí zajistit, aby dítě nemělo stresové situace, dům musí být klidný a přátelský..

Jak se puberta projevuje navenek?

Na vývoj pohlavních orgánů a produkci ejakulátu mají vliv androgenní hormony. U chlapců je hladina mužských hormonů nízká, takže děti do 10 let se mohou mírně lišit i ve vzhledu. Prvním vnějším znakem, že se u dítěte zvýšil testosteron, je růstový proud. Lze ji pozorovat jak ve věku 9, tak v 11. Kromě toho roste nejen tělo (růst za rok je až 10 cm na výšku), ale i další orgány.
Do dospívání není délka šourku se varlaty větší než 30 mm. Délka penisu - až 40 mm. Jakmile pohlavní žlázy uvolní velké množství testosteronu do krve, penis začne růst, zvětší se průměr varlat a připraví se na produkci spermií. Předpokládá se, že ve věku 17-18 let genitálie přestávají růst, ale ve výjimečných případech u mužů penis dorůstá až na 25 let. Po úplném zastavení růstu mohou varlata dosáhnout objemu 4 cm a falus - až 8 cm v nezvedeném stavu.

Odpověď na otázku, kdy se sperma objeví, závisí na tom, jak brzy začala růst varlata. Koneckonců ejakulát dozrává právě v nich a semenných váčcích. V průběhu času šourek, oblast rozkroku ztrácí podkožní tuk, kůže vaku ztmavne a je pokryta mnoha záhyby. Varlata, jejichž průměr se zvětšil, sestupují ke spodní části šourku, při palpaci je cítit, že jedno varle je o něco vyšší než druhé.

Další příznaky, které naznačují nástup puberty:

 • Ztmavnutí ochlupení na ohanbí. Vlasová linie se stává silnější, postupně pokrývá oblast rozkroku, jde dolů k nohám.
 • Chloupky v podpaží.
 • „Křehký“ hlas. S prodlužováním hlasivek se hlas stává hrubším.
 • Zvýšená aktivita potních žláz. Nohy a třísla se začínají hodně potit.
 • Chrupavka hrtanu roste, mladému Adamovi roste jablko.

Penis roste - nejprve na délku. Postupem času - do šířky. Během období od začátku puberty, které může začít ve věku 9 let, od 4 cm, falus roste ve věku 18 až 10 cm na délku. Odchylky plus / minus 1-1,5 cm jsou považovány za normální. Ve vzpřímeném stavu, na délku - od 10 cm do 17 cm, v objemu - od 7 cm do 13 cm.

Varlata také rostou, i když ne tak nápadně. Mladý muž však může věnovat pozornost skutečnosti, že šourek je znatelně těžší..

Hypofýza je zodpovědná za produkci testosteronu u rostoucího chlapce. Pokud není dostatek androgenních hormonů, je normální tvorba ejakulátu zpožděna. To může okamžitě zjistit urolog, pokud 12-14letý teenager nemá růst varlat nebo oblast slabin je špatně chlupatá. V jakém věku se sperma objeví, pokud dojde ke zpoždění v pubertě? Vše závisí na tom, zda mladý muž podstupuje hormonální terapii, zda se změnil jeho životní styl, zda byla odstraněna patologie, která ovlivňuje práci hypofýzy a dalších částí mozku.

Na tvorbu spermií mají vliv následující faktory:

 • Žijící v určitém regionu.
 • Dědičná predispozice.
 • Státní příslušnost.
 • Chronická onemocnění.
 • Užívání určitých léků.

Někteří rodiče se mylně domnívají, že pokud měl jejich syn příušnice, měl by v budoucnu potíže s produkcí spermií. Ve skutečnosti nedochází ke zpoždění při tvorbě spermatu, existují pouze problémy s tvorbou životaschopných spermií a poté, pokud dítě nebylo očkováno proti příušnicím najednou.

Doporučená literatura:

Výběr hygienických výrobků

Dcery by měly od své matky vědět, jak pochopit, že jejich období brzy začne. Teenageři by se měli na tuto akci připravit týden předem. Před kritickými dny si můžete vyzvednout speciální kosmetickou tašku. Dívky si tam mohou dát kalhotky, ubrousky, tampony a extra spodní prádlo.

Výběr těsnění je třeba brát vážně. Pokud má teenager silný výboj, který trvá příliš dlouho, je lepší zvolit absorpční vložky. Měly by být pohodlné, nesmí být odřené nebo způsobovat nepohodlí.

Hygienické výrobky by se měly měnit každé 2 až 3 hodiny. Pokud tak neučiníte, použité polštářky vyvolávají výskyt bakterií a usnadňují pronikání infekcí..

Mnoho školaček má přátele, kteří vědí, jak používat tampony. Odborníci nedoporučují používat tampony pro teenagery. Nejlepší náhradou je menstruační kalíšek, který trvá dvanáct hodin. Tento nástroj získal zvláštní popularitu v letech 2020-2018.

Poprvé si dívka nemusí všimnout, jak začíná její menstruace. Krev se může dostat na oblečení. Proto je důležité mít odnímatelné spodní prádlo. Dítě musí dodržovat pravidla osobní hygieny. Doporučuje se sprchovat se 2-3krát denně. Dívka, která šla do horké sprchy nebo se vykoupala, zvýšila intenzitu výtoku. Existuje nebo bude riziko ztráty velkého množství krve.

Jaké jsou příznaky hrozícího krvácení

První předzvěsti blížícího se období se objevily šest měsíců před událostí. Dívka si všimne výskytu akné na tváři nebo na zádech. To je výsledek aktivace mazových a potních žláz. Ze stejného důvodu rostou mastné a špinavé vlasy..

Přirozený vaginální výtok je obvykle řídký, bělavý a má neutrální zápach. Po 3 - 4 měsíce před údajným krvácením ztmavnou nebo nažloutnou a získají viskozitu. Výtok je hojný, ale bez zápachu a nezpůsobuje nepohodlí.


Dívka si stěžuje na opakující se bolesti v podbřišku. Jsou popsány jako „bolavé nebo tahavé“, někdy paroxysmální. Od zánětlivých procesů se odlišují absencí dalších příznaků. Periodická bolest hlavy je také možným znamením blížícího se období..

Psycho-emocionální stav se mění. Útoky apatie jsou najednou nahrazeny kňučivou náladou nebo smíchem. Zvyšuje se citlivost, reakce na události je příliš prudká. Tato emoční nestabilita je dočasná..

Návštěva gynekologa

Poprvé můžete navštívit gynekologa ve věku 14-16 let nebo ve věku 20 let. Při absenci patologických změn v těle je návštěva lékaře volitelná. Teenageři mohou na internetu zjistit, jaká je standardní menstruace pro dívky ve věku 11, 12 a 13 let, a prohlédnout si fotografie. Pokud neexistují žádné zvláštní rozdíly, můžete to udělat bez konzultace s odborníkem. Existuje však řada příznaků, které definují poruchu. Měli byste navštívit lékaře, pokud:

 • menstruace trvá déle než obvykle a pokračuje silnou bolestí v břiše;
 • výtok vychází ve velkém počtu mo sraženin tmavé barvy;
 • kritické dny trvají déle než 7 dní;
 • výtok se vyskytuje častěji než jednou za měsíc;
 • menstruace přichází pozdě a končí brzy;
 • ve výtoku je cizí zápach.

Včasná návštěva lékaře zabrání závažným onemocněním reprodukčního systému. Proto neváhejte jít do nemocnice ještě jednou..

Nelze předvídat, za kolik let začne dívka menstruovat. Když se objeví první známky puberty, měla by matka připravit svou dceru. To tvoří velkou část sexuální výchovy dítěte. Dospívající dívka by měla znát definici menarche, vědoměji dodržovat pravidla osobní hygieny a starat se o své zdraví.

Jak správně připravit své dítě?

Všímat si změn v chování a vzhledu dítěte by každá matka měla vyvinout veškeré úsilí, aby dívku řádně připravila na nástup takové důležité události v jejím životě. Neškolení teenageři mohou být traumatizováni tím, že vidí krev na spodním prádle. Neměli byste se spoléhat na hromadné sdělovací prostředky a internet, protože nikdo nemůže dívce říct lépe a upřímněji než matce fyziologické změny v jejím těle..

V této době by dívka měla mít s sebou polštářky, případně další spodní prádlo. Koneckonců, menstruace může začít kdekoli a kdykoli. Když uvidí nebo pocítí první výtok, bude muset odejít do dámského pokoje a používat výrobky osobní hygieny.

Účelem rozhovoru je říct dívce o zvláštnostech vývoje jejího těla. Faktem je, že ve věku 10–11 let, kdy se začínají objevovat vnější známky puberty, se zvětšují také děloha a vaječníky. Vnitřní vrstva dělohy, endometrium, aktivně roste a pod vlivem pohlavních hormonů začíná její odloučení, což se projevuje krvavým výtokem z pochvy. Účelem endometria je vytvořit příznivé podmínky pro připevnění a vývoj oplodněného vajíčka, tj. Těhotenství, v jehož nepřítomnosti se akumulovaná vrstva odlupuje a odstraňuje z těla..

Normální menstruační cyklus trvá 28 dní, ale mohou se objevit drobné variace 6-7 dní. To znamená, že 21–35 dní je také variantou normy. Délka cyklu je ovlivněna hladinou hormonů estrogen a progesteron. Každá dívka by měla vědět, že její menstruace by měla být pravidelná. Maminka musí rozhodně říct, že pro ovládání MC je nutné vést ženský kalendář, ukázat, jak to udělat, nebo doporučit stáhnout speciální aplikaci do mobilního telefonu. Po objevení se první menstruace může být výtok nepravidelný, což je spojeno s tvorbou reprodukčního systému. Toto období může trvat několik měsíců až rok..

Když začnou mokré sny?

První výtok spermií lze pozorovat na samém začátku puberty, v období od 10 do 11 let. Vypadá to jako průhledná viskózní kapalina, mírně lepkavá. Vypadá docela dost, méně než mililitr.

Na tvorbě prvního průhledného spermatu se podílejí pouze rostoucí semenné váčky. V průběhu času bubliny dozrávají a prostata roste. Emise do 12 let jsou vzácné, ne více než dvakrát za měsíc. Dítě si možná ani nevšimne, že má spermie, jen věnujte pozornost skutečnosti, že prádlo se špiní rychleji než obvykle..

Estradiol (E2) je hormon produkovaný vaječníky a kůrou nadledvin, jakož i místem plodu během těhotenství. Hlavní rolí estradiolu je udržovat stabilitu menstruačních a sexuálních funkcí.