Jak zjistit, že vaše menstruace brzy začne: hlavní příznaky

Nástup menstruace je doprovázen specifickými příznaky, které mohou mít fyziologický vývoj a také naznačují patologické poruchy v těle ženy. Tyto příznaky se objevují na konci menstruačního cyklu, kdy se děloha připravuje na odmítnutí endometria. Předzvěsti menstruace mají věkové charakteristiky. Jejich charakter se také mění po porodu, operaci a užívání určitých léků..

 • 1 Menstruační cyklus - přehled
 • 2 Předzvěsti menstruace
 • 3 Menstruace a prekurzory za určitých podmínek
 • 4 věkové funkce

Menstruační cyklus je období změn v ženském těle, které trvá od prvního dne předchozí menstruace do prvního dne následujícího. Menstruace je krvavý výtok z dělohy spojený s měsíčním odmítnutím endometria (vnitřní vrstvy dělohy). Regulace cyklických změn se provádí díky ženským pohlavním hormonům: stav nejen reprodukčního systému, ale i celého organismu jako celku závisí na úrovni konkrétní látky. To ovlivňuje pohodu ženy..

V první fázi (polovině) cyklu převládá hormon estrogen. Žena se cítí dobře, prožívá povzbuzení nálady. Zhruba uprostřed cyklu dochází k ovulaci, vajíčko opouští vaječník a tělo se začíná připravovat na možné těhotenství. Během tohoto období dominuje hormon progesteron. Tělo ukládá živiny a vodu. Známky, které naznačují, že brzy začne menstruace, se zvyšují v luteální fázi.

Fáze menstruačního cyklu

Pokud nedojde k těhotenství, pak postupně, na konci cyklu, klesá hladina všech hormonů. Zdravotní stav ženy se zhoršuje, což lze pochopit podle následujících příznaků: je zde pocit únavy, rychlá únava, podrážděnost, prsa mohou nabobtnat a být bolestivé. Děloha se připravuje na odmítnutí endometria a ještě před výskytem krvavého výtoku ženy pociťují bolesti v podbřišku. Tyto vzácné spastické kontrakce dělohy naznačují, že se děložní čípek brzy otevře a vybije se.

Rozsah vnímaných pocitů je velmi individuální, ale stále existuje několik obecných předchůdců, pomocí kterých se můžete dozvědět o bezprostředním nástupu menstruace..

U zdravé ženy by nástup menstruace neměl být doprovázen silným nepohodlí nebo bolestí. V tuto chvíli mají téměř všechny ženy určité příznaky premenstruačního syndromu.

 • překrvení mléčných žláz;
 • bolesti dolní části břicha;
 • nepohodlí v dolní části zad;
 • bolest hlavy, závratě;
 • zvýšený výtok hlenu - žena má pocit, že výtok vychází z pochvy, pocit je podobný těm, které mají samotnou menstruaci;
 • časté výkyvy nálady, podrážděnost, apatie.

Známkou bezprostředního nástupu menstruace je překrvení a bolestivost mléčných žláz. Je to způsobeno akumulací tekutiny v nich, vytváří se otok ve formě otoku. Pokud jsou nepříjemné pocity silné, přinášejí nepohodlí, musíte se poradit s lékařem, abyste vyloučili patologii. Podobná situace je s bolestmi v dolní části břicha a dolní části zad. Pokud je pocit roztažení snadno snášen, jedná se o variantu normy, ale pokud je bolest nesnesitelná a vyžaduje použití léků proti bolesti, pak je důvod jít na gynekologa.

Bolest hlavy je převážně naléhavá, stahující se, pulzující. Někdy si to ženy nespojují s menstruačním cyklem. Někdy stačí stabilizovat hormonální pozadí a bolest sama odezní.

Změny nálady jsou často přehlíženy. Mezitím, nepřiměřená únava, rychlá únava, podrážděnost mohou být prekurzory menstruace, jako součást PMS (premenstruační syndrom).

Porušení menstruačního cyklu a přítomnost nebo nepřítomnost prekurzorů se očekává za některých fyziologických a patologických stavů, jako jsou: tvorba menstruační funkce u dívek, porod a kojení, potrat a jiné operace, užívání léků a další.

Některé stavy a jejich vlastnosti jsou uvedeny v tabulce.

stavVývojové funkce
První menstruaceMenstruace je poprvé důležitou událostí z fyziologického i psychologického hlediska. Reprodukční funkce budoucí ženy do značné míry závisí na době nástupu menarché a vytvoření stabilního cyklu. V průměru období začínají ve věku 12–13 let, ale mohou přijít o několik let dříve nebo později. Prekurzory jsou špinění špinění, která nemají přísně definovanou periodicitu. Před nástupem plné menstruace mohou dívky pociťovat stejné příznaky jako dospělé ženy: bolest v dolní části břicha a dolní části zad, překrvení mléčných žláz, změny nálady. Pokud dospívající dívky nejsou připraveny na své období, pociťují zvýšené příznaky. Možné jsou mdloby a další výrazné reakce, ale v průběhu času získává nepravidelný menstruační cyklus fyziologický průběh a stabilizuje se. Počet akné na obličeji dospívajících se zvyšuje a váha dívky se zvyšuje o pár kilogramů kvůli nahromaděné vodě
Poporodní obdobíBěhem těhotenství se hormonální pozadí dramaticky mění, menstruace se úplně zastaví. Pokud žena kojí v období po porodu, začne menstruace pouze 1–2 měsíce po zavedení doplňkové stravy. Pokud nedojde k laktaci, obnoví se menstruační funkce 6-7 měsíců po porodu. Totéž platí pro situace, kdy k porodu dochází císařským řezem. Pokud nejsou žádné komplikace, pak menstruace přichází současně s přirozeným porodem. Průběh menstruačního cyklu po porodu se často mění, ženy zaznamenávají snížení bolesti a oslabení ostatních předchůdců. To je obvykle způsobeno změnami v měkkých tkáních těla, ke kterým došlo po divergenci pánve
Potraty a jiné chirurgické zákrokyZpoždění bude záviset na typu zásahu. Pokud mluvíme o časném lékařském potratu, což je uměle vyvolaná menstruace, pak budou vynechány 1–2 cykly a za pár měsíců bude obnovena funkčnost reprodukčního systému. Když se potrat provádí vakuovou extrakcí nebo kyretáží, menstruace nepřijde několik měsíců. To je způsobeno skutečností, že subtilní systém hormonální regulace je poražen, endometrium je uměle odstraněno, jeho zotavení trvá nějakou dobu. Aby se předešlo komplikacím, musí být přísně dodržovány všechny předpisy lékaře
Po užívání lékůMezi tyto léky patří orální antikoncepce a nouzová prevence těhotenství. Ten představuje Postinor. Perorální hormonální antikoncepce se používá k léčbě mnoha onemocnění ženského reprodukčního systému nebo k prevenci těhotenství. Tyto pilulky snižují PMS, příznaky jsou jemné a samotná menstruace je vzácná. Po užití přípravku Postinor často dochází ke zpoždění, bolesti hlavy a menstruační bolesti se zesilují, nepohodlí v dolní části zad je delší. Důvodem je prudká změna hormonálních hladin. V příštím měsíci jsou odchylky eliminovány samy, obnoví se cyklus a PMS

Ke zpoždění menstruace může dojít z mnoha dalších důvodů: fyzický a psychický stres, změna časových pásem, nemoc atd. Ve všech těchto situacích je nutná konzultace s lékařem, ale obvykle se pravidelnost cyklu obnoví sama od sebe, jakmile se eliminuje faktor, který zpoždění způsobil. Příznaky PMS se stávají výraznějšími v důsledku hormonální nerovnováhy. Stav se normalizuje po návratu do fyziologického cyklu.

U zdravé ženy v reprodukčním věku trvá menstruační cyklus od 21 do 35 dnů, v průměru 28 dní. Doba trvání cyklu a povaha prekurzorů se mění:

 • pro dospívající dívky - cyklus ještě nebyl vyřešen a neexistuje přesný kalendář;
 • během menopauzy - po 50 letech;
 • u dívek, které jsou sexuálně aktivní, často mění sexuální partnery a jsou infikovány pohlavně přenosnými chorobami.

Během těchto období může dojít k vynechání menstruace, samotné krvácení se stává řídkým nebo bohatým a dlouhým. Někdy se špinění objeví uprostřed cyklu atd. U dívek s předčasnou pubertou by toto období „hormonálního skoku“ mělo skončit za 2-3 roky.

K tvorbě menstruace dochází samostatně nebo pomocí léčivých přípravků na bázi rostlinných složek. Ženám, jejichž menstruační funkce se blíží dokončení, se doporučuje vyhledat radu odborníka, aby se vytvořil individuální režim užívání hormonálních léků pro hladký přechod do menopauzy. Hormonální substituční terapie pomůže vyhnout se nepravidelnosti cyklu a eliminovat všechny nepříjemné pocity.

Jak zjistit, kdy vám menstruace brzy začne, jak zjistit, kdy vám menstruace začne

Určení načasování nástupu menstruace

Navzdory cyklické povaze procesu je nástup krvácení často neočekávaný. Článek pojednává o hlavních příznacích a známkách premenstruačního syndromu, hlavních příznacích, že menstruace brzy začne. Můžete se také naučit, jak určit nástup menstruace, jak zjistit, kdy začne menstruace a proč mají některé ženy závažný premenstruační syndrom s bolestmi v podbřišku, kdy bolí a táhne v podbřišku, kdy se před menstruací objeví bolesti na hrudi a jiné bolestivé příznaky příznaky.

Jak zjistit, kdy začíná první den menstruace, hlavní fáze menstruace

Jeden reprodukční cyklus trvá v průměru 28 dní, což se shoduje s délkou lunárního měsíce. Počet dnů může být o něco více či méně, avšak bez ohledu na délku cyklu musí být jeho průběh stabilní. Jak ale zjistit, jak pochopit, že menstruace brzy začne, jak zjistit, že menstruace brzy začne? Nástup měsíčního krvácení pomáhá určit vnitřní procesy v reprodukčním systému, které dávají ženě určité signály.

Současně se v jednom z vaječníků vyvíjí folikul obsahující budoucí vejce. K jeho vývoji dochází pod vlivem zvýšení hladiny estrogenu produkovaného endokrinními orgány pod vlivem hypotalamu. Když je hladina hormonu dostatečná, začíná další fáze. Pátý až čtrnáctý den menstruace. V těchto dnech se menstruace zastaví. Slizný výtok vychází z cervikálního kanálu. Koncentrace estrogenu je maximální, což umožňuje otevření folikulu a vejce se uvolňuje do vejcovodů, kde musí být oplodněno. Patnáctý až dvacátý třetí den menstruace. Pokud nedojde k početí, hladina estrogenu klesá. Prázdný folikul se transformuje do žlutého tělíska, které začíná produkovat progesteron. Průběh další fáze cyklu závisí na jeho úrovni. Dvacátý třetí až dvacátý osmý den menstruace. Žena potřebuje progesteron pro normální průběh těhotenství a porodu. Pokud nedošlo k oplodnění, předchozí výsledky přípravy ztrácejí potřebu a hladina progesteronu klesá, což je důvod, proč je výstelka dělohy exfoliována a vylučována z těla. Žena cítí nepohodlí, což jasně ukazuje na bezprostřední začátek nového cyklu..

Příznaky a příznaky nástupu menstruace

Pokud žena neví, jak určit, kdy začne menstruace (menstruace), jak přesně určit, kdy začne první den menstruace, mohou být pro ni užitečné následující příznaky a známky nástupu menstruace nebo jejího přístupu.

Chcete-li zjistit, že menstruace brzy začne, stačí znát následující příznaky jejich přístupu:

 • Otok prsu. Při stlačení se mohou objevit bolestivé pocity, může dojít k výtoku z bradavek.
 • V den nástupu menstruace dochází k pocitu bolestivé bolesti v dolní části břicha, což naznačuje přípravu dělohy na odmítnutí endometria. Často jsou takové pocity individuální, mnoho žen je prostě nemusí zažít..
 • Na pokožce se může objevit vyrážka. Tento příznak přímo souvisí se změnami množství hormonů v těle, ke kterým dochází před nástupem menstruace..
 • Když by měla začít menstruace, žena cítí bolestivé projevy v dolní části zad. Docela často známka, která souvisí s různými procesy probíhajícími v děloze v předvečer menstruace.
 • V době příchodu menstruace je pozorováno vyprazdňování střev. Tento jev není patologie. V období před nástupem menstruace se ženské tělo snaží odstranit všechny nepotřebné produkty. V mnoha případech, když mluvíme o bolestivých pocitech, které lze pozorovat před nástupem menstruace, pak se mohou objevit v důsledku nadměrného střevního přetížení, přičemž ihned po jeho vyprázdnění vše zmizí.

Bolest v podbřišku, proč bolí žaludek před menstruací, před nástupem menstruace

Nejběžnějším znakem bezprostřední menstruace jsou bolestivé pocity v dolní části břicha několik dní před začátkem krvácení, kdy před menstruací mírně bolesti a bolí v dolní části břicha, někdy mohou být bolesti v dolní části břicha před menstruací velmi silné. Rozšířené jsou také předzvěsti kritických dnů, jako jsou bolesti hlavy a závratě, nevolnost nebo dokonce zvracení. Bolestivý předmenstruační příznak se vyskytuje u mnoha žen, ale více žen si všimlo, že mírné bolesti na hrudi se objevují před menstruací, otoky a zvětšení prsou před menstruací, tahání nebo bolest v dolní části břicha před nástupem menstruace. Pouze některé ženy mají výrazné bolesti v podbřišku, nevolnost, bolesti hlavy, když bolest v hlavě dosáhne migrény.

Ke zmírnění tohoto stavu se doporučuje snížit fyzickou aktivitu před menstruací, takové řešení je často účinným způsobem, jak se zbavit bolesti v podbřišku a dalších bolestivých příznaků před nástupem menstruace. Někteří z nežného pohlaví trpí silnými bolestmi, které omezují jejich obvyklý životní styl. Je nebezpečné takový obrázek ignorovat. Významné zhoršení stavu ženy před nástupem menstruace vyžaduje odvolání ke gynekologovi. Lékař pomůže určit příčiny dysfunkce, protože to může být způsobeno infekčními chorobami, maligními nádory a endometriózou.

Bolesti na hrudi, proč bolí hrudník před menstruací, důvody

Prsní žlázy, které získají zvýšenou citlivost a nepohodlí několik dní před menstruací, mohou být náchylné k difúzní mastopatii. Toto onemocnění je charakterizováno rychlou proliferací pojivové tkáně v mléčných žlázách. Z tohoto důvodu se v nich tvoří malé uzliny, ale s nástupem krvácení příznaky nemoci zmizí. Tento způsob práce uklidňuje mnoho žen. Současně opomíjené opakované příznaky mastopatie často vedou k rozvoji jejích závažných forem. Detekce známek tohoto onemocnění vyžaduje konzultaci s gynekologem a okamžitou léčbu.

Bolest na hrudi nebo bolest v bradavkách velmi často doprovází období před nástupem menstruace, otoky a mírné zvětšení prsou, bolest v hrudi nebo nepříjemné pocity v mléčných žlázách, všechny tyto příznaky, ve větší či menší intenzitě, jsou příznaky PMS před nástupem menstruace. Známky a hlavní příznaky PMS proto zahrnují bolest v mléčných žlázách, mírné bolesti na hrudi, otoky a mírné zvýšení před menstruací..

Vaginální výtok během menstruace

V závislosti na fázi plodného cyklu se mění povaha a barva výtoku, který neobsahuje menstruační krev. Čím blíže je nástup menstruace, tím silnější a hojnější jsou. Absolutně transparentní výtok před menstruací během tohoto období naznačuje pravděpodobnost eroze děložního čípku a cervicitidy. Hnědý odstín rozmazaného výtoku je známkou poruch uvnitř dělohy způsobených endometriózou, polypy nebo hyperplazií endometria. Šarlatový výtok před menstruací také naznačuje patologii. Výtok tekutin z pochvy, před i po menstruaci, zanechávající na prádle špinavé stopy, signalizuje endometritidu. Podle popsaných znaků je možné diagnostikovat poruchy těla pomocí lékařského vyšetření.

Změna tělesné teploty

Mírné zvýšení tělesné teploty několik dní před menstruací se považuje za normální. Pokud však vezmeme tento příznak pro bezprostřední nástup menstruace, může žena ztratit ze zřetele nástup jakýchkoli nemocí. Pokud tedy zjistíte, že máte zvýšenou teplotu, nebuďte příliš líní na to, abyste se poradili s gynekologem nebo terapeutem.

Ukazatele bazální teploty

Bazální teplota závisí také na fázi menstruačního cyklu. Nejvyšší je na začátku ovulačního období. S koncem krvácení je to asi 36,5-36,9 stupňů Celsia, po kterém klesá (2-3 dny před ovulací je teplota minimální) a poté během období vzhledu vajíčka vyskočí o 0,3-0,6 stupňů... Zvýšení bazální teploty je vysvětleno prasknutím folikulu a začátkem produkce progesteronu. Druhá polovina reprodukčního cyklu je tedy charakterizována zvýšenou bazální teplotou, která klesá krátce před začátkem nového cyklu..

Pokud během měsíce byla teplotní úroveň přibližně stejná, bez váhání to naznačuje nepřítomnost ovulace v tomto cyklu. To může vést k poruchám reprodukce až k neplodnosti. Pokud se schéma s ovulační fází nazývá dvoufázové, pak se při nepřítomnosti ovulace stane jednofázovým. Při jeho sledování není možné určit datum příští menstruace. To vyžaduje dvoufázový plán sestavený na několik měsíců (minimálně tři). Mějte na paměti, že měření bazální teploty poskytuje nejspolehlivější výsledky, pouze pokud jsou přísně dodrženy podmínky postupu měření.

Při užívání hormonální antikoncepce je třeba mít na paměti, že umělá regulace hladiny pohlavních hormonů ovlivní odečty teploměru, proto pro ženy užívající hormonální antikoncepci bude tato metoda neúčinná.

Ovulační období je mnohem snazší určit pomocí speciálních testů. S jeho pomocí můžete určit "plodné okno" (nejpříznivější období pro početí, asi dva dny); najít si čas na absolvování určitých testů; sledovat přítomnost hormonálních poruch v těle; vypočítat datum zahájení dalšího období.

Premenstruační syndrom (PMS), známka bezprostředního nástupu menstruace

Statistiky naznačují, že 60 až 80 procent žen je vystaveno premenstruačnímu syndromu, který může také určit přístup v kritických dnech. V konečné fázi menstruačního cyklu dochází v těle ke krátkodobým psychologickým, kardiovaskulárním a endokrinním změnám. Jejich projev je individuální. Gynekologové vysvětlují projev PMS porušením normální hladiny progesteronu a estrogenu v krvi. Taková nerovnováha může nastat v důsledku potratů, nesprávného výběru hormonálních léků, těhotenství s různými patologiemi, nedostatku určitých vitamínů a stopových prvků..

Příznaky a příznaky premenstruačního syndromu (PMS)

Za nejčastější příznaky a příznaky PMS se považují poruchy a nedostatek spánku, břišní diskomfort, nevolnost se zvracením, mírný přírůstek hmotnosti, bolest na hrudi, malá pánev a dolní část zad, podrážděnost, deprese, psychologické poruchy a další poruchy. Většina z těchto příznaků je typická pro těhotenství, i když mají odlišnou povahu vzhledu. Menstruace je znamení, které lze použít k určení schopnosti ženy otěhotnět a mít potomky. Tento jev zároveň přináší určité fyziologické a psychologické nepříjemnosti, narušuje harmonické životní tempo..

Podobné články

Jak ukazuje praxe, každá druhá žena v reprodukčním věku alespoň jednou v životě čelila fenoménu, jako je náhlý nástup nebo ukončení menstruace po intimitě, a za každou stotinu se stala...

Menstruace (menstruace) - co to je? Menstruace je součástí menstruačního cyklu, kdy dívka krvácí z pochvy. Zároveň má krev hustý a tmavý vzhled. Někdy v něm mohou být sraženiny...

Mnoho žen čelí situaci, kdy menstruace začíná mnohem dříve, než se očekávalo. Nebojte se, pokud vaše menstruace začíná jen o 2-3 dny dříve. Stojí za to přemýšlet, jestli z měsíce na měsíc...

Jak zjistit, kdy začíná vaše první menstruace

Spoluautorem tohoto článku byla MUDr. Laura Marusinec. Dr. Marusinets je pediatr z Wisconsinu, který je držitelem certifikátu. Vystudoval Medical College of Wisconsin School of Medicine v roce 1995.

Počet zdrojů použitých v tomto článku: 15. Jejich seznam najdete v dolní části stránky.

První období je vždy velmi vzrušující a dokonce děsivé! První menstruace naznačuje, že dospíváte a stáváte se ženou. A u každé dívky se to stane v jinou dobu. Neexistuje způsob, jak s jistotou vědět, kdy začne vaše první menstruace, ale existuje několik znaků, pomocí kterých můžete uhodnout, kdy vaše menstruace přichází..

Kdy si můžete uvědomit, že vaše menstruace skončila

Jak zjistit, zda má menstruace brzy začít

Předzvěsti pro každou ženu a dívku jsou častěji individuálním konceptem a vyžadují vědomý přístup. Poslechem sebe a reakcí svého těla můžete snadno určit nejen přibližný časový interval, ale také konkrétní den a dokonce hodinu. Změny v mléčných žlázách, procesy probíhající v děložní dutině a ve vaječnících nebudou ignorovány, pokud pochopíme, co můžeme očekávat a jaký bude první zvon. Začátek nevyhnutelného procesu obvykle spadá do období poslední fáze menstruačního cyklu (MC), ale někdy ovlivňuje celou druhou polovinu.

Obecná informace

Zpoždění menstruace je považováno za selhání menstruačního cyklu, při kterém nedochází k menstruačnímu krvácení v očekávaném čase. Zpoždění menstruace, které nepřesahuje 5-7 dní, se nepovažuje za patologii. Možnosti oddálení menstruace jsou menstruační nepravidelnosti, jako je oligomenorea, opsomenorea a amenorea, projevující se snížením menstruačního krvácení. Zpoždění menstruace lze pozorovat v různých věkových obdobích života ženy: během puberty, v reprodukční fázi, v premenopauze a způsobené fyziologickými nebo patologickými důvody.

Přirozené, fyziologické důvody pro zpoždění menstruace jsou vysvětleny v pubertálním období během formování menstruačního cyklu, kdy během 1-1,5 roku může být menstruace nepravidelná. U žen v reprodukčním věku je opoždění menstruace přirozené během těhotenství a kojení. V premenopauzálním období menstruační funkce postupně mizí, dochází ke změnám v rytmu, trvání menstruace a zpoždění menstruace jsou nahrazeny jejich úplným ukončením..

Všechny ostatní možnosti zpoždění menstruace přesahující 5-7 dní nejsou vysvětleny přírodními jevy, v takových případech je nutná urgentní konzultace s gynekologem. Ženský menstruační cyklus je jemný mechanismus, který udržuje plodnost a odráží jakékoli odchylky ve stavu celkového zdraví. Pro lepší pochopení příčin a mechanismů opožděné menstruace je proto nutné jasně pochopit, jaká je norma a odchylka v charakteristikách menstruačního cyklu..

Kdy čekat na menopauzu

V určité fázi života ženy zahajují proces biologického stárnutí. Je charakterizován poklesem reprodukční funkce, hormonálními změnami a nemožností oplodnění. K těmto změnám dochází během několika let a nazývá se období menopauzy. Probíhá v několika fázích:

 1. Premenopauza. Tento stav je pozorován ve věku 40–45 let. V tomto případě jsou funkce vaječníků postupně potlačovány. Tyto spárované orgány jsou odpovědné za produkci estrogenu, který je nezbytný pro zrání vajíčka. Koncentrace hormonu postupně klesá, poté se jeho produkce zastaví. Doba premenopauzy se pohybuje od 2 do 10 let.
 2. Menopauza. Toto období začíná rok po ukončení menstruačního cyklu..
 3. Postmenopauza. Přídavky přestávají fungovat tak, jak by měly, estrogen se nevyrábí a počet geneticky uložených vajec končí.

Kritické dny s menopauzou se zpravidla zastaví ve věku 49-52 let. K menopauze dochází u ženy o rok později. Žádný lékař zároveň nedokáže pojmenovat přesný věk, kdy menopauza začne. Tento proces je ovlivňován mnoha faktory, včetně dědičnosti, zdravotního stavu, přítomnosti špatných návyků a životního stylu.

Biologické stárnutí může začít dříve nebo později, než je stanoveno. Zánik reprodukční funkce ve věku 50-60 let je často pozorován v přítomnosti maligních nádorů.

Předzvěsti menstruace

Pochopit, že menstruace brzy přijde, je docela jednoduché, znát některé vlastnosti svého vlastního těla a zesílení určitých příznaků pomůže určit časové intervaly.

 • Otok mléčných žláz - jejich zvětšení, překrvení, bolestivé projevy. Možný hojný výtok z bradavek, který je častěji patrný ve formě již sraženého sekretu.
 • Tahání bolesti v dolní části břicha - příprava dělohy na odmítnutí její vnitřní vrstvy (endometria) je často doprovázena bolestivými pocity, vyjádřenými ve větší či menší míře v závislosti na individuálních vlastnostech organismu. Bolest může být spojena s hormonálními poruchami, proto je nutné ji sledovat a konzultovat s gynekologem.
 • Kožní vyrážky nejsou nutné, ale běžným příznakem spojeným s hormonálními změnami.
 • Bolesti dolní části zad - jako projev změn v děloze.
 • Vyprázdnění střev je normální reakce těla, při které není narušen metabolismus. V období před menstruací se tělo zbaví všeho zbytečného, ​​včetně hladkého svalstva střeva. V některých případech jsou bolestivé pocity před menstruací spojeny právě s přetížením střev a nepohodlí zmizí s jeho vyprazdňováním.

Existují také subjektivní prekurzory menstruace. Patří mezi ně zvýšená chuť k jídlu, některé mají otoky nohou, obličeje, mnozí si stěžují na stav blízký depresi a obecné zhoršení morální stability nebo premenstruační syndrom (PMS).

Známky nástupu menstruace

Mezi hlavní příznaky bezprostředního nástupu menstruace patří:

 • Nepohodlí v dolní části břicha (od mírného pocitu tíže nebo roztažení po silnou křečovitou bolest);
 • Bolestivost mléčných žláz;
 • Intenzifikace výtoku z genitálního traktu (někdy několik dní před nástupem krvácení může leucorrhoea obsahovat skvrny nahnědlé nebo narůžovělé barvy);
 • Další příznaky premenstruačního syndromu (nepřiměřené výkyvy nálady, poruchy spánku, slzavost, podrážděnost, únava).

Přibližně 3–5% adolescentů k uvedeným příznakům přidává nevolnost, ztrátu chuti k jídlu, rozrušení střev, silné bolesti hlavy, závratě.

Od prvního dne menstruace je nutné zaznamenat dobu a intenzitu výtoku v kalendáři. Měli byste také vypočítat průměrnou délku cyklu: čas od začátku krvácení do dalšího období.

Asymptomatická během premenstruačního období

Muži to popírají, ženy tvrdí, že to zažívají na sobě. Kontroverzní ve své existenci, PMS pomáhá mnoha ženám najít odpověď na otázku: "Jak pochopit, že vaše období brzy začnou?" Vědci, kteří tuto problematiku studují, nejen potvrzují její přítomnost, ale také ji dělí na několik typů. Znamení, že vaše menstruace brzy začíná:

 • Neuropsychický typ je doprovázen podrážděností, slzavostí, depresivními stavy. Ženy pociťují slabost a agresivní chování. Rychlá změna příznaků je považována za normální a nevztahuje se na poruchy vědomí.
 • Edematózní vzhled - projevuje se otokem mléčných žláz, otokem paží, nohou, obličeje, nadýmáním, celkovou slabostí těla.
 • Cefalgický pohled - ženy si stěžují na zvýšené bolesti hlavy, závratě a záchvaty nevolnosti. U tohoto typu PMS se častěji projevují příznaky deprese, stejně jako stížnosti na zhoršující se zdraví..

U žen, jejichž předmenstruační období nemá žádné klinické příznaky, a neexistují žádné známky toho, že menstruace brzy začne, je jediným východiskem udržování kalendáře kritických dnů s měsíčním sledováním trvání menstruačního cyklu. Nástup menstruace bude tedy očekáván a nebude nepohodlný..

Nyní víte, jak zjistit, zda má menstruace brzy začít. Nebuďte nemocní a nechte kritické dny, aby se pro vás staly jen fyziologickým procesem a nic víc..

Fungování těla ženy v plodném věku má cyklické vzorce. Měsíční krvácení je konečná fáze menstruačního cyklu. Menstruační tok naznačuje, že nedošlo k oplodnění vajíčka a těhotenství. Pravidelnost menstruace navíc naznačuje, že ženské tělo funguje hladce. Zpoždění menstruace naopak naznačuje některá selhání, ke kterým došlo..

Nástup první menstruace obvykle nastává mezi 11-15 lety. Zpočátku může menstruační krvácení přicházet nepravidelně, zpoždění menstruace během tohoto období je normální, ale po 12-18 měsících by se měl konečně vytvořit menstruační cyklus. Nástup menstruace před 11 lety a absence po 17 letech je patologie. Zpoždění nástupu menstruace až 18-20 let naznačuje zjevné patologické procesy: obecné zpoždění ve fyzickém vývoji, dysfunkce hypofýzy, nedostatečný vývoj vaječníků, hypoplázie dělohy atd..

Normálně menstruace přichází a končí v pravidelných intervalech. U 60% žen trvá cyklus 28 dní, tj. 4 týdny, což odpovídá lunárnímu měsíci. Přibližně 30% žen má cyklus, který trvá 21 dní, a přibližně 10% žen má menstruační cyklus, který trvá 30-35 dní. V průměru menstruační krvácení trvá 3–7 dní a přípustná ztráta krve za menstruaci je 50–150 ml. Úplné zastavení menstruace nastává po 45-50 letech a znamená nástup menopauzy.

Nepravidelnost a výkyvy v trvání menstruačního cyklu, systematické zpoždění menstruace o více než 5-10 dní, střídání slabého a silného menstruačního krvácení naznačují vážné odchylky ve zdraví ženy. Aby bylo možné kontrolovat nástup nebo zpoždění menstruace, měla by si každá žena vést menstruační kalendář, všímat si dne, kdy začíná další menstruace. V takovém případě bude zpoždění menstruace okamžitě viditelné..

Určete datum zahájení menstruace

Podívejme se blíže na to, jak pochopit, že vaše menstruace brzy začne. Menstruační cyklus je rozdělen do 4 fází.

Zvažte, kolik dní každý z nich trvá:

 1. Od 1 do 5 dnů. Na pozadí snížení hladiny progesteronu v krvi dochází k oddělení epitelu v děloze, což je důvodem pro vznik výtoku. V tomto okamžiku je zaznamenán vznik folikulu, který se podílí na tvorbě vajíčka..
 2. Od 5 do 14 dnů. V tuto chvíli neexistuje období. Krevní sraženiny jsou vylučovány cervikálním kanálem. Zvyšuje se hladina estrogenu, což způsobuje otevření folikulu. V tomto okamžiku se vajíčka nacházejí ve vejcovodech, kde může dojít k oplodnění.
 3. 15-23 dní. Při absenci koncepce se hladiny estrogenu snižují. Vzhled zničeného folikulu se podobá žlutému tělu, které je zodpovědné za vývoj progesteronu..
 4. 23-28 dní. Přítomnost progesteronu je u žen nezbytná, aby dítě normálně porodila a v budoucnu porodila.

Poruchy cyklu?

V případě, že nedojde k početí, žena si brzy všimne přítomnosti prekurzorů oznamujících nástup regulace - odstranění tkáně odumřelých buněk ze sliznice dělohy. V tuto chvíli existují malé nepříjemné pocity, vyjádřené ve formě určitých příznaků. Vedeni těmito znameními a můžete zjistit, kdy začíná vaše menstruace.

Koncept předmenstruačního syndromu

První známky nástupu puberty se objevují rok nebo dva před časem, kdy by u dívek měla přijít menarche (první menstruace). V tomto okamžiku dochází v těle k hormonálním změnám a objevují se následující příznaky:

 • růst mléčných žláz;
 • akné na obličeji, stejně jako na zádech a hrudi;
 • leucorrhoea;
 • zvýšené pocení způsobené změnami v těle a aktivací mazových žláz;
 • růst vlasů v podpaží a ohanbí;
 • zaoblení boků.

Podle lékařů pochopíte přístup menstruace podle těchto znaků..

Předzvěsti první menstruace

Nástup kritických dnů není známkou úplné připravenosti těla mladé dívky na těhotenství a porod, je to jen známka toho, že je možné těhotenství. První menstruace (menarche) pro dívku obvykle začíná ve věku 11–14 let. Toto období se velmi liší kvůli několika faktorům. Datum nástupu menarche je ovlivněno zdravotním stavem, stravou, fyzickým a duševním vývojem, anamnézou nemoci, dědičnými faktory, stresovými situacemi atd. Některé příznaky naznačují přístup první menstruace: bolesti v podbřišku (dříve neznámé), nevolnost, bolest hlavy, časté výkyvy nálady, únava, apatie nebo agresivita.

Existují i ​​další známky puberty, a proto bezprostřední nástup menarchie: dívčí postava se zaoblenější, objem boků se zvětšuje, hrudník roste, objevuje se leukorea (vaginální výtok), zvyšuje se práce mazových a potních žláz.

Zpožděná období a těhotenství

Těhotenství je nejčastější příčinou opožděných období u žen v plodném věku. Pravděpodobný nástup těhotenství, kromě zpoždění menstruace, dokazují změny chuti a vůně, chuť k jídlu, výskyt nevolnosti a zvracení ráno, ospalost, bolestivé pocity v mléčných žlázách. Nelze odmítnout možnost těhotenství ani v případech, kdy došlo k přerušenému pohlavnímu styku, pohlavnímu styku během menstruace, v „bezpečných“ dnech nebo používání kondomu, za přítomnosti nitroděložního tělíska, užívání perorálních kontraceptiv atd., Protože ani jedna metoda antikoncepce neposkytuje 100% antikoncepční účinek.

Pokud došlo ke zpoždění menstruace a v předchozím měsíci měla žena pohlavní styk, je možné určit těhotenství pomocí speciálních testů. Princip činnosti všech těhotenských testů (testovací proužky, tablety nebo inkoustové tiskárny) je stejný: určují přítomnost chorionického gonadotropního hormonu (hCG nebo hCG) v moči, jehož produkce začíná v těle 7 dní po oplodnění vajíčka. Koncentrace hCG v moči se postupně zvyšuje a moderní, dokonce i nejcitlivější testy, jsou schopny ji určit až po zpoždění menstruace a ne dříve než 12-14 dní po početí. Výsledek testu je nutné „přečíst“ během prvních 5-10 minut. Vzhled během tohoto časového období, dokonce i sotva znatelný druhý proužek, naznačuje pozitivní výsledek a přítomnost těhotenství. Pokud se druhý pruh objevil později, pak tento výsledek není spolehlivý. Pokud je vaše menstruace zpožděna, pro získání spolehlivého výsledku se doporučuje opakovat těhotenský test dvakrát s odstupem 2–3 dnů..

Je třeba si uvědomit, že během sexuálního života může žena vždy otěhotnět, takže je nutné pečlivě sledovat menstruační cyklus a věnovat pozornost zpoždění menstruace. Zpoždění menstruace však může být způsobeno nejen těhotenstvím, ale také řadou dalších, někdy velmi závažných a nebezpečných zdravotních důvodů..

Vaginální výtok během menstruace

V závislosti na fázi plodného cyklu se mění povaha a barva výtoku, který neobsahuje menstruační krev. Čím blíže je nástup menstruace, tím silnější a hojnější jsou. Absolutně transparentní výtok před menstruací během tohoto období naznačuje pravděpodobnost eroze děložního čípku a cervicitidy. Hnědý odstín rozmazaného výtoku je známkou poruch uvnitř dělohy způsobených endometriózou, polypy nebo hyperplazií endometria. Šarlatový výtok před menstruací také naznačuje patologii. Výtok tekutin z pochvy, před i po menstruaci, zanechávající na prádle špinavé stopy, signalizuje endometritidu. Podle popsaných znaků je možné diagnostikovat poruchy těla pomocí lékařského vyšetření.

Bolestivé období

Zjistit, kdy začne menstruace, není ve skutečnosti tak obtížné. Jedním z nejpopulárnějších způsobů, jak určit příchod kritických dnů, je metoda kalendáře, ale ukazuje se, že je účinná, pouze pokud se alokace objevuje měsíčně v pravidelných intervalech..

Pokud se cyklus ztratí, pak značky v kalendáři nedají odpověď na otázku, kdy by měla začít menstruace. V tomto případě musí žena vyřešit své vlastní pocity. Příchod kritických dnů je vždy doprovázen charakteristickými klinickými projevy..

Příznaky

Existují určité příznaky, díky nimž si ženy uvědomují, že jejich období brzy přijde. Projevují se v každém ze spravedlivých pohlaví různými způsoby a liší se závažností. Z tohoto důvodu musíte pečlivě sledovat, které z předzvěstí kritických dnů jsou vyslovovány a které jsou téměř neviditelné..

Je také nutné určit, v jaké fázi předmenstruačního období existují známky toho, že menstruace brzy odejde. Díky tomu bude možné vypočítat menstruační plán..

Mezi hlavní znaky sbližování regulace patří:

 • zvětšení mléčných žláz, pocit brnění a dokonce svědění. V některých případech dochází k vylučování čirého hlenu z bradavek;
 • bolestivé pocity v dolní části břicha, plynatost. Tyto příznaky jsou způsobeny oddělením endometria v děložní dutině. Závažnost těchto pocitů v dolní části břicha závisí na prahu bolesti a vlastnostech těla;
 • výskyt akné vyvolaný změnou hormonálních hladin;
 • porucha střev. V procesu oddělení děložní vrstvy bobtná pohlavní orgán a vyvíjí tlak na střevní stěny. To zase vede k častým stolicím a průjmům před menstruací;
 • výkyvy nálady, podrážděnost a pocity psychického nepohodlí.

To jsou hlavní příznaky, které signalizují přístup kritických dnů. Objevují se poslední týden před menstruací..

Kalendář můžete použít k výpočtu, kdy začíná období dívek. Chcete-li to provést, musíte na něm pravidelně označovat datum příjezdu kritických dnů..

Pokud vaše období začíná každý měsíc ve stejném období, bude tato metoda účinná. Žena tak bude schopna určit dobu trvání cyklu a přidáním tohoto čísla k datu vyznačenému v kalendáři získá přesné informace o tom, kdy by měla očekávat další období..

Předmenstruační období je u každého jiné. Posloucháním změn ve vašem těle můžete identifikovat příznaky, které naznačují, že menstruace brzy přijde, a určit datum jejich výskytu..

Před menstruací procházejí vaječníky charakteristické změny spojené s MC. V těle zdravé ženy se nemění a vyskytují se podle určitého scénáře. Přibližně uprostřed cyklu (13-16 dní) opouští z vaječníku zralé vajíčko, které předběžně vytváří výčnělek, který při ultrazvukové diagnostice vypadá jako funkční cysta..

Když praskne zeď vaječníku a vyjde z ní vajíčko, mnoho žen pocítí bolest v pravé nebo levé kyčelní oblasti. V místě výstupu z vajíčka se vytváří žluté tělísko, které produkuje těhotenský hormon progesteron, který stimuluje zahuštění endometria a připravuje ho na připojení oplodněného vajíčka.

Bolestivé pocity v oblasti vaječníků během menstruace jsou považovány za patologické a vyžadují konzultaci.

Ženy, u nichž menstruace není jen měsíčními změnami v těle, ale také neustálou bolestí, potřebují radu od porodníka-gynekologa. Důležitým krokem bude nejen zmizení bolesti, ale také určení jejich příčin. Nejběžnější metodou normalizace celého MC je jmenování hormonální antikoncepce..

Na co jsou menstruace?

Menstruace jsou špinění, ke kterému dochází jednou za měsíc. Pokud dojde k těhotenství, zastaví se. Menstruační cyklus je doba od prvního dne jednoho období do prvního dne následujícího. V průměru to trvá asi 28 dní, i když to může být delší nebo méně. Hlavní roli zde hraje pravidelnost příchodu kritických dnů. Uprostřed cyklu dochází k ovulaci: zralé vajíčko připravené k oplodnění opouští folikul a pohybuje se vejcovodem do děložní dutiny. Během ovulace je pravděpodobnost otěhotnění velmi vysoká, takže každá žena by měla vědět, kdy začne její další menstruace. Cyklus se často ztratí a je velmi obtížné určit datum příjezdu kritických dnů..

Důvody pro opožděnou menstruaci.

Všechny důvody způsobující zpoždění menstruace se gynekologie běžně dělí do dvou velkých skupin: fyziologické a patologické důvody zpoždění menstruace. V některých případech je zpoždění menstruace způsobeno zvláštními přechodnými stavy, adaptivními pro tělo a obvykle nepřesahuje 5-7 dní. Některé z těchto stavů jsou však hraniční a s jejich zhoršením mohou nastat organické poruchy, které vedou ke zpoždění menstruace jako projevu jedné nebo druhé patologie. Z fyziologických důvodů lze uvažovat:

 • zpoždění menstruace způsobené silným emočním nebo fyzickým stresem: stres, zvýšené sporty, trénink nebo pracovní zátěž;
 • zpoždění menstruace v důsledku neobvyklých změn v životním stylu: změna povahy práce, prudká změna klimatu;
 • zpožděná menstruace kvůli nedostatečné výživě a dodržování přísných diet;
 • zpoždění menstruace během období hormonálních změn: puberta nebo menopauza;
 • opožděná menstruace jako stav po zrušení hormonální antikoncepce, způsobený dočasnou hyperinhibicí práce vaječníků po dlouhodobém příjmu hormonů zvenčí. Pokud je zpoždění menstruace pozorováno po dobu 2-3 cyklů, musíte navštívit gynekologa.
 • zpoždění menstruace po použití nouzových antikoncepčních přípravků obsahujících vysokou dávku hormonů;
 • zpoždění menstruace v poporodním období, spojené s produkcí hormonu hypofýzy prolaktinu, který je zodpovědný za sekreci mléka a potlačuje cyklickou funkci vaječníků. Pokud žena nedojčí, měla by se menstruace obnovit přibližně 2 měsíce po porodu. Při kojení se menstruace obnoví po odstavení dítěte. Pokud je však zpoždění menstruace více než rok po porodu, měli byste se poradit s gynekologem.
 • zpoždění menstruace způsobené nachlazením (SARS, chřipka), chronická onemocnění: gastritida, dysfunkce štítné žlázy, cukrovka, onemocnění ledvin a mnoho dalších. ostatní, stejně jako užívání určitých léků.

Ve všech případech (s výjimkou případů, kdy je zpoždění menstruace způsobeno hormonálními změnami nebo laktací souvisejícími s věkem), by zpoždění nemělo překročit 5-7 dní, jinak je bezpodmínečně nutné navštívit gynekologa, aby se zabránilo rozvoji závažných onemocnění.

Patologické důvody zpoždění menstruace zahrnují především onemocnění genitální oblasti. V této skupině důvodů existují:

 • opožděná menstruace způsobená zánětlivými (adnexitida, ooforitida) a nádorovými (děložními myomy) chorobami pohlavních orgánů. Zánětlivé procesy v genitáliích se kromě oddálení menstruace mohou projevit jako patologické sekrece a bolest v dolní části břicha. Tyto stavy vyžadují urgentní léčbu, protože mohou vést k vážným komplikacím a neplodnosti;
 • opožděná menstruace v důsledku onemocnění polycystických vaječníků a souvisejících hormonálních poruch. Také u polycystických vaječníků kromě zpoždění menstruace dochází ke zvýšení tělesné hmotnosti, výskytu seborey a akné, nadměrnému růstu vlasů;
 • opožděná menstruace způsobená cystou žlutého tělíska vaječníku, vytvořená v důsledku hormonální nerovnováhy. Pro resorpci cysty žlutého tělíska a obnovení normálního měsíčního cyklu lékař předepisuje hormonální terapii;
 • zpoždění menstruace po ukončení těhotenství, které, i když se vyskytuje poměrně často, není normou. Důvodem zpoždění menstruace po potratu může být nejen prudká změna hormonálního stavu, ale mechanické trauma způsobené během kyretáže dělohy;
 • opožděná menstruace v důsledku zmrazeného nebo mimoděložního těhotenství, předčasný potrat vyžadující lékařskou pohotovost;
 • zpoždění menstruace způsobené kritickým přírůstkem nebo úbytkem hmotnosti. U žen s anorexií může zpoždění menstruace vést k jejich úplnému ukončení..

Bez ohledu na důvody je tedy zpoždění menstruace základem pro naléhavou návštěvu gynekologa..

Hlavními důvody pro zpoždění menstruace jsou těhotenství, stres, extrémní úzkost, nadměrná únava, gynekologická onemocnění, endokrinologické důvody a silné kolísání hmotnosti. Nejběžnějším důvodem zpoždění menstruace u žen je nástup těhotenství, který je doprovázen řadou dalších příznaků (nevolnost, ospalost, únava, změna chuťových preferencí atd.).

Menstruace chybí po celou dobu těhotenství a nějakou dobu po porodu. Po narození dítěte stoupá v těle hladina hormonu prolaktinu, který je odpovědný za kojení. Pokud matka kojí dítě, je pozorováno zpoždění menstruace po celou dobu laktace. Ačkoli nelze vyloučit, že existují situace, kdy u kojících žen došlo ke zotavení menstruačního cyklu již ve druhém měsíci po porodu.

Dalším důvodem zpoždění menstruace lze nazvat nesprávnou funkci vaječníků - to jsou dva pojmy, které spolu úzce souvisejí. Ovariální dysfunkce se vyskytuje u žen s nepravidelnými měsíčními cykly. Přítomnost abnormalit v práci vaječníků je spojena s mnoha faktory. Pokud není pozorováno těhotenství a zpoždění jsou inherentní, musíte podstoupit lékařské vyšetření a složit takové testy jako: ultrazvuk dělohy, štítné žlázy, nadledvin a provedení mozkové tomografie.

Spolu s poruchami v endokrinním systému ženy jsou častým důvodem zpoždění menstruace onemocnění pohlavních orgánů. Funkce vaječníků může být ovlivněna takovými nemocemi, jako jsou děložní myomy, přítomnost zánětu (jak vnitřních pohlavních orgánů, tak uvnitř samotných vaječníků), adenomyóza, cervikální dysplázie a rakovina. Všechny tyto stavy budou vyžadovat okamžitou léčbu, protože mohou vést k negativním důsledkům..

Polycystická choroba vaječníků je hormonální porucha a je jednou z nejčastějších diagnóz u žen se zpožděním. Diagnózu syndromu polycystických vaječníků lze stanovit externím vyšetřením ženy. Nadváha, nadměrný růst vlasů, mastná pokožka, akné.

Přítomnost těchto externích indikátorů však neumožňuje se stoprocentní pravděpodobností určit přítomnost takového onemocnění, jako je polycystický vaječník. Často jsou takové příznaky individuálním rysem ženského těla, nikoli patologií. Přítomnost polycystických vaječníků je kromě vnějších příznaků doprovázena zvýšenou hladinou hormonu testosteronu (mužského hormonu).

Jeho zvýšený obsah v ženském těle vede k narušení menstruačního cyklu, nedostatku ovulace a nakonec je příčinou neplodnosti. Pro regulaci hormonální rovnováhy v těle ženy jí lékař předepisuje perorální antikoncepci. S jejich pomocí se obnoví množství testosteronu, zlepší se vnější stav ženy, zlepší se menstruační cyklus..

Důvody zpoždění menstruace se obvykle dělí na:

 • fyziologické (přirozené);
 • patologické.

Přirozené příčiny dočasné absence menstruace:

 • Těhotenství. Před opožděním menstruace jsou zjevné příznaky těhotenství - nevolnost (častěji ráno), zvracení, exacerbace / změna chuti, citlivost prsou, změna jejich velikosti, nedostatek sexuální touhy. Chcete-li vyloučit nebo potvrdit tento důvod zpoždění menstruace, je nutné provést test.
 • Laktace. Během kojení dochází ke zvýšené produkci prolaktinu. Tento hormon blokuje ovulaci. Po ukončení laktace se menstruační cyklus obnoví během dvou až tří měsíců.
 • Puberta. Běžným důvodem, proč je zpoždění, pokud dívka není těhotná. Během puberty je „krátkodobá amenorea“ považována za fyziologickou normu. Jeden až dva roky po menarché nastává konstantní cyklus.
 • Premenopauzální období (perimenopause). Znamení stárnutí v těle. Pozoruje se u žen starších 45 let. Zpoždění menstruace je každým rokem častější a delší. Poté se menstruační krvácení úplně zastaví (menopauza).

Patologické důvody dočasné absence menstruace:

 • Gynekologická / endokrinní onemocnění. Mezi nejčastější nemoci, které způsobují dočasnou nepřítomnost menstruace, patří:
   Syndrom polycystických vaječníků. Zvyšuje se produkce mužských pohlavních hormonů a syntéza ženských klesá. Kvůli dominanci první nedochází k ovulaci, vajíčko nemůže opustit folikul. Kromě častých zpoždění mohou být: vlasy mužského typu (vousy), akné, rychlý přírůstek hmotnosti. Předčasné odstranění této příčiny opožděné menstruace vede k neplodnosti.
 • Adnexitida (zánět vaječníků, vejcovodů). Syntéza hormonů odpovědných za pravidelný menstruační cyklus je narušena.
 • Endometrióza (abnormální proliferace buněk endometria mimo vnitřní vrstvu stěn dělohy).
 • Děložní fibroidy (benigní tvorba nádorů).
 • Endometritida (zánětlivá léze výstelky dělohy).
 • Dysfunkce štítné žlázy.
 • Nachlazení, chřipka.
 • Výtlak nainstalovaného nitroděložního tělíska.
 • Popáleniny.
 • Infekce urogenitálního systému. Například při drozdi může dojít ke zpoždění menstruace, pokud není dlouhodobě léčena..
 • Potrat. V důsledku ukončení těhotenství dochází k hormonální nerovnováze. Zpoždění menstruace po 10-20 dnech po potratu může být také způsobeno odstraněním nadměrného množství děložní tkáně, která během menstruačního krvácení vychází ve formě krve..
 • Krátkodobé zpoždění menstruace se vyvíjí také v důsledku lékařského potratu - užívání drog jako „Postinor“, „Escapel“.
 • Užívání léků. Důvod zpoždění, pokud je test negativní, může spočívat u ženy užívající: antidepresiva, anabolické hormony, léky proti vředům, diuretické pilulky, kombinovanou hormonální antikoncepci, kortikosteroidní hormony, cytostatika, léky k léčbě endometriózy (Zoladex, Buserelin, Differelin a atd.). Po 2-3 měsících po zrušení se menstruační cyklus obnoví.
 • Odmítnutí užívat hormonální antikoncepci. Vyskytuje se ovariální hyperinhibiční syndrom. Vyznačuje se zpožděním menstruace trvajícím od 20 dnů do několika měsíců. Normálně se cyklus vrátí do normálu po 2–4 měsících. Pokud se tak nestane, je zapotřebí další léčba ke stimulaci zrání vajíčka (Pergonal). Alternativou k nim mohou být léky, které zlepšují fungování hypofýzy („Clomiphene“). V budoucnu se nedoporučuje používat hormonální antikoncepci, která způsobovala hyperinhibiční syndrom. Také bylo pozorováno zpoždění menstruace v důsledku vysazení léku, pokud byly dříve užívány cytostatické léky (inhibovaly nebo zcela potlačily proces dělení buněk), tablety pro léčbu endometriózy.
 • Fyzická únava. V důsledku silné fyzické námahy je pozorována produkce hormonů, což vede k absenci menstruačního krvácení. Příroda jakoby chránila ženské tělo, aby během menstruace ještě více neoslabovalo. Po snížení zatížení se cyklus obnoví.
 • Mít nadváhu. V důsledku obezity se hormon estrogen přeměňuje na androgen a mění se menstruační cyklus. Obézní ženy také často trpí hyperandrogenismem - endokrinní patologií charakterizovanou prudkým zvýšením hladiny mužských hormonů, což také vede k dočasné absenci menstruace.
 • Změna klimatického pásma, stres.
 • Dystrofie, prudký úbytek hmotnosti. Důvodem zpoždění menstruace (kromě těhotenství) může být nedostatečná výživa. Reakce těla v takové situaci je podobná reakci, která nastává při fyzické přepracování..
 • Dědičná predispozice. Nelze předpokládat, že žena zdědila po matce sklon k častým nepravidelnostem v menstruačním cyklu. Situaci vysvětluje dědičnost onemocnění, kvůli kterému se vyvíjí dysfunkce vaječníků.
 • Chronická intoxikace těla. Užívání drog, nadměrná konzumace alkoholu vyvolává hormonální nerovnováhu, kvůli které dochází ke zpoždění menstruace.

Dnes existuje mnoho způsobů, jak otevřít oponu své budoucnosti, říct štěstí. Jedním z nejpopulárnějších způsobů, jak zjistit budoucnost, je číst bohatství podle menstruace.