Kdy začíná první období u dívek

Puberta je významnou etapou v životě každého člověka. U dívek je toto období spojeno s velkými změnami jak na fyziologické, tak na psychologické úrovni. Jedním z nejdůležitějších ukazatelů puberty je první období u dívek. Musíte vědět, jak na to své dítě připravit a na co byste měli dávat pozor.

Příprava dívky na nástup menstruace

První kritické dny jsou pro dospívající dívku stresující. Musíte začít připravovat své dítě na změny v těle předem. Maminka by měla své dceři vysvětlit, co je to menstruace nebo období, kdy a proč přijdou. Moderní děti mohou čerpat znalosti z mnoha zdrojů: média, učebnice, vrstevníci, ulice. Získaná fakta nejsou vždy spolehlivá a mohou pomoci vyvodit správné závěry. Matka by proto měla být první, od níž dcera slyší o menstruaci. Při rozhovoru s dítětem je třeba věnovat pozornost vysvětlení, že kritické dny jsou normální..

Dívka by měla být připravena na výtok každý měsíc, bolesti břicha a nepohodlí jsou možné. Svou dceru můžete seznámit s hygienickými výrobky, naučit ji, jak je používat. Maminka může mluvit dostupnými slovy o tom, proč je nutná menstruace. Teenager musí pochopit, že s nástupem menstruace se objevuje možnost těhotenství..

Informace by měly být předkládány po částech, jak dítě vyroste. Maminky mohou procházet internet pro literaturu nebo videa o tom, jak správně mluvit o kritických dnech. Tón konverzace by měl být jemný, přátelský, ale neměl by mít formu přednášek nebo pokynů. Dívka by se neměla bát svého období.

Příznaky první menstruace

Proces přeměny dívky na dívku probíhá postupně. Nejvýznamnější jsou transformace vzhledu. Známky první menstruace mohou být následující:

 1. Tělo teenagera se stává mnohem ženštějším, tělo je zaoblené, hranatost zmizí.
 2. K tvorbě sekundárních sexuálních charakteristik dochází intenzivněji - zvětšují se mléčné žlázy.
 3. Došlo k nárůstu objemu v bocích.
 4. Zvýšení celkové tělesné hmotnosti.
 5. První chloupky se objevují na ohanbí a v podpaží.
 6. Stydké pysky se mění v barvě a velikosti.
 7. Zvyšuje se úroveň mastnosti pokožky - akné se objevuje před nástupem menstruace.
 8. Vlasy trpí lupy.
 9. Výtok leucorrhoea začíná z pochvy - bělavé tekutiny.

Výše uvedené faktory se objevují před nástupem menarché a předznamenávají výskyt výtoku. Fyziologické změny jsou vyvolávány prací hormonálního systému. Tělo se připravuje na implementaci reprodukční funkce. Přítomnost výtoku naznačuje ochotu otěhotnět a porodit dítě. Kolísání hladin hormonů se také odráží v psycho-emocionálním stavu dívky. Může být náchylná na výkyvy nálady, rychlé změny emocí, únavu, bolesti hlavy. Tyto příznaky menstruačního cyklu pomohou dívce být připravena na začátek jejího prvního období. Maminka by měla svou dceru opatrně upozorňovat na změny, které v ní probíhají..

V jakém věku přicházejí první kritické dny

Gynekologové neposkytují přesnou odpověď na otázku, jak staré dívky začínají menstruovat. Normou je věk od 12 do 15 let. Nástup menarche je způsoben řadou faktorů:

Dědičnost

Pokud babička a matka dívky začaly menstruovat ve věku 13 let, pak je pravděpodobnost první menstruace v tomto věku velmi vysoká;

životní prostředí

Špatné podmínky prostředí negativně ovlivňují zdraví žen. Přítomnost škodlivých faktorů může vést k časné nebo pozdní menstruaci u dospívajících;

Životní styl

Velké fyzické zatížení těla dívek může vyvolat zpoždění nebo předčasný nástup menarche;

Úroveň stresu

Čím více je nervový systém nevyvážený, tím těžší je vědět, kdy a jak bude menstruace probíhat;

Státní příslušnost

U východních a jižních národů začíná menstruační krvácení dříve;

Napájecí systém

Nadměrná konzumace tučných a kořeněných jídel negativně ovlivňuje reprodukční systém, včetně začátku menstruace;

Obecné zdraví

Přítomnost určitých onemocnění může být důvodem předčasného nástupu menstruace.

Nejčastěji se první menstruace vyskytuje během chladných měsíců (říjen, listopad nebo prosinec) a naopak během teplé sezóny..

Vlastnosti menstruačního cyklu u dívek

Menstruační cyklus dívek a dospělých žen se liší. Vytvoření jasného rámce cyklu trvá 2 roky. První krvácení se proto objevuje nepravidelně, mají různou intenzitu. Mnoho dívek ve věku 12-14 let má syndrom PMS. Projevuje se zvýšeným hladem, různými poruchami stolice, bolestmi hlavy, nadýmáním, nervozitou a podrážděností. Dívky mají tendenci cítit úzkost..

Aby bylo snazší určit, kdy začne vaše menstruace, a včas zjistit, jak s nimi jednat, měli byste si vytvořit speciální kalendář. V něm může dívka nebo její matka označit začátek a konec menstruace. Pomocí záznamů bude snadné identifikovat možné nepravidelnosti v cyklu a předcházet chorobám pohlavního systému.

Mezi menstruací 1 a 2 může trvat 40 až 90 dní. Tyto ukazatele jsou považovány za normu a jsou spojeny s restrukturalizací těla. Průměrná typická doba cyklu - 21–35 dní.

Po menarché může doba cyklu kolísat po dobu tří let. Je třeba mít na paměti, že selhání cyklu může být vyvoláno stresem, nemocí a fyzickou aktivitou..

Povaha vypouštění

Způsob, jakým se menstruace dívá na první menstruaci, do značné míry závisí na individuálních charakteristikách těla dívky. Maminka by měla varovat svou dceru, že na kalhotkách se mohou objevit kapky krve. Alokace plynou do 3 - 5 dnů. Zjistěte, kolik krve během menstruace vytéká, v článku na odkazu.

Je nemožné předpovědět přesné datum, kdy přijdou kritické dny. Proto musí být mladá dáma připravena takové problémy řešit. První špinění je bezvýznamné. K nejintenzivnějšímu krvácení dochází v prvních dvou dnech. Krev vychází z dělohy spolu s vrstvami endometria, prvky sliznice. Ve výtoku mohou být sraženiny. Barva prvního období se také liší od světle hnědé po tmavě červenou. Krev se může objevit po částech.

Nepríjemný zápach nebo odstín naznačuje možnou infekci. V takovém případě je nutná okamžitá lékařská pomoc..

Počáteční období

Vzhled menstruačního krvácení naznačuje úroveň sexuálního vývoje, když je možné počat dítě. Dívky jedenácti nebo čtrnácti se již zajímají o pozornost chlapců, kteří flirtují.

Plný fyzický vývoj je nemožný bez nástupu kritických dnů. U některých dívek však výtok začíná ve věku 6-8 let. Musíte přesně vědět, co dělat, pokud první menstruace začala před termínem. Důvody těchto odchylek mohou být:

 • přepracování, stres, fyzické vyčerpání;
 • nesprávná strava, konzumace sycených nápojů;
 • narušené hormonální pozadí;
 • křeče nebo rozšířené krevní cévy;
 • přítomnost onemocnění pohlavních orgánů a infekcí;
 • trauma;
 • nádory.

Chcete-li zjistit příčinu poruchy, musíte se poradit s lékařem. Ignorování problému může vést k vážným zdravotním problémům.

Je těžké předvídat důsledky. Vědecké články a studie ukazují takové negativní výsledky:

 • nemoci kteréhokoli z pohlavních orgánů;
 • časná menopauza;
 • vysoká pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních onemocnění;
 • obezita;
 • vývoj rakoviny prsu;
 • hypertenze.

Včasná první menstruace je velmi důležitá. Položí základ pro reprodukční zdraví ženy.

Pozdní menstruace

Některé dospívající dívky začínají menstruovat ve věku 16-18 let. Pozdní nástup kritických dnů nebo amenorey obvykle nastává v důsledku stresu, intenzivního cvičení a těžké podváhy. Po dvaceti letech je absence výtoku patologie. Přítomnost onemocnění štítné žlázy může také oddálit kritické dny. Když dojde k menstruaci, může to být doprovázeno bolestivými pocity v dolní části břicha..

Pozdní menstruace je předzvěstí několika onemocnění reprodukčního systému. K normalizaci cyklu je nutné stanovit denní řád, dodržovat dietu a poradit se s gynekologem.

Jak vyvolat nástup první menstruace

Gynekologický věk je individuální. Ale zpoždění menstruace po dobu 3-4 let by mělo dívku a její matku znepokojovat. K identifikaci příčin poruchy je nutná prohlídka lékařem. Pouze gynekolog může poradit, jak způsobit první menstruaci dívky.

To je povoleno, pokud teenager za poslední rok nebo dva zažívá příznaky charakteristické pro premenstruační syndromy: na kalhotkách se pravidelně objevuje transparentní výtok, jsou pozorovány slzavost a podrážděnost. Po analýze je stanoven důvod, který způsobil zpoždění. Výtok může být vyvolán lékem.

Síť publikuje tipy, jak vyvolat první menstruaci u dospívajících ve věku 11, 12, 13 let. Nástup menarche lze urychlit pouze po konzultaci s lékařem. V opačném případě dojde k nenapravitelnému poškození těla..

Mezi nejlepší metody patří normalizace metabolismu, dodržování denního režimu a stravy. Rodiče musí zajistit, aby dítě nemělo stresové situace, dům musí být klidný a přátelský..

Výběr hygienických výrobků

Dcery by měly od své matky vědět, jak pochopit, že jejich období brzy začne. Teenageři by se měli na tuto akci připravit týden předem. Před kritickými dny si můžete vyzvednout speciální kosmetickou tašku. Dívky si tam mohou dát kalhotky, ubrousky, tampony a extra spodní prádlo.

Výběr těsnění je třeba brát vážně. Pokud má teenager silný výboj, který trvá příliš dlouho, je lepší zvolit absorpční vložky. Měly by být pohodlné, nesmí být odřené nebo způsobovat nepohodlí.

Hygienické výrobky by se měly měnit každé 2 až 3 hodiny. Pokud tak neučiníte, použité polštářky vyvolávají výskyt bakterií a usnadňují pronikání infekcí..

Mnoho školaček má přátele, kteří vědí, jak používat tampony. Odborníci nedoporučují používat tampony pro teenagery. Nejlepší náhradou je menstruační kalíšek, který trvá dvanáct hodin. Tento nástroj získal zvláštní popularitu v letech 2017-2018.

Poprvé si dívka nemusí všimnout, jak začíná její menstruace. Krev se může dostat na oblečení. Proto je důležité mít odnímatelné spodní prádlo. Dítě musí dodržovat pravidla osobní hygieny. Doporučuje se sprchovat se 2-3krát denně. Dívka, která šla do horké sprchy nebo se vykoupala, zvýšila intenzitu výtoku. Existuje nebo bude riziko ztráty velkého množství krve.

Návštěva gynekologa

Poprvé můžete navštívit gynekologa ve věku 14-16 let nebo ve věku 20 let. Při absenci patologických změn v těle je návštěva lékaře volitelná. Teenageři mohou na internetu zjistit, jaká je standardní menstruace pro dívky ve věku 11, 12 a 13 let, a prohlédnout si fotografie. Pokud neexistují žádné zvláštní rozdíly, můžete to udělat bez konzultace s odborníkem. Existuje však řada příznaků, které definují poruchu. Měli byste navštívit lékaře, pokud:

 • menstruace trvá déle než obvykle a pokračuje silnou bolestí v břiše;
 • výtok vychází ve velkém počtu mo sraženin tmavé barvy;
 • kritické dny trvají déle než 7 dní;
 • výtok se vyskytuje častěji než jednou za měsíc;
 • menstruace přichází pozdě a končí brzy;
 • ve výtoku je cizí zápach.

Včasná návštěva lékaře zabrání závažným onemocněním reprodukčního systému. Proto neváhejte jít do nemocnice ještě jednou..

Nelze předvídat, za kolik let začne dívka menstruovat. Když se objeví první známky puberty, měla by matka připravit svou dceru. To tvoří velkou část sexuální výchovy dítěte. Dospívající dívka by měla znát definici menarche, vědoměji dodržovat pravidla osobní hygieny a starat se o své zdraví.

Co je menstruace u dívek a jak je rozpoznat?

Tento článek poskytuje informace, které umožní každé dívce základní znalosti o menstruaci..

 1. Co je to měsíčně?
 2. Kdy začíná první období u dívek?
 3. Menstruační příznaky
 4. Jak začíná první období?
 5. Jak vypadá první období dívky?
 6. Když se menstruační cyklus usadí?
 7. Jak dlouho trvá menstruace??
 8. Co dělat, když začne vaše menstruace?
 9. Proč potřebujete měsíčně?
 10. Fáze menstruačního cyklu
 11. Jak vypočítat datum zahájení vašeho období?
 12. Bolest během menstruace
 13. Léčba bolesti během menstruace
 14. Co nedělat s menstruací?
 15. Období a PMS
 16. Hygiena během menstruace
 17. Jak často potřebujete vyměnit prádlo?
 18. Hygienické výrobky v kritické dny
 19. Těsnění
 20. Tampony
 21. Které hygienické výrobky jsou lepší?

Co je to měsíčně?

Období jsou intervalem menstruačního cyklu. Během tohoto intervalu se u zástupkyně ženy objeví krvácení z vaginální části. Vyznačují se svou hustotou, tmavou barvou..

Pokud výtok zahrnuje nahromadění krve nebo hrudky - to je normální, takové prvky se tvoří kvůli skutečnosti, že se z děložní dutiny uvolňuje nejen krev, ale část prvků dělohy (endometrium).

Kdy začíná první období u dívek?

Věkový interval výskytu u teenagera od 12 do 15 let je normální. Počáteční výtok se často objevuje u mladé dívky ve stejném věkovém období, ve kterém ji měla její matka..

Odchylka ve výskytu výtoku ze stanoveného věkového intervalu 1 rok je v dospívání přijatelným jevem.

Některé studie spojují nástup menstruace s dosažením určité hodnoty hmotnosti = 47 kg. V souladu s tím můžeme konstatovat, že hubení lidé mají menstruaci o něco později než dívky s nadváhou..

Menstruační příznaky

Určitý interval před začátkem prvního výboje přinese tělu neobvyklé změny..

Bude možné pociťovat bolestivou bolest v dolní části břicha a všimnout si bílého nebo průhledného vaginálního výtoku.

Pokud je na spodním prádle zjištěno určité množství hnědého výtoku, je to počáteční rys menstruačního cyklu..

Často to není víc než pár kapiček krve.

Jak začíná první období?

Nepohodlí v břiše bude sloužit jako první signál, že dochází k premenstruačnímu syndromu.

Typické příznaky:

 • náhlé změny nálady;
 • silné podráždění a touha plakat;
 • únava a apatická nálada.

Pokud jsou na spodním prádle stopy hnědé nebo červené barvy, je to indikátor, že začal menstruační proces. Neměli byste se zastrašit objemem výtoku, velké množství z nich je normální.

Jak vypadá první období dívky?

Hnědý nebo červený výtok je prvním příznakem indikujícím nástup menstruačního procesu.

V takovém případě nemusí být barva výboje stabilní a měnit se v závislosti na tom, jaký je den cyklu. Barva výboje může být červená, hnědá nebo tmavě hnědá.

Ty počáteční se mohou lišit, protože je tvoří nejen krev, ale také vrstva sliznice dělohy (endometrium), stejně jako vaginální výtok.

Úroveň intenzity počátečního období není příliš vysoká. Ale v závislosti na dědičné predispozici lze také pozorovat opak..

Neměli byste si s tím dělat starosti, protože je to zcela normální..

Když se menstruační cyklus usadí?

Menstruace nemusí být vždy jeden měsíc. Zvláště když je vaše menstruace pouze počáteční. Pravidelnost cyklu potěší, až když uplynou dva roky. Kalendář pomůže sledovat vzorce, ve kterých bude nutné označit dny menstruace..

Jak dlouho trvá menstruace??

Standardní hodnota, při které byste se neměli bát 3-7 dní.

V prvních dnech je zaznamenán nejsilnější výtok, na konci - více oslabují. Poslední den nedochází téměř k žádnému výboji.

Interval trvání prvního cyklu těchto dnů (od začátku prvního cyklu do přechodu na druhý) není pevně stanoven a každá dívka má svůj vlastní.

Průměrná doba trvání je 28 dní, ale pohybuje se od 21 do 35 dnů.

Tyto hodnoty se mohou změnit, pokud měla dívka stresující situace, musela se stěhovat z jednoho města do druhého (změna klimatických podmínek).

Co dělat, když začne vaše menstruace?

Některá období mohou přijít docela náhle a dívku překvapit. Neboj se. Důvěra bude dána neustálým používáním vložek.

Můžete si také vzít s sebou tampony nebo standardní vložky. To zvýší vaši připravenost v případě neočekávaného vybití a umožní vám rychle přijmout nezbytná opatření pro další pohodlí..

Je normální být nervózní, zvláště během první menstruace..

Ale aby se minimalizovaly nervy, měla by se dodržovat následující pravidla:

 • Uspořádejte si kalendář, který budete v těchto dnech oslavovat.
 • Během menstruace pravidelně používejte podložky a aktivně je měňte.
 • Pokud tyto dny nepřišly podle plánu a nemáte s sebou podložky, můžete o ně vždy požádat své přátele. Pomůže vám dostat se z nepříjemné situace..
 • Abyste nezmeškali začátek menstruace, v odpovídající den se doporučuje častěji (každé 3-4 hodiny) navštívit toaletu, aby bylo možné v případě potřeby použít vložky.
 • Při první menstruaci můžete nosit nejen vložky, ale také další pár spodního prádla.

Proč potřebujete měsíčně?

Menstruační proces je období, kdy se děložní epitel obnovuje během každého měsíce..

Během tohoto procesu dochází k nevratným změnám v epitelu a ten je odstraněn z těla, protože jej již nelze použít. Místo toho se v těle vytváří nový epitel, který se úspěšně účastní vnitřních procesů..

Funkční účel:

 • Znovuzrození buněk. Menstruační proces vám umožňuje obnovit epiteliální buňky, což poskytuje důležitou roli pro reprodukční schopnosti dívky.
 • Přírodní ochrana. V menstruačním procesu je zahrnuta samostatná vrstva dělohy, která je zodpovědná za analýzu problémů ve vajíčcích, která nejsou oplodněna, a interferuje s implantací těchto vajíček. Taková vejce se každý měsíc odstraňují z těla spolu s epitelem..

Fáze menstruačního cyklu

Tento proces má 2 fáze, uprostřed kterých dochází k ovulaci.

Proces ovulace předpokládá, že vajíčka vhodná k oplodnění vstupují do břišní dutiny a pohybují se směrem k děloze. V době puberty obsahuje dívčí tělo až 400 000 vajec.

Proces primární ovulace nastává krátce po pubertě, konečný - po menstruaci již nedochází (menopauza). Během těhotenství k tomuto procesu nedochází, ale obnoví se po porodu a narození dítěte..

Klíčové fáze:

 • Folikulární V této fázi dochází k folikulárnímu vývoji, při kterém je pozorováno uvolňování vajíčka. Tato fáze nastává od prvního dne menstruačního cyklu a končí, když začíná proces ovulace. V této fázi se produkují estrogeny. Během fází je bazální teplota nižší než 37 stupňů.
 • Luteální (fáze corpus luteum). Corpus luteum je vytvořeno ve vaječníku, v oblasti, ze které vejce odešlo. Tato fáze nastává po procesu ovulace a trvá do doby, než žije corpus luteum, přibližně až dva týdny. Klíčovým bodem v této fázi je udržení rovnováhy hormonálních hladin estrogenu a progesteronu, které vylučuje žluté tělo, aby připravilo tělo na možné těhotenství. V této fázi může bazální tělesná teplota zůstat na 37 stupních a poté před nástupem menstruace (menstruační krvácení) prudce poklesnout.

Jak vypočítat datum zahájení vašeho období?

Nejjednodušší možností je počítat 28 dní od 1. dne předchozího období. Podle průměrných statistických údajů začíná menstruace obvykle za 25–31 dní od prvního dne menstruace..

Aby bylo možné správně vypočítat menstruaci, existují speciální mobilní online aplikace pro kalkulačky menstruačního cyklu, které vám pomohou neztratit se a určit datum zahájení menstruace, ovulaci a zpoždění menstruace.

Bolest během menstruace

Za nástup menstruace jsou odpovědné reprodukční hormony. Cyklus menstruace trvá asi 28 dní a během této doby dochází k skokům v hormonech.

U většiny žen tento stav zmizí bez zvláštních následků a jediným nepohodlí pro ně je krvácení, ale u některých žen je menstruace doprovázena bolestí.

Důvodem může být následující:

 • negativní prostaglandiny, které způsobují křeče svalové stěny dělohy a zúžení krevních cév;
 • nedostatečná hladina endorfinů, enkefalinů;
 • zvýšená citlivost na bolest;
 • nedostatečnost luteální fáze.

Léčba bolesti během menstruace

Pokud je bolest příliš silná, měli byste tento problém okamžitě kontaktovat gynekologa. Tím se zajistí, že v těle nejsou žádné známky patologických procesů..

Při absenci patologických procesů lze bolest snížit takto:

 • Břišní masáž.
 • Teplo na žaludku;
 • Vezmeme-li pózu „embrya“.
 • Správná výživa na lehkou stravu.
 • Užívání léků proti bolesti.

Co nedělat s menstruací?

Abyste si nevydělali negativní důsledky, doporučuje se během období propuštění dodržovat standardní pravidla. Pomůže vám to udržet pozitivní pocit a nepoškodit vaše zdraví. Existuje mnoho „úkolů“ a „úkolů“, níže jsou uvedeny pouze ty klíčové..

Během menstruačního cyklu se nedoporučuje:

 • Věnujte se intenzivní fyzické aktivitě.
 • Ležte ve vířivce.
 • Mějte pohlavní styk bez antikoncepce.
 • Provádět operace.
 • Používejte kontraindikované léky.
 • Jděte do veřejného bazénu nebo na otevřenou vodu.
 • Jíst jídlo nebo nápoje, které způsobují alergickou reakci nebo jsou obecně kontraindikovány.
 • Postupy odlupování odložte.
 • Nedodržování požadavků osobní hygieny.

Období a PMS

Tento proces způsobuje měsíční krvácení u spravedlivého pohlaví. Doba takového propuštění je od tří dnů do celého týdne..

Premenstruační syndrom nebo PMS je termín používaný zdravotnickými pracovníky k popisu negativních příznaků, kterým je dívka v tomto období vystavena (například zvýšené podráždění).

Hygiena během menstruace

Koupání a sprchování během tohoto období by mělo být častější než obvykle, což pomůže zbavit se mnoha negativních důsledků. Současně se doporučuje měnit vložky nebo tampony alespoň každé čtyři hodiny..

Během tohoto procesu se dívka více potí. To je způsobeno zvýšenou produkcí hormonů v těle. Umývání problematické části těla by proto mělo být vysoce kvalitní a úplné (přední i zadní), aby škodlivé mikroorganismy nedostaly příležitost k reprodukci.

Současně je důležité si uvědomit, že v takových dnech je zakázáno koupat se plně, v bazénu nebo ve vaně. To vede k nežádoucímu přehřátí těla, což vede k průtoku krve do boku pánve a hojnějšímu výtoku..

Kromě toho to umožňuje většímu počtu mikrobů vstoupit do těla, do dělohy, protože během tohoto období je nejvíce otevřený. Přispívá k této nesterilitě kapaliny.

To, co znamená použít při mytí nebo sprchování, by mělo být stanoveno individuálně, v mnoha ohledech zde hraje důležitou roli typ pleti dívky.

Například je třeba si uvědomit, že jakékoli prostředky mají vysoce zásadité složení a vyvíjejí velký tlak na pokožku, dodávají tělu nové napětí a nedávají relaxaci..

Pokud má dívka suchou pokožku, pak čím více alkálií ve výrobku, tím větší podráždění kůže to povede.

V takových případech se doporučuje použití mýdla odmítnout a upřednostnit gelové výrobky. Gely jemněji odstraní všechny nečistoty z intimních partií, aniž by pokožce přinesly nový stupeň podráždění..

Dětské mýdlo je také dobrá volba, zejména pro ty, kteří mají velmi náladovou pokožku. Samostatnou výhodou je, že neobsahuje aromatické přísady a škodlivé prvky, které mohou způsobit podráždění nebo vést k nepříjemné alergické reakci.

Jak často potřebujete vyměnit prádlo?

Je velmi důležité vybrat si správné spodní prádlo pro sebe. Při menstruaci byste měli upřednostňovat přírodní látky, nikoli syntetické.

Kromě toho stojí za výběr jednoduchých modelů, ve kterých je minimalizováno množství krajky a dalších prvků..

Takové preference umožní pokožce „dýchat“, povedou k příznivějšímu zdravotnímu stavu a minimalizují rizika mnoha komplikací..

Spodní prádlo je třeba měnit nejméně dvakrát denně. Tím se zabrání tvorbě škodlivých mikroorganismů..

Hygienické výrobky v kritické dny

Mezi klíčové způsoby, jak zabránit úniku, patří hygienické vložky a tampony. Obě metody mají své vlastní výhody a nevýhody. Ideálním řešením je střídavě je používat.

Těsnění

Toto řešení lze použít v jakémkoli věku, po začátku menstruačního cyklu..

Přítomnost onemocnění gynekologického typu také není kontraindikací k použití.

Spodničky mají specifický tvar vhodný pro spodní prádlo. Mít více vrstev pro lepší absorpci sekrecí.

Spodní vrstva je vždy lepkavá, takže je pohodlnější umístit produkt na spodní prádlo a nejsou žádné problémy s bezpečným připevněním.

Některé typy polštářků mají zvýšenou spolehlivost díky bočním „křídelím“, která zajišťují další upevnění spodního prádla.

Horní vrstva podložky může být vyrobena z umělých i přírodních materiálů. Umělé materiály lépe absorbují vlhkost, ale mohou způsobit alergické reakce. Přírodní materiály nezpůsobují alergické reakce, ale horší absorbují sekreci.

Úroveň absorpce vlhkosti je indikována kapkami na obalu podložky. Čím více kapek, tím vyšší úroveň. Polštářky by měly být vybrány vhodně, v závislosti na intenzitě výboje. Čím vyšší intenzita, tím více absorpčních vložek byste si měli vybrat.

Podložky jsou pohodlně rozděleny do typů: pro denní a noční použití. Denní podložky často nejsou tak husté jako noční podložky a jsou užší. Noční jsou zaměřeny na dobu používání bez časté výměny těsnění..

Mnoho vložek je vonných, ale při jejich výběru je třeba dbát opatrnosti, protože mohou způsobit alergickou reakci.

Tampony

Pohodlnější a na rozdíl od kalhotek jsou neviditelné i při nejtenčím spodním prádle.

Ve struktuře jsou to trubice se závitem typu pull. Některé z tamponů mají aplikátor, který usnadňuje umístění produktu do vaginální části.

Tampony se dělí na mini, normální a supertypové. „Super“ typ je nejvíce savý a doporučuje se, pokud je výboj silný.

Pokud se neliší v hojnosti, použijte tampony typu „mini“ nebo „normální“.

Tampony by měly být měněny přibližně na stejné frekvenci jako vložky. Pokud tak neučiníte, riziko různých onemocnění je poměrně vysoké. Nestojí za to to přinést, jinak v budoucnu nastanou velké potíže s léčbou.

Které hygienické výrobky jsou lepší?

Pro trvalé použití se doporučuje používat těsnění. Pohlcují mnohem více vlhkosti a neprodukují hromadění sekrecí ve vaginální části..

Doporučuje se používat tampony místo vložek v případech, kdy je třeba věnovat se intenzivní fyzické aktivitě a nosit tenké spodní prádlo.

Těsnění může použít každý.

Vzácné případy nepoužívání - alergická reakce.

Existuje trochu více kontraindikací k používání tamponů:

 • nepoužívejte v období po porodu;
 • nepoužívejte na infekce a zánětlivé procesy ve vaginální části a v děloze;
 • nepoužívejte k léčbě různých onemocnění pohlavních orgánů.

Hygienická pravidla pro menstruační proces nejsou složitá, ale jsou nezbytná pro zdraví ženy..

Dodržování těchto základních pravidel navíc pomáhá v mnoha ohledech snížit nepohodlí během kritických dnů. Použití vložek a tamponů pomůže ženě udržovat obvyklý životní styl bez poškození zdraví, když dojde k menstruaci.

První menstruace u dívek. Znamení, jak dlouho trvá poprvé, příznaky, zpoždění

Menstruace je u žen hlavním znakem schopnosti otěhotnět a porodit dítě. První výtok u dívek začíná v dospívání a signalizuje správné zrání reprodukčního systému. Během tohoto období je proto důležité nejen připravit dítě na budoucí změny v těle, ale také ho předem seznámit se známkami menstruace..

Co je to menstruace?

Menstruace je výtok ze sliznice dělohy s obsahem krve, který se obvykle opakuje jednou za měsíc. V těle sexuálně zralé dívky / ženy dochází k zrání folikulů vajíčkem každý měsíc.

Souběžně s tímto procesem se slizniční dutina dělohy připravuje na přijetí a nesení oplodněného vajíčka, je pokryta vrstvou endometria, která by měla zajistit připevnění embrya s následným uchováním těhotenství. Pokud nedojde k procesu početí, pak se mrtvé vajíčko vylučuje z těla spolu s odlupovanou horní vrstvou endometria.

Tento proces je doprovázen poškozením krevních cév, takže menstruační tok obsahuje nejen zničenou vrstvu endometria, ale také krev, která se kvůli přítomnosti enzymů nezrazí. Po skončení menstruace začne ve vaječníku opět zrát folikul s vaječnou buňkou a v děloze se vytvoří nová vrstva endometria.

Výsledkem je, že se výtok opakuje každý měsíc (za předpokladu, že v reprodukčních orgánech nedochází k těhotenství, menopauze nebo patologiím). Kvůli pravidelnosti výtoku se menstruace také nazývá regulace..

Jak staré začíná první období u dívek??

Normálně by měl menstruační tok u dívek (menarche) začínat mezi 11. a 15. rokem věku. Dříve nebo později se menstruace považuje za patologii, protože tyto odchylky se často vyvíjejí v důsledku porušení činnosti orgánů reprodukčního systému. Je však důležité vzít v úvahu genetickou predispozici u teenagera..

Pokud u matek a babiček začala menstruace dříve / později než v tomto časovém období, pak u dívky s pravděpodobností více než 70% začne menstruace dříve / později než standardní období, což nebude patologie. Zajímavosti. V 19. století bylo období nástupu menstruace ve věku 17 až 19 let považováno za normu..

Časná menstruace

První menstruace u dívek (příznaky blížícího se menarché budou probrány později v článku) může začít ještě dříve než stanovené normy (až 11 let). Může to být způsobeno genetickou predispozicí, fyzickou aktivitou nebo odchylkami ve vývoji těla..

Mezi tyto patří:

 • porušení produkce hormonů;
 • odchylky ve vývoji reprodukčních orgánů;
 • přítomnost benigního nebo maligního nádoru v mozku;
 • cukrovka;
 • narušení nervového systému v důsledku psychického přepětí a stresu.

Proto je k identifikaci přesné příčiny předčasné menstruace nutné vyšetření dětským gynekologem.

Protože časná menarche je nebezpečná:

Název odchylkyStručný popisJaké je nebezpečí
Vývoj časné menopauzyPostupné zastavení folikulárního zrání. S následným dovršením reprodukčního věku.S rozvojem menopauzy se ženská produkce ženského hormonu významně snižuje, v důsledku čehož žena začíná stárnout.
Porušení kardiovaskulárního systémuMůže být charakterizován tlakovými rázy, bolestí na hrudi a rychlou únavou.Přívod kyslíku a živin do tkání se zhoršuje, v důsledku toho se zpomaluje vývoj těla.
Abnormality v činnosti štítné žlázyTělo produkuje více či méně hormonů, které jsou zodpovědné za metabolické procesy a růst.V těle dochází k narušení metabolických procesů a teenager může růst zrychlit nebo zpomalit. S časnou menstruací se růst zastaví častěji..
Porucha produkce hormonůHormonální poruchy mohou být doprovázeny poruchami činnosti celého organismu jako celku.Tato patologie může vyvolat přírůstek nebo ztrátu hmotnosti, ztrátu vlasů, zhoršení kůže a také vývoj patologií v životně důležitých orgánech..
Nádory (maligní nebo benigní) v reprodukčních orgánech a mléčné žláze.Novotvary jsou nebezpečným pozdním nástupem příznaků, v důsledku čehož se často objevují komplikace.Odstranění prsu, dělohy nebo jiného orgánu, kde se nachází nádor. V zanedbané formě, fatální.

Aby se zabránilo rozvoji patologické rané menstruace, je nutné chránit teenagera před stresem, poskytovat správnou výživu a včas eliminovat endokrinní onemocnění.

Pozdní menstruace

Pozdní menstruace (po 15 letech) může být také způsobena genetickou dědičností nebo přítomností patologií v těle. Ve stejné době má teenager pozdní vývoj mléčných žláz, ochlupení a podpaží..

Příčiny pozdní menstruace jsou častěji:

 • porušení vývoje dělohy nebo vaječníků;
 • nesprávná funkce hypofýzy nebo hypotalamu;
 • častý stres a silný duševní stres;
 • komplikace z předchozích onemocnění (zarděnky, spalničky nebo příušnice);
 • nedostatek hmotnosti nebo časté diety. Protože tuková vrstva produkuje také estrogen, který je zodpovědný za vývoj reprodukčních orgánů.

Pokud není příčina zpoždění v menarché včas identifikována, pak může mít dívka později problémy s počátkem, postava bude odpovídat postavě teenagera (kvůli nedostatku zaoblení) a také dojde k častým hormonálním poruchám a narušení činnosti celého organismu.

Jaké faktory přinášejí nebo zpožďují nástup menarché?

Menarche by měla běžně začít v období od 11 do 15 let; jejich nástup může urychlit nebo zpomalit následující faktor:

 • genetické dědictví. Pokud u žen v rodině menstruace začala dříve nebo později než standardní normy (zejména u matky), pak u teenagera nejsou tyto odchylky považovány za patologii;
 • typ postavy. U obézních dívek začíná menstruace obvykle dříve než u jejich vrstevnic, u hubených dívek naopak se zpožděním. Proto normální postava v tomto věku hraje důležitou roli;
 • stav nervového systému. Časté psychologické přetížení, stres a deprese mohou jak zrychlit, tak zpomalit nástup menarche. V dospívání jsou dívky často psychologicky nevyvážené, protože si začínají dělat starosti o svůj vzhled, stávají se samy sebou jako lidé a mají silné školní zátěže. Během tohoto období se proto doporučuje podávat dětem glycin, vitamin E a další sedativa bez hypnotického účinku (pouze po konzultaci s odborníkem);
 • tělesné cvičení. Sport, tanec může také způsobit časnou / pozdní menstruaci;
 • příděl jídla. Pro normální vývoj musí teenager přijímat dostatečné množství vitamínů a minerálů z potravy. S jejich nedostatkem začne menstruace se zpožděním. Nedostatek živin v potravinách lze kompenzovat užíváním komplexů vitamínů;
 • stav imunity a reprodukčních orgánů. Pokud je tělo silně oslabeno, byly přeneseny závažné virové patologie s komplikacemi nebo došlo k poškození reprodukčního systému v dětství, pak je nástup menstruace častěji zpožděn;
 • brát léky. Zejména hormonální látky a antibiotika ovlivňují nástup menstruace (oslabují imunitní systém).

Aby mohla menstruace přijít včas, je nutná správná výživa, omezení stresových situací a zvýšené fyzické aktivity a včasné odstranění infekčních a endokrinních patologií. Pokud však existuje možnost pozdní menstruace na dědičné linii, nelze tento faktor změnit..

Když žijeme v horkém podnebí, začíná dívčí menarche dříve než ve věku 11 let, což je normou.

Známky a příznaky první menstruace u dívek

První menstruace u dívek (příznaky puberty charakterizují přístup menarche) začíná přibližně 1,5-2 roky po vytvoření mléčných žláz a růstu vlasů na ohanbí a podpaží.

Mezi hlavní příznaky blížící se první menstruace patří:

 • postava teenagera má zaoblený tvar (hrudník je patrný a boky se rozšiřují);
 • na obličeji se objeví akné. Mohou být také nahrazeny na hrudi a zádech;
 • vlasy na hlavě se rychle stávají mastnými v důsledku hormonálních změn;
 • teenager nekontroluje emoční stav (často kňourá, je podrážděný nebo roztržitý);
 • v průměru za 4-6 měsíců lze na spodním prádle nalézt bílý výtok (ale pokud jsou doprovázeny svěděním nebo pálením, může se objevit drozd);
 • mléčné žlázy, přibližně 7-10 dní před menarche, jsou velmi citlivé;
 • ztráta chuti k jídlu a řídká stolice den před nástupem menstruace.

1-2 dny před nástupem menarche jsou možné bolesti v dolní části břicha a dolní části zad. Tento příznak je způsoben odmítnutím endometria z dělohy a poškozením cév. Bolest může trvat asi 2 dny. Ve vzácných případech může dojít k mírnému zvýšení teploty, nejvýše o 37,5 stupňů. Po skončení menstruace se teplota stabilizuje.

Zajímavosti. Menarche nejčastěji začíná v zimě (prokázáno lékařskou statistikou). Lékaři tento jev spojují se změnou stravy (pro uspokojivější jídlo) a zkrácením denního světla (doba expozice ultrafialovým paprskům na těle klesá).

Povaha výboje: norma a odchylky

Na začátku první menstruace musíte vědět, jaký by měl být normální výtok:

 • množství výtoku je obvykle menší než u dospělých žen (přibližně 50 - 150 ml) a může být omezeno pouze na šmouhy. Ale s následnou menstruací se jejich objem zvyšuje na normální hodnotu. Velké množství výboje je odchylka;
 • barva první menstruace je často hnědá nebo tmavě červená. Protože tělo upravuje produkci potřebných enzymů pouze během tohoto období. Hojné vypouštění jasně červené barvy signalizuje krvácení, je nutné nouzové volání specialistovi;
 • tažné bolesti v dolní části břicha jsou přípustné. Pokud je příznak výrazný a narušuje normální životní styl, je nutná návštěva dětského gynekologa;
 • menarche může mít specifický zápach, který je také způsoben tvorbou produkce enzymů v pochvě. Přítomnost hnilobného nebo kyselého zápachu je patologická;
 • výtok by měl být ve formě hlenu, bez přítomnosti velkých sraženin.

Menarche neznamená, že tělo je připraveno na otěhotnění. Plánování těhotenství se doporučuje po 18 letech, kdy se menstruační cyklus vrátí k normálu a tělo je připraveno nést dítě.

Kolik dní vybíjení trvá?

Průměrná doba trvání prvního období je 3–7 dní. Pokud existuje delší / kratší časový interval, je nutné se poradit s gynekologem, protože se jedná o odchylku. Následná menstruace se může objevit asi za 14-90 dní. S delším intervalem je také nutné vyšetření odborníkem.

Je-li nepřítomnost menstruace doprovázena silnou bolestí v dolní části břicha, je nutná naléhavá návštěva lékaře. Tvorba menstruačního cyklu po menarché trvá asi 3 roky, to znamená, že končí asi 16-18 let. V tomto případě je průměrná doba výtoku obvykle 3–5 dní a doba menstruačního cyklu je 21–35 dní.

Bohatá první menstruace u dívek

První menstruace u dívek obvykle nepřesahuje objem 150 ml (po celou dobu menstruace). Někdy však může být výtok hojný kvůli tvorbě hormonálních hladin a práci reprodukčních orgánů. V důsledku toho se zvyšuje objem ztráty krve. Těžká období jsou proto často doprovázena závratěmi, únavou a ospalostí..

Mohou být přítomny i další příznaky. Přibližné množství menstruačního toku můžete určit pomocí podložky. Pokud teenager vymění vložku o 4 až 5 kapek (absorbuje asi 10 až 15 ml tekutiny) během 2 až 4 hodin po dobu 1 dne nebo déle, je výtok považován za hojný a je nutné urgentně se obrátit na dospívajícího gynekologa..

Hojná menstruace u teenagera může nastat pod vlivem následujících faktorů:

 • špatná srážlivost krve nebo užívání léků k jeho ředění. V důsledku této odchylky se cévy poškozené oddělením endometria dlouho nezotavují;
 • genetická predispozice (tj. matka má také bohatý menstruační tok);
 • silný stres nebo fyzická aktivita v předvečer menstruace nebo v prvních dnech po jejím nástupu;

První období dívek může být stresující a velmi podrážděná..

 • přítomnost zánětu nebo infekce v reprodukčních orgánech;
 • nedostatek vitamínů a minerálů v těle;
 • narušení činnosti mozku, kardiovaskulárního systému nebo ledvin;
 • nadváha nebo časté diety;
 • narušení fungování dělohy v důsledku endometria není správně odděleno.
 • Také menstruace (objem a doba trvání) je ovlivněna prudkou změnou klimatu. Po úplném vyšetření teenagera je možné obnovit počet menstruace na normální hodnotu.

  Mohlo by dojít ke zpoždění po prvním spuštění?

  Zpoždění následné menstruace (po menarché) nejvýše o 3 měsíce se považuje za normální, ve vzácných případech až o šest měsíců.

  Nedostatek výboje může být způsoben vlivem následujících faktorů:

  • nemoci reprodukčních orgánů;
  • prudký pokles nebo přírůstek hmotnosti;
  • nedostatek vitamínů a minerálů v potravinách;
  • exacerbace chronických patologií, zejména endokrinních;
  • silný stres;
  • pravidelný nadměrný duševní a fyzický stres;
  • porušení hormonálních hladin;
  • nosit těsné oblečení (spodní prádlo, džíny). Je to nebezpečné nejen sevřením orgánů, ale také narušením přívodu krve v nich.

  Dlouhé zpoždění v menstruaci je nebezpečné pro následný vývoj neplodnosti, proto je důležité včas identifikovat a odstranit příčinu.

  Je možné okamžitě určit budoucí cyklus?

  Určete cyklus menstruace, po prvním výboji je to možné jen přibližně, protože tělo každého teenagera je individuální.

  K tomu je třeba vzít v úvahu následující parametry:

  • věk teenagera. K tvorbě menstruace ve věku 14 let dochází rychleji (než u dospívajících ve věku 11 let), protože tělo je více posíleno;
  • kdy začala menarche u mám a babiček a jak rychle se jejich cyklus ustálil;
  • zda je výška a hmotnost správné. Protože u hubených a tlustých dívek k tvorbě cyklu dochází později;
  • v jakém věku se mléčné žlázy začaly formovat a rostly ochlupení na podpaží a v podpaží.

  Je třeba mít na paměti, že stabilní menstruační cyklus se nejčastěji tvoří ve věku 18 let. Je důležité, aby po menarche dívka zahájila speciální kalendář, ve kterém by mělo být uvedeno datum, doba trvání a charakteristiky propuštění. Data vám umožní přesněji určit datum příští menstruace a s vývojem odchylek lékař rychle určí příčinu.

  Hygienická pravidla během menstruace

  První menstruace u dívek (známky bezprostřední menstruace by měli rodiče nejprve zohlednit, aby měli čas připravit teenagera na změny v těle) vyžaduje úpravu pravidel osobní hygieny.

  Například:

  Fáze hygienyNuance během menstruaceNebezpečí nedodržování hygieny
  SmytíV případě výtoku se doporučuje provést proceduru v ranních a večerních hodinách. Pokud je vypouštění hojné, je nutné je umýt alespoň 3krát (pokud to není možné, můžete použít vlhčené ubrousky bez přísad, ne často).Při absenci postupu bude přítomen nepříjemný zápach z genitálií a ve vagině se objeví příznivá flóra pro rozvoj infekce.
  Výměna těsněníPři plnění vyměňujte těsnění, nejméně však jednou za 5 hodin.Pokud je ignorujete, může dojít k úniku polštářku a podráždění pokožky v důsledku zvýšené vlhkosti.
  Spodní prádloRozhodněte se pro volné, tmavě zbarvené bavlněné spodní prádlo.Spodní prádlo by nemělo tlačit dolů na spodní část břicha, protože by to mohlo způsobit stagnaci krve. Přírodní tkaniny chrání před podrážděním pokožky.
  VodaPoužívejte pouze teplou vodu. Může být přidán s manganem pro další dezinfekci.Chlad může způsobit zánět reprodukčních orgánů a horký může zvýšit krvácení.
  Vany, saunyVyloučeno.Vysoká teplota vyvolá zvýšení krevního tlaku a zvýšené krvácení..
  BazényPovoleno pouze s tampony, ve vzácných případech.V prvních dnech menstruace se doporučuje vyloučit návštěvu bazénu, protože tělo je v oslabeném stavu a může dojít ke vzniku záchvatů nebo ztráty vědomí ve vodě..

  Během tohoto období se navíc doporučuje sprchovat se každý den ráno, protože menstruace je doprovázena zvýšeným pocením..

  Jaké výrobky pro intimní hygienu používat?

  Pro ochranu spodního prádla před vybitím se dospívajícím doporučuje používat následující výrobky pro intimní hygienu:

  • těsnění. Doporučuje se zvolit bez vůní, protože u dospívajících se na ně může vyvinout alergická reakce. A nutně na přirozeném základě, aby pokožka mohla dýchat a nehnilo. Doporučuje se také používat podložky na 3 kapky, pak je dívka bude pravidelně měnit, a to i při skromném výtoku. V posledních dnech menstruace můžete použít 1 návlek na kalhotky. Budou chránit prádlo před rozmazáním;
  • tampony. Je povoleno ve vzácných případech, protože při jejich použití krev stagnuje v pochvě (neteče dolů jako při použití vložek), v důsledku čehož se zvyšuje pravděpodobnost průniku a rozvoje infekce;
  • prostředky pro praní. Doporučuje se používat dětské nebo antibakteriální mýdlo. Ostatní prostředky během tohoto období jsou nežádoucí.

  V noci se doporučuje používat speciální podlouhlé podložky.

  Doporučená strava

  Během menstruace odborníci doporučují vyloučit:

  • kořeněná jídla, protože urychluje průtok krve, v důsledku čehož se může zvýšit menstruace;
  • slané jídlo, sůl přitahuje vodu, takže krev je hustší;
  • fermentované mléčné výrobky, protože snižují srážlivost krve a vyvolávají zvýšené krvácení;
  • sladké jídlo, čokolády a limonády. Tyto produkty vyvolávají nárůst výskytu akné;
  • rychlé občerstvení, protože přispěje k přibývání na váze;
  • geneticky modifikované potraviny. Jejich účinek na tělo nebyl úplně studován..

  V takovém případě musí nabídka obsahovat:

  • čerstvé ovoce a zelenina, zejména s obsahem železa, který se během menstruace snižuje;
  • vařené nebo pečené maso / ryby;
  • sušené ovoce nebo kompoty na jejich základě;
  • luštěniny;
  • pohanková kaše;
  • vařená vejce;
  • celozrnný chléb.

  Musíte také dodržovat 5-6 jídel denně v malých porcích a konzumovat alespoň 2 litry čisté vody denně. Pomocí správně navrženého menu můžete dosáhnout snížení příznaků bolesti a normalizace množství výtoku.

  Žádoucí a nežádoucí akce během menstruace

  První menstruace u dívek (příznaky menarché a co to je, musíte znát rodiče i teenagera) způsobují nejen fyzické, ale i psychologické nepohodlí.

  Během tohoto období musí dívka dodržovat následující pravidla:

  • vyloučit koupele, protože voda vstupuje do pochvy, jejíž mikroflóra je během tohoto období zranitelná;
  • osprchovat se ráno, můžete také večer;
  • umýt se nejméně 2krát denně, v teple a se silnou menstruací nejméně 4krát denně;
  • vyloučit zvýšenou fyzickou aktivitu, protože ovlivňují vlastnosti výtoku a mohou zvýšit bolest;
  • během formování menstruace je důležité dodržovat speciální stravu pro správnou tvorbu cyklu a vývoj těla;
  • vyloučit návštěvy kosmetických salonů, protože v důsledku změny hormonálních hladin může být výsledek manipulace odlišný;
  • nemůžete užívat léky, které způsobují ředění krve.

  Další doporučení lze objasnit u dospívajícího gynekologa.

  Musím navštívit gynekologa?

  První návštěva gynekologa se doporučuje, když dospívající dosáhne věku 14 let, za předpokladu, že nedojde k žádným abnormalitám ve vývoji reprodukčního systému. Poté je třeba každých 12 měsíců navštívit odborného lékaře..

  Neplánovaná návštěva gynekologa je nutná pro:

  • absence menarche do 15 let;
  • časný nástup menstruace;
  • doba trvání propuštění je méně než 3 nebo více než 7 dnů;
  • s těžkými obdobími nebo pokud se jejich vlastnosti liší od normy (barva, vůně, konzistence);
  • pokud po menarché není období delší než 6 měsíců.

  Pro bolestivou menstruaci je také nutná návštěva lékaře, gynekolog určí příčinu a také vybere vhodné léky proti bolesti.

  Tipy pro rodiče dospívajících dívek

  Průměrné období nástupu menarché u dívek se pohybuje od 11 do 15 let. Matka by proto měla začít s přípravou své dcery na tyto změny předem, aby se teenager vyhnul psychologickému traumatu. Nejvhodnější věk je považován za 10 a až 12 let.

  Krok za krokem akce rodičů:

  1. Proveďte přípravný rozhovor. Můžete si připravit přehledné časopisy nebo videa, která jsou pro daný věk srozumitelná.
  2. Představte příznaky blížící se první menstruace.
  3. Naučte předem, jak správně používat podložky a osobní hygienu.
  4. Když začne tvorba mléčných žláz a růst ochlupení, poskytněte teenagerovi podložky předem. Dívka by navíc měla vždy nosit jednu samostatně zabalenou podložku.
  5. Připravte si speciální kalendář pro vedení záznamů o počínajícím propuštění.

  První menstruace není patologie, ale pokud je dívka v tomto rozhovoru v rozpacích, můžete ji nechat přečíst si materiál sama a později provést podrobnější rozhovor. Je důležité, aby dospívající dívka věřila své matce a mluvila o změnách jejího těla, které jsou pro ni podezřelé. To umožní včasnou identifikaci vývoje odchylek podle dostupných znaků..

  Autor: Kotlyachkova Svetlana

  První menstruační video

  Vlastnosti první menstruace u dívky:

  Lidské tělo je jedinečný mechanismus, ve kterém lékaři a vědci dosud plně nepřišli. Doslova před půl stoletím bylo ženské tělo a některé jeho deriváty pokryty rouškou tajemství a otázek.