Jak připravit vaši dceru na první menstruaci?

Obsah:

 • Příprava dívky na první menstruaci
 • Známky bezprostředního vzhledu menstruace
 • Co máma potřebuje vědět o menstruačních cyklech své dcery
Každý už dávno věděl, že dívky začínají vyrůstat mnohem dříve než chlapci. Ne všichni mladí lidé však jsou obeznámeni s podrobnostmi puberty. Hlavní věcí je říct dívce včas o nadcházejících změnách jejího těla. Správný přístup v této věci pomůže nejen udržet emocionální rovnováhu teenagera, ale také zabrání nenapravitelným chybám spojeným s první sexuální zkušeností..

Příprava dívky na první menstruaci

Každá matka, která má dceru, se dříve či později setká s velmi obtížnou a choulostivou otázkou - jak říct své dceři o své první menstruaci. Zde je důležité najít přístup k dítěti a správně vybudovat konverzaci dospělých na pikantním tématu. Nejprve musí rodič dobře znát všechny podrobnosti tohoto problému. Každá žena si navždy pamatuje okamžik, kdy se na jejích kalhotkách objeví první červené skvrny.

Dříve bylo mluvení o první menstruaci tabuizované téma, a když se objevily, dívky zažily bouři smíšených emocí. Moderní mladší generace již od raného věku ví o tamponech a vložkách, stejně jako o jejich účelu. To vše se děje díky různým médiím, ale poskytují pouze povrchní znalosti. Úkolem matky je tuto problematiku plně a správně pokrýt..

Lékařský název pro první období je menarche. Období výskytu první menstruace nastává přibližně ve věku 12 let. Odchylky 2 roky v jednom nebo druhém směru jsou považovány za normu. Vzhled menarche ve věku 9 nebo 16 let je důvodem k návštěvě lékaře, protože může být důsledkem jakýchkoli nemocí.

První menstruace je pro mladé krásky konečnou fází puberty. Příprava na jejich vzhled trvá asi 2 roky. Tělo začíná aktivně produkovat ženské hormony, což vede ke změnám vzhledu dívek a k emoční nerovnováze. Kromě rychlého nárůstu růstu začnou na těle na určitých místech (na ohanbí, pod podpaží) růst vlasy a znatelně se zvětší také hrudník. Toto období zrání způsobuje u dívek nepohodlí a strach, což vede k ztuhlosti a rozvoji komplexů..

Aby vypadali kratší a skryli vzhled prsou, začínají se krčit a chodit se skloněnými hlavami. Tento zlozvyk může trvat celý život, pokud nepřijdete včas na pomoc dítěti. Tady musí být maminka trpělivá a snažit se vysvětlit své dceři, že tento proces se stane každé dívce, až vyroste. Mnoho dívek se stává obzvláště zranitelnými a někdy může bez zjevného důvodu projevovat agresi..

Zhoršuje náladu mladých dám a vzhled dospívajícího akné, což mírně kazí jejich vzhled a přispívá k vzhledu pochybností o sobě samém. Zvýšené pocení a vaginální výtok také způsobují nepohodlí. V těchto případech musí matka naučit svou dceru, jak se starat o své tělo, pomáhat s výběrem správných produktů pro pokožku obličeje a mluvit o hygienických pravidlech v intimních oblastech.

Aby první menstruace nevyděsila dívku, musíte vidět jejich první příznaky během.

Známky bezprostředního vzhledu menstruace:

 • krátkodobá bolest a tíže v podbřišku asi 2 měsíce před začátkem první menstruace;
 • zvýšení počtu vaginálních výtoků, stejně jako změna jejich barvy;
 • časté bolesti hlavy, bezpříčinná podrážděnost, zvýšená ospalost a apatie ke všemu.
První období je také považováno za nejlepší důvod, proč si s dítětem promluvit o začátku dospělosti. V tuto chvíli stačí říct své dceři o prostředcích ochrany při pohlavním styku, o možnosti nakažení se během něj různými infekčními chorobami a také o nebezpečí předčasného pohlavního styku.

Další psychologický stav formující se ženy závisí pouze na matčiných činech. Mluvit o hygienických výrobcích, jejich správném používání během menstruace, vedení kalendáře menstruačních cyklů - to jsou hlavní úkoly každého rodiče, který vychovává dceru.

Jak říct dívce o jejím období

Otázka, jak říct dívce o jejím období, matí mnoho matek. A to je pochopitelné. Koneckonců, toto pikantní téma puberty najednou dostávalo mnoho ne od matek, bez ohledu na to, jak to může znít divně, ale od přítelkyň nebo přes internet (pokud jsou matky velmi mladé).

Musíte však připustit, že to není možnost, dokonce (a ještě více), pokud vaše dívka zná počítač od pěti nebo sedmi let. Není jisté, že tam najde správné informace nebo jim porozumí. Koneckonců, tuto otázku lze položit také takto: v jakém věku je nutné mluvit s vaší dcerou o menstruaci? Pojďme na to přijít.

Kdy je lepší říct své dceři o menstruaci?

Období puberty je čistě individuální a určuje ji genetika. U některých začíná menstruační cyklus ve věku 10 let, zatímco u jiných - v 16 letech musím říci, že pokud k tomu dojde v mladším věku nebo naopak dojde ke zpoždění, měla by být tato skutečnost alarmující a měla by být důvodem pro konzultaci s lékařem.

Nejlepší je zahájit konverzaci o menstruaci dlouho před jejím nástupem a tato konverzace by neměla být izolovaná, ale měla by být obecně zahrnuta do cyklu rozhovorů o pubertě. Koneckonců, děti se začínají zajímat o anatomii svého těla a její změny ve třech letech. Proto stojí za to zahájit sexuální výchovu od tohoto období..

Nejprve se to dělá tak, aby nástup samotné menstruace a rozhovoru na téma dospívání nebyl pro dívku překvapením. Vztah důvěry mezi matkou a dcerou by se měl budovat od útlého věku..

Jakékoli změny výšky, postavy, tvaru, chování a vzhledu by měly být projednány v přátelské a klidné intimní atmosféře. Intimita v tomto případě znamená individuální konverzaci. Něco tajného šeptání mezi matkou a dcerou. Dívka by měla být od raného věku naučena bez váhání klást otázky týkající se jejího vzhledu a vnitřních změn v jejím těle.

Pokud mluvíme konkrétně o samotném měsíčním cyklu, pak by toto téma mělo být zveřejněno asi rok nebo dva před nástupem menstruace. Ve skutečnosti právě v tomto období dochází ke změnám nejen v charakteru dívek (stávají se temperamentními, hrubými nebo naopak uzavřenými do sebe), ale také ve fyziologii a psychologii. Růst mléčných žláz, výskyt akné, tělo se stává hranatým a nepřiměřeným, první chloupky se objevují pod podpaží a na ohanbí, vlasy se mastí - všechny tyto změny naznačují připravenost těla zahájit přechod do reprodukčního období.

Jak říct dívce o jejím období

V ideálním případě lze konverzaci zahájit poté, co se na to dcera zeptáte. Ale to je ideální. S největší pravděpodobností taková otázka nemusí vůbec následovat. A ne proto, že jste s dívkou nebyli upřímní v otázkách zrání, ale naopak - příliš upřímní.

Jako dospívající se dívky v takových věcech stydí a je pro ně snazší o nich diskutovat se svými přítelkyněmi než se svou matkou - která je „učenlivá“, ale stále dospělá. A dospělí v očích dospívajících způsobují nedobrovolné odcizení. Zde je několik pokynů, jak začít a jak takový rozhovor vést..

 1. Vyberte místo a čas konverzace, aby ji nikdo nemohl rušit nebo přerušovat.
 2. Nezačínejte konverzaci slavnostním tónem a „nechytejte býka za rohy“, mluvte hned o menstruaci.
 3. Začněte s jiným tématem, jako jsou vztahy s chlapci nebo jak se vyhnout konfliktům (další možností je překonat ostych) a plynule proměnit konverzaci na téma vnitřní puberty.
 4. Snažte se během konverzace neměnit svoji intonaci nebo mimiku. Konverzace by měla být přirozená a přátelská..
 5. Zeptejte se, zda má vaše dcera nějaké otázky týkající se jejích fyziologických změn, a nenechte se odradit, pokud řekne ne. Pro teenagera je to v pořádku.
 6. Obraťte konverzaci na sebe a řekněte nám o svých zkušenostech: kde, kdy a jak jste se o svém období dozvěděli, jak ho vnímali a jaké pocity jste během toho zažili.


Pokud otázku o menstruaci položilo malé dítě (3–6 let), neměli byste podrobně mluvit o všech nuancích, stačí dívce říct, že u dospělých žen je s narozením dětí spojeno měsíční krvácení. Něco jako: „Kdyby maminka nekrvácela jednou za měsíc, nemohla by tě porodit. To vše souvisí s fyziologií, a proto vám všechno povím, až trochu zestárnete. “ Ale nestojí za to úplně ignorovat otázku nebo se vyhnout odpovědi. Nepropaguje důvěryhodné vztahy..

O čem mluvit?

Samozřejmě nestojí za to mluvit se svou malou dcerou, že menstruace může být velmi bolestivá. Mohlo by ji to vyděsit. Nejprve bude stačit jednoduše zmínit, co je to menstruace a proč je nevyhnutelná pro každou ženu (dívku). Ale ve vyšším věku (11-12-13 let) - informace by měly být úplnější. Co stojí za zmínku během konverzace?

 1. Vysvětlete, že každý začíná své období v různém věku a postupuje odlišně, pokud jde o čas a množství výtoku, v závislosti na genetice.
 2. Jaké jsou příznaky a předpoklady pro nástup menstruace.
 3. Proč se toto děje. Vysvětlete, že se jedná o normální fyziologický jev spojený se schopností ženy rodit děti..
 4. Jak plynou vaše období, jejich cyklus a funkce. Nezapomeňte varovat, že někdy mohou být zpočátku bolestivé, ale to je normální. Takto reaguje tělo na změny. Je důležité psychologicky připravit dívku na takové bolesti, aby se zabránilo následnému strachu z nástupu každého období..
 5. Jak se chovat během menstruace a jaké hygienické výrobky používat.
 6. Jak dodržovat pravidla osobní hygieny a vyhnout se problémům během krvácení. Jak se osprchovat (voda by neměla být příliš horká a příliš studená) a jak během tohoto období hygiena genitálií.
 7. Vysvětlete, jak používat podložky, a postarejte se o jejich zakoupení předem.
 8. Nezapomeňte poradit své dceři, jak vést menstruační kalendář, a nejprve si ho nechte u sebe.

Kdy a jak dívce říct o menstruaci, měla by se matka rozhodnout sama. Hlavní věcí je sdělit informace včas, přirozeně a v plném rozsahu.

Jak říct dívce o jejím období

V období dospívání prochází dítě změnami nejen v psycho-emocionálním vývoji, ale také ve fyziologii. V tomto ohledu mají adolescenti mnoho otázek pro blízké, pro ty, se kterými se lze spojit s těmi nejintimnějšími, nejintimnějšími a nejtajemnějšími. A rodiče by měli být připraveni poskytnout svému vyrůstajícímu dítěti komplexní informace o té či oné záležitosti. Jednou z těchto otázek je první menstruace dcery. Jak říct dívce o jejím období - o tom budeme hovořit v tomto článku.

Kdy začít s dcerou mluvit o menstruaci

Každá matka své dítě chrání, pečuje o něj, pečuje o něj. Přirozeně by to nemělo být jinak. Zdá se, že od té radostné chvíle, kdy se v rodině objevila dcera, neuplynulo tolik času..

Zcela nedávno bylo řečeno první slovo, poprvé jsem šel do školky, školy. Mnoho radostných, nezapomenutelných událostí bylo prožitých společně. Roky ubíhaly rychle, čas zůstal pozadu, když byla dcera bezstarostné, bezmyšlenkovité dítě a nyní teenager před rodiči.

Zhruba ve věku 12 let se u dcery začínají rozvíjet sekundární sexuální charakteristiky, které u dívky obvykle způsobují rozpaky. Toto období je nejvhodnější pro rozhovor o některých vlastnostech jejího ženského těla. I když by bylo lepší, kdyby maminka začala mluvit o bezprostředních změnách fyziologie dívky o něco dříve..

Nástup menstruace může dívku velmi vyděsit, pokud ji nejdříve nepřipravíte na možnou změnu jejího těla. Pokud je dcera připravená a informačně „důvtipná“, bude schopna klidně vnímat začátek menstruace.

Od přibližně 10 let věku pro vaši dceru stojí za to začít s přípravou její dcery na budoucí změny. V přijatelné formě hovořte o tom, co je to menstruace, o její nevyhnutelnosti. Ujasněte si to - menstruace je v ženském těle přirozený proces.

Proč je to důležité

Existuje kategorie rodičů, kteří se domnívají, že mluvit o menstruaci s jejich dcerou není vůbec nutné. Tito rodiče dávají své dceři právo řešit tuto otázku sama..

Starší ženy si pamatují, že když vyrůstaly, taková konverzace se nekonala. Následně pro neosvícenou dívku způsobil menstruace šok a někdy i strach z toho, co viděl, se vyvinuly komplexy a obavy.

V moderním světě neexistují žádná tabuizovaná témata, je osvobozenější, informovanější. Na internetu, v knihách, ve filmech najdete odpovědi na všechny otázky, které vyvstanou. Samozřejmě to má obrovskou nevýhodu: podpora sexu, nedostatek cenzury na materiály, na které se dívají teenageři. Mnoho rodičů zcela ztratilo kontrolu nad svými rostoucími dětmi. Většina z nich netuší, co poslouchají, sledují, jaké knihy, čte své vlastní děti.

Často se stává, že rodiče nemají tušení, jak mluvit se svou dcerou o menstruaci. Bez ohledu na to, jak těžké to bylo, je bezpodmínečně nutné mluvit s vaší dcerou, aby později, protože dívka nebyla včas a spolehlivě informována, nezískala komplexy, kterým by se dalo vyhnout.

Jak připravit svou dceru na rozhovor

Aby byl rozhovor pro dívku co nejinformativnější a nejužitečnější, měli byste se na něj připravit. Není vůbec nutné, aby konverzace proběhla okamžitě z „A“ na „Z“. Je možné a dokonce nutné předkládat informace postupně, aby měly čas na správné uložení v porozumění dětí. Připravte se, že poté, co vás poslouchá, vaše dcera položí několik objasňujících otázek, abyste se na konverzaci mohli připravit pomocí následujících pokynů..

 1. Bude užitečné se dotknout tématu menstruace od útlého věku. Můžete mluvit o svých obdobích v pasážích, vklínět je do každodenních rozhovorů s vaší dcerou a popisovat různé přirozené funkce, aby dítě snáze vnímalo informace. Dívce můžete říct, že až vyroste, její tělo se začne měnit. Pak se z ní stane dospělá žena jako máma.
 2. Postupně v rozhovorech stojí za zmínku konkrétněji fakta. Můžete říci více o menstruaci. Jako by si nedbale všimli, že pokud dívka již má menstruaci a současně sexuální život, můžete otěhotnět.
 3. Otázky by měly být zodpovězeny s přihlédnutím k věku dítěte. Pokud například dcera prvního ročníku viděla vaši krabičku hygienických vložek, stačí říci, aniž byste zacházeli do podrobností, že je použijete, až přijde menstruace..
 4. Musíte pochopit, co přesně se dcera ptá. Bylo by správnější se zeptat, co ví o své menstruaci. Na základě toho bude možné navigovat v tom, co konkrétně je třeba říct. Možná slyšela jednoho ze svých přátel mluvit o menstruaci a už má obecnou představu o tomto jevu. Chcete-li říct spolehlivá fakta, musíte zjistit, zda správně pochopila, co slyšela. Kromě toho budete mít čas přemýšlet o tom, jak na její otázky odpovíte správně..
 5. Využijte své zkušenosti a promluvte si se svou dcerou. Před zahájením konverzace stojí za to se jí zeptat, jestli má nějaké otázky. Ale naneštěstí devadesát devět dětí ze sta, které se cítí trapně, takovou komunikaci odmítnou. Proto musíte zvolit jednodušší přístup. Řekněte mi, jak jste se v jejím věku obávali, zda pocítíte bolest, až přijde menstruace, a zeptejte se, jestli o tom přemýšlí.

Nezapomeňte, že dítě může položit otázku, na kterou neznáte odpověď, měli byste se mu o tom upřímně přiznat.

Který rodič by měl tuto konverzaci převzít a proč

Je velmi důležité, který z rodičů se ujme poslání vyprávět své dceři o svém období. Například pro otce bude velmi obtížné říci své dceři o změnách, které nastanou v jejím dozrávajícím těle. Je proto logičtější vést rozhovor s matkou.

Bohužel existují chvíle, kdy dívka nemá matku. Pak bude vaše babička, teta nebo starší sestra schopna odpovědět na všechny vaše otázky. Hlavní věc je, že dítě této osobě důvěřuje a může snadno vést rozhovory o nejvnitřnějších.

Stalo se, že se tatínci také snažili ze všech sil mluvit se svou dcerou o menstruaci, což jí způsobilo mnoho otázek. A otec byl v důsledku toho velmi rozpačitý. Vzdělávací rozhovory se vedou ve středních ročnících škol, to však nestačí.

Co a jak mluvit

Před zahájením konverzace pečlivě zvažte obsah a tón konverzace. Pokud jsou informace poskytnuty správně, bude s nimi dcera zacházet jednoduše jako s další fází na cestě k dospělosti..

Anatomické rysy

Za prvé stojí za to mluvit o struktuře ženského těla (vnější sexuální charakteristiky, vnitřní orgány). Mateřské tělo se může stát vizuální pomůckou, nemluvě o jeho příkladu, rozlišujícím ženské ženské postavy.

Dalším bodem rozhovoru je seznámení s vnitřními charakteristikami ženského těla (musíte mluvit v jazyce přístupném dítěti). Hlavní věc je, že dcera chápe, proč téměř celý její život každý měsíc jde měsíčně.

Nestojí za to soustředit se na skutečnost, že menstruace může být bolestivá, a také o ní mlčet. Musí si pamatovat, že se to děje všem ženám bez výjimky..

Je třeba také poznamenat, že právě teď, když jsou vajíčka v jejím těle zralá, můžete otěhotnět (pokud žijete sexuálně). Proto můžeme také zmínit metody antikoncepce pro mladé dívky..

Co je to menstruace a k čemu slouží

Dívka musí pochopit důležitost menstruačního cyklu. Je důležité jí vysvětlit, že všechno, co se jí stane, má velký význam - tělo se připravuje na budoucí mateřství.

V průměru se menstruace vyskytuje ve věku od jedenácti do čtrnácti let. Závisí to na různých faktorech, například: genetika, výživa, klima, nemoci. Menstruace se objevuje každý měsíc a končí kolem osmačtyřiceti. Jeho začátek ovlivňují: děloha, vaječníky, hypofýza.

Ve vaječníku je folikul. Obsahuje vaječnou buňku. Každý měsíc se folikul zvyšuje, praskne a obsah spolu s vejcem se vylije a pohybuje se podél trubice dělohy do její dutiny - tento proces se nazývá ovulace.

Souběžně dochází také ke změnám na sliznici, protože se připravuje na příjem oplodněného vajíčka, bobtná, zvyšuje krevní oběh.

Po průchodu vejcovodem je vajíčko připojeno k děloze, kde spermie počká na zbývající měsíc (proto vajíčko dozrává).

Pokud nedošlo k oplodnění, je vajíčko odmítnuto ze sliznice dělohy a přes děložní čípek vychází ve formě hlenu, sraženin, krve - to je menstruace (menstruace).

menstruace je od tří do pěti dnů. Doporučuje se vést kalendář se záznamy o vašem menstruačním cyklu..

Hygienické funkce

Když mluvíte s dcerou o menstruaci, nezapomeňte během tohoto období mluvit o hygieně. Pokud nebudete dodržovat základní hygienické normy, povede to k rozvoji různých infekcí v důsledku množení patologických mikrobů a mikroorganismů, pro které je menstruační krev ideálním prostředím.

Na radu gynekologů se dívkám lépe používá vložky než tampony. Poprvé je stojí za to je koupit společně s vaší dcerou a doprovázet nákup příběhem o různých těsněních. Později si bude moci sama zvolit vhodnou možnost..

Toto děsivé slovo je pms

Nepřehlédněte předmenstruační syndrom z rozhovoru. Nárůst hormonů může způsobit změny v psycho-emocionálním stavu teenagera. Včasná konverzace pomůže dívce pochopit, co se s ní děje, a podrážděnost a slabost před menstruací ji nevyděsí a nebude překvapena.

Stojí za to vysvětlit, jak k tomu dochází kvůli skutečnosti, že tělo je hormonálně přeskupeno. Věděla, proč je pro ni jednodušší snášet nepříjemný stav..

Pokud dcera vděčně přijala radu a poslouchala informace, bylo by hezké diskutovat o tématu těhotenství. Získané znalosti jí pomohou v jejím novém dospělém životě sledovat její zdraví a nedělat chyby..

Jaké otázky může mít vaše dcera

Po rozhovoru může dívka položit několik otázek. Bylo by hezké dát na ně správné a úplné odpovědi. Neměli byste je ignorovat nebo odložit pokračování konverzace na později. Otázky mohou být:

 1. Bolí vás během menstruace? Toto je nejčastěji kladená otázka. Musí být spolehlivě zodpovězeno. Pokud měsíční cyklus probíhá normálně, jsou bezbolestné. Může dojít k nepříjemnému pocitu tahání, ale je to normální. Pokud je bolest silná, určitě si najděte čas jít se svou dcerou ke gynekologovi.
 2. Co prožíváte před zahájením menstruace? Můžete na ni odpovědět pomocí předmenstruačních známek. Zpočátku každou novou menstruaci dívka zaskočí, ale postupem času se naučí poslouchat své tělo a pochopí, kdy a jak se blíží začátek nového cyklu.
 3. Kdy začíná menstruace poprvé? Po této konverzaci bude přirozeně chtít vědět, kdy všechno začne. Věk deset až třináct, nejčastěji v zimě.
 4. Na plaveckých kufrech se objevuje něco bílého, proč? Když to uvidí, teenager se může rozhodnout, že má nějakou nemoc. Vysvětlete, že výtok je způsob, jak udržet vaši vagínu čistou a normální..
 5. Mohou jít, když jsem ve škole? Všechno je samozřejmě možné, v takovém případě musíte mít v záloze pár podložek nebo si vzít volno z dnešních hodin doma.

Místo závěru

Začátek období její dcery je novou fází jejího vývoje. Pokuste se ji připravit na jeho útok, nestůjte stranou. Snažte se udržovat a udržovat důvěryhodný vztah, pak vám bude konverzace na intimní témata jednodušší. Koneckonců, s vaší rostoucí dcerou je stále tolik rozhovorů od srdce k srdci..

Jak říct svému dítěti, jaké jsou menstruace: jemné vysvětlení menstruace pro dívky a chlapce

Děti vyrůstají, každý den musí rodiče řešit nové problémy ve vztahu ke vzdělání. V určitém okamžiku matka a otec pochopili, že je čas vysvětlit potomkům, co je to menstruace. Rodiče se mohou dokonce hádat, když se rozhodují, kdo z nich by měl zahájit konverzaci na citlivé téma. Jak vysvětlit dítěti, co je to menstruace a v jakém věku musíte zahájit konverzaci?

Při výchově dítěte musí rodiče plánovat diskusi o citlivých tématech

Kdy zahájit konverzaci?

Někdy rodiče rozhovor zdržují a věří, že dítě ještě nedosáhlo dostatečné dospělosti. Kdy zahájit konverzaci? Existuje univerzální věk, kdy je bezpodmínečně nutné mluvit se svými potomky? Ukazuje se, že každé dítě může být připraveno vnímat tuto nebo tu informaci včas. Je třeba se řídit několika faktory:

 • Dívčí období může začít ve věku 11 let a dokonce i ve věku 10 let, takže s ní musíte mluvit předem.
 • Stojí za to se na dítě podrobněji podívat a posoudit, jak silně projevuje zájem o „zakázaná témata“.
 • Někdy se potomek sám začne ptát na fyziologické vlastnosti žen a mužů. Pokud je mu více než 8 let, pak je docela možné začít podrobně odpovídat na jeho otázky.
 • Pokud synovi spolužáci neskrývají svůj zájem o genderové otázky a vztahy mezi dívkami a kluky. Takové rozhovory někdy vznikají v dětské společnosti, dospělí mohou být svědky vtipů na toto téma.

Příprava na pohovor

Někteří rodiče prostě musí zahájit konverzaci, ta slova přijdou na mysl. Pro ostatní je obtížné zvolit fráze, zvláště když se otázka týká citlivých témat. Pokud se považujete za druhého typu, má smysl se na konverzaci připravit pomocí těchto materiálů:

 • Hledejte speciální literaturu, která v přístupném jazyce vysvětluje, jak probíhá menstruace (předpisy) u žen. Může to být dětská encyklopedie, časopis pro rodiče. Můžete si přečíst materiál a představit ho dívce se svými vlastními komentáři. Kromě toho bude schopna tyto informace následně sama přečíst, prohlížet obrázky a fotografie, pokud se vyskytnou otázky.
 • Bude skvělé, pokud na toto téma najdeme videomateriály. Se svou dcerou můžete sledovat film nebo dokonce karikaturu a odpovídat na její otázky během spiknutí.
Pokud se nadcházející konverzace zdá být pro matku velmi obtížná, může získat informace v knize pro rodiče

Základní pojmy

Jak správně strukturovat konverzaci? Jak říct dívce o svém období, aby necítila znechucení a strach? O čem stojí za to hned mluvit a o čem zbývá později? Nejprve musíte předem přemýšlet o struktuře konverzace a poté o pořadí, ve kterém je nejlepší prezentovat informace. Navrhujeme sestavit fáze konverzace v následujícím pořadí:

 1. Dívky jsou malé ženy. Nejprve musíte připomenout, že z každé dívky vyroste žena, která se v budoucnu může stát matkou. Ženy mají reprodukční orgány, které jim umožňují rodit plod - dělohu, vaječníky. Dívka má také stejné orgány, ale jsou stále malé a rostou s ní..
 2. Příprava na budoucí mateřství. V určitém věku (11-14 let) dívčí tělo signalizuje, že vstupuje do nové fáze - přípravy na budoucí mateřství. Dívka začíná své období. Je třeba zmínit, že téměř všechny ženy krvácejí, v tomto procesu není nic strašného ani hanebného.
 3. Hygiena. Samostatně musíte mluvit o tom, že během kritických dnů musíte dodržovat hygienu zvlášť pečlivě. Během tohoto období se patogenní mikroflóra snáze než obvykle dostane do vnitřních orgánů, což vede k onemocněním urogenitálního systému. Těsnění je třeba pravidelně měnit a nezanedbávat vodní postupy.
 4. Co je PMS? Tato děsivá zkratka, o které ví téměř každý, znamená premenstruační syndrom. Je bezpodmínečně nutné vaši dceru varovat, že během tohoto období může mít změny nálad, může bez zjevného důvodu plakat nebo se cítit uražená a osamělá. Hlavní věc, o které by dívka měla vědět, je, že tento stav je dočasný, určitě pomine..

Usilujeme o dialog

Nestačí poskytnout obecný přehled vašeho období; je důležité počkat na otázky. Pokud se dcera nebo syn po příběhu na nic neptá, dítě s největší pravděpodobností není připraveno o této záležitosti s rodiči diskutovat. Může to mít několik důvodů: dcera už toho ví hodně z komunikace se spolužáky, nebo svým rodičům nedůvěřuje a je v rozpacích mluvit o intimních tématech.

Obě možnosti vyžadují pečlivé zvážení. Co když potomci nedojdou ke kontaktu? Stojí za to počkat několik dní po rozhovoru - teenager může potřebovat čas, aby informace pochopil, a o něco později přijde se svými rodiči za svými rodiči. Pokud dítě nadále mlčí a nevrátí se k tomuto tématu, je nutné jednat. Zkuste znovu promluvit, zeptejte se, co ho trápí a co ví o „kritických dnech“.

Stává se, že rozhovor nefunguje - nevzdávejte to. Jakákoli konverzace je lepší než ticho a ignorování problému..

Pokud dítě není připraveno navázat kontakt, není třeba na tom trvat, bude možné si promluvit později

Otázky k zodpovězení

Vzhledem k tomu, že je docela těžké říct vaší dceři o jejím období se všemi podrobnostmi, stojí za to se předem připravit na rozhovor a přemýšlet o tom, jak odpovědět na otázky, které během rozhovoru mohou nastat. Teenager je často zvědavý, jak bolestivé jsou kritické dny, kolik dní trvají a co dělat, když začnou neočekávaně? Pokud chlapec vyrůstá v rodině, je také nutné s ním o tomto tématu mluvit, ale konverzace může být kratší a obecnější. Pokusíme se odpovědět na nejoblíbenější otázky, které mají děti ohledně menstruace..

Vaše menstruace bolí?

Dívka se může obávat, že krvácení doprovází bolest. Je třeba vysvětlit, že regulace je obvykle bezbolestná, pouze na začátku cyklu může v dolní části břicha dojít k nepohodlí. Každá dívka však prožívá své vlastní pocity a někteří si stěžují na bolesti břicha, rozrušenou stolici, závratě. Za zmínku stojí také skutečnost, že před menstruací prsa nabobtná a bude bolestivé..

Kolik krve teče?

Dívkám se často zdá, že krev z pochvy teče; tento obrázek je obzvláště děsivý pro ty, kteří se bojí jejího vzhledu. Maminka by měla odpovědět na tuto otázku, aby mohla hovořit o předpisech založených na osobních dojmech. Krvácení je obvykle nepravidelné, často docela silné. U některých žen může být výtok omezený, u jiných může být hojný. V tomto případě je krev, která opouští, již „použitá“ a není nezbytná pro životně důležitou činnost organismu. Všechno v lidském těle je promyšlené a uspořádané nejlepším způsobem. Místo ztracené krve se generuje nová krev, což je přirozený a dokonce prospěšný proces.

Někdy se dívka obává, zda je možné během kritických dnů ztratit hodně krve. Situace se samozřejmě mohou lišit. Během tohoto období byste neměli vystavovat tělo aktivní fyzické aktivitě, aby nedošlo ke krvácení, ale neměli byste trávit celý den v posteli. Musíte vést normální život s určitými omezeními.

Vložky nebo tampony?

Pokud se věk dcery blíží milovaným 11 letům, těší se na svou první menstruaci. Je čas připravit si s maminkou zásoby hygienických vložek nebo tamponů. Co je lepší použít? Tato otázka je dnes kontroverzní. Někteří gynekologové inklinují k vložkám, jiní nejsou tak kritičtí a plně připouštějí myšlenku, že mladá dívka může používat speciální tampony. Chceme zdůraznit aspekt, že tampony se vkládají poměrně obtížně a vložky jsou pohodlnější a snáze se používají..

Pokud vezmeme v úvahu různé typy hygienických výrobků, pak jsou vložky nejvhodnější pro použití.

Měli byste se také připravit na to, že otázky se mohou týkat početí, antikoncepce, intimních vztahů mezi mužem a ženou. Měli byste předem zvážit, kolik informací lze dceři nebo synovi poskytnout, v závislosti na jejich vyspělosti..

Varování znamená, že je vše v pořádku!

Nestačí říci, že menstruace se vyskytuje téměř u všech žen; je také nutné vysvětlit dceři, jak procházejí u dospívajících. Je nutné ji varovat, že zpočátku může cyklus bloudit a menstruace bude nerovnoměrná. Na webových stránkách Dr. Komarovského jsou informace, že v prvním roce po menarche může být cyklus od 20 do 90 dnů. Nastavení cyklu může trvat šest měsíců, dokonce rok nebo dva, neměli byste si s tím dělat starosti. Chcete-li odhadnout počet dní mezi předpisy, musíte si vést kalendář. Stačí dívce koupit malou kopii a požádat, aby do ní byla vyznačena data, kdy začínají její kritické dny..

Někdy si matka myslí, že její dcera je jen dítě a nemá zájem o opačné pohlaví - i v tomto případě stojí za to nejprve se dotknout tématu možného těhotenství. Vysvětlete, že menstruace znamená možnost otěhotnět, ale v žádném případě to neznamená, že je tělo připraveno porodit dítě. Dívka, která již začala menstruovat, by měla být zodpovědná za své tělo a život..

O čem nestojí za to mluvit?

O předpisech můžete mluvit vlastními slovy a můžete také navázat konverzaci podle svých vlastních představ. Neměli byste však děsit dítě a říct mladé dívce o všech komplikacích, které jsou docela možné:

 • Je nemožné omezit čas nástupu první menstruace (menarche) rigidním rámcem. Dívka, která neměla menstruaci ve 13, bude mít za to, že má nějaké odchylky. Raději trochu počkejte a poraďte se s dětským gynekologem.
 • Neměli byste svou dceru předem připravovat na to, že její menstruace je bolestivá, jinak si v sobě během čekání vybuduje strach. Člověk by jim také neměl přikládat příliš malý význam a říkat, že menstruace prochází nepostřehnutelně. Tento proces je fyziologický, stojí za to se na něj předem připravit, ale nevzdávat se svých zvyků..
 • Nemůžete mluvit o menstruaci, jako by jejich nástup byl něco trapného, ​​o čemž by se mělo mlčet. Naopak, měsíční menstruace je normální proces, který se stane každé ženě. Zároveň o nich můžete mluvit pouze s blízkými lidmi, aniž byste veřejnosti přiblížili intimní detaily..

Upřímně promluvte se svým dítětem, abyste ho připravili na nové okolnosti. Neměli byste rozhovor odkládat na neurčito, protože je lepší, když se dívka dozví o svém období od své matky než od někoho jiného. Takové rozhovory posilují vztahy a pomáhají rodičům lépe porozumět jejich dítěti. Je velmi důležité neztratit s ním kontakt, zejména na pokraji obtížného a zajímavého dospívání.

Jak správně říct své dceři o menstruaci?

Zlomil jsem si celou hlavu, kdy a jak aktualizovat svou dceru. Našel jsem článek, možná mi někdo přijde vhod?

Vyrůstat je přirozený a nevyhnutelný proces v životě každého dítěte. Jedním z hlavních znaků dospívání dívky je její období. Začátek menstruačního cyklu může být pro dívku vážným psychickým traumatem, pokud není na takové změny připravena. Proto je velmi důležité vést s vaší dcerou rozhovor předem a promluvit si o vlastnostech ženského těla. V tomto ohledu se mnoho rodičů zajímá, kdy a co je nejdůležitější, jak dívce říct o jejím období.

Kdy mluvit o menstruaci?

Stojí za to říct dívce o jejím období, když je vaší dceři 9-10 let. Nejlepší je, když maminka vede tento důvěrný rozhovor. Pokud to není možné, může s dítětem na toto téma hovořit také babička nebo starší sestra. V extrémních případech můžete kontaktovat školního lékaře a informovat dívku o nadcházejících změnách v jejím těle..

Co je třeba říct?

Kde tedy zahájíte tuto konverzaci? Jak říct své dceři o menstruaci? Nejprve musíte s dívkou mluvit o struktuře ženského těla, vysvětlit, jaké fyziologické procesy se vyskytují v důsledku dospívání a jaký je důvod nástupu menstruace. Je velmi důležité, aby dítě pochopilo, že menstruační cyklus je přirozený proces a vůbec ne nemoc. Vysvětlete, že každá dívka se s tímto fenoménem nevyhnutelně potýká, jak vyrůstá. Nástup menstruace znamená pouze to, že se z vaší dcery stává dívka..

A bolí to?

Během rozhovoru se nezaměřujte na bolestivé pocity, které mohou menstruaci doprovázet. Samozřejmě bychom neměli mlčet o tom, že jsou možné určité bolestivé projevy, ale nejsou významné a nejčastěji nezasahují do vedení obvyklého životního stylu.

Předmenstruační syndrom

Je velmi důležité říct dívce o premenstruačním syndromu. Vaše dítě by mělo pochopit, že slabost a nadměrná podrážděnost před nástupem menstruace jsou jen důsledky hormonálních změn v těle. Pochopíte-li důvod těchto pocitů, vaše dcera snáší tento nepříjemný stav..

Hygiena

Jedním z nejdůležitějších témat nadcházejícího rozhovoru s vaší dcerou je problém hygieny. Během menstruace je ženská intimní mikroflóra obzvláště citlivá na různé infekce. Ujistěte se, že dívce vysvětlíte, že v „kritických dnech“ je nutné se sprchovat dvakrát denně a na začátku cyklu je lepší umýt se každé 4 hodiny (a samozřejmě po sprchě vyměnit podložku).

Nezapomeňte sdělit své dceři, jaké hygienické výrobky (vložky, tampony) používají ženy během menstruace. Nejprve je samozřejmě lepší vyzvat dívku, aby použila podložky.

Mami, až budu dospělý?

Nejčastěji menstruace dívek začíná ve věku 11-13 let. Samozřejmě existují výjimky. V závislosti na individuálních vlastnostech může první menstruační cyklus začít o něco dříve, například ve věku 10 let nebo později ve věku 14 let. Pozdní nástup menstruace lze pozorovat u dívek s nadváhou nebo naopak u dívek s nadváhou..

Kdy zazní alarm?

Během dospívání se doba menstruace může pravidelně měnit a je také pravděpodobné zpoždění menstruace (až 14 dní). Existují však některé body, které signalizují, že dívku musí lékař vidět. Pokud je vaší dceři 15 let a menstruace ještě nezačala, poraďte se se svým gynekologem. A také v případě, že zpoždění v menstruaci trvá 3 měsíce nebo déle a menstruace trvá déle než 7 dní.

Začátek života

Důvěrný rozhovor o menstruaci je dobrou příležitostí promluvit si s dívkou o těhotenství. Nebojte se s dcerou o tak citlivých tématech diskutovat. Je to nutné. Vaše dcera si zaslouží vstoupit do dospělosti s bohatými znalostmi, které jí pomohou vyhnout se mnoha budoucím problémům a zůstat zdravá..

Jak říct své dceři o jejím období

„Mami, co to je?“ - zeptala se sedmiletá dívka a vytáhla ze zásuvky balíček tamponů. Nepřipravená mluvit o pubertě a menstruaci se její matka rozhodla improvizovat. "Hmm." to jsou stírací lišty, zlato. “.

Víte, jak mluvit o svém období, když nadejde čas mluvit o tom se svou dcerou? Koneckonců, stane se to dříve, než čekáte.

První menstruace u dívek zpravidla nastává ve věku 12 let, u některých však začíná mnohem dříve. Předtím však bude vaše dcera věnovat pozornost dalším změnám, které se vyskytují v jejím těle: nedávné studie ukázaly, že u většiny dívek se mléčné žlázy začínají vyvíjet ve věku 9-10.

Když jste si všimli těchto změn, měli byste pochopit, že její první menstruace nemusí být daleko: vývoj mléčných žláz zpravidla začíná u dítěte asi 2 roky před první menstruací. Ochlupení na ohanbí a v podpaží se objeví asi šest měsíců před menstruací. Budete mít ještě několik měsíců na přemýšlení o tom, jak říct své dívce o jejím období.

"Ve skutečnosti by první menstruace měla být přechodným krokem v sérii rozhovorů s vaší dcerou o jejím vývoji - fyzických a psychologických změnách," říká Karen Sager, Ph.D., praktická psychologka v New Yorku a spoluautorka knihy "Informace o dospívajících dívkách z z první ruky: odborník odpovídá na otázky rodičů. “ Vnitřní příběh dospívajících dívek: Odborníci odpovídají na dotazy rodičů. „Všechny tyto konverzace by měly být zahájeny od útlého věku pomocí konverzního formuláře odpovídajícího věku dítěte.“.

Sedm tipů, jak říct svému dítěti o první menstruaci

1. Začněte mluvit o svém období od útlého věku. "O svém období můžete mluvit v kontextu přirozených funkcí, takže děti mohou lépe porozumět informacím," říká Dr. Sager. Můžete říct své dceři: „Víš, jednoho dne vyrosteš a budeš vypadat jako matka, budeš mít prsa a na některých místech ti narostou vlasy. Vaše tělo se bude neustále měnit a připravovat vás, abyste se stali dospělou ženou. “.

2. Postupně začněte mluvit o konkrétnějších faktech. Můžete říct své dívce více o tom, co znamená menstruace. Lze vysvětlit, že přítomnost menstruace naznačuje možnost otěhotnění, pokud je dívka sexuálně aktivní.

3. Odpovězte na otázky jednoduše podle věku dítěte. Neměli byste pečlivě přemýšlet o tom, jak své dceři podrobně říct o jejím období. Pokud váš první žák najde krabičku tamponů, můžete svému dítěti jednoduše sdělit: „Máma používá tyto věci, když má menstruaci,“ aniž byste museli vysvětlovat dvouhodinové vysvětlení menstruačního cyklu, ovulace a ženské anatomie..

4. Pokuste se pochopit, na co se vaše dcera opravdu ptá. Místo toho, abyste se snažili přijít na to, co říct své dceři, zjistěte, co už o menstruaci ví. Může mít obecnou představu o krvácení nebo možná slyšela mluvit jinou dívku o své první menstruaci. Zeptejte se své dcery: „Co o tom víte?“ Abyste s ní mohli sdílet spolehlivé informace, musíte zjistit, zda vše správně pochopila nebo ne. Zároveň budete mít čas přemýšlet o tom, jak správně odpovědět na její otázky..

5. Využijte své vlastní zkušenosti k zahájení rozhovoru s vaší dcerou. "Předtím, než řeknete svému dítěti menstruaci, je samozřejmě správné zeptat se:" Máte nějaké dotazy? " Někde na planetě musí být dítě, které říká ano. Ale většina to neříká, “říká Linda Madaras, spoluautorka řady populárních knih o zdraví, péči o děti a rodičovství. Místo toho použijte lehčí přístup: „Víš, když jsem byl v tvém věku, opravdu jsem se bál o svou první menstruaci, protože jsem si myslel, že to bude bolet. Bojíte se toho? “

6. Pamatujte, že „nevím“ je naprosto přijatelná odpověď. Někdy děti kladou otázky, na které nejsme připraveni. V tomto případě je lepší říci: „Dobrá otázka. Zamyslím se a odpovím vám. “ Ale určitě odpovězte. Nepředstírejte, že jste na to zapomněli v naději, že si to vaše dcera ani nepamatuje..

7. Nedávejte své dceři jen knihu nebo video. Populární literaturu nebo videa můžete použít jako výchozí bod pro rozhovor, ve kterém dívce vysvětlíte její období. Ale nedávejte své dceři jen knihu a předpokládejte, že vaše práce skončila. Podívejte se na video s dítětem nebo si společně přečtěte několik stránek a poté diskutujte.

Co dívky chtějí vědět o svých prvních menstruacích?

Jak se blíží puberta, dívka se začíná zajímat o vyhlídky na rozloučení s dětstvím a stát se ženou. Pravděpodobně má také určité myšlenky a obavy ohledně svého období a toho, jak se její tělo začíná měnit. Zde je několik otázek, které by vaši dceru mohly zajímat..

 • Může moje první menstruace začít, když jsem ve škole? Mnoho dívek se toho obává. Promluvte si se svou dcerou o tom, jak se z této situace může dostat: noste s sebou hygienické potřeby v kabelce, jděte ke školní zdravotní sestře nebo v krajních případech použijte toaletní papír. Můžete své dceři poradit, aby používala slipové vložky, jako je CAREFREE®, aby byla připravená na tyto dny a cítila se sebevědomě, i když její menstruace začíná nečekaně.
 • Ještě nemám menstruaci, ale na kalhotkách jsem si všiml něčeho bílého. Co je to? To je další hlavní problém mnoha dívek, které si mohou myslet, že jsou nemocné. Můžete mluvit o ženské fyziologii: tento výtok je jen způsob, jak udržet vagínu čistou, a to je naprosto normální..
 • Jak správně používat tampony? S hygienickými vložkami žádné takové problémy nejsou, ale v případě tamponů se mnoho z nich nachází v nepříjemné situaci. Můžete navrhnout, aby vaše dcera před použitím tamponů trochu počkala a zvykla si na menstruaci. Tamponový tip: začněte s malými rozměry, např. O.b. ® ProComfort ® Mini k určení míry absorpce vhodné pro dívku. Vysvětlete, že musíte měnit své tampony každých 4 až 8 hodin, v závislosti na intenzitě výtoku. Před vložením a vyjmutím hygienického prostředku a po něm se ujistěte, že si dítě umývá ruce.
 • Všechno je se mnou v pořádku? Ať už kritické dny začínají brzy, pozdě nebo ve „správném“ věku, dívka se může bát, že s ní něco není v pořádku. Vysvětlete své dceři, že se menstruace určitě dostaví, pokud se tak nestane. Nebo pokud vaše menstruace začíná příliš brzy, řekněte jim, že se to stane všem dívkám..

Strach z „něco se mnou není v pořádku“ může vést k situaci, kdy dívka vnímá obvyklé výkyvy cyklu během časné menstruace jako něco děsivého. "Určitě řekni své dceři, že se menstruace nemusí objevit každý měsíc." Nepravidelná období jsou běžná během prvního roku nebo tak, “říká John Stever, MD, odborný asistent pediatrie na Klinice adolescentní medicíny na Mt. Sinajská lékařská fakulta. „Můžeš dívce povědět o nepříjemných věcech, které se v dnešní době mohou objevit, například křeče, zadržování vody v těle, kolísání hmotnosti, výkyvy nálady a bolesti hlavy.“ V příslušné části také doporučujeme přečíst si tipy, jak zlepšit vaši pohodu..

"Nikdo nemá rád menstruační křeče a další příznaky." Ale jak stárneme, máme tendenci rozumět, kdy začnou, a vždy máme po ruce tampony a jednoduché léky proti bolesti. Proto nemáme žádný prvek překvapení a úzkosti, “říká Dr. Sager. Mladé dívky se často obávají, když poprvé začnou menstruovat, takže při správné přípravě na nástup menstruace se s tímto procesem snáze vyrovnají..

A dívka je zralá. Co potřebujete vědět o menstruaci

Když se vaše roztomilé dítě začne proměňovat v teenagera, je důležité připravit ji na změny, které se jí brzy stanou, a také mít čas na prevenci některých rizik..

Naším odborníkem je dětský a dospívající gynekolog Galina Adiattulina.

Nadešel čas

Dívčí období obvykle začínají ve věku 13–14 let. Samotná puberta však začíná růstem mléčných žláz (někde za 10-11 let), a pokud dívčí prsa začala růst mnohem dříve, musíte určitě kontaktovat dospívajícího gynekologa. Mimochodem, dívky musí navštívit tohoto lékaře jednou ročně, pokud odborník nedoporučil jinak..

Důvody pro kontaktování dětského, adolescentního gynekologa:

 • nástup menstruace před 9 lety nebo jejich absence po 15 letech;
 • absence menstruace nebo nepravidelná menstruace šest měsíců po menarche;
 • bolest v dolní části břicha, stejně jako silné závratě, nevolnost a zvracení během menstruace;
 • příliš hojné nebo prodloužené (nad 8 dní) vypouštění;
 • těžké akné;
 • intermenstruační výboj (pokud není světlý a průhledný).

  Počítám dny

  Existuje názor, že menstruace by měla jít jako hodiny. Jak však ukázaly rozsáhlé studie, pouze 15% dívek má „ideální“ 28denní cyklus. Norma se zvažuje, pokud od prvního dne propuštění do prvního dne další menstruace uplyne 21 až 40 dní, pokud jsou pravidelné. Ale asi 0,5% dívek má cyklus méně než 21 dní a 0,9% - více než 35 dní. Mimochodem, doba menstruace je také proměnlivá. Norma je od 4,5 do 8 dnů. Objem ztráty krve je přibližně 35 ml (40 +/– 20 ml).

  Pokud menstruace „skočí“ u mladého člověka, ještě to není patologie. V prvních šesti měsících po menarche se proces stále ještě zavádí. Proto byste neměli paniku (pokud samozřejmě neexistují jiné důvody). Je však stále důležité, aby k tomu docházelo pravidelně v průběhu času. Pokud ne, vyhledejte lékaře.

  I když jsou menstruační nepravidelnosti nejčastěji funkční, mohou někdy indikovat zdravotní stav. Mezi nimi například: mentální anorexie a bulimie, obezita, hypotyreóza, hyperprolaktinémie, folikulární ovariální cysty, syndrom polycystických vaječníků a další.

  Ne život, ale molimina!

  Menstruace může být téměř nepostřehnutelná nebo bolestivá. Bolest v podbřišku způsobuje nadměrnou syntézu prostaglandinů, které jsou kontrolovány pohlavním hormonem progesteronem. Přebytek prostaglandinů zvyšuje kontraktilní aktivitu myometria, tedy - vazospazmus a bolest, kterou gynekologové nazývají dysmenorea, a komplex nepříjemných pocitů, které dívka v tomto období zažívá, se nazývá „molimina“.

  Mluv se mnou, mami

  Je důležité, aby dívky vyprávěly nejen o hygienických pravidlech dnešní doby, ale také o tom, jak se chránit před nechtěným těhotenstvím. V průběhu času bude nutné navštívit gynekologa a zvolit antikoncepci. Mimochodem, antikoncepční pilulky (COC) se často používají nejen k přímému účelu, ale také k řešení řady dalších problémů. Gynekologové je mohou předepsat i dívkám, které ještě nejsou sexuálně aktivní - ke zlepšení stavu pokožky s těžkým akné nebo ke zmírnění příznaků PMS (bolest v podbřišku, podrážděnost, špatná nálada, migrény, zvýšená chuť k jídlu a ospalost v předvečer těchto dnů) "). Správně zvolené nízké dávky COC nepovedou k přibývání na váze ani k nadměrnému růstu vlasů, ale budou dobrou prevencí rakoviny vaječníků, dělohy a střev. Je však důležité, aby tyto léky předepisoval a vybíral lékař..

  Značky označující přístup menarche:

  • skoky v růstu
  • růst mléčných žláz (začíná na jedné straně a vždy bolí),
  • vzhled ochlupení na ohanbí a v podpaží,
  • zvýšená mastnost pokožky a vlasů,
  • akné na obličeji, zádech a hrudníku,
  • zaoblené tvary těla,
  • výboj na bílém nebo průhledném spodním prádle,
  • změny nálady, „pichlavý“, drsnost v komunikaci.

  Hygienická pravidla v těchto dnech:

  • umyjte se nejméně dvakrát denně: ráno a v noci,
  • používat hygienické vložky (tampony se nedoporučují pro dívky!) a měnit je každé 3-4 hodiny (nebo častěji, pokud je to nutné)
  • vždy mějte pro školní batoh pár podložek.
 • Kolposkopické vyšetření je považováno za jednu z nejběžnějších metod diagnostiky onemocnění ženského reprodukčního systému. Indikací k jeho provedení je jakékoli podezření na odchylky od normy.