LiveInternetLiveInternet

V životě zralé ženy je menopauza nevyhnutelná. Toto je přirozené období vyhynutí plodnosti, které trvá několik let. Je doprovázena celou řadou nepříjemných příznaků - návaly horka, bolesti hlavy, zvýšené pocení a další.

Ve skutečnosti má žena po 45 letech a někdy i dříve zhoršenou kvalitu života. Nehormonální léky na menopauzu zlepšují psycho-emocionální a fyzický stav dámy, čímž usnadňují zvládnutí všech projevů.

Co je klimakterický syndrom

Nástup menopauzy je spojen s postupným blednutím reprodukční funkce. K ženě přestane přicházet menstruace. Už není schopná rodit děti. K takovým komplexním změnám v ženském těle dochází v důsledku snížení množství pohlavních hormonů produkovaných vaječníky..

Nástup menopauzy je charakterizován hormonální nerovnováhou - množství hormonů se buď snižuje nebo zvyšuje. Nestabilní hormonální pozadí a přirozené změny ve fungování systémů ženských organismů vedou k rozvoji "klimakterického syndromu" - komplexu specifických příznaků.

Specifické projevy menopauzy

Dáma se poprvé v životě potýká s neurovegetativními příznaky menopauzy:


 1. Návaly tepla - na krátkou dobu (asi několik minut) se tělesná teplota prudce zvýší kvůli přívalu krve do hlavy a horní části těla.

Z toho obličej, krk, hrudník a ruce dámy rychle zčervenají a po krátké době se vrátí do normálu. Někteří představitelé krásné poloviny lidstva pociťují závratě z tak rychlého proudu krve..
Velké pocení je tak intenzivní, že se ženy musí několikrát denně úplně převléknout.

Většina dam čelí tomuto projevu během spánku..
Vaginální suchost doprovázená svěděním nebo pálením.

Navíc ženy velmi často pociťují nepříjemné příznaky, jako je nedobrovolné močení nebo inkontinence moči, suchá kůže, zimnice, prudký nárůst krevního tlaku..

Další příznaky menopauzy

Klimakterický syndrom zahrnuje následující psychoemočné poruchy:


 • zvýšená podrážděnost;
 • nespavost;
 • porušení koncentrace pozornosti;
 • vysoká únava i při malém zatížení;
 • ztráta chuti k jídlu.

Snižuje se tak výkonnost dámy a zhoršuje se psycho-emocionální stav..

V těle je vše vzájemně propojeno a pod vlivem ženských pohlavních hormonů probíhal metabolismus před nástupem menopauzy. Postupné snižování množství hormonů a úplné zastavení jejich syntézy vyvolává metabolické a endokrinní změny.

U žen dochází k atrofii pohlavních orgánů a k nebezpečným chorobám, jako je osteoporóza, osteochondróza, obezita, diabetes mellitus a různá onemocnění kloubů..

Jaký je přístup k léčbě menopauzy?

Protože všechny příznaky klimakterického syndromu jsou spojeny se změnou hormonálního pozadí v ženském těle, lékaři převážně předepisovali pacientům užívání dalších hormonů.

Četné studie potvrdily, že užívání léků obsahujících hormony vede k mnoha komplikacím:


 • špatné trávení;
 • přibírání na váze;
 • krevní sraženiny;
 • vzhled otoků;
 • rakovina prsu.

S menopauzou se proto nehormonální léky staly alternativou k těmto lékům. Gynekologové již dlouho předepisují nehormonální pilulky pro menopauzu pro ženy a pozorují velmi dobrý účinek. Většina z nich jsou doplňky stravy, které normalizují fungování reprodukčních orgánů.

Výhody nehormonálních léků

Nehormonální látky nejčastěji obsahují fytoestrogeny. Jedná se o látky, které jsou součástí rostlin. Jejich molekulární struktura je velmi podobná struktuře estrogenu u lidí a zvířat..

Aktivně se také používají selektivní modulátory, které mohou stimulovat tělo k produkci estrogenu - důležitého ženského pohlavního hormonu.

Tyto prostředky nemají žádné vedlejší účinky. Naopak ženy užívající léky na menopauzu jsou nehormonální a velmi rychle se vrací k aktivnímu životnímu stylu..

Tento výsledek je vysvětlen skutečností, že lék není zaměřen pouze na normalizaci hormonálních hladin, ale také přispívá k celkovému posílení zdraví..

Jak si můžete pomoci sami?

Po užití jedné pilulky žena samozřejmě nepocítí vážné zlepšení svého stavu. Je nutné být trpěliví, abyste mohli užívat nehormonální prostředek pro menopauzu předepsaný gynekologem bez mezer, a zároveň.

Za účelem zlepšení svého stavu by dáma měla přistupovat k této otázce komplexně:


 • dodržovat nízkokalorickou vyváženou stravu;
 • chůze více na čerstvém vzduchu;
 • sportovat a uskutečnitelná fyzická aktivita;
 • normalizovat psychologický stav, cvičit jógu nebo auto-trénink.

Je třeba si uvědomit, že nejdůležitějším pravidlem účinné léčby je, že léky na menopauzu u žen předepisuje pouze ošetřující lékař. Nemůžete samoléčit ani přijímat to samé jako soused nebo přítel. I komplex vitamínů by měl zvolit lékař, s přihlédnutím k stavu fyzického a psychického zdraví dámy..

Jaké jsou formy nehormonálních léků

Farmaceutický průmysl vyrábí léky na menopauzu u žen v následujících formách:


 1. Nehormonální pilulky pro menopauzu.

Nejoblíbenější forma léčby. Je vhodné je vzít doma i venku. Například na silnici, v přírodě atd. Kromě tablet se vyrábějí tobolky a granule..

 • Prostředky v kapkách - umožňuje dámě dávkovat lék velmi přesně.
 • Nehormonální čípky s menopauzou působí přímo na reprodukční orgány.

  Nedráždí žaludek a játra, což je velmi důležité pro ženy s patologií těchto orgánů..

  O tom, jaké léky se mají užívat v menopauze pro ženu, nepochybně rozhodne lékař. Dáma si může vybrat tvar, který jí vyhovuje.

  Účinné léky

  Zvažte seznam nejpopulárnějších nehormonálních léků používaných k léčbě menopauzy.

  Fytoestrogeny

  Takové léky jsou předepsány ženám během menopauzy, aby se snížila závažnost příznaků. Nepochybně nebude možné úplně obnovit hormonální pozadí ženy pomocí léku, ale nehormonální léky mohou snížit projevy menopauzy.

  Zvažte nejlepší ruské léky v této skupině:


  1. Estrovel je účinná pilulka, která pomáhá normalizovat spánek, zlepšit výkon a snížit intenzitu návalů.

  Jsou předepsány ve fázích premenopauzy a menopauzy, stejně jako v časné menopauze. Tento léčivý přípravek obsahuje tři fytoestrogeny (tsimithuga, výtažky ze sójových bobů a listy kopřivy). Jsou to oni, kteří normalizují práci vestibulárního systému a tím snižují intenzitu všech nepříjemných menopauzálních příznaků. Extrakt z kopřivy eliminuje krvácení. Bór obsažený v přípravku působí proti rozvoji osteoporózy. Komplex vitamínů mezi složkami tablet zvyšuje imunitu dámy, její odolnost vůči stresu a také zmírňuje vznikající otoky končetin. Lék je také předepsán k normalizaci menstruačního cyklu. Průběh léčby je 1 měsíc, 1-2 tablety denně. Užívejte až po jídle.
  Ženský.

  Jedná se o velmi účinný anti-klimakterický lék, který je předepisován ženám po 40 letech věku se srdečními poruchami, vaskulárními patologiemi, zvýšenou citlivostí mléčných žláz a vysokou frekvencí návalů horka, nespavosti, zvýšené úzkosti a agresivity. Aktivní složkou léčiva je červený jetel fytoestrogen. Lék je předepsán v dlouhých kurzech od 2 do 6 měsíců, v závislosti na stavu ženy. Lék je předepsán jako normalizující menstruační cyklus.
  Femivell obsahuje výtažky z červené jetel a sójové boby a také komplex vitamínů.

  Vykazuje dobré účinky za přítomnosti příznaků, jako je výrazné zvýšení krevního tlaku, změny metabolismu lipidů (provokující srdeční onemocnění), otoky tkání, návaly horka, nadměrné pocení a různé duševní poruchy. Poskytuje dobré výsledky v prevenci osteoporózy. Předepisujte jednu tabletu denně v dlouhých kurzech. Je velmi dobrý cyklus normalizující droga.

  Selektivní modulátory

  Drogy nové generace. Pod jejich vlivem začne tělo fungovat ve stejném režimu jako při normální hladině estrogenu. Předepsáno ženám po 45 letech, ale netrpí trombózou.

  Nové léky mají výrazný protinádorový účinek. Proto jsou předepsány nejen k úlevě od příznaků klimakterického syndromu, ale ke zlepšení stavu žen s novotvary.

  Remens obsahuje rostlinné extrakty, hadí jed a extrakt ze sépiových žláz. Je předepsán ženám ve věku 45-50 let při prvních známkách menopauzy.

  Pozitivní výsledek je velmi rychle pozorován u následujících příznaků:


  • zvýšená podrážděnost a slzavost;
  • rázy krevního tlaku;
  • návaly horka, zvýšené pocení;
  • nespavost;
  • přítomnost zánětlivých procesů;
  • rozvoj osteoporózy.

  Lék navíc dobře stimuluje metabolismus, a tím zabraňuje nadměrnému přírůstku hmotnosti. Lék je dostupný ve dvou formách. Při použití tablet může být denní sazba 1–2 kusy. Počet kapek závisí na věku pacienta a závažnosti příznaků.

  V prvních dnech po zahájení užívání léku se stav dámy zhoršuje a poté je zřejmý pozitivní účinek. Je absolutně nemožné přestat užívat pole Remens na několik dní, během nichž se příznaky zesílily. Je třeba pokračovat v léčbě.

  Klimadinon obsahuje rostlinné výtažky, vápník, hořčík a železo.

  V případě potřeby to funguje velmi dobře:


  • snížit frekvenci návalů;
  • normalizovat práci srdce;
  • vyrovnat psycho-emocionální stav;
  • eliminovat nadměrné pocení;
  • zmírnit suché sliznice;
  • zabránit změnám hustoty kostí;
  • urychlit metabolismus.

  Předepsáno ženám po 45 letech věku, které čelí prvním známkám premenopauzy, stejně jako ve fázích menopauzy a postmenopauzy. Průběh léčby může trvat velmi dlouho, dokud nejsou zcela odstraněny klimakterické příznaky..

  Svíčky při léčbě menopauzy

  V poslední době lékaři předepsali čípky k odstranění sucha sliznice. Nejnovější léky mohou účinně léčit všechny zánětlivé procesy a zvyšovat lokální imunitu.

  Climaktol-Anticanum obsahuje rakytníkový olej, meduňku, chmelové a kozlíkové oleje a také homeopatické esence. Svíčky se používají jednou denně před spaním. Při menopauze je průběh léčby předepsán lékařem v závislosti na stavu ženy.

  Může trvat až tři měsíce. Lék je předepsán až 40 let po nemoci k obnovení reprodukčních orgánů a zvýšení lokální imunity.

  Dnes existuje široký výběr nehormonálních léků, které velmi účinně zmírňují projevy klimakterického syndromu nebo významně snižují jejich intenzitu. Představili jsme nejlepší léky na léčbu menopauzy.

  Navzdory přirozenému složení by takové léky měly být předepisovány pouze lékařem. Žena může požádat o konkrétní formu - pilulky nebo kapky. Aby bylo možné klima přežít klimakterické období, užívají se léky dlouhodobě. Přejeme vám hodně zdraví!

  Milé dámy, doufáme, že tyto informace byly pro vás užitečné. Co si myslíte o užívání nehormonálních léků na menopauzu.

  Elena Malysheva si o této droze myslí toto: "Climax není snadný pro téměř každou ženu. Asi 95% má horké záblesky, o něco méně - problémy se spánkem. Žena musí bojovat s novými vjemy buď pomocí hormonů, nebo pomocí lidových prostředků, kde je důležité znát přesné poměry. Neosense obsahuje 30 bylinných výtažků, které zvyšují hladinu estrogenu a pomáhají zmírnit návaly horka, normalizovat náladu a spánek a blahodárně působit na tělo jako celek. “


  • Domov
  • Dámská lékárnička

  7 tipů pro ženu během menopauzy: jak přežít menopauzu a neztratit se

  "Ve 40 letech život teprve začíná," uvedla Katya Tikhomirova z filmu "Moskva nevěří v slzy". A skutečně je. V tomto věku již máme zkušenosti, chápání toho, jak život funguje. Usnadňuje nám komunikaci s lidmi a rozhodování ve všech oblastech života, včetně podnikání. Mnoho žen se proto odhalí a dosáhne úspěchu, protože již překročilo 40letou hranici.


  Mnoho žen se odhalilo a dosáhlo úspěchu, protože již překročilo 40letou hranici

  Zde je několik inspirativních příkladů! Vydavatelství převzala Anne Burda, která ve věku 41 let založila první časopis Burda Moden a podnikala až do svých 87 let. Helen Gurley Brown ve věku 43 let se stala šéfredaktorkou časopisu Cosmopolitan a proslavila ho světovou slávou. A naše krajanka Evgenia Stepanova se ve věku 60 let začala věnovat profesionálnímu sportu a stala se mnohonásobnou světovou a evropskou šampiónkou v potápění. Tyto úžasné ženy svým příkladem dokázaly, že úspěchu můžete dosáhnout v každém věku..

  Proč tedy tolik žen právě v tomto věku ztrácí víru v sebe a ve své silné stránky, vzdát se?! Lze jim také porozumět: je obtížné vykonávat výkony, když se tělo začne chovat neobvykle, nebo dokonce selhat. A za všechno mohou hormonální změny - menopauza.


  Hormonální přizpůsobení je vážnou zkouškou těla i duše ženy

  U většiny žen dochází k menopauze ve věku od 45 do 55 let, ale může začít dříve nebo později. Menopauza se často nazývá menopauza. Z hlediska medicíny se však jedná o odlišné pojmy. Menopauza je fáze, která trvá rok po poslední menstruaci. Předchází jí perimenopause (období nepravidelné menstruace) a této fázi završuje postmenopauza. Ale často jsou všechny tři koncepty kombinovány, nazývají se menopauza nebo klimakterické období..

  Menopauza je charakterizována snížením produkce estrogenových hormonů, což vyvolává výskyt takových nepříjemných příznaků, jako jsou návaly horka, nestabilní emoční stav, pocení, suchost pochvy, zhoršení kůže, výskyt nadváhy. Na první pohled se zdá, že není důvod k optimismu. Ale není tomu tak! Věda zašla daleko vpřed od dob našich matek a babiček, kdy se věřilo, že s menopauzou se nedá nic dělat a musíte to vydržet.


  Menopauza je charakterizována snížením produkce estrogenu, což vyvolává výskyt nepříjemných příznaků

  V dnešní době mají ženy přístup k přírodním lékům, díky nimž mohou být projevy menopauzy zmírněny a neviditelné. Jednoduše přejdete do jiného období svého života - plynule, bez hranic, při zachování přitažlivosti, víry v sebe a své síly.

  Tip 1. Změňte svůj postoj... ke všemu

  První věcí, kterou musíte udělat, je změnit svůj postoj k menopauze. Bohužel je obvyklé, že toto období vnímáme jako stárnutí a ztrátu atraktivity. To psychologicky vyvíjí tlak na ženu. Vzhledem k tomu, že díky hormonálním změnám reaguje na všechno mnohem ostřeji, může tento přístup zhoršit nepříjemné příznaky a vyvolat výskyt skutečné deprese. A poté, co změníte svůj postoj k menopauze, přemýšlejte o globálnějším kroku: změňte svůj postoj k životu obecně. Přijměte každý nový den s vděčností, procvičujte si pozitivní myšlení. A uvidíte, jak se k vám svět chová laskavěji.

  Tip 2. Pamatujte - jste krásná v každém věku!

  Nepodléhejte provokacím - menopauza neznamená stáří! Vyhynutí se týká pouze reprodukční funkce těla, zatímco žena může zůstat atraktivní a aktivní. Pokud pociťujete psychické nepohodlí, pak je čas osvojit si postupy, které vám pomohou zmírnit vnitřní pocit vaší neatraktivity. To je psychoterapie, auto-trénink, meditace, dechová cvičení, jóga..


  Jóga a jednoduchá dechová cvičení pomohou zmírnit psychologické nepohodlí během menopauzy

  Rada 3. Potřebujete vitamíny. A není to diskutováno!

  Návaly tepla jsou jedním z prvních příznaků menopauzy, které velká většina žen zažívá. Jak se to stane: najednou vám je horko, můžete se bezdůvodně potit a červenat. Návaly tepla jsou často doprovázeny záchvaty paniky, když je cítit nedostatek vzduchu.


  Nekontrolované návaly tepla jsou většině žen po 45 letech známé

  Návaly tepla jsou spojeny s hormonální nerovnováhou. Z tohoto důvodu se mění hladina látek v těle, které jsou odpovědné za termoregulaci. Nejdůležitější z nich jsou beta-alanin a vitamin E, takže během menopauzy je nutné jejich nedostatek kompenzovat. Dbejte také na příjem vápníku, hořčíku a draslíku, které společně pozitivně ovlivňují strukturu kostí. Křehkost kostí je koneckonců jedním z hlavních problémů během tohoto období. Nezdá se to okamžitě, protože vápník je z kostí vymýván postupně, ale jakmile se problém stane akutním, bude příliš pozdě. Proto je tak důležité začít užívat minerální komplexy předem..

  Tip 4. Jezte chutně, ale správně

  Uvědomte si, že některá jídla mohou návaly horkosti zhoršovat, například alkohol, káva, kakao a potraviny, které jsou pikantní nebo příliš horké. Zkuste si vzpomenout, co jste jedli před další horečkou. Pokud dokážete identifikovat vzorce, můžete se vyhnout potravinám, na které tělo reaguje negativně..


  Návaly tepla mohou způsobit podvýživu. Úpravou stravy se budete cítit lépe

  S nástupem menopauzy se také přidává váha. To je také spojeno s hormonálními změnami. Faktem je, že tuková tkáň může syntetizovat estrogeny. Když tedy vaječníky snižují svou produkci, tělo se snaží kompenzovat nedostatek estrogenu vytvářením tukových zásob. To vysvětluje zvýšenou chuť k jídlu a chuť na kalorické potraviny s vysokým obsahem sacharidů a tuků. Hádat se s přírodou je zbytečné, ale můžete s ní zkusit vyjednávat.

  Pomůže například jednoduchý psychologický trik: pokaždé, když se budete cítit jako „zakázané“ kalorické jídlo, zkuste se rozptýlit přepnutím na něco zajímavého - chatujte po telefonu s kamarádem, sledujte vzrušující film, listujte v novém zahradnickém časopise nebo si přečtěte článek o svém milovaném webová stránka.


  Existuje jednoduchý psychologický trik: pokaždé, když chcete „zakázané“ jídlo, odvádějte pozornost čtením, telefonováním s kamarádem nebo přejděte na své oblíbené stránky

  Během tohoto období je přirozeně lepší upravit stravu. Zkuste minimalizovat smažené, mastné, kořeněné, sladkosti. Omezte příjem soli. Vařte více v troubě, páru, grilujte.

  Tip 5. Nenechte věci jít samy

  Přidejte do své stravy fytoestrogeny. Fytoestrogeny jsou rostlinné látky, vzdálené „příbuzné“ ženských hormonů estrogenu. Jakmile jsou v těle, částečně nahrazují skutečné estrogeny, jejichž deficit je méně akutní, což znamená, že nepříjemné projevy menopauzy klesají. Pokud začnete užívat fytoestrogeny již během perimenopauzy, můžete zmírnit příznaky menopauzy..

  Samozřejmě můžete také užívat skutečné hormony. Avšak hormonální substituční terapie (HRT) má bohužel mnoho vedlejších účinků a kontraindikací..


  Každá žena dříve či později čelí vážné volbě: zahájit hormonální substituční terapii nebo použít přírodní léky

  Hormonální léky na menopauzu jsou toxické pro játra, zvyšují cévní tonus, srážení krve a zvyšují riziko infarktu a mozkové mrtvice. Hormony jsou kontraindikovány u řady chronických onemocnění. Při užívání těchto léků musíte navíc pečlivě sledovat některé krevní parametry, pravidelně navštěvovat odborníky a provádět testy. Není divu, že mnoho žen se bojí hormonální terapie nebo ji prostě nemůže použít..

  Fytoestrogeny jsou bezpečnou alternativou k hormonům. Jemně upravují hormonální rovnováhu, aniž by způsobovaly vedlejší účinky hormonální terapie. Existuje několik druhů fytoestrogenů. Nejvíce studované isoflavony v sóji. Tyto látky, normalizující hormonální rovnováhu, zpomalují stárnutí pokožky, zlepšují vstřebávání vápníku a posilují kostní tkáň.


  Komplex Mensa pomůže předcházet a zmírnit nepříjemné příznaky menopauzy způsobené poklesem hladiny estrogenu. Kromě fytoestrogenů (sójové isoflavony), beta-alaninu a vitaminu E obsahuje Mensa také řadu užitečných mikroživin: vitamíny B6 a B12, kyselinu listovou, kyselinu pantothenovou, vitamin C. Přípravek obsahuje také přírodní aminokyselinu 5-hydroxytryptofan, která zlepšuje spánek a snižuje chuť k jídlu, čímž se zabrání nadměrnému přírůstku hmotnosti. Více na webu.

  Tip 6: Cvičení je váš nejlepší přítel

  Každý z nás má samozřejmě každý den milion problémů, které musí každý den vyřešit, ale pokuste se věnovat alespoň půl hodiny denně fyzické aktivitě. Čas na cvičení, cvičení nebo dokonce pravidelnou procházku je čas pro vaše zdraví. Četné studie ukazují, že ženy, které vedou aktivní životní styl, snášejí menopauzu snáze a je méně pravděpodobné, že budou trpět návaly horka..


  Nezanedbávejte fyzickou aktivitu, dodá vám pocit jistoty a pomůže vám snáze projít testem vyvrcholení.

  Pokud není možné navštívit sportovní klub - na tom nezáleží! Trávit více času venku, chodit a studovat doma. Mimochodem, jóga nebo body flex (dechová cvičení) dávají velmi dobrý efekt. Ať už si vyberete jakýkoli druh fyzické aktivity, mělo by vám to být příjemné. Jinak budete jen stěží schopni cvičit pravidelně a dlouho..

  Tip 7. Udělejte si čas pro sebe a pro něj

  Mnoho žen v tomto věku je trápeno myšlenkou, že jejich hlavní životní účel byl splněn - děti vyrostly a již nepotřebují rodičovskou péči. Z tohoto důvodu ztrácejí smysl života. Často se po 40 letech zhoršují vztahy s jejím manželem. Co dělat? Podívej se na to všechno z jiného úhlu. Děti vyrostly - skvělé! Nyní máte více času pro sebe a svého manžela před druhým mládím. Utraťte to se ziskem: více se procházejte, komunikujte se svým manželem, oživte staré rodinné tradice.


  Po 45 letech přichází druhá mládež

  Pokud je vaší prioritou kariéra, nyní máte čas pečlivě zvážit, jaké kroky můžete podniknout, abyste profesionálně rostli. Možná existují oblasti odbornosti ve vaší profesi, které byly přehlédnuty. Zvažte další vzdělávání.

  Můžete se vzdělávat, setkávat se častěji s těmi, kteří sdílejí vaše hobby, navštívit zajímavé výstavy, koupit předplatné divadla nebo kina. Můžete jít na kurzy řízení nebo manikúry, zapsat se do tanečního klubu nebo milovníky fialové haly. Dopřejte si užívat si a užívat si života. Využijte všechny své životní zkušenosti ve svůj prospěch. Nezapomeňte, že menopauza se odehrává v životě každé ženy, ale ne každá žena se ve svém životě změní na pauzu..

  Drahé ženy sedmi let, jak jste se setkali s menopauzou: vesele a plně ozbrojení, nebo vás to najednou předstihlo a znepokojilo? Jaké metody jste použili, abyste usnadnili procházení tímto obdobím? Podělte se o své zkušenosti, může to být užitečné pro jiné ženy.

  Léčba menopauzy u žen doma

  Climax je patologická změna v těle spojená se stárnutím. Vyskytuje se u žen ve věku od 30 do 50 let. Existuje několik typů klimakterického syndromu a skupiny projevů. Diagnostiku a léčbu provádí gynekolog a další úzcí odborníci. Je to proto, že příznaky mohou souviset s prací endokrinologa nebo kardiologa. Léčba se provádí pomocí moderních metod a lidových receptů. Někdy se uchýlí k pomoci psychoterapeuta. Před použitím léků musíte navštívit lékaře.

  • 1 Climax: co to je?
  • 2 Hlavní příznaky a typy
  • 3 Diagnostika
  • 4 Léčba
   • 4.1 Moderní metody
    • 4.1.1 Léky
    • 4.1.2 Dieta
    • 4.1.3 Životní styl
   • 4.2 Tradiční medicína
  • 5 Prevence a prognóza

  Menopauza (menopauza) je období u ženy, které je charakterizováno poruchou reprodukční funkce v důsledku hormonálních změn v těle. K nástupu menopauzy dochází ve věku 45 let. Po třech až pěti menstruačních funkcích úplně končí. Tento stav je doprovázen celou řadou příznaků. Závažné poruchy se vyskytují u 50% pacientů, střední intenzita u 35% a mírné projevy u 15%.

  Doba nástupu menopauzy je ovlivněna velkým počtem důvodů:

  • chronická onemocnění (diabetes mellitus, kardiovaskulární poruchy, patologie štítné žlázy);
  • dědičná predispozice;
  • nesprávné užívání hormonální antikoncepce;
  • infekční nemoci urogenitálního systému;
  • dědičná predispozice;
  • stres a špatné návyky;
  • sexuální aktivita;
  • počet těhotenství a porodů;
  • chemoterapie pro rakovinu;
  • obezita nebo anorexie.

  Existuje souvislost mezi vystavením aktivnímu slunci a časným nástupem dysfunkce.

  Během menopauzy dochází k zastavení vývoje folikulů a zrání vajíčka. Hladina gonadotropních hormonů stoupá 13-14krát a hladina estrogenu klesá. Oslabuje imunitu, objevují se stížnosti na kožní změny, neurotické patologie a psychologické problémy. Žena začíná stárnout rychleji.

  Existují čtyři typy menopauzy, z nichž každá se liší věkovým obdobím nástupu:

  • předčasně (30-40 let);
  • brzy (41-45 let);
  • včasné (45-55 let);
  • pozdě (nad 55 let).

  Předčasná a časná menopauza se vyskytuje u 1% pacientů. Tento stav negativně ovlivňuje fyzické a duševní zdraví. Žena ztrácí schopnost otěhotnět a otěhotnět kvůli nedostatku hormonů. Časné období menopauzy nastává v důsledku genetické predispozice, přenosu virových infekcí, operací dělohy a vaječníků, špatné ekologie a hladovění.

  U klimakterického syndromu existují tři hlavní období:

  1. 1. Premenopauza. Přechodné období trvá až do posledního menstruačního cyklu. Dochází ke snížení produkce estrogenu a ke změně povahy sekrecí. Trvá asi 10 let.
  2. 2. Menopauza. Začíná jeden rok po poslední menstruaci. Objevují se charakteristické příznaky menopauzy.
  3. 3. Postmenopauza. Hormonální změny v těle jsou v konečné fázi. Vaječníky přestávají produkovat hormony a hladiny estrogenu jsou sníženy o 50%. Dochází ke zmenšení velikosti dělohy a změnám v mléčných žlázách.

  U klimakterického syndromu se rozlišují tři skupiny projevů:

  ProjevyCharakteristický
  BrzyPozorováno v prvních dvou letech vývoje menopauzy. Menstruační cyklus je nepravidelný. V 80% případů se vyskytnou následující příznaky:

  • tupé bolesti hlavy na čele a spáncích, migrény;
  • návaly tepla trvající 3-5 minut;
  • Nadměrné pocení;
  • bolest v prsou a dolní části břicha (močového měchýře);
  • zimnice;
  • poklesy krevního tlaku;
  • tachykardie (bušení srdce);
  • slabost;
  • snížená koncentrace pozornosti;
  • poruchy paměti a spánku;
  • zhoršení emočního stavu, které se projevuje podrážděností, úzkostí, úzkostí a depresí;
  • snížená sexuální aktivita;
  • změny vkusu a preferencí;
  • zrakové postižení;
  • dušnost;
  • bolestivý syndrom v kloubech, kostech a svalech;
  • vzhled nadváhy;
  • emoční labilita (výkyvy nálady)
  Střední časVyskytují se 2-5 let po nástupu menopauzy a zahrnují:

  • suchost pochvy;
  • bolestivost při pohlavním styku;
  • zvýšené močení a močová inkontinence;
  • pálení a svědění v intimní oblasti;
  • křehké nehty, suchá kůže a vlasy;
  • křehkost kostí
  PozděObjevují se 5-10 let po nástupu dysfunkce. Na pozadí nedostatku pohlavních hormonů se pravděpodobně vyvinou následující stavy:

  • Alzheimerova choroba (senilní patologie);
  • kardiovaskulární choroby;
  • osteoporóza;
  • porušení metabolismu lipidů (ateroskleróza)

  Někdy se vyskytuje zánět sliznic genitálií, děložní krvácení, metabolické poruchy.

  Menopauza se může projevit jako atypické příznaky:

  • žal;
  • kopřivka;
  • alergie na léky a jídlo.

  Diagnóza onemocnění se provádí na základě stížností pacienta. Pokud mají ženy neurologické, endokrinologické a další potíže, které se netýkají gynekologie, musí kontaktovat úzkého odborníka. Lékaři s menopauzou doporučují, aby ženy darovaly krev pro hormony.

  Měla by být provedena histologická analýza odřenin z dělohy a několikrát odebrány vaginální výtěry k posouzení účinnosti předepsané léčby..

  Nelze vyléčit menopauzu, ale je možné zastavit její projevy jak pomocí tradiční terapie, tak díky tradiční medicíně.

  Tyto zahrnují:

  • léky;
  • strava;
  • korekce životního stylu.

  Při léčbě projevů menopauzy se doporučuje nehormonální medikamentózní léčba. Mezi jeho prostředky patří fytohormony obsahující rostlinné látky. Mají stejný účinek na tělo jako ženské pohlavní hormony. Ženský, Klimadinon se aktivně používá.

  Můžete použít rektální a vaginální čípky:

  • Klimaktol-Anticanum;
  • Vagikal;
  • Feminella hialosoft.

  Aby se zbavili psycho-emocionálních projevů menopauzy, pacientům jsou předepsány antidepresiva a léky proti úzkosti (Novo-Passit nebo Persen).

  Abyste vyloučili vegetativní poruchy, můžete vypít kúru Magne B6.

  Ke snížení frekvence návalů obličeje se aktivně používá Klimalanin.

  Při menopauze byste měli dodržovat správnou výživu. Je nutné snížit množství porcí a jíst po částech. Jídlo by mělo být přijímáno současně. Nádobí by mělo být v troubě napařené. Mohou být dušené, ale ne smažené..

  Musíte jíst syrovou zeleninu a ovoce a omezit příjem soli na minimum. Tělo musí doplňovat zásoby vitamínů a minerálů, zejména vápníku a hořčíku. Mezi zakázané potraviny patří:

  • sycené nápoje a balené džusy;
  • horké koření;
  • káva a kakao;
  • čokoláda a jiné sladkosti;
  • klobása, uzené výrobky;
  • alkohol;
  • sádlo, rychlé občerstvení.

  Doporučuje se vypít až dva litry tekutiny denně.

  Doporučená masáž, sport, relaxační koupele, procházky na čerstvém vzduchu. Pro uvolnění a úlevu od úzkosti se můžete obrátit na jógu..

  Aby se minimalizoval negativní účinek na srdce, měl by pacient dodržovat denní režim: vstávání a spaní by mělo být ve stejnou dobu. Večer se osprchujte: neměla by se používat příliš studená nebo horká voda.

  Pokud žena prožívá obtížnou menopauzu, měla by se poradit s psychologem.

  Lidové léky se aktivně používají při léčbě menopauzy u žen. Než začnete užívat tyto léky, musíte se poradit se svým lékařem a ujistit se, že neexistují žádné alergie..

  S opatrností by recepty tradiční medicíny měly být používány, když:

  • nemoci krve a ledvin;
  • arytmie;
  • patologie žaludku a střev;
  • benigní a maligní nádory;
  • diabetes mellitus;
  • onemocnění jater.

  Léčivé byliny pro léčbu bolestí hlavy, nespavosti a vysokého krevního tlaku během menopauzy:

  ProstředekSloženíZpůsob přípravy a použití
  Bylinná infuze
  • Listy ostružiny - 25 g;
  • květy hlohu - 10 g;
  • matka - 20 g;
  • sušené kůry - 15 g;
  • dřevina - 20 g
  1. 1. Smíchejte všechny bylinky.
  2. 2,1 lžíce. l surovin nalijte 1 sklenici vroucí vody.
  3. 3. Trvejte na tom, 60 minut, a pak napětí.
  4. 4. Vezměte 1 sklenici 3x denně. Průběh léčby je 10 dní
  • Melissa - 200 g;
  • kořen čekanky - 250 g;
  • Ivan čaj - 250 g;
  • hloh 200 g;
  • máta - 200 g
  1. 1. Rozemlejte a promíchejte komponenty.
  2. 2. Nalijte 1 šálek vroucí vody na 20 g směsi.
  3. 3. Musíte trvat na tomto léku po dobu půl hodiny.
  4. 4. Vezměte 1/3 šálku několikrát denně před jídlem
  Chmelový odvarChmel - 2 lžičky.
  1. 1. Nalijte chmel 1 šálkem vroucí vody.
  2. 2. Trvejte na tom, 4 hodiny.
  3. 3. Užívejte jednou denně dvě hodiny před spaním
  Infúze šťovíkuSušené listy šťovíku - 1 polévková lžíce l.
  1. 1. Nalijte sklenici vroucí vody a nechte působit 60 minut.
  2. 2. Konzumujte 1/4 šálku 3-4krát denně před jídlem
  Alkoholická tinktura z rozmarýnu
  • Listy rozmarýnu - 30 g;
  • alkohol - 1/2 šálku
  1. 1. Suroviny musí být namočené v alkoholu po dobu tří dnů.
  2. 2. Vezměte 20 kapek před každým jídlem
  Infuze pivoňkyLze zakoupit hotové v lékárněPřed jídlem musíte vypít 20 kapek třikrát denně. Délka léčby až 3 týdny
  Bylinná koupel
  • calamus;
  • tymián;
  • řebříček;
  • oregano;
  • šalvěj;
  • borovicové pupeny
  1. 1. Smíchejte přísady.
  2. 2. 10 čl. l směsi k vaření v 1 kbelíku s vodou.
  3. 3. Nechejte vývar vychladnout, přeceďte a přidejte do lázně.
  4. 4. Koupejte se 10 minut
  Infuze oreganaOregano - 2 polévkové lžíce. l.
  1. 1. Oregano zalijte 400 ml vroucí vody a nechte jej zalévat.
  2. 2. Vezměte 1/2 šálku několikrát denně 30 minut po jídle
  Infúze hlohuKvěty hlohu - 3 lžíce. l.
  1. 1. Nalijte květiny 3 šálkami vroucí vody a nechte je uvařit.
  2. 2. Pijte 3krát denně na 1 sklenici

  Pro zvýšené pocení, hormonální nerovnováhu, úzkost, deprese a stres jsou účinné následující recepty:

  ProstředekSloženíZpůsob přípravy a použití
  Bylinkový odvar
  • Vlaštovičník - 5 g;
  • Potentilla - 10 g;
  • řebříček - 10 g;
  • heřmánek - 10 g
  1. 1,1 lžíce. Sbírám nalít sklenici horké vody.
  2. 2. Nechte vařit 40 minut.
  3. 3. Užívejte dvakrát denně po 0,5 sklenice
  • Šalvěj - 80 g;
  • kozlík lékařský - 20 g;
  • přeslička polní - 10 g;
  • dubová kůra - 20 g;
  • heřmánek - 20 g
  1. 1,1 lžíce. l směsi bylin přidejte na 1 šálek vroucí vody.
  2. 2. Trvejte na tom, 30 minut.
  3. 3. Aplikujte 1/3 šálku 3-4krát denně
  • Kůra rakytníku - 40 g;
  • šípky - 30 g
  • heřmánek - 20 g;
  • měsíček - 20 g;
  • chmelové hlávky - 10 g;
  • šalvěj - 10 g
  1. 1,2 lžíce. l kolekce nalijte 1 l vroucí vody.
  2. 2. Trvejte na tom, 30 minut.
  3. 3. Vezměte půl sklenice třikrát denně po dobu dvou měsíců. Poté si musíte udělat 10denní přestávku a kurz opakovat
  Limetkový čajLipové květiny - 1 lžička.
  1. 1. Vařte suroviny v 1 sklenici vroucí vody.
  2. 2. Konzumujte jednou denně po dobu jednoho měsíce
  3. 3. Dělejte si přestávku po dobu 2 měsíců a poté pokračujte v léčbě
  Koupel
  • Geraniový olej - 5-7 kapek;
  • hrst mořské soli
  1. 1. Přidejte přísady do lázně.
  2. 2. Vezměte to jednou za dva dny po dobu 15 minut
  Infuze kalina
  • Bobule kaliny - 2 polévkové lžíce. l.;
  • med - 1 lžička.
  1. 1. Bobule nalijte sklenici vroucí vody.
  2. 2. Nechte vařit.
  3. 3. Přidejte med.
  4. 4. Konzumujte 2–3 sklenice denně
  KoupelNasekaný kořen kozlíku lékařského - 5-6 hrstí
  1. 1. Vařte suroviny v jednom litru vody po dobu 15-20 minut
  2. 2. Přeceďte a přidejte do horké lázně.
  3. 4. Koupejte se 10 minut
  Šalvějový džusČerstvá šalvěj - 500 g
  1. 1. Stiskněte šťávu pomocí odšťavňovače.
  2. 2. Vezměte 20 ml třikrát denně po dobu 21 dnů

  Jiné projevy menopauzy lze léčit také doma:

  Květy jetele červeného - 50 g

  ProstředekSloženíZpůsob přípravy a použitíIndikace
  Vložit
  • sušené meruňky - 0,5 kg;
  • rozinky - 0,5 kg;
  • citron - 2 ks.;
  • sušené švestky - 0,5 kg;
  • fíky - 0,5 kg;
  • ořechy - 2 šálky;
  • med - 0,5 kg
  1. 1. Rozemlejte komponenty, promíchejte, přidejte med.
  2. 2. Konzumujte dvakrát denně (ráno a večer) před jídlem, jednu polévkovou lžíci
  Posílení srdce a cév
  Pastýřský odvar z kabelkyPastýřská taška - 40 g
  1. 1. Nalijte trávu vroucí vodou.
  2. 2. Trvejte na tom, půl hodiny, vypustit
  3. 3. Vezměte polovinu jedné sklenice třikrát denně
  Děložní krvácení
  Šťáva z kopřivyKopřiva - 0,5 kg
  1. 1. Kopřivu protřete sítem, oddělte koláč a džus nebo použijte odšťavňovač.
  2. 2. Vezměte 1/3 šálku dvakrát denně před jídlem
  Nálev červeného jetele
  1. 1. Nalijte květy jetele 1 sklenicí horké vody.
  2. 2. Trvejte na tom, 20 minut.
  3. 3. Konzumujte 1/4 šálku 2-3krát denně po jídle
  Posílení pohybového a kardiovaskulárního systému
  Infuze kapičekPočáteční písmeno - 1 polévková lžíce. l.
  1. 1. Suroviny nalijte 200 ml vroucí vody.
  2. 2. Trvejte na tom, 2 hodiny.
  3. 3. Provlékněte látku.
  4. 4. Vezměte 1-2 lžíce 4krát denně před jídlem
  Migréna
  Celerový džusCeler - 0,5 kg
  1. 1. Nastrouhejte celer a vytlačte šťávu přes plátno. Můžete použít mixér nebo odšťavňovač.
  2. 2. Pijte třetinu sklenice půl hodiny před jídlem nebo hodinu po jídle
  Bolest během menstruace
  Bylinná infuze
  • Pelyněk - 50 g;
  • máta - 50 g;
  • fenykl - 50 g;
  • rakytník - 50 g
  1. 1. K 2 lžíce. l. směs přísad přidejte dvě sklenice horké vody.
  2. 2. Nechejte 20 minut vařit v uzavřené nádobě.
  3. 3. Vypijte jednu sklenici každé ráno a večer
  Přílivy a odlivy
  Bylinná infuze
  • Rybák - 20 g;
  • fialová - 20 g
  • listy vlašských ořechů - 20 g;
  • prvosenka - 20 g;
  • anýz - 20 g;
  • rakytník - 60 g
  1. 1. Večer nalijte 2 lžíce. Sbírám se dvěma sklenicemi vroucí vody.
  2. 2. Nechte přes noc, ráno napněte.
  3. 3. Pijte po malých doušcích po celý den
  Snížená imunita
  Infúze hlohuHloh - 1 polévková lžíce. l
  1. 1. Přidejte do hlohu sklenici vroucí vody.
  2. 2. Trvejte na teplém místě po dobu dvou hodin.
  3. 3. Kmen.
  4. 4. Vezměte 1-2 lžíce třikrát až čtyřikrát denně před jídlem.
  Přílivy a odlivy
  Koprová vodaSemena kopru - 3 lžíce l.
  1. 1. Nalijte semínka 500 ml horké vody.
  2. 2. Trvejte na tom, 1 hodinu.
  3. 3. Přidejte do infuze dalších 500 ml vody a promíchejte.
  4. 4. Pijte 3x denně po dobu 1/2 šálku půl hodiny před jídlem. Doba přijetí - 21 dní
  Přílivy a odlivy
  Řepný džusŘepa - 1-2 kusy
  1. 1. Nastrouhejte řepu a vytlačte šťávu přes plátno.
  2. 2. Nechte vařit po dobu 2 hodin.
  3. 3. Chcete-li použít zředěný, postupně zvyšujte koncentraci šťávy.
  4. 4. Pijte 2 lžíce. l před jídlem. Postupně přidávejte množství na 2 sklenice denně. Doba přijetí - 1 měsíc
  Přílivy a odlivy

  Menopauza je fyziologický stav těla a nelze jej vyléčit. Použití lidových prostředků doma ve spojení s farmakoterapií pomáhá snížit intenzitu příznaků.

  Prevenci projevů menopauzy je třeba provádět během období před menopauzou. Je to takto:

  1. 1. Navštivte lékaře. Hormonální léky by měly být užívány pouze po konzultaci s gynekologem.
  2. 2. Nechte se vyšetřit. Je nutné každoročně podstoupit ultrazvukové vyšetření k posouzení stavu orgánů reprodukčního systému, pravidelně darovat krev na testy, každých šest měsíců navštívit mammologa, gynekologa a endokrinologa, sledovat chronické patologie
  3. 3. Veďte zdravý životní styl. Doporučuje se vyvarovat se intenzivní fyzické aktivity, temperovat tělo a jíst správně.
  4. 4. Vyvarujte se ultrafialového záření. Nadměrné vystavení slunečnímu záření může vést k rakovině prsu. Na pozadí tohoto onemocnění se může objevit časný klimakterický syndrom..
  5. 5. Dodržujte intimní hygienu. Aby nedošlo k podráždění sliznice pohlavních orgánů, je nutné používat přípravky, které obsahují rostlinné extrakty.
  6. 6. Žijte běžným sexuálním životem.

  Zdraví žen: jak můžete po 40 letech uchovat mládí a neutuchající krásu

  Mnoho žen vnímá své čtyřicítky jako hranici mezi mládím a úpadkem, není pro ně snadné přijmout jejich věk. Ve skutečnosti v této době dochází v těle k závažné hormonální změně, která negativně ovlivňuje pohodu i vzhled. Před několika desítkami let bylo prakticky nemožné napravit a kontrolovat nežádoucí změny související s věkem. Ale nyní, díky pokroku ve farmaceutických výrobcích a správné osobní péči, mohou čtyřicetileté dámy vypadat a cítit se mnohem mladší než to, co říká jejich pas..

  V tomto článku budeme hovořit o tom, jak udržet zdraví žen po 40 letech a prodloužit mládí. Řekneme vám, jak životní styl ovlivňuje krásu a zdraví ženy po 40–45 letech a jaké léky na zdraví žen po 40 letech mohou být užitečné.

  Proč se po 40 letech mění ženské tělo?

  Zánik reprodukčních funkcí neboli menopauza je přirozený proces, který je pozorován u žen i mužů po 40 letech. U spravedlivějšího pohlaví jsou však hormonální změny související s věkem v těle rychlejší a výraznější. Po několik let klesá produkce estrogenu a progesteronu ve vaječnících, hlavních ženských pohlavních hormonech. Jsou zodpovědní za zrání vajíček, regulaci menstruačních cyklů, průběh těhotenství a porod..

  Vyvrcholení probíhá ve třech fázích:

  • Premenopauza. Toto je počáteční fáze menopauzy, která se vyvíjí v průměru o 45 let. Dřívější nástup tohoto stadia je zpravidla pozorován u žen, které se narodily, u žen se špatnými návyky a neaktivním životním stylem. Nástup premenopauzy závisí také na dědičnosti a minulých gynekologických onemocněních. Během tohoto období je počet produktivních folikulů ve vaječnících snížen na minimum, což snižuje pravděpodobnost otěhotnění. Menstruace přichází se zpožděním. Snížení koncentrace estrogenu vede k narušení zpracování sacharidů a ke zvýšení hladiny inzulínu. Žena si může všimnout přírůstku hmotnosti, zvýšení tělesného tuku v břiše a stehnech.
  • Menopauza. Tato fáze obvykle nastává ve věku mezi 50 a 52 lety. V této době se v intenzivnější formě objevují nepříjemné příznaky - návaly horka, výskyt vrásek, problémy se spánkem a nadváhou, depresivní stavy. Diagnóza „menopauzy“ je stanovena zpětně - pokud od poslední menstruace uplynul alespoň rok.

  Nedostatek menstruace je hlavním příznakem menopauzy. Může však být také příznakem například pohlavních chorob a endokrinních poruch. K přesné diagnostice menopauzy ošetřující lékař nasměruje pacienta na analýzu hladiny folikuly stimulujícího hormonu (FSH). Během hlavní fáze menopauzy se syntéza FSH prudce zvyšuje: pokud je v plodném období rychlost hormonu až 25 mIU / l, pak v menopauze může jeho koncentrace dosáhnout 135 mIU / l.

  • Postmenopauza. Tato fáze trvá asi pět let: od poslední menstruace do úplného zastavení vaječníků. V postmenopauzálním období se zvyšuje riziko vzniku osteoporózy, diabetes mellitus a hypertenzní choroby srdeční. Současně, protože produkce pohlavních hormonů, i když je extrémně slabá, stále pokračuje a během postmenopauzálního období může žena otěhotnět.

  Vzhledem k tomu, že hormonální sféra je neoddělitelná od jiných životních procesů, během menopauzy se objevují problémy se srdečními rytmy, krevním tlakem, štítnou žlázou, otoky, výkyvy nálady a mukami svalových křečí. Ženy nad 40 let pozorují první známky roztržitosti, jejich paměť a vidění začínají selhávat, jejich rychlost reakce klesá. Mezi příznaky menopauzy patří také pocit sucha a pálení v pochvě, snížení odolnosti těla vůči infekcím urogenitálního systému.

  Nejtěžší věcí možná je, aby se žena vyrovnala s vnějšími příznaky blížícího se vyvrcholení. Pokles hladiny estrogenu vede k narušení syntézy kolagenu, což má za následek ztrátu pružnosti a pevnosti pokožky. Ovál obličeje ztrácí jasnost, začíná „bobtnat“, objevuje se ochablost tváří a brady, „vrány kolem nohou“ kolem očí, prohlubují se vrásky výrazu atd. Kromě toho se vlasy rozdělují, ztenčují a vypadávají. Na tváři, hrudníku a pažích se mohou tvořit věkové skvrny, protože po 40 letech dochází k poruchám v syntéze melaninu - „barviva“ kůže.

  V kostní tkáni dochází k nepříjemným změnám: nedostatek estrogenu vede ke špatné absorpci vápníku, který je nezbytný pro udržení zdravých zubů, nehtů a kostí. Bez „přísunu“ vápníku se zubní sklovina ztenčí, zkřehne, zuby se uvolní a zhroutí. Kosti skeletu ztrácejí sílu, zvyšuje se riziko zlomenin a existuje tendence k osteoporóze.

  Prostředky pro udržení krásy a zdraví během menopauzy

  Moderní medicína není přes všechny inovativní technologie schopna dobýt přírodu a zrušit menopauzu. Ale aby jeho příznaky byly méně výrazné, zlepšily zdraví a udržovaly kvetoucí vzhled, je docela dobré.

  Chcete-li to provést, musíte se předem připravit na menopauzu: přestavět svůj výživový plán (jíst více čerstvé zeleniny a ovoce), vzdát se silného alkoholu a kouření, udržovat aktivní životní styl (vhodná je intenzivní chůze, plavání, jóga, pravidelné cvičení). Stejně důležité je sledovat své psychologické zdraví. Toto je ten nejvhodnější okamžik věnovat více času sobě samému: děti vyrostly, výšky kariéry byly podmaněny, život upraven.

  Asistenti v „prevenci“ menopauzy u žen mohou být nejen vnitřní zdroje těla, které probouzí fyzická aktivita, pozitivní přístup a zdravá strava. V některých případech se v zájmu zachování krásy a zdraví ženy po 40 letech používají hormony, komplexy vitamínů a minerálů a různé doplňky výživy.

  HRT léky

  Hormonální substituční terapie (HRT) pomáhá doplňovat množství estrogenu v ženském těle a udržovat normální fungování orgánů a systémů. Klimaktericita samozřejmě stále přichází, ale kurz je měkčí..

  Umělé hormony působí podobně jako přírodní, zejména: zabraňují nerovnováze vápníku v těle, mají pozitivní vliv na pružnost a propustnost cév. HRT tedy snižuje riziko osteoporózy a kardiovaskulárních onemocnění, udržuje normální krevní tlak, hladinu cholesterolu a inzulínu. HRT navíc pomáhá vyhnout se neurózám a depresivním stavům..

  Hormonální terapie je však mocná zbraň, se kterou je třeba zacházet. Tato metoda má velký seznam vedlejších účinků a kontraindikací, včetně žilní trombózy, onemocnění jater a ledvin a tendence k rakovině. HRT je předepsána pouze lékařem, samoléčba je zde nevhodná: výběr léku a dávkování je přísně individuální, jmenování je možné až po sérii testů.

  Vitaminoterapie a doplňky stravy

  HRT je zpravidla předepsána pro těžký klimakterický syndrom. V ostatních případech lékař s největší pravděpodobností předepíše šetrnější prostředky. Fytoterapie tedy může pomoci snížit projevy menopauzy. Nejoblíbenějšími „samičími“ rostlinami jsou cimicifuga (havrani černí), náhorní děloha (jednostranná orthilia), šalvěj, oregano, jetel luční, měsíček, chmel, lékořice a řebříček. Jsou bohaté na takzvané rostlinné analogy pohlavních hormonů - fytoestrogeny, které jsou dobře přijímány estrogenovými receptory a díky tomu jsou schopné snížit závažnost nepříjemných příznaků během menopauzy.

  Z fytoestrogenů je jedním z nejvíce studovaných isoflavon genistein, který se ve velkém množství nachází v luštěninách - sóji, zelené fazolce, čočce, hrášku, cizrně. Ve skutečnosti studie genisteinu začala právě proto, že si vědci všimli: východní ženy, jejichž strava je bohatá na sóju, méně trpí příznaky menopauzy.

  Vzhledem k tomu, že hormonální změny jsou pro tělo vážnou zátěží, potřebuje vitamíny a užitečné prvky více než kdy jindy. Hlavními vitamíny pro zdraví žen po 40 letech jsou skupiny E, A, C, D, B (zejména B1 a B6). Kromě toho bude užitečné užívat další vápník a hořčík..

  Korekce životního stylu

  Ve zdravém těle není jen zdravá mysl, ale také zdravé hormonální pozadí. Lékaři doporučují udržovat se v kondici v jakémkoli věku. Užitečné jsou fyzické aktivity, jako je fitness, nordic walking, vodní aerobik a další. Hlavní věc je, že třídy jsou pravidelné. Začněte svůj den cvičením a strávte více času venku pro svoji pohodu a náladu..

  Čtyřicáté narozeniny jsou skvělým důvodem k přehodnocení stravovacích návyků, pokud žena v mladších letech této otázce nevěnovala náležitou pozornost. Dalším doporučením je osvojit si meditativní praktiky nebo najít koníček, který vás uklidní, protože v období hormonálních změn není snadné zvládnout emoce..

  Climax je přeložen z řečtiny jako „krok“. Přesně tak ho musíte vnímat: je to nová životní etapa, nikoli konec mládí. Hlavní věcí je pomoci tělu vyrovnat se se změnami. Mezi opatření „prevence“ menopauzy patří odmítání špatných návyků, fyzická aktivita a pozitivní přístup. HRT a užívání fytoestrogenů také pomáhají kompenzovat nedostatek hormonů a zmírňovat nepříjemné příznaky, ale je důležité si uvědomit, že odborník by měl předepisovat léky.

  Vitaminový a minerální komplex s vápníkem, fytoestrogeny a vitamínem K1

  V pohodě a přitažlivosti ženy dominuje estrogen. Závisí na tom zdraví cév a srdce, urogenitálního a nervového systému, kostí. Lesk vlasů, hladká pokožka, silné nehty - to je také zásluha hlavního ženského hormonu. Ale blíží se 40 let, hladina estrogenu klesá - takto funguje naše tělo. Chcete-li odložit nežádoucí změny související s věkem, musíte být aktivní. Vitamin-minerální komplex „Complivit® Calcium D3 Gold“ se může stát jedním z pomocníků v boji o mládež. Složení produktu bylo vyvinuto s ohledem na zvláštnosti restrukturalizace těla u žen po 40 letech a kombinuje fytoestrogen (Genistein GeniVida), vápník ve snadno asimilované formě a vitamíny K1 a D3.

  Complivit® Calcium D3 Gold pomáhá posilovat kosti a klouby, udržovat pružnost pokožky a chránit ji před stárnutím, normalizovat spánek a emoční náladu.

  Doporučení k použití jsou velmi jednoduchá: jen jedna tableta denně s jídlem po dobu jednoho měsíce. Seznam kontraindikací je minimální: není vhodný pro těhotné a kojící ženy, stejně jako pro ty, kteří zjistili individuální nesnášenlivost látek, které tvoří vitaminový a minerální komplex. Před použitím byste se však měli poradit se svým lékařem..

  Kombinace Complivit® Calcium D3 Gold s fyzickou aktivitou, zdravou stravou a optimistickým přístupem se může stát skutečným vzorcem mládí.

  * Číslo doplňku stravy „KOMPLIVIT® Calcium D3 Gold“ v Rejstříku státních registračních certifikátů Rospotrebnadzor - RU.77.99.88.003.Е.004497.10.16 ze dne 6. října 2016.

 • Menopauza přináší spoustu nepříjemností. Zánik reprodukční funkce je doprovázen změnou sekundárních sexuálních charakteristik: s menopauzou bolí mléčné žlázy, mění se jejich tvar a vyvíjí se ptóza (výhřez).