Jak léčit děložní myomy bez chirurgického zákroku: léky a lidové recepty

Po zjištění diagnózy se ženy vyhýbají gynekologickému vyšetření, ale léčba děložních myomů bez operace je docela možná. Patologie se týká hormonálně závislých novotvarů, které jsou diagnostikovány u 40% žen starších 35 let. Ve většině případů je indikován lékařský dohled a farmakoterapie. V počáteční fázi pomáhají lidové léky pod dohledem lékaře po ultrazvukovém vyšetření, když je velikost nádoru jasná. Nezaobíďte se bez lékařských předpisů pro korekci myomatózního procesu.

O patologii

Benigní novotvar nebo nádorová tkáň, která se tvoří ve stěnách svalové tkáně - děložní myom. Tyto buňky mají specifickou strukturu, mnoho společného s pojivovou tkání. Existuje možnost jejich degenerace do maligního novotvaru, zvláště když se pokoušejí samoléčit hormony. Před léčbou děložních fibroidů bez chirurgického zákroku se ujistěte, že jste vyšetřeni a testováni na hladinu hormonů v krvi..

Fibroidy jsou běžnou hormonálně závislou patologií, která vyžaduje naléhavou terapii, zejména pokud jde o porod nebo neplodnost. Zda lze myomy dělohy léčit bez nutnosti chirurgického zákroku, je přirozenou otázkou pro pacientky, které se o diagnóze dozvěděly během vyšetření. Ano, je to možné. Odstranění gynekologové doporučují, když je patrný rychlý růst nádoru, který způsobuje krvácení a tlak na blízké orgány.

Důležité! Konzervativní léčba je často indikována, ale terapii lze považovat za úspěšnou, pokud je nádorový proces pozastaven a nepostupuje.

Většina žen nespěchá navštívit gynekology, ale čím dříve je nádor zjištěn, tím snáze se vyléčí, včetně lidových prostředků. V různých věkových kategoriích (častěji po 30 letech) čelí potřebě myomů až 40% žen v plodném věku. Čím starší, tím pravděpodobnější jsou abnormality v děložních tkáních, zvláště pokud ženy nechtějí rodit, nekontrolovatelně chráněné perorálními antikoncepčními prostředky. Vyskytují se abnormální případy - fibroidy se tvoří u mladých dívek.

Nepříjemné příznaky po pohlavním styku a v předvečer menstruace jsou „zaplaveny“ pilulkami. Výsledkem je zanedbaný proces, krvácení, obstrukce v reprodukčních orgánech a neplodnost. Zde je i ta nejefektivnější metoda nebo lék bezmocná. Tito pacienti se obávají chirurgického zákroku, ale v případě nouze je předepsána hysterektomie (odstranění dělohy). Nabízí se, když si musíte zachránit život.

Ženský pohlavní orgán se skládá z několika vrstev, včetně pojivové a svalové tkáně, uvnitř - vrstvy sliznice. Existuje několik příčin děložních novotvarů v různých vrstvách dělohy, ale nejčastější jsou:

 • chronická onemocnění reprodukční sféry;
 • hormonální "skoky" a dysfunkce vaječníků;
 • obtížný a pozdní porod;
 • poranění dělohy (nejčastěji při potratové činnosti);
 • nestabilní sexuální vztahy (stagnace v pánevních orgánech);
 • endokrinní onemocnění.

Indikace pro operaci závisí na umístění myomu. Gynekologové rozlišují několik odrůd v závislosti na jeho umístění:

 1. Intersticiální nebo intramurální myom (ve svalové tkáni).
 2. Subserous (roste do vesmíru, v malé pánvi nebo pobřišnici).
 3. Submukózní - vnitřní myom (vyvíjí se pod sliznicí uvnitř dělohy).

Submukózní a subserózní myom roste na pediklu, jak je znázorněno na obrázku. Ale myomatózní uzliny se často tvoří ve svalové vrstvě. Fibroidy zasahující do břišní dutiny se upřednostňují zastavit chirurgickými nástroji.

Pozornost! Chcete-li zabránit těhotenství pomocí fibroidů, je důležité sledovat vaše ovulační dny podle cyklu. Fibroidy lze detekovat během těhotenství, ale malé uzlíky nezasahují do vývoje plodu, mohou se rozpustit. Silně deformovaná děloha v důsledku probíhajícího procesu - důvod k ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů.

Velikost patologie se hodnotí ultrazvukem ve srovnání s velikostí plodu v děloze v „týdnu těhotenství“:

 1. Malé fibroidy do průměru 2,5 cm (po 5 týdnech).
 2. Střední nádor - 4–6 cm (10–12 týdnů).
 3. Velký novotvar větší než 8-9 cm (břicho větší ve 12. týdnu nebo 3. měsíci těhotenství).

Velké nádory tlačí na blízké orgány a krevní cévy a narušují normální oběh. Ve zvláštních případech fibroidy ztěžují defekaci a močení, což ztěžuje ledviny, játra a srdce. Během operace lékaři odstranili nádor o velikosti velké hrušky nebo hlavy novorozence. U velkých nádorů je předepsána chirurgická korekce invazivními metodami:

 • hysterektomie;
 • myomektomie;
 • myometektomie.

Důležité! Zvětšení břicha bez přibývání na váze je špatným znamením, je možný nádorový proces!

Mnoho žen, které si všimnou nárůstu, začnou pumpovat lis v tělocvičně nebo se ráno stanou „v baru“. To může způsobit děložní krvácení a rychlý růst nádoru.!

Kdy se můžete obejít bez operace??

Malý novotvar není důvodem k operaci. Jeho růst, velikost a stav jsou sledovány ultrazvukem a ošetřovány podle pokynů lékaře, dokud nádor nepřestane růst nebo se úplně nerozloží.

Na základě ultrazvukových dat je možná účinná terapie. Pokud pravidelně provádíte ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, je pro lékaře snazší sledovat, zda fibroid roste. Můžete to udělat bez operace:

 • myom je diagnostikován, klinicky není vyjádřena žádná patologie;
 • mírně zvětšená děloha neinhibuje funkce trávicího traktu a malé pánve;
 • děloha dosáhla určité velikosti a zastavila se, nádor v ní neroste;
 • cyklickost projde bez komplikací a krvácení;
 • malý průměr vnitřních uzlů (až 2 cm), prakticky nerostou.

Tyto stavy jsou známkou počáteční fáze patologie. Ale mnoho pacientů se dozví o nádorovém procesu, když se děloha zvětší - střední nebo velké myomy způsobují potíže. Prevence chirurgických zákroků - časté prohlídky ošetřujícím lékařem. Pokud je nalezen malý nádor, lékař předepíše konzervativní terapii, pokud neexistují žádné kontraindikace pro léky.

Může nádor zmizet sám?

Při diskusi o léčbě děložních myomů bez chirurgického zákroku je třeba mít na paměti, že se jedná o hormonálně závislý benigní nádor, ale chová se odlišně. Situaci ještě zhorší nekontrolované užívání perorálních kontraceptiv a komplexních léků na bázi látek podobných hormonům.

Hodně záleží na hormonálním pozadí a věku pacienta, na počtu porodů a přerušených těhotenství. Lékaři často diagnostikují myomy a děložní myomy v průměru od 25 do 48 let.

Stává se, že myom zmizel sám během menopauzy, to neznamená, že přítomnost patologie může být ignorována!

Nikdo nezaručuje ochranu proti nádorovým procesům v děloze po menopauze. Operace k odstranění novotvarů na pedikulu, přitlačování na střeva a močový měchýř, se provádějí i po 70 letech. Po degradaci vaječníků je však syntéza estrogenu dokončena, což vyvolává tvorbu uzlin. Při dobře sestavené stravě (s nízkým obsahem tuku) a zdravém životním stylu je riziko exacerbace minimální.

V premenopauzálním období dochází ke krvácení mezi následujícími obdobími nebo těžkými obdobími (menoragie). Hemostatická léčba (chirurgická nebo konzervativní) pomáhá tyto procesy regulovat. Po menopauze, pokud bylo možné přežít toto období s nádorem bez chirurgického zákroku, děložní krvácení neobtěžuje. Malé uzlíky se rozpustí i po porodu.

Metody léčby

Ženské reprodukční orgány jsou zřídka odstraněny kvůli degeneraci do onkologických nádorů. Pokud je proces v počáteční fázi, zvolený léčebný komplex povede k resorpci fibroidů.

Pozornost! Bylinky, vitamíny, doplňky stravy, farmacii a homeopatické přípravky si nemůžete „předepsat“. Mohou mít stejný účinek na zvýšení hladiny estrogenu a srážení krve. To může vést ke zhoršení nádorových procesů, degeneraci do onkologie a zablokování mozkových cév..

Pro komplexní léčbu (bez nutnosti chirurgického zákroku) lékaři předepisují fyzioterapii, dietu s nízkým obsahem tuku a léky. Je také možné odstranit nádor uvnitř dělohy pomocí minimálně invazivních metod. Popírají se také lidové léky, ale neléčí, ale zmírňují gynekologické příznaky a mohou na chvíli zachovat růst fibroidů. Podívejme se blíže na každou z léčebných metod.

Léky

 1. Hormonální látky, které regulují produkci přebytečného estrogenu. Po vyšetření pacienta může gynekolog předepsat určitou dávku antigonadotropních léků nebo agonistů - Danazol, Ginestril, Buserelin nebo Zoladex. Umělá menopauza snižuje otoky, ale tyto léky by se neměly užívat dlouhodobě. Mají vedlejší účinek předepsaný v pokynech. Nikdo však nezaručuje, že pokud bude kurz zrušen, myomy se nevrátí do své předchozí velikosti..
 2. Vývoj nádorového procesu také blokují deriváty 19-norsteroidů, jako je Orgametril, Norkolut nebo Nemestran. Mohou být praktikovány asi šest měsíců, jsou také předepsány pro endometriózu dělohy.
 3. Hormonální antikoncepce jako Janine, Diane-35 nebo Novinet regulují funkci vaječníků a produkci estrogenu (nepřímo ovlivňují tvorbu nádoru).
 4. Androgenní léky, jako je Testenat a Tetrasteron, které inhibují aktivitu ženských reprodukčních žláz. Ale jsou zřídka předepsány k léčbě myomů (kvůli vedlejším účinkům a kontraindikacím).

Lidové léky

Byliny pomáhají při komplexní terapii ženských orgánů. Velký nádor nelze opravit. Léčitelé mohou navrhnout protinádorové byliny, květiny, ovoce, kořeny nebo houby. Rostliny pomáhají konzervovat submukózní fibroidy. Tuto akci vlastní:

 • chaga bříza;
 • jmelí;
 • zubní kámen;
 • vlaštovičník;
 • bahenní močál;
 • bórová děloha.

Byliny, které zvyšují imunitu v boji proti nádorovým procesům, pomáhají při komplexní terapii:

 • ženšen;
 • penny;
 • eleuterokok;
 • radiola růžová;
 • vyhýbání se pivoňce;
 • aralia manchu.

Rostlinné výtažky najdete v každé lékárně, rozhodně vám neuškodí, pokud je budete pít v kurzu při dodržení dávkování.

Bylinné odvarky a tinktury doma také zastavují děložní krvácení:

 • řebříček;
 • pastýřská taška;
 • Kopřiva dvoudomá;
 • tinktura vodního pepře.

K normalizaci menstruačního cyklu pijí:

 • chmelová tinktura;
 • heřmánkový čaj;
 • odvar z bylin na spaní a tansy.

Recept! U fibroidů zatížených krvácením vařte ve stejných poměrech suchou hmotu heřmánku, kopřivy, hlohu, matky, měsíčku a třezalky. 3 lžíce bylin se nalijí do termosky a vaří se půl litru vroucí vody. Bujón se užívá před jídlem na půl sklenice po dobu nejvýše jednoho měsíce (v intervalu mezi menstruací po jejich dokončení).

Použití tinktury drcených oddenků lopuchu také normalizuje cyklus a zachovává myomatózní uzliny. Medová tinktura z květů aloe má stejný účinek, ale v bytě tyto rostliny zřídka vyhazují stopku. Z pokojových rostlin je zlatý knír pacientům důvěryhodný, ale jeho účinek na fibroidy nebyl prokázán.

Tinktura červeného kartáče a boru dělohy je často opilá děložním krvácením a ženskými nádory. Nekontrolované používání bylin obsahujících fytoestrogeny je však plné zhoršení procesu. Hotový lékárenský extrakt je často předepsán pro neplodnost a na předporodních klinikách.

Důležité! Fytoestrogeny se nacházejí také v lněném semenu, které si ženy často navzájem pijí na ženských fórech. Ano, je patrné zlepšení práce jak střev, tak hormonálních hladin, ale s přebytkem estrogenu se nádory pouze zvětšují. Proto je i dávka lidových léků lépe projednána v ordinaci lékaře..

Vlaštovičník je jedovatá rostlina, v onkologii se používá externě, je účinný při rakovině kůže. Ale mylně se doporučuje pít ho pro jakýkoli nádorový proces, který poškozuje tělo. Každému také doporučuji mumii, med a propolis, zapomněl jsem, že se nejedná o „všelék“, ale o látky s vysokou biologickou aktivitou. Používají se jako imunomodulátory a protizánětlivé látky. Jejich interakce s ženským reprodukčním systémem není plně pochopena. Dokonce i léčitelé říkají: „Pijte všechno za sebou - jen škoda!“

Strava

Lékaři zjistili, že estrogen se hromadí v tukové tkáni, takže ženy, které jsou náchylné k obezitě, po menopauze déle nestárnou. Avšak s tendencí k nádorovým procesům se vyvolává opačný účinek - akumulace přispívají k výskytu novotvarů před menopauzou a během menopauzálních změn. Lékaři proto důrazně doporučují zhubnout před menopauzou..

Doporučení lékařů o zdravé stravě pro myomy jsou upravit stravu bez možnosti nekontrolovatelně získat. Je to velmi jednoduché:

 • nejezte v noci, omezte se na nízkotučné a neslazené nápoje (kefír, fermentované pečené mléko, syrovátka, rybí nebo zeleninový vývar);
 • jíst více rostlinných potravin, zejména zelených a červených bobulí, o nichž je známo, že blokují růst nádorů:
 • vyloučit pivo, lihoviny, kávu a černý čaj, nahrazovat Cahors (kousek po kousku), čerstvě vymačkané džusy a zelený čaj;
 • maximálně se vzdát uzenin, tučných mas, sladkostí (s výjimkou přírodních) a škrobnatých potravin (zejména nudlí a pečiva);
 • snížit obsah kalorií v denní stravě, častěji uspořádat dny nalačno s tekutinami (můžete střídat citrusové plody, jablka a lehké saláty);
 • nahraďte maso a uzeniny na maximum mořskými plody, čerstvými rybami, sýrem feta, domácími slepičími vejci.

Důležité! Pacienti používající středomořskou stravu prakticky netrpí gynekologickou onkologií a myomem dělohy.

Při komplexní léčbě pomáhá strava s minimálním obsahem tuků (lze použít olivový olej), bohatá na vlákninu a bílkoviny. Nelze říci, že strava normalizuje hormonální hladiny, ale je to silný přírodní faktor při komplexní léčbě nádorů dělohy..

Masáže a hirudoterapie

Masáž břicha nádory dělohy je kontraindikována, pokud není známa velikost a umístění. Obecná posilovací masáž však prospěje pouze:

 • s tendencí k nadváze;
 • se stagnací;
 • se sedavou prací.

Nejlepší je nedotýkat se dolní části zad, hýždí a břicha. U myomů nemůžete provádět některé salonní procedury, včetně anticelulitidové, vakuové a lymfodrenážní masáže. Nepoužívejte topná a vibrační zařízení - to vyvolává růst uzlů.

Použití hirudoterapie je nekonvenční metoda. Účinek pijavic na fibroidy nebyl prokázán, ale pomáhá zlepšit krevní oběh a eliminovat stagnaci. Přívrženci této metody tvrdí, že látky obsažené ve slinách pijavic mají resorpční účinek, ale nejsou potvrzeny žádné případy vyléčení fibroidů pijavicemi..

Sprchování a tampony

Tento postup je jedním ze způsobů sanitace pochvy dodávkou léčivých odvarů do okolních orgánů. Sprchování a tampony namočené v odvarech bylin se používají souběžně s jejich vnitřním používáním rostlin ve formě čaje.

Pozornost! Nemůžete neustále sprchovat, porušuje to přirozenou mikroflóru pochvy, aby nedošlo k provokaci dysbiózy a úrodné půdy pro plísňové infekce. Kurz 8-10 dní s přestávkami 2 týdny je dost.

Životní styl a prevence

Tendence k tvorbě fibroidů se dědí. Předispozici lze potlačit zdravým životním stylem a pravidelným sexuálním životem.

Stabilní rodinné vztahy a správná výživa jsou nejlepší prevencí patologií v pánevní oblasti. Absence potratů a narození dětí s frekvencí 3–6 let udržuje reprodukční systém v dobré kondici. Riziko fibroidů je na počátku těhotenství a pozdního porodu. Ale i při nepravidelném cyklu a vzácné PA u některých žen se to během menopauzy vyřešilo.

Zdravý životní styl, žádný stres, vyvážená strava, dobrý spánek, normální pracovní zátěž jsou klíčem ke zdraví žen.

Jiné metody

Obecná terapie reprodukčních orgánů a udržování funkcí se provádí s podporou fyzioterapie a minimálně invazivní korekce.

Pozornost! Mnoho žen zneužívá koupele a sauny, solárium a pláž. U myomů a jiných nádorových procesů je to přísně zakázáno.!

Lékaři léčí fyzioterapii radiací a zahříváním opatrně. U fibroidů je lepší se vyhnout ultrafialovému záření, parafinové léčbě, ultrazvuku, DDT, fonoforéze a světelné terapii. Radonové a jod-bromové koupele, jodová elektroforéza a magnetoterapie, EHF a elektroforéza zinkem přispívají ke snížení hladiny estrogenu. Užitečná sprcha Charcot a terapie interferenčním proudem.

Z lékařských metod je znázorněna embolizace děložních tepen vedoucí k nádorům a FUS-ablace (cílený ultrazvuk, myom je léčen bez anestézie).

Minimálně invazivní metody jsou „operace bez řezů“, pomocí malých vpichů nebo průchodů se aparát zavádí s malou hlavou. Provoz je řízen počítačem.

Placené čepele také nabízejí laparoskopii - destrukci nádoru elektrickým proudem nebo laserem. Kryomyolýza s kapalným dusíkem se také používá ke zničení fibroidů zmrazením (v anestezii).

Doporučení a recenze

Myom je benigní nádor, ale nelze jej ignorovat. Je důležité se chránit, abyste nemuseli čelit etickým problémům a odstraňovat zdeformovanou dělohu spolu s plodem. Recenze vděčných pacientů, kteří přicházejí na kliniku pro minimálně invazivní metody a komplexní terapii, poznamenávají, že ve většině případů nedošlo k žádnému chirurgickému zákroku.

Pro úspěšnou léčbu lékaři doporučují pokusit se co nejméně narušit dělohu nádorovým procesem, nepřehřívat se a nezvedat závaží. Samoléčba by měla být léčena s velkou opatrností. Léčba lidovými metodami je oprávněná pouze druhým kurzem, který byl schválen ošetřujícím lékařem, který sleduje vývoj procesu.

Indikace pro chirurgický zákrok

K zachování života a zdraví pacienta s velkým nádorem je indikován chirurgický zákrok, když fibroid postupuje a tlačí na orgány.

Jediným způsobem, jak odstranit příčinu neplodnosti, je někdy uvolnění dělohy z vnitřního nádoru na pediklu. Tato korekce je nejméně traumatizující.

Musí být odstraněn maligní nádor a fibroid, který roste vysokou rychlostí - jediný způsob, jak prodloužit život. Nepomůže nic jiného než pohotovostní lékařská péče. Samoléčba riskuje váš život!

Léčba děložních myomů: účinné prostředky a metody

Počet diagnostikovaných případů děložních myomů je 12-25% z celkového počtu gynekologických onemocnění. Zklamaná statistika staví tuto patologii na přední místo mezi chorobami ženských reprodukčních orgánů. Nejčastěji se děložní fibroidy vyskytují u žen nad 40 let. Toto onemocnění však nyní „stárne“. Jedinou útěchou je, že medicína nezastaví. Nedávno se tedy objevily nové účinné metody boje proti této nemoci..

Děložní fibroidy (fibroidy, leiomyomy) jsou benigní nádory ve svalové vrstvě dělohy - myometriu. V 95% případů jsou fibroidy umístěny přímo v děloze a pouze v 5% - v jejím děložním čípku. Myom je uzel pojivové tkáně a svalové tkáně. Průměr jednoho uzlu se může pohybovat od několika milimetrů do několika centimetrů. Myom může být jeden nebo více. Ale nejčastěji, pokud se objeví jeden uzel, objeví se další další. A dokonce i po odstranění fibroidů existuje vysoké riziko nových formací. V závislosti na směru růstu uzlů lékaři rozlišují tři typy fibroidů. Intermuskulární - nádor se nachází v tloušťce stěny dělohy a vyvíjí se mezi svalovými tkáněmi. Submukózní - růst fibroidů nastává směrem k děložní dutině. A subperitoneální - uzel roste směrem k břišní dutině.

Příčiny patologie jsou považovány:

 • hormonální poruchy;
 • nesprávné užívání nitroděložní antikoncepce;
 • potrat;
 • zánětlivá onemocnění reprodukčního systému;
 • nadváha jako rizikový faktor;
 • neustálý stres;
 • genetická predispozice.

Mnoho vědců se shodlo na tom, že riziko děložních myomů závisí na počtu menstruačních cyklů, které nebyly dokončeny počátkem těhotenství. Pokud je jich více než 200, pak je riziko extrémně vysoké. Ukazuje se, že ženy nad 40 let jsou nejvíce náchylné k této nemoci. Ale nemoc je stále mladší. Jaký je důvod?

Rytmus života moderních žen je velmi intenzivní, přebírají funkce jak živitele rodiny, tak strážce krbu. Patologie, která vznikla, je výkřikem o pomoc těla, které prohlašuje, že se nedokáže vyrovnat se zátěží, která je na něj kladena. Zdraví ženy navíc velmi závisí na jejím emočním stavu. Rozvod, propuštění, problémy s dospívajícím dítětem - to vše se může stát impulsem pro vznik benigních i maligních nádorů..

Zákernost nemoci spočívá v tom, že může být po dlouhou dobu neviditelná. A když se projeví příznaky, myom již dosahuje velké velikosti a lze jej léčit pouze chirurgicky.

Vývoj děložních myomů může vést k prodloužené a nadměrné menstruaci, která v průběhu času vede k rozvoji chronické anémie. Anémie zase přispívá ke snížení imunity, nástupu chronické únavy, vypadávání vlasů, ochablé kůži atd. Anémie z nedostatku železa vede nejen k hladovění tkání kyslíkem, ale také k dysfunkci důležitých orgánů, v důsledku čehož se k výše uvedeným příznakům přidává tachykardie a bolesti hlavy. závratě, srdeční selhání.

Příznaky děložních myomů

Jak myomatózní uzliny rostou, u žen se začínají objevovat specifické příznaky onemocnění, například:

 • Bolesti jiné povahy v dolní části břicha. Intenzita a trvání bolestivých záchvatů závisí na velikosti, rychlosti růstu a umístění nádoru..
 • Menoragie. Těžká období, která trvají déle než obvykle.
 • Metroragie. Krvácení z dělohy není spojeno s menstruačním cyklem.
 • Bledost, anémie, změny viditelné při klinickém krevním testu (pokles počtu červených krvinek).
 • Problémy s močením a defekací v důsledku skutečnosti, že zvětšená děloha tlačí na sousední orgány - močový měchýř a střeva. Projevuje se ve formě zácpy a častých potíží s močením.

Kterýkoli z těchto příznaků vyžaduje okamžitý ultrazvuk pánve. Pouze tak lze odhalit vzdělání. Myom ohrožuje neplodnost a v některých případech se může vyvinout v maligní formaci a vyžaduje okamžitou léčbu.

Nakonec se můžete zbavit děložních fibroidů pouze odstraněním. Metody jako bylinná medicína, homeopatie a všechny druhy lidových léků nemohou tento nádor žádným způsobem ovlivnit a nemohou zastavit jeho růst. Nejúčinnějšími způsoby léčby fibroidů jsou chirurgické a minimálně invazivní metody, které zahrnují odstranění nebo zničení nádoru..

Metody a prostředky léčby děložních myomů

Taktika léčby fibroidů závisí na velikosti a počtu uzlin, jakož i na projevech příznaků. Často, při absenci příznaků a malých velikostech fibroidů, je pacientovi nabídnuto pravidelné periodické ultrazvukové vyšetření, to znamená, že lékař zvolí vyčkávací taktiku. Tato pozice je velmi kontroverzní, protože myomy jsou nebezpečnou patologií. Rozumnějším přístupem by proto bylo najít optimální terapii..

Existuje několik způsobů léčby fibroidů. Zvažme je podrobněji.

Je možné léčit fibroidy léky

V zahraničí se kvůli neúčinnosti léky na léčbu myomů prakticky nepoužívají. Léky v nejlepším případě zastaví růst fibroidů nebo mírně zmenší jejich velikost a tento účinek je krátkodobý a vše se může vrátit do předchozího stavu.

Kromě toho léčba fibroidů hormonálními činidly, které mají lékaři post-sovětského prostoru tak rádi, vede ke snížení hladiny estrogenu u žen, narušuje plodnou funkci a podporuje rozvoj osteoporózy..

Myoma také nereaguje na léčbu různými bylinami (fytopreparáty), homeopatickými léky, doplňky stravy (Indinol, Epigallat, Stella atd.). Navíc ne všechny takové léky splňují mezinárodní standardy, což znamená, že účinek nelze zaručit..

Minimálně invazivní metody

Tyto způsoby léčby děložních myomů zahrnují postupy, které jsou pro pacientku nejméně traumatické. Zvažme je podrobněji.

Embolizace děložních tepen (UAE) je vysoce účinná a celosvětově nejoblíbenější léčba děložních myomů. Procedura se provádí v lokální anestezii. V oblasti rozkroku se provede mikrořez a do femorální tepny se zavede katétr. Přivádí se do cév, které napájí myomy. Do cév se vstřikuje látka, která je ucpává a zabraňuje vstupu krve do nich. Poté fibroidní buňky umírají a rozpouštějí se. Zotavení po SAE trvá 7-10 dní a nevyžaduje povinný pobyt v nemocnici.

Myolýza nebo laparoskopická operace je předepsána, pokud nejsou více než 3 uzly a jejich velikost není větší než 3-5 cm. Podstatou postupu je destrukce fibroidů elektrickým proudem nebo laserem. Možné je také vystavení nízkým teplotám (kryomyolýza). Myolýza se provádí v celkové anestezii. Po operaci nezůstávají žádné jizvy, protože všechny manipulace se provádějí několika malými otvory v kůži (0,5 - 1,5 cm).

Cílená ultrazvuková ablace (FUS) je relativně nová léčba. Jeho výhoda spočívá ve skutečnosti, že existuje přímý dopad na nádor, zatímco na těle pacienta nezůstávají žádné jizvy. Procedura probíhá v přístroji pro terapii magnetickou rezonancí. To umožňuje jasně určit umístění myomu a nasměrovat k němu vysoce intenzivní ultrazvuk. Ničí fibroidní buňky a neovlivňuje sousední tkáně a orgány. Po FUS ablaci jsou zničené buňky samy absorbovány. Tento postup se nedoporučuje pro velké myomy a pokud je jich několik.

Po dlouhou dobu se věřilo, že myomy jsou onemocnění, které se nakonec vyvine v rakovinu, takže jedinou metodou jeho léčby bylo odstranění dělohy. A teprve před 30 lety vědci dokázali, že myom se transformuje na maligní formaci pouze ve 2% případů a začali používat šetřící metody terapie.

Chirurgická léčba myomů

S plnohodnotným chirurgickým zákrokem jsou možné dva zásadně odlišné přístupy..

 • Myomektomie
  Laparoskopická myomektomie. Tato minimálně invazivní operace se provádí jak samostatně, tak po embolizaci děložních tepen v přítomnosti malých vnějších myomů. Operace se provádí malými vpichy v pobřišnici, do kterých je vložen endoskop s osvětlením, mikroskopická kamera a mikrochirurgické nástroje. Pokud je to možné, používá se metoda SILS (Single Incision Laparoscopic Surgery) - operace s jedním portem jedinou punkcí.
  Hysteroskopická myomektomie. Jedná se o minimálně invazivní chirurgický zákrok k odstranění submukózních fibroidů vagínou, do které je vložen hysteroskop (metoda NOTES).
  Otevřete myomektomii. Tato operace se provádí pouze v přítomnosti více velkých fibroidů, když je minimálně invazivní chirurgický zákrok nemožný. Během operace je proveden řez nad ohanbí dlouhý asi 10 cm.
 • Hysterektomie
  Odstranění dělohy. Jedná se o extrémní metodu léčby a vyžaduje speciální indikace. Hysterektomie je předepsána, pokud je myom příčinou hojného přetrvávajícího krvácení, roste velmi rychle a jsou detekovány prekancerózní nebo rakovinové změny v děložním čípku nebo endometriu. Během operace mohou být odstraněny vaječníky a vejcovody (pokud jsou indikovány), po kterých nastane menopauza. Hysterektomie je složitá operace a zotavení po ní může trvat velmi dlouho, a to jak fyzickou, tak psychologickou.

Dnes tedy existuje několik účinných způsobů léčby děložních myomů. Volba optimální terapie závisí na klinickém obrazu onemocnění, stejně jako na věku a individuálních charakteristikách pacienta. Proto je velmi důležité stanovit přesnou diagnózu, jasně určit velikost a umístění fibroidů a také posoudit celkový stav těla. To vše vám umožní zvolit nejšetrnější metodu ošetření..

Coho se myom bojí??

Platón přirovnal dělohu ke zvířeti, které žije v ženském těle. „Zmatený“ začne „běhat“ tělem a způsobovat různé příznaky. Tak se objevil výraz „hysterie“ - před tisíci lety se věřilo, že to byla „šílená“ děloha, kterou Hippokratovi současníci nazývali hysterou („hister“), a mohla za to tento stát..

Dny starověku jsou dávno pryč, ale některé mýty stále existují. Moderní „nepochopitelné zvíře“ v těle ženy, se kterým ani někteří gynekologové nejsou příliš obeznámeni - děložní myomy. Tento „benigní nádor“ je zahalen hustou mlhou iluzí a domněnek.

V chápání fibroidů se v posledních desetiletích hodně změnilo. To, co se dříve považovalo za samozřejmost i pro lékaře, dnes není nic jiného než pozůstatek minulosti. Zkusme přijít na to, o jaký druh zvířete jde - myomy a čeho se bojí.

Myoma se bojí chirurgů

Zejména ti, kteří se zabývají myomektomií (odstranění myomů) a hysterektomií (odstranění dělohy). Samotná děloha se těchto operací také bojí a celé tělo z nich není nadšené. Optimálním řešením je někdy chirurgický zákrok na fibroidy, ale ve většině případů se jedná o střelbu z děla na mouchy. Stojí za to připravit těžké dělostřelectvo, kde se můžete dostat s plácačkou mouchy? A není tam žádný hmyz a stěny v domě jsou neporušené (vše je však v pořádku, o myomech níže si povíme o „létající plácačce“).

Hlavní nevýhody operace:

 • Vlastně skutečnost, že se jedná o operaci. S anestezií. A se všemi souvisejícími riziky.
 • V 7-14 případech ze stovky za rok po operaci myom znovu roste.
 • Riziko relapsu lze snížit užíváním hormonů. Z čeho také tělo není vždy šťastné.
 • Jednou z komplikací po operaci jsou adheze v malé pánvi. Kvůli nim mohou být problémy s počátím dítěte..
 • Pokud lékař navrhne odstranění fibroidů spolu s dělohou, měli byste přemýšlet o důsledcích. Mohou být vážnější než problémy způsobené samotným fibroidem. I když žena už neplánuje mít děti.

Závěr: Myoma se bojí chirurgického zákroku, ale snad se ho nebojí pouze gynekologové. Existuje dost nevýhod této metody léčby. Obvykle se chirurgický zákrok uchyluje k velkým uzlům a žena plánuje těhotenství ve velmi blízké budoucnosti..

Myoma se trochu bojí drog

Přesněji řečeno, prožívá mírný strach z jediného léku - blokátoru receptoru progestogenu Ulipristal (aka Esmiya). Při správném průběhu léčby klesá asi 60% myomatózních uzlin. Účinek se však u jednotlivých žen liší. Vědci nemohou s jistotou říci, zda lék pomůže zmenšit fibroidy po dlouhou dobu..
Myoma se nestará o jiné hormonální přípravky a spirály "Mirena". Jakkoli by člověk rád věřil opak, někteří gynekologové ze „staré školy“.

Myoma se bojí, že zůstane bez kyslíku

Lékaři a vědci o tom věděli už dlouho (od 70. let minulého století), ale někteří tomu stále odmítají věřit. Existuje takový postup - embolizace děložních tepen, kdy se do cévy dodávající myom katetrem zavádějí speciální mikrokuličky. Blokují lumen tepny, myomy zůstávají bez kyslíku a živin, „vysychají“ a ve skutečnosti se mění v pojivovou tkáň. Bylo tam velké hroznové víno, které se změnilo v malou chuť. Nebo dokonce úplně oddělené od stěny dělohy a "doleva" vagínou.

V současné době američtí lékaři považují embolizaci děložní tepny (zkráceně SAE) za zlatý standard pro léčbu myomů, protože má několik výhod:

 • Relapsy, na rozdíl od chirurgické léčby, se prakticky nestávají.
 • Pokud fibroidy způsobily příznaky, po SAE úplně zmizí u 99% žen.
 • Procedura trvá 15-30 minut. Neexistuje žádný řez. Lékař potřebuje pouze propíchnout kůži a vložit do cévy katétr. Anestezie také není nutná.

Závěr: Embolizace děložních tepen je stejný postup, který moderní odborníci doporučují pro většinu žen s myomy. Možná jste slyšeli jiný úhel pohledu, ale toto je jen úhel pohledu. Účinnost a bezpečnost EMA jsou vědecky dokázané.

Myoma se bojí menopauzy

Starší ženy tedy nemusí být vždy léčeny. Když hladina hormonů v těle klesá, což se nevyhnutelně vyskytuje u zdravých žen po menopauze, uzly přestanou růst..

Čeho se myomy nebojí?

Myomatózní uzliny se nebojí lidových léků, doplňků stravy, homeopatie a všech druhů metod alternativní medicíny. Zatímco žena experimentuje se svým zdravím, místo toho, aby šla k lékaři, může myom velmi růst. Bude vyžadováno vážnější zacházení.

Proč je myom lhostejný?

Klasicky se věří, že fibroidy je třeba v těle „nosit“ opatrně, jako časovanou bombu, aby bylo dodrženo mnoho omezení. Moderní vědci mají pro ženy dobrou zprávu: tempo růstu myomů je téměř nezávislé na životním stylu. S myomy můžete:

 • mít sex;
 • jít na sport (pokud fibroid nevede k silné menstruaci a není tak obrovský, aby vytlačoval sousední orgány);
 • užívejte perorální antikoncepci - ale pouze jako antikoncepční prostředek neléčí fibroidy;
 • vykoupat se a jít do sauny;
 • masáž;
 • jíst co chcete (s těžkými obdobími se musíte ujistit, že je ve stravě dostatečné množství železa).

A přísně vzato, myomy nelze nazvat nádorem, dokonce ani benigním. Rakovina se v něm vyvíjí ne častěji než ve zdravém myometriu (svalové vrstvě stěny dělohy). Proto byste se jí neměli bát. Musíte však být jednoznačně sledováni gynekologem.

Děložní myomy: léčba bez chirurgického zákroku, recenze SAE

Myom dělohy je benigní nádor. I přes to však může mít negativní dopad na reprodukční zdraví ženy. Rostoucí do působivé velikosti může nádor vyplňovat významnou část děložní dutiny, v důsledku čehož je obtížné otěhotnět a porodit plod. Fibroidy jsou zpravidla diagnostikovány u žen v plodném věku, které plánují mít děti, takže všechny chtějí najít vhodný způsob léčby myomů dělohy bez chirurgického zákroku..

Recenze chirurgické léčby pacientů, kteří podstoupili chirurgický zákrok, potvrzují jejich obavy, protože tato metoda, navzdory své účinnosti, má významné nevýhody. Dnes stále více žen preferuje minimálně invazivní metody léčby myomů, z nichž jednou je embolizace děložní tepny (SAE).

Děložní myomy: rysy vývoje a léčby nádoru

V závislosti na umístění jsou děložní myomy rozděleny do několika typů:

 • intermuskulární - s lokalizací v tloušťce svalové vrstvy stěn dělohy;
 • subperitoneální - s lokalizací na vnějším povrchu dělohy;
 • submukózní - lokalizované na vnitřním povrchu děložní dutiny.

Fibroid má někdy „nohu“ spojující nádor s tělem dělohy.

Jak fibroidy rostou, ženské břicho se zvětšuje, podobně jako v těhotenství. Proto jsou jeho rozměry (v centimetrech) srovnávány s rozměry odpovídajícími určitým týdnům těhotenství..

Průměr myomatózní uzliny malé velikosti - od 2 do 2,5 cm, což odpovídá pátému týdnu těhotenství, střední velikost - asi 5 cm, odpovídá deseti týdnům těhotenství, velká velikost - více než 8 cm, odpovídá dvanáctému týdnu těhotenství.

Pokud je u ženy nalezen nádor nepatrné velikosti, doporučuje se nejčastěji pozorovací taktika s pravidelným sledováním stavu myomatózního uzlu pomocí ultrazvuku.

Vážné obavy specialistů jsou způsobeny nádory velkých velikostí (více než 8 cm), protože komplikují průběh těhotenství a porodu, často vedou k potratům a neplodnosti.

Kvůli stlačení blízkých cév a sousedních orgánů myomem může mít žena močení, střevní aktivitu a kardiovaskulární onemocnění. Nejčastěji proto není možné vyléčit takové onemocnění jako velké děložní myomy bez chirurgického zákroku. Recenze chirurgické léčby mohou být velmi různorodé, ale je třeba si uvědomit, že v tomto případě je to jediná účinná metoda odstranění problému..

Během operace (myomektomie, myometrektomie, hysterektomie) lze odstranit jak myomatózní uzliny, tak celou dělohu.

Ženám s diagnostikovanými nádory malé a střední velikosti (do 8 cm) lze nabídnout léčbu děložních myomů bez operace. Recenze moderních neinvazivních metod léčby potvrzují jejich účinnost.

Léčba děložních fibroidů bez chirurgického zákroku, odborné recenze

Nechirurgická léčba děložních myomů zahrnuje použití léků, fyzioterapii a minimálně invazivní metody odstraňování myomových uzlin.

Taková léčba je možná při absenci intenzivního růstu fibroidů (se zvětšením nádoru ne více než o dva centimetry ročně), při absenci hojného děložního krvácení, které ohrožuje rozvoj anémie, silné bolestivé pocity, poruchy pánevních orgánů stlačených nádorem.

Lékařské ošetření děložních myomů bez chirurgického zákroku

Drogová terapie pro děložní myom zahrnuje použití hormonálních látek i léků, které pomáhají snižovat příznaky onemocnění a potlačovat další růst nádoru.

Hormonální terapie zpravidla neeliminuje děložní myomy a poté, co pacient podstoupí léčbu, může nádor obnovit svůj růst..

Nejčastěji se tato metoda léčby používá před operací k odstranění myomů, aby se snížilo riziko intraoperačních komplikací..

Protože vývoj děložních myomů přímo souvisí se zvýšeným obsahem estrogenů v ženském těle, používá se při hormonální léčbě léky, jejichž působení je zaměřeno na snížení koncentrace těchto hormonů.

Ženám v plodném věku jsou předepsány následující léky:

 • androgeny (gestrinon, danazol): k potlačení produkce ženských pohlavních hormonů ve vaječnících, což vede ke zmenšení velikosti nádoru. Doba trvání léčby je asi 8 měsíců;
 • gestageny - léky obsahující progesteron (norkolut, urozhestan, duphaston): pomáhají snižovat koncentraci estrogenů v krvi a také zabraňují růstu fibroidů a současné hyperplazii endometria. Terapeutický kurz trvá 8 měsíců. Pro podobný účel je účinná instalace nitroděložního tělíska s levonorgestrelem;
 • kombinované orální antikoncepce (Janina, Regulon): k potlačení ovulace. Kurz terapie trvá 3 měsíce;
 • léky GnRH (hormon uvolňující gonadotropin) hypotalamu (zoladex, buserelin): k oslabení činnosti vaječníků, k urychlení nástupu menopauzy. Na pozadí absence estrogenu mohou fibroidy dělohy samy zmizet. Užívání těchto léků je předepsáno ženám starším 50 let..

Aby se odstranila bolest vyplývající z komprese a zánětu blízkých orgánů, jsou předepsána antispazmodika, nesteroidní protizánětlivé léky a analgetika. Sedativní léky pomáhají zlepšit psycho-emocionální pozadí.

Antikoagulancia jsou předepsána k prevenci krevních sraženin a poruch oběhu.

Užívání vitamínů (A, B, C, E, K) vám umožní normalizovat metabolismus a eliminovat anémii.

Embolizace děložní tepny (SAE)

Embolizace děložních tepen, která je dnes alternativou chirurgické léčby děložních myomů, je moderní minimálně invazivní postup, jehož popularita neustále roste..

Podstatou SAE je zavedení tenkého katétru do femorálních a děložních tepen zásobujících myomatózní uzel krví malou punkcí ve slabinách. Procedura se provádí pomocí lokální anestézie pod kontrolou rentgenové televize, takže cévy a katétr jsou zobrazeny na monitoru.

Díky sférickým kalibrovaným částicím určité velikosti, které jsou součástí speciálního embolizujícího léčiva, je blokován lumen děložních tepen a narušen průtok krve do myomu, zatímco zdravé tkáně dělohy netrpí.

Výsledkem je, že myomatózní uzel umírá, jeho velikost se zmenšuje a je nahrazena pojivovou tkání. Použití moderního embolizačního přípravku pro SAE zaručuje absenci alergických a zánětlivých reakcí.

Výhody embolizace děložní tepny (SAE)

Spojené arabské emiráty mají oproti chirurgickým metodám léčby děložních myomů řadu významných výhod:

 • nedostatek rizik doprovázejících jakýkoli chirurgický zákrok a anestezii;
 • krátké trvání procedury (nejčastěji ne více než 20 minut). Pacient je propuštěn z nemocnice druhý nebo třetí den;
 • zachování dělohy;
 • výrazně kratší doba zotavení.

Nevýhody embolizace děložní tepny (SAE)

EMA má několik nedostatků a všechny mají spíše konvenční charakter:

 • postup není indikován u všech žen - v některých případech je tato metoda nadbytečná, nebo naopak je onemocnění příliš pokročilé a Spojené arabské emiráty neodůvodňují očekávání;
 • během SAE není myom odstraněn. Dochází ke smrti myomatózní uzliny, která zůstává v děložní dutině. Toto však není samotný myom - svalová tkáň nádoru je nahrazena pojivovou tkání, která je oddělena od zdravých tkání tobolkou. Pacientka se zotavuje, ale může být narušena vědomím přítomnosti „něčeho cizího“ v děloze.

Indikace pro embolizaci děložní tepny

EMA se zobrazuje za následujících podmínek:

 • bohatá menstruace, příznaky komprese pánevních orgánů;
 • intenzivní růst fibroidů zaznamenaný dvěma nebo třemi ultrazvukem;
 • plánování těhotenství v blízké budoucnosti nebo dlouhodobě - ​​nehrozí riziko recidivy fibroidů po SAE (což se často stává po myomektomii);
 • nemožnost nebo neodbornost léčby fibroidů chirurgickými metodami (kvůli technickým překážkám při provádění myomektomie a riziku velkého poškození dělohy).

Embolizace děložních tepen je v praxi absolutně bezpečný a bezbolestný postup, který prokázal svou širokou popularitu. Podle recenzí lékařů a pacientů nedochází k výskytu fibroidů po SAE a zachování integrity dělohy ponechává ženám šanci plnit jejich reprodukční funkci..

Dnes se EMA provádí na mnoha specializovaných klinikách vybavených nezbytným inovativním vybavením, jejichž seznam je uveden na našich webových stránkách..

Upřesněte informace o nákladech na SAE, zjistěte podrobnosti o provedení embolizace děložní tepny a zaregistrujte se na konzultaci s předními odborníky - endovaskulárním chirurgem, kandidátem lékařských věd Bobrov B.Yu. nebo gynekolog, kandidát lékařských věd Lubnin D.M. můžete kontaktovat našeho koordinátora.

Tři hlavní přístupy k léčbě děložních myomů

Myom dělohy je fibrom, nádor benigní etiologie. Jeho hlavními místy lokalizace mohou být stěny dělohy nebo uvnitř stěn dělohy.

Onemocnění může začít s výskytem nádoru, který nepřesahuje průměr několika milimetrů; jak roste, jeho průměr se může zvýšit na několik centimetrů. Tato patologie je charakterizována výskytem několika nádorů najednou. K posouzení velikosti myomu ji lékaři měří s velikostí postavení fundusu během těhotenství.

 1. Příčiny výskytu
 2. Typy děložních myomů
 3. Příznaky
 4. Proč jsou myomy nebezpečné?
 5. Diagnostika
 6. Fibroidní léčba
 7. Léčba drogami
 8. Léčba lidovými recepty
 9. Odvary a nálevy
 10. Hygienické koupele
 11. Chirurgické metody léčby
 12. Prevence
 13. Recenze
 14. Co je třeba se u fibroidů vyvarovat?

Příčiny výskytu

Následující důvody mohou sloužit jako základ pro rozvoj tohoto patologického procesu:

 1. Genetická predispozice (zatížená dědičnost).
 2. Hormonální poruchy v těle ženy.
 3. Nemoci, při kterých dochází k hyperplazii endometria vnitřní vrstvy dělohy (polypy, endometrióza, ovariální cysta).
 4. Časté používání nitroděložních tělísek a potraty, záněty.
 5. Nemoci pohlavních orgánů způsobené infekcí.
 6. Porušení psycho-emocionálního stavu, jehož výskyt je usnadněn stresovými situacemi.
 7. Onemocnění endokrinního systému, diabetes mellitus, nadváha.
 8. Sedavý životní styl (nedostatek pohybu).
 9. Nepravidelný sexuální život.
 10. Perorální antikoncepce (pilulky).
 11. Nadměrné ultrafialové záření.

Typy děložních myomů

Existují následující typy děložních myomů:

 1. Intermuskulární (intramurální) patologická formace se nachází uvnitř vrstvy myometria.
 2. Břišní (subserózní) místo lokalizace novotvaru se vyskytuje pod sliznicí vrstvy dělohy.
 3. Submukózní (submukózní) Tento typ patologie je charakterizován skutečností, že novotvar je umístěn uvnitř sliznice.
 4. V oblasti děložních vazů se objevuje propojovací (intraligamentární) nádor.

Příznaky

V raných stádiích je tento patologický stav obvykle asymptomatický..

Pokud je velikost novotvaru v průměru 2 cm, mohou se objevit první příznaky klinického obrazu:

 1. Žena na začátku menstruačního cyklu má spastické, křečové bolesti v dolní části břicha.
 2. Menstruační cyklus je po celé délce doprovázen neustálou bolestí.
 3. Mělo by být upozorněno, že období vypadají hojně.
 4. V intervalech mezi menstruačním cyklem se objevuje rozmazaný výtok s nečistotami krve.
 5. Doba menstruace je porušena, lze ji zkrátit nebo naopak prodloužit.
 6. Nejznepokojivějším příznakem je, že žena nemůže otěhotnět..

V pozdějším a pozdějším stadiu onemocnění lze k tomuto klinickému obrazu přidat závažnější příznaky:

 1. Zvýšená bolest břicha, která často vyzařuje do nohou nebo bederní oblasti. K jejich posílení může dojít na pozadí nárůstu fyzické práce a v klidu.
 2. Dochází ke zvýšení břicha, zatímco tělesná hmotnost se nemění.
 3. Díky své proliferaci začíná fibroid vyvíjet tlak na blízké orgány (močový měchýř, střeva), což u ženy způsobuje poruchu stolice (zácpu) a bolestivé močení.
 4. Vzhled obrazu akutního břicha může být velmi alarmujícím příznakem. Tyto příznaky jsou pozorovány, pokud je noha novotvaru zkroucená a v důsledku nekrózy se vyvinula nekróza. Tento stav vyžaduje urgentní chirurgický zákrok..

Fibroidy lze rozpoznat podle nepřímých znaků:

 1. Na pozadí častého krvácení se vyvíjí anémie.
 2. Objevují se bolesti hlavy v časových oblastech a závratě.
 3. Může se objevit bolest na hrudi.
 4. V důsledku úzkostných myšlenek se rozvíjejí neurotické stavy spojené s pocitem úzkosti a nebezpečí.

Proč jsou myomy nebezpečné?

Myom dělohy nepředstavuje hrozbu pro život ženy, ale pokud není provedena včasná léčba, výskyt komplikací představuje hrozbu pro život pacientky:

 • Nebezpečným důsledkem je, že se myom začíná pohybovat od benigního novotvaru k malignímu a projevuje se ve formě rakoviny děložního čípku. Tento patologický proces je usnadněn snížením imunity. Taková degenerace je pozorována u 2% pacientů s touto patologií..
 • Rozvoj anémie z nedostatku železa v důsledku dlouhodobého krvácení. V tomto stavu žena pociťuje:
  • Bolest hlavy a závratě.
  • Bledost a cyanóza kůže.
  • Objeví se mdloby.
  • Ztráta síly a dušnost.
  • Porucha koncentrace a rozptýlení.
 • K nekrotizaci tkáně dochází v důsledku zhoršeného průtoku krve v noze fibroidního uzlu. K tomu nejčastěji dochází po dlouhodobé fyzické práci a je charakterizován výskytem akutního klinického obrazu:
  • Žena má ostrou bolest dýky v podbřišku.
  • Tělesná teplota prudce stoupá na kritickou úroveň.
  • Může se objevit nevolnost, která se změní na zvracení.
 • Pokud je zvolena nesprávná metoda léčby, pak rostoucí velké fibroidy mohou vyvíjet vícenásobný tlak na sousední orgány. Při nadměrném tlaku na střeva žena nemůže kakat, dochází k zácpě. Pokud je močový měchýř pod tlakem, může být obtížné močit.
 • Někdy během tohoto patologického procesu dochází k těhotenství, ale jeho přenášení je doprovázeno neustálými hrozbami potratu. A v případě jeho normálního průběhu může v době porodu bránit normálnímu odchodu plodu z porodního kanálu nejen obří, ale i malý uzel myomu..

Diagnostika

Diagnostické metody:

 • Přesnou diagnózu děložních myomů stanoví gynekolog. Při gynekologickém vyšetření je prvním znakem jeho nárůst. Pro přesné potvrzení diagnózy je povinný ultrazvuk nebo MRI. S ním můžete určit velikost novotvaru, který uzel, kde je jeho umístění, počet uzlů myomu.
 • Hysteroskopie je předepsána pro účely biopsie pro následnou histologickou analýzu. Umožňuje vám stanovit strukturu myomu.
 • Laparoskopická metoda (moderní) se používá souběžně s diagnostikou a léčbou subserózních novotvarů.

Fibroidní léčba

Existují dva způsoby léčby děložních myomů:

 1. Konzervativní léčba. K tomu se používají léky, homeopatie, léčivé byliny, pijavice, včelí produkty..
 2. Chirurgická operace. Metoda zahrnuje chirurgické metody intervence.

Pokud žena, jejíž věk překročil 40letou známku, a je ve stavu menopauzy a velikost novotvaru nepřesahuje úroveň 12 týdnů, lze léčbu ženy během menopauzy provádět bez chirurgického zákroku. V tomto případě je velmi důležité, aby nebyla narušena bolestí a klinický obraz neměl zhoršené příznaky..

Léčba drogami

Účinek takové léčby přispívá k resorpci myomů, redukci novotvarů, pouze pokud je myom malý a nepřesahuje jeden a půl cm. Tyto lékové formy se nejlépe používají jako další způsob léčby.

 • Léčba perorálními kontraceptivy je předepsána:
  • Desogestrel.
  • Novinet.
  • Marvelon.
  • Mercilon.
  • Rigevidon.
  • Ovidon.

  Léčba lidovými recepty

  Při léčbě tohoto patologického procesu se používají zapomenuté recepty tradiční medicíny. K jejich použití doma však dochází pouze v následujících případech:

  • Když je žena v premenopauzálním období (nikoli po menopauze). V tomto případě je v ženském těle pozorován pokles hladiny hormonů, a proto může mít použití léčivých bylin pozitivní účinek..
  • Počáteční stadia fibroidů.
  • Povinná konzultace s gynekologem.
  • Infuzi, tinktury a léčivé odvarky používejte pouze jako další způsob léčby.
  • Je nemožné dosáhnout úplného vyléčení z děložních fibroidů metodami, které zahrnují pouze použití léčivých bylin.

  Při výběru takové metody léčby musíte vědět, že léčivé rostliny lze podle jejich působení rozdělit do několika skupin, z nichž každá bude mít určitý terapeutický účinek:

  • Antineoplastické rostliny. Tato skupina zahrnuje bylinky:
   • Marsh mochna.
   • Bolehlav.
   • Bylina vlaštovičník.
   • Zyuznik evropský.
   • Borovaya děloha.
   • Jmelí bílé.
  • Léčivé byliny s imunomodulačním účinkem:
   • Rhodiola rosea.
   • Eleutherococcus.
   • Schisandra chinensis.
   • Zamaniha močál.
   • Aralia Manchurian.
  • Byliny, jejichž činnost je zaměřena na obnovení menstruace, jejich cyklu a odstranění příznaků bolesti:
   • Bylina heřmánku.
   • Poskok.
   • Tansy.
   • Vysněná bylina.
  • Pokud má žena krvácení z dělohy během přestávky mezi menstruačními cykly, nebude nadbytečné užívat následující bylinky:
   • Řebříček.
   • Pastýřská kabelka bylina.
   • Dřišťálové ovoce.

  Sami si můžete připravit odvar, tinktury a nálevy, aniž byste opustili domov.

  Odvary a nálevy

  Pro přípravu vývarů a infuzí se používají následující recepty:

  • Vezměte 30 gramů byliny kopřivy a řebříčku, zalijte vroucí vodou (250 ml) a nalijte do termosky. Trvejte na výsledné směsi po dobu 3 hodin a pijte před jídlem 3krát denně, 80 ml.
  • Při diagnostice fibroidů je dobrý účinek pozorován při použití odvaru z konopných semen, pijí 3 šálky kávy denně po dobu 14 dnů.
  • Kančí děloha (jedna lžíce) se nalije převařenou vodou v objemu 1 šálku, 10 minut se vaří ve vodní lázni a konzumuje se lžící 1 hodinu před jídlem.

  K přípravě alkoholických tinktur můžete použít následující recept:

  • Vezměte 250 gramů alkoholu a přidejte k němu lžíci vlašských ořechů a nechte vařit 14 dní. Tinktura může být konzumována ve 30 kapkách, ne více než 3krát denně..
  • Rozemlejte 10 gramů v mlýnku na maso. kořen lopuchu, přidejte půl litru horké vody a nechte vařit po dobu 12 hodin. Infuzi lze užívat 4krát denně po dobu 30 dnů. Po desetidenní přestávce je možné infuzi znovu použít.

  Hygienické koupele

  Léčivé byliny lze použít nejen pro vnitřní použití, ale také pro vnější použití, pro sprchování a nastavení hygienických koupelí:

  • Za tímto účelem se vezme hluboká nádoba, do které se přidá lžíce másla, medu a dehtu. Roztok se míchá a do vagíny se přes noc zavede tampon namočený v něm. Následujícího dne se aplikuje kafrový olej a tampon namočený v něm se vloží hluboko do pochvy. Tyto postupy se střídají po celý měsíc.
  • Sušená bylina celandinu v objemu jedné polévkové lžíce se nalije vroucí vodou a po dobu půl hodiny chradne ve vodní lázni, poté se napne a použije se k sprchování nejvýše dvakrát za jeden den.
  • Nálev květů měsíčku. Pro jeho přípravu se jedna lžíce sušených květů měsíčku nalije vroucí vodou v objemu 0,5 litru, poté se může nalít do termosky a trvat na jednu noc. Ráno lze infuzi užívat několik doušků před jídlem, po dobu dvou týdnů. Nebo použijte pro hygienické koupele.

  Chirurgické metody léčby

  Někdy chybí léčba drogami, není vždy možné dosáhnout pozitivní dynamiky v léčbě tohoto patologického procesu.

  Existuje řada důvodů, proč se chirurgický zákrok stává nevyhnutelným stavem:

  1. Změny velikosti dělohy starší než 12 týdnů. Současně dochází ke zvýšení tlaku na nejbližší orgány..
  2. Vývoj růstu fibroidů je doprovázen hojným děložním krvácením.
  3. Smrt a nekrotizace novotvaru.
  4. Přístup k děložnímu myomu adenomyózy.

  Po podrobném vyšetření lékař rozhodne, zda má pacienta operovat či nikoli..

  K tomu se používají tři typy chirurgických zákroků:

  1. Laparoskopie. K provedení je proveden malý řez na přední břišní stěně, kterým probíhá chirurgický zákrok.
  2. Hysteroskopie. U této operace není řez nutný. Celý průběh operace probíhá vaginou.
  3. Laparotomie. Jedná se o typ břišní chirurgie, při které se provádí řez v dolní části břicha. Používá se extrémně zřídka, když je nutný urgentní chirurgický zákrok pro příznaky akutního břicha (se zkroucením pedálu myomu a následnou nekrotizací).

  Pokud růst fibroidů nastane velmi rychle a v krátké době, použije se radikální metoda, úplné odstranění těla dělohy (hysterektomie).

  První dvě možnosti chirurgického zákroku lze považovat za nejoblíbenější. Jejich nejdůležitější výhodou je absence chirurgických stehů, rychlá rehabilitace nemocné ženy a schopnost uchovat si plodnost..

  Prevence

  Aby se zabránilo vzniku této patologie, je nutné dodržovat soubor opatření zaměřených na udržení normálního fungování těla a dodržovat pravidla zdravého životního stylu.

  Žena potřebuje:

  • Sledujte svůj psycho-emocionální stav, kontrolujte stresové situace, pokud je to možné, udržujte klid a nepodléhejte panice v obtížném prostředí.
  • Dodržujte pravidla vyvážené stravy. Správně používejte režim práce a odpočinku. Denně se procházejte na čerstvém vzduchu.
  • Sledujte svůj vzhled a ovládejte svou váhu.
  • Posílení imunitního systému ztvrdnutím těla pomocí vodních procedur.
  • Do 1 roku podstoupit lékařskou prohlídku a být vyšetřen gynekologem. Po dosažení věku 40 let se jednou ročně podrobte ultrazvukovému vyšetření břišní dutiny a malé pánve.
  • Správně se chráňte před nechtěným těhotenstvím, vyvarujte se potratů.
  • Mějte pravidelný sexuální život.
  • Vyvarujte se nadměrného vystavení přímému slunečnímu záření.
  • V podzimním a jarním období navíc konzumujte obohacené komplexy, které obsahují vitamíny skupiny A, C, E, stejně jako železo a jód, měď a zinek.

  Komplex těchto opatření zabrání rozvoji děložních myomů.

  Recenze

  Recenze žen o děložních myomech:

  Co je třeba se u fibroidů vyvarovat?

  S rozvojem této nemoci je třeba dodržovat určitá pravidla, která neumožní rychlý pokrok tohoto typu patologie:

  • Nemocná žena nemůže používat procedury založené na tepelném účinku (horké koupele, sauny, koupele).
  • Při výběru místa pro dovolenou si vyberte země s mírným podnebím; v létě se vyhněte dlouhodobému pobytu na slunci. Ultrafialové záření může vést k náhlé exacerbaci a progresi onemocnění
  • Vezměte si alespoň 8 hodin spánku denně.
  • Vyhněte se stresovým situacím.
  • Dodržujte všechny předpisy předepsané lékařem.

  Účinnosti léčby tohoto onemocnění lze dosáhnout pouze při dodržování pravidel a předpisů před a po operaci..

  V případě, že operace nebyla provedena a léčba je prováděna lékařsky nebo pomocí receptů tradiční medicíny, měl by pacient vědět, že tento typ terapie není účinný a nepřináší mnoho výsledků a někdy může poškodit zdraví (nerozumné a negramotné použití léčivých rostlin).

Obecná informaceI malý krvavý výtok, který se objeví u ženy z pochvy mezi menstruací, naznačuje, že je třeba být ostražití a s pomocí lékaře ujistit se, jak je to nebezpečné a z jakého důvodu se tyto příznaky objevily.