Menstruační cyklus a výživa

Hormonální výkyvy během menstruačního cyklu ovlivňují psychickou pohodu, chuť k jídlu a složení těla. Je známo, že ženské tělo je odolnější vůči změnám než mužské. Ženy ztrácejí váhu pomaleji, získávají méně svalové hmoty a jsou častěji obézní než muži. Ženské tělo snáší stravovací omezení horší, reaguje na ně zpomalením metabolismu a hormonální nerovnováhou.

Proto je pro ženy obzvláště důležité, aby byla strava pohodlná a efektivní, a proto je nutné vzít v úvahu zvláštnosti ženského cyklu..

Fáze ženského cyklu

Průměrná doba cyklu je 28 dní a je rozdělena do čtyř fází. Odpočítávání začíná od prvního dne vašeho období.

 1. 1-4 dny - brzy folikulární (menstruační);
 2. 5-11 dní - pozdě folikulární;
 3. 12-15 dní - ovulační;
 4. 16-28 dní - luteální.

Během menstruace je nízký obsah estrogenu a progesteronu. Estrogen se hromadí každý den a dosahuje svého vrcholu těsně před ovulací. V této době stoupá progesteron. Oba hormony dosáhnou svých nejvyšších hladin uprostřed čtvrté fáze a poté opět klesají..

Hormony a hlad

Na pozadí hormonálních výkyvů se mění tělesná teplota. Zvýšení teploty během luteální fáze zvyšuje základní spotřebu kalorií o 2,5-11,5%, což je 90-280 kcal, ale ženy to neutralizují bezvědomým přejídáním. Pokles estrogenu na konci luteální fáze zvyšuje chuť k jídlu (kalorizer). Některé studie potvrzují, že během této doby se ženy přejídají v průměru 90-500 kcal. Předpokládá se, že estrogen interferuje s hubnutím, ačkoli podle vědců vám umožňuje spalovat více tuků regulací chuti k jídlu.

Na pozadí cyklu se mění citlivost na inzulín. V luteální fázi se vyvíjí odolnost vůči ní, takže mnoho žen má pocit slabosti a neodolatelné touhy po sladkých a tučných pokrmech. Odborníci na výživu doporučují přidávat do stravy mírné množství ovoce, aby se udržela normální hladina cukru v krvi a zabránilo se příznakům hypoglykémie.

Na chuť k jídlu nemá vliv pouze snížení citlivosti na estrogen a inzulín. Protože většina žen má tendenci omezovat stravu, chybí jim živiny. Zejména nedostatek hořčíku může vést k přejídání.

Ujistěte se, že ve své stravě přijímáte dostatek hořčíku. Podle renomovaného amerického odborníka na výživu Lylea McDonalda mohou doplňky hořčíku pomoci eliminovat chuť k jídlu v premenstruačním období a vyrovnat se s dalšími příznaky PMS. Před použitím jakýchkoli doplňků si však vyžádejte souhlas lékaře..

Příčina přibývání na váze

Tělesná hmotnost se může v různých bodech cyklu měnit. Mnoho lidí pozoruje přírůstek hmotnosti 500-900 g před nástupem menstruace, i když před ovulací lze pozorovat výkyvy. Je to způsobeno estrogenem, jehož zvýšená hladina způsobuje zadržování tekutin..

Mnoho žen upadne do skutečné paniky, když vidí přibývání na váze, začne více omezovat stravu a jezdí na tréninku, což není zcela logické. Váha váží celou tělesnou hmotnost, včetně kostí, svalů, vody, orgánů a jídla ve střevech. Denní a dokonce i týdenní vážení neodráží ztrátu tuku. Analýza složení těla na speciálním vybavení řekne mnohem více o úspěchu zvolené strategie hubnutí.

Pokud sledujete svoji váhu, porovnejte stejné dny cyklu v různých měsících. Například váha 5. dne folikulární fáze v lednu a váha 5. dne stejného období cyklu v únoru.

Pravidla výživy v různých fázích cyklu

V tomto článku jsme se dozvěděli, že vysoké hladiny estrogenu vám mohou pomoci lépe kontrolovat vaši chuť k jídlu. Proto je vhodné zahájit dietu, až začne růst - po menstruaci ve folikulární fázi. To vám umožní nebojovat sami se sebou a získat správné návyky před zahájením silných hormonálních výkyvů (kalorizátor). Během této fáze příliš neřežte sacharidy, protože se zvýší metabolismus sacharidů a sacharidy budou sloužit jako vynikající palivo pro cvičení. Samozřejmě mluvíme o komplexních sacharidech, ne o jednoduchých..

Po ovulaci začne vaše tělo využívat více kalorií, ale zvyšuje se i chuť na jídlo. Zvýšený hlad může souviset s klesajícím nedostatkem estrogenu a hořčíku. Proto si zajistěte dobrý vitaminový a minerální komplex. Pomůže to ovládat vaši chuť k jídlu..

Během luteální fáze mnoho žen pociťuje příznaky hypoglykemie a nízké citlivosti na inzulín. Snižuje se metabolismus sacharidů, ale zvyšuje se metabolismus tuků. To znamená, že v luteální fázi cyklu je vhodné jíst více bílkovin, mít dostatek tuku, ale je rozumné omezit ve stravě sacharidy. Nechte to mít méně obilovin a chleba, ale více zeleniny a mírné množství ovoce. To pomůže udržet normální hladinu cukru v krvi. Pamatujte, že množství sacharidů ve stravě by nemělo klesnout pod 100 g / den. A jak se zvyšuje výdej kalorií, můžete zvýšit svůj celkový příjem kalorií až o 200 kcal, což může také pomoci zabránit rozpadu potravy..

Většina žen má tendenci omezovat se na tuky, červené maso, mléčné výrobky, když hormonální hladiny zvyšují jejich potřebu vápníku, hořčíku a železa. Snížení sacharidů vás automaticky nutí jíst více potravin bohatých na tyto látky. Nezapomeňte také na Omega-3 mastné kyseliny, které mají příznivý účinek na metabolismus a zvyšují odolnost proti stresu. Pokud trpíte PMS, měli byste určitě jíst ryby častěji nebo do své stravy zahrnout doplněk rybího oleje..

Dieta během menstruace

Mnoho žen se během menstruace necítí dobře. Někdy je bolest tak silná, že je nutné užívat léky proti bolesti. V důsledku zhoršení celkového stavu těla se zvyšuje podrážděnost, do určité míry zmizí zájem o život a naruší se spánek. Někdy s nedostatkem hořčíku v těle začínají křeče v určitých částech těla..

Nejurážlivější věcí však je, že nejen dívka v tomto období psychicky a fyzicky trpí - i její okolí trpí její ošklivou povahou.

Potřeba stravy

Proces, při kterém se během menstruace pociťuje bolest v podbřišku, se nazývá dysmenorea. A tomu se lze vyhnout konzumací zdravých potravin v takové dny..

Správná výživa během vašeho období může zvládnout některé problémy:

 • Nenech mě se zlepšit.
 • Snižte množství vylučované krve.
 • Zmírněte bolestivý syndrom.

Dieta během menstruace se provádí s přihlédnutím k individuální toleranci vybraných produktů tělem. Koneckonců, strava by měla ženě poskytnout všechny potřebné živiny bez poškození..

K úlevě od bolesti

Faktory, které způsobují bolest s měsíčním krvácením, se u každé ženy liší. Proto se určitě poraďte s předporodní klinikou, co s tímto problémem dělat. Je nemožné zjistit příčinu bolesti sami, což znamená, že se nemůžete léčit sami.

Během menstruace může být bolest způsobena:

 1. Svalová kontrakce (intenzita kontrakcí ovlivňuje sílu bolesti).
 2. Selhání hormonálních hladin.
 3. Nervové napětí.
 4. Zhoršující se onemocnění pohlavních orgánů v tomto okamžiku.

Ale ať už je důvod jakýkoli, bolestivé pocity můžete uklidnit, i když budete jíst zdravě..

Pro ženy je někdy obtížné změnit stravu, zvláště jsou-li během dne zaneprázdněny. Často neexistuje způsob, jak nakupovat speciální výrobky a vařit sami pro sebe, a to není nutné. Dieta pro menstruaci je kontrolovat množství spotřebované potravy. Bolest nebude silná, pokud zvýšíte příjem ovoce a zeleniny. Jedná se o přírodní antioxidanty s vysokým obsahem hořčíku a vápníku. Přednost se dává:

 • Jablka.
 • Pomeranče.
 • Rybíz.
 • Švestka.
 • Melouny.
 • Vodní meloun.
 • Ananas.
 • červené zelí.

Hořčík v potravinách je vynikající pro uvolnění svalového napětí. Všechny luštěniny, ořechy, zrna jsou bohaté na tento prvek. Nabídka zavádí:

 • Fazole.
 • Sója.
 • Pohanka.
 • hnědá rýže.
 • Hrášek.
 • Vlašský ořech.
 • Mandle.

Stojí za to pamatovat, že takové jídlo způsobuje nadýmání, takže ho musíte trochu jíst a nejpozději 3 hodiny před spaním..

Mastné kyseliny nalezené v rybách a mořských plodech mohou pomoci snížit bolest. Obzvláště užitečné:

 • Losos.
 • Tuňák.
 • Pstruh.
 • Sardinky.

Omega-3 mastné kyseliny nalezené v těchto druzích ryb zmírňují bolest způsobenou prostaglandiny během menstruace. Lněný olej má podobný účinek..

Můžete pít odvar z heřmánku, řebříčku, tansy, máty. Jsou známé svými analgetickými a sedativními účinky..

Ke snížení objemu krve

Množství krve uvolněné během menstruace závisí na mnoha faktorech. Dieta během menstruace, zaměřená na zvýšení hladiny železa v krvi, sníží objem sekrecí.

Samozřejmě se nedoporučuje rozhodovat o snížení ztráty krve samostatně. Je lepší poradit se s lékařem. Pokud gynekolog nezjistí žádné patologie, pak lze druhý nebo třetí den uspořádat dny nalačno. Výrobky jsou odstraněny z tabulky:

 • Mléčné výrobky.
 • Maso.
 • Smažený.
 • Uzený.
 • Mastné.
 • Slaný.

Pomůže také pití velkého množství tekutin, zejména bylinných čajů. Můžete uvařit kopřivy nebo pastýřskou tašku. A listy maliny nebo máty lze vařit v konvici spolu s obvyklými čajovými lístky. Pijte jako běžný čaj.

Nabídka je sestavena s uvedením produktů:

 • Jablka.
 • Mořská řasa.
 • Měkkýši.
 • Pohanka.
 • Kakao.
 • Dýňová semínka.

Ovoce (broskve, citrony, pomeranče) a zelenina (červená paprika, okurky) přispívají k lepší absorpci železa. Kromě toho by jídla měla být velkoryse posypána bylinkami (petržel, kopr).

Jak se vyhnout záchvatům?

Akutní nedostatek hořčíku a vápníku v těle může vést k záchvatům. Vyskytují se kdykoli během dne, zejména v noci, a jsou extrémně bolestivé. Stav je doplněn bolestmi hlavy a špatnou náladou. V tomto ohledu byste měli použít:

 • Banány.
 • Tvaroh.
 • Kefír.
 • Jogurt.
 • Pohanková kaše.
 • hnědá rýže.

S nedostatkem hořčíku také klesá hladina dopaminu, hormonu nálady. Konzumace správných potravin pomůže udržet rovnováhu stopových prvků v těle, což ženě usnadní život.

Aby se nezlepšilo

Během choulostivých dnů se zvyšuje chuť žen k jídlu, chtějí jíst neustále a hodně. Abyste nepřibrali na váze, musíte regulovat spotřebu tučných a sladkých jídel.

Vzhledem k tomu, že během tohoto období je snížena hladina cukru v krvi, potřebujete čokoládu, koláče, sušenky.

Lékaři doporučují nahradit cukr komplexními sacharidy. Vstřebávají se pomaleji a pomáhají omezit vaši chuť k jídlu. Celozrnný chléb, tvrdé těstoviny, otruby, mimo jiné, přispívají k produkci serotoninu. Výsledkem je zlepšení nálady a zlepšení spánku..

Měli byste také zvýšit množství konzumovaného neslazeného ovoce (pomelo, grapefruit), zeleniny (tuřín, zelí, mrkev) a zeleniny (hlávkový salát, špenát).

Je užitečnější rozdělit jídla na malé porce a během dne jíst každé 3 hodiny.

Jaký nápoj?

Dieta během menstruace zahrnuje pití velkého množství tekutin, nejméně dva litry denně. To je způsobeno vlastnostmi ženského těla: během menstruace je náchylné k zadržování tekutin. Při nákupu minerální vody byste si ale měli vybrat vodu nesycenou oxidem uhličitým s nízkým obsahem sodíku..

Není třeba zneužívat kávu, čaj, různé limonády a alkohol. Pití kofeinu může zúžit vaše krevní cévy, což může způsobit bolesti hlavy..

Je užitečné nahradit obyčejný čaj bylinnými čaji nebo odvary z močopudných bylin. A místo cukru můžete do šálku přidat trochu medu..

Zakázané potraviny

Označení „zakázáno“ je poněkud svévolné. Odborníci na výživu identifikují určité skupiny potravin, které mohou v určitých obdobích života ženy zvyšovat bolest a nepohodlí..

Co je tam během menstruace, bylo tedy určeno výše. Nyní věnujme pozornost tomu, kterým potravinám je třeba se vyhnout:

 1. Zpracované připravené jídlo. Konzervy a polotovary vždy obsahují hodně soli. Nadměrné množství solí v těle zadržuje tekutinu, což zase vede k bolesti dolní části břicha.
 2. Smažená jídla. Smažené jídlo zvyšuje hladinu estrogenu (ženského pohlavního steroidního hormonu). Tímto způsobem navíc působí živočišné i rostlinné tuky. S nárůstem estrogenu jsou změny v děloze ostré, výrazné a způsobují bolest.
 3. Cukr. Rafinovaný cukr vede k vysoké hladině cukru v krvi, což způsobuje ospalost a podrážděnost. Jídla z pšeničné mouky, cereálie k snídani, koláče, sladkosti je třeba odložit až do lepších dnů. Pro ty, kteří mají chuť na sladké, můžete nahradit obvyklé sladkosti tomelem, broskvemi, sušenými meruňkami a banány. Pokud stále chcete čokoládu, je lepší zvolit hořkou.

Jíst takové jídlo, jako je následující, může vést k rozrušení trávení:

 • Bramborové hranolky.
 • Sušenky.
 • hranolky.
 • Jiné rychlé občerstvení.

Jedná se o těžká jídla s vysokým obsahem solí nebo tuků..

Alkoholu je třeba se úplně vyhnout. Rozšířením krevních cév má dvojznačný účinek na nervový systém a vzrušuje ho. Expanze krevních cév může vést ke zvýšenému sekreci a podrážděné tělesné systémy nepotřebují tonizaci, ale relaxaci.

Veškeré potraviny živočišného původu jsou zakázány. Z pokrmů odstraníme máslo, tučné mléko, tučné maso, zakysanou smetanu, avokádo, olivy a semínka. Současně lze vepřové maso nahradit kuřecím masem a rybami, je lepší dát si svačinu se sušenými meruňkami nebo vlašskými ořechy..

Zákaz se nevztahuje na jogurty. Obsahuje živé bakterie, které pomáhají při trávení. Jogurt navíc obsahuje hodně vápníku a jeho spotřebu během menstruace je třeba zdvojnásobit (až 1300 mg denně).

Správná výživa by měla být dodržována nejen během menstruace, ale i v jiné dny. Ale při všech ostatních dietách byste měli být opatrní, abyste nepoškodili tělo..

Jak jíst správně během menstruace

Zvýšená chuť k jídlu se stává častým problémem výživy během menstruace, což vede k přejídání a přibývání na váze. Pro ženy, které hubnou, je to obzvláště smutná situace, protože přibírání na váze je obtížnější než přibírání na váze. Dalším důvodem dodržovat vyváženou stravu s PMS jsou zažívací potíže, s nimiž se mnoho dívek setkává v důsledku hormonálních změn v předvečer kritických dnů. Chcete-li upravit stravu, vylučujte nezdravá jídla, konzumujte zdravá jídla bohatá na vitamíny. Co můžete jíst a co je lepší odmítnout, čtěte dále.

Potraviny, kterým je třeba se vyhnout

Existuje řada potravin, které strava před menstruací silně nepřijímá. Zhoršují zdravotní stav, činí menstruaci bolestivou, přispívají k rozvoji zažívacích potíží, zadržování vody v tkáních. Podívejme se, co během svého období nemůžete jíst a jaké potraviny na chvíli vyřadit ze stravy..

Kofein

Náš oblíbený kofein je základem, kterému se během menstruace musíte vyhnout. Zvyšuje krevní tlak a srdeční frekvenci, což může zhoršit příznaky PMS. Pokud jste velkým milovníkem kávy, zkuste jej dočasně nahradit čekankou..

Když máte menstruaci, je přirozené cítit se nafouklé nebo mírně oteklé. Snažte se během menstruace vyhýbat potravinám s vysokým obsahem sodíku, protože sůl může zvyšovat zadržování vody.

tučně

Během menstruace byste se měli vyhnout rychlému a pohodlnému jídlu, protože mají také vysoký obsah soli. Navíc mohou obsahovat mnoho nezdravých nasycených a trans-tuků. Potraviny s vysokým obsahem tuku ovlivní vaši hormonální aktivitu (hladinu estrogenu), díky čemuž se budete cítit méně dobře.

Bonbón

I přes touhu ochutnat sladká jídla se jim během menstruace snažíme vyhnout! Potraviny s vysokým obsahem rafinovaného cukru mohou také ovlivňovat hormony, protože způsobují kolísání hladiny cukru v krvi. To může vést k ještě horším výkyvům nálady, pocitům frustrace..

Video: jak obnovit menstruaci po dietě, pokud máte při hubnutí amenoreu.

Jaké produkty zahrnout do nabídky

Níže jsme sestavili seznam s příklady toho, co jíst během menstruace, abyste zmírnili stres svého těla. Ne všechny produkty v tomto seznamu pro vás budou fungovat. Proces pokusů a omylů vám ale pomůže lépe pochopit, jak vaše tělo reaguje na jídlo, které jíte..

Může to znít neintuitivně, ale pití více vody pomůže zmírnit zadržování tekutin a snížit nadýmání. Vaše tělo zadržuje vodu, protože se obává dehydratace. Pokud jí podáte více vody, tekutina se uvolní z tkání a otok zmizí. Voda také podporuje plynulý pohyb střev, což pomáhá snižovat ucpání trávicího traktu..

Zelenina

Ženy ztrácejí během každého období asi 30–80 ml krve a 15–25 ml železa, proto je důležité, abychom železo doplňovali jídlem. Mnoho zeleniny obsahuje železo. Je důležité to nepřehánět, protože příliš mnoho rostlinných potravin způsobí nadýmání..

Petržel - obsahuje apiol, sloučeninu, která účinně stimuluje menstruační tok a zmírňuje křeče. Špenát - obsahuje vitamín E, B6, hořčík, které bojují proti menstruačním křečím. Železné doplňky mohou také pomoci, ale možná budete muset vyzkoušet několik, než najdete ten, který nezpůsobuje zácpu..

Produkty: petržel, špenát, kel, celer, zelí, sušené švestky, broskve, dýňová semínka, rozinky, růžičková kapusta, fazole, čočka, cizrna, sója, artyčoky, luštěniny.

Vápník

Ženy potřebují alespoň 1 200 mg vápníku denně. V jedné studii došlo u žen, které užívaly 1 200 mg denně po dobu 3 měsíců, k 48% snížení symptomů PMS. Porovnejte to s 30% poklesem u těch, kteří užívali placebo (ahoj síla vědomí!). Výzkum byl proveden k prokázání výhod vápníku v boji proti PMS, zejména během luteální fáze cyklu.

Zelí je zdrojem vápníku; může absorbovat volné radikály - nestabilní molekuly, které poškozují tělo na buněčné úrovni. Brokolice - 91% vody, pomáhá zmírnit nadýmání, zmírňuje otoky, plynatost a únavu. Brokolice obsahuje vápník, vitamíny A, C, B6, E, draslík, hořčík.

Potraviny: Kale, špenát, zelená zelenina, brokolice, edamame, bok choy, fíky, mandle.

Ovoce

Šťavnaté zralé ovoce, zelenina a celozrnné výrobky jsou vašimi přáteli, zejména během období, a mohou snížit chuť k jídlu. Přidejte více ovoce před menstruací, abyste zlepšili pravidelnost..

Banány - Regulujte střeva, což je důležité pro ženy, které mají během menstruace průjem. Banány mohou také pomoci při křečích díky živinám, jako je vitamin B6. Skutečnou hvězdou je zde draslík, který snižuje zadržování vody a tím i nadýmání..

Ananas také pomáhá bojovat s křečemi, protože obsahuje bromelain, enzym, který pomáhá uvolnit svaly. Většina bromelainu v ananasu je ve stonku, který není tak chutný, ale také jedlý.

Produkty: třešně, borůvky, maliny, meruňky, pomeranče, švestky, hrušky, okurky a další.

Ořechy a semena

Ořechy a semena jsou zdroje paliva naplněné koncentrovanými bílkovinami, mastnými kyselinami, vitamíny, minerály, vlákninou a dalšími živinami jedinečnými pro konkrétní odrůdy.

Vlašské ořechy jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které mají protizánětlivé vlastnosti zmírňující bolest. Navíc jsou vlašské ořechy nabité hořčíkem a vitamínem B6. Jeden šálek nasekaných vlašských ořechů poskytuje 31% RDA pro B6.

Sezam je vynikajícím zdrojem vitaminu B6, zinku, vápníku, hořčíku a obsahuje určité prospěšné mastné kyseliny, které uvolňují svaly. Semena pískavice - malá semínka s pronikavou sladkou vůní, která jsou také oblíbeným lékem na menstruační bolesti.

Slunečnicová semínka jsou nabitá vitaminem E a hlavními minerály proti stárnutí, zinkem a hořčíkem. Tato semínka také obsahují pyridoxin (vitamin B6), který pomáhá zmírnit bolest díky své roli při syntéze neurotransmiteru dopaminu. Pyridoxin navíc podporuje vstřebávání zinku a hořčíku.

Potraviny: mandle, para ořechy, pekanové ořechy, kešu oříšky, lněná semínka (mletá), arašídy, dýňová semínka.

Studené, syrové jídlo je pro žaludek obtížně strávitelné a pití velkého množství teplých nápojů pomáhá procesu trávení. Bylinné čaje fungují nejlépe.

 • Heřmánkový čaj zmírňuje svalové křeče a snižuje napětí, které vede k úzkosti a podrážděnosti. Je to také přírodní protizánětlivý prostředek, který snižuje produkci prostaglandinů, zmírňuje menstruační křeče.
 • Máta peprná - přírodní lék na uvolnění svalů, potlačení chuti k jídlu.
 • Skořice má protizánětlivé, antispazmodické vlastnosti, které zmírňují příznaky menstruační bolesti.
 • Bazalka obsahuje kyselinu kávovou, která má analgetický účinek.
 • Tymián má také vlastnosti kyseliny kávové, které zabraňují bolesti.
 • Zázvor pomáhá při nevolnosti a nadýmání a je tradičním lékem na křeče v Číně.
 • Zelený čaj pomáhá snižovat hladinu estrogenu, což umožňuje efektivnější fungování endokrinního systému.
 • Šalvěj reguluje pocení, srážení krve. Třením šalvějového oleje do žaludku můžete zmírnit bolest.

Oves obsahuje hořčík, který zlepšuje fungování nervového systému. Hořčík vám pomůže spát, zvýšit energii, snížit úzkost a předcházet bolestem. Oves je také jedním z nejlepších zdrojů dietního zinku. Je to skvělé pro ženy trpící bolestivými obdobími. Ovesné vločky poskytují dostatek sacharidů k ​​doplnění ztraceného glykogenu. Oves je také plný snadno stravitelné vlákniny, která vám pomůže eliminovat přebytečný estrogen v těle a vyrovnat tak vaši náladu..

Čokoláda

Jíst malý kousek tmavé čokolády s 60 a více procenty kakaových bobů denně může pomoci v boji proti chuti na cukr. Kakao přirozeně zlepšuje náladu. Podporuje serotonin v mozku, protože obsahuje hořčík, minerál, který pomáhá regulovat náladu. Je důležité zvolit organické, geneticky nemodifikované a syrové odrůdy, aby se zabránilo kontaminaci, která se může vyvinout během kakaové fermentace. Kakaový prášek je cenově dostupná superpotravina, úžasný zdroj výživných látek pro krásu a náladu.

Tmavá čokoláda obsahuje hořčík, síru, draslík, železo, vitamín C, zinek, měď a dokonce i některé vitamíny skupiny B..

Hořčík

Hořčíková dieta pro PMS pomáhá bojovat s bolestmi hlavy, nespavostí, náladovostí, únavou, smutkem a nedostatkem motivace. Konzumace potravin nebo doplňků bohatých na hořčík může pomoci snížit úzkost, zabránit bolesti, slzavosti a zvýšit hladinu energie..

Potraviny: Fazole, tofu, listová zelenina, banány, ořechy, semena, celozrnné výrobky, kakao.

Protein

Protein je nezbytný pro doplnění ztráty krve během menstruace. Typicky ženy ztrácejí v každém cyklu asi 30–80 ml krve a 15–25 ml železa. Pokud je nedostatek krve, mohou ženy pociťovat závratě, rozmazané vidění, únavu, štíhlou nebo pomalou menstruaci, chudokrevnost nebo dokonce předčasné stárnutí..

Potraviny: červené maso, játra, vaječné žloutky, špenát, zelná zelenina, sušené švestky, rozinky, ústřice, korýši, mušle, krůtí, kuřecí droby, fazole, čočka, cizrna, sója, artyčoky, mrkev, arašídy, datle.

Vitamíny + doplňky

Můžete si vzít obohacené doplňky:

 • Vitamin E může pomoci zmírnit některé příznaky PMS. Najdete ho v avokádu, konopných semínkách a vaječném žloutku.
 • Vitamin B6 může pomoci zmírnit nadýmání a zlepšit náladu. Najdete jej v bramborách, banánech a ovesných vločkách..
 • Vitamin C a zinek podporují zdraví vaječníků žen a reprodukční systém. Mnoho vitamínu C v grapefruitech, citronech a zinku - v dýňových semínkách.
 • Bioflavonoidy jsou vitamíny, které pomáhají regulovat hladinu hormonů. Všimli jste si někdy membrán mezi plátky pomeranče nebo stonky papriky? Jsou složeny z bioflavonoidů. Vyskytují se hlavně v potravinách, které obsahují vitamín C. Bioflavonoidy snižují množství krve ztracené během menstruace a také chrání kapiláry.
 • Sabina byla pojmenována jako zázračný lék, protože zmírňuje některé z nejhorších menstruačních příznaků, které můžete zaznamenat. Je to užitečné i pro lidi s endometriózou, kteří jsou zvyklí na tmavé krevní sraženiny, silné křeče a pocit slabosti. Tento homeopatický lék zmírní nejhorší pánevní bolesti.
 • Omega-3 mastné kyseliny mohou výrazně snížit menstruační bolesti. Ženy, které dostávají denní dávku 6 gramů rybího oleje, pociťují menší bolest.

Video: jaký druh stravy pro hubnutí lze dodržovat během menstruace.

Shrnutí

Nejedná se o kouzelnické léky, je nepravděpodobné, že vaše tělo okamžitě zareaguje. Pokud však budete dodržovat tuto dietu před a během menstruace, existuje velká šance na snížení bolesti a nepohodlí. Přejděte k rostlinným potravinám, abyste se cítili lépe.

Nízkotučná veganská strava významně snižuje bolest a PMS u mnoha žen. Účinnost souvisí s účinkem stravy na aktivitu estrogenu.

Bolestivá období jsou způsobena řadou emočních nebo fyzických problémů v těle. Proto je důležité převzít iniciativu ve svém výzkumu, prohloubit se a podívat se na své tělo jako celek. Naše těla mají jedinečnou inteligenci a její různé reakce nám umožňují říci, kdy tělo potřebuje pozornost..

Jak zmírnit menstruaci? Výživoví poradci

Výzkum stále probíhá, ale vědci tvrdí, že dietní změny mohou zmírnit nepříjemné menstruační příznaky.!

V některých případech mohou léky samozřejmě pomoci zvládnout bolest a otok spojené s tímto časem cyklu. Nejprve však ne každý může užívat léky. Zadruhé, neměli byste polykat pilulky, pokud se bez nich obejdete. Nechápejte nás špatně, nemyslíme si, že byste měli snášet bolest nebo se spoléhat na dub, tymián a jitrocel! Ale každý nový lék představuje zátěž pro játra.

Pokud máte příležitost změnit své každodenní návyky ve prospěch zdravějšího životního stylu, budeme hlasovat pro zdravý životní styl. To pomůže eliminovat příčiny onemocnění, spíše než bojovat s příznaky..

Podle údajů od gynekologů a vědců přibližně 90% žen pociťuje některé z následujících předmenstruačních příznaků (některé - všechny najednou a upřímně s vámi sympatizujeme):

 • bolest v podbřišku nebo v blízkosti vaječníků
 • bolesti zad
 • únava
 • změny nálady
 • slabost
 • otok
 • nadýmání
 • zácpa nebo průjem
 • bolesti hlavy
 • citlivost nebo citlivost prsou
 • akné

Sestavili jsme seznam dietních změn, které mohou zlepšit váš stav před a během menstruace.

Jezte více zeleniny a ovoce

Všichni víme, jak důležité je jíst zeleninu a ovoce. Odborníci na výživu pravidelně vysvětlují, jak jsou užitečné, obohacené a doslova posypané důležitými stopovými prvky - jen kousnutí. Také vám připomínáme: ovoce a zelenina jsou v „této“ době měsíce nesmírně důležité.

Španělská studie z roku 2018 zjistila, že strava bohatá na zeleninu, nebo dokonce jen její zvýšený příjem (ve srovnání s ne příliš zdravou stravou průměrné ženy), je přímo spojena se snížením bolesti břicha a bolesti obecně. Možná je to způsobeno zvýšením celkového objemu spotřebované tekutiny. Nebo se zlepšenou střevní pohyblivostí díky vláknině, na kterou je zelenina bohatá.

Jako samostatný bod - k naší lítosti - vědci objasnili, že ženy trpící endometriózou nenacházejí úlevu ani při vegetariánské nebo veganské stravě..

Jezte potraviny bohaté na omega-3

Mastné kyseliny - například omega-3 - pomáhají snižovat zánět v celém těle a bylo prokázáno, že dobře působí v boji proti menstruační bolesti..

Ve studii z roku 2012 vědci testovali účinek doplňku omega-3 na menstruační křeče u žen ve věku od 18 do 22 let. Někteří dostávali příplatek, jiní placebo. Účastníci skupiny Omega-3 zaznamenali významné snížení bolesti. Pokud potřebovali léky proti bolesti, užili mnohem nižší dávku než obvykle..

Omega-3 mastné kyseliny lze získat jak pomocí doplňků stravy, tak prostřednictvím běžného jídla. Přidejte do své stravy následující potraviny:

 • Losos
 • Tuňák
 • Sardinky
 • Jiné mastné ryby
 • Lněné semínko
 • Chia semínka
 • Lískové oříšky
 • Sójový a řepkový olej
 • Potraviny speciálně obohacené o vitamíny a mikroelementy

Sledujte hladinu železa

Během menstruace hladina železa v ženském těle výrazně klesá. A to je přirozené, protože neztrácíme jen krev - částečně mění vlastnosti, abychom mohli účinně a bezpečně menstruovat.

Pokud žena trpí zvláště těžkým, těžkým a těžkým obdobím, její riziko vzniku anémie je poměrně vysoké. Kromě toho se stav nejen zhoršuje ve dnech menstruace, ale poté se vrátí do normálu, anémie může přetrvávat po dlouhou dobu. Ženy s prodlouženým krvácením ztrácejí mnohem více železa než ty, které mají větší štěstí.

Ve studii z roku 2013 vědci požádali účastníky, aby konzumovali více rostlinných potravin bohatých na železo. Přestože je železo z těchto zdrojů méně biologicky dostupné, ženy stále zaznamenávají výrazné snížení menstruačních příznaků..

Potraviny bohaté na železo, které stojí za to jíst více:

 • Hovězí
 • Hovězí játra
 • Vepřová játra
 • Tofu
 • Pohanka
 • Fazole a luštěniny
 • Špenát
 • Sardinky
 • Hořká čokoláda
 • Ořechy

Snižte množství soli

Co? Ano! Otoky, nadýmání a přibývání na váze (i když k němu dochází v důsledku zadržování vody) lze poněkud neutralizovat, pokud sledujete množství spotřebované soli.

Lékaři prokázali, že zvýšené množství soli ve stravě přímo souvisí s tendencí k otokům a zadržování tekutin v těle..

Odborníci na kardiovaskulární onemocnění obecně zastávají názor, že 1 500 mg sodíku (nebo 5 gramů soli) denně stačí pro kohokoli a toto množství byste neměli překračovat. Pokud trpíte vysokým krevním tlakem nebo srdečními chorobami, musíte jíst méně sodíku. Stejnou radu lze dát ženám během menstruace - sledujte, jak vaše tělo reaguje na snížený příjem soli. Možná vám to bude mnohem jednodušší po dvou až třech dnech diety s nízkým obsahem soli..

Věci, kterým je třeba se vyhnout?

Některé potraviny mohou zmírnit příznaky, jiné je zhorší. Obvykle se jedná o potraviny, které lékaři spojují se záněty, otoky a nadýmáním. Například:

 • Rafinované, zpracované jídlo (včetně hranolků a rychlého občerstvení)
 • Velmi slané nebo velmi sladké jídlo (často nás lákají sladkosti, ale je lepší držet se zpátky)
 • Sladké bílé moučné pečivo a bílý chléb
 • Potraviny na výrobu plynu (květák nebo zelí, pro někoho luštěniny)

Kdy je čas jít k lékaři?

Ačkoli mnoho žen trpí PMS a těžkou menstruací, nemusí být všechny příznaky tolerovány. Silná bolest není normou. Nemyslete si, že je to „součást života normální ženy“ - není. Mnoho příznaků, které se objevují během menstruace, může naznačovat poruchu v těle..

Pokud zaznamenáte některý z níže uvedených příznaků (i jeden), měli byste se určitě obrátit na svého gynekologa. Kompetentnímu gynekologovi, který neodmítne tresty ve stylu „Rodit - to přejde!“ nebo "Co jste chtěli, porodili jste." Taková prohlášení jasně naznačují, že doktor byl někde ve středověku..

Nebezpečné značky:

 1. Krvácení po sexu
 2. Nepravidelná období
 3. Krvácení a rozmazání mezi obdobími
 4. Velmi silné krvácení během menstruace
 5. Krvácení, které trvá déle než sedm dní
 6. Silná bolest, která nezmizí s přiměřenou dávkou léku proti bolesti
 7. Bolest spojená s nevolností, neschopností chodit a vést normální život

Prosím, nenechte se mučit. Zapomeňte na skutečnost, že „Naše prababičky porodily na poli a nic“ - naše prababičky se stejným úspěchem na polích zemřely před termínem.

Vaše utrpení může být způsobeno endometriózou, polycystickými chorobami nebo hormonální nerovnováhou. A v tomto případě se těžké období nemusí ukázat jako osobní rys těla, ale jako příznak nemoci, která vyžaduje léčbu..

7 potravin, které by ženy neměly jíst během menstruace

Pro mnoho žen může být období obtížné. Spolu s nimi přicházejí během menstruace bolesti, křeče, nadýmání a náhlé změny nálady. Menstruační cyklus je u přibližně 85% všech menstruujících žen doprovázen jedním nebo více předmenstruačními příznaky. Pokud jsou tyto 3-4 dny menstruace plné bolesti a utrpení, ztráty energie a většinou depresivní nálady, je čas přehodnotit svou stravu..

Některá jídla mohou během období skutečně zvýšit vaši úzkost a křeče. Věnujte jim co největší pozornost a příště bude vaše menstruace méně obtížná. Nepřátelé pochvy vyžadují maximální pozornost!

Proč je menstruační výživa důležitá

Výživa spolu se spánkem a cvičením může hrát klíčovou roli ve vašem menstruačním cyklu. A pokud to uděláte správně, může vám pomoci zmírnit příznaky PMS..

Na jedné straně to znamená jíst potraviny bohaté na železo, jako je tmavě zelená listová zelenina; Vitamíny skupiny B, jako jsou vejce, celozrnné výrobky, drůbež, mandle; a vitamin C jako citrusové plody, papriky, jahody.

Na druhou stranu to znamená vyhnout se určitým potravinám, které mohou způsobit křeče nebo zhoršit nadýmání, výkyvy nálady a podrážděnost. To znamená, všechny ty potěšení, které vám menstruační cyklus udělil. Co byste neměli jíst během menstruace?

1. Menstru nemá rád rafinovaná jídla

Abyste předešli nebo zmírnili příznaky premenstruačního syndromu (PMS), konzumujte komplexní sacharidy, které se nacházejí v čerstvém ovoci, zelenině a celozrnných výrobcích. Bohužel, rafinovaná jídla se velmi často vyrábějí z jednoduchých sacharidů, které naše tělo rychle spaluje. Jakmile počáteční výbuch energie zmizí, zůstaneme hladoví a unavení. Není to nejlepší dárek pro vaše období!

Mnoho polotovarů a rafinovaných potravin obsahuje také skryté cukry, které mohou zhoršit menstruační únavu a výkyvy nálady. Navíc obsahují sůl, chemikálie a umělé příchutě, které zlepšují vzhled a chuť jídla..

Během menstruace byste se měli držet dál od následujících potravin:

 • bílý chléb
 • Těstoviny
 • Balená jídla, jako jsou bramborové lupínky, nachos, solené praclíky nebo jiné občerstvení
 • Instantní rýže
 • Kaše s nízkým obsahem vlákniny
 • Sušenky, moučné cukrovinky a koláče vyrobené ve velkém množství (v mezích hromadné výroby)

Kupujte celá zrna a minimálně zpracované potraviny. Snažte se jíst biopotraviny, kdykoli je to možné. Díky tomu bude vaše menstruace mnohem jednodušší.!

2. Menstru není spokojený s mastnými a smaženými jídly

Vaše menstruační bolesti a příznaky mohou souviset s akutním zánětem v těle. Lze jej měřit kontrolou hladiny C-reaktivního proteinu (CRP) v játrech. Jedna studie zjistila, že u starších žen s vyššími hladinami CRP bylo o 26–41 vyšší riziko vzniku příznaků PMS, jako jsou bolestivé křeče v břiše, bolesti dolní části zad, bolesti na hrudi, nadýmání, chuť k jídlu a přírůstek hmotnosti o 26–41. %.

Ačkoli se studie menstruace omezila na konkrétní věkovou skupinu a je zapotřebí další studie u širšího vzorku věku, zánět může mít stejně negativní dopady na zdraví žen. Nadměrná konzumace tučných potravin, zejména nasycených tuků a trans-tuků, může vyvolat zánět v těle.

Během menstruace se vyhýbejte následujícím potravinám:

 • Smažené jídlo, jako jsou cibulové kroužky, hranolky, koblihy
 • Obchodní pečivo
 • Fast Food
 • Mastné červené maso
 • Sýry a tučné mléčné výrobky
 • Jakékoli potraviny obsahující hydrogenovaný rostlinný olej nebo tvrdý margarín

K vaření používejte zdravé tuky, jako je extra panenský olivový olej. A jděte na mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku nebo zcela bez tuku.

3. Slaná jídla nejsou pro menstruaci

Pokud se u vás každý měsíc objeví otoky a nadýmání, může vám pomoci vyhýbat se slaným pokrmům. Nadměrné množství soli v těle může změnit vodní rovnováhu, což způsobí otoky, vysoký krevní tlak a toto příšerné nadýmání. Váš menstruační cyklus vás určitě urazí.!

Během menstruace byste se měli vyvarovat používání následujících potravin:

 • Solené a balené občerstvení, jako jsou solené ořechy
 • Nakládané okurky nebo okurky a ochucení (zeleninová omáčka)
 • Hotové omáčky jako sójová omáčka, worcesterská omáčka a dokonce i dresinky jako majonéza
 • Uzené, konzervované a solené maso
 • Sýry
 • Konzervy (včetně konzervované zeleniny a polévek)

Na oplátku se uspokojte pouze se zdravými a čerstvými potravinami. Pro zlepšení chuti použijte limetkovou kůru nebo jemné koření, jablečný ocet a olivový olej jako obvazy nebo omáčky..

4. Cukrová jídla jsou špatnou menstruací

Změny nálady a dokonce i úzkost jsou běžnými příznaky PMS. Když uklidníte chuť na sladké jídlo, můžete se cítit ještě více znepokojení a dokonce i ve stresu. I když sladké potraviny mohou poskytnout rychlou dávku energie, jakmile ji vaše tělo spálí, hladina cukru v krvi dramaticky poklesne..

Budete se tedy cítit ještě horší než dříve. Kromě negativního ovlivnění vaší nálady může používání těchto potravin vyvolat zadržování tekutin v těle..

Během menstruace byste se měli zdržet konzumace následujících potravin:

 • Cukroví
 • Sladká soda a nápoje
 • Cukroví
 • Dorty
 • Šušenka
 • Jakékoli potraviny, které obsahují rafinovaný cukr

Jako sladidlo použijte místo rafinovaného cukru med. Nebo si dejte čerstvé ovoce, abyste uspokojili chuť na cukr.

5. Alkohol a menstruační cyklus

Může se zdát, že alkohol může zmírnit váš menstruační cyklus, bolest a úzkost. Nakonec se ale nakonec budete cítit ještě horší. Pití alkoholu může způsobit prodloužené menstruační křeče, což je stav častěji známý jako dysmenorea.

A jedna studie zjistila, že menstruační alkohol vás může ve druhé polovině noci dokonce připravit o dobrý noční odpočinek. Vynechání alkoholu na několik dní a konzumace čerstvé domácí zeleninové nebo ovocné šťávy by byla chytřejší volba..

6. Mastné červené maso s menstruací je kontraindikováno

Mastné červené maso je bohaté na nasycené tuky, které mohou způsobit zánět v těle. Obsahuje také kyselinu arachidonovou. Existuje souvislost mezi těmito tuky a tvorbou prostaglandinů, které zvyšují zánět v těle a způsobují křeče a bolest.

Přepněte na ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které bojují proti zánětu (losos nebo tuňák) a cítí se lépe.

7. Menstruační kofein: protichůdné reakce

Není jasné, jak zacházet s kofeinem. Proto je nejlepší naslouchat svému tělu a sami se rozhodnout, co je pro něj výhodnější. Na jedné straně může šálek kávy nebo čaje pomoci vyrovnat se se ztrátou energie a letargií během dlouhého dne během menstruace..

Na druhou stranu bohužel kofein může zvýšit stres a úzkost a způsobit změny nálady zvýšením hladiny stresového hormonu kortizolu. Kromě toho může ovlivnit spánek..

Seznam potravin, na které si během období dávejte pozor:

 • Káva
 • Čaj
 • Kofeinované nápoje: energetické nápoje, soda
 • Čokoláda
 • Cukrovinky obsahující kofein, jako jsou lízátka s příchutí kávy

Nejlepším způsobem, jak se vypořádat s chutí na kofein, je pravděpodobně jednoduše omezit kofein a konzumovat kofeinovaná jídla pouze ráno. Vyvarujte se jejich nadměrné konzumace několik hodin před spaním..

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

VIZ TÉŽ: O datu exspirace léčivých přípravků a proč vědci doporučují nespěchat s vyhozením expirovaných léků

Mnoho žen očekává menstruační cyklus téměř s chvěním, zásobuje se léky proti bolesti, čokoládou nebo si dokonce užívá volno. Ale pokud k tomu existuje zdravější a efektivnější alternativa, mohlo by se vyplatit ji využít? A pak vaše menstruace uběhnou jemně a bez bolesti! SaveSaveSaveSaveSaveSaveSaveSave

Dieta během menstruace

Hlavní pravidla

Hormonální pozadí ženy se mění během celého cyklu a ovlivňuje její náladu, celkový stav, výkon a vzhled. S ohledem na účinek hormonů (zejména progesteronu ve druhé polovině cyklu, počínaje 15-16 dny) dochází před menstruací k přirozené reakci - zadržování tekutin, které způsobuje přibývání na váze a výskyt otoků obličeje, rukou a břicha. Kolísání hmotnosti je v průměru 2–3 kg. Nenechte se rozrušit - nejedná se o nadbytečné kilogramy kvůli tělesnému tuku, ale o tekutinu, která zmizí s koncem menstruace.

V předvečer kritických dnů se objevuje podrážděnost, mnozí zaznamenávají silnou touhu po sladkostech a zvýšení chuti k jídlu. Tělo se snaží zásobit se živinami pro budoucí použití. Pokud nezastavíte chuť k jídlu, budou sacharidy uloženy „v rezervě“ ve formě tuku. Možnou příčinou chuti na cukr je nízká hladina cukru v krvi při vynechávání jídel. Proto musíte jíst v malých porcích a často - až 6krát denně..

Všechny účinky progesteronu budou vyjádřeny před začátkem dalšího cyklu. V této době má žena syndrom předmenstruačního napětí, který zahrnuje kromě výše popsaných příznaků nadýmání, ospalost, letargii a bolestivost mléčných žláz..

Dieta PMS pomůže tento stav napravit. Týden před menstruací se doporučuje:

 • omezit množství soli, slaných potravin (sójová omáčka, solené ryby, sledě, solené ořechy, sýry, klobásy, nakládaná zelenina a marinády);
 • opatrně používejte kofeinové nápoje a alkohol, které zadržují vodu a dále zvyšují otoky;
 • zahrnout do stravy odvar z močopudných bylin: kopr, petržel, přeslička, kukuřičné hedvábí, stonky celeru.

Již týden před začátkem menstruace musíte jíst potraviny bohaté na vlákninu a komplexní sacharidy (zelí, jablka, obiloviny, luštěniny, otruby, celozrnné pečivo, semena a semena). Vláknina pomáhá odstraňovat vodu z těla. Bylo zjištěno, že mořské plody pomáhají bojovat s touhou po čokoládě. Ideální pro toto období - s nízkým obsahem kalorií a dostatečným obsahem bílkovin, železa a zinku.

Potřebuji dietu během menstruace kvůli hubnutí? Přímo během menstruace je kontraindikováno speciální jídlo za účelem hubnutí. Musím říci, že na dietu není ten správný čas. To jen zhorší depresi ženy a bude pro tělo stresující..

V dnešní době dochází ke snížení hladiny estrogenu - hormonu nezbytného pro produkci serotoninu (hormon nálady). Mnoho žen je proto náchylné k depresivním stavům nebo alespoň k potlačení nálady. To také vysvětluje chuť na sladké, zejména na čokoládu. Odborníci na výživu doporučují během tohoto období dodržovat průměrnou kalorickou stravu a neřídit půstní dny a přísné diety.

S přihlédnutím k hormonálním změnám během menstruace je jasné, proč se pokus o hubnutí ukazuje jako zbytečný. Přírůstek hmotnosti závisí na progesteronu, který se zvyšuje před menstruací. Tento hormon připravuje ženské tělo na těhotenství a podporuje akumulaci tělesného tuku. Tento proces však může být ovlivněn dodržováním správné výživy..

Stravování během menstruace by mělo být racionální a zdravé. Začátek cyklu je spojen s nepohodlí a pro mnoho žen bolestivými pocity. První dny je vhodné konzumovat pouze komplexní sacharidy, které se tělem pomalu vstřebávají: celozrnný chléb, obiloviny (zejména rýže a pohanka), luštěniny, různá zelenina a ovoce.

Zřekněte se „špatných“ sacharidů (sladkosti, koláče, pečivo, sladké pečivo, sušenky) a nahraďte je ovocem a bobulemi, medem, sušeným ovocem, cereáliemi s přídavkem medu a sušeného ovoce. Zahrňte do stravy sušené meruňky, sušené švestky, rozinky, sušené hrušky - jsou poměrně sladké díky obsahu fruktózy a v kombinaci s tvarohem nebo jogurtem mohou dobře nahradit dezerty. Tyto produkty pomohou zlepšit náladu, dodají vitamíny a energii a zároveň bude menší riziko přibývání centimetrů a kilogramů navíc..

Během tohoto období je lepší vyloučit tělní látky a látky stimulující CNS:

 • káva čaj;
 • silné masové vývary, smažené a dušené maso;
 • čokoláda.

Zahrnutí potravin bohatých na hořčík do vaší stravy může pomoci překonat podrážděnost a bolesti hlavy. Hořčík získáváme konzumací obilovin, ořechů, otrub, semen, tmavě zelené zeleniny, hrášku a fazolí, pohanky a krupice z prosa. Ořechy a semena (len, slunečnice, dýně, mák, sezam) mohou být zdravým občerstvením v práci, když pocítíte hlad. Obsahují také vitamin E, který reguluje produkci serotoninu a má příznivý účinek na reprodukční systém. Proto do stravy přidejte také rostlinné oleje a sójové boby..

Draslík reguluje metabolismus vody a solí a podporuje vylučování tekutin z těla, což je během tohoto období velmi důležité a také předchází vzniku deprese. Všechny ořechy, sušené meruňky, rozinky, sušené švestky, banány, zelí, listová zelenina obsahují hodně draslíku..

Uprostřed cyklu (8–14 dní) můžete přidat více kalorií a zahrnout bílkovinné produkty: mořské plody, pokrmy z ryb a masa, vejce, více tvarohu. Sacharidy by měly být sníženy. Obsah kalorií v potravinách by měl být 1400 kcal.

Na konci cyklu (15-28 dní) lze přidávat sladká jídla, ale těžkým potravinám se vyhýbejte. Stejně jako dříve by ve stravě měla dominovat zelenina, ryby.

U bolestivých období stojí za to zahrnout do stravy:

 • banány a čokoláda;
 • vitamíny a minerály (pomáhají snižovat tonus dělohy);
 • pít víno s přídavkem pomerančového džusu v noci;
 • vzdejte se kávy, soli a slaného jídla.

Hladiny železa můžete udržovat konzumací:

 • červené maso;
 • ústřice, olihně, krevety;
 • kaviár, červená ryba;
 • celá pohanková kaše;
 • jablka, hlávkový salát, sušené švestky, sušené meruňky, rozinky;
 • brokolice a kedluben;
 • játra (telecí, hovězí, kuřecí);
 • džus z granátového jablka.

Mnoho žen se obává nadýmání. V tomto případě musíte dočasně opustit zelí, kvasnicový chléb, brambory, banány, luštěniny, hrozny, nápoje s plynem, kvas. Bylinné čaje mohou pomoci snížit bolest. Můžete pít čaj, který se skládá z 1 čajové lžičky máty a 2 čajových lžiček zeleného čaje, infuze kopřivy.

Během tohoto období se také nedoporučuje trénovat s vysokou intenzitou. Od čtvrtého dne menstruace můžete provádět obvyklou činnost v tělocvičně, protože od 4. do 25. dne cyklu ženy snadno snášejí všechny druhy fyzické aktivity.

Nízkokalorickou dietu můžete zahájit hned po skončení menstruace - během tohoto období klesá vaše chuť k jídlu a můžete dokončit plánovanou výživu až do konce bez stresu pro tělo. Příznivým obdobím pro zahájení diety je období vlivu estrogenu, jehož hladina se zvyšuje každý den po ukončení menstruace až do 14-15 dnů cyklu. Tento hormon pomáhá tělu spalovat tuky, zlepšuje náladu a potlačuje chuť k jídlu. V této době má žena dobrou náladu, je motivovaná a sebevědomá a její tělo může snadno přijímat změny, zejména ve výživě..

Je možné během menstruace hladovět?

Lék není proti půstu, který se používá k léčbě závažných alergií, lupénky, ekzémů, bronchiálního astmatu a dalších nemocí. Pokud jde o půst během menstruace, názory jsou rozdílné. Periodické krvácení není kontraindikací, ale někteří věří, že v tomto období stále nemá cenu s ním začít. Pokud jste již v půstu, nemusíte ho během menstruace přerušovat..

Jiný názor je založen na skutečnosti, že hladovění, zejména po dobu 2–5 dnů, by mělo být načasováno na začátek menstruace. Jejich konec hovoří o obnově ženského těla, o potřebě jídla a musíte se dostat z hladu. Je-li prováděno prodloužené hladovění (7-30 dní), musí být také z něj načasován výjezd do konce menstruace.

Musíte vědět, že hladovění může způsobit nepravidelnost menstruačního cyklu - je matoucí nebo může menstruace úplně chybět. Cyklus bude muset být obnoven pomocí hormonálních léků, což způsobí nebezpečí přibývání na váze, pokud se za tímto účelem půjde. Pamatujte, že dlouhodobé hladování doma je nebezpečné se všemi druhy komplikací (zvracení, křeče, zvýšený krevní tlak) a je také nemožné přijmout vhodná opatření k odstranění ketolátek a snížení intoxikace.

Mnoho lidí si také všimne, že po dietě neexistuje období. Nevyvážená nízkokalorická strava (na úrovni 1 000 - 1 200 kcal) a omezení příjmu bílkovin, tuků a sacharidů způsobují hormonální poruchy. Reprodukční systém je obzvláště citlivý a nerovnováha pohlavních hormonů se vyvíjí na pozadí významného úbytku hmotnosti. Dlouhodobá absence menstruace vede k nevratným změnám (neplodnost).

Hlavní příčinou poruch cyklu jsou nízké nebo žádné živočišné tuky ve stravě, které se podílejí na produkci pohlavních hormonů. Cholesterol je látka potřebná pro jejich syntézu. Dobře koordinovaná práce systému hypofýza-hypotalamus-vaječníky je narušena a progesteron je produkován v nedostatečném množství.

Rostlinná strava nenahrazuje zvířata, takže vegetariánství může také vést k menstruačním nepravidelnostem. Často diskutovaným tématem je, jak souvisí surová strava a období. Můžeme říci, že strava s nízkým obsahem bílkovin v surové zelenině a ovoci zpočátku vede ke zvýšení intervalů a při prodloužené takové výživě menstruace úplně zmizí..

Jak dostat své období zpět po dietě?

Dramatický úbytek hmotnosti a snížení tukové hmoty způsobují poruchy cyklu. Po přechodu na zdravou a vyváženou stravu a obnovení normální hmotnosti se obnoví menstruace.

K obnovení menstruačního cyklu potřebujete:

 • zvýšit obsah kalorií ve stravě;
 • upravit spotřebu tuků / bílkovin / sacharidů (na 1 kg hmotnosti bílkovin 2 g, tuky 1-1,3 g, sacharidy 2,5 g);
 • dodržujte pitný režim (40 ml na 1 kg tělesné hmotnosti);
 • spojit vitamínové a minerální komplexy;
 • snížit intenzitu zatížení.

Strava by měla zahrnovat: rostlinné oleje, máslo, rybí olej, mořské plody, ryby, maso, zeleninu, ovoce, vejce, obiloviny, luštěniny, mléčné výrobky a mléčné výrobky, semena, ořechy, sušené ovoce. Je také důležité dodržovat dietu..

Odvar z bylin, například oregano, vám pomůže vrátit menstruaci. Tradiční medicína ji nazývá ženskou bylinou a „matkou matkou“, protože se používá u mnoha ženských chorob, včetně pomoci obnovit hormonální hladiny a menstruaci. Chcete-li připravit infuzi oregana, musíte si vzít 2 čajové lžičky byliny a nalijte 200 ml vroucí vody. Trvejte na tom 20 minut. Po namáhání vypijte 1/3 šálku třikrát denně.

Pokud všechna přijatá opatření nepomohla obnovit reprodukční funkce, nezapomeňte navštívit gynekologa - může být nutná hormonální terapie.

Povolené produkty

 • Zelenina a ovoce v kompozici obsahují antioxidanty, které do určité míry snižují symptom bolesti. Pozitivně působí na trávení a zlepšují střevní motilitu, předcházejí zácpě. Z ovoce byste měli upřednostňovat banány, jablka, meruňky, protože obsahují draslík, železo a hořčík. Složení zeleniny je jakékoli, ale brokolice obsahuje kyselinu listovou a vápník, lilky - draslík a hořčík a čočka by měla být vybrána jako produkt s vysokým obsahem bílkovin.
 • Žitný chléb, otruby, celozrnné.
 • Polévky se nejlépe vaří ve slaných a nízkotučných vývarech. Jejich výběr je velký podle vašich preferencí: zelenina, houby, boršč, okurka, zelná polévka, červená řepa.
 • Jakékoli ryby a mořské plody. Obsahují dostatečné množství jódu, vitaminu D, které je nezbytné pro vstřebávání vápníku. Mastné kyseliny do určité míry zmírňují bolest.
 • Nezapomeňte do své stravy zahrnout fermentované mléčné výrobky, tvaroh, sýr a mléko (pokud je tolerováno). Vápník a vitamíny jsou během tohoto období nezbytné pro regeneraci těla..
 • Je lepší zvolit chudé odrůdy masa a drůbeže. Jejich bílkoviny, aminokyseliny a železo budou během vašeho období prospěšné, zejména červené maso, které obsahuje více železa. Játra jsou v tomto ohledu také užitečná..
 • Vejce v jakékoli přípravě.
 • Různé obiloviny (nejlépe celozrnné), luštěniny jsou zahrnuty s dobrou tolerancí.
 • Zaveďte do stravy různé rostlinné oleje - zdroj vitaminu E, nenasycených mastných kyselin.
 • Ořechy a semena - zdroje vitamínů, stopových prvků, mastných kyselin.
 • Mezi doporučené nápoje patří zelený čaj, šípkový nálev, bylinné čaje, které byly zmíněny výše..

Tabulka schválených produktů

Zelenina a zelenina

Proteiny, napřTuk, gSacharidy, napřKalorie, kcal
luštěniny9.11.627.0168
cuketa0,60,34.624
zelí1.80,14.727
květák2.50,35.4třicet
mrkev1,30,16.932
okurky0,80,12.8patnáct
řepa1.50,18.840
dýně1,30,37,728

Ovoce

meruňky0,90,110.841
pomeranče0,90.28.136
vodní meloun0,60,15.825
banány1.50.221.895
hrušky0,40,310.942
meloun0,60,37.433
Limetka0,90,13.0šestnáct
citrony0,90,13.0šestnáct
mandarinky0,80.27.533
švestky0,80,39.642
jablka0,40,49.847

Bobule

Jahoda0,80,47.541
rakytník1,25.45.782
rybíz1.00,47.543
šípek1.60,014.051

Houby

houby3.52.02.5třicet

Ořechy a sušené ovoce

rozinky2.90,666.0264
sušené meruňky5.20,351.0215
slunečnicová semínka20,752,93.4578
dýňová semínka24.545.84.7556
Termíny2.50,569.2274
švestky2,30,757,5231

Obiloviny a obiloviny

pohanka (nemletá)12.63.362.1313
ovesné vločky11.97.269.3366
kukuřičné krupice8.31,275,0337
perličkový ječmen9.31.173,7320
proso krupice11.53.369.3348
hnědá rýže6,34.465.1331
ječné krupice10.41,366.3324

Pekařské výrobky

Žitný chléb6.61,234.2165
otrubový chléb7.51,345.2227

Suroviny a koření

Miláček0,80,081,5329
omáčka ze zakysané smetany1.95.75.278

Mléčné výrobky

mléko3.23.64.864
kefír3.42.04.751
sražené mléko2.92.54.153
acidophilus2.83.23.857
jogurt4,32.06.260

Sýr a tvaroh

sýr24.129.50,3363
tvaroh17.25.01.8121

Masné výrobky

hovězí18.919.40,0187
telecí maso19.71,20,090
králičí21.08.00,0156

Pták

slepice16.014.00,0190
krocan19.20,70,084
kuřecí vejce12.710.90,7157

Ryby a mořské plody

konzervované ryby17.52.00,088

Oleje a tuky

máslo0,582.50,8748
kukuřičný olej0,099,90,0899
olivový olej0,099,80,0898
slunečnicový olej0,099,90,0899

Nealkoholické nápoje

minerální voda0,00,00,0-
brusinkový džus0,10,010.741
zelený čaj0,00,00,0-

Džusy a kompoty

kompot0,50,019.581
meruňková šťáva0,90,19.038
mrkvový džus1.10,16.428
rajčatový džus1.10.23.821
dýňový džus0,00,09.038
šípkový džus0,10,017.670
* údaje jsou uvedeny pro 100 g produktu

Plně nebo částečně omezené produkty

 • Sladkosti, pečivo, pečivo, koláče, pečivo.
 • Mastné koncentrované vývary, tučné maso a drůbež.
 • Margarín a žáruvzdorné tuky.
 • Alkohol.
 • Uzené maso, tučné sýry, klobásy, konzervy, rychlé občerstvení.
 • Omezeno na sůl.

Tabulka Zakázané produkty

Zelenina a zelenina

Proteiny, napřTuk, gSacharidy, napřKalorie, kcal
konzervovaná zelenina1.50.25.5třicet
konzervované okurky2.80,01,3šestnáct
konzervovaná rajčata1.10,13.520
křen3.20,410.556

Bobule

hrozny0,60.216.865

Pekařské výrobky

bagely16.01.070,0336
buchty7.26.251.0317
máslové rohy8.312.150.5345
sušení máku11.34.470.5372

Cukrovinky

džem0,30.263,0263
džem0,30,156,0238
želé2.70,017.979
cukrářský krém0.226.016.5300
ovocné želé0,40,076.6293
kurabie cookies6,725.864.6516
ovesné sušenky6.514.471.8437
dort3.822.647.0397

Dorty

dort4.423.445.2407

Čokoláda

čokoláda5.435.356.5544

Suroviny a koření

hořčice5.76.422.0162
kečup1.81.022.293
majonéza2.467,03.9627
mletý černý pepř10.43.338,7251
cukr0,00,099,7398
ocet0,00,05.020

Mléčné výrobky

krém2.820.03.7205
zakysaná smetana2.820.03.2206

Masné výrobky

vepřové maso16.021.60,0259

Pták

uzené kuře27.58.20,0184
kachna16.561.20,0346
uzená kachna19.028.40,0337
husa16.133.30,0364

Ryby a mořské plody

uzená ryba26.89.90,0196

Oleje a tuky

krémový margarín0,582,00,0745
zvířecí tuk0,099,70,0897
tuk na vaření0,099,70,0897

Nealkoholické nápoje

Černý čaj20.05.16.9152
* údaje jsou uvedeny pro 100 g produktu

Nabídka (režim napájení)

Nabídka produktů je velmi různorodá a seznam zakázaných produktů není dlouhý. Obecně se jedná o zdravou a vyváženou stravu, kterou je třeba neustále dodržovat, aby se váha udržela na stejné úrovni. Při sestavování nabídky sledujte celkový obsah kalorií a jeho distribuci.

Oběd by měl být nejhojnější, snídaně by měla představovat 30% z celkové stravy a 20% na večeři, zbytek by měl být věnován malému občerstvení. Pokud máte zájem o hubnutí, pak sacharidy (i složité sacharidy by měly být konzumovány ráno a večeře by měla sestávat pouze ze zeleniny a bílkovinných složek stravy, ryb, tvarohu, vajec, kuřete atd.).

Výhody a nevýhody

kladyMinusy
 • Fyziologicky přiměřená výživa.
 • Udržuje váhu na stejné úrovni.
 • Jednoduché sacharidy, žáruvzdorné tuky, tučné potraviny, uzeniny, které nelze klasifikovat jako zdravé potraviny, jsou omezené.
 • Omezení jednoduchých sacharidů je obtížné.

Recenze a výsledky

Jídlo má optimální obsah kalorií a vysoký obsah vitamínů, pokud si žena myslí, že to nestačí (zejména v zimě kvůli nedostatku ovoce a bobulí), můžete si vzít další léky. Mnoho lidí si všimne, že strava je obtížně tolerovatelná z důvodu omezení sladkých potravin, zejména proto, že se zvyšuje jejich touha. Někteří nejsou spokojeni s použitím sušeného ovoce a sladkého ovoce, z těchto důvodů je strava často přerušována.

 • "... Mám PMS, který je doprovázen podrážděností a otoky." 10 dní předtím, než se rozhodl držet dietu. Odhodil 2 kg. Snažím se držet správné stravy, ale sladkosti mě tak přitahují, že nemám sílu odolat. Často večer po práci se odlomím - používá se perník a čokoláda. A co stojí za to jíst jablko nebo tvaroh se sušeným ovocem - je to zdravější? Ale nemohu překonat sám sebe. Zjevně k takové stravě musíte postupně přijít a učinit z ní pravidlo života, pak nebude tak těžké vydržet nepřítomnost sladkostí “;
 • "… Přírůstek hmotnosti je v dnešní době vždy 1,5 kg. Je zřejmé, že kapalina zůstává. V kritických dnech je obtížné dodržovat dietu, protože chuť k jídlu se probouzí příšerně. Snažím se jíst všechno nesolené a pomáhá to: břicho je zmenšené a tváře padají a prsten se nezakopává do prstu. Jím ryby, maso, veškerou zeleninu, jablka, nízkotučný tvaroh a kefír. Nejím smažené a sladké jídlo. Taková výživa pomáhá při otokech, ale moje bolest se mi stále neuvolňuje - pomáhají pouze pilulky “;
 • "... Po půstu druhého měsíce není žádné období." Po prvním hovoru, dva měsíce po sobě, se menstruace zpozdila a po druhém úplně zmizely. Hmotnost navíc příliš neklesla - pouze 7 kg. Jsem velmi rozrušený, že bylo do toho vloženo tolik úsilí a nyní to začalo selhávat. Chápu, že když začnu jíst jako obvykle, kilogramy se znovu vrátí. Ukázalo se tedy, že začarovaný kruh “.

Cena stravy

Tato vyvážená strava obsahuje potraviny, které jsou k dispozici v každodenním životě. Náklady na jídlo na týden mohou být 1600-1800 rublů.

Vzdělání: Vystudoval lékařskou školu ve Sverdlovsku (1968 - 1971) s lékařským asistentem. Vystudoval Doněcký lékařský institut (1975 - 1981) s titulem epidemiolog a hygienik. Vystudoval postgraduální studium na Centrálním výzkumném ústavu epidemiologie v Moskvě (1986 - 1989). Akademický titul - kandidát lékařských věd (titul udělen v roce 1989, obhajoba - Ústřední výzkumný ústav epidemiologie, Moskva). Absolvoval řadu pokročilých školení v oblasti epidemiologie a infekčních nemocí.

Pracovní zkušenosti: vedoucí oddělení dezinfekce a sterilizace 1981 - 1992 Vedoucí oddělení vysoce nebezpečných infekcí 1992 - 2010 Pedagogická činnost na Lékařském ústavu 2010 - 2013.

laserová a magnetická laserová terapie v gynekologiiLaserová terapie v gynekologii je moderní metoda fyzioterapie, široce používaná při léčbě patologií reprodukčního systému u žen, která se vyznačuje bezpečností a vysokou účinností.