Duphaston s hyperplazií endometria

Hyperplazie endometria - růst a zesílení stěn vrstvy endometria, která je benigní a dochází v důsledku zvýšeného dělení buněk pojivové tkáně. Důvod tohoto jevu obvykle spočívá v narušení hormonálního pozadí spojeného s nadměrnou syntézou hormonu první fáze menstruace - estrogenu. Je to estradiol, který spouští proliferativní fázi, která se vyznačuje zesílením stěn sliznice, aktivním vývojem folikulárního aparátu ve vaječnících. Při nadměrné syntéze estradiolu je narušena rovnováha mezi hormony první a druhé fáze menstruačního cyklu, progesteron nestačí, v důsledku čehož se vyvíjí hyperplazie endometria, protože vrstva dělohy dále se rozšiřuje a nemůže přejít do sekreční fáze, protože velké množství estradiolu potlačuje syntézu progesteronu. S nepříznivým hormonálním pozadím ve směru estrogenu lékaři předepisují progesteronové přípravky. Jedním z nejúčinnějších prostředků je dyufaston, protože při pravidelném užívání tento lék doplňuje chybějící hormon druhé fáze, v důsledku čehož lze účinně léčit výslednou hyperplazii.

Způsoby léčby nemoci

Toto onemocnění se může objevit v jakémkoli věku, ale nejčastěji postihuje ženy v reprodukčním věku od 18 do 35 let. Hlavní příčiny hyperplazie endometria:

 • Hormonální poruchy spojené s nedostatkem progestogenu v těle
 • Jakékoli jiné endokrinní poruchy
 • Obezita a cukrovka
 • Předchozí chirurgické zákroky na ženských genitáliích.

Onemocnění se začíná projevovat různými poruchami spojenými s menstruačním cyklem. Nejprve dochází k silnému krvácení během menstruace, které trvá dlouho. Krev může vytékat v sraženinách. V průběhu času taková častá ztráta krve začíná způsobovat slabost v těle, závratě a anémii z nedostatku železa, protože velká ztráta krve odplavuje tento stopový prvek z těla. Za přítomnosti takové patologie není možné otěhotnět a nést plod..

Terapie tohoto onemocnění je primárně zaměřena na:

 • Potlačení patologického procesu
 • Léčení současné nemoci
 • Eliminace bolesti a vyrovnání menstruačního cyklu
 • Prevence maligních novotvarů.

Lékaři nejčastěji předepisují hormonální léky z metod konzervativní medicíny. Patří sem kombinovaná perorální antikoncepce, syntetické exogenní gestageny, antiestrogeny a gonadotropiny. Příklady obchodních názvů kombinovaných perorálních kontraceptiv: Regulon, Janine, Yarina, Logest, Tri-Regol, Rigevidon, Femoden. Příklady obchodních názvů pro syntetické exogenní gestageny: dyufaston, norkolut, depot-provera, přírodní progesteronové přípravky - lze také podávat urozhestan a progesteron v injekční formě. Příklady obchodních názvů pro gonadotropní hormony: zoladex, goserelin, buserelin-depot. Antiestrogenní látky: gestrinon, danazol, tamoxifen.

Nejprve je třeba zvážit léčbu duphastonem, protože je to moderní gestagenní lék, který přináší dobré výsledky s co nejmenším počtem vedlejších účinků. Aktivní aktivní složkou v kompozici je dydrogesteron, nevykazuje výrazné metabolické vlastnosti, ve většině případů nezpůsobuje bolesti hlavy, těžkou tíhu na hrudi, nepotlačuje ovulaci, nemá antikoncepční účinek a nejméně ovlivňuje kolísání hmotnosti. Cenným účinkem je, že lék neovlivňuje hodnoty srážení krve, nepřispívá k tvorbě krevních sraženin, takže jej lze bezpečně předepisovat ženám náchylným na křečové žíly.

Léčba hyperplazie endometria, první fáze

Prvotním cílem při léčbě tohoto onemocnění je boj proti krvácení. V počáteční fázi léčby se nejprve užívají kombinované orální antikoncepce z léků, užívají se po dlouhou dobu, nejméně šest měsíců po sobě. Pokud nedojde ke zlepšení, pak je ženě zobrazeno diagnostické škrábání děložní sliznice. Na druhé straně lze diagnostické škrábání rozdělit na terapeutické a oddělené. Samostatné škrábání zahrnuje odebrání tkáně ze sliznice dělohy a cervikálního kanálu. Terapeutický postup zahrnuje odstranění benigních novotvarů během manipulace.

K zastavení závažného nebo dlouhodobého krvácení dostává pacient hemostatické léky - koagulanty. Patří mezi ně: syntetický analog vitaminu K - vikasol, stejně jako etamsylát (dicinon). V nejkritičtějších situacích je předepsána transfuze krve. Kromě toho jsou vitamíny B a kyselina askorbová povinné.

Druhá fáze terapie nemocí

Po dobu druhé fáze léčby je předepsáno užívat léky, které přenášejí endometrium z proliferativní fáze do sekreční fáze. Tato skupina léků aktivně zabraňuje zahušťování a růstu endometria. Lék se vybírá individuálně v závislosti na konkrétních charakteristikách průběhu onemocnění u pacienta. Nejčastěji je předepsán dyufaston nebo jeho přirozený analog progesteronu - ráno. Nejlépe se osvědčil dyufaston. Nemá androgenní a estrogenní účinek na ženské tělo. Může být opilý absolutně za jakýchkoli stavů spojených s nedostatkem vlastního progesteronu v těle..

Nejúčinnější je léčit hormonální nedostatečnost, menstruační nepravidelnosti a růst sliznice endometria. Tento lék také účinně bojuje proti krvácení způsobenému touto chorobou. Vzhledem k tomu, že lék nezasahuje do nástupu těhotenství, lze jej použít jak ve fázi plánování, tak po nástupu početí (pouze v 1. trimestru těhotenství). Při správně zvoleném dávkovacím režimu a dávkování nebude látka způsobovat vedlejší účinky. Jedinou kontraindikací k jeho použití je přecitlivělost nebo individuální nesnášenlivost léčby.

K obnovení normálního stavu za přítomnosti endometriózy se ukazuje, že žena užívá duphaston v množství 10 mg třikrát denně, počínaje 5. dnem měsíčního cyklu, končícím 25. dnem. Taková léčba by měla trvat nejméně šest měsíců. Ve vzácných případech může žena během léčby pociťovat slabost, závratě, bolesti hlavy, migrénu nebo poruchy spánku. Je možné, že na hrudi a špinění bude citlivost, ale to v průběhu času zmizí. Pokud po několika měsících nedojde ke zlepšení stavu a budou také otráveny vedlejší účinky, je lék zrušen a nahrazen vhodným analogem. Mezi nejbližší analogy patří utrozhestan, přírodní progesteron bez antikoncepčního účinku, a norkolut, progestogen s antikoncepčním účinkem..

Třetí fáze v terapii ženy

Třetí fáze léčby endometriózy je zaměřena na obnovení normální ovulace, jejíž přítomnost znamená, že se menstruační cyklus vrátil do normálu a reprodukční funkce je obnovena. Bez ovulace je těhotenství nemožné. Je to jen duphaston, který zajišťuje normální obnovení měsíčního cyklu. Poskytuje trvalý pokles estradiolu na normální hodnoty, když se zvyšuje hladina hormonu progesteronu. Po dosažení optimální hormonální rovnováhy mezi těmito dvěma hormony je zajištěn adekvátní měsíční cyklus.

Po obnovení měsíčního cyklu musí žena nutně přijít na vyšetření u gynekologa, aby zkontrolovala stav ženských genitálií. Kontrola se provádí hlavně pomocí ultrazvukového vyšetření, kde gynekolog zaznamená, zda opět začalo hormonální selhání a zda začíná růst sliznice. Lékař nutně pokaždé měří tloušťku endometria.

Jak se Duphaston užívá s hyperplazií endometria

Endometrium je vnitřní výstelka ženské dělohy. Každý měsíc je zničen a poté obnoven. Když je staré endometrium odmítnuto, žena má menstruaci.

K růstu této vrstvy dochází pod vlivem estrogenu. Ostatní ženské pohlavní hormony - progesterony - zastavují jeho růst. Endometrium začíná plnit sekreční funkci. Právě k tomu je embryo připojeno v případě těhotenství..

Pokud je narušena hormonální rovnováha v ženském těle, začínají problémy s endometriem. Jedním z možných problémů je hyperplazie endometria, časté ženské onemocnění. V tomto případě endometrium nekontrolovatelně roste. V tomto případě je funkce děložních žláz narušena, jsou deformovány. Takové endometrium nemůže plnit svou hlavní funkci..

K odstranění problému je nutné normalizovat poměr hormonů v těle pacienta. K tomu jsou předepsány léky obsahující progesteron. Duphaston s hyperplazií endometria je jednou z možností léčby. Jak se tento lék, ošetřující gynekolog musí říct.

Příčiny a metody léčby nemoci

K onemocnění dochází z různých důvodů. Může se objevit v premenopauze (v předvečer menopauzy), v dospívání a v reprodukčním věku. Endometrium začíná patologicky růst kvůli:

 • nedostatek progesteronu v důsledku individuálních charakteristik organismu, genetické poruchy;
 • pokles množství ženských hormonů související s věkem (v premenopauzálním věku a v menopauze se zvyšuje riziko hyperplazie endometria);
 • onemocnění endokrinního systému, nejen vaječníků: riziková skupina zahrnuje pacienty s diabetes mellitus a nadváhou;
 • podstoupili operaci ženských pohlavních orgánů.

Je důležité vědět, že hyperplazie endometria (HGE) je častou příčinou ženské neplodnosti. Tato porucha narušuje koncepci a nosení dětí. Pokud se tedy chce pacientka stát matkou, musí se problému rozhodně zbavit..

Co je Duphaston

Duphaston je gestagen. Jeho složení je blízké přirozenému ženskému progesteronu. Aktivní složka v léku se nazývá dihydrogesteron. Látka selektivně ovlivňuje postižené endometrium. To významně snižuje pravděpodobnost nežádoucích účinků léčby..

Duphaston má minimální účinek na srdce a cévy pacienta. Nemá žádný estrogenní účinek. Nevyvolává akné (akné), patologické vlasy (hirsutismus) a některé další problémy.

Neovlivňuje nervový systém ani složení krve. Proto může být Duphaston předepsán většině žen trpících hyperplazií endometria..

Je třeba mít na paměti, že léčba by měla být prováděna pod dohledem příslušného gynekologa. Samoléčba hormonálními léky je nebezpečná pro zdraví.

Indikace a kontraindikace pro použití

Pokyny pro použití Duphastonu přesně popisují, v jakých případech je Duphaston potřebný. Obvykle se jedná o hormonální poruchy u ženy. Uvádíme, kdy byste měli pít Duphaston:

 • s endometriózou (problémy s endometriem, včetně hyperplazie);
 • k léčbě neplodnosti způsobené nedostatkem luteinů;
 • s obvyklými potraty nebo s hrozbou potratu, pokud je důvodem nedostatek progesteronu u matky;
 • pokud žena trpí menstruačními nepravidelnostmi - dysmenorea;
 • v případě sekundární amenorey - v kombinaci s estrogenovými léky;
 • u pacientek s nefunkčním děložním krvácením.

Existují však pacienti, pro které je tento lék nežádoucí. Může jim ublížit. Jedná se o pacienty s:

 • onemocnění jater;
 • alergie na účinné nebo pomocné látky, náchylné k svědění;
 • obézní.

Složení a uvolňovací formy

Hlavní účinná látka tohoto gestagenu je zmíněna výše: je to dihydrosteron (0,01 g). Účinek nápravy je však zajištěn také díky pomocným složkám. Vyjmenujme je:

 • kukuřičný škrob (0,014 g);
 • hypromelóza (0,0028 g);
 • monohydrát mléčného cukru (laktózy) - 0,1111 g;
 • stearát hořečnatý (sedm set mcg);
 • koloidní oxid křemičitý (0,0014 g).

Léčivo se vyrábí ve formě tablet potažených ochranným povlakem. Obal každé tablety je složen z polyethylenglykolu 400, hypromelózy a oxidu titaničitého. Celková hmotnost skořápky - 0,004 g.

Jak se používá pro hyperplazii

Pokud gynekolog doporučil léčit hyperplazii endometria přípravkem Dufaston, měli byste si pečlivě přečíst pokyny s dávkováním. Pokud se dávka předepsaná lékařem liší od standardní dávky, musíte postupovat podle předpisu lékaře. Před užitím první pilulky by měl být pacient plně obeznámen. Je také důležité vzít v úvahu věk pacienta..

V reprodukčním věku

Ženy od 15 do 45 let by měly užívat přípravek Dufaston s ohledem na základní onemocnění. Existují však standardní dávky. Nejčastěji je to 1 tableta denně nebo 1 tableta ráno a večer (2 tablety denně).

Léčba se obvykle provádí od 5. do 25. dne menstruačního cyklu nebo od 16. do 25. dne cyklu. Schéma je vybráno individuálně (lékař zohledňuje všechny vlastnosti zdraví ženy).

Léčba gestagenem je povolena, aby se zachoval nástup těhotenství. Je však kontraindikován pro kojící matky..

Ve vyvrcholení

Pokud je ženě mezi 45 a 53 lety, bude nutné tento lék užívat ve velkých dávkách. Bude potřebovat 2 nebo 3 tablety denně. Léčebný režim s ohledem na dny cyklu je podobný.

Vedlejší efekty

Ve vzácných případech byla u pacientů zjištěna hemolytická anémie. Někteří pacienti mají bolesti hlavy. Pokud pacientka trpí alergiemi, má zvýšené riziko svědění, Quinckeho edému a kopřivky. Pokud je dávka porušena, jsou možné problémy s játry, stejně jako touha jíst více sladkostí (ta je plná nadváhy).

Recenze lékařů a pacientů

Ženy, kterým byl předepsán Duphaston, vždy touží číst recenze drog na internetu. To je správné, protože takto získá pacient s hyperplazií endometria obecnou představu o nadcházející terapii. Neměli byste však považovat komentáře na internetu za konečnou pravdu: léčba funguje vždy individuálně. Ale zde jsou názory žen na tento lék:

 1. Duphaston je moje spása! Obnovil menstruační cyklus, zbavil se novotvarů (které někteří lékaři dokonce nazývali cystou)
 2. Zachránilo dítě a to je hlavní věc, všechno ostatní jsou pouhé maličkosti.
 3. Pocit nekonečné vděčnosti přetrvává!

Některé ženy si však stěžují na vedlejší účinky. Abyste se vyhnuli těmto potížím, musíte jít k lékaři a zvolit si s ním dávku léku. Pak budou pilulky nesmírně prospěšné. A endometrióza, potrat, poruchy cyklu zůstanou v minulosti..

Je však důležité vědět, že lékaři jsou ohledně tohoto gestagenu také pozitivní. Dr. Moskovkina tedy poznamenává, že se jedná o „osvědčenou drogu“, a proto ji často předepisuje ženám, které trpí hormonálními problémy.

Poznamenává však, že lék má vedlejší účinky a v žádném případě by neměl být předepisován bez doporučení odborníka..

Duphaston s hyperplazií endometria

Co je Duphaston?

Lék Duphaston (účinná látka: dydrogesteron) je analogem přírodního hormonu progesteronu.

Používá se k léčbě gynekologických onemocnění spojených s nedostatkem progesteronu. Poskytuje dobrý terapeutický účinek na jednoduchou typickou hyperplazii endometria u pacientů v plodném a vyšším věku.

 1. Duphaston - co to je?
 2. Hyperplazie endometria - co to je? Příčiny.
 3. Jak Dufaston léčí hyperplazii?.
 4. Jak se Duphaston užívá s hyperplazií endometria.
 5. Výsledky klinických studií s Duphastonem.

Co je to hyperplazie endometria?

Endometrium je výstelka dělohy. Na konci každého menstruačního cyklu je funkční vrstva endometria zničena a odmítnuta krví. Po menstruaci pod vlivem estrogenu dorůstá. Uprostřed cyklu obnovené endometrium pod vlivem progesteronu zastaví svůj růst a transformuje se z rostoucí (proliferativní) do sekreční.

Působení ženských pohlavních hormonů na děložní výstelku.

Když je narušena hormonální rovnováha „estrogen / progesteron“, endometrium roste a nesprávně se vyvíjí, zhoršuje se.

Hyperplazie endometria je bolestivé přerůstání vnitřní vrstvy dělohy závislé na estrogenu. Hyperplazie je způsobena patologickým množením buněk endometria, deformací a dysfunkcí děložních žláz. V důsledku hyperplazie je narušena struktura a práce endometria.

Onemocnění se projevuje jako nefunkční děložní krvácení, neplodnost.

Přečtěte si více o příčinách, příznacích, diagnostice a moderní léčbě této patologie zde: Léčba hyperplazie endometria.

Prevalence hyperplazie endometria u žen různých věkových skupin dosahuje 30%. Během perimenopauzy - 50%. Některé formy hyperplazie jsou náchylné k maligní degeneraci. Na pozadí hyperplazie se rakovina endometria vyvíjí častěji.

Faktory, které stojí za vznikem tohoto onemocnění, nejsou plně pochopeny. V patogenezi hraje důležitou roli estrogenismus: nadměrný účinek na děložní výstelku estrogenů na pozadí nedostatku progesteronu.

Proto je léčba hyperplazie endometria primárně zaměřena na odstranění nedostatku progesteronu a obnovení hormonální rovnováhy..

Měsíční hormonální rovnováha estrogen / progesteron

Typická hyperplazie endometria je nejčastěji léčena „čistými“ gestageny. Spolu s hormonálním pozadím regulují tyto fondy práci ženského reprodukčního systému a celého těla jako celku..

Lékem volby pro monoterapii jednoduché hyperplazie endometria bez atypie je dydrogesteron (Duphaston).

Léčba hyperplazie endometria přípravkem Dufaston

Dydrogesteron je nejvíce předepsaný progestogen. Vhodnost jeho použití však závisí na morfologické formě hyperplazie endometria..

Účinnost Dufastonu v různých formách hyperplazie endometria

Co je na Duphastonu dobré?

V současné době je dydrogesteron nejbezpečnějším a nejlépe tolerovaným syntetickým progestogenem. Svou strukturou a vlastnostmi je blízký přirozenému progesteronu. Jeho vysoká progestogenní aktivita je specifická: je selektivně směrována do endometria. Proto jsou nežádoucí vedlejší účinky spojené s užíváním přípravku Duphaston zanedbatelné..

Srovnání populárních syntetických gestagenů: Duphaston a Norkolut

Vlastnosti, systémové účinkyDuphastonNorkolut
Produkovanýz progesteronuz testosteronu
Estrogenní účinekNeAno
Kortikosteroidní účinekNeAno
Androgenní aktivita a související účinky: akné, vypadávání vlasů, seborea, hirsutismus.NeAno
Anabolický účinek: včetně přírůstku hmotnostiNe / velmi vzácnéAno
Periferní edémNe / velmi vzácnéČasto
Účinek na metabolismus lipidůNeZáporný
Účinky na kardiovaskulární systémMinimálníZáporný
Účinek na systém srážení krveNeZvyšuje riziko trombózy
Účinky na hladinu cukru v krviNeAno
Účinky na funkci jaterMinimálníZáporný
Účinky na nervový systémNeMírně negativní
Potlačení ovulaceNeAno
Narušení menstruačního cykluNe / Nastavitelné dávkovánímmožná
Antikoncepční účinekNeAno
Účinky na těhotenstvíPodporuje ochranuNezahrnuje

Duphaston spolu s dalšími gestageny (Norkolut, Provera, 17a-OPK atd.) Ve farmaceutických dávkách účinně inhibuje růst endometria závislý na estrogenu. Ale díky své vysoké specificitě je dobře snášen. Zatímco nežádoucí účinky „starých“ gestagenů (bolest hlavy, nevolnost, překrvení mléčných žláz, otoky, přibývání na váze, exacerbace křečových žil atd.) Významně inhibují jejich použití.

Příjem Duphastonu je povolen u pacientů s různými somatickými patologiemi, včetně hypertenze, cukrovky, aterosklerózy, obezity, cholelitiázy, patologie ledvin, křečových žil, onemocnění štítné žlázy.

Jak se Duphaston užívá s hyperplazií endometria

 • Uvnitř ve formě tablet.
 • 1 tableta přípravku Duphaston obsahuje 10 mg dydrogesteronu.
 • 1 standardní balení Dufastonu obsahuje 1 blistr. Blistr obsahuje 20 tablet.

Léčba hyperplazie endometria je individuální. Je předepsán lékařem po diagnostické kyretáži sliznice dělohy a histologickém vyšetření vzorků endometria.

Schémata užívání Duphastonu pro hyperplazii endometria:

Podle kterého schématu pít Duphaston s hyperplazií endometria - lékař předepisuje!

Tablety Duphaston

 • V reprodukčním věku:

Duphaston 10 mg denně (1 tableta denně) nebo 20 mg denně (1 tableta dvakrát denně).
Vzít:
- od 16. do 25. dne menstruačního cyklu.
nebo
- od 5. do 25. dne cyklu.

Takový režim prima zachovává menstruační a plodnou funkci ženy..

Léčba přípravkem Duphaston může pokračovat během těhotenství. Nedoporučuje se užívat drogu během kojení..

 • V perimenopauze (věk po 40-45 a do 53-55 let):

Duphaston 20 mg denně (1 tableta 2krát denně) nebo 30 mg denně (1 tableta 3krát denně).
Vzít:
- od 5. do 25. dne cyklu;
nebo
- od 16. do 25. dne cyklu.

Standardní průběh léčby přípravkem Dufaston: 6 (méně často 9) měsíců.

Účinnost léčby posoudí lékař po 3, 6, 12 měsících od začátku léčby pomocí transvaginálního ultrazvuku a / nebo endometriální biopsie.

Relaps onemocnění vyžaduje revizi taktiky léčby: zvýšení dávky Duphastonu nebo jeho nahrazení norethisteronem (Norkolut, Primolut-Nor), medroxyprogesteronem (Provera) atd..

Možné nežádoucí účinky přípravku Duphaston:

 • Vzácně: alergické reakce (zarudnutí kůže, svědění, kopřivka, angioedém);
 • Vzácně: bolest hlavy;
 • Velmi vzácné: periferní edém;
 • Velmi vzácné: dyspepsie, malá jaterní dysfunkce;
 • Pocit napětí v mléčných žlázách;
 • Dysfunkční děložní krvácení. Jsou zastaveni (léčeni) zvýšením dávky léku.
 • Narušení menstruačního cyklu

Kontraindikace užívání Duphastonu

 • Individuální nesnášenlivost.
 • Alergie na lék.
 • Vrozené onemocnění jater: Dabin-Johnsonův a Rotorovy syndromy.

Klinické studie Duphaston

/ na základě materiálů z Petrohradské lékařské akademie postgraduálního vzdělávání /

Výsledky 6měsíční léčby přípravkem Dufaston u 30 pacientů ve věku 38 až 52 let s jednoduchou typickou hyperplazií endometria.

Šest z nich bylo dříve léčeno na toto onemocnění KOC a Norkolut. Tyto léky byly vysazeny kvůli nedostatečnému účinku (2 osoby), kvůli vedlejším účinkům (4 osoby).

Komorbidita u skupiny pacientů s jednoduchou hyperplazií endometria

Nadváhajedenáct
Obezita 1 stupeň4
Stupeň obezity 22
Snížená tolerance glukózy2
Ischemická choroba srdeční s hypertenzí4
Cholelithiasis3
Difúzní toxická struma4
Křečové žíly6
Myom dělohy13
Endometrióza3

Hormonální terapie byla pacientům předepsána po diagnostické kyretáži sliznice dělohy a identifikaci morfologické formy hyperplazie.

Účinnost monoterapie Dufastonem u jednoduché hyperplazie endometria bez atypie ve sledované skupině

Duphastonův efekt / podle výsledků kontrolního ultrazvuku a histologie /Počet pacientů / celkem 30 /Poznámka
Pozitivní: nebyly nalezeny žádné známky HP.25Poznámka:
- Snížení bolesti, délky a intenzity menstruace.
- Snížení otoku.
- Negativní dynamické změny v ovariálních tkáních, myometrium nebyly nalezeny.
Žádná pozitivní dynamika2- Nebyly nalezeny žádné změny v endometriu a vaječnících.
- Žádný růst fibroidních uzlin.
- Nebyly zaznamenány žádné stížnosti na systémové negativní účinky, změny krevního obrazu.
Špinění špinění po 1. cyklu užívání drogy3- Vypouštění nebylo zastaveno změnou dávkování léku.
- Pacienti jsou doporučováni k dalšímu výzkumu a léčbě.

Výstup:
Při léčbě jednoduché typické hyperplazie endometria se Dufaston ukázal jako účinný lék s vysokou antiproliferativní aktivitou, s neutrálním účinkem na metabolismus sacharidů a tuků a minimálními vedlejšími účinky. Lze jej použít u pacientů s různými somatickými patologiemi. Duphaston není indikován k léčbě forem hyperplazie endometria rezistentních na progestin.

Pokyny pro použití Duphastonu pro hyperplazii endometria

Slyšel jsem od svých přátel, že nyní se Dufaston často doporučuje, když je detekována hyperplazie endometria. Rozhodl jsem se zjistit, jaký je důvod takové popularity drogy. Nyní s vámi sdílím informace, které jsem získal..

 • 1 Co je Dufaston
 • 2 Co je to hyperplazie endometria
 • 3 Terapie hyperplazie endometria přípravkem Dufaston
 • 4 Co je na Duphastonu dobré
 • 5 Indikace a kontraindikace pro použití
 • 6 Formuláře pro složení a uvolnění
 • 7 Jak správně užívat Dufaston
  • 7.1 V reprodukčním věku
  • 7.2 V menopauze
  • 7.3 Užívání Duphastonu s tenkým endometriem
 • 8 Vedlejší účinky
 • 9 Recenze lékařů a pacientů
  • 9.1 Olga, 23 let, Tver
  • 9,2 Natalia, 26 let, Voroněž
 • 10 analogů
  • 10.1 Regulonu v léčbě hyperplazie endometria
  • 10.2 Norkolut v léčbě hyperplazie endometria

Co je Duphaston

Tento léčivý přípravek je analogem přirozeného hormonu progesteronu. Používá se k léčbě v gynekologii s nedostatkem přírodních látek. Lék poskytuje správný terapeutický účinek v situaci s hyperplazií sliznice dělohy.

Co je to hyperplazie endometria

Tato patologie je na estrogenu závislé zvětšení endometria. Hyperplazie je vyvolána abnormálním růstem buněk sliznice, deformací a následnou dysfunkcí děložních žláz. Při hyperplazii je činnost a struktura sliznice zcela narušena.

Léčba hyperplazie endometria přípravkem Dufaston

Lék "uzavírá" endometrium a zajišťuje zadržení vajíčka v něm. Pokud nedošlo k početí, části progesteronu přijaté zvenčí inhibují růst endometria, díky čemuž se jeho odmítnutí zrychluje - začíná menstruace.

Co je na Duphastonu dobré

Lék je účinný lék, který nezpůsobuje vedlejší účinky, stejně jako jiné dříve vyvinuté léky s gestageny. Riziko rozvoje nežádoucích akcí je významně sníženo.

Indikace a kontraindikace pro použití

Pokud je přípravek Dufaston předepsán k léčbě endometritidy, je vyžadována pouze jedna podmínka - je zakázáno rozhodovat sami, kdy a kolik pít pilulky. Náprava se zobrazí v takových situacích:

 • chronická endometritida;
 • minulé potraty;
 • potraty v důsledku endometriální patologie;
 • neplodnost;
 • hormonální nedostatek;
 • operace děložních přídavků.
 • individuální nesnášenlivost;
 • identifikovaná alergie;
 • vrozená jaterní patologie: Rotorovy syndromy, Dabin-Johnson.

Složení a uvolňovací formy

Tento léčivý přípravek je dostupný ve formě tablet k perorálnímu podání. Lék je vyroben na bázi účinné látky - dydrogesteronu. Obsahuje také další komponenty:

 • monohydrát laktózy;
 • kukuřičný škrob;
 • koloidní suspenze oxidu křemičitého;
 • stearan hořečnatý;
 • oxid titaničitý a polyethylenglykol.

Blistr obsahuje 20 tablet. Každé balení přípravku obsahuje podrobné pokyny týkající se pravidel pro užívání léku.

Jak správně užívat Dufaston

Terapie hyperplazie vrstvy endometria je organizována individuálně. Doporučuje to gynekolog po provedení předběžné diagnostické kyretáže sliznice a následném histologickém vyšetření získaných vzorků.

V reprodukčním věku

Mladým ženám se doporučuje užívat Duphaston pouze jednu tabletu nebo dvě denně. Schémata příjmu jsou následující:

 • počínaje šestnáctým a končící dvacátým pátým dnem následujícího menstruačního cyklu;
 • počínaje pátým a končící dvacátým pátým dnem následujícího menstruačního cyklu.

Takové primární režimy zcela zachovávají menstruační funkci. Léčba přípravkem Duphaston je také povolena během těhotenství. Gynekologové však nedoporučují léky pro kojící matky.

Ve vyvrcholení

S nástupem menopauzy spočívá terapie endometriální patologie v užívání 2-3 tablet denně. S přizpůsobením věku přirozená reprodukční funkce začíná mizet. Koncentrace estrogenu je významně snížena, díky čemuž se proces ovulace zastaví, vejce přestane opouštět folikul.

Užívání Duphastonu s tenkým endometriem

Za účelem vybudování endometria doporučují gynekologové užívat Duphaston 2-3krát v intervalu 5-25 dnů měsíčního cyklu každý den, pouze tabletu.

Vedlejší efekty

Užívání přípravku Duphaston někdy vyvolává takové nežádoucí účinky:

 • migréna a závratě;
 • zvětšená játra;
 • nevolnost;
 • otoky nohou;
 • svědění epidermis;
 • zarudnutí kůže, výskyt vyrážky.

Recenze lékařů a pacientů

Nina Petrovna, gynekologka: Tyto pilulky pacientům často předepisuji, protože vím o jejich vysoké účinnosti. Duphaston vám umožňuje dosáhnout zaručeného zotavení.

Olga, 23 let, Tver

Porušení menstruace mě přimělo spěchat ke gynekologovi. Byla diagnostikována GGE. Vzhledem k tomu, že se hormonální ukazatele prakticky nezměnily, lékař předepsal Duphaston a doporučil jej užívat podle schématu. Po 3 měsících ultrazvuková procedura potvrdila pokles tloušťky sliznice, nyní čekám na úplné zotavení endometria.

Natalia, 26 let, Voroněž

Druhé narození, laktace, opožděná menstruace, poté průlom - příliš silná menstruace. Navštívil gynekologa k vyšetření. Bylo potvrzeno podezření na významnou hyperplazii endometria. Lékař předepsal individuální lék, jako je Duphaston. Teď jsem pozorován, uplynuly téměř 4 měsíce, endometrium se ještě nezotavilo, často vykazuje přebytek vrstvy, i když se menstruace trochu zlepšila, zpoždění prakticky chybí, ztráta krve je nevýznamná.

Analogy

Absolutními analogy Duphastonu jsou Dufaston a Dydrogesteron. Názvy těchto léčivých přípravků se od originálu liší, protože obsahují stejnou účinnou látku. Jejich působení, stejně jako indikace s kontraindikacemi, jsou zcela identické..

Regulon v léčbě hyperplazie endometria

Regulon se doporučuje k inhibici produkce gonadotropinů. Z tohoto důvodu je ovulace nemožná, zvyšuje se hustota cervikálního hlenu dělohy, mění se procesy uvnitř endometria, což zabraňuje pronikání spermií do děložní dutiny.

Norkolut v léčbě hyperplazie endometria

Použití nástroje, jako je Norkolut, je velmi rozšířené. Lék je často předepisován gynekology. Je k dispozici ve formě tablet, které obsahují hormony ovlivňující stav sliznice dělohy, nazývané endometrium.

Léčba hyperplazie endometria pomocí dyufastonu

Mezi mnoha gynekologickými chorobami je zvláštní role věnována hyperplazii endometria. Toto onemocnění se týká řady benigních výrůstků v děloze. V lékařské praxi se hyperplazie endometria týká abnormalit v práci vnitřního orgánu, které jsou často vyvolávány hormonálními poruchami..

Hyperplazie endometria dělohy - co to je?

V těle jakékoli ženy je zvláštní roli přiřazeno endometrium, ve kterém se během oplodnění vyvíjí oplodněné vajíčko. Je normální, že vnitřní vrstva dělohy zeslábne v očekávání nástupu menstruace - to znamená, že se ženské tělo přirozeně připravuje na oplodnění - a poté se během menstruace uvolní. Tento proces je řízen hormony - estrogenem a progesteronem.

Pokud se v těle vyskytne určitá hormonální nerovnováha, vnitřní buňky dělohy se začnou vyvíjet velmi aktivně. Tento proces vede ke skutečnosti, že endometrium zesiluje bez přítomnosti menstruace..

V závislosti na individuální struktuře ženského těla v důsledku takového selhání rostou v děložní dutině buď polypy a benigní novotvary, nebo vrstva endometria rovnoměrně zesiluje.

Je důležité si uvědomit, že růst endometria může trvat pouze po určitou dobu. Když dosáhne své maximální velikosti, začne děloha „odtlačovat“ růst, který v těle způsobí výskyt hojného krvácení. Pokud nezačnete potřebnou léčbu včas, pak se podobný patologický proces bude opakovat znovu..

Hyperplazie endometria je rakovina?

Dnes je hyperplazie endometria běžnou patologií u žen. Statistiky naznačují, že přibližně 20% pacientek na gynekologickém oddělení trpí podobným onemocněním. Hyperplazie endometria často nemá žádné bolestivé příznaky, takže ji lze detekovat pouze ultrazvukem.

Zpočátku se patologie týká benigních novotvarů, ale pod přímým vlivem určitých určitých a negativních faktorů se může transformovat na maligní nádor. Příčinou vzniku takové komplikace není léčba nemoci..

Diagnostická kyretáž děložní dutiny s hyperplazií endometria

Gynekologové nazývají kyretáž děložní dutiny s patologickou hyperplazií endometria jednou z nejúčinnějších metod léčby. Operace se provádí pod vlivem lokální anestézie. Pokud neexistují žádné komplikace, pak celý postup škrábání děložní dutiny netrvá déle než 30 minut a již ve stejný den se žena bude moci vrátit z nemocnice domů.

V procesu kyretáže se nejen celá děložní dutina zbaví patologických výrůstků, ale také lékaři odeberou buněčné částice, které se následně získají do výzkumné laboratoře, aby zjistila povahu růstu. Hlavně během laboratorního výzkumu se určuje, zda novotvar vyvolal výskyt maligního nádoru.

Hyperplazie endometria - léčba po kyretáži

Po proceduře škrábání děložní dutiny je ženě předepsána antibiotická terapie, která vylučuje možnost vzniku zánětlivého procesu v těle. Antibiotika jsou vždy předepisována případ od případu.

K užívání antibiotik je bezpodmínečně nutné přidat průběh léčby hormony, vitaminovou terapii a fyzioterapii. Jako léky obsahující hormony jsou zobrazeny Duphaston a Provera. Účinnou fyzioterapií po kyretáži děložní dutiny je elektroforéza nebo reflexologie.

Žena po kyretáži musí podstoupit pravidelné následné vyšetření u gynekologa.

Léčba hyperplazie endometria bez kyretáže

V některých případech je hyperplazie endometria léčena bez kyretáže. Vzhledem k tomu, že onemocnění je způsobeno hormonálním narušením těla, je prokázáno, že žena užívá hormonální léky. Trvání hormonální terapie trvá nejméně 6 měsíců. Při absenci pozitivního výsledku, který je určen při lékařském vyšetření, je ženě přiděleno škrábání děložní dutiny.

Jak se Duphaston užívá s hyperplazií endometria

K léčbě hyperplazie endometria se používá komplexní hormonální terapie zaměřená na eliminaci patologického onemocnění. Obecnou terapii lze rozdělit do 3 fází, během nichž se provádí příslušná terapie:

 1. Zastavení krvácení - léky - Janina nebo Zharin (jsou perorální hormonální antikoncepce). Pokud je léčba léky neúčinná, provede se kyretáž děložní dutiny.
 2. Hormonální terapie - léky - Duphaston nebo Progesteron. Hlavním směrem léčby přípravkem Dufaston je zastavení růstu endometria v děložní dutině. Lékař v každém konkrétním případě předepisuje individuální kurzovou terapii Dufastonem.
 3. Zotavení - léky - Profazi nebo Metrodin. Léky jsou zaměřeny na obnovení takových funkcí těla, jako je ovulace, menstruační cyklus, hormonální stav.

Hyperplazie endometria v menopauze

Pro spolehlivé vyléčení hyperplazie endometria během menopauzy se používají léky - Goserelin nebo Norethisteron. Léky potlačují aktivitu estrogenů i schopnost vyvíjet buňky endometria.

Hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen

Léčba hyperplazie endometria v postmenopauzálním období se provádí kontinuálně. Pro hormonální terapii se používají antikoagulancia, hepatoprotektory a prodloužené progestogeny..

Doporučujeme vám přečíst si materiál „Nemoci ženských pohlavních orgánů“.

Duphaston s hyperplazií endometria nebo Norkolut - jak léčit tuto nemoc?

Hlavním úkolem, který stojí před léky předepsanými na hyperplazii endometria, je eliminovat hlavní příznaky onemocnění a obecně patologický stav..

Dnes existuje mnoho takových fondů, které mají různou účinnost, složení, náklady a další parametry..

Duphaston s hyperplazií endometria, jako je Norkolut - jeden z těchto léků.

Hyperplazie endometria je patologický růst vnitřní vrstvy sliznice dělohy. Toto onemocnění je charakterizováno zvýšením počtu endometriálních buněk, změnami tkáňové struktury a přítomností krvácení.

V pokročilých případech se nemoc může transformovat na rakovinu. Problém je typický nejen pro ženy ve věku, ale také pro mladé představitele krásné poloviny lidstva..

To platí zejména během puberty, stejně jako v případě problémů s menstruačním cyklem a dysmenoreou..

Hlavní důvody pro rozvoj hyperplazie endometria jsou:

 • cukrovka;
 • prudký nárůst tělesné hmotnosti, který vedl k obezitě;
 • endokrinní onemocnění;
 • hormonální poruchy, zejména způsobené nedostatkem progesteronu;
 • chirurgie na genitáliích.

Krvácení je jednou z nejhorších komplikací hyperplazie endometria. Pokud je to hojné, pak žena riskuje, že ztratí hodně krve, a to je již plné anémie, špatného zdraví a hlavně neplodnosti.

Moderní medicína má dostatečné množství finančních prostředků k účinné léčbě tohoto onemocnění. Terapie bude vždy složitá, protože je zaměřena na snížení rizika krvácení, odstranění bolestivých pocitů a patologických stavů, obnovení normální hormonální hladiny a prevenci rakoviny.

První fází léčby je vždy odstranění bolesti a krvácení. Poté, co se stav ženy stabilizuje, zahájí hlavní fázi léčby..

Je předepsána hormonální terapie - je určena k doplnění chybějícího množství progesteronu, díky čemuž se předispozice těla k nekontrolované proliferaci endometria stává méně výraznou.

Předepsané léky musíte pravidelně pít, aniž byste vynechali jediné sezení. To je velmi důležité, protože účinnost celé léčby přímo závisí na dodržování všech předpisů ošetřujícího lékaře. Nejběžnějšími léky předepsanými k boji proti tomuto onemocnění jsou Duphaston a Norkolut..

Tyto léky jsou ze své podstaty čisté progestogeny. Pomáhají potlačovat patologické procesy v endometriu. Souběžně probíhá účinný boj proti steroidogenům a gonadotropním hormonům, které se vytvářejí velmi rychle a ve velkém množství s hyperplazií sliznice dělohy.

Dyufaston a Norkolut se vyznačují vysokou účinností. Díky tomu se mohou stát vynikající alternativou k chirurgickému zákroku, který je pro ženu velmi traumatizující a často končí resekcí dělohy..

Všechno je zde velmi jednoduché - tento lék obsahuje syntetický analog progesteronu - dydrogesteron. Proto je předepsán v případě nedostatku přirozeného hormonu v těle ženy, který automaticky ovlivňuje menstruační cyklus a zhoršení endometria..

Duphaston je dostupný ve formě tablet pro orální podání. Po vstupu do gastrointestinálního traktu je lék rychle absorbován stěnami žaludku a vstupuje do krevního řečiště.

Následně se účinná látka dostane do dělohy a blokuje patologické změny v endometriu. Maximální koncentrace dydrogesteronu je dosažena dvě hodiny po požití.

Doba pro odstranění zbytků léčiva z těla je přibližně tři dny.

Piju Dufaston několik měsíců, výsledek je vynikající - podobné komentáře najdete na mnoha fórech pro ženy. Ve skutečnosti není potřeba dlouhodobé léčby tímto lékem. Užívá se maximálně 25 dní, pokud je zahájen pátý den menstruačního cyklu, což doporučují mnozí odborníci. Optimální dávka je 10 mg třikrát denně.

Toto je také hormonální léčivo, ale s další hlavní účinnou látkou - norethisteron. Taková kompozice umožňuje léku účinně bojovat s hyperplazií endometria zastavením stadia růstu sliznice a přechodu do stadia sekrece.

Norkolut je velmi silný a účinný lék. Ukazuje dobré výsledky, ale zároveň má mnoho kontraindikací. Tablety se užívají asi týden - v závislosti na složitosti onemocnění.

Optimální období je od 16 do 25 dnů menstruačního cyklu. Doporučená denní dávka je 10 mg. Maximální koncentrace v těle je dosaženo 4 hodiny po užití pilulky.

Odstoupení - do 8 hodin.

Vše výše uvedené slouží pouze pro informační a doporučující účely. Je přísně zakázáno léčit těmito léky, aniž byste se nejprve poradili s lékařem a dostali od něj vhodný předpis. Je velmi jednoduché užít tabletu přípravku Duphaston nebo Norkolut, ale jen málo lidí si myslí, že se jedná o hormonální léky, a proto mají velmi silný účinek na ženské tělo.

Úkolem lékaře bude zlepšit stav sliznice dělohy. Výběr vhodného léku je založen na individuálních charakteristikách ženského těla a stadiu vývoje onemocnění. Čím dříve je zjištěna přítomnost hyperplazie endometria, tím bezpečnější je její vyléčení..

Duphaston: jak to správně užívat při menopauze

S blížící se menopauzou potřebuje tělo pečlivé sledování..

Kromě nepříjemných příznaků klimakterického syndromu je možný vývoj závažných onemocnění spojených se změnami hormonálních hladin.

Jedním z léků doporučených lékaři je Duphaston, který s menopauzou nejen eliminuje příznaky menopauzy, ale může být použit k léčbě řady nemocí.

Ale tento lék nelze užívat samostatně, i přes minimální počet vedlejších účinků. Před zahájením léčby se proto musíte poradit s lékařem. Také neublíží vědět, jak správně užívat drogu a jaký je její přínos pro tělo..

Vlastnosti drogy

Duphaston s menopauzou je velmi populární, protože jeho hlavní akce je zaměřena na zvýšení hladiny progesteronu. Kromě toho lék nemá následující akce:

 • androgenní;
 • termogenní;
 • kortikoid;
 • estrogenní;
 • anabolický.

Ukazuje se, že tento lék má kromě svého pozitivního účinku minimální účinek na procesy v těle. Díky tomu má lék méně kontraindikací a může být součástí komplexní terapie nebo použit jako monopreparát.

Tento hormon není věkově specifický, proto jej lékaři předepisují různým ženám k léčbě jejich konkrétních stížností. Jeho hlavní složkou je dydrogesteron, který je zodpovědný za správný tok druhé fáze menstruačního cyklu, což zase blokuje růst endometria.

Produkt navíc není návykový, neovlivňuje hladinu estrogenu a vyznačuje se minimálním počtem vedlejších účinků..

Uvolněte formu a složení

Je ve formě kulatých bikonvexních bílých tablet. Léčivou látkou je dydrogesteron (10 mg - 1 tableta). Dále obsahuje:

 • kukuřičný škrob;
 • stearan hořečnatý;
 • koloidní oxid křemičitý;
 • monohydrát laktózy;
 • hypromelóza.

Ženy velmi často nevěnují pozornost složení a zaměřují se pouze na účinnou látku. I když jsou to další složky, které mohou v případě individuální nesnášenlivosti způsobit alergické reakce.

Analogy léků

Existují následující strukturní analogy Dufastonu:

 • Progesteron,
 • Crynon,
 • Prajisan,
 • Utrozhestan,
 • Iprozhin.

Důležité! Není povoleno vybírat analogové programy samostatně.

Proč brát drogu?

Duphaston je užitečný nejen pro menopauzu. Existují následující indikace pro užívání drogy:

 • bolesti břicha a jiné patologické procesy během menstruace (dysmenorea);
 • nedostatek menstruace při užívání estrogenu;
 • endometrióza;
 • neplodnost;
 • děložní myomy;
 • s adenomyózou;
 • nepravidelný menstruační cyklus;
 • nepravidelný menstruační cyklus v důsledku příjmu hormonů;
 • předmenstruační syndrom.

V každém případě se způsob užívání léku mění a dávkování určuje ošetřující lékař. Samoléčba může váš zdravotní problém jen zhoršit..

Jak lék ovlivňuje příznaky menopauzy?

Duphaston s menopauzou má komplexní účinek na tělo. Mnoho žen se poprvé dozví o výhodách tohoto léku během menopauzy od lékařů. To je způsobeno skutečností, že tento lék častěji používají mladší ženy k normalizaci menstruačního cyklu. Kromě účinku na menstruaci však Dufaston vylučuje:

 • zvýšené pocení,
 • nespavost,
 • úzkost,
 • problémy s krevním tlakem,
 • podrážděnost,
 • změny nálady,
 • přílivy a odlivy.

Pomocí odkazu zjistíte, jaké jsou návaly horka s menopauzou a jejich příznaky.

Vyvrcholení nepřichází náhle a jeho první období může trvat více než pět let. V této době se objevují první příznaky menopauzy, nestabilní menstruace a nerovnoměrný vývoj endometria. A během zániku funkce vaječníků působí lék několika směry najednou:

Tento hormonální lék účinně bojuje nejen s příznaky menopauzy, ale také eliminuje další problémy v těle. Kromě toho blokuje výskyt onemocnění souvisejících s hormonální nerovnováhou a zlepšení vstřebávání živin a normalizace metabolických procesů podporuje všechny orgány ženy a předchází předčasnému stárnutí..

Účinek Duphastonu na tělo s hyperplazií

S přiblížením menopauzy v důsledku hormonálních změn žena trpí nejen nepravidelnou menstruací a nepříjemnými příznaky menopauzy. Zde můžete přidat riziko hormonálně závislých patologií a vzniku závažných onemocnění..

Často po 50 letech se u žen vyvine hyperplazie. V tomto případě je nutné okamžitě snížit obsah estrogenu, aby se zabránilo dalšímu rozvoji patologie. Duphaston s hyperplazií blokuje proces nadměrného dělení buněk a také snižuje riziko, že se tyto buňky stanou atypickými.

Po užití léku se menstruace u premenopauzálních žen stává pravidelnější, ale nadměrné množství výtoku zmizí. Pokud jde o poslední fázi menopauzy, neklidné krvácení na pozadí hyperplazie endometria úplně zmizí. Pro správnou léčbu je však nutná systematická návštěva ošetřujícího lékaře, který bude reagovat na sebemenší změny v těle..

V boji proti klimakterické endometrióze

Během menopauzy nejčastěji endometrióza přestává obtěžovat ženu, ale někdy onemocnění přetrvává a její příznaky jsou blokovány kvůli potlačení hormonů v těle. Nárůst endometriózy nastává nepostřehnutelně a žena to ani necítí.

V tomto případě můžete také užít Duphaston. Svou povahou neutralizuje estrogeny, čímž nadměrně stimuluje dělení buněk endometria. Kromě toho dochází ke ztenčení všech tkání, které vyrostly mimo dělohu. V některých případech úplně zmizí, ale i když zůstanou, droga snižuje riziko jejich transformace na maligní formace..

Pacienti také poznamenávají, že během užívání přípravku Duphaston bolest v břiše zmizí, což také vyvolává neoplazmy v endometriu..

Duphaston a fibroidní terapie

Během menopauzy lékaři předepisují duphaston jako součást léčby myomů. Zde je však třeba mít na paměti, že tento lék by měl být užíván pouze v případech, kdy je myom kombinován s hyperplazií nebo endometriózou.

Faktem je, že povaha tvorby fibroidů není plně pochopena. A progestiny mohou onemocnění jen zhoršit. Pokud je však onemocnění doprovázeno hyperplazií nebo endometriózou, je pravděpodobnější, že bude mít estrogenní povahu a je povoleno užívání léku na bázi progesteronu. V tomto případě bude Duphaston regulovat účinek estrogenu na tělo..

Stojí za to pamatovat, že v tomto případě musíte brát vyšetření a doporučení lékaře vážně, aby nedošlo ke zhoršení onemocnění..

Jako prvek zgt

Jakákoli hormonální nerovnováha je plná důsledků. Proto je důležité, aby žena během menopauzy normalizovala rovnováhu mezi estrogeny a progestiny. Jinak se s převahou estrogenu riziko vzniku hormonálně závislých onemocnění dělohy několikrát zvyšuje.

V tomto případě lékař předepíše kombinovanou hormonální substituční terapii. Takový systém HRT nejen zmírňuje příznaky menopauzy, ale také chrání před chorobami reprodukčního systému. Po odstranění vaječníků je navíc předepsána kombinace estrogenových a progesteronových léků..

Co potřebujete vědět před užitím drogy?

Samotná droga má pozitivní vliv na lidské zdraví, ale musí být užívána správně. To lze provést pouze s ohledem na následující faktory:

 • kolik let klimakterické období již trvalo;
 • úplný obraz o hormonálním pozadí (dodání testů);
 • přítomnost / nepřítomnost onemocnění reprodukčního systému;
 • existují nějaká období;
 • jaké jsou výboje;
 • přítomnost symptomů menopauzy a jejich povaha.

Pouze na základě těchto údajů může lékař určit vhodnost jmenování hormonálního léku, délku léčby a dávkování.

Kontraindikace a vedlejší účinky

Bohužel ne každý může užívat tuto drogu. V takových případech to není vhodné:

 • přecitlivělost na složky přípravku;
 • přítomnost Rotorovho syndromu, Dabin-Johnson;
 • problémy s játry;
 • s hepatitidou;
 • pigmentovaná hepatóza;
 • špatná srážlivost krve;
 • problémy s kardiovaskulárním systémem;
 • lupus erythematosus;
 • zhoubné nádory mléčných žláz nebo dělohy.

Žena by se neměla bát jít do nemocnice na vyšetření. Jak svědčí svědectví, bylo zjištěno, že mnoho žen mělo onemocnění v raných stádiích přesně v době jejich léčby příjmem hormonů. Jakémukoli onemocnění je vždy snazší předcházet, než léčit v zanedbaném stavu..

Po užití léku jsou nežádoucí účinky vzácné. Ale přesto někdy existují:

 • bolesti hlavy;
 • vyrážky;
 • pocit svědění;
 • nevolnost;
 • menší krvácení;
 • nadýmání;
 • slabost a malátnost;
 • problémy s játry;
 • otok.

Zde jsou uvedeny hlavní nežádoucí účinky. Vyskytují se však poměrně zřídka a jejich příčinou je individuální nesnášenlivost nebo banální porušení dávkování. Jakmile se vyskytne jakýkoli nežádoucí účinek, měli byste okamžitě přestat užívat lék a kontaktovat svého lékaře..

Jak správně užívat drogu?

Nápravu nemůžete použít, pokud nevíte, jak ji v konkrétním případě správně užít:

 1. Premenopauza. Stojí za to pít od pátého do dvacátého pátého dne cyklu, dvě tablety denně. Průběh léčby je 5-6 měsíců.
 2. Postmenopauza. Během kontinuální léčby estrogenem - dvě tablety denně pouze během prvních dvou týdnů cyklu. Během přerušovaného příjmu estrogenu - jedna tableta denně za poslední dva týdny užívání estrogenových léků.
 3. Nepravidelná období. Dvě tablety denně od 11. do 25. dne cyklu.
 4. Děložní krvácení 20 mg denně (dvě tablety) po dobu nejvýše jednoho týdne.

Duphaston s menopauzou pomáhá vyřešit jeden z hlavních problémů tohoto období.

Lék normalizuje hormonální hladiny, čímž eliminuje příznaky menopauzy a působí jako prevence novotvarů v těle ženy. Jeho hormonální podstata však vyžaduje neustálé sledování lékařem..

Žena proto musí být systematicky testována a včas reagovat na reakci svého těla, aby nepoškodila její zdraví..

Duphaston a hyperplazie endometria

Hyperplazie endometria je onemocnění těla dělohy, v důsledku čehož dochází ke změnám ve výstelce dělohy. Příčinou hyperplastických procesů v endometriu jsou hormonální poruchy doprovázené nadbytkem estrogenu a nedostatkem progesteronu. „Duphaston“ jako asistent v boji proti hyperplazii endometria je tématem naší dnešní diskuse.

Endometrium je výstelka dělohy, která pod vlivem ovariálních hormonů prochází během cyklu neustálými změnami.

V první fázi menstruačního cyklu dochází pod vlivem estrogenových hormonů k růstu, vývoji žláz, cév a stromů endometria.

Estrogeny také stimulují vzhled receptorů pro progesteron, který je ve druhé fázi menstruačního cyklu produkován žlutým tělem..

Progesteron se začíná syntetizovat výhradně po ovulaci. Tento hormon poskytuje podmínky pro normální implantaci embrya do děložní sliznice. Druhým důležitým účinkem progesteronu, s adekvátním účinkem na výstelku dělohy, začíná menstruace 12-16 dní po ovulaci..

Spustí se tak celá kaskáda důležitých reakcí v ženském těle, které zajistí přesný a správný průběh menstruačního období: bez předběžného (před menstruací) a následného (po menstruaci) rozmazaného krvácení..

Průměrný (střední) počet menstruačních toků, průměrná doba trvání (obvykle ne více než pět dní), absence bolesti jsou indikátory adekvátního účinku hormonů na děložní výstelku.

Hyperplazie endometria je stav, při kterém je narušena normální struktura děložní sliznice, kde zpravidla neexistují receptory citlivé na progesteron, a proto nemůže existovat normální účinek tohoto hormonu na děložní výstelku. Výsledkem je, že normální a normální průběh menstruační reakce jednoduše nenastane..

Lék "Duphaston" je analogem vlastního progesteronu ženského těla.

Účelem jmenování duphastonu je pokus bez kyretáže (bez chirurgického zákroku - odstranění sliznice) "eliminovat" patologickou vrstvu sliznice děložního těla a vytvořit napodobeninu normálního fungování vaječníků a vykonávat funkci žlutého tělíska.

Menstruace bude nepravidelná, prodloužená, bohatá, dokud nebude upravena funkce vaječníků, dokud nebude obnovena normální struktura sliznice dělohy..

K určení taktiky léčby hyperplazie endometria je třeba vzít v úvahu faktory, jako je věk pacienta, příčiny poruch děložní sliznice (hyperplazie), povaha patologie, klinický obraz onemocnění, kontraindikace jednoho nebo druhého typu léčby, současná extragenitální patologie a gynekologická onemocnění.

Duphaston je analogem ženského progesteronu.

Účelem předepisování léku obsahujícího progesteron duphaston pro hyperplazii endometria je pokusit se eliminovat patologickou vrstvu sliznice dělohy bez škrábání a simulovat plné fungování vaječníků i žlutého tělíska.

Je třeba mít na paměti, že dyufaston normalizuje hormonální hladiny, ale jeho samotné použití nestačí k úplnému zbavení se patologického procesu v děložní dutině.

Standardní schémata pro použití dyufastonu jsou průběh podávání trvající od 3 do 6 měsíců, od 5 do 25 dnů menstruačního cyklu.

Je důležité si uvědomit, že délku léčby, dávkování a vhodnost použití konkrétního léku stanoví lékař, který má úplný obraz o průběhu onemocnění a informace o možných kontraindikacích užívání léku..

Léčba hyperplazie endometria

V závislosti na věku a stavu pacienta, stupni vývoje hyperplazie a dalších faktorech, lékař zvolí vhodnou léčbu pro ženu.

Drogová terapie

Nejbezpečnější možností je léčba, která spočívá v užívání hormonálních léků uvnitř. Regulace hormonálních hladin je zaměřena na snížení produkce estrogenu, což zase ovlivňuje rychlost růstu endometria uvnitř dělohy.

Léky na hyperplazii endometria jsou předepsány pouze lékařem po vyšetření.

Ošetřující lékař musí vzít v úvahu kontraindikace, které existují při užívání hormonů - jsou to diabetes mellitus, hypertenze, tromboflebitida, revmatismus, onemocnění jater a další..

Léčba je nepříznivě ovlivněna konzumací alkoholu a kouřením. V průběhu terapie je nutná úplná kontrola stavu těla.

K léčbě hyperplazie endometria se používají následující léky:

  COC (kombinovaná perorální antikoncepce) pro hyperplazii endometria se kromě prevence nechtěného těhotenství používají také k léčbě onemocnění. Tato metoda je vhodná pouze pro mladé dívky, které ještě nerodily. Užívání COC obnovuje cyklus a snižuje množství menstruačního krvácení. Tyto léky se používají pouze pro žlázovou nebo žlázovou cystickou hyperplazii. Průběh léčby je šest měsíců nebo více, stanoví lékař. Režim užívání léku je podobný režimu, ve kterém se užívá pro antikoncepci. Mezi takovými léky se používají Janine, Yarina, Marvelon, Logesta. O tom, jaký způsob léčby COC s hyperplazií endometria použít, rozhoduje pouze odborník.

Janine se při léčbě hyperplazie endometria osvědčila. Janine je perorální vícefázové kombinované antikoncepční léčivo s nízkou dávkou, které obsahuje estrogen a progestogen. Účinek léku je zaměřen na potlačení ovulace na úrovni hypotalamo-hypofyzární regulace, změna endometria, což znemožňuje implantaci oplodněného vajíčka a změnu vlastností cervikálního sekretu, což znemožňuje jeho průchodnost spermatu. Užívání léku činí menstruační cyklus pravidelným, snižuje intenzitu krvácení a bolestivost menstruace. Při hyperplazii endometria se Janine používá v kombinaci s hormonální léčbou. Léčivo je účinné při léčbě této patologie u žen v reprodukčním věku, které plní terapeutické, antikoncepční a profylaktické funkce. Přípravek Yarina s hyperplazií endometria se používá v hormonální terapii jako nízkodávková monofázická perorální antikoncepce s antiandrogenním účinkem. Hlavními indikacemi pro užívání drogy jsou prevence nechtěného těhotenství, tj. Antikoncepce. Lék se používá při provádění hormonální terapie pro patologické stavy endometria dělohy. Marvelon s hyperplazií endometria se používá během období hormonální léčby. Droga je perorální antikoncepce. Lék se užívá od prvního pro menstruační cyklus a do 21 dnů. Každý den musí žena vypít jednu tabletu drogy současně. Lék se doporučuje užívat pouze podle pokynů lékaře, protože je kontraindikován v případě poruchy funkce jater, zánětu žlučníku, tendence k trombóze a v přítomnosti maligních nádorů. V některých případech lék způsobuje vedlejší účinky ve formě přírůstku hmotnosti a otoku mléčných žláz. Klayra s hyperplazií endometria je nízkodávkovaná kombinovaná antikoncepce. Při léčbě hyperplazie endometria Klayroyem se snižuje trvání a intenzita krvácení během menstruace. Lék snižuje bolest během premenstruačního syndromu a během menstruace. Klayra pro hyperplazii endometria se používá po 45 letech Regulon pro hyperplazii endometria se používá jako kombinovaná antikoncepce s estrogenovou složkou a gestagenem. Hlavními indikacemi pro použití přípravku Regulon jsou hormonální léčba hyperplazie endometria, léčba dysfunkčního děložního krvácení, antikoncepce, léčba menstruačních nepravidelností, PMS a dysmenorea..

Analogy hormonu progesteronu. Progesteron získaný synteticky je docela schopný zlepšit situaci během tří až šesti měsíců..

Jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších gestagenů v léčbě hyperplazie je Duphaston. Jak užívat duphaston pro hyperplazii? Duphaston s hyperplazií endometria se používá po dobu nejméně tří měsíců od 16 do 25 dnů cyklu, jedna tableta dvakrát denně. Pokud dojde ke krvácení mezi obdobími, může lékař rozhodnout o zvýšení dávky. Na pozadí užívání Duphastonu s hyperplazií endometria je možná individuální intolerance a alergie. Norkolut pro hyperplazii endometria je další lék, který má výrazný antiestrogenní účinek. Léčba hyperplazie endometria přípravkem Norkolut je léčba lékem, který se v gynekologii velmi často používá. Norkolut obsahuje hormony, které ovlivňují stav děložní sliznice, tedy endometria. Lék snižuje tón dělohy a zvyšuje počet tkání v mléčných žlázách, které jsou odpovědné za laktaci. Pijte Norkolut při léčbě hyperplazie endometria, jednu tabletu denně od 16 do 25 dnů cyklu. Pokud příjem hormonů způsobil krvácení, lékař předepíše příjem Norkolutu podle individuálního schématu. Utrozhestan s hyperplazií endometria je účinný lék založený na ženských pohlavních hormonech. Aktivní složkou léčiva je progesteron (hormon, žluté tělo vaječníku). Při léčbě hyperplazie endometria utrozhestanem je lék předepsán pro korekční terapii nedostatku endogenního progesteronu. Perorální podání Utrozhestanu pomáhá při léčbě neplodnosti způsobené nedostatečností žlutého tělíska, menstruačními nepravidelnostmi způsobenými poruchami ovulace, předmenstruačním syndromem a v kombinaci s estrogenovými léky pro hormonální substituční léčbu hyperplazie endometria a klimakterického syndromu. Visanne s hyperplazií endometria je gestagen. To znamená, že lék se používá v hormonální terapii při léčbě hyperplazie endometria. Aktivní složka léčiva - mikronizovaný dienogest, je derivát nortestosteronu, který má antiandrogenní aktivitu. Hlavními indikacemi pro použití léku jsou léčba endometriózy, endometriálních patologií a endometriální hyperplazie dělohy. Kromě užívání léků uvnitř je možné použít pohodlnější způsob léčby hyperplazie endometria dělohy - spirála Mirena. Mirena IUD je účinná při prevenci hyperplazie endometria a jako terapeutické a profylaktické činidlo pro endometriální patologie. Lék se vstřikuje do dělohy po dobu 5 let. Spirála má gestagenní účinek. Levonorgestrel se uvolňuje do děložní dutiny. Vysoké koncentrace účinné látky snižují citlivost estrogenových a progesteronových receptorů. Díky tomu se endometrium stává imunním vůči estradiolu a má silný antiproliferativní účinek..

AGNRH (agonisté hormonu uvolňujícího gonadotropin). Jedná se o moderní léky, které jsou účinné při léčbě hyperplazie endometria. Procento pozitivních výsledků je vysoké, dávkování je velmi flexibilní a je předepsáno lékařem individuálně pro každého pacienta. Látky obsažené v léčivu blokují produkci estrogenu, což vede k atrofii endometria. Mezi léky AGNRG patří Buserelin, Goserelin, Zoladex.

Léčba hyperplazie endometria pomocí Buserelinu je hormonální léčba, která se používá v kombinaci s jinými léky. Buserelin s hyperplazií endometria potlačuje syntézu testosteronu a hormonu, který způsobuje tvorbu žlutého tělíska ve vaječníku. Užívání drogy způsobuje určitou farmakologickou kastraci, tj. Stav, který je podobný odstranění pohlavních žláz. Buserelin se užívá podle schématu individuálně sestaveného lékařem. Doba trvání a dávkování závisí na formě hyperplazie, věku pacientky a individuálních charakteristikách jejího těla. Léčba hyperplazie endometria buserelinem je indikována u žen po 35 letech.

Operativní léčba

Ve většině případů hyperplazie endometria je nutný chirurgický zákrok. Je účinný a zabraňuje opakování nemoci. Metoda chirurgického zákroku je však také stanovena individuálně po přesné diagnóze onemocnění..

 • Škrábání. Léčba hyperplazie endometria bez kyretáže je často nemožná. Podstata postupu: funkční vrstva endometria je odstraněna spolu se všemi patologickými formacemi, které jsou v něm přítomny. Operace se provádí v anestezii, do děložní dutiny se vloží hysteroskop, který vám umožní používat chirurgické nástroje a sledovat na obrazovce vše, co se děje uvnitř. Obsah dělohy získaný po kyretáži je odeslán k histologii, po které lékař určí potřebu další léčby.
 • Kryodestrukce. Ovlivněná oblast endometria je vystavena nízkým teplotám, v důsledku čehož je tato vrstva odmítnuta.
 • Cauterizace nebo použití laseru. Postižená oblast endometria je kauterizována nebo vystavena laseru. Patologická vrstva je zničena, poté začne epiteliální vrstva růst a normálně se vyvíjet.
 • Odstranění dělohy. Pokud má onemocnění složitou formu a je diagnostikováno u ženy před menopauzou, je nejlepším řešením problému odstranění dělohy. Pokud je studie tkání pro onkologii negativní, jsou vaječníky zachovány. Pokud však v těle začaly zjevné onkologické změny, pak se děloha odstraní spolu s přílohami.

Komplikace po léčbě

Navzdory skutečnosti, že léčba hyperplazie endometria je ve většině případů úspěšná, existují určité typy komplikací.

Nejběžnější komplikací je relaps onemocnění, proto je nutné neustále sledovat stav těla..

Navíc i po ukončení léčby jsou možné onkologické změny v těle, které je rovněž třeba pečlivě sledovat..

Chronická anémie se může vyvinout na pozadí častého krvácení. Také po léčbě hyperplazie endometria je možná úplná neplodnost..

Léčba hyperplazie endometria dělohy

Studium procesů hyperplazie sliznice dělohy po dlouhou dobu bylo předmětem zvláštní pozornosti kvůli vysokému riziku jejich malignity, které je typické pro ženy v období perimenopauzy a postmenopauzy.

Otázka léčby hyperplazie endometria je obzvláště důležitá. To je způsobeno skutečností, že správně zvolená terapie bude současně prostředkem prevence rozvoje maligních procesů..

Specialisté kliniky Dobromed rozlišují následující léze v případě hyperplazie endometria v děložní dutině:

 • Žlázová hyperplazie endometria (nebo cystická hyperplazie, žlázová cystická). V zásadě se liší, takže se často kombinují do jedné možnosti..
 • Atypická hyperplazie endometria. Tato možnost se týká prekancerózních stavů. Tato možnost je charakterizována výraznějšími proliferativními procesy v děložní sliznici. Přechod procesu na rakovinu závisí na včasné léčbě hyperplazie endometria.
 • Pokud na pozadí žlázové hyperplazie dojde k růstu jednotlivých žláz a dojde k tomu v reprodukčním věku, pak mluvíme o fokální hyperplazii nebo fokální adenomatóze.
 • Existuje polypoidní forma hyperplazie, kdy sliznice dělohy tvoří jakési výčnělky a polyp se tvoří na široké základně s hyperplazií endometria.

Taktika léčby hyperplazie endometria v děložní dutině je dána primárně možností, která je odhalena výsledky studie, věkem pacienta a přítomností některé doprovodné patologie.

Komplex terapeutických opatření zahrnuje hormonální terapii. V praxi lékařů na Dobromedské klinice se používá široká škála léků, takže lze terapii zvolit s přihlédnutím ke snížení rizika komplikací v každém případě..

Léčba žlázové hyperplazie endometria spočívá ve jmenování kombinovaných léků ze skupiny antikoncepčních přípravků (COC) nebo gestagenů.

Antikoncepce jsou předepisovány na 21denní bázi. Z gestagenů je nejbezpečnějším a nejúčinnějším lékem Duphaston. Terapie je předepsána po dobu tří měsíců, po které se provede vyšetření a rozhodne se o potřebě pokračovat v užívání hormonů.

Stejná taktika je přípustná pro cystickou hyperplazii endometria..

Při léčbě fokální hyperplazie endometria se používají gestageny, ale po delší dobu. Předepsaný 17-OPK (roztok 17-hydroxyprogesteronkaponátu), Duphaston až na devět měsíců.

Přímo při léčbě této formy hyperplazie endometria v děložní dutině pomáhá hysteroskopie.

Během této intervence provedli specialisté kliniky Dobromed cílené vyšetření patologické oblasti sliznice, což následně pomáhá při volbě taktiky.

Je důležité zdůraznit, že léčebné zákroky by se neměly omezovat pouze na hormonální léčbu..

Pokud má žena projevy metabolických poruch (nadváha), je předepsána vhodná strava.

V této situaci je nutné dosáhnout hubnutí, protože to do značné míry určí účinnost terapie. Kromě stravy se doporučuje lehké cvičení ve formě fyzioterapeutických cvičení.

Podobná vlastnost platí pro normu, pokud se několik dní před nebo po menstruaci objevily nahnědlé stopy. Krvavý výtok mezi menstruací se často vyskytuje 10-15. Den po ukončení menstruace, trvá 1 až 3 dny a spontánně zmizí.